file-roller master - en to da translation catalogue (297 entries)

en: %d %B %Y, %H:%M
da: %e. %B %Y, %H:%M

en: %d file remaining | %'d files remaining
da[0]: %d fil tilbage
da[1]: %'d filer tilbage

en: %s Properties
da: Egenskaber for %s

en: A file named “%s” already exists.
    
    %s
da: En fil med navnet “%s” findes allerede.
    
    %s

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
da: Der findes allerede en fil ved navn “%s”. Vil du erstatte den?

en: A folder named “%s” already exists.
    
    %s
da: En mappe med navnet “%s” findes allerede.
    
    %s

en: ARCHIVE
da: ARKIV

[ctx: Action]
en: Add Files
da: Tilføj filer

[ctx: Action]
en: Extract
da: Udpak

[ctx: Action]
en: Open
da: Åbn

[ctx: Action]
en: _Extract
da: _Udpak

en: Actions
da: Handlinger

en: Add
da: Tilføj

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
da: Tilføj filer, spørg om navn på arkivet og afslut programmet

en: Add files to the specified archive and quit the program
da: Tilføj filer til det angivne arkiv og afslut programmet

en: Add only if _newer
da: Tilføj kun hvis _nyere

en: Adding the files to “%s”
da: Føjer filerne til “%s”

en: Adding “%s”
da: Tilføjer “%s”

en: All archives
da: Alle arkiver

en: All files
da: Alle filer

en: An archive manager for GNOME.
da: Arkivhåndtering til GNOME.

en: An error occurred while adding files to the archive.
da: Der opstod en fejl under tilføjelse af filer til arkivet.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
da: Der opstod en fejl under sletning af filer fra arkivet.

en: An error occurred while extracting files.
da: Der opstod en fejl under udpakning af filer.

en: An error occurred while loading the archive.
da: Der opstod en fejl under indlæsning af arkivet.

en: An error occurred while renaming the files.
da: Der opstod en fejl under omdøbning af filerne.

en: An error occurred while saving the archive.
da: Der opstod en fejl under gemning af arkivet.

en: An error occurred while testing archive.
da: Der opstod en fejl under test af arkivet.

en: An error occurred while updating the files.
da: Der opstod en fejl under opdatering af filerne.

en: An error occurred.
da: Der opstod en fejl.

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
da: Der findes allerede en anden fil med samme navn i “%s”.

en: Archive Manager
da: Arkivhåndtering

en: Archive Manager (also known as File Roller) is the default GNOME application for opening, creating, and modifying archive and compressed archive files.
da: Arkivhåndtering (også kendt som File Roller) er GNOMEs standardprogram til at åbne, oprette eller modificere arkiver og komprimerede arkivfiler.

en: Archive Manager supports a wide range of different archive files, including:
da: Arkivhåndtering understøtter et bredt udvalg af forskellig arkivfiler inklusive:

en: Archive not found
da: Arkiv ikke fundet

en: Archive size:
da: Arkivstørrelse:

en: Archive type not supported.
da: Arkivtypen understøttes ikke.

en: C_ommand Line Output:
da: Uddata fra kommando_linje:

en: C_reate
da: _Opret

en: Change password visibility
da: Skift synlighed for adgangskode

en: Command exited abnormally.
da: Kommandoen afsluttede fejlagtigt.

en: Command not found.
da: Kommandoen blev ikke fundet.

en: Compress
da: Komprimér

en: Compression level
da: Komprimeringsniveau

en: Compression level used when adding files to an archive. Possible values: very-fast, fast, normal, maximum.
da: Komprimeringsniveau som bliver brugt, når der tilføjes filer til arkivet. Mulige værdier er: very-fast, fast, normal, maximum.

en: Compression ratio:
da: Komprimeringsforhold:

en: Content size:
da: Indholdsstørrelse:

en: Contents
da: Indhold

en: Copy
da: Kopiér

en: Copying the extracted files to the destination
da: Kopierer de udpakkede filer til destinationen

en: Copying the files from “%s” to “%s”
da: Kopierer filerne fra “%s” til “%s”

en: Copying the files to add to “%s”
da: Kopierer filerne som skal føjes til “%s”

en: Copyright © 2001–2014 Free Software Foundation, Inc.
da: Ophavsret © 2001–2014 Free Software Foundation, Inc.

