sane-backends 1.0.11 - en to bg translation catalogue (581 entries)

en: (1/1) Button test option. Prints some text...
bg: (1/1) Бутонна тестова опция. Извежда някакъв текст...

en: (1/3) Fixed
bg: (1/3) Фиксирана

en: (1/3) Fixed test option with no unit and no constraint set.
bg: (1/3) Фиксирана тестова опция без нагласена единица и ограничения.

en: (1/3) String test option without constraint.
bg: (1/3) Стрингова тестова опция без ограничение.

en: (1/6) Bool soft select soft detect
bg: (1/6) Булева мек избор мек детект

en: (1/6) Bool test option that has soft select and soft detect (and advanced) capabilities. That's just a normal bool option.
bg: (1/6) Булева тестова опция с мек избор и мек детект (и разширени) възможности. Това е просто нормална булева опция.

en: (2/3) Fixed constraint range
bg: (2/3) Фиксирана ограничение обхват

en: (2/3) Fixed test option with unit microsecond and constraint range set. Minimum is -42.17, maximum 32767.9999, and quant is 2.0.
bg: (2/3) Фиксирана тестова опция с единица микросекунда и нагласен ограничен обхват. Минимумът е -42,17, максимумът 32767,9999, а стъпката е 2,0.

en: (2/3) String constraint string list
bg: (2/3) String ограничен string list

en: (2/3) String test option with string list constraint.
bg: (2/3) Стрингова тестова опция с ограничен string list.

en: (2/6) Bool hard select soft detect
bg: (2/6) Булева твърд избор и мек детект

en: (2/6) Bool test option that has hard select and soft detect (and advanced) capabilities. That means the option can't be set by the frontend but by the user (e.g. by pressing a button at the device).
bg: (2/6) Булева тестова опция с твърд избор и мек детект (и разширени) възможности. Това означава, че опцията не може да се нагласи от фронтенда, а само от потребителя (напр. чрез натискане на бутон върху устройството).

en: (3/3) Fixed constraint word list
bg: (3/3) Фиксирана ограничен word list

en: (3/3) Fixed test option with no unit and constraint word list set.
bg: (3/3) Фиксирана тестова опция без нагласена единица и с ограничен word list.

en: (3/3) String constraint long string list
bg: (3/3) String с ограничен long string list

en: (3/3) String test option with string list constraint. Contains some more entries...
bg: (3/3) Стрингова тестова опция с ограничителен string list. Съдържа повече стойности...

en: (3/6) Bool hard select
bg: (3/6) Булева твърд избор

en: (3/6) Bool test option that has hard select (and advanced) capabilities. That means the option can't be set by the frontend but by the user (e.g. by pressing a button at the device) and can't be read by the frontend.
bg: (3/6) Булева тестова опция с твърд избор (и разширени) възможности. Това означава, че опцията не може да се налася от фронтенда, а само от потребителя (напр. чрез натискане на бутон върху устройството) и фронтендът не може да я чете.

en: (4/6) Bool soft detect
bg: (4/6) Булева мек детект

en: (4/6) Bool test option that has soft detect (and advanced) capabilities. That means the option is read-only.
bg: (4/6) Булева тестова опция с мек детект (и разширени) възможности. Това означава, че опцията е само за четене (read-only).

en: (5/6) Bool soft select soft detect emulated
bg: (5/6) Булева мек избор мек детект емулирана

en: (5/6) Bool test option that has soft select, soft detect, and emulated (and advanced) capabilities.
bg: (5/6) Булева тестова опция с мек избор, мек детект и емулирани (и разширени възможности.

en: (6/6) Bool soft select soft detect auto
bg: (6/6) Булева мек избор мек детект авто

en: (6/6) Bool test option that has soft select, soft detect, and automatic (and advanced) capabilities. This option can be automatically set by the backend.
bg: (6/6) Булева тестова опция с мек избор, мек детект и автоматични (и разширени) възможности. Тази опция може автоматично да се нагласи от бекенда.

en: 2-pixel
bg: 2-пикселно

en: 2x2 custom
bg: 2х2 по избор

en: 2x2 normal
bg: 2х2 нормално

en: 3x3 custom
bg: 3х3 по избор

en: 3x3 normal
bg: 3х3 нормално

en: 4-pixel
bg: 4-пикселно

en: 4x4 coarse
bg: 4х4 грубо

en: 4x4 custom
bg: 4х4 по избор

en: 4x4 fine
bg: 4х4 фино

en: 4x4 normal
bg: 4х4 нормално

en: 5x5 coarse
bg: 5х5 грубо

en: 5x5 custom
bg: 5х5 по избор

en: 5x5 fine
bg: 5х5 фино

en: 6x4 (inch)
bg: 6x4 (инча)

en: 6x6 custom
bg: 6х6 по избор

en: 6x6 normal
bg: 6х6 нормално

en: 8 bit output
bg: 8-битово извеждане.

en: 8-pixel
bg: 8-пикселно

en: 8.5x11 (inch)
bg: 8,5х11 (инча)

en: 8x10 (inch)
bg: 8х10 (инча)

en: 8x8 Coarse Fatting
bg: 8x8 груб Fatting

en: 8x8 Fine Fatting
bg: 8x8 фин Fatting

en: 8x8 Vertical Line
bg: 8x8 вертикална черта

en: 8x8 coarse
bg: 8х8 грубо

en: 8x8 custom
bg: 8х8 по избор

en: 8x8 fine
bg: 8х8 фино

en: 8x8 normal
bg: 8х8 нормално

en: 8x8 very fine
bg: 8х8 много фино

en: A longer exposure time lets the scanner collect more light. Suggested use is 175% for prints, 150% for normal slides and "Negative" for negative film. For dark (underexposed) images you can increase this value.
bg: По-дългото време на експонация позволява на скенера да събере повече светлина. Предложената употреба е 175% за разпечатки, 150% за нормални слайдове и "Негатив" за негативен филм. За тъмни (подекспонирани) изображения можете да завишите тази стойност.

