libwnck - en to crh translation catalogue (218 entries)

en: <name unset>
crh: <isim tesbitsiz>

en: <no EWMH-compliant window manager>
crh: <EWMH ile qabili telif pencere idarecisi yoq>

en: <no viewport>
crh: <körünim-limanı yoq>

en: <unset>
crh: <tesbitsiz>

en: Action not allowed
crh: Amel caiz degil

en: Activate the window
crh: Pencereni faalleştir

en: Activate the workspace
crh: Çalışma fezasını faalleştir

en: Active Window: %s
crh: Faal Pencere: %s

en: Active Workspace: %s
crh: Faal Çalışma Fezası: %s

en: Alias of --window
crh: --window tahallüsi

en: Always On _Top
crh: Her Zaman Üst_te

en: Bottom Neighbor: %s
crh: Alt Qomşu: %s

en: CLASS
crh: SINIF

en: Cannot change the workspace layout on the screen: the layout is already owned
crh: Ekrandaki çalışma fezası düzeni değiştirilemiyor: düzenin zaten sahibi var

en: Cannot interact with application having its group leader with XID %lu: the application cannot be found
crh: Grup lideri XID %lu olan uygulama ile etkileşim kurulamadı: uygulama bulunamadı

en: Cannot interact with class group "%s": the class group cannot be found
crh: Sınıf grubu "%s" ile etkileşim kurulamadı: sınıf grubu bulunamadı

en: Cannot interact with screen %d: the screen does not exist
crh: Ekran %d ile etkileşim kulurulamıyor: ekran mevcut değil

en: Cannot interact with window with XID %lu: the window cannot be found
crh: XID %lu olan pencere ile etkileşim kurulamadı: pencere bulunamadı

en: Cannot interact with workspace %d: the workspace cannot be found
crh: Çalışma fezası %d etkileşim kurulamadı: çalışma fezası bulunamadı

en: Change the X coordinate of the window to X
crh: Pencerenin X kordinatını X olarak değiştir

en: Change the Y coordinate of the window to Y
crh: Pencerenin Y kordinatını Y olarak değiştir

en: Change the height of the window to HEIGHT
crh: Pencerenin yüksekliğini YÜKSEKLİK olarak değiştir

en: Change the name of the workspace to NAME
crh: Çalışma fezasının ismini İSİM olarak değiştir

en: Change the number of workspaces of the screen to NUMBER
crh: Ekranın çalışma fezası sayısını SAYISI olarak değiştir

en: Change the type of the window to TYPE (valid values: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)
crh: Pencerenin türünü TÜR olarak değiştir (geçerli değerler: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)

en: Change the width of the window to WIDTH
crh: Pencerenin genişliğini GENİŞLİK olarak değiştir

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER columns
crh: Ekranın çalışma fezası düzenini SAYISI sütün kullanmak için değiştir

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER rows
crh: Ekranın çalışma fezası düzenini SAYISI satır kullanmak için değiştir

en: Class Group ID: %s
crh: Sınıf Zümresi Kimligi: %s

en: Class Group Name: %s
crh: Sınıf Zümresi Adı: %s

en: Class Instance: %s
crh: Sınıf Zümresi Misali: %s

en: Class resource of the class group to examine
crh: Sınama için sınıf grubunun sınıf kaynağı

en: Click this to switch to workspace %s
crh: %s çalışma fezasına keçmek içün çertiñiz

en: Click to start dragging "%s"
crh: "%s" süyreklemege başlamaq içün çertiñiz

en: Click to switch to "%s"
crh: "%s" çalışma fezasına keçmek içün çertiñiz

en: Close the window
crh: Pencereni qapat

en: Conflicting options are present: --%s and --%s
crh: Çakışan seçenekler mevcut: --%s ve --%s

en: Conflicting options are present: --%s or --%s, and --%s
crh: Çakışan seçenekler mevcut: --%s ya da --%s, ve --%s

