libgphoto2-2.5.23 - en to da translation catalogue (2185 entries)

en: 	Access Capability: %s
da: 	Tilgangskapacitet: %s

en: 	Canon Wifi support
da: 	Canon Wifi-understøttelse

en: 	File Download,
da: 	Filoverførsel,

en: 	Filesystemtype: %s
da: 	Filsystemtype: %s

en: 	Free Space (Bytes): %llu (%lu MB)
da: 	Ledig plads (byte): %llu (%lu MB)

en: 	Free Space (Images): %d
da: 	Ledig plads (billeder): %d

en: 	Generic Image Capture,
da: 	Almen billedoptagelse,

en: 	Maximum Capability: %llu (%lu MB)
da: 	Maksimal kapacitet: %llu (%lu MB)

en: 	Nikon Wifi support
da: 	Nikon Wifi-understøttelse

en: 	No Image Capture,
da: 	Ingen billedoptagelse,

en: 	Storage Type: %s
da: 	Lagringstype: %s

en: 	StorageDescription: %s
da: 	Beskrivelse af lagerenheder: %s

en: 	VolumeLabel: %s
da: 	Volumen mærkat: %s

en: 
    Camera identification:
      Model: %s
      Owner: %s
    
    Power status: %s
    
    Flash disk information:
    %s
    
    Time: %s
da: 
    Kamera identifikation:
      Model: %s
      Ejer: %s
    
    Strøm status: %s
    
    Flashkort information:
    %s
    
    Tid: %s

en: 
    Capture Formats:
da: 
    Optageformater:

en: 
    Device Capabilities:
da: 
    Enhedens egenskaber:

en: 
    Device Property Summary:
da: 
    Enhedsengenskabs-sammendrag:

en: 
    Storage Devices Summary:
da: 
    Sammendrag for lagerenheder:

en:   Drive %s
      %11s bytes total
      %11s bytes available
da:   Drev %s
      %11s byte total
      %11s byte til rådighed

en:   Serial Number: %s
da:   Serienummer: %s

en:  (battery is %d%% full)
da:  (batteri er %d%% fuldt)

en:  PTP error %04x on query
da:  PTP fejl %04x ved forespørgsel

en:  Total memory is %8d bytes.
     Free memory is  %8d bytes.
     Filecount: %d
da:  Total hukommelse er %8d byte.
     Fri hukommelse er %8d byte.
     Filtælling: %d

en:  error %x on query.
da:  fejl %x ved forespørgsel.

en:  not read out.
da:  ikke læsning ud.

en: %.1f stops
da: %.1f stop

en: %i (unknown)
da: %i (ukendt)

en: %i bytes of an unknown image format have been received. Please write to %s and ask for assistance.
da: Modtog %i byte i et ukendt billedformat. Skriv til %s og bed om hjælp.

en: %i pictures could not be deleted because they are protected
da: %i billeder kunne ikke slettes, da de er beskyttet

en: %lld (unknown)
da: %lld (ukendt)

en: %s (host time %s%i seconds)
da: %s (vært tid %s%i sekunder)

en: (Traveler) SX330z Library (And other Aldi-cams).
    Even other Vendors like Jenoptik, Skanhex, Maginon should work.
    Please send bugreports and comments.
    Dominik Kuhlen <kinimod@users.sourceforge.net>
da: (Traveler) SX330z bibliotek (og andre Aldi-cams).
    Endda andre fremstillere, som Jenoptik, Skanhex, Maginon burde virke.
    Send bugreporter og kommentarer.
    Dominik Kuhlen <kinimod@users.sourceforge.net>

en: * Image glitches or problems communicating are
      often caused by a low battery.
    * Images captured remotely on this camera are stored
      in temporary RAM and not in the flash memory card.
    * Exposure control when capturing images can be
      configured manually or set to automatic mode.
    * Image quality is currently lower than it could be.
da: * Billedfejl eller problemer med kommunikation
      skyldes ofte ringe batteriniveau.
    * Billeder optaget eksternt til kameraet lagres i
      midlertidig RAM og ikke på hukommelseskortet.
    * Eksponeringskontrol ved optagelse af billeder kan
      konfigureres manuelt, eller sættes til automatisk tilstand.
    * Billedkvaliteten er i øjeblikket lavere end den kunne være.

en: *UNKNOWN*
da: *UKENDT*

en: +NEF (RAW)
da: +NEF (rå)

en: 1 (Short)
da: 1 (Kort)

en: 1 minute
da: 1 minut

en: 1 step spd/aperture
da: 1 trin hastighed/blænde

en: 10 mins
da: 10 min

en: 10 minutes
da: 10 minutter

en: 10 seconds
da: 10 sekunder

en: 15 mins
da: 15 min

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: 16 seconds
da: 16 sekunder

en: 2 seconds
da: 2 sekunder

en: 20 seconds
da: 20 sekunder

en: 30 minutes
da: 30 minutter

en: 30 seconds
da: 30 sekunder

en: 3D Tracking
da: 3D-registrering

en: 3D-tracking
da: 3D-registrering

en: 4 seconds
da: 4 sekunder

en: 5 (Long)
da: 5 (Lang)

en: 5 mins
da: 5 min

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: 5 seconds
da: 5 sekunder

en: 6 seconds
da: 6 sekunder

en: 8 seconds
da: 8 sekunder

en: AB Filter
da: AB-filter

en: AC Power
da: Vekselstrøm

en: AC adapter
da: Strømforsyning

en: AC adapter is connected.
da: Strømforsyning er tilsluttet.

en: AC adapter is not connected.
da: Strømforsyning er ikke tilsluttet.

en: AE & Flash
da: AE & blitz

en: AE Lock
da: AE lås

en: AE Lock only
da: Kun AE lås

en: AE Locked
da: AE låst

en: AE lock (Hold)
da: AF lås (hold)

en: AE lock (Reset on release)
da: AE lås (nulstil ved afbrydelse)

en: AE lock (hold)
da: AE lås (hold)

en: AE lock only
da: Kun AE lås

en: AE only
da: Kun AE

en: AE-L/AF-L Mode
da: AE-L/AF-L tilstand

en: AE-lock
da: AE-lås

en: AE/AF Lock
da: AE/AF lås

en: AE/AF lock
da: AE/AF lås

en: AEAF Lock Button 2
da: AEAF lås knap 2

en: AEB Exposure Compensation
da: AEB eksponeringskompensation

en: AF Activation
da: AF aktivering

en: AF Area Illumination
da: AF områdebelysning

en: AF Area Point
da: AF område punkt

en: AF Assist Lamp
da: AF hjælpelys

en: AF Beep Mode
da: AF bippetilstand

en: AF Distance
da: AF-afstand

en: AF LCD Top Mode 2
da: AF LCD-topindstilling 2

en: AF Lock Hold
da: AF lås hold

en: AF Lock On
da: AF lås til

en: AF Lock Only
da: Kun AF lås

en: AF Lock only
da: Kun AF lås

en: AF Locked
da: AF låst

en: AF Mode
da: AF-tilstand

en: AF On
da: AF til

en: AF On Button
da: AF til-knap

en: AF lock only
da: Kun AF lås

en: AF-C Mode Priority
da: AF-C tilstandsprioritet

en: AF-S Mode Priority
da: AF-S tilstandsprioritering

en: AI Focus
da: AI fokus

en: AI Servo
da: AI servo

en: ASIC Revision: %d.%d
da: ASIC-revision: %d.%d

en: ASX Playlist
da: ASX afspilningsliste

en: AV Lock Setting
da: AV lås indstilling

en: AV Max
da: AV maks

en: AV Open
da: AV åben

en: AWB White
da: AWB hvid

en: AX203 USB picture frame driver
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    This driver allows you to download, upload and delete pictures
    from the picture frame.
da: AX203 USB billedramme driver
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    Denne enhed muliggør at hente, overføre
    slette billeder fra billedrammen.

en: AX203 based picture frames come with a variety of resolutions.
    The gphoto driver for these devices allows you to download,
    upload and delete pictures from the picture frame.
da: AX203 baserede billedrammer har forskellige opløsninger.
    Disse enhederes gphoto driver muliggør download,
    oplægning og sletning af billeder fra billedrammen.

en: About Konica Q-M150:
    This camera does not allow any changes
    from the outside. So in the configuration, you can
    only see what it is configured on the camera
    but you can not change anything.
    
    If you have some issues with this driver, please e-mail its authors.
da: Om Konica Q-M150:
    Dette kamera tillader ingen udefrakommende ændringer.
    I konfigurationen kan du se, hvordan kameraet er sat op,
    men du kan ikke ændre noget.
    
    Hvis du har problemer med driveren, send en e-mail til dens forfattere.

en: Abstract Audio Album
da: Abstrakt lydalbum

en: Abstract Audio Playlist
da: Abstrakt lyd afspilningsliste

en: Abstract Audio Video Playlist
da: Abstrakt lyd-video afspilningsliste

en: Abstract Calendar Item
da: Abstrakt kalenderpunkt

en: Abstract Chaptered Production
da: Abstrakt nummereret produktion

en: Abstract Contact
da: Abstrakt kontakt

en: Abstract Contact Group
da: Abstrakt kontaktgruppe

en: Abstract Document
da: Abstrakt dokument

en: Abstract Image Album
da: Abstrakt billedalbum

en: Abstract Mediacast
da: Abstrakt Mediacast

en: Abstract Message
da: Abstrakt besked

en: Abstract Message Folder
da: Abstrakt beskedmappe

en: Abstract Multimedia Album
da: Abstrakt multimediealbum

en: Abstract Video Album
da: Abstrakt videoalbum

en: Abstract Video Playlist
da: Abstrakt video afspilningsliste

en: Access mode
da: Tilgangstilstand

en: Access top item in MY MENU
da: Tilgå toppunkt i MY MENU

en: Action
da: Bevægelse

en: Active AF Sensor
da: Aktiv AF-sensor

en: Active D-Lighting
da: Aktiv D-belysning

en: Ad-hoc
da: Ad hoc

en: Adc65
    Benjamin Moos <benjamin@psnw.com>
da: Adc65
    Benjamin Moos<benjamin@psnw.com>

en: Advanced Transfer Cancel
da: Avanceret overførsel afbrudt

en: Album name
da: Albumnavn

en: An error occurred in the io-library ('%s'): %s
da: Der opstod en fejl i IO-biblioteket ('%s'): %s

en: An unknown error occurred. Please contact %s.
da: En ukendt fejl opstod. Kontakt %s.

en: Angle Level
da: Vinkel niveau

en: Anti-redeye
da: Anti-rødøje

en: Anti-redeye Fill
da: Anti-rødøje udfyldning

en: Anywhere
da: Hvor som helst

en: Aox generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
da: Aox almen driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Aperture
da: Blændeåbning

en: Aperture Setting
da: Blændeåbningsindstilling

en: Aperture Settings
da: Blændeåbningsindstillinger

en: Aperture changed
da: Blændeåbning ændret

en: Application Mode
da: Programtilstand

en: Application Mode 0
da: Programtilstand 0

en: Application Mode 1
da: Programtilstand 1

en: Artist
da: Kunstner

en: Artist Name
da: Kunstnernavn

en: Aspect Ratio
da: Sideforhold

en: Assign Func Button
da: Tilknyt funktionsknap

en: Assign Func. Button
da: Tilknytningsfunktion. Knap

en: Assign Preview Button
da: Tilknyt smugkig-knap

en: Assist Light
da: Hjælpelys

en: Audio Bitrate
da: Lydbithastighed

en: Audio Bits per sample
da: Lyddele per prøve

en: Audio Format
da: Lydformat

en: Audio Samplingrate
da: Lydprøvehastighed

en: Audio Volume
da: Lydstyrke

en: Auto
da: Automatisk

en: Auto + Red Eye Suppression
da: Automatisk + rødøje-reduktion

en: Auto Aperture
da: Auto blændeåbning

en: Auto Bracket Selection
da: Automatisk sammensætning udvælgelse

en: Auto Distortion Control
da: Automatisk forvrængningskontrol

en: Auto Exposure Bracket Count
da: Autoeksponerings bracketing tælling

en: Auto Exposure Bracketing
da: Autoeksponerings-bracketing

en: Auto FP
da: Automatisk FP

en: Auto Focus Area
da: Auto-fokus område

en: Auto Focus Mode 2
da: Auto-fokuseringstilstand 2

en: Auto ISO
da: Automatisk ISO

en: Auto ISO Multi Frame Noise Reduction
da: Auto ISO mange-rammers støjreduktion

en: Auto ISO P/A/DVP Setting
da: Auto ISO P/A/DVP opsætning

en: Auto Lighting Optimization
da: Automatisk lysoptimering

en: Auto Meter Off Time
da: Automatisk måler slukket tid

en: Auto Off (field) (in seconds)
da: Autosluk (felt)(i sekunder)

en: Auto Off (host) (in seconds)
da: Autosluk (vært)(i sekunder)

en: Auto Off Info
da: Automatisk sluk information

en: Auto Off Menu
da: Automatisk sluk menu

en: Auto Off Photo
da: Automatisk sluk billede

en: Auto Off Time
da: Automatisk sluk tid

en: Auto Off Timers
da: Automatisk sluk tidtager

en: Auto Power Off
da: Automatisk sluk

en: Auto Power Off (minutes)
da: Automatisk sluk efter (minutter)

en: Auto Slow Sync
da: Automatisk Langsom Synkronisering

en: Auto White Balance Bias
da: Automatisk hvidbalance-korrektion

en: Auto exposure lock
da: Automatisk eksponeringslås

en: Auto focus: AI focus
da: Auto-fokus: AI fokus

en: Auto focus: AI servo
da: Autofokus: AI servo

en: Auto focus: one-shot
da: Auto-fokus: enkeltbillede

en: Auto sensitivity
da: Automatisk følsomhed

en: Auto, red-eye reduction
da: Automatisk, rødøje-reduktion

en: Auto-Focus
da: Auto-fokus

en: Auto-area AF
da: Auto-område AF

en: Autofocus
da: Autofokus

en: Autofocus Mode
da: Auto-fokuseringstilstand

en: Autofocus error.
da: Autofokusfejl.

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatic (No Flash)
da: Automatisk (ingen blitz)

en: Automatic Flash
da: Automatisk blitz

en: Automatic Macro
da: Automatisk makro

en: Automatic Macro (close-up)
da: Automatisk makro (tæt-på)

en: Automatic Red-eye Reduction
da: Automatisk rødøje-reduktion

en: Automatic exposure adjustment on preview
da: Automatisk eksponeringsjustering ved smugkigning

en: Automatic flash
da: Automatisk blitz

en: Automatic flash on capture
da: Automatisk blitz ved optagelse

en: Autumn colors
da: Efterårsfarver

en: Av Max
da: Av maks

en: Av Max Apex
da: Av maks Apex

en: Av Open
da: Av åben

en: Av Open Apex
da: Av åben Apex

en: Available Shots
da: Optagelser tilgængeligt

en: Available memory:
da: Ledig hukommelse:

en: Average
da: Gennemsnit

en: Average Filesizes
da: Gennemsnitlige filstørrelser

en: Average Metering
da: Centervægtet måling

en: B/W
da: S/H

en: BW
da: S/H

en: BW Contrast
da: S/H Kontrast

en: BW Filler Effect
da: S/H udfylder effekt

en: BW Setting Type
da: S/H indstillingstype

en: BW Sharpness
da: S/H Skarphed

en: Back Light
da: Baglys

en: Bad EOT
da: Forkert EOT

en: Bad characters (0x%x, 0x%x). Please contact %s.
da: Forkerte tegn (0x%x, 0x%x). Kontakt %s.

en: Bad checksum - got 0x%02x, expected 0x%02x.
da: Forkert checksum - fik 0x%02x, forventede 0x%02x.

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x or 0x%02x.
da: Forkerte data - fik 0x%02x, forventede 0x%02x eller 0x%02x.

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x.
da: Forkerte data - fik 0x%02x, forventede 0x%02x.

en: Bad exposure (not enough light probably)
da: Forkert eksponering (givetvis for lidt lys)

en: Bad value for card status %d
da: Forkert værdi for kortstatus %d

en: Bad value for lens status %d
da: Forkert værdi for objektivstatus %d

en: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Reverse engineering of image data by:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Implemented using documents found on
    the web. Permission given by Vision.
da: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Omvendt beregning af billeddata ved:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Implementeret ved brug af dokumenter
    fundet på nettet. Tilladelse givet af Vision.

en: Batteries are low.
da: Batteriniveau lav.

en: Batteries are ok.
da: Batterier er O.k.

en: Battery
da: Batteri

en: Battery Cell Kind
da: Battericelle type

en: Battery Level
da: Batteriniveau

en: Battery Level:		%s
    Number of Images:	%d
    Minimum Capacity Left:	%d
    Busy:			%s
    Flash Charging:		%s
    Lens Status:
da: Batteriniveau:		%s
    Antal af billeder:	%d
    Minimum kapacitet tilbage:	%d
    Optaget:			%s
    Opladning blitz:		%s
    Objektivstatus:

en: Battery Life: %i
da: Batteriliv: %i

en: Battery Low
da: Batteriniveau lav

en: Battery Mode
da: Batteritilstand

en: Battery Type
da: Batteritype

en: Battery exhausted, camera off.
da: Batteri tømt, kamera slukket.

en: Battery level: %.1f Volts. Revision: %08x.
da: Batteri niveau: %.1f volt. Revision: %08x.

en: Battery status: %s, AC Adapter: %s
da: Batteri status: %s, strømforsyning: %s

en: Beach
da: Strand

en: Beach/Snow
da: Strand/Sne

en: Beep
da: Bippe

en: Beep Mode
da: Bippetilstand

en: Beep mode changed
da: Bippe-tilstand ændret

en: Beep off
da: Bippelyd fra

en: Beep on
da: Bippelyd til

en: Begin Edit Object
da: Begynd redigering af objekt

en: Best
da: Bedst

en: Bit rate %ld is not supported.
da: Bithastighed %ld er ikke understøttet.

en: Black & White
da: Sort/hvid

en: Black & white
da: Sort/hvid

en: Black Board
da: Sort tavle

en: Black and White
da: Sort/hvid

en: Black board
da: Sort tavle

en: Black/White
da: Sort/hvid

en: Blossom
da: Blomsterflor

en: Blue
da: Blå

en: Bottom
da: Bund

en: Bracket Mode
da: Bracket tilstand

en: Bracket Order
da: Sammensat orden

en: Bracket Set
da: Sammensat sæt

en: Bracketing C 0.3 Steps 3 Pictures
da: Bracketing C 0.3 skridt 3 billeder

en: Bracketing C 0.3 Steps 5 Pictures
da: Bracketing C 0.3 skridt 5 billeder

en: Bracketing C 0.3 Steps 9 Pictures
da: Bracketing C 0.3 skridt 9 billeder

en: Bracketing C 0.5 Steps 3 Pictures
da: Bracketing C 0.5 skridt 3 billeder

en: Bracketing C 0.5 Steps 5 Pictures
da: Bracketing C 0.5 skridt 5 billeder

en: Bracketing C 0.5 Steps 9 Pictures
da: Bracketing C 0.5 skridt 9 billeder

en: Bracketing C 0.7 Steps 3 Pictures
da: Bracketing C 0.7 skridt 3 billeder

en: Bracketing C 0.7 Steps 5 Pictures
da: Bracketing C 0.7 skridt 5 billeder

en: Bracketing C 0.7 Steps 9 Pictures
da: Bracketing C 0.7 skridt 9 billeder

en: Bracketing C 1.0 Steps 3 Pictures
da: Bracketing C 1.0 skridt 3 billeder

en: Bracketing C 1.0 Steps 5 Pictures
da: Bracketing C 1.0 skridt 5 billeder

en: Bracketing C 1.0 Steps 9 Pictures
da: Bracketing C 1.0 skridt 9 billeder

en: Bracketing C 2.0 Steps 3 Pictures
da: Bracketing C 2.0 skridt 3 billeder

en: Bracketing C 2.0 Steps 5 Pictures
da: Bracketing C 2.0 skridt 5 billeder

en: Bracketing C 3.0 Steps 3 Pictures
da: Bracketing C 3.0 skridt 3 billeder

en: Bracketing C 3.0 Steps 5 Pictures
da: Bracketing C 3.0 skridt 5 billeder

en: Bracketing Enable
da: Bracketing til

en: Bracketing Frames and Steps
da: Bracketing rammer og skridt

en: Bracketing S 0.3 Steps 3 Pictures
da: Bracketing S 0.3 skridt 3 billeder

en: Bracketing S 0.3 Steps 5 Pictures
da: Bracketing S 0.3 skridt 5 billeder

en: Bracketing S 0.3 Steps 9 Pictures
da: Bracketing S 0.3 skridt 9 billeder

en: Bracketing S 0.5 Steps 3 Pictures
da: Bracketing S 0.5 skridt 3 billeder

en: Bracketing S 0.5 Steps 5 Pictures
da: Bracketing S 0.5 skridt 5 billeder

en: Bracketing S 0.5 Steps 9 Pictures
da: Bracketing S 0.5 skridt 9 billeder

en: Bracketing S 0.7 Steps 3 Pictures
da: Bracketing S 0.7 skridt 3 billeder

en: Bracketing S 0.7 Steps 5 Pictures
da: Bracketing S 0.7 skridt 5 billeder

en: Bracketing S 0.7 Steps 9 Pictures
da: Bracketing S 0.7 skridt 9 billeder

en: Bracketing S 1.0 Steps 3 Pictures
da: Bracketing S 1.0 skridt 3 billeder

en: Bracketing S 1.0 Steps 5 Pictures
da: Bracketing S 1.0 skridt 5 billeder

en: Bracketing S 1.0 Steps 9 Pictures
da: Bracketing S 1.0 skridt 9 billeder

en: Bracketing S 2.0 Steps 3 Pictures
da: Bracketing S 2.0 skridt 3 billeder

en: Bracketing S 2.0 Steps 5 Pictures
da: Bracketing S 2.0 skridt 5 billeder

en: Bracketing S 3.0 Steps 3 Pictures
da: Bracketing S 3.0 skridt 3 billeder

en: Bracketing S 3.0 Steps 5 Pictures
da: Bracketing S 3.0 skridt 5 billeder

en: Bracketing burst
da: Bracketing-burst

en: Bright+
da: Lyst+

en: Bright-
da: Lyst-

en: Brightness
da: Lyshed

en: Brightness+
da: Lyshed+

en: Brightness-
da: Lyshed-

en: Brightness/Contrast
da: Lyshed/kontrast

en: Builtin RAM
da: Indbygget ram

en: Builtin ROM
da: Indbygget rom

en: Bulb Exposure Time
da: Pæreeksponeringstid

en: Bulb Mode
da: Bulb tilstand

en: Burst
da: Serie

en: Burst Interval
da: Serie interval

en: Burst Number
da: Serie antal

en: Busy
da: Optaget

en: Buttons and Dials
da: Knapper og drejeskiver

en: CCD Number
da: CCD-nummer

en: CCD Serial Number
da: CCD-serienummer

en: CHDK did not leave recording mode.
da: CHDK forlod ikke optagetilstanden.

