gnome-control-center master - en to ar translation catalogue (1471 entries)

en: %.2lf Hz
ar: %.2lf هرتز

en: %b %e
ar: %e %B

en: %b %e, %Y
ar: %e %B، %Y

en: %d Mb/s
ar: %d م.بايت\ث

en: %d hour | %d hours
ar[0]: أقل من ساعة
ar[1]: ساعة واحدة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: %d ساعات
ar[4]: %d ساعة
ar[5]: %d ساعة

en: %d minute | %d minutes
ar[0]: أقل من دقيقة
ar[1]: دقيقة واحدة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: %d دقائق
ar[4]: %d دقيقة
ar[5]: %d دقيقة

en: %d of %d
ar: %d من %d

en: %d pixel | %d pixels
ar[0]: %d بكسل
ar[1]: %d بكسل
ar[2]: %d بكسل
ar[3]: %d بكسل
ar[4]: %d بكسل
ar[5]: %d بكسل

en: %d second | %d seconds
ar[0]: أقل من ثانية
ar[1]: ثانية واحدة
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: %d ثوان
ar[4]: %d ثانية
ar[5]: %d ثانية

en: %e %B %Y, %R
ar: %e %B %Y، %R

en: %e %B %Y, %l:%M %p
ar: %e %B %Y، %l:%M %p

en: %i day ago | %i days ago
ar[0]: منذ أقل من يوم
ar[1]: منذ يوم واحد
ar[2]: منذ يومين
ar[3]: منذ %i أيام
ar[4]: منذ %i يوما
ar[5]: منذ %i يوم

en: %i hour | %i hours
ar[0]: أقل من ساعة
ar[1]: ساعة واحدة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: %i ساعات
ar[4]: %i ساعة
ar[5]: %i ساعة

en: %i minute | %i minutes
ar[0]: أقل من دقيقة
ar[1]: دقيقة واحدة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: %i دقائق
ar[4]: %i دقيقة
ar[5]: %i دقيقة

en: %s Account
ar: حساب %s

en: %s Camera
ar: كمرة %s

en: %s Details
ar: تفاصيل %s

en: %s Links
ar: روابط %s

en: %s Monitor
ar: شاشة %s

en: %s Printer
ar: طابعة %s

en: %s Scanner
ar: ماسحة %s

en: %s VPN
ar: ‏VPN %s

en: %s Webcam
ar: كمرة وب %s

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
ar: الصلاحيات التالية مبنية في %s، ولا يمكن تغييرها. إذا كنت قلقا من هذا الصلاحيات، فربما تود إزالة التطبيق.

en: %s is already being used for <b>%s</b>. If you replace it, %s will be disabled
ar: الاختصار %s مستخدم حاليا من أجل <b>%s</b>. إذا استبدلته، فيُعطّل %s.

en: %s is still logged in
ar: ما يزال %s والجا

en: %s remaining
ar: بقي %s

en: %s until fully charged
ar: %s حتى يكتمل الشحن

en: %s — Account Activity
ar: ‏%s – نشاط الحساب

en: %s; Build ID: %s
ar: %s؛ معرف البناء: %s

en: %u Input | %u Inputs
ar[0]: لا مَدْخَل
ar[1]: مَدْخَل واحد
ar[2]: مَدْخَلين
ar[3]: %u مَداخِل
ar[4]: %u مَدْخَلًا
ar[5]: %u مَدْخَل

en: %u Job | %u Jobs
ar[0]: لا مهام
ar[1]: مهمة
ar[2]: مهمتين
ar[3]: %u مهمات
ar[4]: %u مهمة
ar[5]: %u مهمة

en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
ar[0]: تتطلب المهمة الاستيثاق
ar[1]: تتطلب المهمة الاستيثاق
ar[2]: تتطلب المهمتان الاستيثاق
ar[3]: تتطلب %u مهمات الاستيثاق
ar[4]: تتطلب %u مهمة الاستيثاق
ar[5]: تتطلب %u مهمة الاستيثاق

en: %u Output | %u Outputs
ar[0]: لا مَخْرَج
ar[1]: مَخْرَج واحد
ar[2]: مَخْرَجين
ar[3]: %u مَخْارِج
ar[4]: %u مَخْرَجًا
ar[5]: %u مَخْرَج

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ar: (عطل: تعذّر تحميل محرر اتصالات VPN)

en: 0 seconds
ar: أقل من ثانية

en: 1 (Default)
ar: ١ (المبدئي)

en: 1 Gb/s
ar: 1 ج.بايت/ث

en: 10 Gb/s
ar: 10 ج.بايت/ث

en: 10 Mb/s
ar: 10 م.بايت\ث

en: 100 Mb/s
ar: 100 م.بايت\ث

en: 15 minutes
ar: 15 دقيقة

en: 24-hour
ar: 24-ساعة

en: 30 minutes
ar: 30 دقيقة

en: 32-bit
ar: ٣٢ بتة

en: 40 minutes
ar: 40 دقيقة

en: 64-bit
ar: ٦٤ بتة

en: 802.1x _Security
ar: أ_من 802.1x

en: <b>%s</b> removed
ar: أزيل <b>%s</b>

en: <b>Total</b>
ar: <b>المجموع</b>

en: A file named “%s” already exists.
ar: يوجد فعلا ملف بالاسم ”%s“.

en: AM
ar: ص

en: AM / PM
ar: ص \ م

en: A_cceptance delay:
ar: تأخير ال_قبول:

en: A_uthenticate
ar: اس_توثق

en: A_utomatic Login
ar: الولوج الت_لقائي

en: About
ar: عنْ

en: Access Options
ar: خيارات النفاذ

en: Account _Type
ar: _نوع الحساب

en: Ad-hoc
ar: لا مركزية

en: Add
ar: أضف

en: Add Custom Shortcut
ar: أضف اختصارًا مخصصًا

en: Add Printer
ar: أضِف طابعة

en: Add Profile
ar: أضف إعدادًا

en: Add User
ar: أضف مستخدما

en: Add VPN
ar: أضف VPN

en: Add a Printer…
ar: أضِف طابعة…

en: Add an Input Source
ar: أضف مصْدَر إدخال

en: Add an account
ar: أضف حسابا

en: Add new connection
ar: أضف اتصالًا جديدا

en: Add or remove users and change your password
ar: أضف أو احذف مستخدمين و غيّر كلمة السر

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
ar: أضف الطابعات و اعرض مهام الطباعة و اختر ما الذي تطبعه

en: Address
ar: العنوان

en: Address: %s
ar: العنوان: %s

en: Addresses
ar: العناوين

en: Add…
ar: أضف…

en: Adjust display resolution
ar: اضبط ميز الشاشة

en: Adjust for TV
ar: اضبط للتلفاز

en: Adjust mouse settings
ar: اضبط إعدادات الفأرة

en: Administrator
ar: إداري

en: Administrator Password
ar: كلمة سر المدير

en: Administrator _Name
ar: ا_سم المدير

en: Airplane Mode
ar: وضع الطائرة

en: Airplane Mode On
ar: وضع الطائرة مُفعّل

en: Airplane Mode is on
ar: وضع ال_طائرة مفعّل

en: Alert Sound
ar: صوت التنبيه

en: All Settings
ar: كل الإعدادات

en: All files
ar: كلّ الملفات

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ar: ستحذف نهائيا كل العناصر الموجودة في المهملات.

en: All the temporary files will be permanently deleted.
ar: ستُحذف كل الملفات المؤقتة نهائيًا.

en: Allow _different sources for each window
ar: ا_سمح بمصدر مختلف لكل نافذة

en: Allow user to change their password on next login
ar: اسمح للمستخدم بتغيير كلمة السر عند الولوج التالي

en: Allow user to set a password when they next _login
ar: اسمح للمستخدم بوضع كلمة سر عند الولوج ال_تالي

en: Alternative Characters Key
ar: مفتاح الحروف البديلة

en: An internal error occurred that could not be recovered.
ar: حصل عطل داخلي تعذّر التعافي منه.

en: An internal error occurred.
ar: حصل عطل داخلي.

en: Anony_mous identity
ar: _هوية مجهولة

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Application
ar: تطبيق

en: Applications
ar: التطبيقات

en: Apply Changes?
ar: أتريد تطبيق التغييرات؟

en: Appropriate for connections that have data charges or limits.
ar: مناسب للاتصالات التي تحاسب على الاستهلاك أو لها تعليق.

en: Approximate Time
ar: الوقت التقريبي

en: April
ar: أبريل

en: Archive Files
ar: الملفات المضغوطة

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
ar: أمتأكد أنك تريد إبطال حساب %s المتحكم فيه عن بعد؟

en: Ask what to do
ar: اسأل ما الذي يجب فعله

en: Au_thentication
ar: الا_ستيثاق

en: Audio Files
ar: ملفات الصوت

en: August
ar: أغسطس

en: Authenticate
ar: استوثق

en: Authenticated
ar: مستوثَق

en: Authentication Required
ar: الاستيثاق مطلوب

en: Authentication failed
ar: فشل الاستيثاق

en: Authentication is required to change user data
ar: الاستيثاق مطلوب لتغيير بيانات المستخدم

en: Authentication is required to enable or disable remote login
ar: الاستيثاق مطلوب لتفعيل أو تعطيل الولوج عن بعد

en: Authentication required
ar: الاستيثاق مطلوب

en: Authorize and Connect
ar: خوّل واتصل

en: Authorized at:
ar: مخوّل في:

en: Auto Select
ar: اختيار تلقائي

en: AutoIP service error
ar: عطل في خدمة AutoIP

en: AutoIP service failed
ar: فشلت خدمة AutoIP

en: AutoIP service failed to start
ar: فشل بدء خدمة AutoIP

en: Automatic
ar: تلقائي

en: Automatic (DHCP)
ar: تلقائي (DHCP)

en: Automatic (DHCP) addresses only
ar: عناوين (DHCP) تلقائية فقط

en: Automatic DNS
ar: ‏DNS تلقائي

en: Automatic Routes
ar: سُبُل تلقائية

en: Automatic Screen _Lock
ar: إي_صاد تلقائي للشاشة

en: Automatic Suspend
ar: تعليق تلقائي

en: Automatic Time _Zone
ar: من_طقة زمنية تلقائية

en: Automatic _Connect
ar: اتّ_صل تلقائيا

en: Automatic _Date & Time
ar: _تاريخ و وقت تلقائييْن

en: Automatic brightness
ar: سطوع تلقائي

en: Automatic suspend
ar: تعليق تلقائي

en: Automatic, DHCP only
ar: تلقائي، DHCP فقط

en: Automatically empty _Trash
ar: أفرغ ال_مهملات تلقائيا

[ctx: Automatically generated profile]
en: Automatic
ar: تلقائي

en: Automatically purge Temporary _Files
ar: تخلّص من الملفات المؤ_قتة تلقائيا

en: Automatically purge the Trash and temporary files to help keep your computer free of unnecessary sensitive information.
ar: تخلص من المهملات والملفات المؤقتة تلقائيا للمحافظة على خلو حاسوبك من المعلومات الحساسة.

en: Available panels:
ar: اللوحات المتوفرة:

en: Back
ar: إلى الخلف

en: Background
ar: الخلفية

en: Balance
ar: التوازن

en: Bark
ar: نباح

en: Batteries
ar: البطاريات

en: Battery
ar: بطارية

[ctx: Battery name]
en: Extra
ar: إضافية

[ctx: Battery name]
en: Main
ar: الأساسية

[ctx: Battery power]
en: Caution
ar: إنتباه

[ctx: Battery power]
en: Charging
ar: تشحن

[ctx: Battery power]
en: Empty
ar: فارغة

[ctx: Battery power]
en: Fully charged
ar: مشحونة بالكامل

[ctx: Battery power]
en: Good
ar: جيّدة

[ctx: Battery power]
en: Low
ar: منخفضة

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
ar: أصدر صفيرًا عند تفعيل أو تعطيل قفل الأرقام أو الحروف الكبيرة.

en: Beep when a _modifier key is pressed
ar: صفّر عند ضغط مفاتيح الم_غيّرات

en: Beep when a key is _accepted
ar: صفّر عند _قُبول مفتاح

en: Beep when a key is _rejected
ar: صفّر إذا _رُفض مفتاح

en: Beep when a key is pr_essed
ar: صفّر عند ض_غط مفتاح

en: Blu-ray video disc
ar: قرص Blu-Ray فديو فارغ

en: Bluetooth
ar: بلوتوث

en: Bluetooth Settings
ar: إعدادات بلوتوث

en: Bluetooth Turned Off
ar: بلوتوث مغلق

en: Bluetooth can be turned off to save power.
ar: يمكن تعطيل بلوتوث لتوفير الطاقة.

