Totem - en to be@latin translation catalogue (555 entries)

en: %Y-%m-%d
be@latin: %d.%m.%Y

en: %d frames per second
be@latin: %d kadraŭ na sekundu

en: %d hour | %d hours
be@latin[0]: %d hadzina
be@latin[1]: %d hadziny
be@latin[2]: %d hadzin

en: %d minute | %d minutes
be@latin[0]: %d chvilina
be@latin[1]: %d chviliny
be@latin[2]: %d chvilin

en: %d second | %d seconds
be@latin[0]: %d sekunda
be@latin[1]: %d sekundy
be@latin[2]: %d sekund

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
be@latin: %s
    Vykanaj zahad "%s --help", kab ubačyć poŭny śpis mahčymych opcyjaŭ zahadnaha radka.

en: %s (Streaming)
be@latin: %s (Płyń)

en: - Play movies and songs
be@latin: – Hraje filmy j pieśni

en: 0 Channels
be@latin: 0 kanałaŭ

en: 0 frames per second
be@latin: 0 kadraŭ na sekundu

en: 0 seconds
be@latin: 0 sekundaŭ

en: 112 Kbps Dual ISDN/DSL
be@latin: 112 Kbps Spałučanyja ISDN/DSL

en: 14.4 Kbps Modem
be@latin: 14.4 Kbps Madem

en: 16:9 (Widescreen)
be@latin: 16:9 (šyroki ekran)

en: 19.2 Kbps Modem
be@latin: 19.2 Kbps Madem

en: 28.8 Kbps Modem
be@latin: 28.8 Kbps Madem

en: 33.6 Kbps Modem
be@latin: 33.6 Kbps Madem

en: 34.4 Kbps Modem
be@latin: 34.4 Kbps Madem

en: 4-channel
be@latin: 4-kanalny

en: 4.1-channel
be@latin: 4.1-kanalny

en: 5.0-channel
be@latin: 5.0-kanalny

en: 5.1-channel
be@latin: 5.1-kanalny

en: 56 Kbps Modem/ISDN
be@latin: 56 Kbps Madem/ISDN

en: <b>Language</b>
be@latin: <b>Mova</b>

en: <small>The name used for announcing the playlist service on the network.
    All occurrences of the string <b>%u</b> will be replaced by your name,
    and <b>%h</b> will be replaced by your computer's host name.</small>
be@latin: <small>Nazva pasłuhi śpisaŭ, abvieščanaj u siecivie.
    Usie radki <b>%u</b> buduć zamienienyja nazvaj tvajho karystalnika,
    a radki <b>%h</b> buduć zamienienyja nazvaj hostu dla tvajho kamputara.</small>

en: A DLNA/UPnP client for Totem powered by Coherence
be@latin: Klijent DLNA/UPnP dla Totema, na bazie Coherence

en: A plugin to let you browse YouTube videos.
be@latin: Plugin dziela prahladu videa z YouTube.

en: A problem occurred while loading a library or a decoder (%s).
be@latin: Uźnikła prablema padčas adčytańnia biblijateki albo dekodera (%s).

en: A_udio Menu
be@latin: _Hukavoje menu

en: Add the video to the playlist
be@latin: Dadaj videa da śpisu

en: Add...
be@latin: Dadaj...

en: After you press OK, Totem will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in GConf, it will use the default password ('totem').
be@latin: Paśla nacisku ŭ knopku OK Totem budzie čakać spałučeńnia ad winpdb ci rpdb2. Kali ty nie padaŭ parol adładžvańnia ŭ systemie GConf, tady budzie ŭžyty zmoŭčany ("totem").

en: Album:
be@latin: Albom:

en: Album: %s
be@latin: Albom: %s

en: All files
be@latin: Usie fajły

en: Allow the screensaver to activate even when audio-only is playing
be@latin: Dazvol uklučać źbierahalnik ekranu, navat kali hrajecca tolki huk

en: Always On Top
be@latin: Zaŭsiody ŭhary

en: Amount of data to buffer for network streams before starting to display the stream (in seconds)
be@latin: Kolkaść buferavanych źviestak dla sietkavych płyniaŭ pierad pačatkam adlustravańnia płyni (u sekundach)

en: An error occurred
be@latin: Adbyłasia pamyłka

en: An error occurred while fetching albums.
be@latin: Padčas atrymańnia albomaŭ uźnikła pamyłka.

en: Application does not accept documents on command line
be@latin: Aplikacyja nie pryjmaje dakumentaŭ z zahadnaha radka

en: Arabic
be@latin: Arabskaja

en: Armenian
be@latin: Armianskaja

en: Artist:
be@latin: Vykanaŭca:

en: Artist: %s
be@latin: Vykanaŭca: %s

en: Audio
be@latin: Aŭdyjo

en: Audio Output
be@latin: Vyjście huku

en: Audio codec '%s' is not handled. You might need to install additional plugins to be able to play some types of movies
be@latin: Hukavy kodek '%s' nie padtrymvajecca. Varta zainstalavać dadatkovyja pluginy, kab mahčy hrać niekatoryja typy filmaŭ

en: Audio files
be@latin: Hukavyja fajły

en: Audio/Video
be@latin: Huk/Videa

en: Authentication is required to access this file or stream.
be@latin: Vymahajecca aŭtaryzacyja, kab atrymać dostup da hetaha fajłu albo płyni.

en: Authentication is required to access this file.
be@latin: Vymahajecca aŭtaryzacyja, kab atrymać dostup da hetaha fajłu.

en: Author:
be@latin: Aŭtar:

en: Auto
be@latin: Aŭtamatyčna

en: Automatically _load subtitle files when movie is loaded
be@latin: Aŭtamatyčna _zahružaj fajły z subtytrami, kali zahružajecca film

en: Automatically _resize the window when a new video is loaded
be@latin: Aŭtamatyčna _źmianiaj pamiery vakna, kali zahružajecca novaje videa

en: Baltic
be@latin: Bałtyjskaja

en: Bitrate:
be@latin: Častata bitaŭ:

en: Brasilian Portuguese
be@latin: Brazylskaja partuhalskaja

en: Browser Plugin using %s
be@latin: Plugin hartača na bazie %s

en: Buffer size
be@latin: Pamier buferu

en: Buffering
be@latin: Buferavańnie

en: By Extension
be@latin: Pavodle pašyreńnia

en: By artist
be@latin: Pavodle vykanaŭcaŭ

en: By tag
be@latin: Pavodle tagaŭ

en: C_onfigure...
be@latin: K_anfihuruj...

