orca - en to cs translation catalogue (1856 entries)

en:  %d column |  %d columns
cs[0]: %d sloupec
cs[1]: %d sloupce
cs[2]: %d sloupců

en:  dot dot dot
cs:  tři tečky

en:  subscript %s
cs:  dolní index %s

en:  superscript %s
cs:  horní index %s

en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
cs[0]: %(count)d znak %(repeatChar)s
cs[1]: %(count)d znaky %(repeatChar)s
cs[2]: %(count)d znaků %(repeatChar)s

en: %(count)d Screen reader shortcut for %(application)s found. | %(count)d Screen reader shortcuts for %(application)s found.
cs[0]: Nalezena %(count)d klávesová zkratka čtečky obrazovky pro aplikaci %(application)s.
cs[1]: Nalezeny %(count)d klávesové zkratky čtečky obrazovky pro aplikaci %(application)s.
cs[2]: Nalezeno %(count)d klávesových zkratek čtečky obrazovky pro aplikaci %(application)s.

en: %(index)d of %(total)d
cs: položka %(index)d z %(total)d

en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
cs[0]: vybrána %(index)d z celkem %(total)d položky
cs[1]: vybráno %(index)d ze %(total)d položek
cs[2]: vybráno %(index)d z %(total)d položek

en: %(role)s level %(level)d
cs: %(role)s úrovně %(level)d

en: %(uri)s link to %(file)s
cs: odkaz %(uri)s na %(file)s

en: %.2f kilobytes
cs: %.2f kilobajtů

en: %.2f megabytes
cs: %.2f megabajtů

en: %H hours and %M minutes
cs: %H hodin a %M minut

en: %H hours, %M minutes and %S seconds
cs: %H hodin, %M minut a %S sekund

en: %d Screen reader default shortcut found. | %d Screen reader default shortcuts found.
cs[0]: Nalezena %d výchozí klávesová zkratka čtečky obrazovky.
cs[1]: Nalezeny %d výchozí klávesové zkratky čtečky obrazovky.
cs[2]: Nalezeno %d výchozích klávesových zkratek čtečky obrazovky.

en: %d byte | %d bytes
cs[0]: %d bajt
cs[1]: %d bajty
cs[2]: %d bajtů

en: %d character too long | %d characters too long
cs[0]: %d znak je příliš dlouhý
cs[1]: %d znaky jsou příliš dlouhé
cs[2]: %d znaků je příliš dlouhých

en: %d column | %d columns
cs[0]: %d sloupec
cs[1]: %d sloupce
cs[2]: %d sloupců

en: %d file found | %d files found
cs[0]: Nalezen %d soubor
cs[1]: Nalezeny %d soubory
cs[2]: Nalezeno %d souborů

en: %d form | %d forms
cs[0]: %d formulář
cs[1]: %d formuláře
cs[2]: %d formulářů

en: %d heading | %d headings
cs[0]: %d nadpis
cs[1]: %d nadpisy
cs[2]: %d nadpisů

en: %d item | %d items
cs[0]: %d položka
cs[1]: %d položky
cs[2]: %d položek

en: %d item found | %d items found
cs[0]: Nalezena %d položka
cs[1]: Nalezeny %d položky
cs[2]: Nalezeno %d položek

en: %d landmark | %d landmarks
cs[0]: %d záchytný bod
cs[1]: %d záchytné body
cs[2]: %d záchytných bodů

en: %d message.
     | %d messages.
cs[0]: %d zpráva.
cs[1]: %d zprávy.
cs[2]: %d zpráv.

en: %d percent of document read | %d percent of document read
cs[0]: Načteno %d procento dokumentu
cs[1]: Načtena %d procenta dokumentu
cs[2]: Načteno %d procent dokumentu

en: %d percent. | %d percent.
cs[0]: %d procento.
cs[1]: %d procenta.
cs[2]: %d procent.

en: %d pixel | %d pixels
cs[0]: %d pixel
cs[1]: %d pixely
cs[2]: %d pixelů

en: %d space | %d spaces
cs[0]: %d mezera
cs[1]: %d mezery
cs[2]: %d mezer

en: %d tab | %d tabs
cs[0]: %d tabulátor
cs[1]: %d tabulátory
cs[2]: %d tabulátorů

en: %d table | %d tables
cs[0]: %d tabulka
cs[1]: %d tabulky
cs[2]: %d tabulek

en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
cs[0]: %d nezaměřený dialog
cs[1]: %d nezaměřené dialogy
cs[2]: %d nezaměřených dialogů

en: %d unvisited link | %d unvisited links
cs[0]: %d nenavštívený odkaz
cs[1]: %d nenavštívené odkazy
cs[2]: %d nenavštívených odkazů

en: %d value | %d values
cs[0]: %d hodnota
cs[1]: %d hodnoty
cs[2]: %d hodnot

en: %d visited link | %d visited links
cs[0]: %d navštívený odkaz
cs[1]: %d navštívené odkazy
cs[2]: %d navštívených odkazů

en: %s default voice
cs: výchozí hlas %s

en: %s link
cs: odkaz %s

en: (%d dialog) | (%d dialogs)
cs[0]: (%d okno)
cs[1]: (%d okna)
cs[2]: (%d oken)

en: 0 items
cs: 0 položek

en: A ACUTE
cs: DLOUHÉ A

en: A CIRCUMFLEX
cs: A SE STŘÍŠKOU

en: A E
cs: LIGATURA AE

en: A GRAVE
cs: A S TĚŽKÝM AKCENTEM

en: A RING
cs: A S KROUŽKEM

en: A TILDE
cs: A S TILDOU

en: A UMLAUT
cs: PŘEHLASOVANÉ A

en: A channel only if its _window is active
cs: Pou_ze kanál, jehož okno je aktivní

en: Active _Profile:
cs: Aktivní _profil:

en: Actual String
cs: Skutečný řetězec

en: Add bookmark
cs: Přidat záložku

en: Adjust selected attribute
cs: Upravit vybranou vlastnost

en: Advance live region politeness setting
cs: Rozšířená nastavení chování živé oblasti

en: All cha_nnels
cs: Všech_ny kanály

en: All channels when an_y %s window is active
cs: Všechn_y kanály, když je aktivní některé okno %s

en: All live regions set to off
cs: Všechny živé oblasti jsou vypnuty

en: Alt_R
cs: AltG_R

en: Always speak selected spreadsheet range
cs: Vždy číst rozsah vybraných buněk v sešitě

en: Announce _forms during navigation
cs: Při pohybu v dokumentu oznamovat _formuláře

en: Announce _forms in Say All
cs: Při čtení všeho oznamovat _formuláře

en: Announce _lists during navigation
cs: Při pohybu v dokumentu oznamovat _seznamy

en: Announce _panels during navigation
cs: Při pohybu v dokumentu oznamovat _panely

en: Announce _panels in Say All
cs: Při čtení všeho oznamovat _panely

en: Announce _tables during navigation
cs: Při pohybu v dokumentu oznamovat _tabulky

en: Announce _tables in Say All
cs: Při čtení všeho oznamovat _tabulky

en: Announce block_quotes during navigation
cs: Při pohybu v dokumentu oznamovat _citace

en: Announce block_quotes in Say All
cs: Při čtení všeho oznamovat _citace

en: Announce cell _header
cs: O_znamovat záhlaví buňky

en: Announce land_marks during navigation
cs: Při pohybu v dokumentu oznamovat záchytné _body

en: Announce land_marks in Say All
cs: Při čtení všeho oznamovat záchytné _body

en: Announce li_sts in Say All
cs: Při čtení všeho oznamovat _seznamy

en: Announce when your _buddies are typing
cs: Oznámit, když _kamarád píše

en: Another screen reader process is already running for this session.
    Run “orca --replace” to replace that process with a new one.
cs: V tomto sezení již běží jiný proces čtečky obrazovky.
    Spuštěním příkazu „orca --replace“ tento proces nahradíte novým.

en: Append the contents under flat review to the clipboard
cs: Připojit obsah pod plošným náhledem do schránky

en: Appended contents to clipboard.
cs: Obsah přidán do schránky.

en: Application
cs: Aplikace

en: Applies to:
cs: Použít na:

en: Arabic Grade 1
cs: Arabština, Grade 1

en: Attribute Name
cs: Název vlastnosti

en: Automatic focus mode during caret navigation
cs: Automatický režim zaměřování při kurzorové navigaci

en: Automatic focus mode during native navigation
cs: Automatický režim zaměřování při nativní navigaci

en: Automatic focus mode during structural navigation
cs: Automatický režim zaměřování při strukturální navigaci

en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
cs: Auto_maticky číst stránku po jejím prvním načtení

en: Bee_p updates
cs: _Pípat průběh

en: Beginning of row.
cs: Začátek řádku

en: Belgium Dutch Grade 1
cs: Vlámština, Grade 1

en: Bookmark where am I with respect to current position
cs: Označit záložkou, kde se nacházím respektující aktuální pozici

en: Bottom Left
cs: vlevo dole

en: Bottom of column.
cs: Spodek sloupce

en: Braille
cs: Braillský řádek

en: Braille Bindings
cs: Braillské klávesové zkratky

en: Braille Indicator
cs: Indikátor braillského řádku

en: Break speech into ch_unks between pauses
cs: Rozdělovat projev na části pa_uzami

en: Brie_f
cs: _Stručný

en: Browse mode
cs: Režim procházení

en: Browse mode is sticky.
cs: Režim procházení je přichytávací.

en: Bypass mode enabled.
cs: Režim obcházení zapnut.

en: C CEDILLA
cs: C SEDIL

en: C_urrent location
cs: _Aktuálního místa

en: Canada French Grade 1
cs: Kanadská francouzština,  Grade 1

en: Canada French Grade 2
cs: Kanadská francouzština, Grade 2

en: Cannot start the screen reader because it cannot connect to the Desktop.
cs: Nelze spustit čtečku obrazovky, protože není možné se napojit na prostředí pracovní plochy

en: Capitalization style set to icon.
cs: Styl čtení velkých písmen je nastaven na ikona.

en: Capitalization style set to none.
cs: Styl čtení velkých písmen je nastaven na nic.

en: Capitalization style set to spell.
cs: Styl čtení velkých písmen je nastaven na říct.

en: Cause the current combo box to be expanded
cs: Rozbalit aktuální rozbalovací seznam

en: Cell %s
cs: Buňka %s

en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
cs[0]: Buňka obsazuje %d sloupec
cs[1]: Buňka obsazuje %d sloupce
cs[2]: Buňka obsazuje %d sloupců

en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
cs[0]: Buňka obsazuje %d řádek
cs[1]: Buňka obsazuje %d řádky
cs[2]: Buňka obsazuje %d řádků

en: Change spoken number style
cs: Změnit styl čtení čísel

en: Clear the dynamic column headers
cs: Zrušit dynamické záhlaví sloupců

en: Clear the dynamic row headers
cs: Zrušit dynamické záhlaví řádků

en: Column %s selected
cs: Vybrán sloupec %s

en: Column %s unselected
cs: Zrušen výběr slupce %s

en: Columns %s through %s selected
cs: Vybrány sloupce %s až %s

en: Columns %s through %s unselected
cs: Zrušen výběr sloupců %s až %s

en: Columns reordered
cs: Změnilo se pořadí sloupců

en: Command
cs: Příkaz

en: Context is %s
cs: Kontext je %s

en: Contraction _Table:
cs: _Tabulka zkratkopisu:

en: Control caret navigation
cs: Ovládat pohyb kurzoru

en: Copied contents to clipboard.
cs: Obsah zkopírován do schránky.

en: Copied selection to clipboard.
cs: Výběr byl zkopírován do schránky.

en: Copy the contents under flat review to the clipboard
cs: Zkopírovat obsah pod plošným náhledem do schránky

en: Could not activate the settings manager. Exiting.
cs: Nelze aktivovat správu nastavení. Končí se.

en: Could not find current location.
cs: Nelze nalézt aktuální umístění.

en: Cursor Position
cs: Pozice kurzoru

en: Cursor Routing
cs: Umisťování kurzoru

en: Cut Begin
cs: Začít kopírování

en: Cut Line
cs: Dokončit kopírování

en: Cut selection to clipboard.
cs: Výběr byl vyjmut do schránky.

en: Cycle the debug level at run time
cs: Přejít na další úroveň hlášení při ladění za běhu

en: Cycle to the next capitalization style
cs: Přejít na další styl čtení velkých písmen

en: Cycle to the next key echo level
cs: Přejít na další úroveň oznamování kláves

en: Cycle to the next settings profile
cs: Přejít na další profil s nastavením

en: Cycle to the next speaking of punctuation level
cs: Přejít na další úroveň čtení interpunkce

en: Czech Grade 1
cs: Čeština, Grade 1

en: DIR
cs: ADRESÁŘ

en: D_uration (secs):
cs: D_oba (v sekundách):

en: Dat_e format:
cs: Formát d_ata:

en: Decrease the speech pitch
cs: Snížit výšku hlasu řeči

en: Decrease the speech rate
cs: Zpomalit tempo řeči

en: Decrease the speech volume
cs: Snížit hlasitos řeči

en: Default
cs: Výchozí

en: Default Synthesizer
cs: Výchozí hlasový výstup

en: Default button is %s
cs: Výchozí tlačítko je %s

en: Description list with %d term | Description list with %d terms
cs[0]: Seznam definic má %d položku
cs[1]: Seznam definic má %d položky
cs[2]: Seznam definic má %d položek

en: Disable _end of line symbol
cs: Zakázat znak konc_e řádku

en: Display Settings
cs: Nastavení zobrazení

en: Display a list of blockquotes
cs: Zobrazit seznam citací

en: Display a list of buttons
cs: Zobrazit seznam tlačítek

en: Display a list of check boxes
cs: Zobrazit seznam zaškrtávacích políček

en: Display a list of clickables
cs: Zobrazit seznam kliknutelných prvků

en: Display a list of combo boxes
cs: Zobrazit seznam rozbalovacích seznamů

en: Display a list of entries
cs: Zobrazit seznam vstupních polí

en: Display a list of form fields
cs: Zobrazit seznam formulářových polí

en: Display a list of headings
cs: Zobrazit seznam nadpisů

en: Display a list of headings at level %d
cs: Zobrazit seznam nadpisů úrovně %d

en: Display a list of images
cs: Zobrazit seznam obrázků

en: Display a list of landmarks
cs: Zobrazit seznam záchytných bodů

en: Display a list of large objects
cs: Zobrazit seznam velkých objektů

en: Display a list of links
cs: Zobrazit seznam odkazů

en: Display a list of list items
cs: Zobrazit seznam položek seznamů

en: Display a list of lists
cs: Zobrazit seznam seznamů

en: Display a list of paragraphs
cs: Zobrazit seznam odstavců

en: Display a list of radio buttons
cs: Zobrazit seznam skupinových přepínačů

en: Display a list of tables
cs: Zobrazit seznam tabulek

en: Display a list of unvisited links
cs: Zobrazit seznam nenavštívených odkazů

en: Display a list of visited links
cs: Zobrazit seznam navštívených odkazů

en: Display the application preferences configuration dialog
cs: Zobrazit dialogové okno předvoleb aplikace

en: Display the preferences configuration dialog
cs: Zobrazit dialogové okno předvoleb

en: Do not announce when your buddies are typing.
cs: Neoznamovat, když kamarád píše.

en: Do not provide chat room specific message histories.
cs: Neposkytovat historii zvláštních zpráv zobrazených v místnosti

en: Do not speak chat room name.
cs: Načíst názvy diskuzních místností.

en: Dot _7
cs: Bod _7

en: Dot _8
cs: Bod _8

en: Dots 7 an_d 8
cs: _Body 7 a 8

en: Dynamic column header cleared.
cs: Dynamické záhlaví slupce vymazáno.

en: Dynamic column header set for row %d
cs: Dynamické záhlaví sloupce nastaveno na řádek %d.

en: Dynamic row header cleared.
cs: Dynamické záhlaví řádku vymazáno.

en: Dynamic row header set for column %s
cs: Dynamické záhlaví řádku nastaveno na sloupec %s.

