Gnome 3.14 - en to ar translation catalogue (603 entries)

en:  and
ar:  و

en: %l:%M %p
ar: %Ol:%OM %p

en: %s %f
ar: %2$f %1$s

en: %s %s Now Available
ar: باتت %s %s متوفرة

en: %s %s Ready to be Installed
ar: باتت %s %s جاهزة للتنصيب

en: %s %s is no longer supported.
ar: لم تعد %s %s مدعومة.

en: %s (Installed)
ar: %s (منصّبة)

en: %s (Installing)
ar: %s (يجري تنصيبها)

en: %s (Removing)
ar: %s (تجري إزالتها)

en: %s and %s installed | %s and %s installed
ar[0]: لا شيء منصّب
ar[1]: %s و%s منصّبة
ar[2]: %s و%s منصّبتان
ar[3]: %s و%s منصّبة
ar[4]: %s و%s منصّبة
ar[5]: %s و%s منصّبة

en: %s file format
ar: صيغة الملفات %s

en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
ar: %s ليست <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">برمجية حرّة و مفتوحة المصدر</a>، و موفّرها هو "%s".

en: %s is not available.
ar: %s غير متوفّر.

en: %s is now installed
ar: نُصّب %s

en: %s is provided by “%s”.
ar: يأتي %s من ”%s“.

en: %s is requesting additional file format support.
ar: يطلب %s دعما لصيغة ملفات إضافية.

en: %s is requesting additional fonts.
ar: يطلب %s خطوطا إضافية.

en: %s is requesting additional multimedia codecs.
ar: يطلب %s مرمازات وسائط إضافية.

en: %s is requesting additional packages.
ar: يطلب %s حزما إضافية.

en: %s is requesting additional printer drivers.
ar: يطلب %s مشغلات طابعات إضافية.

en: %s not found
ar: تعذّر إيجاد %s

en: %s will be installed, and you will be charged %s.
ar: سينصب %s، وسيكلفك %s.

en: %s will be removed, and you will have to install it to use it again.
ar: %s سيُزال، وعليك تنصيبه مرّة أخرى إن أردت استخدامه لاحقًا.

en: %u add-on | %u add-ons
ar[0]: لا إضافات
ar[1]: إضافة واحدة
ar[2]: إضافتان
ar[3]: %u إضافات
ar[4]: %u إضافة
ar[5]: %u إضافة

en: %u add-on installed | %u add-ons installed
ar[0]: لا إضافات منصّبة
ar[1]: إضافة واحدة منصّبة
ar[2]: إضافتان منصّبتان
ar[3]: %u إضافات منصّبة
ar[4]: %u إضافة منصّبة
ar[5]: %u إضافة منصّبة

en: %u application | %u applications
ar[0]: لا برمجيّة
ar[1]: برمجيّة واحدة
ar[2]: برمجيّتان
ar[3]: %u برمجيّات
ar[4]: %u برمجيّة
ar[5]: %u برمجيّة

en: %u application installed | %u applications installed
ar[0]: لا برمجيّات منصّبة
ar[1]: برمجيّة واحدة منصّبة
ar[2]: برمجيّتان منصّبتان
ar[3]: %u برمجيّات منصّبة
ar[4]: %u برمجيّة منصّبة
ar[5]: %u برمجيّة منصّبة

en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
ar: 'https://ar.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%B1%D9%85%D8%AC%D9%8A%D8%A7%D8%AA_%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%83%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D8%A9'

en: (This could take a while)
ar: (قد يستغرق هذا بعض الوقت)

en: ,
ar: ،

en: A list of applications to use, overriding the system defined ones.
ar: قائمة التطبيقات لكي تُستخدم، متجاوزة تلك المعرّفة في النظام.

en: A list of compatible projects
ar: قائمة من المشاريع المتوافقة

en: A list of popular applications
ar: قائمة للتطبيقات الشائعة

en: A major upgrade, with new features and added polish.
ar: ترقية رئيسية فيها مزايا جديدة وتحسينات.

en: A new version of %s is available to install
ar: توجد إصدارة جديدة من %s متوفرة للتنصيب

en: A nice way to manage the software on your system.
ar: طريقة لطيفة لإدارة البرمجيّات في النّظام.

en: A restart is required for them to take effect.
ar: إعادة التشغيل مطلوبة ليأخذ التحديث مفعوله.

en: Ability to spend real money in-game
ar: إمكانية إنفاق أموال حقيقية داخل اللعبة

en: About %s
ar: _عن %s

en: Add to Application Folder
ar: أضف إلى مجلّد التّطبيقات

en: Add, remove or update software on this computer
ar: أضف، أزل أو حدّث البرمجيّات على هذا الحاسوب

en: Add-ons
ar: الإضافات

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
ar: إضافة مستودع البرمجيّات هذا سيُعطيك وصولًا إلى برمجيّات و ترقيات إضافيّة.

en: Additional Fonts Required
ar: خطوط إضافية مطلوبة

en: Additional MIME Types Required
ar: أنواع MIME أخرى مطلوبة

en: Additional Multimedia Codecs Required
ar: مرمازات وسائط إضافية مطلوبة

en: Additional Packages Required
ar: حزم إضافية مطلوبة

en: Additional Printer Drivers Required
ar: مشغلات طابعات إضافية مطلوبة

en: Additions
ar: المضاف

en: Age Rating
ar: تصنيف العمر

en: All
ar: الكلّ

en: All applications from %s will be removed, and you will have to re-install the source to use them again.
ar: ستُزال كل التطبيقات من %s، وسيكون عليك إعادة تنصيب المصدر لاستعمالها ثانية.

en: An application
ar: تطبيق ما

en: An important OS update failed to be installed.
ar: فشل تنصيب تحديث مهمّ لنظام التّشغيل.

en: An important OS update has been installed. | Important OS updates have been installed.
ar[0]: لم تنصّب أيّة تحديثات مهمّة لنظام التّشغيل.
ar[1]: ثُبِّت تحديث واحد مهمّ لنظام التّشغيل.
ar[2]: ثُبِّت تحديثان مهمّان لنظام التّشغيل.
ar[3]: ثُبِّتت تحديثات مهمّة لنظام التّشغيل.
ar[4]: ثُبِّتت تحديثات مهمّة لنظام التّشغيل.
ar[5]: ثُبِّتت تحديثات مهمّة لنظام التّشغيل.