en: CSM Menu
da: CSM-menu

en: Camera
da: Kamera

en: Camera Actions
da: Kamerahandlinger

en: Camera Body ID
da: Kamerahus id

en: Camera Configuration
da: Konfiguration af kamera

en: Camera Date and Time
da: Kameraets dato og tid

en: Camera ID: %s
da: Kamera-id: %s

en: Camera Library for the Kodak DC215 Zoom camera.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>
da: Kamerabibliotek for Kodak DC215 Zoom-kamera.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>

en: Camera Manufacturer
da: Kameraproducent

en: Camera Mode
da: Kameratilstand

en: Camera Mode Not Adjust FNumber
da: Kameratilstand ikke justering FTal

en: Camera Model
da: Kameramodel

en: Camera Model: %s
da: Kameramodel: %s

en: Camera Not Ready
da: Kamera ikke klart

en: Camera OK.
da: Kamera O.k.

en: Camera Orientation
da: Kameraorientering

en: Camera Output
da: Kamera uddata

en: Camera Owner
da: Kameraejer

en: Camera Settings
da: Kameraindstillinger

en: Camera Status Information
da: Kamera status information

en: Camera and Driver Configuration
da: Konfiguration af kamera og driver

en: Camera appears to not be using CompactFlash storage
    Unfortunately we do not support that at the moment :-(
da: Kameraet bruger tilsyneladende ikke CF-kort
    Desværre understøtter vi ikke det p.t. ;-(

en: Camera busy. If the problem persists, please contact %s.
da: Kameraet optaget. Hvis problemet fortsætter, kontakt %s.

en: Camera could not complete operation
da: Kameraet kunne ikke fuldføre processen

en: Camera did not accept the parameters. Please contact %s.
da: Kameraet accepterede ikke parametrene. Kontakt %s.

en: Camera driver '%s' is missing the 'camera_init' function.
da: Kameradriver '%s' mangler 'camera_init' funktionen.

en: Camera has memory.
da: Kamera har hukommelse.

en: Camera has taken %d pictures, and is using CompactFlash storage.
da: Kameraet har taget %d billeder, og bruger CF-kort.

en: Camera is configured for lights flickering by %dHz.
da: Kameraet er konfigureret for lys, der flimrer med %dHz.

en: Camera is in wrong mode. Please contact %s.
da: Kameraet er i en forkert tilstand. Kontakt %s.

en: Camera memorycard ran full during capture.
da: Kameraets hukommelseskort blev fyldt op under optagelse.

en: Camera not ready, get_battery failed: %s
da: Kameraet er ikke klart, get_battery fejlede: %s

en: Camera not ready, multiple 'Identify camera' requests failed: %s
da: Kameraet er ikke klart, flere 'Identificering af kamera' fejlede: %s

en: Camera pictures are monochrome.
da: Kamerabilleder er monokrome.

en: Camera power save (seconds)
da: Kamera strømspare (sekunder)

en: Camera refused 3 times to keep a connection open.
da: Kameraet afviste 3 gange at holde forbindelse åben.

en: Camera rejected the command.
da: Kameraet afviste kommandoen.

en: Camera reset itself.
da: Kamera nulstiller sig selv.

en: Camera sent unexpected byte 0x%02x.
da: Kameraet sendte uventede byte 0x%02x.

en: Camera supports Thumbnails.
da: Kamera understøttet miniaturer.

en: Camera supports Video.
da: Kamera understøtter video.

en: Camera supports videoformats:
da: Kamera understøtter videoformaterne:

en: Camera time: %s %s
da: Kameratid: %s %s

en: Camera unavailable
da: Kamera ikke tilgængeligt

en: Camera unavailable: %s
da: Kamera ikke tilgængeligt: %s

en: Camera was already active
da: Kameraet var allerede aktivt

en: Camera was woken up
da: Kameraet blev vækket

en: Can't capture new images. Unknown error
da: Kan ikke optage nye billeder. Ukendt fejl

en: Can't delete all images.
da: Kan ikke slette alle billeder.

en: Can't delete image %s.
da: Kan ikke slette billede %s.

en: Can't upload this image to the camera. An error has occurred.
da: Kan ikke lægge dette billede op til kameraet. Der opstod en fejl.

en: Cancel Canon DSLR Autofocus
da: Afbryd autofokus for Canon-DSLR

en: Candlelight
da: Stearinlys

en: Cannot retrieve the available memory left
da: Kan ikke hente hvor meget hukommelse der er tilbage

en: Cannot retrieve the battery capacity
da: Kan ikke hente batterikapacitet

en: Cannot retrieve the name of the folder containing the pictures
da: Kan ikke hente navnet på mappen hvor billederne er

en: Canon Auto Exposure Mode
da: Canon automatisk eksponeringstilstand

en: Canon Capture failed
da: Canonoptagelse fejlede

en: Canon Capture,
da: Canonoptagelse,

en: Canon EOS Capture 2,
da: Canon EOS-optagelse 2,

en: Canon EOS Capture failed
da: Canon EOS-optagelse fejlede

en: Canon EOS Capture failed to release: Card read-only?
da: Canon EOS-optagelse fejlede udløsning: Er kortet skrivebeskyttet?

en: Canon EOS Capture failed to release: Perhaps mirror up?
da: Canon EOS-optagelse fejlede udløsning: Er spejlet oppe?

en: Canon EOS Capture failed to release: Perhaps no focus?
da: Canon EOS-optagelse fejlede udløsning: Måske ikke i fokus?

en: Canon EOS Capture failed to release: Perhaps no more memory on card?
da: Canon EOS-optagelse fejlede udløsning: Måske ikke mere hukommelsesplads på kort?

en: Canon EOS Capture failed to release: Unknown error %d, please report.
da: Canon EOS-optagelse fejlede udløsning: Ukendt fejl %d, rapportér.

en: Canon EOS Capture failed: %x
da: Canon EOS-optagelse fejlede: %x

en: Canon EOS Capture,
da: Canon EOS-optagelse,

en: Canon EOS Full-Press failed
da: Canon EOS Full-Press fejlede

en: Canon EOS Full-Release failed
da: Canon EOS Full-Release fejlede

en: Canon EOS Get Changes failed
da: Canon EOS hent ændringer fejlede

en: Canon EOS Half-Press failed
da: Canon EOS Half-Press fejlede

en: Canon EOS Half-Release failed
da: Canon EOS Half-Release fejlede

en: Canon EOS M Capture failed: Perhaps no focus?
da: Canon EOS-optagelse mislykkedes: Måske ikke i fokus?

en: Canon EOS M Full-Press failed
da: Canon EOS M Full-Press mislykkedes

en: Canon EOS M Full-Release failed
da: Canon EOS M Full-Release mislykkede

en: Canon EOS Remote Release
da: Canon EOS fjernbetjent udløser

en: Canon EOS Viewfinder
da: Canon EOS-søger

en: Canon PowerShot series driver by
     Wolfgang G. Reissnegger,
     Werner Almesberger,
     Edouard Lafargue,
     Philippe Marzouk,
    A5 additions by Ole W. Saastad
    Additional enhancements by
     Holger Klemm
     Stephen H. Westin
da: Canon PowerShot seriens driver ved
     Wolfgang G. Reissnegger,
     Werner Almesberger,
     Edouard Lafargue,
     Philippe Marzouk,
    A5 tilføjelser ved Ole W. Saastad
    Yderligere forbedringer ved
     Holger Klemm
     Stephen H. Westin

en: Canon Shooting Mode
da: Canon optagetilstand

en: Canon disable viewfinder failed
da: Canon slå-søger-fra fejlede

en: Canon enable viewfinder failed
da: Canon tillad-søger fejlede

en: Canon get viewfinder image failed
da: Canon hent-søgerbillede fejlede

en: Capture
da: Optag

en: Capture Delay
da: Optageforsinkelse

en: Capture Settings
da: Optageindstillinger

en: Capture Size Class
da: Optagelsens størrelseklasse

en: Capture Target
da: Optage mål

en: Capture Transfer Mode
da: Optagelse overførselstilstand

en: Capture size class changed
da: Klasse for optagelsesstørrelse ændret

en: Capture type is not supported
da: Optagetype er ikke understøttet

en: Card
da: Kort

en: Card Status:
da: Kortstatus:

en: Card can not be written.
da: Der kan ikke skrives til kortet.

en: Card is not formatted
da: Kortet er ikke formatteret

en: Card is not open
da: Kortet er ikke åbent

en: Card is open
da: Kortet er åbent

en: Card is write protected.
da: Kort er skrivebeskyttet.

en: Card name: %s
    Free space on card: %d kB
da: Kort-navn: %s
    Ledig plads på kortet: %d kB

en: Card not supported.
da: Kortet er ikke understøttet.

en: Card removed during access.
da: Kort fjernet under tilgang.

en: Cell Kind Priority
da: Celle-type rækkefølge

en: Center Button Playback Mode
da: Centerknap afspilletilstand

en: Center Button Shooting Mode
da: Centerknap optagetilstand

en: Center Button Zoom Ratio
da: Centerknap zoomforhold

en: Center Spot
da: Centerspot

en: Center Weight Area
da: Centervægtområde

en: Center Weighted
da: Centervægtet

en: Center Weighted Average
da: Centervægtet gennemsnit

en: Center-Weighted
da: Centervægtet

en: Center-weighted
da: Centervægtet

en: Center-weighted Average Metering
da: Centervægtet gennemsnitsmåling

en: Center-weighted Metering
da: Centervægtet måling

en: Center-weighted average
da: Centervægtet gennemsnit

en: Center-weighted metering
da: Centervægtet måling

en: Centre
da: Centrum

en: Centre Weight Area
da: Centervægt område

en: Centre-spot
da: Centerspot

en: Change Camera Mode Failed
da: Ændring af kameratilstand fejlede

en: Changing speed... wait...
da: Ændrer hastighed ... vent ...

en: Character
da: Tegn

en: Character & Sound
da: Tegn og lyd

en: Charging
da: Oplader

en: Checksum error
da: Checksumfejl

en: Child
da: Barn

en: Children
da: Børn

en: Choose Color Temperature
da: Vælg farvetemperatur

en: Choose non-CPU lens number
da: Vælg ikke-CPU objektivnummer

en: Clean Image Sensor
da: Rens billedsensor

en: Clean Sensor
da: Rens sensor

en: Clean data store
da: Tøm datalager

en: Close Media Session
da: Luk medie session

en: Close session
da: Luk session

en: Close up
da: Nærbillede

en: Closest Subject
da: Nærmeste emne

en: Closeup
da: Nærbillede

en: Cloudy
da: Skyet

en: Cloudy White Balance Bias
da: Skyet hvidbalance-korrektion

en: Color
da: Farve

en: Color Gain
da: Farveforstærkning

en: Color Mode
da: Farvetilstand

en: Color Model
da: Farvemodel

en: Color Settings
da: Farveindstillinger

en: Color Space
da: Farverum

en: Color Temperature
da: Farvetemperatur

en: Color or Function Mode
da: Farve- eller funktions-tilstand

en: Color sketch
da: Farve skitse

en: Color temperature
da: Farvetemperatur

en: Command can not be cancelled.
da: Kommando kan ikke afbrydes.

en: Command order error.
da: Kommando rækkefølge fejl.

en: Commander
da: Fjernbetjener

en: Communication error 1
da: Kommunikationsfejl 1

en: Communication error 2
da: Kommunikationsfejl 2

en: Communication error 3
da: Kommunikationsfejl 3

en: Communication error even after 2 retries. Please contact %s.
da: Kommunikationsfejl endda efter 2 ekstra forsøg. Kontakt %s.

en: Compact Flash Card detected
da: Fandt Compact Flash kort

en: CompactFlash Card
da: CompactFlash-kort

en: Compatibility Mode
da: Kompatibilitetstilstand

en: Compiled without EXIF support, no thumbnails available.
da: Kompileret EXIF-understøttelse, ingen miniaturebilleder tilgængelige.

en: Composite
da: Sammensat

en: Compression
da: Komprimering

en: Compression Setting
da: Komprimeringsindstillinger

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Configuration for your FUJI camera
da: Konfiguration for dit FUJI-kamera

en: Connected to camera
da: Forbundet til kamera

en: Continuous
da: Kontinuerlig

en: Continuous AF
da: Kontinuerlig AF

en: Continuous High-speed Shooting
da: Kontinuerlig højhastighedsfotografering

en: Continuous Low Speed
da: Kontinuerlig lav hastighed

en: Continuous Low-speed Shooting
da: Kontinuerlig lavhastighedsfotografering

en: Continuous Quiet Release
da: Løbende lydløs udløser

en: Continuous Shooting
da: Kontinuerlig fotografering

en: Continuous Shooting Speed High
da: Kontinuerlig fotografering høj hastighed

en: Continuous Shooting Speed Slow
da: Kontinuerlig fotografering lav hastighed

en: Continuous Speed High
da: Kontinuerlig hastighed høj

en: Continuous high speed
da: Kontinuerlig høj hastighed

en: Continuous low speed
da: Kontinuerlig lav hastighed

en: Continuous silent
da: Kontinuerlig lydløs

en: Continuous timer
da: Kontinuerlig selvudløser

en: Contrast
da: Kontrast

en: Contrast+
da: Kontrast+

en: Contrast-
da: Kontrast-

en: Copy object
da: Kopier objekt

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Copyright (max. 20 characters)
da: Ophavsret (maks. 20 tegn)

en: Copyright Info
da: Ophavsretsinformation

en: Copyright Information
da: Ophavsretsinformation

en: Corrupted data
da: Ødelagte data

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the picture.
da: Kunne ikke allokere %i byte til at hente billedet.

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the thumbnail.
da: Kunne ikke allokere %i byte til at hente miniaturebilledet.

en: Could not apply USB settings
da: Kunne ikke tilføje USB opsætning

en: Could not change ISO speed
da: Kunne ikke ændre ISO hastighed

en: Could not change aperture
da: Kunne ikke ændre blændeåbning

en: Could not change beep mode
da: Kunne ikke ændre bippe-tilstand

en: Could not change exposure compensation
da: Kunne ikke ændre eksponerings-kompensation

en: Could not change flash mode
da: Kunne ikke ændre blitz-tilstand

en: Could not change focus mode
da: Kunne ikke ændre fokuseringstilstand

en: Could not change image format
da: Kunne ikke ændre billedformat

en: Could not change shooting mode
da: Kunne ikke ændre optage-tilstand

en: Could not change shutter speed
da: Kunne ikke ændre lukkerhastighed

en: Could not change time of file '%s' in '%s' (%s).
da: Kunne ikke ændre tid for filen '%s' i '%s' (%s).

en: Could not change zoom level
da: Kunne ikke ændre zoom-niveau

en: Could not contact camera.
da: Kunne ikke kontakte kamera.

en: Could not create \DCIM directory.
da: Kunne ikke oprette \DCIM katalog.

en: Could not create destination directory.
da: Kunne ikke oprette mål-katalog.

en: Could not create directory %s.
da: Kunne ikke oprette katalog %s.

en: Could not create directory.
da: Kunne ikke oprette kataloget.

en: Could not delete file '%s' in folder '%s' (error code %i: %s).
da: Kunne ikke slette filen '%s' i mappen '%s' (fejlkode %i: %s).

en: Could not delete file.
da: Kunne ikke slette filen.

en: Could not detect any camera
da: Kunne ikke finde noget kamera

en: Could not detect any camera at port %s
da: Kunne ikke finde noget kamera i port %s

en: Could not establish initial contact with camera
da: Kunne ikke etablere første kontakt med kameraet

en: Could not extract JPEG thumbnail from data: Data is not JFIF
da: Kunne ikke danne JPEG miniature fra data: Data er ikke JFIF

en: Could not extract JPEG thumbnail from data: No beginning/end
da: Kunne ikke danne JPEG miniature fra data: Ingen start/slut

en: Could not find file '%s'.
da: Kunne ikke finde filen '%s'.

en: Could not find localization data at '%s'
da: Kunne ikke finde oversættelsesdata ved '%s'

en: Could not get disk info: %s
da: Kunne ikke finde diskinformation: %s

en: Could not get disk name: %s
da: Kunne ikke finde disknavn: %s

en: Could not get flash drive letter
da: Kunne ikke hente ram-kort drevbogstav

en: Could not get information about '%s' (%s).
da: Kunne ikke finde information om '%s' (%s).

en: Could not get information about '%s' in '%s' (%s).
da: Kunne ikke hente information om '%s' i '%s' (%s).

en: Could not get register %i. Please contact %s.
da: Kunne ikke hente register %i. Kontakt %s.

en: Could not get string register %i. Please contact %s.
da: Kunne ikke hente streng-register %i. Kontakt %s.

en: Could not initialize upload (camera responded with 0x%02x).
da: Kunne ikke initialisere oplægning (kameraet svarede med 0x%02x).

en: Could not load required camera driver '%s' (%s).
da: Kunne ikke indlæse nødvendig kameradriver '%s' (%s).

en: Could not open '%s'.
da: Kunne ikke åbne '%s'.

en: Could not remove directory %s.
da: Kunne ikke fjerne katalog %s.

en: Could not remove directory.
da: Kunne ikke fjerne kataloget.

en: Could not reset camera.
da: Kunne ikke nulstille kameraet.

en: Could not set speed to %i (camera responded with %i).
da: Kunne ikke sætte hastigheden til %i (kameraet svarede med %i).

en: Could not transmit packet (error code %i). Please contact %s.
da: Kunne ikke sende pakke (fejlkode %i). Kontakt %s.

en: Could not transmit packet even after several retries.
da: Kunne ikke overføre pakke selv efter adskillelige forsøg.

en: Could not upload, no free folder name available!
    999CANON folder name exists and has an AUT_9999.JPG picture in it.
da: Kunne ikke oplægge, intet frit mappenavn til rådighed!
    999CANON katalognavn eksisterer, og et AUT_9999.JPG billede findes.

en: Couldn't read from file "%s"
da: Kunne ikke læse fra fil"%s"

en: Create Wifi profile
da: Dan Wifi profil

en: Creation date: %s, Last usage date: %s
da: Oprettelsesdato: %s, Sidst brugt den: %s

en: Creative
da: Kreativ

en: Creative PC-CAM 300
     Authors: Till Adam
    <till@adam-lilienthal.de>
    and: Miah Gregory
     <mace@darksilence.net>
da: Creative PC-CAM 300
     Forfattere: Till Adam
    <till@adam-lilienthal.de>
    og: Miah Gregory
     <mace@darksilence.net>

en: Creative PC-CAM600
    Author: Peter Kajberg <pbk@odense.kollegienet.dk>
da: Creative PC-CAM600
    Forfatter: Peter Kajberg <pbk@odense.kollegienet.dk>

en: Current Mode: Camera Mode
da: Nuværende tilstand: Kameratilstand

en: Current Mode: Playback Mode
da: Nuværende tilstand: Afspilningstilstand

en: Current camera time:  %04d-%02d-%02d  %02d:%02d
    Free card memory: %d
    Images on card: %d
    Free space (Images): %d
    Battery level: %d %%.
da: Nuværende kamera tid:  %04d-%02d-%02d  %02d:%02d
    Ledig kort hukommelse: %d
    Billeder på kortet: %d
    Ledig plads (billeder): %d
    Batteri niveau: %d %%.

en: Currently, PTP is only implemented for USB and PTP/IP cameras currently, port type %x
da: PTP er endnu kun implementeret for USB og PTP/IP kameraer, port type %x

en: Custom
da: Tilpasset

en: Custom Functions Ex
da: Tilpassede funktioner Ex

en: Custom Whitebalance PC-1
da: Bruger hvidbalance PC-1

en: Custom Whitebalance PC-2
da: Bruger hvidbalance PC-2

en: Custom Whitebalance PC-3
da: Bruger hvidbalance PC-3

en: Customise Command Dials
da: Tilpas kommando drejeskiver

en: DPOF Version
da: DPOF-version

en: Dark on light
da: Mørkt på lyst

en: Data has been corrupted.
da: Data er blevet ødelagt.

en: Date & Time
da: Dato og tid

en: Date Format
da: Datoformat

en: Date Time Stamp Format
da: Dato/tid stempelformat

en: Date and Time
da: Dato og tid

en: Date and time (GMT)
da: Dato og tid (GMT)

en: Date display
da: Datovisning

en: Date: %i/%02i/%02i %02i:%02i:%02i
    Pictures taken: %i
    Free pictures: %i
    Software version: %s
    Baudrate: %s
    Memory: %i megabytes
    Camera mode: %s
    Image quality: %s
    Flash setting: %s
    Information: %s
    Timer: %s
    LCD: %s
    Auto power off: %i minutes
    Power source: %s
da: Dato: %i/%02i/%02i %02i:%02i:%02i
    Antal billeder taget: %i
    Billeder tilbage: %i
    Programversion: %s
    Baudrate: %s
    Hukommelse: %i megabyte
    Kameratilstand: %s
    Billedkvalitet: %s
    Blitzindstilling: %s
    Information: %s
    Selvudløser: %s
    LCD: %s
    Automatisk sluk: %i minutter
    Strømkilde: %s

en: Date: %s
da: Dato: %s

en: Day/Month/Year
da: Dag/måned/år

en: Daylight
da: Dagslys

en: Daylight White Balance Bias
da: Dagslys hvidbalance-korrektion

en: Debug
da: Fejlsøg

en: Deep
da: Dyb

en: Default gateway
da: Standard adgangspunkt

en: Default sierra driver:
    
        This is the default sierra driver, it
        should be capable of supporting the download
        and browsing of pictures on your camera.
    
        Camera configuration (or preferences)
        settings are based on the Olympus 3040,
        and are likely incomplete. If you verify
        that the configuration settings are
        complete for your camera, or can contribute
        code to support complete configuration,
        please contact the developer mailing list.
da: Standard Sierra driver:
    
        Dette er standarddriveren for sierra, den skulle
        være i stand til at understøtte at hente
        og gennemse billeder på dit kamera.
    