en: Could not add the files to the archive
da: Kunne ikke tilføje filerne til arkivet

en: Could not create the archive
da: Kunne ikke oprette arkivet

en: Could not create the destination folder: %s.
da: Kan ikke oprette destinationsmappen: %s.

en: Could not delete the old archive.
da: Kunne ikke slette det gamle arkiv.

en: Could not display help
da: Kunne ikke vise hjælp

en: Could not display the folder “%s”
da: Kunne ikke vise mappen “%s”

en: Could not find the volume: %s
da: Kunne ikke finde bindet: %s

en: Could not load the location
da: Kunne ikke indlæse stedet

en: Could not open this file type
da: Kunne ikke åbne denne filtype

en: Could not open “%s”
da: Kunne ikke åbne “%s”

en: Could not perform the operation
da: Kunne ikke udføre handlingen

en: Could not rename the file
da: Kunne ikke omdøbe filen

en: Could not rename the folder
da: Kunne ikke omdøbe mappen

en: Could not save the archive “%s”
da: Kunne ikke gemme arkivet “%s”

en: Create _Archive
da: Opret _arkiv

en: Create _Folder
da: Opret _mappe

en: Create and modify an archive
da: Opret og ændr et arkiv

en: Create destination folder without asking confirmation
da: Opret destinationsmappe uden at spørge om bekræftelse

en: Creating “%s”
da: Opretter “%s”

en: Cu_t
da: K_lip

en: Cut
da: Klip

en: D_eselect All
da: _Fravælg alle

en: Decompressing archive
da: Udpakker arkiv

en: Default folder to use for the “--add” and “--extract” commands
da: Standardmappe til brug for kommandoerne “--add” og “--extract”

en: Default volume size
da: Standardbindstørrelse

en: Delete
da: Slet

en: Deleting files from archive
da: Sletter filer fra arkivet

en: Deleting the files from “%s”
da: Sletter filerne fra “%s”

en: Dese_lect All
da: _Fravælg alle

en: Destination folder “%s” does not exist.
    
    Do you want to create it?
da: Destinationsmappen “%s” findes ikke.
    
    Vil du oprette den?

en: Display path
da: Vis sti

en: Display size
da: Vis størrelse

en: Display the path column in the main window.
da: Vis stikolonnen i hovedvinduet.

en: Display the size column in the main window.
da: Vis størrelseskolonnen i hovedvinduet.

en: Display the time column in the main window.
da: Vis tidspunktskolonnen i hovedvinduet.

en: Display the type column in the main window.
da: Vis typekolonnen i hovedvinduet.

en: Display time
da: Vis tidspunkt

en: Display type
da: Vis type

en: Do not _overwrite newer files
da: _Overskriv ikke nyere filer

en: Do not overwrite newer files
da: Overskriv ikke nyere filer

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
da: Vil du tilføje denne fil til det aktuelle arkiv eller åbne den som et nyt arkiv?

en: Do you want to create a new archive with these files?
da: Vil du oprette et nyt arkiv med disse filer?

en: E_xclude files:
da: U_delad filer:

en: Editors
da: Redigeringsværktøjer

en: Encrypt the archive header
da: Kryptér arkivhovedet

en: Enter a password for “%s”
da: Indtast en adgangskode for “%s”

en: Extract Here
da: Udpak her

en: Extract To…
da: _Udpak til …

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
da: Udpak arkiver, spørg om destinationsmappen og afslut programmet

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
da: Udpak arkiver til den angivne mappe og afslut programmet

