aisleriot - en to cs translation catalogue (632 entries)

en: %d%%
cs: %d %%

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
cs: Program %s je šířen ve víře, že bude užitečný, ale BEZ JAKÝCHKOLIV ZÁRUK, a to i bez předpokládané záruky na PRODEJNOST nebo VHODNOST PRO KONKRÉTNÍ ÚČEL. Více podrobností najdete přímo v licenci GNU General Public License.

en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
cs: %s je svobodný software: Můžete jej dále šířit a/nebo upravovat za podmínek licence GNU General Public License v podobě, v jaké ji vydala Free Software Foundation, a to buď ve verzi %d této licence nebo (dle vaší volby) v libovolné novější verzi.

en: A scheme exception occurred
cs: Nastala výjimka ve schématu

en: About AisleRiot
cs: O hře AisleRiot

en: About Solitaire
cs: O hře Solitér

en: About this game
cs: O této hře

en: Accordion
cs: Harmonika

en: Add to the sequence in row ~a.
cs: Přidejte do postupky v řádku ~a.

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
cs: Snažte se umístit barvy v pořadí, které nejpřirozeněji odpovídá aktuálnímu rozložení.

en: AisleRiot Solitaire
cs: Solitér AisleRiot

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
cs: AisleRiot poskytuje herní jádro založené na pravidlech solitérových karetních her, které umožňuje hrát mnoho různých her tohoto typu.

en: AisleRiot web site
cs: Webové stránky AisleRiot

en: Aisleriot Solitaire
cs: Solitér Aisleriot

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
cs: Hra AisleRiot nemůže najít poslední hru, kterou jste hráli.

en: Aisleriot — also known as sol or solitaire — is a card game application that features over 80 different solitaire-type card games which are designed to play using a mouse, keyboard, or trackpad.
cs: Aisleriot, také známý jako Solitér, je karetní hra, která zahrnuje více než 80 různých karetních her pro jednoho hráče. Je navržena pro hraní myší, klavesnicí a touchpadem.

en: Allow temporary spots use
cs: Povolit použití dočasných pozic

en: Alternating colors
cs: Střídající se barevnost

en: Athena
cs: Atény

en: Attack a face-down pile.
cs: Zaútočte na hromádku s lícem dolů.

en: Aunt Mary
cs: Teta Mary

en: Autoplay
cs: Hrát automaticky

en: Backbone
cs: Páteř

en: Bakers Dozen
cs: Pekařova dvanáctka

en: Bakers Game
cs: Pekařova hra

en: Base Card:
cs: Základní karta:

en: Base Card:
cs: Základní karta:

en: Base Card: Ace
cs: Základní karta: eso

en: Base Card: Jack
cs: Základní karta: kluk

en: Base Card: King
cs: Základní karta: král

en: Base Card: Queen
cs: Základní karta: dáma

en: Base Card: ~a
cs: Základní karta: ~a

en: Bear River
cs: Medvědí řeka

en: Beleaguered Castle
cs: Obležený hrad

en: Best:
cs: Nejlepší:

en: Block Ten
cs: Blok desíti

en: Blondes and Brunettes
cs: Blondýny a brunety

en: Camelot
cs: Kamelot

en: Cannot start the game “%s”
cs: Nelze začít hru „%s“

en: Card games:
cs: Karetní hry:

en: Card themes:
cs: Motivy karet:

en: Cards remaining: ~a
cs: Zbývající karty: ~a

en: Carpet
cs: Koberec

en: Chessboard
cs: Šachovnice

en: Choices left:
cs: Zbývá možností volby:

en: Clock
cs: Hodiny

en: Close this window
cs: Zavřít toto okno

en: Congratulations, you have won!
cs: Gratulujeme, vyhráli jste!

en: Consider moving something into an empty slot
cs: Zvažte přesun něčeho na prázdnou pozici

en: Consistency is key
cs: Konzistence je klíčová

en: Could not show help for “%s”
cs: Nelze zobrazit nápovědu pro „%s“

en: Cover
cs: Kryt

en: Cruel
cs: Kruťárna

en: Deal a card
cs: Lízněte si

en: Deal a card from stock
cs: Lízněte si kartu z volných

en: Deal a card from the deck
cs: Lízněte si kartu z balíčku

en: Deal a new card
cs: Lízněte si novou kartu

en: Deal a new card from the deck
cs: Lízněte si novou kartu z balíčku

en: Deal a new round.
cs: Lízněte si nové kolo.

en: Deal a row
cs: Rozdejte řádek

en: Deal another card
cs: Lízněte si další kartu

en: Deal another hand
cs: Rozdejte další sadu

en: Deal another round
cs: Rozdejte další kolo

en: Deal cards.
cs: Lízněte si karty.

en: Deal more cards
cs: Rozdejte další karty

en: Deal new cards from the deck
cs: Lízněte si novou kartu z balíčku

en: Deal next card or cards
cs: Líznout si další kartu nebo karty

en: Deal the cards
cs: Rozdejte karty

en: Deals left:
cs: Zbývá vám rozdání:

en: Deals left: ~a
cs: Zbývá vám rozdání: ~a

en: Diamond Mine
cs: Diamantový důl

en: Display cards with “%s” card theme
cs: Použít motiv karet „%s“

en: Double click any card to redeal.
cs: Znovu rozdejte dvojitým kliknutím na libovolnou kartu.

