libgweather master - en to fur translation catalogue (423 entries)

en: Afghanistan
fur: Afganistan

en: Africa
fur: Afriche

en: Alaska Time
fur: Ore dal Alaska

en: Albania
fur: Albanie

en: Aleppo
fur: Alep

en: Alexandroúpolis
fur: Alessandropoli

en: Algeria
fur: Algjerie

en: Algiers
fur: Algjerie

en: Altenburg
fur: Altenburc

en: Amapá / East Pará
fur: Amapá / Pará Est

en: Amazonas
fur: Amazonie

en: American Samoa
fur: Samoa Merecane

en: Amundsen-Scott South Pole Station
fur: Stazion dal Pôl Sud Amundsen-Scott

en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
fur: Stazion dal Pôl Sud Amundsen-Scott (Ore de Gnove Zelande)

en: Ancona
fur: Ancone

en: Andalusia
fur: Andalusie

en: Antakya
fur: Antiochie

en: Antigua and Barbuda
fur: Antigua e Barbuda

en: Anywhere on Earth (AoE)
fur: Dapardut sul mont (AoE)

en: Aosta
fur: Aoste

en: Argentina
fur: Argjentine

en: Armenia
fur: Armenie

en: Asia
fur: Asie

en: Aswan
fur: Assuan

en: Atlantic Time
fur: Ore dal atlantic

en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
fur: Ore dal atlantic, no DST (Quebec orientâl)

en: Augsburg
fur: Auguste

en: Australasia and Oceania
fur: Australasie e Oceanie

en: Australia
fur: Australie

en: Austria
fur: Austrie

en: Aviano
fur: Avian

en: Azores
fur: Azoris

en: Baja California Sur
fur: Baja California dal Sud

en: Bavaria
fur: Bavarie

en: Belarus
fur: Bielorussie

en: Belgium
fur: Belgjo

en: Belgrade
fur: Belgrât

en: Belluno
fur: Belun

en: Bern
fur: Berne

en: Bethlehem
fur: Betlem

en: Bizerte
fur: Biserte

en: Bolivia
fur: Bolivie

en: Bologna
fur: Bologne

en: Bolzano
fur: Bolzan

en: Bosnia and Herzegovina
fur: Bosnie e Erzegovine

en: Brandenburg
fur: Brandeburc

en: Brasília Time
fur: Ore de capitâl Brasilia

en: Brazil
fur: Brasîl

en: Brescia
fur: Brescie

en: British Columbia
fur: Columbie Britaniche

en: British Indian Ocean Territory
fur: Teritoris britanics dal ocean indian

en: British Virgin Islands
fur: Isulis Vergjinis britanichis

en: Brussels
fur: Bruxelles

en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
fur: Bruxelles, Brabant flamant e Valon

en: Bulgaria
fur: Bulgarie

en: California
fur: Californie

en: Cambodia
fur: Camboze

en: Cameroon
fur: Camerun

en: Canada
fur: Canadà

en: Canary Islands
fur: Isulis Canariis

en: Cape Town
fur: Citât dal Cap

en: Cape Verde
fur: Cap Vert

en: Casey Station (Western Australia Time)
fur: Stazion Casey (Ore de Australie Ocidentâl)

en: Catania
fur: Catanie

en: Cayman Islands
fur: Isulis Cayman

en: Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, Rio Grande do Norte
fur: Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, Rio Grande dal Nord

en: Central African Republic
fur: Republiche centriafricane

en: Central Indonesia Time
fur: Ore de Indonesie centrâl

en: Central Mongolia
fur: Mongolie Centrâl

en: Central Time
fur: Ore centrâl

en: Central Time (Northern Territory)
fur: Ore centrâl (Teritoris dal Nord)

en: Central Time (South Australia)
fur: Ore centrâl (Australie meridionâl)

en: Central Time (Yancowinna, NSW)
fur: Ore centrâl (Yancowinna, NSW)

en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
fur: Ore centrâl, no ore legâl (Saskatchewan)

en: Central Western Time
fur: Ore centri-ocidentâl

en: Central and South America
fur: Americhe centrâl e meridionâl

en: Ceuta and Melilla
fur: Ceuta e Melilla

en: Chad
fur: Çad

en: Chatham Islands
fur: Isulis Chatham

en: Chile
fur: Cile

en: China
fur: Cine

en: Christmas Island
fur: Isule di Nadâl

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
en: Antwerp
fur: Anverse

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
en: Stuttgart
fur: Stocarde

