eog master - en to da translation catalogue (306 entries)

en:  (invalid Unicode)
da:  (ugyldig Unicode)

en: %.1f (35mm film)
da: %.1f (35mm-film)

en: %.1f (lens)
da: %.1f (linse)

en: %a, %d %B %Y
da: %a %d. %B %Y

en: %a, %d %B %Y  %X
da: %a %d. %B %Y  %X

en: %d%%
da: %d %%

en: %lu second | %lu seconds
da[0]: %lu sekund
da[1]: %lu sekunder

en: <b>%f:</b> original filename
da: <b>%f:</b> oprindeligt filnavn

en: <b>%n:</b> counter
da: <b>%n:</b> tæller

en: A trash for “%s” couldn’t be found. Do you want to remove this image permanently?
da: Der kunne ikke findes en papirkurv for “%s”. Vil du slette dette billede permanent?

en: A value greater than 0 determines the seconds an image stays on screen until the next one is shown automatically. Zero disables the automatic browsing.
da: En værdi større end 0 angiver antallet af sekunder et billede bliver på skærmen før det næste vises automatisk. Nul deaktiverer den automatisk gennemsening.

en: Activate fullscreen mode with double-click
da: Aktivér fuldskærmstilstand ved dobbeltklik

en: Active plugins
da: Aktive udvidelsesmoduler

en: All files
da: Alle filer

en: Allow zoom greater than 100% initially
da: Tillad zoom større end 100% ved start

en: Aperture
da: Blændeåbning

en: Are you sure you want to move
    the selected image to the trash? | Are you sure you want to move
    the %d selected images to the trash?
da[0]: Er du sikker på, at du vil flytte
    det valgte billede til papirkurven?
da[1]: Er du sikker på, at du vil flytte 
    de %d valgte billeder til papirkurven?

en: Are you sure you want to move
    “%s” to the trash?
da: Er du sikker på, at du vil flytte
    “%s” til papirkurven?

en: Are you sure you want to remove
    the selected image permanently? | Are you sure you want to remove
    the %d selected images permanently?
da[0]: Er du sikker på, at du vil fjerne
    det valgte billede permanent?
da[1]: Er du sikker på, at du vil fjerne
    de %d valgte billeder permanent?

en: Are you sure you want to remove
    “%s” permanently?
da: Er du sikker på, at du vil at fjerne
    “%s” permanent?

en: As _background
da: Som _baggrund

en: As check _pattern
da: Som ternet _mønster

en: As custom c_olor:
da: Som brugerdefineret _farve:

en: As custom color:
da: Som brugerdefineret farve:

en: At least two file names are equal.
da: Mindst to filnavne er ens.

en: Automatic orientation
da: Automatisk orientering

en: Background
da: Baggrund

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Both
da: Begge

en: Browse and rotate images
da: Gennemse og rotér billeder

en: Bytes
da: Byte

en: C_enter:
da: C_entrum:

en: Camera
da: Kamera

en: Changes the visibility of the image gallery pane in the current window
da: Skifter synligheden af billedgalleriruden i det aktuelle vindue

en: Choose a folder
da: Vælg en mappe

en: Close _without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: Close main window without asking to save changes.
da: Luk hovedvinduet uden at spørge om ændringer skal gemmes.

en: Color for Transparent Areas
da: Farve for gennemsigtige områder

en: Could not display help for Image Viewer
da: Kunne ikke vise hjælp til billedfremviser

en: Could not load image “%s”.
da: Kunne ikke indlæse billedet “%s”.

en: Could not save image “%s”.
da: Kunne ikke gemme billedet “%s”.

en: Couldn’t access trash.
da: Kunne ikke tilgå papirkurven.

