gnome-settings-daemon - en to da translation catalogue (536 entries)

en: %2$s. You have %1$u try left | %2$s. You have %1$u tries left
da[0]: %2$s Du har %1$u forsøg tilbage
da[1]: %2$s Du har %1$u forsøg tilbage

en: %i hour | %i hours
da[0]: %i time
da[1]: %i timer

en: %i minute | %i minutes
da[0]: %i minut
da[1]: %i minutter

en: %s Requires Authentication
da: %s kræver godkendelse

en: %s Stopped
da: %s blev stoppet

en: %s of UPS backup power remaining
da: %s af nødstrømsforsyningen tilbage

en: A connected device is low on power
da: En forbunden enhed har lavt batteriniveau

en: A connected device is low on power (%.0f%%)
da: En forbunden enhed har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: A connected device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
da: En forbunden enhed har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: A connected device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
da: En forbunden enhed har meget lavt batteriniveau. Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: A dictionary of XSETTINGS to override
da: En ordbog af XSETTINGS som tilsidesættes

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will be loaded, usually in addition to conditional and forcibly disabled ones.
da: En liste af strenge, der repræsenterer GTK+-modulerne som vil blive indlæst. Oftest er disse i forlængelse af betingede eller eksplicit deaktiverede moduler.

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will not be loaded, even if enabled by default in their configuration.
da: En liste af strenge, der repræsenterer GTK+-moduler, som ikke vil blive indlæst selv hvis de som standard er aktiveret i deres opsætning.

en: A list of strings representing the plugins that are allowed to be loaded (default: “all”). This is only evaluated on startup.
da: En liste af strenge, der repræsenterer de udvidelsesmoduler, der har lov til at blive indlæst (som standard: “all”). Dette evalueres kun ved opstart.

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
da: Accelerationsfaktor for musebevægelse. Værdien -1 er systemstandard.

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Action Cancelled
da: Handling annulleret

en: Airplane mode disabled
da: Flytilstand deaktiveret

en: Airplane mode enabled
da: Flytilstand aktiveret

en: Antialiasing
da: Udjævning

en: Application Stopped
da: Program blev stoppet

en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
da: Omkring %s af tilbageværende nødstrøm (%.0f%%)

en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
da: Omkring %s af resterende nødstrøm (%.0f%%). Genopret strømforsyning til din computer igen for at undgå at miste data.

en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
da: Omkring %s tilbage (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
da: Den tilsluttede computer har lavt batteriniveau

en: Attached computer is low on power
da: Den tilsluttede computer har lavt batteriniveau

en: Attached computer is low on power (%.0f%%)
da: Den tilsluttede computer har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Attached computer is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
da: Tilsluttet computer har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Attached computer is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
da: Tilsluttet computer har meget lavt batteriniveau. Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Audio device battery low
da: Lydenheden har lavt batteriniveau

en: Audio device is low on power
da: Lydenheden har lavt batteriniveau

en: Audio device is low on power (%.0f%%)
da: Lydenheden har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Audio device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
da: Lydenheden har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Audio device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
da: Lydenheden har meget lavt batteriniveau. Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Authentication is required to modify the OLED image for a Wacom tablet
da: Der kræves godkendelse for at ændre OLED-billedet for en Wacom-tegneplade

en: Authentication is required to modify the laptop brightness
da: Ændring af den bærbares lysstyrke kræver godkendelse

en: Authentication is required to modify the lit LED for a Wacom tablet
da: Ændring af den tændte LED på en Wacom-tegneplade kræver godkendelse

en: Automatic hibernation
da: Automatisk dvale

en: Automatic logout
da: Automatisk udlogning

en: Automatic suspend
da: Automatisk hvile

en: Automatically enable the "power-saver" profile using power-profiles-daemon if the battery is low.
da: Aktivér automatisk strømspareprofilen med brug af power-profiles-daemon, når batteriet er næsten tømt.

en: Battery critically low
da: Batteristanden er kritisk lav

en: Battery is critically low
da: Batteristanden er kritisk lav

en: Battery is low
da: Batteristanden er lav

en: Battery low
da: Lavt batteriniveau

en: Binding
da: Genvej

en: Binding for power button.
da: Genvej til strømknappen.

en: Binding for the custom binding
da: Genvej til den tilpassede genvej

en: Binding for the magnifier to zoom in
da: Genvej til at zoome ind med skærmforstørrelse

en: Binding for the magnifier to zoom out
da: Genvej til at zoome ud med skærmforstørrelse

en: Binding to cycle the screen brightness.
da: Genvej til at gennemløbe skærmens lysstyrke.

en: Binding to decrease the keyboard brightness.
da: Genvej til at skrue ned for tastaturets lysstyrke.

en: Binding to decrease the screen brightness.
da: Genvej til at skrue ned for skærmens lysstyrke.

en: Binding to decrease the text size
da: Genvej til at formindske teksten

en: Binding to eject an optical disc.
da: Genvej til at skubbe en optisk disk ud.

en: Binding to hibernate the machine.
da: Genvej til at sætte maskinen i dvale.

en: Binding to increase the keyboard brightness.
da: Genvej til at skrue op for tastaturets lysstyrke.

en: Binding to increase the screen brightness.
da: Genvej til at skrue op for skærmens lysstyrke.

en: Binding to increase the text size
da: Genvej til at forstørre teksten

en: Binding to launch GNOME Settings.
da: Genvej til at starte GNOME Indstillinger.

en: Binding to launch the calculator.
da: Genvej til at starte lommeregneren.

en: Binding to launch the email client.
da: Genvej til at starte e-mailklienten.

en: Binding to launch the help browser.
da: Genvej til at starte hjælpefremviseren.

en: Binding to launch the media player.
da: Genvej til at starte medieafspilleren.

en: Binding to launch the search tool.
da: Genvej til at starte søgeværktøjet.

en: Binding to launch the web browser.
da: Genvej til at starte webbrowseren.

en: Binding to lock the screen.
da: Genvej til at låse skærmen.

en: Binding to log out.
da: Genvej til at logge ud.

en: Binding to lower the volume with higher precision.
da: Genvej til at skrue ned for lydstyrken, med større præcision.

en: Binding to lower the volume without emitting a sound effect.
da: Genvej til at skrue ned for lydstyrken uden at udsende en lydeffekt.