en: Calculate the number of screenshots
be@latin: Paličy kolkaść zdymkaŭ ekranu

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
be@latin: Niemahčyma pieradać adrasy dakumentaŭ dla elementu rabočaha stała z typam "Type=Link".

en: Cancel
be@latin: Anuluj

en: Cannot play this file over the network. Try downloading it to disk first.
be@latin: Niemahčyma hrać hety fajł praź sietku. Pasprabuj spačatku ściahnuć jaho na lakalny dysk.

en: Celtic
be@latin: Kielckaja

en: Central European
be@latin: Centralna-Eŭrapieskaja

en: Changing the visuals effect type will require a restart to take effect.
be@latin: Ty ŭbačyš źmieny typu vizualnych efektaŭ tolki paśla ŭruchamleńnia.

en: Channels:
be@latin: Kanały:

en: Chinese Simplified
be@latin: Kitajskaja sproščanaja

en: Chinese Traditional
be@latin: Kitajskaja tradycyjnaja

en: Clear the playlist
be@latin: Ačyść śpis

en: Co_ntrast:
be@latin: _Kantrast:

en: Codec:
be@latin: Kodek:

en: Coherence DLNA/UPnP Client
be@latin: Klijent Coherence DLNA/UPnP

en: Color Balance
be@latin: Balans koleraŭ

en: Comment:
be@latin: Kamentar:

en: Configure Plugins
be@latin: Kanfihuruj pluginy

en: Connection _speed:
be@latin: _Chutkaść spałučeńnia:

en: Control Totem through a mobile phone with a Bemused client
be@latin: Kiruj Totemam praz mabilny telefon z dapamohaj klijenta Bemused

en: Copy Vide_o (S)VCD...
be@latin: S_kapijuj videa (S)VCD...

en: Copy Vide_o DVD...
be@latin: S_kapijuj videa DVD...

en: Copy the currently playing (S)VCD
be@latin: Skapijuj (S)VCD, jaki ciapier hraje

en: Copy the currently playing video DVD
be@latin: Skapijuj videa DVD, jaki ciapier hraje

en: Copy the location to the clipboard
be@latin: Skapijuj pałažeńnie ŭ bufer abmienu

en: Copyright:
be@latin: Aŭtarskija pravy:

en: Could not connect to the Galago daemon.
be@latin: Niemahčyma źviazacca z demanam Galago.

en: Could not contact the OpenSubtitles website
be@latin: Nie ŭdałosia spałučycca z sajtam OpenSubtitles

en: Could not find the audio output. You may need to install additional GStreamer plugins, or select another audio output in the Multimedia Systems Selector.
be@latin: Niemahčyma znajści vyjścia huku. Vierahodna, varta zainstalavać dadatkovyja pluginy GStreamera albo abrać inšaje vyjście huku ŭ pryładzie Vybaru multymedyjnych systemaŭ.

en: Could not find the video output. You may need to install additional GStreamer plugins, or select another video output in the Multimedia Systems Selector.
be@latin: Niemahčyma znajści vyjścia videa. Vierahodna, varta zainstalavać dadatkovyja pluginy GStreamera albo abrać inšaje vyjście videa ŭ pryładzie Vybaru multymedyjnych systemaŭ.

en: Could not get metadata for file %s: %s
be@latin: Nie ŭdałosia atrymać metaźviestak dla fajłu %s: %s

en: Could not initialise the thread-safe libraries.
be@latin: Niemahčyma inicyjavać biblijateki, biaśpiečnyja dla niciaŭ.

en: Could not initialize the thread-safe libraries.
be@latin: Niemahčyma inicyjavać biblijateku, biaśpiečnuju dla niciaŭ.

en: Could not launch URL "%s": %s
be@latin: Niemahčyma adčynić URL "%s": %s

en: Could not load the "Skip to" dialog interface.
be@latin: Nie ŭdałosia pračytać interfejs dyjalohavaha akna "Pieraskoč da".

en: Could not open link
be@latin: Nie ŭdałosia adčynić spasyłku

en: Could not open location; you might not have permission to open the file.
be@latin: Niemahčyma adčynić adras; tabie nie staje pravoŭ, kab adčynić hety fajł.

en: Could not save the playlist
be@latin: Niemahčyma zapisać śpis

en: Couldn't initialize lirc.
be@latin: Niemahčyma inicyjavać "lirc".

en: Couldn't load the '%s' audio driver
    Check that the device is not busy.
be@latin: Niemahčyma zahruzić hukavy drajver '%s'
    Pravier, ci nie zaniataja hukavaja pryłada.

en: Couldn't load the '%s' interface. %s
be@latin: Niemahčyma adčytać interfejs '%s'. %s

en: Couldn't read lirc configuration.
be@latin: Niemahčyma adčytać kanfihuracyju "lirc".

en: Create Screenshot _Gallery...
be@latin: Zrabi halereju zdymkaŭ _ekranu...

en: Create a gallery of screenshots
be@latin: Stvary halereju zdymkaŭ ekranu

en: Create a video DVD or a (S)VCD from the currently opened movie
be@latin: Stvary videa DVD ci (S)VCD z adčynienaha filmu

en: Creating Gallery...
be@latin: Stvareńnie galerei...

en: Croatian
be@latin: Charvackaja

en: Current Locale
be@latin: Dziejnaje kadavańnie

en: Cyrillic
be@latin: Kiryličnaja

en: Cyrillic/Russian
be@latin: Kiryličnaja/Rasiejskaja

en: Cyrillic/Ukrainian
be@latin: Kiryličnaja/Ukrainskaja

en: DVB Adapter %u
be@latin: Adapter DVB %u

en: Decrease volume
be@latin: Pamienš hučnaść

en: Default browser not configured
be@latin: Zmoŭčany hartač nie skanfihuravany

en: Default location for the "Open..." dialogs
be@latin: Zmoŭčanaje pałažeńnie dla akon "Adčyni..."

en: Default location for the "Open..." dialogs, default is the current directory
be@latin: Zmoŭčanaje pałažeńnie dla akon "Adčyni...", zmoŭčana heta dziejny kataloh

en: Deinterlace
be@latin: Užyj deinterlace

en: Description:
be@latin: Apisańnie:

en: Dimensions:
be@latin: Pamiery:

en: Disable connection to session manager
be@latin: Vyklučy spałučeńnie z kiraŭnikom sesijaŭ

en: Display
be@latin: Dyspłej

en: Don't connect to an already-running instance
be@latin: Nie spałučajsia z užo ŭruchomlenaj instancyjaj

en: Download Movie Subtitles
be@latin: Ściahni subtytraŭ dla filmu

en: Download movie subtitles from OpenSubtitles
be@latin: Vaźmi subtytraŭ dla filmu z "OpenSubtitles"

en: Downloading the subtitles...
be@latin: Ściahvańnie subtytraŭ...

