brasero - en to da translation catalogue (946 entries)

en: "%s" GStreamer plugin could not be found
da: Udvidelsesmodulet til GStreamer “%s” kunne ikke findes

en: "%s" cannot be added to the selection.
da: “%s” kan ikke tilføjes til udvalget.

en: "%s" cannot be found.
da: “%s” kan ikke findes.

en: "%s" cannot be read
da: “%s” kan ikke læses

en: "%s" cannot be unlocked
da: “%s” kan ikke låses op

en: "%s" cannot write.
da: “%s” kan ikke skrive.

en: "%s" could not be found
da: “%s” kan ikke findes

en: "%s" could not be found in the path
da: “%s” kunne ikke findes i stien

en: "%s" could not be handled by GStreamer.
da: “%s” kunne ikke håndteres af GStreamer.

en: "%s" could not be opened (%s)
da: “%s” kunne ikke åbnes (%s)

en: "%s" could not be opened.
da: “%s” kunne ikke åbnes.

en: "%s" did not behave properly
da: “%s” fungerede ikke korrekt

en: "%s" does not have a suitable type for video projects.
da: “%s” har ikke en egnet type for videoprojekter.

en: "%s" is a recursive symbolic link.
da: “%s” er et rekursivt symbolsk link.

en: "%s" is a symbolic link pointing to another program
da: “%s” er et symbolsk link, der henviser til et andet program

en: "%s" is busy.
da: “%s” er optaget.

en: "%s" is not a valid URI
da: “%s” er ikke en gyldig URI

en: "%s" is not suitable for audio or video media
da: “%s” er ikke egnet til lyd- eller videomedie

en: "%s" was removed from the file system.
da: “%s” blev fjernet fra filsystemet.

en: "%s": %s
da: “%s”: %s

en: "%s": loading
da: “%s”: indlæser

en: "%s": unknown disc image type
da: “%s”: ukendt type diskaftryk

en: %.1f× (BD)
da: %.1f× (bd)

en: %.1f× (BD) %.1f× (DVD) %.1f× (CD)
da: %.1f× (bd) %.1f× (dvd) %.1f× (cd)

en: %.1f× (CD)
da: %.1f× (cd)

en: %.1f× (DVD)
da: %.1f× (dvd)

en: %d file can be added (%s) | %d selected files can be added (%s)
da[0]: %d fil kan tilføjes (%s)
da[1]: %d filer kan tilføjes (%s)

en: %d file is supported (%s) | %d files are supported (%s)
da[0]: %d fil understøttet (%s)
da[1]: %d filer understøttet (%s)

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
da[0]: %d fil valgt (%s)
da[1]: %d filer valgt (%s)

en: %d item | %d items
da[0]: %d element
da[1]: %d elementer

en: %d song | %d songs
da[0]: %d sang
da[1]: %d sange

en: %i MiB of %i MiB
da: %i MiB af %i MiB

en: %i × %i pixels
da: %i × %i billedpunkter

en: %s (%i%% Done)
da: %s (%i%% færdig)

en: %s (GStreamer plugin)
da: %s (GStreamer-udvidelsesmodul)

en: %s (application)
da: %s (program)

en: %s (library)
da: %s (bibliotek)

en: %s element could not be created
da: %s element kunne ikke oprettes

en: %s h
da: %s t

en: %s h %s
da: %s t %s

en: %s h %s min %s
da: %s t %s min %s

en: %s in %s
da: %s i %s

en: %s: "%s"
da: %s: “%s”

en: %s: %s free
da: %s: %s fri plads

en: %s: %s of free space
da: %s: %s fri plads

en: %s: empty
da: %s: tom

en: %s: not enough free space
da: %s: ikke tilstrækkelig fri plads

en: (S)VCD successfully burned
da: (S)VCD brændt uden fejl

en: (loading…)
da: (indlæser …)

en: <Keep current values>
da: <Behold nuværende værdier>

en: A data integrity test will begin as soon as the disc is inserted.
da: En test af dataintegritet vil begynde, så snart disken indsættes.

en: A file could not be created at the location specified for temporary files
da: En fil kunne ikke oprettes på den placering, der er angivet for midlertidige filer

en: A file with this name already exists in the folder.  Replacing it will overwrite its contents on the disc to be burnt.
da: Der eksisterer allerede en fil med dette navn i mappen.  Hvis du erstatter den, vil dens indhold på disken blive overskrevet.

en: A new writable disc will be required once the currently loaded one has been copied.
da: En ny skrivbar disk vil være nødvendig, når den nuværende indlæste disk er blevet kopieret.

en: A simple to use CD/DVD burning application for GNOME
da: Et let anvendeligt cd/dvd-brænderprogram til GNOME

en: A_ctivate
da: A_ktivér

en: About
da: Om

en: Ac_tivate All
da: Ak_tivér alle

en: Activate fast blanking, as opposed to a longer, thorough blanking
da: Aktivér hurtig sletning i modsætning til en længerevarende grundigere sletning

en: Add a 2 second pause after the track
da: Tilføj en 2 sekunders pause efter sporet

en: Add a splitting point
da: Tilføj et delingspunkt

en: Add files to the project
da: Tilføj filer til projektet

en: Add the files stored in the clipboard
da: Tilføj filerne der er lagret i udklipsholderen

en: Additional song information
da: Yderligere sanginformation

en: Al_ways Add Such File
da: Til_føj altid denne slags fil

en: Al_ways Replace
da: Er_stat altid

en: Align left
da: Justér til venstre

en: Align right
da: Justér til højre

en: All files
da: Alle filer

en: All files need to be analysed to complete this operation.
da: Alle filer i dette projekt skal analyseres for at færdiggøre denne operation.

en: All required applications and libraries are not installed.
da: Ikke alle nødvendige programmer og biblioteker er installeret.

en: Allow DAO use
da: Tillad at bruge DAO

en: Allow to add more data to the disc later
da: Tillader tilføjelse af mere data til disken senere

en: Allows files added to the "CD/DVD Creator Folder" in Nautilus to be burned
da: Tillader brænding af filer, som er tilføjet til “cd/dvd-brændingsmappen” i Nautilus

en: Allows files not stored locally to be burned
da: Tillader brænding af filer, som ikke er lagret lokalt

en: Always K_eep
da: _Behold altid

en: An error occurred while detecting silences.
da: Der opstod en fejl under detektering af stilhed.

en: An error occurred while writing to disc
da: En fejl opstod under skrivning til disk

en: An image could not be created
da: Et aftryk kunne ikke oprettes

en: An image of the disc has been created on your hard drive.
    Burning will begin as soon as a writable disc is inserted.
da: Et aftryk af disken er oprettet på din harddisk.
    Brændingen vil begynde så snart en skrivbar disk indsættes.

en: An internal error occurred
da: Der opstod en intern fejl

en: An internal error occurred (%s)
da: Der opstod en intern fejl (%s)

en: An unknown error occurred
da: Der opstod en ukendt fejl

en: An unknown error occurred.
da: Der opstod en ukendt fejl.

en: Analysing "%s"
da: Analyserer “%s”

en: Analysing audio files
da: Analyserer lydfiler

en: Analysing files
da: Analyserer filer

en: Analysing track %02i
da: Analyserer spor %02i

en: Analysing video files
da: Analyserer videofiler

en: Another copy will start as soon as you insert a new writable disc. If you do not want to burn another copy, press "Cancel".
da: En anden kopi vil blive påbegyndt, så snart du har indsat en ny skrivbar disk. Hvis du ikke vil påbegynde en ny kopi, så tryk “Annullér”.

en: Appending audio tracks to a CD is not advised.
da: Tilføjelse af lydspor til en cd kan ikke tilrådes.

en: Artist
da: Kunstner

en: Artist:
da: Kunstner:

en: Aspect ratio:
da: Højde-bredde-forhold:

en: Audi_o project
da: L_ydprojekt

en: Audio %s in %s
da: Lyd-%s i %s

en: Audio CD successfully burned
da: Lyd-cd brændt uden fejl

en: Audio and data %s in %s
da: Lyd- og data-%s i %s

en: Audio and data disc (%s)
da: Lyd- og datadisk (%s)

en: Audio disc (%s)
da: Lyddisk (%s)

en: Audio files
da: Lydfiler

en: Autodetect
da: Autogenkend

en: Average drive speed:
da: Gennemsnitlig drevhastighed:

en: BACK COVER
da: OMSLAGSBAGSIDE

en: Bac_kground Properties
da: Egenskaber for bag_grund

en: Background Properties
da: Egenskaber for baggrund

en: Background properties
da: Egenskaber for baggrund

en: Bad argument
da: Forkert argument

en: Blank %s in %s
da: Tom %s i %s

en: Blank _Again
da: Slet _igen

en: Blank a disc
da: Slet en disk

en: Blank disc (%s)
da: Tom disk (%s)

en: Blank this CD or DVD
da: Slet denne cd eller dvd

en: Blanking
da: Sletter

en: Blanks and formats rewritable DVDs and BDs
da: Sletter og formaterer genskrivbare dvd'er og bd'er

en: Blu-ray disc
da: Blu-ray-disk

en: Bold
da: Fed

en: Brasero Disc Burner
da: Brasero diskbrænder

en: Brasero Homepage
da: Braseros hjemmeside

en: Brasero Plugins
da: Brasero udvidelsesmoduler

en: Brasero can create, copy and burn Data and Audio CD/DVDs. It fully supports CD-TEXT, multisession and joliet extensions. You can simply drag and drop files from other local applications or from remote shared drives to easily burn them to a disc.
da: Brasero kan oprette, kopiere og brænde data- og lyd-cd'er. Det understøtter fuldt ud udvidelserne CD-TEXT, multisession og joliet. Du kan blot trække og slippe filer fra andre programmer eller fra fjerne delte mapper for nemt at brænde dem til en disk.

