gnome-chess - en to eo translation catalogue (250 entries)

en: A classic game of positional strategy
eo: Klasika ludo de pozicia strategio

en: A flag to enable board numbering
eo: Flago por enŝalti tabulan nombradon

en: A flag to enable maximized mode
eo: Flago por enŝalti maksimumigitan reĝimon

en: A flag to enable move hints
eo: Flago por enŝalti movajn konsiletojn

en: All files
eo: Ĉiuj dosieroj

en: Are you sure you want to resign?
eo: Ĉu vi certe volas rezigni?

en: Black Wins
eo: Nigro gajnis

en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
eo: Nigra kuriero ĉe %1$s kaptas la blankan kurieron ĉe %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
eo: Nigra kuriero ĉe %1$s kaptas la blankan ĉevalon ĉe %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
eo: Nigra kuriero ĉe %1$s kaptas la blankan peonon ĉe %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
eo: Nigra kuriero ĉe %1$s kaptas la blankan damon ĉe %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
eo: Nigra kuriero ĉe %1$s kaptas la blankan turon ĉe %2$s

en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
eo: Nigra kuriero movas de %1$s al %2$s

en: Black castles kingside
eo: Nigro arokas mallonge

en: Black castles queenside
eo: Nigro arokas longe

en: Black has resigned.
eo: Nigro rezignis.

en: Black has run out of time.
eo: Nigro fortempiĝis.

en: Black is Thinking…
eo: Nigro pensas…

en: Black is in Check
eo: Nigro estas ŝakigita

en: Black is in check and cannot move.
eo: Nigro estas ŝakigita kaj ne povas movi.

en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
eo: Nigra reĝo ĉe %1$s kaptas la blankan kurieron ĉe %2$s

en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
eo: Nigra reĝo ĉe %1$s kaptas la blankan ĉevalon ĉe %2$s

en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
eo: Nigra reĝo ĉe %1$s kaptas la blankan peonon ĉe %2$s

en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
eo: Nigra reĝo ĉe %1$s kaptas la blankan damon ĉe %2$s

en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
eo: Nigra reĝo ĉe %1$s kaptas la blankan turon ĉe %2$s

en: Black king moves from %1$s to %2$s
eo: Nigra reĝo movas de %1$s al %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
eo: Nigra ĉevalo ĉe %1$s kaptas la blankan kurieron ĉe %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
eo: Nigra ĉevalo ĉe %1$s kaptas la blankan ĉevalon ĉe %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
eo: Nigra ĉevalo ĉe %1$s kaptas la blankan peonon ĉe %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
eo: Nigra ĉevalo ĉe %1$s kaptas la blankan damon ĉe %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
eo: Nigra ĉevalo ĉe %1$s kaptas la blankan turon ĉe %2$s

en: Black knight moves from %1$s to %2$s
eo: Nigra ĉevalo movas de %1$s al %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
eo: Nigra peono ĉe %1$s kaptas la blankan kurieron ĉe %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
eo: Nigra peono ĉe %1$s kaptas la blankan ĉevalon ĉe %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
eo: Nigra peono ĉe %1$s kaptas la blankan peonon ĉe %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
eo: Nigra peono ĉe %1$s kaptas la blankan damon ĉe %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
eo: Nigra peono ĉe %1$s kaptas la blankan turon ĉe %2$s

en: Black pawn captures white pawn en passant
eo: Nigra peono kaptas la blankan peonon preterpase

en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
eo: Nigra peono movas de %1$s al %2$s

en: Black performed an en passant capture
eo: Nigro faris preterpasan prenon

en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
eo: Nigra damo ĉe %1$s kaptas la blankan kurieron ĉe %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
eo: Nigra damo ĉe %1$s kaptas la blankan ĉevalon ĉe %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
eo: Nigra damo ĉe %1$s kaptas la blankan peonon ĉe %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
eo: Nigra damo ĉe %1$s kaptas la blankan damon ĉe %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
eo: Nigra damo ĉe %1$s kaptas la blankan turon ĉe %2$s