        Kamerakonfiguration (eller præferencer)
        indstillinger er baseret på Olympus 3040,
        og er givetvis ufuldstændige. Hvis du konstaterer,
        at indstillingerne er i orden for dit kamera, eller du
        kan bidrage med kode eller har en komplet
        konfiguration, kontakt udviklernes postliste.

en: Delayed Remote
da: Forsinket fjernbetjening

en: Delete
da: Slet

en: Delete object
da: Slet objekt

en: Deleting image %s.
da: Sletter billede %s.

en: Depth of Field
da: Feltdybde

en: Detected a "%s" aka "%s"
da: Fandt et "%s" også kendt som "%s"

en: Detected a '%s'.
da: Fandt et '%s'.

en: Development Parameters 1
da: Fremkaldelsesparameter 1

en: Development Parameters 2
da: Fremkaldelsesparameter 2

en: Development Parameters 3
da: Fremkaldelsesparameter 3

en: Device Certificate
da: Enhedscertifikat

en: Device Icon
da: Enhedsikon

en: Device Version
da: Enhedsversion

en: Device does not support setting object protection.
da: Enheden understøtter ikke indstilling af objekt-beskyttelse.

en: Device failed to set object protection to %d
da: Enheden kunne ikke sætte objektbeskyttelsen til %d

en: Digital Camera Layout (DCIM)
da: Digitalkamera layout (DCIM)

en: Digital Zoom
da: Digital zoom

en: Digital Zoom Magnification
da: Digital zoom forstørrelse

en: Dimera 3500 ver. %s %d/%d %d:%d.
    %d pictures used of approximately %d (high res) or %d (low res).
    Camera features: %s, %s, %s, %s.
    Flash is %s, is %s and is %s.
    Resolution is set to %s.
    Camera is %s powered %s.
da: Dimera 3500 version %s %d/%d %d:%d.
    %d billeder brugt af cirka %d (højopløsning) eller %d (lavopløsning).
    Kamera egenskaber: %s, %s, %s, %s.
    Blitz er %s, er %s og er %s.
    Opløsning er sat til %s.
    Kamera er %s tændt %s.

en: Direct Print
da: Direkte udskrift

en: Directory Browse Mode - written by Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>.
da: Kataloggennemsøgningsmåde - skrevet af Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>.

en: Directory exists
da: Mappen findes

en: Directory not found
da: Kataloget blev ikke fundet

en: Disable trusted file operations
da: Afbryd stoler-på-filer operationer

en: Disconnecting camera.
da: Fjerner tilslutning til kamera.

en: Disp Av Max
da: Disp Av maks

en: Display
da: Skærm

en: Display Formats:
da: Visningsformater:

en: Distant View
da: Fjern-visning

en: Do not display TV menu
da: Vis ikke TV-menu

en: Don't know how to handle camera->port->type value %i aka 0x%x in %s line %i.
da: Ved ikke hvordan kamera->port->type værdi %i også kendt som 0x%x ved %s linje %i skal håndteres.

en: Download program for Digital Dream Enigma 1.3. by <olivier@aixmarseille.com>, and adapted from spca50x driver. Thank you, spca50x team, it was easy to port your driver on this cam!
da: Hent programmet til Digital Dream Enigma 1.3. af <olivier@aixmarseille.com> og tilpasset fra spca50x-driver. Tak til spca50x-holdet, det var let at overføre Jeres driver til dette kamera!

en: Download program for GrandTek 98x based cameras. Originally written by Chris Byrne <adapt@ihug.co.nz>, and adapted for gphoto2 by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.Protocol enhancements and postprocessing for Jenoptik JD350e by Michael Trawny <trawny99@users.sourceforge.net>. Bugfixes by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
da: Hent program til GrandTek 98x baserede kameraer. Oprindeligt skrevet af Chris Byrne <adapt@ihug.co.nz>, og tilpasset til gphoto2 af Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.Protokolforbedringer og efterbehandling for Jenoptik JD350e ved Michael Trawny <trawny99@users.sourceforge.net>.Fejlrettelser ved Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.

en: Download program for Polaroid DC700 camera. Originally written by Ryan Lantzer <rlantzer@umr.edu> for gphoto-4.x. Adapted for gphoto2 by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
da: Hent programmet for Polaroid DC700-kamera. Oprindeligt skrevet af Ryan Lantzer <rlantzer@umr.edu> for gphoto-4.x. Tilpasset til gphoto2 af Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.

en: Download program for several Polaroid cameras. Originally written by Peter Desnoyers <pjd@fred.cambridge.ma.us>, and adapted for gphoto2 by Nathan Stenzel <nathanstenzel@users.sourceforge.net> and Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Polaroid 640SE testing was done by Michael Golden <naugrim@juno.com>.
da: Hent program for flere Polaroidkameraer. Oprindeligt skrevet af Peter Desnoyers <pjd@fred.cambridge.ma.us> og tilpasset til gphoto2 af Nathan Stenzel <nathanstenzel@users.sourceforge.net> og Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Polaroid 640SE-test blev udført af Michael Golden <naugrim@juno.com>.

en: Downloading %s.
da: Henter %s.

en: Downloading %s...
da: Henter %s ...

en: Downloading '%s'...
da: Henter »%s« ...

en: Downloading EXIF data...
da: Henter EXIF-data ...

en: Downloading audio...
da: Henter lyd ...

en: Downloading data...
da: Henter data ...

en: Downloading file...
da: Henter fil ...

en: Downloading image %s.
da: Henter billede %s.

en: Downloading image...
da: Henter billede ...

en: Downloading movie...
da: Henter film ...

en: Downloading thumbnail...
da: Henter miniaturebillede ...

en: Downloading...
da: Henter ...

en: Drive Canon DSLR Autofocus
da: Drive Canon DSLR Autofokus

en: Drive Canon DSLR Manual focus
da: Drive Canon DSLR - manuel fokus

en: Drive Mode
da: Drev-tilstand

en: Drive Nikon DSLR Autofocus
da: Nikon DSLR auto fokusmotor

en: Drive Nikon DSLR Manual focus
da: Nikon DSLR manuel fokusmotor

en: Drive Olympus OMD Manual focus
da: Drive Olympus OMD - manuel fokus

en: Drive Panasonic Manual focus
da: Drive Panasonic - manuel fokus

en: Driver Settings
da: Driver indstillinger

en: Driver framework written by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    This software has QVplay's source code, written by Ken-ichi HAYASHI <xg2k-hys@asahi-net.or.jp> and Jun-ichiro "itojun" Itoh <itojun@itojun.org>.
    Integration of QVplay by Michael Haardt <michael@moria.de>.
da: Grundlæggende driver skrevet af Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Dette programmel har QVplay's source code, skrevet af Ken-ichi HAYASHI <xg2k-hys@asahi-net.or.jp> og Jun-ichiro "itojun" Itoh <itojun@itojun.org>.
    Integrering af QVplay ved Michael Haardt <michael@moria.de>.

en: Dual Iris
da: Dobbelt irisblænde

en: Dusk
da: Skumring

en: Dusk/Dawn
da: Skumring/Daggry

en: Dust Reference Error
da: Støv reference fejl

en: Dynamic AF Area
da: Dynamisk AF område

en: Dynamic Area (21)
da: Dynamisk område (21)

en: Dynamic Area (51)
da: Dynamisk område (51)

en: Dynamic Area (9)
da: Dynamisk område (9)

en: Dynamic-area AF
da: Dynamisk område AF

en: Dynamic-area AF (153 points)
da: Dynamisk område AF (153 punkter)

en: Dynamic-area AF (25 points)
da: Dynamisk område AF (25 punkter)

en: Dynamic-area AF (72 points)
da: Dynamisk område AF (72 punkter)

en: Dynamic-area AF (9 points)
da: Dynamisk område AF (9 punkter)

en: Dynamic-area AF with closest subject priority
da: Gruppedynamisk AF med nærmeste genstand prioritet

en: EEPROM checksum error.
da: EEPROM checksumfejl.

en: ERROR: %d is too big
da: FEJL: %d er for stor

en: ERROR: a fatal error condition was detected, can't continue
da: FEJL: fatal fejltilstand opdaget, kan ikke fortsætte

en: ERROR: message format error.
da: FEJL: beskedformatfejl.

en: ERROR: message overrun
da: FEJL: beskedoverløb

en: ERROR: out of sequence.
da: FEJL: ude af rækkefølge.

en: ERROR: unexpected message
da: FEJL: uventet meddelelse

en: ERROR: unexpected message2.
da: FEJL: uventet besked 2.

en: ERROR: unexpected packet type.
da: FEJL: uventet pakketype.

en: EV Step
da: EV skridt

en: EVF Mode
da: EVF-tilstand

en: EZoom Size of Tele
da: EZoom størrelse af tele

en: EZoom Start Position
da: EZoom start position

en: Economy
da: Økonomi

en: Effect Mode
da: Effekttilstand

en: Effects
da: Effekter

en: Emergency
da: Nødsituation

en: Empty
da: Tom

en: Enable Copyright
da: Tillad ophavsret

en: Enable Image Comment
da: Tillad billedkommentar

en: Enable trusted file operations
da: Tillad stoler-på-filer operationer

en: Enabled Streams
da: Aktiverede strømme

en: Encryption
da: Kryptering

en: Encryption key (hex)
da: Krypteringsnøgle (hex)

en: End Edit Object
da: Afslut redigering af objekt

en: End trusted application session
da: Afslut stoler-på-programmer session

en: English
da: Engelsk

en: Enhanced
da: Forbedret

en: Enumerate Handles
da: Optæl håndtag

en: Error
da: Fejl

en: Error capturing image
da: Fejl under eksponering af billede

en: Error changing speed
da: Fejl under ændring af hastighed

en: Error changing speed.
da: Fejl under ændring af hastighed.

en: Error deleting associated thumbnail file
da: Fejl, tilknyttet miniaturefil slettet

en: Error deleting file
da: Fejl ved sletning af fil

en: Error waiting ACK during initialization
da: Fejl under venten på ACK under initialisering

en: Error waiting for ACK during initialization, retrying
da: Fejl under venten på ACK under initialisering, prøver igen

en: Evaluative
da: Evaluerende

en: Evaluative Metering
da: Evaluerende måling

en: Event Emulate Mode
da: Hændelses emuleringstilstand

en: Everywhere
da: Overalt

en: Execute predefined command
    with parameter values.
da: Udfør foruddefineret kommando
    med parameter værdier.

en: Expected %i bytes, got %i. Please report this error to %s.
da: Forventede %i byte, fik %i. Rapportér denne fejl til %s.

en: Expected %i, got %i. Please report this error to %s.
da: Forventede %i, fik %i. Rapportér denne fejl til %s.

en: Expected 32 bytes, got %i. Please contact %s.
da: Forventede 32 byte, fik %i. Kontakt %s.

en: Expose Index
da: Eksponeringstid

en: Exposure
da: Eksponering

en: Exposure Aperture Lock
da: Eksponeringsblændelås

en: Exposure Base Center
da: Eksponerings base center

en: Exposure Base Matrix
da: Eksponerings base matrix

en: Exposure Base Spot
da: Eksponerings base spot

en: Exposure Bias Compensation
da: Eksponeringskorrektionskompensation

en: Exposure Bracketing Program
da: Eksponerings bracketing program

en: Exposure Bracketing Step
da: Eksponerings bracketing skridt

en: Exposure Compensation
da: Eksponeringskompensation

en: Exposure Compensation (EV)
da: Eksponeringskompensation (EV)

en: Exposure Delay Mode
da: Eksponering forsinkelsestilstand

en: Exposure Display Status
da: Eksponeringsdisplay status

en: Exposure ISO Step
da: Eksponerings ISO skridt

en: Exposure Index (film speed ISO)
da: Eksponeringsindeks (filmhastigheds-ISO)

en: Exposure Indicate Lightup
da: Eksponeringsindikator oplysning

en: Exposure Indicate Status
da: Eksponeringsindikator status

en: Exposure Lock
da: Eksponeringslås

en: Exposure Meter
da: Eksponeringsmåler

en: Exposure Metering
da: Eksponeringsmåling

en: Exposure Metering Mode
da: Eksponerings-målingstilstand

en: Exposure Program
da: Eksponeringsprogram

en: Exposure Program Mode
da: Eksponeringsprogramtilstand

en: Exposure Step
da: Eksponeringsskridt

en: Exposure Time
da: Eksponeringstid

en: Exposure compensation
da: Eksponeringskompensation

en: Exposure compensation changed
da: Eksponeringskompensation ændret

en: Exposure compensation: %d
da: Eksponeringskompensation: %d

en: Exposure compensation: %s
da: Eksponeringskompensation: %s

en: Exposure delay mode
da: Eksponeringsforsinkelsestilstand

en: Exposure level on preview
da: Eksponeringsniveau ved forhåndsvisning

en: External Flash
da: Ekstern blitz

en: External Flash Attached
da: Ekstern blitz monteret

en: External Flash Compensation
da: Ekstern blitz-kompensation

en: External Flash Mode
da: Ekstern blitz-tilstand

en: External Flash Sort
da: Ekstern blitz-type

en: External Flash Status
da: Ekstern blitz-status

en: External sync
da: Ekstern synkronisering

en: Extra Fine
da: Ekstra fin

en: Extra high
da: Ekstra høj

en: F-Number
da: Blænde-tal

en: FATAL ERROR: initial CRC value for length %d unknown
da: FATAL FEJL: første CRC-værdi for længden %d er ukendt

en: FLASH:
     Files: %d
da: FLASH:
     Filer: %d

en: FNumber Lock
da: Blænde-tal lås

en: FV Locked
da: FV låst

en: FV lock
da: FV lås

en: Face-priority AF
da: Ansigts-prioritet AF

en: Factory Default
da: Fabriksstandard

en: Failed to enable liveview on a Nikon 1, but it is required for capture
da: Kunne ikke aktivere liveview på et Nikon 1, men det er krævet for optagelse

en: Faithful
da: Tro

en: Far %d
da: Fjern %d

en: Far 1
da: Fjernt 1

en: Far 2
da: Fjernt 2

en: Far 3
da: Fjernt 3

en: Far scene
da: Langt-væk scene

en: Fast Filesystem
da: Hurtigt filsystem

en: Fast shutter
da: Hurtig lukker

en: File
da: Fil

en: File '%s' could not be found in folder '%s'.
da: Filen '%s' kunne ikke findes i mappe '%s'.

en: File '%s/%s' does not exist.
da: Filen '%s/%s' findes ikke.

en: File Deletion,
da: Filsletning,

en: File Number Sequencing
da: Sæt filnumre i rækkefølge

en: File Upload
da: Filoplægning

en: File compression
da: Filkomprimering

en: File exists
da: Fil eksisterer

en: File not found
da: Fil blev ikke fundet

en: File protected.
da: Fil beskyttet.

en: File resolution
da: Filopløsning

en: File size is %ld bytes. The size of the largest file possible to upload is: %i bytes.
da: Filstørrelse er %ld byte. Størst mulige fil der kan oplægges er: %i byte.

en: File type
da: Filtype

en: File upload failed.
da: Filoplægning mislykkedes.

en: File was too big. You may have to turn your camera off and back on before uploading more files.
da: Filen var for stor. Du er nok nødt til at slukke og tænde for dit kamera, før du kan oplægge flere filer til det.

en: Filename Conflicts
da: Filnavnskonflikt

en: Filename Invalid
da: Filnavn er ugyldigt

en: Filename Required
da: Filnavn er påkrævet

en: Filetype: FlashPix (
da: Filtype: FlashPix (

en: Filetype: JPEG (
da: Filtype: JPEG (

en: Fill flash
da: Udfyldningsblitz

en: Finder ISO Display
da: Søger ISO visning

en: Fine
da: Fin

en: Fine detail
da: Fin detalje

en: Fireworks
da: Fyrværkeri

en: Firmware Revision: %8s
da: Firmware revision: %8s

en: Firmware Revision: %8s
    Pictures:     %i
    Memory Total: %ikB
    Memory Free:  %ikB
da: Firmwarerevision: %8s
    Billeder:     %i
    Hukommelse i alt: %ikB
    Ledig hukommelse:  %ikB

en: Firmware Revision: %d.%d
da: Firmwarerevision: %d.%d

en: Firmware Version
da: Firmware version

en: Fisheye
da: Fiskeøje

en: Fixed
da: Fast

en: Flash
da: Blitz

en: Flash Charged
da: Blitz opladet

en: Flash Command A Compensation
da: Blitz-styring A kompensation

en: Flash Command A Mode
da: Blitz-styring A tilstand

en: Flash Command A Value
da: Blitz-styring A værdi

en: Flash Command B Compensation
da: Blitz-styring B kompensation

en: Flash Command B Mode
da: Blitz-styring B tilstand

en: Flash Command B Value
da: Blitz-styring B værdi

en: Flash Command Channel
da: Blitz-styringskanal

en: Flash Command Self Compensation
da: Blitz-styring egen-kompensation

en: Flash Command Self Mode
da: Blitz-styring egen-tilstand

en: Flash Command Self Value
da: Blitz-styring egen-værdi

en: Flash Commander Mode
da: Blitz-styrer tilstand

en: Flash Commander Power
da: Blitz-styrer strøm

en: Flash Compensation
da: Blitzkompensation

en: Flash Exposure Compensation
da: Blitzeksponeringskompensation

en: Flash Level Lock
da: Blitzniveau lås

en: Flash Lock
da: Blitz lås

en: Flash MRepeat Count
da: Blitz MRepeat tælling

en: Flash MRepeat Interval
da: Blitz MRepeat interval

en: Flash MRepeat Value
da: Blitz MRepeat værdi

en: Flash Mode
da: Blitz-tilstand

en: Flash Mode Commander Power
da: Blitz-tilstand fjernbetjener strøm

en: Flash Mode Manual Power
da: Blitztilstand manuel-strøm

en: Flash Off
da: Blitz slukket

en: Flash Open
da: Blitz åben

en: Flash Quantity Count
da: Blitz antal-tælling

en: Flash Setting
da: Blitzindstillinger

en: Flash Settings
da: Blitzindstillinger

en: Flash Shutter Speed
da: Blitz-lukkerhastighed

en: Flash Sign
da: Blitzsymbol

en: Flash Sync. Speed
da: Blitz synkroniseringshastighed

en: Flash White Balance Bias
da: Blitz hvidbalance-korrektion

en: Flash auto
da: Blitz auto

en: Flash mode changed
da: Blitz-tilstand ændret

en: Flash mode: auto,
da: Blitz-tilstand: auto,

en: Flash mode: force,
da: Blitz-tilstand: tvunget,

en: Flash mode: off
da: Blitz-tilstand: afbrudt

en: Flash off
da: Blitz slukket

en: Flash on
da: Blitz til

en: Flash only
da: Kun blitz

en: Flash/aperture
da: Blitz/blænde

en: Flash/speed
da: Blitz/lukker

en: Flash/speed/aperture
da: Blitz/lukker/blænde

en: FlashLight : Auto
da: Blitzlys : Automatisk

en: FlashLight : Auto (RedEye Reduction)
da: Blitzlys : Automatisk (rødøje-reduktion)

en: FlashLight : Off
da: Blitzlys : Slukket

en: FlashLight : On
da: Blitzlys : Til

en: FlashLight : On (RedEye Reduction)
da: Blitzlys : Til (rødøje-reduktion)

en: FlashLight : undefined
da: Blitzlys : Ikke defineret

en: Flexible Program
da: Fleksibel program

en: Flicker Reduction
da: Rystelsesreduktion

en: Flourescent
da: Fluorescerende

en: Fluorescent
da: Fluorescerende

en: Fluorescent H
da: Fluorescerende H

en: Fluorescent Lamp 1
da: Fluorescerende lampe 1

en: Fluorescent Lamp 2
da: Fluorescerende lampe 2

en: Fluorescent Lamp 3
da: Fluorescerende lampe 3

en: Fluorescent Lamp 4
da: Fluorescerende lampe 4

en: Fluorescent Lamp 5
da: Fluorescerende lampe 5

en: Fluorescent White Balance Bias
da: Fluorescerende hvidbalance-korrektion

en: Fluorescent-1-home-6700K
da: Fluorescerende-1-hjem-6700K

en: Fluorescent-2-desk-5000K
da: Fluorescerende-2-bord-5000K

en: Fluorescent-3-office-4200K
da: Fluorescerende-3-kontor-4200K

en: Fluorescent: Cold White
da: Fluorescerende: Kold hvid

en: Fluorescent: Day White
da: Fluorescerende: Dag hvid

en: Fluorescent: Daylight
da: Fluorescerende: Dagslys

en: Fluorescent: Tungsten
da: Fluorescerende: Wolfram

en: Fluorescent: Warm White
da: Fluorescerende: Varm hvid

en: Fluorescent: White
da: Fluorescerende: Hvid

en: Focal Length
da: Brændvidde

en: Focal Length Denominator
da: Brændvidde beskriver

en: Focal Length Maximum
da: Maksimal brændvidde

en: Focal Length Minimum
da: Mindste brændvidde

en: Focal Length Tele
da: Brændvidde tele

en: Focal Length Wide
da: Brændvidde vidvinkel

en: Focus
da: Fokus

en: Focus Area
da: Fokuseringsområde

en: Focus Area Wrap
da: Nulstilling af fokuseringsområde

en: Focus Area Zone
da: Fokus område zone

en: Focus Areas
da: Fokuseringsområder

en: Focus Distance
da: Fokuseringsafstand

en: Focus Info
da: Fokuseringsinfo

en: Focus Lock
da: Afstandslås

en: Focus Metering
da: Afstandsindstilling

en: Focus Metering Mode
da: Afstandsindstillingstilstand

en: Focus Mode
da: Fokuseringstilstand

en: Focus Mode 2
da: Fokuseringstilstand 2

en: Focus Point Bright
da: Fokuseringspunkt lyst

en: Focus mode changed
da: Fokuseringstilstand ændret

en: Focus position
da: Fokuseringsposition

en: Focus status
da: Fokusstatus

en: Focusing Point
da: Fokuseringspunkt

en: Focusing Point on Center Only, Auto
da: Fokuspunkt kun i centeret, Auto

en: Focusing Point on Center Only, Manual
da: Fokuspunkt kun i centeret, Manuel

en: Focusing error.
da: Fokuseringsfejl.

en: Folder '%s' only contains %i files, but you requested a file with number %i.
da: Mappen '%s' indeholder kun %i filer, men du efterspurgte en fil med nummer %i.

en: Foliage
da: Bladhang

en: Food
da: Mad

en: For bulb capture to work, make sure the mode dial is switched to 'M' and set 'shutterspeed' to 'bulb'.
da: For at »bulb-optagelse« kan fungere, skal funktionsvælgeren sættes til »M« og lukkerhastigheden til »bulb«.

en: For cameras with S&Q Technologies chip.
    Should work with gtkam. Photos will be saved in PPM format.
    
    All known S&Q cameras have two resolution settings. What
    those are, will depend on your particular camera.
    A few of these cameras allow deletion of all photos. Most do not.
    Uploading of data to the camera is not supported.
    The photo compression mode found on many of the S&Q
    cameras is supported, to some extent.
    If present on the camera, video clips are seen as subfolders.
    Gtkam will download these separately. When clips are present
    on the camera, there is a little triangle before the name of
    the camera. If no folders are listed, click on the little 
    triangle to make them appear. Click on a folder to enter it
    and see the frames in it, or to download them. The frames will
    be downloaded as separate photos, with special names which
    specify from which clip they came. Thus, you may freely 
    choose to save clip frames in separate directories. or not.
da: For kameraer med S&Q-Technologies-chip.
    Skulle fungere med gtkam. Billeder gemmes i PPM-format.
    