[ctx: City in Beijing, China]
en: Beijing
fur: Pechin

[ctx: City in Bremen, Germany]
en: Bremen
fur: Breme

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
en: London
fur: Londre

[ctx: City in Egypt]
en: Alexandria
fur: Alessandrie

[ctx: City in France]
en: Paris
fur: Parîs

[ctx: City in Gibraltar]
en: Gibraltar
fur: Gjibraltar

[ctx: City in Greece]
en: Athens
fur: Atene

[ctx: City in Hamburg, Germany]
en: Hamburg
fur: Amburc

[ctx: City in Italy]
en: Gorizia
fur: Gurize

[ctx: City in Italy]
en: Naples
fur: Napoli

[ctx: City in Italy]
en: Trento
fur: Trent

[ctx: City in Italy]
en: Verona
fur: Verone

[ctx: City in Louisiana, United States]
en: Alexandria
fur: Alessandrie

[ctx: City in Luxembourg]
en: Luxembourg
fur: Lussemburc

[ctx: City in Minnesota, United States]
en: Alexandria
fur: Alessandrie

[ctx: City in Piedmont, Italy]
en: Alessandria
fur: Alessandrie

[ctx: City in Poland]
en: Warsaw
fur: Varsavie

[ctx: City in Russia]
en: Moscow
fur: Mosche

[ctx: City in San Marino]
en: San Marino
fur: San Marin

[ctx: City in Spain]
en: Barcelona
fur: Barcelone

[ctx: City in Spain]
en: San Sebastián
fur: Sant Sebastian

[ctx: City in Spain]
en: Seville
fur: Sivilie

[ctx: City in Spain]
en: Tarragona
fur: Paragon

[ctx: City in Spain]
en: Zaragoza
fur: Saragoze

[ctx: City in São Paulo, Brazil]
en: São Paulo
fur: Sant Pauli

[ctx: City in Venezuela]
en: Barcelona
fur: Barcelone

[ctx: City in Virginia, United States]
en: Alexandria
fur: Alessandrie

en: Cocos (Keeling) Islands
fur: Isulis Cocos (Keeling)

en: College Station
fur: Stazion College

en: Colombia
fur: Colombie

en: Comoros
fur: Comoris

en: Congo, Democratic Republic of the
fur: Congo, Republiche democratiche dal

en: Congo, Republic of the
fur: Congo, Republiche dal

en: Cook Islands
fur: Isulis Cook

en: Coordinated Universal Time (UTC)
fur: Ore universâl coordenade (UTC)

[ctx: Country]
en: Antarctica
fur: Antartide

[ctx: Country]
en: Georgia
fur: Gjeorgje

[ctx: Country]
en: Gibraltar
fur: Gjibraltar

[ctx: Country]
en: Jordan
fur: Jordanie

[ctx: Country]
en: Lebanon
fur: Liban

[ctx: Country]
en: Liberia
fur: Liberie

[ctx: Country]
en: Luxembourg
fur: Lussemburc

[ctx: Country]
en: Malta
fur: Malte

[ctx: Country]
en: Peru
fur: Perù

[ctx: Country]
en: San Marino
fur: San Marine

en: Croatia
fur: Cravuazie

en: Crotone
fur: Croton

en: Cyprus
fur: Cipri

en: Czech Republic
fur: Cechie

en: Cádiz
fur: Cadice

en: Côte d'Ivoire
fur: Cueste di avoli

en: Damascus
fur: Damasc

en: Dar el Beida
fur: Dar-El-Beida

en: Davis Station
fur: Stazion Davis

en: Denmark
fur: Danimarche

en: District of Columbia
fur: Distret di Columbia

en: Dominican Republic
fur: Republiche Dominicane

en: Dresden
fur: Dresde

en: Dubrovnik
fur: Raguse

en: Dumont d'Urville Station
fur: Stazion Dumont d'Urville

en: East Amazonas
fur: Amazonie orientâl

en: East-Flanders
fur: Flandris orientâi

en: Easter Island
fur: Isule di pasche

en: Eastern Congo
fur: Congo orientâl

en: Eastern Greenland
fur: Groenlande Orientâl

en: Eastern Indonesia Time
fur: Ore de Indonesie orientâl

en: Eastern Kazakhstan
fur: Kazakistan orientâl

en: Eastern Mongolia
fur: Mongolie Orientâl

en: Eastern Time
fur: Ore orientâl

en: Eastern Time (New South Wales)
fur: Ore orientâl (Gnûf Galles dal Sud)

en: Eastern Time (Queensland)
fur: Ore orientâl (Queensland)

en: Eastern Time (Tasmania)
fur: Ore orientâl (Tasmanie)

en: Eastern Time (Victoria)
fur: Ore orientâl (Victoria)