en: Brasero is a application to burn CD/DVD for the GNOME Desktop. It is designed to be as simple as possible and has some unique features to enable users to create their discs easily and quickly.
da: Brasero er et program til GNOME-skrivebordet til at brænde cd'er og dvd'er med. Det er designet til at være så simpelt som muligt og har nogle unikke funktioner, som gør brugeren i stand til at lave deres diske nemt og hurtigt.

en: Brasero is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Brasero bliver distribueret med det formål, at det skal være til nytte, men UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, heller ingen implicit garanti for SALGBARHED eller EGNETHED TIL NOGEN SPECIEL OPGAVE. Se GNU General Public License for nærmere detaljer.

en: Brasero is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Brasero er frit programmel; du kan redistribuere og/eller ændre det iht. GNU General Public License som er udgivet af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen, eller (efter eget valg) en hvilken som helst efterfølgende version.

en: Brasero media burning library
da: Brasero mediebrændingsbibliotek

en: Brasero notification
da: Brasero-påmindelse

en: Brasero optical media library
da: Brasero optisk mediebibliotek

en: Brasero project file
da: Brasero projektfil

en: Brasero utilities library
da: Braseros værktøjsbibliotek

en: Brasero will simulate the burning and, if it is successful, go on with actual burning after 10 seconds
da: Brasero vil simulere brændingen og, hvis dette lykkedes, fortsætte med den egentlige brænding efter 10 sekunder

en: Brasero — %s (Audio Disc)
da: Brasero — %s (lyddisk)

en: Brasero — %s (Data Disc)
da: Brasero — %s (datadisk)

en: Brasero — %s (Video Disc)
da: Brasero — %s (videodisk)

en: Brasero — Disc Copy
da: Brasero — diskkopiering

en: Brasero — New Audio Disc Project
da: Brasero — Nyt lyddiskprojekt

en: Brasero — New Data Disc Project
da: Brasero — Nyt datadiskprojekt

en: Brasero — New Image File
da: Brasero — Ny aftryksfil

en: Brasero — New Video Disc Project
da: Brasero — Nyt videodiskprojekt

en: Broken symbolic link
da: Ugyldigt symbolsk link

en: Browse the file system
da: Gennemse filsystemet

en: Burn _Contents…
da: Brænd i_ndhold …

en: Burn _Now
da: Brænd _nu

en: Burn _Several Copies
da: Brænd _adskillige kopier

en: Burn _image
da: Brænd _aftryk

en: Burn an Image File
da: Brænd en aftryksfil

en: Burn an existing CD/DVD image to disc
da: Brænd et eksisterende cd/dvd-aftryk til disk

en: Burn as _Data
da: Brænd som _data

en: Burn as _File
da: Brænd som _fil

en: Burn as _Image
da: Brænd som _aftryk

en: Burn beyond the disc's reported capacity
da: Brænd disken ud over den angivne kapacitet

en: Burn the contents of the burn:// URI
da: Brænd indhold af burn:// URI

en: Burn the disc
da: Brænd disken

en: Burn the image directly _without saving it to disc
da: Brænd aftrykket direkte _uden at gemme det til disken

en: Burn the selection of files across several media
da: Brænd de udvalgte filer fordelt på flere medier

en: Burn the specified project and remove it.
    This option is mainly useful for integration with other applications.
da: Brænd det angivne projekt og slet det.
    Denne valgmulighed er fortrinsvis nyttig til brug for integration med andre programmer.

en: Burning (S)VCD
da: Brænder (s)vcd

en: Burning CD
da: Brænder cd

en: Burning CD/DVD
da: Brænder cd/dvd

en: Burning DVD
da: Brænder dvd

en: Burning Disc
da: Brænder disk

en: Burning audio CD
da: Brænder lyd-cd

en: Burning data CD
da: Brænder data-cd

en: Burning data DVD
da: Brænder data-dvd

en: Burning data disc
da: Brænder data-disk

en: Burning flags to be used
da: Brændingsflag som skal bruges

en: Burning image to CD
da: Brænder aftryk til cd

en: Burning image to DVD
da: Brænder aftryk til dvd

en: Burning image to disc
da: Brænder aftryk til disk

en: Burning speed
da: Brændingshastighed

en: Burning video DVD
da: Brænder video-dvd

en: Burning video disc
da: Brænder videodisk

en: Burns and blanks DVDs and BDs
da: Brænder og slettet dvd'er og bd'er

en: Burns, blanks and formats CDs and DVDs
da: Brænder, sletter og formaterer cd'er og dvd'er

en: Burns, blanks and formats CDs, DVDs and BDs
da: Brænder, sletter og formaterer cd'er, dvd'er og bd'er

en: CD successfully copied
da: Cd-kopiering gennemført

en: CD-R
da: cd-r

en: CD-ROM
da: cd-rom

en: CD-RW
da: cd-rw

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players and CD-Text won't be written.
da: Cd-rw-lyddiske kan i visse tilfælde ikke blive afspillet korrekt i ældre cd-afspillere, og cd-tekst vil ikke blive skrevet.

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players.
da: Cd-rw-lyddiske kan i visse tilfælde ikke blive afspillet korrekt i ældre cd-afspillere.

en: CD/DVD Creator
da: Cd/dvd-brænder

en: CD/DVD Creator Folder
da: Cd/dvd-brændingsmappe

en: C_onfigure
da: K_onfigurér

en: C_ontinue
da: _Fortsæt

en: C_ontinue Burning
da: F_ortsæt brænding

en: Cancel loading current project
da: Annullér indlæsning af nuværende projekt

en: Cdrdao image
da: Cdrdao-aftryk

en: Center
da: Centrér

en: Centered
da: Centreret

en: Change _Extension
da: Ændr _filendelse

en: Check _Again
da: Kontrollér _igen

en: Check data integrity of disc
da: Kontrollér diskens dataintegritet

en: Check the data integrity on this CD or DVD
da: Kontrollér dataingriteten på denne cd eller dvd

en: Checking file integrity
da: Kontrollérer filintegritet

en: Checks disc integrity after it is burnt
da: Kontrollér diskens integritet efter den er brændt

en: Checks file integrities on a disc
da: Kontrollér filintegriteter på en disk

en: Choose an image
da: Vælg et billede

en: Choose plugins for Brasero
da: Vælg udvidelsesmoduler til Brasero

en: Cl_ose Without Saving
da: L_uk uden at gemme

en: Clear the slices preview
da: Ryd forhåndsvisning af dele

en: Click here to burn all songs as regular tracks
da: Klik her for at brænde alle sange som almindelige spor

en: Click here to burn all suitable songs as DTS tracks
da: Klik her for at brænde alle brugbare sange som DTS-spor

en: Click here to import its contents
da: Klik her for at importere indholdet

en: Click here to select a disc _image
da: Klik her for at vælge et disk_aftryk

en: Click to close the side pane
da: Klik for at lukke sideruden

en: Composer:
da: Komponist:

en: Configure recording options
da: Konfigurér brændingsindstillinger

en: Contains the absolute path of the directory that was last browsed for images to burn
da: Indeholder den absolutte sti til mappen, som sidst blev gennemset for billeder til at brænde

en: Contains the list of additional plugins Brasero will use to burn discs. If set to NULL, Brasero will load them all.
da: Indeholder listen over ekstra udvidelsesmoduler, som Brasero vil bruge til at brænde diske. Hvis sat til NULL, vil Brasero indlæse dem alle.

en: Contains the name of the favourite burn engine suite installed. It will be used if possible.
da: Indeholder navnet på den foretrukne brændingsmotor, som er installeret. Den vil om muligt blive benyttet.

en: Contains the path to the directory where brasero should store temporary files. If that value is empty, the default directory set for glib will be used.
da: Indeholder stien til mappen, hvor Brasero skal gemme midlertidige filer. Hvis værdien er tom, vil standardmappen, som er angivet for glib blive brugt.

en: Continue with the current modified project
da: Fortsæt med det nuværende ændrede projekt

en: Converting toc file
da: Konverterer toc-fil

en: Converting video file to MPEG2
da: Konverterer videofil til mpeg2

en: Converts any song file into a format suitable for audio CDs
da: Konverterer enhver sangfil til et format som passer til lyd-cd'er

en: Converts any video file into a format suitable for video DVDs
da: Konverterer alle videofiler til et format, som passer til video-dvd'er

en: Copies CSS encrypted video DVDs to a disc image
da: Kopierer css-krypterede video-dvd'er til et diskaftryk

en: Copies any disc to a disc image
da: Kopierer enhver disk til et diskaftryk

en: Copies, burns and blanks CDs
da: Kopierer, brænder og sletter cd'er

en: Copy #%i has been burned successfully.
da: Kopi #%i er blevet brændt uden fejl.