en: Duration
be@latin: Praciahłaść

en: Duration:
be@latin: Praciahłaść:

en: Duration: %s
be@latin: Praciahłaść: %s

en: Enable debug
be@latin: Uklučy adładku

en: Enable deinterlacing
be@latin: Uklučy deinterlacing

en: Enable remote Python debugging with rpdb2
be@latin: Uklučy addalenaje adładžvańnie Pythonu praz "rpdb2"

en: Enable visual effects?
be@latin: Uklučyć vizualnyja efekty?

en: Enabled
be@latin: Uklučana

en: Encoding charset for subtitle
be@latin: Kadavańnie dla subtytraŭ

en: Enqueue
be@latin: Dadaj u čarhu

en: Enter the _address of the file you would like to open:
be@latin: Uviadzi _adras fajłu, jaki ty chočaš adčynić:

en: Error launching URI
be@latin: Pamyłka adčynieńnia adrasu (URI)

en: Extension(s)
be@latin: Pašyreńni(e)

en: Extra Large
be@latin: Vializarny

en: FILE
be@latin: FAJŁ

en: Failed to connect to Jamendo server.
    %s.
be@latin: Nie ŭdałosia spałučycca z serveram "Jamendo".
    %s.

en: Failed to create a GStreamer play object. Please check your GStreamer installation.
be@latin: Niemahčyma stvaryć abjekt hrańnia dla GStreamer. Pravier pravilnaść instalacyi GStreamera.

en: Failed to open audio output. You may not have permission to open the sound device, or the sound server may not be running. Please select another audio output in the Multimedia Systems Selector.
be@latin: Niemahčyma adčynić vyjście huku. Vierahodna, nie staje pravoŭ, kab adčynić hukavuju pryładu, albo hukavy server nie vykonvajecca. Abiary inšaje vyjście huku ŭ pryładzie Vybaru multymedyjnych systemaŭ.

en: Failed to open video output. It may not be available. Please select another video output in the Multimedia Systems Selector.
be@latin: Niemahčyma adčynić vyjście videa. Dziejnaje vyście niedastupnaje. Abiary inšaje vyjście ŭ pryładzie Vybaru multymedyjnych systemaŭ.

en: Failed to retrieve working directory
be@latin: Rabočy kataloh niedasiahalny

en: Fetching albums, please wait...
be@latin: Atrymańnie albomaŭ, kali łaska, pačakaj...

en: Fetching more videos...
be@latin: Atrymańnie dadatkovaha videa...

en: Fetching related videos...
be@latin: Atrymańnie datyčnych videa...

en: Fetching search results...
be@latin: Atrymańnie vynikaŭ pošuku...

en: File Error
be@latin: Pamyłka fajłu

en: File Format
be@latin: Farmat fajła

en: File Format: %s
be@latin: Farmat fajła: %s

en: File is not a valid .desktop file
be@latin: Fajł nia jość słušnym fajłam ".desktop"

en: Filename
be@latin: Nazva fajłu

en: Fit Window to Movie
be@latin: Dapasuj akno da filmu

en: For security reasons, this movie can not be played back.
be@latin: Ź mierkavańniaŭ biaśpieki, hety film nia budzie hrany.

en: Format
be@latin: Farmat

en: Framerate:
be@latin: Častata kadraŭ:

en: General
be@latin: Ahulnaje

en: Generic Error.
be@latin: Zvyčajnaja pamyłka.

en: Genre: %s
be@latin: Styl: %s

en: Georgian
be@latin: Hruzinskaja

en: Go to the DVD menu
be@latin: Pierajdzi da menu DVD

en: Go to the angle menu
be@latin: Pierajdzi da menu kuta

en: Go to the audio menu
be@latin: Pierajdzi da menu huku

en: Go to the chapter menu
be@latin: Pierajdzi da menu raździełaŭ

en: Go to the title menu
be@latin: Pierajdzi da menu zahałoŭkaŭ

en: Greek
be@latin: Hreckaja

en: Gromit Annotations
be@latin: Kamentary Gromit

en: Hebrew
be@latin: Žydoŭskaja

en: Hebrew Visual
be@latin: Žydoŭskaja vizualnaja

en: Help contents
be@latin: Źmiest dapamohi

en: Hindi
be@latin: Hindzi

en: Icelandic
be@latin: Iślandzkaja

en: Increase volume
be@latin: Pavialič hučnaść

en: Infrared Remote Control
be@latin: Infračyrvonaje addalenaje kiravańnie

en: Instant Messenger status
be@latin: Stan klijenta imhniennych paviedamleńniaŭ

en: Interactive Python console.
be@latin: Interakcyjnaja kansol Python.

en: It seems you are running Totem remotely.
    Are you sure you want to enable the visual effects?
be@latin: Totem pracuje ŭ dystancyjnym režymie.
    Sapraŭdy ŭklučyć vizualnyja efekty?

en: Jamendo Album Page
be@latin: Staronka alboma na Jamendo

en: Jamendo Plugin Configuration
be@latin: Nałady plugina Jamendo

en: Japanese
be@latin: Japonskaja

en: Keep the main window on top when playing a movie
be@latin: Trymaj hałoŭnaje vakno ŭhary pry hrańni filmu

en: Korean
be@latin: Karejskaja

en: Language %d
be@latin: Mova %d

en: Large
be@latin: Vialiki

en: Latest Releases
be@latin: Apošnija vydańni

en: Leave Fullscreen
be@latin: Pakiń poŭny ekran

en: License: %s
be@latin: Licenzija: %s

en: Listen to the large collection of Creative Commons licensed music on Jamendo.
be@latin: Słuchaj raznastajnuju muzyku ź vializnaj kalekcyi Jamendo, jakuju raspaŭsiudžvajuć zhodna z umovami licenzii Creative Commons.

en: Local Search
be@latin: Lakalny pošuk

en: Location not found.
be@latin: Adras nia znojdzieny.

