evolution 1.0 - en to am translation catalogue (634 entries)

en:  and
am:  እና

en:  to
am: ወደ

en: %H:%M
am: h

en: %I:%M %p
am: i p,

en: %I:%M:%S %p
am: i p,

en: %a %m/%d/%Y %H
am: d

en: %a %m/%d/%Y %H:%M
am: d

en: %a %m/%d/%Y %I %p
am: d

en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
am: d

en: %m/%d/%Y
am: %d/%m/%Y

en: %m/%d/%Y %H
am: d

en: %m/%d/%Y %H:%M
am: d

en: %m/%d/%Y %I %p
am: d

en: %m/%d/%Y %I:%M %p
am: d

en: %s at %s
am: %s በ %s

en: (Untitled)
am: (ያልተሰየመ)

en: (none)
am: (ምንም)

en: --to--
am: --ወደ--

en: 0%
am: +0

en: 05 minutes
am: 05 ደቂቃ

en: 10 minutes
am: 10 ደቂቃ

en: 10%
am: 10

en: 100%
am: 100

en: 10th
am: 10ኛ

en: 11th
am: 11ኛ

en: 12th
am: 12ኛ

en: 13th
am: 13ኛ

en: 14th
am: 14ኛ

en: 15 minutes
am: 15 ደቂቃ

en: 15th
am: 15ኛ

en: 16th
am: 16ኛ

en: 17th
am: 17ኛ

en: 18th
am: 18ኛ

en: 19th
am: 19ኛ

en: 1st
am: 1ኛ

en: 20%
am: 20

en: 20th
am: 20ኛ

en: 21st
am: 21ኛ

en: 22nd
am: 22ኛ

en: 23rd
am: 23ኛ

en: 24th
am: 24ኛ

en: 25th
am: 25ኛ

en: 26th
am: 26ኛ

en: 27th
am: 27ኛ

en: 28th
am: 28ኛ

en: 29th
am: 29ኛ

en: 2nd
am: 2ኛ

en: 30 minutes
am: 30 ደቂቃ

en: 30th
am: 30ኛ

en: 31st
am: 31ኛ

en: 3rd
am: 3ኛ

en: 4th
am: 4ኛ

en: 5th
am: 5ኛ

en: 60 minutes
am: 60 ደቂቃ

en: 60%
am: 60

en: 6th
am: 6ኛ

en: 70%
am: 70

en: 7th
am: 7ኛ

en: 80%
am: 80

en: 8th
am: 8ኛ

en: 9th
am: 9ኛ

en: <- _Remove
am: አስወግድ

en: <b>Status:</b>
am: <b>ሁኔታ፦</b>

en: A_dd
am: ጨምር

en: Add a column...
am: ዐምድ ጨምር...

en: Address
am: አድራሻ

en: Address _2:
am: አድራሻ

en: Advanced...
am: ጠለቅ

en: Afghanistan
am: አፍጋኒስታን

en: Albania
am: አልባኒያ

en: Algeria
am: አልጄሪያ

en: Alignment
am: ኩልኩል

en: Always
am: ሁል ጊዜ

en: American Samoa
am: የአሜሪካ ሳሞአ

en: Andorra
am: አንዶራ

en: Angola
am: አንጐላ

en: Anguilla
am: አንጉኢላ

en: Antarctica
am: አንታርክቲካ

en: Antigua And Barbuda
am: አንቲጓ እና ባሩዳ

en: April
am: ኤፕረል

en: Argentina
am: አርጀንቲና

en: Armenia
am: አርሜኒያ

en: Aruba
am: አሩባ

en: August
am: ኦገስት

en: Australia
am: አውስትሬሊያ

en: Austria
am: ኦስትሪያ

en: Azerbaijan
am: አዘርባጃን

en: Bahamas
am: ባሃማስ

en: Bahrain
am: ባህሬን

en: Baltic
am: ባቲክ

en: Baltic (ISO-8859-13)
am: ባልቲክ (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
am: ባልቲክ iso 8859

