orca master - en to da translation catalogue (1805 entries)

en:  %d column |  %d columns
da[0]:  %d kolonne
da[1]:  %d kolonner

en:  dot dot dot
da:  prik prik prik

en:  subscript %s
da:  sænket %s

en:  superscript %s
da:  hævet %s

en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
da[0]: %(count)d %(repeatChar)s-tegn
da[1]: %(count)d %(repeatChar)s-tegn

en: %(count)d Screen reader shortcut for %(application)s found. | %(count)d Screen reader shortcuts for %(application)s found.
da[0]: Fandt %(count)d genvej for skærmlæser til %(application)s.
da[1]: Fandt %(count)d genveje for skærmlæser til %(application)s.

en: %(index)d of %(total)d
da: %(index)d af %(total)d

en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
da[0]: %(index)d af %(total)d element valgt
da[1]: %(index)d af %(total)d elementer valgt

en: %(role)s level %(level)d
da: %(role)s niveau %(level)d

en: %(uri)s link to %(file)s
da: %(uri)s link til %(file)s

en: %.2f kilobytes
da: %.2f kilobyte

en: %.2f megabytes
da: %.2f megabyte

en: %H hours and %M minutes
da: %H timer og %M minutter

en: %H hours, %M minutes and %S seconds
da: %H timer, %M minutter og %S sekunder

en: %d Screen reader default shortcut found. | %d Screen reader default shortcuts found.
da[0]: Fandt %d standardgenvej for skærmlæser.
da[1]: Fandt %d standardgenveje for skærmlæser.

en: %d character too long | %d characters too long
da[0]: %d tegn for lang
da[1]: %d tegn for lang

en: %d column | %d columns
da[0]: %d kolonne
da[1]: %d kolonner

en: %d file found | %d files found
da[0]: %d fil fundet
da[1]: %d filer fundet

en: %d form | %d forms
da[0]: %d formular
da[1]: %d formularer

en: %d heading | %d headings
da[0]: %d overskrift
da[1]: %d overskrifter

en: %d item | %d items
da[0]: %d element
da[1]: %d elementer

en: %d item found | %d items found
da[0]: %d element fundet
da[1]: %d elementer fundet

en: %d landmark | %d landmarks
da[0]: %d kendemærke
da[1]: %d kendemærker

en: %d message.
     | %d messages.
da[0]: %d meddelelse
da[1]: %d meddelelser

en: %d percent of document read | %d percent of document read
da[0]: %d procent af dokumentet læst
da[1]: %d procent af dokumentet læst

en: %d percent. | %d percent.
da[0]: %d procent.
da[1]: %d procent.

en: %d space | %d spaces
da[0]: %d mellemrum
da[1]: %d mellemrum

en: %d tab | %d tabs
da[0]: %d tabulatorstop
da[1]: %d tabulatorstop

en: %d table | %d tables
da[0]: %d tabel
da[1]: %d tabeller

en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
da[0]: %d ufokuseret dialog
da[1]: %d ufokuserede dialoger

en: %d unvisited link | %d unvisited links
da[0]: %d ubesøgt link
da[1]: %d ubesøgte links

en: %d value | %d values
da[0]: %d værdi
da[1]: %d værdier

en: %d visited link | %d visited links
da[0]: %d besøgt link
da[1]: %d besøgte links

en: %s default voice
da: Standardstemme for %s

en: %s link
da: %s-link

en: (%d dialog) | (%d dialogs)
da[0]: (%d dialog)
da[1]: (%d dialoger)

en: 0 items
da: 0 elementer

en: A ACUTE
da: A ACCENT AIGU

en: A CIRCUMFLEX
da: A CIRKUMFLEKS

en: A E
da: Æ

en: A GRAVE
da: A ACCENT GRAVE

en: A RING
da: Å

en: A UMLAUT
da: A OMLYD

en: A channel only if its _window is active
da: Kun én kanal, hvis dens _vindue er aktivt

en: Active _Profile:
da: Ak_tive profil:

en: Actual String
da: Oprindelige streng

en: Add bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Adjust selected attribute
da: Tilpas valgte attribut

en: Advance live region politeness setting
da: Skift til næste høflighedsindstilling for liveområder

en: All cha_nnels
da: Alle ka_naler

en: All channels when an_y %s window is active
da: Alle kanaler når _blot et %s vindue er aktivt

en: All live regions set to off
da: Alle liveområder slået fra

en: Alt_L
da: Venstre Alt

en: Alt_R
da: Højre Alt

en: Always speak selected spreadsheet range
da: Oplæs altid valgte regnearksområde

en: Announce _forms during navigation
da: _Bekendtgør formularer under navigation

en: Announce _forms in Say All
da: Bekendtgør _formularer i Oplæs Alt

en: Announce _lists during navigation
da: _Bekendtgør lister under navigation

en: Announce _panels during navigation
da: _Bekendtgør paneler under navigation

en: Announce _panels in Say All
da: Bekendtgør _paneler i Oplæs Alt

en: Announce _tables during navigation
da: _Bekendtgør tabeller under navigation

en: Announce _tables in Say All
da: Bekendtgør _tabeller i Oplæs Alt

en: Announce block_quotes during navigation
da: _Bekendtgør blokcitater under navigation

en: Announce block_quotes in Say All
da: Bekendtgør blok_citater i Oplæs Alt

en: Announce cell _header
da: Bekendtgør _celleoverskrift

en: Announce land_marks during navigation
da: _Bekendtgør kendemærker under navigation

en: Announce land_marks in Say All
da: Bekendtgør kendem_ærker i Oplæs Alt

en: Announce li_sts in Say All
da: Bekendtgør l_ister i Oplæs Alt

en: Announce when your _buddies are typing
da: Bekendtgør når dine _venner skriver

en: Another screen reader process is already running for this session.
    Run “orca --replace” to replace that process with a new one.
da: Der kører allerede en anden skærmlæserproces i denne session.
    Kør “orca --replace” for at erstatte den proces med en ny.

en: Append the contents under flat review to the clipboard
da: Tilføj indholdet under flad gennemgang til udklipsholderen

en: Appended contents to clipboard.
da: Tilføjede indholdet til udklipsholderen.

en: Application
da: Program

en: Applies to:
da: Gælder for:

en: Arabic Grade 1
da: Arabisk niveau 1

en: Attribute Name
da: Attributnavn

en: Automatic focus mode during caret navigation
da: Automatisk fokustilstand under markørnavigation

en: Automatic focus mode during native navigation
da: Automatisk fokustilstand under indbygget navigation

en: Automatic focus mode during structural navigation
da: Automatisk fokustilstand under strukturel navigation

en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
da: Start automatisk oplæsning af side, når den først _indlæses

en: Bee_p updates
da: Bi_p ved opdateringer

en: Beginning of row.
da: Begyndelse af række.

en: Belgium Dutch Grade 1
da: Belgisk niveau 1

en: Bookmark where am I with respect to current position
da: Lav et bogmærke for hvor jeg er nu

en: Bottom Left
da: Nederste til venstre

en: Bottom of column.
da: Nederst i kolonne.

en: Braille
da: Punktskrift

en: Braille Bindings
da: Punktskriftsbindinger

en: Braille Indicator
da: Indikator for punktskrift

en: Break speech into ch_unks between pauses
da: Opdel tale i bidder _mellem pauser

en: Brie_f
da: Kortfatte_t

en: Browse mode
da: Gennemsetilstand

en: Browse mode is sticky.
da: Gennemsetilstand er klæbende.

en: Bypass mode enabled.
da: Videresendelsestilstand slået til.

en: C CEDILLA
da: C CEDILLE

en: C_urrent location
da: N_uværende placering

en: Canada French Grade 1
da: Fransk (Canada) niveau 1

en: Canada French Grade 2
da: Fransk (Canada) niveau 2

en: Cannot start the screen reader because it cannot connect to the Desktop.
da: Kan ikke åbne skærmlæseren idet programmet ikke kan forbinde til skrivebordet.

en: Capitalization style set to icon.
da: Stil for ord med stort indstillet til ikon.

en: Capitalization style set to none.
da: Stil for ord med stort indstillet til ingen.

en: Capitalization style set to spell.
da: Stil for ord med stort indstillet til stav.

en: Cause the current combo box to be expanded
da: Udvid den nuværende kombinationsboks

en: Cell %s
da: Celle %s

en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
da[0]: Cellen spænder over %d kolonne
da[1]: Cellen spænder over %d kolonner

en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
da[0]: Cellen spænder over %d række
da[1]: Cellen spænder over %d rækker

en: Change spoken number style
da: Ændr stilen for tal som oplæses

en: Clear the dynamic column headers
da: Ryd de dynamiske kolonneoverskrifter

en: Clear the dynamic row headers
da: Ryd de dynamiske rækkeoverskrifter

en: Column %s selected
da: Kolonne %s markeret

en: Column %s unselected
da: Kolonne %s afmarkeret

en: Columns %s through %s selected
da: Kolonne %s til %s markeret

en: Columns %s through %s unselected
da: Kolonne %s til %s afmarkeret

en: Columns reordered
da: Kolonner flyttet om

en: Command
da: Kommando

en: Context is %s
da: Sammenhængen er %s

en: Contraction _Table:
da: For_kortelsestabel:

en: Control caret navigation
da: Styr markørnavigation

en: Copied contents to clipboard.
da: Kopierede indholdet til udklipsholderen.

en: Copied selection to clipboard.
da: Kopierede markering til udklipsholderen.

en: Copy the contents under flat review to the clipboard
da: Kopiér indholdet under flad gennemgang til udklipsholderen

en: Could not activate the settings manager. Exiting.
da: Kunne ikke aktivere indstillingshåndteringen. Afslutter.

en: Could not find current location.
da: Kunne ikke finde nuværende placering.

en: Cursor Position
da: Markørposition

en: Cursor Routing
da: Markørguidning

en: Cut Begin
da: Klip begynd

en: Cut Line
da: Klip linje

en: Cut selection to clipboard.
da: Klip markering til udklipsholderen.

en: Cycle the debug level at run time
da: Skift igennem fejlsøgningsniveauerne under kørsel

en: Cycle to the next capitalization style
da: Gå til næste stil for ord med stort

en: Cycle to the next key echo level
da: Gå til næste niveau for tasteekko

en: Cycle to the next settings profile
da: Gå til den næste indstillingsprofil

en: Cycle to the next speaking of punctuation level
da: Skift til det næste niveau for oplæsning af tegnsætning

en: Czech Grade 1
da: Tjekkisk niveau 1

en: DIR
da: KATALOG

en: D_uration (secs):
da: Varigh_ed (sek.):

en: Dat_e format:
da: Format for _dato:

en: Decrease the speech pitch
da: Sænk stemmens tonehøjde

en: Decrease the speech rate
da: Sænk talehastigheden

en: Decrease the speech volume
da: Sænk talelydstyrken

en: Default
da: Standard

en: Default Synthesizer
da: Standardsynthesizer

en: Default button is %s
da: Standardknappen er %s

en: Description list with %d term | Description list with %d terms
da[0]: Beskrivelsesliste med %d term
da[1]: Beskrivelsesliste med %d termer

en: Disable _end of line symbol
da: Deaktivér _linjeafslutningstegn

en: Display Settings
da: Indstillinger for displays

en: Display a list of blockquotes
da: Vis en liste over blokcitater

en: Display a list of buttons
da: Vis en liste over knapper

en: Display a list of check boxes
da: Vis en liste over afkrydsningsbokse

en: Display a list of clickables
da: Vis en liste over klikbare

en: Display a list of combo boxes
da: Vis en liste over kombinationsbokse

en: Display a list of entries
da: Vis en liste over indtastningsfelter

en: Display a list of form fields
da: Vis en liste over formularfelter

en: Display a list of headings
da: Vis en liste over overskrifter

en: Display a list of headings at level %d
da: Vis en liste over overskrifter på niveau %d

en: Display a list of images
da: Vis en liste over billeder

en: Display a list of landmarks
da: Vis en liste over kendemærker

en: Display a list of large objects
da: Vis en liste over store objekter

en: Display a list of links
da: Vis en liste over links

en: Display a list of list items
da: Vis en liste over listeelementer

en: Display a list of lists
da: Vis en liste over lister

en: Display a list of paragraphs
da: Vis en liste over afsnit

en: Display a list of radio buttons
da: Vis en liste over radioknapper

en: Display a list of tables
da: Vis en liste over tabeller

en: Display a list of unvisited links
da: Vis en liste over ubesøgte links

en: Display a list of visited links
da: Vis en liste over besøgte links

en: Display the application preferences configuration dialog
da: Vis indstillingsdialogen for et program

en: Display the preferences configuration dialog
da: Vis indstillingsdialogen

en: Do not announce when your buddies are typing.
da: Bekendtgør ikke når dine venner skriver.

en: Do not provide chat room specific message histories.
da: Giv ikke meddelelseshistorik som er chatrumsspecifik.

en: Do not speak chat room name.
da: Oplæs ikke navnet på chatrummet.

en: Dot _7
da: Punkt _7

en: Dot _8
da: Punkt _8

en: Dots 7 an_d 8
da: Punkt 7 o_g 8

en: Dynamic column header cleared.
da: Dynamisk kolonneoverskrift tømt.

en: Dynamic column header set for row %d
da: Dynamisk kolonneoverskrift sat for række %d

en: Dynamic row header cleared.
da: Dynamisk rækkeoverskrift tømt.

en: Dynamic row header set for column %s
da: Dynamisk rækkeoverskrift sat for kolonne %s

en: E ACUTE
da: E ACCENT AIGU

en: E CIRCUMFLEX
da: E CIRKUMFLEKS

en: E GRAVE
da: E ACCENT GRAVE

en: E UMLAUT
da: E OMLYD

en: Echo
da: Ekko

en: Echo set to None.
da: Ekko indstillet til intet.

en: Echo set to key and word.
da: Ekko indstillet til tast og ord.

en: Echo set to key.
da: Ekko indstillet til tast.

en: Echo set to sentence.
da: Ekko indstillet til sætning.

en: Echo set to word and sentence.
da: Ekko indstillet til ord og sætning.

en: Echo set to word.
da: Ekko indstillet til ord.