en: Black queen moves from %1$s to %2$s
eo: Nigra damo movas de %1$s al %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
eo: Nigra turo ĉe %1$s kaptas la blankan kurieron ĉe %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
eo: Nigra turo ĉe %1$s kaptas la blankan ĉevalon ĉe %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
eo: Nigra turo ĉe %1$s kaptas la blankan peonon ĉe %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
eo: Nigra turo ĉe %1$s kaptas la blankan damon ĉe %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
eo: Nigra turo ĉe %1$s kaptas la blankan turon ĉe %2$s

en: Black rook moves from %1$s to %2$s
eo: Nigra turo movas de %1$s al %2$s

en: Black to Move
eo: Nigro movenda

en: Board _orientation:
eo: Tabula _orientiĝo:

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
eo: Eblas esti 'homa' (ludi kontraŭ alia homa ludanto), '' (uzi la unuan disponeblan ŝakmodulon) aŭ la nomo de specifa modulo por kontraŭludi

en: Changes will take effect for the next game.
eo: Ŝanĝoj efikos en la sekva ludo.

en: Chess
eo: Ŝako

en: Chess Game
eo: Ŝakludo

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
eo: Entuziasmuloj de komputila ŝako aprezos la kongruecon de GNOME Ŝako kun preskaŭ ĉiuj modernaj komputilaj ŝakaj motoroj, kaj ĝia eblo aŭtomate detekti diversajn popularajn motoron se instalitaj.

en: Custom
eo: Propra

en: Difficulty of the opponent chess engine
eo: Facileco de la kontraŭludanta ŝakmodulo

en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
eo: Malsukcesis ŝargi PGN: movo %s ne validas.

en: Failed to save game: %s
eo: Malsukcesis konservi ludon: %s

en: Fancy
eo: Dekorita

en: Five minutes
eo: Kvin minutoj

en: GNOME Chess
eo: GNOME Ŝako

en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
eo: GNOME Ŝako nur povas unuope malfermi PGN-on.

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
eo: GNOME Ŝako estas simpla ŝakludo. Vi povas ludi kontraŭ via komputilo je tri diversaj malfacilecaj niveloj, aŭ kontraŭ amiko ĉe via komputilo.

en: Game Start
eo: Ludstarto

en: Game is Drawn
eo: Ludo sendecidiĝas

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
eo: Nevalida %s : %s en PGN, agordante tempmezurilo al malfinio.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
eo: Nevalida horloĝspeco en PGN: %s, uzante simplan horloĝon.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
eo: Nevalida alkremento de tempmezurilo en PGN: %s, uzante simplan horloĝon.

en: Load Chess Game
eo: Ŝarĝi ŝakludon

en: Move _format:
eo: Mova _formo:

en: Neither player can checkmate.
eo: Neniu ludanto povas mati.

en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
eo: Neniu ŝakmotoro estas instalita. Vi ne eblos ludi kontraŭ la komputilo.

en: No limit
eo: Neniu limo

en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
eo: Neniu peco kaptiĝis kaj neniu peono movis dum la lastaj 75 movoj.

en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
eo: Neniu peco kaptiĝis kaj neniu peono movis dum la lastaj kvindek movoj.

en: One hour
eo: Unu horo

en: Oops! Something has gone wrong.
eo: Ups! Io fiaskis.

en: Opponent cannot move.
eo: Kontraŭludanto ne povas movi.

en: PGN files
eo: PGN-dosieroj

en: Pause the game
eo: Paŭzigi la ludon

en: Paused
eo: Paŭzigite

en: Play the classic two-player board game of chess
eo: Ludi la klasikan du-lundantan tabulludon ŝakon

en: Preferences
eo: Preferoj

en: Rewind to the game start
eo: Reiri al la komenco de la ludo

en: Save Chess Game
eo: Konservi ŝakludon

en: Save this game before loading another one?
eo: Ĉu konservi ĉi tiun ludon antaŭ ol ŝargi alian?