en: E ACUTE
cs: DLOUHÉ E

en: E CIRCUMFLEX
cs: E SE STŘÍŠKOU

en: E GRAVE
cs: E S TĚŽKÝM AKCENTEM

en: E UMLAUT
cs: PŘEHLASOVANÉ E

en: ETH
cs: ETHA

en: Echo
cs: Oznamování

en: Echo set to None.
cs: Oznamování není nastavené na nic.

en: Echo set to key and word.
cs: Oznamování je nastavené na klávesu a slovo.

en: Echo set to key.
cs: Oznamování je nastavené na klávesu.

en: Echo set to sentence.
cs: Oznamování je nastavené na větu.

en: Echo set to word and sentence.
cs: Oznamování je nastavené na slovo a větu.

en: Echo set to word.
cs: Oznamování je nastavené na slovo.

en: Enable Braille _support
cs: Zapnout podpo_ru braillských řádků

en: Enable _alphabetic keys
cs: Ozn_amovat klávesy s písmeny

en: Enable _function keys
cs: Oznamovat _funkční klávesy

en: Enable _key echo
cs: Oznamovat _klávesy

en: Enable _modifier keys
cs: Oznamovat _modifikační klávesy

en: Enable _navigation keys
cs: Oznamovat _kurzorové klávesy

en: Enable _punctuation keys
cs: Oznamovat klávesy s inter_punkčními znaménky

en: Enable _rewind and fast forward in Say All
cs: Povolit přeskakování zpět a vpřed při plynulém čtení

en: Enable _space
cs: Oznamovat _mezerník

en: Enable _structural navigation
cs: Povolit _strukturovanou navigaci

en: Enable _structural navigation in Say All
cs: Povolit _strukturovanou navigaci při plynulém čtení

en: Enable _word wrap
cs: Povolit zalamování podle slo_v

en: Enable ac_tion keys
cs: Oznamova_t akční klávesy

en: Enable echo by _sentence
cs: Oznamovat _věty

en: Enable echo by _word
cs: Oznamovat _slova

en: Enable echo by cha_racter
cs: Oznamovat _znaky

en: Enable flash _messages
cs: Povolit _bleskové zprávy

en: Enable layout mode for content
cs: Zapne režim rozvržení pro obsah

en: Enable n_umeric keys
cs: Oz_namovat klávesy s čísly

en: Enable non-spacing _diacritical keys
cs: Oznamovat _diakritické klávesy

en: Enable sticky browse mode
cs: Zapnout přichytávání v režimu procházení

en: Enable sticky focus mode
cs: Zapnout přichytávání v režimu zaměřování

en: End of container.
cs: Konec kontejneru.

en: End of row.
cs: Konec řádku

en: End of table
cs: Konec tabulky

en: Enter and exit flat review mode
cs: Zapnout nebo vypnout režim plošného náhledu

en: Enter learn mode.  Press escape to exit learn mode
cs: Zapnout výukový režim. Zmáčknutím Escape jej ukončíte

en: Entering flat review.
cs: Zapíná se plošný náhled.

en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To view the screen reader’s documentation, press F1. To get a list of the screen reader’s default shortcuts, press F2. To get a list of the screen reader’s shortcuts for the current application, press F3. To exit learn mode, press the escape key.
cs: Vstupuje se do výukového režimu. Zmáčknutím libovolné klávesy si můžete vyslechnout jeho funkce. Pro zobrazení dokumentace čtečky obrazovky zmáčkněte F1. Pro získání seznamu výchozích klávesových zkratek čtečky obrazovky zmáčkněte F2. Pro získání seznamu klávesových zkratek pro aktuální aplikaci zmáčkněte F3. Výukový režim ukončíte zmáčknutím Esc.

en: Error: Could not create list of objects.
cs: Chyba: Nelze vytvořit seznam objektů.

en: Exiting learn mode.
cs: Vypíná se výukový režim

en: Exiting list notification messages mode.
cs: Vypíná se režim seznamu upozornění.

en: FILE
cs: SOUBOR

en: Feed of unknown size
cs: Seznam článků o neznámé velikosti

en: Feed with %d article | Feed with %d articles
cs[0]: Seznam o %d článku
cs[1]: Seznam o %d článcích
cs[2]: Seznam o %d článcích

en: Find
cs: Najít

en: Find Options
cs: Možnosti vyhledávání

en: Finished loading %s.
cs: Dokončeno načítání %s

en: Finished loading.
cs: Načítání dokončeno.

en: Flash Message Settings
cs: Nastavení bleskových zpráv

en: Focus mode
cs: Režim zaměřování

en: Focus mode is sticky.
cs: Režim zaměřování je přichytávací.

en: Force use of option
cs: Donutit k použití volby

en: France French Grade 1
cs: Francouzská francouzština, Grade 1

en: France French Grade 2
cs: Francouzská francouzština, Grade 2

en: Freeze
cs: Zmrazit

en: General
cs: Obecné

en: German Grade 0
cs: Němčina, Grade 0

en: German Grade 1
cs: Němčina, Grade 1

en: German Grade 2
cs: Němčina, Grade 2

en: Global Voice Settings
cs: Globální nastavení hlasu

en: Go down one cell
cs: Přejít o buňku níž

en: Go left one cell
cs: Přejít o buňku vlevo

en: Go right one cell
cs: Přejít o buňku vpravo

en: Go to bookmark
cs: Přejít na záložku

en: Go to end of container
cs: Přejít na konec kontejneru

en: Go to next blockquote
cs: Přejít na následující citaci

en: Go to next bookmark location
cs: Přejít na umístění podle následující záložky

en: Go to next button
cs: Přejít na následující tlačítko

en: Go to next character
cs: Přejít na následující znak

en: Go to next check box
cs: Přejít na následující zaškrtávací políčko

en: Go to next clickable
cs: Přejít na následující kliknutelný prvek

en: Go to next combo box
cs: Přejít na následující rozbalovací seznam

en: Go to next entry
cs: Přejít na následující vstupní pole

en: Go to next form field
cs: přejít na následující formulářové pole

en: Go to next heading
cs: Přejít na následující nadpis

en: Go to next heading at level %d
cs: Přejít na následující nadpis úrovně %d

en: Go to next image
cs: Přejít na následující obrázek

en: Go to next landmark
cs: Přejít na následující záchytný bod

en: Go to next large object
cs: Přejít na následující velký objekt

en: Go to next line
cs: Přejít na následující řádek

en: Go to next link
cs: Přejít na následující odkaz

en: Go to next list
cs: Přejít na následující seznam

en: Go to next list item
cs: Přejít na následující položku seznamu

en: Go to next live region
cs: Přejít na následující živou oblast

en: Go to next paragraph
cs: Přejít na následující odstavec

en: Go to next radio button
cs: Přejít na následující skupinový přepínač

en: Go to next separator
cs: Přejít na následující oddělovač

en: Go to next table
cs: Přejít na následující tabulku

en: Go to next unvisited link
cs: Přejít na následující nenavštívený odkaz

en: Go to next visited link
cs: Přejít na následující navštívený odkaz

en: Go to next word
cs: Přejít na následující slovo

en: Go to previous blockquote
cs: Přejít na předchozí citaci

en: Go to previous bookmark location
cs: Přejít na umístění podle předchozí záložky

en: Go to previous button
cs: Přejít na předchozí tlačítko

en: Go to previous character
cs: Přejít na předchozí znak

en: Go to previous check box
cs: Přejít na předchozí zaškrtávací políčko

en: Go to previous clickable
cs: Přejít na předchozí kliknutelný prvek

en: Go to previous combo box
cs: Přejít na předchozí rozbalovací seznam

en: Go to previous entry
cs: Přejít na předchozí vstupní pole

en: Go to previous form field
cs: Přejít na předchozí formulářové pole

en: Go to previous heading
cs: Přejít na předchozí nadpis

en: Go to previous heading at level %d
cs: Přejít na předchozí nadpis úrovně %d

en: Go to previous image
cs: Přejít na předchozí obrázek

en: Go to previous landmark
cs: Přejít na předchozí záchytný bod

en: Go to previous large object
cs: Přejít na předchozí velký objekt

en: Go to previous line
cs: Přejít na předchozí řádek

en: Go to previous link
cs: Přejít na předchozí odkaz

en: Go to previous list
cs: Přejít na předchozí seznam

en: Go to previous list item
cs: Přejít na předchozí položku seznamu

en: Go to previous live region
cs: Přejít na předchozí živou oblast

en: Go to previous paragraph
cs: Přejít na předchozí odstavec

en: Go to previous radio button
cs: Přejít na předchozí skupinový přepínač

en: Go to previous separator
cs: Přejít na předchozí oddělovač

en: Go to previous table
cs: Přejít na předchozí tabulku

en: Go to previous unvisited link
cs: Přejít na předchozí nenavštívený odkaz

en: Go to previous visited link
cs: Přejít na předchozí navštívený odkaz

en: Go to previous word
cs: Přejít na předchozí slovo

en: Go to start of container
cs: Přejít na začátek kontejneru

en: Go to the beginning of the line
cs: Přejít na začátek řádku

en: Go to the bottom of the file
cs: Přejít na konec souboru

en: Go to the end of the line
cs: Přejít na konec řádku

en: Go to the first cell in a table
cs: Přejít na první buňku tabulky

en: Go to the last cell in a table
cs: Přejít na poslední buňku tabulky

en: Go to the last live region which made an announcement
cs: Přejít na poslední živou oblast, která provedla oznámení

en: Go to the next object
cs: Přejít na následující objekt

en: Go to the previous object
cs: Přejít na předchozí objekt

en: Go to the top of the file
cs: Přejít na začátek souboru

en: Go up one cell
cs: Přejít o buňku výš

en: Greek Grade 1
cs: Řečtina, Grade 1

en: Hindi Grade 1
cs: Hindština, Grade 1

en: Hungarian 8 dot computer
cs: Maďarština, 8bodové počítačové

en: Hungarian Grade 1
cs: Maďarština, Grade 1

en: Hungarian Grade 2
cs: Maďarština, Grade 2

en: Hyperlink
cs: Odkaz

en: Hyperlink Indicator
cs: Indikátor odkazu

en: I ACUTE
cs: DLOUHÉ I

en: I CIRCUMFLEX
cs: I SE STŘÍŠKOU

en: I GRAVE
cs: I S TĚŽKÝM AKCENTEM

en: I UMLAUT
cs: PŘEHLASOVANÉ I

en: Icon panel
cs: Lišta ikon

en: Increase the speech pitch
cs: Zvýšit výšku hlasu řeči

en: Increase the speech rate
cs: Zrychlit tempo řeči

en: Increase the speech volume
cs: Zvýšit hlasitost řeči

en: Italian Grade 1
cs: Italština, Grade 1

en: Key Binding
cs: Klávesová zkratka

en: Key Bindings
cs: Klávesové zkratky

en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
cs: Klávesová zkratka vymazána. Zmáčkněte Enter pro potvrzení.

en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
cs: Klávesová zkratka %s zaznamenána. Pro potvrzení zmáčkněte Enter.

en: Keyboard Layout
cs: Rozložení klávesnice

en: LEVEL %d
cs: ÚROVEŇ %d

en: Last row deleted.
cs: Poslední řádek smazán.

en: Latvian Grade 1
cs: Lotyština, Grade 1

en: Layout mode.
cs: Situační režim.

en: Learn mode.  Press escape to exit.
cs: Výukový režim. Zmáčknutím Escape jej ukončíte.

en: Leaving %d blockquote. | Leaving %d blockquotes.
cs[0]: Opouští se %d citace.
cs[1]: Opouští se %d citace.
cs[2]: Opouští se %d citací.

en: Leaving %d list. | Leaving %d lists.
cs[0]: Opouští se %d seznam.
cs[1]: Opouští se %d seznamy.
cs[2]: Opouští se %d seznamů.

en: Leaving flat review.
cs: Opouští se plošný náhled.

en: Line
cs: Řádcích

en: Line Down
cs: Řádek dolů

en: Line Left
cs: Řádek vlevo

en: Line Right
cs: Řádek vpravo

en: Line Up
cs: Řádek nahoru

en: List of unknown size
cs: Seznam o neznámé velikost

en: List with %d item | List with %d items
cs[0]: Seznam má %d položku
cs[1]: Seznam má %d položky
cs[2]: Seznam má %d položek

en: Live region support is off
cs: Podpora živých oblastí je vypnuta

en: Live regions monitoring off
cs: Sledování živých oblastí je vypnuto

en: Live regions monitoring on
cs: Sledování živých oblastí je zapnuto

en: Load profile
cs: Načtení profilu

en: Load user profile
cs: Načtení uživatelského profilu

en: Loading.  Please wait.
cs: Načítá se, čekejte prosím.

en: M_ost
cs: _Většina

en: Mark in braille
cs: Označit na braillském řádku

en: Mark the beginning of a text selection
cs: Označit začátek výběru textu

en: Mark the end of a text selection
cs: Označit konec výběru textu

en: Match _entire word only
cs: Odpovídat jako c_elá slova

en: Message from chat room %s
cs: Rychlá zpráva z diskuzní místnosti %s

en: Messages are _detailed
cs: Zprávy jsou po_drobné

en: Messages are _persistent
cs: Z_právy jsou trvalé

en: Minimum length of matched text:
cs: Minimální délka nalezeného textu:

en: Misspelled word: %s
cs: Nesprávně napsané slovo: %s

en: Monitor live regions
cs: Sledovat živé oblasti

en: Mouse
cs: Myš

en: Mouse over object not found.
cs: Nenalezen objekt pod kurzorem myši.

en: Mouse review disabled.
cs: Zkoumání myší je zakázáno.

en: Mouse review enabled.
cs: Zkoumání myší je povoleno.

en: Move _down one
cs: Posunout o je_dno níž

en: Move _up one
cs: Pos_unout o jedno výš

en: Move flat review to the beginning of the next line
cs: Přesunout plošný náhled na začátek následujícího řádku

en: Move flat review to the beginning of the previous line
cs: Přesunout plošný náhled na začátek předcházejícího řádku

en: Move flat review to the bottom left
cs: Přesunout plošný náhled vlevo dolů

en: Move flat review to the end of the line
cs: Přesunout plošný náhled na konec řádku

en: Move flat review to the end position
cs: Přesunout plošný náhled na koncovou pozici

en: Move flat review to the home position
cs: Přesunout plošný náhled na počáteční pozici

en: Move flat review to the next character
cs: Přesunout plošný náhled na následující znak

en: Move flat review to the next item or word
cs: Přesunout plošný náhled na následující položku nebo slovo

en: Move flat review to the previous character
cs: Přesunout plošný náhled na předchozí znak

en: Move flat review to the previous item or word
cs: Přesunout plošný náhled na předchozí položku nebo slovo

en: Move flat review to the word above the current word
cs: Přesunout plošný náhled na slovo nad aktuálním slovem

en: Move flat review to the word below the current word
cs: Přesunout plošný náhled na slovo pod aktuálním slovem

en: Move focus into and away from the current mouse over
cs: Přesunout zaměření na a z okna pod kurzorem myši

en: Move to _bottom
cs: _Posunout úplně dolů

en: Move to _top
cs: Posunou_t úplně nahoru

en: N TILDE
cs: N S TILDOU

en: NAME
cs: NÁZEV

en: Nesting level %d
cs: Vnořená úroveň %d

en: Netherlands Dutch Grade 1
cs: Nizozemská nizozemština, Grade 1

en: New chat tab %s
cs: Nová karta diskuze - %s

en: New item has been added
cs: Byla přidána nová položka

en: No application has focus.
cs: Žádná aplikace není aktivní.

en: No files found.
cs: Žádný soubor nenalezen

en: No focus
cs: Nic není aktivní

en: No landmark found.
cs: Žádné záchytné body.

en: No more blockquotes.
cs: Žádné další citace.

en: No more buttons.
cs: Žádná další tlačítka.

en: No more check boxes.
cs: Žádné další zaškrtávací pole.

en: No more clickables.
cs: Žádný další kliknutelný.

en: No more combo boxes.
cs: Žádné další rozbalovací seznamy.

en: No more entries.
cs: Žádné další vstupy.

