libgweather master - en to bg translation catalogue (221 entries)

en: %.0fm
bg: %.0f m

en: %.1f km
bg: %.1f km

en: %.1f m/s
bg: %.1f m/s

en: %.1f miles
bg: %.1f mile

en: %.1f mmHg
bg: %.1f mmHg

en: %.1f mph
bg: %.1f mile/h

en: %.2f hPa
bg: %.2f hPa

en: %.2f inHg
bg: %.2f inHg

en: %.2f kPa
bg: %.2f kPa

en: %.2f mb
bg: %.2f mb

en: %.3f atm
bg: %.3f atm

en: %.f%%
bg: %.f %%

en: %0.1f knots
bg: %0.1f kn

en: %a, %b %d / %H∶%M
bg: %a, %d %b — %H:%M

en: %s / %s
bg: %s / %s

en: ('', 'KNYC', nothing)
bg: ('', 'LBSF', nothing)

en: Beaufort force
bg: Сила по Бофорт

en: Beaufort force %.1f
bg: Сила по Бофорт %.1f

en: Blowing dust
bg: Прах със силен вятър и намалена видимост

en: Blowing sand
bg: Пясък със силен вятър и намалена видимост

en: Blowing snowfall
bg: Снеговалеж със силен вятър и намалена видимост

en: Blowing sprays
bg: Леко ръмене със силен вятър и намалена видимост

en: Broken clouds
bg: Разпокъсана облачност

en: Calm
bg: Спокойно

en: Clear sky
bg: ясно небе

en: Default location
bg: Стандартно местоположение

en: Distance unit
bg: Единици за разстояние

en: Drifting dust
bg: Прах, който ще се разнесе

en: Drifting sand
bg: Пясък, който ще се разсее

en: Drifting snow
bg: Снеговалеж, който ще се разсее

en: Drizzle
bg: Ръмене

en: Dust
bg: Прах

en: Dust whirls
bg: Прашни завихряния

en: Dust whirls in the vicinity
bg: Прашни завихряния в околността

en: Duststorm
bg: Прашна буря

en: Duststorm in the vicinity
bg: Прашна буря в околността

en: East
bg: Изток

en: East — Northeast
bg: Изток-североизток

en: East — Southeast
bg: Изток-югоизток

en: Few clouds
bg: Лека облачност

en: Fog
bg: Мъгла

en: Fog in the vicinity
bg: Мъгла в околността

en: Freezing drizzle
bg: Ръмене със заледявания

en: Freezing fog
bg: Мъгла със заледявания

en: Freezing rain
bg: Дъжд със заледявания

en: Funnel cloud
bg: Фуниевиден облак

en: Hail
bg: Градушка

en: Hail showers
bg: Градушка с прекъсвания

en: Hailstorm
bg: Буря с градушка

en: Haze
bg: Мараня

en: Heavy drizzle
bg: Силно ръмене

en: Heavy duststorm
bg: Силна прашна буря

en: Heavy rain
bg: Проливен дъжд

en: Heavy sandstorm
bg: Силна пясъчна буря

en: Heavy sleet
bg: Силна суграшица

en: Heavy snow
bg: Тежък снеговалеж

en: Heavy snow grains
bg: Силна суграшица

en: Ice crystals
bg: Ледени кристали

en: Light drizzle
bg: Леко ръмене

en: Light rain
bg: Лек дъжд

en: Light snow
bg: Лек снеговалеж

en: Light snow grains
bg: Лека суграшица

en: Little sleet
bg: Краткотрайна суграшица

en: Mist
bg: Утринна мъгла

en: Moderate drizzle
bg: Умерено силно ръмене

en: Moderate rain
bg: Умерено силен дъжд

en: Moderate sleet
bg: Умерено силна суграшица

en: Moderate snow
bg: Умерено силен снеговалеж

en: Moderate snow grains
bg: Умерено силна суграшица

en: North
bg: Север

en: North — Northeast
bg: Север-североизток

en: North — Northwest
bg: Север-севрозапад

en: Northeast
bg: Североизток

en: Northwest
bg: Северозапад

en: Overcast
bg: Плътна облачност

en: Partial fog
bg: Частична мъгла

en: Patches of fog
bg: Мъгла на отделни места

en: Pressure unit
bg: Единици за налягане

en: Rain
bg: Дъжд