en: Application Updates
ar: تحديثات التطبيقات

en: Application is ready to be used.
ar: التطبيق جاهز للاستخدام.

en: Application manager for GNOME
ar: مدير تطبيقات لجنوم

en: Are you sure you want to purchase %s?
ar: أتريد حقًّا شراء %s؟

en: Are you sure you want to remove %s?
ar: أتريد حقًّا إزالة %s؟

en: Are you sure you want to remove the %s source?
ar: أتريد حقا إزالة المصدر %s؟

en: Audio & Video
ar: الصوتيات والمرئيات

en: Authenticate
ar: استوثق

en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
ar[0]: الخطوط المتوفرة لنظام الكتابة %s
ar[1]: الخطوط المتوفرة لنظامي الكتابة %s
ar[2]: الخطوط المتوفرة لأنظمة الكتابة %s
ar[3]: الخطوط المتوفرة لأنظمة الكتابة %s
ar[4]: الخطوط المتوفرة لأنظمة الكتابة %s
ar[5]: الخطوط المتوفرة لأنظمة الكتابة %s

en: Available software for %s | Available software for %s
ar[0]: البرمجيات المتوفرة لدعم %s
ar[1]: البرمجيات المتوفرة لدعم %s
ar[2]: البرمجيات المتوفرة لدعم %s
ar[3]: البرمجيات المتوفرة لدعم %s
ar[4]: البرمجيات المتوفرة لدعم %s
ar[5]: البرمجيات المتوفرة لدعم %s

en: Brief artistic nudity
ar: عري فني بسيط

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Cartoon characters in aggressive conflict
ar: شخصيات كرتونية تتصراع بعدوانية

en: Cartoon characters in unsafe situations
ar: شخصيات كرتونية في مواقف خطرة

en: Categories
ar: الفئات

en: Category
ar: الفئة

en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
ar: الشخصيات الكرتونية وهي تتصارع بعدوانية يمكن تمييزها عن الواقع بسهولة

en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
ar: الشخصيات الكرتونية في مواقف خطرة يمكن تمييزها عن الواقع بسهولة

en: Charges may apply
ar: قد تُطبَّق الرّسوم

en: Check Anyway
ar: التمس بأيّ حال

en: Check for updates
ar: التمس التّحديثات

en: Checking for the latest application version
ar: يتم التحقق من أحدث إصدار للتطبيق

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
ar: التماس التّحديثات عند الاتّصال بشبكة الجوّال قد يسبّب لك تحمّلًا للرّسوم

en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
ar: التماس التّحديثات أثناء الاتّصال بشبكة الجوّال قد يسبّب لك تحمّلًا للرّسوم.

en: Choose an application:
ar: اختر تطبيقًا:

en: Click on items to select them
ar: انقر عناصر لتحديدها

en: Codecs page
ar: صفحة المِرمازات

en: Communication & News
ar: التواصل والأخبار

en: Continue
ar: تابع

en: Could not create cache
ar: تعذّر إنشاء الخبيئة

en: Dead human remains that are exposed to the elements
ar: بقايا بشرية ميتة تتعرض للعناصر

en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
ar: تصوير لسفك الدماء والتمثيل بأجزاء الجسد

en: Depictions of modern-day human desecration
ar: تصوير تدنيس الإنسان الحديث

en: Depictions of modern-day slavery
ar: تصوير الرق المعاصر

en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
ar: تصوير شخصيات واقعية تتصراع بعدوانية

en: Depictions or references to historical desecration
ar: تصوير أو إشارات تدنيس تاريخية

en: Depictions or references to historical slavery
ar: تصوير أو إشارات إلى العبودية التاريخية

en: Design the featured banners for GNOME Software
ar: صمم صورة البرمجيات المختارة لتطبيق برمجيات جنوم

en: Detailed errors from the package manager follow:
ar: فيما يلي الأعطال التّفصيليّة من مدير الحزم:

en: Details
ar: التّفاصيل

en: Details page
ar: صفحة التّفاصيل

en: Details panel
ar: لوحة التّفاصيل

en: Developer
ar: المُطوِّر

en: Developer Tools
ar: أدوات التّطوير

en: Device cannot be used during update.
ar: لا يمكن استخدام الجهاز أثناء التحديث.

en: Disable
ar: عطّل

en: Disable “%s”?
ar: أتريد تعطيل ”%s“؟

en: Disabled
ar: معطّل

en: Disabling
ar: يعطيل

en: Discrimination designed to cause emotional harm
ar: تمييز مفتعل للتسبب بضرر عاطفي

en: Documentation
ar: التوثيق

en: Don’t Warn Again
ar: لا تحذّرني ثانيةً

en: Don’t like it
ar: لم يعجبني

en: Downgrades
ar: المخفّض

en: Download Size
ar: حجم التنزيل

en: Downloading %s %s
ar: ينزل %s %s

en: Downloading new updates…
ar: ينزّل تحديثات جديدة...

en: Editor’s Picks
ar: اختيارات المحرّرين

en: Education & Science
ar: التّعليم و العلوم

en: Email address
ar: البريد الإلكتروني

en: Enable
ar: فعّل

en: Enable Third Party Software Repositories?
ar: أأفعّل مستودعات برمجيات من طرف ثالث؟

en: Enable Third-Party Software Repository?
ar: أأفعّل مستودعات برمجيات من طرف ثالث؟

en: Enable and Install
ar: فعّل و نصّب

en: Enabled
ar: مفعّل

en: Enabling
ar: يفعّل

en: Enter your one-time pin for two-factor authentication.
ar: أدخل رمز الاستيثاق بمعاملين

en: Examine Disk
ar: افحص القرص

en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
ar: تمييز صريح بناء على الجنس، أو السلاسة البشرية أو العقيدة

en: Explicit references to specific brands or trademarked products
ar: إشارات صريحة لعلامات تجارية ومنتجات معينة

en: Extension Settings
ar: إعدادات الامتدادات

en: Extensions are used at your own risk. If you have any system problems, it is recommended to disable them.
ar: استعمل الامتدادات على مسؤوليتك الخاصة. إن واجهت أية مشاكل في النظام، فمن المستحسن أن تعطلها.

