gnome-disk-utility master - en to da translation catalogue (711 entries)

en: %2.1f%% (%s) of the data on the device “%s” was unreadable and replaced with zeroes in the created disk image file. This typically happens if the medium is scratched or if there is physical damage to the drive
da: %2.1f %% (%s) af dataene på enheden “%s” var ulæselige og blev erstattet med nuller i den oprettede diskaftryksfil. Dette sker typisk hvis mediet er ridset eller hvis drevet er blevet fysisk skadet

en: %d day | %d days
da[0]: %d dag
da[1]: %d dage

en: %d hour | %d hours
da[0]: %d time
da[1]: %d timer

en: %d milli-second | %d milli-seconds
da[0]: %d millisekund
da[1]: %d millisekunder

en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

en: %d month | %d months
da[0]: %d måned
da[1]: %d måneder

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

en: %d sector | %d sectors
da[0]: %d sektor
da[1]: %d sektorer

en: %d year | %d years
da[0]: %d år
da[1]: %d år

en: %s (Read-Only)
da: %s (skrivebeskyttet)

en: %s ago
da: %s siden

en: %s of %s — %s
da: %s af %s — %s

en: %s unreadable (replaced with zeroes)
da: %s ulæselig (erstattet med nuller)

en: %s when decompressed
da: %s når ukomprimeret

en: %s — %s free (%.1f%% full)
da: %s — %s fri (%.1f %% fuld)

en: %s: %2.1f%%
da: %s: %2.1f %%

en: %u sample | %u samples
da[0]: %u prøve
da[1]: %u prøver

en: (None)
da: (Ingen)

en: --format-device must be used together with --block-device
da: --format-device skal bruges sammen med --block-device

en: --format-device must not be used together with --restore-disk-image
da: --format-device må ikke bruges sammen med --restore-disk-image

en: /etc/crypttab configuration data is malformed
da: Opsætningsdata i /etc/crypttab er fejlformet

en: 10 minutes
da: 10 minutter

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: 3 hours
da: 3 timer

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: <b>Tip</b>: If you are planning to recycle, sell or give away your old computer or disk, you should use a more thorough erase type to keep your private information from falling into the wrong hands
da: <b>Fif</b>: Hvis du har planer om at genbruge, sælge eller give din gamle computer eller disk væk, bør du bruge en mere grundig slettemetode for at forhindre dine private informationer i at falde i de forkerte hænder

en: <b>WARNING</b>: The Secure Erase command may take a very long time to complete, can’t be canceled and may not work properly with some hardware. In the worst case, your drive may be rendered unusable or your system may crash or lock up. Before proceeding, please read the article about <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ATA Secure Erase</a> and make sure you understand the risks
da: <b>ADVARSEL</b>: Den sikre slettekommando kan bruge meget lang tid på at blive færdig, kan ikke annulleres og vil måske ikke fungere korrekt med visse typer hardware. I værste fald vil dit drev blive ubrugeligt, eller systemet kan gå ned eller fryse. Før du fortsætter, så læs venligst artiklen om <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ATA Secure Erase</a> (engelsk), og sikr dig at du forstår risikoerne

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
da: Der findes allerede en fil ved navn “%s”. Vil du erstatte den?

en: A filesystem repair is not always possible and can cause data loss. Consider backing it up first in order to use forensic recovery tools that retrieve lost files. The operation may take a long time, especially if the partition contains a lot of data.
da: Det er ikke altid muligt at reparere et filsystem, og dette kan føre til tab af data. Overvej at tage en sikkerhedskopi først, og dernæst bruge genskabelsesværktøjer som genopretter tabte filer. Denne handling kan tage lang tid, især hvis partitionen indeholder meget data.

en: A flag used by the Platform bootloader to determine where the OS should be loaded from. Sometimes the partition with this flag set is referred to as the <i>active</i> partition
da: Et flag, der bruges af platformens opstartsindlæser til at bestemme hvorfra OS'et skal indlæses. Nogle gange kaldes partitionen med dette flag den <i>aktive</i> partition

en: AAM Level
da: AAM-niveau

en: APM Level
da: APM-niveau

en: ATA Enhanced Secure Erase
da: ATA udvidet sikker sletning

en: ATA Secure Erase
da: ATA sikker sletning

en: Access Time
da: Tilgangstid

en: Activate selected swap partition
da: Aktivér valgte swapområde

en: Additional partition options
da: Yderligere partitionsindstillinger

en: Aggressive spin-down may wear out the drive faster than anticipated. Please check the “Start/Stop Count” SMART attribute from time to time
da: Aggressiv nedspinning kan slide drevet hurtigere end normalt. Tjek venligst SMART-attributten “Antal start/stop” fra tid til anden

en: Airflow Temperature
da: Luftstrømstemperatur

en: Airflow temperature of the drive
da: Temperaturen af den gennemstrømmende luft i drevet

en: All Files
da: Alle filer

en: All data on the disk will be lost but may still be recoverable by data recovery services
da: Alle data på disken vil gå tabt, men vil måske stadig kunne gendannes af datagenskabelsestjenester

en: All data on the disk will be overwritten and will likely not be recoverable by data recovery services
da: Alle data på disken vil blive overskrevet og vil sandsynligvis ikke kunne gendannes af datagenskabelsestjenester

en: All data on the partition will be lost
da: Alle data på partitionen vil gå tabt

en: All existing data will be lost
da: Alle eksisterende data vil gå tabt

en: Allocating Disk Image
da: Allokerer diskaftryk

en: Allow writing to the image
da: Tillad skrivning til aftrykket

en: Amount of high current used to spin up the drive
da: Største strømstyrke, der bruges når drevet accelererer

en: Amplitude of heads trembling (GMR-head) in running mode
da: Amplitude hvormed hovederne ryster (GMR-head) i kørende tilstand

en: An error occurred
da: Der opstod en fejl

en: An error occurred when trying to put the drive into standby mode
da: Der opstod en fejl ved forsøg på at sætte drevet i hviletilstand

en: An error occurred when trying to toggle whether SMART is enabled
da: Der opstod en fejl ved forsøg på at slå SMART til eller fra

en: An error occurred when trying to wake up the drive from standby mode
da: Der opstod en fejl ved forsøg på at vække drevet fra hviletilstand

en: Application Menu
da: Programmenu

en: Apply Advanced Power Management Settings
da: Anvend avancerede indstillinger for strømstyring

en: Apply Automatic Acoustic Management Settings
da: Anvend automatisk indstillinger for akustisk håndtering

en: Apply Standby Timeout Settings
da: Anvend indstillinger for tidsudløb

en: Apply Write Cache Settings
da: Anvend indstillinger for skrivemellemlager

en: Approximately %s
da: Omtrent %s

en: Are you sure you want to delete the partition?
da: Er du sikker på, at du vil slette partitionen?

en: Are you sure you want to format the disk?
da: Er du sikker på, at du vil formatere disken?

en: Are you sure you want to power off the drives?
da: Er du sikker på at du vil slukke drevene?

en: Are you sure you want to write the disk image to the device?
da: Er du sikker på, at du vil skrive diskaftrykket til enheden?

en: Assessment
da: Vurdering

en: At least %s
da: Mindst %s

en: Attach and mount one or more disk image files.
da: Tilkobl og montér en eller flere diskaftryksfiler.

en: Attach new _Image…
da: Tilslut nyt _aftryk …

en: Attribute
da: Attribut

en: Auto-clear
da: Auto-ryd

en: Average Access Time
da: Gennemsnitlig tilgangstid

en: Average Read Rate
da: Gennemsnitlig læsehastighed

en: Average Write Rate
da: Gennemsnitlig skrivehastighed

en: Average efficiency of operations while positioning
da: Gennemsnitlig operationseffektivitet ved positionering

en: Average efficiency of the disk
da: Diskens gennemsnitlige effektivitet

en: Backing File
da: Bagvedliggende fil

en: Benchmark Settings
da: Indstillinger for benchmark

en: Benchmarking involves measuring the transfer rate on various area of the device as well as measuring how long it takes to seek from one random area to another. Please back up important data before using the write benchmark.
da: Ydelsesprøver eller benchmarks involverer måling af overførselshastigheden på forskellige områder af disken, såvel som måling af den tid det tager at søge fra et vilkårligt område til et andet. Tag venligst sikkerhedskopier af vigtige data før du bruger skriveprøven.

en: Benchmarking the write-rate of a disk requires exclusive access to the disk (e.g. the disk or its partitions cannot be mounted or in use) and involves reading data and then writing it back. As a result, the contents of the disk is not changed.
    
