gnome-games - en to da translation catalogue (235 entries)

en: A classic game of positional strategy
da: Et klassisk spil om positionsstrategi

en: A flag to enable board numbering
da: Et flag der aktiverer brætnummerering

en: A flag to enable maximized mode
da: Et flag der aktiverer maksimeret tilstand

en: A flag to enable move hints
da: Et flag der aktiverer tips til træk

en: All files
da: Alle filer

en: Are you sure you want to resign?
da: Er du sikker på at du vil give op?

en: Black Wins
da: Sort vinder

en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
da: Sort løber på %1$s slår hvid løber på %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
da: Sort løber på %1$s slår hvid springer på %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
da: Sort løber på %1$s slår hvid bonde på %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
da: Sort løber på %1$s slår hvid dronning på %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
da: Sort løber på %1$s slår hvidt tårn på %2$s

en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
da: Sort løber flytter fra %1$s til %2$s

en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
da: Sort slog hvid bonde <span font_style='italic'>en passant</span>.

en: Black castles kingside
da: Sort rokerer kort

en: Black castles queenside
da: Sort rokerer langt

en: Black has resigned.
da: Sort har givet op.

en: Black has run out of time.
da: Sort er løbet tør for tid.

en: Black is Thinking…
da: Sort tænker …

en: Black is in Check
da: Sort er i skak

en: Black is in check and cannot move.
da: Sort er i skak og kan ikke trække.

en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
da: Sort konge på %1$s slår hvid løber på %2$s

en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
da: Sort konge på %1$s slår hvid springer på %2$s

en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
da: Sort konge på %1$s slår hvid bonde på %2$s

en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
da: Sort konge på %1$s slår hvid dronning på %2$s

en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
da: Sort konge på %1$s slår hvidt tårn på %2$s

en: Black king moves from %1$s to %2$s
da: Sort konge flytter fra %1$s til %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
da: Sort springer på %1$s slår hvid løber på %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
da: Sort springer på %1$s slår hvid springer på %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
da: Sort springer på %1$s slår hvid bonde på %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
da: Sort springer på %1$s slår hvid dronning på %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
da: Sort springer på %1$s slår hvidt tårn på %2$s

en: Black knight moves from %1$s to %2$s
da: Sort springer flytter fra %1$s til %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
da: Sort bonde på %1$s slår hvid løber på %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
da: Sort bonde på %1$s slår hvid springer på %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
da: Sort bonde på %1$s slår hvid bonde på %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
da: Sort bonde på %1$s slår hvid dronning på %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
da: Sort bonde på %1$s slår hvidt tårn på %2$s

en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
da: Sort bonde på %1$s slår hvid bonde på %2$s en passant

en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
da: Sort bonde flytter fra %1$s til %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
da: Sort dronning på %1$s slår hvid løber på %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
da: Sort dronning på %1$s slår hvid springer på %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
da: Sort dronning på %1$s slår hvid bonde på %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
da: Sort dronning på %1$s slår hvid dronning på %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
da: Sort dronning på %1$s slår hvidt tårn på %2$s

en: Black queen moves from %1$s to %2$s
da: Sort dronning flytter fra %1$s til %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
da: Sort tårn på %1$s slår hvid løber på %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
da: Sort tårn på %1$s slår hvid springer på %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
da: Sort tårn på %1$s slår hvid bonde på %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
da: Sort tårn på %1$s slår hvid dronning på %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
da: Sort tårn på %1$s slår hvidt tårn på %2$s

en: Black rook moves from %1$s to %2$s
da: Sort tårn flytter fra %1$s til %2$s

en: Black to Move
da: Sort i trækket

en: Board _Numbering
da: Bræt_nummerering

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
da: Kan være “human” (spil mod en anden menneskelig spiller), “” (brug første tilgængelige skakmotor) eller navnet på en bestemt motor, der skal spilles imod

en: Chess
da: Skak

en: Chess Game
da: Skakspil

en: Clock _Type
da: _Urtype

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
da: Computerskakentusiaster vil sætte pris på GNOME Skaks kompatibilitet med næsten alle moderne computerskakmaskiner, samt programmets evne til at finde adskillige populære maskiner automatisk hvis installeret.

en: Difficulty of the opponent chess engine
da: Sværhedsgrad for modstanderens skakmotor

en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
da: Indlæsning af PGN mislykkedes: trækket %s er ulovligt.

en: Failed to save game: %s
da: Kunne ikke gemme spillet: %s

en: GNOME Chess
da: GNOME Skak

en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
da: GNOME Skak kan kun åbne én PGN ad gangen.