en: Conflicting options are present: a window should be interacted with, but --%s has been used
crh: Çakışan seçenekler mevcut: bir pencere etkileşmeli, ancak --%s kullanılmış

en: Conflicting options are present: an application should be interacted with, but --%s has been used
crh: Çakışan seçenekler mevcut: bir uygulama etkileşmeli, ancak -- %s kullanılmış

en: Conflicting options are present: class group "%s" should be interacted with, but --%s has been used
crh: Çakışan seçenekler mevcut: sınıf grubu "%s" etkileşmeli, ancak --%s kullanılmış

en: Conflicting options are present: screen %d should be interacted with, but --%s has been used
crh: Çakışan seçenekler mevcut: ekran %d etkileşmeli, ancak %s kullanılmış

en: Conflicting options are present: windows of an application should be listed, but --%s has been used
crh: Çakışan seçenekler mevcut: bir uygulamanın pencereleri listelenmeli, ancak --%s kullanılmış

en: Conflicting options are present: windows of class group "%s" should be listed, but --%s has been used
crh: Çakışan seçenekler mevcut: sınıf grubu "%s" pencereleri listelenmeli, ancak --%s kullanılmış

en: Conflicting options are present: windows of workspace %d should be listed, but --%s has been used
crh: Çakışan seçenekler mevcut: çalışma fezası %d pencereleri listelenmiş ancak -- %s kullanılmış

en: Conflicting options are present: windows or workspaces of screen %d should be listed, but --%s has been used
crh: Çakışan seçenekler mevcut: ekran %d pencereleri ya da çalışma fezaları listelenmiş olmalı, ancak -- %s kullanılmış

en: Conflicting options are present: workspace %d should be interacted with, but --%s has been used
crh: Çakışan seçenekler mevcut: çalışma fezası %d etkileşmeli, ancak -- %s kullanılmış

en: Current workspace: "%s"
crh: Cari çalışma fezası: "%s"

en: Error while parsing arguments: %s
crh: Delillerni ayırıştırğanda hata: %s

en: Geometry (width, height): %d, %d
crh: Endese (kenişlik, yükseklik): %d, %d

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
crh: Endese (x,y, kenişlik, yükseklik): %d, %d, %d, %d

en: Group Leader: %lu
crh: Zümre Lideri: %lu

en: HEIGHT
crh: YÜKSEKLİK

en: Icon Name: %s
crh: İşaretçik İsmi: %s

en: Icons: %s
crh: İşaretçikler: %s

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be positive
crh: %2$s içün keçersiz parametr --"%1$d": parametr müsbet olmalı

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be strictly positive
crh: %2$s içün keçersiz parametr --"%1$d": parametr qatiyen müsbet olmalı

en: Invalid argument "%s" for --%s, valid values are: %s
crh: %2$s içün keçersiz parametr --"%1$s", keçerli degerler: %3$s

en: Invalid value "%s" for --%s
crh: %2$s içün keçersiz qıymet -- "%1$s"

en: Left Neighbor: %s
crh: Sol Qomşu: %s

en: List windows of the application/class group/workspace/screen (output format: "XID: Window Name")
crh: Uygulama/sınıf grubu/çalışma fezası/ekran pencereleri listesi (çıktı biçimi: "XID: Pencere İsmi")

en: List workspaces of the screen (output format: "Number: Workspace Name")
crh: Ekranın çalışma fezaları listesi (çıktı biçimi: "Numarası: Çalışma Fezası İsmi")

en: Ma_ximize
crh: _Azamiyleştir

en: Ma_ximize All
crh: Hepsini _Azamiyleştir

en: Make the window always on top
crh: Pencereni her-zaman-üstte yap

en: Make the window appear in pagers
crh: Pencereni saifecilerde körünir yap

en: Make the window appear in tasklists
crh: Pencereni vazife listelerinde körünir yap