en: Rain showers
bg: Дъждове с прекъсвания

en: Retrieval failed
bg: Получаването неуспешно

en: Sand
bg: Пясък

en: Sandstorm
bg: Пясъчна буря

en: Sandstorm in the vicinity
bg: Пясъчна буря в околността

en: Scattered clouds
bg: Разпръсната облачност

en: Shallow fog
bg: Незначителна мъгла

en: Showers of sleet
bg: Суграшица с прекъсвания

en: Showers of small hail
bg: Краткотрайна градушка с прекъсвания

en: Sleet
bg: Суграшица

en: Sleet storm
bg: Буря със суграшица

en: Small hail
bg: Краткотрайна градушка

en: Small hailstorm
bg: Краткотрайна буря с градушка

en: Smoke
bg: Пушек

en: Snow
bg: Снеговалеж

en: Snow grains
bg: Суграшица с прекъсвания

en: Snow showers
bg: Снеговалежи с прекъсвания

en: Snowstorm
bg: Снежна виелица

en: South
bg: Юг

en: South — Southeast
bg: Юг-югоизток

en: South — Southwest
bg: Юг-югозапад

en: Southeast
bg: Югоизток

en: Southwest
bg: Югозапад

en: Speed unit
bg: Единици за скорост

en: Squall
bg: Шквал

en: Temperature unit
bg: Единици за температура

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
bg: Стандартното географско местоположение, ползвано от аплета за времето. Първото поле е показваното име. Ако е празно, ще се вземе от базата от данни с местоположенията. Второто поле е кода по METAR за стандартната метеорологическа станция. Полето не трябва да е празно, а стойността му трябва да съответства на някой код от елемент <code> от файла „Locations.xml“. Третото поле е наредена двойка географски координати – (ширина, дължина). То има превес над стойностите от базата от данни. Използва се само за изчисленията за изгревите, залезите на слънцето и фазите на луната. Не се използва за прогнозата за времето.

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
bg: Мерна единица за разстояние (напр. за видимост или дистанция до някое събитие). Стойността е „meters“ (метър), „km“ (километър) и „miles“ (миля).

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
bg: Мерна единица за налягане. Стойността е „kpa“ (килопаскал), „hpa“ (хектопаскал), „mb“ (милибар, равен е на хектопаскал), „mm-hg“ (милиметър живачен стълб), „inch-hg“ (инч живачен стълб) или „atm“ (атмосфера).

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
bg: Мерна единица за скорост (напр. на вятър). Стойността е „ms“ (метър в секунда), „kph“ (километър в час), „mph“ (миля в час), „knots“ (възел) или „bft“ (по Бофорт).

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
bg: Мерна единица за температурата. Стойността е  „kelvin“ (келвин), „centigrade“ (градус по Целзий) или „fahrenheit“ (градус по Фаренхайт).

en: Thunderstorm
bg: Гръмотевици

en: Tornado
bg: Торнадо

en: Unknown observation time
bg: Неизвестно време на наблюдение

en: Unknown precipitation
bg: Неясен вид валежи

en: Variable
bg: Променлива посока

en: Volcanic ash
bg: Вулканична пепел

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
bg: Данните са от проекта <a href='https://openweathermap.org'>Open Weather Map</a>

en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
bg: Данните са от <a href='https://www.met.no/'>Норвежкия метеорологичен институт</a>

