timezones - en to ar translation catalogue (687 entries)

en: Acre
ar: فدان

en: Africa/Abidjan
ar: أفريقيا/أبيدجان

en: Africa/Accra
ar: أفريقيا/أكرا

en: Africa/Addis_Ababa
ar: أفريقيا/أديس_أبابا

en: Africa/Algiers
ar: أفريقيا/الجزائر

en: Africa/Asmara
ar: أفريقيا/أسمرة

en: Africa/Asmera
ar: أفريقيا/أسمرة

en: Africa/Bamako
ar: أفريقيا/باماكو

en: Africa/Bangui
ar: أفريقيا/بانغي

en: Africa/Banjul
ar: أفريقيا/بانجول

en: Africa/Bissau
ar: أفريقيا/بيساو

en: Africa/Blantyre
ar: إفريقيا/بلانتيري

en: Africa/Brazzaville
ar: أفريقيا/برازافيل

en: Africa/Bujumbura
ar: أفريقيا/بوجمبورا

en: Africa/Cairo
ar: أفريقيا/القاهرة

en: Africa/Casablanca
ar: أفريقيا/الدار البيضاء

en: Africa/Ceuta
ar: أفريقيا/سبتة

en: Africa/Conakry
ar: أفريقيا/كوناكري

en: Africa/Dakar
ar: أفريقيا/داكار

en: Africa/Dar_es_Salaam
ar: أفريقيا/دار_السلام

en: Africa/Djibouti
ar: أفريقيا/جيبوتي

en: Africa/Douala
ar: أفريقيا/دوالا

en: Africa/El_Aaiun
ar: أفريقيا/العيون

en: Africa/Freetown
ar: أفريقيا/فريتاون

en: Africa/Gaborone
ar: أفريقيا/جابورون

en: Africa/Harare
ar: أفريقيا/هراري

en: Africa/Johannesburg
ar: أفريقيا/جوهانسبرج

en: Africa/Kampala
ar: أفريقيا/كمبالا

en: Africa/Khartoum
ar: أفريقيا/الخرطوم

en: Africa/Kigali
ar: أفريقيا/كيجالي

en: Africa/Kinshasa
ar: أفريقيا/كنشاسا

en: Africa/Lagos
ar: أفريقيا/لاغوس

en: Africa/Libreville
ar: أفريقيا/ليبرفيل

en: Africa/Lome
ar: أفريقيا/لومي

en: Africa/Luanda
ar: أفريقيا/لواندا

en: Africa/Lubumbashi
ar: أفريقيا/لوبومباشي

en: Africa/Lusaka
ar: أفريقيا/لوساكا

en: Africa/Malabo
ar: أفريقيا/مالابو

en: Africa/Maputo
ar: أفريقيا/مابوتو

en: Africa/Maseru
ar: أفريقيا/ماسيرو

en: Africa/Mbabane
ar: أفريقيا/مبابان

en: Africa/Mogadishu
ar: أفريقيا/مقديشو

en: Africa/Monrovia
ar: أفريقيا/مونروفيا

en: Africa/Nairobi
ar: أفريقيا/نيروبي

en: Africa/Ndjamena
ar: أفريقيا/نجامينا

en: Africa/Niamey
ar: أفريقيا/نيامي

en: Africa/Nouakchott
ar: أفريقيا/نواكشوط

en: Africa/Ouagadougou
ar: أفريقيا/واجادوجو

en: Africa/Porto-Novo
ar: أفريقيا/بورتو_نوفو

en: Africa/Sao_Tome
ar: أفريقيا/ساو_تومي

en: Africa/Timbuktu
ar: أفريقيا/تِمبَكتو

en: Africa/Tripoli
ar: أفريقيا/طرابلس

en: Africa/Tunis
ar: أفريقيا/تونس

en: Africa/Windhoek
ar: أفريقيا/ويندهوك

en: Alagoas, Sergipe
ar: ألاغواس، وسيرغيبي

en: Alaska Time
ar: US/ألاسكا

en: Alaska Time - Alaska panhandle
ar: توقيت ألاسكا - ألاسكا استعطى

en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
ar: بتوقيت ألاسكا - ألاسكا رقبة بانهاديل

en: Alaska Time - west Alaska
ar: بتوقيت ألاسكا - غرب ألاسكا

en: Aleutian Islands
ar: جزر ألوشيان

en: Amapa, E Para
ar: أمابا والبريد بارا

en: America/Adak
ar: أمريكا/أداك

en: America/Anchorage
ar: أمريكا/أنكوراج

en: America/Anguilla
ar: أمريكا/أنجويلا

en: America/Antigua
ar: أمريكا/أنتيجوا

en: America/Araguaina
ar: أمريكا/أراجواينا

en: America/Argentina/Buenos_Aires
ar: أمريكا/الأرجنتين/بوينوس_آيريس

en: America/Argentina/Catamarca
ar: أمريكا/الأرجنتين/كاتاماركا

en: America/Argentina/ComodRivadavia
ar: أمريكا/الأرجنتين/كومودريفادافيا

en: America/Argentina/Cordoba
ar: أمريكا/الأرجنتين/كوردوبا

en: America/Argentina/Jujuy
ar: أمريكا/الأرجنتين/جوجوي

en: America/Argentina/La_Rioja
ar: أمريكا/الأرجنتين/ﻻريوجا

en: America/Argentina/Mendoza
ar: أمريكا/الأرجنتين/مندوزا

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
ar: أمريكا/الأرجنتين/ريو_جاليجوس

