libhandy master - en to fi translation catalogue (303 entries)

en: A GtkPackType indicating whether the child is packed with reference to the start or end of the parent
fi: GtkPackType, joka kertoo mikäli lapsiobjektilla on yhteystieto emoprosessin alkuun tai loppuun

en: Activatable widget
fi: Aktivoitava pienohjelma

en: Add group to %s
fi: Lisää ryhmä %s:ään

en: Add page to %s
fi: Lisää sivu %s:ään

en: Adjustment
fi: Säätö

en: Align
fi: Tasaus

en: Allow long swipes
fi: Salli pitkät hipaisuliikkeet

en: Allow mouse drag
fi: Salli hiirellä vetäminen

en: Always on Top
fi: Aina päällimmäisenä

en: An indicator icon for the page
fi: Sivun ilmaisinikoni

en: Animation duration
fi: Animoinnin kesto

en: Application menu
fi: Ohjelman valikko

en: Autohide
fi: Piilota automaattisesti

en: Back
fi: Takaisin

en: Box horizontally homogeneous
fi: Laatikoi vaakatasoon samansuuruisina

en: Box vertically homogeneous
fi: Laatikoi pystysuunnassa samansuuruisina

en: Can swipe back
fi: Voi hipaista takaisin

en: Can swipe forward
fi: Voi hipaista eteenpäin

en: Carousel
fi: Karuselli

en: Centering policy
fi: Keskityksen asetus

en: Child
fi: Lapsiobjekti

en: Child transition duration
fi: Lapsiobjektin siirtymän kesto

en: Child transition running
fi: Lapsiobjektin siirtymä menossa

en: Close
fi: Sulje

en: Color Scheme
fi: Väriteema

en: Column spacing
fi: Sarakkeiden välys

en: Content
fi: Sisältö

en: Current scrolling position
fi: Nykyinen vierityksen sijainti

en: Custom Title
fi: Itse valittu nimi

en: Custom title widget to display
fi: Itse valittu pienohjelman nimi esitettäväksi

en: Dark
fi: Tumma

en: Decorate all
fi: Korista kaikki

en: Decoration Layout
fi: Koristelun asettelu

en: Decoration Layout Set
fi: Koristelun asettelun asettaminen

en: Default animation duration
fi: Oletusanimaation kesto

en: Default icon
fi: Oletusikoni

en: Default page icon
fi: Oletusikoni sivulle

en: Description
fi: Kuvaus

en: Digit
fi: Merkki

en: Display Width
fi: Näytön leveys

en: Dragging
fi: Raahaus

en: Enable expansion
fi: Salli laajennus

en: Enabled
fi: Sallittu

en: End action
fi: Lopeta toiminta

en: End action widget
fi: Lopputoiminnon pienohjelma

en: Entry
fi: Merkintä

en: Expand tabs
fi: Laajenna välilehdet

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: Extra drag destination targets
fi: Ylimääräinen raahaus kohteeseen

en: Flap
fi: Reunakaistale

en: Flap Position
fi: Reunakaistaleen sijainti

en: Fold Duration
fi: Taitoksen kesto

en: Fold Policy
fi: Taittumisen säännöt

en: Folded
fi: Taitettu kokoon

en: Has Subtitle
fi: Tekstitys käytössä

[ctx: HdyValueObjectClass]
en: The contained value
fi: Kohteen arvo

[ctx: HdyValueObjectClass]
en: Value
fi: Arvo

en: High Contrast
fi: Suuri kontrasti

en: Hint the view needs attention
fi: Vihje näkymän huomion tarpeesta

en: Homogeneous
fi: Yhtenevä

en: Homogeneous sizing
fi: Yhtenevän kokoinen

en: Horizontally homogeneous
fi: Vaakatasossa yhtenevä

en: Horizontally homogeneous folded
fi: Vaakatasossa yhtenevästi kokoontaitettu

en: Horizontally homogeneous sizing
fi: Vaakatasossa yhtenevät koot

en: Horizontally homogeneous sizing when the leaflet is folded
fi: Vaakatasossa yhtenevät koot, kun sivulehdykkä on kokoon taitettuna