en: Save this game before starting a new one?
eo: Ĉu la ludo konservendas antaŭ ol la nova ludo komenciĝas?

en: Select Promotion Type
eo: Elekti promocio-specon

en: Show release version
eo: Montri eldonversion

en: Show the current move
eo: Montri la nunan movon

en: Show the next move
eo: Montri la sekvan movon

en: Show the previous move
eo: Montri la antaŭan movon

en: Simple
eo: Simpla

en: Ten minutes
eo: Dek minutoj

en: The GNOME Project
eo: La Projekto GNOME

en: The board side to play as
eo: La ludenda tabulflanko

en: The computer player is confused. The game cannot continue.
eo: La komputila ludanto konfuziĝas. La ludo ne povas daŭrigi.

en: The directory to open the load game dialog in
eo: La dosierujo, en kiu malfermos la ludŝarga dialogujo

en: The directory to open the save game dialog in
eo: La dosierujo, en kiu malfermos la ludkonserva dialogujo

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
eo: La daŭro de ludo, skribita per sekundoj (0 por neniu limo)

en: The format to display moves in
eo: La formato per kiu montri movojn

en: The game has been abandoned.
eo: La ludo estis forlasita.

en: The game log says a player died!
eo: La luda protokolo diras, ke ludanto mortis!

en: The height of the main window in pixels.
eo: La alto de la ĉefa fenestro per rastrumeroj.

en: The height of the window
eo: La alto de la fenestro

en: The last side the player played as
eo: La lasta flanko kiun la ludanto uzis

en: The opponent player
eo: La kontraŭludanto

en: The piece theme to use
eo: La uzenda pecostilo

en: The same board state has occurred five times.
eo: La sama tabula stato okazis kvinfoje.

en: The same board state has occurred three times.
eo: La sama tabula stato okazis trifoje.

en: The side of the board that is in the foreground
eo: La flanko de la tabulo, kiu estas ĉe la malfono

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
eo: La speco de la horloĝo (simpla/fischer/bronstein)

en: The width of the main window in pixels.
eo: La larĝo de la ĉefa fenestro per rastrumeroj.

en: The width of the window
eo: La larĝo de la fenestro

en: Thirty minutes
eo: Tridek minutoj

en: This does not look like a valid PGN game.
eo: Ĉi tiu ŝajne estas nevalida PGN-ludo.

en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
eo: Ĉi tiu havas sencon se vi planas konservi la ludon kiel registro de via perdo.

en: Three hours
eo: Tri horoj

en: Timer _increment:
eo: _Alkremento de tempmezurilo:

en: Two hours
eo: Du horoj

en: Undo your most recent move
eo: Malfari la plej freŝdatan movon

en: Unpause the game
eo: Malpaŭzigi la ludon

en: Untitled Chess Game
eo: Sentitola ŝakludo

en: White Wins
eo: Blanko gajnis

en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
eo: Blanka kuriero ĉe %1$s kaptas la nigran kurieron ĉe %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
eo: Blanka kuriero ĉe %1$s kaptas la nigran ĉevalon ĉe %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
eo: Blanka kuriero ĉe %1$s kaptas la nigran peonon ĉe %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
eo: Blanka kuriero ĉe %1$s kaptas la nigran damon ĉe %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
eo: Blanka kuriero ĉe %1$s kaptas la nigran turon ĉe %2$s

en: White bishop moves from %1$s to %2$s
eo: Blanka kuriero movas de %1$s al %2$s

en: White castles kingside
eo: Blanko arokas mallonge

en: White castles queenside
eo: Blanko arokas longe

en: White has resigned.
eo: Blanko rezignis.

en: White has run out of time.
eo: Blanko fortempiĝis.

en: White is Thinking…
eo: Blanko pensas…

en: White is in Check
eo: Blanko estas ŝakigita

en: White is in check and cannot move.
eo: Blanko estas ŝakigita kaj ne povas movi.

