gnome-shell - en to da translation catalogue (557 entries)

en: %A %B %-d
da: %A %-d. %B

en: %A %B %e %Y
da: %A %-d. %B %Y

en: %B %-d %Y
da: %-d. %B %Y

en: %B %-d %Y, %H∶%M
da: %-d. %B %Y, %H∶%M

en: %B %-d %Y, %l∶%M %p
da: %-d. %B %Y, %l∶%M %p

en: %B %-d, %H∶%M
da: %-d. %B, %H∶%M

en: %B %-d, %l∶%M %p
da: %-d. %B, %l∶%M %p

en: %d day ago | %d days ago
da[0]: %d dag siden
da[1]: %d dage siden

en: %d extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
da[0]: %d udvidelse vil blive opdateret ved næste login.
da[1]: %d udvidelser vil blive opdateret ved næste login.

en: %d hour ago | %d hours ago
da[0]: %d time siden
da[1]: %d timer siden

en: %d minute ago | %d minutes ago
da[0]: %d minut siden
da[1]: %d minutter siden

en: %d month ago | %d months ago
da[0]: %d måned siden
da[1]: %d måneder siden

en: %d more | %d more
da[0]: %d mere
da[1]: %d mere

en: %d week ago | %d weeks ago
da[0]: %d uge siden
da[1]: %d uger siden

en: %d year ago | %d years ago
da[0]: %d år siden
da[1]: %d år siden

en: %m/%d
da: %d/%m

en: %s %s will be installed after restart. Upgrade installation can take a long time: ensure that you have backed up and that the computer is plugged in.
da: %s %s vil blive installeret efter genstart. Installering af opgradering kan vare længe: Sikr dig, at du har sikkerhedskopier, og at computeren er tilsluttet elnettet.

en: %s (console)
da: %s (konsol)

en: %s (remote)
da: %s (fjern)

en: %s Hotspot
da: %s-hotspot

en: %s has been pinned to the dash.
da: %s er blevet fastgjort til favoritområdet.

en: %s has been unpinned from the dash.
da: %s er blevet frigjort fra favoritområdet.

en: %s has not emitted any errors.
da: %s er ikke kommet med nogen fejl.

en: %s is now known as %s
da: %s kalder sig nu %s

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
da[0]: %s vil blive logget ud automatisk om %d sekund.
da[1]: %s vil blive logget ud automatisk om %d sekunder.

en: %u Input | %u Inputs
da[0]: %u input
da[1]: %u inputs

en: %u Output | %u Outputs
da[0]: %u output
da[1]: %u outputs

en: (e.g., user or %s)
da: (f.eks. bruger eller %s)

en: (or place finger on reader)
da: (eller placér fingeren på aflæseren)

en: (or swipe finger across reader)
da: (eller stryg fingeren over aflæseren)

en: <unknown>
da: <ukendt>

en: A GSettings schema that should be included
da: Et GSettings-skema som skal medtages

en: A password is required to connect to “%s”.
da: Der kræves en adgangskode for at forbinde til “%s”.

en: A short description of what the extension does
da: En kort beskrivelse af hvad udvidelsen gør

en: About Extensions
da: Om udvidelser

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Activate favorite application 1
da: Aktivér favoritprogram 1

en: Activate favorite application 2
da: Aktivér favoritprogram 2

en: Activate favorite application 3
da: Aktivér favoritprogram 3

en: Activate favorite application 4
da: Aktivér favoritprogram 4

en: Activate favorite application 5
da: Aktivér favoritprogram 5

en: Activate favorite application 6
da: Aktivér favoritprogram 6

en: Activate favorite application 7
da: Aktivér favoritprogram 7

en: Activate favorite application 8
da: Aktivér favoritprogram 8

en: Activate favorite application 9
da: Aktivér favoritprogram 9

en: Activities
da: Aktiviteter

en: Add an icon to the top bar
da: Tilføj et ikon til toppanelet

en: Add world clocks…
da: Tilføj verdensure …

en: Additional source to include in the bundle
da: Yderligere kilde som skal medtages i bundet

en: Airplane Mode
da: Flytilstand

en: Allow
da: Tillad

en: Allow inhibiting shortcuts
da: Tillad at genveje hindres

en: Allow location access
da: Tillad adgang til placering

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
da: Tillad adgang til interne fejlsøgnings- og overvågningsværktøjer med brug af dialogen Alt-F2.

en: Alternatively you can connect by pushing the “WPS” button on your router.
da: Du kan også oprette forbindelse ved at trykke på “WPS”-knappen på din router.

en: Always on Top
da: Altid øverst

en: Always on Visible Workspace
da: Altid på synligt arbejdsområde

en: Always show the “Log out” menu item in the user menu.
da: Vis altid “Log ud”-menupunktet i brugermenuen.