en: West
bg: Запад

en: West — Northwest
bg: Запад-северозапад

en: West — Southwest
bg: Запад-югозапад

en: blowing dust
bg: прах със силен вятър и намалена видимост

en: blowing sand
bg: пясък със силен вятър и намалена видимост

en: blowing snowfall
bg: снеговалеж със силен вятър и намалена видимост

en: blowing sprays
bg: леко ръмене със силен вятър и намалена видимост

en: broken clouds
bg: разпокъсана облачност

en: clear sky
bg: ясно небе

[ctx: dew]
en: Unknown
bg: Неизвестна

en: drifting dust
bg: прах, който ще се разнесе

en: drifting sand
bg: пясък, който ще се разсее

en: drifting snow
bg: снеговалеж, който ще се разсее

en: drizzle
bg: ръмене

en: dust
bg: прах

en: dust whirls
bg: прашни завихряния

en: dust whirls in the vicinity
bg: прашни завихряния в околността

en: duststorm
bg: прашна буря

en: duststorm in the vicinity
bg: прашна буря в околността

en: east
bg: североизток

en: east — northeast
bg: изток-югоизток

en: east — southeast
bg: изток-югоизток

en: few clouds
bg: лека облачност

en: fog
bg: мъгла

en: fog in the vicinity
bg: мъгла в околността

en: freezing drizzle
bg: ръмене със заледявания

en: freezing fog
bg: мъгла със заледявания

en: freezing rain
bg: дъжд със заледявания

en: funnel cloud
bg: фуниевиден облак

en: hail
bg: градушка

en: hail showers
bg: градушка с прекъсвания

en: hailstorm
bg: буря с градушка

en: haze
bg: мараня

en: heavy drizzle
bg: силно ръмене

en: heavy duststorm
bg: силна прашна буря

en: heavy rain
bg: проливен дъжд

en: heavy sandstorm
bg: силна пясъчна буря

en: heavy sleet
bg: силна суграшица

en: heavy snow
bg: тежък снеговалеж

en: heavy snow grains
bg: силна суграшица

[ctx: humidity]
en: Unknown
bg: Неизвестна

en: ice crystals
bg: ледени кристали

en: knots
bg: възли

en: light drizzle
bg: леко ръмене

en: light rain
bg: лек дъжд

en: light snow
bg: лек снеговалеж

en: light snow grains
bg: лека суграшица

en: little sleet
bg: краткотрайна суграшица

en: mist
bg: мъгла

en: moderate drizzle
bg: умерено силно ръмене

en: moderate rain
bg: умерено силен дъжд

en: moderate sleet
bg: умерено силна суграшица

en: moderate snow
bg: умерено силен снеговалеж

en: moderate snow grains
bg: умерено силна суграшица

en: north
bg: север

en: north — northeast
bg: север-североизток

en: north — northwest
bg: север-севрозапад

en: northeast
bg: североизток

en: northwest
bg: северозапад

en: overcast
bg: плътна облачност

en: partial fog
bg: частична мъгла

en: patches of fog
bg: мъгла на отделни места

[ctx: pressure]
en: Unknown
bg: Неизвестно

en: rain
bg: дъжд

en: rain showers
bg: дъждове с прекъсвания

en: sand
bg: пясък

en: sandstorm
bg: пясъчна буря

en: sandstorm in the vicinity
bg: пясъчна буря в околността

en: scattered clouds
bg: разпръсната облачност

en: shallow fog
bg: незначителна мъгла

en: showers of sleet
bg: суграшица с прекъсвания

en: showers of small hail
bg: краткотрайна градушка с прекъсвания

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
bg: Неправилно

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: sky conditions]
en: invalid
bg: неправилно

en: sleet
bg: суграшица

en: sleet storm
bg: буря със суграшица

en: small hail
bg: краткотрайна градушка

en: small hailstorm
bg: краткотрайна буря с градушка

en: smoke
bg: пушек

en: snow
bg: снеговалеж

en: snow grains
bg: суграшица с прекъсвания

en: snow showers
bg: снеговалежи с прекъсвания

en: snowstorm
bg: снежна виелица

en: south
bg: юг

en: south — southeast
bg: юг-югоизток

en: south — southwest
bg: юг-югозапад

en: southeast
bg: югоизток

en: southwest
bg: югозапад

en: squall
bg: шквал

[ctx: temperature]
en: Unknown
bg: Неизвестна

en: thunderstorm
bg: гръмотевици

en: tornado
bg: торнадо

en: unknown precipitation
bg: неясен вид валеж

en: variable
bg: променлива посока

[ctx: visibility]
en: Unknown
bg: Неизвестна

en: volcanic ash
bg: вулканична пепел

en: west
bg: югозапад

en: west — northwest
bg: запад-северозапад

en: west — southwest
bg: запад-югозапад

[ctx: wind direction]
en: Invalid
bg: Неправилна

[ctx: wind direction]
en: invalid
bg: неправилна

[ctx: wind speed]
en: Unknown
bg: Неизвестна