en: Bluetooth connection failed
ar: فشل اتصال بلوتوث

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
ar: بلوتوث معطّل لأن وضع الطائرة مفعّل.

en: Bookmarks
ar: العلامات

en: Both
ar: كلاهما

en: Bottom Half
ar: النصف السفلي

en: Bounce keys typing delay
ar: تأخير الكتابة للمفاتيح القافزة

en: Browse for more pictures
ar: تصفّح لمزيد من الصور

en: Built-in Permissions
ar: الصلاحيات المدمجة

en: Built-in Webcam
ar: كمرة وب مدمجة

en: Button
ar: زر

en: Button %d
ar: زر %d

en: CD _audio
ar: قرص _صوتي

en: CRT
ar: شاشة عادية

en: C_A certificate
ar: شهادة _سُلْطة استيثاق

en: C_ursor Size
ar: حجم المؤ_شر

en: Cable unplugged
ar: الكبل مفصول

en: Cache
ar: الخبيئة

en: Calculating…
ar: يحسب…

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
ar: عاير ألوان أجهزتك، مثل أجهزة العرض و الكمرات و الطابعات

en: Calibrate the device
ar: عاير الجهاز

en: Calibrate…
ar: عاير…

en: Calibration Device
ar: جهاز المعايرة

en: Calibration Quality
ar: جودة المعايرة

en: Calibration failed!
ar: فشلت المعايرة

[ctx: Calibration quality]
en: High
ar: عالية

[ctx: Calibration quality]
en: Low
ar: منخفضة

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
ar: متوسطة

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
ar: ستنتج المعايرة إعدادات يمكنك استخدامها للتحكم في ألوان شاشتك. كلما قضيت وقتا أطول في المعايرة كلما كانت جودة الإعدادات الناتجة أفضل.

en: Camera
ar: كمرة

[ctx: Camera status]
en: Off
ar: معطّل

[ctx: Camera status]
en: On
ar: مفعّل

en: Can change settings
ar: يستطيع تغيير الإعدادات

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Cannot automatically join this type of domain
ar: لا يمكن الانضمام تلقائيا إلى هذا النوع من النطاقات

en: Cannot be changed
ar: لا يمكن تغييرها

en: Cannot export VPN connection
ar: تعذّر تصدير اتصال VPN

en: Cannot import VPN connection
ar: تعذّر استيراد اتصال VPN

en: Cannot log in as %s at the %s domain
ar: تعذّر الولوج باسم %s في النطاق %s

en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;
ar: بطاقة;ميكروفون;صوت;شدة;توازن;بلوتوث;

en: Caution: %s remaining
ar: تحذير: بقي %s

en: Cellphone
ar: هاتف خليوي

en: Ch_ange
ar: _غيّر

en: Change Password
ar: غيّر كلمة السر

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
ar: غيّر شدة الصوت و أصوات التنبيهات

en: Change system time and date settings
ar: غيّر إعدادات الوقت والتاريخ للنظام

en: Change the date and time, including time zone
ar: غيّر الوقت والتاريخ، بما فيها المنطقة الزمنية

en: Change your background image to a wallpaper or photo
ar: غيّر صورة الخلفية

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
ar: غيّر حساسية الشاشة و لوح اللمس و اختر اليد اليمنى أم اليسرى

en: Changes Cannot be Applied
ar: تعذّر تطبيق التغييرات

en: Changes throughout the day
ar: تتغير خلال اليوم

en: Charging
ar: يشحن

en: Check for updates
ar: التمس التحديثات

en: Choose a Certificate Authority certificate
ar: اختر شهادة "سلطة شهادات"

en: Choose a Folder
ar: اختر مجلّدًا

en: Choose a PAC file
ar: اختر ملف PAC

en: Choose how to use connected monitors and projectors
ar: اختر كيف تستخدم الشاشات و أجهزة عرض الشرائح

en: Choose keyboard layouts or input methods.
ar: اختر تخطيط لوحة المفاتيح وطرق الإدخال

en: Choose your personal certificate
ar: اختر شهادتك الشخصية

en: Choose your private key
ar: اختر مفتاحك السري

en: Cl_ear Recent History
ar: امسح التأريخ ال_حالي

en: Clean Print Heads
ar: نظف رؤوس الطابعة

en: Clean print heads
ar: نظف رؤوس الطباعة

en: Clear All
ar: امسح الكل

en: Clear Cache…
ar: امسح الخبيئة…

en: Click Assist
ar: مساعدة النقر

en: Click a speaker to test
ar: انقر على السماعة لاختبارها

en: Clock;Timezone;Location;
ar: ساعة;توقيت;منطقة زمنية;منطقة;

en: Co_lor:
ar: اللو_ن:

en: Color
ar: الألوان

en: Color Effects
ar: المؤثرات اللونية

en: Color Effects:
ar: المؤثرات اللونية:

en: Color Temperature
ar: حرارة اللون

en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
ar: لون;ألوان;إعداد;تشكيل;معايرة;طابعة;شاشة;

en: Colors
ar: ألوان

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
ar: زق‌ص‌س المبدئي

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
ar: الرمادي المبدئي

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
ar: ح‌خ‌ز المبدئي

en: Colorspace:
ar: نطاق الألوان:

en: Command
ar: الأمر

en: Complete!
ar: تم

en: Compose Key
ar: مفتاح التركيب

en: Computer
ar: حاسوب

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Configuration failed
ar: فشل الإعداد

en: Configure Default Applications
ar: اضبط التطبيقات المبدئية

en: Configure Removable Media settings
ar: اضبط إعدادات الوسائط المنفصلة

en: Connect _automatically
ar: اتصل _تلقائيا

en: Connect to your data in the cloud
ar: اتصل ببياناتك في السحاب

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
ar: اتصل بحساباتك على الإنترنت و اختر ما الذي تستخدمه منهم

en: Connected
ar: متّصل

en: Connected Devices
ar: الأجهزة الموصّلة

en: Connected at:
ar: متّصل في:

en: Connecting
ar: يتّصل

en: Connection dependency failed
ar: فشلت اعتمادية الاتصال

en: Connection disappeared
ar: اختفى الاتصال

en: Connection failed
ar: فشل الاتصال

en: Connection/SSID
ar: الاتصال/SSID

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
ar: تحكم في اتصالك بشبكات واي فاي

en: Control how you connect to the Internet
ar: تحكم في اتصالك بالإنترنت

en: Control various application permissions and settings
ar: تحكم في مختلف صلاحيات وإعدادات التطبيقات

en: Control what you want to share with others
ar: تحكم في ما تريد مشاركته مع الآخرين

en: Control which applications show search results in the Activities Overview
ar: تحكم في التطبيقات التي ستُعرض نتائج البحث منها في منظور الأنشطة

en: Control which notifications are displayed and what they show
ar: تحكم في أي التنبيهات تُعرض و ماذا تعرِض

en: Convert to PS level 1
ar: حوّل إلى بوست‌سكربت المستوى 1

en: Convert to PS level 2
ar: حوّل إلى بوست‌سكربت المستوى 2

en: Copy
ar: انسخ

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
ar: انسخ لقطة النافذة إلى الحافظة

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
ar: انسخ لقطة المنطقة المحددة إلى الحافظة

en: Copy a screenshot to clipboard
ar: انسخ اللقطة إلى الحافظة

en: Copy profile
ar: انسخ الإعداد

en: Could not access any fingerprint readers
ar: تعذّر الوصول إلى أي قارئ بصمة

en: Could not access “%s” device
ar: تعذر الوصول إلى الجهاز ”%s“

en: Could not load ui: %s
ar: تعذّر تحميل الواجهة: %s

en: Could not start finger capture on “%s” device
ar: تعذّر بدء التقاط الأصابع على الجهاز ”%s“

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
ar: تعذّر الاتصال بالنطاق %s:‏ %s

en: Create a color profile for the selected device
ar: أنشئ إعداد لون للجهاز المختار

en: Create a user account
ar: أنشئ حساب مستخدِم

en: Crosshairs
ar: محاور الهدف

en: Current _Password
ar: كلمة السر ال_حالية

en: Current background
ar: الخلفية الحالية

en: Cursor Blinking
ar: وميض المؤشر

en: Cursor Size
ar: حجم المؤشر

en: Cursor _Blinking
ar: وميض ال_مؤشر

en: Cursor blinking speed
ar: سرعة ومضات المؤشر

en: Cursor blinks in text fields.
ar: ومضات المؤشر في حقول النصوص.

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
ar: يمكن تغيير حجم المؤشر مع مستوى التقريب لتسهيل رؤية المؤشر.

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom Shortcuts
ar: اختصارات مخصصة

en: D50 (Printing and publishing)
ar: ‏D50 (الطباعة و النشر)

en: D65 (Photography and graphics)
ar: ‏D65 (التصوير و الرسوميات)

en: DHCP client error
ar: خطأ من عميل DHCP

en: DHCP client failed
ar: فشل عميل DHCP

en: DHCP client failed to start
ar: فشل بدء عميل DHCP

en: D_elay:
ar: ال_تأخير:

en: Data
ar: البيانات

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
ar: البيانات والخدمات التي طلب هذا التطبيق الوصول إليها والصلاحيات التي يحتاجها.

en: Date & Time
ar: التاريخ والوقت

en: Date & _Time
ar: التاريخ و الو_قت

en: Dates
ar: التّواريخ

en: Dates & Times
ar: التاريخ و الوقت

en: Day
ar: اليوم

en: December
ar: ديسمبر

en: Decrease text size
ar: صغّر النص

en: Default
ar: المبدئي

en: Default Applications
ar: التطبيقات المبدئية

en: Default Handlers
ar: المناولات المبدئية

en: Default Route
ar: السبيل المبدئي

en: Default:
ar: المبدئي:

en: Delay
ar: التأخير

en: Delete Address
ar: احذف العنوان

en: Delete Route
ar: احذق السبيل

en: Delete all the temporary files?
ar: أأحذف كل الملفات المؤقتة؟

en: Delete registered fingerprints?
ar: أأحذف البصمات المسجّلة؟

en: Delete the selected user account
ar: احذف حساب المستخدِم المختار

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
ar: حذف مستخدم أثناء ولوجه قد يترك النظام في حالة غير مستقرة.

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
ar[0]: لا يعتمد على أجهزة أخرى
ar[1]: يعتمد على جهاز آخر
ar[2]: يعتمد على جهازين آخر
ar[3]: لا يعتمد على %u أجهزة أخرى
ar[4]: لا يعتمد على %u جهازًا آخر
ar[5]: لا يعتمد على %u جهاز آخر

en: Details
ar: تفاصيل

en: Device name
ar: اسم الجهاز

en: Devices
ar: الأجهزة

en: Dialing attempt failed
ar: فشل الاتصال الهاتفي

en: Dialing request timed out
ar: انتهت مهلة الاتصال الهاتفي

en: Direct Access
ar: وصول مباشرة

en: Disable
ar: عطّل

en: Disabled
ar: معطّل

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
ar: يعطل واي فاي و بلوتوث و إنترنت المحمول

en: Discharging
ar: تُفرّغ

en: Disconnecting
ar: يقطع الاتصال

en: Disk
ar: القرص

en: Display Arrangement
ar: ترتيب الشاشات

en: Display Brightness
ar: سطوع جهاز العرض

en: Display Calibration
ar: معايرة جهاز العرض

en: Display Configuration
ar: إعدادات الشاشة

en: Display Mapping
ar: اعرض المخطط

en: Display Mode
ar: نمط العرض

en: Display Type
ar: نوع جهاز العرض

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
ar: عرضيّ

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
ar: عرضيّ (مقلوب)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
ar: طوليّ يسار

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
ar: طوليّ يمين

en: Display version number
ar: اعرض الإصدارة

en: Displays
ar: الشاشات

[ctx: Distance]
en: Long
ar: طويلة

[ctx: Distance]
en: Short
ar: قصيرة

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
ar: ¼ الشاشة

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
ar: ½ الشاشة

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
ar: ¾ الشاشة

en: Do not disturb the calibration device while in progress
ar: لا تُقاطع جهاز المعايرة أثناء عمله

en: Do nothing
ar: لا تفعل شيئا

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
ar: أتريد حذف بصماتك المسجلة بحيث يُعطل الولوج بالبصمة؟

en: Do you want to keep %s’s files?
ar: أتريد إبقاء ملفات %s؟

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
ar: هل تريد استبدال %s باتصال VPN الذي تحفظه؟

en: Domain
ar: النطاق

en: Domain Administrator Login
ar: ولوج مدير النطاق

en: Done!
ar: تم!

en: Double click, middle button
ar: نقرة مزدوجة، الزر الأوسط

en: Double click, primary button
ar: نقرة مزدوجة، الزر الأساسي

en: Double click, secondary button
ar: نقرة مزدوجة، الزر الثانوي

en: Double-Click Delay
ar: مهلة النقر المزدوج

en: Double-click timeout
ar: مهلة النقر المزدوج

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
ar: اسحب الشاشات لتطابق ترتيبها في الطبيعة. اختر الشاشة لتغيير إعداداتها.

en: Drip
ar: قطرات

en: Driver
ar: المُشغّل

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
ar: كل جهاز يحتاج إلى ملفات إعدادات ألوان مُحدّثة ليكون مُدار الألوان.

en: Edge Scrolling
ar: التمرير عند الحافة

en: Eject
ar: أخرِج

en: Embed GhostScript fonts only
ar: ادمج خطوط غوست‌سكربت فقط

en: Empty
ar: فارغة

en: Empty all items from Trash?
ar: أأحذف كل العناصر من المهملات؟

en: Enable Fingerprint Login
ar: فعّل الولوج بالبصمة

en: Enable color management for %s
ar: فعّل إدارة ألوان %s

en: Enable or disable remote login
ar: فعّل أو عطّل الولوج عن بعد

en: Enable verbose mode
ar: فعّل الطور المسهِب

en: Enabled
ar: مفعّل

en: Enrolled at:
ar: سجّل في:

en: Enrolling fingerprints
ar: يسجّل البصمات

en: Enter a network address or search for a printer
ar: أدخل عنوان شبكة للبحث عن الطابعة

en: Enter credentials to print from %s.
ar: أدخل اسم المستخدم و كلمة السر للطباعة من %s.

en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>.
ar: أدخل اختصارًا جديدًا لتغيير <b>%s</b>.

en: Enter the new shortcut
ar: أدخِل اختصارًا جديدًا

en: Enter username and password to view printers on %s.
ar: أدخل اسم المستخدم و كلمة السر لعرض الطابعات المتوفرة على %s.

