mutter - en to da translation catalogue (143 entries)

en: %s (on %s)
da: %s (på %s)

en: Activate the window menu
da: Aktivér vinduesmenuen

en: Add persistent virtual monitor (WxH or WxH@R)
da: Tilføj persistent virtuel skærm (WxH eller WxH@R)

en: Allow X11 grabs to lock keyboard focus with Xwayland
da: Tillad X11-indfangelse at låse tastaturfokus med Xwayland

en: Allow all keyboard events to be routed to X11 “override redirect” windows with a grab when running in Xwayland. This option is to support X11 clients which map an “override redirect” window (which do not receive keyboard focus) and issue a keyboard grab to force all keyboard events to that window. This option is seldom used and has no effect on regular X11 windows which can receive keyboard focus under normal circumstances. For a X11 grab to be taken into account under Wayland, the client must also either send a specific X11 ClientMessage to the root window or be among the applications allowed in key “xwayland-grab-access-rules”.
da: Tillad at alle tastaturbegivenheder sendes til X11-vinduer med “override redirect” via indfangelse ved kørsel i Xwayland. Denne indstilling er der for at understøtte X11-klienter, som afbilder et “override redirect”-vindue (som ikke modtager tastaturfokus) og udsende en tastaturindfangelse, som tvinger alle tastaturbegivenheder til dét vindue. Denne indstilling bruges sjældent, og har ingen virkning på normale X11-vinduer, som kan modtage tastaturfokus under normale omstændigheder. For at en X11-tastaturindfangelse behandles i Wayland, skal klienten også enten sende en specifik X11-ClientMessage til rodvinduet eller være blandt de godkendte programmer i nøglen “xwayland-grab-access-rules”.

en: Another compositing manager is already running on screen %i on display “%s”.
da: Der kører allerede en anden kompositor på skærm %i på terminal “%s”.

en: Attach modal dialogs
da: Fastgør modaldialoger

en: Auto maximize nearly monitor sized windows
da: Maksimér automatisk vinduer hvis størrelse næsten passer til skærmen

en: Bell event
da: Bip-hændelse

en: Built-in display
da: Indbygget skærm

en: Cancel tab popup
da: Annullér faneblads-pop-op

en: Close window
da: Luk vindue

en: Compositor
da: Kompositor

en: Delay focus changes until the pointer stops moving
da: Lad fokusændringer vente indtil markøren holder op med at bevæge sig

en: Determines whether the use of popup and highlight frame should be disabled for window cycling.
da: Afgør om brugen af pop-op og fremhævet vinduesramme skal deaktiveres ved vinduesskifte.

en: Determines whether workspace switching should happen for windows on all monitors or only for windows on the primary monitor.
da: Angiver om skift mellem arbejdsområder skal ske for vinduer på alle skærme, eller kun for vinduer på den primære skærm.

en: Determines whether workspaces are managed dynamically or whether there’s a static number of workspaces (determined by the num-workspaces key in org.gnome.desktop.wm.preferences).
da: Afgør om arbejdsområderne håndteres dynamisk, eller om der er et statisk antal arbejdsområder (angivet med nøglen num-workspaces i org.gnome.desktop.wm.preferences).

en: Disable connection to session manager
da: Deaktivér forbindelse til sessionshåndtering

en: Disable selected X extensions in Xwayland
da: Deaktivér valgte X-udvidelser i Xwayland

en: Display “%s” already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
da: Terminalen “%s” har allerede en vindueshåndtering; prøv tilvalget --replace for at erstatte den aktuelle vindueshåndtering.

en: Draggable border width
da: Bredde af den trækbare kant

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
da: Aktivér maksimering eller halvmaksimering når vinduer slippes over skærmranden

en: Enable experimental features
da: Slå eksperimentelle funktioner til

en: Failed to initialize GDK
da: Kunne ikke klargøre GDK

en: Failed to open X Window System display “%s”
da: Kunne ikke åbne X Window System-terminalen “%s”

en: Format %s not supported
da: Formatet %s understøttes ikke

en: Hide all normal windows
da: Skjul alle normale vinduer

en: Hide window
da: Skjul vindue

en: If enabled, dropping windows on vertical screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Dropping windows on the top screen edge maximizes them completely.
da: Hvis slået til, vil vinduer, der slippes på en lodret skærmrand, blive maksimeret lodret, og vil vandret blive tildelt halvdelen af det tilgængelige område. Vinduer, der slippes på øverste skærmrand, maksimeres helt.

en: If enabled, new windows that are initially the size of the monitor automatically get maximized.
da: Hvis aktiveret vil nye vinduer, som i begyndelsen har samme størrelse som skærmen, blive automatisk maksimeret.