en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
eo: Blanka reĝo ĉe %1$s kaptas la nigran kurieron ĉe %2$s

en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
eo: Blanka reĝo ĉe %1$s kaptas la nigran ĉevalon ĉe %2$s

en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
eo: Blanka reĝo ĉe %1$s kaptas la nigran peonon ĉe %2$s

en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
eo: Blanka reĝo ĉe %1$s kaptas la nigran damon ĉe %2$s

en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
eo: Blanka reĝo ĉe %1$s kaptas la nigran turon ĉe %2$s

en: White king moves from %1$s to %2$s
eo: Blanka reĝo movas de %1$s al %2$s

en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
eo: Blanka ĉevalo ĉe %1$s kaptas la nigran kurieron ĉe %2$s

en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
eo: Blanka ĉevalo ĉe %1$s kaptas la nigran ĉevalon ĉe %2$s

en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
eo: Blanka ĉevalo ĉe %1$s kaptas la nigran peonon ĉe %2$s

en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
eo: Blanka ĉevalo ĉe %1$s kaptas la nigran damon ĉe %2$s

en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
eo: Blanka ĉevalo ĉe %1$s kaptas la nigran turon ĉe %2$s

en: White knight moves from %1$s to %2$s
eo: Blanka ĉevalo movas de %1$s al %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
eo: Blanka peono ĉe %1$s kaptas la nigran kurieron ĉe %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
eo: Blanka peono ĉe %1$s kaptas la nigran ĉevalon ĉe %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
eo: Blanka peono ĉe %1$s kaptas la nigran peonon ĉe %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
eo: Blanka peono ĉe %1$s kaptas la nigran damon ĉe %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
eo: Blanka peono ĉe %1$s kaptas la nigran turon ĉe %2$s

en: White pawn captures black pawn en passant
eo: Blanka peono kaptas la nigran peonon preterpase

en: White pawn moves from %1$s to %2$s
eo: Blanka peono movas de %1$s al %2$s

en: White performed an en passant capture
eo: Blanko faris preterpasan prenon

en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
eo: Blanka damo ĉe %1$s kaptas la nigran kurieron ĉe %2$s

en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
eo: Blanka damo ĉe %1$s kaptas la nigran ĉevalon ĉe %2$s

en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
eo: Blanka damo ĉe %1$s kaptas la nigran peonon ĉe %2$s

en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
eo: Blanka damo ĉe %1$s kaptas la nigran damon ĉe %2$s

en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
eo: Blanka damo ĉe %1$s kaptas la nigran turon ĉe %2$s

en: White queen moves from %1$s to %2$s
eo: Blanka damo movas de %1$s al %2$s

en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
eo: Blanka turo ĉe %1$s kaptas la nigran kurieron ĉe %2$s

en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
eo: Blanka turo ĉe %1$s kaptas la nigran ĉevalon ĉe %2$s

en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
eo: Blanka turo ĉe %1$s kaptas la nigran peonon ĉe %2$s

en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
eo: Blanka turo ĉe %1$s kaptas la nigran damon ĉe %2$s

en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
eo: Blanka turo ĉe %1$s kaptas la nigran turon ĉe %2$s

en: White rook moves from %1$s to %2$s
eo: Blanka turo movas de %1$s al %2$s

en: White to Move
eo: Blanko movenda

en: Would you like to claim a draw?
eo: Ĉu vi volas aserti sendecidon?

en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
eo: Vi rajtas aserti sendecidon ĉar pasis 50 movoj sen kapto aŭ marŝo de peono.Vi rajtas

en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
eo: Vi rajtas aserti sendecidon ĉar la aktuala tabulo okazis trifoje. (La komputila ludanto povus elekti sendecidon eĉ kiam vi elektas daŭrigon de ludado.)

