file-roller - en to fi translation catalogue (303 entries)

en: %d %B %Y, %H:%M
fi: %d. %Bta %Y %H.%M

en: %d file remaining | %'d files remaining
fi[0]: %d tiedosto jäljellä
fi[1]: %d tiedostoa jäljellä

en: %s Properties
fi: %s - ominaisuudet

en: A file named “%s” already exists.
    
    %s
fi: Tiedosto “%s” on jo olemassa.
    
    %s

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
fi: Tiedosto nimeltä “%s” on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: A folder named “%s” already exists.
    
    %s
fi: Kansio “%s” on jo olemassa.
    
    %s

en: ARCHIVE
fi: ARKISTO

[ctx: Action]
en: Add Files
fi: Lisää tiedostoja

[ctx: Action]
en: Extract
fi: Pura

[ctx: Action]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: Action]
en: _Extract
fi: _Pura

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Add
fi: Lisää

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
fi: Kysy arkiston nimeä, lisää tiedostot siihen ja lopeta

en: Add files to the specified archive and quit the program
fi: Lisää tiedostot annettuun arkistoon ja lopeta

en: Add only if _newer
fi: Lisää vain jos _uudempi

en: Adding the files to “%s”
fi: Lisätään tiedostoja arkistoon “%s”

en: Adding “%s”
fi: Lisätään “%s”

en: All archives
fi: Kaikki arkistot

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: An archive manager for GNOME.
fi: Gnomen arkistonkäsittelyohjelma.

en: An error occurred while adding files to the archive.
fi: Tiedostojen arkistoon lisäämisessä tapahtui virhe.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
fi: Tiedostojen arkistosta poistamisessa tapahtui virhe.

en: An error occurred while extracting files.
fi: Tiedostojen purkamisessa tapahtui virhe.

en: An error occurred while loading the archive.
fi: Arkiston lataamisessa tapahtui virhe.

en: An error occurred while renaming the files.
fi: Tiedostojen nimiä muuttaessa tapahtui virhe.

en: An error occurred while saving the archive.
fi: Tapahtui virhe tallennettaessa arkistoa.

en: An error occurred while testing archive.
fi: Arkiston testaamisessa tapahtui virhe.

en: An error occurred while updating the files.
fi: Tiedostoja päivittäessä tapahtui virhe.

en: An error occurred.
fi: Tapahtui virhe.

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
fi: Toinen tiedosto samalla nimellä on jo olemassa kohteessa “%s”.

en: Archive Manager
fi: Pakettienkäsittely

en: Archive Manager (also known as File Roller) is the default GNOME application for opening, creating, and modifying archive and compressed archive files.
fi: Arkistonhallinta (tuttavallisemmin Pakettienkäsittely) on Gnomen oletussovellus pakattujen arkistotiedostojen avaamiseen, luomiseen ja muokkaamiseen.

en: Archive Manager supports a wide range of different archive files, including:
fi: Arkistonhallinta tukee lukuisia eri arkistotiedostoja, muun muassa:

en: Archive not found
fi: Arkistoa ei löydy

en: Archive size:
fi: Arkiston koko:

en: Archive type not supported.
fi: Arkistotyyppi ei ole tuettu.

en: C_ommand Line Output:
fi: Komento_rivituloste:

en: C_reate
fi: _Luo

en: Change password visibility
fi: Muuta salasanan näkyvyyttä

en: Command exited abnormally.
fi: Komento poistui epänormaalisti.

en: Command not found.
fi: Komentoa ei löydy.

en: Compress
fi: Pakkaa

en: Compression level
fi: Pakkaustaso

en: Compression level used when adding files to an archive. Possible values: very-fast, fast, normal, maximum.
fi: Pakkaustaso, jota käytetään kun lisätään arkistoon tiedostoja.
    Mahdolliset arvot: erittäin nopea, nopea, tavallinen, maksimi.

en: Compression ratio:
fi: Pakkaussuhde:

en: Content size:
fi: Sisällön koko:

en: Contents
fi: Sisältö

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copying the extracted files to the destination
fi: Kopioidaan puretut tiedostot kohteeseen

en: Copying the files from “%s” to “%s”
fi: Kopioidaan  tiedostoja arkistosta “%s” arkistoon “%s”

en: Copying the files to add to “%s”
fi: Kopioidaan arkistoon “%s” lisättäviä tiedostoja

en: Copyright © 2001–2014 Free Software Foundation, Inc.
fi: Tekijänoikeus © 2001–2014 Free Software Foundation, Inc.