    Alle kendte S&Q-kameraer har to opløsningsindstillinger. Hvad
    denne er, afhænger af kameraet.
    Nogle af disse kameraer tillader sletning af alle billeder. Men de fleste gør ikke.
    Overførsel af data til kameraet er ikke understøttet.
    Den billedkomprimeringstilstand der er på mange af S&Q-kameraerne
    er understøttet til en vis grad.
    Hvis der er videoklip på kameraet, vises disse som undermapper.
    Gtkam henter disse hver for sig. Når der er et filmklip på kameraet, vises
    en lille trekant foran navnet på kameraet. Hvis der ikke vises et
    katalog, tryk på trekanten for at få dem vist. Klik på en mappe for
    at gå ind i den og se de rammer der er der, eller for at hente dem.
    Rammerne hentes som separate billeder, med specielle navne, der
    specificerer hvilket filmklip de stammer fra. Du kan frit vælge, om du
    vil gemme rammerne i separate mapper, eller ikke.

en: For cameras with insides from S&Q Technologies, which have the 
    USB Vendor ID 0x2770 and Product ID 0x905C, 0x9050, 0x9051,
    0x9052, or 0x913D.  Photos are saved in PPM format.
    
    Some of these cameras allow software deletion of all photos.
    Others do not. No supported camera can do capture-image. All
    can do capture-preview (image captured and sent to computer).
    If delete-all does work for your camera, then capture-preview will
    have the side-effect that it also deletes what is on the camera.
    
    File uploading is not supported for these cameras. Also, none of the
    supported cameras allow deletion of individual photos by use of a
    software command.
da: For kameraer med indmad fra S&Q Technologies, der har
    USB fremstiller ID 0x2770 og produkt ID 0x905C, 0x9050,
    0x9051, eller 0x913D. Billeder gemmes i PPM formatet.
    
    Nogle af disse kameraer tillader programmer at slette alle billeder.
    Andre gør ikke. Ingen understøttede kameraer kan optage billeder.
    Alle kan udføre optage-forhåndsvis (billede optaget og sendt til computer),
    Hvis sletning virker, vil gphoto2 -- capture image have den side-effekt,
    at det også sletter det der er på kameraet.
    
    Oplægning og sletning af individuelle billeder ved brug af program-kommandoer,
    er ikke understøttet af hardware i disse kameraer.

en: Force
da: Gennemtving

en: Force Flash
da: Gennemtving blitz

en: Format card and set album name.
da: Formatter kort og sæt albumnavn.

en: Format compact flash
da: Formatter compactflashkort

en: Format storage
da: Lagerformat

en: Frames Left: %i
da: Rammer tilbage: %i

en: Frames Taken     : %4d
da: Frames taget     : %4d

en: Frames Taken: %i
da: Rammer taget: %i

en: Framing grid
da: Billedbegrænsningsgitter

en: French
da: Fransk

en: Friendly Device Name
da: Enhedsvenligt navn

en: Front-curtain sync
da: Forreste gardin synkronisering

en: Fuji Capture failed: Perhaps no auto-focus?
da: Fuji-optagelse mislykkedes: Måske ikke i auto-fokus?

en: Full
da: Fuld

en: Full Image
da: Helt billede

en: Full Manual
da: Fuld manuel

en: Full View File Format
da: Fuldvisningsfilformat

en: Function Button 2
da: Funktionsknap 2

en: Functional Mode
da: Funktionstilstand

en: Functional Mode: 0x%04x
da: Funktionstilstand: 0x%04x

en: General
da: Generel

en: Generic Flat
da: Almen flad

en: Generic Hierarchical
da: Almen hierarkisk

en: German
da: Tysk

en: Get Filesystem Manifest
da: Hent filsystemmanifest

en: Get Next Data Block
da: Hent næste datablok

en: Get Partial Object (64bit Offset)
da: Hent partielt objekt (64-bit forskydning)

en: Get Proximity Challenge
da: Hent nærheds-udfordring

en: Get Registration Response
da: Hent registreringssvar

en: Get Resized Image Object
da: Hent billedobjekt med ny størrelse

en: Get Stream
da: Hent strøm

en: Get Stream Info
da: Hent strøminformation

en: Get Vendor Device Info
da: Hent leverandørenhedsinformation

en: Get Vendor Extension Maps
da: Hent leverandørudvidelseskort

en: Get WMDRM-ND License Response
da: Hent WMDRM-ND licenssvar

en: Get WMDRM-PD Application Response
da: Hent WMDRM-PD programsvar

en: Get device info
da: Hent enhedsinformation

en: Get device property description
da: Hent enhedsengenskabsbeskrivelse

en: Get device property value
da: Hent enhedsengenskabsværdi

en: Get interdependent property description
da: Hent indbyrdes afhængige egenskabsbeskrivelser

en: Get license state
da: Hent licenstilstand

en: Get meter challenge
da: Hent måler-udfordring

en: Get meter response
da: Hent målersvar

en: Get number of objects
da: Hent antallet af objekter

en: Get object
da: Hent objekt

en: Get object handles
da: Hent objekthåndtag

en: Get object info
da: Hent objektinformation

en: Get object properties supported
da: Hent understøttede objektegenskaber

en: Get object property description
da: Hent beskrivelse af objektegenskaber

en: Get object property list
da: Hent liste for objektegenskaber

en: Get object property value
da: Hent værdi af objektegenskaber

en: Get object references
da: Hent objektreferencer

en: Get partial object
da: Hent partielt objekt

en: Get secure time challenge
da: Hent sikkertid udfordring

en: Get secure time response
da: Hent sikkertid svar

en: Get storage IDs
da: Hent lagring-id'er

en: Get storage info
da: Hent lagringsinformation

en: Get sync list
da: Hent synkroniseringsliste

en: Get thumbnail
da: Hent miniature

en: Get transferable playlist types
da: Hent spillelistetyper der kan overføres

en: Getting configuration...
da: Henter konfiguration...

en: Getting data...
da: Henter data ...

en: Getting file list...
da: Henter filliste...

en: Getting file...
da: Henter fil ...

en: Getting information on %i files...
da: Henter information om %i filer...

en: Getting thumbnail...
da: Henter miniaturebillede ...

en: Got unexpected result 0x%x. Please contact %s.
da: Fik uventede resultater 0x%x. Kontakt %s.

en: Gray scale
da: Gråskala

en: Grayscale
da: Gråskala

en: Green
da: Grøn

en: Group Dynamic
da: Gruppedynamisk

en: Group PTN Type
da: Gruppe PTN type

en: Group-area AF
da: Gruppeområde AF

en: Group-dynamic AF
da: Gruppedynamisk AF

en: HDR High Dynamic
da: HDR Høj Dynamik

en: HDR Mode
da: HDR-tilstand

en: HDR Smoothing
da: HDR Udjævning

en: Hand-held Twilight
da: Håndholdt tusmørke

en: Hardware Error
da: Hardware fejl

en: High
da: Høj

en: High (1152 x 872)
da: Høj (1152 x 872)

en: High (disabled in manual exposure)
da: Høj (deaktiveret i manuel eksponering)

en: High (good quality)
da: Høj (god kvalitet)

en: High 2
da: Høj 2

en: High ISO Noise Reduction
da: Høj-ISO støjreduktion

en: High ISO noise reduction
da: Høj ISO støjreduktion

en: High control
da: Høj kontrol

en: High sensitivity
da: Høj følsomhed

en: High-Speed Shutter
da: Højhastighedslukker

en: Highlight active focus point
da: Oplys aktivt fokuspunkt

en: Host Mode:		%s
    Exposure Correction:	%s
    Exposure Data:		%d
    Date Valid:		%s
    Date:			%d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    Self Timer Set:		%s
    Quality Setting:	%s
    Play/Record Mode:	%s
    Card ID Valid:		%s
    Card ID:		%d
    Flash Mode:
da: Værtstilstand:		%s
    Eksponeringskorrektion:	%s
    Eksponeringsdata:		%d
    Gyldig dato:		%s
    Dato:			%d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    Selvudløser indstilling:		%s
    Kvalitets indstilling:	%s
    Afspil/optag-tilstand:	%s
    Gyldigt kort ID:		%s
    Kort ID:		%d
    Blitztilstand:

en: Host power save (seconds)
da: Vært strømspare (sekunder)

en: How long will it take until the camera powers off when connected to the computer?
da: Hvor lang tid vil der gå før kameraet slukker, når det er tilsluttet en computer?

en: How long will it take until the camera powers off when not connected to the computer?
da: Hvor lang tid vil der gå før kameraet slukker, når det ikke er tilsluttet en computer?

en: How long will it take until the camera powers off?
da: Hvor lang tid går der før kameraet slukker?

en: Hue Adjustment
da: Farvetonejustering

en: I/O in progress
da: I/O i fremgang

en: IP address (empty for DHCP)
da: IP adresse (tomt for DHCP)

en: ISO Auto Hi Limit
da: ISO Auto høj grænse

en: ISO Auto High Limit
da: Automatisk-ISO øvre grænse

en: ISO Speed
da: ISO hastighed

en: ISO speed changed
da: ISO hastighed ændret

en: Icons
da: Ikoner

en: Idle
da: Ledig

en: Illegal parameter.
da: Ugyldig parameter.

en: Illum Setting
da: Illum indstilling

en: Image
da: Billede

en: Image %s is delete protected.
da: Billedet %s er beskyttet mod sletning.

en: Image & Sound
da: Billede og lyd

en: Image Adjustment
da: Billedejustering

en: Image Comment
da: Billedkommentar

en: Image Comment Enable
da: Billedkommentar tilladt

en: Image Comment String
da: Billedkommentar streng

en: Image Compression
da: Billedkomprimering

en: Image Format
da: Billedformat

en: Image Format CF
da: Billedformat CF

en: Image Format Ext HD
da: Billedformat Ext HD

en: Image Format SD
da: Billedformat SD

en: Image Mode
da: Billedtilstand

en: Image Quality
da: Billedkvalitet

en: Image Quality 2
da: Billedkvalitet 2

en: Image Review
da: Billedgennemsyn

en: Image Rotation
da: Billedrotation

en: Image Rotation Flag
da: Billedrotationsflag

en: Image Settings
da: Billedindstillinger

en: Image Size
da: Billedstørrelse

en: Image Stabilization
da: Billedstabilisering

en: Image format changed
da: Billedformat ændret

en: Image height: %d
da: Billedhøjde: %d

en: Image number not valid.
da: Antal billeder ikke gyldigt.

en: Image protected.
da: Billede beskyttet.

en: Image size
da: Billedstørrelse

en: Image size: %d
da: Billedstørrelse: %d

en: Image type %d is not supported by this camera !
da: Billedtype %d er ikke understøttet af dette kamera!

en: Image type %d not supported
da: Billedtype %d er ikke understøttet

en: Image type is not supported
da: Billedtype er ikke understøttet

en: Image width: %d
da: Billedbredde: %d

en: Img Conf Time
da: Img Conf tid

en: Immediate
da: Omgående

en: In use
da: I brug

en: Incandescent
da: Hvidglødende

en: Indicator Display
da: Indikator skærm

en: Indoor
da: Indendørs

en: Infinity
da: Uendelig

en: Infinity/Fish-eye
da: Uendelig/fiskeøje

en: Info Disp Setting
da: Information Disp. indstilling

en: Info Display Error Status
da: Informationsvindue fejlstatus

en: Information on STV0680-based camera:
da: Information om STV0680 baserede kameraer:

en: Information regarding cameras with ID 0x2770:0x9153.
    
    We do not recommend the use of a GUI program to access
    this camera, unless you are just having fun or trying to
    see if you can blow a fuse.
    For production use, try
    gphoto2 -P
    from the command line.
    Note: it is not possible to download video clips.
da: Information vedrørende kameraer med ID 0x2770:0x9153.
    
    Vi anbefaler ikke at bruge GUI-programmer sammen med
    dette kamera, med mindre du bare morer dig, eller prøver
    at se om du kan sprænge en sikring.
    Til produktionsbrug kan du prøve
    gphoto2 -P
    fra kommandolinjen.
    Bemærk: Det er ikke muligt at hente videoklip.

en: Initial camera response '%c' unrecognized
da: Initieringssvar '%c' fra kamera blev ikke genkendt

en: Initiate capture
da: Initialiser optagelse

en: Initiate open capture
da: Initier åben optagelse

en: Intelligent Auto
da: Intelligent auto

en: Intelligent Auto Flash Off
da: Intelligent automatisk blitz slukket

en: Internal RAM
da: Intern ram

en: Internal error #1 in get_file_func() (%s line %i)
da: Intern fejl #1 i get_file_func() (%s linje %i)

en: Internal error (1).
da: Intern fejl (1).

en: Internal error (2).
da: Intern fejl (2).

en: Internal error looking for camlibs. (path names too long?)
da: Intern fejl ved søgning efter camlibs. (stinavne for lange?)

en: Internal memory: %d MB total, %d MB free.
da: Intern hukommelse: %d MB total, %d MB fri.

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Invalid ISO speed setting
da: Ugyldig ISO hastighedsindstilling

en: Invalid Status
da: Ugyldig status

en: Invalid Value ( %d )
da: Ugyldig værdi ( %d )

en: Invalid aperture setting
da: Ugyldig blændeåbningsindstilling

en: Invalid beep mode setting
da: Ugyldig bippe-tilstand indstilling

en: Invalid capture size class setting
da: Ugyldig indstilling for klasse for optagelsesstørrelse

en: Invalid exposure compensation setting
da: Ugyldig eksponerings-kompensations-indstilling

en: Invalid flash mode setting
da: Ugyldig blitz-tilstand indstilling

en: Invalid focus mode setting
da: Ugyldig indstilling af fokuseringstilstand

en: Invalid image format setting
da: Ugyldig billedformat indstilling

en: Invalid shooting mode setting
da: Ugyldig optage-tilstand indstilling

en: Invalid shutter speed setting
da: Ugyldig indstilling af lukkerhastighed

en: Iris error.
da: Blændåbningsfejl.

en: Italian
da: Italiensk

en: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for the Jenoptik JD11 camera.
    Protocol reverse engineered using WINE and IDA.
da: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver til Jenoptik JD11 kameraet.
    Protokol omvendt-beregnet ved brug af WINE og IDA.

en: JD11 Configuration
da: JD11 konfiguration

en: JPEG Basic
da: JPEG basis

en: JPEG Basic*
da: JPEG basis*

en: JPEG Compression Policy
da: JPEG-komprimeringspolitik

en: JPEG Fine
da: JPEG fin

en: JPEG Fine*
da: JPEG fin*

en: JPEG Normal
da: JPEG normal

en: JPEG Normal*
da: JPEG normal*

en: Japanese
da: Japansk

en: Keep filename on upload
da: Behold filnavn ved oplægning

en: Kids and pets
da: Børn og kæledyr

en: Known problems:
    
    1. If the Kodak DC3200 does not receive a command at least every 10 seconds, it will time out, and will have to be re-initialized. If you notice the camera does not respond, simply re-select the camera. This will cause it to reinitialize.
da: Kendte problemer:
    
    1. Hvis Kodak DC3200 ikke modtager en kommando mindst hvert 10. sekund, vil det tidsafbryde, og det skal geninitialiseres. Hvis du bemærker at kameraet ikke svarer, skal du ganske enkelt genvælge det. Dette vil fremtvinge en geninitialisering.

en: Known problems:
    
    If communications problems occur, reset the camera and restart the application.  The driver is not robust enough yet to recover from these situations, especially if a problem occurs and the camera is not properly shutdown at speeds faster than 9600.
da: Kendte problemer:
    
    Hvis der opstår kommunikationsproblemer, skal kameraet og programmet genstartes.  Driveren er endnu ikke robust nok til at komme over disse situationer, især hvis problemet opstår, og kameraet ikke slukkes korrekt ved hastigheder over 9600.

en: Kodak DC120 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Camera Library for the Kodak DC120 camera.
    (by popular demand).
da: Kodak DC210-kamerabibliotek
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Kamerabibliotek til Kodak DC210-kameraet.
    (efter ønske).

en: Kodak DC240 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> and Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Camera Library for the Kodak DC240, DC280, DC3400 and DC5000 cameras.
    Rewritten and updated for gPhoto2.
da: Kodak DC240 kamerabibliotek
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> og Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Kamerabibliotek for Kodak DC240, DC280, DC3400 og DC5000 kameraer.
    Genskrevet og opdateret til gPhoto2.

en: Kodak DC3200 Driver
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Questions and comments appreciated.
da: Kodak DC3200 driver
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Spørgsmål og kommentarer værdsættes.

en: Konica Configuration
da: Konica konfiguration

en: Konica Q-M150 Library
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Aurelien Croc (AP2C) <programming@ap2c.com>
    http://www.ap2c.com
    Support for the french Konica Q-M150.
da: Konica Q-M150 bibliotek
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Aurelien Croc (AP2C) <programmering@ap2c.com>
    http://www.ap2c.com
    Understøttelse for den franske Konica Q-M150.

en: Konica library
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Support for all Konica and several HP cameras.
da: Konica bibliotek
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Understøttelse for alle Konica og adskillige HP kameraer.

en: Korean
da: Koreansk

en: LCD Auto Off (in seconds)
da: LCD-autosluk (i sekunder)

en: LCD Auto Shut Off (seconds)
da: LCD-autosluk (sekunder)

en: LCD Backlight
da: LCD baglys

en: LCD Backlight and Info Display
da: LCD baglys og informations skærm

en: LCD Brightness
da: LCD-lyshed

en: LCD Illumination
da: LCD belysning

en: LCD Mode
da: LCD-tilstand

en: LCD Off Time
da: LCD slukket tid

en: LED Mode
da: LED-tilstand

en: LG GSM generic driver
    Guillaume Bedot <littletux@zarb.org>
da: LG GSM almen driver
    Guillaume Bedot <littletux@zarb.org>

en: Landscape
da: Landskab

en: Language
da: Sprog

en: Large
da: Stor

en: Large Fine JPEG
da: Stor Fin JPEG

en: Large Fine JPEG+RAW
da: Stor Fin JPEG+rå

en: Large Normal JPEG
da: Stor Normal JPEG

en: Large Normal JPEG+RAW
da: Stor Normal JPEG+rå

en: Left
da: Venstre

en: Lens Cover Present
da: Objektivdæksel på

en: Lens Focal Length (Non CPU)
da: Objektivets brændvidde (ikke CPU)

en: Lens ID
da: Objektiv ID

en: Lens Maximum Aperture (Non CPU)
da: Objektivets største blændeåbning (ikke CPU)

en: Lens Mode
da: Objektivtilstand

en: Lens Name
da: Objektiv navn

en: Lens Sort
da: Objektivslags

en: Lens Type
da: Objektivtype

en: Lens direction does not match flash light
da: Objektivretning svarer ikke til blitzlys

en: Lens is not connected
da: Objektiv er ikke tilsluttet

en: Light
da: Lys

en: Light Meter
da: Lysmåler

en: Light on dark
da: Lyst på mørkt

en: Light too dark.
da: Lys for mørkt.

en: List Wifi profiles
da: Vis Wifi profiler

en: List all files
da: Vis alle filer

en: Listing files in '%s'...
da: Lister filer i '%s'...

en: Listing folders in '%s'...
da: Lister mapper i '%s'...

en: Live View AF Area
da: LiveView AF område

en: Live View AF Focus
da: LiveView AF fokusering

en: Live View AF Mode
da: LiveView AF tilstand

en: Live View Drive Mode
da: Liveview Drev-tilstand

en: Live View Image Zoom Ratio
da: LiveView billedzoom forhold

en: Live View Mode
da: LiveView tilstand

en: Live View Prohibit Condition
da: LiveView forhindret tilstand

en: Live View Status
da: LiveView status

en: Loading camera drivers from '%s'...
da: Henter kameradrivere fra '%s'...

en: Local
da: Lokal

en: Localization
da: Oversættelse

en: Localization data corrupt.
da: Oversættelsesdata ødelagte.

en: Localization data too long.
da: Oversættelsesdata for lange.

en: Localization file too long!
da: Oversættelsesfil for lang!

en: Lock
da: Lås

en: Long Exp Noise Reduction
da: Lang eksponerings støjreduktion

en: Long Exposure Noise Reduction
da: Langtidseksponeringsstøjreduktion

en: Long shutter
da: Lang lukker

en: Looking for camera ...
da: Søger efter kamera ...

en: Looks like a modem, not a camera
da: Ligner et modem, og ikke et kamera

en: Lossless
da: Tabsfri

en: Lossy
da: Tabsgivende

en: Low
da: Lav

en: Low (576 x 436)
da: Lav (576 x 436)

en: Low (best quality)
da: Lav (bedste kvalitet)

en: Low (disabled in manual exposure)
da: Lav (deaktiveret i manuel eksponering)

en: Low 2
da: Lav 2

en: Low Light
da: Low-Light

en: Low Speed Synchronization
da: Lav-hastigheds synkronisering

en: Low contrast
da: Lav kontrast

en: Low sensitivity
da: Lav følsomhed

en: Low sharpening
da: Lidt gør-skarp

en: Low-Speed Shutter
da: Lavhastighedslukker

en: Low-speed shutter function not available
da: Lavhastighedslukkerfunktion ikke tilgængelig

en: Lower case letters in %s not allowed.
da: Det er ikke tilladt at bruge små bogstaver i %s.

en: M3U Playlist
da: M3U afspilningsliste

en: MF (fixed)
da: MF (fast)

en: MF (selection)
da: MF (det valgte)

en: MHT Compiled HTML Document
da: MHT kompileret HTML dokument

en: MOBILE
da: MOBIL

en: MOBILE2
da: MOBIL2

en: MPL Playlist
da: MPL afspilningsliste

en: Macro
da: Makro

en: Managed
da: Håndteret

en: Manual
da: Manuel

en: Manual 2
da: Manuel 2

en: Manual Focus
da: Manuel fokusering

en: Manual Mode Bracketing
da: Manueltilstand bracketing

en: Manual Movie Setting
da: Manuel film indstilling

en: Manual Set Lens Number
da: Manuel indstilling objektiv nummer

en: Manual focus
da: Manuel fokusering

en: Manual-Focus
da: Manuel-fokusering

en: Manufacturer: %s
da: Producent: %s

en: Mars MR97310 camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
da: Mars MR97310-kamerabibliotek
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Mars MR97310 camera.
    There is %i photo in it.
     | Mars MR97310 camera.
    There are %i photos in it.
da[0]: Mars MR97310 kamera.
    Der er %i billede i det.
da[1]: Mars MR97310 kamera.
    Der er %i billeder i det.

