network-manager-applet - en to fi translation catalogue (634 entries)

en: 
    The VPN connection “%s” disconnected because the network connection was interrupted.
fi: 
    VPN-yhteys “%s” katkesi, koska verkkoyhteys katkaistiin.

en: 
    The VPN connection “%s” failed because of invalid VPN secrets.
fi: 
    VPN-yhteys “%s” epäonnistui virheellisten VPN-salaisuuksien takia.

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the VPN service did not start in time.
fi: 
    VPN-yhteys “%s” epäonnistui, koska VPN-palvelu ei käynnistynyt sallitussa ajassa.

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the VPN service failed to start.
fi: 
    VPN-yhteys “%s” epäonnistui, koska VPN-palvelua ei voitu käynnistää.

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the VPN service failed to start.
    
    %s
fi: 
    VPN-yhteys “%s” epäonnistui, koska VPN-palvelu ei käynnistynyt.
    
    %s

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the VPN service returned invalid configuration.
fi: 
    VPN-yhteys “%s” epäonnistui, koska VPN-palvelulta saatiin virheellinen asetusmäärittely.

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the VPN service stopped unexpectedly.
fi: 
    VPN-yhteys “%s” epäonnistui, koska VPN-palvelu pysähtyi odottamatta.

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the connection attempt timed out.
fi: 
    VPN-yhteys “%s” epäonnistui, koska yhteysyritys aikakatkaistiin.

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the network connection was interrupted.
fi: 
    VPN-yhteys “%s” epäonnistui, koska verkkoyhteys katkaistiin.

en: 
    The VPN connection “%s” failed because there were no valid VPN secrets.
fi: 
    VPN-yhteys “%s” epäonnistui, koska kelvollisia VPN-salaisuuksia ei löytynyt.

en: 
    The VPN connection “%s” failed to start.
    
    %s
fi: 
    VPN-yhteyden “%s” käynnistäminen epäonnistui.
    
    %s

en: 
    The VPN connection “%s” failed.
fi: 
    VPN-yhteys “%s” epäonnistui.

en: "vlan" + number
fi: "vlan" + numero

en: %d day ago | %d days ago
fi[0]: %d päivä sitten
fi[1]: %d päivää sitten

en: %d hour ago | %d hours ago
fi[0]: %d tunti sitten
fi[1]: %d tuntia sitten

en: %d minute ago | %d minutes ago
fi[0]: %d minuutti sitten
fi[1]: %d minuuttia sitten

en: %d month ago | %d months ago
fi[0]: %d kuukausi sitten
fi[1]: %d kuukautta sitten

en: %d year ago | %d years ago
fi[0]: %d vuosi sitten
fi[1]: %d vuotta sitten

en: %s (%s roaming)
fi: %s (%s - verkkovierailu)

en: %s (roaming)
fi: %s (verkkovierailu)

en: %s connection
fi: %s (yhteys)

en: (none)
fi: (ei mitään)

en: 802.1X Security
fi: 802.1X-suojaus

en: 802.1X authentication
fi: 802.1X-tunnistautuminen

en: <b>_Peers</b>
fi: <b>_Vertaiset</b>

en: A file named “%s” already exists.
fi: Tiedosto nimeltä ”%s” on jo olemassa.

en: A mask of 16 bits, each corresponding to a group address in the range from 01:80:C2:00:00:00 to 01:80:C2:00:00:0F that must be forwarded. The mask can’t have bits 0, 1 or 2 set because they are used for STP, MAC pause frames and LACP.
fi: Peite on 16-bittinen, jokainen bitti vastaa ryhmäosoitetta välillä 01:80:C2:00:00:00 arvoon 01:80:C2:00:00:0F jotka pitää välittää eteenpäin. Maskissa ei saa olla bittejä 0, 1 tai 2 käytössä, koska niitä käytetään STP:ssä, MAC:n vuonohjauksen keskeytyksissä ja LACP:ssä.

en: A password is required to connect to “%s”.
fi: Yhteys verkkoon “%s” vaatii salasanan.

en: ARP _targets
fi: ARP-_kohteet

en: Active backup
fi: Aktiivinen varmuuskopio

en: Ad_vanced…
fi: _Lisäasetukset…

en: Adaptive load balancing
fi: Sopeutuva kuormanjako (ALB)

en: Adaptive transmit load balancing
fi: Sopeutuva välityksen kuormanjako (TLB)

en: Add a new connection
fi: Lisää uusi yhteys

en: Add peer _routes
fi: Lisää _vertaisreitit

en: Additional DNS ser_vers
fi: Ylimääräiset _DNS-palvelimet

en: Additional s_earch domains
fi: Ylimääräiset _etsittävät toimialueet

en: Additional static addresses
fi: Muut staattiset osoitteet

en: Address
fi: Osoite

[ctx: Address]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Address (optional)
fi: Osoite (valinnainen)

en: Addresses
fi: Osoitteet

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Advanced Network Configuration
fi: Edistynyt verkkokokoonpano

en: Advertise
fi: Mainosta

en: All _users may connect to this network
fi: _Kaikki käyttäjät voivat yhdistää tähän verkkoon

en: Allow _BSD data compression
fi: Salli _BSD-datanpakkaus

en: Allow _Deflate data compression
fi: Salli _Deflate-datanpakkaus

en: Allow _roaming if home network is not available
fi: Salli verkkovierailu (_roaming), jos kotiverkkoa ei ole saatavilla

en: Allowed Authentication Methods
fi: Sallitut todennustavat

en: Allowed IPs
fi: Sallitut IP:t

en: Allowed _IPs
fi: Sallitut _IP:t

en: Allowed methods
fi: Sallitut menetelmät

en: An IP address, or a comma-separated list of IP addresses, to look for when checking the link status.
fi: IP-osoite, tai pilkuin eroteltu lista IP-osoitteista, joita etsitään linkin tilaa tarkistaessa.

en: Any L3 protocol
fi: Mikä tahansa L3-protokolla

en: Any L4 protocol
fi: Mikä tahansa L4-protokolla

en: Are you sure you wish to delete the connection %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa yhteyden %s?

en: Authenticate to delete the selected connection
fi: Tunnistaudu poistaaksesi valitun yhteyden

en: Authenticate to edit the selected connection
fi: Tunnistaudu muokataksesi valittua yhteyttä

en: Authenticate to save this connection for all users of this machine.
fi: Tunnistaudu tallentaaksesi tämän yhteyden kaikille tämän koneen käyttäjille.