en: Horizontally homogeneous sizing when the leaflet is unfolded
fi: Vaakatasossa yhtenevät koot, kun sivulehdykkä on avattuna esiin

en: Horizontally homogeneous sizing when the widget is folded
fi: Vaakatasossa yhtenevät koot, kun pienohjelma on kokoontaitettuna

en: Horizontally homogeneous sizing when the widget is unfolded
fi: Vaakatasossa yhtenevät koot, kun pienohjelma on avattuna esiin

en: Hovering
fi: Leijuminen

en: Icon
fi: Kuvakkeen nimi

en: Icon Name
fi: Kuvakkeen nimi

en: Icon Size
fi: Kuvakkeen koko

en: Icon name
fi: Kuvakkeen nimi

en: Icon name for image
fi: Kuvakkeen nimi kuvalle

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
fi: Mikäli asetettu, alleviivaus tekstissä tarkoittaa että, seuraavaa merkkiä tulisi käyttää muistisäännön kiihdytyksen avaimena

en: Indicator activatable
fi: Indikaattori aktivoitavissa

en: Indicator icon
fi: Ilmaisinikoni

en: Insert placeholder to %s
fi: Lisää paikkavaraus %s:lle

en: Interactive
fi: Vuorovaikutteinen

en: Interpolate size
fi: Päättele koko

en: Inverted
fi: Käänteinen

en: Is overflowing
fi: Vuotaa yli

en: Is transferring page
fi: On siirtämässä sivua

en: Letters visible
fi: Kirjaimia näkyvissä

en: Loading
fi: Lataa

en: Locked
fi: Lukittu

en: Maximize
fi: Maksimoi

en: Maximum size
fi: Maksimi koko

en: Menu model
fi: Valikon malli

en: Minimize
fi: Minimoi

en: Modal
fi: Modaalisuus

en: Mode transition duration
fi: Tilan muutoksen kesto

en: Move
fi: Siirrä

en: Name
fi: Nimi

en: Name of visible child
fi: Näkyvän lapsiobjektin nimi

en: Narrow ellipsize
fi: Merkkijonon lyhennys pisteillä

en: Navigatable
fi: Navigoitavissa

en: Needs Attention Left
fi: Tarvitsee huomiota, vasen

en: Needs Attention Right
fi: Tarvitsee huomiota, oikea

en: Needs attention
fi: Tarvitsee huomiota

en: No Results Found
fi: Ei löytynyt

en: Number of pages
fi: Sivujen määrä

en: Number of pinned pages
fi: Kiinnitettyjen sivujen määrä

en: Number of subtitle lines
fi: Alaotsikkorivien määrä

en: Number of title lines
fi: Otsikkorivien määrä

en: Only objects of type %s can be added to objects of type %s.
fi: Vain %s tyypin objekteja voidaan lisätä objekteihin, jotka ovat tyyppiä %s.

en: Orientation
fi: Suunta

en: Pack type
fi: Pakkauksen tyyppi

en: Page
fi: Sivu

en: Page reveal duration
fi: Sivun paljastuksen kesto

en: Parent
fi: Pääobjekti

en: Pinned
fi: Kiinnitetty

en: Policy
fi: Yleinen sääntö

en: Position
fi: Sijainti

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Remove placeholder from %s
fi: Poista paikanvaraaja %s:stä

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: Resize Frozen
fi: Muuta jähmettyneen kokoa