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
da: GNOME Skak er et simpelt skakspil. Du kan spille mod computeren på tre forskellige sværhedsgrader, eller mod en ven ved computeren.

en: Game Start
da: Spilstart

en: Game is Drawn
da: Spillet blev remis

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
da: Ugyldig %s : %s i PGN, indstiller tid til uendeligt.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
da: Ugyldig urtype i PGN: %s, bruger et simpelt ur.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
da: Ugyldig tidstillæg i PGN: %s, bruger et simpelt ur.

en: Load Chess Game
da: Indlæs skakspil

en: Move _Hints
da: Tips til tr_æk

en: Neither player can checkmate.
da: Ingen spiller kan sætte skakmat.

en: New Game
da: Nyt spil

en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
da: Der er ikke installeret nogen skakmotor. Du vil ikke have mulighed for at spille mod computeren.

en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
da: Ingen brik er blevet slået, og ingen bonde er flyttet inden for de sidste 75 træk.

en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
da: Ingen brik er blevet slået, og ingen bonde er flyttet inden for de sidste 50 træk.

en: Oops!
da: Ups!

en: PGN files
da: PGN-filer

en: Pause the game
da: Sæt spillet på pause

en: Paused
da: Pause

en: Play the classic two-player board game of chess
da: Spil det klassiske brætspil skak med to spillere

en: Player cannot move.
da: Spilleren kan ikke trække.

en: Rewind to the game start
da: Tilbage til spillets start

en: Save Chess Game
da: Gem skakspil

en: Save this game before loading another one?
da: Gem dette spil før et andet indlæses?

en: Save this game before starting a new one?
da: Gem dette spil før et nyt startes?

en: Select Promotion Type
da: Vælg typen af bondeforvandling

en: Show release version
da: Vis udgivelsesversion

en: Show the current move
da: Vis det aktuelle træk

en: Show the next move
da: Vis det næste træk

en: Show the previous move
da: Vis det forrige træk

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: The board side to play as
da: Brætsiden der skal spilles

en: The computer player is confused. The game cannot continue.
da: Computerspilleren er forvirret. Spillet kan ikke fortsætte.

en: The directory to open the load game dialog in
da: Mappen som dialogen til at indlæse spil åbner

en: The directory to open the save game dialog in
da: Mappen som dialogen til at gemme spil åbner

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
da: Varigheden af et spil i sekunder (0 for ubegrænset)

en: The format to display moves in
da: Formatet til visning af træk

en: The game has been abandoned.
da: Spillet er blevet forladt.

en: The game log says a player died!
da: Spilloggen siger at en spiller døde!

en: The height of the main window in pixels.
da: Hovedvinduets højde i pixels.

en: The height of the window
da: Vinduets højde

en: The last side the player played as
da: Siden som spilleren sidst spillede

en: The opponent player
da: Modstanderen

en: The piece theme to use
da: Briktemaet der skal benyttes

en: The same board state has occurred five times.
da: Den samme brætstilling er forekommet fem gange.

en: The same board state has occurred three times.
da: Den samme brætstilling er forekommet tre gange.

en: The side of the board that is in the foreground
da: Brætsiden der er i forgrunden

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
da: Tidstillæg sat ifølge urtypen (minimum 1 sekund)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
da: Typen af ur (simpel/fischer/bronstein)

en: The width of the main window in pixels.
da: Hovedvinduets bredde i pixels.

en: The width of the window
da: Vinduets bredde

en: This does not look like a valid PGN game.
da: Det ser ikke ud til at være et gyldigt PGN-spil.

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
da: Skal bruges når “Spil som” er sat til “Skift”. Skal kun indstilles til “Sort” eller “Hvid”.

en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
da: Dette giver mening hvis du regner med at gemme spillet for at notere dit nederlag.

en: Undo your most recent move
da: Fortryd dit seneste træk

en: Unpause the game
da: Fortsæt spillet

en: Untitled Chess Game
da: Unavngivet skakspil

en: White Wins
da: Hvid vinder

en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
da: Hvid løber på %1$s slår sort løber på %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
da: Hvid løber på %1$s slår sort springer på %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
da: Hvid løber på %1$s slår sort bonde på %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
da: Hvid løber på %1$s slår sort dronning på %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
da: Hvid løber på %1$s slår sort tårn på %2$s

en: White bishop moves from %1$s to %2$s
da: Hvid løber flytter fra %1$s til %2$s

en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
da: Hvid slog sort bonde <span font_style='italic'>en passant</span>.

en: White castles kingside
da: Hvid rokerer kort

en: White castles queenside
da: Hvid rokerer langt

en: White has resigned.
da: Hvid har givet op.

en: White has run out of time.
da: Hvid er løbet tør for tid.

en: White is Thinking…
da: Hvid tænker …

en: White is in Check
da: Hvid er i skak

en: White is in check and cannot move.
da: Hvid er skak og kan ikke trække.

en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
da: Hvid konge på %1$s slår sort løber på %2$s

en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
da: Hvid konge på %1$s slår sort springer på %2$s

en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
da: Hvid konge på %1$s slår sort bonde på %2$s

en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
da: Hvid konge på %1$s slår sort dronning på %2$s

en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
da: Hvid konge på %1$s slår sort tårn på %2$s

en: White king moves from %1$s to %2$s
da: Hvid konge flytter fra %1$s til %2$s

en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
da: Hvid springer på %1$s slår sort løber på %2$s

en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
da: Hvid springer på %1$s slår sort springer på %2$s

en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
da: Hvid springer på %1$s slår sort bonde på %2$s

en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
da: Hvid springer på %1$s slår sort dronning på %2$s

en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
da: Hvid springer på %1$s slår sort tårn på %2$s