en: Make the window below other windows
crh: Pencereni diger-pencerelerniñ-altında yap

en: Make the window fullscreen
crh: Pencereni tam-ekran yap

en: Make the window have a fixed position in the viewport
crh: Pencereniñ körünim limanındaki mevamını sabit yap

en: Make the window not always on top
crh: Pencereni her-zaman-üstte-degil yap

en: Make the window not appear in pagers
crh: Pencereni saifecilerde körünmez yap

en: Make the window not appear in tasklists
crh: Pencereni vazife listelerinde körünmez yap

en: Make the window not below other windows
crh: Pencereni diger-pencerelerniñ-altında-degil yap

en: Make the window not have a fixed position in the viewport
crh: Pencereniñ körünim limanındaki mevamını sabit yapma

en: Make the window quit fullscreen mode
crh: Pencereni tam-ekran tarzından çıqart

en: Make the window visible on all workspaces
crh: Pencereyi tüm çalışma fezalarında görünür yap

en: Make the window visible on the current workspace only
crh: Pencereyi sadece mevcut çalışma fezasında görünür yap

en: Maximize horizontally the window
crh: Pencereni ufqiy olaraq azamiyleştir

en: Maximize the window
crh: Pencereni azamiyleştir

en: Maximize vertically the window
crh: Pencereni vertikal olaraq azamiyleştir

en: Mi_nimize
crh: Asğa_riyleştir

en: Mi_nimize All
crh: Hepsi_ni Asğariyleştir

en: Minimize the window
crh: Pencereni asğariyleştir

en: Move the viewport of the current workspace to X coordinate X
crh: Mevcut çalışma fezasının görünüm alanını X kordinatından X olarak taşı

en: Move the viewport of the current workspace to Y coordinate Y
crh: Mevcut çalışma fezasının görünüm alanını Y kordinatından Y olarak taşı

en: Move the window to workspace NUMBER (first workspace is 0)
crh: Pencereyi SAYISI çalışma fezasına taşı (ilk çalışma fezası 0)

en: Move to Another _Workspace
crh: _Başqa bir Çalışma Fezasına Avuştır

en: Move to Workspace R_ight
crh: S_ağdaki Çalışma Fezasına Avuştır

en: Move to Workspace _Down
crh: Aşağı_daki Çalışma Fezasına Avuştır

en: Move to Workspace _Left
crh: _Soldaki Çalışma Fezasına Avuştır

en: Move to Workspace _Up
crh: _Yuqarıdaki Çalışma Fezasına Avuştır

en: NAME
crh: İSİM

en: NUMBER
crh: NUMARA

en: NUMBER of the screen to examine or modify
crh: Sınama ya da değiştirmek için ekran NUMARASI

en: NUMBER of the workspace to examine or modify
crh: Sınamak ya da değiştirmek için çalışma fezası SAYISI

en: Name: %s
crh: İsim: %s

en: No Windows Open
crh: Açıq Pencere Yoq

en: Number of Windows: %d
crh: Pencere Sayısı: %d

en: Number of Workspaces: %d
crh: Çalışma Fezası Sayısı: %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
crh: Ekranda: %d (Pencere İdarecisi: %s)

en: On Workspace: %s
crh: Bulunılğan Çalışma Fezası: %s

en: Options to list windows or workspaces
crh: Pencerelerni ya da çalışma fezalarını listeleme ihtiyariyatı

en: Options to modify properties of a screen
crh: Bir ekrannıñ hasiyetlerini deñiştirmek içün ihtiyariyat

en: Options to modify properties of a window
crh: Bir pencereniñ hasiyetlerini deñiştirmek içün ihtiyariyat

en: Options to modify properties of a workspace
crh: Bir çalışma fezasının özelliklerini değiştirmek için seçenekler

en: PID: %s
crh: Esna Kimligi (PID): %s

en: Position in Layout (row, column): %d, %d
crh: Düzendeki pozisyon (satır, sütun): %d, %d