en: Restore
fi: Palauta

en: Reveal
fi: Paljasta

en: Reveal Duration
fi: Paljastuksen kesto

en: Reveal Flap
fi: Paljasta reunakaistale

en: Reveal Progress
fi: Paljastuksen edistyminen

en: Reveal duration
fi: Paljastuksen kesto

en: Reversed
fi: Käänteinen

en: Row spacing
fi: Rivien välys

en: Search
fi: Etsi

en: Search Mode Enabled
fi: Etsintätila sallittu

en: Search bar is already full
fi: Etsintärivi on jo täynnä

en: Search enabled
fi: Etsintä sallittu

en: Selected
fi: Valittu

en: Selected index
fi: Valittu indeksitunnus

en: Selected page
fi: Valittu sivu

en: Selection mode
fi: Valintatila

en: Separator
fi: Erottelija

en: Set the current value as the subtitle
fi: Aseta nykyinen arvo tekstitykseksi

en: Shortcut widget
fi: Näppäinoikoteiden pienohjelma

en: Show Close Button
fi: Näytä 'Sulje' nappi

en: Show decorations
fi: Näytä koristeet

en: Show enable switch
fi: Näytä sallimisen kytkin

en: Show symbols
fi: Näytä symbolit

en: Spacing
fi: Asettelu

en: Spacing between pages
fi: Asettelu sivujen välillä

en: Stack
fi: Kasa

en: Start action
fi: Aloita toiminto

en: Start action widget
fi: Alkutoiminnon pienohjelma

en: Subtitle
fi: Tekstitys

en: Swipe to Close
fi: Hipaise sivulle sulkeaksesi

en: Swipe to Open
fi: Hipaise sivulle avataksesi

en: Swipeable
fi: Hipaistavissa

en: Symbolic size to use for named icon
fi: Symbolinen koko käytettäväksi nimetylle ikonille

en: Symbols
fi: Symbolit

en: Symbols visible
fi: Näkyvät symbolit

en: System supports color schemes
fi: Järjestelmä tukee väriteemoja

en: Tab Bar
fi: Välilehtipalkki

en: Tab context menu model
fi: Välilehtien kontekstiriippuvaisten valikkojen malli

en: Tab shortcut widget
fi: Näppäinoikoteiden pienohjelma

en: Tabs revealed
fi: Paljastetut välilehdet

en: The amount of space between children
fi: Tila lapsiobjektien välisen tilan määrä

en: The amount of space between two consecutive columns
fi: Kahden vierekkäisen sarakkeen välisen tilan määrä

en: The amount of space between two consecutive rows
fi: Kahden vierekkäisen rivin välisen tilan määrä

en: The animation duration, in milliseconds
fi: Animaation kesto, millisekunneissa

en: The child of the page
fi: Sivun lapsiobjekti

en: The child transition animation duration, in milliseconds
fi: Lapsiobjektin siirtymäanimaation kesto, millisekunneissa

en: The content Widget
fi: Sisällön pienohjelma

en: The current color scheme
fi: Nykyinen väriteema

en: The current fold policy
fi: Käytössä oleva taitossääntö

en: The current reveal transition progress
fi: Käytössä oleva esiintuonnin siirtymän edistyminen

en: The currently selected page
fi: Nyt valittu sivu

en: The decoration layout does not apply to header bars which do not show window controls
fi: Koristeluasettelu ei päde otsikkopalkkeihin, jotka eivät näytä ikkunanhallinnan nappeja

en: The description to be displayed below the title
fi: Kuvaus näytettäväksi otsikon alla

en: The desired number of subtitle lines
fi: Haluttu määrä aliotsikkorivejä

en: The desired number of title lines
fi: Haluttu määrä otsikkorivejä

en: The end action widget
fi: Lopputoiminnon pienohjelma

en: The entry widget connected to the keypad
fi: Sisääntulon pienohjelma liittyen näppäimistöön

en: The flap position
fi: Reunakaistaleen paikka

en: The flap widget
fi: Reunakaistaleen pienohjelma

en: The fold transition animation duration, in milliseconds
fi: Tilan muutoksen animaation kesto, millisekunneissa

en: The horizontal alignment, from 0 (start) to 1 (end)
fi: Vaakatason asettelu, alkaen 0:sta (alku) päättyen 1:een (loppu)

en: The icon of the page
fi: Sivun ikoni

en: The index of the child in the parent
fi: Lapsiobjektin indeksitunnus isännässä