en: Copy CD/DVD
da: Kopiér cd/dvd

en: Copy Disc
da: Kopiér disk

en: Copy _Disc…
da: Kopiér _disk …

en: Copy a Disc
da: Kopiér en disk

en: Copy a disc
da: Kopiér en disk

en: Copy tracks from an audio CD with all associated information
da: Kopier spor fra en lyd-cd med alt associeret information

en: Copying CD
da: Kopierer cd

en: Copying DVD
da: Kopierer dvd

en: Copying Disc
da: Kopierer disk

en: Copying audio track
da: Kopierer lydspor

en: Copying audio track %02d
da: Kopierer lydspor %02d

en: Copying checksum file
da: Kopierer tjeksumfil

en: Copying data DVD
da: Kopierer data-dvd

en: Copying data track
da: Kopierer dataspor

en: Copying disc
da: Kopierer disk

en: Copying file
da: Kopierer fil

en: Copying files locally
da: Kopierer filer lokalt

en: Copying video DVD
da: Kopierer video-dvd

en: Copyright %s
da: Ophavsret %s

en: Corrupted Files
da: Beskadigede filer

en: Cover Editor
da: Omslagsredigering

en: Cover to use
da: Omslag der skal bruges

en: Create 1:1 copy of a CD/DVD
da: Opret 1:1-kopi af en cd/dvd

en: Create CDs and DVDs
da: Opret cd'er og dvd'er

en: Create Co_ver
da: Opret _omslag

en: Create _DTS Tracks
da: Opret _DTS-spor

en: Create _Image
da: _Opret aftryk

en: Create _Regular Tracks
da: Opret _almindelige spor

en: Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your hard disk or on another CD/DVD
da: Opret en 1:1-kopi af en lyd-cd eller en data-cd/dvd på din harddisk eller på en anden cd/dvd

en: Create a CD/DVD containing any type of data that can only be read on a computer
da: Opret en cd/dvd, som indeholder enhver type af data, som kun kan læses af en computer

en: Create a VCD
da: Opret en vcd

en: Create a Video Project
da: Opret et nyt videoprojekt

en: Create a copy of this CD or DVD
da: Opret en kopi af denne cd eller dvd

en: Create a data CD/DVD
da: Opret en data-cd/dvd

en: Create a new empty folder
da: Opret en ny tom mappe

en: Create a new project
da: Opret et nyt projekt

en: Create a new project:
da: Opret et nyt projekt:

en: Create a traditional audio CD
da: Opret en traditionel lyd-cd

en: Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos
da: Opret en traditionel lyd-cd som kan afspilles på computere og stereoanlæg

en: Create a video DVD or an SVCD
da: Opret en video-dvd eller en svcd

en: Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers
da: Opret en video-dvd eller svcd, der kan afspilles på alle tv-spillere

en: Create an Audio Project
da: Opret et nyt lydprojekt

en: Create an SVCD
da: Opret en SVCD

en: Create an image file instead of burning
da: Opret en aftryksfil istedet for brænding

en: Create and copy CDs and DVDs
da: Opret og kopiér cd/dvd'er

en: Creates disc images from a file selection
da: Opretter diskaftryk ud fra en filmarkering

en: Creates disc images suitable for SVCDs
da: Opretter diskaftryk som passer til SVCD'er

en: Creates disc images suitable for video DVDs
da: Opretter diskaftryk, som passer til video-dvd'er

en: Creating Image
da: Opretter aftryk

en: Creating checksum
da: Opretter tjeksum

en: Creating checksum for image files
da: Opretter tjeksum for aftryksfiler

en: Creating file layout
da: Opretter fillayout

en: Creating image
da: Opretter aftryk

en: Creating image checksum
da: Opretter tjeksum for aftryk

en: Cue image
da: Cue-aftryk

en: DEVICE PATH
da: ENHEDSSTI

en: DVD successfully copied
da: Dvd-kopiering gennemført

en: DVD+R
da: dvd+r

en: DVD+R dual layer
da: Dobbeltlags dvd+r

en: DVD+RW
da: dvd+rw

en: DVD+RW dual layer
da: Dobbeltlags dvd+rw

en: DVD-R
da: dvd-r

en: DVD-R dual layer
da: Dobbeltlags dvd-r

en: DVD-RAM
da: dvd-ram

en: DVD-ROM
da: dvd-rom

en: DVD-RW
da: dvd-rw

en: D_ata project
da: _Dataprojekt

en: Data %s in %s
da: Data-%s i %s

en: Data CD successfully burned
da: Data-cd brændt uden fejl

en: Data DVD successfully burned
da: Data-dvd brændt uden fejl

en: Data could not be read (%s)
da: Data kunne ikke læses (%s)

en: Data could not be written (%s)
da: Data kunne ikke skrives (%s)

en: Data disc (%s)
da: Datadisk (%s)

en: Delete every occurrence of
da: Slet alle forekomster af

en: Delete text
da: Slet tekst

en: Description
da: Beskrivelse

en: Design and print covers for CDs
da: Design og udskriv cd-omslag

en: Directories cannot be added to video or audio discs
da: Mapper kan ikke tilføjes til video- eller lyddiske

en: Directory could not be created (%s)
da: Mappe kunne ikke oprettes (%s)

en: Directory to use for temporary files
da: Mappen som bruges til midlertidige filer

en: Disc Blanking
da: Disksletning

en: Disc Burner
da: Diskbrænder

en: Disc Burner and Copier
da: Diskbrænding og -kopiering

en: Disc Burning Setup
da: Opsætning af diskbrænding

en: Disc Checking
da: Disktjek

en: Disc Name:
da: Disknavn:

en: Disc _copy
da: Disk_kopiering

en: Disc file
da: Diskfil

en: Disc image type:
da: Diskaftrykstype:

en: Discard the current modified project
da: Kassér det nuværende ændrede projekt

en: Discard the current modified project ?
da: Kassér det nuværende ændrede projekt?

en: Display debug statements on stdout for Brasero burn library
da: Vis fejlsøgningsmeddelelser ved stdout for Brasero brændingsbibliotek

en: Display debug statements on stdout for Brasero media library
da: Vis fejlsøgningsmeddelelser ved stdout for Brasero mediebibliotek

en: Display debug statements on stdout for Brasero utilities library
da: Vis fejlsøgningsmeddelelser ved stdout for Braseros værktøjsbibliotek

en: Display help
da: Vis hjælp

en: Display options for Brasero media library
da: Vis indstillinger for Brasero-mediebibliotek

en: Display options for Brasero-burn library
da: Vis indstillinger for Brasero-brændingsbibliotek

en: Display options for Brasero-utils library
da: Vis indstillinger for Braseros værktøjsbibliotek

en: Display playlists and their contents
da: Vis spillelister og deres indhold

en: Display the projects recently opened
da: Vis de nyligt åbnede projekter

en: Display video, audio and image preview
da: Vis video-, lyd- og billedforhåndsvisning

en: Do you really want to add "%s" to the selection and use the third version of the ISO9660 standard to support it?
da: Er du sikker på, at du vil tilføje “%s” til udvalget og bruge den tredje version af ISO9660-standarden til at understøtte den?

en: Do you really want to add "%s" to the selection?
da: Er du sikker på at du vil tilføje “%s” til udvalget?

en: Do you really want to blank the current disc?
da: Er du sikker på, at du vil slette den nuværende disk?

en: Do you really want to carry on with automatic splitting?
da: Er du sikker på, at du vil fortsætte med automatisk deling?

en: Do you really want to choose this location?
da: Er du sikker på at du vil vælge denne placering?

en: Do you really want to create a new project and discard the current one?
da: Er du sikker på, at du vil oprette et nyt projekt og kassere det nuværende?

en: Do you really want to empty the current project?
da: Er du sikker, på at du vil tømme det nuværende projekt?

en: Do you really want to empty the slices preview?
da: Er du sikker, på at du vil tømme forhåndsvisning af opdelingen?

en: Do you really want to keep the current extension for the disc image name?
da: Er du sikker på, at du vil beholde den nuværende filendelse til diskaftrykkets navn?

en: Do you really want to quit?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte?

en: Do you really want to split the track?
da: Er du sikker på at du vil dele sporet?

en: Do you want to add "%s", which is a video file?
da: Vil du tilføje “%s”, som er en videofil?

en: Do you want to continue anyway?
da: Vil du fortsætte alligevel?

en: Do you want to continue with full Windows compatibility disabled?
da: Vil du fortsætte med fuld Windows-kompatibilitet deaktiveret?

en: Do you want to create a disc from the contents of the image or with the image file inside?
da: Ønsker du at oprette en disk ud fra aftrykkets indhold eller en disk med aftryksfilen indeni?

en: Do you want to create an audio CD with DTS tracks?
da: Vil du oprette en lyd-cd med DTS-spor?

en: Do you want to discard the file selection or add it to the new project?
da: Vil du kassere filmarkeringen eller tilføje den til et nyt projekt?

en: Do you want to import the session from "%s"?
da: Vil du importere sessionen fra “%s”?

en: Do you want to replace "%s"?
da: Ønsker du at erstatte “%s”?

en: Do you want to replace the disc and continue?
da: Ønsker du at erstatte disken og fortsætte?

en: Do you want to search for audio files inside the directory?
da: Vil du søge efter lydfiler inden i mappen?

en: Do you want to search for video files inside the directory?
da: Vil du søge efter videofiler inden i mappen?

en: Do you want to specify another location for this session or retry with the current location?
da: Ønsker du at angive en anden placering for denne session eller forsøge igen med den nuværende placering?

en: Don't connect to an already-running instance
da: Forbind ikke til en allerede kørende instans

en: Downloading MD5 file
da: Henter MD5-fil

en: Drag or copy files below to write them to disc
da: Træk eller kopiér filer nedenfor for at skrive dem til disk

en: E_ject
da: _Skub ud

en: E_mpty Project
da: Tø_m projekt

en: Edit the track information (start, end, author, etc.)
da: Rediger sporinformationen (start, slut, ophavsmand osv.)

en: Edit the video information (start, end, author, etc.)
da: Rediger videoinformationen (start, slut, ophavsmand osv.)

en: Eject Disc
da: Skub medie ud

en: Eject a disc
da: Skub disk ud

en: Ejecting medium
da: Skubber medie ud

en: Empty
da: Tom

en: Emptying a project will remove all files already added. All the work will be lost. Note that files will not be deleted from their own location, just no longer listed here.
da: Tømning af et projekt vil fjerne alle filer, der allerede er tilføjet. Alt arbejde vil være tabt. Bemærk, at filer ikke vil blive slettet fra deres egen placering, men blot ikke vil blive listet her mere.