en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
fur: Ore orientâl, no ore legâl (Isule Southampton,e vie indenant)

en: Egypt
fur: Egjit

en: Equatorial Guinea
fur: Guinee ecuatoriâl

en: Eritrea
fur: Eritree

en: Estonia
fur: Estonie

en: Ethiopia
fur: Etiopie

en: Falkland Islands (Malvinas)
fur: Isulis Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
fur: Isulis Faroe

en: Ferrara
fur: Ferare

en: Finland
fur: Finlandie

en: Frankfurt
fur: Francfurt

en: French Guiana
fur: Guiane francese

en: French Polynesia
fur: Polinesie Francese

en: French Southern Territories
fur: Teritoris Meridionâi Francês

en: Frosinone
fur: Frosinon

en: Galapagos Islands
fur: Isulis Galapagos

en: Gambier Islands
fur: Isulis Gambier

en: Gaza Strip
fur: Striche di Gaza

en: Geneva
fur: Gjinevre

en: Genoa
fur: Gjenue

en: Germany
fur: Gjermanie

en: Gilbert Islands
fur: Isulis Gilbert

en: Greece
fur: Grecie

en: Greenland
fur: Groenlandie

en: Guinea
fur: Guinee

en: Guinea-Bissau
fur: Guinee-Bissau

en: Guyana
fur: Guyane

en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
fur: Ore Hawaiian-Aleutian, (Isulis Aleutianis)

en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
fur: Ore Hawaiian-Aleutian, no ore legâl (Hawaii)

en: Ho Chi Minh City
fur: Citât di Ho Chi Minh

en: Hungary
fur: Ongjarie

en: I-n-Amenas
fur: In Amenas

en: I-n-Salah
fur: In Salalah

en: Iceland
fur: Islande

en: India
fur: Indie

en: Indonesia
fur: Indonesie

en: Inner Mongolia
fur: Mongolie Interiôr

en: Ireland
fur: Irlande

en: Irkutsk Time
fur: Ore di Irkutsk

en: Isle of Man
fur: Isule di Man

en: Israel
fur: Israêl

[ctx: Italian city of Livorno]
en: Leghorn
fur: Livorno

[ctx: Italian city of Mantova]
en: Mantua
fur: Mantue

[ctx: Italian city of Padova]
en: Padua
fur: Padue

[ctx: Italian city of Siracusa]
en: Syracuse
fur: Siracuse

en: Italy
fur: Italie

en: Izmir
fur: Smirne

en: Jamaica
fur: Gjamaiche

en: Japan
fur: Gjapon

en: Jerusalem
fur: Gjerusalem

en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
fur: Atol Johnston (ore des Hawaii)

en: Kaliningrad Time
fur: Ore di Kaliningrad

en: Kamchatka Time
fur: Ore dal Kamchatka

en: Kazakhstan
fur: Kazakistan

en: Klagenfurt
fur: Clanfurt

en: Kraków
fur: Cracovie

en: Krasnoyarsk Time
fur: Ore di Krasnoyarsk

en: Kyrgyzstan
fur: Kirghizistan

en: L'Aquila
fur: L'Aquile

en: La Spezia
fur: La Spezie

en: Latvia
fur: Lettonie

en: Lausanne
fur: Losanne

en: Leipzig
fur: Lipsie

en: Libya
fur: Libie

en: Limburg
fur: Limburc

en: Line Islands
fur: Isulis Line

en: Lisbon
fur: Lisbone

en: Lithuania
fur: Lituanie

en: Ljubljana
fur: Lubiane

en: Lord Howe Island
fur: Isule Lord Howe

en: Lower Saxony
fur: Sassonie inferiôr

en: Lugano
fur: Lugan

en: Lyon
fur: Lion

en: Macedonia
fur: Macedonie

en: Magadan Time
fur: Ore di Magadan

en: Mainland Chile
fur: Cile continentâl

en: Mainland Ecuador
fur: Ecuador continentâl

en: Mainland New Zealand
fur: Gnove Zelande continentâl

en: Mainland Portugal
fur: Portugal continentâl

en: Mainland Spain
fur: Spagne continentâl

en: Malaysia
fur: Malesie

en: Maldives
fur: Maldivis

en: Marquesas Islands
fur: Isulis Marquesas

en: Marseille
fur: Marsilie

en: Marshall Islands
fur: Isulis Marshall

en: Martinique
fur: Martiniche

en: Mauritania
fur: Mauritanie

en: Mawson Station
fur: Stazion Mawson

en: McMurdo Station (New Zealand Time)
fur: Stazion McMurdo (Ore de Gnove Zelande)