en: The index of the selected item
fi: Valitun asian indeksitunnus

en: The keypad digit of the button
fi: Näppäimistön painikkeen merkki

en: The keypad symbols of the button. The first symbol is used as the digit
fi: Näppäimistön painikkeen symbolit. Ensimmäistä symbolia käytetään merkkinä

en: The layout for window decorations
fi: Asettelu ikkunan koristeille

en: The maximum size allocated to the child
fi: Suurin lapsiobjektille varattu koko

en: The mode transition animation duration, in milliseconds
fi: Tilan muutoksen animaation kesto, millisekunneissa

en: The name of the child page
fi: Lapsiobjektin sivun nimi

en: The name of the icon to be used
fi: Käytettävän ikonin nimi

en: The name of the widget currently visible
fi: Nyt näkyvissä olevan pienohjelman nimi

en: The name of the widget currently visible when the children are stacked
fi: Nyt näkyvissä olevan pienohjelman nimi, kun lapsiobjektit on kasattu

en: The number of pages in the tab view
fi: Välilehtinäkymässä olevien sivujen määrä

en: The number of pinned pages in the tab view
fi: Välilehtinäkymään kiinnitettyjen sivujen määrä

en: The parent page of the page
fi: Sivua ylempi pääsivu

en: The policy to determine the mode to use
fi: Yleinen sääntö, jolla määrätään mitä tilaa käytetään

en: The policy to horizontally align the center widget
fi: Yleinen sääntö asetella keskimmäinen pienohjelma vaakatasossa

en: The preferred place to ellipsize the string, if the narrow mode label does not have enough room to display the entire string
fi: Haluttu kohta, jossa merkkijonoa kavennetaan pisteillä, mikäli kapean tilan otsakkeella ei ole tarpeeksi tilaa esittää koko merkkijonoa

en: The reveal transition animation duration, in milliseconds
fi: Siirtymäanimaation kesto, millisekunneissa

en: The separator widget
fi: Erottelun pienohjelma

en: The size from which the clamp will tighten its grip on the child
fi: Koko, josta puristin tiukentaa otettaan lapsiobjektista

en: The start action widget
fi: Alkutoiminnon pienohjelma

en: The subtitle for this row
fi: Tämän rivin tekstitys

en: The subtitle to display
fi: Näytettävä tekstitys

en: The swipeable the swipe tracker is attached to
fi: Hipaistavissa oleva, johon hipaisun seuranta liittyy

en: The title of the page
fi: Sivun otsikko

en: The title of the preference
fi: Asetusten nimi

en: The title to be displayed below the icon
fi: Ikonin alla näytettävä otsikko

en: The title to display
fi: Näytettävä nimi

en: The tooltip of the page
fi: Sivun vihjeteksti

en: The transition animation duration, in milliseconds
fi: Siirtymäanimaation kesto, millisekunneissa

en: The type of animation used for reveal and fold transitions
fi: Animaation tyyppi esiinpaljastusten ja kokoontaitosten siirtymissä

en: The type of animation used to transition
fi: Animaation tyyppi siirtymissä

en: The type of animation used to transition between children
fi: Animaation tyyppi siirryttäessä lapsiobjektien välillä

en: The type of animation used to transition between modes and children
fi: Animaation tyyppi siirryttäessä tilojen ja lapsiobjektien välillä

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
fi: Pystysuuntainen sijoittuminen, alkaen 0:sta (ylin) loppuen 1:een (alin)

en: The view the tab bar controls.
fi: Näkymä, jota välilehtipalkki kontrolloi.

en: The widget currently visible
fi: Nyt näkyvissä oleva pienohjelma

en: The widget currently visible in the squeezer
fi: Nyt puristimessa näkyvissä oleva pienohjelma

en: The widget currently visible when the leaflet is folded
fi: Nyt näkyvissä oleva pienohjelma, kun sivulehdykkä on kokoon taitettuna

en: The widget currently visible when the widget is folded
fi: Nyt näkyvissä oleva pienohjelma, kun pienohjelma on kokoon taitettuna

en: The widget shown after the tabs
fi: Pienohjelma, joka näytetään välilehtien jälkeen