en: Authentication
fi: Todennus

en: Auto Ethernet
fi: Automaattinen Ethernet

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Automatic (DHCP)
fi: Automaattinen (DHCP)

en: Automatic (DHCP) addresses only
fi: Vain automaattiset osoitteet (DHCP)

en: Automatic (PPPoE)
fi: Automaattinen (PPPoE)

en: Automatic (PPPoE) addresses only
fi: Vain automaattiset osoitteet (PPPoE)

en: Automatic (VPN)
fi: Automaattinen (VPN)

en: Automatic (VPN) addresses only
fi: Vain automaattiset osoitteet (VPN)

en: Automatic with manual DNS settings
fi: Automaattinen omavalintaisilla DNS-asetuksilla

en: Automatic, DHCP only
fi: Automaattinen, vain DHCP

en: Automatic, addresses only
fi: Automaattinen, vain osoitteet

en: Automatically connect to _VPN
fi: Yhdistä automaattisesti _VPN:ään

en: Automatically unlock this device
fi: Avaa tämän laitteen lukitus automaattisesti

en: Available
fi: Saatavilla

en: Ban_d
fi: Taajuus_alue

en: Bandwidth
fi: Kaistanleveys

en: Base Connection
fi: Yhteys

en: Basic
fi: Yksinkertainen

en: Bluetooth Type
fi: Bluetooth-tyyppi

en: Bluetooth connection %d
fi: Bluetooth-yhteys %d

en: Bond
fi: Sidonta

en: Bond connection %d
fi: Sidottu yhteys %d

en: Bonded _connections
fi: Sidotut _yhteydet

en: Bridge
fi: Silta

en: Bridge Port
fi: Sillan portti

en: Bridge connection %d
fi: Siltaava yhteys %d

en: Bridged _connections
fi: Siltaavat _yhteydet

en: Broadcast
fi: Yleislähetys

en: Broadcast Address
fi: Yleisosoite

en: C_hannel
fi: _Kanava

en: C_loned MAC address
fi: _Kloonattu MAC-osoite

en: C_onnect
fi: _Yhdistä

en: C_reate…
fi: _Luo…

en: Cannot export VPN connection
fi: VPN-yhteyden asetuksia ei voi viedä

en: Challenge Handshake Authentication Protocol
fi: Challenge Handshake Authentication -yhteyskäytäntö

en: Change…
fi: Muuta…

en: Check
fi: Tarkistus

en: Choose a Connection Type
fi: Valitse yhteyden tyyppi

en: Choose a VPN Connection Type
fi: Valitse VPN-yhteyden tyyppi

en: Client
fi: Asiakas

en: Cloned MAC _address
fi: _Kloonattu MAC-osoite

en: Compression
fi: Pakkaus

en: Configure _Methods…
fi: Muuta _menetelmien asetuksia…

en: Configuring Wi-Fi network connection “%s”…
fi: Tehdään wifi-verkkoyhteyden “%s” asetuksia…

en: Configuring ethernet network connection “%s”…
fi: Tehdään ethernet-verkkoyhteyden “%s” asetuksia…

en: Configuring mobile broadband connection “%s”…
fi: Tehdään mobiililaajakaistayhteyden “%s” asetuksia…

en: Connect _automatically with priority
fi: Yhdistä _automaattisesti prioriteetilla

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Connection Established
fi: Yhteys muodostettu

en: Connection Information
fi: Tietoja yhteydestä

en: Connection _Information
fi: Tietoja _yhteydestä

en: Connection _name
fi: Yhteyden _nimi

en: Connection activation failed
fi: Yhteyden aktivointi epäonnistui

en: Connection add failed
fi: Yhteyden lisääminen epäonnistui

en: Connection cannot be deleted
fi: Yhteyttä ei voi poistaa

en: Connection cannot be modified
fi: Yhteyttä ei voi muokata

en: Connection delete failed
fi: Yhteyden poistaminen epäonnistui

en: Connection failure
fi: Yhteysvirhe

en: Connection had no VPN setting
fi: Yhteydellä ei ollut VPN-asetusta

en: Connection type not specified.
fi: Yhteystyyppiä ei määritetty.

en: Controls whether IGMP snooping is enabled for this bridge. Note that if snooping was automatically disabled due to hash collisions, the system may refuse to enable the feature until the collisions are resolved.
fi: Kontrolloi onko IGMP nuuskinta käytössä tässä sillassa. Huomaa, että mikäli nuuskinta oli automaattisesti estetty johtuen tiivisteiden törmäyksistä, järjestelmä voi kieltäytyä ottamasta omianaisuutta käyttöön kunnes törmäykset on selvitetty.

en: Controls whether Spanning Tree Protocol (STP) is enabled for this bridge
fi: Kontorolloi onko STP (Spanning Tree Protocol) käytössä tässä sillassa

en: Copyright © 2004-2017 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2005-2008 Novell, Inc.
    and many other community contributors and translators
fi: Tekijänoikeus © 2004-2017 Red Hat, Inc.
    Tekijänoikeus © 2005-2008 Novell, Inc.
    ja monet muut kehittäjät sekä kääntäjät

en: Could not create connection
fi: Yhteyden muodostaminen epäonnistui

en: Could not create new connection
fi: Uutta yhteyttä ei voi luoda

en: Could not edit connection
fi: Yhteyttä ei voitu muokata

en: Could not find VPN plugin for “%s”.
fi: VPN-liitännäistä ei löydy kohteelle ”%s”

en: Could not load 802.1X Security user interface.
fi: Turvallisuuskäyttöliittymää 802.1X:lle ei voitu ladata.

en: Could not load Bluetooth user interface.
fi: Bluetooth-käyttöliittymän lataaminen ei onnistunut.

en: Could not load DCB user interface.
fi: Käyttöliittymää DCB:lle ei voitu ladata.

en: Could not load DSL user interface.
fi: Käyttöliittymää DSL:lle ei voitu ladata.

en: Could not load General user interface.
fi: Yleistä käyttöliittymää ei voitu ladata.

en: Could not load IP tunnel user interface.
fi: IP-tunneliyhteyden käyttöliittymää ei voitu ladata.

en: Could not load IPv4 user interface.
fi: Käyttöliittymää IPv4:lle ei voitu ladata.

en: Could not load IPv6 user interface.
fi: IPv6-käyttöliittymää ei voi ladata.

en: Could not load InfiniBand user interface.
fi: InfiniBand-käyttöliittymän lataus epäonnistui.

en: Could not load MACsec user interface.
fi: MACsec-käyttöliittymän lataus epäonnistui.

en: Could not load PPP user interface.
fi: Käyttöliittymää PPP:lle ei voitu ladata.

en: Could not load VPN user interface.
fi: VPN-käyttöliittymän lataus epäonnistui.

en: Could not load Wi-Fi security user interface.
fi: Turvallisuuskäyttöliittymää Wi-Fi:lle ei voitu ladata.

en: Could not load Wi-Fi security user interface; missing Wi-Fi setting.
fi: Turvallisuuskäyttöliittymää wifille ei voitu ladata. Wi-Fi-asetus puuttuu.

en: Could not load Wi-Fi user interface.
fi: Wifi-käyttöliittymän lataus epäonnistui.

en: Could not load WireGuard user interface.
fi: WireGuard-käyttöliittymää ei voitu ladata.

en: Could not load bond user interface.
fi: Käyttöliittymää sidonnalle ei voitu ladata.

en: Could not load bridge port user interface.
fi: Käyttöliittymää siltauksen portille ei voitu ladata.

en: Could not load bridge user interface.
fi: Käyttöliittymää sillalle ei voitu ladata.

