system-config-date.master-timezones - en to hi translation catalogue (693 entries)

en: Acre
hi: एकर

en: Africa/Abidjan
hi: अफ्रीका/अबीड्जन

en: Africa/Accra
hi: अफ्रीका/अक्रा

en: Africa/Addis_Ababa
hi: अफ्रीका/एदिस_अबाबा

en: Africa/Algiers
hi: अफ्रीका/अलजियर्स

en: Africa/Asmara
hi: अफ्रीका/असमारा

en: Africa/Asmera
hi: अफ्रीका/असमेरा

en: Africa/Bamako
hi: अफ्रीका/बामाको

en: Africa/Bangui
hi: अफ्रीका/बंगुई

en: Africa/Banjul
hi: अफ्रीका/बंजल

en: Africa/Bissau
hi: अफ्रीका/बिसू

en: Africa/Blantyre
hi: अफ्रीका/ब्लेनतरी

en: Africa/Brazzaville
hi: अफ्रीका/ब्राजाविल

en: Africa/Bujumbura
hi: अफ्रीका/बुजमबुरा

en: Africa/Cairo
hi: अफ्रीका/कैरो

en: Africa/Casablanca
hi: अफ्रीका/कासाब्लांका

en: Africa/Ceuta
hi: अफ्रीका/सियूटा

en: Africa/Conakry
hi: अफ्रीका/कोनाक्री

en: Africa/Dakar
hi: अफ्रीका/डकर

en: Africa/Dar_es_Salaam
hi: अफ्रीका/दार_एस_स्लेम

en: Africa/Djibouti
hi: अफ्रीका/ड्जिबोटी

en: Africa/Douala
hi: अफ्रीका/डूअला

en: Africa/El_Aaiun
hi: अफ्रीका/एल_ऐन

en: Africa/Freetown
hi: अफ्रीका/फ्रीटाउन

en: Africa/Gaborone
hi: अफ्रीका/गैब्रोन

en: Africa/Harare
hi: अफ्रीका/हरारे

en: Africa/Johannesburg
hi: अफ्रीका/जोहांन्सबर्ग

en: Africa/Kampala
hi: अफ्रीका/कम्पाला

en: Africa/Khartoum
hi: अफ्रीका/खार्तुम

en: Africa/Kigali
hi: अफ्रीका/किगाली

en: Africa/Kinshasa
hi: अफ्रीका/किंसासा

en: Africa/Lagos
hi: अफ्रीका/लागोस

en: Africa/Libreville
hi: अफ्रीका/लिबरविल

en: Africa/Lome
hi: अफ्रीका/लोम

en: Africa/Luanda
hi: अफ्रीका/लुआंडा

en: Africa/Lubumbashi
hi: अफ्रीका/लुबूंबशी

en: Africa/Lusaka
hi: अफ्रीका/लुसाका

en: Africa/Malabo
hi: अफ्रीका/मलाबो

en: Africa/Maputo
hi: अफ्रीका/मपुतो

en: Africa/Maseru
hi: अफ्रीका/मैसेरु

en: Africa/Mbabane
hi: अफ्रीका/मेबाबाने

en: Africa/Mogadishu
hi: अफ्रीका/मोगाडीशू

en: Africa/Monrovia
hi: अफ्रीका/मोनरोविया

en: Africa/Nairobi
hi: अफ्रीका/नैरोबी

en: Africa/Ndjamena
hi: अफ्रीका/नजेमेना

en: Africa/Niamey
hi: अफ्रीका/नेमै

en: Africa/Nouakchott
hi: अफ्रीका/नाकचाट

en: Africa/Ouagadougou
hi: अफ्रीका/ऊगोदूगो

en: Africa/Porto-Novo
hi: अफ्रीका/पोर्टो_नोवो

en: Africa/Sao_Tome
hi: अफ्रीका/सावो टोम

en: Africa/Timbuktu
hi: अफ्रीका/तिंबकटू

en: Africa/Tripoli
hi: अफ्रीका/त्रिपोली

en: Africa/Tunis
hi: अफ्रीका/ट्यूनिस

en: Africa/Windhoek
hi: अफ्रीका/विंडहॉक

en: Alagoas, Sergipe
hi: एलागोआस, सर्जीपे

en: Alaska Time
hi: अलास्का समय

en: Alaska Time - Alaska panhandle
hi: अलास्का समय - अलास्का पैनहैंडल

en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
hi: अलास्का समय - अलास्का पैनहैंडल नेक

en: Alaska Time - west Alaska
hi: अलास्का समय - पश्चिम अलास्का

en: Aleutian Islands
hi: एल्युशियन द्वीप

en: Amapa, E Para
hi: अमापा, ई पारा

en: America/Adak
hi: अमेरिका/अदक

en: America/Anchorage
hi: अमेरिका/एंकरेज

en: America/Anguilla
hi: अमेरिका/अंग्यूला

en: America/Antigua
hi: अमेरिका/एंटीगुआ

en: America/Araguaina
hi: अमेरिका/अराग्वेना

en: America/Argentina/Buenos_Aires
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/ब्युनसआयर्स

en: America/Argentina/Catamarca
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/कैटामारका

en: America/Argentina/ComodRivadavia
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/कोमोडरिवाडाविया

en: America/Argentina/Cordoba
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/कारडोबा

en: America/Argentina/Jujuy
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/जुजै

en: America/Argentina/La_Rioja
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/लारियोजा

en: America/Argentina/Mendoza
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/मेनडोजा

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/रियो गैलियस

en: America/Argentina/Salta
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/साल्टा

en: America/Argentina/San_Juan
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/सान जुआन

en: America/Argentina/San_Luis
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/सान_लुइस

en: America/Argentina/Tucuman
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/टकमैन

en: America/Argentina/Ushuaia
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/उशुआहिया