en: A5 landscape
bg: A5 пейзаж

en: A5 portrait
bg: A5 портрет

en: Adds to blue based on green level
bg: Добавя към синьото според степента на зелено

en: Adds to blue based on red level
bg: Добавя към синьото според степента на червено

en: Adds to green based on blue level
bg: Добавя към зеленото според степента на синьо

en: Adds to green based on red level
bg: Добавя към зеленото според степента на червено

en: Adds to red based on blue level
bg: Добавя към червеното според степента на синьо

en: Adds to red based on green level
bg: Добавя към червеното според степента на зелено

en: Advanced
bg: Разширено

en: After sending the scan command, wait until the button on the scanner is pressed to actually start the scan process.
bg: След изпращане на команда за сканиране, изчакай, докато бутонът на скенера не е натиснат, преди да започнеш самото сканиране.

en: All pages
bg: Всички страници

en: Analog Gain
bg: Аналогово увеличение

en: Analog gamma blue
bg: Аналогова гама - синьо

en: Analog gamma correction
bg: Корекция на аналоговата гама

en: Analog gamma green
bg: Аналогова гама - зелено

en: Analog gamma red
bg: Аналогова гама - червено

en: Analog gamma-correction
bg: Аналогова гама-корекция

en: Analog gamma-correction for blue
bg: Аналогова гама-корекция за синьо

en: Analog gamma-correction for green
bg: Аналогова гама-корекция за зелено

en: Analog gamma-correction for red
bg: Аналогова гама-корекция за червено

en: Auto
bg: Авто

en: Auto Threshold
bg: Автоматичен праг

en: Auto area segmentation
bg: Автоматична сегментация на площ

en: Auto eject
bg: Авто изваждане

en: Automatic
bg: Автоматично

en: Automatic Document Feeder
bg: Автоматично подаване на документи

en: Automatic adjustment of threshold
bg: Автоматично пригаждане на прага

en: Automatic separation
bg: Автоматично разделение

en: Automatic threshold
bg: Автоматичен праг

en: Automatic warmup
bg: Автоматично загряване

en: Automatically sets brightness, contrast, white level, gamma, noise reduction and image emphasis
bg: Автоматично наглася яркостта, контраста, нивото на бяло, гамата, редукцията на шума и подчертаването на образа

en: Balance factor for blue. A value of 100% means no correction.
bg: Фактор за балансиране на синьото. 100% означава без корекция.

en: Balance factor for green. A value of 100% means no correction.
bg: Фактор за балансиране на зеленото. 100% означава без корекция.

en: Balance factor for red. A value of 100% means no correction.
bg: Фактор за балансиране на червеното. 100% означава без корекция.

en: Bi-level black and white (lineart mode)
bg: Черно и бяло в две нива (режим lineart)

en: Bind RGB
bg: Вържи RGB

en: Bind X and Y resolution
bg: Вържи резолюцията по X и Y

en: Bind analog gamma
bg: Вържи аналоговата гама

en: Bind gamma
bg: Вържи гамата

en: Bit depth
bg: Дълбочина на бита

en: Black level
bg: Степен на черното

en: Blue
bg: Синьо

en: Blue balance
bg: Баланс - синьо

en: Blue brightness
bg: Яркост - синьо

en: Blue gain
bg: Увеличение - синьо

en: Blue intensity
bg: Интензитет - синьо

en: Blue offset
bg: Офсет - синьо

en: Bool test options
bg: Булеви тестови опции

en: Bottom-right x
bg: Долен десен x

en: Bottom-right x position of scan area.
bg: Долна дясна x позиция на площта за сканиране.

en: Bottom-right y
bg: Долен десен y

en: Bottom-right y position of scan area.
bg: Долна дясна y позиция на площта за сканиране.

en: Brightness
bg: Яркост

en: Button test options
bg: Бутонни тестови опции

en: CRT monitors
bg: CRT монитори

en: Cal. exposure-time
bg: Нагласи време за експониране

en: Cal. exposure-time for blue
bg: Нагласи време за експониране - синьо

en: Cal. exposure-time for green
bg: Нагласи време за експониране - зелено

en: Cal. exposure-time for red
bg: Нагласи време за експониране - червено

en: Cal. lamp density
bg: Нагласи плътността на лампата

en: Calibrate
bg: Калибриране

en: Calibrate Scanner
bg: Калибрирай скенера

en: Calibrate before next scan
bg: Калибрирай преди следващото сканиране

en: Calibrate lens focus in document position
bg: Калибрирай фокуса на лещата в позиция документ

en: Calibration
bg: Калибрация

en: Calibration by backend
bg: Калибрация от бекенда

en: Calibration mode
bg: Режим калибрация

en: Change Document.
bg: Смени документа.

en: Change document
bg: Смени документа

en: Channel
bg: Канал

en: Coarse
bg: 8х8 грубо

en: Coarse calibration
bg: Груба калибрация

en: Coarse calibration for first scan only
bg: Груба калибрация само за първото сканиране

en: Coarse calibration is only done for the first scan. Works with most scanners and can save scanning time. If the image brightness is different with each scan, disable this option. For testing only.
bg: Грубата калибрация се прави само за първото сканиране. Работи с всички скенери и пести време. Ако яркостта на изображението е различна при всяко сканиране, забранете тази опция. Само за тестване

en: Color
bg: Цвят

en: Color 36
bg: Цвят 36

en: Color Halftone
bg: Цветно с полутонове

en: Color Lineart
bg: Цветно Lineart

en: Color Matrix
bg: Цветна матрица

en: Color RAW
bg: Цвят RAW

en: Color RGB
bg: Цвят RGB

en: Color RGB TEXT
bg: Цвят RGB TEXT

en: Color balance
bg: Цветови баланс

en: Color channels gain settings
bg: Настройки по увеличение на цветните канали

en: Color channels offset settings
bg: Настройки по офсета на цветните канали

en: Color correction
bg: Цветова корекция.

