metacity 2.24 - en to ca translation catalogue (144 entries)

en: %s (on %s)
ca: %s (a %s)

en: Activate the window menu
ca: Activa el menú de finestra

en: Add persistent virtual monitor (WxH or WxH@R)
ca: Afegeix un monitor virtual persistent (WxH or WxH@R)

en: Allow X11 grabs to lock keyboard focus with Xwayland
ca: Permetre la captura amb Xwayland per a bloquejar el focus del teclat amb Xwayland

en: Allow all keyboard events to be routed to X11 “override redirect” windows with a grab when running in Xwayland. This option is to support X11 clients which map an “override redirect” window (which do not receive keyboard focus) and issue a keyboard grab to force all keyboard events to that window. This option is seldom used and has no effect on regular X11 windows which can receive keyboard focus under normal circumstances. For a X11 grab to be taken into account under Wayland, the client must also either send a specific X11 ClientMessage to the root window or be among the applications allowed in key “xwayland-grab-access-rules”.
ca: Permet que tots els esdeveniments de teclat s'encaminin a les finestres X11 «sobredirigir redirecció» amb una captura en executar-se a Xwayland. Aquesta opció és per a permetre als clients X11 que mapan una finestra «override redirect» (que no rep el focus del teclat) i emeten un teclat per a forçar tots els esdeveniments del teclat a aquesta finestra. Aquesta opció s'utilitza rarament i no té cap efecte en les finestres X11 regulars que poden rebre el focus del teclat en circumstàncies normals. Perquè una captura de X11 es tingui en compte a Wayland, el client ha d'enviar, o bé un ClientMessage de X11 específic a la finestra arrel, o bé estar entre les aplicacions permeses en la clau «xwayland-grab-access-rules».

en: Another compositing manager is already running on screen %i on display “%s”.
ca: Ja s'està executant un altre gestor de composició al monitor %i a la pantalla «%s».

en: Attach modal dialogs
ca: Adjunta els diàlegs modals

en: Auto maximize nearly monitor sized windows
ca: Maximitza automàticament les finestres que gairebé facin la mida de la pantalla

en: Bell event
ca: Esdeveniment de campana

en: Built-in display
ca: Pantalla integrada

en: Cancel tab popup
ca: Cancel·lació de les finestres emergents a les pestanyes

en: Close window
ca: Tanca la finestra

en: Delay focus changes until the pointer stops moving
ca: Retarda el canvi del focus fins que s'aturi el punter

en: Determines whether the use of popup and highlight frame should be disabled for window cycling.
ca: Determina si s'ha d'inhabilitar el quadre que es mostra a les finestres emergents i ressaltades en commutar entre finestres.

en: Determines whether workspace switching should happen for windows on all monitors or only for windows on the primary monitor.
ca: Determina si el canvi d'espai de treball hauria de ser per les finestres en tots els monitors o només en les finestres del monitor primari.

en: Determines whether workspaces are managed dynamically or whether there’s a static number of workspaces (determined by the num-workspaces key in org.gnome.desktop.wm.preferences).
ca: Determina si els espais de treball es gestionen dinàmicament o hi ha un nombre determinat d'espais de treball (determinat per la clau «num-workspaces» a «org.gnome.desktop.wm.preferences»).

en: Disable connection to session manager
ca: Inhabilita la connexió al gestor de sessions

en: Disable selected X extensions in Xwayland
ca: Inhabilita les extensions de X a Xwayland

en: Display “%s” already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
ca: La pantalla «%s» ja té un gestor de finestres; proveu l'opció --replace per a reemplaçar el gestor de finestres actual.

en: Draggable border width
ca: Amplada del contorn arrossegable

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
ca: Habilita la tessel·lació a les vores en deixar anar les finestres a les vores de la pantalla

en: Enable experimental features
ca: Habilita les funcionalitats experimentals

en: Failed to initialize GDK
ca: No s'ha pogut inicialitzar GDK

en: Failed to open X Window System display “%s”
ca: No s'ha pogut obrir la pantalla del sistema de finestres X «%s»

en: Format %s not supported
ca: El format %s no és compatible

en: Hide all normal windows
ca: Oculta totes les finestres normals

en: Hide window
ca: Oculta la finestra

en: If enabled, dropping windows on vertical screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Dropping windows on the top screen edge maximizes them completely.
ca: Si s'habilita, es maximitzaran les finestres verticalment i es redimensionaran horitzontalment per a cobrir la meitat de l'àrea disponible en deixar-les anar a les vores verticals de la pantalla. Si es deixen anar a la vora superior de la pantalla es maximitzaran completament.

en: If enabled, new windows that are initially the size of the monitor automatically get maximized.
ca: Si s'habilita, les finestres que inicialment gairebé fan la mida de la pantalla es maximitzaran automàticament.