en: Doublets
cs: Dvojice

en: Eagle Wing
cs: Orlí křídlo

en: Easthaven
cs: Východní přístav

en: Eight Off
cs: Osm pryč

en: Elevator
cs: Výtah

en: Eliminator
cs: Eliminátor

en: Escalator
cs: Eskalátor

en: Falling Stars
cs: Padající hvězdy

en: Fill an empty slot.
cs: Vyplňte některou prázdnou pozici.

en: First Law
cs: První zákon

en: Fishing wire makes bad dental floss
cs: Rybářský vlasec není dobrý na čištění zubů

en: Five Foundations
cs: Pět hromádek

en: Fortress
cs: Pevnost

en: Fortunes
cs: Štěstí

en: Forty Thieves
cs: Čtyřicet loupežníků

en: Four Foundations
cs: Čtyři hromádky

en: Four Suits
cs: Čtyři barvy

en: Fourteen
cs: Čtrnáct

en: FreeCell Solitaire
cs: Solitér FreeCell

en: Freecell
cs: FreeCell

en: GNOME Solitaire
cs: Solitér GNOME

en: Gaps
cs: Mezery

en: Gay Gordons
cs: Veselé Gordony

en: General's Patience
cs: Generálova trpělivost

en: Get a hint for your next move
cs: Získat radu pro váš další tah

en: Giant
cs: Obr

en: Gold Mine
cs: Zlatý důl

en: Gypsy
cs: Cikán

en: Have you read the help file?
cs: Četli jste nápovědu?

en: Help file “%s.%s” not found
cs: Soubor nápovědy „%s.%s“ nenalezen

en: Helsinki
cs: Helsinky

en: Hopscotch
cs: Skákací panák

en: I could sure use a backrub right about now...
cs: Docela by se teď hodila jemná masáž zad…

en: I'm not sure
cs: Nejsem si jist(á)

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
cs: Pokud se ocitneš v lese sám a opuštěný, obejmi strom

en: Install card themes…
cs: Instalovat motivy karet…

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
cs: Nové motivy karet nainstalujte z repozitáře své distribuce

en: Isabel
cs: Izabela

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
cs: To, že přechod pro chodce vypadá jako skákací panák, ještě neznamená, že to je skákací panák

en: King Albert
cs: Král Albert

en: Kings Audience
cs: Audience králů

en: Labyrinth
cs: Labyrint

en: Look both ways before you cross the street
cs: Než přejdete ulici, podívejte se na obě strany

en: Main game:
cs: Hlavní hra:

en: Match the top two cards of the waste.
cs: Spárujte dvě vrchní karty v otočených.

en: Maze
cs: Bludiště

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
cs: Z monitoru nezískáte vitamín D – ale ze sluníčka ano…

en: Move %s onto %s.
cs: Přesuňte %s na %s.

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
cs: Přesuňte sestavu karet na prázdnou pozici v rozdaných

en: Move a card from the reserve onto the empty tableau slot
cs: Přesuňte z odložených karet kartu na prázdnou pozici v rozdaných

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
cs: Přesuňte kartu nebo sadu karet na prázdnou pozici

en: Move a card to an empty temporary slot
cs: Přesuňte kartu na prázdnou dočasnou pozici

en: Move a card to the Foundation
cs: Přesuňte kartu do seřazených

en: Move a king onto an empty tableau slot.
cs: Přesuňte krále na prázdnou pozici v rozdaných.

en: Move card from waste
cs: Přesuňte kartu z otočených karet

en: Move something into the empty Tableau slot
cs: Přesuňte něco na prázdnou pozici v rozdaných

en: Move something on to an empty reserve
cs: Přesuňte něco na prázdnou pozici v záložních.

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
cs: Přesuňte něco na prázdnou pozici po pravé ruce v rozdaných

en: Move something onto an empty tableau slot.
cs: Přesuňte něco na prázdnou pozici v rozdaných.

en: Move waste back to stock
cs: Přesuňte otočené karty zpátky do volných

en: Move waste on to a reserve slot
cs: Přesuňte otočenou na pozici v záložních

en: Move waste to stock
cs: Přesuňte otočené karty do volných

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
cs: Přesuňte ~a na prázdnou pozici dole.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
cs: Přesuňte ~a na prázdnou pozici v rohu.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
cs: Přesuňte ~a na prázdnou pozici u kraje.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
cs: Přesuňte ~a na prázdnou pozici v seřazených kartách.

en: Move ~a onto an empty left slot.
cs: Přesuňte ~a na prázdnou pozici vlevo.

en: Move ~a onto an empty reserve slot.
cs: Přesuňte ~a na prázdnou pozici v odložených kartách.

en: Move ~a onto an empty right slot.
cs: Přesuňte ~a na prázdnou pozici vpravo.

en: Move ~a onto an empty slot.
cs: Přesuňte ~a na prázdnou pozici.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
cs: Přesuňte ~a na prázdnou pozici v rozdaných kartách.

en: Move ~a onto an empty top slot.
cs: Přesuňte ~a na prázdnou pozici nahoře.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
cs: Přesuňte ~a na křížové eso.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
cs: Přesuňte ~a na kárové eso.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
cs: Přesuňte ~a na srdcové eso.

en: Move ~a onto the ace of spades.
cs: Přesuňte ~a na pikové eso.