    If not checked, the write-part of the benchmark will not be done but on the other hand exclusive access to the device is not needed (e.g. the disk or device can be in use).
da: Skrivehastighedsprøve kræver eksklusiv adgang til disken (f.eks. kan disken eller dens partitioner ikke være monteret eller i brug) og involverer læsning af data som derefter skrives. Dermed vil diskens indhold ikke blive ændret.
    
    Hvis fravalgt, vil skrivedelen af prøven ikke blive foretaget. På den anden side behøves der ikke eksklusiv adgang til enheden (f.eks. kan disken eller enheden være i brug).

en: Block device is empty
da: Blokenheden er tom

en: Btrfs — Copy-on-write Linux Filesystem, for snapshots
da: Btrfs — Linuxfilsystem med copy-on-write, for øjebliksbilleder

en: C_hange
da: _Ændr

en: C_heck Filesystem…
da: _Kontrollér filsystem …

en: C_onfirm Passphrase
da: B_ekræft adgangsfrase

en: Calibration Retry Count
da: Antal gentagne kalibreringer

en: Cannot create a new partition. There are already four primary partitions.
da: Kan ikke oprette en ny partition. Der er allerede fire primære partitioner.

en: Cannot open “%s” — maybe the volume isn’t mounted?
da: Kan ikke åbne “%s” — måske er diskenheden ikke monteret?

en: Cannot restore image of size 0
da: Kan ikke gendanne aftryk af størrelse 0

en: Change Filesystem Label
da: Ændr filsystemetiket

en: Change Pa_ssphrase…
da: _Ændr adgangsfrase …

en: Change Passphrase
da: Ændr adgangsfrase

en: Changes ownership of the filesystem to your user and group. The recursive mode does also change the ownership of all subdirectories and files, this can lead to destructive results when the filesystem contains a directory structure where ownership should belong to different users (e.g., a system backup or a filesystem that is accessed by multiple users).
da: Overfører ejerskab af filsystemet til din bruger og gruppe. Den rekursive tilstand ændrer også ejerskabet af alle undermapper og filer. Dette kan føre til skadelige bivirkninger, når filsystemet indeholder en mappestruktur, hvor ejerskab bør tilhøre forskellige brugere (f.eks. en systemsikkerhedskopi eller et filsystem som tilgås af flere brugere).

en: Changing the passphrase for this device, will also update the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file
da: Ændrer adgangsfrasen for denne enhed; vil også opdatere adgangsfrasen refereret af filen <i>/etc/crypttab</i>

en: Check this box to see the passphrases entered above
da: Sæt kryds i denne boks for at se de ovenfor indtastede adgangsfraser

en: Click to force re-reading SMART data from the hard disk
da: Klik for at tvinge genindlæsning af SMART-data fra harddisken

en: Click to start a SMART self-test
da: Klik for at starte en SMART-selvtest

en: Click to stop the SMART self-test currently in progress
da: Klik for at stoppe den igangværende SMART-selvtest

en: Click to toggle whether SMART is enabled for the hard disk
da: Klik for at aktivere/deaktivere SMART for harddisken

en: Close
da: Luk

en: Closing now stops the running jobs and leads to a corrupt result.
da: Hvis der lukkes nu, så stoppes de kørende job, hvilket fører til ugyldige resultater.

en: Compatible with all systems and devices
da: Kompatibel med alle systemer og enheder

en: Compatible with modern systems and hard disks > 2TB
da: Kompatibel med moderne systemer og harddiske > 2TB

en: Confirm Check
da: Bekræft kontrol

en: Confirm Details
da: Bekræft detaljer

en: Confirm Repair
da: Bekræft reparation

en: Confirm Taking Ownership
da: Bekræft overtagelse af ejerskab

en: Confirm passphrase entered above
da: Bekræft adgangsfrasen indtastet ovenfor

en: Confirm the details of the current volume before proceeding.
da: Bekræft detaljerne for den nuværende diskenhed før du fortsætter.

en: Connected to another seat
da: Forbundet til at andet sæde

en: Contents
da: Indhold

en: Copyright © 2008-2013 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2008-2013 David Zeuthen
    Copyright © 2009-2017 The GNOME Project
da: Ophavsret © 2008-2013 Red Hat, Inc.
    Ophavsret © 2008-2013 David Zeuthen
    Ophavsret © 2009-2017 GNOME-projektet

en: Count of remapped sectors. When the hard drive finds a read/write/verification error, it marks the sector as “reallocated” and transfers data to a special reserved area (spare area)
da: Antal genafbildede sektorer. Når harddisken finder en læse-/skrive-/verifikationsfejl, markerer den sektoren som “omallokeret” og flytter data til et særligt reserveret område (ekstraområde)

en: Cre_ate
da: _Opret

en: Create Disk Image
da: Opret diskaftryk

en: Create Partition
da: Opret partition

en: Create partition in unallocated space
da: Opret partition på uallokeret plads

en: Creating Disk Image
da: Opretter diskaftryk

en: Curr_ent Passphrase
da: N_uværende adgangsfrase

en: Current Pending Sector Count
da: Antal ventende sektorer

en: Current Size
da: Nuværende størrelse

en: Current internal temperature of the drive
da: Nuværende indvendig drevtemperatur

en: Custom Format
da: Brugertilpasset format

en: DISK IS LIKELY TO FAIL SOON
da: DISKEN VIL SANDSYNLIGVIS SVIGTE SNART

en: Data Address Mark Errors
da: DAM-fejl

en: Data stored in the volume will only be accessible with the correct password. Be careful not to forget it.
da: Data lagret i diskenheden vil kun kunne tilgås med den korrekte adgangskode. Vær omhyggelig med ikke at glemme den.

en: Deactivate selected swap partition
da: Deaktivér valgte swapområde

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs
da: Standardplacering for dialogerne Opret/Gendan diskaftryk

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs. If blank the ~/Documents folder is used.
da: Standardplacering for dialogerne Opret/Gendan diskaftryk. Hvis ikke givet, bruges mappen ~/Dokumenter.

en: Delete selected partition
da: Slet valgte partition

en: Detach loop device after unmount action
da: Frakobl løkkeenhed efter afmonteringshandling

en: Detach this loop device
da: Frakobl løkkeenhed

en: Device
da: Enhed

en: Device is size 0
da: Enhedens størrelse er 0

en: Disable Write Cache
da: Deaktivér skrivemellemlager

en: Disk Drives
da: Diskdrev

en: Disk Image Mounter
da: Diskenhedsmonteringsprogram

en: Disk Image Writer
da: Diskaftryksskriver

en: Disk Image of %s (%s).img
da: Diskaftryk af %s (%s).img

en: Disk Images (*.img, *.img.xz, *.iso)
da: Diskaftryk (*.img, *.img.xz, *.iso)

en: Disk Images (*.img, *.iso)
da: Diskaftryk (*.img, *.iso)

en: Disk Shift
da: Diskforskydning

en: Disk image copying complete
da: Kopiering af diskaftryk fuldført

en: Disk image read error
da: Fejl ved læsning af diskaftryk

en: Disk is OK
da: Disken er OK

en: Disk is OK, one attribute failed in the past | Disk is OK, %d attributes failed in the past
da[0]: Disk er OK, én attribut har fejlet tidligere
da[1]: Disk er OK, %d attributter har fejlet tidligere

en: Disk is OK, one bad sector | Disk is OK, %d bad sectors
da[0]: Disken er OK, én beskadiget sektor
da[1]: Disken er OK, %d beskadigede sektorer

en: Disk is OK, one failing attribute is failing | Disk is OK, %d attributes are failing
da[0]: Disken er OK, en enkelt attribut fejler
da[1]: Disken er OK, %d attributter fejler

en: Disk management utility for GNOME
da: Diskhåndteringsværktøj til GNOME

en: Disk or Device
da: Disk eller enhed

en: Disks
da: Diske

en: Disks provides an easy way to inspect, format, partition, and configure disks and block devices.
da: Diske gør det let at inspicere, formatere, partitionere og konfigurere diske og blokenheder.