en: Color correction coefficients
bg: Коефициенти на цветова корекция

en: Color pattern
bg: Цветови десен

en: Color24
bg: Цвят 24

en: Color36
bg: Цвят 36

en: Color48
bg: Цвят 48

en: Conditional
bg: Кондиционално

en: Contrast
bg: Контраст

en: Contrast blue channel
bg: Контраст - син канал

en: Contrast green channel
bg: Контраст - зелен канал

en: Contrast red channel
bg: Контраст - червен канал

en: Controls blue level
bg: Наглася степента на синьо

en: Controls green level
bg: Наглася степента на зелено

en: Controls red level
bg: Наглася степента на червено

en: Controls the "hue" (blue-level) of the acquired image.
bg: Наглася оттенъка (в синьото ниво) на полученото изображение.

en: Controls the brightness of the acquired image.
bg: Настройва яркостта на полученото изображение.

en: Controls the brightness of the blue channel of the acquired image.
bg: Наглася яркостта на синия канал на полученото изображение.

en: Controls the brightness of the green channel of the acquired image.
bg: Наглася яркостта на зеления канал на полученото изображение.

en: Controls the brightness of the red channel of the acquired image.
bg: Наглася яркостта на червения канал на полученото изображение.

en: Controls the contrast of the acquired image.
bg: Настройва контраста на полученото изображение.

en: Controls the contrast of the blue channel of the acquired image.
bg: Наглася контраста на синия канал на полученото изображение.

en: Controls the contrast of the green channel of the acquired image.
bg: Наглася контраста на зеления канал на полученото изображение.

en: Controls the contrast of the red channel of the acquired image.
bg: Наглася контраста на червения канал на полученото изображение.

en: Controls whether backtracking is forced.
bg: Оттук можете да наложите връщане на главата.

en: Custom
bg: 8х8 по избор

en: Custom color matrix for grayscale scans.
bg: Цветна матрица по избор за сканиране в сива скала.

en: Custom color matrix.
bg: Цветна матрица по избор.

en: Debugging Options
bg: Опции за дебъг

en: Default
bg: По подразбиране

en: Defaults
bg: Висящи опции

en: Define calibration mode
bg: Дефинирай режима на калибрация

en: Define exposure-time for blue calibration
bg: Дефинирай времето на експонация за калибрация на синьо

en: Define exposure-time for blue scan
bg: Дефинирай времето на експонация за сканиране на синьо

en: Define exposure-time for calibration
bg: Дефинирай времето на експонация за калибрация

en: Define exposure-time for green calibration
bg: Дефинирай времето на експонация за калибрация на зелено

en: Define exposure-time for green scan
bg: Дефинирай времето на експонация за сканиране на зелено

en: Define exposure-time for red calibration
bg: Дефинирай времето на експонация за калибрация на червено

en: Define exposure-time for red scan
bg: Дефинирай времето на експонация за сканиране на червено

en: Define exposure-time for scan
bg: Дефинирай времето на експонация за сканиране

en: Define lamp density for calibration
bg: Дефинирай плътността на лампата за калибрация

en: Define lamp density for scan
bg: Дефинирай плътността на лампата за сканирането

en: Defines the halftoning (dithering) pattern for scanning halftoned images.
bg: Определя десена за полутонизиране (dithering) при сканирането на изображения с полутонове.

en: Defines the zoom factor the scanner will use
bg: Определя фактора на увеличение за скенера

en: Delay the transfer of data to the pipe.
bg: Забавяне на трансфера на данни по линията.

en: Determines the speed at which the scan proceeds.
bg: Указва скоростта, с която ще се извърши сканирането.

en: Determines whether a builtin or a custom gamma-table should be used.
bg: Определя дали да се използва вградена или персонализирана гама-таблица.

en: Disable backtracking
bg: Забрани връщане на главата

en: Disable pre focus
bg: Забрани предв. фокус

en: Display short resolution list
bg: Покажи кратък списък с резолюции

en: Dithered/halftone black & white (halftone mode)
bg: Dither/полутон черно и бяло (режим полутон)

en: Do a grayscale rather than color scan
bg: Направи сканиране в сива скала, не цветно

en: Do a quality white-calibration
bg: Извърши качествена бяла калибрация

en: Do not calibrate focus
bg: Не калибрирай фокуса

en: Do not force status code
bg: Не насилвай статус-код

en: Do not force the backend to return a status code.
bg: Не насилвай бекенда да връща статус-код

en: Document Feeder
bg: Feeder за документи

en: Double Optical Resolution
bg: Двойна оптическа резолюция

en: Download pattern A
bg: Свали десен B

en: Download pattern B
bg: Свали десен B

en: Duplex
bg: Дуплексно

en: Duration of read-delay
bg: Продължителност на забавянето при четене

en: Eject
bg: Извади

en: Eject document after scanning
bg: Извади документа след сканиране

en: Eject the sheet in the ADF
bg: Извади листа от ADF

en: Enable Duplex (Dual-Sided) Scanning
bg: Позволи дупрексно (двустранно) сканиране

en: Enable automatic determination of threshold for line-art scans.
bg: Позволява автоматично определяне на прага за lineart сканиране.

en: Enable selection of exposure-time
bg: Позволи избор на време за експонация

en: Enable selection of lamp density
bg: Позволи избор на плътност на лампата

en: Enable test options
bg: Позволи тестови опции

en: Enable various test options. This is for testing the ability of frontends to view and modify all the different SANE option types.
bg: Позволява различни тестови опции. Използвайте го, за да тествате способността на фронтендовете да виждат и модифицират всичките типове опции на SANE.

en: Enhancement
bg: Повишение

en: Error Diffusion
bg: Разсейка на грешките

en: Exchange upper and lower byte of image data in 16 bit modes. This option can be used to test the 16 bit modes of frontends, e.g. if the frontend uses the correct endianness.
bg: Сменя местата на горния и долния байт данни в 16-битовите режими. Тази опция може да се използва за тестване на 16-битовите режими на фронтендовете, напр. дали фронтендът използва правилния endianness (метод за запазване на данни в паметта на компютъра.