en: An application wants to inhibit shortcuts
da: Et program vil forhindre genveje

en: An empty extension
da: En tom udvidelse

en: Application defined
da: Program defineret

en: Applications
da: Programmer

en: Applications now have unrestricted access
da: Programmer har nu ubegrænset adgang

en: Area Selection
da: Områdemarkering

en: Assign keystroke
da: Tildel tastekombination

en: Attach modal dialog to the parent window
da: Hæft modal dialog til overliggende vindue

en: Authenticate
da: Godkend

en: Authentication Required
da: Godkendelse er påkrævet

en: Authentication dialog was dismissed by the user
da: Godkendelsesdialogen blev afvist af brugeren

en: Authentication error
da: Godkendelsesfejl

en: Authentication required
da: Godkendelse påkrævet

en: Auto Rotate
da: Autorotation

en: Automatic location
da: Automatisk placering

en: Bounce Keys
da: Hoppende taster

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Built-In
da: Indbygget

en: Built-in Only
da: Kun indbygget

en: COMMAND
da: KOMMANDO

en: Cancel
da: Annullér

en: Cannot uninstall system extensions
da: Kan ikke afinstallere systemudvidelser

en: Caps lock is on.
da: Caps lock er slået til.

en: Change Background…
da: Skift baggrund …

en: Choose Session
da: Vælg session

en: Choose one of the available templates:
da: Vælg en af de tilgængelige skabeloner:

en: Clear
da: Ryd

en: Click here to view the video.
da: Klik her for at se videoen.

en: Click or press a key to unlock
da: Klik eller tryk en tast for at låse op

en: Close
da: Luk

en: Command not found
da: Kommando ikke fundet

en: Commands:
da: Kommandoer:

en: Configure GNOME Shell Extensions
da: Konfigurér GNOME Shell-udvidelser

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are “thumbnail-only” (shows a thumbnail of the window), “app-icon-only” (shows only the application icon) or “both”.
da: Konfigurerer hvordan vinduer bliver vist i omskifteren. Gyldige muligheder er “thumbnail-only” (viser forhåndsvisning af vinduet), “app-icon-only” (viser kun programikonet) eller “both” (begge).

en: Connect
da: Forbind

en: Connect to %s
da: Forbind til %s

en: Copy
da: Kopiér

en: Could not authorize the Thunderbolt device: %s
da: Kunne ikke godkende Thunderbolt-enheden: %s

en: Could not parse command:
da: Kunne ikke fortolke kommando:

en: Couldn’t find the %s application
da: Kunne ikke finde programmet %s

en: Create a new extension
da: Opret en ny udvidelse

en: Create an extension bundle
da: Opret et udvidelsesbundt

en: Create extension
da: Opret udvidelse

en: DESCRIPTION
da: BESKRIVELSE

en: DIRECTORY
da: MAPPE

en: DOMAIN
da: DOMÆNE

en: DSL authentication
da: DSL-godkendelse

en: Dark Mode
da: Mørk tilstand

en: Dash
da: Favoritområde

en: Delay focus changes in mouse mode until the pointer stops moving
da: Forsink fokusændringer i musetilstand indtil pegeren holder op med at bevæge sig

en: Deny
da: Nægt

en: Deny Access
da: Forbyd adgang

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description is a single-sentence explanation of what your extension does.
    Examples are: %s
da: Beskrivelsen er én sætning, som forklarer, hvad din udvidelse gør.
    Eksempler: %s

en: Disable all extensions the user has enabled without affecting the “enabled-extension” setting.
da: Deaktivér alle udvidelser, som brugeren har aktiveret uden at ændre på “enabled-extension”-indstillingen.

en: Disable an extension
da: Deaktivér en udvidelse

en: Disable extension
da: Deaktivér udvidelse

en: Disable user extensions
da: Deaktivér brugerudvidelser

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Disables the validation of extension version compatibility
da: Deaktiverer godkendelsen af udvidelsesversionskompatibilitet

en: Disconnect %s
da: Frakobl %s

en: Display Settings
da: Skærmindstillinger

en: Do Not Disturb
da: Forstyr ikke

en: Do not print error messages
da: Udskriv ikke fejlmeddelelser

en: Done
da: Færdig

en: Double Click
da: Dobbeltklik

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
da: Hent og installér “%s” fra extensions.gnome.org?

en: Downloading
da: Henter

en: Drag
da: Træk

en: Dwell Click
da: Hvileklik

en: EXTENSION_BUNDLE
da: UDVIDELSESBUNDT

en: Edit…
da: Redigér …

en: Enable an extension
da: Aktivér en udvidelse

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
da: Aktivér kant-fliselægning, når vinduer placeres ved skærmkanter

en: Enable extension
da: Aktivér udvidelse

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
da: Aktivér interne værktøjer, som er nyttige for udviklere og testere fra Alt-F2

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Enter extension information interactively
da: Indtast information om udvidelse interaktivt

en: Error
da: Fejl

en: Evolution Calendar
da: Evolution kalender

en: Execution of “%s” failed:
da: Kørsel af “%s” mislykkedes:

en: Extension Updates Available
da: Der er opdateringer til udvidelser

en: Extension Updates Ready
da: Opdateringer til udvidelser er klar

en: Extension updates are ready to be installed.
da: Opdateringer til udvidelser er klar til at blive installeret.

en: Extension “%s” does not exist
da: Udvidelsen “%s” findes ikke

en: Extension “%s” doesn't exist
da: Udvidelsen “%s” findes ikke

en: Extension “%s” doesn't have preferences
da: Udvidelsen “%s” har ingen indstillinger