en: Enable file preview
da: Aktivér forhåndsvisning af filer

en: Enable the "--driver generic-mmc-raw" flag (see cdrdao manual)
da: Aktivér “--driver generic-mmc-raw”-flaget (se cdrdao manual)

en: Enable the "-immed" flag (see cdrecord manual)
da: Aktivér “-immed”-flaget (se cdrecords manual)

en: Enable the "-immed" flag (see wodim manual)
da: Aktiver “-immed”-flaget (se wodims manual)

en: Enable the "-immed" flag with cdrecord
da: Aktivér “-immed”-flaget med cdrecord

en: Enabled
da: Aktivéret

en: End
da: Slut

en: Error parsing playlist "%s".
da: Fejl ved fortolkning af spilleliste “%s”.

en: Error while blanking.
da: Der opstod en fejl under sletning.

en: Error while burning.
da: Fejl under brænding.

en: Error while getting duration
da: Fejl under indhentning af varighed

en: Error while loading the project
da: Fejl under indlæsning af projektet

en: Error while loading the project.
da: Fejl under indlæsning af projektet.

en: Error while padding file (%s)
da: Fejl under udfyldning af fil (%s)

en: Error while reading video DVD (%s)
da: Fejl ved læsning af video-dvd (%s)

en: Error while retrieving a key used for encryption. You may solve such a problem with one of the following methods: in a terminal either set the proper DVD region code for your CD/DVD player with the "regionset %s" command or run the "DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session" command
da: Fejl under hentning af krypteringsnøgle. Du kan muligvis løse et sådant problem med én af følgende metoder: I en terminal kan du enten angive den rette dvd-regionskode for din cd-/dvd-afspiller med kommandoen “regionset %s” eller køre kommandoen “DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session”

en: Estimated drive speed:
da: Anslået drevhastighed:

en: Estimated project size: %s
da: Anslået projektstørrelse: %s

en: Estimated remaining time: %02i:%02i:%02i
da: Anslået tilbageværende tid: %02i:%02i:%02i

en: Estimated size: %s
da: Anslået størrelse: %s

en: FRONT COVER
da: OMSLAGSFORSIDE

en: Favourite burn engine
da: Foretrukken brændingsmotor

en: File
da: Fil

en: File "%s" could not be opened
da: Filen “%s” kunne ikke åbnes

en: File "%s" could not be opened (%s)
da: Filen “%s” kunne ikke åbnes (%s)

en: File Checksum
da: Tjeksum for fil

en: File Downloader
da: Filhenter

en: File Renaming
da: Omdøbning af fil

en: Files
da: Filer

en: Filter Options
da: Filterindstillinger

en: Filter _broken symbolic links
da: Filtrér _ugyldige symbolske links

en: Filter _hidden files
da: Filtrer _skjulte filer

en: Filtering options
da: Filterindstillinger

en: Finalizing
da: Afslutter

en: Font family and size
da: Skrifttypefamilie og størrelse

en: Force Brasero to display the project selection page
da: Tving Brasero til at vise siden for projektets udvalg

en: Format used mostly in Europe
da: Format som er anvendt mest i Europa

en: Format used mostly on the North American continent
da: Format som er anvendt mest på det nordamerikanske kontinent

en: Formatting disc
da: Formaterer disk

en: Frames (1 second = 75 frames)
da: Rammer (1 sekund = 75 rammer)

en: Generates .cue files from audio
da: Genererer .cue-filer fra lyd

en: Getting size
da: Henter størrelse

en: Gives the length of the pause that should follow the track
da: Angiver længden på pausen, som følger efter sporet

en: Hashing algorithm to be used:
da: Hash-algoritme som bruges:

en: Hidden file
da: Skjult fil

en: Hide the _filtered file list (%d file) | Hide the _filtered file list (%d files)
da[0]: Skjul liste over _filtrerede filer (%d fil)
da[1]: Skjul liste over _filtrerede filer (%d filer)

en: Horizontal gradient
da: Horisontal gradient

en: Hours
da: Timer

en: ISO9660 image
da: ISO9660-aftryk

en: I_mport
da: I_mportér

en: I_mport %s
da: I_mportér %s

en: I_mport Session
da: I_mportér session

en: I_nsert a Pause
da: I_ndsæt en pause

en: If you choose to create a new empty project, all changes will be lost.
da: Hvis du vælger at oprette et nyt tomt projekt, vil alle ændringer gå tabt.

en: If you choose to create a new empty project, the file selection will be discarded.
da: Hvis du vælger at oprette et nyt tomt projekt, vil filmarkeringen blive kasseret.

en: If you choose to keep it, programs may not be able to recognize the file type properly.
da: Hvis du vælger at beholde den, vil programmer måske ikke være i stand til at genkende filtypen korrekt.

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer være permanent tabt.

en: If you don't, they will be invisible (though still readable).
da: Hvis du ikke gør det, vil de være usynlige (dog stadig læsbare).

en: If you import them you will be able to see and use them once the current selection of files is burned.
da: Hvis du importerer dem vil du være i stand til at se og bruge dem, så snart den valgte markering af filer er brændt.

en: If you split the track, the size of the new track will be shorter than 6 seconds and will be padded.
da: Hvis du deler sporet, vil størrelsen af det nye spor være kortere end 6 sekunder, og det vil blive udfyldt.

en: Image Burning Setup
da: Opsætning for brænding af aftryk

en: Image Checksum
da: Tjeksum for aftryk

en: Image File
da: Aftryksfil

en: Image of CD successfully created
da: Aftryk af cd oprettet uden fejl

en: Image of DVD successfully created
da: Aftryk af dvd oprettet uden fejl

en: Image path:
da: Billedsti:

en: Image style:
da: Billedstil:

en: Image successfully burned to CD
da: Aftryk brændt til cd uden fejl

en: Image successfully burned to DVD
da: Aftryk brændt til dvd uden fejl

en: Image successfully created
da: Aftryk korrekt oprettet

en: Image type:
da: Aftrykstype:

en: Images
da: Billeder

en: Import %s
da: Importér %s

en: Impossible to link plugin pads
da: Ikke muligt at sammenkæde udvidelsesmodulblokke (plugin pads)

en: Impossible to retrieve local file path
da: Ikke muligt at hente lokal filsti

en: Impossible to retrieve speeds
da: Ikke muligt at hente hastigheder

en: Impossible to split more than one song at a time
da: Ikke muligt at dele mere end én sang ad gangen

en: Incompatible command line options used.
da: Ikke-kompatible kommandolinjetilvalg brugt.

en: Insert
da: Indsæt

en: Insert number sequence at beginning
da: Indsæt nummersekvens i begyndelsen

en: Insert text
da: Indsæt tekst

en: Interrupting the process may make disc unusable.
da: Afbrydelse af processen kan gøre disk ubrugelig.

en: Invalid address
da: Ugyldig adresse

en: Invalid command
da: Ugyldig kommando

en: Invalid field in command
da: Ugyldigt felt i kommando

en: Invalid parameter in command
da: Ugyldig parameter i kommando

en: Invalid track mode
da: Ugyldig sportilstand

en: It does not appear to be a valid ISO image
da: Det ser ikke ud til at være et gyldigt ISO-aftryk

en: It does not exist at the specified location
da: Den findes ikke på den angivne placering

en: It does not seem to be a valid Brasero project
da: Det ser ikke ud til at være et gyldigt Braseroprojekt

en: It doesn't appear to be a valid disc image or a valid cue file.
da: Det ser ikke ud til at være et gyldigt diskaftryk eller en gyldig cue-fil.

en: It is a recursive symlink
da: Det er et rekursivt symbolsk link

en: Italic
da: Kursiv

en: Key not established
da: Nøgle ikke dannet

en: Last _Unsaved Project
da: Sidste _ugemte projekt

en: Last session import failed
da: Sidste sessionsimport mislykkedes

en: Leave the disc _open to add other files later
da: Efterlad disken _åben, så der senere kan tilføjes andre filer

en: Length
da: Længde

en: Let you choose your new project
da: Lader dig vælge dit nye projekt

en: Load the last project that was not burned and not saved
da: Indlæs det sidste projekt, der ikke blev brændt og ikke gemt

en: Location for Image File
da: Placering for aftryksfil

en: Location for Temporary Files
da: Placering for midlertidige filer

en: Location for _Temporary Files
da: Placering for midler_tidige filer

en: M_ethod:
da: M_etode:

en: Make _More Copies
da: Lav _flere kopier

en: Make _Several Copies
da: Lav _adskillige kopier

en: Make sure another application is not using it
da: Kontrollér at et andet program ikke bruger det

en: Make sure the appropriate codec is installed
da: Kontrollér om det dertil egnede kodningsmodul er installeret

en: Maximum speed
da: Maksimum hastighed

en: Medium Icon
da: Medieikon

en: Mer_ge
da: S_ammenføj

en: Merge a selected slice with the next selected one
da: Sammenføj den valgte del med den næste valgte

en: Merging data is impossible with this disc
da: Sammenføjning af data er umuligt med denne disk

en: Method to be used to split the track
da: Metode som vil blive anvent til at dele spor

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %%) (see cdrecord manual):
da: Minimum fyldningsrate for drevbuffer (i %%) (se cdrecord manual):