en: Move ~a onto the black joker.
cs: Přesuňte ~a na černého žolíka.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
cs: Přesuňte ~a na křížovou osmičku.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
cs: Přesuňte ~a na károvou osmičku.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
cs: Přesuňte ~a na srdcovou osmičku.

en: Move ~a onto the eight of spades.
cs: Přesuňte ~a na pikovou osmičku.

en: Move ~a onto the five of clubs.
cs: Přesuňte ~a na křížovou pětku.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
cs: Přesuňte ~a na károvou pětku.

en: Move ~a onto the five of hearts.
cs: Přesuňte ~a na srdcovou pětku.

en: Move ~a onto the five of spades.
cs: Přesuňte ~a na pikovou pětku.

en: Move ~a onto the foundation.
cs: Přesuňte ~a do seřazených.

en: Move ~a onto the four of clubs.
cs: Přesuňte ~a na křížovou čtyřku.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
cs: Přesuňte ~a na károvou čtyřku.

en: Move ~a onto the four of hearts.
cs: Přesuňte ~a na srdcovou čtyřku.

en: Move ~a onto the four of spades.
cs: Přesuňte ~a na pikovou čtyřku.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
cs: Přesuňte ~a na křížového kluka.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
cs: Přesuňte ~a na kárového kluka.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
cs: Přesuňte ~a na srdcového kluka.

en: Move ~a onto the jack of spades.
cs: Přesuňte ~a na pikového kluka.

en: Move ~a onto the king of clubs.
cs: Přesuňte ~a na křížového krále.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
cs: Přesuňte ~a na kárového krále.

en: Move ~a onto the king of hearts.
cs: Přesuňte ~a na srdcového krále.

en: Move ~a onto the king of spades.
cs: Přesuňte ~a na pikového krále.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
cs: Přesuňte ~a na křížovou devítku.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
cs: Přesuňte ~a na károvou devítku.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
cs: Přesuňte ~a na srdcovou devítku.

en: Move ~a onto the nine of spades.
cs: Přesuňte ~a na pikovou devítku.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
cs: Přesuňte ~a na křížovou dámu.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
cs: Přesuňte ~a na károvou dámu.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
cs: Přesuňte ~a na srdcovou dámu.

en: Move ~a onto the queen of spades.
cs: Přesuňte ~a na pikovou dámu.

en: Move ~a onto the red joker.
cs: Přesuňte ~a na červeného žolíka.

en: Move ~a onto the reserve.
cs: Přesuňte ~a do odložených.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
cs: Přesuňte ~a na křížovou sedmičku.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
cs: Přesuňte ~a na károvou sedmičku

en: Move ~a onto the seven of hearts.
cs: Přesuňte ~a na srdcovou sedmičku.

en: Move ~a onto the seven of spades.
cs: Přesuňte ~a na pikovou sedmičku.

en: Move ~a onto the six of clubs.
cs: Přesuňte ~a na křížovou šestku.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
cs: Přesuňte ~a na károvou šestku.

en: Move ~a onto the six of hearts.
cs: Přesuňte ~a na srdcovou šestku.

en: Move ~a onto the six of spades.
cs: Přesuňte ~a na pikovou šestku.

en: Move ~a onto the tableau.
cs: Přesuňte ~a do rozdaných.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
cs: Přesuňte ~a na křížovou desítku.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
cs: Přesuňte ~a na károvou desítku.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
cs: Přesuňte ~a na srdcovou desítku.

en: Move ~a onto the ten of spades.
cs: Přesuňte ~a na pikovou desítku.

en: Move ~a onto the three of clubs.
cs: Přesuňte ~a na křížovou trojku.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
cs: Přesuňte ~a na károvou trojku.

en: Move ~a onto the three of hearts.
cs: Přesuňte ~a na srdcovou trojku.

en: Move ~a onto the three of spades.
cs: Přesuňte ~a na pikovou trojku.

en: Move ~a onto the two of clubs.
cs: Přesuňte ~a na křížovou dvojku.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
cs: Přesuňte ~a na károvou dvojku.

en: Move ~a onto the two of hearts.
cs: Přesuňte ~a na srdcovou dvojku.

en: Move ~a onto the two of spades.
cs: Přesuňte ~a na pikovou dvojku.

en: Move ~a onto the unknown card.
cs: Přesuňte ~a na neznámou kartu.

en: Multiplier Scoring
cs: Vícenásobné bodování

en: N/A
cs: Neurčeno

en: NAME
cs: NÁZEV

en: Napoleons Tomb
cs: Napoleonova hrobka

en: Neighbor
cs: Soused

en: Never blow in a dog's ear
cs: Nikdy nefoukejte psovi do ucha

en: No hint available
cs: Žádná rada není k dispozici

en: No hint available right now
cs: Momentálně není k dispozici žádná rada

en: No hint available.
cs: Žádná rada není k dispozici.

en: No moves are possible. Undo or start again.
cs: Nejsou možné žádné další tahy. Vraťte tah nebo si zahrajte novou hru.

en: No moves.
cs: Žádné tahy.

en: No redeals
cs: Znovu nerozdávat

en: Odessa
cs: Oděsa

en: Odessa is a better game.  Really.
cs: Oděsa je lepší hra. Opravdu.

en: One Suit
cs: Jedna barva

en: Osmosis
cs: Osmóza

en: Peek
cs: Vrcholek

en: Percentage:
cs: Procentuálně:

en: Pick up and drop cards by clicking
cs: Přesouvat karty klikáním

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
cs: Umístěte dvojku do řádku ~a na pozici úplně vlevo.