en: Look for a subtitle for the currently playing movie
be@latin: Šukaj subtytry dla hetaha filmu

en: MP3 ShoutCast playlist
be@latin: Śpis MP3 ShoutCast

en: MP3 audio (streamed)
be@latin: Huk MP3 (płyń)

en: MP3 audio (streamed, DOS format)
be@latin: Huk MP3 (płyń, farmat DOS)

en: Make sure that GNOME is properly installed.
be@latin: Pravier pravilnaść instalacyi GNOME.

en: Make sure that Totem is properly installed.
be@latin: Upeŭnisia ŭ pravilnaśći instalacyi Totema.

en: Maximum amount of data to decode ahead of display (in seconds)
be@latin: Maksymalnaja kolkaść źviestak, jakija treba dekadavać napierad dziejnaha kadra (u sekundach)

en: Media contains no supported video streams.
be@latin: Medyjafajł nia ŭtrymlivaje padtrymanych videapłyniaŭ.

en: Media file could not be played.
be@latin: Niemahčyma hrać medyjafajł.

en: Mono
be@latin: Mona

en: More information about media plugins
be@latin: Bolš źviestak ab medyjapluginach

en: More information about watching TV
be@latin: Bolš źviestak ab prahladzie TV

en: Move Down
be@latin: Pasuń nižej

en: Move Up
be@latin: Pasuń vyšej

en: Movie Player
be@latin: Videaplayer Totem

en: Movie Player using %s
be@latin: Videaplayer, na bazie %s

en: Movie is not playing.
be@latin: Film nia hrajecca.

en: Movies to play
be@latin: Filmy ŭ čarzie

en: Mute sound
be@latin: Abiazhuč

en: MythTV Recordings
be@latin: Zapisy MythTV

en: N/A
be@latin: Niama źviestak

en: Name of the visual effects plugins
be@latin: Nazva pluginaŭ vizualnych efektaŭ

en: Neighbours
be@latin: Susiedzi

en: Network buffering threshold
be@latin: Paroh sietkavaha buferavańnia

en: Network connection speed
be@latin: Chutkaść sietkavaha spałučeńnia

en: Networking
be@latin: Sietka

en: Next
be@latin: Nastupny

en: Next Chapter/Movie
be@latin: Nastupny raździeł/film

en: Next chapter or movie
be@latin: Nastupny raździeł albo film

en: No File
be@latin: Niama fajłu

en: No URI to play
be@latin: Niama URI, kab hrać

en: No error message
be@latin: Niama tekstu pamyłki

en: No playlist or playlist empty
be@latin: Niama śpisu albo śpis pusty

en: No reason.
be@latin: Biez pryčyny.

en: No results
be@latin: Biez vynikaŭ

en: No results found
be@latin: Biaz vynikaŭ

en: No video output is available. Make sure that the program is correctly installed.
be@latin: Nie staje vyjścia videa. Pravier pravilnaść instalacyi prahramy.

en: No video to capture.
be@latin: Niama videa dla pierachopu.

en: None
be@latin: Niama

en: Nordic
be@latin: Nardyčnaja

en: Normal
be@latin: Zvyčajny

en: Not a launchable item
be@latin: Element niama jak uklučyć

en: Number of albums to _retrieve
be@latin: _Kolkaść patrebnych albomaŭ

en: Number of screenshots:
be@latin: Kolkaść zdymkaŭ:

en: Open Location...
be@latin: Adčyni adras...

en: Open _Location...
be@latin: Adčyni _adras...

en: Open a file
be@latin: Adčyni fajł

en: Open a non-local file
be@latin: Adčyni nielakalny fajł

en: Open the video in your web browser
be@latin: Adčyni videa ŭ svaim hartačy sieciva

en: Page
be@latin: Staronka

en: Pango font description for subtitle rendering
be@latin: Apisańnie šryftu Pango dla adlustravańnia subtytraŭ

en: Pause
be@latin: Prypyni

en: Paused
be@latin: Prypynieny

en: Persian
be@latin: Persydzkaja

en: Play
be@latin: Hraj

en: Play / P_ause
be@latin: Hraj / _Prypyni

en: Play / Pause
be@latin: Hraj / Prypyni

en: Play Disc '%s'
be@latin: Hraj dysk '%s'

en: Play movies and songs
be@latin: Hraje filmy j pieśni

en: Play or pause the movie
be@latin: Hraj albo prypyni film

en: Play/Pause
be@latin: Hraj/Prypyni

en: Playing
be@latin: Hrańnie

en: Playing a movie
be@latin: Hrańnie filmu

en: Playlist
be@latin: Śpis

en: Playlist error
be@latin: Pamyłka ŭ śpisie

en: Playlist index
be@latin: Źmiest śpisu hrańnia

en: Please consider using a music player or a CD extractor to play this CD
be@latin: Kali łaska, kab pasłuchać hety CD, vykarystaj muzyčny player ci skapijuj CD

en: Please follow the instructions provided in the link to create a channels listing.
be@latin: Kab stvaryć śpis kanałaŭ, vykanaj instrukcyju, źmieščanuju pa adrasie.

en: Please insert a supported TV adapter.
be@latin: Ustaŭ adapter TV, jaki absłuhoŭvajecca systemaj.

en: Please insert another disc to play back.
be@latin: Ustaŭ inšy dysk, kab prajhrać jaho.

en: Please install the necessary plugins and restart Totem to be able to play this media.
be@latin: Zainstaluj nieabchodnyja pluginy i restartuj Totem, kab jon zmoh hrać takija fajły.

en: Please try again later.
be@latin: Kali łaska, paŭtary sprobu paźniej.

en: Please verify your hardware setup.
be@latin: Spraŭdź nałady svajoj aparatury.

en: Plugin Error
be@latin: Pamyłka plugina

en: Plugins...
be@latin: Pluginy...

en: Popular
be@latin: Papularny

en: Prefere_nces
be@latin: _Nałady

en: Preferences
be@latin: Nałady

en: Preferred audio _format
be@latin: Ulubiony _farmat huku

en: Presentation helper to make annotations on screen
be@latin: Prezentatar, jaki dapamahaje pakidać kamentary na ekranie

en: Previous
be@latin: Papiaredni

en: Previous Chapter/Movie
be@latin: Papiaredni raździeł/film

en: Previous chapter or movie
be@latin: Papiaredni raździeł albo film

en: Print playing movie
be@latin: Vyviadzi nazvu hranaha filmu

en: Properties
be@latin: Ułaścivaści

en: Publish Playlist
be@latin: Apublikuj śpis

en: Python Console
be@latin: Kansol Python

en: Python Console Menu
be@latin: Menu kansoli Python

en: Python Debugger
be@latin: Adładžvańnie Pythona

en: Quality settings for the audio visualization: "0" for small, "1" for normal, "2" for large, "3" for extra large.
be@latin: Nałady jakaści dla vizualizacyi hučańnia: "0" dla nizkaj, "1" dla zvyčajnaj, "2" dla vialikaj, "3" dla vializarnaj.