en: No more form fields.
cs: Formulář nemá žádné další prvky.

en: No more headings at level %d.
cs: Žádné další nadpisy úrovně %d.

en: No more headings.
cs: Žádné další nadpisy.

en: No more images.
cs: Žádná další obrázky.

en: No more large objects.
cs: Žádné další velké objekty.

en: No more links.
cs: Žádné další odkazy.

en: No more list items.
cs: Žádné další položky seznamu.

en: No more lists.
cs: Žádné další seznamy.

en: No more live regions.
cs: Žádné další živé oblasti.

en: No more paragraphs.
cs: Žádné další odstavce.

en: No more radio buttons.
cs: Žádné další skupinové přepínače.

en: No more separators.
cs: Žádné další oddělovače.

en: No more tables.
cs: Žádná další tabulka.

en: No more unvisited links.
cs: Žádné další nenavštívené odkazy.

en: No more visited links.
cs: Žádné další navštívené odkazy.

en: No notification messages
cs: Žádné upozornění

en: No profiles found.
cs: Nenalezeny žádné profily.

en: No selected text.
cs: Není vybrán žádný text.

en: Non-uniform
cs: Nepravidelná

en: Norwegian Grade 0
cs: Norština, Grade 0

en: Norwegian Grade 1
cs: Norština, Grade 1

en: Norwegian Grade 2
cs: Norština, Grade 2

en: Norwegian Grade 3
cs: Norština, Grade 3

en: Not in a container.
cs: Není v kontejneru.

en: Not in a table.
cs: Není v tabulce

en: Not on a link.
cs: Nejedná se o odkaz.

en: Not using flat review.
cs: Nepoužívá se plošný náhled.

en: Notification
cs: Oznámení

en: O ACUTE
cs: DLOUHÉ O

en: O CIRCUMFLEX
cs: O SE STŘÍŠKOU

en: O GRAVE
cs: O S TĚŽKÝM AKCENTEM

en: O STROKE
cs: PŘEŠKRTNUTÉ O

en: O TILDE
cs: O S TILDOU

en: O UMLAUT
cs: PŘEHLASOVANÉ O

en: OPTION
cs: VOLBA

en: Object mode.
cs: Objektový režim.

en: Onl_y speak changed lines during find
cs: V průběhu vyhledává_ní číst jen změněné řádky

en: Only speak displayed text
cs: Číst pouze zobrazený text

en: Open the Find dialog
cs: Otevřít dialogové okno hledání

[ctx: OptionGroup]
en: Spell Check
cs: Kontrola pravopisu

en: Optional arguments
cs: Volitelné argumenty

en: Options:
cs: Volby:

en: Orca Screen Reader
cs: Čtečka obrazovky Orca

en: Page Navigation
cs: Pohyb po stránce

en: Page has %s.
cs: Stránka má %s.

en: Pan the braille display to the left
cs: Posunout braillský řádek doleva

en: Pan the braille display to the right
cs: Posunout braillský řádek doprava

en: Pass the next command on to the current application
cs: Předat následující příkaz do aktuální aplikace

en: Pasted contents from clipboard.
cs: Obsah schránky byl vložen.

en: Perform left click on current flat review item
cs: Provést levé kliknutí myši na aktuální položce plošného náhledu

en: Perform right click on current flat review item
cs: Provést pravé kliknutí myši na aktuální položce plošného náhledu

en: Perform the basic Where Am I operation
cs: Zběžně říct, kde se právě nacházíte

en: Perform the detailed Where Am I operation
cs: Podrobně říct, kde se právě nacházíte

en: Phonetically speak the current flat review character
cs: Foneticky přečíst aktuální znak plošného náhledu

en: Phonetically spell the current flat review item or word
cs: Foneticky vyhláskovat aktuální položku nebo slovo plošného náhledu

en: Phonetically spell the current flat review line
cs: Foneticky vyhláskovat aktuální řádek v plošném náhledu

en: Pi_tch:
cs: Výš_ka:

en: Polish Grade 1
cs: Polština, Grade 1

en: Portuguese Grade 1
cs: Portugalština, Grade 1

en: Present Unless
cs: Prezentovat kromě

en: Present _context of error
cs: Prezentovat _kontext chyby

en: Present current date
cs: Prezentovat informace o aktuálním datu

en: Present current time
cs: Prezentovat informace o aktuálním čase

en: Present last notification message
cs: Prezentovat poslední upozornění

en: Present notification messages list
cs: Prezentovat seznam upozornění

en: Present previous notification message
cs: Prezentovat předchozí upozornění

en: Present size and location of current object
cs: Prezentovat velikost a pozici aktuálního objektu

en: Present the contents of the input line
cs: Prezentovat obsah vstupního řádku

en: Press alt+f6 to give focus to child windows.
cs: Zmáčkněte Alt+F6 pro předání zaměření podřízenému oknu.

en: Press h for help.
cs: Zmáčkněte h pro nápovědu.

en: Press space to expand, and use up and down to select an item.
cs: Zmáčkněte mezerník pro rozbalení a použijte šipky nahoru a dolů k výběru položky

en: Press space to toggle.
cs: Zmáčkněte mezerník pro přepnutí

en: Prevent use of option
cs: Zamezit použití volby

en: Print the known running applications
cs: Vypsat podporované běžící aplikace

en: Process a cursor routing key
cs: Zpracovat klávesu přesunu kurzoru

en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
cs: Profil %s již existuje.
    Pokračovat v aktualizaci stávajícího profilu s těmito novými změnami?

en: Profile could not be loaded: %s
cs: Profil není možno nahrát: %s

en: Profile set to %s.
cs: Profil nastavit na %s.

en: Profiles
cs: Profily

en: Progress Bar Updates
cs: Aktualizace ukazatele průběhu

en: Progress bar %d.
cs: Ukazatel průběhu ukazuje %d

[ctx: ProgressBar]
en: All
cs: Všechny

[ctx: ProgressBar]
en: Application
cs: Aplikace

[ctx: ProgressBar]
en: Frequency (secs):
cs: Četnost (v sekundách):

[ctx: ProgressBar]
en: Window
cs: Okno

en: Pronunciation
cs: Výslovnost

en: Pronunciation Dictionary
cs: Slovník výslovnosti

en: Provide chat room specific _message histories
cs: Poskytnout historii zpráv z konkrétní _místnosti

en: Provide chat room specific message histories.
cs: Poskytuje historii zvláštních zpráv zobrazených v místnosti.

en: Punctuation Level
cs: Úroveň interpunkce

en: Punctuation level set to all.
cs: Úroveň interpunkce je nastavená na všechna.

en: Punctuation level set to most.
cs: Úroveň interpunkce je nastavená na většinu.

en: Punctuation level set to none.
cs: Úroveň interpunkce je nastavená na žádná.

en: Punctuation level set to some.
cs: Úroveň interpunkce je nastavená na některá.

en: Quit the screen reader
cs: Ukončit čtečku obrazovky

en: Read the attributes associated with the current text character
cs: Přečíst vlastnosti přiřazené aktuálnímu znaku

en: Remove user profile
cs: Odstranění uživatelského profilu

en: Replace a currently running instance of this screen reader
cs: Nahradit všechny běžící instance čtečky obrazovky

en: Replacement String
cs: Nahradit řetězcem

en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
cs: Chyby hlašte na orca-list@gnome.org.

en: Return to object with keyboard focus
cs: Vrátit se na objekt s aktivní klávesnicí

en: Review live region announcement
cs: Prohlížet oznámení živé oblasti

en: Route the pointer to the current item
cs: Přesunout ukazatel na aktuální položku

en: Row %(row)d, column %(column)d.
cs: Řádek %(row)d, sloupec %(column)d.

en: Row %s selected
cs: Vybrán řádek %s

en: Row %s unselected
cs: Zrušen výběr řádku %s

en: Row deleted.
cs: Řádek smazán.

en: Row inserted at the end of the table.
cs: Řádek vložen na konec tabulky.

en: Row inserted.
cs: Řádek vložen.

en: Rows %s through %s selected
cs: Vybrány řádky %s až %s

en: Rows %s through %s unselected
cs: Zrušen výběr řádků %s až %s

en: Rows reordered
cs: Změnilo se pořadí řádků

en: S_peak colors as names
cs: Číst _barvy jako názvy

en: Save Profile As
cs: Uložení profilu jako

en: Save Profile As Conflict
cs: Konflikt ukládání profilu jako

en: Save _As
cs: Uložit j_ako

en: Save bookmarks
cs: Uložit záložky

en: Say All
cs: Plynulé čtení

en: Say All B_y:
cs: Pl_ynulé čtení po:

en: Screen Reader Find Dialog
cs: Čtečky obrazovky – dialogové okno hledání

en: Screen Reader Preferences
cs: Předvolby čtečky obrazovky

en: Screen Reader Preferences for %s
cs: Předvolby čtečky obrazovky pro %s

en: Screen Reader _Modifier Key(s):
cs: _Modifikační klávesy čtečky obrazovky:

en: Screen reader off.
cs: Čtečka obrazovky vypnuta.

en: Screen reader on.
cs: Čtečka obrazovky zapnuta.

en: Screen reader settings reloaded.
cs: Nastavení čtečky obrazovky znovu načteno.

en: Screen reader version %s.
cs: Čtečka obrazovky verze %s.

en: Search _backwards
cs: H_ledat od konce k začátku

en: Search complete.
cs: Hledání dokončeno

en: Search direction:
cs: Směr hledání:

en: Search for the next instance of a string
cs: Hledat následující výskyt řetězce

en: Search for the previous instance of a string
cs: Hledat předchozí výskyt řetězce

en: Search for:
cs: Hledat:

en: Searching.
cs: Hledá se

en: Selected text is: %s
cs: Vybraný text je: %s

en: Selection Indicator
cs: Indikátor výběru

en: Selection deleted.
cs: Výběr byl smazán.

en: Selection restored.
cs: Výběr byl obnoven.

en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
cs: Posílat výstup ladění do debug-RRRR-MM-DD-HH:MM:SS.out

en: Send debug output to the specified file
cs: Posílat výstup ladění do určeného souboru

en: Sentence
cs: Větách

en: Set default live region politeness level to off
cs: Nastavit výchozí chování živé oblasti na vypnuto

en: Set the column to use as dynamic row headers
cs: Nastavit sloupec, který se použije jako dynamické záhlaví řádků

en: Set the row to use as dynamic column headers
cs: Nastavit řádek, který se použije jako dynamické záhlaví sloupce

en: Set up user preferences (GUI version)
cs: Nastavit uživatelské předvolby (grafická verze)

en: Set up user preferences (text version)
cs: Nastavit uživatelské předvolby (textová verze)

en: Show this help message and exit
cs: Zobrazit tuto nápovědu a skončit

en: Six Dots
cs: Šest bodů

en: Size: %d, %d. Location: %d, %d.
cs: Velikost: %d, %d. Pozice: %d, %d.

en: Skip _blank cells
cs: Přeskakovat prázdné _buňky

en: So_me
cs: Ně_která

en: Spanish Grade 1
cs: Španělština, Grade 1

en: Spea_k object mnemonics
cs: Číst _klávesové zkratky objektů

en: Speak
cs: Říci

en: Speak _cell
cs: Číst _buňku

en: Speak _cell coordinates
cs: Čís_t souřadnice buňky

en: Speak _description
cs: Číst pop_is

en: Speak _indentation and justification
cs: Číst od_sazení a zarovnání

en: Speak _misspelled-word indicator
cs: Ozna_movat označení pravopisně chybných slov

en: Speak _multiple cell spans
cs: Číst _sloučené buňky

en: Speak _none
cs: _Nečíst nic

en: Speak _numbers as digits
cs: Číst čís_la jako číslice

en: Speak and braille a previous chat room message
cs: Přečíst a zobrazit na braillském řádku předchozí rychlou zprávu

en: Speak blank lines
cs: Číst prázdné řádky

en: Speak cell
cs: Číst buňku

en: Speak child p_osition
cs: Uvádět p_ořadová čísla položek

en: Speak entire document
cs: Přečíst celý dokument

en: Speak entire window using flat review
cs: Přečíst celé okno v plošném náhledu

en: Speak full row in _GUI tables
cs: Číst celé řádky tabulek v _uživatelském rozhraní

en: Speak full row in _document tables
cs: Číst celé řádky tabulek v _dokumentech

en: Speak full row in sp_readsheets
cs: Číst celé řádky tabulek v tabulkových kalkuláto_rech

en: Speak link details
cs: Přečíst podrobnosti k odkazu

en: Speak messages from
cs: Číst zprávy od

en: Speak multicase strings as wor_ds
cs: Číst pospojované slova jako je_dnotlivá

en: Speak numbers as digits.
cs: Číst čísla po číslicích.

en: Speak numbers as words.
cs: Číst čísla jako jedno slovo.

en: Speak object under mo_use
cs: Oznamovat objekt pod _ukazatelem

en: Speak results during _find
cs: Číst výs_ledky v průběhu vyhledávání

en: Speak row
cs: Číst řádek

en: Speak spreadsheet cell coordinates
cs: Číst souřadnice buněk v sešitě

en: Speak the current flat review character
cs: Přečíst aktuální znak plošného náhledu

en: Speak the current flat review item or word
cs: Přečíst aktuální položku nebo slovo plošného náhledu

en: Speak the current flat review line
cs: Přečíst aktuální řádek v plošném náhledu

en: Speak the current flat review object
cs: Přečíst aktuální objekt plošného náhledu

en: Speak the current selection
cs: Přečíst aktuální výběr

en: Speak the status bar
cs: Přečíst stavový řádek

en: Speak the title bar
cs: Přečíst název okna

en: Speak tutorial messages
cs: Číst výukové zprávy

en: Speak unicode value of the current flat review character
cs: Přečíst hodnotu Unicode aktuálního znaku plošného náhledu

en: Speaking of indentation and justification disabled.
cs: Čtení odsazení a zarovnání je vypnuté.

en: Speaking of indentation and justification enabled.
cs: Čtení odsazení a zarovnání je zapnuté.

en: Speech
cs: Řeč

[ctx: Speech]
en: Verbosity level: brief
cs: Úroveň upovídanosti: stručně

[ctx: Speech]
en: Verbosity level: verbose
cs: Úroveň upovídanosti: podrobně

en: Speech Dispatcher
cs: Dispečer hlasového výstupu

en: Speech _system:
cs: Řečový s_ystém:

en: Speech disabled.
cs: Čtení vypnuto

en: Speech enabled.
cs: Čtení zapnuto

en: Speech is unavailable.
cs: Hlasový výstup je nedostupný!

en: Speech synthesi_zer:
cs: _Hlasový výstup:

en: Spell _error
cs: H_láskovat chyby

en: Spell _suggestion
cs: Hlá_skovat doporučení

en: Spell the current flat review item or word
cs: Vyhláskovat aktuální položku nebo slovo plošného náhledu

en: Spell the current flat review line
cs: Vyhláskovat aktuální řádek v plošném náhledu

en: Spoken Context
cs: Kontext čtení

en: Start from:
cs: Začít od:

en: Start-up Profile:
cs: Počáteční profil:

en: Status bar not found
cs: Stavová lišta nebyla nalezena

en: Structural navigation keys off.
cs: Strukturální navigace vypnuta.

en: Structural navigation keys on.
cs: Strukturální navigace zapnuta.

en: Swedish Grade 1
cs: Švédština, Grade 1

en: Switch between browse mode and focus mode
cs: Přepnout mezi režimy procházení a zaměřování

en: Switch between native and screen-reader caret navigation
cs: Přepnout mezi kurzorovou navigací čtečky obrazovky a nativní

en: System
cs: Systém

en: TREE LEVEL %d
cs: ÚROVEŇ STROMU %d

en: Table Navigation
cs: Navigace v tabulce

en: Text Attributes
cs: Vlastnosti textu

en: Text attributes
cs: Vlastnosti textu

en: Text unselected.
cs: Výběr textu byl zrušen.

en: The application is controlling the caret.
cs: Pohyb kurzoru ovládá aplikace.

en: The following are not valid:
cs: Následující není platné:

en: The key entered is already bound to %s
cs: Zadaná klávesová zkratka je již přiřazena k %s

en: The keybinding has been removed.
cs: Klávesová zkratka byla odebrána.