en: Display _Name
da: Synligt _navn

en: Don’t overwrite existing data
da: Overskriv ikke eksisterende data

en: Drive Options
da: Drevindstillinger

en: Drive S_ettings…
da: Dre_vindstillinger …

en: Drive Settings
da: Drevindstillinger

en: Drive’s seek performance during offline operations
da: Drevets søgeydelse ved offline-operationer

en: Edit Encr_yption Options…
da: Redigér kr_ypteringsindstillinger …

en: Edit Partition
da: Redigér partition

en: Edit _Filesystem…
da: Redigér _filsystem …

en: Edit _Mount Options…
da: Redigér _monteringsindstillinger …

en: Eject this disk
da: Skub disken ud

en: Empty
da: Tom

en: Enable Write Cache
da: Aktivér skrivemellemlager

en: Enable _recursive mode
da: Aktivér _rekursiv tilstand

en: Encryption Options
da: Krypteringsindstillinger

en: Endurance Remaining
da: Resterende udholdenhed

en: Enter Standby After
da: Gå i hviletilstand efter

en: Enter current passphrase used to protect the data
da: Indtast den nuværende adgangsfrase, der beskytter dataene

en: Enter new passphrase used to protect the data
da: Indtast ny adgangsfrase til at beskytte dataene

en: Enter passphrase to unlock
da: Indtast adgangsfrase for at låse op

en: Enter passphrase used to protect the data
da: Indtast adgangsfrase, der bruges til at beskytte dataene

en: Erase Multiple Disks
da: Slet flere diske

en: Erase _Type
da: _Type af sletning

en: Error aborting SMART self-test
da: Fejl under afbrydelse af SMART-selvtest

en: Error adding /etc/crypttab entry
da: Fejl ved tilføjelse af post i /etc/crypttab

en: Error adding new /etc/fstab entry
da: Fejl ved tilføjelse af ny indgang i /etc/fstab

en: Error allocating space for disk image file:
da: Fejl ved tildeling af plads til diskaftryksfil:

en: Error attaching disk image
da: Fejl ved tilkobling af diskaftryk

en: Error attaching disk image: %s (%s, %d)
da: Fejl ved tilkobling af diskaftryk: %s (%s, %d)

en: Error canceling job
da: Fejl ved annullering af job

en: Error changing passphrase
da: Fejl ved ændring af adgangsfrase

en: Error connecting to udisks daemon: %s (%s, %d)
da: Fejl ved forbindelse til udisks-dæmon: %s (%s, %d)

en: Error creating disk image
da: Fejl ved oprettelse af diskaftryk

en: Error creating partition
da: Fejl under oprettelse af partition

en: Error deleting loop device
da: Fejl under sletning af løkkeenhed

en: Error deleting partition
da: Fejl under sletning af partition

en: Error determining size of device:
da: Fejl under bestemmelse af størrelse af enhed:

en: Error determining size of file
da: Fejl ved bestemmelse af filstørrelse

en: Error disabling autoclear for loop device
da: Fejl under deaktivering af autoclear for løkkeenhed

en: Error ejecting media
da: Fejl under forsøg på at skubbe medie ud

en: Error formatting disk
da: Fejl ved formatering af disk

en: Error formatting volume
da: Fejl ved formatering af diskenhed

en: Error locking device
da: Fejl ved låsning af enhed

en: Error looking up block device for %s
da: Fejl ved opslag af blokenhed for %s

en: Error mounting filesystem
da: Fejl under montering af filsystem

en: Error mounting filesystem to calculate minimum size
da: Fejl under montering af filsystem til beregning af minimal størrelse

en: Error mounting the filesystem
da: Fejl under montering af filsystemet

en: Error opening %s: %s
da: Fejl ved åbning af %s: %s

en: Error opening file for reading
da: Fejl ved åbning af fil i læsetilstand

en: Error opening file for writing
da: Fejl ved åbning af fil i skrivetilstand

en: Error opening “%s”: %m
da: Fejl ved åbning af “%s”: %m

en: Error powering off drive
da: Fejl under slukning af drev

en: Error refreshing SMART data
da: Fejl under opdatering af SMART-data

en: Error removing /etc/crypttab entry
da: Fejl ved sletning af indgang i /etc/crypttab

en: Error removing old /etc/fstab entry
da: Fejl ved sletning af gammel indgang i /etc/fstab

en: Error repairing filesystem
da: Fejl ved reparation af filsystem

en: Error repairing filesystem after resize
da: Fejl under reparation af filsystem efter ændring af størrelse

en: Error resizing filesystem
da: Fejl ved ændring af størrelse på filsystem

en: Error resizing partition
da: Fejl under ændring af størrelse af partition

en: Error restoring disk image
da: Fejl ved gendannelse af diskaftryk

en: Error retrieving configuration data
da: Fejl under hentning af opsætningsdata

en: Error setting autoclear flag
da: Fejl ved ændring af autorydningsflag

en: Error setting configuration
da: Fejl ved ændring af konfiguration

en: Error setting label
da: Fejl ved ændring af etiket

en: Error setting partition flags
da: Fejl under indstilling af partitionsflag

en: Error setting partition name
da: Fejl ved indstilling af partitionsnavn

en: Error setting partition type
da: Fejl under indstilling af partitionstype

en: Error starting SMART self-test
da: Fejl under start af SMART-selvtest

en: Error starting swap
da: Fejl ved start af swap

en: Error stopping swap
da: Fejl ved standsning af swap

en: Error unlocking device
da: Fejl ved oplåsning af enhed

en: Error unmounting filesystem
da: Fejl under afmontering af filsystem

en: Error updating /etc/crypttab
da: Fejl ved opdatering af /etc/crypttab

en: Error updating /etc/crypttab entry
da: Fejl ved opdatering af post i /etc/crypttab

en: Error updating /etc/fstab entry
da: Fejl ved opdatering af indgang i /etc/fstab

en: Error while checking filesystem
da: Fejl under kontrol af filsystem

en: Error while repairing filesystem
da: Fejl under reparation af filsystem

en: Error while taking filesystem ownership
da: Fejl under overtagelse af ejerskabet af filsystemet

en: Error writing file
da: Fejl ved skrivning af fil

en: Extended Partition
da: Udvidet partition

en: Extended Partitions can contain Logical Partitions
da: Udvidede partitioner kan indeholde logiske partitioner

en: F2FS — Flash Storage Linux Filesystem
da: F2FS — Linuxfilsystem med flashlager

en: FAILING
da: SVIGTER

en: Failed in the past
da: Har svigtet tidligere

en: File does not appear to be XZ compressed
da: Filen ser ikke ud til at være XZ-komprimeret

en: Filesystem %s on %s could not be repaired.
da: Filsystemet %s på %s kunne ikke repareres.

en: Filesystem %s on %s has been repaired.
da: Filsystemet %s på %s er blevet repareret.

en: Filesystem %s on %s is undamaged.
da: Filsystemet %s på %s er ubeskadiget.

en: Filesystem %s on %s needs repairing.
da: Filsystemet %s på %s bør repareres.

en: Filesystem _Type
da: Filsystem_type

en: Filesystem damaged
da: Filsystem beskadiget

en: Filesystem intact
da: Filsystem intakt

en: Fit to size
da: Tilpas størrelse

en: Flags
da: Flag

en: Flying Height
da: Flyvehøjde

en: For example: “Angela’s Files” or “Backup”.
da: For eksempel “Mine filer” eller “Sikkerhedskopi”.