en: Binding to lower the volume.
da: Genvej til at skrue ned for lydstyrken.

en: Binding to mute/unmute the microphone.
da: Genvej til at slå mikrofonen til/fra.

en: Binding to mute/unmute the volume without emitting a sound effect.
da: Genvej til at slå lyden til/fra uden at udsende en lydeffekt.

en: Binding to mute/unmute the volume.
da: Genvej til at slå lyden til/fra.

en: Binding to open the Home folder.
da: Genvej til at åbne hjemmemappen.

en: Binding to pause playback.
da: Genvej til at sætte afspilning på pause.

en: Binding to raise the volume with higher precision.
da: Genvej til at skrue op for lydstyrken, med større præcision.

en: Binding to raise the volume without emitting a sound effect.
da: Genvej til at skrue op for lydstyrken uden at udsende en lydeffekt.

en: Binding to raise the volume.
da: Genvej til at skrue op for lydstyrken.

en: Binding to show current battery status.
da: Genvej til at vise nuværende batteristatus.

en: Binding to show the on-screen keyboard
da: Genvej til at vise skærmtastaturet

en: Binding to show the screen magnifier
da: Genvej til at vise skærmforstørrelsesglasset

en: Binding to skip backward in current track.
da: Genvej til at gå baglæns i nuværende spor.

en: Binding to skip forward in current track.
da: Genvej til at gå fremad i nuværende spor.

en: Binding to skip to next track.
da: Genvej til at gå til næste spor.

en: Binding to skip to previous track.
da: Genvej til at gå til forrige spor.

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
da: Genvej til at starte afspilning (eller slå pause til/fra).

en: Binding to start the screen reader
da: Genvej til at starte skærmoplæseren

en: Binding to stop playback.
da: Genvej til at stoppe afspilning.

en: Binding to suspend the machine.
da: Genvej til at sætte maskinen i hvile.

en: Binding to switch the touchpad off.
da: Genvej til at slå pegepladen fra.

en: Binding to switch the touchpad on.
da: Genvej til at slå pegepladen til.

en: Binding to toggle airplane mode.
da: Genvej til at slå flytilstand til/fra.

en: Binding to toggle automatic screen orientation.
da: Genvej til at slå automatisk skærmorientering til/fra.

en: Binding to toggle bluetooth airplane mode.
da: Genvej til at slå bluetoothflytilstand til/fra.

en: Binding to toggle random playback mode in media player.
da: Genvej til at slå tilfældig afspilning til/fra i medieafspilleren.

en: Binding to toggle repeat mode in media player.
da: Genvej til at slå gentag afspilning til/fra i medieafspilleren.

en: Binding to toggle the interface contrast
da: Genvej til at slå kontrast for brugerfladen til/fra

en: Binding to toggle the keyboard brightness.
da: Genvej til at slå tastaturets lysstyrke til/fra.

en: Binding to toggle the touchpad on/off.
da: Genvej til at slå pegepladen til/fra.

en: Bluetooth RF kill
da: Bluetooth RF-stop

en: Bluetooth device battery low
da: Bluetoothenheden har lavt batteriniveau

en: Bluetooth device is low on power
da: Bluetoothenheden har lavt batteriniveau

en: Bluetooth device is low on power (%.0f%%)
da: Bluetoothenheden har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Bluetooth device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
da: Bluetoothenheden har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Bluetooth device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
da: Bluetoothenheden har meget lavt batteriniveau. Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Bluetooth disabled
da: Bluetooth deaktiveret

en: Bluetooth enabled
da: Bluetooth aktiveret

en: Button label for OLED display.
da: Knapetiket for OLED-skærm.

en: Calculate the sunrise and sunset times automatically, from the current location.
da: Beregn solopgangs- og solnedgangstid automatisk ud fra nuværende position.

en: Camera battery low
da: Kameraet har lavt batteriniveau

en: Camera is low on power
da: Kameraet har lavt batteriniveau

en: Camera is low on power (%.0f%%)
da: Kameraet har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Camera is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
da: Kameraet har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Det vil snart lukke ned, hvis det ikke bliver opladet.

en: Camera is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
da: Kameraet har meget lavt batteriniveau. Det vil snart lukke ned, hvis det ikke bliver opladet.

en: Cancel
da: Annullér

en: Cell phone battery low
da: Mobiltelefon har lavt batteriniveau

en: Cell phone is low on power
da: Mobiltelefon har lavt batteriniveau

en: Cell phone is low on power (%.0f%%)
da: Mobiltelefon har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Cell phone is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
da: Mobiltelefon har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart holde op med at virke, hvis den ikke bliver opladet.

en: Cell phone is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
da: Mobiltelefon har meget lavt batteriniveau. Den vil snart holde op med at virke, hvis den ikke bliver opladet.

en: Color
da: Farve

en: Color calibration device added
da: Farvekalibreringsenhed tilføjet

en: Color calibration device removed
da: Farvekalibreringsenhed fjernet

en: Command
da: Kommando

en: Command to run when the binding is invoked
da: Kommando der skal køres, når genvejen aktiveres

en: Configuring new printer
da: Konfigurerer ny printer

en: Connected device battery is low
da: Forbunden enhed har lavt batteriniveau

en: Cover open
da: Kabinet åbent

en: Credentials required in order to print
da: Legitimation som kræves for at udskrive

en: Custom keybindings
da: Tilpassede tastegenveje

en: Date & Time Settings
da: Indstillinger for dato & klokkeslæt

en: Decrease text size
da: Formindsk teksten

en: Delay between repeats in milliseconds.
da: Ventetid mellem tastegentagelser i millisekunder.

en: Device memory is nearly full. %s was using a lot of memory and was forced to stop.
da: Enhedens hukommelse er næsten fuld. %s brugte en masse hukommelse og blev tvunget til at stoppe.

en: Device memory is nearly full. An Application that was using a lot of memory and was forced to stop.
da: Enhedens hukommelse er næsten fuld. Et program brugte en masse hukommelse og blev tvunget til at stoppe.

en: Device memory is nearly full. Virtual Terminal processes were using a lot of memory and were forced to stop.
da: Enhedens hukommelse er næsten fuld. Virtuel terminal-processer brugte en masse hukommelse og blev tvunget til at stoppe.

en: Dim the screen after a period of inactivity
da: Dæmp skærmen efter et tidsrum uden aktivitet

en: Disable touchpad while typing
da: Deaktivér pegeplade når der skrives

en: Disk Space
da: Diskplads

en: Distance before a drag is started.
da: Afstand før træk startes.