en: The new key is: %s
cs: Nová klávesové zkratka je %s.

en: The screen reader is controlling the caret.
cs: Kurzor ovládá čtečka obrazovky.

en: Time and Date
cs: Čas a datum

en: To activate press return.
cs: Pokud chcete aktivovat, zmáčkněte enter.

en: To activate press space.
cs: Pokud chcete aktivovat, zmáčkněte mezerník.

en: To collapse, press shift plus left.
cs: Sbalíte zmáčknutím Shift a šipky vlevo.

en: To decrease press left arrow, to increase press right arrow. To go to minimum press home, and for maximum press end.
cs: Šipka vlevo snižuje, šipka vpravo zvyšuje. Minimum nastaví klávesa Home a maximum klávesa End.

en: To enable focus mode press %s.
cs: Pro zapnutí režimu zaměřování zmáčkněte %s.

en: To enter sub menu, press right arrow.
cs: Ke vstupu do podnabídky slouží klávesa šipky vpravo.

en: To expand, press shift plus right.
cs: Rozbalíte zmáčknutím Shift a šipky vpravo.

en: To get to the system menus press the alt+f1 key.
cs: Pokud chcete zobrazit nabídku, zmáčkněte Alt+F1.

en: To move to items, use either the arrow keys or type ahead searching.
cs: Pokud se chcete na nějakou položku přesunout, použijte kurzorové klávesy se šipkami nebo začněte psát název.

en: To navigate, press left or right arrow. To move through items press up or down arrow.
cs: K navigaci slouží šipky vpravo a vlevo a pro přesun po položkách šipky nahoru a dolů.

en: Toggle layout mode
cs: Přepnout mezi situačním a objektovým režimem

en: Toggle mouse review mode
cs: Přepínout mezi režimy zkoumání myší

en: Toggle speech verbosity level
cs: Přepnout úroveň upovídanosti

en: Toggle structural navigation keys
cs: Zapnout nebo vypnout strukturální navigaci

en: Toggle the silencing of speech
cs: Zapnout nebo vypnout čtení

en: Toggle the speaking of indentation and justification
cs: Přepnout čtení odsazení a zarovnání

en: Toggle whether to read just the current table cell or the whole row
cs: Přepout mezi čtením celého řádku nebo aktuální buňky v tabulce

en: Toggle whether we announce when our buddies are typing
cs: Přepnout, jestli je oznamováno, když píše náš kamarád

en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room
cs: Přepnout, jestli se má přidávat název diskuzní místnosti před rychlé zprávy

en: Toggle whether we provide chat room specific message histories
cs: Přepnout, jestli chcete poskytovat historii zpráv ke konkrétní místnosti

en: Top Left
cs: vlevo nahoře

en: Top of column.
cs: Vrchol sloupce.

en: Top of window
cs: Začátku okna

en: Turn contracted braille on and off
cs: Vypnout nebo zapnout režim zkratkopisu braillského řádku

en: Type in text.
cs: Vepište text.

en: U ACUTE
cs: DLOUHÉ U

en: U CIRCUMFLEX
cs: U SE STŘÍŠKOU

en: U GRAVE
cs: U S TĚŽKÝM AKCENTEM

en: U UMLAUT
cs: PŘEHLASOVANÉ U

en: U.K. English Grade 1
cs: Britská angličtina, Grade 1

en: U.K. English Grade 2
cs: Britská angličtina, Grade 2

en: U.S. English Grade 1
cs: Americká angličtina, Grade 1

en: U.S. English Grade 2
cs: Americká angličtina, Grade 2

en: Unable to get calculator display
cs: Nelze přistupovat k displeji kalkulačky

en: Unbound
cs: Nepoužito

en: Unicode %s
cs: %s v tabulce Unicode

en: Uppercase
cs: Velká písmena

en: Usage:
cs: Použití:

en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
cs: Použijte šipky nahoru a dolů pro pohyb v seznamu. Zmáčknutím Escape jej vypnete.

en: Use Up, Down, Home or End to navigate in the list.
    Press Escape to exit.
    Press Space to repeat the last message read.
    Press one digit to read a specific message.
cs: K pohybu po seznamu použijte klávesy Up, Down, Home a End.
    K ukončení použijte Escape.
    K zopakování naposledy přečtené zprávy použijte mezerník.
    K přečtení konkrétní zprávy zmáčkněte jednu z číslic.

en: Use alternate directory for user preferences
cs: Použít alternativní adresář s uživatelskými předvolbami

en: Use arrow keys to change.
cs: Pokud chcete provést změnu, použijte šipky.

en: Use left and right to view other tabs.
cs: Použijte šipky vlevo a vpravo pro prohlížení ostatních karet.

en: Use up and down to select an item.
cs: Použijte šipky nahoru a dolů k výběru položky.

en: Use up or down arrow to select value. Or type in the desired numerical value.
cs: Použijte šipky nahoru a dolů k výběru hodnoty. Nebo napište požadovanou číselnou hodnotu.

en: User Profile Conflict!
cs: Konflikt uživatelského profilu!

en: Ver_bose
cs: Výř_ečný

en: Verbosity
cs: Výřečnost

en: Version of this application
cs: Verze této aplikace

en: Vo_lume:
cs: H_lasitost:

en: Voice
cs: Hlas

en: Voice Type Settings
cs: Nastavení typu hlasu

[ctx: VoiceType]
en: Default
cs: Výchozí

[ctx: VoiceType]
en: Hyperlink
cs: Odkaz

[ctx: VoiceType]
en: System
cs: Systém

[ctx: VoiceType]
en: Uppercase
cs: Velká písmena

en: Welsh Grade 1
cs: Velština, Grade 1

en: Welsh Grade 2
cs: Velština, Grade 2

en: Width: %d. Height: %d. %d from left. %d from top.
cs: Šířka: %d. Výška: %d. %d zleva. %d shora.

en: Window
cs: Okno

en: Wrapping to bottom.
cs: Vrací se dolů.

en: Wrapping to top.
cs: Vrací se nahoru.

en: Y ACUTE
cs: DLOUHÉ Y

en: Y UMLAUT
cs: PŘEHLASOVANÉ Y

en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
cs: Dialogové okno s předvolbami programu Orca je již otevřené.
    Nejdříve jej prosím zavřete, chcete-li otevřít nové.

en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
cs: Hodláte změnit aktivní profil. Pokud jste teď udělali nějaké
    změny ve svých předvolbách, budou při načtení profilu
    zahozeny.
    
    Pokračovat v načítání profilu a zahození předchozích změn?

en: You are about to remove profile %s. All unsaved settings and settings saved in this profile will be lost. Do you want to continue and remove this profile and all related settings?
cs: Chystáte se odstranit profil %s. Všechna neuložená nastavení a nastavení uložená v tomto profilu budou ztracena. Chcete pokračovat a odstranit tento profil a všechna související nastavení?

en: _Abbreviated role names
cs: _Stručné názvy prvků

en: _Activate
cs: _Aktivovat

en: _All
cs: Vše_chna

en: _Apply
cs: _Použít

en: _Braille updates
cs: Zobrazovat průběh na _braillském řádku

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Capitalization style:
cs: Styl _velkých písmen:

en: _Close
cs: _Zavřít

en: _Delete
cs: _Vymazat

en: _Desktop
cs: _Stolní počítač

en: _Enable Contracted Braille
cs: _Zapnout zkratkopis u braillského řádku

en: _Enable speech
cs: P_ovolit čtení

en: _Find
cs: _Najít

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _Jump to
cs: _Skočit na

en: _Language:
cs: _Jazyk:

en: _Laptop
cs: Pře_nosný počítač

en: _Load
cs: _Načíst

en: _Match case
cs: Odpovídat velikostí pís_men

en: _New entry
cs: Nová po_ložka

en: _OK
cs: _Budiž

en: _Person:
cs: Oso_ba:

en: _Present summary of a page when it is first loaded
cs: _Prezentovat souhrnné informace o stránce po jejím prvním načtení

en: _Present tooltips
cs: _Prezentovat vysvětlivky

en: _Profile Name:
cs: Název _profilu:

en: _Rate:
cs: _Tempo:

en: _Remove
cs: Odst_ranit

en: _Reset
cs: O_bnovit

en: _Search for:
cs: _Hledat:

en: _Speak Chat Room name
cs: Čí_st název diskuzní místnosti

en: _Speak all
cs: Čí_st vše

en: _Speak updates
cs: Čí_st průběh

en: _System messages are detailed
cs: _Systémové zprávy jsou podrobné

en: _Time format:
cs: Formá_t času:

en: _Top of window
cs: Z_ačátek okna

en: _Voice type:
cs: Typ _hlasu:

en: _Wrap around
cs: Přecházet přes _konec/začátek

en: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu
cs: a : adam, b : božena, c : cyril, d : david, e : ema, f : františek, g : gustav, h : hanka, i : irena, j : jiřina, k : kačka, l : lenka, m : martin, n : norbert, o : otakar, p : pavel, r : radek, q : kvído, s : stanislav, t : tomáš, v : vojtěch, w : waldemar, x : iks, y : ypsilon, z : zuzana, ě : e s háčkem, š : šimon, č : čeněk, ř : řehole, ž : žito

en: a acute
cs: dlouhé a

en: a circumflex
cs: a se stříškou

en: a e
cs: ligatura ae

en: a grave
cs: a s těžkým akcentem

en: a ring
cs: a s kroužkem

en: a tilde
cs: a s tildou

en: a umlaut
cs: přehlasované a

en: acute
cs: čárka

en: all items selected
cs: vybrány všechy položky

en: alrt
cs: výstr

en: and
cs: et

en: announce when your buddies are typing.
cs: oznámit, když kamarád píše.