en: America/Aruba
hi: अमेरिका/अरुबा

en: America/Asuncion
hi: अमेरिका/असनशियन

en: America/Atikokan
hi: अमेरिका/एटिकोकान

en: America/Atka
hi: अमेरिका/अटका

en: America/Bahia
hi: अमेरिका/विस्ता

en: America/Bahia_Banderas
hi: अमेरिका/वाहिया_बैंडरेस

en: America/Barbados
hi: अमेरिका/बारबाडोस

en: America/Belem
hi: अमेरिका/बेलेम

en: America/Belize
hi: अमेरिका/बेलिज़

en: America/Blanc-Sablon
hi: अमेरिका/ब्लांक-सैब्लॉन

en: America/Boa_Vista
hi: अमेरिका/बोआ_विस्ता

en: America/Bogota
hi: अमेरिका/बोगोटा

en: America/Boise
hi: अमेरिका/बोइस

en: America/Buenos_Aires
hi: अमेरिका/ब्युनसआयर्स

en: America/Cambridge_Bay
hi: अमेरिका/कैम्बरीज़_बे

en: America/Campo_Grande
hi: अमेरिका/कंपो ग्रैंड

en: America/Cancun
hi: अमेरिका/कानकुन

en: America/Caracas
hi: अमेरिका/कैराकस

en: America/Catamarca
hi: अमेरिका/कैटामारका

en: America/Cayenne
hi: अमेरिका/कैयेन

en: America/Cayman
hi: अमेरिका/कैमेन

en: America/Chicago
hi: अमेरिका/शिकागो

en: America/Chihuahua
hi: अमेरिका/चिहूआहुआ

en: America/Coral_Harbour
hi: अमेरिका/कोरल हार्बर

en: America/Cordoba
hi: अमेरिका/कारडोबा

en: America/Costa_Rica
hi: अमेरिका/कोस्टा_रिका

en: America/Cuiaba
hi: अमेरिका/क्यूबा

en: America/Curacao
hi: अमेरिका/कुराकाओ

en: America/Danmarkshavn
hi: अमेरिका/डेनमार्कशान

en: America/Dawson
hi: अमेरिका/डॉशन

en: America/Dawson_Creek
hi: अमेरिका/डॉशन_क्रीक

en: America/Denver
hi: अमेरिका/डेनवर

en: America/Detroit
hi: अमेरिका/डेट्रोइट

en: America/Dominica
hi: अमेरिका/डोमिनिका

en: America/Edmonton
hi: अमेरिका/एड्मनटन

en: America/Eirunepe
hi: अमेरिका/युरीनएप

en: America/El_Salvador
hi: अमेरिका/एल_सेल्वाडोर

en: America/Ensenada
hi: अमेरिका/एनसेनेडा

en: America/Fort_Wayne
hi: अमेरिका/फोर्ट_वेन

en: America/Fortaleza
hi: अमेरिका/फोर्टलेजा

en: America/Glace_Bay
hi: अमेरिका/ग्लेस_बे

en: America/Godthab
hi: अमेरिका/गाडथब

en: America/Goose_Bay
hi: अमेरिका/गूस_बे

en: America/Grand_Turk
hi: अमेरिका/ग्रैंड_टर्क

en: America/Grenada
hi: अमेरिका/ग्रैंनेडा

en: America/Guadeloupe
hi: अमेरिका/ग्वाडेलोपे

en: America/Guatemala
hi: अमेरिका/ग्वाटेमाला

en: America/Guayaquil
hi: अमेरिका/गुआयाकिल

en: America/Guyana
hi: अमेरिका/गयाना

en: America/Halifax
hi: अमेरिका/हैलीफेक्स

en: America/Havana
hi: अमेरिका/हवाना

en: America/Hermosillo
hi: अमेरिका/हरमोसिलो

en: America/Indiana/Indianapolis
hi: अमेरिका/इंडियाना/इंडियानापोलिस

en: America/Indiana/Knox
hi: अमेरिका/इंडियाना/नाक्स

en: America/Indiana/Marengo
hi: अमेरिका/इंडियाना/मेरेंगो

en: America/Indiana/Petersburg
hi: अमेरिका/इंडियाना/पीटर्सवर्ग

en: America/Indiana/Tell_City
hi: अमेरिका/इंडियाना/टेल_सिटी

en: America/Indiana/Vevay
hi: अमेरिका/इंडियाना/वेवे

en: America/Indiana/Vincennes
hi: अमेरिका/इंडियाना/विंसिनेस

en: America/Indiana/Winamac
hi: अमेरिका/इंडियाना/विनामेक

en: America/Indianapolis
hi: अमेरिका/इंडियानापोलिस

en: America/Inuvik
hi: अमेरिका/इनुविक

en: America/Iqaluit
hi: अमेरिका/इकालूइत

en: America/Jamaica
hi: अमेरिका/जमैका

en: America/Jujuy
hi: अमेरिका/जुजै

en: America/Juneau
hi: अमेरिका/जूनो

en: America/Kentucky/Louisville
hi: अमेरिका/कैंटकी/लुईविल

en: America/Kentucky/Monticello
hi: अमेरिका/कैंटकी/मोनटिकलो

en: America/Knox_IN
hi: अमेरिका/नोक्सइन

en: America/La_Paz
hi: अमेरिका/ला_पाज

en: America/Lima
hi: अमेरिका/लिमा

en: America/Los_Angeles
hi: अमेरिका/लॉस_एंजिल्स

en: America/Louisville
hi: अमेरिका/लुईविल

en: America/Maceio
hi: अमेरिका/मैसियो

en: America/Managua
hi: अमेरिका/मेनेगुआ

en: America/Manaus
hi: अमेरिका/मैनास

en: America/Marigot
hi: अमेरिका/मैरिगोट

en: America/Martinique