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %) (see wodim manual):
da: Minimum fyldningsrate for drevbuffer (i %) (se wodims manual):

en: Minutes
da: Minutter

en: Movies
da: Film

en: Native _format
da: Lokalt _format

en: Ne_ver Add Such File
da: _Tilføj aldrig denne slags fil

en: New _Audio Project
da: Nyt _lydprojekt

en: New _Data Project
da: Nyt _dataprojekt

en: New _Folder
da: Ny _mappe

en: New _Video Project
da: Nyt _videoprojekt

en: New disc in the burner holding the source disc
da: Ny disk i brænderen som indeholder kildedisken

en: New folder
da: Ny mappe

en: New folder %i
da: Ny mappe %i

en: No MD5 file was given.
da: Ingen MD5-fil blev angivet.

en: No burner specified
da: Ingen brænder angivet

en: No checksum file could be found on the disc
da: Ingen tjeksumfil kunne findes på disken

en: No disc available
da: Ingen tilgængelig disk

en: No file
da: Ingen fil

en: No file can be added (%i selected file) | No file can be added (%i selected files)
da[0]: Ingen fil kan tilføjes (%i valgt fil)
da[1]: Ingen filer kan tilføjes (%i valgte filer)

en: No file filtered
da: Ingen fil filtreret

en: No file is supported (%i selected file) | No file is supported (%i selected files)
da[0]: Ingen fil er understøttet (%i valgt fil)
da[1]: Ingen filer er understøttede (%i valgte filer)

en: No file selected
da: Ingen fil valgt

en: No format for the temporary image could be found
da: Der kunne ikke findes et format for det midlertidige aftryk

en: No parent could be found in the tree for the path "%s"
da: Ingen overmappe kunne findes i træet for stien “%s”

en: No path was specified for the image output
da: Der er ikke angivet en sti for aftryks-uddata

en: No preview
da: Ingen forhåndsvisning

en: No recently used project
da: Intet nyligt brugt projekt

en: No silence could be detected
da: Ingen stilhed kunne spores

en: No source drive specified
da: Intet kildedrev angivet

en: No track information (artist, title, ...) will be written to the disc.
da: Ingen sporinformation (kunstner, titel, …) vil blive skrevet til disken.

en: Normalization
da: Normalisering

en: Normalizing tracks
da: Normaliserer spor

en: Not enough space available on the disc
da: Ikke tilstrækkelig tilgængelig plads på disken

en: Not enough space available on the disc (%s available for %s)
da: Ikke tilstrækkelig plads tilgængelig på disken (%s tilgængelig til %s)

en: Not enough space available on the disc in "%s".
da: Ikke tilstrækkelig plads tilgængelig på disken i “%s”.

en: Number files according to a pattern
da: Nummerér filer efter et mønster

en: Number of Songs
da: Antal sange

en: Ongoing blanking process
da: Igangværende sletningsproces

en: Ongoing burning process
da: Igangværende brændingsproces

en: Ongoing checksumming operation
da: Igangværende tjeksumshandling

en: Ongoing copying process
da: Igangværende kopieringsproces

en: Only _Append
da: Læg kun _til

en: Only one option can be given at a time
da: Kun ét tilvalg kan angives ad gangen

en: Only one track at a time can be checked
da: Der kan kun tjekkes et spor ad gangen

en: Open Project
da: Åbn projekt

en: Open a New Window
da: Åbn et nyt vindue

en: Open a data project adding the URIs given on the command line
da: Åbn et dataprojekt med tilføjelse af URI's angivet i kommandolinjen

en: Open a project
da: Åbn et projekt

en: Open a video project adding the URIs given on the command line
da: Åbn et videoprojekt med tilføjelse af URI'er angivet i kommandolinjen

en: Open an MD5 file
da: Åbn en MD5-fil

en: Open an audio project adding the URIs given on the command line
da: Åbn et lydprojekt med tilføjelse af URI's angivet i kommandolinjen

en: Open the blank disc dialog
da: Åbn diskdialogen for blank disk

en: Open the check disc dialog
da: Åbn disktjek-dialogen

en: Open the selected files
da: Åbn de valgte filer

en: Open the selected video
da: Åbn den valgte video

en: Open the specified playlist as an audio project
da: Åbn den angivne spilleliste som et lydprojekt

en: Open the specified project
da: Åbn det angivne projekt

en: Options
da: Indstillinger

en: Options for plugin %s
da: Valgmuligheder for udvidelsesmodul %s

en: Outrange address
da: Adresse uden for rækkevidde

en: PATH
da: STI

en: PATH TO COVER
da: STI TIL OMSLAG

en: PATH TO DEVICE
da: STI TIL ENHED

en: PATH TO IMAGE
da: STI TIL AFTRYK

en: PLAYLIST
da: SPILLELISTE

en: PROJECT
da: PROJEKT

en: P_lugins
da: _Udvidelsesmoduler

en: P_review
da: _Forhåndsvisning

en: Paste files
da: Indsæt filer

en: Pause length:
da: Pauselængde:

en: Pick a Color
da: Vælg en farve

en: Playlists
da: Spillelister

en: Playlists cannot be added to video or audio discs
da: Spillelister kan ikke tilføjes til video- eller lyddiske

en: Please add files to the project.
da: Tilføj filer til projektet.

en: Please add files.
da: Tilføj filer.

en: Please add songs to the project.
da: Tilføj sange til projektet.

en: Please add songs.
da: Tilføj sange.

en: Please add videos.
da: Tilføj videoer.

en: Please choose another CD or DVD or insert a new one.
da: Vælg en anden cd eller dvd eller indsæt en ny.

en: Please eject the disc and reload it.
da: Skub disken ud og genindlæs den.

en: Please eject the disc from "%s" manually.
da: Skub disken ud fra “%s” manuelt.

en: Please insert a disc holding data.
da: Indsæt en disk som indeholder data.

en: Please insert a disc that is not copy protected.
da: Indsæt en disk som ikke er kopibeskyttet.

en: Please insert a rewritable disc holding data.
da: Indsæt en genskrivbar disk som indeholder data.

en: Please insert a writable CD or DVD if you don't want to write to an image file.
da: Indsæt en skrivbar cd eller dvd, hvis du ikke ønsker at skrive til en aftryksfil.

en: Please insert a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
da: Indsæt en skrivbar cd eller dvd med mindst %i MiB fri plads.

en: Please insert a writable CD or DVD.
da: Indsæt en skrivbar cd eller dvd.

en: Please insert a writable CD with at least %i MiB of free space.
da: Indsæt en skrivbar cd med mindst %i MiB fri plads.

en: Please insert a writable CD.
da: Indsæt en skrivbar cd.

en: Please insert a writable DVD with at least %i MiB of free space.
da: Indsæt en skrivbar dvd med mindst %i MiB fri plads.

en: Please insert a writable DVD.
da: Indsæt en skrivbar dvd.

en: Please install the following manually and try again:
da: Installér følgende manuelt og prøv igen:

en: Please install the following required applications and libraries manually and try again:
da: Installér følgende nødvendige programmer og biblioteker manuelt og prøv igen:

en: Please only add files with video content
da: Tilføj kun filer med videoindhold

en: Please re-insert the disc in the CD/DVD burner.
da: Genindsæt disken i cd/dvd-brænderen.

en: Please replace the disc with a disc holding data.
da: Udskift disken med en disk som indeholder data.

en: Please replace the disc with a rewritable disc holding data.
da: Udskift disken med en genskrivbar disk, som indeholder data.

en: Please replace the disc with a supported CD or DVD.
da: Udskift disken med en understøttet cd eller dvd.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
da: Udskift disken med en skrivbar cd eller dvd med mindst %i MiB fri plads.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD.
da: Udskift disken med en skrivbar cd eller dvd.

en: Please replace the disc with a writable CD with at least %i MiB of free space.
da: Udskift disken med en skrivbar cd med mindst %i MiB fri plads.

en: Please replace the disc with a writable CD.
da: Udskift disken med en skrivbar cd.

en: Please replace the disc with a writable DVD with at least %i MiB of free space.
da: Udskift disken med en skrivbar dvd med mindst %i MiB fri plads.

en: Please replace the disc with a writable DVD.
da: Udskift disken med en skrivbar dvd.

en: Please select a disc image.
da: Vælg et diskaftryk.

en: Please set it manually
da: Angiv det manuelt

en: Please type "%s --help" to see all available options
da: Tast “%s --help” for at se alle tilgængelige valgmuligheder

en: Please wait until the estimation of the size is completed.
da: Vent venligst indtil vurderingen af projektets størrelse er fuldført.

en: Please wait while the project is loading.
da: Vent venligst mens projektet indlæses.

en: Plugin
da: Udvidelsesmodul

en: Preparing to copy audio disc
da: Forbereder at kopiere lyddisk

en: Preparing to write
da: Forbereder skrivning

en: Print
da: Udskriv

en: Process "%s" ended with an error code (%i)
da: Proces “%s” afsluttede med en fejlkode (%i)

en: Progress
da: Fremskridt

en: Properties of %s
da: Egenskaber for %s

en: Quit Brasero
da: Afslut Brasero

en: R_ename…
da: _Omdøb …

en: Re_move All
da: Fj_ern alle

en: Re_place symbolic links
da: Er_stat symbolske links

en: Read options could not be created
da: Læsningsindstillinger kunne ikke oprettes

en: Readcd/Readom image
da: Readcd/Readom-aftryk

en: Real disc burning will take place in 10 seconds.
da: Diskbrænding starter om 10 sekunder.

en: Recent projects:
da: Nylige projekter:

en: Recording audio tracks on a rewritable disc is not advised.
da: Brænding af lydspor på en genskrivbar disk kan ikke tilrådes.