en: Bangladesh
am: ባንግላዲሽ

en: Barbados
am: ባርቤዶስ

en: Basic
am: ቀላል

en: Belarus
am: ቤላሩስ

en: Belgium
am: ቤልጄም

en: Belize
am: ቤሊዘ

en: Benin
am: ቤኒን

en: Bermuda
am: ቤርሙዳ

en: Bhutan
am: ቡህታን

en: Bolivia
am: ቦሊቪያ

en: Botswana
am: ቦትስዋና

en: Bottom:
am: ወደ ታች

en: Bouvet Island
am: የቦውቬት ደሴት

en: Brazil
am: ብራዚል

en: British Indian Ocean Territory
am: የብሪታኒያ ህንድ ውቂያኖስ ግዛት

en: Brunei Darussalam
am: ብሩኒ ዳሩሳላም

en: Bulgaria
am: ቡልጌሪያ

en: Burkina Faso
am: ቡርኪና ፋሶ

en: Burundi
am: ብሩንዲ

en: C_alendar:
am: ቀን መቁጠሪያ፦ (_A)

en: C_lose
am: ዝጋ

en: C_ut
am: ቁረጥ

en: Ca_tegories...
am: ምድብ... (_T)

en: Calendar
am: ቀን መቁጠሪያ

en: Calendar Events
am: የቀን መቁጠሪያ ኩነቶች

en: Cambodia
am: ካምቦዲያ

en: Cameroon
am: ካሜሩን

en: Canada
am: ካናዳ

en: Cancel
am: ተወው

en: Cape Verde
am: ኬፕ ቬርዴ

en: Categories
am: ምድቦች

en: Categories: %s
am: ምድቦች፦ %s

en: Cayman Islands
am: ካይማን ደሴቶች

en: Central African Republic
am: የመካከለኛው አፍሪካ ሪፐብሊክ

en: Central European
am: ካከለኛ አውሮፓውያን

en: Chad
am: ቻድ

en: Chile
am: ቺሊ

en: China
am: ቻይና

en: Chinese
am: ቻይንኛ

en: Christmas Island
am: የገና ደሴቶች

en: Close
am: ዝጋ

en: Close the current file
am: የአሁኑን ፋይል ዝጋ

en: Close this window
am: ይሄንን መስኮት ዝጋ

en: Cocos (Keeling) Islands
am: ኮኮስ ኬሊንግ ደሴቶች

en: Colombia
am: ኮሎምቢያ

en: Comoros
am: ኮሞሮስ

en: Confidential
am: ሚስጢራዊ

en: Congo
am: ኮንጐ

en: Cook Islands
am: ኩክ ደሴቶች

en: Copy
am: ቅጂ

en: Copy the selection
am: የተመረጠውን ቅዳ

en: Costa Rica
am: ኮስታ ሪካ

en: Cote d'Ivoire
am: ኮት ዲቯር

en: Could not initialize Bonobo
am: bonobo ማስጀመር አልቻልኩም!

en: Countr_y:
am: አገር

en: Croatia
am: ክሮኤሽያ

en: Cu_t
am: ቁረጥ (_T)

en: Cuba
am: ኩባ

en: Current View
am: የአሁኑ ዕይታ

en: Custom View
am: የተለመደው ዕይታ

en: Cut
am: ቁረጥ

en: Cut the selection
am: የተመረጠውን ቁረጥ

en: Cyprus
am: ሳይፕረስ

en: Cyrillic
am: ቄርሎሳዊ ጽሑፍ

en: Czech Republic
am: ቼክ ሪፑብሊክ

en: Date
am: ቀን

en: Date:
am: ቀን፦

en: Day
am: ቀን ኦች

en: Day View
am: የቀን ዕይታ

en: Days
am: ቀን

en: De_fault
am: የነበረው (_F)

en: December
am: ዲሴምበር

en: Default
am: የነበረው

en: Delete
am: አጥፉ

en: Deleted
am: የጠፋ

en: Denmark
am: ዴንማርክ

en: Description:
am: መግለጫ

en: Details
am: ዝርዝሮች

en: Disable
am: አበላሽ

en: Djibouti
am: ጂቡቲ

en: DnD code
am: የDnD ኮድ

en: Dominica
am: ዶሚኒካ

en: Dominican Republic
am: ዶሚኒክ ሪፑብሊክ

en: Done
am: ጨርሷል

en: Draft
am: ንድፍ

en: E
am: ምሥራቅ

en: E_nable
am: አስቻለ

en: Ecuador
am: ኢኳዶር

en: Egypt
am: ግብጽ

en: El Salvador
am: ኤል ሳልቫዶር

en: Email
am: ኢሜይል

en: Email 2
am: ኢሜይል

en: Email 3
am: ኢሜይል

en: Empty _Trash
am: የማይፈለግ ማድረጊያውን ባዶ አድርግ (_T)