hi: अमेरिका/मॉरटिनिक

en: America/Matamoros
hi: अमेरिका/मेटामोरोस

en: America/Mazatlan
hi: अमेरिका/मेजेटलेन

en: America/Mendoza
hi: अमेरिका/मेनडोजा

en: America/Menominee
hi: अमेरिका/मेनोमिनी

en: America/Merida
hi: अमेरिका/मेरीडा

en: America/Mexico_City
hi: अमेरिका/मैक्सिको_सिटी

en: America/Miquelon
hi: अमेरिका/मिक्लॉन

en: America/Moncton
hi: अमेरिका/मोंकटन

en: America/Monterrey
hi: अमेरिका/मांटेरी

en: America/Montevideo
hi: अमेरिका/मांटेविडीयो

en: America/Montreal
hi: अमेरिका/मांट्रियल

en: America/Montserrat
hi: अमेरिका/मांटेसेराट

en: America/Nassau
hi: अमेरिका/नसो

en: America/New_York
hi: अमेरिका/न्यू_यार्क

en: America/Nipigon
hi: अमेरिका/निपीगन

en: America/Nome
hi: अमेरिका/नोम

en: America/Noronha
hi: अमेरिका/नोरोंहा

en: America/North_Dakota/Center
hi: अमेरिका/उत्तर_डकोटा/मध्य

en: America/North_Dakota/New_Salem
hi: अमेरिका/उत्तर_डकोटा/नया_सलेम

en: America/Ojinaga
hi: अमेरिका/ओजीनागा

en: America/Panama
hi: अमेरिका/पनामा

en: America/Pangnirtung
hi: अमेरिका/पैंगनीरटंग

en: America/Paramaribo
hi: अमेरिका/पारामारीबो

en: America/Phoenix
hi: अमेरिका/फिनिक्स

en: America/Port-au-Prince
hi: अमेरिका/पोर्ट_ओ_प्रिंस

en: America/Port_of_Spain
hi: अमेरिका/पोर्ट_आफ_स्पेन

en: America/Porto_Acre
hi: अमेरिका/पोर्ट_एकर

en: America/Porto_Velho
hi: अमेरिका/पोर्टो_वेलो

en: America/Puerto_Rico
hi: अमेरिका/प्यूरिटो_रिको

en: America/Rainy_River
hi: अमेरिका/रैनी_रिवर

en: America/Rankin_Inlet
hi: अमेरिका/रेनकीन_इनलेट

en: America/Recife
hi: अमेरिका/रिसीफ

en: America/Regina
hi: अमेरिका/रेजीना

en: America/Resolute
hi: अमेरिका/रिजॉल्यूट

en: America/Rio_Branco
hi: अमेरिका/राये_ब्रानको

en: America/Rosario
hi: अमेरिका/रोसारियो

en: America/Santa_Isabel
hi: अमेरिका/संता_इसाबेल

en: America/Santarem
hi: अमेरिका/संतारेम

en: America/Santiago
hi: अमेरिका/सेंटीयगो

en: America/Santo_Domingo
hi: अमेरिका/सेंटो_डोमिंगो

en: America/Sao_Paulo
hi: अमेरिका/सावो_पोलो

en: America/Scoresbysund
hi: अमेरिका/स्कोर्सबायसंड

en: America/Shiprock
hi: अमेरिका/शिपरॉक

en: America/St_Barthelemy
hi: अमेरिका/सेंट_बार्थेलेमे

en: America/St_Johns
hi: अमेरिका/सेंट_जाँस

en: America/St_Kitts
hi: अमेरिका/सेंट_किट्स

en: America/St_Lucia
hi: अमेरिका/सेंट_लुसिया

en: America/St_Thomas
hi: अमेरिका/सेंट_थामस

en: America/St_Vincent
hi: अमेरिका/सेंट_विंसेंट

en: America/Swift_Current
hi: अमेरिका/स्विफ्ट_करंट

en: America/Tegucigalpa
hi: अमेरिका/तेगुसीगालपा

en: America/Thule
hi: अमेरिका/थुले

en: America/Thunder_Bay
hi: अमेरिका/थंडर_बे

en: America/Tijuana
hi: अमेरिका/तीजुना

en: America/Toronto
hi: अमेरिका/टोरोंटो

en: America/Tortola
hi: अमेरिका/टोर्टोला

en: America/Vancouver
hi: अमेरिका/वेंकोवेर

en: America/Virgin
hi: अमेरिका/वर्जिन

en: America/Whitehorse
hi: अमेरिका/व्हाइटहॉर्स

en: America/Winnipeg
hi: अमेरिका/विनीपेग

en: America/Yakutat
hi: अमेरिका/यकुटेट

en: America/Yellowknife
hi: अमेरिका/यलोनाइफ

en: Amundsen-Scott Station, South Pole
hi: एम्यूसडेन-स्कॉट स्टेशन, द. ध्रुव

en: Antarctica/Casey
hi: अंटार्कटिका/केसे

en: Antarctica/Davis
hi: अंटार्कटिका/डेविस

en: Antarctica/DumontDUrville
hi: अंटार्कटिका/डूमांटडरविल

en: Antarctica/Macquarie
hi: अंटार्कटिका/मेकुरी

en: Antarctica/Mawson
hi: अंटार्कटिका/मॉसन

en: Antarctica/McMurdo
hi: अंटार्कटिका/मेकमुरडो

en: Antarctica/Palmer
hi: अंटार्कटिका/पामर

en: Antarctica/Rothera
hi: अंटार्कटिका/रोथेरिया

en: Antarctica/South_Pole
hi: अंटार्कटिका/साउथ_पोल

en: Antarctica/Syowa
hi: अंटार्कटिका/सय्वा

en: Antarctica/Vostok
hi: अंटार्कटिका/वोस्तोक

en: Aqtobe (Aktobe)
hi: एकटोबे (एकटोबे)