en: For use with _Windows (NTFS)
da: For brug med _Windows (NTFS)

en: For use with all _systems and devices (FAT)
da: For brug med alle _systemer og enheder (FAT)

en: Form_at
da: _Formatér

en: Format Disk
da: Formatér disk

en: Format Volume
da: Formater diskenhed

en: Format _Disk…
da: Formatér _disk …

en: Format _Partition…
da: Formatér _partition …

en: Format selected device
da: Formatér valgte enhed

en: Free Space _Following
da: Efter_følgende fri plads

en: Frequency of errors while positioning
da: Fejlfrekvens ved positionering

en: Frequency of errors while reading from the disk
da: Fejlfrekvens ved læsning fra disken

en: Frequency of errors while reading raw data from the disk. A non-zero value indicates a problem with either the disk surface or read/write heads
da: Fejlfrekvens ved læsning af rå data fra disken. En værdi der ikke er nul, indikerer et problem med enten diskens overflade eller læse-/skrivehoveder

en: Frequency of mistakes as a result of impact loads
da: Fejlfrekvens som resultat af stødbelastning

en: G-sense Error Rate
da: G-sense-fejlrate

en: GMR Head Amplitude
da: GMR-hovedamplitude

en: General time for loading in a drive
da: Generelt tidsforbrug til indlæsning i et drev

en: Go back to main view
da: Gå tilbage til hovedoversigten

en: Good Block Rate
da: God blokandel

en: Hardware ECC Recovered
da: Hardware-ECC gendannet

en: Head Flying Hours
da: Flyvetimer

en: Height of heads above the disk surface
da: Højde af hovederne over diskoverfladen

en: Hide from _Firmware
da: Skjul fra _firmware

en: High Fly Writes
da: Skriveforsøg uden for flyveområde

en: ID
da: Id

en: I_dentify As
da: I_dentificér som

en: Icon Na_me
da: Ikonna_vn

en: If checked, additional authorization is required to mount the device [x-udisks-auth]
da: Hvis afkrydset, vil der kræves yderligere godkendelse for at montere enheden [x-udisks-auth]

en: If checked, additional authorization is required to unlock the device [x-udisks-auth]
da: Hvis afkrydset, vil der blive krævet yderligere godkendelse for at kunne låse ennheden op [x-udisks-auth]

en: If checked, the device is always shown in the user interface no matter what its directory is [x-gvfs-show]
da: Hvis afkrydset, vil enheden altid blive vist i brugergrænsefladen uanset hvad kataloget er [x-gvfs-show]

en: If checked, the device will be mounted at system startup [!noauto]
da: Hvis afkrydset, vil enheden blive monteret ved systemstart [!noauto]

en: If checked, the device will be unlocked at system startup [!noauto]
da: Hvis afkrydset, vil enheden blive låst op ved systemstart [!noauto]

en: If checked, the loop device will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying file to be modified
da: Hvis afkrydset, vil løkkeenheden være skrivebeskyttet. Dette er nyttigt, hvis du ikke vil have at den underliggende fil ændres

en: If checked, the mount will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying disk image to be modified
da: Hvis afkrydset, vil der blive monteret som skrivebeskyttet. Dette er nyttigt, hvis du ikke vil have at det underliggende diskaftryk ændres

en: If set, the VeraCrypt PIM (Personal Iterations Multiplier) numeric value to use for this volume.
da: Hvis givet vil denne talværdi blive brugt som VeraCrypt-PIM (Personal Iterations Multiplier) for denne diskenhed.

en: If set, the name of the icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-icon=]
da: Hvis givet, er dette navnet på ikonet, der skal bruges for enheden i brugergrænsefladen [x-gvfs-icon=]

en: If set, the name of the symbolic icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-symbolic-icon=]
da: Hvis givet, er dette navnet på det symbolske ikon, der skal bruges i enheden i brugergrænsefladen [x-gvfs-symbolic-icon=]

en: If set, the name to use for the device in the user interface [x-gvfs-name=]
da: Hvis givet, er dette navnet der skal bruges til enheden i brugergrænsefladen [x-gvfs-name=]

en: If specified
da: Hvis angivet

en: Ignored, kept for compatibility
da: Ignoreret, bevaret pga. kompatibilitet

en: Image Size
da: Aftryksstørrelse

en: Image _Size
da: Aftryks_størrelse

en: Image to Restore
da: Aftryk der skal gendannes

en: In case that the default options do not fit your needs select one of the following filesystems. Be aware of the technical differences and do research about your use case.
da: I tilfælde af at valgmulighederne ikke passer til dine behov så vælg en af de følgende filsystemer. Vær opmærksom på tekniske forskelle og undersøg dine behov nærmere.

en: Indicates that EFI firmware should ignore the content of the partition and not try to read from it
da: Indikerer at EFI-firmware skal ignorere indholdet af partitionen og ikke forsøge at læse fra den

en: Instead of unlocking this volume, attempt to unlock a secondary volume hidden inside.
da: Frem for at låse denne diskenhed op, prøv da at låse en sækunder diskenhed op som er skjult indeni.

en: Internal error
da: Intern fejl

en: Invalid PIM
da: Ugyldig PIM

en: Invalid compressed data
da: Ugyldig komprimeret data

en: Job
da: Opgave

en: Last Benchmarked
da: Sidste benchmark

en: Legacy BIOS _Bootable
da: Gammel BIOS, _bootbar

en: Linux Swap Partition
da: Linux swap-partition

en: Load Friction
da: Gnidning ved belastning

en: Load on drive caused by friction in mechanical parts of the store
da: Belastning på drevet på grund af friktion i mekaniske dele

en: Load-in Time
da: Indlæsningstid

en: Load/Unload Cycle Count
da: Antal load-/unloadcykler

en: Load/Unload Retry Count
da: Antal load-/unloadgentagelsesforsøg

en: Loaded Hours
da: Operationstimer

en: Loading on drive caused by numerous recurrences of operations, like reading, recording, positioning of heads, etc
da: Belastning af drevet forårsaget af mange gentagne operationer, såsom læsning, skrivning, flytning af hoveder osv.

en: Location
da: Placering

en: Lock selected encrypted partition
da: Lås valgte krypterede partion

en: Loop device is empty
da: Løkkeenheden er tom

en: Loud (Fast)
da: Støjende (hurtig)

en: Manage Drives and Media
da: Håndtering af drev og medier

en: Margin of a channel while reading data.
da: Margen for en kanal, når der læses data.

en: Matches any device with the given label
da: Matcher enhver disk med den givne etiket

en: Matches partition %u of any device connected at the given port or address
da: Matcher partition %u på enhver enhed der er forbundet til den givne port eller adresse

en: Matches partition %u of the device with the given vital product data
da: Matcher partition %u af enheden med de givne livsproduktdata

en: Matches the device with the given UUID
da: Matcher enheden med den givne UUID

en: Matches the given device
da: Matcher den givne enhed

en: Matches the whole disk of any device connected at the given port or address
da: Matcher hele disken på enhver enhed tilsluttet den givne port eller adresse

en: Matches the whole disk of the device with the given vital product data
da: Matcher hele disken på enheden med de givne livsproduktdata

en: Media
da: Medie

en: Minimal Size
da: Minimal størrelse

en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
da: Bland store og små bogstaver og prøv at bruge et tal eller to.