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Extensions can cause performance and stability issues. Disable extensions if you encounter problems with your system.
da: Udvidelser kan skabe ydelses- og stabilitetsproblemer. Deaktivér udvidelser, hvis du får problemer med dit system.

en: External Only
da: Kun ekstern

en: External drive connected
da: Eksternt drev tilkoblet

en: External drive disconnected
da: Eksternt drev frakoblet

en: FILE
da: FIL

en: Failed to connect to GNOME Shell
da: Kunne ikke forbinde til GNOME Shell

en: Failed to launch “%s”
da: Kunne ikke køre “%s”

en: Failed to open prefs for extension “%s”: %s
da: Kunne ikke åbne indstillinger for udvidelsen “%s”: %s

en: Failed to uninstall “%s”
da: Kunne ikke afinstallere “%s”

en: Focus the active notification
da: Fokusér på den aktive påmindelse

en: Force Quit
da: Tving lukning

en: GNOME Extensions handles updating extensions, configuring extension preferences and removing or disabling unwanted extensions.
da: GNOME Udvidelser håndterer opdatering af udvidelser, konfigurering af deres indstillinger og fjernelse eller deaktivering af uønskede udvidelser.

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be disabled, even if loaded as part of the current mode. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell. This key takes precedence over the “enabled-extensions” setting.
da: Udvidelser til GNOME Shell har en uuid-egenskab; denne nøgle oplister udvidelser, som skal deaktiveres, selv hvis de indlæses som del af den nuværende tilstand. Du kan også redigere listen med D-Bus-metoderne EnableExtension og DisableExtension i org.gnome.Shell. Nøglen har prioritet over indstillingen “enabled-extensions”.

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
da: Udvidelser til GNOME Shell har en uuid-egenskab; denne nøgle oplister udvidelser, som skal indlæses. Alle udvidelser, som skal indlæses, skal være i denne liste. Du kan også redigere listen med D-Bus-metoderne EnableExtension og DisableExtension i org.gnome.Shell.

en: GNOME Shell will only load extensions that claim to support the current running version. Enabling this option will disable this check and try to load all extensions regardless of the versions they claim to support.
da: GNOME Shell vil kun indlæse udvidelser, som påstår at understøtte den i øjeblikket kørende version. Dette tilvalg vil deaktivere denne kontrol, og forsøge at indlæse alle udvidelser uanset hvilken version, de påstår at understøtte.

en: GNOME needs to lock the screen
da: GNOME er nødt til at låse skærmen

en: Go online for weather information
da: Gå online for at se information om vejret

en: Grant Access
da: Giv adgang

en: Headphones
da: Hovedtelefoner

en: Help
da: Hjælp

en: Hidden Volume
da: Skjult diskenhed

en: Hide
da: Skjul

en: Hide Errors
da: Skjul fejl

en: Hide Text
da: Skjul tekst

en: High Contrast
da: Høj kontrast

en: History for command (Alt-F2) dialog
da: Historik for kommandodialogen (Alt-F2)

en: History for the looking glass dialog
da: Historik for looking glass-dialogen

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Hotspot Login
da: Hotspot-login

en: Identity
da: Identitet

en: If true, only applications that have windows on the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all applications are included.
da: Hvis sand, vises kun programmer, som har vinduer på det nuværende arbejdsområde, i skifteren. Ellers er alle programmer inkluderet.

en: If true, only windows from the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all windows are included.
da: Hvis sand, vises kun vinduer fra det nuværende arbejdsområde i skifteren. Ellers er alle programmer inkluderet.

en: If you remove the extension, you need to return to download it if you want to enable it again
da: Fjerner du udvidelsen, skal du hente den igen for at aktivere den

en: If you want to learn your way around, check out the tour.
da: Hvis du vil lære at finde rundt, så tjek rundvisningen.

en: Indicator
da: Indikator

en: Install
da: Installér

en: Install Extension
da: Installér udvidelse

en: Install an extension bundle
da: Installér et udvidelsesbundt

en: Install extension bundle
da: Installér udvidelsesbundt

en: Join Displays
da: Sammenføj skærme

en: Just now
da: Lige nu

en: Keep Changes
da: Behold ændringer

en: Keep these display settings?
da: Behold disse skærmindstillinger?

en: Key
da: Nøgle

en: Keybinding to focus the active notification
da: Genvejstast til at fokusere på den aktive påmindelse

en: Keybinding to focus the active notification.
da: Genvejstast til at fokusere på den aktive påmindelse.

en: Keybinding to open the Activities Overview.
da: Genvejstast til at åbne Aktivitetsoversigten.

en: Keybinding to open the application menu
da: Genvejstast til at åbne programmenuen

en: Keybinding to open the application menu.
da: Genvejstast til at åbne programmenuen.

en: Keybinding to open the overview
da: Genvejstast til at åbne oversigten

en: Keybinding to open the “Show Applications” view
da: Genvejstast til at åbne “Vis programmer”-visningen

en: Keybinding to open the “Show Applications” view of the Activities Overview.
da: Genvejstast til at åbne “Vis programmer”-visningen i Aktivitetsoversigten.

en: Keybinding to shift between app grid, window picker and session
da: Genvejstast til at skifte mellem programgitter, vinduesvælger og session

en: Keybinding to shift between overview states
da: Genvejstast til at skifte mellem oversigtstilstande

en: Keybinding to shift between session, window picker and app grid
da: Genvejstast til at skifte mellem session, vinduesvælger og programgitter

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
da: Genvejstast til at slå synligheden af påmindelseslisten til eller fra

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
da: Genvejstast til at slå synligheden af påmindelseslisten til eller fra.