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
cs: Umístěte karty na rozdané, tak aby tvořily pokerové kombinace

en: Place something on empty slot
cs: Dejte něco na prázdnou pozici

en: Place the eight of clubs next to the seven of clubs.
cs: Umístěte křížovou osmu vedle křížové sedmy.

en: Place the eight of diamonds next to the seven of diamonds.
cs: Umístěte károvou osmu vedle kárové sedmy.

en: Place the eight of hearts next to the seven of hearts.
cs: Umístěte srdcovou osmu vedle srdcové sedmy.

en: Place the eight of spades next to the seven of spades.
cs: Umístěte pikovou osmu vedle pikové sedmy.

en: Place the five of clubs next to the four of clubs.
cs: Umístěte křížovou pětku vedle křížové čtverky.

en: Place the five of diamonds next to the four of diamonds.
cs: Umístěte károvou pětku vedle kárové čtverky.

en: Place the five of hearts next to the four of hearts.
cs: Umístěte srdcovou pětku vedle srdcové čtverky.

en: Place the five of spades next to the four of spades.
cs: Umístěte pikovou pětku vedle pikové čtverky.

en: Place the four of clubs next to the three of clubs.
cs: Umístěte křížovou čtverku vedle křížové trojky.

en: Place the four of diamonds next to the three of diamonds.
cs: Umístěte károvou čtverku vedle kárové trojky.

en: Place the four of hearts next to the three of hearts.
cs: Umístěte srdcovou čtverku vedle srdcové trojky.

en: Place the four of spades next to the three of spades.
cs: Umístěte pikovou čtverku vedle pikové trojky.

en: Place the jack of clubs next to the ten of clubs.
cs: Umístěte křížového kluka vedle křížové desítky.

en: Place the jack of diamonds next to the ten of diamonds.
cs: Umístěte kárového kluka vedle kárové desítky.

en: Place the jack of hearts next to the ten of hearts.
cs: Umístěte srdcového kluka vedle srdcové desítky.

en: Place the jack of spades next to the ten of spades.
cs: Umístěte pikového kluka vedle pikové desítky.

en: Place the king of clubs next to the queen of clubs.
cs: Umístěte křížového krále vedle křížové dámy.

en: Place the king of diamonds next to the queen of diamonds.
cs: Umístěte kárového krále vedle kárové dámy.

en: Place the king of hearts next to the queen of hearts.
cs: Umístěte srdcového krále vedle srdcové dámy.

en: Place the king of spades next to the queen of spades.
cs: Umístěte pikového krále vedle pikové dámy.

en: Place the nine of clubs next to the eight of clubs.
cs: Umístěte křížovou devítku vedle křížové osmy.

en: Place the nine of diamonds next to the eight of diamonds.
cs: Umístěte károvou devítku vedle kárové osmy.

en: Place the nine of hearts next to the eight of hearts.
cs: Umístěte srdcovou devítku vedle srdcové osmy.

en: Place the nine of spades next to the eight of spades.
cs: Umístěte pikovou devítku vedle pikové osmy.

en: Place the queen of clubs next to the jack of clubs.
cs: Umístěte křížovou dámu vedle křížového kluka.

en: Place the queen of diamonds next to the jack of diamonds.
cs: Umístěte károvou dámu vedle kárového kluka.

en: Place the queen of hearts next to the jack of hearts.
cs: Umístěte srdcovou dámu vedle srdcového kluka.

en: Place the queen of spades next to the jack of spades.
cs: Umístěte pikovou dámu vedle pikového kluka.

en: Place the seven of clubs next to the six of clubs.
cs: Umístěte křížovou sedmu vedle křížové šestky.

en: Place the seven of diamonds next to the six of diamonds.
cs: Umístěte károvou sedmu vedle kárové šestky.

en: Place the seven of hearts next to the six of hearts.
cs: Umístěte srdcovou sedmu vedle srdcové šestky.

en: Place the seven of spades next to the six of spades.
cs: Umístěte pikovou sedmu vedle pikové šestky.

en: Place the six of clubs next to the five of clubs.
cs: Umístěte křížovou šestku vedle křížové pětky.

en: Place the six of diamonds next to the five of diamonds.
cs: Umístěte károvou šestku vedle kárové pětky.

en: Place the six of hearts next to the five of hearts.
cs: Umístěte srdcovou šestku vedle srdcové pětky.

en: Place the six of spades next to the five of spades.
cs: Umístěte pikovou šestku vedle pikové pětky.

en: Place the ten of clubs next to the nine of clubs.
cs: Umístěte křížovou desítku vedle křížové devítky.

en: Place the ten of diamonds next to the nine of diamonds.
cs: Umístěte károvou desítku vedle kárové devítky.

en: Place the ten of hearts next to the nine of hearts.
cs: Umístěte srdcovou desítku vedle srdcové devítky.

en: Place the ten of spades next to the nine of spades.
cs: Umístěte pikovou desítku vedle pikové devítky.

en: Place the three of clubs next to the two of clubs.
cs: Umístěte křížovou trojku vedle křížové dvojky.