en: Enable Braille _support
da: Aktivér understøttelse af punktskrift

en: Enable _alphabetic keys
da: Aktivér a_lfabetiske taster

en: Enable _function keys
da: Aktivér _funktionstaster

en: Enable _key echo
da: Aktivér _tasteekko

en: Enable _modifier keys
da: Aktivér _ændringstaster

en: Enable _navigation keys
da: Aktivér na_vigationstaster

en: Enable _punctuation keys
da: Aktivér te_gnsætningstaster

en: Enable _rewind and fast forward in Say All
da: Aktivér spo_l tilbage og spol fremad i Oplæs Alt

en: Enable _space
da: Aktivér _mellemrum

en: Enable _structural navigation
da: Aktivér _strukturel navigation

en: Enable _structural navigation in Say All
da: Aktivér _strukturel navigation i Oplæs Alt

en: Enable _word wrap
da: Aktivér ombrydning af o_rd

en: Enable ac_tion keys
da: Aktivér handl_ingstaster

en: Enable echo by _sentence
da: Aktivér _ekko en sætning ad gangen

en: Enable echo by _word
da: Aktivér _ekko et ord ad gangen

en: Enable echo by cha_racter
da: Aktivér _ekko et tegn ad gangen

en: Enable flash _messages
da: Aktivér øjebliks_meddelelser

en: Enable layout mode for content
da: Aktivér layouttilstand for indhold

en: Enable n_umeric keys
da: Aktivér n_umeriske taster

en: Enable non-spacing _diacritical keys
da: Aktivér _diakritiske taster som ikke optager plads

en: Enable sticky browse mode
da: Aktivér klæbende gennemsetilstand

en: Enable sticky focus mode
da: Aktivér klæbende fokustilstand

en: End of container.
da: Slutning af beholder.

en: End of row.
da: Slutning på række.

en: End of table
da: Slutning af tabel

en: Enter and exit flat review mode
da: Aktivér eller deaktivér tilstanden flad gennemgang

en: Enter learn mode.  Press escape to exit learn mode
da: Gå i tilstanden lær. Tryk på escape for at afslutte tilstanden lær

en: Entering flat review.
da: Går i flad gennemgang.

en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To view the screen reader’s documentation, press F1. To get a list of the screen reader’s default shortcuts, press F2. To get a list of the screen reader’s shortcuts for the current application, press F3. To exit learn mode, press the escape key.
da: Går i tilstanden lær. Tryk på en vilkårlig tast for at høre dens funktion. Tryk på F1 for at vise skærmlæserens dokumentation. Tryk på F2 for at få en liste over skærmlæserens standardgenveje. Tryk på F3 for at få en liste over skærmlæserens genveje for det nuværende program. Tryk på escape for at afslutte tilstanden lær.

en: Error: Could not create list of objects.
da: Fejl: Kunne ikke oprette liste over objekter.

en: Exiting learn mode.
da: Afslutter tilstanden lær.

en: Exiting list notification messages mode.
da: Afslutter tilstanden vis underretningsmeddelelser.

en: FILE
da: FIL

en: Feed of unknown size
da: Nyhedskilde af ukendt størrelse

en: Feed with %d article | Feed with %d articles
da[0]: Nyhedskilde med %d artikel
da[1]: Nyhedskilde med %d artikler

en: Find Options
da: Indstillinger for Find

en: Finished loading %s.
da: Færdig med at indlæse %s.

en: Finished loading.
da: Færdig med at indlæse.

en: Flash Message Settings
da: Indstillinger for øjebliksmeddelelser

en: Focus mode
da: Fokustilstand

en: Focus mode is sticky.
da: Fokustilstand er klæbende.

en: Force use of option
da: Gennemtving tilvalg

en: France French Grade 1
da: Fransk (Frankrig) niveau 1

en: France French Grade 2
da: Fransk (Frankrig) niveau 2

en: Freeze
da: Frys

en: General
da: Generelt

en: German Grade 0
da: Tysk niveau 0

en: German Grade 1
da: Tysk niveau 1

en: German Grade 2
da: Tysk niveau 2

en: Global Voice Settings
da: Globale indstillinger for stemme

en: Go down one cell
da: Gå en celle ned

en: Go left one cell
da: Gå en celle til venstre

en: Go right one cell
da: Gå en celle til højre

en: Go to bookmark
da: Gå til bogmærke

en: Go to end of container
da: Gå til slutningen af beholderen

en: Go to next blockquote
da: Gå til næste blokcitat

en: Go to next bookmark location
da: Gå til det næste bogmærkes position

en: Go to next button
da: Gå til næste knap

en: Go to next character
da: Gå til næste tegn

en: Go to next check box
da: Gå til næste afkrydsningsboks

en: Go to next clickable
da: Gå til næste klikbare

en: Go to next combo box
da: Gå til næste kombinationsboks

en: Go to next entry
da: Gå til næste indtastningsfelt

en: Go to next form field
da: Gå til næste formularfelt

en: Go to next heading
da: Gå til næste overskrift

en: Go to next heading at level %d
da: Gå til næste overskrift på niveau %d

en: Go to next image
da: Gå til næste billede

en: Go to next landmark
da: Gå til næste kendemærke

en: Go to next large object
da: Gå til næste store objekt

en: Go to next line
da: Gå til næste linje

en: Go to next link
da: Gå til næste link

en: Go to next list
da: Gå til næste liste

en: Go to next list item
da: Gå til næste listeelement

en: Go to next live region
da: Gå til næste liveområde

en: Go to next paragraph
da: Gå til næste afsnit

en: Go to next radio button
da: Gå til næste radioknap

en: Go to next separator
da: Gå til næste separator

en: Go to next table
da: Gå til næste tabel

en: Go to next unvisited link
da: Gå til næste ubesøgte link

en: Go to next visited link
da: Gå til næste besøgte link

en: Go to next word
da: Gå til næste ord

en: Go to previous blockquote
da: Gå til forrige blokcitat

en: Go to previous bookmark location
da: Gå til det forrige bogmærkes position

en: Go to previous button
da: Gå til forrige knap

en: Go to previous character
da: Gå til forrige tegn

en: Go to previous check box
da: Gå til forrige afkrydsningsboks

en: Go to previous clickable
da: Gå til forrige klikbare

en: Go to previous combo box
da: Gå til forrige kombinationsboks

en: Go to previous entry
da: Gå til forrige indtastningsfelt

en: Go to previous form field
da: Gå til forrige formularfelt

en: Go to previous heading
da: Gå til forrige overskrift

en: Go to previous heading at level %d
da: Gå til forrige overskrift på niveau %d

en: Go to previous image
da: Gå til forrige billede

en: Go to previous landmark
da: Gå til forrige kendemærke

en: Go to previous large object
da: Gå til forrige store objekt

en: Go to previous line
da: Gå til forrige linje

en: Go to previous link
da: Gå til forrige link

en: Go to previous list
da: Gå til forrige liste

en: Go to previous list item
da: Gå til forrige listeelement

en: Go to previous live region
da: Gå til forrige liveområde

en: Go to previous paragraph
da: Gå til forrige afsnit

en: Go to previous radio button
da: Gå til forrige radioknap

en: Go to previous separator
da: Gå til forrige separator

en: Go to previous table
da: Gå til forrige tabel

en: Go to previous unvisited link
da: Gå til forrige ubesøgte link

en: Go to previous visited link
da: Gå til forrige besøgte link

en: Go to previous word
da: Gå til forrige ord

en: Go to start of container
da: Gå til begyndelsen af beholderen

en: Go to the beginning of the line
da: Gå til begyndelsen af linjen

en: Go to the bottom of the file
da: Gå til slutningen af filen

en: Go to the end of the line
da: Gå til slutningen af linjen

en: Go to the first cell in a table
da: Gå til den første celle i en tabel

en: Go to the last cell in a table
da: Gå til den sidste celle i en tabel

en: Go to the last live region which made an announcement
da: Gå til den senest liveområde (live region) som fremkaldte en bekendtgørelse

en: Go to the next object
da: Gå til næste objekt

en: Go to the previous object
da: Gå til forrige objekt

en: Go to the top of the file
da: Gå til begyndelsen af filen

en: Go up one cell
da: Gå en celle op

en: Greek Grade 1
da: Græsk niveau 1

en: Hindi Grade 1
da: Hindi niveau 1

en: Hungarian 8 dot computer
da: Ungarsk 8-punktscomputer

en: Hungarian Grade 1
da: Ungarsk niveau 1

en: Hungarian Grade 2
da: Ungarsk niveau 2

en: Hyperlink Indicator
da: Indikator for hyperlink

en: I ACUTE
da: I ACCENT AIGU

en: I CIRCUMFLEX
da: I CIRKUMFLEKS

en: I GRAVE
da: I ACCENT GRAVE

en: I UMLAUT
da: I OMLYD

en: Icon panel
da: Ikonpanel

en: Increase the speech pitch
da: Hæv stemmens tonehøjde

en: Increase the speech rate
da: Hæv talehastigheden

en: Increase the speech volume
da: Hæv talelydstyrken

en: Italian Grade 1
da: Italiensk niveau 1

en: Key Binding
da: Tastebinding

en: Key Bindings
da: Tastebindinger

en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
da: Tastebinding slettet. Tryk på enter for at bekræfte.

en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
da: Tast bundet: %s. Tryk på enter for at bekræfte.

en: Keyboard Layout
da: Tastaturlayout

en: LEVEL %d
da: NIVEAU %d

en: Last row deleted.
da: Sidste række slettet.

en: Latvian Grade 1
da: Lettisk niveau 1

en: Layout mode.
da: Layouttilstand.

en: Learn mode.  Press escape to exit.
da: Tilstanden lær. Tryk på escape for at afslutte.

en: Leaving %d blockquote. | Leaving %d blockquotes.
da[0]: Forlader %d blokcitat.
da[1]: Forlader %d blokcitater.

en: Leaving %d list. | Leaving %d lists.
da[0]: Forlader %d liste.
da[1]: Forlader %d lister.

en: Leaving flat review.
da: Forlader flad gennemgang.

en: Line
da: En linje ad gangen

en: Line Down
da: Linje ned

en: Line Left
da: Linje venstre

en: Line Right
da: Linje højre

en: Line Up
da: Linje op

en: List of unknown size
da: Liste af ukendt størrelse

en: List with %d item | List with %d items
da[0]: Liste med %d element
da[1]: Liste med %d elementer

en: Live region support is off
da: Understøttelse af liveområder er slået fra

en: Live regions monitoring off
da: Overvågning af liveområder er slået fra

en: Live regions monitoring on
da: Overvågning af liveområder er slået til

en: Load profile
da: Indlæs profil

en: Load user profile
da: Indlæs brugerprofil

en: Loading.  Please wait.
da: Indlæser. Vent venligst.

en: M_ost
da: _Fleste

en: Mark in braille
da: Mærk i punktskrift

en: Mark the beginning of a text selection
da: Angiv begyndelsen af en tekstmarkering

en: Mark the end of a text selection
da: Angiv slutningen af en tekstmarkering

en: Match _entire word only
da: Søg kun efter h_ele ord

en: Message from chat room %s
da: Besked fra chatrum %s

en: Messages are _detailed
da: Meddelelser er _detaljerede

en: Messages are _persistent
da: Meddelelser er _vedvarende

en: Minimum length of matched text:
da: Minimumslængde på fundne tekst:

en: Misspelled word: %s
da: Stavefejl: %s

en: Monitor live regions
da: Overvåg liveområder

en: Mouse
da: Mus

en: Mouse over object not found.
da: Museaktiveret objekt ikke fundet.

en: Mouse review disabled.
da: Tilstanden musegennemgang deaktiveret.

en: Mouse review enabled.
da: Tilstanden musegennemgang aktiveret.

en: Move _down one
da: Flyt én ne_d

en: Move _up one
da: Flyt én o_p

en: Move flat review to the beginning of the next line
da: Flyt flad gennemgang til begyndelsen af den næste linje

en: Move flat review to the beginning of the previous line
da: Flyt flad gennemgang til begyndelsen af den forrige linje

en: Move flat review to the bottom left
da: Flyt flad gennemgang nederst til venstre

en: Move flat review to the end of the line
da: Flyt flad gennemgang til slutningen af linjen

en: Move flat review to the end position
da: Flyt flad gennemgang til slutpositionen

en: Move flat review to the home position
da: Flyt flad gennemgang til begyndelsespositionen

en: Move flat review to the next character
da: Flyt flad gennemgang til det næste tegn

en: Move flat review to the next item or word
da: Flyt flad gennemgang til det næste element eller ord

en: Move flat review to the previous character
da: Flyt flad gennemgang til det forrige tegn

en: Move flat review to the previous item or word
da: Flyt flad gennemgang til det forrige element eller ord

en: Move flat review to the word above the current word
da: Flyt flad gennemgang til ordet over det nuværende ord

en: Move flat review to the word below the current word
da: Flyt flad gennemgang til ordet under det nuværende ord

en: Move focus into and away from the current mouse over
da: Flyt fokus til og fra det nuværende museaktiverede element

en: Move to _bottom
da: Flyt n_ederst

en: Move to _top
da: Flyt _øverst

en: NAME
da: NAVN

en: Nesting level %d
da: Indlejringsniveau %d

en: Netherlands Dutch Grade 1
da: Hollandsk niveau 1

en: New chat tab %s
da: Nyt chatfaneblad %s

en: New item has been added
da: Nyt element er blevet tilføjet

en: No application has focus.
da: Intet program har fokus.

en: No files found.
da: Ingen filer fundet.

en: No focus
da: Intet fokus

en: No landmark found.
da: Intet kendemærke fundet.

en: No more blockquotes.
da: Ikke flere blokcitater.

en: No more buttons.
da: Ikke flere knapper.

en: No more check boxes.
da: Ikke flere afkrydsningsbokse.

en: No more clickables.
da: Ikke flere klikbare.

en: No more combo boxes.
da: Ikke flere kombinationsbokse.

en: No more entries.
da: Ikke flere indtastningsfelter.

en: No more form fields.
da: Ikke flere indtastningsfelter.

en: No more headings at level %d.
da: Ikke flere overskrifter på niveau %d.

en: No more headings.
da: Ikke flere overskrifter.

en: No more images.
da: Ikke flere billeder.

en: No more large objects.
da: Ikke flere store objekter.

en: No more links.
da: Ikke flere links.

en: No more list items.
da: Ikke flere listeelementer.

en: No more lists.
da: Ikke flere lister.

en: No more live regions.
da: Ikke flere liveområder.

en: No more paragraphs.
da: Ikke flere afsnit.

en: No more radio buttons.
da: Ikke flere radioknapper.