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
ar: أدخل اسم المستخدم و كلمة السر لعرض الطابعات المتوفرة على خادوم الطباعة.

en: Enterprise
ar: مؤسسة

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
ar: ولوج المؤسسات يسمح باستخدام حساب مستخدم مدار مركزيًا على هذا الجهاز. يمكنك أيضًا استخدام هذا الحساب للوصول إلى موارد الشركة على الإنترنت.

en: Eraser Pressure Feel
ar: الشعور بضغط الممحاة

en: Error removing account
ar: خطأ أثناء إزالة الحساب

en: Export VPN connection
ar: صدّر اتصال VPN

en: FTP proxy port
ar: منفذ وسيط FTP

en: Fade
ar: التلاشي

en: Failed to add account
ar: فشلت إضافة الحساب

en: Failed to add new printer.
ar: تعذّر إضافة طابعة جديدة.

en: Failed to authorize device:
ar: فشل تخويل الجهاز:

en: Failed to contact the accounts service
ar: فشل الاتصال بخدمة الحسابات

en: Failed to delete user
ar: فشل حذف المستخدم

en: Failed to forget device:
ar: فشل نسيان الجهاز:

en: Failed to join domain
ar: فشل الانضمام إلى النطاق

en: Failed to log into domain
ar: فشل الولوج إلى النطاق

en: Failed to register account
ar: فشل تسجيل المستخدم

en: Failed to register with the requested network
ar: فشل تسجيل الشبكة المطلوبة

en: Failed to revoke remotely managed user
ar: فشل إبطال المستخدم المتحكم فيه عن بعد

en: Failed to select the specified APN
ar: تعذّر اختيار APN المحدد

en: Failed to upload file: %s
ar: فشل رفع الملف: %s

en: February
ar: فبراير

en: File Sharing
ar: مشاركة الملفات

en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: <a href="dav://%s">dav://%s</a>
ar: تتيح لك ”مشاركة الملفات“ مشاركة المجلد العام مع الآخرين على الشبكة الحالية باستخدام: <a href="dav://%s">‪dav://%s‬</a>

en: File System
ar: نظام الملفات

en: Firm
ar: قاس

en: Firmware for the device may be missing
ar: البرمجيات المضمنة التي يحتاجها الجهاز غير متاحة

en: Firmware missing
ar: البرمجية المغروسة غير متاحة

en: Flash the _window title
ar: أومض _عنوان النافذة

en: Flash the entire _screen
ar: أومض _كل الشاشة

en: Folders
ar: المجلدات

en: Font Files
ar: ملفات الخطوط

en: Forget Connection
ar:  انس الاتصال

en: Forget Device
ar: انس الجهاز

en: Formats
ar: النُسق

en: Forward
ar: إلى الأمام

en: From
ar: من

en: Front
ar: المقدمة

en: Full Screen
ar: ملء الشاشة

en: Full access
ar: وصول كامل

en: Full access to /dev
ar: وصول كامل إلى /dev

en: Full-screen display correction not possible with this profile
ar: تصحيح عرض ملء الشاشة غير ممكن مع هذا الإعداد

en: Fully charged
ar: مشحونة بالكامل

en: GNOME Settings
ar: إعدادات جنوم

en: Gaming input device
ar: جهاز إدخال ألعاب

en: Gateway
ar: البوّابة

en: General
ar: عام

en: GhostScript pre-filtering
ar: ترشيح مسبق في غوست‌سكربت

en: Git Links
ar: روابط Git

en: Glass
ar: زجاج

en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
ar: جوجل;جووجل;فيسبوك;تويتر;ياهو;وب;ويب;محادثة;تقويم;بريد;اتصال;

en: Graphics
ar: الرسوميات

en: HD DVD video disc
ar: قرص دي‌ڤي‌دي إتش‌دي فديو فارغ

en: HTTP proxy port
ar: منفذ وسيط HTTP

en: HTTPS proxy port
ar: منفذ وسيط HTTPS

en: H_TTPS Proxy
ar: وسيط H_TTPS

en: Hardware
ar: العتاد

en: Hardware Address
ar: عنوان العتاد

en: Hardware Airplane Mode is on
ar: وضع الطائرة مفعّل من العتاد

en: Has network access
ar: له وصول إلى الشبكة

en: Hearing
ar: السمع

en: Help
ar: مساعدة

en: Hibernate
ar: أسبِت

en: High contrast on or off
ar: شغّل أو عطّل التباين العال

en: Home
ar: البداية

en: Home folder
ar: مجلّد المنزل

en: Hour
ar: ساعة

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
ar: ما المساحة التي يستخدمها هذا التطبيق هو والبيانات التي يخزنها.

en: How much resources this application is using.
ar: ما مقدار الموارد التي يستخدمها هذا التطبيق.

en: Hypertext Files
ar: ملفات النص التشعبي

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: IP configuration expired
ar: انتهت صلاحية إعداد رقم الإنترنت (IP)

en: IP configuration failed
ar: فشل إعداد رقم الإنترنت (IP)

en: IPv4 Address
ar: عنوان IPv4

en: IPv6 Address
ar: عنوان IPv6

en: IPv_4 Method
ar: طريقة IPv_4

en: IPv_6 Method
ar: طريقة IPv_6

en: I_dentity
ar: ا_لهوية

en: Identity
ar: الهوية

en: Ignores fast duplicate keypresses
ar: تجاهل الضغطات المكررة السريعة للمفاتيح

en: Image Files
ar: ملفات الصور

en: Import from file…
ar: استورد من ملف…

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
ar: تحتاج أن تكون مسجّلا في النطاق لاستخدام ولوج المؤسسات على هذا الحاسوب.
    من فضلك اطلب من مدير الشبكة أن يكتب كلمة سر النطاق هنا.

en: In use
ar: قيد الاستعمال

en: Increase text size
ar: كبّر النص

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
ar: يمكن مراجعة صلاحيات التطبيق كل على حدة في إعدادات <a href="privacy">الخصوصية</a>.

en: Infrastructure
ar: مركزية

en: Ink Level
ar: مستوى الحبر

en: Inner _authentication
ar: الاستيثاق ال_داخلي

en: Input
ar: المَدخَل

en: Input Device
ar: جهاز إدخال

[ctx: Input Source]
en: Other
ar: أخرى

en: Input Source Options
ar: خيارات مصْدَر الإدخال

en: Input Sources
ar: مصادر الإدخال

en: Input methods can’t be used on the login screen
ar: لا يمكن استخدام مصادر الإدخال في شاشة الولوج

en: Install PPD File…
ar: ثبّت ملف PPD…

en: Install some…
ar: ثبّت البعض…

en: Integration
ar: التكامل

en: Invalid password, please try again
ar: كلمة سر خطأ؛ من فضلك أعد المحاولة

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
ar: لا يمكن استخدام الاتصال اللاسلكي للوصول إلى الإنترنت عند تفعيل نقطة البث.

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
ar: من الممكن الإبقاء على مجلد المنزل وخزانة البريد والملفات المؤقتة عند حذف حساب مستخدم.

en: January
ar: يناير

en: JetDirect Printer
ar: طابعة JetDirect

en: Join Displays
ar: ضم الشاشات

en: July
ar: يوليو

en: June
ar: يونيو

en: Keep aspect ratio (letterbox):
ar: حافظ على نسبة العرض:

en: Key presses repeat when key is held down.
ar: تكرار نقر المفتاح عند الضغط عليه.

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
ar: لوحة المفاتيح;الفأرة;الإتاحة;التباين;التقريب;التكبير;قارئ الشاشة;النص;الخط;الحجم;مفاتيح ملتصقة;مفاتيح بطيئة;مفاتيح قافزة;مفاتيح الفأرة;

en: Known Wi-Fi Networks
ar: شبكات واي فاي المعروفة

en: LCD
ar: شاشة كريستال سائل

en: LPD Printer
ar: طابعة LPD

en: Landscape
ar: عرضيّ

en: Language;Layout;Keyboard;Input;
ar: اللغة;التخطيط;مفاتيح;

en: Laptop Screen
ar: شاشة حاسوب محمول

en: Last Login
ar: آخر ولوج

en: Last Used
ar: آخر استخدام

en: Last Week
ar: الأسبوع الماضي

en: Last used
ar: آخر استخدام

en: Launch calculator
ar: شغّل الحاسبة

en: Launch email client
ar: شغّل عميل البريد الإلكتروني

en: Launch help browser
ar: شغّل متصفّح المساعدة

en: Launch media player
ar: ابدأ مشغل الوسائط

en: Launch web browser
ar: شغّل متصفّح الوِب

en: Launchers
ar: مشغلات التطبيقات

en: Learn more
ar: اعرف المزيد

en: Learn more about color management
ar: اعرف المزيد عن إدارة الألوان

en: Left
ar: يسار

en: Left Half
ar: النصف الأيسر

en: Left little finger
ar: الخنصر الأيسر

en: Left middle finger
ar: الوسطى اليسرى

en: Left ring finger
ar: البنصر الأيسر

en: Left thumb
ar: الإبهام الأيسر

en: Left-Handed Orientation
ar: اتجاه لليد اليسرى

en: Line busy
ar: الخط مشغول

en: Link speed
ar: سرعة الوصلة

en: Links
ar: روابط

en: Loading drivers database…
ar: يُحمّل قاعدة بيانات المشغلات…

en: Location
ar: المكان

en: Location Services
ar: خدمات التموضع

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
ar: تسمح خدمات التموضع للتطبيقات بمعرفة مكانك. استخدام الشبكات اللاسلكية و الهاتف المحمول يزيد من دقة هذه الخدمات.