en: Matrix metering
da: Matriksmåling

en: Matthew G. Martin
    Based on fujiplay by Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>
da: Matthew G. Martin
    Baseret på fujiplay ved Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>

en: Max. Aperture at Max. Focal Length
da: Maks. blændeåbning ved max. brændvidde

en: Max. Aperture at Min. Focal Length
da: Maks. blændeåbning ved min. brændvidde

en: Max. Focal Length
da: Maks. brændvidde

en: Maximal
da: Maksimal

en: Maximum Aperture at Focal Length Maximum
da: Maks. blændeåbning ved maks. brændvidde

en: Maximum Aperture at Focal Length Minimum
da: Maksimal blændeåbning ved minimal brændvidde

en: Maximum Shots
da: Maksimale antal skud

en: Maximum continuous release
da: Maksimalt kontinuerlig udløsning

en: Maximum number of Images: %d
da: Maksimalt antal billeder: %d

en: Media Card
da: Medie kort

en: Media Card Group
da: Medie kort gruppe

en: Medium
da: Mellem

en: Medium (1152 x 872)
da: Mellem (1152 x 872)

en: Medium (better quality)
da: Middel (bedre kvalitet)

en: Medium 1
da: Middel 1

en: Medium 2
da: Middel 2

en: Medium 3
da: Middel 3

en: Medium Fine JPEG
da: Mellem Fin JPEG

en: Medium High
da: Mellem høj

en: Medium Low
da: Mellem lav

en: Medium Normal JPEG
da: Mellem Normal JPEG

en: Medium Normal JPEG+RAW
da: Mellem Normal JPEG+rå

en: Medium high
da: Mellem høj

en: Medium sensitivity
da: Mellem følsomhed

en: Memory Left: %i bytes
da: Hukommelse tilbage: %i byte

en: Memory card
da: Hukommelseskort

en: Memory card status (%d): %s
da: Hukommelseskort status (%d): %s

en: Memory in camera: %d Mbit.
da: Hukommelse i kamera: %d Mbit.

en: Menu Bank Name A
da: Menuprofil A

en: Menu Bank Name B
da: Menuprofil B

en: Menu Bank Name C
da: Menuprofil C

en: Menu Bank Name D
da: Menuprofil D

en: Menus and Playback
da: Menuer og afspilning

en: Metadata only supported for MTP devices.
da: Metadata understøttes kun for MTP enheder.

en: Meter Off Time
da: Måler slukket tid

en: Metering Mode
da: Målingstilstand

en: Microphone
da: Mikrofon

en: Microphone off
da: Mikrofon slukket

en: Microsoft Excel Spreadsheet (.xls)
da: Microsoft Excel regneark (.xls)

en: Microsoft Word Document
da: Microsoft Word dokument

en: Min. Focal Length
da: Min. brændvidde

en: Miniature effect
da: Miniature effekt

en: Minimum Shutter Speed
da: Minidste lukkerhastighed

en: Minolta Dimage V Camera Library
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Special thanks to Minolta for the spec.
da: Minolta Dimage V kamera bibliotek
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Specielt tak til Minolta for specifikationer.

en: Mirror Up
da: Spejl op

en: Mirror Up Sequence
da: Spejl op sekvens

en: Misc exposure/lens settings
da: Blandede eksponerings/objektiv indstillinger

en: Missing Number
da: Manglende nummer

en: Ml Spot Position
da: Ml spot position

en: Model ID
da: Model id

en: Model:			Minolta Dimage V (%s)
    Hardware Revision:	%s
    Firmware Revision:	%s
da: Model:			Minolta Dimage V (%s)
    Hardware revision:	%s
    Firmware revision:	%s

en: Model: %s
    Capacity: %i Mb
    Power: %s
    Auto Off Time: %i min
    Mode: %s
    Images: %i/%i
    Date display: %s
    Date and Time: %s
da: Model: %s
    Kapacitet: %i Mb
    Strøm: %s
    Automatisk sluk tid: %i min
    Tilstand: %s
    Billeder: %i/%i
    Datovisning: %s
    Dato og tid: %s

en: Model: %s
    Memory: %d byte(s) of %d available
da: Model: %s
    Hukommelse: %d byte af %d tilgængelig

en: Model: %s
    Serial Number: %s,
    Hardware Version: %i.%i
    Software Version: %i.%i
    Testing Software Version: %i.%i
    Name: %s,
    Manufacturer: %s
da: Model: %s
    Serie nummer: %s,
    Hardware version: %i.%i
    Software version: %i.%i
    Test-software version: %i.%i
    Navn: %s,
    Producent: %s

en: Modeling Flash
da: Modeler blitz

en: Modelling Flash
da: Modelerings blitz

en: Moderate
da: Moderat

en: Monitor
da: Skærm

en: Monitor Off Delay
da: Sluk skærm forsinkelse

en: Monochrome
da: Monokrom

en: Month/Day/Year
da: Måned/dag/år

en: Move object
da: Flyt objekt

en: Movie
da: Film

en: Movie Capture
da: Filoptagelse

en: Movie Card Slot
da: Film kortport

en: Movie F-Number
da: Filmblændetal

en: Movie High ISO Noise Reduction
da: Støjreduktion for høj-ISO-film

en: Movie ISO Speed
da: Film-ISO-hastighed

en: Movie Microphone
da: Film mikrofon

en: Movie Quality
da: Film kvalitet

en: Movie Resolution
da: Filmopløsning

en: Movie Screen Size
da: Filmskærm størrelse

en: Movie Shutter Speed 2
da: Filmlukkerhastighed 2

en: Movie Sound
da: Filmlyd

en: Movie Voice
da: Filmlyd

en: Multi Frame Noise Reduction
da: Mange-rammers støjreduktion

en: Multi Spot
da: Flerpunkts spot

en: Multi spot
da: Flerpunktsspot

en: Multi-Shot
da: Flere billeder

en: Multi-Spot Metering
da: Multi-spotmåling

en: Multi-spot
da: Flerpunkts spot

en: Multiple Focusing Points (Center)
da: Multi-fokuspunkter (center)

en: Multiple Focusing Points (Left)
da: Multi-fokuspunkter (venstre)

en: Multiple Focusing Points (No Specification), Manual
da: Multi-fokuspunkter (ikke specificeret), Manuel

en: Multiple Focusing Points (Right)
da: Multi-fokuspunkter (højre)

en: Multiple Focusing Points, Auto
da: Multi-fokuspunkter, Auto

en: Multiselector
da: Multivælger

en: Mup Mirror up
da: Mup Spejl op

en: Mustek MDC-800 gPhoto2 Library
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Ported to gphoto2 by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Supports Serial and USB Protocols.
da: Mustek MDC-800 gPhoto2 bibliotek
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Porteret til gphoto2 af Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Understøtter serielle og USB protokoller.

en: MyColors
da: Minefarver

en: NEF (Raw)
da: NEF (rå)

en: NEF+Basic
da: NEF+basis

en: NEF+Basic*
da: NEF+basis*

en: NEF+Fine
da: NEF+fin

en: NEF+Fine*
da: NEF+fin*

en: NEF+Normal
da: NEF+normal

en: NEF+Normal*
da: NEF+normal*

en: NIKON Auto Bracketing Set
da: Nikon automatisk bracketing indstilling

en: NOT RECOGNIZED
da: IKKE GENKENDT

en: NULL parameter "%s" in %s line %i
da: NULL parameter "%s" i %s ved linje %i

en: Name "%s" from camera does not match any known camera
da: Navnet "%s" fra kameraet, passer ikke med noget kendt kamera

en: Name '%s' (%li characters) too long, maximum 30 characters are allowed.
da: Navnet '%s' (%li tegn) for langt, der må højst bruges 30 tegn.

en: Name Prefix
da: Præfiks navn

en: Name to set on card when formatting.
da: Navn der skal sættes på kort ved formattering.

en: Natural light auto
da: Naturligt lys, auto

en: Natural light auto White Balance Bias
da: Naturligt lys med automatisk hvidbalancekorrektion

en: Near %d
da: Nært %d

en: Near 1
da: Nært 1

en: Near 2
da: Nært 2

en: Near 3
da: Nært 3

en: Network mask
da: Netværksmaske

en: Next
da: Næste

en: Night Landscape
da: Nat-landskab

en: Night Portrait
da: Nat-portræt

en: Night Scene
da: Natscene

en: Night View
da: Nat-viser

en: Night Vision
da: Natsyn

en: Night landscape
da: Nat-landskab

en: Night scene
da: Nat scene

en: Night snapshot
da: Nat snapshot

en: Nikon Capture 1,
da: Nikon-optagelse 1,

en: Nikon Capture 2,
da: Nikon-optagelse 2,

en: Nikon Capture 3,
da: Nikon-optagelse 3,

en: Nikon Coolpix 880:
        Camera configuration (or preferences):
    
            The optical zoom does not properly
            function.
    
            Not all configuration settings
            can be properly read or written, for
            example, the fine tuned setting of
            white balance, and the language settings.
    
            Put the camera in 'M' mode in order to
            to set the shutter speed.
da: Nikon Coolpix 880:
        Kamera konfiguration (eller præferencer):
    
            Den optiske zoom virker ikke
            ordentligt.
    
            Ikke alle konfigurationsindstillinger
            kan læses og skrives korrekt, for
            eksempel, fintuningsindstillingen af
            hvidbalance, og sprogindstillinger.
    
            Sæt kameraet i 'M' tilstand, for at
            kunne indstille lukkerhastigheden.

en: Nikon Coolpix 995:
        Camera configuration (preferences) for this
        camera are incomplete, contact the gphoto
        developer mailing list
        if you would like to contribute to this
        driver.
    
        The download should function correctly.
da: Nikon Coolpix 880:
        Kamerakonfiguration (præferencer) for dette
        kamera er ikke fuldstændige, kontakt gphoto
        udviklernes mail-liste, hvis du kan/vil bidrage
        til/med denne driver
    
        Du kan hente konfigurationen.

en: Nikon Exposure Time
da: Nikon eksponeringstid

en: Nikon Flash Mode
da: Nikon blitz-tilstand

en: Nikon Viewfinder
da: Nikon søger

en: Nikon autofocus drive did not focus.
da: Nikons autofokusmotor fokuserede ikke.

en: Nikon changeafarea works only in LiveView mode.
da: Nikons skift-fokusområde virker kun i LiveView tilstand.

en: Nikon disable liveview failed
da: Nikon slå-liveview-fra fejlede

en: Nikon enable liveview failed
da: Nikon tillad-liveview fejlede

en: Nikon manual focus at limit.
da: Nikon manuel-fokusering ved grænse.

en: Nikon manual focus stepping too small.
da: Nikon manuel-fokuserinsskridt er for små.

en: Nikon manual focus works only in LiveView mode.
da: Nikons manuel-fokusering virker kun i LiveView tilstand.

en: No
da: Nej

en: No CF Card Release
da: Ingen CF-kort udløst

en: No Compact Flash Card detected
da: Fandt ikke noget Compact Flash kort

en: No Dual Iris
da: Ingen dobbelt irisblænde

en: No EXIF data available for %s.
da: Ingen EXIF-data tilgængelige for %s.

en: No File Deletion,
da: Ingen filsletning,

en: No File Upload
da: Ingen filoplægning

en: No Flash
da: Ingen blitz

en: No Open Capture,
da: Ingen åben optagelse,

en: No Power Light
da: Intet strøm lys

en: No Resolution Switch
da: Ingen opløsningsomskifter

en: No SD Card inserted.
da: Intet SD-kort isat.

en: No answer from the camera.
da: Intet svar fra kamera.

en: No audio file could be found for %s
da: Kunne ikke finde nogen lydfil til %s

en: No camera manual available.
da: Ingen kamera manual tilgængelig.

en: No card
da: Intet kort

en: No card in camera.
da: Intet kort i kameraet.

en: No card present.
da: Intet kort tilstede.

en: No memory card present
da: Intet hukommelseskort tilstede

en: No reason available
da: Ingen begrundelse tilgængelig

en: No response from camera
da: Intet svar fra kamera

en: No space available to capture new images. You must delete some images.
da: Der er ikke ledig plads til at optage nye billeder. Du skal slette nogle billeder.

en: No space left on card.
da: Ingen ledig plads på kortet.

en: No vendor specific capture
da: Ingen fremstillerspecifik optagelse

en: None
da: Ingen

en: None selected
da: Ikke valgt

en: Normal AF On
da: Normal AF til

en: Normal-area AF
da: Normal-område AF

en: Not Full
da: Ikke fuld

en: Not enough free space
da: Ikke tilstrækkeligt fri plads

en: Not enough memory available on the memory card
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse på kortet

en: Not in Liveview
da: Ikke i Liveview

en: Not in fill mode
da: Ikke i udfyldningstilstand

en: Not ready
da: Ikke klar

en: Not used
da: Ikke brugt

en: Note: no memory card present, some values may be invalid
da: Bemærk: intet hukommelseskort tilstede, nogle værdier er muligvis forkerte

en: Number of Images: %d
da: Antal billeder: %d

en: Number of pictures: %d
da: Antal billeder: %d

en: Number of pictures: %d
da: Antal af billeder: %d

en: Number of pictures: %i
    Firmware Version: %s
da: Antal billeder: %i
    Firmwareversion: %s

en: OFF
da: Slukket

en: OK
da: O.k.

en: ON
da: Tændt

en: OS error in camera communication
da: OS-fejl i kamerakommunikation

en: Objects in memory
da: Objekter i hukommelse

en: Off
da: Slukket

en: Off (disabled in manual exposure)
da: Deaktiveret (deaktiveret i manuel eksponering)

en: Office
da: Kontor

en: Olympus 750 Ultra Zoom:
    (1) Olympus 750UZ has a USB PC Control mode. To switch
        into 'USB PC control mode', turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both the 'OK' and 'quickview' buttons until the
        camera control menu appears. Set it to control mode.
    (2) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you can't use
        the camera buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC, then switch LCD to 'Off'.
da: Olympus 750 Ultra Zoom:
    (1) Olympus 750UZ har en USB PC kontroltilstand. For
        at bruge denne tilstand, skal kameraet ændres til
        'USB PC kontrol tilstand'. For at komme til menuen
        med omskiftning, tænd for kameraet, åben for lågen
        til hukommelseskortet, og tryk og hold både 'O.k.'
        og 'quickview' knapperne, indtil kamera kontrolmenuen
        kommer frem. Indstil det til kontrol tilstand.
    (2) Hvis du ændrer til 'LCD-tilstand', 'Skærm' eller 'Normal'
        skal du huske at skifte tilbage før du afbryder. Du vil
        ellers ikke kunne bruge kameraets knapper. Hvis det sker
        alligevel, skal du forbinde kameraet til PC'en igen, og
        ændre 'LCD' til 'Slukket'.

en: Olympus E XML Capture,
da: Olympus E XML optagelse,

en: Olympus wrapped XML support is currently only available with libxml2 support built in.
da: Olympus pakket-XML understøttelse er for nuværende kun tilgængeligt med libxml2 understøttelse indbygget.

en: On
da: Tændt

en: On (image review excluded)
da: Til (billedvisning udelukket)

en: On + Red Eye Suppression
da: Til + rødøje-reduktion

en: On screen tips
da: Tips på skærm

en: On, red-eye reduction
da: Til, rødøje-reduktion

en: One Shot
da: Enkelt-skud

en: One-push Automatic
da: En-knaps automatik

en: Only root folder is supported - you requested a file listing for folder '%s'.
da: Kun root-mappe er understøttet - du ville have en filliste for katalog '%s'.

en: Open Capture,
da: Åben optagelse,

en: Open Media Session
da: Åbn medie session

en: Open session
da: Åbn session

en: Operation Mode
da: Procestilstand

en: Operation Refused
da: Proces afvist

en: Operation cancelled
da: Proces afbrudt

en: Optimal quality
da: Optimal kvalitet

en: Optimize Image
da: Optimér billede

en: Orientation
da: Orientering

en: Other
da: Andre

en: Other PTP Device Properties
da: Andre PTP enheders ejerforhold

en: Other Settings
da: Andre indstillinger

en: Other command executing.
da: Anden kommando kører.

en: Out of Focus
da: Ude af fokus

en: Out of memory
da: Ikke mere hukommelse

en: Out of memory: %d bytes needed.
da: Løb tør for hukommelse: %d byte nødvendigt.

en: Out of memory: %ld bytes needed.
da: Ikke mere hukommelse: %ld byte nødvendigt.

en: Outdoor
da: Udendørs

en: Owner Name
da: Ejers navn

en: Owner name changed
da: Ejernavn ændret

en: PC + MOBILE
da: PC + MOBIL

en: PC + MOBILE2
da: PC + MOBIL2

en: PLS Playlist
da: PLS afspilningsliste

en: PTP Access Denied
da: PTP tilgang nægtet

en: PTP Cancel Request
da: PTP afbryd forespørgsel

en: PTP Capture Already Terminated
da: PTP-optagelse allerede afbrudt

en: PTP Data Expected
da: PTP-data forventet

en: PTP Device Busy
da: PTP-enhed optaget

en: PTP Device Prop Not Supported
da: PTP enhedsegenskaber ikke understøttet

en: PTP General Error
da: PTP generel fejl

en: PTP I/O Error
da: PTP I/O-fejl

en: PTP Incomplete Transfer
da: PTP ikke fuldstændig overførsel

en: PTP Invalid Code Format
da: PTP ugyldig kodeformat

en: PTP Invalid Device Prop Format
da: PTP ugyldig enhedsegenskabsformat

en: PTP Invalid Device Prop Value
da: PTP ugyldig enhedsegenskabsværdi

en: PTP Invalid Object Format Code
da: PTP ugyldig objekt formatkode

en: PTP Invalid Object Handle
da: PTP ugyldig objekthåndtering

en: PTP Invalid Parameter
da: PTP ugyldig parameter

en: PTP Invalid Parent Object
da: PTP ugyldigt forældre-objekt

en: PTP Invalid Storage ID
da: PTP ugyldig lagrings ID

en: PTP Invalid Transaction ID
da: PTP ugyldig transaktions ID

en: PTP No Device
da: PTP ingen enhed

en: PTP No Thumbnail Present
da: PTP ingen miniature tilstede

en: PTP No Valid Object Info
da: PTP ingen gyldige objektinformationer

en: PTP OK!
da: PTP O.k.!

en: PTP Object Write Protected
da: PTP Objektet er skrivebeskyttet

en: PTP Opcode
da: PTP-operationskode

en: PTP Operation Not Supported
da: PTP handling ikke understøttet

en: PTP Parameter Not Supported
da: PTP parameter ikke understøttet

en: PTP Partial Deletion
da: PTP delvis sletning

en: PTP Property 0x%04x
da: PTP ejerforhold 0x%04x

en: PTP Response Expected
da: PTP-svar forventet

en: PTP Self Test Failed
da: PTP selvtest mislykkedes

en: PTP Session Already Opened
da: PTP-session allerede åbnet

en: PTP Session Not Open
da: PTP session ikke åben

en: PTP Specification By Format Unsupported
da: PTP specifikation efter format ikke understøttet

en: PTP Specification Of Destination Unsupported
da: PTP-angivelse af mål ikke understøttet

en: PTP Standard Version: %d.%d
da: PTP Standardversion: %d.%d

en: PTP Store Full
da: PTP lager fuldt

en: PTP Store Not Available
da: PTP lager ikke tilgængeligt

en: PTP Store Read Only
da: PTP lager skrivebeskyttet

en: PTP Timeout
da: PTP-tidsudløb

en: PTP Transaction Canceled
da: PTP-transaktion afbrudt

en: PTP Undefined Error
da: PTP ikke defineret fejl

en: PTP Unknown Vendor Code
da: PTP ukendt fremstillerkode

en: PTP Version
da: PTP-version

en: PTP2 driver
    (c) 2001-2005 by Mariusz Woloszyn <emsi@ipartners.pl>.
    (c) 2003-%d by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    This driver supports cameras that support PTP or PictBridge(tm), and
    Media Players that support the Media Transfer Protocol (MTP).
    
    Enjoy!
da: PTP2-driver
    (c)2001-2005 ved Mariusz Woloszyn <emsi@ipartners.pl>.
    (c)2003-%d ved Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    Driveren understøtter kameraer, der understøtter PTP eller
    PictBridge(tm) og medieafspillere, der understøtter
    Media Transfer Protocol (MTP).
    
    God fornøjelse!

en: Packet was rejected by camera. Please contact %s.
da: Pakke blev afvist af kamera. Kontakt %s.

en: Pan Focus
da: Panoreringsfokusering

en: PanFocus
da: Panoreringsfokusering

en: Panasonic DC1000 gPhoto library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
da: Panasonic DC1000-gphotobibliotek
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Baseret på dc1000-programmet skrevet af
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> og
    Galen Brooks <galen@nine.com>.

en: Panasonic DC1580 gPhoto2 library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
da: Panasonic DC1580 gPhoto2-bibliotek
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Baseret på dc1000 programmet skrevet af
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> og
    Galen Brooks <galen@nine.com>.

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    
    Panasonic introduced image capturing technology called PHOTOSHOT for the first time, in this series of Palmcorders.  Images are stored in JPEG format on an internal flashcard and can be transferred to a computer through the built-in serial port.  Images are saved in one of two resolutions; NORMAL is 320x240 and FINE is 640x480.  The CCD device which captures the images from the lens is only 300K and thus produces only low quality pictures.
da: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    
    Panasonic introducerede billedindhentningsteknologi kaldet PHOTOSHOT første gang til denne serie af Palmcorders.  Billeder gemmes i JPEG-format på et internt flashkort og kan overføres til computeren gennem en indbygget seriel port.  Billederne gemmes i en af to opløsninger, NORMAL er 320x240 og FIN er 640x480.  CCD-en der optager billederne er kun på 300K, og giver derfor kun lav-kvalitetsbilleder.