en: Arctic/Longyearbyen
hi: आर्किटक/लांगईयरबायेन

en: Asia/Aden
hi: एशिया/अदन

en: Asia/Almaty
hi: एशिया/अलमटी

en: Asia/Amman
hi: एशिया/अम्मान

en: Asia/Anadyr
hi: एशिया/अनाडिर

en: Asia/Aqtau
hi: एशिया/एकतो

en: Asia/Aqtobe
hi: एशिया/अकतूब

en: Asia/Ashgabat
hi: एशिया/अशगाबट

en: Asia/Ashkhabad
hi: एशिया/अश्खाबाद

en: Asia/Baghdad
hi: एशिया/बगदाद

en: Asia/Bahrain
hi: एशिया/बहरीन

en: Asia/Baku
hi: एशिया/बाकू

en: Asia/Bangkok
hi: एशिया/बैंकाक

en: Asia/Beirut
hi: एशिया/बेरुट

en: Asia/Bishkek
hi: एशिया/बिशकेक

en: Asia/Brunei
hi: एशिया/ब्रुनेई

en: Asia/Calcutta
hi: एशिया/कोलकाता

en: Asia/Choibalsan
hi: एशिया/छोईबलसन

en: Asia/Chongqing
hi: एशिया/चांगकिंग

en: Asia/Chungking
hi: एशिया/चुंगकिंग

en: Asia/Colombo
hi: एशिया/कोलोंबो

en: Asia/Dacca
hi: एशिया/डक्का

en: Asia/Damascus
hi: एशिया/डमस्कस

en: Asia/Dhaka
hi: एशिया/ढाका

en: Asia/Dili
hi: एशिया/दिली

en: Asia/Dubai
hi: एशिया/दुबई

en: Asia/Dushanbe
hi: एशिया/दुसानबे

en: Asia/Gaza
hi: एशिया/गाजा

en: Asia/Harbin
hi: एशिया/हरबीन

en: Asia/Ho_Chi_Minh
hi: एशिया/हो ची मिन्ह

en: Asia/Hong_Kong
hi: एशिया/हांग_कांग

en: Asia/Hovd
hi: एशिया/हावड

en: Asia/Irkutsk
hi: एशिया/इरकुट्स्क

en: Asia/Istanbul
hi: एशिया/इस्तांबुल

en: Asia/Jakarta
hi: एशिया/जकार्ता

en: Asia/Jayapura
hi: एशिया/जयपुर

en: Asia/Jerusalem
hi: एशिया/जेरुशलम

en: Asia/Kabul
hi: एशिया/काबुल

en: Asia/Kamchatka
hi: एशिया/कमचटका

en: Asia/Karachi
hi: एशिया/कराची

en: Asia/Kashgar
hi: एशिया/केशगर

en: Asia/Kathmandu
hi: एशिया/काठमांडू

en: Asia/Katmandu
hi: एशिया/काठमांडू

en: Asia/Kolkata
hi: एशिया/कोलकाता

en: Asia/Krasnoyarsk
hi: एशिया/क्रस्नोयास्क

en: Asia/Kuala_Lumpur
hi: एशिया/क्वालामपुर

en: Asia/Kuching
hi: एशिया/कुचिंग

en: Asia/Kuwait
hi: एशिया/कुवैत

en: Asia/Macao
hi: एशिया/मकाओ

en: Asia/Macau
hi: एशिया/मकाउ

en: Asia/Magadan
hi: एशिया/मगाडन

en: Asia/Makassar
hi: एशिया/मकस्सर

en: Asia/Manila
hi: एशिया/मनीला

en: Asia/Muscat
hi: एशिया/मस्कट

en: Asia/Nicosia
hi: एशिया/निकोसिया

en: Asia/Novokuznetsk
hi: एशिया/नोवोकुजनेत्स्क

en: Asia/Novosibirsk
hi: एशिया/नोवोसिब्रिस्क

en: Asia/Omsk
hi: एशिया/ओमस्क

en: Asia/Oral
hi: एशिया/ओरल

en: Asia/Phnom_Penh
hi: एशिया/नॉम_पेन्ह

en: Asia/Pontianak
hi: एशिया/पोनट्यानक

en: Asia/Pyongyang
hi: एशिया/प्योंगयांग

en: Asia/Qatar
hi: एशिया/कतार

en: Asia/Qyzylorda
hi: एशिया/कैजीलोरडा

en: Asia/Rangoon
hi: एशिया/रंगून

en: Asia/Riyadh
hi: एशिया/रियाद

en: Asia/Riyadh87
hi: एशिया/रियाद87

en: Asia/Riyadh88
hi: एशिया/रियाद88

en: Asia/Riyadh89
hi: एशिया/रियाद89

en: Asia/Saigon
hi: एशिया/शैगांव

en: Asia/Sakhalin
hi: एशिया/साखालीन

en: Asia/Samarkand
hi: एशिया/समरकंड

en: Asia/Seoul
hi: एशिया/सियोल

en: Asia/Shanghai
hi: एशिया/शंघाई

en: Asia/Singapore
hi: एशिया/सिंगापुर

en: Asia/Taipei
hi: एशिया/ताईपे

en: Asia/Tashkent
hi: एशिया/ताशकंद

en: Asia/Tbilisi
hi: एशिया/तबीलिसी

en: Asia/Tehran
hi: एशिया/तेहरान

en: Asia/Tel_Aviv
hi: एशिया/तेल_अवीव

en: Asia/Thimbu
hi: एशिया/तिमबू

en: Asia/Thimphu
hi: एशिया/थिंफू

en: Asia/Tokyo
hi: एशिया/टोक्यो

en: Asia/Ujung_Pandang
hi: एशिया/ऊजूंग_पन्दांग

en: Asia/Ulaanbaatar
hi: एशिया/उलानबतर

en: Asia/Ulan_Bator
hi: एशिया/उलन_बतोर

en: Asia/Urumqi
hi: एशिया/उरुमकी

en: Asia/Vientiane
hi: एशिया/वेटीयेन

en: Asia/Vladivostok
hi: एशिया/व्लाडीवास्टक

en: Asia/Yakutsk
hi: एशिया/यकुट्स्क

en: Asia/Yekaterinburg
hi: एशिया/येकातरीनबर्ग

en: Asia/Yerevan
hi: एशिया/येराविन

en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
hi: अटलांटिक मानक समय - क्यूबेक - निचला उत्तरी किनारा

en: Atlantic Time - Labrador - most locations
hi: अटलांटिक समय - लैब्रोडोर - अधिकतर स्थान

en: Atlantic Time - New Brunswick
hi: अटलांटिक समय - न्यू ब्रंसबिक

en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
hi: अटलांटिक समय - नोवा स्कोशिया (अधिकतर जगह), PEI

en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
hi: अटलांटिक समय - नोवा स्कोशिय - स्थान जो DST 1966-1971 को नहीं देखता है

en: Atlantic islands
hi: अटलांटिक द्वीप

en: Atlantic/Azores
hi: अटलांटिक/अजोर्स

en: Atlantic/Bermuda
hi: अटलांटिक/बरमुडा

en: Atlantic/Canary
hi: अटलांटिक/कैनेरी

en: Atlantic/Cape_Verde
hi: अटलांटिक/कैप_वर्द

en: Atlantic/Faeroe
hi: अटलांटिक/फैरो

en: Atlantic/Faroe
hi: अटलांटिक/फराओ

en: Atlantic/Jan_Mayen
hi: अटलांटिक/जन_मयन

en: Atlantic/Madeira
hi: अटलांटिक/मेडिरा

en: Atlantic/Reykjavik
hi: अटलांटिक/रिक्याज्विक

en: Atlantic/South_Georgia
hi: अटलांटिक/दक्षिण_जार्जिया

en: Atlantic/St_Helena
hi: अटलांटिक/सेंट_हेलेना

en: Atlantic/Stanley
hi: अटलांटिक/स्टेनली

en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
hi: अतैराउ (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)