[ctx: Location services status]
en: Off
ar: مغلقة

[ctx: Location services status]
en: On
ar: مشغلة

en: Location: %s
ar: المكان: %s

en: Lock screen
ar: أوصد الشاشة

en: Lock screen _after blank for
ar: أ_وصِد الشاشة بعد إطفائها لمدة

en: Log out
ar: اخرج

en: Logged in
ar: والِج

en: Login _Screen
ar: شاشة الو_لوج

en: Login settings are used by all users when logging into the system
ar: يستخدم إعدادات الولوج كل المستخدمين أثناء الولوج إلى النظام

en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;
ar: ولوج;اسم;بصمة;أيقونة;شعار;وجه;كلمة سر;

en: Long Edge (Standard)
ar: الحافة الطويلة (قياسي)

en: Low on a marker supply
ar: اللون قليل

en: Low on developer
ar: المُحمِّض قليل

en: Low on paper
ar: الورق قليل

en: Low on toner
ar: الحبر قليل

en: Lower Button
ar: الزر السفلي

en: Lowest Button
ar: الزر الأسفل

en: M_usic
ar: ال_صوتيات

en: Magnifier
ar: المكبّرة

en: Magnifier Position:
ar: موضع المُكبِّرة:

en: Magnifier _extends outside of screen
ar: المكبرة تمتد ل_خارج الشاشة

en: Magnifier cursor _pushes contents around
ar: مؤشر المكبرة يحرك الم_حتوى

en: Magnifier cursor moves with _contents
ar: مؤشر المكبرة يتحرك مع المح_توى

en: Make available to _other users
ar: اجعله م_تاحا للمستخدمين الآخرين

en: Make available to other users
ar: اجعله متاحا للمستخدمين الآخرين

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
ar: اجعل الرؤية و السماع و الكتابة و المؤشر أسهل

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
ar: تأكد من أن محوّل واي فاي متصل و يعمل

en: Manage user accounts
ar: أدِر حسابات المستخدمين

en: Manual
ar: يدويًا

en: Manufacturer
ar: المُصنِّع

en: Map Buttons
ar: تعيين أزرار

en: Map Buttons…
ar: تعيين أزرار…

en: Map buttons to functions
ar: تعيين وظائف للأزرار

en: Map to Monitor…
ar: تعيين شاشة عرض…

en: Map to single monitor
ar: عيّن في شاشة واحدة

en: March
ar: مارس

en: May
ar: مايو

en: Measurement
ar: القياس

en: Media Sharing
ar: مشاركة الوسائط

en: Media player
ar: مشغل وسائط

en: Memory
ar: الذاكرة

en: Metric
ar: المعيار

en: Microphone
ar: ميكروفون

[ctx: Microphone status]
en: Off
ar: معطّل

[ctx: Microphone status]
en: On
ar: مفعّل

en: Middle Mouse Button Click
ar: نقرة بزر الفأرة الأوسط

en: Minute
ar: دقيقة

en: Mirror
ar: طابق

en: Mis-click detected, restarting…
ar: اكتُشفت نقرة خاطئة، يعيد بدء العملية…

en: Mobile broadband (LTE, 4G, 3G, etc.) can be turned off to save power.
ar: يمكن تعطل شبكات الهاتف المحمول (٣ج، ٤ج، واي‌ماك، إلخ.) لتوفير الطاقة.

en: Model
ar: الطراز

en: Modem initialization failed
ar: فشلت تهيئة المودم

en: Modem not found
ar: المودم غير موجود

en: Month
ar: الشهر

en: More…
ar: المزيد…

en: Motion _threshold:
ar: عتبة الحر_كة:

en: Mouse
ar: الفأرة

en: Mouse & Touchpad
ar: الفأرة و لوحة اللمس

en: Mouse Speed
ar: سرعة الفأرة

en: Move Down
ar: انقل لأسفل

en: Move Up
ar: انقل لأعلى

en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
ar: انقل جهاز المعايرة إلى موضع المعايرة ثم اضغط ”واصل“

en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
ar: انقل جهاز المعايرة إلى موضع السطح ثم اضغط ”واصل“

en: Name
ar: الاسم

en: Name:
ar: الاسم:

en: Native to display
ar: الأصلي لجهاز العرض

en: Natural Scrolling
ar: تمرير طبيعي

en: Netmask
ar: قناع الشّبكة

en: Network
ar: الشبكة

en: Network Name
ar: اسم الشبكة

en: Network Proxy
ar: وسيط الشبكة

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
ar: ستُفقد تفاصيل الشبكة، بما في ذلك كلمات السر وأي إعدادات مُخصصة.

en: Network proxy
ar: وسيط الشبكة

en: Network registration denied
ar: رُفض تسجيل الشبكة

en: Network registration timed out
ar: انتهت مهلة تسجيل الشبكة

en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;
ar: شبكة;لاسلكي;واي فاي;بلوتوث;محمول;وسيط;شبكة محلية;مودم;

en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
ar: شبكة;لاسلكي;واي فاي;بلوتوث;محمول;وسيط;شبكة محلية;مودم;

en: NetworkManager needs to be running
ar: يجب أن يكون NetworkManager شغّالًا

en: NetworkManager needs to be running.
ar: يجب أن يكون NetworkManager شغّالًا.

en: Networks
ar: الشبكات

en: Never
ar: أبدًا

en: New Profile
ar: إعداد جديد

en: New shortcut…
ar: اختصار جديد…

en: Next source
ar: المصدر التالي

en: Next track
ar: المقطوعة التالية

en: Night Light
ar: الإضاءة الليلية

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
ar: تجعل الإضاءة الليلية ألوان الشاشة أدفأ. يساعد هذا على تفادي إجهاد العين و الأرق.

en: No Active Jobs
ar: لا مهام نشطة

en: No Active Printer Jobs
ar: لا مهام طابعة نشطة

en: No Bluetooth Found
ar: لم يعثر على بلوتوث

en: No CA certificate is _required
ar: غير مطلوب أي _شهادة من سلطة شهادات

en: No Desktop Background
ar: لا خلفية لسطح المكتب

en: No Pictures Found
ar: لم يُعثر على أي صور

en: No Printers Found
ar: لم يُعثر على أي طابعات

en: No Users Found
ar: لم يُعثر على أي مستخدمين

en: No Wi-Fi Adapter Found
ar: لم يُعثر على محوّل واي فاي

en: No applications
ar: لا تطبيقات

en: No applications found
ar: لا يوجد أي تطبيقات

en: No dial tone
ar: الخط مقطوع

en: No input source selected
ar: لم تحدد أي مصادر إدخال

en: No input sources found
ar: لا يوجد أي مصادر إدخال

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
ar: لا اتصال بالإنترنت — اتصل لإعداد حساب إنترنت جديد

en: No keyboard shortcut found
ar: لم يُعثر على أي اختصارات للوحة المفاتيح

en: No languages found
ar: لا يوجد أي لغات

en: No networks selected for sharing
ar: لم تختر أي شبكة لمشاركتها

en: No pre-filtering
ar: لا ترشيح مسبق

en: No printers
ar: لا طابعات

en: No regions found
ar: لا يوجد أي مناطق

en: No results found
ar: لا نتائج

en: No stylus found
ar: لم يُعثر على أي قلم

en: No such domain or realm found
ar: لم يعثر على هذا النطاق أو المجال

en: No suitable driver found
ar: لم يعثر على أي طابعة مناسبة

en: No supported way to authenticate with this domain
ar: لا توجد طريقة مدعومة للاستيثاق مع هذا النطاق

en: No tablet detected
ar: لم يكتشف أي لوح

en: None
ar: لا شيء

en: Not calibrated
ar: غير مُعايَر

en: Not charging
ar: لا تشحن

en: Not connected
ar: غير متّصِل

en: Not searching for networks
ar: لن يبحث عن شبكة

en: Not set up
ar: غير مُعَد

en: Nothing
ar: لا تفعل شيئا

en: Notification _Popups
ar: _نوافذ التنبيهات المنبثقة

en: Notifications
ar: التنبيهات

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
ar: ستظل التنبيهات ظاهرة في قائمة التنبيهات عند تعطيل النوافذ المنبثقة.

en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
ar: تنبيهات;لوحة;رسالة;منبثق;

en: November
ar: نوفمبر

en: Numbers
ar: الأرقام

en: OS name
ar: اسم نظام التشغيل

en: OS type
ar: نوع نظام التشغيل

en: October
ar: أكتوبر

en: Off
ar: معطّل

en: On
ar: مفعّل

en: On _Battery Power
ar: على _طاقة البطارية

en: One Sided
ar: على وجه واحد

[ctx: Online Account]
en: Other
ar: أخرى

en: Online Accounts
ar: حسابات الإنترنت

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
ar: نأسف، حدث عطل ما. من فضلك اتصل بالدعم الفني.

en: Open System
ar: نظام مفتوح

en: Open cover
ar: الغطاء مفتوح

en: Open door
ar: الباب مفنوح

en: Open folder
ar: افتح المجلّد

en: Open in Software
ar: افتح في «البرمجيات»

en: Options…
ar: الخيارات…

en: Orientation
ar: الاتجاه

en: Other
ar: أخرى

en: Other Files
ar: ملفات أخرى

en: Other Media
ar: وسائط أخرى

en: Other…
ar: آخر…

en: Out of a marker supply
ar: نفد اللون

en: Out of developer
ar: نفد المُحمِّض

en: Out of paper
ar: نفد الورق

en: Out of toner
ar: نفد الحبر

en: Output
ar: المَخْرَج

en: Output Device
ar: جهاز إخراج

en: Output Tray
ar: رف الخارج

en: Output:
ar: المَخْرَج:

en: PAC _file
ar: _ملفات PAC

en: PAC files (*.pac)
ar: ملفات PAC‏ (*.pac)

en: PEAP _version
ar: إ_صدارة PEAP:

en: PIN check failed
ar: فضل فحص PIN

en: PM
ar: م

en: PPP failed
ar: فشل PPP

en: PPP service disconnected
ar: فصلت خدمة PPP

en: PPP service failed to start
ar: فشل بدء خدمة PPP

en: Package Files
ar: ملفات الحزم

en: Pages per side
ar: الصفحات في كل وجه

en: Panel to display
ar: لوحة لعرضها

en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
ar: لوحة;عرض;شاشة;ميز;ليل;إضاءة;شروق;غروب;لون;

en: Paper
ar: الورق

en: Paper Source
ar: مصدر الورق

en: Paper Type
ar: نوع الورق

en: Parallel Port
ar: منفذ متواز

en: Password
ar: كلمة السر

en: Password could not be changed
ar: تعذّر تغيير كلمة السر

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
ar: كلمة السر أقوى بدون اسم المستخدم.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
ar: إضافة المزيد من الحروف و الأرقام و علامات الترقيم ستجعل كلمة السر أقوى.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ar: اخلط الحروف الكبيرة مع الصغيرة و استخدم رقمًا أو اثنين.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
ar: على كلمة السر أن تكون أطول. حاول استخدام خليط من الحروف و الأرقام و علامات الترقيم.

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
ar: لا تحتوي كلمة السر الجديدة على حروف مختلفة كفاية.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
ar: حاول تغيير بعض الحروف و الأرقان.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
ar: حاول تغيير كلمة السر أكثر قليلًا.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
ar: حاول تفادي الكلمات الشائعة.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
ar: حاول تفادي تغيير ترتيب كلمات معروفة.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
ar: حاول تفادي تكرار نفس الحرف.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
ar: حاول تفادي تكرار نفس النوع من الحروف: عليك الخلط بين الحروف و الأرقام و علامات الترقيم.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
ar: حاول تفادي تتابعات مثل 1234 أو abcd.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
ar: حاول تفادي بعض الكلمات المستخدمة في كلمة السر.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
ar: حاول تفادي وضع اسم المستخدم في كلمة السر.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
ar: حاول استخدام خليط من الحروف و الأرقام و علامات الترقيم.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
ar: حاول استخدام حروف صغيرة أكثر.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
ar: حاول استخدام أرقام أكثر.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
ar: حاول استخدام علامات خاصة أكثر، مثل علامات الترقيم.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
ar: حاول استخدام حروف كبيرة أكثر.

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
ar: الحساب معطّل

[ctx: Password mode]
en: None
ar: بدون

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
ar: لتوضع مع الولوج التالي

en: Pause playback
ar: ألبِث التشغيل

en: Permissions & Access
ar: الصلاحيات والوصول

en: Personal digital assistant
ar: مساعد رقمي شخصي PDA

en: Picture CD
ar: اسطوانة صور

en: Pictures
ar: صور

en: Place your calibration device over the square and press “Start”
ar: ضع جهاز المعايرة على المربع ثم اضغط ”ابدأ“

en: Places
ar: الأماكن

en: Plasma
ar: شاشة بلازما

en: Play (or play/pause)
ar: شغّل (أو شغّل\ألبِث)

en: Please choose another password.
ar: رجاء اختر كلمة سر أخرى.

en: Please contact your system administrator for help.
ar: من فضلك راجع مدير النظام للمساعدة.

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
ar: رجاء تأكّد من أن AccountService مثبّتة ومفعّلة.

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
ar: رجاء انقل قلمك قرب اللوح لإعداده

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
ar: رجاءً وصّل أو شغّل لوح واكوم

en: Please restart when the problem is resolved.
ar: رجاء أعد التشغيل بعد حل المشكلة.

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
ar: رجاءً انقر علامات الهدف الظاهرة على الشاشة لمعايرة اللوح.

en: Please type your current password again.
ar: رجاء أعد كتابة كلمة السر الحالية.