en: Recursive symbolic link
da: Rekursivt symbolsk link

en: Remove all files from the project
da: Slet alle filer fra projektet

en: Remove silences
da: Fjern stilhed

en: Remove the selected files from the project
da: Fjern de valgte filer fra projektet

en: Remove the selected slices
da: Fjern de valgte dele

en: Remove the selected videos from the project
da: Fjern de valgte videoer fra projektet

en: Rename the selected file
da: Omdøb den valgte fil

en: Rename to
da: Omdøb til

en: Renaming mode
da: Omdøbningstilstand

en: Replace symbolic links by their targets
da: Erstat symbolske links med deres målfiler

en: Restore the selected files
da: Gendan de markede filer

en: Retrieving DVD keys
da: Henter dvd-nøgler

en: Retrieving image format and size
da: Henter aftryksformat og -størrelse

en: Rewritable Blu-ray disc
da: Genskrivbar blu-ray-disk

en: SIDES
da: SIDER

en: SVCD image
da: SVCD-aftryk

en: Save Current Project
da: Gem nuværende projekt

en: Save Current Session
da: Gem nuværende session

en: Save _As…
da: Gem _som …

en: Save current project
da: Gem nuværende projekt

en: Save current project to a different location
da: Gem nuværende projekt et andet sted

en: Save project as a Brasero audio project
da: Gem projekt som et Brasero lydprojekt

en: Save project as a PLS playlist
da: Gem projekt som en PLS-spilleliste

en: Save project as a plain text list
da: Gem projekt som en almindelig tekstliste

en: Save project as an M3U playlist
da: Gem projekt som en M3U-spilleliste

en: Save project as an XSPF playlist
da: Gem projekt som en XSPF-spilleliste

en: Save project as an iriver playlist
da: Gem projekt som en iriver-spilleliste

en: Save the changes of current project before closing?
da: Gem ændringer i nuværende projekt før lukning?

en: Scaled
da: Skaleret

en: Search _Directory
da: Søg i _mappe

en: Searching for available discs
da: Søger efter tilgængelige diske

en: Seconds
da: Sekunder

en: Select Disc Image
da: Vælg diskaftryk

en: Select Files
da: Vælg filer

en: Select Playlist
da: Vælg spilleliste

en: Select a disc
da: Vælg en disk

en: Select a disc image to write
da: Vælg et diskaftryk at skrive

en: Select a disc to write to
da: Vælg et drev at skrive til

en: Select disc to copy
da: Vælg disk til kopiering

en: Select one song only please.
da: Vælg kun én sang.

en: Select the files you want to restore and click on the "Restore" button
da: Markér de filer du ønsker at gendanne og klik på “Gendan”-knappen

en: Set Bac_kground Properties
da: Angiv egenskaber for bag_grund

en: Set a horizontal layout
da: Angiv et horisontalt layout

en: Set a vertical layout
da: Angiv et vertikalt layout

en: Set the directory where to store temporary files
da: Angiv mappen, hvor midlertidige filer bliver lagret

en: Set the drive to be used for burning
da: Angiv drevet der vil blive brugt til brænding

en: Set the options for file filtering
da: Angiv indstillinger for filtrering af filer

en: Set to 0 for MD5, 1 for SHA1 and 2 for SHA256
da: Sæt til 0 for MD5, 1 for SHA1 og 2 for SHA256

en: Sets consistent sound levels between tracks
da: Angiver et konsistent lydniveau mellem spor

en: Should Nautilus extension output debug statements
da: Skal Nautilus-udvidelsen udskrive fejlsøgningsbeskeder

en: Should Nautilus extension output debug statements. The value should be set to true if it should.
da: Skal Nautilus-udvidelsen udskrive fejlsøgningsbeskeder. Værdien skal sættes til sand, hvis den skal.

en: Should brasero filter broken symbolic links
da: Skal Brasero filtrere ugyldige symbolske links

en: Should brasero filter broken symbolic links. Set to true, brasero will filter broken symbolic links.
da: Skal Brasero filtrere ugyldige symbolske links. Hvis sat til sand, så vil Brasero filtrere ugyldige symbolske links.

en: Should brasero filter hidden files
da: Skal Brasero filtrere skjulte filer

en: Should brasero filter hidden files. Set to true, brasero will filter hidden files.
da: Skal Brasero filtrere skjulte filer? Hvis sat til sand, så vil Brasero filtrere skjulte filer.

en: Should brasero replace symbolic links by their target files in the project. Set to true, brasero will replace symbolic links.
da: Skal Brasero erstatte symbolske links med deres målfiler i projektet? Hvis sat til sand, så vil Brasero erstatte symbolske links.

en: Should files be renamed to be fully Windows-compatible?
da: Skal filerne omdøbes, så de bliver fuldt ud Windows-kompatible?

en: Show a side pane along the project
da: Vis et sidepanel sammen med projektet

en: Show the _filtered file list (%d file) | Show the _filtered file list (%d files)
da[0]: Vis den _filterede filliste (%d fil)
da[1]: Vis den _filterede filliste (%d filer)

en: Simulation of (S)VCD burning
da: Simulering af (s)vcd-brænding

en: Simulation of CD copying
da: Simulering af cd-kopiering

en: Simulation of audio CD burning
da: Simulering af lyd-cd-brænding

en: Simulation of data CD burning
da: Simulering af data-cd-brænding

en: Simulation of data DVD burning
da: Simulering af data-dvd-brænding

en: Simulation of data DVD copying
da: Simulering af data-dvd kopiering

en: Simulation of data disc burning
da: Simulering af datadiskbrænding

en: Simulation of disc copying
da: Simulering af diskkopiering

en: Simulation of image to CD burning
da: Simulering af aftryk til cd-brænding

en: Simulation of image to DVD burning
da: Simulering af aftryk til dvd-brænding

en: Simulation of image to disc burning
da: Simulering af aftryk til diskbrænding

en: Simulation of video DVD burning
da: Simulering af video-dvd-brænding

en: Simulation of video disc burning
da: Simulering af aftryk til diskbrænding

en: Size
da: Størrelse

en: Size Estimation
da: Anslået størrelse

en: Size mismatch
da: Størrelse stemmer ikke overens

en: Slices Preview
da: Forhåndsvisning af dele

en: Slicing Method
da: Delingsmetode

en: Solid color
da: Ensfarvet

en: Some files don't have a suitable name for a fully Windows-compatible CD.
da: Nogle filer har ikke et passende navn for en fuldt ud Windows-kompatibel cd.

en: Some files have invalid filenames
da: Nogle filer har ugyldige filnavne

en: Some files may be corrupted on the disc
da: Nogle filer kan være ødelagt på disken

en: Some of the selected songs are suitable for creating DTS tracks.
    This type of audio CD track provides a higher quality of sound but can only be played by specific digital players.
    Note: if you agree, normalization will not be applied to these tracks.
da: Nogen af de valgte sange er brugbare til at oprette DTS-spor.
    Denne type lyd-cd-spor giver en højere lydkvalitet, men kan kun blive afspillet af specifikke digitale afspillere.
    Bemærk: hvis du godkender vil normalisering ikke blive anvendt på disse spor.

en: Song Information
da: Sanginformation

en: Song end:
da: Sangens slutning:

en: Song information for track %02i
da: Sanginformation for spor %02i

en: Song start:
da: Sangens start:

en: Song titles
da: Sangtitler

en: Space
da: Plads

en: Split
da: Del

en: Split Track
da: Del spor

en: Split the selected track
da: Del det valgte spor

en: Split this track every
da: Del dette spor hvert

en: Split this track in
da: Del dette spor i

en: Split track for each silence
da: Del sporet ved hver stilhed

en: Split track in a fixed number of parts
da: Del sporet i et fast antal dele

en: Split track in parts with a fixed length
da: Del sporet i dele med en fastlagt længde

en: Split track manually
da: Del spor manuelt

en: Start and stop playing
da: Start og stop afspilning

en: Start burning immediately.
da: Start brænding med det samme.

en: Start to burn the contents of the selection
da: Start brænding af udvalgets indhold

en: Starting to record
da: Starter brænding

en: Substitute text
da: Erstat tekst

en: Success
da: Fuldført

en: Temporary files
da: Midlertidige filer

en: Text color
da: Tekstfarve

en: That way, old files from previous sessions will be usable after burning.
da: På den måde vil gamle filer fra tidligere sessioner være brugbare efter brænding.

en: The XID of the parent window
da: XID'et for det overliggende vindue

en: The children of this directory will have 7 parent directories.
    Brasero can create an image of such a file hierarchy and burn it but the disc may not be readable on all operating systems.
    Note: Such a file hierarchy is known to work on Linux.
da: Undermapper af denne mappe vil have 7 overmapper.
    Brasero kan oprette et aftryk af et sådant filhieraki og brænde det, men disken kan måske ikke læses i alle operativsystemer.
    Bemærk: Et sådant filhieraki er kendt for at virke i Linux.

en: The contents of the project changed since it was saved.
da: Projektets indhold er ændret, siden det blev gemt.

en: The currently inserted disc could not be blanked.
da: Den indsatte disk kunne ikke slettes.

en: The data size is too large for the disc and you must remove files from the selection otherwise.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognised and therefore need overburn option.
    NOTE: This option might cause failure.
da: Projektets datastørrelse er for stor til disken, så du bliver nødt til at fjerne filer fra projektet.
    Du kan overveje at anvende denne valgmulighed, hvis du bruger en 90 eller 100 minutters cd-r(w), som ikke genkendes korrekt og derfor kræver overbrændingsmuligheden.
    BEMÆRK: Denne valgmulighed kan forårsage fejl.

en: The data size is too large for the disc even with the overburn option.
da: Projektets datastørrelse er for stor til disken selv med overbrændingsvalgmuligheden.

en: The device timed out
da: Enheden tidsudløb

en: The disc could not be ejected though it needs to be removed for the current operation to continue.
da: Disken kunne ikke skubbes ud, selvom det er nødvendigt, for at den nuværende handling kan fortsætte.

