gnome-tetravex master - en to fur translation catalogue (142 entries)

en: %uh %um %us
fur: %uo %um %us

en: (nothing)
fur: (nuie)

en: A flag to enable maximized mode
fur: Une opzion par abilitâ la modalitât slargjade

en: A lowercase targets a tile in the left/final board.
fur: Une letare minuscule e identifiche une tessare inte taule a çampe/finâl.

en: A_ppearance
fur: A_spiet

en: An uppercase targets a tile from the initial board.
fur: Une letare maiuscule e identifiche une tessare de taule iniziâl.

en: Are you sure you want to give up and view the solution?
fur: Sigûrs di rinditi e viodi la soluzion?

en: Are you sure you want to start a new %u × %u game?
fur: Tacâ pardabon une gnove partide %u × %u?

en: Available commands:
fur: Comants disponibii:

en: Best time:
fur: Timp miôr:

en: Both given tiles are empty, aborting.
fur: Ducj i doi i ricuadris a son vueits, si interomp.

en: COMMAND
fur: COMANT

en: Cannot finish automatically. If you want to give up and view the solution, use “solve”.
fur: Impussibil finî in automatic. Se tu desideris rinditi e viodi la soluzion, dopre “risolf”.

en: Cannot move down left-board tiles.
fur: Impussibil spostâ in jù lis tessaris de taule a çampe.

en: Cannot move down right-board tiles.
fur: Impussibil spostâ in jù lis tessaris de taule a diestre.

en: Cannot move left left-board tiles.
fur: Impussibil spostâ a çampe lis tessaris de taule a çampe.

en: Cannot move left right-board tiles.
fur: Impussibil spostâ a çampe lis tessaris de taule a diestre.

en: Cannot move right left-board tiles.
fur: Impussibil spostâ a diestre lis tessaris de taule a çampe.

en: Cannot move right right-board tiles.
fur: Impussibil spostâ a diestre lis tessaris de taule a diestre.

en: Cannot move up left-board tiles.
fur: Impussibil spostâ in sù lis tessaris de taule a çampe.

en: Cannot move up right-board tiles.
fur: Impussibil spostâ in sù lis tessaris de taule a diestre.

en: Cannot parse instruction, aborting.
fur: Impussibil analizâ la istruzion, si interomp.

en: Cannot swap the given tiles, aborting.
fur: Impussibil scambiâ i ricuadris indicâts, si interomp.

en: Complete the puzzle by matching numbered tiles
fur: Finìs il berdei cumbinant lis tessaris numeradis

en: Congratulations!
fur: Congratulazions!

en: Create a new puzzle; for changing size, use --size.
fur: Cree un gnûf puzzle; par cambiâ la dimension dopre --size.

en: Digits specify the rows of the two tiles to invert.
fur: I numars a specifichin lis riis des dôs tessaris di invertî.

en: Each square piece has a number on each side. Position the pieces on the left side of the board so that the same numbers are next to each other. If the numbers don’t match, you can’t put the piece there. Move quickly: you’re being timed!
fur: Ogni singul toc al à un numar su ducj i flancs. Posizione i tocs te bande çampe de taule di zûc in mût che i numars compagns a sedin a contat. Se i numars no son compagns, no tu puedis plaçâ il toc. Moviti, tu âs un limit di timp!

en: Failed to parse command-line arguments.
fur: No si è rivâts a analizâ i argoments de rie di comant.

en: Finish current puzzle, automatically. Alias: “end”.
fur: Finìs il puzzle atuâl in automatic. Alias: “end”.

en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of the window when either is pressed.
fur: Pai utents che a àn un mouse cui botons “Indenant” e “Indaûr”, cheste clâf e determine se a son stadis fatis azions dentri dal barcon cuant che un dai doi al ven fracât.

en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will set which button activates the “Redo” command. Possible values range between 6 and 14.
fur: Pai utents che a àn un mouse cui botons “Indenant” e “Indaûr”, cheste clâf e stabilìs cuâl boton al ative il comant “Torne fâs”. I valôrs pussibii a variin tra 6 e 14.

en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will set which button activates the “Undo” command. Possible values range between 6 and 14.
fur: Pai utents che a àn un mouse cui botons “Indenant” e “Indaûr”, cheste clâf e stabilìs cuâl boton al ative il comant “Disfe”. I valôrs pussibii a variin tra 6 e 14.

en: Fourth:
fur: Cuart:

en: Free!
fur: Libar!

en: Game size and colors number can only be given for new puzzles.
fur: La dimension dal zûc e il numar di colôrs a puedin jessi dâts dome pai gnûfs puzzle.

en: Give up and view the solution
fur: Rinditi e viôt la soluzion

en: Give up with current puzzle, and view the solution.
fur: Rinditi par cheste partide e viôt la soluzion.

en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
fur: Se “true”, il barcon principâl al partìs in modalitât slargjade.

en: Invert two tiles, the one in A1, and the one in b2.
fur: Invertìs dôs tessaris, chê in A1 e chê in b2.

en: Looks like you haven’t finished a game yet.
    