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
da: Afstand i pixel som markøren skal bevæge sig, før acceleration af musebevægelsen træder i kraft. Værdien -1 er systemstandard.

en: Door open
da: Låge åben

en: Double click time
da: Dobbeltklik-tid

en: Drag threshold
da: Trækketærskel

en: Either one of your existing devices has been reconnected or a new one has been plugged in. If you did not do it, check your system for any suspicious device.
da: Enten blev en af dine eksisterende enheder tilsluttet igen eller en ny blev tilsluttet. Har du ikke gjort det, så undersøg dit system for mistænkelige enheder.

en: Eject
da: Skub ud

en: Empty Trash
da: Tom papirkurv

en: Enable horizontal scrolling
da: Aktivér vandret rulning

en: Enable mouse clicks with touchpad
da: Aktivér museklik med pegeplade

en: Enable power-saver profile when battery is low
da: Aktivér strømspareprofil, når batteriet er næsten tømt

en: Enable the ALS sensor
da: Aktivér ALS-sensoren

en: Enable this to move the cursor when the user touches the tablet.
da: Slå denne til for at flytte markøren, når brugeren berører tegnepladen.

en: Enable this to restrict the Wacom tablet area to match the aspect ratio of the output.
da: Slå dette til for at begrænse Wacom-tegnepladens område, så det passer til outputtets højde-/breddeforhold.

en: Enable this to set the tablet to absolute mode.
da: Slå dette til for at sætte tegnepladen til absolut tilstand.

en: Enable touchpad
da: Aktivér pegeplade

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
da: Aktiverer emulering af midterklik med musen ved samtidigt venstre- og højreklik.

en: Enter PIN to unlock your SIM card
da: Indtast pinkoden for at låse simkortet op

en: Enter PUK to unlock your SIM card
da: Indtast pukkoden for at låse simkortet op

en: Enter a New PIN to unlock your SIM card
da: Indtast en ny pinkode for at låse simkortet op

en: Examine
da: Undersøg

en: File name of the bell sound to be played.
da: Filnavn for bip-lyden der skal afspilles.

en: Free percentage notify threshold
da: Påmindelsestærskel for fri plads i procent

en: Free space notify threshold
da: Tærskel for at give påmindelser om fri plads

en: GNOME Settings Daemon Color Plugin
da: Farve-udvidelsesmodul for GNOME Indstillinger-dæmon

en: Game controller battery low
da: Spilleenheden har lavt batteriniveau

en: Game controller is low on power
da: Spilleenheden har lavt batteriniveau

en: Game controller is low on power (%.0f%%)
da: Spilleenheden har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Game controller is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
da: Spilleenheden har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Game controller is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
da: Spilleenheden har meget lavt batteriniveau. Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Hardware Airplane Mode
da: Hardwareflytilstand

en: Headphones are low on power
da: Hovedtelefonen har lavt batteriniveau

en: Headphones are low on power (%.0f%%)
da: Hovedtelefonen har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Headphones are very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
da: Hovedtelefonen har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Headphones are very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
da: Hovedtelefonen har meget lavt batteriniveau. Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Headphones battery low
da: Hovedtelefonen har lavt batteriniveau

en: Headset battery low
da: Headsettet har lavt batteriniveau

en: Headset is low on power
da: Headsettet har lavt batteriniveau

en: Headset is low on power (%.0f%%)
da: Headsettet har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Headset is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
da: Headsettet har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Det vil snart lukke ned, hvis det ikke bliver opladet.

en: Headset is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
da: Headsettet har meget lavt batteriniveau. Det vil snart lukke ned, hvis det ikke bliver opladet.

en: Hibernate button
da: Dvaleknap

en: Hibernating soon unless plugged in.
da: Går snart i dvale, hvis ikke strøm tilsluttes.

en: Home folder
da: Hjemmemappe

en: If the ambient light sensor functionality is enabled.
da: Om lyssensorfunktionalitet (ambient light sensor) er aktiveret.

en: If the night light mode is enabled
da: Om nattelystilstand er slået til

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle.
da: Om skærmen skal dæmpes for at spare strøm, når computeren er inaktiv.

en: Ignore
da: Ignorér

en: Incorrect password
da: Forkert adgangskode

en: Increase text size
da: Forstør tekst

en: Initial Key Repeat Delay
da: Indledende ventetid for tastegentagelse

en: Initial key repeat delay in milliseconds.
da: Indledende ventetid for tastegentagelse i millisekunder.

en: Key Repeat Interval
da: Interval for tastegentagelse

en: Key combination for the custom action
da: Tastekombination for den tilpassede handling

en: Key combinations for a touchring or touchstrip custom action
da: Tastekombinationer for en brugertilpasset handling for berøringsring eller berøringsstribe

en: Keyboard Bell Custom Filename
da: Brugertilpasset filnavn for tastaturbip

en: Keyboard battery low
da: Tastaturet har lavt batteriniveau

en: Keyboard brightness down
da: Skru ned for tastaturets lysstyrke

en: Keyboard brightness toggle
da: Slå tastaturets lysstyrke til/fra

en: Keyboard brightness up
da: Skru op for tastaturets lysstyrke

en: Label will be rendered to OLED display belonging to the button
da: Etikette, som hører til knappen, der skal gengives på OLED-skærmen

en: Launch calculator
da: Start lommeregner

en: Launch email client
da: Start e-mailklient

en: Launch help browser
da: Start hjælpefremviser

en: Launch media player
da: Start medieafspiller

en: Launch settings
da: Start indstillinger

en: Launch web browser
da: Start webbrowser

en: Length of a double click in milliseconds.
da: Længden af et dobbeltklik i millisekunder.