en: Exposure time
bg: Време за експонация

en: Extra Fast
bg: Екстра бързо

en: Fast
bg: По-бързо

en: Fast gray mode
bg: Бърз сив режим

en: Fast preview
bg: Бързо превю

en: Fast scan
bg: Бързо сканиране

en: Faster
bg: По-бързо

en: Fastest
bg: Най-бързо

en: Feeder mode
bg: Режим на захранване

en: Filename
bg: Име на файла

en: Film type
bg: Тип екран (film)

en: Film-strip
bg: Тип филм

en: Fine
bg: Име на файла

en: Firmware balance
bg: Баланс от фърмуера

en: First entry
bg: Първо въвеждане

en: Fix focus position
bg: Фиксирай позиция на фокуса

en: Fixed test options
bg: Фиксирани тестови опции

en: Focus 2.5mm above glass
bg: Фокус 2,5 мм над стъклото

en: Focus Position
bg: Позиция на фокуса

en: Focus on glass
bg: Фокус върху стъклото

en: Force backtracking
bg: Наложи връщане на главата

en: Force monochrome preview
bg: Наложи монохромно превю

en: Force scanner calibration before scan
bg: Задължителна калибрация преди сканиране

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_ACCESS_DENIED after sane_read() has been called.
bg: Накарай бекенда да върне статус-кода SANE_STATUS_ACCESS_DENIED след повикване на sane_read().

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_COVER_OPEN after sane_read() has been called.
bg: Накарай бекенда да върне статус-кода SANE_STATUS_COVER_OPEN след повикване на sane_read().

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_EOF after sane_read() has been called.
bg: Накарай бекенда да върне статус-кода SANE_STATUS_EOF след повикването на sane_read().

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_IO_ERROR after sane_read() has been called.
bg: Накарай бекенда да върне статус-кода SANE_STATUS_IO_ERROR след повикване на sane_read().

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_JAMMED after sane_read() has been called.
bg: Накарай бекенда да върне статус-кода SANE_STATUS_JAMMED, след повикването на sane_read().

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_DOCS after sane_read() has been called.
bg: Накарай бекенда да върне статус-кода SANE_STATUS_NO_DOCS след повикването на sane_read().

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_MEM after sane_read() has been called.
bg: Накарай бекенда да върне статус-кода SANE_STATUS_NO_MEM след повикване на sane_read().

en: From paper
bg: От хартия

en: From white stick
bg: От бял

en: Front button wait
bg: Изчакай бутона

en: Full scan
bg: Цялостно сканиране

en: Fuzzy parameters
bg: Параметри за мъглявост

en: Gain
bg: Увеличение

en: Gamma
bg: Гама

en: Gamma Correction
bg: Корекция на гамата

en: Gamma Tables
bg: Таблици за гамата

en: Gamma correction
bg: Корекция на гамата

en: Gamma value
bg: Стойност на гамата

en: Gamma-correction table for the blue band.
bg: Таблица с гама-корекцията на синия сектор.

en: Gamma-correction table for the green band.
bg: Таблица с гама-корекцията за зеления сектор.

en: Gamma-correction table for the red band.
bg: Таблица с гама-корекцията за червения сектор.

en: Gamma-correction table.  In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
bg: Таблица за гама-корекция. В цветен режим, тази опция засяга по равно червения, зеления и синия канал едновременно (т.е., това е таблица на гамата за интензитета).

en: Geometry
bg: Геометрия

en: Grain size
bg: Размер на зърното

en: Gray
bg: Сиво

en: Gray gain
bg: Увеличение - сиво

en: Gray offset
bg: Офсет - сиво

en: Gray16
bg: Сиво 16

en: Gray8
bg: Сиво 8

en: Grayify
bg: Посиви

en: Grayscale 4 bits
bg: Сива скала 4 бита

en: Grayscale 8 bits
bg: Сива скала 8 бита

en: Grayscale scan
bg: Сканиране в сива скала

en: Green
bg: Зелено

en: Green balance
bg: Баланс - зелено

en: Green brightness
bg: Яркост - зелено

en: Green gain
bg: Увеличение - зелено

en: Green intensity
bg: Интензитет - зелено

en: Green offset
bg: Офсет - зелено

en: Grid
bg: Решетка

en: Halftone
bg: Полутон

en: Halftone A (Hard Tone)
bg: Полутон A (Твърд тон)

en: Halftone B (Soft Tone)
bg: Полутон B (Мек тон)

en: Halftone C (Net Screen)
bg: Полутон C (Net Screen)

en: Halftone Dot 32
bg: Полутон Dot 32

en: Halftone Dot 64
bg: Полутон Dot 64

en: Halftone pattern
bg: Полутонов десен

en: Halftone pattern size
bg: Размер на полутоновия десен

en: Halftoning
bg: Полутон

en: Halftoning Unsupported
bg: Няма поддръжка на полутонове

en: Hand-Scanner Simulation
bg: Симулация на ръчен скенер

en: Hand-scanner simulation
bg: Симулация на ръчен скенер

en: High
bg: Високо

en: High contrast printing
bg: Принтиране с висок контраст

en: High density printing
bg: Принтиране с висока гъстота

en: Highest quality but lower speed
bg: Най-високо качество, по-ниска скорост

en: Highest speed but lower quality
bg: Най-висока скорост, по-ниско качество

en: Highlight
bg: Осветление

en: Highlight for blue
bg: Осветление - синьо

en: Highlight for green
bg: Осветление - зелено

en: Highlight for red
bg: Осветление - червено

en: Holder focus position 0mm
bg: Позиция на holder фокуса 0мм

en: Horizontal
bg: Хоризонтално

en: How long to wait after transferring each buffer of data through the pipe.
bg: Колко дълго да се чака след предаването на всеки буфер данни.

en: Hue
bg: Нюанс

en: If checked the backend automatically tries to determine an optimal value for the threshold.
bg: Ако отметнете тук, бекендът автоматично ще потърси оптимална стойноста за прага.

en: If checked the color calibration before a scan is done by the backend
bg: Ако отметнете тук, цветовата калибрация преди сканирането се прави от бекенда

en: If checked the scanner does not perform backtracking
bg: При отмятане, скенерът не връща главата обратно

en: If enabled, the device will be calibrated before the next scan. Otherwise, calibration is performed only before the first start.
bg: Ако това е позволено, устройството ще се калибрира преди следващото сканиране. Иначе, калибрацията се прави само преди първото пускане.