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder Driver
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>
da: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder-driver
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>

en: Panasonic Viewfinder
da: Panasonic-søger

en: Parameter Set
da: Parametersæt

en: Parsing the value of widget '%s' / 0x%04x failed with %d.
da: Fortolkning af værdien for kontrollen '%s' / 0x%04x fejlede med %d.

en: Partial
da: Delvist

en: Partial Metering
da: Del måling

en: Party/Indoor
da: Fest/indendørs

en: Path not absolute
da: Sti ikke absolut

en: Perceived Device Type
da: Registreret enhedstype

en: Persistent Settings
da: Vedvarende indstillinger

en: Pet Portrait
da: Kæledyr Portræt

en: Photo Effect
da: Fotoeffekt

en: Photo Info. Playback
da: Fotoinformation. Afspilning

en: Photo in movie
da: Foto i film

en: Photos on camera: %d
da: Billeder i kamera: %d

en: Picture Effect
da: Billedeffekt

en: Picture Frame Configuration
da: Konfiguration af billedramme

en: Picture Settings
da: Billedeindstillinger

en: Picture Style
da: Billedestil

en: Pictures
da: Billeder

en: Pictures in camera: %d
da: Billeder i kamera: %d

en: Play
da: Afspil

en: Play mode
da: Afspilningstilstand

en: Playback
da: Afspilning

en: Playback Container Index
da: Afspilnings indholdsindeks

en: Playback Object
da: Afspilningsobjekt

en: Playback Position
da: Afspilningsposition

en: Playback Rate
da: Afspilningshastighed

en: Popup Flash
da: Pop op-blitz

en: Port speed
da: Porthastighed

en: Portrait
da: Portræt

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Power
da: Strøm

en: Power Down
da: Luk ned

en: Power Saving
da: Strømspare

en: Power Wind
da: Motordrev

en: Power down device
da: Sluk for enhed

en: Pre-Capture Delay
da: Forud-optageforsinkelse

en: Preset
da: Forvalgt

en: Preset 1
da: Forvalgt 1

en: Preset 2
da: Forvalgt 2

en: Preset 3
da: Forvalgt 3

en: Preset 4
da: Forvalgt 4

en: Preset Custom 1
da: Forvalgt bruger 1

en: Preset Custom 2
da: Forvalgt bruger 2

en: Preset Custom 3
da: Forvalgt bruger 3

en: Preset Custom 4
da: Forvalgt bruger 4

en: Preset Custom 5
da: Forvalgt bruger 5

en: Press 1
da: Tryk 1

en: Press 2
da: Tryk 2

en: Press 3
da: Tryk 3

en: Press Full
da: Helt tryk

en: Press Half
da: Halvt tryk

en: Preview
da: Smugkig

en: Preview Button
da: Smugkig-knap

en: Preview Button 2
da: Smugkig-knap 2

en: Preview Thumbnail
da: Smugkig-miniature

en: Previous
da: Forrige

en: Problem downloading image
da: Problemer ved hjemhentning af billede

en: Problem getting image information
da: Problemer med hentning af billedinformation

en: Problem getting number of images
da: Problemer ved hentning af antallet af billeder

en: Problem opening port
da: Problem med åbning af port

en: Problem reading image from flash
da: Problem med læsning af billede fra kort

en: Problem resetting camera
da: Problem ved nulstilling af kamera

en: Problem setting camera communication speed
da: Problem ved indstilling af kameraets kommunikationshastighed

en: Problem taking live image
da: Problemer med at tage levende billeder

en: Process WFC Object
da: Behandl WFC objekt

en: Product ID: %02x%02x
da: Produkt ID: %02x%02x

en: Profile name
da: Profilnavn

en: Prohibit Flash
da: Forhindr blitz

en: Property '%s' not found.
da: Egenskaben »%s« blev ikke fundet.

en: Quality
da: Kvalitet

en: Quick Response
da: Hurtig tilbagemelding

en: Quick Response Remote
da: Hurtigtvirkende fjernbetjening

en: Quick Review Time
da: Hurtig gennemsyn tid

en: Quiet Release
da: Lydløs udløser

en: RAW
da: Rå

en: RAW + JPEG Basic
da: Rå + JPEG basis

en: RAW + JPEG Fine
da: Rå + JPEG fin

en: RAW + JPEG Normal
da: Rå + JPEG normal

en: RAW + Large Fine JPEG
da: Rå + Stor Fin JPEG

en: RAW + Large Normal JPEG
da: Rå + Stor Normal JPEG

en: RAW + Medium Fine JPEG
da: Rå + Mellem Fin JPEG

en: RAW + Medium Normal JPEG
da: Rå + Mellem Normal JPEG

en: RAW + Small Fine JPEG
da: Rå + Lille Fin JPEG

en: RAW + Small Normal JPEG
da: Rå + Lille Normal JPEG

en: RAW + Smaller JPEG
da: Rå + Mindre JPEG

en: RAW + Tiny JPEG
da: Rå + Meget lille JPEG

en: RAW 2
da: Rå 2

en: RAW+JPEG
da: RÅ+JPEG

en: RGB Gain
da: RGB-forstærkning

en: RTC Status: %d
da: RTC status: %d

en: Raw Bit Mode
da: Rå bit-tilstand

en: Raw Compression
da: RAW komprimering

en: Read Only with Object deletion
da: Kun-læse med objekt-sletning

en: Read-Only
da: Kun læsning

en: Read-Write
da: Læse-skrive

en: Read-only file attributes like width and height can not be changed.
da: Skrivebeskyttede filattributter som bredde og højde kan ikke ændres.

en: Ready
da: Klar

en: Rear Curtain Sync
da: Bageste gardin-synkronisering

en: Rear Curtain Sync + Slow Sync
da: Bagestegardin synkronisering + langsom synkronisering

en: Rear-curtain sync
da: Bageste gardin-synkronisering

en: Rear-curtain with slow sync
da: Bageste gardin med langsom synkronisering

en: Received unexpected answer (%i). Please contact %s.
da: Modtog uventet svar (%i). Kontakt %s.

en: Received unexpected data (0x%02x, 0x%02x).
da: Modtog uventede data (0x%02x, 0x%02x).

en: Received unexpected header (%i)
da: Modtog uventet overskrift (%i)

en: Received unexpected response
da: Modtog uventet svar

en: Receiving data...
da: Modtager data ...

en: Record
da: Optag

en: Record Mode
da: Optagetilstand

en: Record mode
da: Optagetilstand

en: Recording Destination
da: Optagelsesmål

en: Recording Media
da: Optagemedie

en: Red
da: Rød

en: Red Eye Suppression
da: Rødøje reduktion

en: Red eye flash
da: Rødøje blitz

en: Red-eye Reduction
da: Rødøjereduktion

en: Red-eye Reduction + Slow Sync
da: Rødøjereduktion + langsom synkronisering

en: Red-eye automatic
da: Rødøje automatik

en: Red-eye fill
da: Rødøje udfyldning

en: Red-eye fill flash
da: Rødøje udfyldning

en: Red-eye reduction
da: Rødøjereduktion

en: Red-eye reduction with slow sync
da: Rødøjereduktion med langsom synkronisering

en: Release
da: Udløs

en: Release + Focus
da: Udløs + fokusér

en: Release 1
da: Udløs 1

en: Release 2
da: Udløs 2

en: Release 3
da: Udløs 3

en: Release Full
da: Udløs helt

en: Release Half
da: Udløs halvt

en: Release Mode
da: Udløse-tilstand

en: Release without CF card
da: Frigør uden CF-kort

en: Remote
da: Fjern

en: Remote Mirror Up
da: Fjernt Spejl Op

en: Remote Mode
da: Fjernbetjent tilstand

en: Remote Timeout
da: Fjernbetjent tidsudløb

en: Removable RAM (memory card)
da: Udtagelig ram (hukommelseskort)

en: Removable ROM
da: Udtagelig rom

en: Repeating
da: Gentager

en: Report Acquired Items
da: Rapportér hentede punkter

en: Report Added/Deleted Items
da: Rapportér tilføjede/slettede punkter

en: Requested information about picture %i (= 0x%x), but got information about picture %i back
da: Forespurgte om information om billede %i (= 0x%x), men fik information om billede %i tilbage

en: Reset Bank 0
da: Nulstil menuprofil 0

en: Reset Menu Bank
da: Nulstil menuprofil

en: Reset device
da: Nulstil enhed

en: Reset device property value
da: Nulstil enhedsengenskabsværdi

en: Reset focus point to center
da: Nulstil fokuspunkt til centeret

en: Resetting protocol...
da: Nulstiller protokol ...

en: Resolution
da: Opløsning

en: Resolution Switch
da: Opløsningsomskifter

en: Resolution plus Size
da: Opløsning plus størrelse

en: Reverse Command Dial
da: Omvendt kommando drejeskive

en: Reverse Indicators
da: Omvendte indikatorer

en: Revocation Info
da: Tilbagekaldelses info

en: Ricoh / Philips driver by
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    based on Bob Paauwe's driver
da: Ricoh / Philips driver ved
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    baseret på Bob Paauwe's driver

en: Ricoh Caplio G3.
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Reverse engineered using USB Snoopy, looking
    at the firmware update image and wild guessing.
da: Ricoh Caplio G3.
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Omvendt-beregnet ved hjælp af  USB Snoopy,
    et kig på firmware-update billede og vilde gæt.

en: Right
da: Højre

en: Rotation Angle
da: Rotations vinkel

en: Rotation Flag
da: Rotationsflag

en: Rotation Scene
da: Rotations scene

en: SD Card ID: %s
da: SD-kort ID: %s

en: SD memory: %d MB total, %d MB free.
da: SD-hukommelse: %d MB total, %d MB fri.

en: SDRAM:
     Files: %d
      Images: %4d
      Movies: %4d
    Space used: %8d
    Space free: %8d
da: SDRAM:
     Filer: %d
      Billeder: %4d
      Film: %4d
    Område brugt: %8d
    Ledigt område: %8d

en: ST2205 USB picture frame driver
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    This driver allows you to download, upload and delete pictures
    from the picture frame.
da: ST2205 USB picture frame driver
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    Denne driver tillader dig at hente, sende til,
    og slette billeder på billedrammen.

en: ST2205 based picture frames come with a variety of resolutions.
    The gphoto driver for these devices allows you to download,
    upload and delete pictures from the picture frame.
da: ST2205 baserede billedrammer kommer med forskellige opløsninger.
    Gphoto driveren til disse enheder tillader dig at hente,
    sende til, og slette billeder på billedrammen.

en: STV0674
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Driver for cameras using the STV0674 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using SnoopyPro
da: STV0674
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Driver for kameraer der bruger en STV0674 processor ASIC.
    Protokol omvendt-beregnet ved hjælp af SnoopyPro

en: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Driver for cameras using the STV0680 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Extended for Aiptek PenCam and other STM USB Dual-mode cameras.
da: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Driver for kameraer der bruger STV0680 processor ASIC.
    Protokol omvendt-beregnet ved hjælp af CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Udvidet til Aiptek PenCam og andre STM USB Dual-mode kameraer.

en: Samsung Playlist
da: Samsung afspilningsliste

en: Saturation
da: Mætning

en: Scene Mode
da: Scenetilstand

en: Section
da: Sektion

en: Secure Time
da: Sikker tid

en: Select Color
da: Vælg farve

en: Selective color
da: Selektive farver

en: Self Time
da: Selvudløse

en: Self Timer
da: Selvudløser

en: Self Timer (next picture only)
da: Selvudløser (kun for næste billede)

en: Self Timer Delay
da: Selvudløser forsinkelse

en: Self Timer Shot Number
da: Selvudløser optagelsenummer

en: Self Timer Time
da: Selvudløser tid

en: Self test device
da: Selvtest enhed

en: Self-timer
da: Selvudløser

en: Selftimer 10s
da: Selvudløser 10s

en: Selftimer 10s 3 Pictures
da: Selvudløser 10s 3 billeder

en: Selftimer 10s 5 Pictures
da: Selvudløser 10s 5 billeder

en: Selftimer 2s
da: Selvudløser 2s

en: Selftimer 2s 3 Pictures
da: Selvudløser 2s 3 billeder

en: Selftimer 2s 5 Pictures
da: Selvudløser 2s 5 billeder

en: Selftimer 5s
da: Selvudløser 5s

en: Selftimer 5s 3 Pictures
da: Selvudløser 5s 3 billeder

en: Selftimer 5s 5 Pictures
da: Selvudløser 5s 5 billeder

en: Selftimer Delay
da: Selvudløserforsinkelse

en: Send Partial Object
da: Send partielt objekt

en: Send Proximity Response
da: Send nærheds-svar

en: Send Registration Request
da: Send registreringsforespørgsel

en: Send WMDRM-ND License Request
da: Send WMDRM-ND licens forespørgsel

en: Send WMDRM-PD Application Request
da: Send WMDRM-PD programforespørgsel

en: Send WMDRM-PD Command
da: Send WMDRM-PD kommando

en: Send WMDRM-PD Request
da: Send WMDRM-PD forespørgsel

en: Send meter challenge query
da: Send forespørgsel til måler-udfordring

en: Send object
da: Send objekt

en: Send object info
da: Send objektinformation

en: Send object property list
da: Send liste for objektegenskaber

en: Sending data...
da: Sender data...

en: Sensitivity
da: Sensivitet

en: Sensor Crop
da: Sensorbeskæring

en: Sensor ID: %d.%d
da: Sensor-ID: %d.%d

en: Sequence 9
da: Sekvens 9

en: Serial Number
da: Serienummer

en: Serial Number: %s
da: Serienummer: %s

en: Session Initiator Info
da: Information for sessionsopstart

en: Session-persistent Settings
da: Sessionsvedvarende opsætning

en: Set Current Time Position
da: Sæt nuværende tidsposition

en: Set Nikon Autofocus area
da: Indstil Nikon autofokus område

en: Set Nikon Control Mode
da: Sæt Nikon kontroltilstand

en: Set Property Not Supported
da: Sæt ejerforhold ikke understøttet

en: Set clock in camera
da: Indstil uret i kameraet

en: Set device property value
da: Sæt enhedsengenskabsværdi

en: Set license response
da: Sæt licenssvar

en: Set object property list
da: Sæt liste for objektegenskaber

en: Set object property value
da: Sæt værdi af objektegenskaber

en: Set object protection
da: Sæt objektbeskyttelse

en: Set object references
da: Sæt objektreferencer

en: Shade
da: Skygge

en: Shadow
da: Skygge

en: Shady White Balance Bias
da: Skygget hvidbalance-korrektion

en: Shall the camera beep when taking a picture?
da: Skal kameraet bippe når det tager et billede?

en: Sharp
da: Skarp

en: Sharpening
da: Gør skarpere

en: Sharper
da: Skarpere

en: Sharpness
da: Skarphed

en: Shooting Bank
da: Eksponeringsprofil

en: Shooting Bank Name A
da: Eksponeringsprofil A

en: Shooting Bank Name B
da: Eksponeringsprofil B

en: Shooting Bank Name C
da: Eksponeringsprofil C

en: Shooting Bank Name D
da: Eksponeringsprofil D

en: Shooting Mode
da: Optagetilstand

en: Shooting Speed
da: Lukkerhastighed

en: Shooting mode
da: Optagetilstand

en: Shooting mode changed
da: Optage-tilstand ændret

en: Shot Settings
da: Skud-indstillinger

en: Shutdown
da: Luk ned

en: Shutter Counter
da: Lukker tæller

en: Shutter Speed
da: Lukkerhastighed

en: Shutter Speed (in seconds)
da: Lukkerhastighed (i sekunder)

en: Shutter Speed (microseconds, 0 auto)
da: Lukkerhastighed (mikrosekunder, 0 auto)

en: Shutter Speed 2
da: Lukkerhastighed 2

en: Shutter Speed Bulb
da: Lukkerhastighed lang tid

en: Shutter Speed microseconds (0 auto)
da: Lukkerhastighed i mikrosekunder (0 auto)

en: Shutter speed
da: Lukkerhastighed

en: Shutter speed changed
da: Lukkerhastighed ændret

en: Shutter/AF-ON
da: Lukker/AF-ON

en: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for accessing the SiPix Web2 camera.
da: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for tilgang til SiPix Web2 kamera.

en: Silhouette
da: Silhuet

en: Single
da: Enkel

en: Single Area
da: Enkelt område

en: Single Shot
da: Enkelt-skud

en: Single frame
da: Enkeltramme

en: Single silent
da: Enkelt lydløs

en: Single-Frame Shooting
da: Enkelt-billedsfotografering

en: Single-area AF
da: Enkeltpunkts AF

en: Single: Silent shooting
da: Enkelt: Stille fotografering

en: Sipix StyleCam Blink Driver
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
da: Sipix StyleCam Blink driver
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.

en: Size Priority
da: Størrelsesprioritet

en: Size Quality Mode
da: Størrelse/kvalitetstilstand

en: Size of Input Data to Camera
da: Størrelse af inddata til Kamera

en: Size of Output Data from Camera
da: Størrelse af uddata fra kamera

en: Skip to next position in playlist
da: Spring videre til næste position i afspilningsliste

en: Slide Show Interval
da: Diasshow interval

en: Slot 2 Save Mode
da: Plads 2 gem-tilstand

en: Slow
da: Langsom

en: Slow Shutter Setting
da: Langsom-lukker indstillinger

en: Slow Sync
da: Langsom synkronisering

en: Slow shutter
da: Langsom lukker

en: Slow sync
da: Langsom synkronisering

en: Slow-sync
da: Langsom-synkronisering

en: Smal Ultrapocket
    Lee Benfield <lee@benf.org>
    Driver for accessing the Smal Ultrapocket camera, and OEM versions (slimshot)
da: Smal Ultrapocket
    Lee Benfield <lee@benf.org>
    Driver for tilgang til Smal Ultrapocket kamera, og OEM versioner (slimshot)

en: Small
da: Lille

en: Small Fine JPEG
da: Lille Fin JPEG

en: Small Normal JPEG
da: Lille Normal JPEG

en: Small Normal JPEG+RAW
da: Lille Normal JPEG+rå

en: Smaller JPEG
da: Mindre JPEG

en: Smooth
da: Glat

en: Smoothing
da: Udjævning

en: Snow
da: Sne

en: Soft
da: Blødt

en: Softer
da: Blødere

en: Software Rev.: %s
da: Software rev.: %s

en: Some notes about Epson cameras:
    - Some parameters are not controllable remotely:
      * zoom
      * focus
      * custom white balance setup
    - Configuration has been reverse-engineered with
      a PhotoPC 3000z, if your camera acts differently
      please send a mail to %s (in English)
da: Nogle noter om Epson kameraer:
    - Nogle parametre kan ikke fjerbetjenes:
      * zoom
      * fokusering
      * indstilling af bruger hvidbalance
    - Konfigurationen er omvendt-beregnet med
      et PhotoPC 3000z. Hvis dit kamera opfører sig
      anderledes, send en mail til %s (på engelsk)

en: Some notes about Epson cameras:
    - Some parameters are not controllable remotely:
      * zoom
      * focus
      * custom white balance setup
    - Configuration has been reverse-engineered with
      a PhotoPC 3000z, if your camera acts differently
      please send a mail to the gphoto developer mailing list (in English)
da: Nogle noter om Epson kameraer:
    - Nogle parametre kan ikke fjernbetjenes:
      * zoom
      * fokus
      * brugertilpasset hvidbalanceopsætning
    - Konfigurationen er omvendt-beregnet med et
      PhotoPC 3000z, hvis dit kamera opfører sig anderledes
      send en mail til gphoto udvikler mailinglisten (på engelsk)

en: Some notes about Olympus cameras (and others?):
    (1) Camera Configuration:
        A value of 0 will take the default one (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (and possibly also the C-2040Z
        and others) have a USB PC Control mode. To switch
        to this mode, turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both of the menu and LCD buttons until the
        camera control menu appears. Set it to ON.
    (3) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you cannot use
        the camera's buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC and switch LCD to 'Off'.
da: Nogle noter om Olympus kameraer (og andre?):
    (1) Kamera konfiguration:
        Værdien 0 bruges som standarden (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (og givet også C-2040Z
        og andre) har en USB PC kontrol tilstand.
        For at bruge denne tilstand, tændes for kameraet
        åben døren til hukommelseskortet, tryk og hold
        både på menu- og LCD-knapperne, indtil kamera
        kontrol-menuen kommer frem. Sæt den til tændt.
    (3) Hvis du ændrer 'LCD-tilstand' til 'Skærm' eller
        'Normal', skal du huske at skifte tilbage til 'Slukket'
        inden du afbryder forbindelsen. Ellers kan du ikke
        bruge kameraets knapper. Hvis det sker, skal du
        forbinde kameraet til PC'en igen, og skifte LCD til
        'Slukket'.

en: Some notes about Olympus cameras:
    (1) Camera Configuration:
        A zero value will take the default one (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (and possibly also the C-2040Z
        and others) have a USB PC Control mode. To switch
        into 'USB PC control mode', turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both of the menu and LCD buttons until the
        camera control menu appears. Set it to ON.
    (3) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you can't use
        the camera buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC, then switch LCD to 'Off'.
da: Nogle noter om Olympus kameraer:
    (1) Kamera konfiguration:
        Værdien 0 bruges som standarden (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (og givet også C-2040Z
        og andre) har en USB PC kontrol tilstand.
        For at bruge denne tilstand, tændes for kameraet
        åben døren til hukommelseskortet, tryk og hold
        både på menu- og LCD-knapperne, indtil kamera
        kontrol-menuen kommer frem. Sæt den til tændt.
    (3) Hvis du ændrer 'LCD-tilstand' til 'Skærm' eller
        'Normal', skal du huske at skifte tilbage til 'Slukket'
        inden du afbryder forbindelsen. Ellers kan du ikke
        bruge kameraets knapper. Hvis det sker, skal du
        forbinde kameraet til PC'en igen, og skifte LCD til
        'Slukket'.

en: Sonix camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
da: Sonix kamera bibliotek
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Sonix camera.
    There is %i photo in it.
     | Sonix camera.
    There are %i photos in it.
da[0]: Sonix kamera.
    Der er %i billede i det.
da[1]: Sonix kamera.
    Der er %i billeder i det.

en: Sony Capture,
da: Sonyoptagelse,

en: Sony DSC-F1 Digital Camera Support
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    Based on the chotplay CLI interface from
    Ken-ichi Hayashi
    Gphoto2 port by Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>
da: Sony DSC-F1 Digital kamera understøttelse
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    Baseret på chotplay CLI interface fra
    Ken-ichi Hayashi
    Gphoto2 port ved Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>

en: Sony DSC-F55/505 gPhoto library
    Supports Sony MSAC-SR1 and Memory Stick used by DCR-PC100
    Originally written by Mark Davies <mdavies@dial.pipex.com>
    gPhoto2 port by Raymond Penners <raymond@dotsphinx.com>
da: Sony DSC-F55/505 gPhoto bibliotek
    Understøtter Sony MSAC-SR1 og Memory Stick brugt i DCR-PC100
    Oprindeligt skrevet af Mark Davies <mdavies@dial.pipex.com>
    gPhoto2-port ved Raymond Penners <raymond@dotsphinx.com>

en: Sony was not able to set the new value, is it valid?
da: Sony kunne ikke angive den nye værdi, er den gyldig?

en: Sorry, initializing your camera did not work. Please report this.
da: Beklager, initiering af dit kamera virkede ikke. Send en fejlmelding, tak.

en: Sorry, the property '%s' / 0x%04x is currently read-only.
da: Beklager, egenskaben for »%s« / 0x%04x er pt. skrivebeskyttet.