en: FILENAME
ar: اسم_الملفّ

en: Failed To Update
ar: فشل في التّحديث

en: Failed to find any search results
ar: فشل إيجاد أي نتيجة بحث

en: Failed to load file
ar: فشل تحميل الملف

en: Failed to load image
ar: فشل في تحميل الصّورة

en: Failed to save file
ar: فشل حفظ الملف

en: Featured
ar: مُختارة

en: Featured %s
ar: مُختارات %s

en: Featured Application
ar: تطبيق مُختار

en: Find in Software
ar: ابحث في «برمجيّات»

en: Find out more…
ar: اطّلع على المزيد…

en: Five days ago
ar: منذ خمسة أيّام

en: Folder Name
ar: اسم المجلّد

en: Four days ago
ar: منذ أربعة أيّام

en: Free
ar: حرة

en: Free Software
ar: برمجيات حرة

en: GNOME Software
ar: برمجيّات جنوم

en: GNOME Software showcases featured and popular applications with useful descriptions and multiple screenshots per application. Applications can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
ar: يعرض «برمجيّات جنوم» التّطبيقات المُختارة والشّعبيّة بأوصاف مفيدة وعدّة لقطات شاشة لكلّ تطبيق. يمكن العثور على التّطبيقات من تصفّح قائمة الفئات أو بالبحث. يسمح لك «برمجيّات جنوم» أيضًا بتحديث النّظام باستخدام تحديث دون اتّصال.

en: Gambling on random events using tokens or credits
ar: مقامرة على أحداث عشوائية باستخدام عمل رمزية أو ائتمانات

en: Gambling using real money
ar: مقامرة باستخدام مال حقيقي

en: Gambling using “play” money
ar: مقامرة باستخدام مال ”ألعاب“

en: Games
ar: الألعاب

en: Give a short summary of your review, for example: “Great app, would recommend”.
ar: أعط للمراجعة ملخصا قصيرا، مثل: "تطبيق رائع، سأنصح به الجميع".

en: Go back
ar: ارجع

en: Go online to check for updates
ar: اتّصل بالإنترنت لالتماس التّحديثات

en: Graphic depictions of desecration of human bodies
ar: الرسوم البيانية لتدنيس الأجسام البشرية

en: Graphic depictions of modern-day desecration
ar: صور جرافيك لتدنيس العصر الحديث

en: Graphic depictions of modern-day slavery
ar: تصوير جرافيكي للعبودية الحديثة

en: Graphic depictions of the act of adultery
ar: تصوير جرافيك لفعل الزنا

en: Graphic depictions of the act of prostitution
ar: تصوير جرافيك لممارسة البغاء

en: Graphic sexual behavior
ar: سلوك جنسي رسومي

en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
ar: السلوك الجنسي الجرافيكي بين الناس من نفس الجنس

en: Graphic violence easily distinguishable from reality
ar: العنف الرسومي سهل تفرقته عن الواقع

en: Graphic violence involving cartoon characters
ar: عنف رسومي لشخصيات كرتونية

en: Graphic violence involving realistic characters
ar: عنف رسومي لشخصيات واقعية

en: Graphics & Photography
ar: الرسومات والتّصوير

en: Hate it
ar: أكرهه

en: History
ar: التأريخ

en: I have an account already
ar: لدي حساب بالفعل

en: I have forgotten my password
ar: نسيتُ كلمة السر

en: I want to register for an account now
ar: أريد تسجيل حساب الآن

en: ID
ar: المعرّف

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads updates in the background and prompts the user to install them when ready.
ar: إن فُعّل، سينزل «برمجيّات جنوم» التحديثات تلقائيا في الخلفية ويطلب من المستخدم تنصيبها عند جهوزها.

en: Important OS and application updates are ready to be installed
ar: تحديثات التّطبيقات ونظام التّشغيل المهمّة جاهزة لتُثبَّت

en: Includes performance, stability and security improvements.
ar: يتضمّن تحسينات الأداء، والثّبات والأمن.

en: Incompatible Software
ar: برمجية غير متوافقة

en: Indirect references to adultery
ar: إشارات غير مباشرة إلى الزنا

en: Indirect references to homosexuality
ar: إشارات غير مباشرة إلى المثلية الجنسية

en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format can be found on the website.
ar: المعلومات عنْ %s وخيارات طريقة الحصول على المِرماز الذي يمكنه تشغيل هذا النُسق موجودة في موقع الوِب.

en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
ar: المعلومات عنْ %s وخيارات طريقة الحصول على المرماز الذي يمكنه تشغيل هذه الصيغة قد تجدها %s.

en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
ar: المعلومات عنْ %s وخيارات طريقة الحصول على المشغلات الذي يمكنه تشغيل هذه الطابعة قد تجدها %s.

en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
ar: المعلومات عنْ %s وخيارات طريقة الحصول على موارد بلازما الإضافية قد تجدها %s.

en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
ar: المعلومات عنْ %s وخيارات طريقة الحصول على الخطوط الإضافية قد تجدها %s.

en: Information about %s, as well as options for how to get an application that can support this format might be found %s.
ar: المعلومات عنْ %s وخيارات طريقة الحصول على التطبيقات التي توفّر هذه الصيغة قد تجدها %s.

en: Information about %s, as well as options for how to get missing applications might be found %s.
ar: المعلومات عنْ %s وخيارات طريقة الحصول على التطبيقات الناقصة قد تجدها %s.