en: Lid has been closed
da: Låget er blevet lukket

en: Lid has been opened
da: Låget er blevet åbnet

en: List of custom keybindings
da: Liste af tilpassede tastegenveje

en: List of explicitly disabled GTK+ modules
da: Liste af eksplicit deaktiverede GTK+-moduler

en: List of explicitly enabled GTK+ modules
da: Liste af eksplicit aktiverede GTK+-moduler

en: List of plugins that are allowed to be loaded
da: Liste af udvidelsesmoduler som har lov til at blive indlæst

en: Lock screen
da: Lås skærm

en: Log out
da: Log ud

en: Low Disk Space
da: Lav resterende diskplads

en: Low Disk Space on “%s”
da: Lav resterende diskplads på “%s”

en: Magnifier zoom in
da: Zoom ind med forstørrelsesglas

en: Magnifier zoom out
da: Zoom ud med forstørrelsesglas

en: Marker supply low
da: Farveniveau for marker er lavt

en: Media player battery low
da: Medieafspiller har lavt batteriniveau

en: Media player is low on power
da: Medieafspiller har lavt batteriniveau

en: Media player is low on power (%.0f%%)
da: Medieafspiller har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Media player is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
da: Medieafspiller har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart holde op med at virke, hvis den ikke bliver opladet.

en: Media player is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
da: Medieafspiller har meget lavt batteriniveau. Den vil snart holde op med at virke, hvis den ikke bliver opladet.

en: Microphone mute/unmute
da: Slå mikrofon til/fra

en: Middle button emulation
da: Emulering af midterklik

en: Minimum notify period for repeated warnings
da: Minimal påmindelsesperiode for gentagne advarsler

en: Missing printer driver
da: Mangler printerdriver

en: Modify the OLED image for a Wacom tablet
da: Ændr OLED-billedet for en Wacom-tegneplade

en: Modify the laptop brightness
da: Ændring af den bærbares lysstyrke

en: Modify the lit LED for a Wacom tablet
da: Modificér den tændte LED på en Wacom-tegneplade

en: Motion Threshold
da: Bevægelsestærskel

en: Mount paths to ignore
da: Monteringsstier, der skal ignoreres

en: Mouse battery low
da: Lavt batteriniveau i musen

en: Mouse button orientation
da: Orientering af museknapper

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
da: Knap til emulering af musehjul. 0 for at slå denne funktion fra.

en: Name
da: Navn

en: Name of the custom binding
da: Navn på den tilpassede genvej

en: Natural scrolling
da: Naturlig rulning

en: New PIN for SIM
da: Ny pinkode til simkortet

en: New USB device
da: Ny USB-enhed

en: New device detected
da: Ny enhed fundet

en: New device has been detected while the session was not locked. If you did not plug anything, check your system for any suspicious device.
da: Ny enhed blev fundet, mens sessionen ikke var låst. Indsatte du ikke noget, så undersøg dit system for mistænkelige enheder.

en: New device has been detected while you were away. It has been blocked because the USB protection is active.
da: En ny enhed blev fundet, mens du var væk. Det blev blokeret, fordi USB-beskyttelse er aktiv.

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
da: En ny enhed blev fundet, mens du var væk. Fjern og tilslut enheden igen for at kunne bruge den.

en: Next track
da: Næste spor

en: Night light mode changes the color temperature of your display when the sun has gone down or at preset times.
da: Nattelystilstand ændrer din skærms farvetemperatur, når solen er gået ned eller på bestemte tidspunkter.

en: No connection to phone
da: Ingen forbindelse til telefonen

en: No driver for this printer.
da: Der er ingen driver til denne printer.

en: No printer driver for %s.
da: Ingen printerdriver til %s.

en: Not connected?
da: Ikke tilsluttet?

en: On AC power
da: På strømforsyning

en: On battery power
da: På batteristrøm

en: On which connections the service is enabled
da: De forbindelser som tjenesten er aktiveret for

en: Operation not allowed
da: Handling ikke tilladt

en: Operation not supported
da: Handling ikke understøttet

en: Out of a marker supply
da: Løbet tør for markerfarve

en: Out of paper
da: Løbet tør for papir

en: PDA battery low
da: Håndholdt enhed har lavt batteriniveau

en: PDA is low on power
da: Håndholdt enhed har lavt batteriniveau

en: PDA is low on power (%.0f%%)
da: Håndholdt enhed har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: PDA is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
da: Håndholdt enhed har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart holde op med at virke, hvis den ikke bliver opladet.

en: PDA is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
da: Håndholdt enhed har meget lavt batteriniveau. Den vil snart holde op med at virke, hvis den ikke bliver opladet.

en: Paper low
da: Lav papirforsyning

en: Pause playback
da: Afspilning på pause

en: Pen battery low
da: Pennen har lavt batteriniveau

en: Pen is low on power
da: Pennen har lavt batteriniveau

en: Pen is low on power (%.0f%%)
da: Pennen har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Pen is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
da: Pennen har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Pen is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
da: Pennen har meget lavt batteriniveau. Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
da: Mængden af fri plads i procent, der giver anledning til første advarsel om lav diskplads. Hvis procentdelen af fri plads kommer under dette, vises en advarsel.

en: Phone failure
da: Fejl ved telefon

en: Play (or play/pause)
da: Afspil (eller afspil/pause)

en: Please provide a new PIN for SIM card %s
da: Angiv en ny pinkode til simkortet %s

en: Please provide the PIN for SIM card %s
da: Angiv pinkoden til simkortet %s

en: Please provide the PUK for SIM card %s
da: Angiv pukkoden til simkortet %s

en: Please wait…
da: Vent venligst …

en: Possible values are “on”, “off”, and “custom”.
da: Mulige værdier er “on”, “off” og “custom”.

en: Power
da: Strøm

en: Power button
da: Strømknap

en: Power button action
da: Handling for strømknap

en: Precise volume down
da: Skru ned for lydstyrken (præcis)

en: Precise volume up
da: Skru op for lydstyrken (præcis)

en: Previous track
da: Forrige spor

en: Printer added
da: Printer tilføjet

en: Printer battery low
da: Printeren har lavt batteriniveau

en: Printer configuration error
da: Fejl i printeropsætning

en: Printer error
da: Printerfejl

en: Printer is low on power
da: Printeren har lavt batteriniveau

en: Printer is low on power (%.0f%%)
da: Printeren har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Printer is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
da: Printeren har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Printer is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
da: Printeren har meget lavt batteriniveau. Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Printer off-line
da: Printer er afkoblet

en: Printer report
da: Printerrapport

en: Printer warning
da: Printeradvarsel

en: Printer “%s” has no toner left.
da: Printeren “%s” er løbet tør for toner.