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
da: Udpak indholdet af arkiverne i arkivmappen og afslut programmet

en: Extract the selected archive
da: Udpak det markerede arkiv

en: Extract the selected archive to the current position
da: Udpak det markerede arkiv til den nuværende placering

en: Extracting the files from “%s”
da: Udpakker filerne fra “%s”

en: Extracting “%s”
da: Udpakker “%s”

en: Extraction completed successfully
da: Udpakning fuldført

en: Extraction not performed
da: Udpakning ikke udført

en: FOLDER
da: MAPPE

[ctx: File]
en: Location
da: Placering

[ctx: File]
en: Modified
da: Ændret

[ctx: File]
en: Name
da: Navn

[ctx: File]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: File]
en: Size
da: Størrelse

en: Find files by name
da: Find filer efter navn

en: Folder
da: Mappe

en: Folders
da: Mapper

en: Getting the file list
da: Frembringer fillisten

en: Go to the home location
da: Gå til hjemmemappen

en: Go to the next visited location
da: Gå til næste besøgte placering

en: Go to the previous visited location
da: Gå til forrige besøgte placering

en: Go up one level
da: Gå et niveau op

en: How to sort files
da: Hvordan filerne skal sorteres

en: Include _files:
da: Inkludér _filer:

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Last Output
da: Sidste uddata

en: Last modified:
da: Sidst ændret:

en: List Mode
da: Listetilstand

en: List of applications entered in the “Open File” dialog and not associated with the file type.
da: Liste af programmer som er indtastet i dialogen “Åbn fil” og som ikke er tilknyttet filtypen.

en: Load Options
da: Hent indstillinger

en: Loading “%s”
da: Indlæser “%s”

en: Location
da: Placering

en: Location:
da: Placering:

en: Moving the files from “%s” to “%s”
da: Flytter filerne fra “%s” til “%s”

en: Name column width
da: Bredde af navnekolonne

en: Name “%s” is not valid because it contains at least one of the following characters: %s, please type other name.
da: Navnet “%s” er ikke gyldigt, fordi det indeholder mindst et af følgende tegn: %s. Indtast venligst et andet navn.

en: New Archive
da: Nyt arkiv

en: New name is the same as old one, please type other name.
da: Det nye navn er det samme som det gamle, indtast venligst et andet navn.

en: New name is void, please type a name.
da: Det nye navn er tomt, indtast venligst et navn.

en: Number of files:
da: Antal filer:

en: Open _Item Location
da: Åbn elements _placering

en: Open, modify and create compressed archive files
da: Åbn, modificér eller opret komprimerede arkivfiler

en: Operation completed
da: Handling fuldført

en: Pass_word…
da: _Adgangskode …

en: Password required for “%s”
da: Adgangskode påkrævet for “%s”

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste Selection
da: Indsæt det markerede

en: Please use a different name.
da: Brug venligst et andet navn.

en: Please wait…
da: Vent venligst …

en: Properties
da: Egenskaber

en: Reading “%s”
da: Læser “%s”

en: Recompressing archive
da: Pakker arkiv igen

en: Recreate the folders stored in the archive
da: Gendan mapperne som er gemt i dette arkiv

en: Removing “%s”
da: Fjerner “%s”

en: Rename
da: Omdøb

en: Renaming the files in “%s”
da: Omdøber filerne i “%s”

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: Replace _Nothing
da: Erstat _intet

en: Replace file “%s”?
da: Erstat filen “%s”?

en: Reset Options
da: Nulstil indstillinger

en: S_elect the files you want to update:
da: V_ælg filerne som du vil opdatere:

en: Save
da: Gem

en: Save Options
da: Gem indstillinger

en: Save _As…
da: Gem _som …

en: Saving “%s”
da: Gemmer “%s”

en: Set Pass_word…
da: Indstil ad_gangskode …

en: Show Hidden Files
da: Vis skjulte filer

en: Show version
da: Vis version

en: Show/hide the extra options
da: Vis/skjul de ekstra indstillinger

en: Side_bar
da: _Sidebjælke

en: Sidebar
da: Sidebjælke

en: Sort type
da: Sorteringstype

en: Split into _volumes of
da: Opdel i _bind af

en: Start as a service
da: Start som en tjeneste

en: Test Result
da: Testresultat

en: Testing “%s”
da: Tester “%s”

en: The default size for volumes.
da: Standardstørrelsen for bind.

en: The default width of the name column in the file list.
da: Standardbredden af navnekolonnen i fillisten.