en: The widget shown before the tabs
fi: Pienohjelma, joka näytetään ennen välilehtiä

en: The widget the shadow will be drawn for
fi: Pienohjelma, josta varjo piirretään

en: The widget to be activated when the row is activated
fi: Aktivoitava pienohjelma, kun rivi aktivoidaan

en: This property does not apply when a custom title is set
fi: Tämä ominaisuus ei ole käytössä, kun itse valittu nimi on asetettu

en: This property only applies when the leaflet is folded
fi: Tämä ominaisuus on käytössä vain, kun sivulehdykkä on kokoon taitettuna

en: Tightening threshold
fi: Raja-arvon tiukennus

en: Title
fi: Nimi

en: Title visible
fi: Nimi näkyvissä

en: Tooltip
fi: Vihjeteksti

en: Transition Type
fi: Muutoksen tyyppi

en: Transition duration
fi: Muutoksen kesto

en: Transition running
fi: Muutos menossa

en: Transition type
fi: Muutoksen tyyppi

en: Try a different search.
fi: Yritä toisenlaista hakua.

en: Untitled page
fi: Nimetön sivu

en: Use subtitle
fi: Käytä tekstitystä

en: Use underline
fi: Käytä alleviivausta

en: Vertically homogeneous
fi: Pystysuuntaan yhtenevät

en: Vertically homogeneous folded
fi: Pystysuuntaan yhtenevästi kokoon taitetut

en: Vertically homogeneous sizing
fi: Pystysuuntaan yhtenevät koot

en: Vertically homogeneous sizing when the leaflet is folded
fi: Pystysuuntaan yhtenevät koot, kun sivulehdykkä on kokoon taitettuna

en: Vertically homogeneous sizing when the leaflet is unfolded
fi: Pystysuuntaan yhtenevät koot, kun sivulehdykkä on avattuna esiin

en: Vertically homogeneous sizing when the widget is folded
fi: Pystysuuntaan yhtenevät koot, kun pienohjelma on kokoon taitettuna

en: Vertically homogeneous sizing when the widget is unfolded
fi: Pystysuuntaan yhtenevät koot, kun pienohjelma on avattuna esiin

en: View
fi: Näkymä

en: View switcher enabled
fi: Näkymänyhdistäjä käytössä

en: Visible child
fi: Näkyvä lapsiobjekti

en: Whether a page is being transferred
fi: Onko sivu siirtymässä

en: Whether or not swipe gesture can be used to switch from a subpage to the preferences
fi: Voidaanko hipaisua käyttää vaihtamaan alisivulta asetuksiin

en: Whether or not swipe gesture can be used to switch to the next child
fi: Voidaanko hipaisua käyttää vaihtamaan seuraavaan lapsiobjektiin

en: Whether or not swipe gesture can be used to switch to the previous child
fi: Voidaanko hipaisua käyttää vaihtamaan edelliseen lapsiobjektiin

en: Whether or not the child transition is currently running
fi: Onko lapsiobjektin muutos juuri nyt käynnissä

en: Whether or not the size should smoothly change when changing between differently sized children
fi: Tulisiko koon vaihtua sulavasti vaihdettaessa erikokoisten lasten välillä

en: Whether or not the title bar is in selection mode
fi: Onko otsikkopalkki valintatilassa

en: Whether or not the transition is currently running
fi: Onko muutos juuri nyt käynnissä

en: Whether search is enabled
fi: Onko haku sallittu

en: Whether swipe direction is reversed
fi: Onko hipaisun suunta käänteinen

en: Whether tabs expand to full width
fi: Levittäytyvätkö välilehdet koko leveyteen

en: Whether tabs use inverted layout
fi: Mikäli välilehdet käyttävät käänteistä asettelua

en: Whether the application is using dark appearance
fi: Käyttääkö sovellus tummaa ulkoasua

en: Whether the application is using high contrast appearance
fi: Käyttääkö sovellus suuren kontrastin ulkoasua