en: Australia/ACT
hi: ऑस्ट्रेलिया/एसीटी

en: Australia/Adelaide
hi: ऑस्ट्रेलिया/एडीलेड

en: Australia/Brisbane
hi: ऑस्ट्रेलिया/ब्रिसबेन

en: Australia/Broken_Hill
hi: ऑस्ट्रेलिया/ब्रोकन_हिल

en: Australia/Canberra
hi: ऑस्ट्रेलिया/केनबेरा

en: Australia/Currie
hi: ऑस्ट्रेलिया/क्यूरी

en: Australia/Darwin
hi: ऑस्ट्रेलिया/डारविन

en: Australia/Eucla
hi: ऑस्ट्रेलिया/यूक्ला

en: Australia/Hobart
hi: ऑस्ट्रेलिया/होबर्ट

en: Australia/LHI
hi: ऑस्ट्रेलिया/एलएचआई

en: Australia/Lindeman
hi: ऑस्ट्रेलिया/लिंडेमेन

en: Australia/Lord_Howe
hi: ऑस्ट्रेलिया/लार्ड_होव

en: Australia/Melbourne
hi: ऑस्ट्रेलिया/मेलबॉर्न

en: Australia/NSW
hi: ऑस्ट्रेलिया/NSW

en: Australia/North
hi: ऑस्ट्रेलिया/उत्तर

en: Australia/Perth
hi: ऑस्ट्रेलिया/पर्थ

en: Australia/Queensland
hi: ऑस्ट्रेलिया/क्वींसलैंड

en: Australia/South
hi: ऑस्ट्रेलिया/दक्षिण

en: Australia/Sydney
hi: ऑस्ट्रेलिया/सिडनी

en: Australia/Tasmania
hi: ऑस्ट्रेलिया/टस्मेनिया

en: Australia/Victoria
hi: ऑस्ट्रेलिया/विक्टोरिया

en: Australia/West
hi: ऑस्ट्रेलिया/पश्चिम

en: Australia/Yancowinna
hi: ऑस्ट्रेलिया/यानकोविना

en: Azores
hi: अजोर्स

en: Bahia
hi: बाहिया

en: Brazil/Acre
hi: ब्राजिल/एक्रे

en: Brazil/DeNoronha
hi: ब्राजिल/डेनोरोना

en: Brazil/East
hi: ब्राजिल/पूरब

en: Brazil/West
hi: ब्राजिल/पश्चिम

en: Buenos Aires (BA, CF)
hi: ब्यूनस आयर्स (BA, CF)

en: Canada/Atlantic
hi: कनाडा/अटलांटिक

en: Canada/Central
hi: कनाडा/मध्य

en: Canada/East-Saskatchewan
hi: कनाडा/पूर्व-सस्कचवन

en: Canada/Eastern
hi: कनाडा/पूर्वी

en: Canada/Mountain
hi: कनाडा/माउन्टेन

en: Canada/Newfoundland
hi: कनाडा/न्यूफोन्डलैंड

en: Canada/Pacific
hi: कनाडा/प्रशांत

en: Canada/Saskatchewan
hi: कनाडा/सस्कचवन

en: Canada/Yukon
hi: कनाडा/यूकन

en: Canary Islands
hi: कैनारी द्वीप

en: Casey Station, Bailey Peninsula
hi: कैसे स्टेशन, बेली प्रायद्वीप

en: Catamarca (CT), Chubut (CH)
hi: काटामर्का (CT), चुबुट (CH)

en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
hi: केंद्रीय मानक समय - ससाक्चावान - मिडवेस्ट

en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
hi: केंद्रीय मानक समय - ससाक्चावान - अधिकतर स्थान

en: Central Time
hi: केन्द्रीय समय

en: Central Time - Campeche, Yucatan
hi: केंद्रीय समय - कैंपेची, यूकाटन

en: Central Time - Indiana - Perry County
hi: केंद्रीय समय - इंडियाना - पेरी काउंटी

en: Central Time - Indiana - Starke County
hi: केंद्रीय समय - इंडियाना - स्टार्क काउंटी

en: Central Time - Manitoba & west Ontario
hi: केंद्रीय समय - मैनटोबा व पश्चिम ओंटारियो

en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
hi: केंद्रीय समय - मिशिगन - डिकिन्शन, गोजेबिक, आइरन व मेनोमीनी काउंटी

en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
hi: केंद्रीय समय - उत्तरी डकोटा - मार्टन काउंटी (सिवाय मंदान क्षेत्र)

en: Central Time - North Dakota - Oliver County
hi: केंद्रीय समय - उत्तरी डकोटा - ओलिवर काउंटी

en: Central Time - Quintana Roo
hi: केंद्रीय समय - क्विंटाना रू

en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
hi: केंद्रीय समय - रेनी रिवर व फोर्ट फ्रांस, ओंटारियो

en: Central Time - central Nunavut
hi: केंद्रीय समय - मध्य नूनावट

en: Central Time - most locations
hi: केंद्रीय समय - अधिकतर स्थान

en: Ceuta & Melilla
hi: सेटुआ व मेलिया

en: Chatham Islands
hi: चाथम द्वीप

en: Chile/Continental
hi: चिली/कॉन्टीनेन्टल

en: Chile/EasterIsland
hi: चिली/कोन्टीनेन्टल

en: Chuuk (Truk) and Yap
hi: चूक (Truk) और याप

en: Cuba
hi: क्यूबा

en: Davis Station, Vestfold Hills
hi: डेविस स्टेशन, वेस्टफोर्ड हिल्स

en: Dornod, Sukhbaatar
hi: दोर्नड, सुखबतार

en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
hi: ड्यूमा-डीउरिविले स्टेशन, टेरे एडीले

en: E Amazonas
hi: पूर्वी आमेजन

en: Easter Island & Sala y Gomez
hi: इस्टर द्वीप व साला वाई गोमेज

en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
hi: पूर्वी मानक समय - एटिकोकन, ओंटारियो और साउथंपटन आई, नूनावुट

en: Eastern Standard Time - Resolute, Nunavut
hi: पूर्वी मानक समय - रिजॉल्यूट, नूनावट

en: Eastern Time
hi: पूर्वी समय

en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
hi: पूर्वी समय - इंडियाना - क्रॉउफोर्ड काउंटी

en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
hi: पूर्वी समय - इंडियाना - डैविस, ड्यूवोइस, नोक्स, व मार्टिन काउंटी

en: Eastern Time - Indiana - Pike County
hi: पूर्वी समय - इंडियाना - पाइक काउंटी

en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
hi: पूर्वी समय - इंडियाना - पुलास्की काउंटी

en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
hi: पूर्वी समय - इंडियाना - स्विटजरलैंड काउंटी

en: Eastern Time - Indiana - most locations
hi: पूर्वी समय - इंडियाना - अधिकतर स्थान

en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
hi: पूर्वी समय - केंटुकी - लुईविले क्षेत्र

en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
hi: पूर्वी समय - केंटुकी - वाएने काउंटी

en: Eastern Time - Michigan - most locations
hi: पूर्वी समय - मिशिगन - अधिकतर स्थान

en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
hi: पूर्वी समय - ओंटारियो & क्यूबेक - स्थान जो इसे नहीं देखता है DST 1967-1973

en: Eastern Time - Ontario - most locations
hi: पूर्वी समय - ओंटारियो - अधिकतर स्थान

en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
hi: पूर्वी समय - पैनग्निरतुंग, नूनावट

en: Eastern Time - Quebec - most locations
hi: पूर्वी समय - क्यूबेक - अधिकतर स्थान

en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
hi: पूर्वी समय - थंडर बे, ओंटारियो

en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
hi: पूर्वी समय - पूर्वी नूनावट - अधिकतर स्थान