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focus will not be changed immediately when entering a window, but only after the pointer stops moving.
ca: Si és «true» (cert), i el mode del focus és «sloppy» o «mouse», no es canviarà el focus immediatament quan s'entri a una finestra, només es canviarà quan el punter deixi de moure's.

en: Initialize session from savefile
ca: Inicialitza la sessió des del fitxer desat

en: List the resource names or resource class of X11 windows either allowed or not allowed to issue X11 keyboard grabs under Xwayland. The resource name or resource class of a given X11 window can be obtained using the command “xprop WM_CLASS”. Wildcards “*” and jokers “?” in the values are supported. Values starting with “!” are denied, which has precedence over the list of values allowed, to revoke applications from the default system list. The default system list includes the following applications: “@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@” Users can break an existing grab by using the specific keyboard shortcut defined by the keybinding key “restore-shortcuts”.
ca: Llista els noms o classes dels recursos de les finestres X11 que estiguin permesos o denegades per a emetre captures de teclat X11 sota Xwayland. El nom o la classe dels recursos d'una finestra X11 donada es pot obtenir amb l'ordre «xprop WM_CLASS». Es poden utilitzar comodins «*» o «?» als valors. Els valors que comencin amb «!» es deneguen i tenen precedència per sobre de la llista dels valors permesos, així es permet la denegació d'aplicacions que estan a la llista predeterminada del sistema. La llista predeterminada del sistema inclou les aplicacions següents: “@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@” Els usuaris poden trencar una captura existent si utilitzen una drecera de teclat concreta definida en la clau de drecera de teclat “restore-shortcuts”.

en: Lower window below other windows
ca: Baixa la finestra sota les altres

en: Make X calls synchronous
ca: Fes que les crides a X siguin síncrones

en: Maximize window
ca: Maximitza la finestra

en: Maximize window horizontally
ca: Maximitza la finestra horitzontalment

en: Maximize window vertically
ca: Maximitza la finestra verticalment

en: Mode Switch (Group %d)
ca: Mode de commutació (grup %d)

en: Mode Switch: Mode %d
ca: Mode de commutació: mode %d

en: Modifier to use for extended window management operations
ca: Modificador que s'utilitzarà per les operacions ampliades de gestió de finestres

en: Modifier to use to locate the pointer
ca: Modificar a usar per a localitzar el punter

en: Move to workspace above
ca: Mou a l'espai de treball superior

en: Move to workspace below
ca: Mou a l'espai de treball de sota

en: Move to workspace on the left
ca: Mou a l'espai de treball de l'esquerra

en: Move to workspace on the right
ca: Mou a l'espai de treball a la dreta

en: Move window
ca: Mou la finestra

en: Move window one monitor down
ca: Mou la finestra un monitor avall

en: Move window one monitor to the left
ca: Mou la finestra un monitor a l'esquerra

en: Move window one monitor to the right
ca: Mou la finestra un monitor a la dreta

en: Move window one monitor up
ca: Mou la finestra un monitor amunt

en: Move window one workspace down
ca: Mou la finestra un espai de treball avall

en: Move window one workspace to the left
ca: Mou la finestra un espai de treball a l'esquerra

en: Move window one workspace to the right
ca: Mou la finestra un espai de treball a la dreta

en: Move window one workspace up
ca: Mou la finestra un espai de treball amunt

en: Move window to last workspace
ca: Mou la finestra a l'últim espai de treball

en: Move window to workspace 1
ca: Mou la finestra a l'espai de treball 1

en: Move window to workspace 2
ca: Mou la finestra a l'espai de treball 2

en: Move window to workspace 3
ca: Mou la finestra a l'espai de treball 3

en: Move window to workspace 4
ca: Mou la finestra a l'espai de treball 4

en: Mutter plugin to use
ca: Connector del Mutter a utilitzar

en: Mutter was compiled without support for verbose mode
ca: El Mutter s'ha compilat sense compatibilitat amb el mode detallat

en: Navigation
ca: Navegació

en: No tab popup
ca: Sense finestres emergents a les pestanyes

en: Number of milliseconds a client has to respond to a ping request in order to not be detected as frozen. Using 0 will disable the alive check completely.
ca: Nombre de mil·lisegons en què un client ha de respondre a una sol·licitud de «ping» per no ser detectat com a congelat. L'ús de 0 inhabilitarà completament la comprovació.