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Large Text
da: Stor tekst

en: Launch using Discrete Graphics Card
da: Start med særskilt grafikkort

en: Launch using Integrated Graphics Card
da: Start med integreret grafikkort

en: Launchers
da: Programstartere

en: Layout of the app picker
da: Layout af programvælgeren

en: Layout of the app picker. Each entry in the array is a page. Pages are stored in the order they appear in GNOME Shell. Each page contains an “application id” → 'data' pair. Currently, the following values are stored as 'data': • “position”: the position of the application icon in the page
da: Layout af programvælgeren. Hver indgang i tabellen er en side. Sider gemmes i den rækkefølge, de optræder i GNOME Shell. Hver side indeholder et par af “program-id” → 'data'. Aktuelt gemmes følgende værdier som 'data': • “placering”: programikonets placering på siden

en: Leave Off
da: Lad være slukket

en: Leave On
da: Lad være tændt

en: Limit switcher to current workspace.
da: Begræns skifteren til det nuværende arbejdsområde.

en: List extensions
da: Vis udvidelser

en: List installed extensions
da: Vis installerede udvidelser

en: List of desktop file IDs for favorite applications
da: Liste over skrivebordsfil-id'er til favoritprogrammer

en: List possible modes
da: Vis mulige tilstande

en: Loading…
da: Indlæser …

en: Location
da: Placering

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings.
da: Placeringsadgang kan ændres når som helst via privatlivsindstillingerne.

en: Locations
da: Placeringer

en: Lock was blocked by an application
da: Lås blev blokeret af et program

en: Log Out…
da: Log ud …

en: Log in as another user
da: Log ind som en anden bruger

en: Logged in as a privileged user
da: Logget ind som en privilegeret bruger

en: Login Window
da: Indlogningsvindue

en: Low battery power: please plug in before installing updates.
da: Lavt batteriniveau: Tilslut strøm før installation af opdateringer.

en: Manage your GNOME Extensions
da: Håndtér dine GNOME-udvidelser

en: Manually Installed
da: Manuelt installeret

en: Maximize
da: Maksimér

en: Microphone
da: Mikrofon

en: Mirror
da: Klon

en: Mode used by GDM for login screen
da: Tilstand brugt af GDM til indlogningsskærm

en: More than one UUID given
da: Der er angivet mere end ét uuid

en: More than one extension bundle specified
da: Der er angivet mere end ét udvidelsesbundt

en: More than one source directory specified
da: Der er angivet mere end én kildemappe

en: Mouse Keys
da: Musetaster

en: Move
da: Flyt

en: Move Titlebar Onscreen
da: Flyt titellinjen på skærmen

en: Move to Monitor Down
da: Flyt til skærmen nedenunder

en: Move to Monitor Left
da: Flyt til venstre skærm

en: Move to Monitor Right
da: Flyt til højre skærm

en: Move to Monitor Up
da: Flyt til skærmen ovenover

en: Move to Workspace Down
da: Flyt til arbejdsområdet nedenunder

en: Move to Workspace Left
da: Flyt til venstre arbejdsområde

en: Move to Workspace Right
da: Flyt til højre arbejdsområde

en: Move to Workspace Up
da: Flyt til arbejdsområdet ovenover

en: NAME
da: NAVN

en: Name
da: Navn

en: Name should be a very short (ideally descriptive) string.
    Examples are: %s
da: Navnet skal være en meget kort (helst beskrivende) streng.
    Eksempler: %s

en: Network Login
da: Netværksindlogning

en: Network Manager
da: Netværkshåndtering

en: Network name
da: Netværksnavn

en: New Window
da: Nyt vindue

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator.
da: Ny enhed er fundet og skal godkendes af en administrator.

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
da: En ny enhed blev fundet, mens du var væk. Frakobl og tilkobl enheden igen for at kunne bruge den.

en: New shortcut…
da: Ny genvej …

en: Next month
da: Næste måned

en: Night Light
da: Nattelys

en: No Events
da: Ingen begivenheder

en: No Installed Extensions
da: Ingen installerede udvidelser

en: No Matches
da: Ingen fundet

en: No Notifications
da: Ingen påmindelser

en: No Thanks
da: Nej tak

en: No UUID given
da: Der er ikke angivet noget uuid

en: No extension bundle specified
da: Der er ikke angivet noget udvidelsesbundt

en: No extensions installed
da: Ingen udvidelser er installeret

en: No results.
da: Ingen resultater.

en: None
da: Ingen

en: Not listed?
da: Ikke listet?

en: Open %s
da: Åbn %s

en: Open Windows
da: Åbne vinduer

en: Open extension preferences
da: Åbn udvidelsesindstillinger

en: Open the application menu
da: Åbn programmenuen

en: Open with %s
da: Åbn med %s

en: Opens extension preferences
da: Åbner udvidelsesindstillinger

en: Original author
da: Oprindelig forfatter

en: Other users are logged in
da: Andre brugere er logget ind

en: Out of date
da: Udløbet

en: Overview
da: Oversigt

en: Overwrite an existing extension
da: Overskriv en eksisterende udvidelse

en: Overwrite an existing pack
da: Overskriv en eksisterende pakke

en: PIM Number
da: PIM-nummer

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
da: PIN-kode er nødvendig for den mobile bredbåndsenhed

en: PIN code required
da: PIN-kode er påkrævet

en: Package extension
da: Pakkeudvidelse

en: Password
da: Adgangskode

en: Password cannot be blank
da: Adgangskode må ikke være tom

en: Passwords do not match.
da: Adgangskoder er ikke ens.