en: Install
ar: نصّب

en: Install Third-Party Software?
ar: أأنصّب برمجيات من طرف ثالث؟

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
ar: نصّب تطبيقات لكل مستخدم النظام متى ما امكن

en: Install selected software on the system
ar: نصّب البرمجيّات المحدّدة على النّظام

en: Install the application (using application ID)
ar: نصّب التّطبيق (باستخدام معرّفه)

en: Installed
ar: مُنصّب

en: Installed Size
ar: حجم التنصيب

en: Installed Updates
ar: التّحديثات المنصّبة

en: Installed on %s
ar: ثُبِّت في %s

en: Installed page
ar: صفحة المنصّبة

en: Installed panel
ar: لوحة المنصّبة

en: Installing
ar: ينصّب

en: Install…
ar: نصّب…

en: Internet access is required to check for updates.
ar: الوصول بالإنترنت مطلوب لالتماس التّحديثات.

en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
ar: الوصول إلى الإنترنت كان مطلوبا ولكنه لم يكن متاحا. من فضلك تأكد من اتصال الحاسوب بالإنترنت وحاول مجددا.

en: It is recommended that you back up your data and files before upgrading.
ar: من المستحسن أخذ نسخة احتياطية عن البيانات والملفات قبل الترقية.

en: It is recommended that you install important updates now
ar: من المستحسن تنصيب التحديثات المهمة الآن

en: It is recommended that you upgrade to a more recent version.
ar: من المستحسن الترقية إلى إصدارة أحدث.

en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
ar: قد يكون ممنوعا تنصيب %s أو استخدامها في بعض الدول.

en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
ar: قد يكون ممنوعا تنصيب هذا المرماز أو استخدامه في بعض الدول.

en: It’s OK
ar: لا بأس به

en: Kissing between people of the same gender
ar: تقبيل بين الناس من نفس الجنس

en: Last checked: %s
ar: آخر التماس: %s

en: Launch
ar: أطلِق

en: License
ar: الرّخصة

en: Like it
ar: أعجبني

en: Loading page
ar: يحمّل الصفحة

en: Localized in your Language
ar: مُترجم إلى العربية

en: Looking for new updates…
ar: يلتمس التّحديثات...

en: Love it
ar: أحببته

en: MODE
ar: الوضع

en: Mature or sexual humor
ar: نكت جنسية/للكبار

en: Meh
ar: لا أهتم

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
ar: المِرمازات

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
ar: الخطوط

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
ar: مشغلات العتاد

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
ar: مصادر الدخل

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
ar: حزم اللغات

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
ar: التوطين

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Shell Extensions
ar: امتدادات الصدفة

[ctx: Menu of Art]
en: Art
ar: الفنّ

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
ar: إنشاء الصوتيات وتحريرها

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
ar: مُختارة

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
ar: مشغلات الموسيقى

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
ar: الدردشة

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
ar: مُختارة

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
ar: الأخبار

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
ar: متصفّحات الوِب

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
ar: المنقّحات

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
ar: مُختارة

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
ar: بيئات التطوير المتكاملة

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
ar: الذّكاء الاصطناعيّ

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
ar: الفلك

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
ar: الكيمياء

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
ar: مُختارة

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
ar: اللّغات

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
ar: الرّياضيّات

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
ar: الروبوتات

[ctx: Menu of Games]
en: Action
ar: الإثارة

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
ar: المغامرة

[ctx: Menu of Games]
en: All
ar: الكل

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
ar: الممرّات

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
ar: الكُتل

[ctx: Menu of Games]
en: Board
ar: الألواح

[ctx: Menu of Games]
en: Card
ar: الورق

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
ar: المحاكيات

[ctx: Menu of Games]
en: Featured
ar: مختارة

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
ar: الأطفال

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
ar: المنطق

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
ar: لعب الأدوار

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
ar: الرّياضة

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
ar: الاستراتيجيّة

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
ar: الرّسوميّات ثلاثيّة الأبعاد

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
ar: مُختارة

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
ar: التّصوير

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
ar: المسح الضوئي

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
ar: الرّسوميّات المتّجهيّة

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
ar: العارضات

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
ar: التّقويم

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
ar: قواعد البيانات

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
ar: مُختارة

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
ar: الماليّة

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
ar: معالِجات الكلمات

[ctx: Menu of Reference]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
ar: السير الذاتية

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
ar: القصص المصوّرة

[ctx: Menu of Reference]
en: Featured
ar: مُختارة

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
ar: الخيال

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
ar: الصحة

[ctx: Menu of Reference]
en: History
ar: التاريخ

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
ar: نمط الحياة

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
ar: السياسة

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
ar: الرّياضة

[ctx: Menu of Utilities]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: Menu of Utilities]
en: Featured
ar: مُختارة

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
ar: محرّرات النّصوص

en: Merge documents
ar: ادمج المستندات

en: Mild or infrequent use of profanity
ar: استخدام معتدل أو نادر للألفاظ النابية

en: Mildly realistic characters in unsafe situations
ar: شخصيات واقعية معتدلة في حالات غير آمنة

en: Moderate page
ar: صفحة الرقابة

en: Moderate use of profanity
ar: استعمال معتدل للألفاظ النابية

en: Moderated chat functionality between users
ar: ميزة مدارة دردشة بين المستخدمين

en: More Information
ar: مزيد من المعلومات

en: More information
ar: مزيد من المعلومات

en: More…
ar: أخرى…

en: Name
ar: الاسم

en: Negativity towards a specific group of people
ar: السلبية تجاه مجموعة من الأشخاص

en: Network Settings
ar: إعدادات الشّبكة

en: No
ar: لا

en: No Additional Repositories
ar: لا مستودعات إضافية

en: No Application Data Found
ar: لم يُعثر على بيانات التّطبيقات

en: No Application Found
ar: لم يُعثر على التّطبيق

en: No Network
ar: لا شبكة

en: No Plasma resources are available for %s support.
ar: لا موارد بلازما متوفرة لدعم %s.

en: No Software Repository Included
ar: لا مستودعات برمجيات مُضمَّنة

en: No ability to spend money
ar: لا إمكانية إنفاق أموال

en: No addon codecs are available for the %s format.
ar: لا إضافات مِرمازات متوفّرة للنُسق %s.

en: No advertising of any kind
ar: لا إعلانات من أي نوع

en: No applications are available for %s support.
ar: لا تطبيقات متوفرة لدعم %s.