en: No more separators.
da: Ikke flere separatorer.

en: No more tables.
da: Ikke flere tabeller.

en: No more unvisited links.
da: Ikke flere ubesøgte links.

en: No more visited links.
da: Ikke flere besøgte links.

en: No notification messages
da: Ingen underretningsmeddelelser

en: No profiles found.
da: Ingen profiler fundet.

en: No selected text.
da: Ingen markeret tekst.

en: Non-uniform
da: Ikke ensartet

en: Norwegian Grade 0
da: Norsk niveau 0

en: Norwegian Grade 1
da: Norsk niveau 1

en: Norwegian Grade 2
da: Norsk niveau 2

en: Norwegian Grade 3
da: Norsk niveau 3

en: Not in a container.
da: Ikke i en beholder.

en: Not in a table.
da: Ikke i en tabel.

en: Not on a link.
da: Ikke på et link.

en: Not using flat review.
da: Bruger ikke flad gennemgang.

en: Notification
da: Underretning

en: O ACUTE
da: O ACCENT AIGU

en: O CIRCUMFLEX
da: O CIRKUMFLEKS

en: O GRAVE
da: O ACCENT GRAVE

en: O STROKE
da: Ø

en: O UMLAUT
da: O OMLYD

en: OPTION
da: TILVALG

en: Object mode.
da: Objekttilstand.

en: Onl_y speak changed lines during find
da: Oplæs kun _ændrede linjer under find

en: Only speak displayed text
da: Oplæs kun viste tekst

en: Open the Find dialog
da: Åbn dialogen Find

[ctx: OptionGroup]
en: Spell Check
da: Stavekontrol

en: Optional arguments
da: Valgfrie argumenter

en: Options:
da: Indstillinger:

en: Orca Screen Reader
da: Skærmlæseren Orca

en: Page Navigation
da: Sidenavigation

en: Page has %s.
da: Side har %s.

en: Pan the braille display to the left
da: Panorer punktskriftsdisplayet til venstre

en: Pan the braille display to the right
da: Panorer punktskriftsdisplayet til højre

en: Pass the next command on to the current application
da: Videresend den næste kommando til det på nuværende tidspunkt aktive program

en: Pasted contents from clipboard.
da: Indsatte indholdet fra udklipsholderen.

en: Perform left click on current flat review item
da: Udfør venstreklik på det nuværende element i flad gennemgang

en: Perform right click on current flat review item
da: Udfør højreklik på det nuværende element i flad gennemgang

en: Perform the basic Where Am I operation
da: Udfør den almindelige operation “hvor er jeg”

en: Perform the detailed Where Am I operation
da: Udfør den detaljerede operation “hvor er jeg”

en: Phonetically speak the current flat review character
da: Oplæs det nuværende tegn i flad gennemgang fonetisk

en: Phonetically spell the current flat review item or word
da: Stav det nuværende element eller ord i flad gennemgang fonetisk

en: Phonetically spell the current flat review line
da: Stav den nuværende linje i flad gennemgang fonetisk

en: Pi_tch:
da: Tonehøj_de:

en: Polish Grade 1
da: Polsk niveau 1

en: Portuguese Grade 1
da: Portugisisk niveau 1

en: Present Unless
da: Præsenter med mindre

en: Present _context of error
da: Præsenter fejlens kontekst

en: Present current date
da: Præsenter aktuel dato

en: Present current time
da: Præsenter aktuel klokkeslæt

en: Present last notification message
da: Præsenter seneste underretningsmeddelelse

en: Present notification messages list
da: Præsenter underretningsmeddelelsesliste

en: Present previous notification message
da: Præsenter forrige underretningsmeddelelse

en: Present size and location of current object
da: Præsenter det nuværende objekts størrelse og placering

en: Present the contents of the input line
da: Præsenter indholdet af indtastningsfeltet

en: Press alt+f6 to give focus to child windows.
da: Tryk på alt+f6 for at give fokus til undervinduer.

en: Press h for help.
da: Tryk på h for hjælp.

en: Press space to expand, and use up and down to select an item.
da: Tryk på mellemrumstast for at udvide, og brug op og ned for at vælge et element.

en: Press space to toggle.
da: Tryk på mellemrumstast for at ændre tilstand.

en: Prevent use of option
da: Brug ikke tilvalg

en: Print the known running applications
da: Udskriv de kørende programmer som er kendt

en: Process a cursor routing key
da: Behandl en markørguidningstast

en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
da: Profilen %s findes allerede.
    Vil du fortsætte med at opdatere den eksisterende profil med disse nye ændringer?

en: Profile could not be loaded: %s
da: Profilen kunne ikke blive indlæst: %s

en: Profile set to %s.
da: Profil indstillet til %s.

en: Profiles
da: Profiler

en: Progress Bar Updates
da: Opdateringer af statuslinjer

en: Progress bar %d.
da: Statuslinje %d.

[ctx: ProgressBar]
en: All
da: Alle

[ctx: ProgressBar]
en: Application
da: Program

[ctx: ProgressBar]
en: Frequency (secs):
da: Interval (sek.):

[ctx: ProgressBar]
en: Window
da: Vindue

en: Pronunciation
da: Udtale

en: Pronunciation Dictionary
da: Udtaleordbog

en: Provide chat room specific _message histories
da: Giv _meddelelseshistorik som er chatrumsspecifik

en: Provide chat room specific message histories.
da: Giv meddelelseshistorik som er chatrumsspecifik.

en: Punctuation Level
da: Tegnsætningsniveau

en: Punctuation level set to all.
da: Niveau for tegnsætning indstillet til alle.

en: Punctuation level set to most.
da: Niveau for tegnsætning indstillet til flest.

en: Punctuation level set to none.
da: Niveau for tegnsætning indstillet til ingen.

en: Punctuation level set to some.
da: Niveau for tegnsætning indstillet til nogle.

en: Quit the screen reader
da: Afslut skærmlæseren

en: Read the attributes associated with the current text character
da: Læs det nuværende tegns attributter

en: Remove user profile
da: Fjern brugerprofil

en: Replace a currently running instance of this screen reader
da: Erstat en kørende instans af skærmlæseren

en: Replacement String
da: Erstatningsstreng

en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
da: Indrapporter fejl til orca-list@gnome.org.

en: Return to object with keyboard focus
da: Vend tilbage til objekt med tastaturfokus

en: Review live region announcement
da: Gennemgå beskeder fra liveområder

en: Route the pointer to the current item
da: Guid markøren til det nuværende element

en: Row %(row)d, column %(column)d.
da: Række %(row)d, kolonne %(column)d.

en: Row %s selected
da: Række %s markeret

en: Row %s unselected
da: Række %s afmarkeret

en: Row deleted.
da: Række slettet.

en: Row inserted at the end of the table.
da: Række tilføjet i slutningen af tabellen.

en: Row inserted.
da: Række indsat.

en: Rows %s through %s selected
da: Række %s til %s markeret

en: Rows %s through %s unselected
da: Række %s til %s afmarkeret

en: Rows reordered
da: Rækker flyttet om

en: S_peak colors as names
da: Oplæs fa_rver som navne

en: Save Profile As
da: Gem profil som

en: Save Profile As Conflict
da: Gem profil som konflikt

en: Save _As
da: _Gem som

en: Save bookmarks
da: Gem bogmærker

en: Say All
da: Oplæs Alt

en: Say All B_y:
da: Oplæs A_lt:

en: Screen Reader Find Dialog
da: Skærmlæserens dialog Find

en: Screen Reader Preferences
da: Skærmlæserindstillinger

en: Screen Reader Preferences for %s
da: Skærmlæserindstillinger for %s

en: Screen Reader _Modifier Key(s):
da: _Ændringstaster for skærmlæser:

en: Screen reader off.
da: Skærmlæser slået fra.

en: Screen reader on.
da: Skærmlæser slået til.

en: Screen reader settings reloaded.
da: Skærmlæserens indstillinger genindlæst.

en: Screen reader version %s.
da: Skærmlæser version %s.

en: Search _backwards
da: Søg _baglæns

en: Search complete.
da: Søgning fuldført.

en: Search direction:
da: Søgeretning:

en: Search for the next instance of a string
da: Søg efter næste forekomst af en streng

en: Search for the previous instance of a string
da: Søg efter tidligere forekomst af en streng

en: Search for:
da: Søg efter:

en: Searching.
da: Søger.

en: Selected text is: %s
da: Markeret tekst er: %s

en: Selection Indicator
da: Indikator for markering

en: Selection deleted.
da: Markering slettet.

en: Selection restored.
da: Markering gendannet.

en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
da: Send fejlsøgningsinformation til debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out

en: Send debug output to the specified file
da: Send fejlsøgningsinformation til den angivne fil

en: Sentence
da: En sætning ad gangen

en: Set default live region politeness level to off
da: Sæt standardhøflighedsniveau for liveområder til “fra”

en: Set the column to use as dynamic row headers
da: Sæt kolonne som skal bruges som dynamisk rækkeoverskrift

en: Set the row to use as dynamic column headers
da: Sæt række som skal bruges som dynamisk kolonneoverskrift

en: Set up user preferences (GUI version)
da: Opsætning af brugerindstillinger (grafisk version)

en: Set up user preferences (text version)
da: Opsætning af brugerindstillinger (tekstversion)

en: Shift
da: Skift

en: Show this help message and exit
da: Vis denne hjælpemeddelelse og afslut

en: Six Dots
da: Seks punkter

en: Size: %d, %d. Location: %d, %d.
da: Størrelse: %d, %d. Placering: %d, %d.

en: Skip _blank cells
da: Spring _tomme celler over

en: So_me
da: No_gle

en: Spanish Grade 1
da: Spansk niveau 1

en: Spea_k object mnemonics
da: Oplæs ob_jektets genvejstaster

en: Speak
da: Oplæs

en: Speak _cell
da: Oplæs _celle

en: Speak _cell coordinates
da: Oplæs _cellekoordinater

en: Speak _description
da: Oplæs _beskrivelse

en: Speak _indentation and justification
da: Oplæs _indrykning og justering

en: Speak _misspelled-word indicator
da: Oplæs markør for _stavefejl

en: Speak _multiple cell spans
da: Oplæs udstrækning over _flere celler

en: Speak _none
da: Oplæs _intet

en: Speak _numbers as digits
da: Oplæs tal som _cifre

en: Speak and braille a previous chat room message
da: Oplæs og vis med punktskrift en tidligere meddelelse fra chatrum

en: Speak blank lines
da: Oplæs tomme linjer

en: Speak cell
da: Oplæs celle

en: Speak child p_osition
da: Oplæs placeringen af _underpunkt

en: Speak entire document
da: Oplæs hele dokumentet

en: Speak entire window using flat review
da: Oplæs hele vinduet vha. flad gennemgang

en: Speak full row in _GUI tables
da: Oplæs hele rækker i tabeller i _brugerflade

en: Speak full row in _document tables
da: Oplæs hele rækker i tabeller i _dokumenter

en: Speak full row in sp_readsheets
da: Oplæs hele rækker i _regneark

en: Speak link details
da: Oplæs linkdetaljer

en: Speak messages from
da: Oplæs meddelelser fra

en: Speak multicase strings as wor_ds
da: Oplæs strenge med en _blanding af store og små bogstaver som ord

en: Speak numbers as digits.
da: Oplæs tal som cifre.

en: Speak numbers as words.
da: Oplæs tal som ord.

en: Speak object under mo_use
da: Oplæs objekt _under mus

en: Speak results during _find
da: Oplæs resultater under _find

en: Speak row
da: Oplæs række

en: Speak spreadsheet cell coordinates
da: Oplæs regnearkscellekoordinater

en: Speak the current flat review character
da: Oplæs det nuværende tegn i flad gennemgang

en: Speak the current flat review item or word
da: Oplæs det nuværende element eller ord i flad gennemgang

en: Speak the current flat review line
da: Oplæs den nuværende linje i flad gennemgang

en: Speak the current flat review object
da: Oplæs det nuværende element i flad gennemgang

en: Speak the current selection
da: Oplæs den nuværende markering

en: Speak the status bar
da: Oplæs statuslinjen

en: Speak the title bar
da: Oplæs titellinjen

en: Speak tutorial messages
da: Oplæs vejledende meddelelser

en: Speak unicode value of the current flat review character
da: Oplæs unicodeværdien for det nuværende tegn i flad gennemgang

en: Speaking of indentation and justification disabled.
da: Oplæsning af indrykning og justering er deaktiveret.

en: Speaking of indentation and justification enabled.
da: Oplæsning af indrykning og justering er aktiveret.

en: Speech
da: Tale

[ctx: Speech]
en: Verbosity level: brief
da: Uddybningsniveau: kortfattet

[ctx: Speech]
en: Verbosity level: verbose
da: Uddybningsniveau: uddybet

en: Speech _system:
da: _Talesystem:

en: Speech disabled.
da: Tale slået fra.

en: Speech enabled.
da: Tale slået til.

en: Speech is unavailable.
da: Tale er ikke tilgængelig.

en: Speech synthesi_zer:
da: Talesynthesi_zer:

en: Spell _error
da: Stav _fejl

en: Spell _suggestion
da: Stav _forslag

en: Spell the current flat review item or word
da: Stav det nuværende element eller ord i flad gennemgang

en: Spell the current flat review line
da: Stav den nuværende linje i flad gennemgang

en: Spoken Context
da: Kontekst for oplæsning

en: Start from:
da: Start fra:

en: Start-up Profile:
da: Opstartsprofil:

en: Status bar not found
da: Statuslinje ikke fundet

en: Structural navigation keys off.
da: Taster til strukturel navigation er slået fra.

en: Structural navigation keys on.
da: Taster til strukturel navigation er slået til.

en: Swedish Grade 1
da: Svensk niveau 1

en: Switch between browse mode and focus mode
da: Skift mellem gennemse- og fokustilstand

en: Switch between native and screen-reader caret navigation
da: Skift mellem den indbyggede og skærmlæserens markørnavigation

en: TREE LEVEL %d
da: TRÆNIVEAU %d

en: Table Navigation
da: Tabelnavigation

en: Text Attributes
da: Tekstattributter

en: Text attributes
da: Tekstattributter

en: Text unselected.
da: Tekst afmarkeret.

en: The application is controlling the caret.
da: Programmet styrer markøren.