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
da: Adgangskoder eller krypteringsnøgler er påkrævet for at få adgang til det trådløse netværk “%s”.

en: Paste
da: Indsæt

en: Path
da: Sti

en: Pin to Dash
da: Fastgør til favoritområde

en: Plain
da: Simpel

en: Power Off Menu
da: Slukmenu

en: Power Off…
da: Sluk …

en: Power Profiles
da: Strømprofiler

[ctx: Power profile]
en: Balanced
da: Balanceret

[ctx: Power profile]
en: Performance
da: Ydelse

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
da: Strømsparetilstand

en: Press ESC to close
da: Tryk Esc for at lukke

en: Press Esc to exit
da: Tryk Esc for at afslutte

en: Press a button to configure
da: Tryk på en knap for at konfigurere

en: Press any key to exit
da: Tryk en vilkårlig tast for at afslutte

en: Previous month
da: Forrige måned

en: Print extension details
da: Vis detaljer om udvidelse

en: Print help
da: Udskriv hjælp

en: Print version
da: Udskriv version

en: Print version information and exit.
da: Udskriv versionsinformation og afslut.

en: Private key password
da: Adgangskode til privat nøgle

en: Quit
da: Afslut

en: Record a screencast interactively
da: Optag en skærmoptagelse interaktivt

en: Region & Language Settings
da: Indstillinger for område og sprog

en: Remember Password
da: Husk adgangskode

en: Remove
da: Fjern

en: Remove “%s”?
da: Fjern “%s”?

en: Remove…
da: Fjern …

en: Reset an extension
da: Nulstil en udvidelse

en: Reset extension
da: Nulstil udvidelse

en: Resize
da: Ændr størrelse

en: Restart is not available on Wayland
da: Genstart er ikke tilgængelig på Wayland

en: Restarting…
da: Genstarter …

en: Restart…
da: Genstart …

en: Restore
da: Gendan

en: Revert Settings
da: Forkast indstillinger

en: Run a Command
da: Kør en kommando

en: Running a session as a privileged user should be avoided for security reasons. If possible, you should log in as a normal user.
da: Kørsel af en session som en privilegeret bruger bør undgås af sikkerhedsmæssige årsager. Log ind som en normal bruger, hvis det er muligt.

en: SCHEMA
da: SKEMA

en: SOURCE_DIRECTORY
da: KILDEMAPPE

en: Screen
da: Skærm

en: Screen Keyboard
da: Skærmtastatur

en: Screen Lock disabled
da: Skærmlås er deaktiveret

en: Screen Locking requires the GNOME display manager.
da: Skærmlåsning kræver GNOME-skærmhåndteringen.

en: Screen Reader
da: Skærmlæser

en: Screen Selection
da: Skærmmarkering

en: Screencast from %d %t.webm
da: Skærmoptagelse fra %d %t.webm

en: Screencast recorded
da: Skærmoptagelse optaget

en: Screencasts
da: Skærmoptagelser

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Screenshot / Screencast
da: Skærmbillede/-optagelse

en: Screenshot captured
da: Skærmbillede taget

en: Screenshot from %s
da: Skærmbillede fra %s

en: Screenshot taken
da: Skærmbillede blev taget

en: Screenshots
da: Skærmbilleder

en: Search
da: Søg

en: Searching…
da: Søger …

en: Secondary Click
da: Sekundært klik

en: Select Audio Device
da: Vælg lydenhed

en: Select weather location…
da: Vælg en placering for vejr …

en: Selection
da: Markering

en: Service
da: Tjeneste

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
da[0]: Indstillingsændringer forkastes om %d sekund
da[1]: Indstillingsændringer forkastes om %d sekunder

en: Show Applications
da: Vis programmer

en: Show Details
da: Vis detaljer

en: Show Errors
da: Vis fejl

en: Show Keyboard Layout
da: Vis tastaturlayout

en: Show Pointer
da: Vis markør

en: Show Text
da: Vis tekst

en: Show all applications
da: Vis alle programmer

en: Show disabled extensions
da: Vis deaktiverede udvidelser

en: Show enabled extensions
da: Vis aktiverede udvidelser

en: Show extension info
da: Vis information om udvidelse

en: Show extensions info
da: Vis information om udvidelser

en: Show extensions with preferences
da: Vis udvidelser med indstillinger

en: Show extensions with updates
da: Vis udvidelser med opdateringer

en: Show in Files
da: Vis i Filer

en: Show on-screen help
da: Vis hjælp på skærmen

en: Show system-installed extensions
da: Vis systeminstallerede udvidelser

en: Show the notification list
da: Vis påmindelseslisten

en: Show the overview
da: Vis oversigten

en: Show user-installed extensions
da: Vis brugerinstallerede udvidelser

en: Single Click
da: Enkeltklik

en: Slow Keys
da: Langsomme taster

en: Slow Keys Turned Off
da: Langsomme taster slået fra

en: Slow Keys Turned On
da: Langsomme taster slået til

en: Some applications are busy or have unsaved work
da: Nogle programmer er optagede eller indeholder arbejde, der ikke er gemt