en: Could not add the files to the archive
fi: Tiedostojen lisääminen arkistoon epäonnistui

en: Could not create the archive
fi: Arkiston luominen ei onnistunut

en: Could not create the destination folder: %s.
fi: Kohdekansion luonti ei onnistunut: %s.

en: Could not delete the old archive.
fi: Vanhan arkiston poisto ei onnistunut.

en: Could not display help
fi: Ohjeen näyttäminen ei onnistunut

en: Could not display the folder “%s”
fi: Kansion “%s” näyttäminen epäonnistui

en: Could not find the volume: %s
fi: Arkiston osaa ei löytynyt: ”%s”

en: Could not load the location
fi: Sijainnin lataus ei onnistunut

en: Could not open this file type
fi: Tämän tyyppistä tiedostoa ei voitu avata

en: Could not open “%s”
fi: Tiedoston “%s” avaaminen epäonnistui

en: Could not perform the operation
fi: Toiminto ei onnistunut

en: Could not rename the file
fi: Tiedoston nimen muuttaminen epäonnistui

en: Could not rename the folder
fi: Kansion nimen muuttaminen epäonnistui

en: Could not save the archive “%s”
fi: Arkiston “%s” tallentaminen epäonnistui

en: Create _Archive
fi: Luo _arkisto

en: Create _Folder
fi: _Luo kansio

en: Create and modify an archive
fi: Luo arkisto tai muokkaa arkistoa

en: Create destination folder without asking confirmation
fi: Luo kohdekansio kysymättä

en: Creating “%s”
fi: Luodaan “%s”

en: Cu_t
fi: _Leikkaa

en: Cut
fi: Leikkaa

en: D_eselect All
fi: _Älä valitse mitään

en: Decompressing archive
fi: Puretaan arkiston pakkaus

en: Default folder to use for the “--add” and “--extract” commands
fi: “--add”- ja “--extract”-komentojen oletusarvoinen kansio

en: Default volume size
fi: Oletustaltiokoko

en: Delete
fi: Poista

en: Deleting files from archive
fi: Poistetaan tiedostoja arkistosta

en: Deleting the files from “%s”
fi: Poistetaan tiedostoja arkistosta “%s”

en: Dese_lect All
fi: _Älä valitse mitään

en: Destination folder “%s” does not exist.
    
    Do you want to create it?
fi: Kohdekansiota “%s” ei ole olemassa.
    
    Haluatko luoda sen?

en: Display path
fi: Näytä polku

en: Display size
fi: Näytä koko

en: Display the path column in the main window.
fi: Näytä polku sarakkeessa pääikkunassa.

en: Display the size column in the main window.
fi: Näytä koko sarakkeessa pääikkunassa.

en: Display the time column in the main window.
fi: Näytä aika sarakkeessa pääikkunassa.

en: Display the type column in the main window.
fi: Näytä tyyppi sarakkeessa pääikkunassa.

en: Display time
fi: Näytä aika

en: Display type
fi: Näytä tyyppi

en: Do not _overwrite newer files
fi: _Älä korvaa uudempia tiedostoja

en: Do not overwrite newer files
fi: Älä korvaa uudempia tiedostoja

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
fi: Haluatko lisätä tämän tiedoston nykyiseen arkistoon vai avata sen uutena arkistona?

en: Do you want to create a new archive with these files?
fi: Haluatko luoda uuden arkiston näistä tiedostoista?

en: E_xclude files:
fi: _Jätä pois tiedostot:

en: Editors
fi: Editorit

en: Encrypt the archive header
fi: Salaa arkisto-otsake

en: Enter a password for “%s”
fi: Anna salasana arkistolle “%s”

en: Extract Here
fi: Pura tähän

en: Extract To…
fi: _Pura…

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
fi: Kysy kansion nimeä, pura arkistot sinne ja lopeta

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
fi: Pura arkistot annettuun kansioon ja lopeta

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
fi: Pura arkiston sisältö arkistokansioon ja lopeta ohjelma

en: Extract the selected archive
fi: Pura valittu arkisto

en: Extract the selected archive to the current position
fi: Pura valittu arkisto nykyiseen sijaintiin

en: Extracting the files from “%s”
fi: Puretaan tiedostoja arkistosta “%s”

en: Extracting “%s”
fi: Puretaan “%s”

en: Extraction completed successfully
fi: Purkaminen valmistui onnistuneesti

en: Extraction not performed
fi: Mitään ei purettu

en: FOLDER
fi: KANSIO

[ctx: File]
en: Location
fi: Sijainti

[ctx: File]
en: Modified
fi: Muokattu

[ctx: File]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: File]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: File]
en: Size
fi: Koko