en: No applications are available that provide the file %s.
ar: لا تطبيقات متوفرة توفّر الملف %s.

en: No bloodshed
ar: لا إراقة دماء

en: No cartoon violence
ar: لا عنف كرتوني

en: No details were available for this rating.
ar: لا ااوفر أي تفاصيل لهذا التصنيف.

en: No discriminatory language of any kind
ar: لا لغة متحيزة من أي نوع

en: No fantasy violence
ar: لا عنف خيالي

en: No fonts are available for the %s script support.
ar: لا خطوط متوفّرة لدعم نظام الكتابة %s.

en: No gambling of any kind
ar: لا مقامرة من أي نوع

en: No inappropriate humor
ar: لا فكاهة مبتذلة

en: No nudity of any sort
ar: لا عري من أي نوع

en: No printer drivers are available for %s.
ar: لا مشغلات طابعات متوفرة ل‍%s.

en: No profanity of any kind
ar: لا ألفاظ نابية من أي نوع

en: No realistic violence
ar: لا عنف واقعي

en: No references or depictions of sexual nature
ar: لا إشارات أو تصوير للجنس

en: No references to alcohol
ar: لا إشارات لمشروبات كحولية

en: No references to homosexuality
ar: لا توجد إشارات إلى المثلية الجنسية

en: No references to illicit drugs
ar: لا إشارات لمخدرات غير مشروعة

en: No references to slavery
ar: لا إشارات إلى العبودية

en: No screenshot provided
ar: لا لقطة شاشة

en: No sexual violence
ar: لا عنف جنسي

en: No sexualized characters
ar: بدون شخصيات جنسية

en: No sharing of social network usernames or email addresses
ar: لا مشاركة لأسماء حسابات شبكات التواصل أو عناوين البريد

en: No sharing of user information with 3rd parties
ar: لا مشاركة لمعلومات المستخدم مع أطراف ثالثة

en: No update description available.
ar: لا وصف متوفّر للتّحديث.

en: No updates have been installed on this system.
ar: لا تحديثات منصّبة في النظام

en: No visible dead human remains
ar: لا توجد رفات بشرية ميتة

en: No way to chat with other users
ar: لا إمكانية للدردشة مع مستخدمين آخرين

en: No way to talk with other users
ar: لا إمكانية للحديث مع مستخدمين آخرين

en: Non-free applications show a warning dialog before install
ar: تعرض التطبيقات غير الحرة تحذيرا قبل تنصيبها

en: Not Now
ar: ليس الآن

en: OS Updates
ar: تحديثات لنظام التّشغيل

en: OS updates are now installed
ar: نصّبت تحديثات نظام التشغيل

en: Offer upgrades for pre-releases
ar: يوفّر ترقيات لنسخ ما قبل الإصدار

en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
ar: ما إن تفعل ذلك، سيُخفى التقييم حتى يتحقق منه مدير.

en: One week ago
ar: منذ أسبوع

en: Only use software repositories that you trust.
ar: استخدم مستودعات البرمجيّات التي تثق بها فقط.

en: Open AppStream File
ar: افتح ملف AppStream

en: Open a local package file
ar: افتح ملفّ حزمة محليّة

en: Operating System Updates Unavailable
ar: تحديثات نظام التشغيل غير متاحة

en: Other
ar: أخرى

en: Overtly sexualized human characters
ar: شخصيات بشرية جنسية بشكل علني

en: Overview page
ar: صفحة النّظرة العامّة

en: Overview panel
ar: لوحة النّظرة العامّة

en: PIN
ar: الرمز

en: PKGNAME
ar: اسم_الحزمة

en: Password
ar: كلمة السر

en: Pending
ar: ينتظر

en: Pending installation…
ar: على وشك التنصيب…

en: Pending update…
ar: على وشك التّحديث…

en: Please choose a star rating
ar: من فضلك اختر نجمة تقييمية

en: Please enter a number from 1 to %u:
ar: رجاء أدخل رقما من ١ إلى %u:

en: Please take more time writing the review
ar: من فضلك خُذ وقتك في كتابة المراجعة

en: Post Review
ar: نشر مراجعة

en: Prefer local file sources to AppStream
ar: فضّل مصادر الملفّات المحليّة على AppStream

en: Prepare %s
ar: حضّر %s

en: Product placement
ar: إشهار منتجات

en: Productivity
ar: الإنتاجية

en: Prolonged nudity
ar: العري لفترة طويلة

en: Proprietary
ar: محتكرة

en: Proprietary Software
ar: برمجية محتكرة

en: Provocative references or depictions
ar: تلميحات استفزازية

en: Public domain
ar: ملكية عامة

en: Purchase
ar: اشترِ

en: Quit the running instance
ar: أنهِ السيرورة الجارية

en: Rape or other violent sexual behavior
ar: اغتصاب أو سلوك جنسي عنيف

en: Rating
ar: التقييم

en: Re_move shortcut
ar: أ_زل الاختصار

en: Realistic bloodshed
ar: إراقة الدماء حقيقة

en: Recent Releases
ar: الإصدارات الحديثة

en: Recently installed updates are available to review
ar: التطبيقات المنصبة حديثًا متاحة للمراجعة

en: Recommended Audio & Video Applications
ar: التّطبيقات الصّوتيّة والمرئية المُزكّاة

en: Recommended Games
ar: الألعاب المُزكّاة

en: Recommended Graphics Applications
ar: التّطبيقات الرّسوميّة المُزكّاة

en: Recommended Productivity Applications
ar: التّطبيقات الإنتاجيّة المُزكّاة

en: Reference
ar: المراجع

en: References to alcoholic beverages
ar: إشارات لمشروبات كحولية

en: References to illicit drugs
ar: إشارات لمخدرات غير مشروعة

en: References to tobacco products
ar: إشارات منتجات التبغ

en: Release Activity
ar: نشاط الإصدارات

en: Removals
ar: المزال

en: Remove
ar: أزل

en: Remove “%s”?
ar: أتريد إزالة ”%s“؟

en: Remove…
ar: أزل...