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon Capture initiation
da: Beklager, dit Canonkamera understøtter ikke Canon-optagelsesinitiering

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon EOS Capture
da: Beklager, dit Canonkamera understøtter ikke Canon EOS-optagelse

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon Viewfinder mode
da: Beklager, dit Canonkamera understøtter ikke Canon søger-tilstand

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon capture
da: Beklager, dit Canonkamera understøtter ikke Canonoptagelse

en: Sorry, your Nikon camera does not seem to return a JPEG image in LiveView mode
da: Beklager, dit Nikonkamera returnerer tilsyneladende ikke et JPEG-billede i liveview-tilstand

en: Sorry, your Nikon camera does not support LiveView mode
da: Beklager, dit Nikonkamera understøtter ikke liveview-tilstand

en: Sorry, your Panasonic camera does not seem to return a JPEG image in LiveView mode
da: Beklager, dit Panasonickamera returnerer tilsyneladende ikke et JPEG-billede i liveview-tilstand

en: Sorry, your Sony camera does not seem to return a JPEG image in LiveView mode
da: Beklager, dit Sonykamera returnerer tilsyneladende ikke et JPEG-billede i liveview-tilstand

en: Sorry, your camera does not support Nikon capture
da: Beklager, dit kamera understøtter ikke Nikonoptagelse

en: Sorry, your camera does not support generic capture
da: Beklager, dit kamera understøtter ikke almen optagelse

en: Sound
da: Lyd

en: Soundvision Driver
    Vince Weaver <vince@deater.net>
da: Soundvision-driver
    Vince Weaver <vince@deater.net>

en: Space remaining: High: %d, Medium: %d, Low: %d
da: Plads tilbage: Høj: %d, Mellem: %d, Lav: %d

en: Spanish
da: Spansk

en: Speed %i is not supported!
da: Hastigheden %i er ikke understøttet!

en: Speeds greater than 57600 are not supported for uploading to this camera
da: Højere overførselshastighed end 57600 bps er ikke understøttet i dette kamera

en: Sports
da: Sport

en: Sports Action
da: Sport

en: Spot Metering
da: Spotmåling

en: Spot Metering Interlocked with AF Frame
da: Spotmåling låst med AF-ramme

en: Spot Metering Mode
da: Spotmålingstilstand

en: Spot metering
da: Spotmåling

en: Spot metering interlocked with AF frame
da: Spotmåling låst med AF-ramme

en: Spot+Highlights
da: Spot+Fremhævelser

en: Spot+Shadows
da: Spot+Skygger

en: Standard (disabled in manual exposure)
da: Standard (deaktiveret i manuel eksponering)

en: Standard Development Parameters
da: Standard fremkaldelsesparametre

en: Start Enumerate Handles
da: Start optælling af håndtag

en: Start movie recording
da: Start filmoptagelse

en: Startup
da: Opstart

en: Startup and Shutdown
da: Opstart og nedlukning

en: Step #2 of initialization failed! (returned %i bytes, expected %i). Camera not operational
da: Trin #2 i initialiseringen fejlede! (returnerede %i byte, forventede %i). Kameraet er ikke driftsklart

en: Step #2 of initialization failed: ("%s" on read of %i). Camera not operational
da: Trin #2 i initialiseringen fejlede: ("%s" ved læsning af %i). Kameraet er ikke driftsklart

en: Step #3 of initialization failed! (returned %i, expected %i). Camera not operational
da: Trin #3 i initialiseringen fejlede: (returnerede %i byte, forventede %i). Kameraet er ikke driftsklart

en: Step #3 of initialization failed: "%s" on read of %i. Camera not operational
da: Trin #3 i initialiseringen fejlede: "%s" ved læsning af %i. Kameraet er ikke driftsklart

en: Step #3 of initialization failed: "%s" on write of %i. Camera not operational
da: Trin #3 i initialiseringen fejlede: "%s" ved læsning af %i. Kameraet er ikke driftsklart

en: Step #4 failed (returned %i, expected %i). Camera not operational
da: Trin #4 fejlede (returnerede %i, forventede %i). Kameraet er ikke driftsklart

en: Step #4 failed: "%s" on read of %i. Camera not operational
da: Trin 4 fejlede: "%s" ved læsning af %i Kameraet er ikke driftsklart

en: Still Capture Mode
da: Stilbilledeoptagetilstand

en: Still Image
da: Enkeltbillede

en: Stop Enumerate Handles
da: Stop optælling af håndtag

en: Storage Device
da: lagerenhed

en: Strobe error.
da: Stroboskopfejl.

en: Subject-tracking AF
da: Følg-motiv AF

en: Summary for Mustek MDC800:
da: Sammendrag for Mustek MDC800:

en: Sunset
da: Solnedgang

en: Super high speed continuous shooting
da: Kontinuerlig fotografering i superhøj hastighed

en: SuperFine
da: Superfin

en: Superior Auto
da: Superior auto

en: Supported MTP Object Properties:
da: Understøttede MTP objektegenskaber:

en: Supported Streams
da: Understøttede strømme

en: Supported Thumb Size
da: Understøttet miniature størrelse

en: Sweep Panorama
da: Sweep panorama

en: Switching Camera Off
da: Slukker kameraet

en: Synchronization Partner
da: Synkroniseringspartner

en: Synchronize camera date and time with PC
da: Synkroniser kameraets dato og tid med PC

en: Synchronize frame data and time with PC
da: Synkroniser rammedata og tid med PC

en: System error.
da: Systemfejl.

en: TFT + MOBILE
da: TFT + MOBIL

en: TFT + MOBILE2
da: TFT + MOBIL2

en: TFT + PC + MOBILE
da: TFT + PC + MOBIL

en: TFT + PC + MOBILE2
da: TFT + PC + MOBIL2

en: TV Lock Setting
da: TV lås indstilling

en: TV Output Format
da: TV-uddata format

en: Target value is not in enumeration.
da: Målværdi er ikke i optællingen.

en: Tele-zoom Cont. Priority AE
da: Tele-zoom Cont. Prioritet AE

en: Temperature 1
da: Temperatur 1

en: Temperature 2
da: Temperatur 2

en: Temperature 3
da: Temperatur 3

en: Temperature 4
da: Temperatur 4

en: Terminate open capture
da: Afbryd åben optagelse

en: Testing different speeds...
da: Tester forskellige hastigheder...

en: The Directory Browse "camera" lets you index photos on your hard drive.
da: Katalog-gennemsøgning "kamera" lader dig indekserne fotografier på din harddisk.

en: The JD11 camera works rather well with this driver.
    An RS232 interface @ 115 kbit is required for image transfer.
    The driver allows you to get
    
       - thumbnails (64x48 PGM format)
       - full images (640x480 PPM format)
da: JD11-kameraet virker ret godt med denne driver.
    Der skal bruges en RS232-grænseflade @ 115-kbit til billedoverførsel.
    Driveren tillader dig at hente
    
       - miniaturebilleder (64x48 PGM-format)
       - hele billeder (640x480 PPM-format)

en: The Kodak DC120 camera uses the KDC file format for storing images. If you want to view the images you download from your camera, you will need to download the "kdc2tiff" program. It is available from http://kdc2tiff.sourceforge.net
da: Kodak DC210-kameraet bruger KDC-filformatet til at lagre billeder. Hvis du vil se de billeder, du henter fra kameraet, skal du hente programmet »kdc2tiff«. Det er til rådighed på adressen: http://kdc2tiff.sourceforge.net

en: The Samsung digimax 800k driver has been written by James McKenzie <james@fishsoup.dhs.org> for gphoto. Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net> ported it to gphoto2. Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de> fixed and enhanced the port.
da: Samsung digimax 800k driveren er skrevet af James McKenzie <james@fishsoup.dhs.org> til gphoto. Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net> porterede den til gphoto2. Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de> rettede og forbedrede porten.

en: The battery level of the camera is too low (%d%%). The operation is aborted.
da: Kameraets batteriniveau er for lavt (%d%%). Funktionen er afbrudt.

en: The camera could not be contacted. Please make sure it is connected to the computer and turned on.
da: Kameraet kunne ikke kontaktes. Check at det er tilsluttet og tændt.

en: The camera did not accept the command.
da: Kameraet accepterede ikke kommandoen.

en: The camera does not accept '%s' as filename.
da: Kameraet accepterer ikke '%s' som filnavn.

en: The camera does not support speed %i.
da: Kameraet understøtter ikke hastigheden %i.

en: The camera has just sent an error that has not yet been discovered. Please report the following to %s with additional information how you got this error: (0x%x,0x%x). Thank you very much!
da: Kameraet har sendt en fejl, der er hidtil uset. Rapporter det følgende til %s med information om, hvordan/hvorfor denne fejl opstod: (0x%x,0x%x). Mange tak!

en: The camera sent more bytes than expected (%i)
da: Kameraet sendte flere byte end forventet (%i)

en: The camera sent only %i byte(s), but we need at least %i.
da: Kameraet sendte kun %i byte, men vi skal bruge mindst %i.

en: The file to be uploaded has a null length
da: Filen der skal oplægges har nul-længde

en: The filename's length must not exceed 12 characters ('%s' has %i characters).
da: Filnavnslængde må ikke overstige 12 tegn ('%s' er på %i tegn).

en: The filesystem does not support upload of files.
da: Filsystemet understøtter ikke oplægning af filer.

en: The filesystem doesn't support getting file information
da: Filsystemet understøtter ikke hentning af filinformationer

en: The filesystem doesn't support getting files
da: Filsystemet understøtter ikke hentning af filer

en: The filesystem doesn't support getting storage information
da: Filsystemet understøtter ikke indhentelse af lagringsinformationer

en: The filesystem doesn't support setting file information
da: Filsystemet understøtter ikke indstilling af filinformationer

en: The first byte received (0x%x) is not valid.
da: Den første byte modtaget (0x%x) er ikke gyldig.

en: The path '%s' is not absolute.
da: Stien '%s' er ikke absolut.

en: The property '%s' / 0x%04x was not set (0x%04x: %s)
da: Egenskaben »%s« / 0x%04x var ikke sat (0x%04x: %s)

en: The property '%s' / 0x%04x was not set (0x%04x: %s).
da: Egenskabet »%s« / 0x%04x var ikke sat (0x%04x: %s).

en: The requested port type (%i) is not supported by this driver.
da: Den efterspurgte porttype (%i) er ikke understøttet af denne driver.

en: There are still files in folder '%s/%s' that you are trying to remove.
da: Der er stadig filer i mappen '%s/%s' som du prøver at fjerne.

en: There are still subfolders in folder '%s/%s' that you are trying to remove.
da: Der er stadig undermapper i mappen '%s/%s' som du prøver at fjerne.

en: There are two resolution settings, 352x288 and 176x144. Photo data 
    is in JPEG format when downloaded and thus has no predetermined
    size. Therefore, the advertised maximum number of photos the
    camera can hold must be understood as an approximation.
    All gphoto2 options will work, except for the following which
    the hardware will not support:
    	Deletion of individual or selected photos (gphoto2 -d)
    	Capture (gphoto2 --capture or --capture-image)
    However, capture is possible using the webcam interface,
    supported by the spca50x kernel module.
    GUI access using gtkam has been tested, and works. However,
    the camera does not produce separate thumbnails. Since the images
    are in any event already small and of low resolution, the driver
    merely downloads the actual images to use as thumbnails.
    The camera can shoot in 'video clip' mode. The resulting frames
    are saved here as a succession of still photos. The user can 
    animate them using (for example) ImageMagick's 'animate' function.
    For more details on the camera's functions, please consult
    libgphoto2/camlibs/clicksmart310/README.clicksmart310.
da: To opløsningsindstillinger, 352x288 og 176x144. Fotodata er i
    jpeg-format når det hentes, og derfor har de ingen forud
    fastsat størrelse. Derfor skal det annoncerede maksimale antal
    billeder, der kan være i kameraet, forstås som en tilnærmelse.
    Alle gphoto2-indstillinger virker, med undtagelse af de følgende
    som udstyret ikke understøtter:
    	Sletning af individuelle eller udvalgte billeder (gphoto2 -d)
    	Optagelse (gphoto2 --capture eller --capture-image)
    Dog er optagelse mulig ved brug af webcam-grænseflade,
    understøttet af spca50x-kernemodulet.
    GUI-tilgang med gtkam er blevet testet, og virker. Kameraet
    danner dog ikke separate miniaturer. Idet billederne allerede
    er små og i lav opløsning, henter driveren de aktuelle billeder,
    og bruger dem som miniaturer.
    Kameraet kan optage i »video clip«-tilstand. De resulterende
    rammer gemmes her som en serie af still-billeder. Brugeren
    kan animere dem med (f.eks.) ImageMagicks »animeringsfunktion«.
    For flere detaljer om kameraets funktioner, se 
    libgphoto2/camlibs/clicksmart310/README.clicksmart310.

en: There is currently an operation in progress. This camera only supports one operation at a time. Please wait until the current operation has finished.
da: Der er allerede en proces i gang. Dette kamera understøtter kun en proces af gangen. Vent til den igangværende proces er færdig.

en: There is space for another
       %d low compressed
       %d medium compressed or
       %d high compressed pictures
da: Der er ledig plads til endnu
       %d lavt-komprimerede
       %d mellem-komprimerede eller
       %d højt-komprimerede billeder

en: This camera can not capture previews.
da: Kameraet kan ikke optage smugkig.

en: This camera can not capture.
da: Kameraet kan ikke optage.

en: This camera can not trigger capture.
da: Kameraet kan ikke udløse-optage.

en: This camera contains a Jeilin JL2005%c chipset.
    The number of photos in it is %i.
da: Dette kamera har et Jeilin JL2005%c chipsæt.
    Der er i alt %i billeder.

en: This camera contains a Jeilin JL2005A chipset.
    The number of photos in it is %i.
da: Dette kamera har et Jeilin JL2005A chipsæt.
    Der er i alt %i billeder.

en: This camera does not provide a manual.
da: Kameraet har ingen manual.

en: This camera does not provide any configuration options.
da: Kameraet har ingen konfigurationsvalg.

en: This camera does not provide information about the driver.
da: Kameraet stiller ikke informationer om driver til rådighed.

en: This camera does not support setting configuration options.
da: Kameraet understøtter ikke indstilling af konfigurationsvalg.

en: This camera does not support summaries.
da: Kameraet understøtter ikke summeringer.

en: This driver supports cameras with Jeilin JL2005B or C or D  chip 
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data. 
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For more details please consult libgphoto2/camlibs/README.jl2005c
da: Denne driver understøtter kameraer med en Jeilin jl2005B- eller C- og D-chip
    Disse kameraer understøtter hverken sletning af billeder, eller oplægning af data.
    Hvis der er videoklip på kameraet, kan disse hentes som fortløbende fastbilleder.
    For yderligere detaljer se libgphoto2/camlibs/README.jl2005c

en: This driver supports cameras with Jeilin jl2005a chip 
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data. 
    Decoding of compressed photos may or may not work well
    and does not work equally well for all supported cameras.
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For further details please consult libgphoto2/camlibs/README.jl2005a
da: Denne driver understøtter kameraer med en Jeilin jl2005a-chip
    Kameraet understøtter ikke sletning af billeder, eller oplægning af data.
    Afkodning af komprimerede billeder virker måske/måske ikke
    og virker ikke lige godt for alle understøttede kameraer.
    Hvis der er videoklip på kameraet, kan disse hentes som fortløbende fastbilleder.
    For yderligere detaljer se libgphoto2/camlibs/README.jl2005a

en: This driver supports cameras with Mars MR97310 chip (and direct
    equivalents ??Pixart PACx07??).
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data.
    Decoding of compressed photos may or may not work well
    and does not work equally well for all supported cameras.
    Photo data processing for Argus QuickClix is NOT SUPPORTED.
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For further details please consult libgphoto2/camlibs/README.
da: Denne driver understøtter kameraer med en Mars MR97310-chip
    (og direkte sammenlignelige ??Pixart PACx07??).
    Kameraene understøtter ikke sletning af billeder, eller oplægning af data.
    Afkodning af komprimerede billeder virker måske/måske ikke
    og virker ikke lige godt for alle understøttede kameraer.
    Foto-databehandling for Argus QuickClix er IKKE UNDERSTØTTET.
    Hvis der er videoklip på kameraet, kan disse hentes som fortløbende fastbilleder.
    For yderligere detaljer se libgphoto2/camlibs/README.

en: This driver supports some cameras that use the Sonix sn9c2028 chip.
    The following operations are supported:
       - thumbnails for a GUI frontend
       - full images in PPM format
       - delete all images
       - delete last image (not all of the Sonix cameras can do this)
       - image capture to camera (		ditto		)
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos or as AVI files, depending on the model.
    Thumbnails for AVIs are still photos made from the first frame.
    A single image cannot be deleted unless it is the last one.
da: Denne driver understøtter nogle kameraer med Sonix sn9c2028 chip.
    De følgende funktioner er understøttet:
       - miniaturer til en GUI forende
       - hele billeder i PPM format
       - sletning af alle billeder
       - slet seneste billede (virker måske ikke på alle Sonix kameraer)
       - billedoptagelse til kamera (		ditto		)
    Hvis der er videoklip i kameraet, nedhentes video clip rammer som
    sammenhængende still-billeder eller som AVI filer, afhængigt af model.
    Miniaturer for AVI'er er still-billeder dannet fra første ramme.
    Enkeltbilleder kan ikke slettes, medmindre det er det sidste.

en: This is the driver for Canon PowerShot, Digital IXUS, IXY Digital,
     and EOS Digital cameras in their native (sometimes called "normal")
     mode. It also supports a small number of Canon digital camcorders
     with still image capability.
    It includes code for communicating over a serial port or USB connection,
     but not (yet) over IEEE 1394 (Firewire).
    It is designed to work with over 70 models as old as the PowerShot A5
     and Pro70 of 1998 and as new as the PowerShot A510 and EOS 350D of
     2005.
    It has not been verified against the EOS 1D or EOS 1Ds.
    For the A50, using 115200 bps may effectively be slower than using 57600
    If you experience a lot of serial transmission errors, try to have your
     computer as idle as possible (i.e. no disk activity)
da: Dette er driveren til Canon PowerShot, Digital IXUS, IXY Digital,
     og EOS Digital-kameraer i deres naturlige (af og til kaldet "normal")
     tilstand Den understøtter også et mindre antal af Canon digital videooptagere
     med mulighed for fastbilleder.
    Den inkluderer kode til kommunikation via en seriel port eller USB forbindelse,
     men ikke (endnu) via IEEE 1394  (Firewire).
    Den er designet til at virke med over 70 modeller, såvel ældre som PowerShot A5
     og Pro70 fra 1998, og så nye som PowerShot A510 og EOS 350D fra 2005.
    Den er ikke blevet testet med EOS 1D eller EOS 1Ds.
    Ved A50, kan brug af 115200 bps være langsommere end brug af 57000
    Hvis du oplever mange seriel-overførselsfejl, prøv at holde din computer
     så ledig som muligt (f.eks. ingen diskaktivitet)

en: This library has been tested with a Kodak DC 215 Zoom camera. It might work also with DC 200 and DC 210 cameras. If you happen to have such a camera, please send a message to koltan@gmx.de to let me know, if you have any troubles with this driver library or if everything is okay.
da: Dette bibliotek er blevet testet med et Kodak DC 215 zoom-kamera. Det virker nok også med et DC 200 og DC 210 kamera. Hvis du har sådan et kamera, send besked til koltan@gmx.de og lad mig vide, hvis du har problemer med denne driver, eller hvis alt virker O.k.

en: This preview doesn't exist.
da: Denne forhåndsvisning eksisterer ikke.

en: Thumbnail
da: Miniature

en: Thumbnail height: %d
da: Miniaturehøjde: %d

en: Thumbnail size: %d
da: Miniaturestørrelse: %d

en: Thumbnail width: %d
da: Miniaturebredde: %d

en: Tilt-Shift
da: Tilt-skift

en: Time
da: Tidspunkt

en: Time format
da: Tidsformat

en: Time: %a, %d %b %Y %T
da: Tid: %a, %d %b %Y %T

en: Timelapse
da: Tidsforkortelse

en: Timelapse Interval
da: Tidsforkortelses interval

en: Timelapse Number
da: Tidsforkortelses antal

en: Timeout even after 2 retries. Please contact %s.
da: Tidsgrænse overskredet endda efter 2 ekstra forsøg. Kontakt %s.

en: Timer (Single) Shooting
da: Tidsindstillet (enkelt) fotografering

en: Timer + Remote
da: Timer + Fjernbetjening

en: Timer 10 sec
da: Timer 10 sek

en: Timer 2 sec
da: Timer 2 sek

en: Tiny JPEG
da: Meget lille JPEG

en: Tone Compensation
da: Tone-kompensation

en: Too bright
da: For lys

en: Too dark
da: For mørk

en: Too many retries failed.
da: For mange forsøg fejlede.

en: Topfield TF5000PVR
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Library to download / upload files from a Topfield PVR.
    Ported from puppy (c) Peter Urbanec <toppy at urbanec.net>
da: Topfield TF5000PVR
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Bibliotek til hentning / sending af filer fra en Topfield PVR.
    Porteret fra puppy (c) Peter Urbanec <toppy at urbanec.net>

en: Total flashes fired: %d
da: Totalt antal blitz anvendt: %d

en: Total pictures captured: %d, Flashes fired: %d
da: Totalt antal billeder optaget: %d, Antal blitz anvendt: %d

en: Total pictures taken: %d
da: Totalt antal billeder optaget: %d

en: Transmission of packet timed out even after %i retries. Please contact %s.
da: Overførsel af pakke tidsudløb selv efter %i forsøg. Kontakt %s.

en: Transmission timed out even after 2 retries. Giving up...
da: Overførsel tidsudløb selv efter 2 forsøg. Giver op...

en: Truncate Object
da: Afskær objekt

en: Trying to contact camera...
da: Prøver at kontakte kameraet ...

en: Tune Colour Temperature
da: Justering Farvetemperatur

en: Tune Preset 0
da: Indstil forvalgt 0

en: Tune Preset 1
da: Indstil forvalgt 1

en: Tune Preset 2
da: Indstil forvalgt 2

en: Tune Preset 3
da: Indstil forvalgt 3

en: Tune Preset 4
da: Indstil forvalgt 4

en: Tungsten
da: Wolfram

en: Tungsten 2
da: Wolfram 2

en: Tungsten White Balance Bias
da: Wolfram hvidbalance-korrektion

en: Turbo mode
da: Turbo-tilstand

en: Type of Slideshow
da: Type af lysbilledshow

en: UI Language
da: Brugerfladens sprog

en: UI Lock
da: UI Lås

en: UILockType
da: UILåsType

en: UNIX Time
da: UNIX-tid

en: USB Speed
da: USB-hastighed

en: Unassigned
da: Ikke-tildelt

en: Undefined
da: Ikke defineret

en: Undefined Audio
da: Lyd ikke defineret

en: Undefined Calendar Item
da: Ikke-defineret kalenderpunkt

en: Undefined Collection
da: Samling ikke defineret

en: Undefined Contact
da: Ikke-defineret kontakt

en: Undefined Document
da: Ikke-defineret dokument

en: Undefined Message
da: Ikke-defineret besked

en: Undefined PTP Property
da: Ikkedefineret PTP egenskab

en: Undefined Video
da: Video ikke defineret

en: Undefined Windows Executable
da: Ikke-defineret Windows eksekverbar

en: Underwater
da: Undervands

en: Underwater: Auto
da: Undervands: Auto

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown %d
da: Ukendt %d

en: Unknown 0x%04x
da: Ukendt: 0x%04x

en: Unknown Command
da: Ukendt kommando

en: Unknown PTP_OC
da: Ukendt PTP_OC

en: Unknown VendorExtensionID
da: Ukendt VendorExtensionID

en: Unknown camera library error
da: Ukendt kamerabiblioteksfejl

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

en: Unknown file type %i.
da: Ukendt filtype %i.