en: Place new windows in the center
ca: Posiciona les finestres noves al centre

en: Print version
ca: Escriu versió

en: Privacy Screen Disabled
ca: S'ha inhabilitat la pantalla de privadesa

en: Privacy Screen Enabled
ca: S'ha habilitat la pantalla de privadesa

en: Raise window above other windows
ca: Alça la finestra per damunt de les altres

en: Raise window if covered, otherwise lower it
ca: Alça la finestra si està coberta per una altra; altrament, baixa-la

en: Re-enable shortcuts
ca: Torna a habilitar les dreceres

en: Replace the running window manager
ca: Reemplaça el gestor de finestres en execució

en: Resize window
ca: Redimensiona la finestra

en: Restore the keyboard shortcuts
ca: Restaura les dreceres de teclat

en: Restore window
ca: Restaura la finestra

en: Rotates the built-in monitor configuration
ca: Gira la configuració del monitor integrada

en: Run as a full display server, rather than nested
ca: Funciona com a servidor de pantalla completa, en comptes d'imbricat

en: Run as a headless display server
ca: Executa com a servidor de visualització sense cap capçalera

en: Run as a nested compositor
ca: Funciona com a compositor imbricat

en: Run as a wayland compositor
ca: Funciona com a compositor de Wayland

en: Run wayland compositor without starting Xwayland
ca: Executa el compositor wayland sense iniciar Xwayland

en: Run with X11 backend
ca: Executa amb un rerefons X11

en: Screen %d on display “%s” is invalid
ca: El monitor %d de la pantalla «%s» no és vàlid

en: Select window from tab popup
ca: Selecció de finestra entre les emergents d'una pestanya

en: Show on-screen help
ca: Mostra l'ajuda en pantalla

en: Show the run command prompt
ca: Mostra l'indicador d'execució d'aplicacions

en: Specify Wayland display name to use
ca: Especifica el nom de pantalla de Wayland a utilitzar

en: Specify session management ID
ca: Especifica l'ID de gestió de sessió

en: Switch applications
ca: Canvia d'aplicacions

en: Switch directly to previous system control
ca: Canvia immediatament al control del sistema anterior

en: Switch directly to previous window
ca: Canvia immediatament a la finestra anterior

en: Switch directly to previous window of an app
ca: Canvia immediatament a la finestra anterior d'una aplicació

en: Switch monitor
ca: Commuta el monitor

en: Switch monitor configurations
ca: Canvia configuracions de monitor

en: Switch system controls
ca: Canvia els controls del sistema

en: Switch system controls directly
ca: Canvia immediatament entre els controls del sistema

en: Switch to VT 1
ca: Canvia al terminal virtual 1

en: Switch to VT 10
ca: Canvia al terminal virtual 10

en: Switch to VT 11
ca: Canvia al terminal virtual 11

en: Switch to VT 12
ca: Canvia al terminal virtual 12

en: Switch to VT 2
ca: Canvia al terminal virtual 2

en: Switch to VT 3
ca: Canvia al terminal virtual 3

en: Switch to VT 4
ca: Canvia al terminal virtual 4

en: Switch to VT 5
ca: Canvia al terminal virtual 5

en: Switch to VT 6
ca: Canvia al terminal virtual 6

en: Switch to VT 7
ca: Canvia al terminal virtual 7

en: Switch to VT 8
ca: Canvia al terminal virtual 8

en: Switch to VT 9
ca: Canvia al terminal virtual 9

en: Switch to last workspace
ca: Canvia a l'últim espai de treball

en: Switch to previous application
ca: Canvia a l'aplicació anterior

en: Switch to previous system control
ca: Canvia al control del sistema anterior

en: Switch to previous window
ca: Canvia a la finestra anterior

en: Switch to previous window of an application
ca: Canvia a la finestra anterior d'una aplicació

en: Switch to workspace 1
ca: Canvia a l'espai de treball 1

en: Switch to workspace 2
ca: Canvia a l'espai de treball 2

en: Switch to workspace 3
ca: Canvia a l'espai de treball 3

en: Switch to workspace 4
ca: Canvia a l'espai de treball 4

en: Switch windows
ca: Canvia de finestres

en: Switch windows directly
ca: Canvia immediatament entre finestres

en: Switch windows of an app directly
ca: Canvia immediatament entre les finestres d'una aplicació

en: Switch windows of an application
ca: Canvia entre les finestres d'una aplicació

en: System
ca: Sistema

en: The amount of total draggable borders. If the theme’s visible borders are not enough, invisible borders will be added to meet this value.
ca: La quantitat total de contorn arrossegable. Si els contorns visibles del tema no són suficients, s'afegiran contorns invisibles per a aconseguir aquest valor.