en: America/Argentina/Salta
ar: أمريكا/الأرجنتين/سالتا

en: America/Argentina/San_Juan
ar: أمريكا/الأرجنتين/سا_خوان

en: America/Argentina/San_Luis
ar: أمريكا/الأرجنتين/سان_لويس

en: America/Argentina/Tucuman
ar: أمريكا/الأرجنتين/توكومان

en: America/Argentina/Ushuaia
ar: أمريكا/الأرجنتين/أوشوايا

en: America/Aruba
ar: أمريكا/أروبا

en: America/Asuncion
ar: أمريكا/أسونسيون

en: America/Atikokan
ar: أمريكا/أتيكوكان

en: America/Atka
ar: أمريكا/أتكا

en: America/Bahia
ar: أمريكا/باهيا

en: America/Barbados
ar: أمريكا/باربادوس

en: America/Belem
ar: أمريكا/بيليم

en: America/Belize
ar: أمريكا/بيليز

en: America/Blanc-Sablon
ar: أمريكا/بلانك-سابلون

en: America/Boa_Vista
ar: أمريكا/بوا_فيزتا

en: America/Bogota
ar: أمريكا/بوغوتا

en: America/Boise
ar: أمريكا/بويز

en: America/Buenos_Aires
ar: أمريكا/بوينوس_آيريس

en: America/Cambridge_Bay
ar: أمريكا/كامبريدج_باي

en: America/Campo_Grande
ar: أمريكا/كامبو_جراندي

en: America/Cancun
ar: أمريكا/كانكون

en: America/Caracas
ar: أمريكا/كاراكاس

en: America/Catamarca
ar: أمريكا/كاتاماركا

en: America/Cayenne
ar: أمريكا/كايّن

en: America/Cayman
ar: أمريكا/كايمن

en: America/Chicago
ar: أمريكا/شيكاغو

en: America/Chihuahua
ar: أمريكا/شيواوا

en: America/Coral_Harbour
ar: أمريكا/كورال_هاربور

en: America/Cordoba
ar: أمريكا/كوردوبا

en: America/Costa_Rica
ar: أمريكا/كوستا_ريكا

en: America/Cuiaba
ar: أمريكا/كويابا

en: America/Curacao
ar: أمريكا/كوراكاو

en: America/Danmarkshavn
ar: أمريكا/دانماركشافن

en: America/Dawson
ar: أمريكا/دوسُن

en: America/Dawson_Creek
ar: أمريكا/دوسُن_كرييك

en: America/Denver
ar: أمريكا/دنفر

en: America/Detroit
ar: أمريكا/ديترويت

en: America/Dominica
ar: أمريكا/دومينيكا

en: America/Edmonton
ar: أمريكا/إدمنتون

en: America/Eirunepe
ar: أمريكا/إيريونيب

en: America/El_Salvador
ar: أمريكا/إلسَلفادور

en: America/Ensenada
ar: أمريكا/إنسنادا

en: America/Fort_Wayne
ar: أمريكا/فورت_واين

en: America/Fortaleza
ar: أمريكا/فورتاليزا

en: America/Glace_Bay
ar: أمريكا/جليس_باي

en: America/Godthab
ar: أمريكا/جَدثاب

en: America/Goose_Bay
ar: أمريكا/جوّس_باي

en: America/Grand_Turk
ar: أمريكا/جراند_تِرْك

en: America/Grenada
ar: أمريكا/جرينادا

en: America/Guadeloupe
ar: أمريكا/جوادالوبي

en: America/Guatemala
ar: أمريكا/جواتيمالا

en: America/Guayaquil
ar: أمريكا/جواياكويل

en: America/Guyana
ar: أمريكا/جويانا

en: America/Halifax
ar: أمريكا/هاليفاكس

en: America/Havana
ar: أمريكا/هافانا

en: America/Hermosillo
ar: أمريكا/هيرموزيلو

en: America/Indiana/Indianapolis
ar: أمريكا/إنديانا/إنديانابوليس

en: America/Indiana/Knox
ar: أمريكا/إنديانا/نوكس

en: America/Indiana/Marengo
ar: أمريكا/إنديانا/ماريجنو

en: America/Indiana/Petersburg
ar: أمريكا/إنديانا/بيتيرسبورغ

en: America/Indiana/Tell_City
ar: أمريكا/إنديانا/تيل_سيتي

en: America/Indiana/Vevay
ar: أمريكا/إنديانا/فيفاي

en: America/Indiana/Vincennes
ar: أمريكا/إنديانا/فينسينيس

en: America/Indiana/Winamac
ar: أمريكا/إنديانا/ويناماك

en: America/Indianapolis
ar: أمريكا/إنديانابوليس

en: America/Inuvik
ar: أمريكا/إنوفيك

en: America/Iqaluit
ar: أمريكا/إكالويت

en: America/Jamaica
ar: أمريكا/جامايكا

en: America/Jujuy
ar: أمريكا/جوجوي

en: America/Juneau
ar: أمريكا/جونو

en: America/Kentucky/Louisville
ar: أمريكا/كِنْتاكي/لويسفيلل

en: America/Kentucky/Monticello
ar: أمريكا/كِنْتاكي/مونتيسيللو

en: America/Knox_IN
ar: أمريكا/نوكس_إن

en: America/La_Paz
ar: أمريكا/ﻻ_باز

en: America/Lima
ar: أمريكا/ليما

en: America/Los_Angeles
ar: أمريكا/لوس_أنجلوس

en: America/Louisville
ar: أمريكا/لويسفيلل

en: America/Maceio
ar: أمريكا/ماسيو

en: America/Managua
ar: أمريكا/ماناجوا

en: America/Manaus
ar: أمريكا/ماناوس

en: America/Marigot
ar: أمريكا/ماريجوت

en: America/Martinique
ar: أمريكا/مارتينيك

en: America/Matamoros
ar: أمريكا/ماتاموروس

en: America/Mazatlan
ar: أمريكا/مازاتلان

en: America/Mendoza
ar: أمريكا/مندوزا

en: America/Menominee
ar: أمريكا/مينومين