[ctx: File]
en: Type
fi: Tyyppi

en: File Roller
fi: Pakettienkäsittely

en: Find files by name
fi: Etsi tiedostoja nimen perusteella

en: Folder
fi: Kansio

en: Folders
fi: Kansiot

en: Getting the file list
fi: Haetaan tiedostolista

en: Go to the home location
fi: Siirry kotisijaintiin

en: Go to the next visited location
fi: Siirry seuraavana käytyyn sijaintiin

en: Go to the previous visited location
fi: Siirry viimeksi käytyyn sijaintiin

en: Go up one level
fi: Siirry yksi taso ylös

en: How to sort files
fi: Kuinka tiedostot lajitellaan

en: Include _files:
fi: _Sisällytä tiedostot:

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Last Output
fi: Viimeisin tuloste

en: Last modified:
fi: Viimeksi muokattu:

en: List Mode
fi: Luettelotapa

en: List of applications entered in the “Open File” dialog and not associated with the file type.
fi: Luettelo sovelluksista, jotka syötetään “Avaa tiedosto”-valintaikkunaan, mutta joita ei ole liitetty tiedostotyyppiin.

en: Load Options
fi: Lataa valinnat

en: Loading “%s”
fi: Ladataan “%s”

en: Location
fi: Sijainti

en: Location:
fi: Sijainti:

en: MB
fi: Mt

en: Moving the files from “%s” to “%s”
fi: Siirretään  tiedostoja arkistosta “%s” arkistoon “%s”

en: Name column width
fi: Nimi-sarakkeen leveys

en: Name “%s” is not valid because it contains at least one of the following characters: %s, please type other name.
fi: Nimi “%s” ei kelpaa, koska nimi sisältää seuraavia merkkejä: %s. Anna tiedostolle toinen nimi.

en: New Archive
fi: Uusi arkisto

en: New name is the same as old one, please type other name.
fi: Uusi nimi on sama kuin vanha nimi, yritä antaa toinen nimi.

en: New name is void, please type a name.
fi: Uusi nimi ei ole kelvollinen, yritä antaa toinen nimi.

en: Number of files:
fi: Tiedostojen määrä:

en: Open _Item Location
fi: Avaa _kohteen sijainti

en: Open, modify and create compressed archive files
fi: Avaa, muokkaa ja luo pakattuja arkistotiedostoja

en: Operation completed
fi: Toiminto suoritettu

en: Pass_word…
fi: _Salasana…

en: Password required for “%s”
fi: “%s” vaatii salasanan

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste Selection
fi: Liitä valinta

en: Please use a different name.
fi: Käytä eri nimeä.

en: Please wait…
fi: Odota…

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Reading “%s”
fi: Luetaan “%s”

en: Recompressing archive
fi: Pakataan arkisto uudelleen

en: Recreate the folders stored in the archive
fi: Uudelleenluodaanko kansiot, jotka on tallennettu arkistossa

en: Removing “%s”
fi: Poistetaan “%s”

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Renaming the files in “%s”
fi: Muutetaan tiedostojen nimiä arkistossa “%s”

en: Replace _All
fi: Korvaa k_aikki

en: Replace _Nothing
fi: _Älä korvaa mitään

en: Replace file “%s”?
fi: Korvataanko tiedosto “%s”?

en: Reset Options
fi: Nollaa asetukset

en: S_elect the files you want to update:
fi: _Valitse päivitettävät tiedostot:

en: Save
fi: Tallenna

en: Save Options
fi: Tallenna valinnat

en: Save _As…
fi: Tallenna _nimellä…

en: Saving “%s”
fi: Tallennetaan “%s”

en: Set Pass_word…
fi: _Aseta salasana…

en: Show Hidden Files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Show version
fi: Näytä versio

en: Show/hide the extra options
fi: Näytä/piilota lisävalinnat

en: Side_bar
fi: Sivupalkki

en: Sidebar
fi: Sivupalkki

en: Sort type
fi: Lajittelutyyppi

en: Split into _volumes of
fi: Jaa _osiin koossa

en: Start as a service
fi: Käynnistä palveluna

en: Test Result
fi: Testin tulos

en: Testing “%s”
fi: Testataan arkistoa “%s”

en: The default size for volumes.
fi: Oletuskoko taltioille.

en: The default width of the name column in the file list.
fi: Tiedostoluettelon Nimi-sarakkeen oletusleveys.