en: This key will initiate the “locate pointer” action.
ca: Aquesta clau inicialitzarà l'acció «locate pointer».

en: This key will initiate the “overlay”, which is a combination window overview and application launching system. The default is intended to be the “Windows key” on PC hardware. It’s expected that this binding either the default or set to the empty string.
ca: Aquesta tecla iniciarà l'«overlay» (superposador), el qual és una combinació de visualització de finestres i sistema de llançament d'aplicacions. El valor predeterminat és la «tecla Windows» en maquinari basat en ordinadors PC. El valor d'aquesta vinculació s'espera que sigui el predeterminat o text en blanc.

en: This option disables the selected X extensions in Xwayland if Xwayland was built with support for those X extensions. This option has no effect if Xwayland was built without support for the selected extensions. Xwayland needs to be restarted for this setting to take effect.
ca: Aquesta opció inhabilita les extensions de X seleccionades a Xwayland si aquest es va construir permetent l'ús d'aquestes extensions. Aquesta opció no té cap efecte si Xwayland no es va construir permetent l'ús de les extensions seleccionades. S'ha de reiniciar Xwayland perquè es tingui en compte aquesta llista.

en: Timeout for check-alive ping
ca: Temps d'espera per a la comprovació «ping alive»

en: To enable experimental features, add the feature keyword to the list. Whether the feature requires restarting the compositor depends on the given feature. Any experimental feature is not required to still be available, or configurable. Don’t expect adding anything in this setting to be future proof. Currently possible keywords: • “scale-monitor-framebuffer” — makes mutter default to layout logical monitors in a logical pixel coordinate space, while scaling monitor framebuffers instead of window content, to manage HiDPI monitors. Does not require a restart. • “kms-modifiers” — makes mutter always allocate scanout buffers with explicit modifiers, if supported by the driver. Requires a restart. • “rt-scheduler” — makes mutter request a low priority real-time scheduling. Requires a restart. • “autoclose-xwayland” — automatically terminates Xwayland if all relevant X11 clients are gone. Requires a restart.
ca: Per a habilitar característiques experimentals, afegiu la paraula clau de la característica a la llista. Que la característica requereixi reiniciar el compositor o no depèn de cada característica. És possible que alguna característica experimental no estigui disponible o no es pugui configurar. No espereu afegir res en aquest ajustament que sigui una futura prova. Actualment, les paraules clau possibles són: • «scale-monitor-framebuffer»: fa que el mutter organitzi els monitors lògics en un espai de coordenades pixelades lògiques per defecte a l'hora de gestionar monitors HiDPI, de manera que redimensiona els marcs de memòria dels monitors en comptes del contingut de les finestres. No requereix un reinici. • «kms-modifiers» - fa que el mutter assigni sempre memòries intermèdies d'escaneig amb modificadors explícits, si és compatible amb el conductor. Requereix un reinici. • «rt-scheduler»: fa que el mutter demani una planificació a temps real de baixa prioritat. Requereix un reinici. • «autoclose-xwayland»: acaba automàticament Xwayland si tots els clients X11 rellevants han desaparegut. No requereix un reinici.

en: Toggle fullscreen mode
ca: Canvia entre el mode a pantalla completa

en: Toggle maximization state
ca: Canvia l'estat de maximització

en: Toggle window on all workspaces or one
ca: Canvia la funció que fa que la finestra estigui en tots els espais de treball o només en un

en: Unknown
ca: Desconeguda

en: Unknown Display
ca: Pantalla desconeguda

en: View split on left
ca: Mostra la partició a l'esquerra

en: View split on right
ca: Mostra la partició a la dreta

en: When true, instead of having independent titlebars, modal dialogs appear attached to the titlebar of the parent window and are moved together with the parent window.
ca: Quan sigui «true» (cert), en lloc de tenir barres de títol independents, els diàlegs modals apareixeran adjuntats a la barra de títol de la finestra mare i es mouran juntament amb aquesta.

en: When true, the new windows will always be put in the center of the active screen of the monitor.
ca: Si és «true» (cert), les finestres noves seran posicionades al centre de la pantalla activa del monitor.

en: Windows
ca: Finestres

en: Workspace %d
ca: Espai de treball %d

en: Workspace switched
ca: S'ha commutat d'espai de treball

en: Workspaces are managed dynamically
ca: Els espais de treball es gestionen dinàmicament

en: Workspaces only on primary
ca: Espais de treball només en el primari

en: X Display to use
ca: Visualització X per a usar

en: Xwayland applications allowed to issue keyboard grabs
ca: Les aplicacions Xwayland poden capturar el teclat