en: America/Merida
ar: أمريكا/ميريدا

en: America/Mexico_City
ar: أمريكا/مكسيكو_سيتى

en: America/Miquelon
ar: أمريكا/ميكويلون

en: America/Moncton
ar: أمريكا/مونكتون

en: America/Monterrey
ar: أمريكا/مونتيرى

en: America/Montevideo
ar: أمريكا/مونتفيديو

en: America/Montreal
ar: أمريكا/مونتريال

en: America/Montserrat
ar: أمريكا/مونتسِرات

en: America/Nassau
ar: أمريكا/ناساو

en: America/New_York
ar: أمريكا/نيو_يورك

en: America/Nipigon
ar: أمريكا/نيبيجون

en: America/Nome
ar: أمريكا/نوم

en: America/Noronha
ar: أمريكا/نورونها

en: America/North_Dakota/Center
ar: أمريكا/شمال_داكوتا/منتصف

en: America/North_Dakota/New_Salem
ar: أمريكا/شمال_داكوتا/نيو_سالم

en: America/Ojinaga
ar: أمريكا/أوجيناغا

en: America/Panama
ar: أمريكا/باناما

en: America/Pangnirtung
ar: أمريكا/بانجنيرتونج

en: America/Paramaribo
ar: أمريكا/باراماريبو

en: America/Phoenix
ar: أمريكا/فينِكْس

en: America/Port-au-Prince
ar: أمريكا/بورت_أو_برينس

en: America/Port_of_Spain
ar: أمريكا/بورت_أوف_سباين

en: America/Porto_Acre
ar: أمريكا/بورتو_آكرى

en: America/Porto_Velho
ar: أمريكا/بورتو_فيلهو

en: America/Puerto_Rico
ar: أمريكا/بويرتو_ريكو

en: America/Rainy_River
ar: أمريكا/رْايني_ريفر

en: America/Rankin_Inlet
ar: أمريكا/رانكين_إنلت

en: America/Recife
ar: أمريكا/ريسايف

en: America/Regina
ar: أمريكا/ريجينا

en: America/Resolute
ar: أمريكا/ريزوليوت

en: America/Rio_Branco
ar: أمريكا/ريو_برانكو

en: America/Rosario
ar: أمريكا/روسااريو

en: America/Santa_Isabel
ar: امريكا/سانتا إيزابيل

en: America/Santarem
ar: امريكا/سانتاريم

en: America/Santiago
ar: أمريكا/سانتياجو

en: America/Santo_Domingo
ar: أمريكا/سانتو_دومينجو

en: America/Sao_Paulo
ar: أمريكا/ساو_باولو

en: America/Scoresbysund
ar: أمريكا/سكورزبايساند

en: America/Shiprock
ar: أمريكا/شيبروك

en: America/St_Barthelemy
ar: أمريكا/سانت_بارثيليمي

en: America/St_Johns
ar: أمريكا/سانت_جونز

en: America/St_Kitts
ar: أمريكا/سانت_كيتس

en: America/St_Lucia
ar: أمريكا/سانت_لوسيا

en: America/St_Thomas
ar: أمريكا/سانت_توماس

en: America/St_Vincent
ar: أمريكا/سانت_فينسنت

en: America/Swift_Current
ar: أمريكا/سويفت_كارانت

en: America/Tegucigalpa
ar: أمريكا/تيجوسيجالبا

en: America/Thule
ar: أمريكا/ثول

en: America/Thunder_Bay
ar: أمريكا/ثاندر_باي

en: America/Tijuana
ar: أمريكا/تيوانا

en: America/Toronto
ar: أمريكا/تورونتو

en: America/Tortola
ar: أمريكا/تورتولا

en: America/Vancouver
ar: أمريكا/فانكوفر

en: America/Virgin
ar: أمريكا/فيرجين

en: America/Whitehorse
ar: أمريكا/وايتهورس

en: America/Winnipeg
ar: أمريكا/وينيبيج

en: America/Yakutat
ar: أمريكا/ياكوتات

en: America/Yellowknife
ar: أمريكا/يِلونايف

en: Amundsen-Scott Station, South Pole
ar: روثيرا محطة الجزيرة اديلايد

en: Antarctica/Casey
ar: أنتارتيكا/كاسى

en: Antarctica/Davis
ar: أنتارتيكا/دافيس

en: Antarctica/DumontDUrville
ar: أنتارتيكا/دومنتدىأورفيل

en: Antarctica/Macquarie
ar: أنتارتيكا (القارة المتجمدة)/ماكواري

en: Antarctica/Mawson
ar: القطب الجنوبي / ماوسن

en: Antarctica/McMurdo
ar: أنتارتيكا/مكموردو

en: Antarctica/Palmer
ar: أنتارتيكا/بالمر

en: Antarctica/Rothera
ar: أنتارتيكا/روثيرا

en: Antarctica/South_Pole
ar: أنتارتيكا/القطب_الجنوبي

en: Antarctica/Syowa
ar: أنتارتيكا/سيأُوا

en: Antarctica/Vostok
ar: أنتارتيكا/فوستوك

en: Aqtobe (Aktobe)
ar: أكتوبي

en: Arctic/Longyearbyen
ar: أنتارتيكا/لونجيإربيين

en: Asia/Aden
ar: آسيا/عدن

en: Asia/Almaty
ar: آسيا/ألماتي

en: Asia/Amman
ar: آسيا/عمّان

en: Asia/Anadyr
ar: آسيا/أنادير

en: Asia/Aqtau
ar: آسيا/أكتوا

en: Asia/Aqtobe
ar: آسيا/أكتوبي

en: Asia/Ashgabat
ar: آسيا/عشق آباد

en: Asia/Ashkhabad
ar: آسيا/عشق آباد

en: Asia/Baghdad
ar: آسيا/بغداد

en: Asia/Bahrain
ar: آسيا/البحرين

en: Asia/Baku
ar: آسيا/باكو

en: Asia/Bangkok
ar: آسيا/بانكوك

en: Asia/Beirut
ar: آسيا/بيروت

en: Asia/Bishkek
ar: آسيا/بشكيك

en: Asia/Brunei
ar: آسيا/بروناى

en: Asia/Calcutta
ar: آسيا/كلكاتّا

en: Asia/Choibalsan
ar: آسيا/شويبالسان