en: Place the three of diamonds next to the two of diamonds.
cs: Umístěte károvou trojku vedle kárové dvojky.

en: Place the three of hearts next to the two of hearts.
cs: Umístěte srdcovou trojku vedle srdcové dvojky.

en: Place the three of spades next to the two of spades.
cs: Umístěte pikovou trojku vedle pikové dvojky.

en: Place the two of clubs next to the ace of clubs.
cs: Umístěte křížovou dvojku vedle křížového esa.

en: Place the two of diamonds next to the ace of diamonds.
cs: Umístěte károvou dvojku vedle kárového esa.

en: Place the two of hearts next to the ace of hearts.
cs: Umístěte srdcovou dvojku vedle srdcového esa.

en: Place the two of spades next to the ace of spades.
cs: Umístěte pikovou dvojku vedle pikového esa.

en: Plait
cs: Cop

en: Play a card to foundation.
cs: Přesuňte kartu do seřazených.

en: Play a different game
cs: Hrát jinou hru

en: Play many different solitaire games
cs: Zahrajte si plno různých solitérových her

en: Play “%s”
cs: Hrát „%s“

en: Please fill in empty pile first.
cs: Neprve prosím zaplňte prázdnou hromádku.

en: Please report this bug to the developers.
cs: Nahlaste prosím chybu vývojářům.

en: Progressive Rounds
cs: Odstupňovaná kola

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
cs: Náhodné pozice mezer při opětovném rozdání

en: Redeal.
cs: Znovu rozdejte

en: Redeals left:
cs: Zbývá vám rozdání:

en: Redeals left: ~a
cs: Zbývá vám rozdání: ~a

en: Redheads
cs: Rusovlásky

en: Redo the undone move
cs: Zopakovat vrácený tah

en: Remove the ace of clubs.
cs: Odeberte křížové eso.

en: Remove the ace of diamonds.
cs: Odeberte kárové eso.

en: Remove the ace of hearts.
cs: Odeberte srdcové eso.

en: Remove the ace of spades.
cs: Odeberte pikové eso.

en: Remove the aces
cs: Odeberte esa

en: Remove the black joker.
cs: Odeberte černého žolíka.

en: Remove the eight of clubs.
cs: Odeberte křížovou osmičku.

en: Remove the eight of diamonds.
cs: Odeberte károvou osmičku.

en: Remove the eight of hearts.
cs: Odeberte srdcovou osmičku.

en: Remove the eight of spades.
cs: Odeberte pikovou osmičku.

en: Remove the eights
cs: Odeberte osmičky

en: Remove the five of clubs.
cs: Odeberte křížovou pětku.

en: Remove the five of diamonds.
cs: Odeberte károvou pětku.

en: Remove the five of hearts.
cs: Odeberte srdcovou pětku.

en: Remove the five of spades.
cs: Odeberte pikovou pětku.

en: Remove the fives
cs: Odeberte pětky

en: Remove the four of clubs.
cs: Odeberte křížovou čtverku.

en: Remove the four of diamonds.
cs: Odeberte károvou čtverku.

en: Remove the four of hearts.
cs: Odeberte srdcovou čtverku.

en: Remove the four of spades.
cs: Odeberte pikovou čtverku.

en: Remove the fours
cs: Odeberte čtyřky

en: Remove the jack of clubs.
cs: Odeberte křížového kluka.

en: Remove the jack of diamonds.
cs: Odeberte kárového kluka.

en: Remove the jack of hearts.
cs: Odeberte srdcového kluka.

en: Remove the jack of spades.
cs: Odeberte pikového kluka.

en: Remove the jacks
cs: Odeberte kluky

en: Remove the king of clubs.
cs: Odeberte křížového krále.

en: Remove the king of diamonds.
cs: Odeberte kárového krále.

en: Remove the king of hearts.
cs: Odeberte srdcového krále.

en: Remove the king of spades.
cs: Odeberte pikového krále.

en: Remove the kings
cs: Odeberte krále

en: Remove the nine of clubs.
cs: Odeberte křížovou devítku.

en: Remove the nine of diamonds.
cs: Odeberte károvou devítku.

en: Remove the nine of hearts.
cs: Odeberte srdcovou devítku.

en: Remove the nine of spades.
cs: Odeberte pikovou devítku.

en: Remove the nines
cs: Odeberte devítky

en: Remove the queen of clubs.
cs: Odeberte křížovou královnu.

en: Remove the queen of diamonds.
cs: Odeberte károvou královnu.

en: Remove the queen of hearts.
cs: Odeberte srdcovou královnu.

en: Remove the queen of spades.
cs: Odeberte pikovou královnu.

en: Remove the queens
cs: Odeberte dámy

en: Remove the red joker.
cs: Odeberte červeného žolíka.

en: Remove the seven of clubs.
cs: Odeberte křížovou sedmičku.

en: Remove the seven of diamonds.
cs: Odeberte károvou sedmičku.

en: Remove the seven of hearts.
cs: Odeberte srdcovou sedmičku.

en: Remove the seven of spades.
cs: Odeberte pikovou sedmičku.

en: Remove the sevens
cs: Odeberte sedmičky

en: Remove the six of clubs.
cs: Odeberte křížovou šestku.

en: Remove the six of diamonds.
cs: Odeberte károvou šestku.