en: Printer “%s” is currently off-line.
da: Printeren “%s” er offline.

en: Printer “%s” is low on a marker supply.
da: Printeren “%s” har lav forsyning af en type farve.

en: Printer “%s” is low on paper.
da: Printeren “%s” har kun lidt papir tilbage.

en: Printer “%s” is low on toner.
da: Printeren “%s” har et lavt tonerniveau.

en: Printer “%s” is out of a marker supply.
da: Printeren “%s” er løbet tør for en type farve.

en: Printer “%s” is out of paper.
da: Printeren “%s” er løbet tør for papir.

en: Printer “%s” may not be connected.
da: Printeren “%s” er måske ikke tilsluttet.

en: Printers
da: Printere

en: Quiet volume down
da: Skru ned for lydstyrken (på stille vis)

en: Quiet volume mute/unmute
da: Slå lyden til/fra (på stille vis)

en: Quiet volume up
da: Skru op for lydstyrken (på stille vis)

en: RF kill
da: RF-stop

en: RGBA order
da: RGBA-rækkefølge

en: Recalibrate now
da: Genkalibrér nu

en: Recalibration required
da: Det er nødvendigt at genkalibrere

en: Reconnect USB device
da: Tilslut USB-enhed igen

en: Remember NumLock state
da: Husk NumLock-tilstand

en: Remote battery low
da: Fjernbetjeningen har lavt batteriniveau

en: Remote is low on power
da: Fjernbetjeningen har lavt batteriniveau

en: Remote is low on power (%.0f%%)
da: Fjernbetjeningen har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Remote is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
da: Fjernbetjeningen har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Remote is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
da: Fjernbetjeningen har meget lavt batteriniveau. Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: SIM PIN required
da: Kræver pinkode til simkortet

en: SIM PIN2 required
da: Kræver pin2-kode til simkortet

en: SIM PUK required
da: Kræver pukkode til simkortet

en: SIM PUK2 required
da: Kræver puk2-kode til simkortet

en: SIM busy
da: Simkortet er optaget

en: SIM failure
da: Fejl ved simkortet

en: SIM not inserted
da: Simkort ikke isat

en: SIM wrong
da: Forkert simkort

en: Scanner battery low
da: Scanneren har lavt batteriniveau

en: Scanner is low on power
da: Scanneren har lavt batteriniveau

en: Scanner is low on power (%.0f%%)
da: Scanneren har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Scanner is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
da: Scanneren har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Scanner is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
da: Scanneren har meget lavt batteriniveau. Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Screen brightness cycle
da: Gennemløb af skærmens lysstyrke

en: Screen brightness down
da: Skru ned for skærmens lysstyrke

en: Screen brightness up
da: Skru op for skærmens lysstyrke

en: Search
da: Søg

en: Select the touchpad scroll method
da: Vælg rullemetoden for pegeplade

en: Select the touchpad scroll method. Supported values are: “disabled”, “edge-scrolling”, “two-finger-scrolling”.
da: Vælg pegepladens rullemetode. Understøttede værdier er: “disabled”, “edge-scrolling”, “two-finger-scrolling”.

en: Set
da: Angiv

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
da: Sæt denne til sand hvis du kommer til at ramme pegepladen, mens du skriver.

en: Set this to TRUE to allow horizontal scrolling by the same method selected with the scroll_method key.
da: Sæt denne til sand for at tillade vandret rulning ved samme metode, som vælges med nøglen scroll_method.

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
da: Sæt denne til “SAND” for at muliggøre museklik ved at trykke på pegepladen.

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
da: Sæt denne til “SAND” for at aktivere alle pegeplader.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
da: Sæt denne til sand for at aktivere naturlig (omvendt) rulning for pegeplader.

en: Set this to one of “none”, “lock-screen”, or “force-logout”. The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
da: Sæt denne til en af “none”, “lock-screen” eller “force-logout”. Handlingen vil blive udført, når det smartcard, der bruges ved login, fjernes.

en: Set this to the logical button mapping.
da: Sæt denne til den logiske knaptildeling.

en: Set this to the pressure value at which a stylus click event is generated.
da: Sæt denne til trykværdien, der kræves for at generere en begivenhed ved klik med pegepennen.

en: Set this to the pressure value at which an eraser click event is generated.
da: Sæt denne til trykværdien, der kræves for at generere en begivenhed ved klik med viskelæderet.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the area usable by the tools.
da: Sæt denne til x1, y1 og x2, y2 for det område, værktøjerne kan bruges i.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
da: Sæt denne til x1, y1 og x2, y2 for trykkurven for viskelæderet.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
da: Sæt denne til x1, y1 og x2, y2 for trykkurven for pegepennen.

en: Set this to “none”, “cw” for 90 degree clockwise, “half” for 180 degree, and “ccw” for 90 degree counterclockwise.
da: Sæt denne til “none”, “cw” for 90 grader med uret, “half” for 180 grader, og “ccw” for 90 grader mod uret.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Show battery status
da: Vis batteristatus

en: Shutting down soon unless plugged in.
da: Lukker snart ned, hvis ikke strøm tilsluttes.

en: Single Click
da: Enkeltklik

en: Size of the volume step for each volume change
da: Størrelsen på hver ændring af lydstyrke

en: Size of volume step
da: Størrelse af lydstyrkeskridt

en: Skip backward in current track
da: Gå baglæns i nuværende spor

en: Skip forward in current track
da: Gå fremad i nuværende spor

en: Sleep timeout computer when on AC
da: Ventetid for hviletilstand for computeren hvis tilsluttet strømforsyning

en: Sleep timeout computer when on battery
da: Ventetid for hviletilstand ved batteridrift

en: Smartcard removal action
da: Handling for fjernelse af Smartcard

en: Speaker battery low
da: Højttaleren har lavt batteriniveau

en: Speaker is low on power
da: Højttaleren har lavt batteriniveau

en: Speaker is low on power (%.0f%%)
da: Højttaleren har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Speaker is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
da: Højttaleren har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Speaker is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
da: Højttaleren har meget lavt batteriniveau. Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
da: Angiv en liste af monteringsstier, der ignoreres når de er ved at løbe tør for diskplads.