en: Couldn’t allocate memory for loading JPEG file
da: Kunne ikke tildele hukommelse til indlæsning af JPEG-fil

en: Couldn’t create temporary file for saving: %s
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil til gemning: %s

en: Couldn’t delete file
da: Kunne ikke slette fil

en: Couldn’t retrieve image file
da: Kunne ikke indhente billedfil

en: Couldn’t retrieve image file information
da: Kunne ikke indhente billedfilsinformation

en: Date
da: Dato

en: Date in statusbar
da: Dato i statuslinje

en: Delay in seconds until showing the next image
da: Ventetid i sekunder før næste billede vises

en: Details
da: Detaljer

en: Determines how transparency should be indicated. Valid values are CHECK_PATTERN, COLOR and NONE. If COLOR is chosen, then the trans-color key determines the color value used.
da: Bestemmer hvordan gennemsigtighed vises. Gyldige værdier er CHECK_PATTERN, COLOR og NONE. Hvis COLOR er valgt, angiver nøglen trans-color den benyttede farveværdi.

en: Disable image gallery
da: Deaktivér billedgalleri

en: Do _not ask again during this session
da: _Spørg ikke igen i denne session

en: EXIF not supported for this file format.
da: EXIF er ikke understøttet for dette filformat.

en: E_xpand images to fit screen
da: Til_pas billeder til skærmen

en: East
da: Øst

en: Enlarge the image
da: Forstør billedet

en: Error launching System Settings:
da: Fejl ved start af systemindstillinger:

en: Error on deleting image %s
da: Fejl ved sletning af billedet %s

en: Error printing file:
    %s
da: Fejl ved udskrivning af fil:
    %s

en: Exposure
da: Eksponering

en: Extrapolate Image
da: Ekstrapolér billede

en: File Name Preview
da: Forhåndsvisning af filnavn

en: File Path Specifications
da: Specifikationer af filsti

en: File Size
da: Filstørrelse

en: File format is unknown or unsupported
da: Filformatet er ukendt eller understøttes ikke

en: Fit the image to the window
da: Tilpas billedet til vinduet

en: Focal Length
da: Brændvidde

en: Folder
da: Mappe

en: Fullscreen with double-click
da: Fuldskærm ved dobbeltklik

en: GNOME Image Viewer
da: Gnomes billedfremviser

en: GPS Data
da: GPS-data

en: Go to the first image of the gallery
da: Gå til det første billede i galleriet

en: Go to the last image of the gallery
da: Gå til det sidste billede i galleriet

en: Go to the next image of the gallery
da: Gå til det næste billede i galleriet

en: Go to the previous image of the gallery
da: Gå til det forrige billede i galleriet

en: Hide sidebar
da: Skjul sidebjælken

en: Horizontal
da: Vandret

en: If activated and no image is loaded in the active window, the file chooser will display the user’s pictures folder using the XDG special user directories. If deactivated or the pictures folder has not been set up, it will show the current working directory.
da: Hvis aktiveret, og intet billede er indlæst i det aktive vindue, vil filvælgeren vise brugerens billedmappe ved brug af de specielle XDG-brugermapper. Hvis deaktiveret, eller hvis billedmappen ikke er blevet konfigureret, vil den vise den aktuelle arbejdsmappe.

en: If activated, Eye of GNOME won’t ask for confirmation when moving images to the trash. It will still ask if any of the files cannot be moved to the trash and would be deleted instead.
da: Hvis aktiveret, vil GNOMEs øje ikke spørge om bekræftelse når billeder flyttes til papirkurven. Programmet vil dog stadig spørge, hvis nogle af filerne ikke kan flyttes til papirkurven og i stedet vil blive slettet.

en: If the transparency key has the value COLOR, then this key determines the color which is used for indicating transparency.
da: Hvis nøglen transparency har værdien COLOR, angiver denne nøgle hvilken farve, der benyttes til at angive gennemsigtighed.

en: If this is active, the color set by the background-color key will be used to fill the area behind the image. If it is not set, the current GTK+ theme will determine the fill color.
da: Hvis denne er aktiveret, vil den farve som er defineret af nøglen background-color blive brugt til at udfylde området bag ved billedet. Hvis den ikke er aktiveret, vil det nuværende GTK+-tema bestemme udfyldningsfarven.

en: If this is set to FALSE small images will not be stretched to fit into the screen initially.
da: Hvis denne er sat til FALSE, vil små billeder ikke blive strakt for at passe til skærmen ved start.

en: If you don’t save, all your changes will be lost.
da: Hvis ikke du gemmer, vil alle dine ændringer gå tabt.