en: The disc in "%s" cannot be ejected
da: Disken i %s kan ikke skubbes ud

en: The disc in "%s" is empty.
da: Disken i “%s” er tom.

en: The disc in "%s" is not rewritable.
da: Disken i “%s” er ikke genskrivbar.

en: The disc in "%s" is not supported.
da: Disken i “%s” er ikke understøttet.

en: The disc in "%s" is not writable.
da: Disken i “%s” er ikke skrivbar.

en: The disc in "%s" needs to be reloaded.
da: Disken i “%s” har behov for at blive genindlæst.

en: The disc in the drive holds data.
da: Disken i drevet indeholder data.

en: The disc is not supported
da: Disken ikke understøttet

en: The disc is ready for use.
da: Disken er klar til brug.

en: The disc mount point could not be retrieved
da: Diskens monteringspunkt kunne ikke hentes

en: The disc needs to be reloaded before being recorded
da: Disken skal genindlæses, før den kan brændes

en: The disc was successfully blanked.
da: Disken blev slettet problemfrit.

en: The drive address could not be retrieved
da: Drevets adresse kunne ikke hentes

en: The drive cannot be locked (%s)
da: Drevet kan ikke låses (%s)

en: The drive cannot burn
da: Drevet kan ikke brænde

en: The drive has no rewriting capabilities
da: Drevet er ikke i stand til at genskrive

en: The drive is busy
da: Drevet er optaget

en: The drive is empty
da: Drevet er tomt

en: The drive that holds the source disc will also be the one used to record.
da: Drevet, der indeholder kildedisken, vil også blive brugt til brænding.

en: The file does not appear to be a playlist
da: Filen ser ikke ud til at være en spilleliste

en: The file integrity check could not be performed.
da: Tjek af filintegritet kan ikke udføres.

en: The file integrity check was performed successfully.
da: Filintegritetskontrollen blev udført med succes.

en: The file is empty
da: Filen er tom

en: The file is not stored locally
da: Filen er ikke lagret lokalt

en: The filesystem on this volume does not support large files (size over 2 GiB).
    This can be a problem when writing DVDs or large images.
da: Filsystemet på denne volumen understøtter ikke store filer (størrelse over 2 GiB).
    Dette kan være et problem ved skrivning af dvd'er eller store diskaftryk.

en: The filesystem you chose to store the temporary image on cannot hold files with a size over 2 GiB
da: Det filsystem, du valgte at lagre det midlertidige diskaftryk på, kan ikke lagre filer med en størrelse over 2 GiB

en: The following files appear to be corrupted:
da: Følgende filer ser ud til at være beskadigede:

en: The format of the disc image could not be identified
da: Diskaftrykkets format kunne ikke identificeres

en: The image could not be created at the specified location
da: Aftrykket kunne ikke oprettes på den angivne placering

en: The image could not be loaded.
da: Billedet kunne ikke indlæses.

en: The last browsed folder while looking for images to burn
da: Den sidst gennemsete mappe, mens der blev kigget efter billeder til at brænde

en: The location you chose to store the image on does not have enough free space for the disc image
da: Den placering, du valgte til at gemme aftrykket, har ikke tilstrækkelig fri plads til diskaftrykket

en: The location you chose to store the temporary image on does not have enough free space for the disc image (%ld MiB needed)
da: Den placering, du valgte til at gemme det midlertidige aftryk, har ikke tilstrækkelig fri plads til at lagre diskaftrykket (%ld MiB kræves)

en: The operation cannot be performed.
da: Operationen kan ikke udføres.

en: The priority value for the plugin
da: Prioriteringsværdien for udvidelsesmodulet

en: The project "%s" does not exist
da: Projektet “%s” eksisterer ikke

en: The project could not be opened
da: Projektet kunne ikke åbnes

en: The project is empty
da: Projektet er tomt

en: The project is too large for the disc and you must remove files from it.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognized and therefore needs the overburn option.
    Note: This option might cause failure.
da: Projektet er for stort til disken, og du skal fjerne filer fra projektet.
    Du kan overveje at bruge denne valgmulighed, hvis du bruger en 90 eller 100 minutters cd-r(w), som ikke genkendes korrekt og derfor kræver overbrændingsmuligheden.
    Bemærk: Denne valgmulighed kan forårsage fejl.

en: The project is too large for the disc even with the overburn option.
da: Projektet er for stort til disken selv med overbrændingsvalgmuligheden.

en: The session could not be imported.
da: Sessionen kunne ikke importeres.

en: The simulation was successful.
da: Simulationen blev gennemført.

en: The size of the file is over 2 GiB. Files larger than 2 GiB are not supported by the ISO9660 standard in its first and second versions (the most widespread ones).
    It is recommended to use the third version of the ISO9660 standard, which is supported by most operating systems, including Linux and all versions of Windows™.
    However, Mac OS X cannot read images created with version 3 of the ISO9660 standard.
da: Størrelsen på filen er over 2 GiB. Filer større end 2 GiB er ikke understøttet af ISO9660-standarden i dens første og anden udgave (de mest udbredte).
    Det anbefales at bruge den tredje version af ISO9660-standarden, som er understøttet af de fleste operativsystemer, herunder Linux og alle udgaver af Windows™.
    Dog kan MacOS X ikke læse aftryk oprettet med version 3 af ISO9660-standarden.

en: The size of the volume could not be retrieved
da: Volumens størrelse kunne ikke hentes

en: The speed to be used
da: Hastigheden, som skal bruges

en: The system is too slow to write the disc at this speed. Try a lower speed
da: Systemet er for langsomt til at skrive disken ved denne hastighed. Prøv en lavere hastighed

en: The track is shorter than 6 seconds
da: Sporet er kortere end 6 sekunder

en: The track wasn't split.
da: Sporet blev ikke delt.

en: The track will be padded at its end.
da: Sporet vil blive forlænget i dets slutning.

en: The type of checksum used for files
da: Typen af tjeksum, som bruges for filerne

en: The type of checksum used for images
da: Typen af tjeksum, som bruges for aftrykkene

en: The version of "%s" is too old
da: Denne version af “%s” er for gammel

en: There are files already burned on this disc. Would you like to import them?
da: Der er filer som allerede er brændt til denne disk. Vil du importere dem?

en: There are no files to write to disc
da: Der er ingen filer at skrive til disken

en: There are no songs to write to disc
da: Der er ingen sange at brænde til disken

en: There are no videos to write to disc
da: Der er ingen videoer at brænde til disken

en: There are some files left to burn
da: Der er nogle filer tilbage at brænde

en: There are some more songs left to burn
da: Der er nogle flere sange tilbage at brænde

en: There are some more videos left to burn
da: Der er nogle flere videoer tilbage at brænde

en: There is no disc in "%s".
da: Der er ingen disk i “%s”.

en: There is no inserted disc to copy.
da: Der er ikke indlæst en disk til kopiering.

en: There is no selected disc image.
da: Der er ikke valgt et diskaftryk.

en: There is no space left on the device
da: Der er ikke mere plads tilbage på enheden

en: There is no track to burn
da: Der er intet spor at brænde

en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned
da: Der er kun valgt én fil(“%s”). Denne fil er et aftryk af en disk, og dens indhold kan brændes

en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned.
da: Der er kun valgt én fil(“%s”). Denne fil er et aftryk af en disk, og dens indhold kan brændes.

en: There seem to be no corrupted files on the disc
da: Det ser ikke ud til, at der er beskadigede filer på disken

en: This file is a video and therefore only the audio part can be written to the disc.
da: Denne fil er en video, og derfor kan kun lyddelen skrives til disken.

en: This information will be written to the disc using CD-Text technology. It can be read and displayed by some audio CD players.
da: Denne information vil blive skrevet til disken ved brug af cd-text-teknologi. Den kan læses og vises af nogle lyd-cd-afspillere.

en: This is not supported by the current active burning backend.
da: Dette understøttes ikke af den nuværende aktive brændingsmotor (backend).

en: This value represents the burning flags that were used in such a context the last time.
da: Denne værdi repræsenterer brændingsflagene, som blev brugt i en lignende sammenhæng sidste gang.

en: This value represents the speed that was used in such a context the last time.
da: Denne værdi repræsenterer hastigheden, som blev brugt i en lignende sammenhæng sidste gang.

en: This version of genisoimage is not supported
da: Denne version af genisoimage er ikke understøttet

en: This version of mkisofs is not supported
da: Denne version af mkisofs er ikke understøttet

en: This will remove all previous results.
da: Dette vil fjerne alle tidligere resultater.

en: Those names should be changed and truncated to 64 characters.
da: Disse navne skal ændres og beskæres til 64 tegn.

en: Tiled
da: Flisemønster

en: Title
da: Titel

en: Title:
da: Titel:

en: To add files to this project click the "Add" button or drag files to this area
da: For at tilføje filer til dette projekt skal du klikke på “Tilføj”-knappen eller trække filer til dette område

en: To remove files select them then click on the "Remove" button or press "Delete" key
da: For at fjerne filer skal du markere dem og klikke på “Fjern”-knappen eller trykke på “Delete”-tasten

en: Total time: %02i:%02i:%02i
da: Samlet tid: %02i:%02i:%02i

en: Track
da: Spor

en: Track length:
da: Sporlængde:

en: Transcoding "%s"
da: Omkoder “%s”

en: Transcoding song
da: Omkoder sang

en: Type mismatch
da: Type stemmer ikke overens

en: URI of an image file to burn (autodetected)
da: URI for en aftryksfil, som skal brændes (auto-genkendt)

en: Underline
da: Understreget

en: Unknown character encoding
da: Ukendt tegnkodning

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

en: Unknown song
da: Ukendt sang

en: Unnamed CD/DVD Drive
da: Unavngivet cd/dvd-drev

en: Unreadable file
da: Ikke-læsbar fil

en: Use an _MD5 file to check the disc
da: Brug en _MD5-fil til at kontrollere disken

en: Use an external .md5 file that stores the checksum of a disc
da: Brug en ekstern .md5-fil, der gemmer tjeksummen af en disk

en: Use burn_proof (decrease the risk of failures)
da: Brug burn_proof (mindsker risikoen for fejl)