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focus will not be changed immediately when entering a window, but only after the pointer stops moving.
da: Hvis sat til sand, og fokustilstanden er enten “sloppy” eller “mouse”, vil fokus ikke blive ændret omgående når man går ind i et nyt vindue, men først efter markøren holder op med at bevæge sig.

en: Initialize session from savefile
da: Initialisér session fra gemt fil

en: List the resource names or resource class of X11 windows either allowed or not allowed to issue X11 keyboard grabs under Xwayland. The resource name or resource class of a given X11 window can be obtained using the command “xprop WM_CLASS”. Wildcards “*” and jokers “?” in the values are supported. Values starting with “!” are denied, which has precedence over the list of values allowed, to revoke applications from the default system list. The default system list includes the following applications: “@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@” Users can break an existing grab by using the specific keyboard shortcut defined by the keybinding key “restore-shortcuts”.
da: Anfør navne på ressourcer eller ressourceklasser for X11-vinduer som tillades eller ikke tillades at udføre X11-tastaturindfangelse under Xwayland. Ressourcenavnet eller ressourceklassen for et givent X11-vindue kan findes med kommandoen “xprop WM_CLASS”. Værdierne understøtter jokertegnene “*” og “?”. Værdier som begynder med “!” forbydes, hvilket har forrang over godkendelse, og dette tillader at fjerne programmer, som ellers findes i systemets standardliste. Denne liste inkluderer følgende programmer: “@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@”. Brugere kan afbryde en eksisterende indfangelse ved hjælp af den særlige tastaturgenvej defineret ved nøglen “restore-shortcuts”.

en: Lower window below other windows
da: Sænk vindue under andre vinduer

en: Make X calls synchronous
da: Gør kald til X synkrone

en: Maximize window
da: Maksimér vindue

en: Maximize window horizontally
da: Maksimér vindue vandret

en: Maximize window vertically
da: Maksimér vindue lodret

en: Mode Switch (Group %d)
da: Tilstandsskift (Gruppe %d)

en: Mode Switch: Mode %d
da: Tilstandsskift: Tilstand %d

en: Modifier to use for extended window management operations
da: Modifikationstast til brug for udvidede vindueshåndteringsoperationer

en: Modifier to use to locate the pointer
da: Modifikationstast til at finde markøren

en: Move to workspace above
da: Flyt til arbejdsområdet ovenover

en: Move to workspace below
da: Flyt til arbejdsområdet nedenunder

en: Move to workspace on the left
da: Flyt til arbejdsområdet til venstre

en: Move to workspace on the right
da: Flyt til arbejdsområdet til højre

en: Move window
da: Flyt vindue

en: Move window one monitor down
da: Flyt vindue en skærm ned

en: Move window one monitor to the left
da: Flyt vindue en skærm til venstre

en: Move window one monitor to the right
da: Flyt vindue en skærm til højre

en: Move window one monitor up
da: Flyt vindue en skærm op

en: Move window one workspace down
da: Flyt vindue et arbejdsområde ned

en: Move window one workspace to the left
da: Flyt vindue et arbejdsområde til venstre

en: Move window one workspace to the right
da: Flyt vindue et arbejdsområde til højre

en: Move window one workspace up
da: Flyt vindue et arbejdsområde op

en: Move window to last workspace
da: Flyt vindue til sidste arbejdsområde

en: Move window to workspace 1
da: Flyt vindue til arbejdsområde 1

en: Move window to workspace 2
da: Flyt vindue til arbejdsområde 2

en: Move window to workspace 3
da: Flyt vindue til arbejdsområde 3

en: Move window to workspace 4
da: Flyt vindue til arbejdsområde 4

en: Mutter plugin to use
da: Mutter-udvidelsesmodul der skal bruges

en: Mutter was compiled without support for verbose mode
da: Mutter blev kompileret uden understøttelse for uddybende tilstand

en: No tab popup
da: Ingen tab-pop-op

en: Number of milliseconds a client has to respond to a ping request in order to not be detected as frozen. Using 0 will disable the alive check completely.
da: Antal millisekunder en klient har til at svare på en pingforespørgsel for ikke at blive registreret som frosset. Med 0 vil forespørgslen være helt deaktiveret.