en: Removing
ar: يزيل

en: Removing…
ar: يزيل…

en: Report
ar: أبلغ

en: Report Review?
ar: أأبلغ عن المراجعة؟

en: Report…
ar: أبلغ...

en: Requires Restart
ar: يتطلب إعادة التشغيل

en: Restart
ar: أعد التشغيل

en: Restart & Install
ar: أعد التشغيل ونصّب

en: Restart & Update
ar: أعد التشغيل و حدّث

en: Restart & _Install
ar: أعد التشغيل و_نصّب

en: Restart Now
ar: أعِد التشغيل الآن

en: Reviews
ar: المراجعات

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
ar: التقييمات ذات نقاط السلوك الأقل من هذا العدد لن تظهر.

en: SEARCH
ar: البحث

en: Sandboxed
ar: معزولة

en: Scantily clad human characters
ar: يكتنفه الشخصيات البشرية

en: Screenshot
ar: لقطة شاشة

en: Screenshot not available
ar: لقطة الشّاشة غير متوفّرة

en: Screenshot not found
ar: لم يُعثر على لقطة شاشة

en: Screenshot not valid
ar: لقطة الشّاشة غير صالحة

en: Screenshot size not found
ar: لم يُعثر على حجم لقطة شاشة

en: Search
ar: ابحث

en: Search for applications
ar: ابحث عن تطبيقات

en: Search page
ar: صفحة البحث

en: Security Updates Pending
ar: هناك تحديثات أمنية منتظرة

en: Select
ar: حدّد

en: Select All
ar: حدّد الكلّ

en: Select None
ar: ألغِ التّحديد

en: Selected add-ons will be installed with the application.
ar: الإضافات المحدّدة ستُثبَّت مع البرمجيّة.

en: Setting up updates…
ar: يُعدّ التّحديثات...

en: Sexual references or depictions
ar: إشارات أو تصوير للجنس

en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
ar: مشاركة بيانات التشخيص التي لا تسمح للآخرين بتحديد المستخدم

en: Sharing physical location to other users
ar: مشاركة الموقع الفيزيائي مع بقية المستخدمين

en: Sharing social network usernames or email addresses
ar: مشاركة أسماء حسابات شبكات التواصل أو عناوين البريد

en: Show
ar: اعرض

en: Show Details
ar: اعرض التّفاصيل

en: Show application details (using application ID)
ar: اعرض تفاصيل التّطبيق (باستخدام معرّفه)

en: Show application details (using package name)
ar: اعرض تفاصيل التّطبيق (باستخدام اسم الحزمة)

en: Show profiling information for the service
ar: اعرض معلومات التّعرفة للخدمة

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
ar: اعرض عناصر في الواجهة الرسومية تُخبر المستخدم بأن التطبيق غير حر

en: Show star ratings next to applications
ar: اعرض النجوم التقيمية بجانب التطبيقات

en: Show the folder management UI
ar: اعرض واجهة إدارة المجلدات

en: Show verbose debugging information
ar: اعرض معلومات تنقيح مطنبة

en: Show version number
ar: اعرض رقم الإصدارة

en: Sign in automatically next time
ar: لِجني تلقائيا المرة القادمة

en: Six days ago
ar: منذ ستة أيّام

en: Slapstick humor
ar: فكاهة تهريجية

en: Software
ar: برمجيّات

en: Software Install
ar: تنصيب البرمجيّات

en: Software Repositories
ar: مستودعات البرمجيات

en: Software Repository Identified
ar: تعرّفتُ على مستودع برمجيّات

en: Software Repository Included
ar: مستودعات البرمجيات مُضمَّنة

en: Software Update Installed | Software Updates Installed
ar[0]: لم تُنصّب أيّة تحديات للبرمجيّات
ar[1]: ثُبِّت تحديث واحد للبرمجيّات
ar[2]: ثُبِّت تحديثان للبرمجيّات
ar[3]: ثُبِّتت تحديثات للبرمجيّات
ar[4]: ثُبِّتت تحديثات للبرمجيّات
ar[5]: ثُبِّتت تحديثات للبرمجيّات

en: Software Updates Available
ar: توجد تحديثات للبرمجيّات

en: Software Updates Failed
ar: فشلت تحديثات البرمجيّات

en: Software Upgrade Available
ar: ترقية البرمجيات متوفرة

en: Software allows you to find and install new applications and system extensions and remove existing installed applications.
ar: يسمح لك «برمجيّات» بالبحث عن تطبيقات جديدة وامتدادات للنّظام وإزالة التّطبيقات المنصّبة.

en: Software catalog is being downloaded
ar: ينزّل كتالوج البرمجيات

en: Software catalog is being loaded
ar: يحمّل كتالوج البرمجيات

en: Software is up to date
ar: البرمجيّات مُحدَّثة

en: Software lets you install all the software you need, all from one place. See our recommendations, browse the categories, or search for the applications you want.
ar: يتيح لك «برمجيّات» تنصيب كلّ البرمجيّات التي تحتاج، ومِن مكان واحد. طالع تزكياتنا، تصفّح الفئات أو ابحث عن التّطبيقات التي تريد.

en: Some of the currently installed software is not compatible with %s. If you continue, the following will be automatically removed during the upgrade:
ar: بعض البرمجيات المنصّبة حاليا غير متوافقة مع %s. إن تابعت فسيُزال الآتي تلقائيا أثناء الترقية:

en: Some of this software is proprietary and therefore has restrictions on use, sharing, and access to source code.
ar: بعض البرمجيات محتكرة تضع قيودًا على استخدام الكود المصدري و الوصول إليه.