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord
da: Bruges sammen med “-immed”-flaget med cdrecord

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord.
da: Bruges sammen med “-immed”-flaget med cdrecord.

en: VCD image
da: VCD-aftryk

en: VCD type:
da: Vcd-type:

en: VIDEO_TS directory is missing or invalid
da: VIDEO_TS-mappe mangler eller er ugyldig

en: Vertical gradient
da: Vertikal gradient

en: Video DVD could not be opened
da: Video-dvd kunne ikke åbnes

en: Video DVD image
da: Video-dvd-aftryk

en: Video DVD successfully burned
da: Video-dvd brændt uden fejl

en: Video Options
da: Videoindstillinger

en: Video disc (%s)
da: Videodisk (%s)

en: Video format:
da: Videoformat:

en: Volume could not be created
da: Volumen kunne ikke oprettes

en: When several plugins are available for the same task, this value is used to determine which plugin should be given priority. 0 means the plugin's native priority is used. A positive value overrides the plugin's native priority. A negative value disables the plugin.
da: Når flere udvidelsesmoduler er tilgængelige til samme opgave, bruges denne værdi til at bedømme hvilket udvidelsesmodul, som skal gives prioritering. 0 betyder at udvidelsesmodulets native prioritet er brugt. En positiv værdi overskriver udvidelsesmodulets native prioritet. En negativ værdi deaktiverer udvidelsesmodulet.

en: Whether to display file preview. Set to true to use it.
da: Hvorvidt filer skal forhåndsvises. Sæt til sand for at forhåndsvise.

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao
da: Hvorvidt “--driver generic-mmc-raw”-flaget skal bruges med cdrdao

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao. Set to True, brasero will use it; it may be a workaround for some drives/setups.
da: Hvorvidt “--driver generic-mmc-raw”-flaget skal bruges med cdrdao. Hvis sat til sand, så vil Brasero bruge det; det kan være en alternativ løsning for visse drev/opsætninger.

en: Whether to use the "-immed" flag with cdrecord. Use with caution (set to true) as it's only a workaround for some drives/setups.
da: Hvorvidt “-immed”-flaget med cdrecord skal bruges. Brug med forsigtighed (sat til sand), da det kun er en alternativ løsning for visse drev/opsætninger.

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs
da: Hvorvidt “-use-the-force-luke=dao”-flaget skal bruges med growisofs

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs. Set to false, brasero won't use it; it may be a workaround for some drives/setups.
da: Hvorvidt “-use-the-force-luke=dao”-flaget skal bruges med growisofs. Hvis sat til falsk, så vil Brasero ikke bruge det; det kan være en alternativ løsning for visse drev/opsætninger.

en: White list of additional plugins to use
da: Hvidliste med yderligere udvidelsesmoduler, som skal bruges

en: Would you like to burn beyond the disc's reported capacity?
da: Vil du at brænde ud over diskens angivne kapacitet?

en: Would you like to burn the selection of files across several media?
da: Ønsker du at brænde de udvalgte filer fordelt på flere medier?

en: Writable Blu-ray disc
da: Skrivbar blu-ray-disk

en: Write contents to a CD or DVD
da: Skriv indhold til en cd eller dvd

en: Write disc image to a CD or DVD
da: Skriv diskaftryk til en cd eller dvd

en: Write to Disc
da: Skriv til disk

en: Writing
da: Skriver

en: Writing CD-Text information
da: Skriver cd-tekst-information

en: Writing cue sheet
da: Skriver cue-ark

en: Writing leadin
da: Skriver leadin

en: Writing leadout
da: Skriver leadout

en: Writing track %02i
da: Skriver spor %02i

en: Writing track %s
da: Skriver spor %s

en: Wrong command line option.
da: Forkert kommandolinjetilvalg.

en: You do not have the required permission to write at this location
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at skrive til denne placering

en: You do not have the required permissions to use this drive
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at bruge dette drev

en: You may want to free some space on the disc and retry
da: Du kan eventuelt frigøre noget plads på disken og forsøge igen

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Brasero; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
da: Du burde have modtaget en kopi af licensen GNU General Public License sammen med Brasero; hvis ikke så skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA

en: Your project has not been saved.
da: Dit projekt er ikke blevet gemt.

en: _About
da: _Om

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Add File
da: _Tilføj fil

en: _Add Files
da: _Tilføj filer

en: _Blank
da: _Slet

en: _Blank Disc
da: _Slet disk

en: _Blank Disc…
da: _Slet disk …

en: _Blank…
da: _Slet …

en: _Burn
da: _Brænd

en: _Burn Image…
da: _Brænd aftryk …

en: _Burn Several Discs
da: _Brænd flere diske

en: _Burn…
da: _Brænd …

en: _Cancel Burning
da: _Annullér brænding

en: _Cancel Loading
da: _Afbryd indlæsning

en: _Change Location
da: _Ændr placering

en: _Check
da: _Kontrollér

en: _Check Disc…
da: _Kontrollér disk …

en: _Check Integrity…
da: _Kontrollér integritet …

en: _Color
da: _Farve

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Continue
da: _Fortsæt

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Copy Disc…
da: _Kopiér disk …

en: _Cover Editor
da: _Omslagsredigering

en: _Deactivate All
da: _Deaktivér alle

en: _Disable Full Windows Compatibility
da: _Deaktivér fuld Windows-kompatibilitet

en: _Discard
da: _Kassér

en: _Discard Changes
da: _Kassér ændringer

en: _Discard File
da: _Kassér fil

en: _Discard File Selection
da: _Kassér filmarkering

en: _Discard Project
da: _Kassér projekt

en: _Don't split
da: Del _ikke

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Edit Information…
da: _Redigér information …

en: _Eject
da: _Åbn

en: _Empty Project
da: _Tøm projekt

en: _Fast blanking
da: _Hurtig sletning

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Hide changes
da: _Skjul ændringer

en: _Horizontal Layout
da: _Horisontalt layout

en: _Image
da: _Billede

en: _Import
da: _Importér

en: _Keep
da: _Behold

en: _Keep Current Extension
da: _Behold nuværende filendelse

en: _Keep Current Location
da: _Behold nuværende placering

en: _Keep File Selection
da: _Behold filmarkering

en: _List of slices that are to be created:
da: _Liste over dele som vil blive oprettet:

en: _New
da: _Ny

en: _New Project
da: _Nyt projekt

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open…
da: _Åbn …

en: _Options…
da: _Indstillinger …

en: _Overburn
da: _Overbrænding

en: _Project
da: _Projekt

en: _Recent Projects
da: N_ylige projekter

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Remove Files
da: _Fjern filer

en: _Rename
da: _Omdøb

en: _Rename for Full Windows Compatibility
da: _Omdøb for fuld Windows-kompatibilitet

en: _Replace
da: Er_stat

en: _Replace Disc
da: _Udskift disk

en: _Restore
da: _Gendan

en: _Save
da: _Gem

en: _Save Log
da: _Gem log

en: _Search Directory
da: _Søg i mappe

en: _Show Side Panel
da: _Vis sidepanel

en: _Show changes
da: _Vis ændringer

en: _Simulate before burning
da: _Simulér før brænding

en: _Slice
da: _Opdel

en: _Split
da: _Del

en: _Split Track…
da: _Del spor …

en: _Text Color
da: _Tekstfarve

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _Vertical Layout
da: _Vertikalt layout

en: _Video project
da: V_ideoprojekt

en: _View
da: _Vis

en: _Write to Disc…
da: _Skriv til disk …

en: at the beginning
da: i begyndelsen

en: at the end
da: i slutningen

en: by %s
da: af %s

en: cdrdao burning suite
da: cdrdao-brændingssuite

en: cdrkit burning suite
da: cdrkit-brændingssuite

en: cdrtools burning suite
da: cdrtools-brændingssuite

[ctx: disc]
en: Image files
da: Aftryksfiler

[ctx: disc]
en: Please select another image.
da: Vælg et andet aftryk.

en: disc;cdrom;dvd;burn;audio;video;
da: disk;cd-rom;cd;dvd;brænd;brænde;lyd;video;

en: growisofs burning suite
da: growisofs-brændingssuite

en: libburn library could not be initialized
da: libburn-biblioteket kunne ikke initialiseres

en: libburn track could not be created
da: libburn-spor kunne ikke oprettes

en: libburnia burning suite
da: libburnia-brændingssuite

en: libisofs could not be initialized.
da: libisofs kan ikke initialiseres.

en: libisofs reported an error while adding contents to directory "%s" (%x)
da: libisofs rapporterede en fejl under tilføjelse af indhold til mappen “%s” (%x)

en: libisofs reported an error while adding file at path "%s"
da: libisofs rapporterede en fejl under tilføjelse af fil med stien “%s”

en: libisofs reported an error while creating directory "%s"
da: libisofs rapporterede en fejl under oprettelse af mappe “%s”

en: parts
da: dele

[ctx: picture]
en: Image files
da: Billedfiler

[ctx: picture]
en: Please select another image.
da: Vælg et andet billede.

en: seconds
da: sekund

en: with
da: med