en: Place new windows in the center
da: Placér nye vinduer i midten

en: Print version
da: Vis version

en: Privacy Screen Disabled
da: Privatlivsskærm deaktiveret

en: Privacy Screen Enabled
da: Privatlivsskærm aktiveret

en: Raise window above other windows
da: Hæv vindue over andre vinduer

en: Raise window if covered, otherwise lower it
da: Hæv vindue hvis det er dækket, ellers sænk det

en: Re-enable shortcuts
da: Genaktivér genveje

en: Replace the running window manager
da: Erstat den kørende vindueshåndtering

en: Resize window
da: Ændr vinduesstørrelse

en: Restore the keyboard shortcuts
da: Gendan tastaturgenvejene

en: Restore window
da: Gendan vindue

en: Rotates the built-in monitor configuration
da: Roterer den indbyggede skærmkonfiguration

en: Run as a full display server, rather than nested
da: Kør som fuld terminalserver, frem for indlejret

en: Run as a headless display server
da: Kør som headless terminalserver

en: Run as a nested compositor
da: Kør som en indlejret kompositor

en: Run as a wayland compositor
da: Kør som en wayland-kompositor

en: Run wayland compositor without starting Xwayland
da: Kør wayland-kompositoren uden at starte Xwayland

en: Run with X11 backend
da: Kør med X11-motor

en: Screen %d on display “%s” is invalid
da: Skærm %d på terminal “%s” er ugyldig

en: Select window from tab popup
da: Vælg vindue fra tab-pop-op

en: Show on-screen help
da: Vis integreret hjælp

en: Show the run command prompt
da: Vis “kør kommando”-prompten

en: Specify Wayland display name to use
da: Angiv Wayland-visningsnavnet, der skal bruges

en: Specify session management ID
da: Angiv sessionhåndterings-id

en: Switch applications
da: Skift mellem programmer

en: Switch directly to previous system control
da: Skift direkte til forrige systemkontrol

en: Switch directly to previous window
da: Skift direkte til forrige vindue

en: Switch directly to previous window of an app
da: Skift direkte til forrige vindue af et program

en: Switch monitor
da: Skift skærm

en: Switch monitor configurations
da: Skift skærmkonfiguration

en: Switch system controls
da: Skift mellem systemkontroller

en: Switch system controls directly
da: Skift direkte mellem systemkontroller

en: Switch to VT 1
da: Skift til VT 1

en: Switch to VT 10
da: Skift til VT 10

en: Switch to VT 11
da: Skift til VT 11

en: Switch to VT 12
da: Skift til VT 12

en: Switch to VT 2
da: Skift til VT 2

en: Switch to VT 3
da: Skift til VT 3

en: Switch to VT 4
da: Skift til VT 4

en: Switch to VT 5
da: Skift til VT 5

en: Switch to VT 6
da: Skift til VT 6

en: Switch to VT 7
da: Skift til VT 7

en: Switch to VT 8
da: Skift til VT 8

en: Switch to VT 9
da: Skift til VT 9

en: Switch to last workspace
da: Skift til sidste arbejdsområde

en: Switch to previous application
da: Skift til forrige program

en: Switch to previous system control
da: Skift til forrige systemkontrol

en: Switch to previous window
da: Skift til forrige vindue

en: Switch to previous window of an application
da: Skift til forrige vindue af et program

en: Switch to workspace 1
da: Skift til arbejdsområde 1

en: Switch to workspace 2
da: Skift til arbejdsområde 2

en: Switch to workspace 3
da: Skift til arbejdsområde 3

en: Switch to workspace 4
da: Skift til arbejdsområde 4

en: Switch windows
da: Skift mellem vinduer

en: Switch windows directly
da: Skift direkte mellem vinduer

en: Switch windows of an app directly
da: Skift direkte mellem vinduer i et program

en: Switch windows of an application
da: Skift mellem vinduer i et program

en: The amount of total draggable borders. If the theme’s visible borders are not enough, invisible borders will be added to meet this value.
da: Samlet mængde kant der kan trækkes. Hvis temaets synlige grænser ikke er nok, så vil usynlige kanter blive tilføjet for at møde denne værdi.