en: Possible Actions: %s
crh: Caiz Ameller: %s

en: Print or modify the properties of a screen/workspace/window, or interact with it, following the EWMH specification.
    For information about this specification, see:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec
crh: Ekranın/çalışma fezasının/pencerenin seçeneklerini yazdır ya da değiştir, ya da EWHM belirtimlerine göre etkileş.
    Bu belirtim hakkında bilgi almak için, 
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec adresine bakın

en: Right Neighbor: %s
crh: Sağ Qomşu: %s

en: Screen Number: %d
crh: Ekran Numarası: %d

en: Session ID: %s
crh: Oturım Kimligi: %s

en: Shade the window
crh: Pencereni qatalaqla

en: Show options to list windows or workspaces
crh: Pencereleri ve çalışma fezalarını listelemek için seçenekleri göster

en: Show options to modify properties of a screen
crh: Bir ekranın özelliklerini değiştirmek için seçenekleri göster

en: Show options to modify properties of a window
crh: Bir pencerenin özelliklerini değiştirmek için seçenekleri göster

en: Show options to modify properties of a workspace
crh: Bir çalışma fezasının özelliklerini değiştirmek için seçenekleri göster

en: Show the desktop
crh: Masaüstüni köster

en: Showing the desktop: %s
crh: Kösterilgen masaüstü: %s

en: Start moving the window via the keyboard
crh: Pencereyi klavye ile taşımaya başla

en: Start resizing the window via the keyboard
crh: Pencereyi klavye ile yeniden boyutlandırmaya başla

en: Startup ID: %s
crh: Başlanğıç Kimligi: %s

en: State: %s
crh: Durum: %s

en: Stop showing the desktop
crh: Masaüstüni kösterüvni toqtat

en: TYPE
crh: TÜR

en: Tool to switch between visible windows
crh: Körüngen pencereler arasında almaşmaq içün alet

en: Tool to switch between windows
crh: Pencereler arasında almaşmaq içün alet

en: Tool to switch between workspaces
crh: Çalışma fezaları arasında almaşmaq içün alet

en: Top Neighbor: %s
crh: Üst Qomşu: %s

en: Transient for: %lu
crh: Aşağıdaki içün keçicidir: %lu

en: Un_minimize All
crh: Hepsini Ğa_yrı Asğariyleştir

en: Unma_ximize
crh: Ğa_yrı Azamiyleştir

en: Unmaximize horizontally the window
crh: Pencereni ufqiy olaraq ğayrı azamiyleştir

en: Unmaximize the window
crh: Pencereni ğayrı azamiyleştir

en: Unmaximize vertically the window
crh: Pencereni vertikal olaraq ğayrı azamiyleştir

en: Unmi_nimize
crh: _Ğayrı Asğariyleştir

en: Unminimize the window
crh: Pencereni ğayrı asğariyleştir

en: Unshade the window
crh: Pencereni keri qatalaqla

en: Untitled application
crh: Serlevhasız uyğulama

en: Untitled window
crh: Serlevhasız pencere

en: Viewport cannot be moved: the current workspace does not contain a viewport
crh: Görünüm fezası taşınamadı: mevcut çalışma fezası bir görünüm fezasına sahip değil

en: Viewport cannot be moved: there is no current workspace
crh: Görünüm fezası taşınamadı: mevcut bir çalışma fezası yok

en: Viewport position (x, y): %s
crh: Körünim-limanı mevamı (x,y): %s

en: WIDTH
crh: KENİŞLİK

en: Window List
crh: Pencere Listesi

en: Window Manager: %s
crh: Pencere İdarecisi: %s

en: Window Selector
crh: Pencere Saylamcısı

en: Window Type: %s
crh: Pencere Türü: %s

en: Window cannot be moved to workspace %d: the workspace does not exist
crh: Pencere çalışma fezası %d üzerine taşınamadı: çalışma fezası mevcut değil