en: Asia/Chongqing
ar: آسيا/تشونغتشينغ

en: Asia/Chungking
ar: آسيا/تشونغتشينغ

en: Asia/Colombo
ar: آسيا/كولومبو

en: Asia/Dacca
ar: آسيا/دكّا

en: Asia/Damascus
ar: آسيا/دمشق

en: Asia/Dhaka
ar: آسيا/دكّا

en: Asia/Dili
ar: آسيا/ديلى

en: Asia/Dubai
ar: آسيا/دبى

en: Asia/Dushanbe
ar: آسيا/دوشنبه

en: Asia/Gaza
ar: آسيا/غزة

en: Asia/Harbin
ar: آسيا/هاربِن

en: Asia/Ho_Chi_Minh
ar: آسيا/هو_تشي_مين

en: Asia/Hong_Kong
ar: آسيا/هونج_كونج

en: Asia/Hovd
ar: آسيا/هوفد

en: Asia/Irkutsk
ar: آسيا/إركوتسك

en: Asia/Istanbul
ar: آسيا/إسطنبول

en: Asia/Jakarta
ar: آسيا/جاكارتا

en: Asia/Jayapura
ar: آسيا/جيابورا

en: Asia/Jerusalem
ar: آسيا/القدس

en: Asia/Kabul
ar: آسيا/كابُل

en: Asia/Kamchatka
ar: آسيا/كامشَاتكا

en: Asia/Karachi
ar: آسيا/كراتشي

en: Asia/Kashgar
ar: آسيا/كاشغر

en: Asia/Kathmandu
ar: آسيا/كاتماندو

en: Asia/Katmandu
ar: آسيا/كاتماندو

en: Asia/Kolkata
ar: آسيا/كلكتا

en: Asia/Krasnoyarsk
ar: آسيا/كراسنويارسك

en: Asia/Kuala_Lumpur
ar: آسيا/كوالالمبور

en: Asia/Kuching
ar: آسيا/كوتشينج

en: Asia/Kuwait
ar: آسيا/الكويت

en: Asia/Macao
ar: آسيا/ماكاو

en: Asia/Macau
ar: آسيا/ماكاو

en: Asia/Magadan
ar: آسيا/ماغادان

en: Asia/Makassar
ar: آسيا/مكاسّار

en: Asia/Manila
ar: آسيا/مانيلا

en: Asia/Muscat
ar: آسيا/مسقط

en: Asia/Nicosia
ar: آسيا/نيقوسيا

en: Asia/Novokuznetsk
ar: آسيا/نوفوكوزنتسك

en: Asia/Novosibirsk
ar: آسيا/نوفوسيبيرسك

en: Asia/Omsk
ar: آسيا/أُمْسك

en: Asia/Oral
ar: آسيا/أورال

en: Asia/Phnom_Penh
ar: آسيا/بنوم_بنه

en: Asia/Pontianak
ar: آسيا/بونتياناك

en: Asia/Pyongyang
ar: آسيا/بيونجيانج

en: Asia/Qatar
ar: آسيا/قطر

en: Asia/Qyzylorda
ar: آسيا/كيزيلوردا

en: Asia/Rangoon
ar: آسيا/رانجون

en: Asia/Riyadh
ar: آسيا/الرياض

en: Asia/Riyadh87
ar: آسيا/الرياض87

en: Asia/Riyadh88
ar: آسيا/الرياض88

en: Asia/Riyadh89
ar: آسيا/الرياض89

en: Asia/Saigon
ar: آسيا/سايجون

en: Asia/Sakhalin
ar: آسيا/سخالين

en: Asia/Samarkand
ar: آسيا/سمرقند

en: Asia/Seoul
ar: آسيا/سيول

en: Asia/Shanghai
ar: آسيا/شنغهاي

en: Asia/Singapore
ar: آسيا/سنغافورة

en: Asia/Taipei
ar: آسيا/تايباي

en: Asia/Tashkent
ar: آسيا/طشقند

en: Asia/Tbilisi
ar: آسيا/تبليسي

en: Asia/Tehran
ar: آسيا/طهران

en: Asia/Tel_Aviv
ar: آسيا/تل_أبيب

en: Asia/Thimbu
ar: آسيا/تيمفو

en: Asia/Thimphu
ar: آسيا/تيمفو

en: Asia/Tokyo
ar: آسيا/طوكيو

en: Asia/Ujung_Pandang
ar: آسيا/أوجونج_باندانج

en: Asia/Ulaanbaatar
ar: آسيا/أولان_باتور

en: Asia/Ulan_Bator
ar: آسيا/أولان_باتور

en: Asia/Urumqi
ar: آسيا/أورومتشي

en: Asia/Vientiane
ar: آسيا/فيينتيان

en: Asia/Vladivostok
ar: آسيا/فلاديفستك

en: Asia/Yakutsk
ar: آسيا/ياكوتسك

en: Asia/Yekaterinburg
ar: آسيا/يكاترينبورج

en: Asia/Yerevan
ar: آسيا/يريفان

en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
ar: التوقيت الأطلسي - كيبيك - انخفاض نورث شور

en: Atlantic Time - Labrador - most locations
ar: التوقيت الأطلسي - لابرادور - معظم المواقع

en: Atlantic Time - New Brunswick
ar: التوقيت الأطلسي - نيو برونزويك

en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
ar: التوقيت الأطلسي - نوفا سكوتيا (معظم الأماكن)، جزيرة الأمير إدوارد

en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
ar: التوقيت الأطلسي - نوفا سكوشيا - الأماكن التي لم تراع التوقيت الصيفي 1966-1971

en: Atlantic islands
ar: جزر المحيط الأطلسي

en: Atlantic/Azores
ar: الأطلنطي/الأزور

en: Atlantic/Bermuda
ar: الأطلنطي/برمودا

en: Atlantic/Canary
ar: الأطلنطي/الخالدات

en: Atlantic/Cape_Verde
ar: الأطلنطي/كيب_فيرد

en: Atlantic/Faeroe
ar: الأطلنطي/فيرو

en: Atlantic/Faroe
ar: الأطلنطي/فارو

en: Atlantic/Jan_Mayen
ar: الأطلنطي/جان_ماين

en: Atlantic/Madeira
ar: الأطلنطي/ماديرا

en: Atlantic/Reykjavik
ar: الأطلنطي/ريتشافك

en: Atlantic/South_Georgia
ar: الأطلنطي/جنوب_جورجيا

en: Atlantic/St_Helena
ar: الأطلنطي/سانت_هيلينا

en: Atlantic/Stanley
ar: الأطلنطي/ستانلي

en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
ar: أتيرو (أتيرو، غورييف)، مانكيستو