en: Could not load editor VPN plugin for “%s” (%s).
fi: VPN-liitännäistä ei voitu ladata kohteelle “%s” (%s).

en: Could not load ethernet user interface.
fi: Ethernet-käyttöliittymän lataus epäonnistui.

en: Could not load mobile broadband user interface.
fi: Käyttöliittymää mobiililaajakaistalle ei voitu ladata.

en: Could not load proxy user interface.
fi: Välityspalvelimen käyttöliittymää ei voitu ladata.

en: Could not load team port user interface.
fi: Käyttöliittymää tiimin portille ei voitu ladata.

en: Could not load team user interface.
fi: Tiimikäyttöliittymää ei voitu ladata.

en: Could not load vlan user interface.
fi: Vlan-käyttöliittymää ei voitu ladata.

en: Create _New Wi-Fi Network…
fi: Luo _uusi wifi-verkko…

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
fi: DER-, PEM- tai PKCS#12-yksityisavaimet (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DNS ser_vers
fi: _DNS-palvelimet

en: DSL authentication
fi: DSL-todentaminen

en: DSL connection %d
fi: DSL-yhteys %d

en: D_HCP client ID
fi: D_HCP-asiakastunniste

en: Datagram
fi: Datagrammi

en: De_fault
fi: _Oletus

en: Default
fi: Oletus

en: Default Route
fi: Oletusyhdyskäytävä

en: Delay _before first send
fi: _Viive ennen ensimmäistä lähetystä

en: Delete the selected connection
fi: Poista valittu yhteys

en: Device disconnect failed
fi: Laitteen katkaisu epäonnistui

en: Device name
fi: Laitenimi

en: Device name + number
fi: Laitteen nimi + numero

en: Did not find a connection with UUID “%s”
fi: Yhteyttä UUID:llä “%s” ei löytynyt

en: Disable VPN notifications
fi: Poista VPN-ilmoitukset käytöstä

en: Disable connected notifications
fi: Älä näytä ilmoitusta kun yhteys muodostuu

en: Disable disconnected notifications
fi: Älä näytä ilmoitusta kun yhteys katkeaa

en: Disabled
fi: Pois käytöstä

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Disconnect failure
fi: Katkaisuvirhe

en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
fi: Haluatko korvata tiedoston %s VPN-asetuksilla, joita olet tallentamassa?

en: Domains used when resolving host names. Use commas to separate multiple domains.
fi: Verkko-osoitetta käytetään verkkonimiä määritettäessä. Käytä pilkkuja useampien verkko-osoitteiden erittelemiseen.

en: Don’t know how to create “%s” connections
fi: ”%s”-yhteyksien luonti ei ole tuettu

en: Don’t know how to import “%s” connections
fi: ”%s”-yhteyksien tuonti ei ole tuettu

en: Don’t show this message again
fi: Älä näytä tätä uudestaan

en: Driver
fi: Ajuri

en: Duple_x
fi: Duple_ksi

en: Dynamic WEP
fi: Dynaaminen WEP

en: Dynamic WEP (802.1X)
fi: Dynaaminen WEP (802.1X)

en: Echo
fi: Kaiku

en: Edit Connections…
fi: Muokkaa yhteyksiä…

en: Edit WireGuard peer
fi: Muokkaa WireGuard-vertaista

en: Edit _JSON configuration
fi: Muokkaa _JSON-määritystä

en: Edit the selected connection
fi: Muokkaa valittua yhteyttä

en: Editing %s
fi: Muokataan %s

en: Editing IPv4 routes for %s
fi: Muokataan yhteyden %s IPv4-reittejä

en: Editing IPv6 routes for %s
fi: Muokataan kohteen %s IPv6-reittejä

en: Editing PPP authentication methods for %s
fi: Muokataan PPP-todentamistapoja yhteydelle %s

en: Editing un-named connection
fi: Nimettömän yhteyden muokkaus

en: Editor initializing…
fi: Muokkainta alustetaan…

en: Enable
fi: Käytä

en: Enable I_GMP snooping
fi: Käytä I_GMP-nuuskimista

en: Enable N_otifications
fi: Ota ilm_oitukset käyttöön

en: Enable _Mobile Broadband
fi: Ota _mobiililaajakaista käyttöön

en: Enable _Networking
fi: Ota _verkko käyttöön

en: Enable _STP (Spanning Tree Protocol)
fi: Käytä _STP:tä (Spanning Tree Protocol)

en: Enable _Wi-Fi
fi: Ota _wifi käyttöön

en: Enabled (prefer public address)
fi: Käytössä (suosi julkista osoitetta)

en: Enabled (prefer temporary address)
fi: Käytössä (suosi väliaikaista osoitetta)

en: Error creating connection
fi: Virhe yhteyttä luotaessa

en: Error displaying connection information:
fi: Virhe näytettäessä yhteyden tietoja:

en: Error editing connection
fi: Virhe yhteyttä muokattaessa

en: Error importing connection
fi: Virhe yhteyttä tuotaessa

en: Error initializing editor
fi: Virhe alustettaessa muokkainta

en: Error: file doesn’t contain a valid JSON configuration
fi: Virhe: tiedosto ei sisällä kelvollista JSON-määritystä

en: Ethernet Network
fi: Ethernet-verkko

en: Ethernet Network (%s)
fi: Ethernet-verkko (%s)

en: Ethernet Networks
fi: Ethernet-verkot

en: Ethernet Networks (%s)
fi: Ethernet-verkot (%s)

en: Ethernet connection %d
fi: Ethernet-yhteys %d

en: Ethernet device
fi: Ethernet-laite

en: Ethernet network connection “%s” active
fi: Ethernet-verkkoyhteys “%s” on aktiivinen

en: Ethernet port state
fi: Ethernet-portin tila

en: Export VPN connection…
fi: Vie VPN-yhteys…

en: Extensible Authentication Protocol
fi: Extensible Authentication -yhteyskäytäntö

en: Fabric
fi: Kuitu

en: Failed to activate connection
fi: Yhteyden aktivointi epäonnistui

en: Failed to add new connection
fi: Uuden yhteyden lisäys epäonnistui

en: Failed to add/activate connection
fi: Yhteyden lisäys/aktivointi epäonnistui

en: Failed to write connection to VPN UI: incomplete write
fi: Yhteyden kirjaaminen VPN:n käyttöliittymään epäonnistui: kirjaus jäi kesken

en: Feature
fi: Ominaisuus

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Firewall _zone
fi: Palomuurin _vyöhyke

en: Flags
fi: Liput

en: Flow Control
fi: Vuonohjaus

en: For browser only
fi: Vain selaimelle

en: From active to team device
fi: Aktiivisesta ryhmän laitteeseen

en: From the active port
fi: Aktiivisesta portista

en: From the team device
fi: Tiimilaitteelta

en: Full
fi: Kokonainen

en: Gateway
fi: Yhdyskäytävä

en: General
fi: Yleiset

en: Group Bandwidth
fi: Ryhmäkaista

en: Group ID
fi: Ryhmätunniste

en: Group _forward mask
fi: Ryhmän _välityksen peite

en: HW address
fi: Laitteisto-osoite

en: Half
fi: Puolikas

en: Hardware
fi: Fyysinen

en: Hardware Address
fi: Fyysinen osoite

en: Highest number of ports
fi: Korkein määrä portteja

en: Highest priority
fi: Korkein prioriteetti

en: Highest priority (stable)
fi: Korkein prioriteetti (stabiili)

en: Home network
fi: Kotiverkko

en: Home network (%s)
fi: Kotiverkko (%s)

en: Hotspot
fi: Yhteyspiste

en: ID of queue which this port should be mapped to.
fi: Tunniste jonolle, johon tämän portin pitäisi olla ohjattu.