en: If you don’t save, your changes will be lost.
da: Hvis ikke du gemmer, vil dine ændringer gå tabt.

en: Image
da: Billede

en: Image Data
da: Billeddata

en: Image Enhancements
da: Billedforbedringer

en: Image Prope_rties
da: _Billedegenskaber

en: Image Settings
da: Billedindstillinger

en: Image Taking Conditions
da: Vilkår for billedtagning

en: Image View
da: Billedvisning

en: Image Viewer
da: Billedfremviser

en: Image Viewer also allows to view the images in a fullscreen slideshow mode or set an image as the desktop wallpaper. It reads the camera tags to automatically rotate your images in the correct portrait or landscape orientation.
da: Billedfremviser giver også mulighed for at se billederne i fuldskærm i præsentationstilstand eller at vælge et billede som skrivebordstapet. Programmet læser også billedmærkater fra kameraet for derved automatisk at kunne rotere dine billeder i den korrekte portræt- eller landskabsorientering.

en: Image Viewer could not determine a supported writable file format based on the filename.
da: Billedfremviser kunne ikke finde et understøttet skrivbart filformat baseret på filnavnet.

en: Image Viewer is the official image viewer for the GNOME desktop. It integrates with the GTK look and feel of GNOME, and supports many image formats for viewing single images or images in a collection.
da: Billedfremviser er den officielle billedfremviser på GNOME-skrivebordet. Den integrerer med GNOMEs GTK-udseende og -opførsel og understøtter mange billedformater for fremvisning af enkeltbilleder eller samlinger.

en: Image Zoom
da: Billedzoom

en: Image _Gallery
da: Billed_galleri

en: Image gallery pane position. Set to 0 for bottom; 1 for left; 2 for top; 3 for right.
da: Placering af billedgalleriruden. Sæt til 0 for nederst; 1 for venstre; 2 for øverst; 3 for højre.

en: Image loading failed.
da: Indlæsning af billede mislykkedes.

en: Inches
da: Tommer

en: Interpolate Image
da: Interpolér billede

en: Leave fullscreen mode
da: Forlad fuldskærmstilstand

en: List of active plugins. It doesn’t contain the “Location” of the active plugins. See the .eog-plugin file for obtaining the “Location” of a given plugin.
da: Liste af aktive udvidelsesmoduler. Den indeholder ikke “Placeringen” af de aktive udvidelsesmoduler. Kig i “.eog-plugin”-filen for at finde “Placeringen” for et bestemt udvidelsesmodul.

en: Loop through the image sequence
da: Gå i løkke gennem billedsekvensen

en: Maker Note
da: Bemærkning fra producent

[ctx: MessageArea]
en: Hi_de
da: Skj_ul

en: Metering
da: Måletilstand

en: Millimeters
da: Millimeter

en: Move to _Trash
da: Flyt til _papirkurv

en: Name
da: Navn

en: No image loaded.
da: Intet billede indlæst.

en: No images found in “%s”.
da: Ingen billeder fundet i “%s”.

en: None
da: Ingen

en: North
da: Nord

en: Not Available
da: Ikke tilgængelig

en: Op_en With…
da: Åbn _med …

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: Open Image
da: Åbn billede

en: Open _With…
da: Åbn _med …

en: Open in a single window, if multiple windows are open the first one is used
da: Åbn et enkelt vindue. Hvis der er flere åbne vinduer, vil det første blive brugt

en: Open in fullscreen mode
da: Åbn i fuldskærmstilstand

en: Open in slideshow mode
da: Åbn i præsentationstilstand

en: Open with _Document Viewer
da: Åbn med _Dokumentfremviser

en: Opening image “%s”
da: Åbner billedet “%s”

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Other
da: Andet

en: Page Setup
da: Sideopsætning

en: Pause or resume the slideshow
da: Paus eller genoptag præsentationen

en: Picture;Slideshow;Graphics;
da: Billede;Foto;Fotografi;Præsentation;Slideshow;Grafik;

en: Please try a different file extension like .png or .jpg.
da: Prøv med en anden filendelse, såsom .png eller .jpg.