en: Egypt
hi: मिश्र

en: Eire
hi: आयर

en: Etc/Greenwich
hi: Etc/ग्रीनविच

en: Etc/Universal
hi: Etc/यूनिवर्सल

en: Etc/Zulu
hi: Etc/ज़ुलू

en: Europe/Amsterdam
hi: यूरोप/एम्स्टरडेम

en: Europe/Andorra
hi: यूरोप/एंडोरा

en: Europe/Athens
hi: यूरोप/एथेंस

en: Europe/Belfast
hi: यूरोप/बेलफास्ट

en: Europe/Belgrade
hi: यूरोप/बेलग्रेड

en: Europe/Berlin
hi: यूरोप/बर्लिन

en: Europe/Bratislava
hi: यूरोप/ब्रटिसलेवा

en: Europe/Brussels
hi: यूरोप/ब्रस्सेल्स

en: Europe/Bucharest
hi: यूरोप/बुखारेस्ट

en: Europe/Budapest
hi: यूरोप/बुडापेस्ट

en: Europe/Chisinau
hi: यूरोप/चीसीनो

en: Europe/Copenhagen
hi: यूरोप/कोपनहेगन

en: Europe/Dublin
hi: यूरोप/डब्लिन

en: Europe/Gibraltar
hi: यूरोप/जिब्राल्टर

en: Europe/Guernsey
hi: यूरोप/गुयेर्न्से

en: Europe/Helsinki
hi: यूरोप/हेलसिंकी

en: Europe/Isle_of_Man
hi: यूरोप/आइल_ऑफ_मैन

en: Europe/Istanbul
hi: यूरोप/इस्तांबुल

en: Europe/Jersey
hi: यूरोप/जर्सी

en: Europe/Kaliningrad
hi: यूरोप/कालिनीग्राड

en: Europe/Kiev
hi: यूरोप/कीव

en: Europe/Lisbon
hi: यूरोप/लिसबन

en: Europe/Ljubljana
hi: यूरोप/लजुबलजाना

en: Europe/London
hi: यूरोप/लंदन

en: Europe/Luxembourg
hi: यूरोप/लक्समबर्ग

en: Europe/Madrid
hi: यूरोप/मेड्रिड

en: Europe/Malta
hi: यूरोप/माल्टा

en: Europe/Mariehamn
hi: यूरोप/मेरीहैम

en: Europe/Minsk
hi: यूरोप/मिंसक

en: Europe/Monaco
hi: यूरोप/मोनाको

en: Europe/Moscow
hi: यूरोप/मॉस्को

en: Europe/Nicosia
hi: यूरोप/निकोसिया

en: Europe/Oslo
hi: यूरोप/ओसलो

en: Europe/Paris
hi: यूरोप/पेरिस

en: Europe/Podgorica
hi: यूरोप/पॉडगोरिका

en: Europe/Prague
hi: यूरोप/प्राग

en: Europe/Riga
hi: यूरोप/रिगा

en: Europe/Rome
hi: यूरोप/रोम

en: Europe/Samara
hi: यूरोप/समारा

en: Europe/San_Marino
hi: यूरोप/सेन_मरीनो

en: Europe/Sarajevo
hi: यूरोप/सराजेवो

en: Europe/Simferopol
hi: यूरोप/सिमफेरोपोल

en: Europe/Skopje
hi: यूरोप/स्कपजे

en: Europe/Sofia
hi: यूरोप/सोफिया

en: Europe/Stockholm
hi: यूरोप/स्टॉकहोम

en: Europe/Tallinn
hi: यूरोप/तालीन

en: Europe/Tirane
hi: यूरोप/तिरेन

en: Europe/Tiraspol
hi: यूरोप/तिरसपोल

en: Europe/Uzhgorod
hi: यूरोप/उर्गोराड

en: Europe/Vaduz
hi: यूरोप/वाडूज

en: Europe/Vatican
hi: यूरोप/वेटीकेन

en: Europe/Vienna
hi: यूरोप/वियेना

en: Europe/Vilnius
hi: यूरोप/विलनियस

en: Europe/Volgograd
hi: यूरोप/वोल्गोग्रैड

en: Europe/Warsaw
hi: यूरोप/वारसो

en: Europe/Zagreb
hi: यूरोप/जेगरीब

en: Europe/Zaporozhye
hi: यूरोप/जपोरोजाई

en: Europe/Zurich
hi: यूरोप/ज्यूरिख

en: Factory
hi: फैक्टरी

en: GB-Eire
hi: GB-आइर

en: Galapagos Islands
hi: गालापैगोस द्वीप

en: Gambier Islands
hi: गैंबियर द्वीप

en: Gilbert Islands
hi: गिलबर्ट द्वीप

en: Greenwich
hi: ग्रीनविच

en: Hawaii
hi: हवाई

en: Hongkong
hi: हांगकॉग

en: Iceland
hi: आइसलैंड

en: Indian/Antananarivo
hi: इंडियन/अंतानानरिवो

en: Indian/Chagos
hi: इंडियन/चागोस

en: Indian/Christmas
hi: इंडियन/क्रिसमस

en: Indian/Cocos
hi: इंडियन/कोकोस

en: Indian/Comoro
hi: इंडियन/कोमोरो

en: Indian/Kerguelen
hi: इंडियन/करगलन

en: Indian/Mahe
hi: इंडियन/माहे

en: Indian/Maldives
hi: इंडियन/मालदीव

en: Indian/Mauritius
hi: इंडियन/मॉरीसस

en: Indian/Mayotte
hi: इंडियन/मायोट

en: Indian/Reunion
hi: इंडियन/रियूनियन

en: Iran
hi: इरान

en: Irian Jaya & the Moluccas
hi: इरियन जाया व मोलस्क

en: Israel
hi: इज़राइल

en: Jamaica
hi: जमाईका

en: Japan
hi: जापान

en: Java & Sumatra
hi: जावा व सुमात्रा

en: Johnston Atoll
hi: जॉन्स्टन एटॉल

en: Jujuy (JY)
hi: जुजुए (JY)

en: Kosrae
hi: कोसरे

en: Kwajalein
hi: ख्वाजालेन

en: La Rioja (LR)
hi: ला रियोजा (LR)

en: Libya
hi: लीबिया

en: Line Islands
hi: लाइन द्वीप

en: Lord Howe Island
hi: लॉर्ड होवे द्वीप

en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
hi: मैकमुरी द्वीपीय स्टेशन, मैकुरी द्वीप

en: Madeira Islands
hi: मैडिरा द्वीप

en: Marquesas Islands
hi: मार्क्वीसास द्वीप

en: Mato Grosso
hi: मातो ग्रोसो

en: Mato Grosso do Sul
hi: माटो ग्रोसो डो सुल

en: Mawson Station, Holme Bay
hi: मॉउसन स्टेशन, होल्मे खाड़ी

en: McMurdo Station, Ross Island
hi: मैकमुर्डो स्टेशन, रॉस द्वीप

en: Mendoza (MZ)
hi: मेंडोजा (MZ)