en: The following are not valid:
da: Følgende er ikke gyldige:

en: The key entered is already bound to %s
da: Den opgivne tast er allerede bundet til %s

en: The keybinding has been removed.
da: Tastebindingen er blevet slettet.

en: The new key is: %s
da: Den nye tast er: %s

en: The screen reader is controlling the caret.
da: Skærmlæseren styrer markøren.

en: Time and Date
da: Klokkeslæt og dato

en: To activate press return.
da: Tryk på retur for at aktivere.

en: To activate press space.
da: Tryk på mellemrumstast for at aktivere.

en: To collapse, press shift plus left.
da: Tryk på skift plus venstre for at folde sammen.

en: To decrease press left arrow, to increase press right arrow. To go to minimum press home, and for maximum press end.
da: Tryk på venstre pil for at formindske, tryk på højre pil for at forøge. Tryk på home for at gå til minimum og tryk på end for at gå til maksimum.

en: To enable focus mode press %s.
da: Tryk på %s for at aktivere fokustilstand.

en: To enter sub menu, press right arrow.
da: Tryk på højre pil for at gå ind i undermenu.

en: To expand, press shift plus right.
da: Tryk på skift plus højre for at folde ud.

en: To get to the system menus press the alt+f1 key.
da: Tryk på alt+f1 for at få adgang til systemets menuer.

en: To move to items, use either the arrow keys or type ahead searching.
da: Brug piletaster eller søg ved at påbegynde skrivning for at flytte til elementer.

en: To navigate, press left or right arrow. To move through items press up or down arrow.
da: Tryk på venstre eller højre pil for at navigere. Tryk på op eller ned pil for at gå igennem elementer.

en: Toggle layout mode
da: Layouttilstand til/fra

en: Toggle mouse review mode
da: Tilstanden musegennemgang til/fra

en: Toggle speech verbosity level
da: Skift uddybningsniveau for tale

en: Toggle structural navigation keys
da: Taster til strukturel navigation til/fra

en: Toggle the silencing of speech
da: Slå lyden fra tale til eller fra

en: Toggle the speaking of indentation and justification
da: Slå oplæsning af indrykning og justering til/fra

en: Toggle whether to read just the current table cell or the whole row
da: Vælg mellem kun at læse nuværende celle eller hele rækken

en: Toggle whether we announce when our buddies are typing
da: Bekendtgør når vores venner skriver til/fra

en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room
da: Foranstilling af navnet på chatrummet til meddelelserne til/fra

en: Toggle whether we provide chat room specific message histories
da: Chatrumsspecifik meddelelseshistorik til/fra

en: Top Left
da: Øverst til venstre

en: Top of column.
da: Øverst i kolonne.

en: Top of window
da: Øverst i vindue

en: Turn contracted braille on and off
da: Slå forkortet punktskrift til og fra

en: Type in text.
da: Skriv tekst.

en: U ACUTE
da: U ACCENT AIGU

en: U CIRCUMFLEX
da: U CIRKUMFLEKS

en: U GRAVE
da: U ACCENT GRAVE

en: U UMLAUT
da: U OMLYD

en: U.K. English Grade 1
da: Engelsk (Storbritannien) niveau 1

en: U.K. English Grade 2
da: Engelsk (Storbritannien) niveau 2

en: U.S. English Grade 1
da: Engelsk (USA) niveau 1

en: U.S. English Grade 2
da: Engelsk (USA) niveau 2

en: Unable to get calculator display
da: Kan ikke få fat i lommeregnerens display

en: Unbound
da: Ubundne

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Usage:
da: Brug:

en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
da: Benyt pil op og pil ned til at flytte gennem listen. Tryk på escape for at afslutte.

en: Use Up, Down, Home or End to navigate in the list.
    Press Escape to exit.
    Press Space to repeat the last message read.
    Press one digit to read a specific message.
da: Brug op, ned, home eller end for at navigere i listen.
    Tryk på escape for at afslutte.
    Tryk på mellemrumstast for at gentage den sidste læste meddelelse.
    Tryk på et tal for at få læst en bestemt meddelelse.

en: Use alternate directory for user preferences
da: Brug alternativ mappe til brugerindstillingerne

en: Use arrow keys to change.
da: Brug piletaster for at ændre.

en: Use left and right to view other tabs.
da: Brug venstre og højre for at se andre faneblade.

en: Use up and down to select an item.
da: Brug op eller ned for at vælge et element.

en: Use up or down arrow to select value. Or type in the desired numerical value.
da: Brug op eller ned pil for at vælge en værdi eller skriv den ønskede numeriske værdi.

en: User Profile Conflict!
da: Konflikt ved brugerprofiler!

en: Ver_bose
da: Uddybe_t

en: Verbosity
da: Uddybningsniveau

en: Version of this application
da: Programmets version

en: Vo_lume:
da: _Lydstyrke:

en: Voice
da: Stemme

en: Voice Type Settings
da: Indstillinger for stemmetype

[ctx: VoiceType]
en: Default
da: Standard

[ctx: VoiceType]
en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Welsh Grade 1
da: Walisisk niveau 1

en: Welsh Grade 2
da: Walisisk niveau 2

en: Width: %d. Height: %d. %d from left. %d from top.
da: Bredde: %d. Højde: %d. %d fra venstre. %d fra oven.

en: Window
da: Vindue

en: Wrapping to bottom.
da: Fortsætter fra slutningen.

en: Wrapping to top.
da: Fortsætter fra begyndelsen.

en: Y ACUTE
da: Y ACCENT AIGU

en: Y UMLAUT
da: Y OMLYD

en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
da: Du har allerede en instans af Orca-indstillingsdialogen åben.
    Luk den venligst ned før du starter en ny.

en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
da: Du er ved at ændre den aktive profil. Hvis du netop
    har foretaget ændringer i dine indstillinger, vil disse blive
    forkastet ved profilindlæsning.
    
    Forsæt med at indlæse profil og forkast tidligere ændringer?

en: You are about to remove profile %s. All unsaved settings and settings saved in this profile will be lost. Do you want to continue and remove this profile and all related settings?
da: Du er ved at fjerne profilen %s. Alle indstillinger, som ikke er gemt, og indstillingerne gemt i denne profil vil gå tabt. Vil du fjerne denne profil og alle tilhørende indstillinger?

en: _Abbreviated role names
da: _Forkortede rollenavne

en: _Activate
da: _Aktivér

en: _All
da: All_e

en: _Apply
da: _Anvend

en: _Braille updates
da: _Punktskrift ved opdateringer

en: _Cancel
da: A_nnullér

en: _Capitalization style:
da: Stil _for ord med stort:

en: _Close
da: _Luk

en: _Delete
da: _Slet

en: _Desktop
da: _Stationær

en: _Enable Contracted Braille
da: Aktivér forkortet _punktskrift

en: _Enable speech
da: Aktivér _tale

en: _Find
da: _Søg

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Jump to
da: Hop _til

en: _Language:
da: Sp_rog:

en: _Laptop
da: _Bærbar

en: _Load
da: _Indlæs

en: _Match case
da: Forskel på store/små _bogstaver

en: _New entry
da: Ny _indtastning

en: _Person:
da: P_erson:

en: _Present summary of a page when it is first loaded
da: Præsenter o_psummering af en side når den først indlæses

en: _Present tooltips
da: Præsenter _værktøjstips

en: _Profile Name:
da: _Profilnavn:

en: _Rate:
da: Hast_ighed:

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Reset
da: N_ulstil

en: _Search for:
da: Søg _efter:

en: _Speak Chat Room name
da: Oplæ_s navnet på chatrummet

en: _Speak all
da: _Oplæs alt

en: _Speak updates
da: Oplæs o_pdateringer

en: _System messages are detailed
da: _Systemmeddelelser er detaljerede

en: _Time format:
da: Format for _klokkeslæt:

en: _Top of window
da: _Øverst i vindue

en: _Voice type:
da: _Stemmetype:

en: _Wrap around
da: _Forfra når slutningen er nået

en: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu
da: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu, æ : ægir, ø : ødis, å : åse

en: a acute
da: a accent aigu

en: a circumflex
da: a cirkumfleks

en: a e
da: æ

en: a grave
da: a accent grave

en: a ring
da: å

en: a umlaut
da: a omlyd

en: acute
da: accent aigu

en: all items selected
da: alle elementer valgt

en: alrt
da: bskd

en: and
da: og

en: announce when your buddies are typing.
da: bekendtgør når dine venner skriver.

