gnome-games - en to ca translation catalogue (143 entries)

en: (nothing)
ca: (res)

en: A flag to enable maximized mode
ca: Un senyalador per a habilitar el mode maximitzat

en: A lowercase targets a tile in the left/final board.
ca: Una minúscula apunta una fitxa al tauler final/esquerre.

en: A_ppearance
ca: A_parença

en: An uppercase targets a tile from the initial board.
ca: Una minúscula apunta una fitxa des del tauler inicial.

en: Are you sure you want to give up and view the solution?
ca: Segur que voleu abandonar i veure la solució?

en: Are you sure you want to start a new %u × %u game?
ca: Segur que voleu començar una partida %u × %u nova?

en: Available commands:
ca: Ordres disponibles:

en: Best time:
ca: Millor temps:

en: Both given tiles are empty, aborting.
ca: Ambdues fitxes donades estan buides, s'està avortant.

en: COMMAND
ca: ORDRE

en: Cannot finish automatically. If you want to give up and view the solution, use “solve”.
ca: No es pot finalitzar automàticament. Si voleu renunciar i veure la solució, utilitzeu «resol».

en: Cannot move down left-board tiles.
ca: No es poden baixar les fitxes a l'esquerra del tauler.

en: Cannot move down right-board tiles.
ca: No es poden moure a baix les fitxes a la dreta del tauler.

en: Cannot move left left-board tiles.
ca: No es poden moure a esquerra les fitxes a l'esquerra del tauler.

en: Cannot move left right-board tiles.
ca: No es poden moure a esquerra les fitxes a la dreta del tauler.

en: Cannot move right left-board tiles.
ca: No es poden moure a dreta les fitxes a l'esquerra del tauler.

en: Cannot move right right-board tiles.
ca: No es poden moure a dreta les fitxes a la dreta del tauler.

en: Cannot move up left-board tiles.
ca: No es poden pujar les fitxes a l'esquerra del tauler.

en: Cannot move up right-board tiles.
ca: No es poden moure amunt les fitxes a la dreta del tauler.

en: Cannot parse instruction, aborting.
ca: No es pot analitzar la instrucció, s'està avortant.

en: Cannot swap the given tiles, aborting.
ca: No es poden intercanviar les fitxes, s'interromp.

en: Complete the puzzle by matching numbered tiles
ca: Completeu el trencaclosques fent coincidint les fitxes

en: Congratulations!
ca: Enhorabona!

en: Create a new puzzle; for changing size, use --size.
ca: Creeu un trencaclosques nou; per a canviar la mida utilitzeu --size.

en: Date
ca: Data

en: Digits specify the rows of the two tiles to invert.
ca: Els dígits especifiquen les files de les dues fitxes per a invertir .

en: Each square piece has a number on each side. Position the pieces on the left side of the board so that the same numbers are next to each other. If the numbers don’t match, you can’t put the piece there. Move quickly: you’re being timed!
ca: Cada peça quadrada té un número a cada costat. Poseu les peces al costat esquerre del tauler de forma que els números estiguin els uns al costat dels altres. Si els números no coincideixen, no podeu posar-hi la peça. Afanyeu-vos! El temps avança!

en: Failed to parse command-line arguments.
ca: S'ha produït un error en analitzar els arguments de la línia d'ordres.

en: Finish current puzzle, automatically. Alias: “end”.
ca: Finalitza el trencaclosques actual, automàticament. Àlies: «end».

en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of the window when either is pressed.
ca: Per als usuaris que tinguin un ratolí amb els botons «Enrere» i «Endavant», aquesta clau determinarà si es pren qualsevol acció dins de la finestra quan es premen.

en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will set which button activates the “Redo” command. Possible values range between 6 and 14.
ca: Per als usuaris que tenen un ratolí amb els botons «Enrere» i «Endavant», aquesta clau estableix quin botó activarà l'ordre «Refés». Els valors possibles són entre 6 i 14.

en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will set which button activates the “Undo” command. Possible values range between 6 and 14.
ca: Per als usuaris que tenen un ratolí amb els botons «Enrere» i «Endavant», aquesta clau estableix quin botó activarà l'ordre «Desfés». Els valors possibles són entre 6 i 14.

en: Fourth:
ca: Quart:

en: Free!
ca: Lliure

en: Game size and colors number can only be given for new puzzles.
ca: La mida del joc i el nombre de colors només es poden donar per als trencaclosques nous.

en: Give up and view the solution
ca: Deixa-ho córrer i mostra'm la solució

en: Give up with current puzzle, and view the solution.
ca: Deixa córrer el trencaclosques actual i mostra'm la solució.

en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
ca: Si és «true» (cert), la finestra principal s'inicia maximitzada.

en: Invert two tiles, the one in A1, and the one in b2.
ca: Inverteix dues fitxes, la d'A1 i la que es troba a b2.

en: Looks like you haven’t finished a game yet.
    