en: Mount Disk Images
da: Montér diskaftryk

en: Mount Opt_ions
da: Monteringstil_valg

en: Mount Options
da: Monteringsindstillinger

en: Mount _Point
da: Monterings_punkt

en: Mount at system _startup
da: Montér ved _systemstart

en: Mount selected partition
da: Montér valgte partition

en: N/A
da: -

en: N_ext
da: _Næste

en: Name
da: Navn

en: Need more input
da: Behøver mere input

en: Never
da: Aldrig

en: New Disk Image
da: Nyt diskaftryk

en: New _Passphrase
da: Ny _adgangsfrase

en: No Device Selected
da: Ingen enhed valgt

en: No Filesystem
da: Intet filsystem

en: No Media
da: Intet medie

en: No description for attribute %d
da: Ingen beskrivelse af attribut %d

en: No partitioning
da: Ingen partitionering

en: None
da: Ingen

en: Normalized
da: Normaliseret

en: Not enough memory
da: Ikke hukommelse nok

en: Number of CRC errors during UDMA mode
da: Antal CRC-fejl i UDMA-tilstand

en: Number of Data Address Mark (DAM) errors (or) vendor-specific
da: Antal DAM-fejl (dataadressemærkefejl) (eller) forhandlerspecifik

en: Number of ECC errors
da: Antal ECC-fejl

en: Number of ECC on-the-fly errors
da: Antal ECC-i-farten-fejl

en: Number of S_amples
da: Antal _prøver

en: Number of Sampl_es
da: Antal _prøver

en: Number of Thermal Asperity Rate errors
da: Antal fejl (Therman Asperity Rate) som følge af høj temperatur

en: Number of attempts to calibrate the device
da: Antal forsøg på at kalibrere enheden

en: Number of available reserved blocks as a percentage of the total number of reserved blocks
da: Antallet af tilgængelige, reserverede blokke, som procentdel af det totale antal reserverede blokke

en: Number of buzz routines to spin up the drive
da: Antal buzz-rutiner, der bruges til at accelerere drevet

en: Number of cycles into landing zone position
da: Antal cykler ind i landingszoneposition

en: Number of errors as a result of impact loads as detected by a shock sensor
da: Antal fejl som følge af stødbelastninger, målt af en stødsensor

en: Number of errors corrected by software ECC
da: Antal fejl korrigeret af software-ECC

en: Number of errors that could not be recovered using hardware ECC
da: Antallet af fejl, der ikke kunne korrigeres ved brug af hardware-ECC

en: Number of errors while reading from a disk
da: Antal fejl under læsning fra en disk

en: Number of errors while writing to disk (or) multi-zone error rate (or) flying-height
da: Antal fejl under skrivning til disk (eller) flerzonefejlrate (eller) flyvehøjde

en: Number of hours elapsed in the power-on state
da: Antal timer forløbet i tændt tilstand

en: Number of hours in general operational state
da: Antal timer i generel operationel tilstand

en: Number of off-track errors
da: Antal off-track-fejl

en: Number of physical erase cycles completed on the drive as a percentage of the maximum physical erase cycles the drive supports
da: Antallet af fysiske slettecykler, drevet har gennemført, som procentdel af det maksimale antal fysiske slettecykler, drevet understøtter

en: Number of power-off or emergency retract cycles
da: Antal tilbagetrækningscykler som følge af slukning eller nødstilfælde

en: Number of power-off retract events
da: Antal tilbagetrækningsbegivenheder ved slukning

en: Number of power-on events
da: Antallet gange tændt

en: Number of remapping operations. The raw value of this attribute shows the total number of (successful and unsuccessful) attempts to transfer data from reallocated sectors to a spare area
da: Antallet af omallokeringsoperationer. Værdien af denne attribut viser antallet af (vellykkede såvel som mislykkede) forsøg på at overføre data fra omallokerede sektorer til et ubrugt område

en: Number of retry attempts to spin up
da: Antal gentagne accelerationsforsøg

en: Number of samples. Bigger number produces a more accurate picture of access time patterns but takes more time.
da: Antal prøver. Et større tal giver et mere præcist billede af mønstre i tilgangstid, men tager længere tid at gennemføre.

en: Number of samples. Bigger number produces more smooth graphs but the benchmark will take more time.
da: Antal prøver. Et større tal giver mere bløde grafer, men proceduren vil vare længere.

en: Number of sectors waiting to be remapped. If the sector waiting to be remapped is subsequently written or read successfully, this value is decreased and the sector is not remapped. Read errors on the sector will not remap the sector, it will only be remapped on a failed write attempt
da: Antallet af sektorer, der venter på at blive omallokeret. Hvis sektoren, der venter på at blive omallokeret, senere bliver læst eller skrevet, vil denne værdi blive sænket, og sektoren bliver ikke omallokeret. Læsefejl på denne sektor vil ikke omallokere sektoren - de vil kun blive omallokeret ved et forfejlet forsøg på at skrive

en: Number of spindle start/stop cycles
da: Antal start/stop-cyklusser for akslen

en: Number of times a recording head is flying outside its normal operating range
da: Antal gange, et skrivehoved flyver udenfor dets normale operationsområde

en: Number of uncorrectable ECC errors
da: Antal ikke-korrigerbare ECC-fejl

en: Offline Seek Performance
da: Offline-søgningsydelse

en: Old-Age
da: Gammel

en: Only the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file will be changed. To change the on-disk passphrase, use <i>Change Passphrase…</i>
da: Kun adgangsfrasen, der refereres af filen <i>/etc/crypttab</i>, vil blive ændret. For at ændre adgangsfrasen på disken, skal du bruge <i>Ændr adgangsfrase …</i>

en: Opt_ions
da: Indsti_llinger

en: Options to use when unlocking the device
da: Indstillingerne, der skal bruges når enheden låses op

en: Other Devices
da: Andre enheder

en: Overall Assessment
da: Overordnet vurdering

en: Overwrite existing data with zeroes
da: Overskriv eksisterende data med nuller

en: Overwrites existing data, but takes longer.
da: Overskriver eksisterende data, men tager længere tid.

en: Partition Type
da: Partitionstype

en: Partition _Size
da: Partitions_størrelse

en: Partitioning
da: Partitionering

en: Passphrase File
da: Adgangsfrasefil

en: Passphrase of the device or empty to request from user when setting up the device
da: Adgangsfrase for enheden, eller tom for at spørge brugeren når enheden sættes op

[ctx: Password strength]
en: Fair
da: Nogenlunde

[ctx: Password strength]
en: Good
da: God

[ctx: Password strength]
en: Strong
da: Stærk

[ctx: Password strength]
en: Weak
da: Svag

en: Perform Better
da: Bedre ydelse

en: Perform _write-benchmark
da: Afprøv _skrivehastighed

en: Performance is increased by enabling write caching, but leaves the system susceptible to data loss in the event of a power failure
da: Ydelsen forøges ved at slå skrivemellemlager til, men gør at data kan gå tabt i tilfælde af en strømafbrydelse

en: Power Cycle Count
da: Antal strømcykler

en: Power off this disk
da: Sluk drevet

en: Power-On Hours
da: Antal timer tændt

en: Power-off Retract Count
da: Antal tilbagetrækninger

en: Powered On
da: Tændt

en: Pre-Fail
da: Snarligt svigt

en: Quantity efforts of the rotating moment of a drive
da: Antal forsøg på at kompensere for hastighedsvariationer på tværs af pladen ved rotation

en: Quick
da: Hurtig

en: Quiet (Slow)
da: Stille (langsom)

en: Read Channel Margin
da: Kanalmargen ved læsning

en: Read Error Rate
da: Læsefejlrate

en: Read Error Retry Rate
da: Disklæsefejl

en: Reallocated Sector Count
da: Antal omallokerede sektorer

en: Reallocation Count
da: Antal omallokeringer

en: Refresh
da: Opdatér

en: Rep_air Filesystem…
da: R_eparér filsystem …

en: Repair failed
da: Reparation mislykkedes

en: Repair successful
da: Reparation fuldført

en: Reported Uncorrectable Errors
da: Rapporterede urettelige fejl

en: Require additional authori_zation to mount
da: Kræv yderligere _godkendelse ved montering

en: Require additional authori_zation to unlock
da: Kræv yderligere _godkendelse for at låse op

en: Resi_ze…
da: Æ_ndr størrelse …

en: Resize Volume
da: Ændr størrelse på diskenhed

en: Resizing a filesystem can lead to data loss. You are advised to backup your data before. The resize operation will take longer if a lot of data has to be moved. The minimal size is calculated according to the current content. Keep additional free space for the filesystem to work fast and reliably.
da: Ændring af størrelse på et filsystem kan føre til tab af data. Du tilrådes at sikkerhedskopiere dine data først. Størrelsesændringshandlingen kan vare længere, hvis der skal flyttes mange data. Den minimale størrelse udregnes ud fra det nuværende indhold. Hold yderligere fri plads for at få filsystemet til at fungere hurtigt og pålideligt.