en: Enable
am: አስቻለ

en: Enabled
am: ያስችላል

en: Enter Password
am: ሚስጢራዊ ቃል አስገቡ

en: Equatorial Guinea
am: ኢኳቶሪያል ጊኒ

en: Eritrea
am: ኤርትራ

en: Estonia
am: ኤስቶኒያ

en: Ethiopia
am: ኢትዮጵያ

en: Event information
am: የኩነቶች መረጃ

en: Exit the program
am: ከፕሮግራሙ ውጣ

en: F_older
am: ዶሴ (_O)

en: F_ont...
am: የፊደል ቅርጽ

en: Factory
am: ፋብሪካ

en: Falkland Islands
am: የፎልክላንድ ደሴቶች

en: Family Name
am: የቤተሰብ ስም

en: Faroe Islands
am: የፋሮይ ደሴቶች

en: February
am: ፌብሩወሪ

en: Field
am: መጻፊያ ሳጥን

en: Fiji
am: ፊጂ

en: File name:
am: የፋይል ስም

en: Filters
am: አጣራዎች

en: Finland
am: ፊንላንድ

en: Folder
am: ዶሴ

en: Fonts
am: የፊደል ቅርጾች

en: Footer:
am: የገጽ ግርጌ

en: For_mat
am: ፎርማት (_M)

en: Format
am: ፎርማት

en: Forward
am: ወደፊት

en: Fr
am: ዓ

en: France
am: ፈረንሳይ

en: Free
am: ነፃ

en: French Guiana
am: የፈረንሳይ ጉዊአና

en: French Polynesia
am: የፈረንሳይ ፖሊኔዢያ

en: French Southern Territories
am: የፈረንሳይ ደቡባዊ ግዛቶች

en: Friday
am: ዓርብ

en: From
am: ከ

en: From %s:
am: ከ %s፦

en: Full Header
am: የገጽ ሙሉ አናት

en: Full Name
am: ሙሉ ስም

en: Full _Name...
am: ሙሉ ስም... (_N)