    Maybe try a 2 × 2 grid, they are easy. 🙂️
ca: Sembla que encara no heu finalitzat una partida.
    
    Tal vegada si proveu una graella 2 x 2, sigui més fàcil. 🙂️

en: Mouse button to activate the “Redo” command
ca: Botó del ratolí per a activar l'ordre «Refés»

en: Mouse button to activate the “Undo” command
ca: Botó del ratolí per a activar l'ordre «Desfés»

en: Move all left-board tiles down by one.
ca: Moveu totes les fitxes avall des de l'esquerra del tauler una a una.

en: Move all left-board tiles left by one.
ca: Moveu totes les fitxes a l'esquerra des de l'esquerra del tauler una a una.

en: Move all left-board tiles right by one.
ca: Moveu totes les fitxes a dreta des de l'esquerra del tauler una a una.

en: Move all left-board tiles up by one.
ca: Moveu totes les fitxes amunt des de l'esquerra del tauler una a una.

en: Move all right-board tiles down by one.
ca: Moveu totes les fitxes avall des de la dreta del tauler una a una.

en: Move all right-board tiles left by one.
ca: Moveu totes les fitxes a esquerra des de la dreta del tauler una a una.

en: Move all right-board tiles right by one.
ca: Moveu totes les fitxes a dreta des de la dreta del tauler una a una.

en: Move all right-board tiles up by one.
ca: Moveu totes les fitxes amunt des de la dreta del tauler una a una.

en: Move all tiles left
ca: Mou totes les fitxes a l'esquerra

en: NUMBER
ca: NÚMERO

en: New best time!
ca: Nou millor temps!

en: Out of podium:
ca: Fora del podi:

en: Page on GNOME wiki
ca: Pàgina a la Wiki del GNOME

en: Pause the game
ca: Fes una pausa a la partida

en: Paused
ca: Aturat

en: Place %u:
ca: Lloc %u:

en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
ca: Executeu al terminal (mireu «--cli=help»)

en: Position pieces so that the same numbers are touching each other
ca: Col·loqueu les peces de manera que els mateixos nombres es toquin

en: Print release version and exit
ca: Mostra la versió i surt

en: Puzzle is already solved! If you want to start a new one, use “new”.
ca: El trencaclosques ja s'ha resolt. Si voleu començar un nou useu «Nou».

en: Puzzle is solved!
ca: El trencaclosques s'ha resolt

en: Puzzle is solved! If you want to start a new one, use “new”.
ca: El trencaclosques s'ha resolt. Si voleu començar un nou useu «Nou».

en: Reorder tiles to fit a square
ca: Reordena les fitxes per a ajustar-se a un quadrat

en: Restore last game
ca: Continua l'última partida

en: Restore last game, if any
ca: Restaura la darrera partida, si n'hi ha cap

en: Resume the game
ca: Continua la partida

en: SIZE
ca: MIDA

en: Saved game, if any
ca: Partida desada si n'hi ha cap

en: Second:
ca: Segon:

en: Set number of colors (2-10)
ca: Estableix el nombre de colors (2-10)

en: Set size of board (2-6)
ca: Estableix la mida del tauler (2-6)

en: Show scores
ca: Mostra les puntuacions

en: Show the current puzzle. Alias: “status” or “show”.
ca: Mostra l'estat del trencaclosques actual. Àlies: «estat» o «mostra».

en: Si_ze
ca: _Mida

en: Size could only be from 2 to 6.
ca: La mida només pot ser entre 2 i 6.

en: Start a new game
ca: Comença una partida nova

en: Start the game paused
ca: Inicia la partida fent una pausa

en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

en: The height of the main window in pixels.
ca: L'alçada de la finestra principal en píxels.

en: The height of the window
ca: L'alçada de la finestra

en: The key has value “nothing” if there is no saved game. Else, it contains a description of the board, with its size, the number of colors, and the time elapsed, then the list of tiles, saved as properties: their current position (x and y), their colors (north, east, south and west), and their original position (x and y), and finally the history, with the last move index, and history entries saved as properties: coordinates of the two tiles swapped, and the move id.
ca: La clau té un valor «nothing» si no hi ha cap joc desat. Si no, conté una descripció del tauler amb la seva mida, el nombre de colors, i el temps transcorregut. Llavors la llista de fitxes es desen com a propietats: de la seva posició actual (x i y), els colors (nord, est, sud i oest) i llavors la seva posició original (x), i finalment l'historial, amb índex de  l'últim moviment i les entrades de l'historial desades com a propietats: coordenades de les dues fitxes intercanviades i l'identificador del moviment.

en: The size of the playing grid
ca: La mida de la graella de joc

en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid.
ca: El valor d'aquesta clau s'utilitza per a decidir la mida de la graella de joc.