en: Workspace %d
crh: Çalışma Fezası %d

en: Workspace %s%d
crh: Çalışma Fezası %s%d

en: Workspace 1_0
crh: Çalışma Fezası 1_0

en: Workspace Layout (rows, columns, orientation): %d, %d, %s
crh: Çalışma Fezası Serimi (satırlar, sutunlar, yöneldirim): %d, %d, %s

en: Workspace Name: %s
crh: Çalışma Fezası İsmi: %s

en: Workspace Number: %d
crh: Çalışma Fezası Numarası: %d

en: Workspace Switcher
crh: Çalışma Fezası Almaştırıcısı

en: X window ID of the group leader of an application to examine
crh: Sınama için uygulamanın grup liderinin X pencere kimliği

en: X window ID of the window to examine or modify
crh: Sınamak ve değiştirmek için pencerenin X pencere kimliği

en: _Always on Visible Workspace
crh: Her Zaman _Körüngen Çalışma Fezasında

en: _Close
crh: _Qapat

en: _Close All
crh: Hepsini _Qapat

en: _Move
crh: _Taşı

en: _Only on This Workspace
crh: Faqat _Bu Çalışma Fezasında

en: _Resize
crh: _Kene ölçülendir

en: _Unmaximize All
crh: Hepsini _Ğayrı Azamiyleştir

en: above
crh: üstünde

en: all workspaces
crh: hepsi çalışma fezaları

en: below
crh: altında

en: change fullscreen mode
crh: tam ekran tarzını deñiştir

en: change workspace
crh: çalışma fezasını deñiştir

en: close
crh: qapat

en: desktop
crh: masaüstü

en: dialog window
crh: dialog penceresi

en: dock or panel
crh: rıhtım yaki panel

en: false
crh: yañlış

en: fullscreen
crh: tam-ekran

en: make above
crh: üstünde yap

en: make below
crh: altında yap

en: maximize
crh: azamiyleştir

en: maximize horizontally
crh: ufqiy olaraq azamiyleştir

en: maximize vertically
crh: vertikal olaraq azamiyleştir

en: maximized
crh: azamiyleştirilgen

en: maximized horizontally
crh: ufqiy olaraq azamiyleştirilgen

en: maximized vertically
crh: vertikal olaraq azamiyleştirilgen

en: minimize
crh: asğariyleştir

en: minimized
crh: asğariyleştirilgen

en: move
crh: taşı

en: needs attention
crh: diqqatqa muhtac

en: no action possible
crh: hiç bir amel mümkün degil

en: normal window
crh: normal pencere

en: pin
crh: tüyre

en: pinned
crh: tüyrelgen

en: resize
crh: kene ölçülendir

en: set
crh: tesbitli

en: shade
crh: qatalaqla

en: shaded
crh: qatalaqlanğan

en: skip pager
crh: saifecini atla

en: skip tasklist
crh: vazife listesini atla

en: splash screen
crh: saçrama ekranı

[ctx: startupID]
en: none
crh: yoq

en: stick
crh: yapış

en: sticky
crh: yapışaq

en: tearoff menu
crh: yırtıp-al menü

en: tearoff toolbar
crh: yırtıp-al alet çubuğı

en: true
crh: doğru

en: unmake above
crh: üstündeni lâğu et

en: unmake below
crh: altındanı lâğu et

en: unmaximize
crh: ğayrı azamiyleştir

en: unmaximize horizontally
crh: ufqiy olaraq ğayrı azamiyleştir

en: unmaximize vertically
crh: vertikal olaraq ğayrı azamiyleştir

en: unminimize
crh: ğayrı asğariyleştir

en: unpin
crh: tüyerviçsizle

en: unshade
crh: keri qatalaqla

en: unstick
crh: yapışma

en: utility window
crh: qullanışlılıq penceresi

[ctx: window]
en: none
crh: yoq

[ctx: workspace]
en: none
crh: yoq