en: White knight moves from %1$s to %2$s
da: Hvid springer flytter fra %1$s til %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
da: Hvid bonde på %1$s slår sort løber på %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
da: Hvid bonde på %1$s slår sort springer på %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
da: Hvid bonde på %1$s slår sort bonde på %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
da: Hvid bonde på %1$s slår sort bonde på %2$s en passant

en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
da: Hvid bonde på %1$s slår sort dronning på %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
da: Hvid bonde på %1$s slår sort tårn på %2$s

en: White pawn moves from %1$s to %2$s
da: Hvid bonde flytter fra %1$s til %2$s

en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
da: Hvid dronning på %1$s slår sort løber på %2$s

en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
da: Hvid dronning på %1$s slår sort springer på %2$s

en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
da: Hvid dronning på %1$s slår sort bonde på %2$s

en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
da: Hvid dronning på %1$s slår sort dronning på %2$s

en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
da: Hvid dronning på %1$s slår sort tårn på %2$s

en: White queen moves from %1$s to %2$s
da: Hvid dronning flytter fra %1$s til %2$s

en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
da: Hvidt tårn på %1$s slår sort løber på %2$s

en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
da: Hvidt tårn på %1$s slår sort springer på %2$s

en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
da: Hvidt tårn på %1$s slår sort bonde på %2$s

en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
da: Hvidt tårn på %1$s slår sort dronning på %2$s

en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
da: Hvidt tårn på %1$s slår sort tårn på %2$s

en: White rook moves from %1$s to %2$s
da: Hvidt tårn flytter fra %1$s til %2$s

en: White to Move
da: Hvid i trækket

en: Would you like to claim a draw?
da: Ønsker du at kræve remis?

en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
da: Du kan erklære remis fordi der er foretaget halvtreds træk uden, at der er blevet slået en brik eller flyttet en bonde. (Computerspilleren kan stadig vælge at erklære remis selvom du vælger at fortsætte spillet)

en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
da: Du kan erklære remis fordi den nuværende brætstilling er set tre gange. (Computerspilleren kan stadig vælge at erklære remis selvom du vælger at fortsætte spillet)

en: _Abandon game
da: _Forlad spillet

en: _About Chess
da: _Om Skak

en: _Bishop
da: _Løber

en: _Board Orientation
da: _Brætorientering

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Claim Draw
da: _Kræv remis

en: _Difficulty
da: Sværheds_grad

en: _Discard game
da: _Gem ikke spillet

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Increment In Seconds
da: _Forøgelsestrin i sekunder

en: _Keep Playing
da: _Fortsæt med at spille

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Knight
da: _Springer

en: _Minutes Per Side
da: M_inutter per side

en: _Move Format
da: Træ_kformat

en: _New Game…
da: _Nyt spil …

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open Game…
da: _Åbn spil …

en: _Opposing Player
da: _Modstander

en: _Piece Style
da: B_rikstil

en: _Play As
da: S_pil som

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Queen
da: _Dronning

en: _Resign
da: _Giv op

en: _Resign Game
da: _Opgiv spillet

en: _Rook
da: _Tårn

en: _Save
da: _Gem

en: _Save Game
da: _Gem spil

en: _Save Game As…
da: Gem spil _som …

en: _Save game for later
da: _Gem spillet til senere

en: _Save game log
da: _Gem spillog

en: _Use Time Limit
da: Brug _tidsgrænse

[ctx: chess-move-format]
en: Figurine
da: Figurine (symboler)

[ctx: chess-move-format]
en: Human
da: Menneske

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
da: Lang algebraisk

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
da: Standardalgebraisk

[ctx: chess-opponent]
en: Human
da: Menneske

[ctx: chess-piece-style]
en: Fancy
da: Smart

[ctx: chess-piece-style]
en: Simple
da: Enkel

[ctx: chess-player]
en: Alternate
da: Skift

[ctx: chess-player]
en: Black
da: Sort

[ctx: chess-player]
en: White
da: Hvid

[ctx: chess-side]
en: Black Side
da: Sort side

[ctx: chess-side]
en: Current Player
da: Nuværende spiller

[ctx: chess-side]
en: Human Side
da: Menneskeside

[ctx: chess-side]
en: White Side
da: Hvid side

[ctx: difficulty]
en: Easy
da: Let

[ctx: difficulty]
en: Hard
da: Svær

en: game;strategy;
da: spil;strategi;

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelle

[ctx: shortcut window]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: shortcut window]
en: History
da: Historik

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved game
da: Åbn et gemt spil

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
da: Åbn menu

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
da: Sæt spillet på pause

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to the game start
da: Tilbage til spillets start

[ctx: shortcut window]
en: Save the game
da: Gem spillet

[ctx: shortcut window]
en: Save the game with a different name
da: Gem spillet under et andet navn

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
da: Vis tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Show the current move
da: Vis det aktuelle træk

[ctx: shortcut window]
en: Show the next move
da: Vis det næste træk

[ctx: shortcut window]
en: Show the previous move
da: Vis det forrige træk

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
da: Start et nyt spil

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
da: Fortryd træk