en: Australia/ACT
ar: أستراليا/ACT

en: Australia/Adelaide
ar: أستراليا/أديلايد

en: Australia/Brisbane
ar: أستراليا/بريسباين

en: Australia/Broken_Hill
ar: أستراليا/بروكن_هيل

en: Australia/Canberra
ar: أستراليا/كانبِرا

en: Australia/Currie
ar: أستراليا/كوري

en: Australia/Darwin
ar: أستراليا/داروين

en: Australia/Eucla
ar: أستراليا/ايوكلا

en: Australia/Hobart
ar: أستراليا/هوبارت

en: Australia/LHI
ar: أستراليا/LHI

en: Australia/Lindeman
ar: أستراليا/ليندمان

en: Australia/Lord_Howe
ar: أستراليا/لورد_هاو

en: Australia/Melbourne
ar: أستراليا/ملبورن

en: Australia/NSW
ar: أستراليا/NSW

en: Australia/North
ar: أستراليا/شمال

en: Australia/Perth
ar: أستراليا/بيرث

en: Australia/Queensland
ar: أستراليا/كوينزلاند

en: Australia/South
ar: أستراليا/جنوب

en: Australia/Sydney
ar: أستراليا/سيدني

en: Australia/Tasmania
ar: أستراليا/تازمانيا

en: Australia/Victoria
ar: أستراليا/فيكتوريا

en: Australia/West
ar: أستراليا/غرب

en: Australia/Yancowinna
ar: أستراليا/يانكوينا

en: Azores
ar: الأزور

en: Bahia
ar: باهيا

en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
ar: بايان - Olgiy، Govi - ألتاي، هوود، Uvs، Zavkhan

en: Brazil/Acre
ar: البرازيل/أكري

en: Brazil/DeNoronha
ar: البرازيل/دينورونها

en: Brazil/East
ar: البرازيل/شرق

en: Brazil/West
ar: البرازيل/غرب

en: Buenos Aires (BA, CF)
ar: بوينس ايرس (بكالوريوس، قوات التحالف)

en: Canada/Atlantic
ar: كندا/الأطلنطي

en: Canada/Central
ar: كندا/وسط

en: Canada/East-Saskatchewan
ar: كندا/شرق-ساسكاتشون

en: Canada/Eastern
ar: كندا/شرقي

en: Canada/Mountain
ar: كندا/جبل

en: Canada/Newfoundland
ar: كندا/أرض_جديدة

en: Canada/Pacific
ar: كندا/هادئ

en: Canada/Saskatchewan
ar: كندا/ساسكاتشون

en: Canada/Yukon
ar: كندا/يوكون

en: Canary Islands
ar: جزر الخالدات

en: Casey Station, Bailey Peninsula
ar: محطة كيسي،  شبه جزيرة بيلي

en: Catamarca (CT), Chubut (CH)
ar: كاتاماركا (CT)، وشوبوت (CT)

en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
ar: التوقيت المركزي - ساسكاتشوان - الغرب الاوسط

en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
ar: التوقيت المركزي - ساسكاتشوان - معظم المواقع

en: Central Time
ar: التوقيت المركزي

en: Central Time - Campeche, Yucatan
ar: التوقيت المركزي - كامبيتشي، يوكاتان

en: Central Time - Indiana - Perry County
ar: التوقيت المركزي - إنديانا - مقاطعة بيري

en: Central Time - Indiana - Starke County
ar: التوقيت المركزي - إنديانا - مقاطعة ستارك

en: Central Time - Manitoba & west Ontario
ar: التوقيت المركزي - مانيتوبا وأونتاريو الغربية

en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
ar: التوقيت المركزي - ميتشيغان - ديكينسون، Gogebic، حديد وMenominee المقاطعات

en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
ar: التوقيت المركزي - داكوتا الشمالية - مقاطعة مورتون (باستثناء منطقة ماندان)

en: Central Time - North Dakota - Oliver County
ar: التوقيت المركزي - داكوتا الشمالية - مقاطعة أوليفر

en: Central Time - Quintana Roo
ar: التوقيت المركزي - كوينتانا رو

en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
ar: التوقيت المركزي - ريني ريفر & فورت فرانسيس، أونتاريو

en: Central Time - central Nunavut
ar: التوقيت المركزي - وسط نونافوت

en: Central Time - most locations
ar: التوقيت المركزي - معظم المواقع

en: Ceuta & Melilla
ar: سبتة ومليلية

en: Chatham Islands
ar: جزر تشاتام

en: Chile/Continental
ar: شيلي/كونتيننتال

en: Chile/EasterIsland
ar: شيلي/إيسترأيلاند

en: Cuba
ar: كوبا

en: Davis Station, Vestfold Hills
ar: محطة ديفيس، فيستفولد هيلز

en: Dornod, Sukhbaatar
ar: دورنود، سخباتار

en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
ar: دومون - محطة d'Urville، تير آديلي

en: E Amazonas
ar: ي أمازوناس

en: Easter Island & Sala y Gomez
ar: جزيرة الفصح وسالا غوميز ذ

en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
ar: التوقيت الشرقي - Atikokan، وأونتاريو، وساوثمبتون الأول، نونافوت

en: Eastern Standard Time - Resolute, Nunavut
ar: التوقيت الشرقي - حازمة، نونافوت

en: Eastern Time
ar: التوقيت الشرقي

en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
ar: التوقيت الشرقي - إنديانا - مقاطعة كراوفورد

en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
ar: التوقيت الشرقي - إنديانا - Daviess، دوبوا، نوكس & مارتن المقاطعات

en: Eastern Time - Indiana - Pike County
ar: التوقيت الشرقي - إنديانا - مقاطعة بايك

en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
ar: التوقيت الشرقي - إنديانا - مقاطعة بولاسكي

en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
ar: التوقيت الشرقي - إنديانا - مقاطعة سويسرا

en: Eastern Time - Indiana - most locations
ar: التوقيت الشرقي - إنديانا - معظم المواقع

en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
ar: التوقيت الشرقي - كنتاكي - منطقة لويسفيل

en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
ar: التوقيت الشرقي - كنتاكي - ومقاطعة وين

en: Eastern Time - Michigan - most locations
ar: التوقيت الشرقي - ميتشيغان - معظم المواقع