en: Quit
be@latin: Vyjście

en: Quit the program
be@latin: Vyjdzi z prahramy

en: Rating
be@latin: Acenka

en: Recordings
be@latin: Zapisy

en: Records (S)VCDs or video DVDs
be@latin: Zapisvaje dyski (S)VCD ci videa DVD

en: Related Videos
be@latin: Datyčnyja videa

en: Released on: %s
be@latin: Vydadzieny: %s

en: Remove
be@latin: Vydal

en: Remove file from playlist
be@latin: Vydal fajł sa śpisu

en: Repeat mode
be@latin: Režym paŭtoru

en: Replace
be@latin: Zamiani

en: Reset To _Defaults
be@latin: Viarni _zmoŭčanyja

en: Resize _1:1
be@latin: Źmiani pamiery na _1:1

en: Resize _2:1
be@latin: Źmiani pamiery na _2:1

en: Resize the canvas automatically on file load
be@latin: Aŭtamatyčna dapasuj pamier pry adčytańni fajła

en: Resize to double the original video size
be@latin: Pavialič akno ŭdvaja, adnosna pamieraŭ videa

en: Resize to half the original video size
be@latin: Źmienš akno ŭdvaja, adnosna pamieraŭ videa

en: Resize to the original video size
be@latin: Viarni pamiery videa

en: Resolution
be@latin: Pamiery

en: Romanian
be@latin: Rumynskaja

en: S_idebar
be@latin: _Bakavaja panel

en: S_ubtitles
be@latin: S_ubtytry

en: Sample rate:
be@latin: Častata sempłaŭ:

en: Sat_uration:
be@latin: _Nasyčanaść:

en: Save Gallery
be@latin: Zapišy galereju

en: Save Playlist
be@latin: Zapišy śpis

en: Save Playlist...
be@latin: Zapišy śpis...

en: Save Screenshot
be@latin: Zapišy zdymak ekranu

en: Saving gallery as "%s"
be@latin: Zapis galerei jak "%s"

en: Screenshot width (in pixels):
be@latin: Šyrynia zdymku (u pikselach):

en: Screenshot%d.jpg
be@latin: Zdymak%d.jpg

en: Screenshot%d.png
be@latin: Zdymak%d.png

en: Screenshot.png
be@latin: Zdymak.png

en: Search Results
be@latin: Vyniki pošuku

en: Search for local videos using Tracker
be@latin: Šukaj lakalnyja videafajły praz Tracker

en: Searching subtitles...
be@latin: Pošuk subtytraŭ...

en: Seek
be@latin: Pieraskoč

en: Seek Backwards
be@latin: Pieraskoč nazad

en: Seek Forwards
be@latin: Pieraskoč napierad

en: Seek to %s / %s
be@latin: Pieraskoč da %s / %s

en: Select Movies or Playlists
be@latin: Abiary filmy albo śpisy

en: Select Subtitle Font
be@latin: Abiary šryft dla subtytraŭ

en: Select Text Subtitles
be@latin: Vybiery tekstavyja subtytry

en: Select a file to use for text subtitles
be@latin: Abiary fajł z tekstavymi subtytrami

en: Service _Name:
be@latin: _Nazva pasłuhi:

en: Session management options:
be@latin: Opcyi kiravańnia sesijami:

en: Set the repeat mode
be@latin: Užyj režym paŭtoru

en: Set the shuffle mode
be@latin: Užyj vypadkovy režym

en: Set the window icon to the thumbnail of the playing movie
be@latin: Pakazvaj zamiest ikony akna minijaturny zdymak hranaha filmu

en: Set your Instant Messenger status to away when a movie is playing
be@latin: Pieraklučaj stan klijenta imhniennych paviedamleńniaŭ na "Adyjšoŭ" pry prahladzie filmu

en: Sets 16:9 (Anamorphic) aspect ratio
be@latin: Akreślivaje praporcyi 16:9 (anamarfičnyja)

en: Sets 16:9 (widescreen) aspect ratio
be@latin: Akreślivaje praporcyi 16:9 (šyroki ekran)

en: Sets 2.11:1 (DVB) aspect ratio
be@latin: Akreślivaje praporcyi 2.11:1 (DVB)

en: Sets 4:3 (TV) aspect ratio
be@latin: Akreślivaje praporcyi 4:3 (TV)

en: Sets automatic aspect ratio
be@latin: Akreślivaje aŭtamatyčnyja praporcyi

en: Sets square aspect ratio
be@latin: Akreślivaje kvadratnyja praporcyi

en: Share the current playlist via HTTP
be@latin: Zrabi śpis dastupnym praz HTTP

en: Show Totem's Python console
be@latin: Pakažy kansol Python dla "Totema"

en: Show _Controls
be@latin: Pakažy _kiroŭnyja elementy

en: Show _visual effects when an audio file is played
be@latin: Pakazvaj _vizualnyja efekty, kali hrajecca aŭdyjafajł

en: Show controls
be@latin: Pakažy kiroŭnyja elementy

en: Show or hide the sidebar
be@latin: Pakažy albo schavaj bakavuju panel

en: Show session management options
be@latin: Pakažy opcyi kiravańnia sesijami

en: Show visual effects when no video is displayed
be@latin: Pakazvaj vizualnyja efekty, kali niama videa

en: Show visual effects when playing an audio only file.
be@latin: Pakazvaj vizualnyja efekty, kali hraješ adno hukavy fajł.