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
da: Filen findes allerede i “%s”. At erstatte den vil overskrive dens indhold.

en: The file has been modified with an external application. If you don’t update the file in the archive, all of your changes will be lost. | %d files have been modified with an external application. If you don’t update the files in the archive, all of your changes will be lost.
da[0]: Filen er blevet modificeret af et eksternt program. Hvis du ikke opdaterer filen i arkivet, vil alle dine ændringer gå tabt.
da[1]: %d filer er blevet modificeret af et eksternt program. Hvis du ikke opdaterer filerne i arkivet, vil alle dine ændringer gå tabt.

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
da: Der er ingen kommando installeret til %s-filer.
    Vil du søge efter en kommando til at åbne denne fil?

en: There was an internal error trying to search for applications:
da: Der opstod en intern fejl ved forsøg på at søge efter programmer:

en: This archive type cannot be modified
da: Denne arkivtype kan ikke modificeres

en: Update Files
da: Opdatér filer

en: Update the file “%s” in the archive “%s”?
da: Opdatér filen “%s” i arkivet “%s”?

en: Update the files in the archive “%s”?
da: Opdatér filerne i arkivet “%s”?

en: Updating the files in “%s”
da: Opdaterer filerne i “%s”

en: Use the notification system to notify the operation completion
da: Brug påmindelsessystemet til at underette om fuldførelse af handling

en: Use “all-files” to view all the files in the archive in a single list, use “as-folder” to navigate the archive as a folder.
da: Brug “all-files” for at vise alle filerne i arkivet i en enkelt liste, brug “as-folder” for at navigere arkivet som en mappe.

en: View All _Files
da: Vis alle _filer

en: View as a F_older
da: Vis som en _mappe

en: View the sidebar
da: Vis sidebjælken

en: What criteria must be used to arrange files. Possible values: name, size, type, time, path.
da: Hvilket kriterium skal bruges til at arrangere filer. Mulige værdier er: name, size, type, time, path.

en: Whether to display the sidebar.
da: Hvorvidt sidebjælken skal vises.

en: Whether to encrypt the archive header. If the header is encrypted the password will be required to list the archive content as well.
da: Hvorvidt arkivhovedet skal krypteres. Hvis hovedet er krypteret vil der også blive krævet en adgangskode for at vise arkivindholdet.

en: Whether to show other options. If set the extra options will be shown.
da: Om andre indstillinger skal vises. Hvis angivet, vises de ekstra indstillinger.

en: Whether to sort in ascending or descending direction. Possible values: ascending, descending.
da: Hvorvidt der skal sorteres i faldende eller stigende retning. Mulige værdier er: ascending, descending.

[ctx: Window title]
en: Add Files
da: Tilføj filer

[ctx: Window title]
en: Extract
da: Udpak

[ctx: Window title]
en: Extract archive
da: Udpak arkiv

[ctx: Window title]
en: Load Options
da: Hent indstillinger

[ctx: Window title]
en: Open
da: Åbn

[ctx: Window title]
en: Save Options
da: Gem indstillinger

en: Wrong password.
da: Forkert adgangskode.

en: You can’t add an archive to itself.
da: Du kan ikke tilføje et arkiv til sig selv.

en: You don’t have permission to create an archive in this folder
da: Du har ikke rettighed til at oprette et arkiv i denne mappe

en: You don’t have the right permissions to extract archives in the folder “%s”
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at udpakke arkiver i mappen “%s”

en: You don’t have the right permissions to read files from folder “%s”
da: Du har ikke de rettigheder som kræves for at læse filer i mappen “%s”

en: You don’t have the right permissions.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder.

en: You have to specify an archive name.
da: Du skal angive et arkivnavn.