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
da: Angiv en tid i minutter. Efterfølgende advarsler for en diskenhed vil ikke blive vist oftere end dette interval.

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
da: Angiv en pladsmængde i GB. Hvis mængden af fri plads er større end denne, vil ingen advarsel blive vist.

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
da: Angiv procentdelen hvormed mængden af fri plads skal reduceres yderligere, før der bliver givet endnu en advarsel.

en: Static binding for power button.
da: Statisk genvej til strømknappen.

en: Static binding to cycle the screen brightness.
da: Statisk genvej til at gennemløbe skærmens lysstyrke.

en: Static binding to decrease the keyboard brightness.
da: Statisk genvej til at skrue ned for tastaturets lysstyrke.

en: Static binding to decrease the screen brightness.
da: Statisk genvej til at skrue ned for skærmens lysstyrke.

en: Static binding to eject an optical disc.
da: Statisk genvej til at skubbe en optisk disk ud.

en: Static binding to hibernate the machine.
da: Statisk genvej til at sætte maskinen i dvale.

en: Static binding to increase the keyboard brightness.
da: Statisk genvej til at skrue op for tastaturets lysstyrke.

en: Static binding to increase the screen brightness.
da: Statisk genvej til at skrue op for skærmens lysstyrke.

en: Static binding to launch GNOME Settings.
da: Statisk genvej til at starte GNOME Indstillinger.

en: Static binding to launch the calculator.
da: Statisk genvej til at starte lommeregneren.

en: Static binding to launch the email client.
da: Statisk genvej til at starte e-mailklienten.

en: Static binding to launch the media player.
da: Statisk genvej til at starte medieafspilleren.

en: Static binding to launch the search tool.
da: Statisk genvej til at starte søgeværktøjet.

en: Static binding to launch the web browser.
da: Statisk genvej til at starte webbrowseren.

en: Static binding to lock the screen.
da: Statisk genvej til at låse skærmen.

en: Static binding to lower the volume with higher precision.
da: Statisk genvej til at skrue ned for lydstyrken, med større præcision.

en: Static binding to lower the volume without emitting a sound effect.
da: Statisk genvej til at skrue ned for lydstyrken uden at udsende en lydeffekt.

en: Static binding to lower the volume.
da: Statisk genvej til at skrue ned for lydstyrken.

en: Static binding to mute/unmute the microphone.
da: Statisk genvej til at slå mikrofonen til/fra.

en: Static binding to mute/unmute the volume.
da: Statisk genvej til at slå lyden til/fra.

en: Static binding to open the Home folder.
da: Statisk genvej til at åbne hjemmemappen.

en: Static binding to pause playback.
da: Statisk genvej til at sætte afspilning på pause.

en: Static binding to raise the volume with higher precision.
da: Statisk genvej til at skrue op for lydstyrken, med større præcision.

en: Static binding to raise the volume without emitting a sound effect.
da: Statisk genvej til at skrue op for lydstyrken uden at udsende en lydeffekt.

en: Static binding to raise the volume.
da: Statisk genvej til at skrue op for lydstyrken.

en: Static binding to show current battery status.
da: Statisk genvej til at vise nuværende batteristatus.

en: Static binding to skip backward in current track.
da: Statisk genvej til at gå baglæns i nuværende spor.

en: Static binding to skip forward in current track.
da: Statisk genvej til at gå fremad i nuværende spor.

en: Static binding to skip to next track.
da: Statisk genvej til at gå til næste spor.

en: Static binding to skip to previous track.
da: Statisk genvej til at gå til forrige spor.

en: Static binding to start playback (or toggle play/pause).
da: Statisk genvej til at starte afspilning (eller slå pause til/fra).

en: Static binding to stop playback.
da: Statisk genvej til at stoppe afspilning.

en: Static binding to suspend the machine.
da: Statisk genvej til at sætte maskinen i hvile.

en: Static binding to switch the touchpad off.
da: Statisk genvej til at slå pegepladen fra.

en: Static binding to switch the touchpad on.
da: Statisk genvej til at slå pegepladen til.

en: Static binding to toggle airplane mode.
da: Statisk genvej til at slå flytilstand til/fra.

en: Static binding to toggle automatic screen orientation.
da: Statisk genvej til at slå automatisk skærmorientering til/fra.

en: Static binding to toggle bluetooth airplane mode.
da: Statisk genvej til at slå bluetoothflytilstand til/fra.

en: Static binding to toggle random playback mode in media player.
da: Statisk genvej til at slå tilfældig afspilning til/fra i medieafspilleren.

en: Static binding to toggle repeat mode in media player.
da: Statisk genvej til at slå gentag afspilning til/fra i medieafspilleren.

en: Static binding to toggle the keyboard brightness.
da: Statisk genvej til at slå tastaturets lysstyrke til/fra.

en: Static binding to toggle the touchpad on/off.
da: Statisk genvej til at slå pegepladen til/fra.

en: Stop playback
da: Stop afspilning

en: Subsequent free space percentage notify threshold
da: Efterfølgende påmindelsestærskel for fri plads i procent

en: Suspend button
da: Hvileknap

en: Suspending soon because of inactivity.
da: Går snart i hviletilstand på grund af inaktivitet.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice with “left”, “right” for right-handed, “mouse” to follow the mouse setting.
da: Ombyt venstre og højre museknap til venstrehåndede mus med “left”, “right” for højrehåndet, eller “mouse” for at følge musens indstilling.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
da: Ombyt venstre og højre museknap for venstrehåndet mus.

en: Switch touchpad off
da: Slå pegepladen fra

en: Switch touchpad on
da: Slå pegepladen til

en: Tablet battery low
da: Tegnepladen har lavt batteriniveau

en: Tablet is low on power
da: Tegnepladen har lavt batteriniveau

en: Tablet is low on power (%.0f%%)
da: Tegnepladen har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Tablet is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
da: Tegnepladen har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart holde op med at virke, hvis den ikke bliver opladet.

en: Tablet is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
da: Tegnepladen har meget lavt batteriniveau. Den vil snart holde op med at virke, hvis den ikke bliver opladet.

en: Temperature of the display when enabled
da: Skærmtemperatur i aktiveret tilstand

en: The action to take when the system power button is pressed. This action is hard-coded (and the setting ignored) on virtual machines (power off) and tablets (suspend).
da: Handlingen som skal udføres, når der trykkes på strømknappen. Denne handling er hard-codet (og indstillingen ignoreres) på virtuelle maskiner (sluk) og tablets (hvile).

en: The amount of time in seconds the computer on AC power needs to be inactive before it goes to sleep. A value of 0 means never.
da: Ventetiden i sekunder før computeren går i hviletilstand ved strømforsyning. Værdien 0 betyder aldrig.