en: Remove the six of hearts.
cs: Odeberte srdcovou šestku.

en: Remove the six of spades.
cs: Odeberte pikovou šestku.

en: Remove the sixes
cs: Odeberte šestky

en: Remove the ten of clubs.
cs: Odeberte křížovou desítku

en: Remove the ten of diamonds.
cs: Odeberte károvou desítku

en: Remove the ten of hearts.
cs: Odeberte srdcovou desítku

en: Remove the ten of spades.
cs: Odeberte pikovou desítku

en: Remove the tens
cs: Odeberte desítky

en: Remove the three of clubs.
cs: Odeberte křížovou trojku.

en: Remove the three of diamonds.
cs: Odeberte károvou trojku.

en: Remove the three of hearts.
cs: Odeberte srdcovou trojku.

en: Remove the three of spades.
cs: Odeberte pikovou trojku.

en: Remove the threes
cs: Odeberte trojky

en: Remove the two of clubs.
cs: Odeberte křížovou dvojku.

en: Remove the two of diamonds.
cs: Odeberte károvou dvojku.

en: Remove the two of hearts.
cs: Odeberte srdcovou dvojku.

en: Remove the two of spades.
cs: Odeberte pikovou dvojku.

en: Remove the twos
cs: Odeberte dvojky

en: Remove the unknown card.
cs: Odeberte neznámou kartu.

en: Reserve left:
cs: V záložních zbývá:

en: Reshuffle cards
cs: Znovu zamíchejte karty

en: Restart the game
cs: Stejnou hru znovu

en: Return cards to stock
cs: Vraťte karty do volných

en: Royal East
cs: Královský východ

en: S_tatistics
cs: _Statistiky

en: Same suit
cs: Stejná barva

en: Score:
cs: Hodnocení:

en: Scorpion
cs: Škorpión

en: Scuffle
cs: Rvačka

en: Seahaven
cs: Přístav na moři

en: Select Game
cs: Vybrat hru

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
cs: Vyberte z odložených karet kartu pro první hromádku v seřazených

en: Select the game type to play
cs: Vybrat typ hry, která se má hrát

en: Show gameplay statistics
cs: Zobrazit statistiky hraní

en: Show or hide statusbar
cs: Zobrazit nebo skrýt lištu nástrojů

en: Show or hide the toolbar
cs: Zobrazit nebo skrýt lištu nástrojů

en: Shuffle mode
cs: Režim míchání

en: Signora
cs: Slečna

en: Single card deals
cs: Lízat jednu kartu

en: Six Foundations
cs: Šest hromádek

en: Sol
cs: Sólo

en: Solitaire
cs: Solitér

en: Spider
cs: Pavouk

en: Spider Three Decks
cs: Tříbalíčkový pavouk

en: Spiderette
cs: Pavouček

en: Start a new game
cs: Začít novou hru

en: Start card:
cs: Počáteční karta:

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Stock left:
cs: Ve volných zbývá:

en: Stock left: 0
cs: Ve volných zbývá: 0

en: Stock left: ~a
cs: Na hromádce zbývá: ~a

en: Stock remaining: ~a
cs: V balíčku zbývá: ~a

en: Straight Up
cs: Postupka

en: Streets And Alleys
cs: Ulice a aleje

en: Template
cs: Šablona

en: Ten Across
cs: Deset křížem

en: Terrace
cs: Terasa

en: The game has no solution. Undo or start again.
cs: Hra nemá řešení. Vraťte se zpět nebo začněte znovu.

en: There are no more moves
cs: Nejsou možné žádné další tahy

en: Thieves
cs: Zloději

en: Thirteen
cs: Třináct

en: This game does not have hint support yet.
cs: Tato hra zatím nepodporuje rady.

en: This game is unable to provide a hint.
cs: Tato hra nedokáže poskytnout radu.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
cs: To se obvykle stává, když spustíte starší verzi Aisleriot, která nemá hru, kterou jste naposledy hráli. Místo ní se spouští výchozí hra Klondike.

en: Three card deals
cs: Lízat tři karty

en: Thumb And Pouch
cs: Palec a pytlík

en: Time
cs: Čas

en: Time:
cs: Čas:

en: Total:
cs: Celkem:

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
cs: Turnikety nejsou doporučovány, leda v případech nejvyšší nouze

en: Triple Peaks
cs: Tři vrcholy

en: Try dealing a row of cards
cs: Zkuste rozdat řadu karet

en: Try moving a card to the reserve
cs: Zkusit přesunout kartu do záložních

en: Try moving card piles around
cs: Zkuste přesouvat balíky karet

en: Try moving cards down from the foundation
cs: Zkuste přesunout karty pryč dolů ze seřazených

en: Try moving cards down from the foundations.
cs: Zkuste přesunout karty pryč dolů ze seřazených.

en: Try rearranging the cards
cs: Zkuste znovu přerovnat karty

en: Turn over the top card of the stock.
cs: Otočte horní kartu z volných.