en: Mecklenburg-Western Pomerania
fur: Mecklenburg-Pomeranie ocidentâl

en: Messina
fur: Messine

en: Mexico
fur: Messic

en: Mexico City
fur: Citât dal Messic

en: Micronesia, Federated States of
fur: Micronesie, Stâts Federâts de

en: Middle East
fur: Orient di mieç

en: Midway Atoll (Samoa Time)
fur: Atol Midway (ore des Samoa)

en: Moldova
fur: Moldavie

en: Mongolia
fur: Mongolie

en: Morocco
fur: Maroc

en: Moscow Time
fur: Ore di Mosche

en: Mountain Time
fur: Ore de Montagne

en: Mountain Time, no DST (Arizona)
fur: Ore de Montagne, no ore legâl (Arizona)

en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
fur: Ore de Montagne, no ore legâl (Nord-est de CB)

en: Mozambique
fur: Mozambic

en: Munich
fur: Munic

en: Myanmar
fur: Birmanie

en: Mytilíni
fur: Mitilene

en: México
fur: Messic

en: Mýkonos
fur: Mykonos

en: Namibia
fur: Namibie

en: Nanjing
fur: Nanchin

en: Netherlands
fur: Paîs Bas

en: Netherlands Antilles
fur: Antilis Olandesis

en: New Caledonia
fur: Gnove Caledonie

en: New Delhi
fur: Gnove Delhi

en: New South Wales
fur: Gnûf Galles dal Sud

en: New Zealand
fur: Gnove Zelande

en: Newfoundland Time
fur: Ore di Newfoundland

en: Newfoundland and Labrador
fur: Newfoundland e Labrador

en: Nice
fur: Nize

en: Nigeria
fur: Nigerie

en: Norfolk Island
fur: Isule di Norfolk

en: North America
fur: Americhe setentrionâl

en: North Korea
fur: Coree dal Nord

en: North Rhine-Westphalia
fur: Ren Nord-Westfalie

en: Northern Ireland
fur: Irlande dal nord

en: Northern Mariana Islands
fur: Isulis de Mariane dal Nord

en: Northern Territory
fur: Teritoris dal Nord

en: Northwest Territories
fur: Teritoris dal Nordovest

en: Norway
fur: Norvegje

en: Nova Scotia
fur: Gnove Scozie

en: Novosibirsk Time
fur: Ore di Novosibirsk

en: Odesa
fur: Odesse

en: Omsk Time
fur: Ore di Omsk

en: Pacific Time
fur: Ore dal pacific

en: Palestinian Territory
fur: Teritori palestinês

en: Palmer Station (Chile Time)
fur: Stazion Palmer (Ore dal Cile)

en: Panama
fur: Panamà

en: Papua New Guinea
fur: Papua Gnove Guinee

en: Parma
fur: Parme

en: Pavia
fur: Pavie

en: Perugia
fur: Perugje

en: Pescara
fur: Pescjare

en: Philippines
fur: Filipinis

en: Phoenix Islands
fur: Isulis Phoenix

en: Piacenza
fur: Piacenze

en: Pisa
fur: Pise

en: Plzeň
fur: Pilsen

en: Poland
fur: Polonie

en: Pordenone
fur: Pordenon

en: Portorož
fur: Portorose

en: Prague
fur: Praghe

en: Prince Edward Island
fur: Isule Princip Edward

en: Ragusa
fur: Raguse

en: Reggio di Calabria
fur: Reggio Calabria

[ctx: Region]
en: Antarctica
fur: Antartide

en: Resia
fur: Resie

en: Rhineland-Palatinate
fur: Renanie-Palatinât

en: Rijeka
fur: Flum

en: Rio Grande do Norte
fur: Rio Grande dal Nord

en: Rio Grande do Sul
fur: Rio Grande dal Sud

en: Romania
fur: Romanie

en: Ronchi dei Legionari
fur: Roncjis

en: Rothera Research Station
fur: Stazion di ricercje Rothera

en: Russia
fur: Russie

en: Saint Kitts and Nevis
fur: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Petersburg
fur: San Pieriburc

en: Salignano
fur: Salignan

en: Salzburg
fur: Solispurc

en: Samara Time
fur: Ore di Samara

en: San Stèfano
fur: San Stiefin

en: Sao Tome and Principe
fur: Sao Tome e Principe

en: Saudi Arabia
fur: Arabie Saudite

en: Saxony
fur: Sassonie

en: Saxony-Anhalt
fur: Sassonie-Anhalt

en: Scotland
fur: Scozie

en: Segovia
fur: Segovie

en: Serbia
fur: Serbie

en: Sharm ash Shaykh
fur: Sharm el-Sheikh

en: Showa Station
fur: Stazion Showa

en: Slovakia
fur: Slovachie

en: Slovenia
fur: Slovenie

en: Solomon Islands
fur: Isulis Solomon

en: Somalia
fur: Somalie

en: South Africa
fur: Sud Afriche

en: South Australia
fur: Australie dal Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fur: Gjeorgje dal Sud e lis isulis Sandwich dal Sud

