Location - en to br translation catalogue (208 entries)

en: Africa
br: Afrika

en: Alaska Time
br: Amzer Alaska

en: Algeria
br: Aljeria

en: American Samoa
br: Samoa Americat

en: Antigua and Barbuda
br: Antigua ha Barbuda

en: Argentina
br: Arc'hantina

en: Asia
br: Azia

en: Australia
br: Aostralia

en: Austria
br: Aostria

en: Bahrain
br: Bahrein

en: Belgium
br: Belgia

en: Belgrade
br: Belgrad

en: Bhutan
br: Boutan

en: Bosnia and Herzegovina
br: Bosnia ha Herzegovina

en: Brasília Time
br: Amzer Brasília

en: British Indian Ocean Territory
br: Douaroù Saoz Meurvor India

en: British Virgin Islands
br: Inizi Gwerc'h Saoz

en: Brno
br: Beurno

en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
br: Brussels, Flemish ha Walloon Brabant

en: Cambodia
br: Kambodia

en: Cameroon
br: Kameroun

en: Canada
br: Kanada

en: Canary Islands
br: Inizi Kanari

en: Cayman Islands
br: Inizi Cayman

en: Central African Republic
br: Republik Africat Kreiz

en: Ceuta and Melilla
br: Ceuta ha Melilla

en: Chatham Islands
br: Inizi Chatham

en: Chattanooga
br: Chattanouga

en: China
br: Sina

en: Christmas Island
br: Enez Nedeleg

[ctx: City in Egypt]
en: Cairo
br: Kairo

[ctx: City in France]
en: Paris
br: Pariz

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Cairo
br: Kairo

[ctx: City in Illinois, United States]
en: Peru
br: Perou

[ctx: City in Indiana, United States]
en: Peru
br: Perou

[ctx: City in Italy]
en: Rome
br: Roma

[ctx: City in Kuwait]
en: Kuwait
br: Kuweit

[ctx: City in Luxembourg]
en: Luxembourg
br: Luksembourg

[ctx: City in Monaco]
en: Monaco
br: Monako

[ctx: City in New Hampshire, United States]
en: Lebanon
br: Liban

[ctx: City in Poland]
en: Warsaw
br: Varsawa

[ctx: City in Russia]
en: Moscow
br: Moskou

[ctx: City in Singapore]
en: Singapore
br: Singapour

en: Cocos (Keeling) Islands
br: Inizi Kokoz (Keeling)

en: Comoros
br: Komoros

en: Congo, Democratic Republic of the
br: Kongo, Republik Demokratel ar

en: Congo, Republic of the
br: Republik Kongo

en: Cook Islands
br: Inizi Cook

[ctx: Country]
en: Antarctica
br: Antarktika

[ctx: Country]
en: Jordan
br: Jordania

[ctx: Country]
en: Kuwait
br: Kuweit

[ctx: Country]
en: Lebanon
br: Liban

[ctx: Country]
en: Luxembourg
br: Luksembourg

[ctx: Country]
en: Macau
br: Makao

[ctx: Country]
en: Monaco
br: Monako

[ctx: Country]
en: Peru
br: Perou

[ctx: Country]
en: Singapore
br: Singapour

en: Croatia
br: Kroatia

en: Cyprus
br: Kiprenez

en: Czech Republic
br: Republik Tcheg

en: Côte d'Ivoire
br: Aod an Olifant

en: Denmark
br: Danmark

en: Dominica
br: Dominika

en: Dominican Republic
br: Republik Dominikan

en: Ecuador
br: Ekuador

en: Egypt
br: Egipt

en: El Salvador
br: Salvador

en: Equatorial Guinea
br: Guinea ar Cheheder

en: Ethiopia
br: Etiopia

en: Europe
br: Europa

en: Falkland Islands (Malvinas)
br: Inizi Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
br: Inizi Faroe

en: France
br: Frañs

en: French Guiana
br: Gwiana C'hall

en: French Polynesia
br: Polinezia C'hall

en: French Southern Territories
br: Douaroù Gall ar Su

en: Galapagos Islands
br: Inizi Galapagos

en: Gambier Islands
br: Inizi Gambier

en: Germany
br: Alamagn

en: Gilbert Islands
br: Inizi Gilbert

en: Greece
br: Gres

en: Greenland
br: Groenland

en: Guyana
br: Guyane

en: Hanoi
br: Ha Noi

en: Ho Chi Minh City
br: Thanh Pho Ho Chi Minh

en: Hungary
br: Hungaria

en: Iceland
br: Island

en: Indonesia
br: Indonezia

en: Ireland
br: Iwerzhon

en: Irkutsk Time
br: Amzer Irkoutzk

en: Isle of Man
br: Enez Manav

en: Istanbul
br: Istanboul

en: Italy
br: Italia

en: Jamaica
br: Jamaika

en: Johannesburg
br: Johannesbourg

en: Kaliningrad Time
br: Amzer Kaliningrad

en: Kamchatka Time
br: Amzer Kamchatka

en: Kazakhstan
br: Kazakstan

en: Krasnoyarsk Time
br: Amzer Krasnoyarsk

en: Kyrgyzstan
br: Kirgistan

en: Lannion
br: Lannuon

en: Libya
br: Libia

en: Line Islands
br: Inizi Line

en: Lisbon
br: Lisboa

en: Lord Howe Island
br: Enez Lord Howe

en: Lower Saxony
br: Saks izel (Niedersachsen)