en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
hi: मैक्सिको केंद्रीय समय - बाहिया डे बैंडेरस

en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
hi: मैक्सिकन केंद्रीय समय - यू.एस. सीमा से दूर कोआहुइला, ड्यूरैंगो, न्यूवो लियोन, तमालिपास

en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
hi: मैक्सिकन पर्वतीय समय - यू.एस. सीमा से दूर चिहुआहुआ

en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
hi: मैक्सिकन प्रशांत समय - यू.एस. सीमा से दूर Baja कैलिफोर्निया

en: Mexico/BajaNorte
hi: मैक्सिको/बजनोर्ट

en: Mexico/BajaSur
hi: मैक्सिको/बजासुर

en: Mexico/General
hi: मैक्सिको/जनरल

en: Mideast/Riyadh87
hi: मध्यपूर्वी/रियाद87

en: Mideast/Riyadh88
hi: मध्यपूर्वी/रियाद88

en: Mideast/Riyadh89
hi: मध्यपूर्वी/रियाद89

en: Midway Islands
hi: मिडवे द्वीप

en: Moscow - Samara, Udmurtia
hi: मास्को - समारा, उदमुर्तिया

en: Moscow+00 - Caspian Sea
hi: मास्को+00 - कैस्पियन सागर

en: Moscow+00 - west Russia
hi: मास्को+00 - पश्चिम रूस

en: Moscow+02 - Urals
hi: मास्को+02 - उराल

en: Moscow+03 - Novokuznetsk
hi: मास्को+03 - नोवोकुजेनेत्स्क

en: Moscow+03 - Novosibirsk
hi: मास्को+03 - नोवोसिबिर्स्क

en: Moscow+03 - west Siberia
hi: मास्को+03 - पश्चिम साइबेरिया

en: Moscow+04 - Yenisei River
hi: मास्को+04 - येनेसी नदी

en: Moscow+05 - Lake Baikal
hi: मास्को+05 - बैकाल झील

en: Moscow+06 - Lena River
hi: मास्को+06 - लीना नदी

en: Moscow+07 - Amur River
hi: मास्को+07 - अमूर नदी

en: Moscow+07 - Sakhalin Island
hi: मास्को+07 - सखालीन द्वीप

en: Moscow+08 - Bering Sea
hi: मास्को+8 - बेरिंग सागर

en: Moscow+08 - Kamchatka
hi: मास्को+08 - कमचटका

en: Moscow+08 - Magadan
hi: मास्को+08 - मैगाडन

en: Moscow-01 - Kaliningrad
hi: मास्को-01 - कालिनिनग्राद

en: Mountain Standard Time - Arizona
hi: पर्वतीय मानक समय - अरिजोना

en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
hi: पर्वतीय मानक समय - डॉउसन क्रीक और फोर्ट सैंट जॉन, ब्रिटिश कोलंबिया

en: Mountain Standard Time - Sonora
hi: पर्वतीय मानक समय - सोनोरा

en: Mountain Time
hi: पर्वतीय समय

en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
hi: पर्वतीय समय - अलबर्टा, पूर्वी ब्रिटिश कोलंबिया व पश्चिमी सास्कचावान

en: Mountain Time - Navajo
hi: पर्वतीय समय - नवाजो

en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
hi: पर्वतीय समय - दक्षिणी बाजा, नेयारिट, सिनालोआ

en: Mountain Time - central Northwest Territories
hi: पर्वतीय समय - मध्य उत्तरपश्चिम क्षेत्र

en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
hi: पर्वतीय समय - दक्षिणी इदाहो और पूर्वी ओरेगांव

en: Mountain Time - west Northwest Territories
hi: पर्वतीय समय - पश्चिम उत्तरपश्चिम क्षेत्र

en: Mountain Time - west Nunavut
hi: पर्वतीय समय - पश्चिमी नूनावट

en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
hi: NE ब्राजील (MA, PI, CE, RN, PB)

en: Navajo
hi: नवजो

en: New South Wales - Yancowinna
hi: न्यू साउथ वेल्स - यानकोइना

en: New South Wales - most locations
hi: न्यू साउथ वेल्स - अधिकतर स्थान

en: Newfoundland Time, including SE Labrador
hi: न्यूफाउंडलैंड समय, SE लैब्रोडोर

en: Northern Territory
hi: उत्तरी क्षेत्र

en: Pacific Time
hi: प्रशांत समय

en: Pacific Time - north Yukon
hi: प्रशांत समय - उत्तरी यूकोन

en: Pacific Time - south Yukon
hi: प्रशांत समय - दक्षिणी यूकोन

en: Pacific Time - west British Columbia
hi: प्रशांत समय - पश्चिम ब्रिटिश कोलंबिया