en: Ignore calibration
bg: Игнорирай калибрацията

en: Image
bg: Изображение

en: Image Enhancement
bg: Подобрение на образа

en: Image emphasis
bg: Подчертаване на образа

en: Image intensity
bg: Интензитет на образа

en: Impact-dot printers
bg: Матрични принтери

en: In RGB-mode use same values for each color
bg: В RGB режим, използвай същите стойности за всеки цвят

en: Increase or decrease the analog gain of the CCD array
bg: Повиши или намали аналоговото увеличение на CCD матрицата

en: Ink-jet printers
bg: Мастиленоструйни принтери

en: Int test options
bg: Int тестови опции

en: Invert endianness
bg: Смени endianness

en: Lamp off
bg: Изкл. лампа

en: Lamp off at exit
bg: Изкл. лампа при изход

en: Lamp on
bg: Вкл. лампа

en: Lens calibration in doc position
bg: Калибрация на лещата в позиция документ

en: Let's see whether frontends can treat this right
bg: Да видим дали фронтендовете ще се справят с това

en: Limit the amount of data transferred with each call to sane_read().
bg: Ограничава количеството данни, предадени с всяко повикване на sane_read().

en: Load the image as grayscale.
bg: Зареди образа като сива скала.

en: Loss of pixels per line
bg: Загуба на пиксели на линия

en: Low
bg: Ниско

en: Low density printing
bg: Принтиране с ниска гъстота

en: Manual pre focus
bg: Ръчен предв. фокус

en: Matrix multiplication of RGB
bg: Матрично умножаване на RGB

en: Max
bg: Макс.

en: Media
bg: Медия

en: Medium
bg: Средно

en: Midtone
bg: Полутон

en: Midtone for blue
bg: Полутон - синьо

en: Midtone for green
bg: Полутон - зелено

en: Midtone for red
bg: Полутон - червено

en: Mirror horizontal
bg: Огледало хоризонтално

en: Mirror image
bg: Огледален образ

en: Mirror image horizontally.
bg: Прави хоризонтален огледален образ.

en: Mirror image vertically.
bg: Прави вертикален огледален образ

en: Mirror the image.
bg: Направи огледален образ на изображението

en: Mirror vertical
bg: Огледало вертикално

en: Mode 1
bg: Режим 1

en: Mode 2
bg: Режим 2

en: Mode 3
bg: Режим 3

en: Mono Color Matrix
bg: Едноцветна матрица

en: Multi-level RGB color (one pass color)
bg: RGB цветно в много нива (с едно минаване)

en: Multi-level black & white (grayscale mode)
bg: Черно и бяло в много нива (режим сива скала)

en: NTSC Gray
bg: NTSC сиво

en: Negative
bg: Негатив

en: Negative Film
bg: Негативен филм

en: No Correction
bg: Без корекция

en: Noise reduction
bg: Редуциране на шума

en: None
bg: Нищо

en: Normal
bg: Нормално

en: Number of bits per sample, typical values are 1 for "line-art" and 8 for multibit scans.
bg: Брой битове на семпъл, типичните стойности са 1 за "line-art" и 8 за мултибитово сканиране.

en: Number of options
bg: Брой опции

en: Number of scan lines to request in a SCSI read. Changing this parameter allows you to tune the speed at which data is read from the scanner during scans. If this is set too low, the scanner will have to stop periodically in the middle of a scan; if it's set too high, X-based frontends may stop responding to X events and your system could bog down.
bg: Брой на сканиращите линии, които ще бъдат поискани при SCSI четене. Промяната на този параметър позволява да се настрои скоростта, с която се четат данни от скенера по време на сканиране. Ако е прекалено нисък, скенерът ще спира периодично по средата на сканирането; ако е твърде висок, X-базираните четци могат да спрат да отговарят на събитията по X и системата ви може да увисне.

en: Number of the frame to scan
bg: Номер на кадъра за сканиране

en: Off
bg: Изкл.

en: Offer a select filedescriptor for detecting if sane_read() will return data.
bg: Предлага специален filedescriptor за детектване дали sane_read() ще върне данни.

en: Offer select file descriptor
bg: Предложи select file descriptor

en: Offset
bg: Офсет

en: On
bg: Вкл.

en: One page
bg: Една страница

en: Only perform shading-correction
bg: Извърши само корекция на отсенките

en: Optional equipment
bg: Оборудване по избор

en: Paper size
bg: Размер на хартията

en: Physical size of the paper in the ADF
bg: Физически размер на хартията в ADF

en: Positive Film
bg: Позитивен екран

en: Predefined settings
bg: Предефинирани настройки

en: Preview
bg: Превю

en: Preview mode
bg: Режим на превю

en: Print
bg: Печат

en: Print a list of all options.
bg: Изважда разпечатка на всички опции.

en: Print options
bg: Принт на опциите

en: Provides standard scanning areas for photographs, printed pages and the like.
bg: Осигурява стандартни площи за сканиране за снимки, принтирани страници и подобни.

en: Quality calibration
bg: Калибрация на качеството

en: Quality scan
bg: Качествено сканиране

en: Quick format
bg: Бързо форматиране

en: Randomize
bg: Направи произволно

en: Read delay
bg: Забавяне при четене

en: Read limit
bg: Лимит на четене

en: Read only test-option
bg: Тест само за четене

en: Red
bg: Червено

en: Red balance
bg: Баланс - червено

en: Red brightness
bg: Яркост - червено

en: Red gain
bg: Увеличение - червено

en: Red intensity
bg: Интензитет - червено

en: Red offset
bg: Офсет - червено

en: Reduce the isolated dot noise
bg: Намали изолирания точков шум

en: Request a preview-quality scan.
bg: Поискай сканиране за превю на качеството.

en: Request that all previews are done in monochrome mode.  On a three-pass scanner this cuts down the number of passes to one and on a one-pass scanner, it reduces the memory requirements and scan-time of the preview.
bg: Поискай всички превюта да се правят в монохромен режим. На скенер с три минавания, това намалява минаванията до една, а на скенер с едно минаване намалява изискванията към паметта и времето за сканиране на превюто.

