gnome-games - en to ca translation catalogue (234 entries)

en: A classic game of positional strategy
ca: Un joc clàssic d'estratègia posicional

en: A flag to enable board numbering
ca: Un senyalador per a habilitar la numeració del tauler

en: A flag to enable maximized mode
ca: Un senyalador per a habilitar el mode a pantalla completa

en: A flag to enable move hints
ca: Un senyalador per a habilitar els consells de moviment

en: All files
ca: Tots els fitxers

en: Are you sure you want to resign?
ca: Segur que voleu rendir-vos?

en: Black Wins
ca: Guanyen les negres

en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
ca: L'alfil negre a %1$s mata l'alfil blanc a %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
ca: L'alfil negre a %1$s mata el cavall blanc a %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
ca: L'alfil negre a %1$s mata el peó blanc a %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
ca: L'alfil negre a %1$s mata la dama blanca a %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
ca: L'alfil negre a %1$s mata la torre blanca a %2$s

en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
ca: Es mou l'alfil negre de %1$s a %2$s

en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
ca: Les negres capturen el peó blanc <span font_style='italic'>al pas</span>.

en: Black castles kingside
ca: Les negres fan un enroc curt

en: Black castles queenside
ca: Les negres fan un enroc llarg

en: Black has resigned.
ca: Les negres han abandonat.

en: Black has run out of time.
ca: Se li ha acabat el temps a les negres.

en: Black is Thinking…
ca: Les negres estan pensant…

en: Black is in Check
ca: Les negres estan en escac

en: Black is in check and cannot move.
ca: Les negres estan en escac i no poden moure.

en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
ca: El rei negre a %1$s mata l'alfil blanc a %2$s

en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
ca: El rei negre a %1$s mata el cavall blanc a %2$s

en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
ca: El rei negre a %1$s mata el peó blanc a %2$s

en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
ca: El rei negre a %1$s mata la dama blanca a %2$s

en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
ca: El rei negre a %1$s mata la torre blanca a %2$s

en: Black king moves from %1$s to %2$s
ca: Es mou el rei negre de %1$s a %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
ca: El cavall negre a %1$s mata l'alfil blanc a %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
ca: El cavall negre a %1$s mata el cavall blanc a %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
ca: El cavall negre a %1$s mata el peó blanc a %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
ca: El cavall negre a %1$s mata la dama blanca a %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
ca: El cavall negre a %1$s mata la torre blanca a %2$s

en: Black knight moves from %1$s to %2$s
ca: Es mou el cavall negre de %1$s a %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
ca: El peó negre a %1$s mata l'alfil blanc a %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
ca: El peó negre a %1$s mata el cavall blanc a %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
ca: El peó negre a %1$s mata el peó blanc a %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
ca: El peó negre a %1$s mata la dama blanca a %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
ca: El peó negre a %1$s mata la torre blanca a %2$s

en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
ca: El peó negre de %1$s captura el peó blanc de %2$s al pas

en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
ca: Es mou el peó negre de %1$s a %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
ca: La dama negra a %1$s mata l'alfil blanc a %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
ca: La dama negra a %1$s mata el cavall blanc a %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
ca: La dama negra a %1$s mata el peó blanc a %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
ca: La dama negra a %1$s mata la dama blanca a %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
ca: La dama negra a %1$s mata la torre blanca a %2$s

en: Black queen moves from %1$s to %2$s
ca: Es mou la dama negra de %1$s a %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
ca: La torre negra a %1$s mata l'alfil blanc a %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
ca: La torre negra a %1$s mata el cavall blanc a %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
ca: La torre negra a %1$s mata el peó blanc a %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
ca: La torre negra a %1$s mata la dama blanca a %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
ca: La torre negra a %1$s mata la torre blanca a %2$s

en: Black rook moves from %1$s to %2$s
ca: Es mou la torre negra de %1$s a %2$s

en: Black to Move
ca: Les negres mouen

en: Board _Numbering
ca: _Numeració del tauler

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
ca: Pot ser «human» (humà) per a jugar contra una altra persona, «» (res) per a utilitzar el primer motor d'escacs disponible, o bé el nom d'un motor en concret

en: Chess
ca: Escacs

en: Chess Game
ca: Joc d'escacs

en: Clock _Type
ca: Tipus de _rellotge

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
ca: Els entusiastes dels escacs per ordinador apreciaran la compatibilitat de l'Escacs del GNOME amb tots els motors d'ordinador d'escacs moderns, així com la seva habilitat per a detectar molts motors populars de forma automàtica si es troben instal·lats.