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
ar: وصل جهاز بلوتوث خارجي لاستخدامه

en: Pointing & Clicking
ar: التأشير و النقر

en: Portrait
ar: طوليّ

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
ar: ملفت وصف طابعة بوست‌سكربت (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Power
ar: الطاقة

en: Power Off
ar: أطفئ

en: Power Saving
ar: حفظ الطاقة

en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;
ar: طاقة;سبات;تعليق;بطارية;إضاءة;شاشة;إسبات;

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Preferences;Settings;
ar: تفضيلات;إعدادات;

en: Prefix
ar: السابقة

en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
ar: اضغط Esc أو إلغاء أو Backspace لإعادة اختصار لوحة المفاتيح لأصله.

en: Preview
ar: معاينة

en: Previous source
ar: المصدر السابق

en: Previous track
ar: المقطوعة السابقة

en: Primary Button
ar: الزر الأساسي

en: Primary Menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Printer Default
ar: مبدئي الطابعة

en: Printer Details
ar: تفاصيل الطابعة

[ctx: Printer Option Group]
en: Advanced
ar: متقدم

[ctx: Printer Option Group]
en: Color
ar: الألوان

[ctx: Printer Option Group]
en: Finishing
ar: الإنهاء

[ctx: Printer Option Group]
en: General
ar: عام

[ctx: Printer Option Group]
en: Image Quality
ar: جودة الصورة

[ctx: Printer Option Group]
en: Installable Options
ar: الخيارات القابلة للتثبيت

[ctx: Printer Option Group]
en: Job
ar: المهام

[ctx: Printer Option Group]
en: Page Setup
ar: إعداد الصفحة

[ctx: Printer jobs dialog title]
en: %s — Active Jobs
ar: %s — المهام النشطة

en: Printer “%s” has been deleted
ar: أزيلت الطابعة ”%s“

en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
ar: طابعة;طباعة;طبع;ورق;حبر;

en: Printers
ar: الطابعات

en: Printing Options
ar: خيارات الطابعة

en: Privacy
ar: الخصوصية

en: Privacy Policy
ar: سياسة الخصوصية

en: Private _key
ar: المفتاح ال_سري

en: Problem Reporting
ar: الإبلاغ عن المشاكل

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
ar: وجدت مشاكل ولن يعمل ملف الإعداد كما يجب. <a href="">أظهر التفاصيل.</a>

en: Processor
ar: المعالج

en: Profile %d
ar: إعداد %d

en: Profile Name
ar: اسم الإعداد

en: Profile Name:
ar: اسم الإعداد:

[ctx: Profile quality]
en: High Quality
ar: جودة عالية

[ctx: Profile quality]
en: Low Quality
ar: جودة منخفضة

[ctx: Profile quality]
en: Medium Quality
ar: جودة متوسطة

en: Profile successfully created!
ar: تم إنشاء الإعداد

en: Projector
ar: جهاز عرض الشرائح

en: Protect your personal information and control what others might see
ar: احمِ بياناتك الشخصية و تحكم في ما يمكن للآخرين الاطلاع عليه منها

en: Protected EAP (PEAP)
ar: ‏EAP ‏(PEAP) محمي

en: Provider
ar: مقدم الخدمة

en: Purge Trash & Temporary Files
ar: أفرغ المهملات والملفات المؤقتة

en: Purge _After
ar: أفرف ب_عد

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
ar: تضع تأخيرا بين ضغط المفتاح وقبوله

en: Quality
ar: الجودة

en: R_epeat Keys
ar: _تكرار المفاتيح

en: Read-only
ar: قراءة فقط

en: Rear
ar: الخلفية

en: Record a short screencast
ar: سجّل تسجيل شاشة قصير

en: Refresh Rate
ar: تردد التحديث

en: Region & Language
ar: المنطقة و اللغة

en: Remembering your history makes things easier to find again. These items are never shared over the network.
ar: تذكر التأريخ يسهل الوصول إلى الأشياء في ما بعد. لا تُشارك هذه العناصر أبدا عبر الشبكة.

en: Remote Login
ar: الولوج عن بعد

en: Removable Media
ar: الوسائط المنفصلة

en: Remove
ar: أزل

en: Remove Account
ar: أزِل الحساب

en: Remove Connection Profile
ar: أزل إعدادات الاتصال

en: Remove Printer
ar: أزِل طابعة

en: Remove User…
ar: أزِل المستخدِم…

en: Remove VPN
ar: أزل VPN

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
ar: احذف كل التفاصيل المتعلقة بهذه الشبكة و لا تحاول الاتصال بها تلقائيا.

en: Repeat Keys
ar: تكرار المفاتيح

en: Repeat keys delay
ar: مهلة تكرار المفاتيح

en: Repeat keys speed
ar: سرعة تكرار المفاتيح

en: Replace
ar: استبدل

en: Requires Internet connection
ar: يحتاج اتصالًا بالإنترنت

en: Requires internet access
ar: يتطلب اتصالًا بالإنترنت

en: Requires location services enabled and internet access
ar: يتطلب تفعيل خدمات الموضع الجغرافي واتصالًا بالإنترنت

en: Requires writable media
ar: يحتاج وسائط قابلة للكتابة

en: Reset
ar: صفّر

en: Reset All
ar: صفّر الكل

en: Reset All Shortcuts?
ar: أتريد تصفير كل الاختصارات؟

en: Reset All…
ar: صفّر الكل…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
ar: أعِد كل الاختصارات إلى قيمها المبدئية

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
ar: صفّر كل إعدادات هذا الاتصال لقيمها المبدئية و لكن تذكّر أنها الاتصال المُفضّل.

en: Reset the shortcut to its default value
ar: أعِد الاختصار إلى قيمته المبدئية

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
ar: تصفير الاختصارات قد يؤثر على اختصاراتك المخصوصة. لا يمكن التراجع عن هذا.

en: Restart
ar: أعِد التشغيل

en: Restart Filter
ar: أعِد تشغيل المُرشّح

en: Restart Now
ar: أعِد التشغيل الآن

en: Restart the session for changes to take effect
ar: يجب إعادة تشغيل الجلسة لتطبيق التغييرات

en: Restart this computer and boot your normal operating system.
ar: أعد تشغيل الحاسوب و أقلع نظام التشغيل المعتاد.

en: Restart…
ar: أعِد التشغيل…

en: Restrict background data usage
ar: قلل استخدام البيانات في الخلفية

en: Retain _History
ar: احتف_ظ بالتأريخ

en: Reverse landscape
ar: عرضيّ مقلوب

en: Reverse portrait
ar: طوليّ مقلوب

en: Right
ar: يمين

en: Right Half
ar: النصف الأيمن

en: Right Mouse Button Click
ar: نقرة بزر الفأرة الأيمن

en: Right little finger
ar: الخنصر الأيمن

en: Right middle finger
ar: الوسطى اليمنى

en: Right ring finger
ar: البنصر الأيمن

en: Right thumb
ar: الإبهام الأيمن

en: Routes
ar: الطُرق

en: SIM Card not inserted
ar: لم تُدرج شريحة الهاتف

en: S_ecurity
ar: الأ_من

en: S_low Keys
ar: مفاتيح ب_طيئة

en: Save Profile
ar: احفظ الإعداد

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
ar: احفظ لقطة شاشة لنافذة في مجلد $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
ar: احفظ لقطة شاشة لمنطقة في مجلد $PICTURES

en: Save a screenshot to $PICTURES
ar: احفظ لقطة شاشة في مجلد $PICTURES

en: Scale
ar: المقياس

en: Schedule
ar: الجدول

en: Screen
ar: شاشة

en: Screen Calibration
ar: معايرة الشاشة

en: Screen Lock
ar: قفل الشاشة

en: Screen Reader
ar: قارئ الشاشة

en: Screen Sharing
ar: مشاركة الشاشة

en: Screen _Keyboard
ar: لوحة م_فاتيح على الشاشة

en: Screen _Reader
ar: قار_ئ الشاشة

en: Screen sharing allows remote users to view or control your screen by connecting to <a href="vnc://%s">vnc://%s</a>
ar: مشاركة الشاشة تسمح للمستخدمين عن بعد بالتحكم في شاشتك باستخدام: <a href="vnc://%s">‪vnc://%s‬</a>

en: Screenshots
ar: لقطات الشاشة

en: Scrolling moves the content, not the view.
ar: التمرير يحرك المحتوى و ليس المنظور.

en: Search
ar: البحث

en: Search Locations
ar: أماكن البحث

en: Search for Drivers
ar: ابحث عن المشغلات

en: Search for a city
ar: ابحث عن مدينة

en: Search for the string
ar: ابحث عن نصّ

en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
ar: بحث;إخفاء;نتائج;خصوصية;

en: Searching for Printers
ar: البحث عن الطابعات

en: Searching for preferred drivers…
ar: يبحث عن المُشغّلات المُفضّلة…

en: Secondary click delay
ar: تأخير النقر الثانوي

en: Secrets were required, but not provided
ar: الأسرار مطلوبة لكن لم تُعطَ

en: Security
ar: الأمن

en: Security type
ar: نوع الأمن

en: Seeing
ar: النظر

en: Select
ar: اختر

en: Select Background
ar: اختر خلفية

en: Select ICC Profile File
ar: اختر ملف إعداد ICC

en: Select Language
ar: اختر لغة

en: Select Location
ar: اختر مكانًا

en: Select PPD File
ar: اختر ملف PPD

en: Select Printer Driver
ar: اختر مُشغّل الطابعة

en: Select a File…
ar: اختر ملفًا…

en: Select an application for audio CDs
ar: اختر تطبيقا لاسطوانات الصوت

en: Select an application for software CDs
ar: اختر تطبيقا لاسطوانات البرامج

en: Select an application for video DVDs
ar: اختر تطبيقا لاسطوانات الفديو

en: Select an application to run when a camera is connected
ar: اختر تطبيقا لتشغيله عند توصيل كمرة

en: Select an application to run when a music player is connected
ar: اختر تطبيقا لتشغيله عند توصيل مشغّل موسيقى

en: Select file to import
ar: اختر ملفا لاستيراده

en: Select from Database…
ar: اختر من قاعدة بيانات…

en: Select how media should be handled
ar: اختر كيفية التعامل مع الوسائط

en: Select how other media should be handled
ar: اختر كيفية التعامل مع الوسائط الأخرى

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
ar: اختر الجهاز المستشعر الذي تريد استخدامه في المعايرة.

en: Select the type of display that is connected.
ar: اختر نوع جهاز العرض المُوصّل.

en: Select your display language, formats, keyboard layouts and input sources
ar: اختر لغة العرض و التنسيق و تخطيط لوحة المفاتيح و مصادر الإدخال

en: Selecting finger
ar: اصبع الاختيار

en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data.
ar: الإبلاغ عن المشاكل التقنية يساعدنا على تحسين %s. ترسل البلاغات مُجهّلة بدون أي معلومات شخصية.

en: Sending us information about which software you use helps us provide you with more accurate recommendations. It also helps us to improve our software.
    
    All the information we collect is made anonymous, and we will never share your data with third parties.
ar: إرسال معلومات لنا عن البرمجيات التي تستخدمها يساعدنا على إمدادك بتوصيات أدق، كما يساعدنا أيضًا على تسحين برمجياتنا.
    
    كل المعلومات التي نجمعها مُجهّلة و لن نشاركها أبدًا مع أي طرف ثالث.

en: Separate IP addresses with commas
ar: عناوين إنترنت مفصولة بفاصلة

en: September
ar: سبتمبر

en: Serial Port
ar: منفذ تسلسلي

en: Server requires authentication
ar: يتطلب الخادوم الاستيثاق

en: Session Bus
ar: ناقل الجلسة

en: Session Ended
ar: انتهت الجلسة

en: Session Started
ar: بدأت الجلسة

en: Set
ar: حدد

en: Set Custom Shortcut
ar: حدد اختصارًا مخصصًا

en: Set Shortcut
ar: حدد اختصارًا

en: Set Shortcut…
ar: حدد اختصارًا…

en: Set a password _now
ar: _ضع كلمة سر الآن

en: Set a password now
ar: ضع كلمة سر الآن

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ar: اضبط استخدام أزرار و حساسية قلم ألواح الرسوميات

en: Set this profile for all users on this computer
ar: اضبط هذا الإعداد لكل المستخدمين على هذا الحاسوب

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
ar: حدد ترتيب الأزرار على الفأرة و لوحة اللمس.