en: Unknown flash mode %d,
da: Ukendt blitz-tilstand %d,

en: Unknown model
da: Ukendt model

en: Unknown model "%s"
da: Ukendt model "%s"

en: Unknown value
da: Ukendt værdi

en: Unknown value %04x
da: Ukendt værdi %04x

en: Unknown value 0x%04x
da: Ukendt værdi 0x%04x

en: Unknown zoom mode %d
da: Ukendt zoom tilstand %d

en: Unknown(%04x)
da: Ukendt(%04x)

en: Unknown: 0x%04x
da: Ukendt: 0x%04x

en: Unrecognized response
da: Svar ikke genkendt

en: Unsuitable card
da: Uegnet kort

en: Unsupported command.
da: Ikke understøttet kommando.

en: Unsupported port type %i = 0x%x given. Initialization impossible.
da: Ikke understøttet port type anført %i = 0x%x. Initialisering umulig.

en: Unsupported port type: %d. This driver only works with USB cameras.
da: Ikkeunderstøttet porttype: %d. Denne driver kan kun bruges med USB-kameraer.

en: Unused
da: Ubrugt

en: Update device firmware
da: Opdater enhedens firmware

en: Upload URL
da: Oplæg URL

en: Upload is supported into the '%s' folder only
da: Overførsel er kun understøttet til »%s«-mappen

en: Uploading file...
da: Oplægger fil ...

en: Uploading image...
da: Oplægger billede ...

en: Uploading image: %s.
da: Overfører billede: %s.

en: Uploading...
da: Oplægger...

en: Upper 1
da: Øvre 1

en: Upper 2
da: Øvre 2

en: User canceled download
da: Bruger afbrød hjemhentning

en: User defined 1
da: Bruger defineret 1

en: User defined 2
da: Bruger defineret 2

en: User defined 3
da: Bruger defineret 3

en: Vendor Extension
da: Fremstiller udvidelse

en: Vendor Extension Description: %s
da: Fremstiller udvidelsesbeskrivelse: %s

en: Vendor Extension ID: 0x%x (%d.%d)
da: Fremstiller udvidelses ID: 0x%x(%d.%d)

en: Vendor ID: %02x%02x
da: Fremstiller ID: %02x%02x

en: Vertical AF On
da: Lodret AF til

en: Video Brightness
da: Videolysstyrke

en: Video Contrast
da: Videokontrast

en: Video Format
da: Videoformat

en: Video Framerate
da: Videobilledhastighed

en: Video Mode
da: Video-tilstand

en: Video OUT
da: Video UD

en: Video Out
da: Video ud

en: Video Quality
da: Videokvalitet

en: Video Resolution
da: Videoopløsning

en: Viewfinder Grid
da: Søgergitter

en: Viewfinder Grid Display
da: Søger gittervisning

en: Viewfinder virtual horizont
da: Søger virtuel horisont

en: Vignette Control
da: Vigneteringskontrol

en: Vivid
da: Intens

en: Volatile Settings
da: Kortvarig opsætning

en: Volume Level
da: Volumen niveau

en: WB bracketing
da: Hvidbalance bracketing

en: WIFI channel
da: WIFI kanal

en: WIFI profiles
da: WIFI profiler

en: WPL Playlist
da: WPL afspilningsliste

en: Waiting for completion...
da: Venter på færdiggørelse ...

en: Waiting...
da: Venter...

en: Warning Display
da: Advarsels skærm

en: Warning Level 0
da: Advarselsniveau 0

en: Warning Level 1
da: Advarselsniveau 1

en: Warning Status
da: Advarselsstatus

en: Warning in canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue returned error status 0x%08x from camera
da: Advarsel i canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue returnerede fejlstatus 0x%08x fra kameraet

en: Water
da: Vand

en: We expected 0x%x but received 0x%x. Please contact %s.
da: Vi forventede 0x%x men modtog 0x%x. Kontakt %s.

en: Weak
da: Svag

en: White Balance
da: Hvidbalance

en: White Balance Bias Preset 0
da: Hvidbalance-korrektion forindstillet 0

en: White Balance Bias Preset 1
da: Hvidbalance-korrektion forindstillet 1

en: White Balance Bias Preset 2
da: Hvidbalance-korrektion forindstillet 2

en: White Balance Bias Preset 3
da: Hvidbalance-korrektion forindstillet 3

en: White Balance Bias Preset 4
da: Hvidbalance-korrektion forindstillet 4

en: White Balance Bias Preset Nr
da: Hvidbalance-korrektion forindstillet nr

en: White Balance Bracket Program
da: Hvidbalance Bracketing program

en: White Balance Bracket Step
da: Hvidbalance Bracketing skridt

en: White Balance Colour Temperature
da: Hvidbalance farvetemperatur

en: White Balance Preset Name 0
da: Hvidbalance forvalgt navn 0

en: White Balance Preset Name 1
da: Hvidbalance forvalgt navn 1

en: White Balance Preset Name 2
da: Hvidbalance forvalgt navn 2

en: White Balance Preset Name 3
da: Hvidbalance forvalgt navn 3

en: White Balance Preset Name 4
da: Hvidbalance forvalgt navn 4

en: White Balance Preset Number
da: Hvidbalance forvalgt nummer

en: White Balance Preset Value 0
da: Hvidbalance forvalgt værdi 0

en: White Balance Preset Value 1
da: Hvidbalance forvalgt værdi 1

en: White Balance Preset Value 2
da: Hvidbalance forvalgt værdi 2

en: White Balance Preset Value 3
da: Hvidbalance forvalgt værdi 3

en: White Balance Preset Value 4
da: Hvidbalance forvalgt værdi 4

en: White Board
da: Hvid tavle

en: White balance
da: Hvidbalance

en: White board
da: Hvid tavle

en: White level
da: Hvidniveau

en: WhiteBalance
da: Hvidbalance

en: WhiteBalance Adjust A
da: Hvidbalance justering A

en: WhiteBalance Adjust B
da: Hvidbalance justering B

en: WhiteBalance X A
da: Hvidbalance X A

en: WhiteBalance X B
da: Hvidbalance X B

en: Whitebalance Reset Error
da: Hvidbalance nulstil-fejl

en: Wide
da: Vidvinkel

en: Wide-area AF
da: Bredt-område AF

en: Wide-area AF (L)
da: Bredt-område AF (L)

en: Wide-area AF (S)
da: Bredt-område AF (S)

en: Windows Image Format
da: Windows billedeformat

en: Wireless Sync
da: Trådløs synkronisering

en: Write
da: Skriv

en: Write-protected
da: Skrivebeskyttet

en: Wrong escape sequence: expected 0x%02x, got 0x%02x.
da: Forkert undvigesekvens: forventede 0x%02x, fik 0x%02x.

en: XMLDocument
da: XML dokument

en: Year/Month/Day
da: År/måned/dag

en: Yes
da: Ja

en: You have been trying to delete '%s' from folder '%s', but the filesystem does not support deletion of files.
da: Du har prøvet at slette '%s' fra mappen '%s', men filsystemet understøtter ikke sletning af filer.

en: You have to set the port prior to initialization of the camera.
da: Du skal angive en port før du initialiserer kameraet.

en: You must be in record mode to capture images.
da: Du skal være i filmetilstand for at kunne optage billeder.

en: You need to specify a folder starting with /store_xxxxxxxxx/
da: Du er nødt til at angive en mappe, der starter med /store_xxxxxxxxx/

en: Your Logitech Clicksmart 310 has %i picture in it.
     | Your Logitech Clicksmart 310 has %i pictures in it.
da[0]: Dit Logitech Clicksmart 310 indeholder %i billede.
da[1]: Dit Logitech Clicksmart 310 indeholder %i billeder.

en: Your USB camera has a S&Q chipset.
    The total number of pictures taken is %i
    Some of these could be clips containing
    several frames
da: Dit USB-kamera har et S&Q chipsæt.
    Der er i alt taget %i billeder
    Nogle af disse kan være film indeholdende
    adskillelige rammer

en: Your USB camera has an Aox chipset.
    Number of lo-res PICs = %i
    Number of hi-res PICs = %i
    Number of PICs = %i
da: Dit USB-kamera har et Aox-chipsæt,
    Antallet af lav-opløsningsbilleder er %i
    Antallet af høj-opløsningsbilleder er %i
    Antallet af billeder er %i

en: Your USB camera is a Kodak EZ200.
    Number of PICs = %i
da: Dit USB kamera er et Kodak EZ200.
    Antallet af billeder er %i

en: Your USB camera is an iClick 5X.
    The total number of pictures taken is %i
da: Dit kamera er et iClick 5X.
    Der er i alt taget %i billeder.

en: Your USB camera seems to be a LG GSM.
    Firmware: %s
    Firmware Version: %s
da: Dit USB-kamera ser ud til at være et LG GSM.
    Firmware: %s
    Firmware version: %s

en: Your USB picture frame has a AX203 chipset
da: Din USB billedramme har et AX203 chipsæt

en: Your USB picture frame has a ST2205 chipset
da: Din USB-billedramme har et ST2205-chipsæt

en: Your camera only supports deleting the last file on the camera. In this case, this is file '%s'.
da: Kameraet understøtter kun sletning af den sidste fil i kameraet. I dette tilfælde er det filen '%s'.

en: Zone Focus (Close)
da: Zone Focus (Tæt)

en: Zone Focus (Close-up)
da: Zone Focus (Tæt-på)

en: Zone Focus (Far)
da: Zone Focus (Fjern)

en: Zone Focus (Medium)
da: Zone Focus (Mellem)

en: Zone Focus (Reserved 1)
da: Zone Focus (Reserveret 1)

en: Zone Focus (Reserved 2)
da: Zone Focus (Reserveret 2)

en: Zone Focus (Reserved 3)
da: Zone Focus (Reserveret 3)

en: Zone Focus (Reserved 4)
da: Zone Focus (Reserveret 4)

en: Zone Focus (Very Close)
da: Zone Focus (Meget tæt)

en: Zoom (in millimeters)
da: Zoom (i millimeter)

en: Zoom Speed
da: Zoomhastighed

en: Zoom level changed
da: Zoom-niveau ændret

en: Zoom: macro
da: Zoom: makro

en: a/c adaptor
da: a/c adapter

en: agfa_cl20
    The Agfa CL20 Linux Driver People!
         Email us at cl20@poeml.de    
     Visit us at http://cl20.poeml.de
da: agfa_cl20
    Agfa CL20 Linux driver gruppen!
         Email os på cl20@poeml.de    
     besøg os på http://cl20.poeml.de

en: auto + red eye suppression
da: auto + rødøje-reduktion

en: battery
da: batteri

en: black & white
da: sort/hvid

en: cRAW
da: cRå

en: cRAW + Large Fine JPEG
da: cRå + Stor Fin JPEG

en: cRAW + Large Normal JPEG
da: cRå + Stor Normal JPEG

en: cRAW + Medium Fine JPEG
da: cRå + Mellem Fin JPEG

en: cRAW + Medium Normal JPEG
da: cRå + Mellem Normal JPEG

en: cRAW + Small Fine JPEG
da: cRå + Lille Fin JPEG

en: cRAW + Small Normal JPEG
da: cRå + Lille Normal JPEG

en: cRAW + Smaller JPEG
da: cRå + Mindre JPEG

en: camera inactive for > 9 seconds, re-initing.
da: kamera inaktivt i mere end 9 sekunder, geninitialisering

en: cannot be queried.
da: kan ikke forespørges.

en: canon_int_capture_image: final canon_usb_list_all_dirs() failed with status %i
da: canon_int_capture_image: afsluttende canon_usb_list_all_dirs() fejlede med status %i

en: canon_int_capture_image: initial canon_usb_list_all_dirs() failed with status %li
da: canon_int_capture_image: initiering af canon_usb_list_all_dirs() fejlede med status %li

en: canon_int_get_info_func: ERROR: initial message too short (%i < minimum %i)
da: canon_int_get_info_func: FEJL: begyndelsesbesked er for kort (%i < minimum %i)

en: canon_int_list_directory: ERROR: initial message too short (%i < minimum %i)
da: canon_int_list_directory: FEJL: begyndelsesbesked er for kort (%i < minimum %i)

en: canon_int_list_directory: Reached end of packet while examining the first dirent
da: canon_int_list_directory: Nåede ende af pakke under undersøgelse af den første katalogindgang

en: canon_int_list_directory: truncated directory entry encountered
da: canon_int_list_directory: stødte på afkortet katalogindgang

en: canon_serial_get_dirents: Could not allocate %i bytes of memory
da: canon_serial_get_dirents: Kunne ikke allokere %i byte af hukommelsen

en: canon_serial_get_dirents: Could not resize dirent buffer to %i bytes
da: canon_serial_get_dirents: Kunne ikke genskabe katalogindgangsstørrelse til %i byte

en: canon_serial_get_dirents: Failed to read another directory entry
da: canon_serial_get_dirents: Kunne ikke læse flere katalogindgange

en: canon_serial_get_dirents: Initial dirent packet too short (only %i bytes)
da: canon_serial_get_dirents: Begyndelseskatalogindgang for kort (kun %i byte)

en: canon_serial_get_dirents: Too many dirents, we must be looping.
da: canon_serial_get_dirents: For mange katalogindgange, det må køre i sløjfe.

en: canon_serial_get_dirents: Truncated directory entry received
da: canon_serial_get_dirents: Modtog afkortet katalogindgang

en: canon_serial_get_dirents: canon_serial_dialogue failed to fetch directory entries
da: canon_serial_get_dirents: canon_serial_dialogue fejlede ved hentning af katalogindgange

en: canon_usb_get_body_id: Unexpected data length returned (%i bytes, expected %i)
da: canon_usb_get_body_id: Modtog uventet datalængde (%i byte, forventet %i)

en: canon_usb_get_dirents: Couldn't fit payload into buffer, '%.96s' (truncated) too long.
da: canon_usb_get_dirents: Kunne ikke passe pakkeindholdet ind i buffer, '%.96s' (afkortet) for lang.

en: canon_usb_get_dirents: canon_usb_long_dialogue failed to fetch direntries, returned %i
da: canon_usb_get_dirents: canon_usb_long_dialogue fejlede under hentning af katalogindgange, returnerede %i

en: canon_usb_list_all_dirs: Couldn't fit payload into buffer, '%.96s' (truncated) too long.
da: canon_usb_list_all_dirs: Kunne ikke passe pakkeindholdet ind i buffer, '%.96s' (afkortet) for lang.

en: canon_usb_list_all_dirs: canon_usb_long_dialogue failed to fetch direntries, returned %i
da: canon_usb_list_all_dirs: canon_usb_long_dialogue fejlede under hentning af katalogindgange, returnerede %i

en: canon_usb_lock_keys: Unexpected length returned (%i bytes, expected %i)
da: canon_usb_lock_keys: Modtog uventet længde (%i byte, forventet %i)

en: canon_usb_lock_keys: Unexpected length returned from "lock keys" function (%i bytes, expected %i)
da: canon_usb_lock_keys: Modtog uventet længde fra "lock keys" funktionen (%i byte, forventet %i)

en: canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue failed
da: canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue fejlede

en: canon_usb_unlock_keys: Unexpected length returned (%i bytes, expected %i)
da: canon_usb_unlock_keys: Modtog uventet længde (%i byte, forventet %i)

en: color
da: farve

en: coolshot library v
da: coolshot bibliotek v

en: could not change owner name
da: kunne ikke ændre ejernavn

en: could not set time
da: kunne ikke indstille tid

en: economy
da: økonomi

en: externally
da: eksternt

en: fill in
da: udfyldning

en: fine
da: fin

en: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    This software was created with the
    help of proprietary information belonging
    to StarDot Technologies.
    
    Author:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    Contributors:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com>
         Converting raw camera images to RGB
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         Information on protocol, raw image format,
         gphoto2 port
da: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    Denne software blev skabt med hjælp fra
    proprietær information tilhørende StarDot
    Technologies.
    
    Forfatter:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    Bidragydere:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com>
         Omsætning af rå-kamerabilleder til RGB
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         Information om protokol, rå-billedformat,
         gphoto2 port

en: gsmart300 library 
    Till Adam <till@adam-lilienthal.de>
    Jerome Lodewyck <jerome.lodewyck@ens.fr>
    Support for Mustek gSmart 300 digital cameras
    based on several other gphoto2 camlib modules and the specifications kindly provided by Mustek.
da: gsmart300 bibliotek 
    Till Adam <till@adam-lilienthal.de>
    Jerome Lodewyck <jerome.lodewyck@ens.fr>
    Understøttelse for Mustek gSmart 300 digitalkameraer
    baseret på adskillige andre gphoto2 camlib-moduler, og specifikationer venligst leveret af Mustek.

en: high (640x480)
da: høj (640x480)

en: high compression,
da: høj-komprimering,

en: hp215
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver to access the HP Photosmart 215 camera.
    Merged from the standalone hp215 program.
    This driver allows download of images and previews, and deletion of images.
da: hp215
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver der giver tilgang til HP Photosmart 215 kamera.
    Udvundet af det selvstændige hp215 program.
    Driveren tillader hentning af billeder og smugkig, og sletning af billeder.

en: in fill mode
da: udfyldningstilstand

en: infinite
da: uendelig

en: internally
da: internt

en: jamcam library v
da: jamcam bibliotek v

en: jl2005a camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
da: jl2005a-kamerabibliotek
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: jl2005bcd camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
da: jl2005bcd-kamerabibliotek
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: lock keys failed.
da: fejl ved låsning af nøgler.

en: lossless
da: tabsfri

en: low (320x240)
da: lav (320x240)

en: low compression,
da: lav-komprimering,

en: mRAW
da: mRå

en: mRAW + Large Fine JPEG
da: mRå + Stor Fin JPEG

en: mRAW + Large Normal JPEG
da: mRå + Stor Normal JPEG

en: mRAW + Medium Fine JPEG
da: mRå + Mellem Fin JPEG

en: mRAW + Medium Normal JPEG
da: mRå + Mellem Normal JPEG

en: mRAW + Small Fine JPEG
da: mRå + Lille Fin JPEG

en: mRAW + Small Normal JPEG
da: mRå + Lille Normal JPEG

en: mRAW + Smaller JPEG
da: mRå + Mindre JPEG

en: mRAW + Tiny JPEG
da: mRå + Meget lille JPEG

en: medium compression,
da: mellem-komprimering,

en: no status reported.
da: ingen status rapporteret.

en: none
da: ingen

en: not available: %s
da: ikke tilgængelig: %s

en: off
da: slukket

en: on
da: tændt

en: on + red eye suppression
da: til + rødøje-reduktion

en: on battery
da: på batteri

en: pccam600 init: Unexpected error: gp_port_read returned %d instead of %d
da: pccam600 init: Uventet fejl: gp_port_read returnerede %d i stedet for %d

en: pccam600_close: return value was %d instead of %d
da: pccam600_close: returværdi var %d i stedet for %d

en: pccam600_get_file:got index %d but expected index > %d
da: pccam600_get_file:fik indeks %d men forventede indeks > %d

en: pccam600_init: Expected %d blocks got %d
da: pccam600_init: Forventede %d blokke, fik %d

en: pccam600_init: Expected > %d blocks got %d
da: pccam600_init: Forventede > %d blokke, fik %d

en: play
da: afspil

en: power OK
da: strøm O.k.

en: power bad
da: mangler strøm

en: read only
da: skrivebeskyttet

en: readwrite
da: læse/skrive

en: ready
da: klar

en: record
da: optag

en: recursive calls are not supported by the sierra driver! Please contact %s.
da: rekursive kald er ikke understøttet af sierradriveren! Kontakt %s.

en: red eye flash off.
da: rødøje blitz afbrudt.

en: red eye flash on.
da: rødøje blitz til.

en: red eye suppression
da: rødøje-reduktion

en: sRAW
da: sRå

en: sRAW + Large Fine JPEG
da: sRå + Stor Fin JPEG

en: sRAW + Large Normal JPEG
da: sRå + Stor Normal JPEG

en: sRAW + Medium Fine JPEG
da: sRå + Mellem Fin JPEG

en: sRAW + Medium Normal JPEG
da: sRå + Mellem Normal JPEG

en: sRAW + Small Fine JPEG
da: sRå + Lille Fin JPEG

en: sRAW + Small Normal JPEG
da: sRå + Lille Normal JPEG

en: sRAW + Smaller JPEG
da: sRå + Mindre JPEG

en: sRAW + Tiny JPEG
da: sRå + Meget lille JPEG

en: sRGB (nature)
da: sRGB (naturlig)

en: sRGB (portrait)
da: sRGB (portræt)

en: sierra SPARClite library
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Support for sierra-based digital cameras
    including Olympus, Nikon, Epson, and Pentax.
    
    Thanks to Data Engines (www.dataengines.com)
    for the use of their Olympus C-3030Z for USB
    support implementation.
da: sierra SPARClite bibliotek
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Understøttelse for sierra-baserede digitalkameraer
    inkluderende Olympus, Nikon, Epson og Pentax.
    
    Tak til Data Engines (www.dataengines.com)
    for brug af deres Olympus C-3030Z for USB
    understøttelsesimplementation.

en: spca50x library v
da: spca50x bibliotek v

en: sq905 generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
da: sq905 almen driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: sq905C generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
da: sq905C almen driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: superfine
da: superfin

en: sx330z is USB only
da: sx330z er kun USB

en: time set
da: indstil tid

en: unable to guess initial CRC value
da: ikke i stand til at gætte første CRC værdi

en: undefined
da: ikke defineret

en: unexpected datatype %i
da: uventet datatype %i

en: unknown (0x%02x)
da: ukendt (0x%02x)

en: unknown compression %d,
da: ukendt komprimering %d,

en: unknown resolution %d)
da: ukendt opløsning %d)

en: vCalendar1
da: vKalender1

en: vCalendar2
da: vKalender2

en: vCard2
da: vKort2

en: vCard3
da: vKort3

en: warning: CRC not checked (add len %d, value 0x%04x) #########################
da: advarsel: CRC ikke kontrolleret (add len %d, value 0x%04x) #########################