en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
ar: التوقيت الشرقي - أونتاريو وكيبيك - الأماكن التي لم تراع التوقيت الصيفي 1967-1973

en: Eastern Time - Ontario - most locations
ar: التوقيت الشرقي - أونتاريو - أهم المواقع

en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
ar: التوقيت الشرقي - Pangnirtung، نونافوت

en: Eastern Time - Quebec - most locations
ar: التوقيت الشرقي - كيبيك - معظم المواقع

en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
ar: التوقيت الشرقي - ثندر باي، أونتاريو

en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
ar: التوقيت الشرقي - شرق نونافوت - معظم المواقع

en: Egypt
ar: مصر

en: Eire
ar: آير

en: Etc/Greenwich
ar: Etc/غرينتش

en: Europe/Amsterdam
ar: أوروبا/أمستردام

en: Europe/Andorra
ar: أوروبا/أندورا

en: Europe/Athens
ar: أوروبا/أثينا

en: Europe/Belfast
ar: أوروبا/بلفاست

en: Europe/Belgrade
ar: أوروبا/بلجراد

en: Europe/Berlin
ar: أوروبا/برلين

en: Europe/Bratislava
ar: أوروبا/براتيسلافا

en: Europe/Brussels
ar: أوروبا/بروكسل

en: Europe/Bucharest
ar: أوروبا/بوخارست

en: Europe/Budapest
ar: أوروبا/بودابست

en: Europe/Chisinau
ar: أوروبا/شيزيناو

en: Europe/Copenhagen
ar: أوروبا/كوبنهاجن

en: Europe/Dublin
ar: أوروبا/دوبلن

en: Europe/Gibraltar
ar: أوروبا/جبل_طارق

en: Europe/Guernsey
ar: أوروبا/جويرنسي

en: Europe/Helsinki
ar: أوروبا/هلسينكي

en: Europe/Isle_of_Man
ar: أوروبا/أيسل_أوف_مان

en: Europe/Istanbul
ar: أوروبا/إسطنبول

en: Europe/Jersey
ar: أوروبا/جيرزي

en: Europe/Kaliningrad
ar: أوروبا/كالينينجراد

en: Europe/Kiev
ar: أوروبا/كييف

en: Europe/Lisbon
ar: أوروبا/ليسبون

en: Europe/Ljubljana
ar: أوروبا/ليوبليانا

en: Europe/London
ar: أوروبا/لندن

en: Europe/Luxembourg
ar: أوروبا/لوكسمبرج

en: Europe/Madrid
ar: أوروبا/مدريد

en: Europe/Malta
ar: أوروبا/مالطا

en: Europe/Mariehamn
ar: أوروبا/ماريهامن

en: Europe/Minsk
ar: أوروبا/مينسك

en: Europe/Monaco
ar: أوروبا/موناكو

en: Europe/Moscow
ar: أوروبا/موسكو

en: Europe/Nicosia
ar: أوروبا/نيقوسيا

en: Europe/Oslo
ar: أوروبا/أوسلو

en: Europe/Paris
ar: أوروبا/باريس

en: Europe/Podgorica
ar: أوروبا/بودجوريكا

en: Europe/Prague
ar: أوروبا/براج

en: Europe/Riga
ar: أوروبا/ريجا

en: Europe/Rome
ar: أوروبا/روما

en: Europe/Samara
ar: أوروبا/سمارا

en: Europe/San_Marino
ar: أوروبا/سان_مارينو

en: Europe/Sarajevo
ar: أوروبا/سراييفو

en: Europe/Simferopol
ar: أوروبا/سمفروبول

en: Europe/Skopje
ar: أوروبا/سكوبيه

en: Europe/Sofia
ar: أوروبا/صوفيا

en: Europe/Stockholm
ar: أوروبا/ستوكهولم

en: Europe/Tallinn
ar: أوروبا/تالين

en: Europe/Tirane
ar: أوروبا/تيرانا

en: Europe/Tiraspol
ar: أوروبا/تيراسبول

en: Europe/Uzhgorod
ar: أوروبا/أوزجورود

en: Europe/Vaduz
ar: أوروبا/فادوز

en: Europe/Vatican
ar: أوروبا/الفاتيكان

en: Europe/Vienna
ar: أوروبا/فيينا

en: Europe/Vilnius
ar: أوروبا/فيلنيوس

en: Europe/Volgograd
ar: أوروبا/بلجراد

en: Europe/Warsaw
ar: أوروبا/وارسو

en: Europe/Zagreb
ar: أوروبا/زغرب

en: Europe/Zaporozhye
ar: أوروبا/زابوروجييه

en: Europe/Zurich
ar: أوروبا/زيورخ

en: Factory
ar: مصنع

en: GB-Eire
ar: GB-آير

en: Galapagos Islands
ar: جزر غالاباغوس

en: Gambier Islands
ar: جزر غامبير

en: Gilbert Islands
ar: جزر جيلبرت

en: Greenwich
ar: جرينتش

en: Hawaii
ar: هاواي

en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
ar: هيلونغجيانغ (باستثناء موخه) وجيلين

en: Hongkong
ar: هونج كونج

en: Iceland
ar: أيسلاند

en: Indian/Antananarivo
ar: هندي/أنتاناناريفو

en: Indian/Chagos
ar: هندي/شاجوس

en: Indian/Christmas
ar: هندي/كريستماس

en: Indian/Cocos
ar: هندي/كوكوس

en: Indian/Comoro
ar: هندي/كومورو

en: Indian/Kerguelen
ar: هندي/كيرجيولن

en: Indian/Mahe
ar: هندي/ماهي

en: Indian/Maldives
ar: هندي/مالديف

en: Indian/Mauritius
ar: هندي/موريشيوس

en: Indian/Mayotte
ar: هندي/مايوتي

en: Indian/Reunion
ar: هندي/رييونيون

en: Iran
ar: إيران

en: Irian Jaya & the Moluccas
ar: إيريان جايا & مولوكاس

en: Israel
ar: فلسطين

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: يابان

en: Java & Sumatra
ar: جاوة وسومطرة

en: Johnston Atoll
ar: جزيرة جونستون

en: Jujuy (JY)
ar: خوخي (JY)