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
fi: Tiedosto on olemassa kohteessa “%s”. Tiedoston korvaaminen korvaa nykyisen tiedoston sisällön.

en: The file has been modified with an external application. If you don’t update the file in the archive, all of your changes will be lost. | %d files have been modified with an external application. If you don’t update the files in the archive, all of your changes will be lost.
fi[0]: Tiedostoa on muokattu muulla ohjelmalla. Jos et päivitä tiedostoa arkistossa, kaikki tekemäsi muutokset menetetään.
fi[1]: %d tiedostoa on muokattu muulla ohjelmalla. Jos et päivitä tiedostoja arkistossa, kaikki tekemäsi muutokset menetetään.

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
fi: %s-tiedostoille ei ole asennettu komentoa.
    Haluatko etsiä komentoa tämän tiedoston avaamiseen?

en: There was an internal error trying to search for applications:
fi: Tapahtui sisäinen virhe yritettäessä etsiä sovelluksia:

en: This archive type cannot be modified
fi: Tätä arkistotyyppiä ei voi muokata

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Update Files
fi: Päivitä tiedostot

en: Update the file “%s” in the archive “%s”?
fi: Päivitetäänkö tiedosto “%s” arkistossa “%s”?

en: Update the files in the archive “%s”?
fi: Päivitetäänkö tiedostot arkistossa “%s”?

en: Updating the files in “%s”
fi: Päivitetään tiedostoja arkistossa “%s”

en: Use the notification system to notify the operation completion
fi: Käytä ilmoitusjärjestelmää toimenpiteiden valmistumisesta ilmoittamiseen

en: Use “all-files” to view all the files in the archive in a single list, use “as-folder” to navigate the archive as a folder.
fi: Käytä “all-files” nähdäksesi kaikki tiedostot arkistossa yhtenä luettelona, käytä “as-folder” navigoidaksesi arkistoa kuin kansiota.

en: View All _Files
fi: Näytä kaikki tie_dostot

en: View as a F_older
fi: Näytä _kansiona

en: View the sidebar
fi: Näytä sivupalkki

en: What criteria must be used to arrange files. Possible values: name, size, type, time, path.
fi: Mitä kriteeriä käytetään tiedostojen lajitteluun. Mahdolliset arvot
    ovat: nimi, koko, tyyppi, aika, polku.

en: Whether to display the sidebar.
fi: Näytetäänkö sivupalkki vai ei.

en: Whether to encrypt the archive header. If the header is encrypted the password will be required to list the archive content as well.
fi: Salataanko arkiston otsake. Jos otsake on salattu niin salasanaa tarvitaan myös arkiston sisällön luettelointiin.

en: Whether to show other options. If set the extra options will be shown.
fi: Näytetäänkö lisävalinnat. Jos asetettu, lisävalinnat näytetään.

en: Whether to sort in ascending or descending direction. Possible values: ascending, descending.
fi: Lajitellaanko nousevaan vai laskevaan järjestykseen. Mahdolliset arvot ovat: ascending, descending.

[ctx: Window title]
en: Add Files
fi: Lisää tiedostoja

[ctx: Window title]
en: Extract
fi: Pura

[ctx: Window title]
en: Extract archive
fi: Pura arkisto

[ctx: Window title]
en: Load Options
fi: Lataa valinnat

[ctx: Window title]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: Window title]
en: Save Options
fi: Tallenna valinnat

en: Wrong password.
fi: Väärä salasana.

en: You can’t add an archive to itself.
fi: Arkistoa ei voi lisätä itseensä.

en: You don’t have permission to create an archive in this folder
fi: Sinulla ei ole oikeuksia luoda arkistoa tähän kansioon

en: You don’t have the right permissions to extract archives in the folder “%s”
fi: Sinulla ei ole oikeuksia purkaa arkistoja kansiossa “%s”

en: You don’t have the right permissions to read files from folder “%s”
fi: Sinulla ei ole oikeuksia lukea tiedostoja kansiosta “%s”

en: You don’t have the right permissions.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia.

en: You have to specify an archive name.
fi: Arkiston nimi täytyy antaa.