en: apostrophe
cs: apostrof

en: app
cs: apl

en: arw
cs: šip

en: at
cs: zavináč

en: backslash
cs: zpětné lomítko

en: black diamond
cs: kosočtverec

en: black square
cs: čtvereček

en: blank
cs: prázdný

en: bold
cs: tučné

en: bookmark entered
cs: vstup na záložku

en: bookmarks could not be saved
cs: není možno uložit záložky

en: bookmarks saved
cs: záložky uloženy

[ctx: braille dots]
en: _None
cs: Žád_ný

en: broken bar
cs: přerušená svislá čára

en: btn
cs: tlač

en: bullet
cs: odrážka

en: c cedilla
cs: c sedil

en: cal
cs: kal

[ctx: capitalization style]
en: Icon
cs: ikona

[ctx: capitalization style]
en: None
cs: nic

[ctx: capitalization style]
en: Spell
cs: říct

[ctx: capitalization style]
en: icon
cs: ikona

[ctx: capitalization style]
en: none
cs: nic

[ctx: capitalization style]
en: spell
cs: říct

en: caret
cs: stříška

en: cedilla
cs: sedil

[ctx: cell]
en: %s selected
cs: vybrána buňka %s

[ctx: cell]
en: %s through %s selected
cs: vybrány buňky %s až %s

[ctx: cell]
en: %s through %s unselected
cs: zrušen výběr buňek %s až %s

[ctx: cell]
en: %s unselected
cs: zrušen výběr buňky %s

en: cents
cs: centů

en: check mark
cs: zatržítko

[ctx: checkbox]
en: checked
cs: zaškrtnuto

[ctx: checkbox]
en: not checked
cs: nezaškrtnuto

[ctx: checkbox]
en: partially checked
cs: částečně zaškrtnuto

en: chk
cs: zaškr

en: circumflex
cs: stříška

en: clickable
cs: kliknutelný

[ctx: clipboard]
en: copied
cs: zkopírováno

[ctx: clipboard]
en: cut
cs: vyjmuto

[ctx: clipboard]
en: pasted
cs: vloženo

en: cll
cs: buň

en: clrchsr
cs: výbbarv

en: colhdr
cs: záhlsl

en: collapsed
cs: sbaleno

en: colon
cs: dvojtečka

[ctx: color name]
en: alice blue
cs: ledově modrá

[ctx: color name]
en: antique white
cs: antická bílá

[ctx: color name]
en: aquamarine
cs: akvamarínová

[ctx: color name]
en: azure
cs: azurová

[ctx: color name]
en: beige
cs: béžová

[ctx: color name]
en: bisque
cs: hlinková

[ctx: color name]
en: black
cs: černá

[ctx: color name]
en: blanched almond
cs: mandlová

[ctx: color name]
en: blue
cs: modrá

[ctx: color name]
en: blue violet
cs: modro fialová

[ctx: color name]
en: brown
cs: hnědá

[ctx: color name]
en: burlywood
cs: plavá

[ctx: color name]
en: cadet blue
cs: kadetská modrošedá

[ctx: color name]
en: chocolate
cs: čokoládová

[ctx: color name]
en: coral
cs: korálová

[ctx: color name]
en: cornflower blue
cs: chrpová

[ctx: color name]
en: cornsilk
cs: kukuřicová

[ctx: color name]
en: crimson
cs: karmínová

[ctx: color name]
en: cyan
cs: modrozelená

[ctx: color name]
en: dark blue
cs: tmavá modrá

[ctx: color name]
en: dark cyan
cs: tmavá modrozelená

[ctx: color name]
en: dark goldenrod
cs: tmavá zlatohnědá

[ctx: color name]
en: dark gray
cs: tmavá šedá

[ctx: color name]
en: dark green
cs: tmavá zelená

[ctx: color name]
en: dark khaki
cs: tmavá khaki

[ctx: color name]
en: dark magenta
cs: tmavá fuchsiová

[ctx: color name]
en: dark olive green
cs: tmavá olivově zelená

[ctx: color name]
en: dark orange
cs: tmavá oranžová

[ctx: color name]
en: dark orchid
cs: tmavá orchideová fialová

[ctx: color name]
en: dark red
cs: tmavá červená

[ctx: color name]
en: dark salmon
cs: tmavá lososová

[ctx: color name]
en: dark sea green
cs: tmavá mořská zeleň

[ctx: color name]
en: dark slate blue
cs: tmavá břidlicově modrá

[ctx: color name]
en: dark slate gray
cs: tmavá břidlicově šedá

[ctx: color name]
en: dark turquoise
cs: tmavá tyrkysová

[ctx: color name]
en: dark violet
cs: tmavá fialová

[ctx: color name]
en: deep pink
cs: sytá růžová

[ctx: color name]
en: deep sky blue
cs: sytá blankytně modrá

[ctx: color name]
en: dim gray
cs: tmavá šedá

[ctx: color name]
en: dodger blue
cs: jasně modrá

[ctx: color name]
en: fire brick
cs: cihlová

[ctx: color name]
en: floral white
cs: emailová bílá

[ctx: color name]
en: forest green
cs: lesní zeleň

[ctx: color name]
en: fuchsia
cs: fuchsiová

[ctx: color name]
en: gainsboro
cs: našedlá

[ctx: color name]
en: ghost white
cs: mlhavá bílá

[ctx: color name]
en: gold
cs: zlatá

[ctx: color name]
en: goldenrod
cs: zlatohnědá

[ctx: color name]
en: gray
cs: šedá

[ctx: color name]
en: green
cs: zelená

[ctx: color name]
en: green yellow
cs: zeleno žlutá

[ctx: color name]
en: honeydew
cs: medová

[ctx: color name]
en: hot pink
cs: křiklavě růžová

[ctx: color name]
en: indian red
cs: indiánská červená

[ctx: color name]
en: indigo
cs: indigová

[ctx: color name]
en: ivory
cs: slonová kost

[ctx: color name]
en: lavender
cs: levandulová

[ctx: color name]
en: lavender blush
cs: levandulově ruměná

[ctx: color name]
en: lawn green
cs: trávově zelená

[ctx: color name]
en: lemon chiffon
cs: bledá citrónová

[ctx: color name]
en: light blue
cs: světlá modrá

[ctx: color name]
en: light coral
cs: světlá korálová

[ctx: color name]
en: light cyan
cs: světlá modrozelená

[ctx: color name]
en: light goldenrod yellow
cs: světlá zlatožlutá

[ctx: color name]
en: light gray
cs: světlá šedá

[ctx: color name]
en: light green
cs: světlá zelená

[ctx: color name]
en: light pink
cs: světlá růžová

[ctx: color name]
en: light salmon
cs: světlá lososová

[ctx: color name]
en: light sea green
cs: světlá mořská zeleň

[ctx: color name]
en: light sky blue
cs: světlá blankytně modrá

[ctx: color name]
en: light slate gray
cs: světlá břidlicově šedá

[ctx: color name]
en: light steel blue
cs: světlá ocelově modrá

[ctx: color name]
en: light yellow
cs: světlá žlutá

[ctx: color name]
en: lime
cs: limetková

[ctx: color name]
en: lime green
cs: limetkově zelená

[ctx: color name]
en: linen
cs: režná

[ctx: color name]
en: magenta
cs: fuchsiová

[ctx: color name]
en: maroon
cs: vínová

[ctx: color name]
en: medium aquamarine
cs: střední akvamarínová

[ctx: color name]
en: medium blue
cs: střední modrá

[ctx: color name]
en: medium orchid
cs: střední orchideová fialová

[ctx: color name]
en: medium purple
cs: střední purpurová

[ctx: color name]
en: medium sea green
cs: střední mořská zeleň

[ctx: color name]
en: medium slate blue
cs: střední břidlicově modrá

[ctx: color name]
en: medium spring green
cs: střední jarní zeleň

[ctx: color name]
en: medium turquoise
cs: střední tyrkysová

[ctx: color name]
en: medium violet red
cs: fialovočervená

[ctx: color name]
en: midnight blue
cs: půlnoční modř

[ctx: color name]
en: mint cream
cs: peprmintová

[ctx: color name]
en: misty rose
cs: bledá červená

[ctx: color name]
en: moccasin
cs: mokasínová

[ctx: color name]
en: navajo white
cs: bledě oranžová

[ctx: color name]
en: navy
cs: námořnická modř

[ctx: color name]
en: old lace
cs: tělová

[ctx: color name]
en: olive
cs: olivová

[ctx: color name]
en: olive drab
cs: olivově šedá

[ctx: color name]
en: orange
cs: oranžová

[ctx: color name]
en: orange red
cs: oranžovo červená

[ctx: color name]
en: orchid
cs: orchideová fialová

[ctx: color name]
en: pale goldenrod
cs: bledá zlatohnědá

[ctx: color name]
en: pale green
cs: bledá zelená

[ctx: color name]
en: pale turquoise
cs: bledá tyrkysová

[ctx: color name]
en: pale violet red
cs: starorůžová

[ctx: color name]
en: papaya whip
cs: krémová

[ctx: color name]
en: peach puff
cs: broskvová

[ctx: color name]
en: peru
cs: velbloudí hnědá

[ctx: color name]
en: pink
cs: růžová

[ctx: color name]
en: plum
cs: švestková

[ctx: color name]
en: powder blue
cs: bledá modrá

[ctx: color name]
en: purple
cs: purpurová

[ctx: color name]
en: red
cs: červená

[ctx: color name]
en: rosy brown
cs: narůžovělá hnědá

[ctx: color name]
en: royal blue
cs: královská modrá

[ctx: color name]
en: saddle brown
cs: sedlová hnědá

[ctx: color name]
en: salmon
cs: lososová

[ctx: color name]
en: sandy brown
cs: pískově hnědá

[ctx: color name]
en: sea green
cs: mořská zeleň

[ctx: color name]
en: seashell
cs: lasturová

[ctx: color name]
en: sienna
cs: siena

[ctx: color name]
en: silver
cs: stříbřitá

[ctx: color name]
en: sky blue
cs: blankytně modrá

[ctx: color name]
en: slate blue
cs: břidlicově modrá

[ctx: color name]
en: slate gray
cs: břidlicově šedá

[ctx: color name]
en: snow
cs: sněhově bílá

[ctx: color name]
en: spring green
cs: jarní zeleň

[ctx: color name]
en: steel blue
cs: ocelově modrá

[ctx: color name]
en: tan
cs: usňová

[ctx: color name]
en: teal
cs: kachní modř

[ctx: color name]
en: thistle
cs: bodláková

[ctx: color name]
en: tomato
cs: rajčatová

[ctx: color name]
en: turquoise
cs: tyrkysová

[ctx: color name]
en: violet
cs: fialová

[ctx: color name]
en: wheat
cs: obilná

[ctx: color name]
en: white
cs: bílá

[ctx: color name]
en: white smoke
cs: kouřově bílá

[ctx: color name]
en: yellow
cs: žlutá

[ctx: color name]
en: yellow green
cs: žluto zelená

en: column %(index)d of %(total)d
cs: sloupec %(index)d z %(total)d

en: column %d
cs: sloupec %d

en: comma
cs: čárka

[ctx: command]
en: redo
cs: provedeno znovu

[ctx: command]
en: undo
cs: vráceno zpět

[ctx: content]
en: deletion end
cs: konec smazaného

[ctx: content]
en: deletion start
cs: začátek smazaného

[ctx: content]
en: highlight end
cs: konec zvýrazněného

[ctx: content]
en: highlight start
cs: začátek zvýrazněného

[ctx: content]
en: insertion end
cs: konec vloženého

[ctx: content]
en: insertion start
cs: začátek vloženého

[ctx: content]
en: suggestion end
cs: konec doporuční

en: cptn
cs: titl

en: cube root of
cs: třetí odmocnina z

en: currency sign
cs: značka měny

en: dagger
cs: kříž

en: dash
cs: pomlčka

en: dat
cs: datm

en: degrees
cs: stupňů

en: details for %s
cs: podrobnosti pro %s

en: diaeresis
cs: rozlučník

en: different site
cs: na jiné stránce

en: dip
cs: adrpan

en: divided by
cs: děleno

en: document selected from cursor position
cs: vybráno od pozice kurzoru

en: document selected to cursor position
cs: vybráno po pozici kurzoru

en: document unselected from cursor position
cs: zrušen výběr od pozice kurzoru

en: document unselected to cursor position
cs: zrušen výběr po pozici kurzoru

en: dollar
cs: dolar

en: dot
cs: tečka

en: double click
cs: dvojité kliknutí

en: double dagger
cs: dvojitý kříž

en: double low quote
cs: dvojité uvozovky dole

en: double prime
cs: sekunda nebo palec

en: down
cs: dolů

en: draw
cs: kres

en: e acute
cs: dlouhé e

en: e circumflex
cs: e se stříškou

en: e grave
cs: e s těžkým akcentem

en: e umlaut
cs: přehlasované e

en: editable combo box
cs: upravitelný rozbalovací seznam

en: editable content
cs: upravitelný obsah

en: edtbr
cs: lišupr

en: emb
cs: vnřobj

en: empty
cs: prázdný

en: en dash
cs: krátký spojovník

en: enter new key
cs: zadejte novou klávesovou zkratku

en: entire document selected
cs: vybrán celý dokument

en: entire document unselected
cs: zrušen výběr celého dokumentu

en: equals
cs: je rovno

[ctx: error]
en: grammar
cs: gramatika

[ctx: error]
en: invalid
cs: neplatné

[ctx: error]
en: invalid entry
cs: neplatný vstup

[ctx: error]
en: invalid grammar
cs: gramatická chyba

[ctx: error]
en: invalid spelling
cs: pravopisná chyba

[ctx: error]
en: spelling
cs: pravopis

en: eth
cs: etha

en: exclaim
cs: vykřičník

en: expanded
cs: rozbaleno

en: faster.
cs: rychleji.

en: fchsr
cs: výbsoub

en: flr
cs: výpl

en: fnt
cs: písm

en: fraction end
cs: konec zlomku

en: fraction start
cs: začátek zlomku

en: fraction without bar, start
cs: začátek nad

en: frm
cs: plch

en: ftr
cs: pat

[ctx: generic name]
en: application
cs: aplikace

en: gpn
cs: průhpan

en: grave
cs: obrácená čárka

en: grayed
cs: nepřístupné

en: greater
cs: je větší než

en: has details in %s
cs: má podrobnosti v %s

en: has formula
cs: obsahuje vzorec

en: has long description
cs: má dlouhý popis

en: hdng
cs: nadp

en: hdr
cs: hlav

en: heavy check mark
cs: silné zatržítko

en: help
cs: nápověda

en: higher.
cs: vyšším tónem.

en: horizontal
cs: vodorovně

en: horizontal scroll bar
cs: vodorovný posuvník

en: horizontal slider
cs: vodorovné táhlo

en: horizontal splitter
cs: vodorovné rozdělení

en: hyphen bullet
cs: odrážka s pomlčkou

en: i acute
cs: dlouhé i

en: i circumflex
cs: i se stříškou

en: i grave
cs: i s těžkým akcentem

en: i umlaut
cs: přehlasované i

en: icn
cs: ikn

en: ifrm
cs: vnrám

en: image map link
cs: odkaz v obrázkové mapě

en: img
cs: obr

en: inaccessible
cs: nepřístupné

[ctx: indentation and justification]
en: Disabled
cs: Vypnuto

[ctx: indentation and justification]
en: Enabled
cs: Zapnuto

en: inverted exclamation point
cs: obrácený vykřičník

en: inverted question mark
cs: obrácený otazník

en: item %(index)d
cs: položka %(index)d

[ctx: key echo]
en: None
cs: nic

[ctx: key echo]
en: key
cs: klávesa

[ctx: key echo]
en: key and word
cs: klávesa a slovo

[ctx: key echo]
en: sentence
cs: věta

[ctx: key echo]
en: word
cs: slovo

[ctx: key echo]
en: word and sentence
cs: slovo a věta

[ctx: keybindings]
en: Default
cs: Výchozí

[ctx: keybindings]
en: Modified
cs: Změněno

en: lbl
cs: pops

en: leaving blockquote.
cs: Opouští se citace.

en: leaving details.
cs: Opouští se podrobnosti.

en: leaving form.
cs: Opouští se formulář.

en: leaving list.
cs: Opouští se seznam.

en: leaving panel.
cs: Opouští se panel.

en: leaving table.
cs: Opouští se tabulka.

en: leaving tooltip.
cs: Opouští se vysvětlivka.

en: left
cs: vlevo

en: left alt
cs: levý Alt

en: left brace
cs: složená závorka

en: left bracket
cs: hranatá závorka

en: left control
cs: levý Control

en: left double angle bracket
cs: francouzské uvozovky vpravo

en: left double quote
cs: dvojité uvozovky vlevo

en: left meta
cs: Levý alt

en: left paren
cs: závorka

en: left shift
cs: levý Shift

en: left single quote
cs: jednoduché uvozovky vlevo

en: left super
cs: levý Super

en: left tab
cs: levý tabulátor

en: less
cs: je menší než

en: line selected down from cursor position
cs: řádka je označena dolů od kurzoru

en: line selected from start to previous cursor position
cs: vybrán řádek od začátku k předchozí pozici kurzoru

en: line selected to end from previous cursor position
cs: vybrán řádek od předchozí pozice kurzoru do konce

en: line selected up from cursor position
cs: řádka je označena nahoru od kurzoru

en: line unselected down from cursor position
cs: řádka není označena dolů od kurzoru

en: line unselected up from cursor position
cs: řádka není označena nahoru od kurzoru

en: link
cs: odkaz

[ctx: link state]
en: unvisited
cs: nenavštíveno

[ctx: link state]
en: visited
cs: navštíveno

[ctx: listitem]
en: not selected
cs: nevybrána

en: live regions politeness levels restored
cs: úroveň chování živých oblastí obnovena

en: lnk
cs: odk

[ctx: location]
en: Not found
cs: Nenalezeno

[ctx: locking key state]
en: off
cs: vypnuto

[ctx: locking key state]
en: on
cs: zapnuto

en: logical not
cs: logická negace

en: louder.
cs: hlasitěji.

en: lower.
cs: hlubším tónem.

en: lst
cs: sez

en: lstitm
cs: polsez

en: lyrdpn
cs: vrspan

en: macron
cs: vodorovná čárka

[ctx: math enclosure]
en: Enclosed by: %s
cs: Uzavřeno: %s

[ctx: math enclosure]
en: a box
cs: obdélníkem

[ctx: math enclosure]
en: a circle
cs: kruhem

[ctx: math enclosure]
en: a down diagonal strike
cs: úhlopříčným přeškrtnutím doprava dolů

[ctx: math enclosure]
en: a horizontal strike
cs: vodorovným přeškrtnutím

[ctx: math enclosure]
en: a line at the bottom
cs: čárou dole

[ctx: math enclosure]
en: a line at the top
cs: čárou nahoře

[ctx: math enclosure]
en: a line on the left
cs: čárou vlevo

[ctx: math enclosure]
en: a line on the right
cs: čárou vpravo

[ctx: math enclosure]
en: a long division sign
cs: symbolem dlouhého dělení

[ctx: math enclosure]
en: a northeast arrow
cs: severovýchodní šipkou

[ctx: math enclosure]
en: a phasor angle
cs: fázorovým úhlem

[ctx: math enclosure]
en: a radical
cs: odmocninou

[ctx: math enclosure]
en: a rounded box
cs: zaobleným obdélníkem

[ctx: math enclosure]
en: a vertical strike
cs: svislým přeškrtnutím

[ctx: math enclosure]
en: an actuarial symbol
cs: aktuárským symbolem

[ctx: math enclosure]
en: an arabic factorial symbol
cs: arabským symbolem faktoriálu

[ctx: math enclosure]
en: an up diagonal strike
cs: úhlopříčným přeškrtnutím doprava nahoru

[ctx: math enclosure]
en: and
cs: a

[ctx: math fraction]
en: over
cs: lomeno

[ctx: math script]
en: pre-subscript
cs: s předcházejícím dolním indexem

[ctx: math script]
en: pre-superscript
cs: s předcházejícím horním indexem

[ctx: math script generic]
en: overscript
cs: výraz v horním indexu

[ctx: math script generic]
en: subscript
cs: dolní index

[ctx: math script generic]
en: superscript
cs: horní index

[ctx: math script generic]
en: underscript
cs: výraz v dolním indexu

[ctx: math symbol]
en: %s with slash
cs: přeškrtnuté %s

[ctx: math symbol]
en: %s with underline
cs: podtržené %s

[ctx: math symbol]
en: %s with vertical line
cs: svisle přeškrtnuté %s

[ctx: math symbol]
en: all equal to
cs: vše je rovno

[ctx: math symbol]
en: almost equal or equal to
cs: je téměr rovno nebo rovno

[ctx: math symbol]
en: almost equal to
cs: je téměř rovno

[ctx: math symbol]
en: angle
cs: úhel

[ctx: math symbol]
en: anticlockwise contour integral
cs: integrál pro křivce orientované proti směru hodinových ručiček

[ctx: math symbol]
en: approaches the limit
cs: blíží se limitu

[ctx: math symbol]
en: approximately but not actually equal to
cs: je přibližně, ale ne úplně přesně

[ctx: math symbol]
en: approximately equal to
cs: je přibližně rovno

[ctx: math symbol]
en: approximately equal to or the image of
cs: je přibližně rovno nebo je obrazem

[ctx: math symbol]
en: assertion
cs: tvrzení

[ctx: math symbol]
en: asterisk operator
cs: hvězdičkový operátor

[ctx: math symbol]
en: asymptotically equal to
cs: je asymptoticky ekvivalentní

[ctx: math symbol]
en: because
cs: protože

[ctx: math symbol]
en: between
cs: v rozmezí

[ctx: math symbol]
en: black circle
cs: černý kruh

[ctx: math symbol]
en: black diamond
cs: černý kosočtverec

[ctx: math symbol]
en: black medium small square
cs: středně velký černý čtvereček