en: Show/Hide Controls
be@latin: Pakažy/Schavaj elementy kiravańnia

en: Showing %i - %i of %i match | Showing %i - %i of %i matches
be@latin[0]: Pakazana %i - %i z %i adpaviednika
be@latin[1]: Pakazana %i - %i z %i adpaviednikaŭ
be@latin[2]: Pakazana %i - %i z %i adpaviednikaŭ

en: Shuff_le Mode
be@latin: _Vypadkovy režym

en: Shuffle mode
be@latin: Vypadkovy režym

en: Site:
be@latin: Sajt:

en: Skip _Backwards
be@latin: Pieraskoč na_zad

en: Skip _Forward
be@latin: Pieraskoč na_pierad

en: Skip backwards
be@latin: Pieraskoč nazad

en: Skip forward
be@latin: Pieraskoč napierad

en: Skip to
be@latin: Pieraskoč da

en: Skip to a specific time
be@latin: Pieraskoč da akreślenaha času

en: Sound volume
be@latin: Hučnaść

en: Sound volume, in percent, between 0 and 100
be@latin: Hučnaść, u pracentach, ad 0 da 100

en: South European
be@latin: Paŭdniova-Eŭrapiejskaja

en: Specify file containing saved configuration
be@latin: Vyznačy fajł, jaki źmiaščaje zachavanyja nałady

en: Specify session management ID
be@latin: Vyznačy ID dla kiraŭnika sesijaŭ

en: Square
be@latin: Kvadratny

en: Starting %s
be@latin: Uklučeńnie %s

en: Stereo
be@latin: Sterea

en: Stopped
be@latin: Spynieny

en: Subtitle _language:
be@latin: _Mova subtytraŭ:

en: Subtitle encoding
be@latin: Kadavańnie subtytraŭ

en: Subtitle files
be@latin: Fajły subtytraŭ

en: Subtitle font
be@latin: Šryft dla subtytraŭ

en: Subtitles
be@latin: Subtytry

en: Subtitles downloader
be@latin: Ściahvańnie subtytraŭ

en: Support infrared remote control
be@latin: Padtrymvaj infračyrvonaje addalenaje kiravańnie

en: Supported files
be@latin: Padtrymanyja fajły

en: Surround
be@latin: Vakoł

en: Switch An_gles
be@latin: Źmiani _kut

en: Switch camera angles
be@latin: Źmiani vuhły kamery

en: Switch to fullscreen
be@latin: Pierajdzi ŭ poŭnaekranny režym

en: TV signal lost
be@latin: Stračany syhnał TV

en: Take _Screenshot...
be@latin: Zrabi zdymak _ekranu...

en: Take a screenshot
be@latin: Zdymak _ekranu

en: Text Subtitles
be@latin: Tekstavyja subtytry

en: Thai
be@latin: Tajskaja

en: The Jamendo server returned code %s.
be@latin: Server "Jamendo" viarnuŭ kod %s.

en: The TV adapter could not tune into the channel. Please check your hardware setup and channel configuration.
be@latin: Pryłada TV nie zmahła ŭklučyć hety kanał. Spraŭdź nałady svajoj aparatury j kanału.

en: The Totem plugin could not be started.
be@latin: Niemahčyma było ŭruchomić plugin Totema.

en: The audio device is busy. Is another application using it?
be@latin: Hukavaja pryłada zaniataja. Ci nie vykarystoŭvaje jaje inšaja aplikacyja?

en: The audio output is in use by another application. Please select another audio output in the Multimedia Systems Selector. You may want to consider using a sound server.
be@latin: Vyjście huku ŭžo vykarystoŭvajecca ŭ inšaj aplikacyi. Abiary inšaje vyjście huku ŭ pryładzie Vybaru multymedyjnych systemaŭ. Mahčyma, varta vykarystać hukavy server.

en: The brightness of the video
be@latin: Jaskravaść videa

en: The change of audio output type will only take effect when Totem is restarted.
be@latin: Ty ŭbačyš źmieny typu vyjścia huku tolki paśla ŭruchomieńnia.

en: The connection to this server was refused.
be@latin: Hety server admoviŭ u spałučeńni.

en: The contrast of the video
be@latin: Kantrast videa

en: The device name you specified (%s) seems to be invalid.
be@latin: Nazvanaja nazva pryłady (%s) niapravilnaja.

en: The file does not exist.
be@latin: Fajł nie isnuje.

en: The file you tried to play is an empty file.
be@latin: Hrany fajł pusty.

en: The gromit binary was not found.
be@latin: Binarny fajł gromit nia znojdzieny.

en: The hue of the video
be@latin: Adcieńnie videa

en: The movie could not be read.
be@latin: Niemahčyma adčytać film.

en: The movie could not be recorded.
be@latin: Nie ŭdałosia zapisać film.

en: The playback of this movie requires a %s plugin which is not installed.
be@latin: Kab hrać hety film, musiš zainstalavać plugin %s.

en: The playback of this movie requires the following decoders which are not installed:
    
    %s
be@latin: Kab hrać hety film, musiš zainstalavać nastupnyja dekodery:
    
    %s

en: The playlist '%s' could not be parsed, it might be damaged.
be@latin: Niemahčyma razabrać śpis '%s', jon moža być paškodžanym.

en: The requested audio output was not found. Please select another audio output in the Multimedia Systems Selector.
be@latin: Žadanaje vyjście huku nia znojdzienaje. Abiary inšaje vyjście ŭ pryładzie Vybaru multymedyjnych systemaŭ.

en: The saturation of the video
be@latin: Nasyčanaść videa

en: The server refused access to this file or stream.
be@latin: Server admoviŭ u dostupie da hetaha fajłu albo płyni.

en: The server you are trying to connect to (%s) is unreachable.
be@latin: Server, ź jakim ty sprabuješ spałučycca,(%s) niedasiahalny.

en: The server you are trying to connect to is not known.
be@latin: Server, ź jakim ty sprabuješ spałučycca, nieviadomy.

en: The source seems encrypted and can't be read. Are you trying to play an encrypted DVD without libdvdcss?
be@latin: Krynica źviestak zašyfravanaja, i niama jak ź jaje čytać. Sprabuješ hrać zašyfravany DVD biez libdvdcss?

en: The specified movie could not be found.
be@latin: Nazvany film nia znojdzieny.

en: The video disc could not be duplicated.
be@latin: Niemahčyma skapijavać videadysk.

en: The video output is in use by another application. Please close other video applications, or select another video output in the Multimedia Systems Selector.
be@latin: Vyjście videa ŭžo vykarystoŭvajecca ŭ inšaj aplikacyi. Začyni inšyja videaprahramy, albo abiary inšaje vyjście videa ŭ pryładzie Vybaru multymedyjnych systemaŭ.

en: There is no input plugin to handle the location of this movie
be@latin: Nie staje plugina ŭvachodu dla apracoŭvańnia pałažeńnia filmu

en: There is no plugin to handle this movie.
be@latin: Nie staje plugina dla apracoŭvańnia filmu.

en: There was an error saving the screenshot.
be@latin: Adbyłasia pamyłka zapisu zdymku ekranu.