en: _Abandon game
eo: Forl_asi ludon

en: _About Chess
eo: _Pri Ŝako

en: _Appearance
eo: _Aspekto

en: _Bishop
eo: _Kuriero

en: _Board numbering
eo: Tabula nom_brado

en: _Cancel
eo: _Nuligu

en: _Claim Draw
eo: Aserti sen_decidon

en: _Clock type:
eo: _Horloĝspeco:

en: _Difficulty:
eo: Mal_facileco:

en: _Discard game
eo: _Forĵeti ludon

en: _Game
eo: _Ludo

en: _Help
eo: _Helpo

en: _Keep Playing
eo: _Daŭrigi ludadon

en: _Keyboard Shortcuts
eo: _Klavkombinoj

en: _Knight
eo: Ĉe_valo

en: _Move hints
eo: Pri_movaj konsiletoj

en: _New Game
eo: _Nova ludo

en: _OK
eo: _Bone

en: _Open
eo: _Malfermi

en: _Open Game
eo: _Malfermi ludon

en: _Opposing player:
eo: _Kontraŭludanto:

en: _Piece style:
eo: _Peca stilo:

en: _Play as:
eo: _Ludi kiel:

en: _Preferences
eo: _Agordoj

en: _Queen
eo: _Damo

en: _Resign
eo: _Rezigni

en: _Resign Game
eo: _Rezigni ludon

en: _Rook
eo: _Turo

en: _Save
eo: _Konservi

en: _Save Game
eo: _Konservi ludon

en: _Save game for later
eo: Kon_servi ludon por poste

en: _Save game log
eo: Kon_servi ludan protokolon

en: _Time limit:
eo: _Templimo:

[ctx: chess-move-format]
en: Figurine
eo: Vinjeta

[ctx: chess-move-format]
en: Human
eo: Homa

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
eo: Longa algebra

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
eo: Kutima algebra

[ctx: chess-opponent]
en: Human
eo: Homo

[ctx: chess-player]
en: Alternate
eo: Alterni

[ctx: chess-player]
en: Black
eo: Nigro

[ctx: chess-player]
en: White
eo: Blanko

[ctx: chess-side]
en: Black Side
eo: Nigra flanko

[ctx: chess-side]
en: Current Player
eo: Nuna ludanto

[ctx: chess-side]
en: Human Side
eo: Homa flanko

[ctx: chess-side]
en: White Side
eo: Blanka flanko

[ctx: custom_duration_units]
en: Simple
eo: Simpla

[ctx: custom_duration_units]
en: hours
eo: horoj

[ctx: custom_duration_units]
en: minutes
eo: minutoj

[ctx: custom_duration_units]
en: seconds
eo: sekundoj

[ctx: difficulty]
en: Easy
eo: Facila

[ctx: difficulty]
en: Hard
eo: Malfacila

[ctx: difficulty]
en: Normal
eo: Normala

en: game;strategy;
eo: ludo;strategio;

en: hour | hours
eo[0]: horo
eo[1]: horoj

en: minute | minutes
eo[0]: minuto
eo[1]: minutoj

en: second | seconds
eo[0]: sekundo
eo[1]: sekundoj

[ctx: shortcut window]
en: General
eo: Ĝenerala

[ctx: shortcut window]
en: Help
eo: Helpo

[ctx: shortcut window]
en: History
eo: Historio

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved game
eo: Malfermi konservitan ludon

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
eo: Paŭzigi la ludon

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eo: Ĉesi

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to the game start
eo: Reiri al la komenco de la ludo

[ctx: shortcut window]
en: Save the game
eo: Konservi la ludon

[ctx: shortcut window]
en: Save the game with a different name
eo: Konservi la ludon kun alia nomo

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
eo: Montri helpon

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
eo: Montri klavkombinojn

[ctx: shortcut window]
en: Show the current move
eo: Montri la nunan movon

[ctx: shortcut window]
en: Show the next move
eo: Montri la sekvan movon

[ctx: shortcut window]
en: Show the previous move
eo: Montri la antaŭan movon

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
eo: Komenci novan ludon

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
eo: Malfari movon