en: Two Suits
cs: Dvě barvy

en: Undo the last move
cs: Vrátit poslední tah

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
cs: Vracejte tahy, dokud nebude možné zaplnit všechny hromádky v rozdaných kartách

en: Union Square
cs: Spojený čtverec

en: Unknown color
cs: Neznámá barevnost

en: Unknown value
cs: Neznámá hodnota

en: Unlimited redeals
cs: Znovu rozdávat neomezeně

en: Valentine
cs: Valentýna

en: View help for Aisleriot
cs: Zobrazit nápovědu ke hře Aisleriot

en: View help for this game
cs: Zobrazit nápovědu k této hře

en: Wall
cs: Hradby

en: Westhaven
cs: Západní přístav

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
cs: Pokud nemáte sešívačku, můžete použít sponku a pravítko

en: Whether or not to play event sounds
cs: Zda přehrávat zvuky k událostem

en: Whether the window is fullscreen
cs: Zda je okno přepnuto na celou obrazovku

en: Whether the window is maximized
cs: Zda je okno maximalizováno

en: Whitehead
cs: Mazánek

en: Will O The Wisp
cs: Bludička

en: Window height
cs: Výška okna

en: Window width
cs: Šířka okna

en: Wins
cs: Výhry

en: Wins:
cs: Výhry:

en: Wood
cs: Dřevo

en: Worst:
cs: Nejhorší:

en: Yield
cs: Úroda

en: You are searching for a five.
cs: Hledáte pětku

en: You are searching for a four.
cs: Hledáte čtyřku

en: You are searching for a jack.
cs: Hledáte kluka

en: You are searching for a king.
cs: Hledáte krále

en: You are searching for a nine.
cs: Hledáte devítku

en: You are searching for a queen.
cs: Hledáte dámu

en: You are searching for a seven.
cs: Hledáte sedmičku

en: You are searching for a six.
cs: Hledáte šestku

en: You are searching for a ten.
cs: Hledáte desítku

en: You are searching for a three.
cs: Hledáte trojku

en: You are searching for a two.
cs: Hledáte dvojku

en: You are searching for an ace.
cs: Hledáte eso

en: You are searching for an eight.
cs: Hledáte osmičku

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
cs: Spolu s tímto programem byste měli obdržet kopii licence GNU General Public License. Pokud se tak nestalo, podívejte se na <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: _Card Style
cs: Styl _karet

en: _Click to Move
cs: _Přesouvat kliknutími

en: _Contents
cs: _Obsah

en: _Control
cs: _Ovládání

en: _Deal
cs: _Rozdat

en: _Don't report
cs: _Nehlásit

en: _Fullscreen
cs: _Celá obrazovka

en: _Game
cs: _Hra

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _Hint
cs: _Rada

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _Leave Fullscreen
cs: _Opustit celou obrazovku

en: _New
cs: _Nová

en: _New Game
cs: _Nová hra

en: _Pause
cs: _Pozastavit

en: _Recently Played
cs: Naposledy _hrané

en: _Redo Move
cs: Tah zn_ovu

en: _Report
cs: Na_hlásit

en: _Reset
cs: _Vynulovat

en: _Restart
cs: _Restartovat

en: _Select
cs: _Vybrat

en: _Select Game…
cs: _Vybrat hru…

en: _Sound
cs: _Zvuk

en: _Statusbar
cs: _Stavová lišta

en: _Toolbar
cs: _Lišta nástrojů

en: _Undo Move
cs: Tah _zpět

en: _View
cs: _Zobrazit

en: ace
cs: eso

en: ace of clubs
cs: křížové eso

en: ace of diamonds
cs: kárové eso

en: ace of hearts
cs: srdcové eso

en: ace of spades
cs: pikové eso

en: an empty slot
cs: prázdná pozice

en: black joker
cs: černý žolík

[ctx: card symbol]
en: JOKER
cs: ŽOLÍK

en: eight
cs: osmička

en: eight of clubs
cs: křížová osmička

en: eight of diamonds
cs: kárová osmička

en: eight of hearts
cs: srdcová osmička

en: eight of spades
cs: piková osmička

en: face-down card
cs: neotočená karta

en: five
cs: pětka

en: five of clubs
cs: křížová pětka

en: five of diamonds
cs: kárová pětka

en: five of hearts
cs: srdcová pětka

en: five of spades
cs: piková pětka

en: four
cs: čtverka

en: four of clubs
cs: křížová čtyřka

en: four of diamonds
cs: kárová čtyřka

en: four of hearts
cs: srdcová čtyřka

en: four of spades
cs: piková čtyřka

en: jack
cs: kluk

en: jack of clubs
cs: křížový kluk

en: jack of diamonds
cs: kárový kluk

en: jack of hearts
cs: srdcový kluk

en: jack of spades
cs: pikový kluk

en: king
cs: král

en: king of clubs
cs: křížový král

en: king of diamonds
cs: kárový král

en: king of hearts
cs: srdcový král

en: king of spades
cs: pikový král

en: nine
cs: devítka

en: nine of clubs
cs: křížová devítka

en: nine of diamonds
cs: kárová devítka

en: nine of hearts
cs: srdcová devítka

en: nine of spades
cs: piková devítka

en: queen
cs: dáma

en: queen of clubs
cs: křížová dáma

en: queen of diamonds
cs: kárová dáma

en: queen of hearts
cs: srdcová dáma

en: queen of spades
cs: piková dáma

en: red joker
cs: červený žolík

en: seven
cs: sedmička

en: seven of clubs
cs: křížová sedmička

en: seven of diamonds
cs: kárová sedmička

en: seven of hearts
cs: srdcová sedmička

en: seven of spades
cs: piková sedmička

[ctx: shortcut window]
en: Close window
cs: Zavřít okno

[ctx: shortcut window]
en: Deal
cs: Rozdat

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: Help
cs: Nápověda

[ctx: shortcut window]
en: Redo
cs: Znovu

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
cs: Zobrazit nápovědu

[ctx: shortcut window]
en: Show Help for this game
cs: Zobrazit nápovědu k této hře