en: This file is encrypted and cannot be played back.
be@latin: Hety fajł zašyfravany, i jaho niemahčyma hrać.

en: This is an audio-only file and there is no audio output available.
be@latin: Heta prosty hukavy fajł, ale vyjście huku niedastupnaje.

en: This is not supposed to happen; please file a bug report.
be@latin: Heta nie pavinna było zdarycca; kali łaska, paviedam ab hetaj pamyłcy.

en: This location is not a valid one.
be@latin: Hety adras niapravilny.

en: This movie could not be opened.
be@latin: Niemahčyma adčynić hety film.

en: This movie is broken and can not be played further.
be@latin: Hety film paškodžany, i tamu niemahčyma hrać jaho dalej.

en: Thumbnail
be@latin: Minijatura

en: Time seek bar
be@latin: Panel času

en: Time:
be@latin: Čas:

en: Title %d
be@latin: Zahałovak %d

en: Title:
be@latin: Nazva:

en: Toggle Fullscreen
be@latin: Pieraklučy poŭnaekranny režym

en: Too old version of GStreamer installed.
be@latin: Zainstalavanaja zastaraja versija GStreamera.

en: Totem Bemused Server version 1.0
be@latin: Totem Bemused Server versii 1.0

en: Totem Browser Plugin
be@latin: Plugin hartača na bazie Totema

en: Totem Movie Player
be@latin: Videaplayer Totem

en: Totem Preferences
be@latin: Nałady Totemu

en: Totem Python Console
be@latin: Kansol Python dla "Totema"

en: Totem Website
be@latin: Sajt Totema

en: Totem cannot play TV, because no TV adapters are present or they are not supported.
be@latin: Totem nia moža pakazać TV, bo niama patrebnaj aparatury albo jana nie naładžanaja.

en: Totem cannot play this type of media (%s) because it does not have the appropriate plugins to be able to read from the disc.
be@latin: Totem nia moža hrać fajły takoha typu (%s), bo nie staje nieabchodnych pluginaŭ, kab mahčy pračytać z dysku.

en: Totem cannot play this type of media (%s) because it is not supported.
be@latin: Totem nia moža hrać medyi takoha typu (%s), bo jany nie padtrymlivajucca.

en: Totem cannot play this type of media (%s) because the TV device is busy.
be@latin: Totem nia moža hrać medyi takoha typu (%s), bo pryłada TV čymści zaniataja.

en: Totem cannot play this type of media (%s) because you do not have the appropriate plugins to handle it.
be@latin: Totem nia moža hrać fajły takoha typu (%s), bo nie staje nieabchodnych pluginaŭ.

en: Totem contains an exception to allow the use of proprietary GStreamer plugins.
be@latin: Totem dazvalaje vykarystańnie ŭłaśnickich pluginaŭ GStreamer.

en: Totem could not display the help contents.
be@latin: Totem nia moža pakazać źmiest dapamohi.

en: Totem could not get a screenshot of the video.
be@latin: Totem nia zmoh zrabić zdymak ekranu ŭ vypadku hetaha videa.

en: Totem could not initialize the configuration engine.
be@latin: Totem nia zmoh inicyjavać kiravańnie naładami.

en: Totem could not play '%s'
be@latin: Totem nia moža hrać '%s'

en: Totem could not play '%s'.
be@latin: Totem nia zmoh adčynić '%s'.

en: Totem could not play this media (%s) although a plugin is present to handle it.
be@latin: Totem nia moža hrać taki fajł (%s), choć užo zainstalavany plugin, jaki dapamahaje jamu ŭ hetym.

en: Totem could not startup.
be@latin: Niemahčyma ŭruchomić Totem.

en: Totem does not support playback of Audio CDs
be@latin: Totem nie padtrymvaje vykanańnia aŭdyjo CD

en: Totem is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
be@latin: Prahrama Totem raspaŭsiudžvajecca sa spadziavańniami, što jana budzie karysnaj, ale BIEŹ NIJAKICH HARANTYJAŬ; navat biez harantavańnia PRYDATNAŚCI DA KANKRETNAHA VYKARYSTAŃNIA. Padrabiaznaści možna pračytać u Ahulnaj hramadzkaj licenzii GNU (GNU GPL).

en: Totem is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
be@latin: Totem heta svabodnaja prahrama; ty možaš raspaŭsiudžvać jaje i/albo madyfikavać zhodna z umovami Ahulnaj hramadzkaj licenzii GNU (GNU GPL), apublikavanaj Fundacyjaj svabodnych prahramaŭ (Free Software Foundation), u versii 2 albo (pry žadańni) luboj paźniejšaj.

en: Totem is missing a channels listing to be able to tune the receiver.
be@latin: Totem nia maje śpisu kanałaŭ, patrebnaha, kab naładzić receiver.

en: Totem was not able to play this disc.
be@latin: Totem nia moža hrać taki dysk.

en: Turkish
be@latin: Tureckaja

en: Type of audio output to use
be@latin: Typ vyjścia huku

en: Type of audio output to use: "0" for stereo, "1" for 4-channel output, "2" for 5.0 channel output, "3" for 5.1 channel output, "4" for AC3 Passthrough.
be@latin: Typ vyjścia huku: "0" dla stereahuku, "1" dla 4-kanalnaha vyjścia, "2" dla 5.0-kanalnaha vyjścia, "3" dla 5.1-kanalnaha vyjścia, "4" dla niedekadavanaha AC3.

en: Unable to activate plugin %s
be@latin: Niemahčyma aktyvizavać plugin %s

en: Unable to activate plugin %s.
    %s
be@latin: Niemahčyma aktyvizavać plugin %s.
    %s

en: Unable to write a project.
be@latin: Nie ŭdałosia zapisać prajekt.

en: Unicode
be@latin: Unikod

en: Unknown
be@latin: Nieviadomy

en: Unknown video
be@latin: Nieviadomaje videa

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
be@latin: Nieviadomaja versija "%s" dla fajła rabočaha stała

en: Unrecognized launch option: %d
be@latin: Nieviadomaja opcyja ŭklučeńnia: %d

en: Untitled %d
be@latin: Nienazvany %d

en: Use _encrypted transport protocol (HTTPS)
be@latin: Užyj _zašyfravany transpartny pratakoł (HTTPS)

en: Verify your system installation. The Totem plugin will now exit.
be@latin: Pravier instalacyju systemy. Plugin Totema zakančvaje pracu.