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Share music, photos and videos over the network.
ar: شارك الموسيقى و الصور و الڤديو مع الآخرين على الشبكة.

en: Shared Key
ar: مفتاح مشترك

en: Shared connection service failed
ar: فشلت خدمة الاتصال المشترك

en: Shared connection service failed to start
ar: فشل بدء خدمة الاتصال المشترك

en: Shared with other computers
ar: مشتركة مع حواسيب أخرى

en: Sharing
ar: المشاركة

en: Sho_w key
ar: أظهر ال_مفتاح

en: Sho_w password
ar: أظهر _كلمة السر

en: Short Edge (Flip)
ar: الحافة القصيرة (ملفوف)

en: Shortcut
ar: الاختصار

en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
ar: اختصار;منطقة عمل;نافذة;تحجيم;تقريب;تباين;إدخال;مصدر;قفل;

en: Should match the web address of your login provider.
ar: يجب أن تطابق عنوان الوب لمُزود الولوج.

en: Show P_assword
ar: أ_ظهر كلمة السر

en: Show _Notifications
ar: أظهر ال_تنبيهات

en: Show color profiles for %s
ar: أظهر تشكيلات ألوان %s

en: Shut the laptop lid
ar: أعلق غطاء الحاسوب

en: Signal Strength
ar: قوّة الإشارة

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ar: ممتازة

[ctx: Signal strength]
en: Good
ar: جيّدة

[ctx: Signal strength]
en: None
ar: لا إشارة

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ar: معقولة

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ar: ضعيفة

en: Single Display
ar: شاشة مفردة

en: Single click, middle button
ar: نقرة مفردة، الزر الأوسط

en: Single click, primary button
ar: نقرة مفردة، الزر الأساسي

en: Single click, secondary button
ar: نقرة مفردة، الزر الثانوي

en: Slow keys typing delay
ar: تأخير الكتابة للمفاتيح البطيئة

en: Socks proxy port
ar: منفذ وسيط Socks

en: Soft
ar: ناعم

en: Software Usage
ar: استخدام البرمجيات

en: Some services are disabled because of no network access.
ar: بعض الأجهزة معطل لتعذّر الوصول الشبكي.

en: Sonar
ar: سونار

en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
ar: آسف، يبدو أن خدمة الطباعة
    في النظام غير متاحة.

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
ar: اسم المستخدم هذا غير متاح. جرب اسمًا آخر.

en: Sound
ar: الصوت

en: Sound Keys
ar: مفاتيح الصوت

en: Sound and Media
ar: الصوت والوسائط

en: Sounds
ar: الصوت

en: Speed
ar: السرعة

en: Standard
ar: عادي

en: Standard Space
ar: النطاق المعياري

en: Status unknown
ar: الحالة غير معروفة

en: Status unknown (missing)
ar: الحالة غير معروفة (مفقودة)

en: Status:
ar: الحالة:

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ar: إيقاف نقطة البث وقطع الاتصال عن أي مستخدمين؟

en: Stop playback
ar: أوقف التشغيل

en: Storage
ar: مساحة التخزين

en: Stylus
ar: القلم

en: Subwoofer
ar: سماعات كبيرة

en: Summary
ar: ملخّص

en: Sunset to Sunrise
ar: من الغروب للشروق

en: Super Video CD
ar: اسطوانة فديو فائقة

en: Supported ICC profiles
ar: تشكيلات ICC المدعومة

en: Suspend
ar: علِّق

en: Suspend & Power Button
ar: التعليق و زر الطاقة

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
ar: أطفئ للاتصال بشبكة واي فاي

en: Switch to next input source
ar: تحول إلى مصدر الإدخال التالي

en: Switch to previous input source
ar: تحول إلى مصدر الإدخال السابق

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
ar: تشغيل نقطة بث اللاسلكي ستفصلك عن <b>%s</b>.

en: System
ar: النظام

en: System Bus
ar: ناقل النظام

en: System Sounds
ar: أصوات النظام

en: System Volume
ar: شدة صوت النظام

en: System features used by this application.
ar: خصائص النظام التي يستخدمها هذا التّطبيق.

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ar: تمنع سياسة النظام استخدامه نقطة بث

en: Tablet
ar: لوحي

en: Tablet (absolute)
ar: لوح (مطلق)

en: Tablet Preferences
ar: تفضيلات اللوح

en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
ar: لوحة;واكوم;قلم;ممحاة;فأرة;

en: Take a Picture…
ar: التقط صورة…

en: Tap to Click
ar: النقر بالإصبع

en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
ar: عطّل مؤقتًا حتى الغد

en: Test
ar: اختبِر

en: Test Page
ar: صفحة اختبار

en: Test Profile
ar: اختبر الإعداد

en: Test Your _Settings
ar: اختبر إ_عداداتك

en: Test page
ar: صفحة اختبار

en: Test profile:
ar: ملف إعداد للاختبار:

en: Testing %s
ar: يختبر %s

en: Text Files
ar: ملفات النصوص

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
ar: اسم الولوج لم يعمل.
    من فضلك أعد المحاولة

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
ar: كلمة سر الولوج لم تعمل.
    من فضلك أعد المحاولة

en: The Screen Lock protects your privacy when you are away.
ar: قفل الشاشة يحفظ خصوصيتك حين تبتعد عن حاسوبك.

en: The device is already in use.
ar: الجهاز مستخدم بالفعل.

en: The device type is not currently supported.
ar: نوع الجهاز غير مدعوم حاليًا.

en: The measuring instrument does not support printer profiling.
ar: أداة القياس لا تدعم تشكيل الطابعة.

en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
ar: لم تُكتشف أداة القياس. رجاءً تأكد من تشغيلها وتوصيلها بشكل صحيح.

en: The new password does not contain enough different characters
ar: لا تحتوي كلمة السر الجديدة على حروف مختلفة كفاية

en: The new password has already been used recently.
ar: كلمة السر الجديدة سبق استخدامها مؤخرا.

en: The new password is too short
ar: كلمة السّر الجديدة قصيرة جدًا

en: The new password is too simple
ar: كلمة السر الجديدة بسيطة جدا

en: The new password must contain numeric or special characters
ar: يجب أن تحتوي كلمة السر الجديدة على محارف خاصة أو أرقام

en: The old and new passwords are the same
ar: كلمتا السر القديمة و الجديدة متطابقتان

en: The old and new passwords are too similar
ar: كلمتا السر القديمة والجديدة متشابهتان جدا

en: The optical photo conductor is near end of life
ar: قاربت صلاحية المقاوم الضوئي على الانتهاء

en: The optical photo conductor is no longer functioning
ar: لم يعد المقاوم الضوئي يعمل

en: The passwords do not match.
ar: لا تتطابق كلمتا السر.

en: The profile could not be generated.
ar: تعذّر توليد الإعدادات.

en: The profile has been uploaded to:
ar: رُفع الإعداد إلى:

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
ar: يقرأ قارئ الشاشة النص أثناء تحريكك للبؤرة.

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
ar: المفتاح السري المحدد ليس محميًا بكلمة سر.  قد يتسبب هذا في تقويض اعتمادات الأمان. رجاء اختر مفتاحًا محميًا بكلمة سر.
    
    (يمكنك حماية مفتاحك بكلمة سر باستخدام openssl)

en: The target whitepoint was not obtainable.
ar: لا يمكن الحصول على النقطة البيضاء المحددة

en: The username cannot start with a “-”.
ar: لا يمكن أن يبدأ اسم المستخدم بعلامة ”-“.

en: The username is too long.
ar: اسم المستخدم طويل جدا.

en: The username should only consist of upper and lower case letters from a-z, digits and the following characters: . - _
ar: يجب أن لا يتعدى اسم المستخدم الحروف الإنجليزية الكبيرة و الصغيرة من a-z، و الأرقام و أي من الحروف '.' و '-' و '_'.

en: These keyboard shortcuts can be changed in the keyboard settings
ar: يمكن تغيير هذه الاختصارات من إعدادات لوحة المفاتيح

en: This Week
ar: هذا الأسبوع

en: This could be due to hardware limitations.
ar: قد يكون هذا بسبب قصور في العتاد.

en: This is not recommended for untrusted public networks.
ar: لا يُنصَح بهذا مع الشبكات العامة غير الموثوقة.

en: This profile may no longer be accurate
ar: هذا الإعداد ربما لم يعد دقيقا

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
ar: هذه الإصدارة من تطبيق الإعدادات مخصصة للتطوير. قد تواجه مشاكل في سلوك النظام، أو تتعرض لفقد البيانات، أو أي مشاكل أخرى غير متوقعة.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
ar: سيُستخدم هذا لتسمية مجلد المنزل ولا يمكن تغييره.

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
ar: عطل في التخويل

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
ar: مخوّل

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
ar: يخوّل

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
ar: متّصل

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
ar: متّصل ومخوّل

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
ar: يتّصل

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
ar: غير متّصل

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
ar: عُطل

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
ar: وظيفية مقللة

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
ar: غير معروف

en: Time Z_one
ar: المن_طقة الزمنية

en: Time Zone
ar: المنطقة الزمنية

en: Time _Format
ar: تن_سيق الوقت

en: Times
ar: الوقت

en: Tip Pressure Feel
ar: الشعور بضغط السن

en: To
ar: إلى

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
ar: لتغيير إعدادات الوقت والتاريخ، تحتاج للاستيثاق.

en: To create a user account,
    click the * icon first
ar: لإنشاء حساب مستخدِم،
    انقر أولًا على أيقونة *

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
ar: لحذف حساب المستخدم المختار،
    انقر أولًا على أيقونة *

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
ar: لتعديل مفتاح اختصار، اختر ”أرسل ضغطة الزر“ ثم اضغط على الأزرار الجديدة أو اضغط مفتاح التّراجع لمسحها.

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the “%s” device.
ar: لتفعيل الولوج بالبصمة، ستحتاج لحفظ إحدى بصماتك باستخدام الجهاز ”%s“.

en: To make changes,
    click the * icon first
ar: انقر على أيقونة *
    لعمل أي تغييرات

en: Today
ar: اليوم

en: Tools required for calibration are not installed.
ar: الأدوات المطلوبة للمعايرة غير مُثبّتة.

en: Top Button
ar: الزر العلوي

en: Top Half
ar: النصف العلوي

en: Touchpad
ar: لوحة اللمس

en: Touchpad (relative)
ar: لوحة لمس (نسبي)

en: Touchpad Speed
ar: سرعة لوحة اللمس

en: Tracking Mode
ar: نمط التتبع

en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
ar: فأرة;مؤشر;نقر;مزدوج;زر;لمس;

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
ar: تعتبر تتابعا من المفاتيح المُغيِّرة كما لو كان اختصارا

en: Trigger a click when the pointer hovers
ar: ابتدئ نقرة عند حومان المؤشر

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
ar: ابتدئ نقرة ثانوية عن طريق الاستمرار بضغط الزر الأولي

en: Try a different search
ar: جرب بحثًا آخر

en: Try clicking, double clicking, scrolling
ar: جرب النقر والنقر المزدوج والتمرير

en: Tunneled TLS
ar: ‏TLS عبر نفق

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
ar: شغّل أو أغلق بلوتوث لتوصيل جهازك بالأجهزة الأخرى

en: Turn Off Airplane Mode
ar: أوقف وضع الطائرة

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
ar: أتريد تشغيل نقطة بث واي فاي؟

en: Turn VPN connection off
ar: أوقف اتصال VPN

en: Turn Wi-Fi off
ar: أغلق واي فاي

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
ar: فعّل أو عطّل خصائص الإتاحة باستخدام لوحة المفاتيح

en: Turn device off
ar: أغلق الجهاز

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
ar: عطّل وضع الطائرة لتفعيل بلوتوث.

en: Turn off to use Wi-Fi
ar: عطله لاستخدام واي فاي

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
ar: شغله للاتصال بالأجهزة و استقبال الملفات.

en: Turn on-screen keyboard on or off
ar: شغّل أو عطّل لوحة المفاتيح على الشاشة

en: Turn screen reader on or off
ar: شغِّل أو عطِّل قارئ الشاشة

en: Turn zoom on or off
ar: شغِّل أو عطِّل التقريب

en: Two Sided
ar: على الوجهين

en: Two-finger Scrolling
ar: اللف بأصبعين

en: Two-sided
ar: على الوجهين

en: Type the URL into your browser to download and install the profile.
ar: اكتب المسار في المتصفح و نزّل الإعداد.

en: Types of files and links that this application opens.
ar: أنواع الملفات والروابط التي يفتحها هذا التطبيق.

en: Typing
ar: الكتابة

en: Typing Assist
ar: مساعدة الكتابة

en: USB
ar: يو‌إس‌بي

en: UTC%:::z
ar: جرينتش%:::z

en: Unable to detect any devices that can be color managed
ar: تعذّر اكتشاف الأجهزة التي يمكن التحكم بألوانها

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
ar: تعذّر العثور على النطاق. هل أخطأت في كتابته؟

en: Unable to open connection editor
ar: تعذّر فتح محرر الاتصالات

en: Unavailable
ar: غير متاح

en: Undo
ar: تراجع

en: Unencrypted private keys are insecure
ar: المفاتيح السرية غير المُعمّاة ليست آمنة

en: Uninterruptible power supply
ar: مزود طاقة غير منقطعة

en: Universal Access
ar: الإتاحة

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unknown error
ar: عطل غير معروف

en: Unknown time
ar: وقت غير معروف

en: Unlock %s.
ar: افتح %s.