en: Kosrae
ar: كوسراي

en: Kwajalein
ar: كوجالين

en: La Rioja (LR)
ar: اريوخا (LR)

en: Libya
ar: ليبيا

en: Line Islands
ar: جزر الخط

en: Lord Howe Island
ar: جزيرة لورد هاو

en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
ar: محطة جزيرة ماكواري، جزيرة ماكواري

en: Madeira Islands
ar: جزر ماديرا

en: Marquesas Islands
ar: جزر الماركيز

en: Mato Grosso
ar: ماتو غروسو

en: Mato Grosso do Sul
ar: ماتو غروسو دو سول

en: Mawson Station, Holme Bay
ar: ماوسن محطة خليج هولم

en: McMurdo Station, Ross Island
ar: محطة ماكموردو، جزيرة روس

en: Mendoza (MZ)
ar: مندوزا (MZ)

en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
ar: التوقيت المركزي المكسيكيّ - كواهويلا، دورانغو، نويفو ليون، تاماوليباس

en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
ar: التوقيت الجبلي المكسيكيّ - تشيهواهوا

en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
ar: توقيت "الهادي" المكسيكيّ - باجا كاليفورنيا

en: Mexico/BajaNorte
ar: مكسيك/بايانورتي

en: Mexico/BajaSur
ar: مكسيك/باياسور

en: Mexico/General
ar: مكسيك/عام

en: Mideast/Riyadh87
ar: شرق_أوسط/الرياض87

en: Mideast/Riyadh88
ar: شرق_أوسط/الرياض88

en: Mideast/Riyadh89
ar: شرق_أوسط/الرياض89

en: Midway Islands
ar: جزر ميدواي

en: Moscow - Samara, Udmurtia
ar: موسكو - سمارا، أودمورتيا

en: Moscow+00 - Caspian Sea
ar: موسكو +00 - بحر قزوين

en: Moscow+00 - west Russia
ar: موسكو +00 - غرب روسيا

en: Moscow+02 - Urals
ar: موسكو +02 - الأورال

en: Moscow+03 - Novokuznetsk
ar: موسكو +03 - نوفوكوزنتسك

en: Moscow+03 - Novosibirsk
ar: موسكو +03 - نوفوسيبيرسك

en: Moscow+03 - west Siberia
ar: موسكو +03 - غرب سيبيريا

en: Moscow+04 - Yenisei River
ar: موسكو +04 - نهر ينيسي

en: Moscow+05 - Lake Baikal
ar: موسكو +05 - بحيرة بايكال

en: Moscow+06 - Lena River
ar: موسكو +06 - نهر لينا

en: Moscow+07 - Amur River
ar: موسكو +07 - نهر آمور

en: Moscow+07 - Sakhalin Island
ar: موسكو +07 - جزيرة سخالين

en: Moscow+08 - Bering Sea
ar: موسكو +08 - بحر برينغ

en: Moscow+08 - Kamchatka
ar: موسكو +08 - كامشتكا

en: Moscow+08 - Magadan
ar: موسكو +08 - ماغادان

en: Moscow-01 - Kaliningrad
ar: موسكو، 01 - كالينينجراد

en: Mountain Standard Time - Arizona
ar: التوقيت الجبلي - أريزونا

en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
ar: التوقيت الجبلي - داوسون كريك & فورت سانت جون، كولومبيا البريطانية

en: Mountain Standard Time - Sonora
ar: التوقيت الجبلي - سونورا

en: Mountain Time
ar: التوقيت الجبلي

en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
ar: التوقيت الجبلي - ألبرتا، وكولومبيا البريطانية وشرق غرب ساسكاتشوان

en: Mountain Time - Navajo
ar: التوقيت الجبلي - نافاجو

en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
ar: التوقيت الجبلي - ق باها، ناياريت، وسينالوا

en: Mountain Time - central Northwest Territories
ar: التوقيت الجبلي - وسط الأقاليم الشمالية الغربية

en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
ar: التوقيت الجبلي - جنوب شرق ولاية ايداهو وأوريغون

en: Mountain Time - west Northwest Territories
ar: التوقيت الجبلي - غرب الأقاليم الشمالية الغربية

en: Mountain Time - west Nunavut
ar: التوقيت الجبلي - غرب نونافوت

en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
ar: شمال شرق البرازيل (MA, PI, CE, RN, PB)

en: Navajo
ar: نافايو

en: New South Wales - Yancowinna
ar: نيو ساوث ويلز - Yancowinna

en: New South Wales - most locations
ar: نيو ساوث ويلز - معظم المواقع

en: Newfoundland Time, including SE Labrador
ar: توقيت نيوفاوندلاند، بما في ذلك جنوب شرق لابرادور

en: Northern Territory
ar: الإقليم الشمالي

en: Pacific Time
ar: بتوقيت المحيط الهادئ

en: Pacific Time - north Yukon
ar: بتوقيت المحيط الهادئ - الشمال يوكون

en: Pacific Time - south Yukon
ar: بتوقيت المحيط الهادئ - جنوب يوكون

en: Pacific Time - west British Columbia
ar: بتوقيت المحيط الهادي - غرب كولومبيا البريطانية