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before it goes to sleep. A value of 0 means never.
da: Ventetiden i sekunder før computeren går i hviletilstand ved batteridrift. Værdien 0 betyder aldrig.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
da: Batteristanden er under det kritiske niveau, og denne computer vil snart gå i dvale.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
da: Batteristanden er under det kritiske niveau, og denne computer vil snart lukke ned.

en: The brightness of the screen when idle
da: Skærmens lysstyrke i inaktiv tilstand

en: The cover is open on printer “%s”.
da: Kabinettet er åbent på printeren “%s”.

en: The display “%s” should be recalibrated soon.
da: Skærmen “%s” bør rekalibreres snarest.

en: The door is open on printer “%s”.
da: Lågen står åben på printeren “%s”.

en: The duration a display profile is valid
da: Varigheden af en display-konfigurations gyldighed

en: The duration a printer profile is valid
da: Varigheden af en printerkonfigurations gyldighed

en: The end time
da: Sluttidspunkt

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
da: Tastegenvejen for tilpassede handlinger som genereres når knappen trykkes.

en: The keyboard shortcuts generated when a touchring or touchstrip is used for custom actions (up followed by down).
da: Tastegenvejene som genereres når en rørering eller rørestribe bruges til en tilpassede handlinger (op efterfulgt af ned).

en: The last detected position
da: Sidst bestemte position

en: The list of NetworkManager connections (each one represented with its UUID) on which this service is enabled and started.
da: Listen af NetworkManager-forbindelser (repræsenteret ved deres UUID) som tjenesten er aktiveret og startet for.

en: The new inserted device has been blocked because the USB protection is active.
da: Den nyligt tilsluttede enhed blev blokeret, fordi USB-beskyttelse er aktiv.

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
da: Rækkefølgen af underpixelelementer på en LCD-skærm; bruges kun når udjævning er sat til “rgba”. Mulige værdier er: “rgb” for rød til venstre (den mest almindelige), “bgr” for blå til venstre, “vrgb” for rød øverst, “vbgr” for rød nederst.

en: The printer “%s” should be recalibrated soon.
da: Printeren “%s” bør rekalibreres snarest.

en: The start time
da: Starttidspunktet

en: The type of action triggered by the button being pressed.
da: Typen af handling som blev udløst af tastetrykket.

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
da: Typen af udjævning ved gengivelse af skrifttyper. Mulige værdier er: “none” for ingen udjævning, “grayscale” for standardgråtoneudjævning, og “rgba” for underpixeludjævning (kun for LCD-skærme).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no hinting and “slight” for fitting only to the Y-axis like Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe’s proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of “medium” and “full” depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType’s font engines.
da: Den type af hinting som skal bruges til at gengive skrifttyper. Mulige værdier er: “none” for ingen hinting og “slight” for kun Y-aksen, ligesom Microsofts ClearType, DirectWrite og Adobes proprietære skrifttypegengivelsesmotor. Ignorerer integreret hinting inden i skrifttypen, og genererer hints-algoritmer. Bruges som standard af Ubuntu. Anbefales. Betydningen af “medium” og “full” afhænger af skrifttypeformatet (.ttf, .otf, .pfa/.pdb) og den installerede version af FreeType. De forsøger typisk at tilpasse glyffer på både X- og Y-akserne (undtagen for .otf: kun Y) Dette kan føre til forvrængning og/eller inkonsistent gengivelse afhængig af skifttypens kvalitet, skrifttypens format og tilstanden af FreeTypes skrifttypemotorer.

en: The type of sleeping that should be performed when the computer is inactive.
da: Typen af hvilehandling, der skal udføres når computeren er inaktiv.

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.
da: Diskenheden “%s” har kun %s resterende diskplads.

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
da: Diskenheden “%s” har kun %s resterende diskplads.  Du kan muligvis frigøre noget plads ved at tømme papirkurven.

en: There is a missing print filter for printer “%s”.
da: Printeren “%s” mangler et printfilter.

en: There is a problem on printer “%s”.
da: Der er et problem med printeren “%s”.

en: This computer has only %s disk space remaining.
da: Denne computer har kun %s resterende diskplads.

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
da: Denne computer har kun %s resterende diskplads.  Du kan frigøre noget plads ved at tømme papirkurven.

en: This dictionary maps XSETTINGS names to overrides values. The values must be either strings, signed int32s or (in the case of colors), 4-tuples of uint16 (red, green, blue, alpha; 65535 is fully opaque).
da: Denne ordbog afbilder XSETTINGS-navne til værdier, som skal tilsidesættes. Værdierne skal være enten strenge, int32 med fortegn eller (for farver) 4-tupler af uint16 (rød, grøn, blå, alfa; 65535 er helt uigennemsigtig).

en: This is the laptop panel screen brightness used when the session is idle.
da: Dette er lysstyrken for bærbar computerskærm, når sessionen er inaktiv.

en: This is the number of days after which the display color profile is considered invalid.
da: Dette er antallet af dage inden konfiguration af skærmfarve betragtes som ugyldig.

en: This is the number of days after which the printer color profile is considered invalid.
da: Dette er antallet af dage inden printerens farvekonfiguration betragtes som ugyldig.

en: This temperature in Kelvin is used to modify the screen tones when night light mode is enabled. Higher values are bluer, lower redder.
da: Denne temperatur i Kelvin bruges til at ændre skærmfarvetoner, når nattelystilstand er slået til. Højere værdier er mere blålige, mens lavere værdier er mere rødlige.