en: Pacific/Apia
hi: प्रशांत/एपिया

en: Pacific/Auckland
hi: प्रशांत/आकलैंड

en: Pacific/Chatham
hi: प्रशांत/चाथम

en: Pacific/Chuuk
hi: प्रशांत/चूक

en: Pacific/Easter
hi: प्रशांत/इस्टर

en: Pacific/Efate
hi: प्रशांत/इफेट

en: Pacific/Enderbury
hi: प्रशांत/इनडरबरी

en: Pacific/Fakaofo
hi: प्रशांत/फकाओफो

en: Pacific/Fiji
hi: प्रशांत/फिजी

en: Pacific/Funafuti
hi: प्रशांत/फुनाफुटी

en: Pacific/Galapagos
hi: प्रशांत/गलपगोस

en: Pacific/Gambier
hi: प्रशांत/गेम्बियर

en: Pacific/Guadalcanal
hi: प्रशांत/गुवादलकनल

en: Pacific/Guam
hi: प्रशांत/गुआम

en: Pacific/Honolulu
hi: प्रशांत/होनोलूलू

en: Pacific/Johnston
hi: प्रशांत/जांस्टन

en: Pacific/Kiritimati
hi: प्रशांत/किर्तीमति

en: Pacific/Kosrae
hi: प्रशांत/कसरे

en: Pacific/Kwajalein
hi: प्रशांत/क्वाजालेन

en: Pacific/Majuro
hi: प्रशांत/मजूरो

en: Pacific/Marquesas
hi: प्रशांत/मार्कसास

en: Pacific/Midway
hi: प्रशांत/मिडवे

en: Pacific/Nauru
hi: प्रशांत/नोरु

en: Pacific/Niue
hi: प्रशांत/नीयू

en: Pacific/Norfolk
hi: प्रशांत/नारफोक

en: Pacific/Noumea
hi: प्रशांत/नामिया

en: Pacific/Pago_Pago
hi: प्रशांत/पैगो_पैगो

en: Pacific/Palau
hi: प्रशांत/पलाउ

en: Pacific/Pitcairn
hi: प्रशांत/पिटकेरीन

en: Pacific/Pohnpei
hi: प्रशांत/पोह्न्पी

en: Pacific/Ponape
hi: प्रशांत/पोनापे

en: Pacific/Port_Moresby
hi: प्रशांत/पोर्ट_मोर्सबी

en: Pacific/Rarotonga
hi: प्रशांत/ररोतंगा

en: Pacific/Saipan
hi: प्रशांत/सैपेन

en: Pacific/Samoa
hi: प्रशांत/समोआ

en: Pacific/Tahiti
hi: प्रशांत/ताहिटी

en: Pacific/Tarawa
hi: प्रशांत/तारावा

en: Pacific/Tongatapu
hi: प्रशांत/टंगटपू

en: Pacific/Truk
hi: प्रशांत/त्रुक

en: Pacific/Wake
hi: प्रशांत/वेक

en: Pacific/Wallis
hi: प्रशांत/वालिस

en: Pacific/Yap
hi: प्रशांत/याप

en: Palmer Station, Anvers Island
hi: पामर स्टेशन, एंवर्स द्वीप

en: Pernambuco
hi: पर्नामब्यूको

en: Phoenix Islands
hi: फीनिक्स द्वीप

en: Pohnpei (Ponape)
hi: पोह्न्पी (पोनापे)

en: Poland
hi: पोलंड

en: Portugal
hi: पुर्तगाल

en: Queensland - Holiday Islands
hi: क्वींसलैंड - होलीडे द्वीप

en: Queensland - most locations
hi: क्वींसलैंड - अधिकतर स्थान

en: Rondonia
hi: रोंडोनिया

en: Roraima
hi: रोराइमा

en: Rothera Station, Adelaide Island
hi: रोथेरा स्टेशन, एडीलेड द्वीप

en: Ruthenia
hi: रूथेनिया

en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
hi: द. व द.प. ब्राजील (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: Sabah & Sarawak
hi: सबाह व सारावाक

en: San Juan (SJ)
hi: सान जुआन (SJ)

en: San Luis (SL)
hi: सान लुइस (SL)

en: Santa Cruz (SC)
hi: सांता क्रूज (SC)

en: Scoresbysund / Ittoqqortoormiit
hi: स्कोरर्सबेयंड / Ittoqqortoormiit

en: Singapore
hi: सिंगापुर

en: Society Islands
hi: सोसायटी द्वीप

en: South Australia
hi: दक्षिणी ऑस्ट्रेलिया

en: Syowa Station, E Ongul I
hi: सेओवा स्टेशन, ई ओंगुल I

en: Tasmania - King Island
hi: तस्मानिया - किंग द्वीप

en: Tasmania - most locations
hi: तस्मानिया - अधिकतर स्थान

en: Thule / Pituffik
hi: थुले / Pituffik

en: Tierra del Fuego (TF)
hi: टियेरा डेल फ्यूगो (TF)

en: Tocantins
hi: टोकान्टिन्स

en: Tucuman (TM)
hi: टुकुमैन (TM)

en: Turkey
hi: तुर्की

en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
hi: यू.एस. केंद्रीय समय - यू.एस. सीमा के नजदीक कोआहुइला, ड्यूरैंगो, न्यूवो लियोन, तमालिपास

en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
hi: यू.एस. पर्वतीय समय - यू.एस. सीमा के निकट चिहुआहुआ

en: US Pacific Time - Baja California near US border
hi: यू.एस. प्रशांत समय - यू.एस. सीमा के निकट बाजा कैलिफोर्निया

en: US/Alaska
hi: US/अलास्का

en: US/Aleutian
hi: US/एल्यूशन

en: US/Arizona
hi: US/एरीजोना

en: US/Central
hi: US/केन्द्रीय

en: US/East-Indiana
hi: US/पूर्व-इंडियाना

en: US/Eastern
hi: US/पूर्वी

en: US/Hawaii
hi: US/हवाई

en: US/Indiana-Starke
hi: US/इंडियाना-स्टार्क

en: US/Michigan
hi: US/मिसिगन

en: US/Mountain
hi: US/माउन्टेन

en: US/Pacific
hi: US/प्रशांत

en: US/Samoa
hi: US/समोवा

en: Universal
hi: यूनिवर्सल

en: Victoria
hi: विक्टोरिया

en: Vostok Station, S Magnetic Pole
hi: वोस्टोक स्टेशन, द. चुम्बकीय ध्रुव

en: W Amazonas
hi: पश्चिमी आमेजन

en: W Para
hi: प. पैरा

en: Wake Island
hi: वेक द्वीप

en: West Kazakhstan
hi: पश्चिमी कजाखस्तान

en: Western Australia - Eucla area
hi: पश्चिमी ऑस्ट्रेलिया - यूक्ला क्षेत्र

en: Western Australia - most locations
hi: पश्चिमी ऑस्ट्रेलिया - अधिकतर स्थान

en: Zulu
hi: ज़ुलू

en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
hi: मध्य चीन - सिचुआन, यून्नान, गुआंगक्सी, सांक्सी, गुइजो, आदि.

en: central Crimea
hi: मध्य क्रीमिया

en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tengarra, west Timor
hi: पूर्वी & दक्षिणी बोर्नियो, सेलेबीज, बाली, न्यूसा टेनेगरा, पश्चिम तिमोर

en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
hi: पूर्वी चीन - बीजिंग, गुआंगडोंग, शंघाई, आदि.

en: east Dem. Rep. of Congo
hi: कांगो का पूर्वी लोकतांत्रिक गणराज्य

en: east Uzbekistan
hi: पूर्वी उजबेकिस्तान

en: east coast, north of Scoresbysund
hi: पूर्वी तट, स्कोर्सबीसंड के उत्तर

en: mainland
hi: मेनलैंड

en: most locations
hi: अधिकतर स्थान

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
hi: अधिकतर स्थान (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: most of Tibet & Xinjiang
hi: अधिकतर तिब्बत व सिनियांग

en: peninsular Malaysia
hi: प्रायद्वीपीय मलेशिया

en: west & central Borneo
hi: पश्चिम & मध्य बोर्नियो

en: west Dem. Rep. of Congo
hi: कांगो का पश्चिमी लोकतांत्रिक गणराज्य

en: west Tibet & Xinjiang
hi: पश्चिम तिब्बत व जिनियांग

en: west Uzbekistan
hi: पश्चिम उजबेकिस्तान