en: Verify your system installation. Totem will now exit.
be@latin: Pravier instalacyju systemy. Totem zakančvaje pracu.

en: Video
be@latin: Videa

en: Video Disc Recorder
be@latin: Zapis videadyskaŭ

en: Video codec '%s' is not handled. You might need to install additional plugins to be able to play some types of movies
be@latin: Videakodek '%s' nie padtrymvajecca. Varta zainstalavać dadatkovyja pluginy, kab mahčy hrać niekatoryja typy filmaŭ

en: Video codec is not handled.
be@latin: Videakodek nie padtrymvajecca.

en: Video files
be@latin: Videafajły

en: Videos
be@latin: Videa

en: Vietnamese
be@latin: Vijetnamskaja

en: Visual Effects
be@latin: Vizualnyja efekty

en: Visualization _size:
be@latin: _Pamiery vizualizacyi:

en: Visualization quality setting
be@latin: Jakaść vizualizacyi

en: Volume Down
be@latin: Cišej

en: Volume Up
be@latin: Hučniej

en: Volume _Down
be@latin: _Cišej

en: Volume _Up
be@latin: _Hučniej

en: Watch TV on '%s'
be@latin: Hladzi TV praz '%s'

en: Western
be@latin: Zachodniaja

en: Whether the main window should stay on top
be@latin: Akreślivaje, ci musić hałoŭnaje akno zastavacca ŭhary

en: Whether the main window should stay on top of the other ones
be@latin: Akreślivaje, ci musić hałoŭnaje akno zastavacca nad inšymi voknami

en: Whether to autoload text subtitle files when a movie is loaded
be@latin: Ci aŭtamatyčna zahružać tekstavyja fajły z subtytrami, kali zahružajecca film

en: Whether to disable the plugins in the user's home directory
be@latin: Ci adklučyć pluginy z chatniaha katalohu karystalnika

en: Whether to enable debug for the playback engine
be@latin: Akreślivaje, ci treba ŭkučyć adładku dla hrańnia

en: XML Shareable Playlist
be@latin: Supolny śpis XML

en: Year:
be@latin: Hod:

en: You are not allowed to open this file.
be@latin: Tabie nie dazvolili adčyniać hety fajł.

en: You can access the totem object through 'totem_object' :\n%s
be@latin: Ty možaš dastupicca da abjektu totem praz "totem_object" :\n%s

en: You might want to check that a disc is present in the drive and that it is correctly configured.
be@latin: Pravier najaŭnaść dysku ŭ pryładzie i pravilnaść naładaŭ hetaj pryłady.

en: You need to install the Python simplejson module.
be@latin: Treba zainstalavać modul Python z nazvaju "simplejson".

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Totem; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA
be@latin: Ty musiŭ atrymać kopiju Ahulnaj hramadzkaj licenzii GNU (GNU GPL) razam z Totemam; kali ty nie atrymaŭ jaje, napišy pra heta (pa-anhielsku) pa adrasie: Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307 USA

en: YouTube browser
be@latin: Ahladalnik YouTube

en: Zoom In
be@latin: Pavialič

en: Zoom Out
be@latin: Źmienš

en: Zoom Reset
be@latin: Zmoŭčanaje pavieličeńnie

en: Zoom in
be@latin: Pavialič

en: Zoom out
be@latin: Źmienš

en: Zoom reset
be@latin: Zmoŭčanaje pavieličeńnie

en: _About
be@latin: _Ab prahramie

en: _Add to Playlist
be@latin: _Dadaj da śpisu

en: _Allow the screensaver to activate even when audio-only is playing
be@latin: _Dazvol uklučać źbierahalnik ekranu, navat kali hrajecca tolki huk

en: _Angle Menu
be@latin: _Menu kuta

en: _Aspect Ratio
be@latin: _Praporcyi

en: _Audio output type:
be@latin: Typ vyjścia _huku:

en: _Brightness:
be@latin: _Jarkaść:

en: _Chapter Menu
be@latin: Menu _raździełaŭ

en: _Clear Playlist
be@latin: _Ačyść śpis

en: _Contents
be@latin: _Źmiest

en: _Copy Location
be@latin: _Skapijuj pałažeńnie

en: _Create Video Disc...
be@latin: _Stvary videadysk...

en: _DVD Menu
be@latin: Menu _DVD

en: _Deinterlace
be@latin: Užyj _deinterlace

en: _Download Movie Subtitles...
be@latin: _Vaźmi subtytraŭ dla filmu...

en: _Edit
be@latin: _Źmiani

en: _Eject
be@latin: _Vysuń

en: _Encoding:
be@latin: _Kadavańnie:

en: _Font:
be@latin: _Šryft:

en: _Fullscreen
be@latin: _Poŭny ekran

en: _Go
be@latin: _Pierajdzi

en: _Help
be@latin: _Dapamoha

en: _Hue:
be@latin: _Adcieńnie:

en: _Languages
be@latin: _Movy

en: _Movie
be@latin: _Film

en: _Next Chapter/Movie
be@latin: _Nastupny raździeł/film

en: _Open Jamendo Album Page in Browser
be@latin: _Adčyni staronku albomu na Jamendo ŭ hartačy

en: _Open in Web Browser
be@latin: _Adčyni ŭ hartačy sieciva

en: _Open with "%s"
be@latin: _Adčyni praz "%s"

en: _Open...
be@latin: _Adčyni...

en: _Play Now
be@latin: Zaj_hraj

en: _Play with Subtitle
be@latin: _Zajhraj z subtytrami

en: _Previous Chapter/Movie
be@latin: _Papiaredni raździeł/film

en: _Properties
be@latin: _Ułaścivaści

en: _Python Console
be@latin: _Kansol Python

en: _Quit
be@latin: _Vyjście

en: _Remove
be@latin: _Vydal

en: _Repeat Mode
be@latin: Režym _paŭtoru

en: _Resize 1:2
be@latin: _Źmiani pamiery na 1:2

en: _Select Text Subtitles...
be@latin: _Vybiery tekstavyja subtytry...

en: _Skip to...
be@latin: _Pieraskoč da...

en: _Skip to:
be@latin: Piera_skoč da:

en: _Sound
be@latin: _Huk

en: _Title Menu
be@latin: _Zahałoŭnaje menu

en: _Type of visualization:
be@latin: _Typ vizualizacyi:

en: _View
be@latin: _Vyhlad

en: device%d
be@latin: pryłada%d

en: seconds
be@latin: sekundy