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: IP addresses identify your computer on the network. Click the “Add” button to add an IP address.
fi: IP-osoitteet ovat tietokoneen tunnisteita verkossa. Napsauta ”Lisää”-painiketta lisätäksesi IP-osoitteen.

en: IP addresses identify your computer on the network. Click the “Add” button to add static IP address to be configured in addition to the automatic ones.
fi: IP-osoitteet ovat tietokoneen tunnisteita verkossa. Napsauta ”Lisää”-painiketta lisätäksesi kiinteän IP-osoitteen automaattisten osoitteiden lisäksi.

en: IP addresses of domain name servers used to resolve host names. Use commas to separate multiple domain name server addresses.
fi: Nimipalvelimien IP-osoitteita joita käytetään nimipalvelinten määrittämiseen. Käytä pilkkuja eritelläksesi useiden nimipalvelinten osoitteita.

en: IP addresses of domain name servers used to resolve host names. Use commas to separate multiple domain name server addresses. Link-local addresses will be automatically scoped to the connecting interface.
fi: Nimipalvelimien IP-osoitteita joita käytetään nimipalvelinten määrittämiseen. Käytä pilkkuja eritelläksesi useiden nimipalvelinten osoitteita. Paikallisten linkkien osoitteita tarkistetaan automaattisesti yhteyteen.

en: IP tunnel
fi: IP-tunneli

en: IP tunnel connection %d
fi: IP-tunneliyhteys %d

en: IPv4 DNS server “%s” invalid
fi: IPv4-nimipalvelin “%s” on virheellinen

en: IPv4 Settings
fi: IPv4-asetukset

en: IPv4 address “%s” invalid
fi: IPv4-osoite “%s” on virheellinen

en: IPv4 gateway “%s” invalid
fi: IPv4-yhdyskäytävä “%s” on virheellinen

en: IPv6 DNS server “%s” invalid
fi: IPv6-nimipalvelin “%s” on virheellinen

en: IPv6 Settings
fi: IPv6-asetukset

en: IPv6 _privacy extensions
fi: IPv6-_yksityisyyslaajennukset

en: IPv6 address _generation mode
fi: IPv6-osoitteen _luontitila

en: IPv6 address “%s” invalid
fi: IPv6-osoite “%s” on virheellinen

en: IPv6 gateway “%s” invalid
fi: IPv6-yhdyskäytävä “%s” on virheellinen

en: If enabled, it makes the kernel generate a temporary IPv6 address in addition to the public one generated from MAC address. This enhances privacy, but could cause problems in some applications. If set to "Default", the value from NetworkManager global configuration is used. If that is also unset, use the kernel default value read from file "/proc/sys/net/ipv6/conf/default/use_tempaddr"
fi: Mikäli käytössä, käyttöjärjestelmä luo tilapäisen IPv6-osoitteen sen lisäksi mitä on julkisena luotu MAC-osoitteesta. Tämä lisää yksityisyyttä, mutta voi tuottaa ongelmia joissain käyttötapauksissa. Mikäli asetettu oletustilaan, käytetään arvoa NetworkMangerin yleisasetuksista. Mikäli arvoa ei sielläkään ole asetettu, käytetään käyttöjärjestelmän oletusarvoa, joka luetaan tiedostosta "/proc/sys/net/ipv6/conf/default/use_tempaddr"

en: If enabled, this connection will never be used as the default network connection.
fi: Jos käytössä, tätä yhteyttä ei koskaan käytetä oletusverkkoyhteytenä.

en: Ig_nore automatically obtained routes
fi: Jätä huomiotta automaattisesti vastaa_notetut reitit

en: Ignore
fi: Ohita

en: Im_port team configuration from a file…
fi: _Tuo tiimiasetukset tiedostosta…

en: Import a saved VPN configuration…
fi: Tuo tallennettu VPN-kokoonpano…

en: Import script from a file…
fi: Tuo komentosarja tiedostosta…

en: In most cases, the provider’s PPP servers will support all authentication methods. If connections fail, try disabling support for some methods.
fi: Yleensä palveluntarjoajan PPP-palvelimet tukevat kaikkia tunnistautumistapoja. Jos yhteys kuitenkin epäonnistuu, poista käytöstä joitain tunnistautumistapoja.

en: InfiniBand connection %d
fi: InfiniBand-yhteys %d

en: Input key
fi: Syöteavain

en: Insufficient privileges.
fi: Käyttöoikeudet eivät riitä.

en: Interface
fi: Verkkolaite

en: Invalid setting %s: %s
fi: Virheellinen asetus %s: %s

en: It is not intended for command-line interaction but instead runs in the GNOME desktop environment.
fi: Sitä ei ole tarkoitettu komentorivin keskusteluun, mutta sen sijaan se toimii GNOME-työpöytäympäristössä.

en: Keys
fi: Avaimet

en: LACP port _key
fi: LACP-portin _avain

en: Last Used
fi: Viimeksi käytetty

en: Lin_k negotiation
fi: Lin_kin neuvottelu

en: Link _down delay
fi: Linkin ti_putusviive

en: Link _up delay
fi: Linkin _pystytysviive

en: Link-Local
fi: Linkkipaikallinen

en: Link-Local Only
fi: Vain linkkiyhteys

en: Load balance
fi: Kuormantasaus

en: Local IP
fi: Paikallinen verkko-osoite

en: MAC address
fi: MAC-osoite

en: MAC address of the Bluetooth device. Example: 00:11:22:33:44:55
fi: Bluetooth-laitteen MAC-osoite. Esimerkki: 00:11:22:33:44:55

en: MACSEC connection %d
fi: MACSEC-yhteys %d

en: MII (recommended)
fi: MII (suositeltu)

en: M_ode
fi: _Tila

en: Ma_gic
fi: Tai_ka-paketti

en: Manage and change your network connection settings
fi: Hallitse ja muuta verkkoyhteyksien asetuksia

en: Manage your network connections
fi: Hallitse verkkoyhteyksiä

en: Manual
fi: Manuaalinen

en: Method
fi: Menetelmä

en: Microsoft Challenge Handshake Authentication Protocol
fi: Microsoft Challenge Handshake Authentication -yhteyskäytäntö

en: Microsoft Challenge Handshake Authentication Protocol version 2
fi: Microsoft Challenge Handshake Authentication -yhteyskäytäntö versio 2

en: Missing connection name
fi: Yhteyden nimi puuttuu

en: Missing resources
fi: Puuttuvia resursseja

en: Mobile Broadband
fi: Mobiililaajakaista

en: Mobile Broadband (%s)
fi: Mobiililaajakaista (%s)

en: Mobile Broadband network.
fi: Mobiililaajakaistaverkko.