en: GTK Tree View
am: የGTK ዛፍ ዕይታ

en: Gabon
am: ጋቦን

en: Gambia
am: ጋምቢያ

en: General
am: አጠቃላይ

en: Generic error
am: አጠቃላይ ስህተት

en: Georgia
am: ጆርጂያ

en: Germany
am: ጀርመን

en: Ghana
am: ጋና

en: Gibraltar
am: ጊብራልታር

en: Go To
am: ሂድ ወደ

en: Go back
am: ሂድ ወደ ኋላ

en: Go forward
am: ሂድ ውደ ፊት

en: Greece
am: ግሪክ

en: Greek
am: ግሪክኛ

en: Greenland
am: ግሪንላንድ

en: Grenada
am: ግሬናዳ

en: Group
am: የውይይት መድረክ

en: Guadeloupe
am: ጉዋደሉፕ

en: Guam
am: ጉዋም

en: Guatemala
am: ጉዋቲማላ

en: Guinea
am: ጊኒ

en: Guinea-bissau
am: ጊኒ ቢሳዎ

en: Guyana
am: ጉያና

en: Haiti
am: ሀይቲ*

en: Header
am: የገጽ አናት

en: Header/Footer
am: የገጽ አናት/ግርጌ

en: Heard And McDonald Islands
am: የኧርድ እና የማክዶናልድ ደሴቶች

en: Hebrew
am: ዕብራስጥ

en: Height
am: እርዝማኔ

en: Height:
am: እርዝማኔ

en: High
am: ከፍ ያለ

en: Home
am: መጀመሪያ

en: Home Fax
am: የቤት ፋክስ

en: Home Phone
am: የቤት ስልክ

en: Home Phone 2
am: የቤት ስልክ

en: Honduras
am: ሆንዱራስ

en: Hong Kong
am: ሆንግ ኮንግ

en: Hours
am: ሰዓቶች

en: Hungary
am: ሀንጋሪ

en: I
am: i p,

en: Iceland
am: አይስላንድ

en: Import
am: ከውጭ አስገባ

en: Important
am: አስፈላጊ

en: India
am: ህንድ

en: Indonesia
am: ኢንዶኔዢያ

en: Ireland
am: አየርላንድ

en: Israel
am: እስራኤል

en: Italy
am: ጣሊያን

en: Jamaica
am: ጃማይካ

en: January
am: ጃንዩወሪ

en: Japan
am: ጃፓን

en: Japanese
am: ጃፓንኛ

en: Jordan
am: ጆርዳን

en: July
am: ጁላይ

en: June
am: ጁን

en: Kazakhstan
am: ካዛኪስታን

en: Kenya
am: ኬንያ

en: Kiribati
am: ኪሪባቲ

en: Korea, Republic Of
am: ኮሪያ ሪፐብሊክ

en: Korean
am: ኮሪያኛ

en: Kuwait
am: ክዌት

en: Label
am: መለያ

en: Landscape
am: አግድም

en: Language
am: ቋንቋ

en: Language(s)
am: ቋንቋ

en: Laos
am: ላኦስ

en: Latvia
am: ላትቪያ

en: Lebanon
am: ሊባኖስ

en: Left:
am: ግራ

en: Lesotho
am: ሌሶቶ

en: Liberia
am: ላይቤሪያ

en: Libya
am: ሊቢያ

en: Liechtenstein
am: ሊችተንስታይን

en: List
am: ዝርዝር

en: Lithuania
am: ሊቱዌኒያ

en: Loading...
am: በመጫን ላይ...