en: Request that all previews are done in the fastest (low-quality) mode. This may be a non-color mode or a low resolution mode.
bg: Поискай всички превюта да се правят в най-бърз (нискокачествен) режим. Това може да е безцветен режим или режим с ниска резолюция.

en: Return SANE_STATUS_ACCESS_DENIED
bg: Върни SANE_STATUS_ACCESS_DENIED

en: Return SANE_STATUS_COVER_OPEN
bg: Върни SANE_STATUS_COVER_OPEN

en: Return SANE_STATUS_EOF
bg: Върни SANE_STATUS_EOF

en: Return SANE_STATUS_IO_ERROR
bg: Върни SANE_STATUS_IO_ERROR

en: Return SANE_STATUS_JAMMED
bg: Върни SANE_STATUS_JAMMED

en: Return SANE_STATUS_NO_DOCS
bg: Върни SANE_STATUS_NO_DOCS

en: Return SANE_STATUS_NO_MEM
bg: Върни SANE_STATUS_NO_MEM

en: Return fuzzy lines and bytes per line when sane_parameters() is called before sane_start().
bg: Върни мъгляви линии и байтове на линия, когато sane_parameters() е извикано преди sane_start().

en: Return-value of sane_read
bg: Връщана стойност на sane_read

en: Saturation
bg: Наситеност

en: Scalar gamma
bg: Скаларна гама

en: Scalar gamma blue
bg: Скаларна гама - синьо

en: Scalar gamma green
bg: Скаларна гама - зелено

en: Scalar gamma red
bg: Скаларна гама - червено

en: Scan Mode
bg: Режим на сканиране

en: Scan exposure-time
bg: Сканирай време за експониране

en: Scan exposure-time for blue
bg: Сканирай време за експониране - синьо

en: Scan exposure-time for green
bg: Сканирай време за експониране - зелено

en: Scan exposure-time for red
bg: Сканирай време за експониране - червено

en: Scan in fast gray mode (lower quality).
bg: Сканирай в бърз сив режим (по-ниско качество).

en: Scan lamp density
bg: Сканирай плътността на лампата

en: Scan mode
bg: Режим на сканиране

en: Scan resolution
bg: Резолюция на сканиране

en: Scan source
bg: Източник на сканиране

en: Scan speed
bg: Скорост на сканиране

en: Scan the complete scanning area including calibration strip. Be careful. Don't select the full height. For testing only.
bg: Сканирай цялата площ за сканиране, вкл. парчето за калибрация. Внимавайте. Не избирайте цялата височина. Тази опция е само за тестване.

en: Second entry
bg: Второ въвеждане

en: Select minimum-brightness to get a white point
bg: Избери минимална яркост за получаване на бяла точка

en: Select smoothing filter.
bg: Избира полутона

en: Select the kind of test picture. Available options:
    Solid black: fills the whole scan with black.
    Solid white: fills the whole scan with white.
    Color pattern: draws various color test patterns depending on the mode.
    Grid: draws a black/white grid with a width and height of 10 mm per square.
bg: Избира вида на картинката за тестване. Възможни опции:
    Солидно черно: запълва цялото изображение с черно.
    Солидно бяло: запълва цялото изображение с бяло.
    Цветен десен: рисува различни цветни тестови десени, в зависимост от режима.
    Решетка: рисува черно-бяла решетка с широчина и височина от 10 мм на квадрат.

en: Select the mode for previews. Greyscale previews usually give the best combination of speed and detail.
bg: Избира режима на превю. Превю по сива скала обикновено дава най-добро съотношение между скорост и детайлност.

en: Select the return-value of sane_read(). "Default" is the normal handling for scanning. All other status codes are for testing how the frontend handles them.
bg: Избира връщаната стойност на sane_read(). "Висяща" (Default) е нормалната стойност за сканиране. Всички други статус-кодове са за тестване на това как се справя фронтенда с тях.

en: Select the test picture
bg: Избира картинка за тестване

en: Selects a value for scalar gamma correction (blue channel)
bg: Избира стойност за скаларната гама-корекция (син канал).

en: Selects a value for scalar gamma correction (green channel)
bg: Избира стойност за скаларната гама-корекция (зелен канал).

en: Selects a value for scalar gamma correction (red channel)
bg: Избира стойност за скаларната гама-корекция (червен канал)

en: Selects a value for scalar gamma correction.
bg: Избира стойност за скаларната гама-корекция.

en: Selects the "graininess" of the acquired image.  Smaller values result in sharper images.
bg: Избира " зърнеността" на полученото изображение. По-ниските стойности дават по-изострени изображения.

en: Selects the brightness.
bg: Избира яркостта.

en: Selects the colour band, "Master" means that all colours are affected.
bg: Избира цветовата лента. "Master" означава, че всички цветова са засегнати.

en: Selects the dropout.
bg: Избира dropout-а.

en: Selects the gamma corrected transfer curve
bg: Избира кривата на коригираната гама

en: Selects the gamma correction mode.
bg: Избира режима за корекция на гамата.

en: Selects the gamma correction value from a list of pre-defined devices or the user defined table, which can be downloaded to the scanner
bg: Избира стойността за гама корекция от списък предефинирани устройства или таблицата, определена от потребителя, която може да се свали на скенера.

en: Selects the halftone.
bg: Избира полутона

en: Selects the number of the frame to scan
bg: Избира номера на кадъра за сканиране

en: Selects the scan mode (e.g., lineart, monochrome, or color).
bg: Избира режим на сканиране (lineart, монохромно или цветно).

en: Selects the scan source (such as a document-feeder).
bg: Избира източника за сканирането (напр. фидер за документи).

en: Selects what blue radiance level should be considered "black".
bg: Избира кое ниво на синя осветеност се смята за "черно".

en: Selects what blue radiance level should be considered "full blue".
bg: Избира кое ниво на синя осветеност се смята за "изцяло синьо".