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Position
da: Placering

en: Prefere_nces
da: _Indstillinger

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Presenter
da: Præsentation

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Prope_rties
da: _Egenskaber

en: Properties
da: Egenskaber

en: Reload Image
da: Genindlæs billede

en: Reload current image
da: Genindlæs nuværende billede

en: Rename from:
da: Omdøb fra:

en: Rotate Counter_clockwise
da: Rotér _mod uret

en: Rotate the image 90 degrees to the left
da: Rotér billedet 90 grader til venstre

en: Rotate the image 90 degrees to the right
da: Rotér billedet 90 grader til højre

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
da: Kør “%s --help” for at se den fulde liste af tilgængelige kommandolinjetilvalg.

en: S_elect the images you want to save:
da: _Vælg de billeder, du vil gemme:

en: S_ide Pane
da: Side_rude

en: S_tatus Bar
da: _Statuslinje

en: Save As
da: Gem som

en: Save Image
da: Gem billede

en: Save _As
da: Gem _som

en: Save _As…
da: Gem _som …

en: Save changes to image “%s” before closing?
da: Gem ændringer til billedet “%s” inden lukning?

en: Saving image locally…
da: Gemmer billede lokalt …

en: Saving image “%s” (%u/%u)
da: Gemmer billedet “%s” (%u/%u)

en: Scroll wheel zoom
da: Rullehjulszoom

en: Sequence
da: Sekvens

en: Set as Wa_llpaper
da: Anvend som _baggrund

en: Sho_w
da: _Vis

en: Show Containing _Folder
da: Vis indeholdende _mappe

en: Show Details
da: Vis detaljer

en: Show Presen_ter
da: Vis præsen_tation

en: Show the application’s version
da: Vis programmets version

en: Show the current image in fullscreen mode
da: Vis det valgte billede i fuldskærmstilstand

en: Show the folder which contains this file in the file manager
da: Vis den mappe, som indeholder denne fil, i filhåndteringen

en: Show the image at its normal size
da: Vis billedet i dets normale størrelse

en: Show/Hide the image gallery pane scroll buttons.
da: Vis/skjul billedgallerirudens rulleknapper.

en: Show/Hide the image gallery pane.
da: Vis/skjul billedgalleriruden.

en: Show/Hide the window side pane.
da: Vis/skjul vinduets sidebjælke.

en: Show/Hide the window statusbar.
da: Vis/skjul vinduets statuslinje.

en: Shows the image date in the window statusbar
da: Viser billedets dato i vinduets statuslinje

en: Shrink or enlarge the current image
da: Formindsk eller forstør det nuværende billede

en: Shrink the image
da: Formindsk billedet

en: Size
da: Størrelse

en: Sli_deshow
da: _Præsentation

en: Slideshow
da: Præsentation

en: Smooth images when zoomed _in
da: Udjævn billeder når der zoomes _ind

en: Smooth images when zoomed _out
da: Udjævn billeder når der zoomes _ud

en: Some of the selected images can’t be moved to the trash and will be removed permanently. Are you sure you want to proceed?
da: Nogle af de valgte billeder kan ikke flyttes til papirkurven, og vil blive slettet permanent. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: South
da: Syd

en: Start a new instance instead of reusing an existing one
da: Start en ny instans i stedet for at genbruge en eksisterende

en: Supported image files
da: Understøttede billedfiler

en: Tag
da: Mærkat

en: Taken on
da: Taget

en: Temporary file creation failed.
da: Oprettelse af midlertidig fil mislykkedes.

en: The GNOME image viewer.
da: GNOMEs billedfremviser.

en: The color that is used to fill the area behind the image. If the use-background-color key is not set, the color is determined by the active GTK+ theme instead.
da: Farven som bliver brugt til at udfylde området bag ved billedet. Hvis nøglen use-background-color er deaktiveret, vil farven blive bestemt af det aktive GTK+-tema i stedet for.

en: The given locations contain no images.
da: De angivne placeringer indeholder ingen billeder.

en: The image whose printing properties will be set up
da: Billedet hvis udskriftsegenskaber bliver konfigureret

en: The image “%s” has been modified by an external application. Would you like to reload it?
da: Billedet “%s” er blevet ændret af et eksternt program. Vil du genindlæse det?