    Maybe try a 2 × 2 grid, they are easy. 🙂️
fur: Al somee che no tu vedis ancjemò finît une partide.
    
    Forsit prove une gridele di 2 × 2, a son facilis. 🙂️

en: Mouse button to activate the “Redo” command
fur: Boton dal mouse par ativâ il comant “Torne fâs”

en: Mouse button to activate the “Undo” command
fur: Boton dal mouse par ativâ il comant “Disfe”

en: Move all left-board tiles down by one.
fur: Sposte di un in jù dutis lis tessaris de taule a çampe.

en: Move all left-board tiles left by one.
fur: Sposte a çampe di un dutis lis tessaris de taule a çampe.

en: Move all left-board tiles right by one.
fur: Sposte di un a diestre dutis lis tessaris de taule a çampe.

en: Move all left-board tiles up by one.
fur: Sposte di un in sù dutis lis tessaris de taule a çampe.

en: Move all right-board tiles down by one.
fur: Sposte di un in jù dutis lis tessaris de taule a diestre.

en: Move all right-board tiles left by one.
fur: Sposte di un a çampe dutis lis tessaris de taule a diestre.

en: Move all right-board tiles right by one.
fur: Sposte di un a diestre dutis lis tessaris de taule a diestre.

en: Move all right-board tiles up by one.
fur: Sposte di un in sù dutis lis tessaris de taule a diestre.

en: Move all tiles left
fur: Môf dutis lis tessaris a çampe

en: NUMBER
fur: NUMAR

en: New best time!
fur: Gnûf primât!

en: Out of podium:
fur: Fûr dal podi:

en: Page on GNOME wiki
fur: Pagjine sul wiki di GNOME

en: Pause the game
fur: Met la partide in pause

en: Paused
fur: In pause

en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
fur: Zuie tal terminâl (viôt “--cli=help”)

en: Position pieces so that the same numbers are touching each other
fur: Place i tocs in mût che i numars compagns a sedin a contat tra di lôr

en: Print release version and exit
fur: Stampe la version e jes

en: Puzzle is already solved! If you want to start a new one, use “new”.
fur: Il puzzle al è za stât risolt! Se tu desideris tacâ un gnûf, dopre “gnove”.

en: Puzzle is solved!
fur: Il puzzle al è stât risolt!

en: Puzzle is solved! If you want to start a new one, use “new”.
fur: Il puzzle al è stât risolt! Se tu desideris tacâ un gnûf, dopre “gnove”.

en: Reorder tiles to fit a square
fur: Met in ordin i ricuadris intal cuadrât

en: Restore last game
fur: Ripristine ultime partide

en: Restore last game, if any
fur: Ripristine ultime partide, se esistente

en: Resume the game
fur: Ripie la partide

en: SIZE
fur: DIMENSION

en: Saved game, if any
fur: Salve partide, se esistente

en: Second:
fur: Secont:

en: Set number of colors (2-10)
fur: Stabilìs il numar di colôrs (2-10)

en: Set size of board (2-6)
fur: Imposte la dimension de taule (2-6)

en: Show scores
fur: Mostre i risultâts

en: Show the current puzzle. Alias: “status” or “show”.
fur: Mostre il puzzle atuâl. Alias: “status” o “show”.

en: Si_ze
fur: Dimensio_n

en: Size could only be from 2 to 6.
fur: La dimension e pues jessi nome tra 2 e 6.

en: Start a new game
fur: Tache une gnove partide

en: Start the game paused
fur: Tache la partide in pause

en: The GNOME Project
fur: Il progjet GNOME

en: The height of the main window in pixels.
fur: La altece dal barcon principâl in pixel.

en: The height of the window
fur: La altece dal barcon

en: The key has value “nothing” if there is no saved game. Else, it contains a description of the board, with its size, the number of colors, and the time elapsed, then the list of tiles, saved as properties: their current position (x and y), their colors (north, east, south and west), and their original position (x and y), and finally the history, with the last move index, and history entries saved as properties: coordinates of the two tiles swapped, and the move id.
fur: La clâf e à valôr “nothing” (nuie) se nol je salvade nissune partide. Al contrari, e conten une descrizion de taule, cu la sô dimension, il numar di colôrs, il timp passât e daspò la liste des tessaris salvadis come proprietâts: la lôr posizion atuâl (x e y), i lôr colôrs (nord, est, sud e ovest) e la lôr posizion origjinâl (x e y), intal ultin la cronologjie, cu la tabele des ultimis mossis e lis vôs de cronologjie salvadis come proprietâts: coordenadis des dôs tessaris scambiadis e il id de mosse.

en: The size of the playing grid
fur: La dimension de gridele di zûc

en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid.
fur: Il valôr di cheste clâf al è doprât par decidi la dimension de gridele di zûc.