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
cs: Zobrazit klávesové zkratky

[ctx: shortcut window]
en: Show a hint
cs: Zobrazit radu

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
cs: Začít novou hru

[ctx: shortcut window]
en: Undo
cs: Zpět

en: six
cs: šestka

en: six of clubs
cs: křížová šestka

en: six of diamonds
cs: kárová šestka

en: six of hearts
cs: srdcová šestka

en: six of spades
cs: piková šestka

[ctx: slot hint]
en: %s on chooser
cs: %s na vybraných

[ctx: slot hint]
en: %s on foundation
cs: %s na seřadišti

[ctx: slot hint]
en: %s on reserve
cs: %s na odložených

[ctx: slot hint]
en: %s on stock
cs: %s na hromádce

[ctx: slot hint]
en: %s on tableau
cs: %s na rozdaných

[ctx: slot hint]
en: %s on waste
cs: %s na otočených

[ctx: slot type]
en: chooser
cs: vybrané

[ctx: slot type]
en: foundation
cs: seřadiště

[ctx: slot type]
en: reserve
cs: odložené

[ctx: slot type]
en: stock
cs: hromádka

[ctx: slot type]
en: tableau
cs: rozdané

[ctx: slot type]
en: waste
cs: otočené

en: solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;
cs: solitér;karty;klondike;pavouk;freecel;

en: something
cs: něco

en: ten
cs: desítka

en: ten of clubs
cs: křížová desítka

en: ten of diamonds
cs: kárová desítka

en: ten of hearts
cs: srdcová desítka

en: ten of spades
cs: piková desítka

en: the ace of clubs
cs: křížové eso

en: the ace of diamonds
cs: kárové eso

en: the ace of hearts
cs: srdcové eso

en: the ace of spades
cs: pikové eso

en: the black joker
cs: černého žolíka

en: the eight of clubs
cs: křížovou osmičku

en: the eight of diamonds
cs: károvou osmičku

en: the eight of hearts
cs: srdcovou osmičku

en: the eight of spades
cs: pikovou osmičku

en: the five of clubs
cs: křížovou pětku

en: the five of diamonds
cs: károvou pětku

en: the five of hearts
cs: srdcovou pětku

en: the five of spades
cs: pikovou pětku

en: the foundation
cs: seřazené

en: the four of clubs
cs: křížovou čtyřku

en: the four of diamonds
cs: károvou čtyřku

en: the four of hearts
cs: srdcovou čtyřku

en: the four of spades
cs: pikovou čtyřku

en: the jack of clubs
cs: křížového kluka

en: the jack of diamonds
cs: kárového kluka

en: the jack of hearts
cs: srdcového kluka

en: the jack of spades
cs: pikového kluka

en: the king of clubs
cs: křížového krále

en: the king of diamonds
cs: kárového krále

en: the king of hearts
cs: srdcového krále

en: the king of spades
cs: pikového krále

en: the nine of clubs
cs: křížovou devítku

en: the nine of diamonds
cs: károvou devítku

en: the nine of hearts
cs: srdcovou devítku

en: the nine of spades
cs: pikovou devítku

en: the queen of clubs
cs: křížovou dámu

en: the queen of diamonds
cs: károvou dámu

en: the queen of hearts
cs: srdcovou dámu

en: the queen of spades
cs: pikovou dámu

en: the red joker
cs: červeného žolíka

en: the seven of clubs
cs: křížovou sedmičku

en: the seven of diamonds
cs: károvou sedmičku

en: the seven of hearts
cs: srdcovou sedmičku

en: the seven of spades
cs: pikovou sedmičku

en: the six of clubs
cs: křížovou šestku

en: the six of diamonds
cs: károvou šestku

en: the six of hearts
cs: srdcovou šestku

en: the six of spades
cs: pikovou šestku

en: the ten of clubs
cs: křížovou desítku

en: the ten of diamonds
cs: károvou desítku

en: the ten of hearts
cs: srdcovou desítku

en: the ten of spades
cs: pikovou desítku

en: the three of clubs
cs: křížovou trojku

en: the three of diamonds
cs: károvou trojku

en: the three of hearts
cs: srdcovou trojku

en: the three of spades
cs: pikovou trojku

en: the two of clubs
cs: křížovou dvojku

en: the two of diamonds
cs: károvou dvojku

en: the two of hearts
cs: srdcovou dvojku

en: the two of spades
cs: pikovou dvojku

en: the unknown card
cs: neznámou kartu

en: three
cs: trojka

en: three of clubs
cs: křížová trojka

en: three of diamonds
cs: kárová trojka

en: three of hearts
cs: srdcová trojka

en: three of spades
cs: piková trojka

en: two
cs: dvojka

en: two of clubs
cs: křížová dvojka

en: two of diamonds
cs: kárová dvojka

en: two of hearts
cs: srdcová dvojka

en: two of spades
cs: piková dvojka