en: This key will initiate the “locate pointer” action.
da: Denne tast starter handlingen “find markør”.

en: This key will initiate the “overlay”, which is a combination window overview and application launching system. The default is intended to be the “Windows key” on PC hardware. It’s expected that this binding either the default or set to the empty string.
da: Denne nøgle vil klargøre “overlay”, som er en kombineret vinduesoversigt og programstartersystem. Standardværdien på PC-hardware er tiltænkt som “Windows”-tasten. Det forventes, at denne binding enten har standardværdien, eller er sat til den tomme streng.

en: This option disables the selected X extensions in Xwayland if Xwayland was built with support for those X extensions. This option has no effect if Xwayland was built without support for the selected extensions. Xwayland needs to be restarted for this setting to take effect.
da: Denne indstilling deaktiverer de valgte X-udvidelser i Xwayland, hvis Xwayland blev kompileret med understøttelse af disse X-udvidelser. Denne indstilling har ingen virkning, hvis Xwayland blev kompileret uden understøttelse for disse udvidelser. Xwayland skal genstartes, for at denne indstilling træder i kraft.

en: Timeout for check-alive ping
da: Tidsudløb for kontrolping

en: To enable experimental features, add the feature keyword to the list. Whether the feature requires restarting the compositor depends on the given feature. Any experimental feature is not required to still be available, or configurable. Don’t expect adding anything in this setting to be future proof. Currently possible keywords: • “scale-monitor-framebuffer” — makes mutter default to layout logical monitors in a logical pixel coordinate space, while scaling monitor framebuffers instead of window content, to manage HiDPI monitors. Does not require a restart. • “kms-modifiers” — makes mutter always allocate scanout buffers with explicit modifiers, if supported by the driver. Requires a restart. • “rt-scheduler” — makes mutter request a low priority real-time scheduling. Requires a restart. • “autoclose-xwayland” — automatically terminates Xwayland if all relevant X11 clients are gone. Requires a restart.
da: For at slå eksperimentelle funktioner til skal du tilføje funktionsnøgleordet til listen. Om funktionen kræver genstart af kompositoren afhænger af den givne funktion. Der er ingen garanti for, at eksperimentelle funktioner forbliver tilgængelige eller mulige at konfigurere. Forvent ikke, at noget i denne indstilling nødvendigvis fungerer i fremtiden. Mulige nøgleord i øjeblikket: • “scale-monitor-framebuffer” — får mutter til som standard at arrangere logiske skærme i et logisk pixelkoordinatrum, mens skærmes framebuffere skaleres frem for vinduesindholdet for at håndtere HiDPI-skærme. Kræver ikke genstart. • “kms-modifiers” — gør, at mutter altid allokerer scanoutbuffere med eksplicitte modifikatorer, hvis det understøttes af driveren. Kræver genstart. • “rt-scheduler” — får mutter til at anmode om en lav prioritet ved prioritetstildeling i realtid. Kræver genstart. • “autoclose-xwayland” — afslutter automatisk Xwayland, hvis alle relevante X11-klienter er væk. Kræver genstart.

en: Toggle fullscreen mode
da: Slå fuldskærmstilstand til/fra

en: Toggle maximization state
da: Slå maksimering til/fra

en: Toggle window on all workspaces or one
da: Slå visning af vindue på alle arbejdsområder til/fra

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown Display
da: Ukendt skærm

en: View split on left
da: Delt visning venstre

en: View split on right
da: Delt visning højre

en: When true, instead of having independent titlebars, modal dialogs appear attached to the titlebar of the parent window and are moved together with the parent window.
da: Når sand, vil modaldialoger hænge sammen med titellinjen af ophavsvinduet og flyttes sammen med dette, frem for at have uafhængige titellinjer.

en: When true, the new windows will always be put in the center of the active screen of the monitor.
da: Når sand, vil nye vinduer altid blive placeret i midten af den aktive skærm.

en: Windows
da: Vinduer

en: Workspace %d
da: Arbejdsområde %d

en: Workspace switched
da: Skiftede arbejdsområde

en: Workspaces are managed dynamically
da: Arbejdsområder håndteres dynamisk

en: Workspaces only on primary
da: Arbejdsområder kun på primær skærm

en: X Display to use
da: X-terminal som bruges

en: Xwayland applications allowed to issue keyboard grabs
da: Xwayland-programmer, som må indfange tastatur