en: Resizing not ready
da: Ændring af størrelse ikke klar

en: Restore Disk Image
da: Gendan diskaftryk

en: Restore disk image
da: Gendan diskaftryk

en: Restoring Disk Image
da: Gendanner diskaftryk

en: Retrieving DVD keys
da: Henter dvd-nøgler

en: Run Out Cancel
da: Antal ECC-fejl

en: SELF-TEST FAILED
da: SELVTEST FEJLEDE

en: SMART Data & Self-Tests
da: SMART-data og selvtest

en: SMART _Attributes
da: SMART-_attributter

en: SMART is not enabled
da: SMART er ikke slået til

en: SMART is not supported
da: SMART understøttes ikke

en: S_etting
da: _Indstilling

en: S_tandby Now
da: Gå i _hviletilstand

en: S_ymbolic Icon Name
da: S_ymbolsk ikonnavn

en: Sample S_ize (MiB)
da: Prøve_størrelse (MiB)

en: Sample Size
da: Prøvestørrelse

en: Save Power
da: Spar strøm

en: Save in _Folder
da: Gem i _mappe

en: Seek Error Rate
da: Søgefejlrate

en: Seek Timer Performance
da: Søgetidsydelse

en: Select Disk Image to Attach
da: Vælg diskaftryk der skal tilkobles

en: Select Disk Image to Restore
da: Vælg diskaftryk, der skal gendannes

en: Select Disk Image(s) to Mount
da: Vælg diskaftryk, der skal monteres

en: Select a Folder
da: Vælg en mappe

en: Select a Keyfile
da: Vælg en nøglefil

en: Select a device to manage.
da: Vælg et drev, der skal håndteres.

en: Select a keyfile to unlock this volume
da: Vælg en nøglefil for at låse denne diskenhed op

en: Select device
da: Vælg enhed

en: Self-assessment
da: Selvvurdering

en: Self-test Result
da: Resultat fra selvtest

en: Self-test in progress
da: Selvtest i gang

en: Serial Number
da: Serienummer

en: Set Password
da: Angiv adgangskode

en: Set options to unlock
da: Angiv indstillinger for at låse op

en: Set up _read-only loop device
da: Opsæt skrive_beskyttet løkkeenhed

en: Set up _read-only mount
da: Opsæt skrive_beskyttet montering

en: Sh_ow Password
da: Vi_s adgangskode

en: Shift of disk is possible as a result of strong shock loading in the store, as a result of falling (or) temperature
da: Forskydning af disken er et muligt resultat af stød, f.eks. på grund af fald (eller) temperatur

en: Sho_w Passphrases
da: Vi_s adgangsfraser

en: Sho_w in user interface
da: Vi_s i brugergrænseflade

en: Sho_w passphrase
da: V_is adgangsfrase

en: Size
da: Størrelse

en: Slow
da: Langsom

en: Soft ECC correction
da: Soft-ECC-korrektion

en: Soft Read Error Rate
da: Blød læsefejlrate

en: Soft read error rate
da: Blød læsefejlrate

en: Source
da: Kilde

en: Spin Buzz
da: Buzz-rutiner ved acceleration

en: Spin High Current
da: Maksimal accelerationsstrøm

en: Spinup Retry Count
da: Antal gentagne accelerationer

en: Spinup Time
da: Accelerationstid

en: Start/Stop Count
da: Antal start/stop

en: Stop running jobs?
da: Stop kørende job?

en: Switch off <i>User Session Defaults</i> to manage encryption options and passphrase for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/crypttab</b> file
da: Slå <i>Standardindstillinger for brugersession</i> fra for at håndtere krypteringsindstillinger og adgangsfrase for enheden. Indstillingerne svarer til en post i filen <b>/etc/crypttab</b>

en: Switch off <i>User Session Defaults</i> to manage mount point and mount options for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/fstab</b> file
da: Slå <i>Standardindstillinger for brugersession</i> fra for at håndtere monteringspunkter og -indstillinger for enheden. Indstillingerne svarer til en post i filen <b>/etc/fstab</b>

en: Temperature
da: Temperatur

en: Temperature of the drive
da: Drevets temperatur

en: The <b>special device file</b> — use symlinks in the <b>/dev/disk</b> hierarchy to control the scope of the entry
da: <b>Specialenhedsfilen</b> — brug symlænker i <b>/dev/disk</b>-hierarkiet til at kontrollere enhedens område

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: The amount of data read during the lifetime of the disk
da: Mængden af data læst i diskens levetid

en: The amount of data written during the lifetime of the disk
da: Mængden af data skrevet i diskens levetid

en: The check may take a long time, especially if the partition contains a lot of data.
da: Denne kontrol kan tage lang tid, især hvis partitionen indeholder meget data.

en: The difference to the previous partition size
da: Forskellen fra den forrige partitionsstørrelse

en: The directory to mount the device in
da: Kataloget, som enheden skal monteres i

en: The disk image is %s bigger than the target device
da: Diskaftrykket er %s større end målenheden

en: The disk image is %s smaller than the target device
da: Diskaftrykket er %s mindre end målenheden

en: The encryption passphrase was retrieved from the keyring
da: Krypteringsadgangsfrasen blev hentet fra nøgleringen

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
da: Filen findes allerede i “%s”. Hvis den erstattes, overskrives dens indhold.

en: The filesystem type to use
da: Filsystemtypen, der skal bruges

en: The free space following the partition
da: Den fri plads, der følger efter partitionen

en: The label matches the existing label
da: Etiketten er den samme som en eksisterende etiket

en: The mount options stored in the <b>/etc/fstab</b> file
da: Monteringstilvalgene, som findes i filen <b>/etc/fstab</b>

en: The name to use for the filesystem. This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the /dev/disk/by-label directory.
da: Navnet, der skal bruges til filsystemet. Dette er nyttigt, hvis du vil referere til enheden via en symlænke i kataloget /dev/disk/by-label.

en: The name to use for the unlocked device — the device is set up as the name prefixed with <b>/dev/mapper</b>/
da: Navnet, der bruges til den oplåste enhed — sættes op som navnet med foranstillet <b>/dev/mapper</b>/

en: The number of MiB (1048576 bytes) to read/write for each sample.
da: Antal MiB (1048576 byte) som skal læses/skrives for hver prøve.

en: The number of MiB (1048576 bytes) to read/write for each sample. Big sample sizes tend to produce more accurate benchmarks at the cost of the benchmark taking more time.
da: Antallet af MiB (1048576 byte), der skal læses/skrives for hver prøve. Store prøvestørrelser vil normalt give mere præcise resultater, men vil på den anden side tage længere tid.

en: The number of samples the benchmark will do for the access time test.
da: Antal prøver i benchmark af tilgangstiden.

en: The number of samples the benchmark will include for the read/write test.
da: Antal prøver i benchmark af læse-/skrivehastighed.

en: The partition name (up to 36 unicode characters). This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the <b>/dev/disk/by-partlabel</b> directory
da: Partitionsnavnet (op til 36 unicode-tegn). Dette er nyttigt hvis du vil referere til enheden via en symlænke i kataloget <b>/dev/disk/by-partlabel</b>

en: The partition type as a 8-bit unsigned integer
da: Partitionstypen som et 8-bit heltal uden fortegn

en: The partition type represented as a 32-bit <i>GUID</i>
da: Partitionstypen repræsenteret som en 32-bit <i>GUID</i>

en: The passphrase matches the existing passphrase
da: Adgangsfrasen er den samme som den eksisterende

en: The passphrases do not match
da: Adgangsfraserne er ikke ens

en: The passwords do not match
da: Adgangskoderne matcher ikke

en: The size of the image to create
da: Størrelsen af aftrykket der skal oprettes

en: The size of the partition to create
da: Størrelsen af partitionen der skal oprettes

en: The special device file — use symlinks in the /dev/disk hierarchy to control the scope of the entry
da: Specialenhedsfilen — brug symlænker i /dev/disk-hierarkiet til at kontrollere enhedens område

en: The strength of the passphrase
da: Styrken af adgangsfrasen

en: The system may not work correctly if this entry is modified or removed.
da: Systemet virker måske ikke korrekt, hvis denne indgang ændres eller fjernes.