en: Some systems support more than two power profiles. In order to still support toggling between two profiles, this key records the last selected non-default profile.
da: Nogle systemer understøtter mere end to strømprofiler. For stadig at kunne skifte mellem to profiler registrerer denne nøgle den sidst valgte profil, der ikke er standardprofil.

en: Something’s gone wrong
da: Noget gik galt

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
da: Beklager, det fungerede ikke. Prøv igen.

en: Sound Input
da: Lydinput

en: Sound Output
da: Lydoutput

en: Sound Settings
da: Indstillinger for lyd

en: State
da: Tilstand

en: Sticky Keys
da: Klæbetaster

en: Sticky Keys Turned Off
da: Klæbetaster slået fra

en: Sticky Keys Turned On
da: Klæbetaster slået til

en: Stop Screen Sharing
da: Stop skærmdeling

en: Stop Screencast
da: Stop en skærmoptagelse

en: Suspend
da: Hviletilstand

en: Swipe up to unlock
da: Stryg op for at låse op

en: Switch User…
da: Skift bruger …

en: Switch monitor
da: Skift skærm

en: Switch to application 1
da: Skift til program 1

en: Switch to application 2
da: Skift til program 2

en: Switch to application 3
da: Skift til program 3

en: Switch to application 4
da: Skift til program 4

en: Switch to application 5
da: Skift til program 5

en: Switch to application 6
da: Skift til program 6

en: Switch to application 7
da: Skift til program 7

en: Switch to application 8
da: Skift til program 8

en: Switch to application 9
da: Skift til program 9

en: System Information
da: Systeminformation

en: System Sounds
da: Systemlyde

en: System was put in unsafe mode
da: Systemet blev placeret i usikker tilstand

en: TEMPLATE
da: SKABELON

en: Take Screenshot
da: Tag skærmbillede

en: Take Tour
da: Tag rundvisningen

en: Take a screenshot
da: Tag et skærmbillede

en: Take a screenshot interactively
da: Tag et skærmbillede interaktivt

en: Take a screenshot of a window
da: Tag et skærmbillede af et vindue

en: Technical Details
da: Tekniske detaljer

en: Template
da: Skabelon

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: The PIM must be a number or empty.
da: PIM'et skal være et nummer eller tomt.

en: The app %s wants to access your location
da: Programmet %s ønsker adgang til din placering

en: The application %s wants to inhibit shortcuts
da: Programmet %s vil forhindre genveje

en: The application icon mode.
da: Ikon-tilstanden for programmet.

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
da: Programmerne som passer til disse identifikatorer vil blive vist i favoritområdet.

en: The directory where the pack should be created
da: Mappen hvor pakken skal oprettes

en: The directory where translations are found
da: Mappen hvor oversættelser findes

en: The extension can be updated
da: Udvidelsen kan opdateres

en: The extension had an error
da: Udvidelsen havde en fejl

en: The extension is incompatible with the current GNOME version
da: Denne udvidelse er ikke kompatibel med denne version af GNOME

en: The gettext domain to use for translations
da: Gettext-domænet som skal bruges til oversættelser

en: The installed udisks version does not support the PIM setting
da: Den installerede version af udisks understøtter ikke PIM-indstillingen

en: The last selected non-default power profile
da: Den sidst valgte ikke-standardstrømprofil

en: The last version the “Welcome to GNOME” dialog was shown for
da: Den sidste version “Velkommen til GNOME”-dialogen blev vist for

en: The location for which to show a forecast
da: Placeringen der skal vises en prognose for

en: The locations to show in world clocks
da: Placeringerne som skal vises i verdensure

en: The new extension was successfully created in %s.
da: Den nye udvidelse blev oprettet i %s.

en: The shell will only show a Bluetooth menu item if a Bluetooth adapter is powered, or if there were devices set up associated with the default adapter. This will be reset if the default adapter is ever seen not to have devices associated to it.
da: Shell'en vil kun vise menupunktet Bluetooth, hvis en Bluetooth-adapter er tændt, eller hvis der er enheder tilknyttet standard adapteren. Dette vil kun blive nulstillet hvis standard adapteren på et tidspunkt, ikke længere har enheder tilknyttet.

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a “Remember Password” checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
da: Shell'en vil spørge efter en adgangskode når en krypteret enhed eller et fjern-filsystem bliver monteret. Hvis adgangskoden kan gemmes til fremtidig brug, vil et “Husk adgangskode”-afkrydsningsfelt være synlig. Denne nøgle angiver standardværdien af dette afkrydsningsfelt.

en: The system will automatically restart and install updates in %d second. | The system will automatically restart and install updates in %d seconds.
da[0]: Systemet vil genstarte og installere opdateringer automatisk om %d sekund.
da[1]: Systemet vil genstarte og installere opdateringer automatisk om %d sekunder.