en: Time Zone Updated to %s (%s)
da: Tidszone opdateret til %s (%s)

en: Toggle automatic screen orientation
da: Slå automatisk skærmorientering til/fra

en: Toggle contrast
da: Slå kontrast til/fra

en: Toggle magnifier
da: Slå skærmforstørrelse til/fra

en: Toggle on-screen keyboard
da: Slå skærmtastatur til/fra

en: Toggle random playback mode
da: Slå tilfældig afspilning til/fra

en: Toggle repeat playback mode
da: Slå gentag afspilning til/fra

en: Toggle screen reader
da: Slå skærmoplæser til/fra

en: Toggle touchpad on/off
da: Slå pegeplade til/fra

en: Toner empty
da: Løbet tør for toner

en: Toner low
da: Lavt tonerniveau

en: Touchpad battery low
da: Pegepladen har lavt batteriniveau

en: Touchpad button orientation
da: Orientering af pegepladeknapper

en: Touchpad is low on power
da: Pegepladen har lavt batteriniveau

en: Touchpad is low on power (%.0f%%)
da: Pegepladen har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Touchpad is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
da: Pegepladen har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: Touchpad is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
da: Pegepladen har meget lavt batteriniveau. Den vil snart lukke ned, hvis den ikke bliver opladet.

en: UPS Discharging
da: Nødstrømsforsyning aflades

en: UPS critically low
da: Nødstrømsforsyning kritisk lav

en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
da: Nødstrømsforsyningen er under det kritiske niveau, og denne computer vil snart gå i dvale.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
da: Nødstrømsforsyningen er under det kritiske niveau, og denne computer vil snart lukke ned.

en: UPS low
da: Lavt nødstrømsniveau

en: USB Protection
da: USB-beskyttelse

en: USB device blocked
da: USB-enhed blokeret

en: Unknown Error
da: Ukendt fejl

en: Unknown amount of UPS backup power remaining
da: Ukendt resterende tid på nødstrøm

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown time
da: Ukendt tid

en: Unlock
da: Lås op

en: Unlock SIM card
da: Lås simkortet op

en: Use the sunrise and sunset
da: Brug solopgang og solnedgang

en: User was not logged in with smartcard.
da: Brugeren loggede ikke ind med smartcard.

en: Virtual Terminal Stopped
da: Virtuel terminal blev stoppet

en: Volume down
da: Skru ned for lydstyrken

en: Volume mute/unmute
da: Slå lyden til/fra

en: Volume up
da: Skru op for lydstyrken

en: Wacom button action type
da: Handlingstype for Wacom-knap

en: Wacom eraser button mapping
da: Knaptildeling for Wacom-viskelæder

en: Wacom eraser pressure curve
da: Trykkurve for Wacom-viskelæder

en: Wacom eraser pressure threshold
da: Tryktærskel for Wacom-viskelæder

en: Wacom stylus absolute mode
da: Absolut tilstand for Wacom-pegepen

en: Wacom stylus button mapping
da: Knaptildeling for Wacom-pegepen

en: Wacom stylus pressure curve
da: Trykkurve for Wacom-pegepen

en: Wacom stylus pressure threshold
da: Tryktærskel for Wacom-pegepen

en: Wacom tablet area
da: Wacom-tegnepladens område

en: Wacom tablet aspect ratio
da: Højde-/breddeforhold for Wacom-tegnepladen

en: Wacom tablet rotation
da: Rotation for Wacom-tegneplade

en: Wacom touch feature
da: Wacom-berøringsfunktion

en: When location services are available this represents the last detected location. The default value is an invalid value to ensure it is always updated at startup.
da: Når placeringstjenesterne er tilgængelige, repræsenterer dette den sidst bestemte position. Standardværdien er en ugyldig værdi for at sikre, at denne altid opdateres ved opstart.

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
da: Når sat til sand, vil GNOME huske tilstanden af NumLock-lampen mellem sessioner.

en: When “night-light-schedule-automatic” is disabled, use this end time in hours from midnight.
da: Når “night-light-schedule-automatic” er slået fra, bruges dette sluttidspunkt i timer fra midnat.

en: When “night-light-schedule-automatic” is disabled, use this start time in hours from midnight.
da: Når “night-light-schedule-automatic” er slået fra, bruges dette starttidspunkt i timer fra midnat.

en: Whether the tablet’s orientation is locked, or rotated automatically.
da: Om tegnepladens orientering er låst, eller om den roteres automatisk.

en: Whether to hibernate, suspend or do nothing when inactive
da: Om computeren skal gå i dvale, hvile eller undlade at gøre noget, når den er inaktiv

en: Wireless keyboard is low on power
da: Trådløst tastatur har lavt batteriniveau

en: Wireless keyboard is low on power (%.0f%%)
da: Trådløst tastatur har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Wireless keyboard is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
da: Trådløst tastatur har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Det vil snart holde op med at virke, hvis det ikke bliver opladet.

en: Wireless keyboard is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
da: Trådløst tastatur har meget lavt batteriniveau. Det vil snart holde op med at virke, hvis det ikke bliver opladet.

en: Wireless mouse is low on power
da: Trådløs mus har lavt batteriniveau

en: Wireless mouse is low on power (%.0f%%)
da: Trådløs mus har lavt batteriniveau (%.0f%%)

en: Wireless mouse is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
da: Trådløs mus har meget lavt batteriniveau (%.0f%%). Den vil snart holde op med at virke, hvis den ikke bliver opladet.

en: Wireless mouse is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
da: Trådløs mus har meget lavt batteriniveau. Den vil snart holde op med at virke, hvis den ikke bliver opladet.

en: You have %u try left | You have %u tries left
da[0]: Du har %u forsøg tilbage
da[1]: Du har %u forsøg tilbage

en: You will soon log out because of inactivity.
da: Du vil snart blive logget ud på grund af inaktivitet.

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

[ctx: print job]
en: “%s” on %s
da: “%s” på %s

[ctx: print job state]
en: Printing
da: Udskriver

[ctx: print job state]
en: Printing aborted
da: Udskrift afbrudt

[ctx: print job state]
en: Printing canceled
da: Udskrift annulleret

[ctx: print job state]
en: Printing completed
da: Udskrift fuldført

[ctx: print job state]
en: Printing stopped
da: Udskrift standset