[ctx: math symbol]
en: black square
cs: černý čtvereček

[ctx: math symbol]
en: bold %s
cs: %s tučně

[ctx: math symbol]
en: bold fraktur %s
cs: %s tučnou frakturou

[ctx: math symbol]
en: bold italic %s
cs: %s tučně kurzívou

[ctx: math symbol]
en: bold script %s
cs: %s tučným indexem

[ctx: math symbol]
en: bottom brace
cs: dolní složená závorka

[ctx: math symbol]
en: bowtie
cs: mašle

[ctx: math symbol]
en: breve
cs: kulatý háček

[ctx: math symbol]
en: bullet operator
cs: tečkový operátor

[ctx: math symbol]
en: circled asterisk operator
cs: logický součin

[ctx: math symbol]
en: circled dash
cs: spojovník v kroužku

[ctx: math symbol]
en: circled division slash
cs: lomítko v kroužku

[ctx: math symbol]
en: circled dot
cs: tečka v kroužku

[ctx: math symbol]
en: circled dot operator
cs: tečkový operátor v kroužku

[ctx: math symbol]
en: circled equals
cs: rovnítko v kroužku

[ctx: math symbol]
en: circled minus
cs: mínus v kroužku

[ctx: math symbol]
en: circled plus
cs: logický součet

[ctx: math symbol]
en: circled ring operator
cs: kruhový operátor v kroužku

[ctx: math symbol]
en: circled times
cs: krát v kroužku

[ctx: math symbol]
en: circumflex
cs: stříška

[ctx: math symbol]
en: clockwise contour integral
cs: integrál pro křivce orientované po směru hodinových ručiček

[ctx: math symbol]
en: clockwise integral
cs: integrál po směru hodinových ručiček

[ctx: math symbol]
en: colon equals
cs: dvojtečka rovná se

[ctx: math symbol]
en: complement
cs: doplněk

[ctx: math symbol]
en: contains as a member
cs: obsahuje jako člen

[ctx: math symbol]
en: contains as normal subgroup
cs: obsahuje jako normální podgrupu

[ctx: math symbol]
en: contains as normal subgroup of or equal to
cs: obsahuje jako normální podgrupu nebo je rovno

[ctx: math symbol]
en: contains with long horizontal stroke
cs: obsahuje s dlouhým vodorovným přeškrtnutím

[ctx: math symbol]
en: contains with overbar
cs: obsahuje s čárou nad

[ctx: math symbol]
en: contains with vertical bar at end of horizontal stroke
cs: obsahuje se svislou čárou na konci vodorovného přeškrtnutí

[ctx: math symbol]
en: contour integral
cs: křivkový integrál

[ctx: math symbol]
en: coproduct
cs: vedlejší součin

[ctx: math symbol]
en: corresponds to
cs: odpovídá

[ctx: math symbol]
en: cube root
cs: třetí odmocnina

[ctx: math symbol]
en: curly logical and
cs: zakřivené logické a

[ctx: math symbol]
en: curly logical or
cs: zakřivené logické nebo

[ctx: math symbol]
en: delta equal to
cs: s deltou rovno

[ctx: math symbol]
en: diamond operator
cs: kosočtvercový operátor

[ctx: math symbol]
en: difference between
cs: rozdíl oproti

[ctx: math symbol]
en: divides
cs: dělí

[ctx: math symbol]
en: division slash
cs: dělící lomítko

[ctx: math symbol]
en: division times
cs: děleno krát

[ctx: math symbol]
en: does not contain as a member
cs: neobsahuje jako člen

[ctx: math symbol]
en: does not contain as normal subgroup
cs: neobsahuje jako normální podgrupu

[ctx: math symbol]
en: does not contain as normal subgroup or equal
cs: neobsahuje jako normální podgrupu nebo není rovna

[ctx: math symbol]
en: does not divide
cs: nedělí

[ctx: math symbol]
en: does not force
cs: nevynucuje

[ctx: math symbol]
en: does not precede
cs: není předchůdce

[ctx: math symbol]
en: does not precede or equal
cs: není předchůdce nebo rovno

[ctx: math symbol]
en: does not prove
cs: nedokazuje

[ctx: math symbol]
en: does not succeed
cs: není následovník

[ctx: math symbol]
en: does not succeed or equal
cs: není následovník nebo rovno

[ctx: math symbol]
en: dot
cs: tečka

[ctx: math symbol]
en: dot minus
cs: mínus s tečkou

[ctx: math symbol]
en: dot operator
cs: tečkový operátor

[ctx: math symbol]
en: dot plus
cs: plus s tečkou

[ctx: math symbol]
en: dotless %s
cs: %s bez tečky

[ctx: math symbol]
en: double integral
cs: dvojitý integrál

[ctx: math symbol]
en: double intersection
cs: dvojitý průnik

[ctx: math symbol]
en: double subset
cs: dvojitá podmnožina

[ctx: math symbol]
en: double superset
cs: dvojitá nadmnožina

[ctx: math symbol]
en: double union
cs: dvojité sjednocení

[ctx: math symbol]
en: double vertical bar double right turnstile
cs: dvojitá svislá čára s dvojitým vstupem vpravo

[ctx: math symbol]
en: double vertical line
cs: rovnoběžné s

[ctx: math symbol]
en: double-struck %s
cs: %s s dvojitým obrysem

[ctx: math symbol]
en: down arrow
cs: šipka dolů

[ctx: math symbol]
en: down arrow from bar
cs: šipka dolů od zarážky

[ctx: math symbol]
en: down double arrow
cs: dvojitá šipka dolů

[ctx: math symbol]
en: down right diagonal ellipsis
cs: úhlopříčný výpustek doprava dolů

[ctx: math symbol]
en: down tack
cs: připojeno zdola

[ctx: math symbol]
en: element of
cs: je prvkem

[ctx: math symbol]
en: element of with dot above
cs: je prvkem s tečkou nad

[ctx: math symbol]
en: element of with long horizontal stroke
cs: je prvkem s dlouhým vodorovným přeškrtnutím

[ctx: math symbol]
en: element of with overbar
cs: je prvkem s čárou nad

[ctx: math symbol]
en: element of with two horizontal strokes
cs: je prvkem s dvojitým vodorovným přeškrtnutím

[ctx: math symbol]
en: element of with underbar
cs: je prvkem s čárou pod

[ctx: math symbol]
en: element of with vertical bar at end of horizontal stroke
cs: je prvkem se svislou čárou na konci vodorovného přeškrtnutí

[ctx: math symbol]
en: empty set
cs: prázdná množina

[ctx: math symbol]
en: end of proof
cs: konec důkazu

[ctx: math symbol]
en: equal and parallel to
cs: je rovno nebo paralelní k

[ctx: math symbol]
en: equal to by definition
cs: je podle definice rovno

[ctx: math symbol]
en: equal to or greater than
cs: je rovno nebo větší než

[ctx: math symbol]
en: equal to or less than
cs: je rovno nebo menší než

[ctx: math symbol]
en: equal to or precedes
cs: je rovno nebo předchůdce

[ctx: math symbol]
en: equal to or succeeds
cs: je rovno nebo následovník

[ctx: math symbol]
en: equals colon
cs: rovná se dvojtečka

[ctx: math symbol]
en: equiangular to
cs: má shodné úhly s

[ctx: math symbol]
en: equivalent to
cs: je ekvivalentní k

[ctx: math symbol]
en: estimates
cs: se odhaduje

[ctx: math symbol]
en: excess
cs: převyšuje

[ctx: math symbol]
en: for all
cs: pro každé

[ctx: math symbol]
en: forces
cs: vynucuje

[ctx: math symbol]
en: fourth root
cs: čtvrtá odmocnina

[ctx: math symbol]
en: fraktur %s
cs: %s frakturou

[ctx: math symbol]
en: geometric proportion
cs: v geometrickém poměru ku

[ctx: math symbol]
en: geometrically equal to
cs: je geometricky rovno

[ctx: math symbol]
en: geometrically equivalent to
cs: je geometricky ekvivalentní k

[ctx: math symbol]
en: greater than
cs: je větší než

[ctx: math symbol]
en: greater than but not equal to
cs: je větší a přitom není rovno

[ctx: math symbol]
en: greater than but not equivalent to
cs: je větší, ale není ekvivalentní

[ctx: math symbol]
en: greater than equal to or less than
cs: je větší nebo rovno nebo menší než

[ctx: math symbol]
en: greater than or equal to
cs: je větší nebo rovno

[ctx: math symbol]
en: greater than or equivalent to
cs: je větší nebo ekvivalentní k

[ctx: math symbol]
en: greater than or less than
cs: je větší nebo menší než

[ctx: math symbol]
en: greater than over equal to
cs: je větší nebo rovno

[ctx: math symbol]
en: greater than with dot
cs: větší než s tečkou

[ctx: math symbol]
en: hermitian conjugate matrix
cs: hermitovská transpozice matice

[ctx: math symbol]
en: homothetic
cs: stejnolehlé s

[ctx: math symbol]
en: horizontal ellipsis
cs: tři tečky

[ctx: math symbol]
en: identical to
cs: je identické k

[ctx: math symbol]
en: image of
cs: je obrazem

[ctx: math symbol]
en: image of or approximately equal to
cs: je obrazem nebo je přibližně rovno

[ctx: math symbol]
en: increment
cs: přírůstek

[ctx: math symbol]
en: infinity
cs: nekonečno

[ctx: math symbol]
en: integral
cs: integrál

[ctx: math symbol]
en: intercalate
cs: je vloženo mezi

[ctx: math symbol]
en: intersection
cs: průnik

[ctx: math symbol]
en: inverted lazy S
cs: obrácené líné S

[ctx: math symbol]
en: italic %s
cs: %s kurzívou

[ctx: math symbol]
en: left angle bracket
cs: levá lomená závorka

[ctx: math symbol]
en: left arrow
cs: šipka vlevo

[ctx: math symbol]
en: left arrow from bar
cs: šipka vlevo od zarážky

[ctx: math symbol]
en: left ceiling
cs: levý strop

[ctx: math symbol]
en: left double arrow
cs: dvojitá šipka vlevo

[ctx: math symbol]
en: left floor
cs: levé dno

[ctx: math symbol]
en: left normal factor semidirect product
cs: levý normální faktor polopřímého součinu

[ctx: math symbol]
en: left right arrow
cs: šipka vlevo-vpravo

[ctx: math symbol]
en: left right double arrow
cs: když a jen když

[ctx: math symbol]
en: left semidirect product
cs: levý polopřímý součin

[ctx: math symbol]
en: left tack
cs: připojeno zleva

[ctx: math symbol]
en: less than
cs: je menší než

[ctx: math symbol]
en: less than but not equal to
cs: je menší a přitom není rovno

[ctx: math symbol]
en: less than but not equivalent to
cs: je menší, ale není ekvivalentní

[ctx: math symbol]
en: less than equal to or greater than
cs: je menší nebo rovno nebo větší než

[ctx: math symbol]
en: less than or equal to
cs: je menší nebo rovno

[ctx: math symbol]
en: less than or equivalent to
cs: je menší nebo ekvivalentní k

[ctx: math symbol]
en: less than or greater than
cs: je menší nebo větší než

[ctx: math symbol]
en: less than over equal to
cs: je menší nebo rovno

[ctx: math symbol]
en: less than with dot
cs: menší než s tečkou

[ctx: math symbol]
en: logical and
cs: a

[ctx: math symbol]
en: logical or
cs: nebo

[ctx: math symbol]
en: measured angle
cs: měřený úhel

[ctx: math symbol]
en: measured by
cs: měřeno podle

[ctx: math symbol]
en: midline horizontal ellipsis
cs: vodorovný výpustek uprostřed

[ctx: math symbol]
en: minus
cs: mínus

[ctx: math symbol]
en: minus or plus
cs: plus mínus

[ctx: math symbol]
en: minus tilde
cs: mínus vlnovka

[ctx: math symbol]
en: models
cs: modely

[ctx: math symbol]
en: monospace %s
cs: %s s pevnou šířkou

[ctx: math symbol]
en: much greater than
cs: je mnohem větší

[ctx: math symbol]
en: much less than
cs: je mnohem menší

[ctx: math symbol]
en: multimap
cs: multimapa

[ctx: math symbol]
en: multiset
cs: multimnožina

[ctx: math symbol]
en: multiset multiplication
cs: násobení multimnožin

[ctx: math symbol]
en: multiset union
cs: sjednocení multimnožin

[ctx: math symbol]
en: negated double vertical bar double right turnstile
cs: negovaná dvojitá svislá čára s dvojitým vstupem vpravo

[ctx: math symbol]
en: neither a subset of nor equal to
cs: není podmnožina nebo rovno

[ctx: math symbol]
en: neither a superset of nor equal to
cs: není nadmnožina nebo rovno

[ctx: math symbol]
en: neither approximately nor actually equal to
cs: není ani přibližně ani úplně přesně

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor equal to
cs: není větší nebo rovno než

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor equivalent to
cs: není ani větší ani ekvivalentní k

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor less than
cs: není větší nebo menší než

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor equal to
cs: není menší nebo rovno než

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor equivalent to
cs: není ani menší ani ekvivalentní k

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor greater than
cs: není menší nebo větší než

[ctx: math symbol]
en: normal subgroup of
cs: je normální podgrupa grupy

[ctx: math symbol]
en: normal subgroup of or equal to
cs: je normální podgrupa nebo rovna

[ctx: math symbol]
en: north east arrow
cs: šipka vpravo nahoru

[ctx: math symbol]
en: north east double arrow
cs: dvojitá šipka vpravo nahoru

[ctx: math symbol]
en: north west arrow
cs: šipka vlevo nahoru

[ctx: math symbol]
en: north west double arrow
cs: dvojitá šipka vlevo nahoru

[ctx: math symbol]
en: not a subset of
cs: není podmnožinou

[ctx: math symbol]
en: not a superset of
cs: není nadmnožinou

[ctx: math symbol]
en: not almost equal to
cs: není téměr rovno

[ctx: math symbol]
en: not an element of
cs: není prvkem

[ctx: math symbol]
en: not asymptotically equal to
cs: není asymptoticky ekvivalentní

[ctx: math symbol]
en: not equal to
cs: není rovno

[ctx: math symbol]
en: not equivalent to
cs: není ekvivalentní k

[ctx: math symbol]
en: not greater than
cs: není větší než

[ctx: math symbol]
en: not identical to
cs: není identické k

[ctx: math symbol]
en: not less than
cs: není menší než

[ctx: math symbol]
en: not normal subgroup of
cs: není normální podgrupa grupy

[ctx: math symbol]
en: not normal subgroup of or equal to
cs: není normální podgrupa nebo není rovna

[ctx: math symbol]
en: not parallel to
cs: není rovnoběžné

[ctx: math symbol]
en: not square image of or equal to
cs: není čtvercovým obrazem nebo je rovno

[ctx: math symbol]
en: not square original of or equal to
cs: není čtvercovým originálem nebo je rovno

[ctx: math symbol]
en: not tilde
cs: není úměrné

[ctx: math symbol]
en: not true
cs: není pravda

[ctx: math symbol]
en: original of
cs: je originálem

[ctx: math symbol]
en: parallel to
cs: je rovnoběžné

[ctx: math symbol]
en: partial differential
cs: parciální derivace

[ctx: math symbol]
en: pitchfork
cs: vidle

[ctx: math symbol]
en: precedes
cs: je předchůdce

[ctx: math symbol]
en: precedes but not equivalent to
cs: je předchůdce, ale není ekvivalentní

[ctx: math symbol]
en: precedes or equal to
cs: je předchůdce nebo rovno

[ctx: math symbol]
en: precedes or equivalent to
cs: je předchůdce nebo ekvivalentní k

[ctx: math symbol]
en: precedes under relation
cs: předchází ve vztahu

[ctx: math symbol]
en: product
cs: součin

[ctx: math symbol]
en: proportion
cs: v poměru ku

[ctx: math symbol]
en: proportional to
cs: je úměrné

[ctx: math symbol]
en: questioned equal to
cs: s otazníkem rovno

[ctx: math symbol]
en: ratio
cs: ku

[ctx: math symbol]
en: reversed tilde
cs: obrácená tilda

[ctx: math symbol]
en: reversed tilde equals
cs: obrácená vlnovka rovno

[ctx: math symbol]
en: right angle
cs: pravý úhel

[ctx: math symbol]
en: right angle bracket
cs: pravá lomená závorka

[ctx: math symbol]
en: right angle with arc
cs: pravý úhel s obloučkem

[ctx: math symbol]
en: right arrow
cs: šipka vpravo

[ctx: math symbol]
en: right arrow from bar
cs: šipka vpravo od zarážky

[ctx: math symbol]
en: right ceiling
cs: pravý strop

[ctx: math symbol]
en: right double arrow
cs: jestliže

[ctx: math symbol]
en: right floor
cs: pravé dno

[ctx: math symbol]
en: right normal factor semidirect product
cs: pravý normální faktor polopřímého součinu