en: Difficulty of the opponent chess engine
ca: Nivell de dificultat del contrincant quan sigui el motor d'escacs

en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
ca: Error en carregar PGN: El moviment %s no és vàlid.

en: Failed to save game: %s
ca: No s'ha pogut desar la partida: %s

en: GNOME Chess
ca: Escacs del GNOME

en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
ca: L'Escacs del GNOME només pot obrir un sol PGN a la vegada.

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
ca: L'Escacs del GNOME és un joc senzill d'escacs. Podeu jugar contra l'ordinador, amb tres nivells de dificultat, o contra un amic al mateix ordinador.

en: Game Start
ca: Comença la partida

en: Game is Drawn
ca: La partida ha acabat en taules

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
ca: %s no vàlid: %s amb PGN, configurant el temps a infinit.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
ca: Tipus de rellotge no vàlid amb PGN: %s, s'està usant un rellotge simple.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
ca: Increment del temporitzador no vàlid amb PGN: %s, s'està usant un rellotge simple.

en: Load Chess Game
ca: Carrega una partida d'escacs

en: Move _Hints
ca: C_onsells de moviment

en: Neither player can checkmate.
ca: Cap jugador pot fer escac i mat.

en: New Game
ca: Partida nova

en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
ca: No hi ha cap motor d'escacs instal·lat. No podeu jugar contra la computadora.

en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
ca: No s'ha agafat cap peça o no s'ha mogut cap peó en els últims setanta-cinc moviments.

en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
ca: No s'ha agafat cap peça o no s'ha mogut cap peó en els últims cinquanta moviments.

en: Oops!
ca: Vaja!

en: PGN files
ca: Fitxers PGN

en: Pause the game
ca: Fes una pausa a la partida

en: Paused
ca: En pausa

en: Play the classic two-player board game of chess
ca: Jugueu al clàssic joc dels escacs entre dues persones

en: Player cannot move.
ca: El jugador no es pot moure.

en: Rewind to the game start
ca: Torna a l'inici de la partida

en: Save Chess Game
ca: Desa la partida d'escacs

en: Save this game before loading another one?
ca: Voleu desar aquesta partida abans de carregar-ne una altra?

en: Save this game before starting a new one?
ca: Voleu desar aquesta partida abans de començar-ne una altra?

en: Select Promotion Type
ca: Seleccioneu el tipus de promoció

en: Show release version
ca: Mostra la versió

en: Show the current move
ca: Mostra el moviment actual

en: Show the next move
ca: Mostra el moviment següent

en: Show the previous move
ca: Mostra el moviment anterior

en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

en: The board side to play as
ca: L'equip per a jugar és

en: The computer player is confused. The game cannot continue.
ca: El jugador de l'ordinador està confús. La partida no pot continuar.

en: The directory to open the load game dialog in
ca: El directori on obrir el diàleg de carregar una partida

en: The directory to open the save game dialog in
ca: El directori on obrir el diàleg de desar una partida

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
ca: La durada de la partida en segons (establiu-ho a 0 per no posar-hi límit)

en: The format to display moves in
ca: El format amb el qual mostrar els moviments

en: The game has been abandoned.
ca: S'ha abandonat la partida.

en: The game log says a player died!
ca: El registre de la partida diu que el jugador ha mort!

en: The height of the main window in pixels.
ca: L'alçada de la finestra principal en píxels.

en: The height of the window
ca: L'alçada de la finestra

en: The last side the player played as
ca: A l'últim equip el jugador va jugar com

en: The opponent player
ca: El contrincant

en: The piece theme to use
ca: L'estil de peça que s'utilitzarà

en: The same board state has occurred five times.
ca: El tauler ha estat cinc cops de la mateixa manera.

en: The same board state has occurred three times.
ca: El tauler ha estat tres vegades de la mateixa manera.

en: The side of the board that is in the foreground
ca: El costat del tauler que està en el primer pla

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
ca: L'increment del temporitzador configurat corresponent al tipus de rellotge (1 segon mínim)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
ca: El tipus de rellotge (simple/fischer/bronstein)

en: The width of the main window in pixels.
ca: L'amplada de la finestra principal en píxels.

en: The width of the window
ca: L'amplada de la finestra

en: This does not look like a valid PGN game.
ca: Això no és un joc vàlid amb la notació portàtil de joc (PGN).