en: The image “%s” has been set as Desktop Background. Would you like to modify its appearance?
da: Billedet “%s” er blevet valgt som skrivebordsbaggrund. Vil du ændre dets udseende?

en: The information for the page where the image will be printed
da: Oplysninger om siden som billedet bliver udskrevet på

en: The multiplier to be applied when using the mouse scroll wheel for zooming. This value defines the zooming step used for each scroll event. For example, 0.05 results in a 5% zoom increment for each scroll event and 1.00 result in a 100% zoom increment.
da: Den faktor der skal anvendes når musehjulet bruges til at zoome med. Denne værdi definerer zoom-skridtet som der bruges for hver rullebegivenhed. F.eks. vil 0.05 resultere i en 5% zoom-stigning for hver rullebegivenhed og 1.00 vil resultere i en 100% zoom-stigning.

en: There is %d image with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d images with unsaved changes. Save changes before closing?
da[0]: Der er %d billede med ugemte ændringer. Gem ændringer inden lukning?
da[1]: Der er %d billeder med ugemte ændringer. Gem ændringer inden lukning?

en: This image contains multiple pages. Image Viewer displays only the first page.
    Do you want to open the image with the Document Viewer to see all pages?
da: Dette billede indeholder flere sider. Billedfremviser viser kun den første side.
    Vil du åbne billedet med Dokumentfremviser for at se alle siderne?

en: This image contains multiple pages. Image Viewer displays only the first page.
    You may want to install the Document Viewer to see all pages.
da: Dette billede indeholder flere sider. Billedfremviser viser kun den første side.
    Vil du installere Dokumentfremviser for at se alle siderne.

en: Time
da: Klokkeslæt

en: To:
da: Til:

en: Transformation failed.
da: Transformationen mislykkedes.

en: Transformation on unloaded image.
da: Transformation af ikke indlæst billede.

en: Transparency color
da: Gennemsigtighedsfarve

en: Transparency indicator
da: Gennemsigtigshedsindikator

en: Transparent Parts
da: Gennemsigtige dele

en: Trash images without asking
da: Spørg ikke, når billeder flyttes til papirkurven

en: Unknown
da: Ukendt

en: Use a custom background color
da: Brug en brugerdefineret baggrundsfarve

en: Value
da: Værdi

en: Vertical
da: Lodret

en: Viewing a slideshow
da: Viser en præsentation

en: West
da: Vest

en: Whether the file chooser should show the user’s pictures folder if no images are loaded.
da: Om filvælgeren skal vise brugerens billedmappe, hvis ingen billeder er indlæst.

en: Whether the image gallery pane should be resizable.
da: Om det skal være muligt at ændre på størrelsen af billedgalleriruden.

en: Whether the image should be extrapolated on zoom-in. This leads to blurry quality and is somewhat slower than non-extrapolated images.
da: Om billedet skal ekstrapoleres, når der zoomes ind. Dette gør billedet sløret, og er noget langsommere end billeder der ikke er ekstrapolerede.

en: Whether the image should be interpolated on zoom-out. This leads to better quality but is somewhat slower than non-interpolated images.
da: Om billedet skal interpoleres, når der zoomes ud. Dette giver bedre billedkvalitet, men er noget langsommere end billeder der ikke er interpolerede.

en: Whether the image should be rotated automatically based on EXIF orientation.
da: Om billedet skal roteres automatisk baseret på EXIF-orientering.

en: Whether the scroll wheel should be used for zooming.
da: Om rullehjulet skal bruges til at zoome med.

en: Whether the sequence of images should be shown in an endless loop.
da: Om sekvensen af billeder skal vises i en uendelig løkke.

en: XMP Other
da: XMP andet

en: XMP Rights Management
da: XMP rettighedsstyring

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at gemme filen.