en: Location:
am: ቦታ፦

en: Low
am: ዝቅ ያለ

en: Lower
am: ዝቅተኛ

en: Luxembourg
am: ሉክሰምበርግ

en: MIME type:
am: የmime ዓይነት

en: MTWTFSS
am: ሳማረሐዓቅእ

en: Macedonia
am: ማከዶኒያ

en: Madagascar
am: ማዳጋስካር

en: Mail
am: ፖስታ

en: Main toolbar
am: ዋናው ቱልባር

en: Malawi
am: ማላዊ

en: Malaysia
am: ማሌዢያ

en: Maldives
am: ማልዲቭስ

en: Mali
am: ማሊ

en: Malta
am: ማልታ

en: Manager
am: መቆጣጠሪያ

en: March
am: ማርች

en: Margins
am: ህዳጎች

en: Marshall Islands
am: ማርሻል አይላንድ

en: Martinique
am: ማርቲኒክ

en: Mauritania
am: ሞሪቴኒያ

en: Mauritius
am: ማሩሸስ

en: May
am: ሜይ

en: Mayotte
am: ሜይኦቴ

en: Message
am: መልዕክት

en: Mexico
am: ሜክሲኮ

en: Micronesia
am: ሚክሮኔዢያ

en: Minutes
am: ደቂቃዎች

en: Mo
am: ሳ

en: Model
am: ሞዴል

en: Monaco
am: ሞናኮ

en: Monday
am: ሰኞ

en: Mongolia
am: ሞንጎሊያ

en: Month
am: ወር

en: Month View
am: የወር ዕይታ

en: Montserrat
am: ሞንትሴራት

en: Morocco
am: ሞሮኮ

en: Move
am: መንቀሳቅስ

en: Mozambique
am: ሞዛምቢክ

en: Ms.
am: ms

en: Myanmar
am: ማያንማር

en: Name
am: ስም

en: Name:
am: ስም

en: Namibia
am: ናሚቢያ

en: Nauru
am: ናኡሩ

en: Nepal
am: ኔፓል

en: Netherlands
am: ኔዘርላንድ

en: Netherlands Antilles
am: ኔዘርላንድስ አንቲልስ

en: Never
am: በፍጹም

en: New
am: አዲስ

en: New Caledonia
am: ኒው ካሌዶኒያ

en: New Zealand
am: ኒው ዚላንድ

en: Next
am: የሚቀጥለው

en: Nicaragua
am: ኒካራጓ

en: Nickname
am: ቅጽል ስም

en: Niger
am: ኒጀር

en: Nigeria
am: ናይጄሪያ

en: Niue
am: ኒኡይ

en: No
am: አይ

en: None
am: ምንም

en: Norfolk Island
am: ኖርፎልክ ደሴት

en: Normal
am: የተለመደ

en: Northern Mariana Islands
am: የሰሜናዊ ማሪያና ደሴቶች

en: Norway
am: ኖርዌ

en: Note
am: ማስታወሻ

en: November
am: ኖቬምበር

en: Now
am: አሁኑኑ

en: Number of columns:
am: የዐምድ ብዛት

en: OK
am: እሺ

en: October
am: ኦክተውበር

en: Office
am: ቢሮ

en: Oman
am: ኦማን

en: One
am: አንድ

en: Open
am: ክፈት

en: Open a file
am: ፋይል ክፈት

en: Options
am: &ምርጫዎች

en: Orientation
am: አቀማመጥ

en: Other
am: ሌላ

en: Other...
am: ሌላ...

en: Overwrite
am: በላዩ ላይ ይጻፍ

en: Page
am: ገጽ

en: Page Setup:
am: የገጽ ቅንጅት

en: Pakistan
am: ፓኪስታን

en: Palau
am: ፓላው

en: Panama
am: ፓናማ

en: Paper
am: ወረቀት

en: Papua New Guinea
am: ፓፑዋ ኒው ጊኒ

en: Paraguay
am: ፓራጓይ

en: Paste
am: ለጥፍ

en: Paste the clipboard
am: ክሊፕቦርዱን ለጥፍ

en: Personal
am: የግል

en: Peru
am: ፔሩ

en: Philippines
am: ፊሊፒንስ

en: Pick a color
am: ቀለም ምረጡ

en: Pitcairn
am: ፒትካኢርን

en: Play Sound
am: ድምፅ አጫውት

en: Play a sound
am: ድምፅ አጫውት

en: Poland
am: ፖላንድ

en: Portrait
am: በቁም

en: Portugal
am: ፖርቱጋል

en: Preview:
am: ቅድመ ዕይታ

en: Previous
am: የቀድሞው

en: Print
am: አትም

en: Print Pre_view
am: የቅድመ ህትመት ዕይታ

en: Print Preview
am: የቅድመ ህትመት ዕይታ

en: Priority
am: ቅድሚያ

en: Priority: %s
am: ቅድሚያ፦ %s

en: Properties...
am: ምርጫዎች...

en: Puerto Rico
am: ፖርታ ሪኮ

en: Qatar
am: ኳታር

en: Radio
am: ሬዲዮ

en: Read
am: አንብብ

en: Refresh
am: በድጋሚ ጀምር

en: Remove
am: አስወግድ

en: Reunion
am: ውህደት

en: Right:
am: ቀኝ

en: Romania
am: ሮሜኒያ

en: Run a program
am: ፕሮግራምን አስኪድ

en: Russian Federation
am: ራሺያ

en: Rwanda
am: ሩዋንዳ

en: S_un
am: _እሑድ

en: Sa
am: ቅ

en: Saint Lucia
am: ሴንት ሉቺያ

en: Samoa
am: ሳሞአ

en: San Marino
am: ሳን ማሪኖ

en: Sao Tome And Principe
am: ሳኦ ቶሜ እና ፕሪንሲፔ

en: Saturday
am: ቅዳሜ

en: Saudi Arabia
am: ሳውድአረቢያ

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Save As
am: በሌላ ስም አስቀምጥ

en: Save As...
am: በሌላ ስም አስቀምጥ...

en: Save Custom View
am: የተለመደው ዕይታ አስቀምጥ

en: Save _As...
am: በሌላ ስም አስቀምጥ... (_A)

en: Save as...
am: በሌላ ስም አስቀምጥ...

en: Save the current file
am: የአሁኑን ፋይል አስቀምጥ

en: Save the current file with a different name
am: የአሁኑን ፋይል በተለየ ስም አስቀምጥ

en: Score
am: ነጥብ

en: Select All
am: ሁሉንም ምረጡ

en: Select Folder
am: ዶሴ ምረጡ

en: Select _All
am: ሁሉንም ምረጡ (_A)