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
ca: Això és necessari quan la partida està configurada com alternada. Sols es pot configurar com negre o blanc.

en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
ca: Té sentit si voleu desar la partida com a record de què vau perdre.

en: Undo your most recent move
ca: Desfés l'última jugada

en: Unpause the game
ca: Reprèn la partida

en: Untitled Chess Game
ca: Partida d'escacs sense nom

en: White Wins
ca: Guanyen les blanques

en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
ca: L'alfil blanc a %1$s mata l'alfil negre a %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
ca: L'alfil blanc a %1$s mata el cavall negre a %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
ca: L'alfil blanc a %1$s mata el peó negre a %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
ca: L'alfil blanc a %1$s mata la dama negra a %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
ca: L'alfil blanc a %1$s mata la torre negra a %2$s

en: White bishop moves from %1$s to %2$s
ca: Es mou l'alfil blanc de %1$s a %2$s

en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
ca: Les blanques capturen el peó negre <span font_style='italic'>al pas</span>.

en: White castles kingside
ca: Les blanques fan un enroc curt

en: White castles queenside
ca: Les blanques fan un enroc llarg

en: White has resigned.
ca: Les blanques han abandonat.

en: White has run out of time.
ca: Se li ha acabat el temps a les blanques.

en: White is Thinking…
ca: Les blanques estan pensant…

en: White is in Check
ca: Les blanques estan en escac

en: White is in check and cannot move.
ca: Les blanques estan en escac i no poden moure.

en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
ca: El rei blanc a %1$s mata l'alfil negre a %2$s

en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
ca: El rei blanc a %1$s mata el cavall negre a %2$s

en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
ca: El rei blanc a %1$s mata el peó negre a %2$s

en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
ca: El rei blanc a %1$s mata la dama negra a %2$s

en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
ca: El rei blanc a %1$s mata la torre negra a %2$s

en: White king moves from %1$s to %2$s
ca: Es mou el rei blanc de %1$s a %2$s

en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
ca: El cavall blanc a %1$s mata l'alfil negre a %2$s

en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
ca: El cavall blanc a %1$s mata el cavall negre a %2$s

en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
ca: El cavall blanc a %1$s mata el peó negre a %2$s

en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
ca: El cavall blanc a %1$s mata la dama negra a %2$s

en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
ca: El cavall blanc a %1$s mata la torre negra a %2$s

en: White knight moves from %1$s to %2$s
ca: Es mou el cavall blanc de %1$s a %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
ca: El peó blanc a %1$s mata l'alfil negre a %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
ca: El peó blanc a %1$s mata el cavall negre a %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
ca: El peó blanc a %1$s mata el peó negre a %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
ca: El peó blanc de %1$s captura el peó negre de %2$s al pas

en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
ca: El peó blanc a %1$s mata la dama negra a %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
ca: El peó blanc a %1$s mata la torre negra a %2$s

en: White pawn moves from %1$s to %2$s
ca: Es mou el peó blanc de %1$s a %2$s

en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
ca: La dama blanca a %1$s mata l'alfil cavall negre a %2$s

en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
ca: La dama blanca a %1$s mata el cavall negre a %2$s

en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
ca: La dama blanca a %1$s mata el peó negre a %2$s

en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
ca: La dama blanca a %1$s mata la dama negra a %2$s

en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
ca: La dama blanca a %1$s mata la torre negra a %2$s

en: White queen moves from %1$s to %2$s
ca: Es mou la dama blanca de %1$s a %2$s

en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
ca: La torre blanca a %1$s mata l'alfil negre a %2$s

en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
ca: La torre blanca a %1$s mata el cavall negre a %2$s

en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
ca: La torre blanca a %1$s mata el peó negre a %2$s

en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
ca: La torre blanca a %1$s mata la dama negra a %2$s

en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
ca: La torre blanca a %1$s mata la torre negra a %2$s

en: White rook moves from %1$s to %2$s
ca: Es mou la torre blanca de %1$s a %2$s

en: White to Move
ca: Les blanques mouen

en: Would you like to claim a draw?
ca: Voleu demanar taules?