en: [read only]
da: [skrivebeskyttet]

en: _About
da: _Om

en: _About Archive Manager
da: _Om Arkivhåndtering

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Add Files…
da: _Tilføj filer …

en: _All files
da: _Alle filer

en: _Apply
da: _Anvend

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Close
da: _Luk

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Delete
da: _Slet

en: _Delete Files…
da: _Slet filer …

en: _Destination folder:
da: _Destinationsmappe:

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Encrypt the file list
da: _Kryptér fillisten

en: _Encrypt the file list too
da: _Kryptér også fillisten

en: _Exclude folders:
da: _Udelad mapper:

en: _Extract
da: _Udpak

en: _Extract Files…
da: _Udpak filer …

en: _Extract…
da: _Udpak …

en: _File
da: _Fil

en: _Filename:
da: _Filnavn:

en: _Files:
da: _Filer:

en: _Follow symbolic links
da: Følg _symbolske henvisninger

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Keep directory structure
da: _Behold mappestruktur

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Location:
da: _Placering:

en: _New Archive…
da: _Nyt arkiv …

en: _New file name:
da: _Nyt filnavn:

en: _New folder name:
da: _Nyt mappenavn:

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open With…
da: _Åbn med …

en: _Open the Archive
da: _Åbn arkivet

en: _Open…
da: _Åbn …

en: _Options
da: _Indstillinger

en: _Options Name:
da: Navn på _indstillinger:

en: _Other Options
da: Andre _indstillinger

en: _Password:
da: Adgangs_kode:

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: _Rename
da: _Omdøb

en: _Rename…
da: _Omdøb …

en: _Replace
da: _Erstat

en: _Save
da: _Gem

en: _Save As…
da: _Gem som …

en: _Search Command
da: _Søgekommando

en: _Select All
da: _Markér alle

en: _Selected files
da: _Markerede filer

en: _Show the Files
da: _Vis filerne

en: _Skip
da: _Spring over

en: _Test Integrity
da: _Test integritet

en: _Update
da: _Opdatér

en: _View
da: _Vis

en: bzip archives (.tar.bz, .tbz)
da: bzip-arkiver (.tar.bz, .tbz)

en: example: *.o; *.bak
da: eksempel: *.o; *.bak

en: example: *.txt; *.doc
da: eksempel: *.txt; *.doc

en: gzip archives (.tar.gz, .tgz)
da: gzip-arkiver (.tar.gz, .tgz)

[ctx: shortcut window]
en: Archive
da: Arkivering

[ctx: shortcut window]
en: Close window
da: Luk vindue

[ctx: shortcut window]
en: Common
da: Almindelige

[ctx: shortcut window]
en: Create new archive
da: Opret nyt arkiv

[ctx: shortcut window]
en: Delete files or folders from an archive
da: Slet filer eller mapper fra et arkiv

[ctx: shortcut window]
en: Deselect all
da: Fravælg alle

[ctx: shortcut window]
en: Display the tree view of the folders in the side pane
da: Vis trævisningen over mapperne i sideruden

[ctx: shortcut window]
en: Extract an archive
da: Udpak et arkiv

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Open an archive
da: Åbn et arkiv

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Refresh
da: Opdatér

[ctx: shortcut window]
en: Rename file or folder in an archive
da: Omdøb fil eller mappe i et arkiv

[ctx: shortcut window]
en: Save with another name
da: Gem med et andet navn

[ctx: shortcut window]
en: Select all
da: Markér alle

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Stop the operation
da: Stop handlingen

[ctx: shortcut window]
en: View
da: Visning

[ctx: shortcut window]
en: View archive properties
da: Vis arkivets egenskaber

[ctx: shortcut window]
en: View the content of an archive as a folder structure
da: Se indholdet af et arkiv som en mappestruktur

[ctx: shortcut window]
en: View the content of an archive as a list of files
da: Vis et arkivs indhold som en liste over filer

en: xz archives (.tar.xz)
da: xz-arkiver (.tar.xz)

en: zip archives (.zip)
da: zip-arkiver (.zip)

en: zip;tar;extract;unpack;
da: zip;tar;udpak;pak;

en: — Create and modify an archive
da: — Opret og ændr et arkiv

en: “%s” created successfully
da: “%s” oprettet