en: apostrophe
da: apostrof

en: app
da: prg

en: arw
da: pil

en: at
da: snabel-a

en: backslash
da: omvendt skråstreg

en: backspace
da: tilbagetast

en: black diamond
da: sort diamant

en: black square
da: sort firkant

en: blank
da: tom

en: bold
da: fed

en: bookmark entered
da: bogmærke oprettet

en: bookmarks could not be saved
da: bogmærker kunne ikke gemmes

en: bookmarks saved
da: bogmærker gemt

[ctx: braille dots]
en: _None
da: _Ingen

en: broken bar
da: brudt streg

en: btn
da: knp

en: bullet
da: punkt

en: c cedilla
da: c cedille

en: cal
da: kal

[ctx: capitalization style]
en: Icon
da: Ikon

[ctx: capitalization style]
en: None
da: Intet

[ctx: capitalization style]
en: Spell
da: Stav

[ctx: capitalization style]
en: icon
da: ikon

[ctx: capitalization style]
en: none
da: ingen

[ctx: capitalization style]
en: spell
da: stav

en: caret
da: cirkumflekstegn

en: cbo
da: kmb

en: cedilla
da: cedille

[ctx: cell]
en: %s selected
da: %s markeret

[ctx: cell]
en: %s through %s selected
da: %s til %s markeret

[ctx: cell]
en: %s through %s unselected
da: %s til %s afmarkeret

[ctx: cell]
en: %s unselected
da: %s afmarkeret

en: cents
da: cent

en: check mark
da: afkrydsningstegn

[ctx: checkbox]
en: checked
da: tilvalgt

[ctx: checkbox]
en: not checked
da: fravalgt

[ctx: checkbox]
en: partially checked
da: delvist tilvalgt

en: chk
da: akf

en: circumflex
da: cirkumfleks

en: clickable
da: klikbar

[ctx: clipboard]
en: copied
da: kopieret

[ctx: clipboard]
en: cut
da: klip

[ctx: clipboard]
en: pasted
da: indsatte

en: clrchsr
da: frvlgr

en: cnv
da: lrd

en: colhdr
da: kolos

en: collapsed
da: slået sammen

en: colon
da: kolon

[ctx: color name]
en: alice blue
da: aliceblå

[ctx: color name]
en: antique white
da: antik hvid

[ctx: color name]
en: aquamarine
da: akvamarin

[ctx: color name]
en: azure
da: azurblå

[ctx: color name]
en: bisque
da: biskuit

[ctx: color name]
en: black
da: sort

[ctx: color name]
en: blanched almond
da: blancheret mandel

[ctx: color name]
en: blue
da: blå

[ctx: color name]
en: blue violet
da: blåviolet

[ctx: color name]
en: brown
da: brun

[ctx: color name]
en: burlywood
da: kraftig træ

[ctx: color name]
en: cadet blue
da: kadetblå

[ctx: color name]
en: chocolate
da: chokolade

[ctx: color name]
en: coral
da: koral

[ctx: color name]
en: cornflower blue
da: kornblomstblå

[ctx: color name]
en: cornsilk
da: majsgul

[ctx: color name]
en: crimson
da: karminrød

[ctx: color name]
en: dark blue
da: mørk blå

[ctx: color name]
en: dark cyan
da: mørk cyan

[ctx: color name]
en: dark goldenrod
da: mørk gyldenris

[ctx: color name]
en: dark gray
da: mørk grå

[ctx: color name]
en: dark green
da: mørk grøn

[ctx: color name]
en: dark khaki
da: mørk kaki

[ctx: color name]
en: dark magenta
da: mørk magenta

[ctx: color name]
en: dark olive green
da: mørk olivengrøn

[ctx: color name]
en: dark orange
da: mørk orange

[ctx: color name]
en: dark orchid
da: mørk orkidé

[ctx: color name]
en: dark red
da: mørk rød

[ctx: color name]
en: dark salmon
da: mørk laks

[ctx: color name]
en: dark sea green
da: mørk havgrøn

[ctx: color name]
en: dark slate blue
da: mørk skifferblå

[ctx: color name]
en: dark slate gray
da: mørk skiffergrå

[ctx: color name]
en: dark turquoise
da: mørk turkis

[ctx: color name]
en: dark violet
da: mørk violet

[ctx: color name]
en: deep pink
da: dyb pink

[ctx: color name]
en: deep sky blue
da: dyb himmelblå

[ctx: color name]
en: dim gray
da: dæmpet grå

[ctx: color name]
en: dodger blue
da: dodgerblå

[ctx: color name]
en: fire brick
da: murstensrød

[ctx: color name]
en: floral white
da: blomsterhvid

[ctx: color name]
en: forest green
da: skovgrøn

[ctx: color name]
en: ghost white
da: spøgelseshvid

[ctx: color name]
en: gold
da: guld

[ctx: color name]
en: goldenrod
da: gyldenris

[ctx: color name]
en: gray
da: grå

[ctx: color name]
en: green
da: grøn

[ctx: color name]
en: green yellow
da: grøngul

[ctx: color name]
en: honeydew
da: honningdug

[ctx: color name]
en: hot pink
da: varm pink

[ctx: color name]
en: indian red
da: indisk rød

[ctx: color name]
en: indigo
da: indigoblå

[ctx: color name]
en: ivory
da: elfenben

[ctx: color name]
en: khaki
da: kaki

[ctx: color name]
en: lavender
da: lavendel

[ctx: color name]
en: lavender blush
da: lavendelrødmen

[ctx: color name]
en: lawn green
da: plænegrøn

[ctx: color name]
en: lemon chiffon
da: citronchiffon

[ctx: color name]
en: light blue
da: lys blå

[ctx: color name]
en: light coral
da: lys koral

[ctx: color name]
en: light cyan
da: lys cyan

[ctx: color name]
en: light goldenrod yellow
da: lys gyldenrisgul

[ctx: color name]
en: light gray
da: lys grå

[ctx: color name]
en: light green
da: lys grøn

[ctx: color name]
en: light pink
da: lys pink

[ctx: color name]
en: light salmon
da: lys laks

[ctx: color name]
en: light sea green
da: lys havgrøn

[ctx: color name]
en: light sky blue
da: lys himmelblå

[ctx: color name]
en: light slate gray
da: lys skiffergrå

[ctx: color name]
en: light steel blue
da: lys stålblå

[ctx: color name]
en: light yellow
da: lys gul

[ctx: color name]
en: lime green
da: limegrøn

[ctx: color name]
en: linen
da: linned

[ctx: color name]
en: maroon
da: rødbrun

[ctx: color name]
en: medium aquamarine
da: medium akvamarin

[ctx: color name]
en: medium blue
da: medium blå

[ctx: color name]
en: medium orchid
da: medium orkidé

[ctx: color name]
en: medium purple
da: medium lilla

[ctx: color name]
en: medium sea green
da: medium havgrøn

[ctx: color name]
en: medium slate blue
da: medium skifferblå

[ctx: color name]
en: medium spring green
da: medium forårsgrøn

[ctx: color name]
en: medium turquoise
da: medium turkis

[ctx: color name]
en: medium violet red
da: medium violetrød

[ctx: color name]
en: midnight blue
da: midnatsblå

[ctx: color name]
en: mint cream
da: crememintgrøn

[ctx: color name]
en: misty rose
da: dugget rose

[ctx: color name]
en: moccasin
da: mokkasin

[ctx: color name]
en: navajo white
da: navajohvid

[ctx: color name]
en: navy
da: marineblå

[ctx: color name]
en: old lace
da: gammel knipling

[ctx: color name]
en: olive
da: olivengrøn

[ctx: color name]
en: olive drab
da: drap olivengrøn

[ctx: color name]
en: orange red
da: orangerød

[ctx: color name]
en: orchid
da: orkidé

[ctx: color name]
en: pale goldenrod
da: svag gyldenris

[ctx: color name]
en: pale green
da: svag grøn

[ctx: color name]
en: pale turquoise
da: svag turkis

[ctx: color name]
en: pale violet red
da: svag violetrød

[ctx: color name]
en: papaya whip
da: pisket papaya

[ctx: color name]
en: peach puff
da: ferskenkød

[ctx: color name]
en: plum
da: blomme

[ctx: color name]
en: powder blue
da: pulverblå

[ctx: color name]
en: purple
da: lilla

[ctx: color name]
en: red
da: rød

[ctx: color name]
en: rosy brown
da: rosenbrun

[ctx: color name]
en: royal blue
da: kongelig blå

[ctx: color name]
en: saddle brown
da: saddelbrun

[ctx: color name]
en: salmon
da: laks

[ctx: color name]
en: sandy brown
da: sandet brun

[ctx: color name]
en: sea green
da: havgrøn

[ctx: color name]
en: seashell
da: strandskal

[ctx: color name]
en: silver
da: sølv

[ctx: color name]
en: sky blue
da: himmelblå

[ctx: color name]
en: slate blue
da: skifferblå

[ctx: color name]
en: slate gray
da: skiffergrå

[ctx: color name]
en: snow
da: sne

[ctx: color name]
en: spring green
da: forårsgrøn

[ctx: color name]
en: steel blue
da: stålblå

[ctx: color name]
en: tan
da: solbrun

[ctx: color name]
en: teal
da: grønblå

[ctx: color name]
en: thistle
da: tidsel

[ctx: color name]
en: tomato
da: tomat

[ctx: color name]
en: turquoise
da: turkis

[ctx: color name]
en: wheat
da: hvede

[ctx: color name]
en: white
da: hvid

[ctx: color name]
en: white smoke
da: hvid røg

[ctx: color name]
en: yellow
da: gul

[ctx: color name]
en: yellow green
da: gulgrøn

en: column %(index)d of %(total)d
da: kolonne %(index)d af %(total)d

en: column %d
da: kolonne %d

en: comma
da: komma

[ctx: command]
en: redo
da: omgør

[ctx: command]
en: undo
da: fortryd

[ctx: content]
en: deletion end
da: slut på sletning

[ctx: content]
en: deletion start
da: start på sletning

[ctx: content]
en: highlight end
da: slut på fremhævning

[ctx: content]
en: highlight start
da: start på fremhævning

[ctx: content]
en: insertion end
da: slut på indsættelse

[ctx: content]
en: insertion start
da: start på indsættelse

[ctx: content]
en: suggestion end
da: slut på forslag

en: copyright
da: ophavsret

en: cptn
da: blte

en: cube root of
da: kubikrod af

en: currency sign
da: valutasymbol

en: dagger
da: daggert

en: dash
da: bindestreg

en: degrees
da: grader

en: details for %s
da: detaljer for %s

en: diaeresis
da: diærese

en: different site
da: andet websted

en: dip
da: map

en: divided by
da: divideret med

en: document selected from cursor position
da: dokument valgt fra markørposition

en: document selected to cursor position
da: dokument valgt indtil markørposition

en: document unselected from cursor position
da: dokumentmarkering fjernet fra markørposition

en: document unselected to cursor position
da: dokumentmarkering fjernet indtil markørposition

en: dot
da: punktum

en: double click
da: dobbeltklik

en: double dagger
da: dobbelt daggert

en: double low quote
da: dobbelt lavt citationstegn

en: double prime
da: dobbeltmærke

en: down
da: ned

en: draw
da: tegn

en: e acute
da: e accent aigu

en: e circumflex
da: e cirkumfleks

en: e grave
da: e accent grave

en: e umlaut
da: e omlyd

en: editable combo box
da: redigérbar kombinationsboks

en: editable content
da: redigerbart indhold

en: edtbr
da: regl

en: emb
da: inl

en: empty
da: tom

en: en dash
da: N tankestreg

en: enter new key
da: tryk på ny tast

en: entire document selected
da: hele dokumentet markeret

en: entire document unselected
da: hele dokumentet afmarkeret

en: equals
da: lig med

[ctx: error]
en: grammar
da: grammatik

[ctx: error]
en: invalid
da: ugyldig

[ctx: error]
en: invalid entry
da: ugyldig indtastning

[ctx: error]
en: invalid grammar
da: ugyldig grammatik

[ctx: error]
en: invalid spelling
da: ugyldig stavning

[ctx: error]
en: spelling
da: stavning

en: exclaim
da: udråbstegn

en: expanded
da: udvidet

en: faster.
da: hurtigere.

en: fchsr
da: filv

en: flr
da: udf

en: fnt
da: stv

en: fraction end
da: brøk slut

en: fraction start
da: brøk start

en: fraction without bar, start
da: brøk uden streg start

en: frm
da: ram

en: ftr
da: sfd

[ctx: generic name]
en: application
da: program

en: gpn
da: glp

en: grave
da: accent grave

en: grayed
da: inaktiveret

en: greater
da: større end

en: h%d
da: o%d

en: has details in %s
da: har detaljer i %s

en: has formula
da: har formel

en: has long description
da: har lang beskrivelse

en: hdng
da: os

en: hdr
da: shd

en: heavy check mark
da: fed afkrydsningstegn

en: higher.
da: højere.

en: horizontal
da: vandret

en: horizontal scroll bar
da: vandret rullebjælke

en: horizontal slider
da: vandret skyder

en: horizontal splitter
da: vandret opdeler

en: hyphen bullet
da: bindestregspunkt

en: i acute
da: i accent aigu

en: i circumflex
da: i cirkumfleks

en: i grave
da: i accent grave

en: i umlaut
da: i omlyd

en: icn
da: ikon

en: ifrm
da: inrm

en: image map link
da: billedkortlink

en: img
da: bld

en: inaccessible
da: utilgængeligt

[ctx: indentation and justification]
en: Disabled
da: Deaktiveret

[ctx: indentation and justification]
en: Enabled
da: Aktiveret

en: inverted exclamation point
da: omvendt udråbstegn

en: inverted question mark
da: omvendt spørgsmålstegn

en: item %(index)d
da: element %(index)d

[ctx: key echo]
en: None
da: Intet

[ctx: key echo]
en: key
da: tast

[ctx: key echo]
en: key and word
da: tast og ord

[ctx: key echo]
en: sentence
da: sætning

[ctx: key echo]
en: word
da: ord

[ctx: key echo]
en: word and sentence
da: ord og sætning

[ctx: keybindings]
en: Default
da: Standard

[ctx: keybindings]
en: Modified
da: Ændret

[ctx: keyboard]
en: Shift
da: Skift

en: lbl
da: etk

en: leaving blockquote.
da: forlader blokcitat.

en: leaving details.
da: forlader detaljer.

en: leaving form.
da: forlader formular.

en: leaving list.
da: forlader liste.

en: leaving panel.
da: forlader panel.

en: leaving table.
da: forlader tabel.

en: leaving tooltip.
da: forlader værktøjstip.

en: left
da: venstre

en: left alt
da: venstre alt

en: left brace
da: venstre krøllet parentes

en: left bracket
da: venstre kantparentes

en: left control
da: venstre ctrl

en: left double angle bracket
da: dobbelt mindre end tegn

en: left double quote
da: venstre dobbelt citationstegn

en: left meta
da: venstre meta

en: left paren
da: venstre parentes

en: left shift
da: venstre skift

en: left single quote
da: venstre enkelt citationstegn

en: left super
da: venstre super

en: left tab
da: venstre tab

en: less
da: mindre end

en: line selected down from cursor position
da: linje valgt ned fra markørposition

en: line selected from start to previous cursor position
da: linje valgt fra start til tidligere markørposition

en: line selected to end from previous cursor position
da: linje valgt til slutningen fra tidligere markørposition

en: line selected up from cursor position
da: linje valgt op fra markørposition

en: line unselected down from cursor position
da: linjemarkering fjernet fra markørposition og ned

en: line unselected up from cursor position
da: linjemarkering fjernet fra markørposition og op

[ctx: link state]
en: unvisited
da: ubesøgt

[ctx: link state]
en: visited
da: besøgt

[ctx: listitem]
en: not selected
da: ikke valgt

en: live regions politeness levels restored
da: indstillinger for høflighedsniveau for liveområder gendannet

[ctx: location]
en: Not found
da: Ikke fundet

[ctx: locking key state]
en: off
da: fra

[ctx: locking key state]
en: on
da: til

en: logical not
da: logisk ikke

en: louder.
da: højere.

en: lower.
da: lavere.

en: lstitm
da: lstel

en: lyrdpn
da: lagp

[ctx: math enclosure]
en: Enclosed by: %s
da: Indesluttet af: %s

[ctx: math enclosure]
en: a box
da: en firkant

[ctx: math enclosure]
en: a circle
da: en cirkel

[ctx: math enclosure]
en: a down diagonal strike
da: en diagonalt nedadgående udstregning

[ctx: math enclosure]
en: a horizontal strike
da: en vandret gennemstregning

[ctx: math enclosure]
en: a line at the bottom
da: en linje nederst

[ctx: math enclosure]
en: a line at the top
da: en linje øverst

[ctx: math enclosure]
en: a line on the left
da: en linje til venstre

[ctx: math enclosure]
en: a line on the right
da: en linje til højre

[ctx: math enclosure]
en: a long division sign
da: et langt divisionstegn

[ctx: math enclosure]
en: a northeast arrow
da: en nordøst pil

[ctx: math enclosure]
en: a phasor angle
da: en fasevektor

[ctx: math enclosure]
en: a radical
da: et rodtegn

[ctx: math enclosure]
en: a rounded box
da: en afrundet firkant

[ctx: math enclosure]
en: a vertical strike
da: en lodret gennemstregning

[ctx: math enclosure]
en: an actuarial symbol
da: et aktuarsymbol

[ctx: math enclosure]
en: an arabic factorial symbol
da: et arabisk fakultettegn

[ctx: math enclosure]
en: an up diagonal strike
da: en diagonalt opadgående udstregning

[ctx: math enclosure]
en: and
da: og

[ctx: math script]
en: pre-subscript
da: foranstillet sænket

[ctx: math script]
en: pre-superscript
da: foranstillet hævet

[ctx: math script generic]
en: overscript
da: tekst over

[ctx: math script generic]
en: subscript
da: sænket

[ctx: math script generic]
en: superscript
da: hævet

[ctx: math script generic]
en: underscript
da: tekst under

[ctx: math symbol]
en: %s with slash
da: %s med skråstreg

[ctx: math symbol]
en: %s with underline
da: %s understreget

[ctx: math symbol]
en: %s with vertical line
da: %s med lodret linje

[ctx: math symbol]
en: all equal to
da: alle lig med

[ctx: math symbol]
en: almost equal or equal to
da: næsten lig med eller lig med

[ctx: math symbol]
en: almost equal to
da: næsten lig med

[ctx: math symbol]
en: angle
da: vinkel

[ctx: math symbol]
en: anticlockwise contour integral
da: konturintegral mod uret

[ctx: math symbol]
en: approaches the limit
da: nærmer sig grænsen

[ctx: math symbol]
en: approximately but not actually equal to
da: tilnærmelsesvis men ikke faktisk lig med

[ctx: math symbol]
en: approximately equal to
da: tilnærmelsesvis lig med

[ctx: math symbol]
en: approximately equal to or the image of
da: tilnærmelsesvis lig med eller billedet af

[ctx: math symbol]
en: assertion
da: hævdelse

[ctx: math symbol]
en: asterisk operator
da: stjerneoperator

[ctx: math symbol]
en: asymptotically equal to
da: asymptotisk lig med

[ctx: math symbol]
en: because
da: fordi

[ctx: math symbol]
en: between
da: mellem

[ctx: math symbol]
en: black circle
da: sort cirkel

[ctx: math symbol]
en: black diamond
da: sort diamant

[ctx: math symbol]
en: black medium small square
da: sort mellemstor firkant

[ctx: math symbol]
en: black square
da: sort firkant

[ctx: math symbol]
en: bold %s
da: fed %s

[ctx: math symbol]
en: bold fraktur %s
da: fed fraktur %s

[ctx: math symbol]
en: bold italic %s
da: fed kursiv %s

[ctx: math symbol]
en: bold script %s
da: fed skråskrift %s

[ctx: math symbol]
en: bottom brace
da: nederst krøllet parentes

[ctx: math symbol]
en: bowtie
da: butterfly

[ctx: math symbol]
en: bullet operator
da: prikoperator

[ctx: math symbol]
en: circled asterisk operator
da: cirklet stjerneoperator

[ctx: math symbol]
en: circled dash
da: cirklet bindestreg

[ctx: math symbol]
en: circled division slash
da: cirklet divisionsstreg

[ctx: math symbol]
en: circled dot
da: cirklet prik

[ctx: math symbol]
en: circled dot operator
da: cirklet prikoperator

[ctx: math symbol]
en: circled equals
da: cirklet lig med

[ctx: math symbol]
en: circled minus
da: cirklet minus

[ctx: math symbol]
en: circled plus
da: cirklet plus

[ctx: math symbol]
en: circled ring operator
da: cirklet ringoperator

[ctx: math symbol]
en: circled times
da: cirklet gange

[ctx: math symbol]
en: circumflex
da: cirkumfleks

[ctx: math symbol]
en: clockwise contour integral
da: konturintegral med uret

[ctx: math symbol]
en: clockwise integral
da: integral med uret

[ctx: math symbol]
en: colon equals
da: kolon lig med

[ctx: math symbol]
en: complement
da: komplement

[ctx: math symbol]
en: contains as a member
da: indeholder element

[ctx: math symbol]
en: contains as normal subgroup
da: indeholder som normal undergruppe