en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
ca: Podeu reclamar un empat perquè heu fet cinquanta moviments sense matar o avançar peons. L'ordinador pot decidir reclamar un empat malgrat que decidiu continuar jugant.

en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
ca: Podeu reclamar un empat perquè la posició del tauler ha ocorregut tres cops. L'ordinador pot decidir reclamar un empat malgrat que decidiu continuar jugant.

en: _Abandon game
ca: _Abandona la partida

en: _About Chess
ca: _Quant a l'Escacs

en: _Bishop
ca: _Alfil

en: _Board Orientation
ca: _Orientació del tauler

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Claim Draw
ca: Reclama _taules

en: _Difficulty
ca: _Dificultat

en: _Discard game
ca: _Descarta la partida

en: _Help
ca: _Ajuda

en: _Increment In Seconds
ca: _Increment en segons

en: _Keep Playing
ca: _Continua jugant

en: _Keyboard Shortcuts
ca: _Dreceres del teclat

en: _Knight
ca: _Cavall

en: _Minutes Per Side
ca: _Minuts per a cadascú

en: _Move Format
ca: _Format de moviment

en: _New Game…
ca: Partida _nova…

en: _OK
ca: _D'acord

en: _Open
ca: _Obre

en: _Open Game…
ca: _Obre una partida…

en: _Opposing Player
ca: Jugador _contrari

en: _Piece Style
ca: Estil de les _peces

en: _Play As
ca: Juga _amb

en: _Preferences
ca: _Preferències

en: _Queen
ca: _Dama

en: _Resign
ca: _Em rendeixo

en: _Resign Game
ca: Em _rendeixo

en: _Rook
ca: _Torre

en: _Save
ca: _Desa

en: _Save Game
ca: De_sa la partida

en: _Save Game As…
ca: Anomena i de_sa la partida…

en: _Save game for later
ca: _Desa la partida per més endavant

en: _Save game log
ca: De_sa el registre de la partida

en: _Start
ca: _Comença

en: _Use Time Limit
ca: _Límit de temps

[ctx: chess-move-format]
en: Human
ca: Humà

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
ca: Àlgebra llarga

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
ca: Àlgebra estàndard

[ctx: chess-opponent]
en: Human
ca: Humà

[ctx: chess-piece-style]
en: Fancy
ca: Bonic

[ctx: chess-player]
en: Alternate
ca: Alternat

[ctx: chess-player]
en: Black
ca: Negres

[ctx: chess-player]
en: White
ca: Blanques

[ctx: chess-side]
en: Black Side
ca: Costat de les negres

[ctx: chess-side]
en: Current Player
ca: Jugador actual

[ctx: chess-side]
en: Human Side
ca: Costat humà

[ctx: chess-side]
en: White Side
ca: Costat de les blanques

[ctx: difficulty]
en: Easy
ca: Fàcil

[ctx: difficulty]
en: Hard
ca: Difícil

en: game;strategy;
ca: joc;partida;estratègia;

[ctx: shortcut window]
en: Help
ca: Ajuda

[ctx: shortcut window]
en: History
ca: Historial

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved game
ca: Obre una partida desada

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ca: Obre el menú

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
ca: Posa en pausa la partida

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ca: Surt

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to the game start
ca: Torna a l'inici de la partida

[ctx: shortcut window]
en: Save the game
ca: Desa la partida

[ctx: shortcut window]
en: Save the game with a different name
ca: Desa la partida amb un nom diferent

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
ca: Mostra l'ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
ca: Mostra les dreceres de teclat

[ctx: shortcut window]
en: Show the current move
ca: Mostra el moviment actual

[ctx: shortcut window]
en: Show the next move
ca: Mostra el moviment següent

[ctx: shortcut window]
en: Show the previous move
ca: Mostra el moviment anterior

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
ca: Comença una partida nova

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
ca: Desfés el moviment