en: The width of the main window in pixels.
fur: La largjece dal barcon principâl in pixel.

en: The width of the window
fur: La largjece dal barcon

en: Theme
fur: Teme

en: There could only be between 2 and 10 colors.
fur: A puedin jessi colôrs dome tra 2 e 10.

en: Third:
fur: Tierç:

en: Time
fur: Timp

en: To play GNOME Tetravex in command-line:
fur: Par zuiâ a GNOME Tetravex a rie di comant:

en: To use `gnome-tetravex-cli`, pass as argument:
fur: Par doprâ `gnome-tetravex-cli`, passe come argoment:

en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
fur: Dopre i events dai botons dal mouse “Indaûr” e “Indenant”

en: Works for puzzles solved right or if one tile left.
fur: Al funzione pai puzzle risolts a diestre o se e mancje une tessare.

en: Worst time:
fur: Timp piês:

en: You can make the game easier or harder by changing the size of the board.
fur: Tu puedis rindi il zûc plui facil o dificil cambiant la dimension de taule.

en: Your time:
fur: Il to timp:

en: [COMMAND]
fur: [COMANT]

en: _About Tetravex
fur: _Informazions su Tetravex

en: _Extrusion
fur: _Estrusion

en: _Give Up
fur: _Rinditi

en: _Help
fur: _Jutori

en: _Keep Playing
fur: _Continue a zuiâ

en: _Keyboard Shortcuts
fur: _Scurtis di tastiere

en: _New Game
fur: _Gnove partide

en: _Nostalgia
fur: _Nostalgjie

en: _Scores
fur: _Risultâts

en: _Start New Game
fur: _Tache gnove partide

en: _Synesthesia
fur: _Sinestesie

en: game;logic;board;
fur: zûc;zûcs;logjiche;board;taule;

[ctx: shortcut window]
en: Advanced gameplay
fur: Modalitât di zûc avanzade

[ctx: shortcut window]
en: Generic
fur: Gjeneric

[ctx: shortcut window]
en: History
fur: Cronologjie

[ctx: shortcut window]
en: Main functions
fur: Funzions principâls

[ctx: shortcut window]
en: Move all the pieces in the left half-board down by one
fur: Sposte in jù di un, ducj i tocs inte mieze taule di çampe

[ctx: shortcut window]
en: Move all the pieces in the left half-board left by one
fur: Sposte a çampe di un, ducj i tocs inte mieze taule di çampe

[ctx: shortcut window]
en: Move all the pieces in the left half-board right by one
fur: Sposte a diestre di un, ducj i tocs inte mieze taule di çampe

[ctx: shortcut window]
en: Move all the pieces in the left half-board up by one
fur: Sposte in sù di un, ducj i tocs inte mieze taule di çampe

[ctx: shortcut window]
en: Move all the pieces in the right half-board down by one
fur: Sposte in jù di un, ducj i tocs inte mieze taule di diestre

[ctx: shortcut window]
en: Move all the pieces in the right half-board left by one
fur: Sposte a çampe di un, ducj i tocs inte mieze taule di drete

[ctx: shortcut window]
en: Move all the pieces in the right half-board right by one
fur: Sposte a diestre di un, ducj i tocs inte mieze taule di diestre

[ctx: shortcut window]
en: Move all the pieces in the right half-board up by one
fur: Sposte in sù di un, ducj i tocs inte mieze taule di diestre

[ctx: shortcut window]
en: Move keyboard highlight
fur: Sposte evidenziazion de tastiere

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
fur: Met in pause la partide

[ctx: shortcut window]
en: Play with keyboard
fur: Zuie cu la tastiere

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fur: Jes

[ctx: shortcut window]
en: Redo
fur: Torne fâs

[ctx: shortcut window]
en: Reload initial position
fur: Torne cjarie la posizion iniziâl.

[ctx: shortcut window]
en: Select left half-board column
fur: Selezione la colone de mieze taule di çampe

[ctx: shortcut window]
en: Select right half-board column
fur: Selezione la colone de mieze taule di drete

[ctx: shortcut window]
en: Select the given row
fur: Selezione la rie indicade

[ctx: shortcut window]
en: Select, move or unselect
fur: Selezione, sposte o deselezione

[ctx: shortcut window]
en: Show About
fur: Mostre lis informazions

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fur: Mostre jutori

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fur: Mostre scurtis di tastiere

[ctx: shortcut window]
en: Show scores
fur: Mostre i risultâts

[ctx: shortcut window]
en: Solve the game
fur: Risolf la partide

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
fur: Tache une gnove partide

[ctx: shortcut window]
en: Toggle main menu
fur: Comute il menù principâl

[ctx: shortcut window]
en: Undo
fur: Disfe

[ctx: shortcut window]
en: Validate right half-board
fur: Convalide la mieze taule di diestre