[ctx: math symbol]
en: contains as normal subgroup of or equal to
da: indeholder som normal undergruppe af eller er lig med

[ctx: math symbol]
en: contains with long horizontal stroke
da: indeholder med lang vandret gennemstregning

[ctx: math symbol]
en: contains with overbar
da: indeholder med streg over

[ctx: math symbol]
en: contains with vertical bar at end of horizontal stroke
da: indeholder med lodret streg for enden af vandret streg

[ctx: math symbol]
en: contour integral
da: konturintegral

[ctx: math symbol]
en: coproduct
da: coprodukt

[ctx: math symbol]
en: corresponds to
da: svarer til

[ctx: math symbol]
en: cube root
da: kubikrod

[ctx: math symbol]
en: curly logical and
da: buet logisk og

[ctx: math symbol]
en: curly logical or
da: buet logisk eller

[ctx: math symbol]
en: delta equal to
da: delta lig med

[ctx: math symbol]
en: diamond operator
da: diamantoperator

[ctx: math symbol]
en: difference between
da: forskel mellem

[ctx: math symbol]
en: divides
da: går op i

[ctx: math symbol]
en: division slash
da: divisionsstreg

[ctx: math symbol]
en: division times
da: divisionsgange

[ctx: math symbol]
en: does not contain as a member
da: indeholder ikke element

[ctx: math symbol]
en: does not contain as normal subgroup
da: inderholder ikke som normal undergruppe

[ctx: math symbol]
en: does not contain as normal subgroup or equal
da: indeholder ikke som en normal undergruppe eller er lig med

[ctx: math symbol]
en: does not divide
da: går ikke op i

[ctx: math symbol]
en: does not force
da: tvinger ikke

[ctx: math symbol]
en: does not precede
da: kommer ikke før

[ctx: math symbol]
en: does not precede or equal
da: kommer ikke før eller er lig med

[ctx: math symbol]
en: does not prove
da: beviser ikke

[ctx: math symbol]
en: does not succeed
da: kommer ikke efter

[ctx: math symbol]
en: does not succeed or equal
da: kommer ikke efter eller er lig med

[ctx: math symbol]
en: dot
da: prik

[ctx: math symbol]
en: dot minus
da: prikminus

[ctx: math symbol]
en: dot operator
da: prikoperator

[ctx: math symbol]
en: dot plus
da: prikplus

[ctx: math symbol]
en: dotless %s
da: %s uden prik

[ctx: math symbol]
en: double integral
da: dobbeltintegral

[ctx: math symbol]
en: double intersection
da: dobbelt fællesmængde

[ctx: math symbol]
en: double subset
da: dobbelt delmængde

[ctx: math symbol]
en: double superset
da: dobbelt overmængde

[ctx: math symbol]
en: double union
da: dobbelt foreningsmængde

[ctx: math symbol]
en: double vertical bar double right turnstile
da: dobbelt lodrette streger med korsbom

[ctx: math symbol]
en: double vertical line
da: dobbelt lodret linje

[ctx: math symbol]
en: double-struck %s
da: dobbeltstreget %s

[ctx: math symbol]
en: down arrow
da: pil ned

[ctx: math symbol]
en: down arrow from bar
da: pil ned fra streg

[ctx: math symbol]
en: down double arrow
da: dobbeltpil ned

[ctx: math symbol]
en: down right diagonal ellipsis
da: nedad til højre diagonalprikker

[ctx: math symbol]
en: down tack
da: nedadstift

[ctx: math symbol]
en: element of
da: tilhører ikke

[ctx: math symbol]
en: element of with dot above
da: tilhører med prik ovenover

[ctx: math symbol]
en: element of with long horizontal stroke
da: tilhører med lang vandret gennemstregning

[ctx: math symbol]
en: element of with overbar
da: tilhører med streg over

[ctx: math symbol]
en: element of with two horizontal strokes
da: tilhører med to vandrette streger

[ctx: math symbol]
en: element of with underbar
da: tilhører med streg under

[ctx: math symbol]
en: element of with vertical bar at end of horizontal stroke
da: tilhører med lodret streg for enden af vandret streg

[ctx: math symbol]
en: empty set
da: tom mængde

[ctx: math symbol]
en: end of proof
da: slut på bevis

[ctx: math symbol]
en: equal and parallel to
da: lig og parallel med

[ctx: math symbol]
en: equal to by definition
da: lig med per definition

[ctx: math symbol]
en: equal to or greater than
da: lig med eller større end

[ctx: math symbol]
en: equal to or less than
da: lig med eller mindre end

[ctx: math symbol]
en: equal to or precedes
da: lig med eller kommer før

[ctx: math symbol]
en: equal to or succeeds
da: lig med eller kommer efter

[ctx: math symbol]
en: equals colon
da: lig med kolon

[ctx: math symbol]
en: equiangular to
da: ækviangulær til

[ctx: math symbol]
en: equivalent to
da: ækvivalent med

[ctx: math symbol]
en: estimates
da: estimerer

[ctx: math symbol]
en: excess
da: overskydende

[ctx: math symbol]
en: for all
da: for alle

[ctx: math symbol]
en: forces
da: tvinger

[ctx: math symbol]
en: fourth root
da: fjerde rod

[ctx: math symbol]
en: geometric proportion
da: geometrisk proportion

[ctx: math symbol]
en: geometrically equal to
da: geometrisk lig med

[ctx: math symbol]
en: geometrically equivalent to
da: geometrisk ækvivalent med

[ctx: math symbol]
en: greater than
da: større end

[ctx: math symbol]
en: greater than but not equal to
da: større end men ikke lig med

[ctx: math symbol]
en: greater than but not equivalent to
da: større end men ikke ækvivalent med

[ctx: math symbol]
en: greater than equal to or less than
da: større end, lig med eller mindre end

[ctx: math symbol]
en: greater than or equal to
da: større end eller lig med

[ctx: math symbol]
en: greater than or equivalent to
da: større end eller ækvivalent med

[ctx: math symbol]
en: greater than or less than
da: større end eller mindre end

[ctx: math symbol]
en: greater than over equal to
da: større end eller lig med

[ctx: math symbol]
en: greater than with dot
da: større end med prik

[ctx: math symbol]
en: hermitian conjugate matrix
da: hermitisk konjugeret matrix

[ctx: math symbol]
en: homothetic
da: homotetisk

[ctx: math symbol]
en: horizontal ellipsis
da: vandret ellipse

[ctx: math symbol]
en: identical to
da: identisk med

[ctx: math symbol]
en: image of
da: billede af

[ctx: math symbol]
en: image of or approximately equal to
da: billedet af eller tilnærmelsesvis lig med

[ctx: math symbol]
en: increment
da: forskel

[ctx: math symbol]
en: infinity
da: uendelig

[ctx: math symbol]
en: intercalate
da: indskyde

[ctx: math symbol]
en: intersection
da: fællesmængde

[ctx: math symbol]
en: inverted lazy S
da: omvendt dovent S

[ctx: math symbol]
en: italic %s
da: kursiv %s

[ctx: math symbol]
en: left angle bracket
da: venstre vinkelparantes

[ctx: math symbol]
en: left arrow
da: pil venstre

[ctx: math symbol]
en: left arrow from bar
da: pil til venstre fra streg

[ctx: math symbol]
en: left ceiling
da: venstre loft

[ctx: math symbol]
en: left double arrow
da: dobbeltpil venstre

[ctx: math symbol]
en: left floor
da: venstre gulv

[ctx: math symbol]
en: left normal factor semidirect product
da: venstre normalfaktor halvdirekte produkt

[ctx: math symbol]
en: left right arrow
da: pil venstre højre

[ctx: math symbol]
en: left right double arrow
da: dobbeltpil venstre højre

[ctx: math symbol]
en: left semidirect product
da: venstre halvdirekte produkt

[ctx: math symbol]
en: left tack
da: venstrestift

[ctx: math symbol]
en: less than
da: mindre end

[ctx: math symbol]
en: less than but not equal to
da: mindre end men ikke lig med

[ctx: math symbol]
en: less than but not equivalent to
da: mindre end men ikke ækvivalent med

[ctx: math symbol]
en: less than equal to or greater than
da: mindre end, lig med eller større end

[ctx: math symbol]
en: less than or equal to
da: mindre end eller lig med

[ctx: math symbol]
en: less than or equivalent to
da: mindre end eller ækvivalent med

[ctx: math symbol]
en: less than or greater than
da: mindre end eller større end

[ctx: math symbol]
en: less than over equal to
da: mindre end eller lig med

[ctx: math symbol]
en: less than with dot
da: mindre end med prik

[ctx: math symbol]
en: logical and
da: logisk og

[ctx: math symbol]
en: logical or
da: logisk eller

[ctx: math symbol]
en: measured angle
da: målt vinkel

[ctx: math symbol]
en: measured by
da: målt af

[ctx: math symbol]
en: midline horizontal ellipsis
da: midterlinjeprikker

[ctx: math symbol]
en: minus or plus
da: minus eller plus

[ctx: math symbol]
en: minus tilde
da: minustilde

[ctx: math symbol]
en: models
da: modellerer

[ctx: math symbol]
en: monospace %s
da: fast bredde %s

[ctx: math symbol]
en: much greater than
da: meget større end

[ctx: math symbol]
en: much less than
da: meget mindre end

[ctx: math symbol]
en: multimap
da: miltiafbildning

[ctx: math symbol]
en: multiset
da: multimængde

[ctx: math symbol]
en: multiset multiplication
da: multimængdemultiplikation

[ctx: math symbol]
en: multiset union
da: multimængdeforeningsmængde

[ctx: math symbol]
en: nand
da: ikke og

[ctx: math symbol]
en: negated double vertical bar double right turnstile
da: negeret dobbelt lodrette streger med korsbom

[ctx: math symbol]
en: neither a subset of nor equal to
da: hverken en delmængde af eller lig med

[ctx: math symbol]
en: neither a superset of nor equal to
da: hverken en overmængde af eller lig med

[ctx: math symbol]
en: neither approximately nor actually equal to
da: hverken tilnærmelsesvis eller faktisk lig med

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor equal to
da: hverken større end eller lig med

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor equivalent to
da: hverken større end eller ækvivalent med

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor less than
da: hverken større end eller mindre end

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor equal to
da: hverken mindre end eller lig med

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor equivalent to
da: hverken mindre end eller ækvivalent med

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor greater than
da: hverken mindre end eller større end

[ctx: math symbol]
en: nor
da: ikke eller

[ctx: math symbol]
en: normal subgroup of
da: normal undergruppe af

[ctx: math symbol]
en: normal subgroup of or equal to
da: normal undergruppe af eller lig med

[ctx: math symbol]
en: north east arrow
da: pil nordøst

[ctx: math symbol]
en: north east double arrow
da: nordøst dobbeltpil

[ctx: math symbol]
en: north west arrow
da: pil nordvest

[ctx: math symbol]
en: north west double arrow
da: nordvest dobbeltpil

[ctx: math symbol]
en: not a subset of
da: ikke en delmængde af

[ctx: math symbol]
en: not a superset of
da: ikke en overmængde af

[ctx: math symbol]
en: not almost equal to
da: ikke næsten lig med

[ctx: math symbol]
en: not an element of
da: tilhører ikke

[ctx: math symbol]
en: not asymptotically equal to
da: ikke asymptotisk lig med

[ctx: math symbol]
en: not equal to
da: ikke lig med

[ctx: math symbol]
en: not equivalent to
da: ikke ækvivalent med

[ctx: math symbol]
en: not greater than
da: ikke større end

[ctx: math symbol]
en: not identical to
da: ikke identisk med

[ctx: math symbol]
en: not less than
da: ikke mindre end

[ctx: math symbol]
en: not normal subgroup of
da: ikke normal undergruppe af

[ctx: math symbol]
en: not normal subgroup of or equal to
da: ikke normal undergruppe af eller lig med

[ctx: math symbol]
en: not parallel to
da: ikke parallel med

[ctx: math symbol]
en: not square image of or equal to
da: ikke kvadratbillede af eller lig med

[ctx: math symbol]
en: not square original of or equal to
da: ikke kvadratoriginal af eller lig med

[ctx: math symbol]
en: not tilde
da: ikke tilde

[ctx: math symbol]
en: not true
da: ikke sand

[ctx: math symbol]
en: original of
da: original af

[ctx: math symbol]
en: parallel to
da: parallel med

[ctx: math symbol]
en: partial differential
da: partielt differential

[ctx: math symbol]
en: pitchfork
da: høtyv

[ctx: math symbol]
en: precedes
da: kommer før

[ctx: math symbol]
en: precedes but not equivalent to
da: kommer før men er ikke lig med

[ctx: math symbol]
en: precedes or equal to
da: kommer før eller er lig med

[ctx: math symbol]
en: precedes or equivalent to
da: kommer før eller er ækvivalent med

[ctx: math symbol]
en: precedes under relation
da: kommer før ifølge relation

[ctx: math symbol]
en: product
da: produkt

[ctx: math symbol]
en: proportion
da: forhold

[ctx: math symbol]
en: proportional to
da: proportional med

[ctx: math symbol]
en: questioned equal to
da: spørgsmålstegn lig med

[ctx: math symbol]
en: ratio
da: forhold

[ctx: math symbol]
en: reversed tilde
da: omvendt tilde

[ctx: math symbol]
en: reversed tilde equals
da: omvendt tilde lig med

[ctx: math symbol]
en: right angle
da: ret vinkel

[ctx: math symbol]
en: right angle bracket
da: højre vinkelparantes

[ctx: math symbol]
en: right angle with arc
da: ret vinkel med bue

[ctx: math symbol]
en: right arrow
da: pil højre

[ctx: math symbol]
en: right arrow from bar
da: pil til højre fra streg

[ctx: math symbol]
en: right ceiling
da: højre loft

[ctx: math symbol]
en: right double arrow
da: dobbeltpil højre

[ctx: math symbol]
en: right floor
da: højre gulv

[ctx: math symbol]
en: right normal factor semidirect product
da: højre normalfaktor halvdirekte produkt