en: The total number of uncorrectable errors when reading/writing a sector. A rise in the value of this attribute indicates defects of the disk surface and/or problems in the mechanical subsystem
da: Det totale antal fejl som ikke kan korrigeres under læsning/skrivning af en sektor. En forøget værdi af denne attribut indikerer defekter på diskens overflade og/eller problemer i det mekaniske undersystem

en: The utility %s is missing.
da: Redskabet %s mangler.

en: Thermal Asperity Rate
da: Fejl som følge af høj temperatur

en: This filesystem will be automatically unmounted prior to any changes.
da: Dette filsystem vil automatisk blive afmonteret, før der udføres nogen ændringer.

en: This is equivalent to Master Boot Record <i>bootable</i> flag. It is normally only used for GPT partitions on MBR systems
da: Dette svarer til Master Boot Record <i>bootable</i>-flaget. Det bruges normalt kun til GPT-partitioner på MBR-systemer

en: This is the last primary partition that can be created.
da: Dette er den sidste primære partition, der kan oprettes.

en: This operation will prepare the system for the following drives to be powered down and removed.
da: Denne handling vil forberede systemet på at følgende drev slukkes og fjernes.

en: This volume might be a VeraCrypt volume as it contains random data.
da: Denne diskenhed kan være en VeraCrypt-enhed, da den indeholder tilfældige data.

en: Threshold
da: Tærskel

en: Threshold exceeded
da: Tærskel oversteget

en: Threshold not exceeded
da: Tærskel ikke oversteget

en: Throughput Performance
da: Gennemstrømningsydelse

en: Time needed to spin up the disk
da: Tiden det tager at accelerere disken op

en: Time while head is positioning
da: Tid mens læsehovedet bevæges

en: To enable or disable the write test.
da: Aktivering eller deaktivering af skrivetesten.

en: Torque Amplification Count
da: Rotationskompensationstal

en: Total LBAs Read
da: Samlet antal LBA'er læst

en: Total LBAs Written
da: Samlet antal LBA'er skrevet

en: Total number of load cycles
da: Samlet antal load-cykler

en: Transfer Rate
da: Overførselshastighed

en: Turn on to configure AAM at startup and when the disk is connected
da: Slå til for at konfigurere AAM ved opstart samt når disken tilsluttes

en: Turn on to configure APM at startup and when the disk is connected
da: Slå til for at konfigurere APM ved opstart samt når disken tilsluttes

en: Turn on to configure Standby Timeout at startup and when the disk is connected
da: Slå til for at konfigurere ventetid til hviletilstand ved opstart samt når disken tilsluttes

en: Turn on to configure Write Cache setting at startup and when the disk is connected
da: Slå til for at konfigurere skrivemellemlager-indstillingen ved opstart samt når disken tilsluttes

en: UDF — Universal Disk Format, for removable devices on many systems
da: UDF — Universal Disk Format, for eksterne enheder på mange systemer

en: UDMA CRC Error Rate
da: UDMCA CRC-fejlrate

en: Unallocated Space
da: Uallokeret plads

en: Uncorrectable ECC Count
da: Antal ikke-korrigerbare ECC'er

en: Uncorrectable Sector Count
da: Antal ikke-korrigerbare sektorer

en: Unlock an encrypted Windows system partition or drive.
da: Lås krypteret Windowssystempartition eller -drev op.

en: Unlock selected encrypted partition
da: Lås valgte krypterede enhed op

en: Unmount selected partition
da: Afmontér valgte partition

en: Unnamed (%s).img
da: Unavngivet (%s).img

en: Unrecoverable read errors while creating disk image
da: Der opstod urettelige fejl ved oprettelse af diskaftryk

en: Updated
da: Opdateret

en: Updates
da: Opdateringer

en: Us_er Session Defaults
da: Standardindstillinger for br_ugersession

en: Used
da: Anvendt

en: Used to indicate that the partition and its contents are required for the OS/Platform to function. Special care should be taken to not delete or overwrite the contents
da: Bruges til at angive, at partitionen og dens indhold kræves for at OS'et eller platformen kan fungere. Der bør udvises særlig forsigtighed med ikke at slette eller overskrive indholdet

en: Using Disks, you can view SMART data, manage devices, benchmark physical disks, and image USB sticks.
da: Med Diske kan du se SMART-data, håndtere enheder, samt benchmarke fysiske diske og aftryk på USB-nøgler.

en: Value
da: Værdi

en: Vendor Recommended
da: Anbefalet af forhandler

en: View, modify and configure disks and media
da: Vis, redigér og konfigurér diske og medier

en: Volume
da: Diskenhed

en: Volume _Name
da: _Navn på diskenhed

en: Volume type
da: Diskenhedstype

en: Volumes Grid
da: Gitter med diskenheder

en: Waited too long for the filesystem
da: Ventede for længe på filsystemet

en: Warning: all data on the volume will be lost
da: Advarsel: Alle data på diskenheden vil gå tabt

en: Will be created
da: Vil blive oprettet

en: Will be deleted
da: Vil blive slettet

en: Windows _system
da: Windows-_system

en: World Wide Name
da: Verdensomspændende navn (WWN)

en: Worst
da: Værste

en: Wr_ite Cache
da: Skr_ivemellemlager

en: Write Disk Images to Devices
da: Skriv diskaftryk til enheder

en: Write Error Rate
da: Skrivefejlrate

en: XFS — Linux Filesystem
da: XFS — Linuxfilsystem

en: _Abort Benchmark
da: _Afbryd benchmark

en: _About Disks
da: _Om Diske

en: _Attach
da: _Tilkobl

en: _Attach Disk Image… (.iso, .img)
da: _Tilslut diskaftryk … (.iso, .img)

en: _Benchmark Disk…
da: _Diskbenchmark …

en: _Benchmark Partition…
da: Partitions_benchmark …

en: _Bootable
da: _Bootbar

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Close
da: _Luk

en: _Confirm
da: _Bekræft

en: _Conveyance
da: _Transport

en: _Create Disk Image…
da: O_pret diskaftryk …

en: _Create Partition Image…
da: Opre_t partitionsaftryk …

en: _Delete
da: _Slet

en: _Delete Disk Image File
da: _Slet diskaftryksfil

en: _Difference
da: _Forskel

en: _Edit Partition…
da: _Redigér partition …

en: _Erase
da: _Slet

en: _Erase…
da: _Slet …

en: _Extended
da: _Udvidet

en: _Format
da: _Formatér

en: _Format…
da: _Formatér …

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Hidden
da: _Skjult

en: _Image to Restore
da: _Aftryk der skal gendannes

en: _Internal disk for use with Linux systems only (Ext4)
da: _Intern disk kun for brug med Linuxsystem (Ext4)