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
da[0]: Systemet vil lukke ned automatisk om %d sekund.
da[1]: Systemet vil lukke ned automatisk om %d sekunder.

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
da[0]: Systemet vil genstarte automatisk om %d sekund.
da[1]: Systemet vil genstarte automatisk om %d sekunder.

en: The template to use for the new extension
da: Skabelonen der skal bruges til den nye udvidelse

en: The unique identifier of the new extension
da: Den nye udvidelses unikke identifikator

en: The user-visible name of the new extension
da: Navnet på den nye udvidelse, som brugeren kommer til at se

en: This key determines for which version the “Welcome to GNOME” dialog was last shown. An empty string represents the oldest possible version, and a huge number will represent versions that do not exist yet. This huge number can be used to effectively disable the dialog.
da: Denne nøgle bestemmer, hvilken version “Velkommen til GNOME”-dialogen sidst blev vist for. En tom streng repræsenterer den ældst mulige version, og et kæmpe nummer repræsenterer versioner, som endnu ikke eksisterer. Et kæmpe nummer vil i praksis deaktivere dialogen.

en: This key overrides the automatic hiding of the “Log out” menu item in single-user, single-session situations.
da: Denne nøgle overstyrer den automatiske skjulning af menupunktet “Log ud” i enkelt bruger, enkelt session-situationer.

en: This key overrides the key in org.gnome.mutter when running GNOME Shell.
da: Denne nøgle overstyrer nøglen i org.gnome.mutter, når du kører GNOME Shell.

en: Thunderbolt authorization error
da: Thunderbolt-godkendelsesfejl

en: To find and add extensions, visit <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.
da: Gå til <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a> for at finde og tilføje udvidelser.

en: To unlock a volume that uses keyfiles, use the <i>%s</i> utility instead.
da: Brug i stedet <i>%s</i>-redskabet for at låse op for en diskenhed, som bruger nøglefiler.

en: Today
da: I dag

en: Tomorrow
da: I morgen

en: Top Bar
da: Toppanel

en: Turn Off
da: Sluk

en: Turn On
da: Tænd

en: Type to search
da: Skriv for at søge

en: UUID is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (clicktofocus@janedoe.example.com)
da: Uuid er en globalt unik identifikator til din udvidelse.
    Det skal udformes som en e-mailadresse (klikforfokus@rikkeræv.eksempel.org)

en: UUID, name and description are required
da: Uuid, navn og beskrivelse er påkrævet

en: UUIDs of extensions to enable
da: Uuid'er på udvidelser der aktiveres

en: UUIDs of extensions to force disabling
da: Uuid'er på udvidelser der tvinges til deaktivering

en: Unable to lock
da: Kunne ikke låse

en: Unable to start %s
da: Kunne ikke starte %s

en: Unable to unlock volume
da: Kunne ikke låse op for diskenhed

en: Unauthorized Thunderbolt device
da: Ikkegodkendt Thunderbolt-enhed

en: Undo
da: Fortryd

en: Uninstall an extension
da: Afinstallér en udvidelse

en: Uninstall extension
da: Afinstallér udvidelse

en: Unknown Thunderbolt device
da: Ukendt Thunderbolt-enhed

en: Unknown arguments
da: Ukendte argumenter

en: Unknown artist
da: Ukendt kunstner

en: Unknown title
da: Ukendt titel

en: Unlock
da: Lås op

en: Unlock Window
da: Lås vindue op

en: Unnamed Folder
da: Unavngivet mappe

en: Unpin
da: Frigør

en: Usage:
da: Brug:

en: Use a specific mode, e.g. “gdm” for login screen
da: Brug en specifik tilstand, f.eks. “gdm” til indlogningsskærm

en: Use “%s” to get detailed help.
da: Brug “%s” for at få detaljeret hjælp.

en: Username
da: Brugernavn

en: Uses Keyfiles
da: Bruger nøglefiler

en: VPN password
da: VPN-adgangskode

en: View Source
da: Vis kilde

en: Visit extension homepage
da: Besøg udvidelsens hjemmeside

en: Visual Alerts
da: Visuelle påmindelser

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Volume changed
da: Lydstyrke ændret

en: Wait
da: Vent

en: Weather
da: Vejr

en: Weather information is currently unavailable
da: Vejrinformation er ikke tilgængelig i øjeblikket

en: Web Page
da: Webside

en: Website
da: Websted

en: Week %V
da: Uge %V

en: Welcome to GNOME %s
da: Velkommen til GNOME %s

en: We’re very sorry, but it was not possible to get the list of installed extensions. Make sure you are logged into GNOME and try again.
da: Vi beklager meget, men det var ikke muligt at hente listen over installerede udvidelser. Sørg for at du er logget ind i GNOME og prøv igen.

en: We’re very sorry, but there’s been a problem: the settings for this extension can’t be displayed. We recommend that you report the issue to the extension authors.
da: Vi er kede af det, men der er opstået et problem: Denne udvidelses indstillinger kan ikke vises. Vi anbefaler, at du rapporterer problemet til udvidelsens forfattere.