en: Luxor
br: Louksor

en: Macedonia
br: Makedonia

en: Mackinac Island
br: Enez Mackinac

en: Magadan Time
br: Amzer Magadan

en: Malaysia
br: Malayzia

en: Mariehamn
br: Maarianhamina

en: Marshall Islands
br: Inizi Marshall

en: Mecklenburg-Western Pomerania
br: Mecklenburg-Vorpommern

en: Mexico
br: Mec'hiko

en: Micronesia, Federated States of
br: Mikronezia, Stadoù Kevreadel

en: Moldova
br: Moldova, Republik

en: Mongolia
br: Mongolian

en: Morocco
br: Maroko

en: Mozambique
br: Mozambik

en: Munich
br: München

en: Murmansk
br: Mourmansk

en: Méné Guen
br: Menez Gwenn (Lann Bihoue)

en: Nantes
br: Naoned

en: Nauru
br: Naoru

en: Netherlands
br: Izelvroioù

en: Netherlands Antilles
br: Antilhez an Izelvroioù

en: New Caledonia
br: Kaledonia nevez

en: New Zealand
br: Zeland nevez

en: Newfoundland Time
br: Amzer Newfoundland

en: Newfoundland and Labrador
br: Newfoundland ha Labrador

en: Nicaragua
br: Nikaragua

en: Norfolk Island
br: Enez Norfolk

en: North America
br: Amerika an Norzh

en: North Korea
br: Kore norzh

en: North Rhine-Westphalia
br: Nordrhein-Westfalen

en: Northern Ireland
br: Norzhiwerzhon

en: Northern Mariana Islands
br: Inizi Mariana an Norzh

en: Norway
br: Norvegia

en: Nunavut
br: Nounavout

en: Omsk Time
br: Amzer Omsk

en: Palau
br: Palao

en: Palestine
br: Palestin

en: Papua New Guinea
br: Papua Guinea Nevez

en: Philippines
br: Filipinez

en: Phnom Penh
br: Phnum Penh

en: Phoenix Islands
br: Inizi Phoenix

en: Poland
br: Polonia

en: Prague
br: Prag

en: Quimper
br: Kemper

[ctx: Region]
en: Antarctica
br: Antarktika

[ctx: Region]
en: Atlantic
br: Meurvor Atlantel

en: Rennes
br: Roazhon

en: Rhineland-Palatinate
br: Rheinland-Pfalz

en: Romania
br: Roumania

en: Russia
br: Rusia

en: Saint Barthélemy
br: Sant Bartelemy

en: Saint Helena
br: Santez Helena

en: Saint Kitts and Nevis
br: Sant Kitts ha Nevis

en: Saint Lucia
br: Santa Lucia

en: Saint Martin
br: Sant Martin

en: Saint Petersburg
br: Saint Petersbourg

en: Saint Pierre and Miquelon
br: Sant Per ha Mikelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
br: Sant Visent hag Grenadin

en: Saint-Brieuc
br: Sant Brieg

en: Samara Time
br: Amzer Samara

en: Samarqand
br: Samarkand

en: Sanaa
br: San'a'

en: Sao Tome and Principe
br: Sao Tome ha Principe

en: Saudi Arabia
br: Arabia Saoudat

en: Scotland
br: Bro Skoz

en: Solomon Islands
br: Inizi Salomon

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
br: Inizi Georgia ar Su hah Inizi Sandwich ar Su

en: South Korea
br: Su-Korea

en: Spain
br: Spagn

[ctx: State in Belgium]
en: Luxembourg
br: Luksembourg

en: Sudan
br: Soudan

en: Suriname
br: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
br: Svalbard ha Jan Mayen

en: Sweden
br: Sveden

en: Switzerland
br: Suis

en: Syria
br: Siria

en: Tashkent
br: Toshkent

en: The Hague
br: Den Haag

en: Tokelau
br: Tokelao

en: Trinidad and Tobago
br: Trinidad ha Tobago

en: Tunisia
br: Tunisi

en: Turkey
br: Turkia

en: Turks and Caicos Islands
br: Inizi Turks ha Caicos

en: Uganda
br: Ouganda

en: Ukraine
br: Ukraina

en: United Arab Emirates
br: Emirelezhioù Arab Unanet

en: United Kingdom
br: Rouantelezh-Unanet

en: United States
br: Stadoù Unanet

en: United States Minor Outlying Islands
br: Minor Outlying Islands Stadoù-Unanet Amerika

en: Vatican City
br: Kêr Vatican

en: Viet Nam
br: Vietnam

en: Vladivostok Time
br: Amzer Vladivostok

en: Wake Island
br: Enez Wake

en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
br: Enez Wake

en: Wales
br: Kembre

en: Wallis and Futuna
br: Wallis ha Futuna

en: Western Sahara
br: Sahara ar C'hornôg

en: Wrocław
br: Vroklav

en: Yakutsk Time
br: Amzer Yakutsk

en: Yekaterinburg Time
br: Amzer Yekaterinburg

en: Yukon Territory
br: Bro Yukon

en: Åland Islands
br: Inizi Aland