en: Unlock Print Server
ar: افتح خادوم الطباعة

en: Unlock to add a user account.
ar: افتح لإضافة حساب مستخدِم.

en: Unmanaged
ar: غير مُدار

en: Unset
ar: أزل

en: Upload profile
ar: ارفع الإعداد

en: Usage
ar: الاستخدام

en: Usage & History
ar: الاستخدام والتأريخ

en: Use Printer by Default
ar: استخدم الطابعة مبدئيًا

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
ar: أظهر مؤشرًا بصريًا عند حدوث تنبيه صوتي.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
ar: استخدام الكمرة يتيح للتطبيقات التقاط الصور والفيديو. تعطيل الكمرة قد يتسبب في ألا تعمل بعض التطبيقات كما يجب.

en: Use of the microphone allows applications to capture sounds. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
ar: استخدام الميكروفون يتيح للتطبيقات تسجيل الصوت. تعطيل الميكروفون قد يتسبب في ألا تعمل بعض التطبيقات كما يجب.

en: Use the _same source for all windows
ar: استخدم _نفس المصدر لكل النوافذ

en: Use this connection _only for resources on its network
ar: استخدم هذا الاتصال _فقط إذا كان الهدف على شبكته

en: User Icon
ar: أيقونة المستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Users
ar: المستخدمين

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
ar: يستخدم خدمة تموضع موزيلا: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>سياسة الخصوصية</a>

en: Utility to configure the GNOME desktop
ar: أدوات لضبط سطح مكتب جنوم

en: VPN
ar: ‏VPN

en: Vendor supplied factory calibration data
ar: بيانات معايرة المصنع من منتج الجهاز

en: Version %s
ar: الإصدارة %s

en: Version 0
ar: الإصدارة 0

en: Version 1
ar: الإصدارة 1

en: Video CD
ar: اسطوانة فديو

en: Video Files
ar: ملفات الفديو

en: View and change keyboard shortcuts and set your typing preferences
ar: اعرض و غيّر اختصارات لوحة المفاتيح و اضبط خيارات الكتابة

en: View information about your system
ar: اعرض معلومات عن نظامك

en: View your battery status and change power saving settings
ar: اعرض حالة البطارية و غيّر إعدادات توفير الطاقة

en: Virtualization
ar: المحاكاة

en: Visible Networks
ar: الشبكات المرئية

en: Visual Alerts
ar: التنبيهات البصرية

en: Volume
ar: شدة الصوت

en: Volume Levels
ar: مستويات الصوت

en: Volume down
ar: اخفض الصوت

en: Volume mute
ar: أصمِت الصوت

en: Volume up
ar: ارفع الصوت

en: WEP 128-bit Passphrase
ar: عبارة سر WEP‏ 128-بتة

en: WEP inde_x
ar: _فهرس WEP

en: WPA & WPA2 Enterprise
ar: ‏WPA و WPA2 للمؤسسات

en: WPA & WPA2 Personal
ar: ‏WPA و WPA2 شخصي

en: Wacom Tablet
ar: لوح واكوم

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
ar: التطبيقات المُعرّفة

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
ar: أرسل ضغطة الزر

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
ar: أظهر مساعدة على الشاشة

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
ar: بدّل الشاشة

en: Wallpaper;Screen;Desktop;
ar: خلفية;شاشة;سطح المكتب;

en: Wallpapers
ar: خلفيات

en: Warning: Development Version
ar: تحذير: الإصدارة التطويرية

en: Waste receptacle almost full
ar: حاوية النفايات على وشك الامتلاء

en: Waste receptacle full
ar: حاوية النفايات ممتلئة

en: Web Links
ar: روابط الوب

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
ar: يستخدم الاكتشاف التلقائي للوسيط في حال لم يُعطَ مسار للإعداد.

en: When _idle
ar: عند عدم الا_ستخدام

en: When on battery power
ar: عندما تكون على طاقة البطارية

en: When plugged in
ar: عند توصيل الكبل

en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    <a href="ssh %s">ssh %s</a>
ar: عند تفعيل بالولوج عن بعد، يمكن للمستخدمين الولوج عن بعد باستخدام أمر الصدفة الآمنة:
    <a href="ssh %s">ssh %s</a>

en: Wi-Fi
ar: واي فاي

en: Wi-Fi Hotspot
ar: نقطة بث واي فاي

[ctx: Wi-Fi Network]
en: _Forget
ar: إن_س

en: Wi-Fi can be turned off to save power.
ar: يمكن تعطيل واي فاي لتوفير الطاقة.

en: Wi-Fi hotspots are usually used to share an additional Internet connection over Wi-Fi.
ar: تستخدم نقاط بث واي فاي عادة لمشاركة اتصال إنترنت إضافي عبر واي فاي.

[ctx: Wi-Fi passkey]
en: Password
ar: كلمة السر

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: Wifi security]
en: None
ar: بدون

en: Windows software
ar: برمجيات وندوز

en: Wired
ar: سلكية

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ar: لا يدعم جهاز اللاسلكي وضع نقطة البث

en: Wireless keyboard
ar: لوحة مفاتيح لا سلكية

en: Wireless mouse
ar: فأرة لا سلكية

en: Write down this URL.
ar: اكتب هذا المسار في ورقة.

en: Year
ar: السنة

en: Yesterday
ar: الأمس

en: You are Offline
ar: لست متّصلا

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
ar: لست مخولا بالوصول إلى الجهاز. تكلم مع مدير النظام.

en: You can add images to your %s folder and they will show up here
ar: يمكنك إضافة الصور إلى مجلد %s و ستظهر هنا

en: You can remove the calibration device.
ar: يمكنك رفع جهاز المعايرة

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
ar: يمكنك استخدام تشكيلات ألوان مستقلة على الحواسيب المختلفة، أو حتى تشكيلات مستقلة لدرجات الإضاءة المختلفة.

en: You cannot delete your own account.
ar: لا يمكنك حذف حسابك أنت.

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
ar: قد ترغب بالاطلاع على تعليمات استخدام إعدادات الألوان على <a href="linux">جنوم\لينكس</a> و <a href="osx">أبل ماك</a> و <a href="windows">ميكروسوفت وندوز</a>.

en: You must be online in order to add enterprise users.
ar: يجب أن تكون متصلا لإضافة حسابات ولوج مؤسسات.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
ar: لم تستطيع استخدام حاسوبك أثناء المعايرة.

en: Your account
ar: حسابك

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
ar: حُفظت بصمتك بنجاح. تستطيع الآن الولوج ببصمة أصبعك.

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
ar: تغيِّرت كلمة السر بعد الاستيثاق!

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
ar: يجب إعادة تشغيل الجلسة لتطبيق التغييرات

en: Zoom Options
ar: خيارات التقريب

en: Zoom in
ar: قرّب

en: Zoom out
ar: بعّد

en: _Action:
ar: الإ_جراء:

en: _Add
ar: أ_ضف

en: _Add User…
ar: أ_ضف مستخدمًا…

en: _Add profile
ar: أ_ضف إعدادًا

en: _Addresses
ar: ال_عنوان

en: _Allow connections to control the screen
ar: ا_سمح للاتصالات بالتحكم في الشاشة

en: _Always Show Universal Access Menu
ar: اعرض قائمة الإتاحة _دائمًا

en: _Apply
ar: _طبّق

en: _Authenticate
ar: ا_ستوثق

en: _Automatic Problem Reporting
ar: الإبلاغ التل_قائي عن المشاكل

en: _Automatic suspend
ar: ت_عليق تلقائي

en: _Background
ar: ال_خلفية

en: _Blank screen
ar: شاشة _فارغة

en: _Bluetooth
ar: بلو_توث

en: _Bounce Keys
ar: مفاتيح _قافزة

en: _Brightness:
ar: ال_سطوع:

en: _Calendar
ar: الت_قويم

en: _Calibrate…
ar: _عاير…

en: _Camera
ar: _كمرة

en: _Cancel
ar: أ_لغِ

en: _Click Assist
ar: مساعدة الن_قر

en: _Cloned Address
ar: عنوان IP

en: _Cloned MAC Address
ar: عنوان MAC _منسوخ

en: _Close
ar: أ_غلق

en: _Computer Name
ar: ا_سم الحاسوب

en: _Configuration URL
ar: م_سار الإعداد

en: _Confirm
ar: أ_كّد

en: _Confirm New Password
ar: أ_كّد كلمة السر الجديدة

en: _Connect to Hidden Network…
ar: اتّ_صل بشبكة مخفية…

en: _Contrast:
ar: ال_تباين:

en: _Crosshairs:
ar: م_حاور الهدف:

en: _DVD video
ar: _دي‌ڤي‌دي فيديو

en: _Delete
ar: ا_حذف

en: _Delete Files
ar: ا_حذف الملفات

en: _Delete Fingerprints
ar: ا_حذف البصمات

en: _Dim screen when inactive
ar: أ_خفض ضوء الشاشة عند الخمول

en: _Disable if two keys are pressed together
ar: _عطِّل إذا ضُغط مفتاحان في آن واحد

en: _Domain
ar: الن_طاق

en: _Done
ar: _تمّ

en: _Double-Click Delay
ar: مهلة الن_قر المزدوج

en: _Empty Trash
ar: أ_فرغ المهملات

en: _Empty Trash…
ar: أ_فرغ المهملات…

en: _Enable
ar: _فعّل

en: _Enable by Keyboard
ar: فعّل من _لوحة المفاتيح

en: _Enroll
ar: _سجّل

en: _Enterprise Login
ar: ولوج ال_مؤسسات

en: _FTP Proxy
ar: وسيط _FTP

en: _File Sharing
ar: م_شاركة الملفات

en: _Fingerprint Login
ar: الولوج بال_بصمة

en: _Follow mouse cursor
ar: يتبع مؤشر ال_فأرة

en: _Forget
ar: ان_سَ

en: _Formats
ar: ال_نُسق

en: _Full Name
ar: الاسم بال_كامل

en: _HTTP Proxy
ar: وسيط _HTTP

en: _Help
ar: م_ساعدة

en: _High Contrast
ar: تباين _عال

en: _Hover Click
ar: النقر ال_سلبي

en: _Ignore Hosts
ar: _تجاهل المستضيفين

en: _Ignore automatically obtained routes
ar: _تجاهل السُبُل المُضافة آليًا

en: _Import
ar: ا_ستورد

en: _Import File…
ar: ا_ستورد ملفًا…

en: _Inner authentication
ar: الاستيثاق ال_داخلي

en: _Keep Files
ar: أ_بقِ الملفات

en: _Keep magnifier cursor centered
ar: أبق مؤشر المكبرة متمركزًا

en: _Key
ar: الم_فتاح

en: _Keyboard brightness
ar: سطوع _لوحة المفاتيح

en: _Known Wi-Fi Networks
ar: _شبكات واي فاي المعروفة

en: _Language
ar: الل_غة

en: _Large Text
ar: نص _كبير

en: _Left index finger
ar: السبابة الي_سرى

en: _Length:
ar: ال_طول:

en: _Location Services
ar: خدمات ال_تموضع

en: _Lock Screen
ar: أو_صد الشاشة

en: _Lock Screen Notifications
ar: تنبيهات شاشة ال_قفل

en: _MAC Address
ar: عنوان _MAC

en: _Magnification:
ar: ال_تكبير:

en: _Mail
ar: ال_بريد

en: _Media Sharing
ar: مشاركة الوسائ_ط

en: _Microphone
ar: _ميكروفون

en: _Mobile broadband
ar: شبكة هاتف م_حمول

en: _Mouse Keys
ar: مفاتيح ال_فأرة

en: _Music player
ar: مشغّل _موسيقى

en: _Name
ar: الا_سم

en: _Never prompt or start programs on media insertion
ar: لا _تسأل أو تبدأ البرامج عند إدخال الوسائط

en: _New Password
ar: ك_لمة السر الجديدة

en: _New connections must ask for access
ar: يجب على الاتصالات الجديدة أن ت_طلب النفاذ

en: _OK
ar: _نعم

en: _Off
ar: مع_طّل

en: _Open
ar: ا_فتح

en: _Other Media…
ar: و_سائط أخرى…

en: _Other finger:
ar: أصبع آخ_ر:

en: _Overlaps mouse cursor
ar: يغطي على مؤ_شر الفأرة

en: _Password
ar: كلمة ال_سر

en: _Password:
ar: كلمة ال_سر:

en: _Photos
ar: ال_صور

en: _Plugged In
ar: _موصّل بمقبس الكهرباء

en: _Private key password
ar: كل_مة سر المفتاح السري

en: _Purge Temporary Files
ar: ت_خلّص من الملفات المؤقتة

en: _Purge Temporary Files…
ar: ت_خلّص من الملفات المؤقتة…

en: _Recently Used
ar: مستخدمة مؤ_خرا

en: _Remote Login
ar: الولوج عن ب_عد

en: _Remove profile
ar: أزل الإع_داد

en: _Replace
ar: ا_ستبدل

en: _Require Password
ar: ا_طلب كلمة سر

en: _Require a password
ar: ا_طلب كلمة سر

en: _Reset
ar: _صفّر

en: _Resume
ar: اس_تئنف

en: _Right index finger
ar: السبابة الي_منى

en: _Save
ar: ا_حفظ

en: _Screen Reader
ar: قارئ ال_شاشة

en: _Screen Sharing
ar: مشار_كة الشاشة

en: _Screen brightness
ar: س_طوع الشاشة

en: _Screen part:
ar: جزء من ال_شاشة:

en: _Select
ar: ا_ختر

en: _Send software usage statistics
ar: أر_سل إحصائيات استخدام البرمجيات

en: _Set for all users
ar: ا_ضبط لجميع المستخدمين

en: _Show Password
ar: أ_ظهر كلمة السر

en: _Simulated Secondary Click
ar: م_حاكاة النقر الثانوي

en: _Socks Host
ar: مستضيف _Socks

en: _Software
ar: بر_مجيات

en: _Sound Keys
ar: مفاتيح الصو_ت

en: _Start
ar: اب_دأ

en: _Sticky Keys
ar: مفاتيح لا_صقة

en: _Stop Hotspot
ar: أو_قف نقطة البث

en: _Test flash
ar: ا_ختبر الوميض

en: _Thickness:
ar: ال_سماكة:

en: _Turn On
ar: _شغّل

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
ar: شغّل نقطة بث واي فاي…

en: _Type
ar: ال_نوع

en: _Type:
ar: ال_نوع:

en: _Typing Assist (AccessX)
ar: م_ساعدة الكتابة

en: _Unlock
ar: ا_فتح

en: _User certificate
ar: شهادة المست_خدم

en: _Username
ar: ا_سم المستخدم

en: _Video
ar: ال_فيديو

en: _View details
ar: اعرض ال_تفاصيل

en: _Visual Alerts
ar: تنبيهات ب_صرية

en: _Web
ar: ال_وب

en: _When the Power Button is pressed
ar: عند _ضغط زر الطاقة

en: _White on black:
ar: أبيض على أ_سود:

en: _Wi-Fi
ar: واي فاي

en: _Zoom
ar: ال_تقريب

en: application;flatpak;permission;setting;
ar: تطبيق;صلاحيات;إعداد;application;flatpak;permission;setting;

en: audio DVD
ar: دي‌ڤي‌دي صوتي

en: automatic
ar: تلقائي

[ctx: automatic_suspend]
en: 1 hour
ar: ساعة واحدة

[ctx: automatic_suspend]
en: 100 minutes
ar: ١٠٠ دقيقة

[ctx: automatic_suspend]
en: 15 minutes
ar: ١٥ دقيقة

[ctx: automatic_suspend]
en: 2 hours
ar: ساعتين

[ctx: automatic_suspend]
en: 20 minutes
ar: ٢٠ دقيقة

[ctx: automatic_suspend]
en: 25 minutes
ar: ٢٥ دقيقة

[ctx: automatic_suspend]
en: 30 minutes
ar: ٣٠ دقيقة

[ctx: automatic_suspend]
en: 45 minutes
ar: ٤٥ دقيقة

[ctx: automatic_suspend]
en: 80 minutes
ar: ٨٠ دقيقة

[ctx: automatic_suspend]
en: 90 minutes
ar: ٩٠ دقيقة

[ctx: background, style]
en: Center
ar: موسَّطة

[ctx: background, style]
en: Fill
ar: مملوءة

[ctx: background, style]
en: Scale
ar: محجّمة

[ctx: background, style]
en: Span
ar: موسّعة

[ctx: background, style]
en: Tile
ar: مبلّطة

[ctx: background, style]
en: Zoom
ar: مُقرَّبة

en: blank Blu-ray disc
ar: قرص Blu-Ray فارغ

en: blank CD disc
ar: اسطوانة فارغة

en: blank DVD disc
ar: قرص دي‌ڤي‌دي فارغ

en: blank HD DVD disc
ar: قرص دي‌ڤي‌دي إتش‌دي فارغ

[ctx: blank_screen]
en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

[ctx: blank_screen]
en: 10 minutes
ar: ١٠ دقائق

[ctx: blank_screen]
en: 12 minutes
ar: ١٢ دقيقة

[ctx: blank_screen]
en: 15 minutes
ar: ١٥ دقيقة

[ctx: blank_screen]
en: 2 minutes
ar: دقيقتين

[ctx: blank_screen]
en: 3 minutes
ar: ٣ دقائق

[ctx: blank_screen]
en: 4 minutes
ar: ٤ دقائق

[ctx: blank_screen]
en: 5 minutes
ar: ٥ دقائق

[ctx: blank_screen]
en: 8 minutes
ar: ٨ دقائق

[ctx: blank_screen]
en: Never
ar: أبدًا

[ctx: bounce keys delay]
en: Long
ar: طويل

[ctx: bounce keys delay]
en: Short
ar: قصير

en: bytes
ar: بايت

[ctx: cursor size]
en: Default
ar: المبدئي

[ctx: cursor size]
en: Large
ar: كبير

[ctx: cursor size]
en: Larger
ar: أكبر

[ctx: cursor size]
en: Largest
ar: الأكبر

[ctx: cursor size]
en: Medium
ar: متوسط

en: default;application;preferred;media;
ar: مبدئي;تطبيق;مفضل;وسائط;

en: details
ar: التفاصيل

en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
ar: جهاز;نظام;تطبيق;مبدئي;مفضل;قرص مضغوط;دي في دي;يو اس بي;صوت;فيديو;قرص;قابل للفصل;وسائط;تشغيل تلقائي;

en: device;system;information;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
ar: جهاز;نظام;معلومات;ذاكرة;معالج;إصدارة;تطبيق;مبدئي;مفضل;قرص مضغوط;دي في دي;يو اس بي;صوت;فيديو;قرص;قابل للفصل;وسائط;تشغيل تلقائي;

[ctx: display setting]
en: Orientation
ar: الاتجاه

[ctx: display setting]
en: Resolution
ar: الميز

[ctx: dwell click delay]
en: Long
ar: طويل

[ctx: dwell click delay]
en: Short
ar: قصير

[ctx: dwell click threshold]
en: Large
ar: كبير

[ctx: dwell click threshold]
en: Small
ar: صغير

en: e-book reader
ar: قارئ كتب إلكتروني

[ctx: hotspot]
en: Hotspot
ar: نقطة بث

en: hour | hours
ar[0]: ساعة
ar[1]: ساعة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: ساعات
ar[4]: ساعة
ar[5]: ساعة

en: identity
ar: الهوية

[ctx: keybinding]
en: Search
ar: ابحث

[ctx: lock_screen]
en: 1 hour
ar: ساعة واحدة

[ctx: lock_screen]
en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

[ctx: lock_screen]
en: 2 minutes
ar: دقيقتين

[ctx: lock_screen]
en: 3 minutes
ar: ٣ دقائق

[ctx: lock_screen]
en: 30 minutes
ar: ٣٠ دقيقة

[ctx: lock_screen]
en: 30 seconds
ar: ٣٠ ثانية

[ctx: lock_screen]
en: 5 minutes
ar: ٥ دقائق

[ctx: lock_screen]
en: Screen Turns Off
ar: تطفأ الشاشة

[ctx: login date-time]
en: %s, %s
ar: %s، %s

[ctx: login history week label]
en: %b %e
ar: %e %B

[ctx: login history week label]
en: %b %e, %Y
ar: %e %B، %Y

[ctx: login history week label]
en: %s — %s
ar: %s - %s

[ctx: measurement format]
en: Imperial
ar: إمبراطوري

[ctx: measurement format]
en: Metric
ar: متري

en: minute | minutes
ar[0]: دقيقة
ar[1]: دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: دقائق
ar[4]: دقيقة
ar[5]: دقيقة

en: multiple sizes
ar: مقاسات متعددة

en: never
ar: أبدًا

en: no file selected
ar: لم تحدد أي ملف

[ctx: notifications]
en: Notification _Popups
ar: _نوافذ التنبيهات المنبثقة

[ctx: notifications]
en: Show Message C_ontent on Lock Screen
ar: أظهر محتوى الر_سالة في شاشة القفل

[ctx: notifications]
en: Show Message _Content in Popups
ar: أ_ظهر محتوى الرسائل في نوافذ منبثقة

[ctx: notifications]
en: Sound _Alerts
ar: التنبيهات ال_صوتية

[ctx: notifications]
en: _Lock Screen Notifications
ar: تنبيهات شاشة ال_قفل

[ctx: notifications]
en: _Notifications
ar: ال_تنبيهات

en: page 1
ar: صفحة 1

en: page 2
ar: صفحة 2

[ctx: print job]
en: Aborted
ar: مُجهضَة

[ctx: print job]
en: Authentication required
ar: الاستيثاق مطلوب

[ctx: print job]
en: Canceled
ar: ملغاة

[ctx: print job]
en: Completed
ar: مُنجزَة

[ctx: print job]
en: Paused
ar: مُلبثة

[ctx: print job]
en: Pending
ar: منتظرة

[ctx: print job]
en: Processing
ar: تُعالَج

[ctx: print job]
en: Stopped
ar: متوقفة

[ctx: printer state]
en: Does not accept jobs
ar: لا تقبل المهام

[ctx: printer state]
en: Offline
ar: غير متصلة

[ctx: printer state]
en: Processing
ar: تُعالِج

[ctx: printer state]
en: Ready
ar: جاهزة

[ctx: printer state]
en: Stopped
ar: متوقفة

[ctx: printing option]
en: Resolution
ar: الميز

[ctx: purge_files]
en: 1 day
ar: يوم واحد

[ctx: purge_files]
en: 1 hour
ar: ساعة واحدة

[ctx: purge_files]
en: 14 days
ar: ١٤ يومًا

[ctx: purge_files]
en: 2 days
ar: يومين

[ctx: purge_files]
en: 3 days
ar: ٣ أيام

[ctx: purge_files]
en: 30 days
ar: ٣٠ يومًا

[ctx: purge_files]
en: 4 days
ar: ٤ أيام

[ctx: purge_files]
en: 5 days
ar: ٥ أيام

[ctx: purge_files]
en: 6 days
ar: ٦ أيام

[ctx: purge_files]
en: 7 days
ar: ٧ أيام

[ctx: retain_history]
en: 1 day
ar: يوم واحد

[ctx: retain_history]
en: 30 days
ar: ٣٠ يومًا

[ctx: retain_history]
en: 7 days
ar: ٧ أيام

[ctx: retain_history]
en: Forever
ar: إلى الأبد

en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
ar: شاشة;قفل;تشخيص;تحطم;خاص;حديث;مؤقت;شبكة;هوية;

[ctx: secondary click]
en: Short
ar: قصير

[ctx: secondary click delay]
en: Long
ar: طويل

[ctx: service is active]
en: Active
ar: نشِط

[ctx: service is disabled]
en: Off
ar: معطّل

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
ar: مفعّل

[ctx: service is enabled]
en: On
ar: مفعّل

en: share;sharing;bluetooth;obex;
ar: share;sharing;bluetooth;obex;مشاركة;شارك;بلوتوث;

en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
ar: مشاركة;شارك;اسم;مكتب;بعيد;بلوتوث;صوت;صورة;وسائط;

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
ar: ألغِ البحث

[ctx: shortcut window]
en: General
ar: عام

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
ar: ارجع للشاشة السابقة

[ctx: shortcut window]
en: Panels
ar: اللوحات

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ar: أنهِ

[ctx: shortcut window]
en: Search
ar: ابحث

[ctx: slow keys delay]
en: Long
ar: طويل

[ctx: slow keys delay]
en: Short
ar: قصير

[ctx: tab]
en: Reset
ar: صفّر

[ctx: timezone loc]
en: %s, %s
ar: %s، %s

en: today
ar: اليوم

[ctx: universal access, brightness]
en: High
ar: عال

[ctx: universal access, brightness]
en: Low
ar: منخفض

[ctx: universal access, color]
en: Full
ar: كامل

[ctx: universal access, color]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: universal access, contrast]
en: Co_lor
ar: اللو_ن

[ctx: universal access, contrast]
en: High
ar: عال

[ctx: universal access, contrast]
en: Low
ar: منخفض

[ctx: universal access, thickness]
en: Thick
ar: سميك

[ctx: universal access, thickness]
en: Thin
ar: نحيف

[ctx: volume]
en: 100%
ar: ١٠٠٪

en: yesterday
ar: الأمس

en: ∶
ar: :