en: Mobile broadband connection “%s” active
fi: Mobiililaajakaistayhteys “%s” on aktiivinen

en: Mobile broadband connection “%s” active: (%d%%%s%s)
fi: Mobiililaajakaistayhteys “%s” on aktiivinen: (%d%%%s%s)

en: Mobile broadband network password
fi: Mobiililaajakaistaverkon salasana

en: Mode
fi: Tila

en: Monitoring _frequency
fi: Tarkkailun ti_heys

en: More addresses
fi: Lisää osoitteita

en: Mul_ticast
fi: _Yleislähetys

en: My provider uses C_DMA-based technology (i.e. 1xRTT, EVDO)
fi: Toimittaja käyttää _CDMA-pohjaista tekniikkaa (mm. 1xRTT, EVDO)

en: My provider uses _GSM-based technology (i.e. GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA)
fi: Toimittaja käyttää _GSM-pohjaista tekniikkaa (eli GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA)

en: N_etwork ID
fi: V_erkon tunniste

en: Name
fi: Nimi

en: Netmask
fi: Verkkopeite

en: Network
fi: Verkko

en: Network Connections
fi: Verkkoyhteydet

en: Network connection “%s” active
fi: Verkkoyhteys “%s” on aktiivinen

en: NetworkManager Applet
fi: Verkon hallinta -sovelma

en: NetworkManager Website
fi: NetworkManagerin verkkosivusto

en: NetworkManager connection editor
fi: NetworkManager-yhteysmuokkain

en: NetworkManager is a system service for managing and configuring your network connections and devices.
fi: NetworkManager on järjestelmäpalvelu, joka hallitsee ja määrittää verkkoyhteydet sekä -laitteet.

en: NetworkManager is not running…
fi: NetworkManager ei ole käynnissä…

en: Networking disabled
fi: Verkko ei ole käytössä

en: New Mobile Broadband connection…
fi: Uusi mobiililaajakaistayhteys…

en: New PIN code:
fi: Uusi PIN-koodi:

en: New connection…
fi: Uusi yhteys…

en: No
fi: Ei

en: No VPN plugins are installed.
fi: VPN-liitännäisiä ei ole asennettu.

en: No VPN service type.
fi: Ei VPN-palvelun tyyppiä.

en: No network connection
fi: Ei verkkoyhteyttä

en: No network devices available
fi: Verkkolaitteita ei löytynyt

en: No polkit authorization to perform the action
fi: Ei polkit-valtuutusta tämän toimenpiteen suorittamiseksi

en: No valid active connections found!
fi: Toimivia aktiivisia yhteyksiä ei löytynyt!

en: None
fi: Ei mitään

en: Notification area applet for managing your network devices and connections.
fi: Ilmoitusalueen sovelma verkkolaitteiden ja -yhteyksien hallintaan.

en: Nu_mber
fi: Nu_mero

en: Options…
fi: Valinnat…

en: Output key
fi: Tuotosavain

en: PAC URL
fi: PAC URL-osoite

en: PAC script
fi: PAC-komentosarja

en: PEM certificates (*.pem, *.crt, *.cer)
fi: PEM-varmenteet (*.pem, *.crt, *.cer)

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
fi: Mobiililaajakaistalaite vaatii PIN-koodin

en: PIN code required
fi: PIN-koodi vaaditaan

en: PIN code:
fi: PIN-koodi:

en: PPP Settings
fi: PPP-asetukset

en: PPP _interface
fi: PPP-_liitäntä

en: PUK code:
fi: PUK-koodi:

en: P_arent interface
fi: _Isäntäliitäntä

en: Parameters
fi: Parametrit

en: Parent device
fi: Isäntälaite

en: Password
fi: Salasana

en: Password Authentication Protocol
fi: Password Authentication -yhteyskäytäntö

en: Password:
fi: Salasana:

en: Path _cost
fi: Yhteysreitin _hinta

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Persistent _keepalive
fi: Pysyvä _keepalive

en: Port priority
fi: Porttiprioriteetti

en: Port priority. The higher number means higher priority.
fi: Portin prioriteetti. Korkeampi numero tarkoittaa korkeampaa prioriteettia.

en: Pre_shared key
fi: _Esijaettu avain

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Preparing Wi-Fi network connection “%s”…
fi: Valmistellaan wifi-verkkoyhteyttä “%s”…

en: Preparing ethernet network connection “%s”…
fi: Valmistellaan ethernet-verkkoyhteyttä “%s”…

en: Preparing mobile broadband connection “%s”…
fi: Valmistellaan mobiililaajakaistayhteyttä “%s”…

en: Preparing network connection “%s”…
fi: Valmistellaan verkkoyhteyttä “%s”…

en: Primary DNS
fi: Ensisijainen DNS

en: Priority
fi: Prioriteetti

en: Priority Bandwidth
fi: Prioriteettikaista

en: Priority Flow Control
fi: Prioriteettivuonohjaus

en: Priority Groups
fi: Prioriteettiryhmät

en: Private _key
fi: _Yksityinen avain

en: Proxy
fi: Välityspalvelin

en: Public key
fi: Julkinen avain

en: Random
fi: Satunnainen

en: Re-enter new PIN code:
fi: Syötä uusi PIN-koodi uudelleen:

en: Remote IP
fi: Ulkoinen verkko-osoite

en: Requesting a VPN address for “%s”…
fi: Pyydetään VPN-osoitetta yhteydelle “%s”…

en: Requesting a Wi-Fi network address for “%s”…
fi: Pyydetään verkko-osoitetta wifi-verkosta “%s”…

en: Requesting a network address for “%s”…
fi: Pyydetään verkko-osoitetta verkosta “%s”…

en: Requesting an ethernet network address for “%s”…
fi: Pyydetään verkko-osoitetta ethernet-verkosta “%s”…

en: Require IPv_4 addressing for this connection to complete
fi: Vaadi IPv4-osoite tälle yhteydelle

en: Require IPv_6 addressing for this connection to complete
fi: Vaadi IPv6-osoite tälle yhteydelle

en: Roaming network
fi: Vierasverkko

en: Roaming network (%s)
fi: Verkkovierailu (roaming - %s)

en: Round-robin
fi: Kiertovuorottelu

en: SIM PIN Unlock Required
fi: SIM-kortin PIN-koodi vaaditaan

en: SIM PIN unlock required
fi: SIM-kortin PIN-koodi vaaditaan

en: SIM PUK Unlock Required
fi: SIM-kortin PUK-koodi vaaditaan

en: SIM PUK unlock required
fi: SIM-kortin PUK-koodi vaaditaan

en: STP forwarding delay, in seconds
fi: STP toiston viive, sekunneissa

en: STP hello time, in seconds
fi: STP tervehdyksen aika, sekunneissa

en: STP maximum message age, in seconds
fi: STP viestien maksimiaika, sekunneissa

en: STP priority for this bridge. Lower values are “better”; the lowest priority bridge will be elected the root bridge.
fi: STP prioriteetti tälle sillalle. Matalammat arvot ovat "parempia"; matalimman arvoinen silta valitaan juurisillaksi.