en: Select a file
am: ፋይል ምረጡ

en: Select folder
am: ዶሴ ምረጡ

en: Selected
am: ተመርጠዋል

en: Send
am: ላክ

en: Send / Receive
am: ላክ / ተቀበል

en: Senegal
am: ሴኔጋል

en: Sent
am: ተልኳል

en: September
am: ሴፕቴምበር

en: Settings
am: ምርጫዎች

en: Seychelles
am: ሲሼልስ

en: Sierra Leone
am: ሴራሊዮን

en: Simplified
am: ቀላል

en: Singapore
am: ሲንጋፖር

en: Size
am: መጠን

en: Size (kB)
am: መጠን kb

en: Size:
am: መጠን፦

en: Slovenia
am: ስሎቬኒያ

en: Solomon Islands
am: ሰሎሞን ደሴት

en: Somalia
am: ሱማሌ

en: Source
am: ምንጭ

en: South Africa
am: ደቡብ አፍሪካ

en: Spain
am: ስፔን

en: Sri Lanka
am: ሲሪላንካ

en: St. Helena
am: ሴንት ሄለና

en: St. Pierre And Miquelon
am: ቅዱስ ፒዬር እና ሚኩኤሎን

en: State
am: ሁኔታ

en: Status
am: ሁኔታ

en: Status:
am: ሁኔታ፦

en: Status: %s
am: ሁኔታ፦ %s

en: Stop
am: አቁም

en: Style name:
am: የዘይቤ ስም

en: Su
am: እ

en: Subject
am: ጉዳዩ

en: Submit Bug Report
am: የስሕተቱን ጉዳይ አቅርብ

en: Submit _Bug Report
am: የስሕተቱን ጉዳይ አቅርብ

en: Sudan
am: ሱዳን

en: Summary
am: ማጠቃለያ

en: Summary:
am: ማጠቃለያ፦

en: Sunday
am: እሑድ

en: Suriname
am: ሱሪናም

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
am: የስቫልባርድ እና ዣን ማየን ደሴቶች

en: Swaziland
am: ሱዋዚላንድ

en: Sweden
am: ስዊድን

en: Switzerland
am: ስዊዘርላንድ

en: T_hu
am: _ሐሙስ

en: Table
am: ሠንጠረዥ

en: Taiwan
am: ታይዋን

en: Tajikistan
am: ታጃኪስታን

en: Test
am: ፈተና

en: Text
am: ጽሑፍ

en: Th
am: ሐ

en: Thailand
am: ታይላንድ

en: Thursday
am: ሐሙስ

en: Time _zone:
am: የሰዓት ክልል

en: Title
am: አርእስት

en: To
am: ወደ

en: Today
am: ዛሬ

en: Today %l:%M %p
am: ዛሬ %l:%M %p

en: Togo
am: ቶጐ

en: Tokelau
am: ቶክላው

en: Tonga
am: ቶንጋ

en: Top:
am: ወደ ላይ

en: Traditional
am: ባሕላዊው

en: Tree
am: ዛፍ

en: Trinidad And Tobago
am: ትሪኒዳድ እና ቶባጎ

en: Tu
am: ማ

en: Tuesday
am: ማክሰኞ

en: Tunisia
am: ቱኒዚያ

en: Turkey
am: ቱርክ

en: Turkish
am: ቱርክኛ

en: Turkmenistan
am: ቱርክሜኒስታን

en: Turks And Caicos Islands
am: የቱርኮችና የካኢኮስ ደሴቶች

en: Tuvalu
am: ቱቫሉ

en: Type
am: ዓይነት

en: Type:
am: ዓይነት፦

en: Type: %s
am: ዓይነት፦ %s

en: URL: %s
am: URL፦ %s

en: U_ndelete
am: አታጥፋ

en: Uganda
am: ዩጋንዳ

en: Ukraine
am: ዩክሬን

en: Ukrainian
am: ዩክረኒኛ

en: Unicode
am: ዩኒኮድ

en: United Arab Emirates
am: የተባበሩት አረብ ኤምሬትስ

en: United Kingdom
am: እንግሊዝ

en: United States
am: አሜሪካ

en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Unknown error
am: ያልታወቀ ስህተት

en: Untitled
am: ያልተሰየመ

en: Update
am: አሻሽል

en: Url
am: url

en: Uruguay
am: ኡራጓይ

en: User_name:
am: የተጠቃሚ ስም

en: Uzbekistan
am: ዩዝበኪስታን

en: Vanuatu
am: ቫኑአቱ

en: Venezuela
am: ቬንዙዌላ

en: W_eek View
am: የሳመንት ዕይታ (_E)