en: South Korea
fur: Coree dal Sud

en: Spain
fur: Spagne

en: Split
fur: Spalat

[ctx: State in Belgium]
en: Antwerp
fur: Anversa

[ctx: State in Belgium]
en: Luxembourg
fur: Lussemburc

[ctx: State in Brazil]
en: Mato Grosso do Sul
fur: Mato Grosso dal Sud

[ctx: State in Brazil]
en: São Paulo
fur: Sant Pauli

[ctx: State in China]
en: Beijing
fur: Pechin

[ctx: State in Germany]
en: Bremen
fur: Breme

[ctx: State in Germany]
en: Hamburg
fur: Amburc

[ctx: State in United States]
en: Georgia
fur: Gjeorgje

en: Stockholm
fur: Stocolme

en: Strasbourg
fur: Strasburc

en: Svalbard and Jan Mayen
fur: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
fur: Svezie

en: Switzerland
fur: Svuizare

en: Syria
fur: Sirie

en: Tahiti / Society Islands
fur: Tahiti / Isulis Society

en: Tajikistan
fur: Tagjikistan

en: Tanzania
fur: Tanzanie

en: Tarvisio
fur: Tarvis

en: Tasmania
fur: Tasmanie

en: Thailand
fur: Tailandie

en: Thessaloníki
fur: Tessaloniche

en: Thule AFB
fur: Base aerie di Thule

en: Thuringia
fur: Turingje

[ctx: Timezone]
en: Mato Grosso do Sul
fur: Mato Grosso dal Sud

en: Tirana
fur: Tirane

en: Toulouse
fur: Tolose

en: Trabzon
fur: Trebisonde

en: Treviso
fur: Trevîs

en: Trieste
fur: Triest

en: Trinidad and Tobago
fur: Trinidad e Tobago

en: Tunisia
fur: Tunisie

en: Turin
fur: Torin

en: Turkey
fur: Turchie

en: Turks and Caicos Islands
fur: Isulis Turks e Caicos

en: Udine
fur: Udin

en: Uganda
fur: Ugande

en: Ukraine
fur: Ucraine

en: United Arab Emirates
fur: Emirâts Araps Unîts

en: United Kingdom
fur: Ream Unît

en: United States
fur: Stâts Unîts

en: United States Minor Outlying Islands
fur: Isulis minôrs esternis dai Stâts Unîts

en: United States Virgin Islands
fur: Isulis Vergjinis dai Stâts Unîts

en: Valcartier Station
fur: Stazion Valcartier

en: Vatican City
fur: Il Vatican

en: Venezuela
fur: Venezuele

en: Venice
fur: Vignesie

en: Verbania
fur: Verbanie

en: Vicenza
fur: Vicenze

en: Vienna
fur: Viene

en: Virginia
fur: Virginie

en: Vladivostok Time
fur: Ore di Vladivostok

en: Vostok Station
fur: Stazion Vostok

en: Wake Island
fur: Isule Wake

en: Wales
fur: Galles

en: Wallis and Futuna
fur: Wallis e Futuna

en: West Amazonas
fur: Amazonie ocidentâl

en: West Bank
fur: Cisjordanie

en: West Pará, Rondônia
fur: Pará Ovest, Rondônia

en: West-Flanders
fur: Flandris ocidentâi

en: Western Australia
fur: Australie ocidentâl

en: Western Congo
fur: Congo ocidentâl

en: Western Greenland
fur: Groenlande Ocidentâl

en: Western Indonesia Time
fur: Ore de Indonesie ocidentâl

en: Western Kazakhstan
fur: Kazakistan ocidentâl

en: Western Mongolia
fur: Mongolie Ocidentâl

en: Western Sahara
fur: Sahara a mont

en: Western Time
fur: Ore ocidentâl

en: Yakutsk Time
fur: Ore di Yakutsk

en: Yekaterinburg Time
fur: Ore di Yekaterinburg

en: Yucatán
fur: Yucatan

en: Yukon Territory
fur: Teritori dal Yukon

en: Zadar
fur: Zare

en: Zagreb
fur: Zagabrie

en: Zambia
fur: Zambie

en: Zürich
fur: Zurîc

en: Åland Islands
fur: Isulis Åland