en: Sort
ar: رتّب

en: Source
ar: المصدر

en: Source: %s
ar: المصدر: %s

en: Spacing
ar: فراغات

en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
ar: وضع البدء: واحدٌ من 'updates'، أو 'updated'، أو 'installed' أو 'overview'

en: Starting up…
ar: يبدأ…

en: Strong or frequent use of profanity
ar: استعمال قوي أو متكرر للألفاظ النابية

en: Subcategories filter menu
ar: قائمة مرشح التصنيفات الفرعية

en: Subcategories sorting menu
ar: قائمة ترتيب التصنيفات الفرعية

en: Summary
ar: الملخص

en: System Applications
ar: تطبيقات النّظام

en: System Integration
ar: التكامل مع النظام

en: System Upgrade Complete
ar: اكتملت ترقية النظان

en: The GNOME Project
ar: مشروع جنوم

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
ar: المسار الذي يشرح البرمجيات غير الحرة و المحتكرة

en: The amount of space between children
ar: المسافة بين الأولاد

en: The application list is already loaded.
ar: سبق تحميل قائمة التطبيقات

en: The application was rated this way because it features:
ar: صنف التطبيق على هذا النحو لاحتوائه على:

en: The description is too long
ar: الوصف طويل جدا

en: The description is too short
ar: الوصف قصير جدا

en: The last update check timestamp
ar: الختم الزمني لآخر التماس للتحديثات

en: The last update timestamp
ar: الختم الزمني لآخر تحديث

en: The last upgrade notification timestamp
ar: الختم الزمني لآخر ترقية

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
ar: عنوان الرخصة لكي يُستخدم لاعتبار تطبيق ما برمجيةً حرة

en: The license terms of this software are unknown.
ar: شروط الترخيص لهذه البرمجية مجهولة.

en: The minimum karma score for reviews
ar: أدنى عدد لنقاط السلوك للتقييمات

en: The server to use for application reviews
ar: الخادوم لأخذ تقييمات التطبيقات منه

en: The summary is too long
ar: الملخص طويل جدا

en: The summary is too short
ar: الملخص قصير جدا

en: The system was already up to date.
ar: النظام محدث بالفعل.

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
ar: الختم الزمني لأول تحديث أمني، يُمحى بعد التحديث

en: The update details
ar: تفاصيل التحديث

en: The update was cancelled.
ar: أُلغِيَ التّحديث.

en: There are no reviews to moderate
ar: لا تقييمات لمراقبتها

en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
ar: لم تبق مساحة حرة في القرص. من فضلك أفرغ بعض المساحة وحاول مجددا.

en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
ar: هناك مشاكل أمنية في هذا التحديث. من فضلك راجع موفّر البرمجية للمزيد من التفاصيل.

en: This application can only be used when there is an active internet connection.
ar: يمكن استخدام هذا التّطبيق فقط إن كان هناك اتّصال نشط بالإنترنت.

en: This application does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
ar: لا يتضمّن هذا التّطبيق مستودع برمجيّات. لن يُحدَّث بالإصدارات الجديدة.

en: This application includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
ar: يتضمّن هذا التّطبيق مستودع برمجيّات يوفّر التّحديثات إلى جانب الوصول إلى برمجيّات أخرى.

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
ar: هذه قائمة المشاريع المتوافقة التي ستُعرض مثل جنوم، وكدي وXFCE.

en: This means that it does not receive security updates.
ar: هذا يعمي أنه لا يحصل على تحديثات أمنية.

en: This means that the software can be freely run, copied, distributed, studied and modified.
ar: يعني هذا أنه يمكن تشغيل البرمجية، ونسخها، وتوزيعها، ودراستها وتعديلها بحرية تامة.

en: This means that the software is owned by an individual or a company. There are often restrictions on its use and its source code cannot usually be accessed.
ar: يعني هذا أن البرمجية مملوكة لشخص أو شركة. غالبا ما توجد تقييدات على استخدامها ولا يمكن الوصول إلى النص البرمجي لها.

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
ar: تُوفِّر توزيعتك هذه البرمجيّة بالفعل و يستحسن عدم استبدالها.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
ar: يجب تفعيل مستودع البرمجيات هذا لمتابعة التنصيب.

en: Three days ago
ar: منذ ثلاثة أيّام

en: Throw away changes
ar: تجاهل التغييرات

en: To continue you need to sign in to %s.
ar: عليك الولوج إلى %s للمتابعة.

en: To continue you need to sign in.
ar: عليك الولوج للمتابعة.

en: Top Rated
ar: الأعلى تقييمًا

en: Two days ago
ar: منذ يومين

en: Two weeks ago
ar: منذ أسبوعان

en: URL
ar: المسار

en: U_pdate All
ar: ح_دّث الكل

en: Unable to Find Requested Software
ar: تعذّر إيجاد البرمجية المطلوبة

en: Unable to find “%s”
ar: تعذر العثور على ”%s“

en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
ar: ميزة دردشة مرئية أو صوتية بين المستخدمين بلا إدارة

en: Uncontrolled chat functionality between users
ar: ميزة دردشة بين المستخدمين بلا إدارة

en: Undo
ar: تراجع

en: Unfortunately, the %s you were searching for could not be found. Please see %s for more information. | Unfortunately, the %s you were searching for could not be found. Please see %s for more information.
ar[0]: للأسف، تعذّر إيجاد %s الذي كنت تبحث عنه. من فضلك طالع %s لمعلومات أخرى.
ar[1]: للأسف، تعذّر إيجاد %s الذي كنت تبحث عنه. من فضلك طالع %s لمعلومات أخرى.
ar[2]: للأسف، تعذّر إيجاد %s التين كنت تبحث عنهما. من فضلك طالع %s لمعلومات أخرى.
ar[3]: للأسف، تعذّر إيجاد %s التي كنت تبحث عنها. من فضلك طالع %s لمعلومات أخرى.
ar[4]: للأسف، تعذّر إيجاد %s التي كنت تبحث عنها. من فضلك طالع %s لمعلومات أخرى.
ar[5]: للأسف، تعذّر إيجاد %s التي كنت تبحث عنها. من فضلك طالع %s لمعلومات أخرى.