[ctx: math symbol]
en: right semidirect product
cs: pravý polopřímý součin

[ctx: math symbol]
en: right tack
cs: připojeno zprava

[ctx: math symbol]
en: right triangle
cs: pravoúhlý trojúhelník

[ctx: math symbol]
en: right-pointing arrow
cs: šipka ukazující vpravo

[ctx: math symbol]
en: right-pointing arrowhead
cs: hrot šipky ukazující vpravo

[ctx: math symbol]
en: ring equal to
cs: s kroužkem rovno

[ctx: math symbol]
en: ring in equal to
cs: kroužek v rovná se

[ctx: math symbol]
en: ring operator
cs: kroužkový operátor

[ctx: math symbol]
en: sans-serif %s
cs: %s bezpatkové

[ctx: math symbol]
en: sans-serif bold %s
cs: %s tučně bezpatkové

[ctx: math symbol]
en: sans-serif bold italic %s
cs: %s tučně kurzívou bezpatkové

[ctx: math symbol]
en: sans-serif italic %s
cs: %s kurzívou bezpatkové

[ctx: math symbol]
en: script %s
cs: %s indexem

[ctx: math symbol]
en: set minus
cs: množinové mínus

[ctx: math symbol]
en: sine wave
cs: sinusovka

[ctx: math symbol]
en: small contains as a member
cs: malé obsahuje jako člen

[ctx: math symbol]
en: small contains with overbar
cs: malé obsahuje s čárou nad

[ctx: math symbol]
en: small contains with vertical bar at end of horizontal stroke
cs: malé obsahuje se svislou čárou na konci vodorovného přeškrtnutí

[ctx: math symbol]
en: small element of
cs: malé je prvkem

[ctx: math symbol]
en: small element of with overbar
cs: malé je prvkem s čárou nad

[ctx: math symbol]
en: small element of with vertical bar at end of horizontal stroke
cs: malé je prvkem se svislou čárou na konci vodorovného přeškrtnutí

[ctx: math symbol]
en: south east arrow
cs: šipka vpravo dolů

[ctx: math symbol]
en: south east double arrow
cs: dvojitá šipka vpravo dolů

[ctx: math symbol]
en: south west double arrow
cs: dvojitá šipka vlevo dolů

[ctx: math symbol]
en: spherical angle
cs: sférický úhel

[ctx: math symbol]
en: square cap
cs: čtvercová čepička

[ctx: math symbol]
en: square cup
cs: čtvercový šálek

[ctx: math symbol]
en: square image of
cs: je čtvercovým obrazem

[ctx: math symbol]
en: square image of or equal to
cs: je čtvercovým obrazem nebo je rovno

[ctx: math symbol]
en: square image of or not equal to
cs: je čtvercovým obrazem nebo není rovno

[ctx: math symbol]
en: square intersection
cs: hranatý průnik

[ctx: math symbol]
en: square original of
cs: je čtvercovým originálem

[ctx: math symbol]
en: square original of or equal to
cs: je čtvercovým originálem nebo je rovno

[ctx: math symbol]
en: square original of or not equal to
cs: je čtvercovým originálem nebo není rovno

[ctx: math symbol]
en: square root
cs: druhá odmocnina

[ctx: math symbol]
en: square union
cs: hranaté sjednocení

[ctx: math symbol]
en: squared dot operator
cs: tečkový operátor ve čtverečku

[ctx: math symbol]
en: squared minus
cs: mínus ve čtverečku

[ctx: math symbol]
en: squared plus
cs: plus ve čtverečku

[ctx: math symbol]
en: squared times
cs: krát ve čtverečku

[ctx: math symbol]
en: star equals
cs: s hvězdičkou rovno

[ctx: math symbol]
en: star operator
cs: hvězdičkový operátor

[ctx: math symbol]
en: strictly equivalent to
cs: je přesně ekvivalentní k

[ctx: math symbol]
en: subset of
cs: je podmnožinou

[ctx: math symbol]
en: subset of or equal to
cs: je podmnožina nebo rovno

[ctx: math symbol]
en: subset of with not equal to
cs: je podmnožina a není rovno

[ctx: math symbol]
en: succeeds
cs: je následovník

[ctx: math symbol]
en: succeeds but not equivalent to
cs: je následovník, ale není ekvivalentní

[ctx: math symbol]
en: succeeds or equal to
cs: je následovník nebo rovno

[ctx: math symbol]
en: succeeds or equivalent to
cs: je následovník nebo ekvivalentní k

[ctx: math symbol]
en: succeeds under relation
cs: následuje ve vztahu

[ctx: math symbol]
en: sum
cs: součet

[ctx: math symbol]
en: superset of
cs: je nadmnožinou

[ctx: math symbol]
en: superset of or equal to
cs: je nadmnožina nebo rovno

[ctx: math symbol]
en: superset of with not equal to
cs: je nadmnožina a není rovno

[ctx: math symbol]
en: surface integral
cs: plošný integrál

[ctx: math symbol]
en: there does not exist
cs: neexistuje

[ctx: math symbol]
en: there exists
cs: existuje

[ctx: math symbol]
en: therefore
cs: proto

[ctx: math symbol]
en: tilde
cs: je úměrné

[ctx: math symbol]
en: top brace
cs: horní složená závorka

[ctx: math symbol]
en: triple integral
cs: trojitý integrál

[ctx: math symbol]
en: triple tilde
cs: trojitá vlnovka

[ctx: math symbol]
en: triple vertical bar right turnstile
cs: trojitá svislá čára se vstupem vpravo

[ctx: math symbol]
en: true
cs: je pravda

[ctx: math symbol]
en: union
cs: sjednocení

[ctx: math symbol]
en: union with dot
cs: sjednocení s tečkou s

[ctx: math symbol]
en: union with plus
cs: sjednocení s plus s

[ctx: math symbol]
en: up arrow
cs: šipka nahoru

[ctx: math symbol]
en: up arrow from bar
cs: šipka nahoru od zarážky

[ctx: math symbol]
en: up double arrow
cs: dvojitá šipka nahoru

[ctx: math symbol]
en: up down arrow
cs: šipka nahoru-dolů

[ctx: math symbol]
en: up down double arrow
cs: dvojitá šipka nahoru-dolů

[ctx: math symbol]
en: up right diagonal ellipsis
cs: úhlopříčný výpustek doprava nahoru

[ctx: math symbol]
en: up tack
cs: připojeno shora

[ctx: math symbol]
en: vertical ellipsis
cs: svislý výpustek

[ctx: math symbol]
en: very much greater than
cs: je mnohem větší než

[ctx: math symbol]
en: very much less than
cs: je mnohem nenší než

[ctx: math symbol]
en: volume integral
cs: objemový integrál

[ctx: math symbol]
en: white bullet
cs: bílá odrážka

[ctx: math symbol]
en: white circle
cs: bílý kruh

[ctx: math symbol]
en: white square
cs: bílý čtvereček

[ctx: math symbol]
en: wreath product
cs: svislá vlnovka

[ctx: math symbol]
en: xor
cs: exkluzivní disjunkce

[ctx: math symbol]
en: z notation bag membership
cs: z-notace

[ctx: math table]
en: nested table end
cs: konec vložené tabulky

[ctx: math table]
en: table end
cs: konec tabulky

en: math table with %d row | math table with %d rows
cs[0]: matematická tabulka s %d řádkem
cs[1]: matematická tabulka se %d řádky
cs[2]: matematická tabulka s %d řádky

en: menu
cs: Menu

en: menu button
cs: tlačítko s nabídkou

en: middle dot
cs: tečka uprostřed

en: minus
cs: mínus

en: misspelled
cs: překlep

en: mnu
cs: nab

en: mnubr
cs: nab

en: mnuitm
cs: polnab

en: mode switch
cs: přepínač režimu

en: mu
cs: mikro

en: multi
cs: více

en: multi-select
cs: vícenásobný výběr

en: n tilde
cs: n s tildou

en: nested math table with %d row | nested math table with %d rows
cs[0]: vložená matematická tabulka s %d řádkem
cs[1]: vložená matematická tabulka se %d řádky
cs[2]: vložená matematická tabulka s %d řádky

en: newline
cs: nový řádek

en: no break space
cs: pevná mezera

en: no live message saved
cs: žádné aktivní zprávy nebyly uloženy

[ctx: notification]
en: Bottom
cs: Konec

[ctx: notification]
en: Top
cs: Vrchol

en: number
cs: číslo

[ctx: number style]
en: digits
cs: číslice

[ctx: number style]
en: words
cs: slova

en: o acute
cs: dlouhé o

en: o circumflex
cs: o se stříškou

en: o grave
cs: o s těžkým akcentem

en: o stroke
cs: přeškrtnuté o

en: o tilde
cs: o s tildou

en: o umlaut
cs: přehlasované o

en: object replacement character
cs: znak nahrazující objekt

en: off
cs: vypnuto

en: on
cs: zapnuto

en: on %(index)d of %(total)d
cs: položka %(index)d z %(total)d

en: one fourth
cs: čtvrtina

en: one half
cs: polovina

en: opens dialog
cs: otevře dialogové okno

en: opens grid
cs: otevře mřížku

en: opens listbox
cs: otevře seznam

en: opens menu
cs: otevře nabídku

en: opens tree
cs: otevře strom

en: optnpn
cs: panvol

en: ordinal
cs: pořadový indikátor

en: page selected from cursor position
cs: vybrána strana od pozice kurzoru

en: page selected to cursor position
cs: vybrána strana po pozici kurzoru

en: page unselected from cursor position
cs: zrušen výběr strany od pozice kurzoru

en: page unselected to cursor position
cs: zrušen výběr strany po pozici kurzoru

en: para
cs: odst

en: paragraph marker
cs: znak odstavce

en: paragraph selected down from cursor position
cs: vybrán odstavec dolů od pozice kurzoru

en: paragraph selected up from cursor position
cs: vybrán odstavec nahoru od pozice kurzoru

en: paragraph unselected down from cursor position
cs: zrušen výběr odstavce dolů od pozice kurzoru

en: paragraph unselected up from cursor position
cs: zrušen výběr odstavce nahoru od pozice kurzoru

en: per mille
cs: promile

en: percent
cs: procent

en: pgbar
cs: průb

en: pgt
cs: str

en: plus or minus
cs: plus mínus

en: politeness level %s
cs: úroveň chování %s

en: popmnu
cs: kontxnab

en: pounds
cs: liber

en: prime
cs: minuta nebo stopa

[ctx: punctuation level]
en: _None
cs: Žád_ná

en: pwd
cs: hesl

en: question
cs: otazník

en: quote
cs: uvozovky

en: radio
cs: skuppř

[ctx: radiobutton]
en: not selected
cs: nevybráno

[ctx: radiobutton]
en: selected
cs: vybráno

en: rdmnuitm
cs: polskpř

en: registered
cs: registrováno

en: required
cs: vyžadováno

en: return
cs: enter

en: right
cs: vpravo

en: right alt
cs: pravý AltGR

en: right brace
cs: zavřít složenou závorku

en: right bracket
cs: zavřít hranatou závorku

en: right control
cs: pravý Control

en: right double angle bracket
cs: francouzské uvozovky vlevo

en: right double quote
cs: dvojité uvozovky vpravo

en: right meta
cs: Pravý alt

en: right paren
cs: zavřít závorka

en: right shift
cs: pravý Shift

en: right single quote
cs: jednoduché uvozovky vpravo

en: right super
cs: pravý Super

en: ring
cs: kroužek

[ctx: role]
en: QNA
cs: otázky a odpovědi

[ctx: role]
en: abstract
cs: výtah

[ctx: role]
en: acknowledgments
cs: poděkování

[ctx: role]
en: afterword
cs: dovětek

[ctx: role]
en: appendix
cs: dodatek

[ctx: role]
en: banner
cs: cedule

[ctx: role]
en: bibliography
cs: odkazy

[ctx: role]
en: bibliography entry
cs: odkaz

[ctx: role]
en: chapter
cs: kapitola

[ctx: role]
en: colophon
cs: tiráž

[ctx: role]
en: complementary content
cs: doplňkový obsah

[ctx: role]
en: conclusion
cs: závěr

[ctx: role]
en: cover
cs: desky

[ctx: role]
en: credit
cs: zdroj

[ctx: role]
en: credits
cs: zdroje

[ctx: role]
en: dedication
cs: věnování

[ctx: role]
en: endnote
cs: závěrečná poznámka

[ctx: role]
en: endnotes
cs: závěrečné poznámky

[ctx: role]
en: epigraph
cs: moto

[ctx: role]
en: epilogue
cs: doslov

[ctx: role]
en: errata
cs: opravy chyb

[ctx: role]
en: example
cs: příklad

[ctx: role]
en: feed
cs: seznam článků

[ctx: role]
en: figure
cs: obrázek

[ctx: role]
en: foreword
cs: úvodní slovo

[ctx: role]
en: glossary
cs: slovníček

[ctx: role]
en: index
cs: rejstřík

[ctx: role]
en: information
cs: informace

[ctx: role]
en: introduction
cs: úvod

[ctx: role]
en: leaving QNA.
cs: Opouští se otázky a odpovědi.

[ctx: role]
en: leaving abstract.
cs: Opouští se výtah.

[ctx: role]
en: leaving acknowledgments.
cs: Opouští se poděkování.

[ctx: role]
en: leaving afterword.
cs: Opouští se dovětek.

[ctx: role]
en: leaving appendix.
cs: Opouští se dodatek.

[ctx: role]
en: leaving banner.
cs: Opouští se cedule.

[ctx: role]
en: leaving bibliography.
cs: Opouští se odkazy.

[ctx: role]
en: leaving chapter.
cs: Opouští se kapitola.

[ctx: role]
en: leaving colophon.
cs: Opouští se tiráž.

[ctx: role]
en: leaving complementary content.
cs: Opouští se doplňkový obsah.

[ctx: role]
en: leaving conclusion.
cs: Opouští se závěr.

[ctx: role]
en: leaving credit.
cs: Opouští se zdroj.

[ctx: role]
en: leaving credits.
cs: Opouští se zdroje.

[ctx: role]
en: leaving dedication.
cs: Opouští se věnování.

[ctx: role]
en: leaving endnotes.
cs: Opouští se závěrečné poznámky.

[ctx: role]
en: leaving epigraph.
cs: Opouští se moto.

[ctx: role]
en: leaving epilogue.
cs: Opouští se doslov.

[ctx: role]
en: leaving errata.
cs: Opouští se opravy chyb.

[ctx: role]
en: leaving example.
cs: Opouští se příklad.

[ctx: role]
en: leaving feed.
cs: Opouští se seznam článků.

[ctx: role]
en: leaving figure.
cs: Opouští se obrázek.

[ctx: role]
en: leaving foreword.
cs: Opouští se úvodní slovo.

[ctx: role]
en: leaving glossary.
cs: Opouští se slovníček.

[ctx: role]
en: leaving index.
cs: Opouští se rejstřík.

[ctx: role]
en: leaving information.
cs: Opouští se informace.

[ctx: role]
en: leaving introduction.
cs: Opouští se úvod.

[ctx: role]
en: leaving main content.
cs: Opouští se hlavní obsah.

[ctx: role]
en: leaving navigation.
cs: Opouští se navigace.

[ctx: role]
en: leaving page list.
cs: Opouští se seznam stránek.

[ctx: role]
en: leaving part.
cs: Opouští se část.

[ctx: role]
en: leaving preface.
cs: Opouští se předmluva.

[ctx: role]
en: leaving prologue.
cs: Opouští se předehra.

[ctx: role]
en: leaving pullquote.
cs: Opouští se upoutávka.

[ctx: role]
en: leaving region.
cs: Opouští se oblast.

[ctx: role]
en: leaving search.
cs: Opouští se hledání.