en: Selects what blue radiance level should be considered "white".
bg: Избира кое ниво на синя осветеност се смята за "бяло".

en: Selects what green radiance level should be considered "black".
bg: Избира кое ниво на зелена осветеност се смята за "черно".

en: Selects what green radiance level should be considered "full green".
bg: Избира кое ниво на зелена осветеност се смята за "изцяло зелено".

en: Selects what green radiance level should be considered "white".
bg: Избира кое ниво на зелена осветеност се смята за "бяло".

en: Selects what radiance level should be considered "black".
bg: Избира кое ниво на осветеност се смята за "черно".

en: Selects what radiance level should be considered "white".
bg: Избира кое ниво на осветеност се смята за "бяло".

en: Selects what red radiance level should be considered "black".
bg: Избира кое ниво на червена осветеност се смята за "черно".

en: Selects what red radiance level should be considered "full red".
bg: Избира кое ниво на червена осветеност се смята за "изцяло червено".

en: Selects what red radiance level should be considered "white".
bg: Избира кое ниво на червена осветеност се смята за "бяло".

en: Selects whether the acquired image should be halftoned (dithered).
bg: Избира дали полученото изображение да бъде полутонизирано (dithered).

en: Selects which radiance level should be considered "50 % blue".
bg: Избира кое ниво на осветеност ще се счита за "50 % синьо".

en: Selects which radiance level should be considered "50 % gray".
bg: Избира кое ниво на осветеност ще се смята за "50 % сиво".

en: Selects which radiance level should be considered "50 % green".
bg: Избира кое ниво на осветеност ще се смята за "50% зелено".

en: Selects which radiance level should be considered "50 % red".
bg: Избира кое ниво на осветеност ще се смята за "50 % червено".

en: Set default values for enhancement controls (brightness & contrast).
bg: Нагласи висящите опции за подобрение (за яркостта и контраста).

en: Set default values for enhancement controls.
bg: Нагласи висящи опции за повишителните контроли.

en: Set exposure-time
bg: Установи време за експониране

en: Set lamp density
bg: Установи плътността на лампата

en: Set sharpening value.
bg: Нагласи стойността за изостряне.

en: Set the order of frames
bg: Наглася поредността на фреймовете.

en: Set the order of frames in three-pass color mode.
bg: Наглася поредността на фреймовете в цветен режим при тройно минаване.

en: Set type of media.
bg: Нагласи типа медия.

en: Sets UTA on/off
bg: Включва/изключва UTA

en: Sets blue channel gain
bg: Наглася увеличение на синия канал

en: Sets blue channel offset
bg: Наглася офсета на синия канал

en: Sets gray channel gain
bg: Наглася увеличение на сивия канал

en: Sets gray channel offset
bg: Наглася офсета на сивия канал

en: Sets green channel gain
bg: Наглася увеличение на зеления канал

en: Sets green channel offset
bg: Наглася офсета на зеления канал

en: Sets lamp on/off
bg: Включва/изключва лампата

en: Sets red channel gain
bg: Наглася увеличение на червения канал

en: Sets red channel offset
bg: Наглася офсета на червения канал

en: Sets the color balance values to the firmware provided values.
bg: Наглася за стойности на цветови баланс предвидените от firmware-а.

en: Sets the color correction table for the selected output device.
bg: Наглася таблицата за цветова корекция на избраното изходно устройство.

en: Sets the feeding mode
bg: Наглася режима на захранване

en: Sets the focus position to either the glass or 2.5mm above the glass
bg: Наглася позицията на фокуса или върху стъклото, или 2,5 мм над него

en: Sets the gamma value of all channels.
bg: Наглася стойността на гамата за всички канали.

en: Sets the horizontal resolution of the scanned image.
bg: Наглася хоризонталната резолюция на сканираното изображение.

en: Sets the image emphasis
bg: Наглася подчертаването на образа

en: Sets the resolution of the scanned image.
bg: Наглася резолюцията на сканираното изображение.

en: Sets the size of the halftoning (dithering) pattern used when scanning halftoned images.
bg: Наглася размера на десена за полутонизиране (dithering), който ще се използва при сканирането на изображения с полутонове.

en: Sets the vertical resolution of the scanned image.
bg: Наглася вертикалната резолюция на сканираното изображение.

en: Setup gain and offset for scanning automatically. If this option is disabled, options for setting the analog frontend parameters manually are provided. This option is enabled by default. For testing only.
bg: Автоматична настройка на офсет и увеличение при сканиране. Ако тази опция е забранена, има опции за ръчната нагласа на аналоговите параметри на фронтенда. Тази опция е разрешена по подразбиране. Само за тестване.

en: Shadow
bg: Сянка

en: Shadow for blue
bg: Сянка - синьо

en: Shadow for green
bg: Сянка - зелено

en: Shadow for red
bg: Сянка - червено

en: Shadow, midtone, highlight, exposure time
bg: Сенки, полутонове, светли тонове, време за експониране

en: Sharpening
bg: Изостряне

en: Sharpness
bg: Острота

en: Shift blue to green
bg: Измести синьо към зелено

en: Shift blue to red
bg: Измести синьо към червено

en: Shift green to blue
bg: Измести зелено към синьо

en: Shift green to red
bg: Измести зелено към червено

en: Shift red to blue
bg: Измести червено към синьо

en: Shift red to green
bg: Измести червено към зелено

en: Short resolution list
bg: Кратък списък резолюции

en: Shut off lamp
bg: Изключи лампата

en: Shut off scanner lamp.
bg: Изключва лампата на скенера

en: Simplex
bg: Симплексно

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.  This option also enables a fixed width of 11 cm.
bg: Симулира ръчен скенер. Ръчните скенери не знаят височината на изображението а приори. Вместо това, те връщат височина от -1. Настройката на тази опция позволява да тествате дали четецът може правилно да се справи с това. Също така, опцията позволява фиксирана ширина от 11 см.