en: Unknown
ar: مجهولة

en: Unknown Software License
ar: رخصة البرمجية مجهولة

en: Unrealistic bloodshed
ar: إراقة الدماء غير حقيقة

en: Unsaved changes
ar: تغييرات غير محفوظة

en: Update
ar: حدّث

en: Update All
ar: حدّث الكل

en: Updated
ar: حُدِّث في

en: Updates
ar: المحدّث

en: Updates are automatically managed
ar: التحديثات مُدارة تلقائية

en: Updates have been installed
ar: ثُبّتت التحديثات

en: Updates page
ar: صفحة التّحديثات

en: Updates panel
ar: لوحة التّحديثات

en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
ar: تحديثات;ترقيات;مصادر;مستودعات;تفضيلات;تنصيب;إزالة;برنامج;برمجية;تطبيق;سوق;تحديث;ترقية;مصدر;مستودع;

en: Upgrade to continue receiving security updates.
ar: رقِّ لتستمر في الحصول على التحديثات الأمنية.

en: Use of alcoholic beverages
ar: استخدام مشروبات كحولية

en: Use of illicit drugs
ar: استخدام مخدرات غير مشروعة

en: Use of tobacco products
ar: استخدام منتجات التبغ

en: User-to-user game interactions without chat functionality
ar: تفاعل المستخدمين مع بعض في اللعبة بدون ميزة دردشة

en: Users are bound by the following license: | Users are bound by the following licenses:
ar[0]: المستخدمون مقيدون بالرخصة الآتية:
ar[1]: المستخدمون مقيدون بالرخصة الآتية:
ar[2]: المستخدمون مقيدون بالرخصتين الآتيتين:
ar[3]: المستخدمون مقيدون بالرخص الآتية:
ar[4]: المستخدمون مقيدون بالرخص الآتية:
ar[5]: المستخدمون مقيدون بالرخص الآتية:

en: Users are encouraged to donate real money
ar: يُشجّع المستخدمين على التبرع بنقود حقيقية

en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
ar: يُشجّع المستخدمين على شراء عناصر معينة في العالم الحقيقي

en: Utilities
ar: الأدوات

en: Version
ar: الإصدار

en: View
ar: اعرض

en: Visible dead human remains
ar: بقايا بشرية ميتة ظاهرة

en: Visit website
ar: زُر موقع الوِبّ

en: Vulgar or bathroom humor
ar: فكاهة مبتذلة

en: Was this review useful to you?
ar: أكانت هذه المراجعة مفيدة؟

en: Welcome
ar: مرحبًا

en: Welcome to %s %s!
ar: أهلا في %s %s

en: Welcome to Software
ar: مرحبًا في «برمجيّات»

en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
ar: آسفون، تعذّر تنصيب التحديث. من فضلك انتظر تحديثا آخر وحاول مجددا. إن استمرت المشكلة راسل موفّر البرمجية.

en: What do you think of the app? Try to give reasons for your views.
ar: كيف ترى التطبيق؟ حاول إعطاء أسباب لرأيك.

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
ar: يمكن عرض تحذير عند تنصيب تطبيقات غير حرة. يتحكم هذا في عرضه من عدمه.

en: Whether to automatically download updates
ar: فيما إذا كان يجب تنزيل تحديثات تلقائيا أم لا

en: Yes
ar: نعم

en: Yesterday, %R
ar: الأمس، %R

en: Yesterday, %l:%M %p
ar: الأمس، %Ol:%OM %p

en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
ar: يمكنك الإبلاغ عن المراجعات المسيئة أو الوقحة.

en: You need internet access to write a review
ar: تحتاج اتصالا بالإنترنت لكتابة تعليق

en: Your OS is no longer supported.
ar: لم يعد نظام تشغيلك مدعوما.

en: _About
ar: _عنْ

en: _Add
ar: أ_ضف

en: _Add shortcut
ar: أ_ضف اختصارا

en: _Add to Folder…
ar: أ_ضف إلى مجلّد…

en: _All
ar: ال_كلّ

en: _Cancel
ar: أل_غِ

en: _Check Anyway
ar: ال_تمس بأيّ حال

en: _Continue
ar: _تابع

en: _Disable…
ar: ع_طّل…

en: _Donate
ar: _تبرّع

en: _Download
ar: ن_زّل

en: _Enable
ar: _فعّل

en: _Install
ar: _نصّب

en: _Installed
ar: ال_منصّبة

en: _Install…
ar: _نصّب…

en: _Launch
ar: أ_طلِق

en: _Learn More
ar: ا_طلع على المزيد

en: _Let’s Go Shopping
ar: _فلنتسوّق

en: _Move to Folder…
ar: ا_نقل إلى مجلّد…

en: _Network Settings
ar: إعدادات ال_شّبكة

en: _Open
ar: ا_فتح

en: _Post
ar: ان_شر

en: _Quit
ar: أ_نهِ

en: _Remove
ar: أ_زل

en: _Remove All
ar: أ_زل الكل

en: _Remove from Folder
ar: أ_زل من المجلّد

en: _Remove…
ar: أ_زل…

en: _Restart & Update
ar: أعد التشغيل و _حدّث

en: _Save
ar: ا_حفظ

en: _Show More
ar: ا_عرض المزيد

en: _Software Repositories
ar: مستودعات البر_مجيات

en: _Update
ar: ح_دث

en: _Updates
ar: ال_تّحديثات

en: _Website
ar: م_وقع الوِب

en: _Write a Review
ar: ا_كتب مراجعة

[ctx: app review]
en: Review
ar: المراجعة

[ctx: app status]
en: Installed
ar: مُنصّب

[ctx: app status]
en: Removed
ar: مُزال

[ctx: app status]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: app status]
en: Updated
ar: مُحدّث

en: https://en.wikipedia.org/wiki/Public_domain
ar: https://ar.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%84%D9%83%D9%8A%D8%A9_%D8%B9%D8%A7%D9%85%D8%A9

en: https://www.gnu.org/philosophy/free-sw
ar: https://www.gnu.org/philosophy/free-sw.ar.html

en: on the website
ar: في موقع الوِب

[ctx: origin]
en: Unknown
ar: مجهول

en: the operating system
ar: نظام التشغيل

en: this website
ar: موقع الوِب

[ctx: updated]
en: Never
ar: أبدًا

[ctx: updates]
en: Review
ar: راجع

[ctx: version]
en: Unknown
ar: مجهول