en: Wallis And Futuna Islands
am: ዋሊስ እና ፉቱና ደሴቶች

en: Warning
am: ማስጠንቀቂያ

en: We
am: ረ

en: Wednesday
am: ረቡዕ

en: Week
am: ሳመንት

en: Week View
am: የሳመንት ዕይታ

en: Western European
am: ምዕራብ አውሮፓዊ

en: Western Sahara
am: ምዕራባዊ ሳህራ

en: Width
am: ስፋት

en: Width:
am: ስፋት

en: Work
am: መሥራት

en: Yemen
am: የመን

en: Yes
am: አዎ

en: Yesterday %l:%M %p
am: ትናንት %l:%M %p

en: Zambia
am: ዛምቢያ

en: Zimbabwe
am: ዚምቧቤ

en: [Default]
am: የነበረው

en: _24 hour
am: _24 ሰዓት

en: _Actions
am: ትግባሮች (_A)

en: _Add
am: ጨምር

en: _Address:
am: አድራሻ

en: _Clear
am: ሰርዝ

en: _Close
am: ዝጋ (_C)

en: _Copy
am: ቅጂ

en: _Copy...
am: ቅጂ... (_C)

en: _Current View
am: የአሁኑ ዕይታ (_C)

en: _Day View
am: የቀን ዕይታ (_D)

en: _Delete
am: አጥፉ

en: _Delete all
am: ሁሉንም ሰርዝ (_D)

en: _Edit
am: አስተካክል

en: _Enable
am: አስቻለ

en: _File
am: ፋይል (_F)

en: _First:
am: መጀመሪያ

en: _Flag:
am: ባንዲራ

en: _Folder Name:
am: የዶሴ ስም፦ (_F)

en: _Font...
am: የፊደል ቅርጽ

en: _Forward
am: ወደፊት፦

en: _Full name:
am: ሙሉ ስም

en: _Go To
am: ሂድ ወደ (_G)

en: _Help
am: መረጃ (_H)

en: _Import...
am: ከውጭ አስገባ... (_I)

en: _Insert
am: አስገባ (_I)

en: _Last:
am: መጨረሻ

en: _Mail
am: ፖስታ

en: _Month View
am: የወር ዕይታ (_M)

en: _Move...
am: መንቀሳቅስ... (_M)

en: _Name:
am: ስም

en: _New
am: አዲስ (_N)

en: _New...
am: አዲስ... (_N)

en: _Open
am: ክፈት

en: _Open...
am: ክፈት... (_O)

en: _Paste
am: ለጥፍ

en: _Path:
am: መተላለፊያ

en: _Phone List
am: ስልክ ዝርዝር (_P)

en: _Print...
am: አትም

en: _Priority:
am: ቅድሚያ

en: _Remove
am: አስወግድ

en: _Rename...
am: እንደገና ሰይም... (_R)

en: _Save
am: አስቀምጥ

en: _Save As...
am: በሌላ ስም አስቀምጥ

en: _Script:
am: ጽሑፍ

en: _Search
am: ፈልግ

en: _Security
am: _ደህነት

en: _Select All
am: ሁሉንም ምረጡ (_S)

en: _Send / Receive
am: ላክ / ተቀበል (_S)

en: _Status:
am: ሁኔታ

en: _Title:
am: አርእስት

en: _View
am: ተመልከት (_V)

en: after
am: በኋላ

en: am
am: ጠዋት

en: before
am: ቀድሞ

en: color
am: ቀለም

en: day
am: ቀን ኦች

en: day(s)
am: ቀን(ኦች)

en: days
am: ቀን

en: description
am: መግለጫ

en: dialog1
am: መምረጫ፩

en: first
am: መጀመሪያ

en: hour(s)
am: ሰዓት(ኦች)

en: hours
am: ሰዓትን

en: is
am: ነው

en: is not
am: አይደለም

en: last
am: መጨረሻ

en: list
am: ዝርዝር

en: minute(s)
am: ደቂቃ(ዎች)

en: minutes
am: ደቂቃዎች

en: month(s)
am: ወር

en: months
am: ወር

en: now
am: አሁኑኑ

en: on
am: አብራ

en: pm
am: ከሳዓት

en: second
am: ሁለተኛ

en: seconds
am: ሴኮንዶች

en: week(s)
am: ሳመንት

en: weeks
am: ሳመንታት

en: year(s)
am: ዓመት

en: years
am: ዓመታት