en: The width of the main window in pixels.
ca: L'amplada de la finestra principal en píxels.

en: The width of the window
ca: L'amplada de la finestra

en: Theme
ca: Tema

en: There could only be between 2 and 10 colors.
ca: Només pot haver-hi entre 2 i 10 colors.

en: Third:
ca: Tercer:

en: Time
ca: Temps

en: To play GNOME Tetravex in command-line:
ca: Per a jugar al GNOME Tetravex a la línia d'ordres:

en: To use `gnome-tetravex-cli`, pass as argument:
ca: Per a usar «gnome-tetravex-cli», passeu com a argument:

en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
ca: Useu els esdeveniments «Enrere» i «Endavant» del botó del ratolí

en: Works for puzzles solved right or if one tile left.
ca: Funciona per al trencaclosques resolt o si queda un fitxa.

en: Worst time:
ca: Pitjor temps:

en: You can make the game easier or harder by changing the size of the board.
ca: Podeu fer el joc més fàcil o més difícil canviant la mida del tauler.

en: Your time:
ca: El vostre temps:

en: [COMMAND]
ca: [ORDRE]

en: _About Tetravex
ca: _Quant al Tetravex

en: _Extrusion
ca: _Extrusió

en: _Give Up
ca: _Abandona

en: _Help
ca: A_juda

en: _Keep Playing
ca: _Continua jugant

en: _Keyboard Shortcuts
ca: _Dreceres de teclat

en: _New Game
ca: Partida _nova

en: _Nostalgia
ca: _Nostàlgia

en: _Scores
ca: Puntuacion_s

en: _Start New Game
ca: _Comença una partida nova

en: _Synesthesia
ca: _Sinestèsia

en: game;logic;board;
ca: joc;lògica;tauler;

[ctx: shortcut window]
en: Advanced gameplay
ca: Joc avançat

[ctx: shortcut window]
en: Generic
ca: Genèric

[ctx: shortcut window]
en: History
ca: Històric

[ctx: shortcut window]
en: Main functions
ca: Funcions principals

[ctx: shortcut window]
en: Move all the pieces in the left half-board down by one
ca: Mou totes les fitxes avall en la meitat esquerra del tauler una a una

[ctx: shortcut window]
en: Move all the pieces in the left half-board left by one
ca: Mou totes les fitxes  a esquerra en la meitat esquerra del tauler una a una

[ctx: shortcut window]
en: Move all the pieces in the left half-board right by one
ca: Mou totes les fitxes a dreta en la meitat esquerra del tauler una a una

[ctx: shortcut window]
en: Move all the pieces in the left half-board up by one
ca: Mou totes les fitxes a l'esquerra en la meitat del tauler una a una

[ctx: shortcut window]
en: Move all the pieces in the right half-board down by one
ca: Mou totes les fitxes avall en la meitat dreta del tauler una a una

[ctx: shortcut window]
en: Move all the pieces in the right half-board left by one
ca: Mou totes les fitxes a esquerra en la meitat dreta del tauler una a una

[ctx: shortcut window]
en: Move all the pieces in the right half-board right by one
ca: Mou totes les fitxes a dreta en la meitat dreta del tauler una a una

[ctx: shortcut window]
en: Move all the pieces in the right half-board up by one
ca: Mou totes les fitxes amunt en la meitat dreta del tauler una a una

[ctx: shortcut window]
en: Move keyboard highlight
ca: Mou el teclat ressaltat

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
ca: Posa en pausa la partida

[ctx: shortcut window]
en: Play with keyboard
ca: Jugueu amb el teclat

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ca: Surt

[ctx: shortcut window]
en: Redo
ca: Refés

[ctx: shortcut window]
en: Reload initial position
ca: Torna a carregar la posició inicial

[ctx: shortcut window]
en: Select left half-board column
ca: Selecciona la columna de la meitat esquerra del tauler

[ctx: shortcut window]
en: Select right half-board column
ca: Selecciona la columna de la meitat dreta del tauler

[ctx: shortcut window]
en: Select the given row
ca: Seleccioneu la fila donada

[ctx: shortcut window]
en: Select, move or unselect
ca: Seleccioneu, moveu o desseleccioneu

[ctx: shortcut window]
en: Show About
ca: Mostra quant a

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
ca: Mostra a l'ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
ca: Mostra les dreceres de teclat

[ctx: shortcut window]
en: Show scores
ca: Mostra les puntuacions

[ctx: shortcut window]
en: Solve the game
ca: Resol la partida

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
ca: Comença una partida nova

[ctx: shortcut window]
en: Toggle main menu
ca: Commuta el menú principal

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ca: Desfés

[ctx: shortcut window]
en: Validate right half-board
ca: Valida la dreta de la meitat del tauler