en: Whether the child can be navigated to
fi: Voiko lapsiobjektiin navigoida

en: Whether the child can be picked or should be ignored when looking for the child fitting the available size best
fi: Voiko lapsiobjektin valita vai pitäisikö se sivuuttaa, kun etsitään saatavilla olevaan kokoon sopivaa lapsiobjektia

en: Whether the decoration-layout property has been set
fi: Onko koristeluasettelun ominaisuus asetettu

en: Whether the elements of the group should all receive the full decoration
fi: Kuuluuko joukon kaikkien elementtien saada täysi koristelu

en: Whether the expansion is enabled
fi: Onko laajennus käytössä

en: Whether the flap can be closed with a swipe gesture
fi: Voiko reunakaistaleen sulkea hipaisuliikkeellä

en: Whether the flap can be opened with a swipe gesture
fi: Voiko reunakaistaleen avata hipaisuliikkeellä

en: Whether the flap is currently folded
fi: Onko reunakaistale nyt kokoontaitettuna

en: Whether the flap is locked
fi: Onko reunakaistale lukittuna

en: Whether the flap is modal
fi: Onko onko reunakaistale modaalinen

en: Whether the flap is revealed
fi: Onko reunakaistale paljastettu esiin

en: Whether the hash, plus, and asterisk symbols should be visible
fi: Kuuluuko risuaita-, plus- ja tähtimerkkien olla näkyvissä

en: Whether the indicator icon is activatable
fi: Onko ilmaisinikoni aktivoitavissa

en: Whether the letters below the digits should be visible
fi: Kuuluuko merkkien alla olevien kirjainten olla näkyvissä

en: Whether the page is loading
fi: Onko sivu latautumassa

en: Whether the page is pinned
fi: Onko sivu kiinnitettynä

en: Whether the page is selected
fi: Onko sivu valittuna

en: Whether the page needs attention
fi: Onko sivu huomion tarpeessa

en: Whether the row is expanded
fi: Onko rivi laajennettuna

en: Whether the search mode is on and the search bar shown
fi: Onko hakutoiminto käytössä ja hakurivi näkyvissä

en: Whether the second line of symbols should be shown or not
fi: Kuuluuko toisen rivillisen symboleita olla näkyvissä

en: Whether the swipe tracker processes events
fi: Käsitteleekö hipaisujen seuraaja tapahtumia

en: Whether the switch enabling the expansion is visible
fi: Onko laajennuksen käytön salliva kytkin näkyvissä

en: Whether the system supports color schemes
fi: Tukeeko järjestelmä väriteemoja vai ei

en: Whether the tab bar is overflowing
fi: Vuotaako välilehtirivi yli

en: Whether the tabs are currently revealed
fi: Ovatko välilehdet nyt esille otettuina

en: Whether the tabs automatically hide
fi: Piiloutuvatko välilehdet automaattisesti

en: Whether the title label is visible
fi: Onko nimen otsakerivi näkyvissä

en: Whether the view switcher is enabled
fi: Onko näkymän vaihtaja käytössä

en: Whether the view switcher is revealed
fi: Onko näkymän vaihtaja paljastettu

en: Whether the widget can be swiped
fi: Voiko pienohjelmaa hipaista

en: Whether the widget is folded
fi: Onko pienohjelma kokoon taitettuna

en: Whether to allow dragging with mouse pointer
fi: Sallitaanko hiiren osoittimella raahaaminen

en: Whether to allow swiping for more than one page at a time
fi: Sallitaanko hipaisuliikkeet enemmälle kuin yhdelle sivulle kerrallaan

en: Whether to allow swiping for more than one snap point at a time
fi: Sallitaanko hipaisuliike enemmän kuin yhdelle kosketuspisteelle kerrallaan

en: Whether to reserve space for a subtitle
fi: Varataanko tilaa tekstitykselle

en: Whether to show the close button in the toolbar
fi: Näytetäänkö 'Sulje' nappi työkalupalkissa

en: Whether to show window decorations
fi: Näytetäänkö ikkunoiden koristeita

en: Widget
fi: Pienohjelma

en: X align
fi: X tasaus

en: Y align
fi: Y tasaus