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners often do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.
bg: Симулира ръчен скенер. Ръчните скенери често не знаят височината на образа а приори. Вместо това, те връщат стойност от -1. Пускането на тази опция позволява да тествате дали фронтендът може да се справи правилно с това.

en: Simulate a three-pass scanner by returning 3 separate frames.  For kicks, it returns green, then blue, then red.
bg: Симулира скенер с тройно минаване, като връща 3 отделни пъти. Първо връща зелено, после синьо, а накрая - червено.

en: Simulate a three-pass scanner. In color mode, three frames are transmitted.
bg: Симулира скенер с тройно минаване. В цветен режим се предават три фрейма.

en: Size of read-limit
bg: Размер на лимита на четене

en: Slide
bg: Солидно бяло

en: Slow
bg: По-бавно

en: Slower
bg: По-бавно

en: Slowest
bg: Най-бавно

en: Smooth
bg: Изглаждане

en: Smoothing
bg: Изглаждане

en: Solid black
bg: Солидно черно

en: Solid white
bg: Солидно бяло

en: Source Selection
bg: Избор на източник

en: Special Options
bg: Специални опции

en: Special options
bg: Специални опции

en: Start calibration process.
bg: Започване на калибрацията.

en: Status Code Simulation
bg: Симулация на статус-код

en: String test options
bg: Стрингови тестови опции

en: Swap black and white
bg: Размени черно и бяло

en: Switches the lamp on or off.
bg: Включва/изключва лампата.

en: Text Enhanced Technology
bg: Технология за оконтрастиране на текста

en: The (maximum) amount of data transferred with each call to sane_read().
bg: (Максималното) количество данни, предадени с всяко повикване на sane_read().

en: The filename of the image to be loaded.
bg: Файловото име на изображението, което ще се зареди.

en: The number of pixels that are wasted at the end of each line.
bg: Броят пиксели, които се губят в края на всяка линия.

en: The saturation level controls the amount of "blooming" that occurs when acquiring an image with a camera. Larger values cause more blooming.
bg: Нивото на наситеност контролира нивото на "blooming" ефекта, който се появява при добиването на изображение с фотоапарат. По-големите стойности причиняват повече blooming.

en: Thermal printers
bg: Лазерни принтери

en: This is the very long third entry. Maybe the frontend has an idea how to display it
bg: Това е много дългото трето въвеждане. Може би фронтендът ще може да го покаже.

en: This option turns off the lamp of the flatbed during a scan
bg: Тази опция изключва лампата на flatbed-а по време на сканиране

en: Three-Pass Simulation
bg: Симулация на тройно минаване

en: Three-pass simulation
bg: Симулация на тройно минаване

en: Threshold
bg: Праг

en: Toggle lamp of flatbed
bg: Превключи лампата на flatbed-а

en: Toggles the lamp of the flatbed
bg: Превключва лампата на flatbed-а

en: Top-left x
bg: Горен ляв x

en: Top-left x position of scan area.
bg: Горна лява x позиция на площта за сканиране.

en: Top-left y
bg: Горен ляв y

en: Top-left y position of scan area.
bg: Горна лява y позиция на площта за сканиране.

en: Transparency
bg: Прозрачност

en: Transparency Adapter
bg: Адаптиране на прозрачността

en: Transparency Unit
bg: Прозрачност

en: Turn off lamp when program exits
bg: Изключи лампата при излизане от програмата

en: Turn off scanner lamp
bg: Изключва лампата на скенера

en: Turn on scanner lamp
bg: Включи лампата на скенера

en: UTA on
bg: UTA вкл.

en: Unload
bg: Отзареди

en: Unload Document.
bg: Отзареди документа.

en: Unload media after scan
bg: Отзареждане на медията след сканиране.

en: Unloads the media after a scan.
bg: Отзарежда медията след сканиране.

en: Update options
bg: Обнови опциите

en: Update options.
bg: Обнови опциите.

en: Use 0mm holder focus position instead of 0.6mm
bg: Използвай 0мм позиция на holder фокуса, вместо 0,6мм

en: Use Image Composition
bg: Използвай композицията на изображението.

en: Use bit depth greater eight internally, but output only eight bits.
bg: Вътрешно използвай по-голяма дълбочина от осем бита, но извеждай само осем бита.

en: Use custom gamma table
bg: Използвай лична гама-таблица

en: Use lens that doubles optical resolution
bg: Използвай лещи, които удвояват оптичната резолюция

en: Use non-blocking IO
bg: Използвай неблокиращ IO

en: Use non-blocking IO for sane_read() if supported by the frontend.
bg: Използва неблокиращ IO порт за sane_read(), ако фронтенда го поддържа.

en: Use same gamma values for all colour channels.
bg: Използва същите стойности за всички цветови канали.

en: Use same values for X and Y resolution
bg: Използвай еднакви стойности за X и Y резолюцията.

en: Use the lightlid-35mm adapter
bg: Използвай адаптера за 35мм светлинна капачка

en: User defined
bg: По потребителска дефиниция

en: User defined (Gamma=1.0)
bg: По потребителска дефиниция (Гама=1,0)

en: User defined (Gamma=1.8)
bg: По потребителска дефиниция (Гама=1,8)

en: Vertical
bg: 8x8 вертикална черта

en: Wait for Button
bg: Изчакай натискане на бутона

en: Wait for button
bg: Изчакай натискане на бутона

en: Wait to scan for front-panel button push.
bg: Изчакай за натискане на бутона преди сканиране.

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 40 seconds warm-up time.
bg: Загрявай, докато яркостта на лампата е постоянна, вместо да настояваш за 40 секундно загряване.

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 60 seconds warm-up time.
bg: Загрявай, докато яркостта на лампата е постоянна, вместо да настояваш за 60 секундно загряване.

en: Warmup lamp
bg: Загрей лампата

en: White level
bg: Степен на бялото

en: White level for blue
bg: Степен на бялото - синьо

en: White level for green
bg: Степен на бялото - зелено

en: White level for red
bg: Степен на бялото - червено

en: X-resolution
bg: Резолюция по Х

en: XPA Gray
bg: XPA сиво

en: Y-resolution
bg: Резолюция по Y

en: Zoom
bg: Увеличение

en: flatbed scanner
bg: flatbed скенер