en: [read only]
fi: [vain luku]

en: _About
fi: Ti_etoja

en: _About Archive Manager
fi: _Tietoja - Pakettienkäsittely

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Add Files…
fi: _Lisää tiedostoja…

en: _All files
fi: _Kaikki tiedostot

en: _Apply
fi: _Toteuta

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Delete Files…
fi: _Poista tiedostot…

en: _Destination folder:
fi: _Kohdekansio:

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Encrypt the file list
fi: Salaa _tiedostolista

en: _Encrypt the file list too
fi: _Salaa myös tiedostolista

en: _Exclude folders:
fi: _Jätä pois kansiot:

en: _Extract
fi: _Pura

en: _Extract Files…
fi: _Pura tiedostot…

en: _Extract…
fi: _Pura…

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Filename:
fi: _Tiedosto:

en: _Files:
fi: _Tiedostot:

en: _Find
fi: _Etsi

en: _Follow symbolic links
fi: _Seuraa symbolisia linkkejä

en: _Help
fi: O_hje

en: _Keep directory structure
fi: _Säilytä hakemistorakenne

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Location:
fi: _Sijainti:

en: _New Archive…
fi: _Uusi arkisto…

en: _New file name:
fi: _Tiedoston uusi nimi:

en: _New folder name:
fi: Kansion _uusi nimi:

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Open With…
fi: Avaa _ohjelmalla…

en: _Open the Archive
fi: _Avaa arkisto

en: _Open…
fi: _Avaa…

en: _Options
fi: _Valinnat

en: _Options Name:
fi: _Asetuksen nimi:

en: _Other Options
fi: _Muut valinnat

en: _Password:
fi: Salasa_na:

en: _Paste
fi: _Liitä

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: _Rename
fi: _Nimeä uudelleen

en: _Rename…
fi: _Nimeä uudelleen…

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Save As…
fi: _Tallenna nimellä…

en: _Search Command
fi: _Etsi komento

en: _Select All
fi: _Valitse kaikki

en: _Selected files
fi: _Valitut tiedostot

en: _Show the Files
fi: _Näytä tiedostot

en: _Skip
fi: _Ohita

en: _Test Integrity
fi: _Tarkista eheys

en: _Update
fi: _Päivitä

en: _View
fi: _Näytä

en: bzip archives (.tar.bz, .tbz)
fi: bzip-arkistot (.tar.bz, .tbz)

en: example: *.o; *.bak
fi: esimerkki: *.o; *.bak

en: example: *.txt; *.doc
fi: esimerkki: *.txt; *.doc

en: gzip archives (.tar.gz, .tgz)
fi: gzip-arkistot (.tar.gz, .tgz)

[ctx: shortcut window]
en: Archive
fi: Arkisto

[ctx: shortcut window]
en: Close window
fi: Sulje ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Common
fi: Tavallisimmat

[ctx: shortcut window]
en: Create new archive
fi: Luo uusi arkisto

[ctx: shortcut window]
en: Delete files or folders from an archive
fi: Poista tiedostoja tai kansioita arkistosta

[ctx: shortcut window]
en: Deselect all
fi: Älä valitse mitään

[ctx: shortcut window]
en: Display the tree view of the folders in the side pane
fi: Näytä kansioiden puurakenne sivupalkissa

[ctx: shortcut window]
en: Extract an archive
fi: Pura arkisto

[ctx: shortcut window]
en: Find
fi: Etsi

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Open an archive
fi: Avaa arkisto

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Refresh
fi: Päivitä

[ctx: shortcut window]
en: Rename file or folder in an archive
fi: Nimeä arkistossa oleva kansio tai tiedosto uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Save with another name
fi: Tallenna toisella nimellä

[ctx: shortcut window]
en: Select all
fi: Valitse kaikki

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Stop the operation
fi: Pysäytä nykyinen toiminto

[ctx: shortcut window]
en: View
fi: Näkymä

[ctx: shortcut window]
en: View archive properties
fi: Näytä arkiston ominaisuudet

[ctx: shortcut window]
en: View the content of an archive as a folder structure
fi: Näytä arkiston sisältö kansiorakenteena

[ctx: shortcut window]
en: View the content of an archive as a list of files
fi: Näytä arkiston sisältö tiedostoluettelona

en: xz archives (.tar.xz)
fi: xz-arkistot (.tar.xz)

en: zip archives (.zip)
fi: zip-arkistot (.zip)

en: zip;tar;extract;unpack;
fi: zip;tar;extract;unpack;pura;pakkaa;

en: — Create and modify an archive
fi: — Luo ja muokkaa arkistoja

en: “%s” created successfully
fi: “%s” luotiin onnistuneesti