[ctx: role]
en: leaving suggestion.
cs: Opouští se doporučení.

[ctx: role]
en: leaving table of contents.
cs: Opouští se obsah.

[ctx: role]
en: main content
cs: hlavní obsah

[ctx: role]
en: navigation
cs: ovládání

[ctx: role]
en: page break
cs: zalomení stránky

[ctx: role]
en: page list
cs: seznam stránek

[ctx: role]
en: part
cs: část

[ctx: role]
en: preface
cs: předmluva

[ctx: role]
en: prologue
cs: předehra

[ctx: role]
en: pullquote
cs: upoutávka

[ctx: role]
en: region
cs: oblast

[ctx: role]
en: search
cs: hledání

[ctx: role]
en: subtitle
cs: podnadpis

[ctx: role]
en: suggestion
cs: doporučení

[ctx: role]
en: switch
cs: přepínač

[ctx: role]
en: table of contents
cs: obsah

en: root end
cs: konec mocniny

en: root of
cs: mocnina z

en: root start
cs: začátek mocnicny

en: row %(index)d of %(total)d
cs: řádek %(index)d z %(total)d

en: row %d
cs: řádek %d

en: rtpn
cs: horpan

en: rwhdr
cs: záhlřád

en: s sharp
cs: ostré s

en: same page
cs: na této stránce

en: same site
cs: na tomto webu

en: scbr
cs: posv

en: scpn
cs: posvpan

en: sctn
cs: odd

en: section
cs: paragraf

en: semicolon
cs: středník

en: seprtr
cs: odděl

en: setting live region to assertive
cs: nastavení živé oblasti na důraznou

en: setting live region to off
cs: nastavení živé oblasti na vypnuto

en: setting live region to polite
cs: nastavení živé oblasti na slušnou

en: setting live region to rude
cs: nastavení živé oblast na hrubou

en: shift lock
cs: shift

[ctx: shortbraille]
en: dial
cs: čís

en: single low quote
cs: jednoduché uvozovky dole

en: slash
cs: lomeno

en: sldr
cs: táhl

en: slide %(position)d of %(count)d
cs: promítaný snímek %(position)d z %(count)d

en: slower.
cs: pomaleji.

en: soft hyphen
cs: podmíněný spojovník

en: softer.
cs: tišeji.

en: sorted
cs: seřazeno

en: sorted ascending
cs: seřazeno vzestupně

en: sorted descending
cs: seřazeno sestupně

en: space
cs: mezera

en: speak chat room name.
cs: číst název diskuzní místnosti.

en: spin
cs: čísl

en: spltpn
cs: rozpan

[ctx: spoken punctuation]
en: All
cs: Všechna

[ctx: spoken punctuation]
en: Most
cs: Většinu

[ctx: spoken punctuation]
en: None
cs: Žádná

[ctx: spoken punctuation]
en: Some
cs: Některá

en: square root of
cs: druhá odmocnina z

en: star
cs: hvězdička

en: statbr
cs: stat

[ctx: status bar]
en: Not found
cs: Nenalezen

en: string not found
cs: Řetězec nebyl nalezen

en: stroke
cs: přeškrtnutí

[ctx: structural navigation]
en: Blockquote
cs: Citace

[ctx: structural navigation]
en: Blockquotes
cs: Citace

[ctx: structural navigation]
en: Button
cs: Tlačítko

[ctx: structural navigation]
en: Buttons
cs: Tlačítka

[ctx: structural navigation]
en: Caption
cs: Titulek

[ctx: structural navigation]
en: Check Box
cs: Zaškrtávací políčko

[ctx: structural navigation]
en: Check Boxes
cs: Zaškrtávací políčka

[ctx: structural navigation]
en: Clickable
cs: Kliknutelný

[ctx: structural navigation]
en: Clickables
cs: Kliknutelné

[ctx: structural navigation]
en: Combo Box
cs: Rozbalovací seznam

[ctx: structural navigation]
en: Combo Boxes
cs: Rozbalovací seznamy

[ctx: structural navigation]
en: Description
cs: Popis

[ctx: structural navigation]
en: Entries
cs: Položky

[ctx: structural navigation]
en: Form Fields
cs: Pole formuláře

[ctx: structural navigation]
en: Heading
cs: Nadpis

[ctx: structural navigation]
en: Headings
cs: Nadpisy

[ctx: structural navigation]
en: Headings at Level %d
cs: Nadpisy úrovně %d.

[ctx: structural navigation]
en: Image
cs: Obrázek

[ctx: structural navigation]
en: Images
cs: Obrázky

[ctx: structural navigation]
en: Label
cs: Popisek

[ctx: structural navigation]
en: Landmark
cs: Záchytný bod

[ctx: structural navigation]
en: Landmarks
cs: Záchytné body

[ctx: structural navigation]
en: Large Objects
cs: Velké objekty

[ctx: structural navigation]
en: Level
cs: Úroveň

[ctx: structural navigation]
en: Link
cs: Odkaz

[ctx: structural navigation]
en: Links
cs: Odkazy

[ctx: structural navigation]
en: List
cs: Seznam

[ctx: structural navigation]
en: List Item
cs: Položka seznamu

[ctx: structural navigation]
en: List Items
cs: Položky seznamu

[ctx: structural navigation]
en: Lists
cs: Seznamy

[ctx: structural navigation]
en: Not found
cs: Nenalezeno

[ctx: structural navigation]
en: Object
cs: Objekt

[ctx: structural navigation]
en: Paragraph
cs: Odstavec

[ctx: structural navigation]
en: Paragraphs
cs: Odstavce

[ctx: structural navigation]
en: Radio Button
cs: Skupinový přepínač

[ctx: structural navigation]
en: Radio Buttons
cs: Skupinové přepínače

[ctx: structural navigation]
en: Role
cs: Účel

[ctx: structural navigation]
en: Selected Item
cs: Vybraná položka

[ctx: structural navigation]
en: State
cs: Stav

[ctx: structural navigation]
en: Tables
cs: Tabulky

[ctx: structural navigation]
en: Unvisited Links
cs: Nenavštívené odkazy

[ctx: structural navigation]
en: Value
cs: Hodnota

[ctx: structural navigation]
en: Visited Links
cs: Navštívené odkazy

en: subscript 0
cs: dolní index 0

en: subscript 1
cs: dolní index 1

en: subscript 2
cs: dolní index 2

en: subscript 3
cs: dolní index 3

en: subscript 4
cs: dolní index 4

en: subscript 5
cs: dolní index 5

en: subscript 6
cs: dolní index 6

en: subscript 7
cs: dolní index 7

en: subscript 8
cs: dolní index 8

en: subscript 9
cs: dolní index 9

en: subscript equals
cs: dolní index rovná se

en: subscript left paren
cs: dolní index levá závorka

en: subscript minus
cs: dolní index mínus

en: subscript plus
cs: dolní index plus

en: subscript right paren
cs: dolní index pravá závorka

en: superscript 0
cs: horní index 0

en: superscript 1
cs: horní index 1

en: superscript 2
cs: horní index 2

en: superscript 3
cs: horní index 3

en: superscript 4
cs: horní index 4

en: superscript 5
cs: horní index 5

en: superscript 6
cs: horní index 6

en: superscript 7
cs: horní index 7

en: superscript 8
cs: horní index 8

en: superscript 9
cs: horní index 9

en: superscript a
cs: horní index a

en: superscript equals
cs: horní index rovná se

en: superscript left paren
cs: horní index levá závorka

en: superscript minus
cs: horní index mínus

en: superscript n
cs: horní index n

en: superscript plus
cs: horní index plus

en: superscript right paren
cs: horní index pravá závorka

[ctx: switch]
en: off
cs: vypnuto

[ctx: switch]
en: on
cs: zapnuto

en: tab
cs: tabulátor

en: table of unknown size
cs: tabulka o neznámé velikosti

en: table with %d column, row count unknown | table with %d columns, row count unknown
cs[0]: tabulka o %d sloupci a neznámém počtu řádků
cs[1]: tabulka o %d sloupcích a neznámém počtu řádků
cs[2]: tabulka o %d sloupcích a neznámém počtu řádků

en: table with %d row | table with %d rows
cs[0]: tabulka o %d řádku
cs[1]: tabulka o %d řádcích
cs[2]: tabulka o %d řádcích

en: table with %d row, column count unknown | table with %d rows, column count unknown
cs[0]: tabulka o %d řádku a nezném počtu sloupců
cs[1]: tabulka o %d řádcích a nezném počtu sloupců
cs[2]: tabulka o %d řádcích a nezném počtu sloupců

[ctx: tablecell]
en: not selected
cs: nevybrána

en: tbar
cs: nástrpan

en: tbl
cs: tab

en: tblst
cs: sezkrt

[ctx: text]
en: rdonly
cs: kčtení

[ctx: text]
en: read only
cs: jen ke čtení

[ctx: text]
en: selected
cs: vybráno

[ctx: text]
en: unselected
cs: zrušen výběr

[ctx: textattr]
en: Default
cs: Výchozí

[ctx: textattr]
en: Heading
cs: Nadpis

[ctx: textattr]
en: Text body
cs: Vlastní text

[ctx: textattr]
en: background color
cs: barva pozadí

[ctx: textattr]
en: background full height
cs: výška zbarvení pozadí

[ctx: textattr]
en: background stipple
cs: tupování barvou pozadí

[ctx: textattr]
en: baseline
cs: účaří

[ctx: textattr]
en: black
cs: černé

[ctx: textattr]
en: blink
cs: blikající

[ctx: textattr]
en: bottom
cs: dolů

[ctx: textattr]
en: bt-lr
cs: dh-lp

[ctx: textattr]
en: bt-rl
cs: dh-pl

[ctx: textattr]
en: center
cs: vycentrovat

[ctx: textattr]
en: char
cs: znak

[ctx: textattr]
en: condensed
cs: zhuštěné

[ctx: textattr]
en: direction
cs: orientace

[ctx: textattr]
en: double
cs: dvojité

[ctx: textattr]
en: editable
cs: upravitelnost

[ctx: textattr]
en: emboss
cs: reliéf

[ctx: textattr]
en: engrave
cs: rytina

[ctx: textattr]
en: expanded
cs: roztažené

[ctx: textattr]
en: extra condensed
cs: zhuštěnější

[ctx: textattr]
en: extra expanded
cs: roztaženější

[ctx: textattr]
en: false
cs: nepravda

[ctx: textattr]
en: family name
cs: název rodiny písma

[ctx: textattr]
en: fill
cs: blok

[ctx: textattr]
en: font effect
cs: efekt písma

[ctx: textattr]
en: foreground color
cs: barva popředí

[ctx: textattr]
en: foreground stipple
cs: tupování barvou popředí

[ctx: textattr]
en: indent
cs: odsazení

[ctx: textattr]
en: inherit
cs: zděděné

[ctx: textattr]
en: invisible
cs: neviditelný

[ctx: textattr]
en: italic
cs: kurzíva

[ctx: textattr]
en: justification
cs: zarovnání

[ctx: textattr]
en: language
cs: jazyk

[ctx: textattr]
en: left
cs: vlevo

[ctx: textattr]
en: left margin
cs: levý okraj

[ctx: textattr]
en: line height
cs: výška řádky

[ctx: textattr]
en: line through
cs: přeškrtnuté

[ctx: textattr]
en: low
cs: pod

[ctx: textattr]
en: lr
cs: lp

[ctx: textattr]
en: lr-tb
cs: lp-hd

[ctx: textattr]
en: ltr
cs: zleva doprava

[ctx: textattr]
en: middle
cs: na střed

[ctx: textattr]
en: mistake
cs: omyl

[ctx: textattr]
en: no justification
cs: bez zarovnání

[ctx: textattr]
en: none
cs: žádný

[ctx: textattr]
en: normal
cs: normální

[ctx: textattr]
en: oblique
cs: zkosené

[ctx: textattr]
en: outline
cs: obrys

[ctx: textattr]
en: overline
cs: čára nad

[ctx: textattr]
en: paragraph style
cs: styl odstavce

[ctx: textattr]
en: pixels above lines
cs: pixelů nad řádkou

[ctx: textattr]
en: pixels below lines
cs: pixelů pod řádkou

[ctx: textattr]
en: pixels inside wrap
cs: pixelů uvnitř zalomení

[ctx: textattr]
en: right
cs: vpravo

[ctx: textattr]
en: right margin
cs: pravý okraj

[ctx: textattr]
en: rise
cs: zdvih

[ctx: textattr]
en: rl
cs: pl

[ctx: textattr]
en: rl-tb
cs: pl-hd

[ctx: textattr]
en: rtl
cs: zprava doleva

[ctx: textattr]
en: scale
cs: zvětšení

[ctx: textattr]
en: semi condensed
cs: částečné zhuštěné

[ctx: textattr]
en: semi expanded
cs: částečné roztažené

[ctx: textattr]
en: single
cs: jednoduché

[ctx: textattr]
en: size
cs: velikost

[ctx: textattr]
en: small caps
cs: kapitálky

[ctx: textattr]
en: solid
cs: plné

[ctx: textattr]
en: spelling
cs: kontrola pravopisu

[ctx: textattr]
en: stretch
cs: šířka

[ctx: textattr]
en: strike through
cs: přeškrtnutí

[ctx: textattr]
en: style
cs: styl

[ctx: textattr]
en: sub
cs: dolní index

[ctx: textattr]
en: super
cs: horní index

[ctx: textattr]
en: tb
cs: hd

[ctx: textattr]
en: tb-lr
cs: hd-lp

[ctx: textattr]
en: tb-rl
cs: hd-pl

[ctx: textattr]
en: text decoration
cs: dekorace textu

[ctx: textattr]
en: text rotation
cs: otočení textu

[ctx: textattr]
en: text shadow
cs: stínování textu

[ctx: textattr]
en: text-bottom
cs: dolní dotažnice

[ctx: textattr]
en: text-top
cs: horní dotažnice

[ctx: textattr]
en: top
cs: nahoru

[ctx: textattr]
en: true
cs: pravda

[ctx: textattr]
en: ultra condensed
cs: velmi zhuštěné

[ctx: textattr]
en: ultra expanded
cs: velmi roztažené

[ctx: textattr]
en: underline
cs: podtržení

[ctx: textattr]
en: variant
cs: varianta

[ctx: textattr]
en: vertical align
cs: zarovnání na výšku

[ctx: textattr]
en: weight
cs: tloušťka

[ctx: textattr]
en: word
cs: slovo

[ctx: textattr]
en: word char
cs: znak slova

[ctx: textattr]
en: wrap mode
cs: režim zalamování

[ctx: textattr]
en: writing mode
cs: režim zápisu

en: tglbtn
cs: přep

en: three fourths
cs: tři čtvrtiny

en: tilde
cs: tilda

en: times
cs: krát

en: toggle
cs: přepnout

[ctx: togglebutton]
en: not pressed
cs: nezmáčknuto

[ctx: togglebutton]
en: pressed
cs: zmáčknuto

en: tomnuitm
cs: odtrhnabpol

en: trademark
cs: ochranná známka

en: tre
cs: strm

en: tree level %d
cs: úroveň stromu %d

en: triangular bullet
cs: trojúhelníková odrážka

en: triple click
cs: trojité kliknutí

en: triple prime
cs: tercie

en: trtbl
cs: strmsez

en: u acute
cs: dlouhé u

en: u circumflex
cs: u se stříškou

en: u grave
cs: u s těžkým akcentem

en: u umlaut
cs: přehlasované u

en: underline
cs: podtržítko

en: unk
cs: nezn

en: up
cs: nahoru

en: vertical
cs: svisle

en: vertical bar
cs: svislá čára

en: vertical scroll bar
cs: svislý posuvník

en: vertical slider
cs: svislé táhlo

en: vertical splitter
cs: svislé rozdělení

en: visited %s link
cs: navštívený odkaz %s

en: visited link
cs: navštívený odkaz

en: vwprt
cs: výř

en: white space
cs: prázdné místo

en: wnd
cs: okn

en: x-shaped bullet
cs: odrážka s křížkem

en: y acute
cs: dlouhé y

en: y umlaut
cs: přehlasované y

en: yen
cs: jenů