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Keyfiles
da: _Nøglefiler

en: _Label
da: _Etiket

en: _Mount
da: _Montér

en: _Name
da: _Navn

en: _New Disk Image…
da: _Nyt diskaftryk …

en: _Other
da: _Andre

en: _Partitioning
da: _Partitionering

en: _Passphrase
da: _Adgangsfrase

en: _Password
da: _Adgangskode

en: _Password protect volume (LUKS)
da: _Adgangskodebeskyttet diskenhed (LUKS)

en: _Power Off
da: _Sluk

en: _Previous
da: _Forrige

en: _Replace
da: _Erstat

en: _Resize
da: _Ændr størrelse

en: _Restore
da: _Gendan

en: _Restore Disk Image…
da: _Gendan diskaftryk …

en: _Restore Partition Image…
da: _Gendan partitionsaftryk …

en: _SMART Data & Self-Tests…
da: _SMART-data og selvtest …

en: _Short
da: _Kort

en: _Standby
da: _Hviletilstand

en: _Start Benchmarking…
da: _Start benchmark …

en: _Start Benchmark…
da: _Start benchmark …

en: _Start Creating…
da: _Start oprettelse …

en: _Start Restoring…
da: _Start gendannelse …

en: _Start Self-test
da: _Start selvtest

en: _Stop Self-test
da: _Stop selvtest

en: _System Partition
da: _Systempartition

en: _Take Ownership…
da: O_vertag ejerskab …

en: _Unlock
da: Lås _op

en: _Unlock at system startup
da: _Lås op ved systemstart

en: _Volumes
da: _Diskenheder

en: _Wake-Up from Standby
da: V_ågn op fra hviletilstand

[ctx: aam-level]
en: 0 (Disabled)
da: 0 (Slået fra)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down not permitted)
da: %d (Nedspinning ikke tilladt)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down permitted)
da: %d (Nedspinning tilladt)

[ctx: apm-level]
en: 255 (Disabled)
da: 255 (Slået fra)

[ctx: benchmark-access-time]
en: %.2f msec
da: %.2f msek

[ctx: benchmark-updated]
en: %s (%s ago)
da: %s (%s siden)

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring access time (%2.1f%% complete)…
da: Måler tilgangstid (%2.1f %% færdig) …

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring transfer rate (%2.1f%% complete)…
da: Måler overførselshastighed (%2.1f %% færdig) …

[ctx: benchmark-updated]
en: No benchmark data available
da: Ingen tilgængelige prøvedata

[ctx: benchmark-updated]
en: Opening Device…
da: Åbner enhed …

[ctx: benchmarking]
en: An error occurred
da: Der opstod en fejl

[ctx: benchmarking]
en: Error getting page size: %m
da: Fejl ved bestemmelse af sidestørrelse: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error getting size of device: %m
da: Fejl under bestemmelse af størrelse af enhed: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %lld bytes from offset %lld
da: Fejl under forudindlæsning af %lld byte fra position %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %s from offset %s
da: Fejl under forudindlæsning af %s fra position %s

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %lld bytes from offset %lld
da: Fejl under læsning af %lld byte fra afsæt %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %s from offset %s
da: Fejl under læsning af %s fra position %s

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld
da: Fejl under søgning til position %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld: %m
da: Fejl ved søgning fra position %lld: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %s
da: Fejl under søgning til position %s

[ctx: benchmarking]
en: Error syncing (at offset %lld): %m
da: Synkroniseringsfejl (ved position %lld): %m

[ctx: benchmarking]
en: Error writing %lld bytes at offset %lld: %m
da: Fejl ved skrivning af %lld byte ved position %lld: %m

[ctx: benchmarking]
en: Expected to write %lld bytes, only wrote %lld: %m
da: Forventede at skrive %lld byte, men skrev kun %lld: %m

en: bytes
da: byte

[ctx: confirmation-list-of-devices]
en: Affected Devices
da: Påvirkede enheder

[ctx: create-inhibit-message]
en: Benchmarking device
da: Der er en diskbenchmark i gang

[ctx: create-inhibit-message]
en: Copying device to disk image
da: Kopierer enhed til diskaftryk

en: disk;drive;volume;harddisk;hdd;disc;cdrom;dvd;partition;iso;image;backup;restore;benchmark;raid;luks;encryption;S.M.A.R.T.;smart;
da: disk;drev;diskenhed;volumen;harddisk;hdd;disk;cdrom;dvd;partition;iso;aftryk;sikkerhedskopi;gendan;gendannelse;ydelsestest;ydelsesprøve;benchmark;raid;luks;kryptering;S.M.A.R.T.;smart;

[ctx: duration]
en: Less than a minute
da: Mindre end et minut

[ctx: duration-day-to-month]
en: %s and %s
da: %s og %s

[ctx: duration-hour-to-day]
en: %s and %s
da: %s og %s

[ctx: duration-minute-to-hour]
en: %s and %s
da: %s og %s

[ctx: duration-months-to-year]
en: %s and %s
da: %s og %s

[ctx: duration-year-to-inf]
en: %s, %s and %s
da: %s, %s og %s

en: exFAT — Flash Storage Windows Filesystem, used on SDXC cards
da: exFAT — Windowsfilsystem med flashlager, brugt på SDXC-kort

en: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (built against %d.%d.%d)
da: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (bygget mod %d.%d.%d)

[ctx: job-remaining]
en: %s remaining
da: %s tilbage

[ctx: job-remaining-with-rate]
en: %s remaining (%s/sec)
da: %s tilbage (%s/sek)

[ctx: notify-smart]
en: A hard disk is likely to fail soon.
da: En harddisk svigter sandsynligvis snart.

[ctx: notify-smart]
en: Examine
da: Undersøg

[ctx: notify-smart]
en: Hard Disk Problems Detected
da: Der blev fundet harddiskproblemer

[ctx: partition type]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: partitioning]
en: Unknown (%s)
da: Ukendt (%s)

[ctx: restore-inhibit-message]
en: Copying disk image to device
da: Kopierer diskaftryk til enhed

[ctx: shortcut window]
en: Attach an existing disk image
da: Tilkobl et eksisterende diskaftryk

[ctx: shortcut window]
en: Create a new empty disk image
da: Opret et nyt tomt diskaftryk

[ctx: shortcut window]
en: Disks
da: Diske

[ctx: shortcut window]
en: Drive
da: Drev

[ctx: shortcut window]
en: Drive settings
da: Drevindstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Format the drive
da: Formatér drevet

[ctx: shortcut window]
en: Format the selected volume
da: Formatér valgte diskenhed

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Open the application menu
da: Åbn programmenuen

[ctx: shortcut window]
en: Open the drive menu
da: Åbn drevmenuen

[ctx: shortcut window]
en: Open the volume menu
da: Åbn menuen for diskenheder

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Restore an image to the disk
da: Gendan et aftryk til disken

[ctx: shortcut window]
en: SMART data
da: SMART-data

[ctx: shortcut window]
en: Unselect current disk
da: Fravælg aktuelle disk

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test completed successfully
da: Sidste selvtest blev fuldført tilfredsstillende

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test did not complete
da: Sidste selvtest blev ikke fuldført

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed
da: Sidste selvtest ikke bestået

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (electrical)
da: Sidste selvtest ikke bestået (elektrisk)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (handling)
da: Sidste selvtest ikke bestået (håndtering)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (read)
da: Sidste selvtest ikke bestået (læse)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (servo)
da: Sidste selvtest ikke bestået (servo)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was aborted
da: Sidste selvtest blev aflyst

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was interrupted
da: Sidste selvtest blev afbrudt

[ctx: smart-self-test-result]
en: Self-test in progress — %d%% remaining
da: Selvtest i gang — %d %% tilbage

[ctx: smart-self-test-result]
en: Unknown (%s)
da: Ukendt (%s)

[ctx: standby-value]
en: Never
da: Aldrig

[ctx: standby-value]
en: Reserved
da: Reserveret

[ctx: standby-value]
en: Vendor-defined
da: Forhandlerdefineret

[ctx: volume-content-crypto]
en: Locked
da: Låst

[ctx: volume-content-crypto]
en: Unlocked
da: Ulåst

[ctx: volume-content-fs]
en: Filesystem Root
da: Filsystemrod

[ctx: volume-content-fs]
en: Mounted at %s
da: Monteret på %s

[ctx: volume-content-fs]
en: Not Mounted
da: Ikke monteret

[ctx: volume-content-swap]
en: Active
da: Aktiv

[ctx: volume-content-swap]
en: Not Active
da: Ikke aktiv

[ctx: volume-contents-msdos-ext]
en: Extended Partition
da: Udvidet partition

[ctx: volume-grid]
en: Extended Partition
da: Udvidet partition

[ctx: volume-grid]
en: Filesystem
da: Filsystem

[ctx: volume-grid]
en: Free Space
da: Fri plads

en: ← Spindown
da: ← Nedspinning