[ctx: math symbol]
en: right semidirect product
da: højre halvdirekte produkt

[ctx: math symbol]
en: right tack
da: højrestift

[ctx: math symbol]
en: right triangle
da: retvinklet trekant

[ctx: math symbol]
en: right-pointing arrow
da: højrepegende pil

[ctx: math symbol]
en: right-pointing arrowhead
da: højrepegende pilehoved

[ctx: math symbol]
en: ring equal to
da: ring lig med

[ctx: math symbol]
en: ring in equal to
da: ring i lig med

[ctx: math symbol]
en: ring operator
da: ringoperator

[ctx: math symbol]
en: sans-serif %s
da: sans serif %s

[ctx: math symbol]
en: sans-serif bold %s
da: sans serif fed %s

[ctx: math symbol]
en: sans-serif bold italic %s
da: sans serif fed kursiv %s

[ctx: math symbol]
en: sans-serif italic %s
da: sans serif kursiv %s

[ctx: math symbol]
en: script %s
da: skråskrift %s

[ctx: math symbol]
en: set minus
da: mængdeminus

[ctx: math symbol]
en: sine wave
da: sinusbølge

[ctx: math symbol]
en: small contains as a member
da: lille indeholder element

[ctx: math symbol]
en: small contains with overbar
da: lille indeholder med streg over

[ctx: math symbol]
en: small contains with vertical bar at end of horizontal stroke
da: lille indeholder med lodret streg for enden af vandret streg

[ctx: math symbol]
en: small element of
da: lille tilhører

[ctx: math symbol]
en: small element of with overbar
da: lille tilhører med streg over

[ctx: math symbol]
en: small element of with vertical bar at end of horizontal stroke
da: lille tilhører med lodret streg for enden af vandret streg

[ctx: math symbol]
en: south east arrow
da: pil sydøst

[ctx: math symbol]
en: south east double arrow
da: sydøst dobbeltpil

[ctx: math symbol]
en: south west double arrow
da: sydvest dobbeltpil

[ctx: math symbol]
en: spherical angle
da: sfærisk vinkel

[ctx: math symbol]
en: square cap
da: kvadrattop

[ctx: math symbol]
en: square cup
da: kvadratkop

[ctx: math symbol]
en: square image of
da: kvadratbillede af

[ctx: math symbol]
en: square image of or equal to
da: kvadratbillede af eller lig med

[ctx: math symbol]
en: square image of or not equal to
da: kvadratbillede af eller ikke lig med

[ctx: math symbol]
en: square intersection
da: firkantet fællesmængde

[ctx: math symbol]
en: square original of
da: kvadratoriginal af

[ctx: math symbol]
en: square original of or equal to
da: kvadratoriginal af eller lig med

[ctx: math symbol]
en: square original of or not equal to
da: kvadratoriginal af eller ikke lig med

[ctx: math symbol]
en: square root
da: kvadratrod

[ctx: math symbol]
en: square union
da: firkantet foreningsmængde

[ctx: math symbol]
en: squared dot operator
da: forkantprik

[ctx: math symbol]
en: squared minus
da: firkantminus

[ctx: math symbol]
en: squared plus
da: firkantplus

[ctx: math symbol]
en: squared times
da: firkantgange

[ctx: math symbol]
en: star equals
da: stjerne lig med

[ctx: math symbol]
en: star operator
da: stjernoperator

[ctx: math symbol]
en: strictly equivalent to
da: strengt ækvivalent med

[ctx: math symbol]
en: subset of
da: delmængde af

[ctx: math symbol]
en: subset of or equal to
da: delmængde af eller lig med

[ctx: math symbol]
en: subset of with not equal to
da: delmængde af med ikke lig med

[ctx: math symbol]
en: succeeds
da: kommer efter

[ctx: math symbol]
en: succeeds but not equivalent to
da: kommer efter men er ikke lig med

[ctx: math symbol]
en: succeeds or equal to
da: kommer efter eller er lig med

[ctx: math symbol]
en: succeeds or equivalent to
da: kommer efter eller er ækvivalent med

[ctx: math symbol]
en: succeeds under relation
da: kommer efter ifølge relation

[ctx: math symbol]
en: superset of
da: overmængde af

[ctx: math symbol]
en: superset of or equal to
da: overmængde af eller lig med

[ctx: math symbol]
en: superset of with not equal to
da: overmængde af med ikke lig med

[ctx: math symbol]
en: surface integral
da: overfladeintegral

[ctx: math symbol]
en: there does not exist
da: der findes ikke

[ctx: math symbol]
en: there exists
da: der findes

[ctx: math symbol]
en: therefore
da: derfor

[ctx: math symbol]
en: top brace
da: øverst krøllet parentes

[ctx: math symbol]
en: triple integral
da: tredobbeltintegral

[ctx: math symbol]
en: triple tilde
da: tredobbelt tilde

[ctx: math symbol]
en: triple vertical bar right turnstile
da: tredobbelt lodrette streger med korsbom

[ctx: math symbol]
en: true
da: sand

[ctx: math symbol]
en: union
da: foreningsmængde

[ctx: math symbol]
en: union with dot
da: foreningsmængde med prik

[ctx: math symbol]
en: union with plus
da: fællesmængde med plus

[ctx: math symbol]
en: up arrow
da: pil op

[ctx: math symbol]
en: up arrow from bar
da: pil op fra streg

[ctx: math symbol]
en: up double arrow
da: dobbeltpil op

[ctx: math symbol]
en: up down arrow
da: pil op ned

[ctx: math symbol]
en: up down double arrow
da: dobbelt pil op ned

[ctx: math symbol]
en: up right diagonal ellipsis
da: opad til højre diagonalprikker

[ctx: math symbol]
en: up tack
da: opadstift

[ctx: math symbol]
en: vertical ellipsis
da: lodrette prikker

[ctx: math symbol]
en: very much greater than
da: langt større end

[ctx: math symbol]
en: very much less than
da: langt mindre end

[ctx: math symbol]
en: volume integral
da: rumintegral

[ctx: math symbol]
en: white bullet
da: hvidt punkt

[ctx: math symbol]
en: white circle
da: hvid cirkel

[ctx: math symbol]
en: white square
da: hvid firkant

[ctx: math symbol]
en: wreath product
da: kransprodukt

[ctx: math symbol]
en: xor
da: eksklusiv eller

[ctx: math symbol]
en: z notation bag membership
da: multimængdemedlemsskab i z-notation

[ctx: math table]
en: nested table end
da: indlejret tabel slut

[ctx: math table]
en: table end
da: tabel slut

en: math table with %d row | math table with %d rows
da[0]: matematiktabel med %d række
da[1]: matematiktabel med %d rækker

en: menu button
da: menuknap

en: middle dot
da: prik

en: misspelled
da: stavet forkert

en: mnubr
da: mnul

en: mnuitm
da: mnuel

en: mode switch
da: tilstandsskift

en: mu
da: my

en: multi-select
da: flervalgsliste

en: nested math table with %d row | nested math table with %d rows
da[0]: indlejret matematiktabel med %d række
da[1]: indlejret matematiktabel med %d rækker

en: newline
da: linjeskift

en: no break space
da: hårdt mellemrum

en: no live message saved
da: ingen aktive meddelelse gemt

[ctx: notification]
en: Bottom
da: Nederst

[ctx: notification]
en: Top
da: Øverst

en: number
da: nummer

[ctx: number style]
en: digits
da: cifre

[ctx: number style]
en: words
da: ord

en: o acute
da: o accent aigu

en: o circumflex
da: o cirkumfleks

en: o grave
da: o accent grave

en: o stroke
da: ø

en: o umlaut
da: o omlyd

en: object replacement character
da: objekterstatningstegn

en: off
da: fra

en: on
da: til

en: on %(index)d of %(total)d
da: ved %(index)d af %(total)d

en: one fourth
da: en fjerdedel

en: one half
da: en halv

en: opens dialog
da: åbner dialog

en: opens grid
da: åbner gitter

en: opens listbox
da: åbner rulleliste

en: opens menu
da: åbner menu

en: opens tree
da: åbner træstruktur

en: optnpn
da: vap

en: page selected from cursor position
da: side valgt fra markørposition

en: page selected to cursor position
da: side valgt indtil markørposition

en: page unselected from cursor position
da: sidemarkering fjernet fra markørposition

en: page unselected to cursor position
da: sidemarkering fjernet indtil markørposition

en: para
da: afsn

en: paragraph marker
da: afsnitstegn

en: paragraph selected down from cursor position
da: afsnit valgt fra markørposition og ned

en: paragraph selected up from cursor position
da: afsnit valgt fra markørposition og op

en: paragraph unselected down from cursor position
da: afsnitsmarkering fjernet fra markørposition og ned

en: paragraph unselected up from cursor position
da: afsnitsmarkering fjernet fra markørposition og op

en: per mille
da: promille

en: percent
da: procent

en: pgbar
da: statl

en: pgt
da: sid

en: plus or minus
da: plus minus

en: politeness level %s
da: høflighedsniveau %s

en: popmnu
da: popm

en: pounds
da: pund

en: prime
da: mærke

[ctx: punctuation level]
en: _None
da: _Ingen

en: pwd
da: agk

en: question
da: spørgsmålstegn

en: quote
da: citationstegn

[ctx: radiobutton]
en: not selected
da: ikke valgt

[ctx: radiobutton]
en: selected
da: valgt

en: rdmnuitm
da: radmnuel

en: registered
da: registreret

en: required
da: påkrævet

en: return
da: retur

en: right
da: højre

en: right alt
da: højre alt

en: right brace
da: højre krøllet parentes

en: right bracket
da: højre kantparentes

en: right control
da: højre ctrl

en: right double angle bracket
da: dobbelt større end tegn

en: right double quote
da: højre dobbelt citationstegn

en: right meta
da: højre meta

en: right paren
da: højre parentes

en: right shift
da: højre skift

en: right single quote
da: højre enkelt citationstegn

en: right super
da: højre super

[ctx: role]
en: QNA
da: SOS

[ctx: role]
en: abstract
da: resume

[ctx: role]
en: acknowledgments
da: anerkendelser

[ctx: role]
en: afterword
da: efterskrift

[ctx: role]
en: appendix
da: bilag

[ctx: role]
en: bibliography
da: litteraturliste

[ctx: role]
en: bibliography entry
da: litteraturlisteelement

[ctx: role]
en: chapter
da: kapitel

[ctx: role]
en: colophon
da: kolofon

[ctx: role]
en: complementary content
da: supplerende indhold

[ctx: role]
en: conclusion
da: konklusion

[ctx: role]
en: cover
da: omslag

[ctx: role]
en: credit
da: medvirkende

[ctx: role]
en: credits
da: medvirkende

[ctx: role]
en: dedication
da: tilegnelse

[ctx: role]
en: endnote
da: slutnote

[ctx: role]
en: endnotes
da: slutnoter

[ctx: role]
en: epigraph
da: indskrift

[ctx: role]
en: epilogue
da: epilog

[ctx: role]
en: example
da: eksempel

[ctx: role]
en: feed
da: nyhedskilde

[ctx: role]
en: figure
da: figur

[ctx: role]
en: foreword
da: forord

[ctx: role]
en: glossary
da: ordliste

[ctx: role]
en: index
da: indeks

[ctx: role]
en: introduction
da: introduktion

[ctx: role]
en: leaving QNA.
da: forlader SOS.

[ctx: role]
en: leaving abstract.
da: forlader resume.

[ctx: role]
en: leaving acknowledgments.
da: forlader anerkendelser.

[ctx: role]
en: leaving afterword.
da: forlader efterskrift.

[ctx: role]
en: leaving appendix.
da: forlader bilag.

[ctx: role]
en: leaving banner.
da: forlader banner.

[ctx: role]
en: leaving bibliography.
da: forlader litteraturliste.

[ctx: role]
en: leaving chapter.
da: forlader kapitel.

[ctx: role]
en: leaving colophon.
da: forlader kolofon.

[ctx: role]
en: leaving complementary content.
da: forlader supplerende indhold.

[ctx: role]
en: leaving conclusion.
da: forlader konklusion.

[ctx: role]
en: leaving credit.
da: forlader medvirkende.

[ctx: role]
en: leaving credits.
da: forlader medvirkende.

[ctx: role]
en: leaving dedication.
da: forlader tilegnelse.

[ctx: role]
en: leaving endnotes.
da: forlader slutnoter.

[ctx: role]
en: leaving epigraph.
da: forlader indskrift.

[ctx: role]
en: leaving epilogue.
da: forlader epilog.

[ctx: role]
en: leaving errata.
da: forlader errata.

[ctx: role]
en: leaving example.
da: forlader eksempel.

[ctx: role]
en: leaving feed.
da: forlader nyhedskilde.

[ctx: role]
en: leaving figure.
da: forlader figur.

[ctx: role]
en: leaving foreword.
da: forlader forord.

[ctx: role]
en: leaving glossary.
da: forlader ordliste.

[ctx: role]
en: leaving index.
da: forlader indeks.

[ctx: role]
en: leaving information.
da: forlader information.

[ctx: role]
en: leaving introduction.
da: forlader introduktion.

[ctx: role]
en: leaving main content.
da: forlader hovedindhold.

[ctx: role]
en: leaving navigation.
da: forlader navigation.

[ctx: role]
en: leaving page list.
da: forlader sideliste.

[ctx: role]
en: leaving part.
da: forlader del.

[ctx: role]
en: leaving preface.
da: forlader forord.

[ctx: role]
en: leaving prologue.
da: forlader prolog.

[ctx: role]
en: leaving pullquote.
da: forlader udtrækscitat.

[ctx: role]
en: leaving region.
da: forlader region.

[ctx: role]
en: leaving search.
da: forlader søgning.

[ctx: role]
en: leaving suggestion.
da: forlader forslag.