en: S_earch domains
fi: _Etsittävät toimialueet

en: S_ecurity
fi: Tietoturva

en: Save any changes made to this connection.
fi: Tallenna yhteydelle tehdyt muutokset.

en: Secondary DNS
fi: Toissijainen DNS

en: Security
fi: Tietoturva

en: Security not compatible with Ad-Hoc mode
fi: Tietoturva ei ole yhteensopiva ad-hoc-tilan kanssa

en: Select Mobile Broadband Provider Type
fi: Valitse mobiililaajakaistan toimittajan tyyppi

en: Select a connection to delete
fi: Valitse poistettava yhteys

en: Select a connection to edit
fi: Valitse muokattava yhteys

en: Select file to import
fi: Valitse tuotava tiedosto

en: Select the technology your mobile broadband provider uses. If you are unsure, ask your provider.
fi: Valitse mobiililaajakaistan toimittajan käyttämä tekniikka. Jos olet epävarma, kysy toimittajalta (operaattorilta).

en: Select the type of VPN you wish to use for the new connection. If the type of VPN connection you wish to create does not appear in the list, you may not have the correct VPN plugin installed.
fi: Valitse uutta yhteyttä varten käytettävä VPN-tyyppi. Jos haluamasi VPN-tyyppi ei ole listattuna, tietokoneelta saattaa puuttua vaadittu VPN-liitännäinen.

en: Select the type of connection you wish to create.
    
    If you are creating a VPN, and the VPN connection you wish to create does not appear in the list, you may not have the correct VPN plugin installed.
fi: Valitse uutta yhteyttä varten käytettävä tyyppi.
    
    Jos olet luomassa VPN-yhteyttä, eikä haluamasi VPN-yhteys ole listattuna, tietokoneelta puuttunee vaadittu
    VPN-liitännäinen.

en: Select the type of the Bluetooth connection profile.
fi: Valitse Bluetooth-yhteysprofiilin tyyppi.

en: Send LACPDU frames _periodically
fi: Lähetä LACPDU-kehyksiä _ajoittain

en: Send PPP _echo packets
fi: Lähetä PPP-kaiutuspak_etteja

en: Send _interval
fi: Lähetyksen intervalli

en: Send a LACPDU frame _every second
fi: Lähetä LACPDU-kehys _joka sekunti

en: Sending unlock code…
fi: Lähetetään lukituksen avauskoodia…

en: Shared to other computers
fi: Jaettu muille tietokoneille

en: Sho_w password
fi: Näytä _salasana

en: Sho_w passwords
fi: Näy_tä salasanat

en: Sho_w preshared key
fi: Nä_ytä esijaettu avain

en: Show PIN code
fi: Näytä PIN-koodi

en: Show PIN/PUK codes
fi: Näytä PIN-/PUK-koodit

en: Show the applet in notification area
fi: Näytä sovelma ilmoitusalueella

en: Speed
fi: Nopeus

[ctx: Speed]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Stable
fi: Vakaa

en: Stamp
fi: Leima

en: Starting VPN connection “%s”…
fi: Käynnistetään VPN-yhteyttä “%s”…

en: Strict
fi: Tiukka

en: Strict Bandwidth
fi: Tiukka kaista

en: Subnet Mask
fi: Aliverkkopeite

[ctx: Subnet Mask]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Suppress networks available notifications
fi: Älä näytä ilmoituksia saatavilla olevista verkoista

en: Team
fi: Tiimi

en: Team Advanced Options
fi: Tiimin lisäasetukset

en: Team Port
fi: Tiimiportti

en: Team connection %d
fi: Tiimiyhteys %d

en: Tertiary DNS
fi: Kolmas DNS

en: The 256 bit private key in base64 encoding
fi: 256-bittinen yksityinen avain base64-koodattuna

en: The DHCP client identifier allows the network administrator to customize your computer’s configuration. If you wish to use a DHCP client identifier, enter it here.
fi: DHCP:n asiakasohjelman tunniste sallii verkon ylläpitäjän muokata tietokoneesi laiteasetuksia. Jos haluat käyttää DHCP:n asiakasohjelman tunnistetta, syötä se tähän.

en: The Ethernet MAC address aging time, in seconds
fi: Lähiverkon MAC-osoitteen vanhentumisaika, sekunneissa

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
fi: Tähän annettavaa MAC-osoitetta käytetään sen verkkolaitteen laiteosoitteena, jolla tämä yhteys muodostetaan. Toiminto tunnetaan termeillä ”MAC cloning” ja ”MAC spoofing”. Esimerkki: 00:11:22:33:44:55

en: The NetworkManager Applet could not find some required resources (the .ui file was not found).
fi: Verkonhallintasovelma ei löytänyt joitain tarvitsemiaan resursseja (.ui-tiedostoa ei löytynyt).

en: The NetworkManager Developers
fi: NetworkManager-kehittäjät

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
fi: VPN-yhteyttä “%s” ei voitu viedä tiedostoon %s.
    
    Virhe: %s.

en: The VPN plugin failed to import the VPN connection correctly:
fi: VPN-liitännäinen ei onnistunut tuomaan VPN-yhteyttä oikein:

en: The connection editor could not find some required resources (the .ui file was not found).
fi: Yhteysmuokkain ei löytänyt joitain tarvitsemiaan resursseja (.ui-tiedostoa ei löytynyt).

en: The connection editor dialog could not be initialized due to an unknown error.
fi: Yhteysmuokkainikkunaa ei voitu alustaa tuntemattoman virheen takia.

en: The mobile broadband device “%s” requires a SIM PIN code before it can be used.
fi: Mobiililaajakaistalaite “%s” vaatii SIM-kortin PIN-koodin ennen käyttöä.

en: The mobile broadband device “%s” requires a SIM PUK code before it can be used.
fi: Mobiililaajakaistalaite “%s” vaatii SIM-kortin PUK-koodin ennen käyttöä.

en: The name of the MACsec device.
fi: MACsec-laitteen nimi.

en: The name of the wireguard interface to create.
fi: Luotavan wireguard-liitännän nimi.

en: The network connection has been disconnected.
fi: Verkkoyhteys on nyt katkaistu.

en: The nm-connection-editor program works with NetworkManager to create and edit existing connection profiles for NetworkManager.
fi: Ohjelma nimeltä nm-connection-editor toimii NetworkManagerin kanssa; sillä luodaan ja muokataan yhteysprofiileja NetworkManagerin käyttöön.

en: The zone defines the trust level of the connection. Default is not a regular zone, selecting it results in the use of the default zone set in the firewall. Only usable if firewalld is active.
fi: Vyöhyke määrittää yhteyden luottamustason. Oletus ei ole tavallinen vyöhyke, sen valinta johtaa palomuurissa asetetun oletusvyöhykkeen käyttöön. Vain käytettävissä firewalld:n ollessa aktiivinen.