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: Zoom multiplier
da: Zoom-faktor

en: [FILE…]
da: [FIL …]

en: _About Image Viewer
da: _Om Billedfremviser

en: _Automatic orientation
da: _Automatisk orientering

en: _Best Fit
da: _Bedste tilpasning

en: _Best fit
da: _Bedste tilpasning

en: _Bottom:
da: _Nederst:

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Delete
da: _Slet

en: _Destination folder:
da: _Destinationsmappe:

en: _Filename format:
da: _Filnavnsformat:

en: _First Image
da: _Første billede

en: _Height:
da: _Højde:

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Image Gallery
da: _Billedgalleri

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Last Image
da: _Sidste billede

en: _Leave Fullscreen
da: _Forlad fuldskærm

en: _Left:
da: _Venstre:

en: _Loop sequence
da: _Sekvens i løkke

en: _Next Image
da: _Næste billede

en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open Background Preferences
da: _Åbn baggrundsindstillinger

en: _Open…
da: _Åbn …

en: _Previous Image
da: _Forrige billede

en: _Print…
da: _Udskriv …

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: _Replace spaces with underscores
da: _Erstat mellemrum med understregninger

en: _Right:
da: _Højre:

en: _Rotate Clockwise
da: Rotér m_ed uret

en: _Save
da: _Gem

en: _Scaling:
da: _Skalering:

en: _Start counter at:
da: _Start tæller fra:

en: _Time between images:
da: _Tid mellem billeder:

en: _Top:
da: _Øverst:

en: _Unit:
da: _Enhed:

en: _Width:
da: _Bredde:

en: _Yes
da: _Ja

en: _Zoom In
da: Zoom _ind

en: as is
da: som original

[ctx: shortcut window]
en: Actual size
da: Faktisk størrelse

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
da: Bedste tilpasning

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Images
da: Gennemse billeder

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
da: Luk alle vinduer

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
da: Luk det nuværende vindue

[ctx: shortcut window]
en: Common
da: Almindelige

[ctx: shortcut window]
en: Copy to clipboard
da: Kopiér til udklipsholderen

[ctx: shortcut window]
en: Delete image permanently
da: Slet billedet permanent

[ctx: shortcut window]
en: Enter/Leave fullscreen
da: Vis/forlad fuldskærm

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
da: Fuldskærm

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Go to a random image in the folder
da: Gå til et tilfældigt billede i mappen

[ctx: shortcut window]
en: Go to the first image in the folder
da: Gå til det første billede i mappen

[ctx: shortcut window]
en: Go to the last image in the folder
da: Gå til det sidste billede i mappen

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next image in the folder
da: Gå til det næste billede i mappen

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous image in the folder
da: Gå til det forrige billede i mappen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurven

[ctx: shortcut window]
en: Open an image file
da: Åbn en billedfil

[ctx: shortcut window]
en: Open the application manual
da: Åbn programmets manual

[ctx: shortcut window]
en: Pause slideshow
da: Sæt præsentationen på pause

[ctx: shortcut window]
en: Print the current image
da: Udskriv det nuværende billede

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
da: Rotér med uret

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
da: Rotér mod uret

[ctx: shortcut window]
en: Save the image
da: Gem billedet

[ctx: shortcut window]
en: Save the image with a new file name
da: Gem billedet med et nyt filnavn

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down in a large image
da: Rul ned i et stort billede

[ctx: shortcut window]
en: Scroll left in a large image
da: Rul til venstre i et stort billede

[ctx: shortcut window]
en: Scroll right in a large image
da: Rul til højre i et stort billede

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up in a large image
da: Rul op i et stort billede

[ctx: shortcut window]
en: Scrolling
da: Rulning

[ctx: shortcut window]
en: Set the image as desktop background
da: Anvend billedet som skrivebordsbaggrund

[ctx: shortcut window]
en: Show image properties in sidebar
da: Vis billedegenskaber i sidebjælken

[ctx: shortcut window]
en: Show presenter with separate controls
da: Vis præsentation med adskilte kontroller

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide the application menu
da: Vis/skjul programmenuen

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide the image gallery
da: Vis/skjul billedgalleriet

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide the sidebar
da: Vis/skjul sidebjælken

[ctx: shortcut window]
en: Start/Stop slideshow
da: Start/stop præsentation

[ctx: shortcut window]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
da: Zoom ind

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
da: Zoom ud