en: Whether the default Bluetooth adapter had set up devices associated to it
da: Om standard Bluetooth-adapteren er indstillet til at have enheder tilknyttet

en: Whether to fetch the current location or not
da: Om den nuværende placering skal hentes eller ej

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
da: Om adgangskoder skal huskes for montering af krypterede eller fjern-filsystemer

en: Window
da: Vindue

en: Window Selection
da: Vinduesmarkering

en: Window management and application launching
da: Vindueshåndtering og åbning af programmer

en: Windows
da: Vinduer

en: Windows System Volume
da: Windows systemdiskenhed

en: Wired 802.1X authentication
da: Trådet 802.1X-godkendelse

en: Workspaces are managed dynamically
da: Arbejdsområder er håndteret dynamisk

en: Workspaces only on primary monitor
da: Arbejdsområder kun på den primære skærm

en: World Clocks
da: Verdensure

en: Yesterday
da: I går

en: Yesterday, %H∶%M
da: I går, %H∶%M

en: Yesterday, %l∶%M %p
da: I går, %l∶%M %p

en: You can paste the image from the clipboard.
da: Du kan indsætte billedet fra udklipsholderen.

en: You can restore shortcuts by pressing %s.
da: Du kan gendanne genveje ved at trykke %s.

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
da: Du har lige holdt skift-tasten nede i otte sekunder. Dette er genvejen til langsomme taster, som påvirker, hvordan dit tastatur virker.

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row. This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
da: Du har lige trykket på skift-tasten fem gange i træk. Dette er genvejen til klæbetaster, som påvirker, hvordan dit tastatur virker.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
da: Du har lige trykket på to taster samtidigt eller trykket på skift-tasten fem gange i træk. Dette slår klæbetaster fra, hvilket påvirker, hvordan dit tastatur virker.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
da: Du kan vælge at vente et øjeblik på at det fortsætter eller tvinge programmet til at lukke ned.

en: You will be logged out automatically in %d second. | You will be logged out automatically in %d seconds.
da[0]: Du vil blive logget ud automatisk om %d sekund.
da[1]: Du vil blive logget ud automatisk om %d sekunder.

en: Your connection to this hotspot login is not secure. Passwords or other information you enter on this page can be viewed by people nearby.
da: Din forbindelse til dette hotspot-login er ikke sikkert. Adgangskoder eller anden information du indtaster på denne side, kan ses af personer i nærheden.

en: [ARGS…]
da: [ARGUMENTER …]

[ctx: action]
en: Lock Screen
da: Lås skærm

[ctx: button]
en: Boot Options
da: Bootindstillinger

[ctx: button]
en: Install &amp; Power Off
da: Installér og sluk

[ctx: button]
en: Log Out
da: Log ud

[ctx: button]
en: Power Off
da: Sluk

[ctx: button]
en: Restart
da: Genstart

[ctx: button]
en: Restart &amp; Install
da: Genstart og installér

[ctx: calendar heading]
en: %B %-d
da: %-d. %B

[ctx: calendar heading]
en: %B %-d %Y
da: %-d. %B %Y

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
da: Installér ventende softwareopdateringer

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
da: Sluk efter opdateringerne er installeret

[ctx: event list time]
en: All Day
da: Hele dagen

[ctx: grid saturday]
en: S
da: L

[ctx: grid wednesday]
en: W
da: O

en: lock orientation;unlock orientation;screen;rotation
da: lås orientering;deaktivér låst orientering;skærm;rotation

en: lock screen
da: lås skærm

en: logout;log out;sign off
da: log ud;log af;udmeld

en: power off;shutdown;halt;stop
da: sluk;luk ned;stands;stop

[ctx: program]
en: Unknown
da: Ukendt

en: reboot;restart;
da: reboot;genstart;

en: screenshot;screencast;snip;capture;record
da: screenshot;screencast;skærmbillede;snip;klip;optag

[ctx: search-result]
en: Lock Screen
da: Lås skærm

[ctx: search-result]
en: Lock Screen Rotation
da: Lås skærmrotation

[ctx: search-result]
en: Log Out
da: Log ud

[ctx: search-result]
en: Power Off
da: Sluk

[ctx: search-result]
en: Restart
da: Genstart

[ctx: search-result]
en: Suspend
da: Hviletilstand

[ctx: search-result]
en: Switch User
da: Skift bruger

[ctx: search-result]
en: Take a Screenshot
da: Tag et skærmbillede

[ctx: search-result]
en: Unlock Screen Rotation
da: Deaktivér låst skærmrotation

en: suspend;sleep
da: hviletilstand

en: switch user
da: skift bruger

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
da: Installér opdateringer og sluk

[ctx: title]
en: Install Updates & Restart
da: Installér opdateringer og genstart

[ctx: title]
en: Log Out
da: Log ud

[ctx: title]
en: Log Out %s
da: Log %s ud

[ctx: title]
en: Power Off
da: Sluk

[ctx: title]
en: Restart
da: Genstart

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
da: Genstart og installér opdateringer

[ctx: title]
en: Restart & Install Upgrade
da: Genstart og installér opgradering

en: “%s” is not responding.
da: “%s” svarer ikke.

en: “%s” is ready
da: “%s” er klar

en: “version” takes no arguments
da: “version” modtager ikke argumenter