[ctx: role]
en: leaving table of contents.
da: forlader indholdsfortegnelse.

[ctx: role]
en: main content
da: hovedindhold

[ctx: role]
en: page break
da: sideskift

[ctx: role]
en: page list
da: sideliste

[ctx: role]
en: part
da: del

[ctx: role]
en: preface
da: forord

[ctx: role]
en: prologue
da: prolog

[ctx: role]
en: pullquote
da: udtrækscitat

[ctx: role]
en: search
da: søg

[ctx: role]
en: subtitle
da: undertitel

[ctx: role]
en: suggestion
da: forslag

[ctx: role]
en: switch
da: kontakt

[ctx: role]
en: table of contents
da: indholdsfortegnelse

en: root end
da: ord slut

en: root of
da: rod af

en: root start
da: rod start

en: row %(index)d of %(total)d
da: række %(index)d af %(total)d

en: row %d
da: række %d

en: rtpn
da: rodp

en: rwhdr
da: rkos

en: s sharp
da: dobbelt-s

en: same page
da: samme side

en: same site
da: samme websted

en: scbr
da: rlbj

en: scpn
da: rlp

en: sctn
da: sek

en: section
da: paragraf

en: semicolon
da: semikolon

en: seprtr
da: sept

en: setting live region to assertive
da: indstiller aktiv region til “hævdende”

en: setting live region to off
da: indstiller aktiv region til “fra”

en: setting live region to polite
da: indstiller aktiv region til “høflig”

en: setting live region to rude
da: indstiller aktiv region til “uhøflig”

en: shift lock
da: skift lock

[ctx: shortbraille]
en: dial
da: drejk

en: single low quote
da: enkelt lavt citationstegn

en: slash
da: skråstreg

en: sldr
da: skdr

en: slide %(position)d of %(count)d
da: dias %(position)d af %(count)d

en: slower.
da: langsommere.

en: soft hyphen
da: blød bindestreg

en: softer.
da: blødere.

en: sorted
da: sorteret

en: sorted ascending
da: sorteret stigende

en: sorted descending
da: sorteret faldende

en: space
da: mellemrum

en: speak chat room name.
da: oplæs navnet på chatrummet.

en: spin
da: snur

en: spltpn
da: splp

[ctx: spoken punctuation]
en: All
da: Alle

[ctx: spoken punctuation]
en: Most
da: Fleste

[ctx: spoken punctuation]
en: None
da: Ingen

[ctx: spoken punctuation]
en: Some
da: Nogle

en: square root of
da: kvadratrod af

en: star
da: stjerne

en: statbr
da: statl

[ctx: status bar]
en: Not found
da: Ikke fundet

en: string not found
da: streng ikke fundet

en: stroke
da: skrå gennemstreg

[ctx: structural navigation]
en: Blockquote
da: Blokcitat

[ctx: structural navigation]
en: Blockquotes
da: Blokcitater

[ctx: structural navigation]
en: Button
da: Knap

[ctx: structural navigation]
en: Buttons
da: Knapper

[ctx: structural navigation]
en: Caption
da: Billedtekst

[ctx: structural navigation]
en: Check Box
da: Afkrydsningsfelt

[ctx: structural navigation]
en: Check Boxes
da: Afkrydsningsfelter

[ctx: structural navigation]
en: Clickable
da: Klikbar

[ctx: structural navigation]
en: Clickables
da: Klikbare

[ctx: structural navigation]
en: Combo Box
da: Kombinationsboks

[ctx: structural navigation]
en: Combo Boxes
da: Kombinationsbokse

[ctx: structural navigation]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: structural navigation]
en: Entries
da: Indtastningsfelter

[ctx: structural navigation]
en: Form Fields
da: Formularfelter

[ctx: structural navigation]
en: Heading
da: Overskrift

[ctx: structural navigation]
en: Headings
da: Overskrifter

[ctx: structural navigation]
en: Headings at Level %d
da: Overskrifter på niveau %d

[ctx: structural navigation]
en: Image
da: Billede

[ctx: structural navigation]
en: Images
da: Billeder

[ctx: structural navigation]
en: Label
da: Etiket

[ctx: structural navigation]
en: Landmark
da: Kendemærke

[ctx: structural navigation]
en: Landmarks
da: Kendemærker

[ctx: structural navigation]
en: Large Objects
da: Store objekter

[ctx: structural navigation]
en: Level
da: Niveau

[ctx: structural navigation]
en: List
da: Liste

[ctx: structural navigation]
en: List Item
da: Listeelement

[ctx: structural navigation]
en: List Items
da: Listeelementer

[ctx: structural navigation]
en: Lists
da: Lister

[ctx: structural navigation]
en: Not found
da: Ikke fundet

[ctx: structural navigation]
en: Object
da: Objekt

[ctx: structural navigation]
en: Paragraph
da: Afsnit

[ctx: structural navigation]
en: Paragraphs
da: Afsnit

[ctx: structural navigation]
en: Radio Button
da: Radioknap

[ctx: structural navigation]
en: Radio Buttons
da: Radioknapper

[ctx: structural navigation]
en: Role
da: Rolle

[ctx: structural navigation]
en: Selected Item
da: Valgte element

[ctx: structural navigation]
en: State
da: Status

[ctx: structural navigation]
en: Tables
da: Tabeller

[ctx: structural navigation]
en: Text
da: Tekst

[ctx: structural navigation]
en: Unvisited Links
da: Ubesøgte links

[ctx: structural navigation]
en: Value
da: Værdi

[ctx: structural navigation]
en: Visited Links
da: Besøgte links

en: subscript 0
da: sænket 0

en: subscript 1
da: sænket 1

en: subscript 2
da: sænket 2

en: subscript 3
da: sænket 3

en: subscript 4
da: sænket 4

en: subscript 5
da: sænket 5

en: subscript 6
da: sænket 6

en: subscript 7
da: sænket 7

en: subscript 8
da: sænket 8

en: subscript 9
da: sænket 9

en: subscript equals
da: sænket lighedstegn

en: subscript left paren
da: sænket venstre parentes

en: subscript minus
da: sænket minus

en: subscript plus
da: sænket plus

en: subscript right paren
da: sænket højre parentes

en: superscript 0
da: hævet 0

en: superscript 1
da: hævet 1

en: superscript 2
da: hævet 2

en: superscript 3
da: hævet 3

en: superscript 4
da: hævet 4

en: superscript 5
da: hævet 5

en: superscript 6
da: hævet 6

en: superscript 7
da: hævet 7

en: superscript 8
da: hævet 8

en: superscript 9
da: hævet 9

en: superscript a
da: hævet a

en: superscript equals
da: hævet lighedstegn

en: superscript left paren
da: hævet venstre parentes

en: superscript minus
da: hævet minus

en: superscript n
da: hævet n

en: superscript plus
da: hævet plus

en: superscript right paren
da: hævet højre parentes

[ctx: switch]
en: off
da: fra

[ctx: switch]
en: on
da: til

en: tab
da: tabulator

en: table of unknown size
da: tabel af ukendt størrelse

en: table with %d column, row count unknown | table with %d columns, row count unknown
da[0]: tabel med %d kolonne, antal rækker ukendt
da[1]: tabel med %d kolonner, antal rækker ukendt

en: table with %d row | table with %d rows
da[0]: tabel med %d række
da[1]: tabel med %d rækker

en: table with %d row, column count unknown | table with %d rows, column count unknown
da[0]: tabel med %d række, antal kolonner ukendt
da[1]: tabel med %d rækker, antal kolonner ukendt

[ctx: tablecell]
en: not selected
da: ikke valgt

en: tbar
da: vrkl

en: tblst
da: fblst

[ctx: text]
en: rdonly
da: skrbesk

[ctx: text]
en: read only
da: skrivebeskyttet

[ctx: text]
en: selected
da: markeret

[ctx: text]
en: unselected
da: afmarkeret

[ctx: textattr]
en: Default
da: Standard

[ctx: textattr]
en: Heading
da: Overskrift

[ctx: textattr]
en: Text body
da: Tekstkrop

[ctx: textattr]
en: background color
da: baggrundsfarve

[ctx: textattr]
en: background full height
da: baggrund fuld højde

[ctx: textattr]
en: background stipple
da: baggrunds“prikbillede”

[ctx: textattr]
en: baseline
da: basislinje

[ctx: textattr]
en: black
da: sort

[ctx: textattr]
en: bottom
da: nederst

[ctx: textattr]
en: bt-lr
da: nø-vh

[ctx: textattr]
en: bt-rl
da: nø-hv

[ctx: textattr]
en: center
da: centreret

[ctx: textattr]
en: char
da: tegn

[ctx: textattr]
en: condensed
da: kondenseret

[ctx: textattr]
en: direction
da: retning

[ctx: textattr]
en: double
da: dobbelt

[ctx: textattr]
en: editable
da: redigérbar

[ctx: textattr]
en: emboss
da: præge

[ctx: textattr]
en: engrave
da: indgravere

[ctx: textattr]
en: expanded
da: udvidet

[ctx: textattr]
en: extra condensed
da: ekstra kondenseret

[ctx: textattr]
en: extra expanded
da: ekstra udvidet

[ctx: textattr]
en: false
da: falsk

[ctx: textattr]
en: family name
da: familienavn

[ctx: textattr]
en: fill
da: fyld ud

[ctx: textattr]
en: font effect
da: skrifttypeeffekt

[ctx: textattr]
en: foreground color
da: forgrundsfarve

[ctx: textattr]
en: foreground stipple
da: forgrunds“prikbillede”

[ctx: textattr]
en: indent
da: indrykning

[ctx: textattr]
en: inherit
da: nedarv

[ctx: textattr]
en: invisible
da: usynlig

[ctx: textattr]
en: italic
da: kursiv

[ctx: textattr]
en: justification
da: justering

[ctx: textattr]
en: language
da: sprog

[ctx: textattr]
en: left
da: venstre

[ctx: textattr]
en: left margin
da: venstre margen

[ctx: textattr]
en: line height
da: linjehøjde

[ctx: textattr]
en: line through
da: linje igennem

[ctx: textattr]
en: low
da: lav

[ctx: textattr]
en: lr
da: vh

[ctx: textattr]
en: lr-tb
da: vh-øn

[ctx: textattr]
en: ltr
da: vth

[ctx: textattr]
en: middle
da: midt

[ctx: textattr]
en: mistake
da: fejl

[ctx: textattr]
en: no justification
da: ingen justering

[ctx: textattr]
en: none
da: ingen

[ctx: textattr]
en: oblique
da: skrå

[ctx: textattr]
en: outline
da: omrids

[ctx: textattr]
en: overline
da: overlinje

[ctx: textattr]
en: paragraph style
da: afsnitsstil

[ctx: textattr]
en: pixels above lines
da: pixels over linjer

[ctx: textattr]
en: pixels below lines
da: pixels under linjer

[ctx: textattr]
en: pixels inside wrap
da: pixels inden i ombrydning

[ctx: textattr]
en: right
da: højre

[ctx: textattr]
en: right margin
da: højre margen

[ctx: textattr]
en: rise
da: hævning

[ctx: textattr]
en: rl
da: hv

[ctx: textattr]
en: rl-tb
da: hv-øn

[ctx: textattr]
en: rtl
da: htv

[ctx: textattr]
en: scale
da: skalering

[ctx: textattr]
en: semi condensed
da: halvkondenseret

[ctx: textattr]
en: semi expanded
da: halvudvidet

[ctx: textattr]
en: single
da: enkelt

[ctx: textattr]
en: size
da: størrelse

[ctx: textattr]
en: small caps
da: kapitæler

[ctx: textattr]
en: solid
da: fuldt optegnet

[ctx: textattr]
en: spelling
da: stavning

[ctx: textattr]
en: stretch
da: udstrækning

[ctx: textattr]
en: strike through
da: gennemstregning

[ctx: textattr]
en: style
da: stil

[ctx: textattr]
en: sub
da: sænket

[ctx: textattr]
en: super
da: hævet

[ctx: textattr]
en: tb
da: øn

[ctx: textattr]
en: tb-lr
da: øn-vh

[ctx: textattr]
en: tb-rl
da: øn-hv

[ctx: textattr]
en: text decoration
da: tekstdekoration

[ctx: textattr]
en: text rotation
da: tekstrotation

[ctx: textattr]
en: text shadow
da: tekstskygge

[ctx: textattr]
en: text-bottom
da: tekst-nederst

[ctx: textattr]
en: text-top
da: tekst-øverst

[ctx: textattr]
en: top
da: øverst

[ctx: textattr]
en: true
da: sand

[ctx: textattr]
en: ultra condensed
da: ultra kondenseret

[ctx: textattr]
en: ultra expanded
da: ultra udvidet

[ctx: textattr]
en: underline
da: understreget

[ctx: textattr]
en: vertical align
da: lodret stilling

[ctx: textattr]
en: weight
da: vægt

[ctx: textattr]
en: word
da: ord

[ctx: textattr]
en: word char
da: ordtegn

[ctx: textattr]
en: wrap mode
da: ombrydningstilstand

[ctx: textattr]
en: writing mode
da: skrivetilstand

en: tglbtn
da: skfkn

en: three fourths
da: tre fjerdedele

en: times
da: gange

en: toggle
da: slå til/fra

[ctx: togglebutton]
en: not pressed
da: ikke trykket

[ctx: togglebutton]
en: pressed
da: trykket

en: tomnuitm
da: tamnuel

en: trademark
da: varemærke

en: tre
da: træ

en: tree level %d
da: træniveau %d

en: triangular bullet
da: trekantet punkt

en: triple click
da: tredobbelt klik

en: triple prime
da: tredobbeltmærke

en: trtbl
da: trtb

en: txt
da: tek

en: u acute
da: u accent aigu

en: u circumflex
da: u cirkumfleks

en: u grave
da: u accent grave

en: u umlaut
da: u omlyd

en: underline
da: understreget

en: unk
da: ukn

en: up
da: op

en: vertical
da: lodret

en: vertical bar
da: lodret streg

en: vertical scroll bar
da: lodret rullebjælke

en: vertical slider
da: lodret skyder

en: vertical splitter
da: lodret opdeler

en: visited %s link
da: besøgte %s-link

en: visited link
da: besøgt link

en: vwprt
da: vsnom

en: white space
da: blanke tegn

en: wnd
da: vnd

en: x-shaped bullet
da: krydsformet punkt

en: y acute
da: y accent aigu

en: y umlaut
da: y omlyd