en: Pacific/Apia
ar: هادئ/أبيا

en: Pacific/Auckland
ar: هادئ/أوكلاند

en: Pacific/Chatham
ar: هادئ/شاثام

en: Pacific/Easter
ar: هادئ/إيستر

en: Pacific/Efate
ar: هادئ/إفاتي

en: Pacific/Enderbury
ar: هادئ/إندربوري

en: Pacific/Fakaofo
ar: هادئ/فاكاوفو

en: Pacific/Fiji
ar: هادئ/فيجي

en: Pacific/Funafuti
ar: هادئ/فونافوتي

en: Pacific/Galapagos
ar: هادئ/جالاباجوس

en: Pacific/Gambier
ar: هادئ/جامبيير

en: Pacific/Guadalcanal
ar: هادئ/جوادالكانال

en: Pacific/Guam
ar: هادئ/جوام

en: Pacific/Honolulu
ar: هادئ/هونولولو

en: Pacific/Johnston
ar: هادئ/جونستون

en: Pacific/Kiritimati
ar: هادئ/كيريتيماتي

en: Pacific/Kosrae
ar: هادئ/كوسراي

en: Pacific/Kwajalein
ar: هادئ/كواجالين

en: Pacific/Majuro
ar: هادئ/ماجورو

en: Pacific/Marquesas
ar: هادئ/ماركويساس

en: Pacific/Midway
ar: هادئ/ميدواي

en: Pacific/Nauru
ar: هادئ/ناورو

en: Pacific/Niue
ar: هادئ/نيو

en: Pacific/Norfolk
ar: هادئ/نورفولك

en: Pacific/Noumea
ar: هادئ/نوميا

en: Pacific/Pago_Pago
ar: هادئ/باجو_باجو

en: Pacific/Palau
ar: هادئ/بالاو

en: Pacific/Pitcairn
ar: هادئ/بيتكايرن

en: Pacific/Ponape
ar: هادئ/بونابي

en: Pacific/Port_Moresby
ar: هادئ/بورت_مورسبي

en: Pacific/Rarotonga
ar: هادئ/راروتونجا

en: Pacific/Saipan
ar: هادئ/سايبان

en: Pacific/Samoa
ar: هادئ/ساموا

en: Pacific/Tahiti
ar: هادئ/تاهيتي

en: Pacific/Tarawa
ar: هادئ/تاراوا

en: Pacific/Tongatapu
ar: هادئ/تونجاتابو

en: Pacific/Truk
ar: هادئ/تروك

en: Pacific/Wake
ar: هادئ/وايك

en: Pacific/Wallis
ar: هادئ/واليس

en: Pacific/Yap
ar: هادئ/ياب

en: Palmer Station, Anvers Island
ar: محطة بالمر،جزيرة  انفيرس

en: Pernambuco
ar: بيرنامبوكو

en: Phoenix Islands
ar: جزر طائر الفينيق

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Queensland - Holiday Islands
ar: كوينزلاند - هوليداي جزر

en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
ar: كيزيلوردا

en: Rondonia
ar: روندونيا

en: Roraima
ar: رومانيا

en: Rothera Station, Adelaide Island
ar: روثيرا محطة الجزيرة اديلايد

en: Ruthenia
ar: رتهينِا

en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
ar: S & SE البرازيل (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: Sabah & Sarawak
ar: الصباح وسراوق

en: San Juan (SJ)
ar: سان خوان (SJ)

en: San Luis (SL)
ar: سان لويس (SL)

en: Santa Cruz (SC)
ar: سانتا كروز (SC)

en: Scoresbysund / Ittoqqortoormiit
ar: جرين لاند/ إتّوكورتوكيت و Scoresbysund

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Society Islands
ar: جزر المجتمع

en: South Australia
ar: جنوب أستراليا

en: Syowa Station, E Ongul I
ar: محطة سيووا، E Ongul I

en: Tasmania - King Island
ar: تسمانيا - جزيرة الملك

en: Tasmania - most locations
ar: تسمانيا - معظم المواقع

en: Thule / Pituffik
ar: ثول / بِفّتك

en: Tierra del Fuego (TF)
ar: تييرا ديل فويغو (TF)

en: Tocantins
ar: توكانتينز

en: Tucuman (TM)
ar: توكومان

en: Turkey
ar: تركيا

en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
ar: التوقيت المركزي لأمريكا - كواهويلا، دورانغو، نويفو ليون، تاماوليباس بالقرب من الحدود الأمريكيّة

en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
ar: توقيت الجبال الأمريكيّة - تشيهواهوا

en: US Pacific Time - Baja California near US border
ar: توقيت "الهادي" الأمريكيّ - باجا كاليفورنيا

en: US/Alaska
ar: US/ألاسكا

en: US/Aleutian
ar: US/أليوتيان

en: US/Arizona
ar: US/أريزونا

en: US/Central
ar: US/وسط

en: US/East-Indiana
ar: US/شرق-إنديانا

en: US/Eastern
ar: US/شرقي

en: US/Hawaii
ar: US/هاواي

en: US/Indiana-Starke
ar: US/إنديانا-ستاركي

en: US/Michigan
ar: US/ميتشيجان

en: US/Mountain
ar: US/جبل

en: US/Pacific
ar: US/هادئ

en: US/Samoa
ar: US/ساموا

en: Victoria
ar: فيكتوريا

en: Vostok Station, S Magnetic Pole
ar: محطة فوستوك، دإ القطب المغناطيسي

en: W Amazonas
ar: دبليو أمازوناس

en: W Para
ar: دبليو بارا

en: Wake Island
ar: جزيرة وايك

en: West Kazakhstan
ar: غرب كازاخستان

en: Western Australia - Eucla area
ar: غرب أستراليا - منطقة ايكولا

en: Western Australia - most locations
ar: غرب أستراليا - معظم المواقع

en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
ar: زابوروجييه، إيلوغانسك / إيلوهانسك

en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
ar: وسط الصين - سيتشوان ويونان وقوانغشى، وشنشى، وقويتشو، الخ.

en: central Crimea
ar: وسط القرم

en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tengarra, west Timor
ar: شرق وجنوب جزيرة بورنيو، سيليبيس وبالي ونوسا تينجارا، في تيمور الغربية

en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
ar: شرق الصين - بكين وقوانغدونغ وشنغهاى، الخ.

en: east Dem. Rep. of Congo
ar: شرق جمهورية الكونغو الديمقراطية

en: east Uzbekistan
ar: شرق أوزبكستان

en: east coast, north of Scoresbysund
ar: الساحل الشرقي الى الشمال من Scoresbysund

en: mainland
ar: اليابسة

en: most locations
ar: معظم المواقع

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
ar: معظم المواقع (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: most of Tibet & Xinjiang
ar: أغلب التبت وتركستان الشرقية

en: peninsular Malaysia
ar: شبه جزيرة ماليزيا

en: posixrules
ar: بسكيرولز

en: west & central Borneo
ar: غرب ووسط بورنيو

en: west Dem. Rep. of Congo
ar: غرب جمهورية الكونغو الديمقراطية

en: west Tibet & Xinjiang
ar: غرب التبت وتركستان الشرقية

en: west Uzbekistan
ar: غرب أوزبكستان