en: This option locks this connection to the Wi-Fi access point (AP) specified by the BSSID entered here. Example: 00:11:22:33:44:55
fi: Tämä valinta lukitsee yhteyden langattomaan wifi-tukiasemaan (AP), jonka BSSID-tunniste annetaan tähän muodossa 00:11:22:33:44:55

en: This option locks this connection to the network device specified either by its interface name or permanent MAC or both. Examples: “em1”, “3C:97:0E:42:1A:19”, “em1 (3C:97:0E:42:1A:19)”
fi: Tämä valinta lukitsee yhteyden verkkolaitteeseen, jonka liitäntänimi, pysyvä MAC-osoite tai molemmat annetaan tähän. Esimerkit: “em1”, “3C:97:0E:42:1A:19”, “em1 (3C:97:0E:42:1A:19)”

en: This option locks this connection to the network device specified either by its interface name or permanent MAC or both. Examples: “ib0”, “80:00:00:48:fe:80:00:00:00:00:00:00:00:02:c9:03:00:00:0f:65”, “ib0 (80:00:00:48:fe:80:00:00:00:00:00:00:00:02:c9:03:00:00:0f:65)”
fi: Tämä valinta lukitsee yhteyden verkkolaitteeseen, jonka liitäntänimi, pysyvä MAC-osoite tai molemmat annetaan tähän. Esimerkit: “ib0”, “80:00:00:48:fe:80:00:00:00:00:00:00:00:02:c9:03:00:00:0f:65”, “ib0 (80:00:00:48:fe:80:00:00:00:00:00:00:00:02:c9:03:00:00:0f:65)”

en: This option locks this connection to the network device specified either by its interface name or permanent MAC or both. Examples: “wlan0”, “3C:97:0E:42:1A:19”, “wlan0 (3C:97:0E:42:1A:19)”
fi: Tämä valinta lukitsee yhteyden verkkolaitteeseen, jonka liitäntänimi, pysyvä MAC-osoite tai molemmat annetaan tähän. Esimerkit: “wlan0”, “3C:97:0E:42:1A:19”, “wlan0 (3C:97:0E:42:1A:19)”

en: Traffic Class
fi: Liikenneluokka

en: Transmission _balancing interval
fi: Lähetysten tasa_painottava intervalli

en: Twisted Pair (TP)
fi: Parikaapeli (TP)

en: URL from where the PAC script is to be obtained.
fi: URL-osoite, josta PAC-komentosarja haetaan.

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown error creating connection editor dialog.
fi: Tuntematon virhe luotaessa yhteysmuokkaimen ikkunaa.

en: Unrecognized connection type
fi: Tunnistamaton yhteystyyppi

en: Unsupported mobile broadband connection type.
fi: Mobiililaajakaistasi yhteystyyppi ei ole tuettu.

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: Use 802.1_X security for this connection
fi: Käytä tällä yhteydellä 802.1X-suojausta

en: Use TCP _header compression
fi: Käytä TCP-otsa_kkeiden pakkausta

en: Use _stateful MPPE
fi: Käytä tilalli_sta MPPE:tä

en: Use the network menu to connect to a Wi-Fi network
fi: Käytä verkkovalikkoa yhdistääksesi wifi-verkkoon

en: Use this proxy configuration for only browser clients/schemes.
fi: Käytä näitä välitysasetuksia vain selainasiakasohjelmille/-järjestelmille.

en: Used to determine whether settings should be migrated to a new version.
fi: Määrittää, tuodaanko asetukset uuteen versioon.

en: User authentication required for VPN connection “%s”…
fi: Käyttäjätunnistautuminen vaaditaan VPN-yhteydelle “%s”…

en: User authentication required for Wi-Fi network “%s”…
fi: Käyttäjätunnistautuminen vaaditaan wifi-verkkoon “%s”…

en: User authentication required for ethernet network connection “%s”…
fi: Käyttäjätunnistautuminen vaaditaan ethernet-verkolle “%s”…

en: User authentication required for mobile broadband connection “%s”…
fi: Käyttäjätunnistautuminen vaaditaan mobiililaajakaistayhteydelle “%s”…

en: User authentication required for network connection “%s”…
fi: Käyttäjätunnistautuminen vaaditaan verkkoyhteydelle “%s”…

en: VLAN _id
fi: VLANin _tunniste

en: VLAN connection %d
fi: VLAN-yhteys %d

en: VLAN inter_face name
fi: VLAN-liitännän _nimi

en: VPN Banner
fi: VPN-selite

en: VPN Connection Failed
fi: VPN-yhteys epäonnistui

en: VPN Gateway
fi: VPN-yhdyskäytävä

en: VPN Login Message
fi: VPN-yhteyden kirjautumisviesti

en: VPN Type
fi: VPN-tyyppi

en: VPN Username
fi: VPN-käyttäjänimi

en: VPN connection %d
fi: VPN-yhteys %d

en: VPN connection active
fi: VPN-yhteys on aktiivinen

en: VPN connection has been successfully established.
fi: VPN-yhteys on muodostettu onnistuneesti.

en: VPN connection has been successfully established.
    
    %s
fi: VPN-yhteys on muodostettu onnistuneesti.
    
    %s

en: Virtual
fi: Virtuaalinen

en: WEP 128-bit Passphrase
fi: WEP 128-bittinen tunnuslause

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
fi: WEP 40/128-bit-avain (hexa tai ASCII)

en: Wake-on-LAN password
fi: Wake-on-LAN-salasana

en: Wake-on-LAN password (an Ethernet MAC). It is only valid for magic packets.
fi: Tietokoneen herätys verkosta (Wake-on-LAN), salasana (verkko-sovittimen MAC-osoite). Käytetään vain taika-paketeille.

en: When connecting to IPv4-capable networks, allows the connection to complete if IPv6 configuration fails but IPv4 configuration succeeds.
fi: Kun yhdistetään IPv4-tuettuihin verkkoihin, salli yhteyden muodostus mikäli IPv6:n käyttöönotto epäonnistuu, mutta IPv4:n käyttöönotto onnistuu.

en: When connecting to IPv6-capable networks, allows the connection to complete if IPv4 configuration fails but IPv6 configuration succeeds.
fi: Kun yhdistetään IPv6-tuettuihin verkkoihin, salli yhteyden muodostus mikäli IPv4:n käyttöönotto epäonnistuu, mutta IPv6:n käyttöönotto onnistuu.

en: Wi-Fi Network | Wi-Fi Networks
fi[0]: Wifi-verkko
fi[1]: Wifi-verkot

en: Wi-Fi Network (%s)
fi: Wifi-verkko (%s)

en: Wi-Fi Networks (%s)
fi: Wifi-verkot (%s)

en: Wi-Fi Networks Available
fi: Wifi-verkkoja saatavilla

en: Wi-Fi Security
fi: Wifi-tietoturva

en: Wi-Fi connection %d
fi: Wifi-yhteys %d

en: Wi-Fi device
fi: Wifi-laite

en: Wi-Fi is disabled
fi: Wifi ei ole käytössä

en: Wi-Fi is disabled by hardware switch
fi: Wifi on kytketty pois käytöstä laitteessa olevasta painikkeesta

en: Wi-Fi network connection “%s” active
fi: Wifi-verkkoyhteys “%s” on aktiivinen

en: Wi-Fi network connection “%s” active: %s (%d%%)
fi: Wifi-verkkoyhteys “%s” on aktiivinen: %s (%d%%)

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
fi: Ei mitään

en: Willing
fi: Suostuva

en: WireGuard connection %d
fi: WireGuard-yhteys %d

en: Wrong PIN code; please contact your provider.
fi: Väärä PIN-koodi. Ota yhteys palveluntarjoajaasi.

en: Wrong PUK code; please contact your provider.
fi: Väärä PUK-koodi. Ota yhteys palveluntarjoajaasi.

en: Yes
fi: Kyllä

en: You are now connected to the Mobile Broadband network.
fi: Yhteys mobiililaajakaistaan on nyt muodostettu.

en: You are now connected to the Wi-Fi network “%s”.
fi: Yhteys wifi-verkkoon “%s” on nyt muodostettu.

en: You are now connected to the ethernet network.
fi: Yhteys ethernet-verkkoon on nyt muodostettu.

en: You are now connected to the mobile broadband network.
fi: Yhteys mobiililaajakaistaan on nyt muodostettu.

en: You are now connected to “%s”.
fi: Yhteys verkkoon “%s” on nyt muodostettu.

en: You are now registered on a roaming network.
fi: Olet nyt rekisteröitynyt vierailuverkkoon.

en: You are now registered on the home network.
fi: Olet nyt rekisteröitynyt kotiverkkoon.

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Add a VPN connection…
fi: _Lisää VPN-yhteys…

en: _Aging time
fi: _Vanhenemisaika

en: _Apply
fi: _Toteuta

en: _Broadcast
fi: _Yleislähetys

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Configure VPN…
fi: _Määritä VPN…

en: _Connect to Hidden Wi-Fi Network…
fi: Yhdistä _piilotettuun wifi-verkkoon…

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Device
fi: _Laite

en: _Device name
fi: _Laitenimi

en: _Dial-Up Network
fi: _Lankapuhelinyhteys

en: _Down delay
fi: Ti_putusviive

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Encrypt
fi: _Salaus

en: _Endpoint
fi: _Päätepiste

en: _Export…
fi: _Vie…

en: _Forward delay
fi: _Välityksen viive

en: _Hairpin mode
fi: _Hairpin-tila

en: _Hardware Address
fi: _Laitteisto-osoite

en: _Hardware address policy
fi: _Laitteisto-osoitteen käytäntö

en: _Hello time
fi: _Hello-aika

en: _Ignore
fi: _Ohita

en: _Interface name
fi: _Liitännän nimi

en: _LACP port priority
fi: _LACP-portin prioriteetti

en: _Link Monitoring
fi: Linkin _tarkkailu

en: _Link watcher
fi: _Linkin tarkkailija

en: _Listen port
fi: _Kuunneltava portti

en: _Max age
fi: _Enimmäisikä

en: _Metered connection
fi: _Käytön mukaan laskutettava yhteys

en: _Method
fi: _Menetelmä

en: _Mode
fi: _Tila

en: _Network name
fi: _Verkon nimi

en: _New Connection
fi: _Uusi yhteys

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Parent device
fi: _Isäntälaite

en: _Parent interface
fi: _Isäntäliitäntä

en: _Password
fi: _Salasana

en: _Personal Area Network
fi: Likiverkko (PAN)

en: _Port
fi: _Portti

en: _Port priority
fi: _Porttiprioriteetti

en: _Primary
fi: _Ensisijainen

en: _Priority
fi: _Prioriteetti

en: _Public key
fi: _Julkinen avain

en: _Queue ID
fi: _Jonon tunniste

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Reorder headers
fi: _Järjestä otsakkeet uudelleen

en: _Replace
fi: Ko_rvaa

en: _Require 128-bit encryption
fi: _Vaadi 128-bittinen salaus

en: _Routes…
fi: _Reitit…

en: _SCI port
fi: _SCI-portti

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Service
fi: _Palvelu

en: _Show private key
fi: _Näytä yksityinen avain

en: _Source host
fi: _Lähtettäjä

en: _Speed
fi: Nopeu_s

en: _System priority
fi: _Järjestelmäprioriteetti

en: _Target host
fi: _Vastaanottaja

en: _Teamed connections
fi: Tiimi_yhteydet

en: _Transmission balancer
fi: Lähetysten tasapainotin

en: _Transport mode
fi: _Siirtotila

en: _Unicast
fi: _Suorayhteys

en: _Unlock
fi: Avaa l_ukitus

en: _Up delay
fi: _Pystytysviive

en: _Use Data Center Bridging (DCB) for this connection
fi: Käytä _DCB:tä (Data Center Bridging) tälle yhteydelle

en: _Use point-to-point encryption (MPPE)
fi: _Käytä point-to-point-salausta (MPPE)

en: _Use this connection only for resources on its network
fi: Käytä tätä yhteyttä _vain tässä verkossa oleviin resursseihin

en: _Username
fi: _Käyttäjänimi

en: _VPN Connections
fi: _VPN-yhteydet

en: _Validation
fi: _Validointi

en: _Wake on LAN password
fi: _Wake on LAN-salasana

en: automatic
fi: automaattinen

en: bytes
fi: tavua

en: cloned MAC
fi: kloonattu MAC-osoite

en: default
fi: oletus

en: device
fi: laite

en: device not managed
fi: laitetta ei hallita

en: device not ready
fi: laite ei valmis

en: device not ready (firmware missing)
fi: laite ei ole valmiina

en: disconnected
fi: katkaistu

en: ignored
fi: ohitettu

en: infiniband device
fi: infiniband-laite

en: invalid %s (%s)
fi: virheellinen %s (%s)

en: invalid %s (%s)
fi: virheellinen %s (%s)

en: invalid %s (%s):
fi: virheellinen %s (%s):

en: invalid Bluetooth device (%s)
fi: virheellinen Bluetooth-laite (%s)

en: invalid hardware address
fi: virheellinen laitteisto-osoite

en: invalid interface-name (%s):
fi: virheellinen interface-name (%s):

en: missing SSID
fi: puuttuva SSID

en: missing parent interface
fi: puuttuva isäntäliitäntä

en: never
fi: ei koskaan

en: none
fi: ei mitään

en: not enabled
fi: ei käytössä

en: not registered
fi: ei rekisteröity

en: now
fi: nyt

en: off
fi: pois

en: primary
fi: ensisijainen

en: registration denied
fi: rekisteröinti evätty

en: roaming
fi: verkkovierailu

en: searching
fi: etsitään

en: seconds
fi: sekuntia

en: secure.
fi: turvattu.

en: unknown failure
fi: tuntematon virhe

en: unspecified error
fi: määrittelemätön virhe
