volume_key 0.3.9 - en to hi translation catalogue (142 entries)

en: %s: %s
    Run `%s --help' for more information.
hi: %s: %s
    `%s --help' को अधिक सूचना के लिए चलाएँ.

en: A KMIP structure is too long
hi: KMIP संरचना काफी लंबी है

en: A string is too long
hi: स्ट्रिंग काफी लंबा है

en: Ambiguous operation mode
hi: द्वैध संक्रिया मोड

en: Ambiguous output format
hi: द्वैध आउटपुट प्रारूप

en: Are you sure you want to use this packet?
hi: क्या आप वाकई इस पैकेट का प्रयोग करना चाहते हैं?

en: Binary data is too long
hi: द्विपदीय आँकड़ा काफी लंबा है

en: Can not add a secret of this type
hi: इस प्रकार का गुप्त नहीं जोड़ सकता है

en: Cannot get attributes of `%s'
hi: `%s' की विशेषता नहीं पा सका

en: Cipher mode mismatch (packet `%s', volume `%s')
hi: साइफर मोड बेमेल (packet `%s', volume `%s')

en: Cipher name mismatch (packet `%s', volume `%s')
hi: साइफर नाम बेमेल (packet `%s', volume `%s')

en: Create a random passphrase and write it to PACKET
hi: पैकेट में यादृच्छिक कूटशब्द बनाएँ और लिखें

en: Data encryption key
hi: डाटा गोपन कुंजी

en: Data encryption key unknown
hi: आँकड़ा गोपन कुंजी अज्ञात

en: Encrypt for the certificate in CERT
hi: CERT में प्रमाणपत्र के लिए गोपित करें

en: Encryption information type unsupported in LUKS
hi: LUKS में असमर्थित गोपन सूचना प्रकार

en: Enter password for `%s':
hi: `%s' के लिए कूटशब्द दाखिल करें:

en: Error adding a LUKS passphrase
hi: किसी LUKS कूटशब्द जोड़ने में त्रुटि

en: Error creating `%s':
hi: `%s' को बनाने में त्रुटि:

en: Error creating a passphrase: %s
hi: किसी कूटशब्द को बनाने में त्रुटि: %s

en: Error decoding `%s':
hi: `%s' के डिकोड में त्रुटि:

en: Error decoding `%s': %s
hi: `%s' डिकोड करने में त्रुटि: %s

en: Error decoding certificate
hi: प्रणामपत्र डिकोड करने में त्रुटि

en: Error generating passphrase: %s
hi: कूटशब्द बनाने में त्रुटि: %s

en: Error getting LUKS data encryption key:
hi: LUKS आँकड़ा गोपन कुंजी पाने में त्रुटि:

en: Error getting a yes/no answer
hi: हाँ/नहीं उत्तर पाने में त्रुटि

en: Error getting information about volume `%s':
hi: आयतन `%s' के बारे में सूचना पाने में त्रुटि:

en: Error loading `%s': %s
hi: `%s' लोडिंग में त्रुटि: %s

en: Error opening LUKS volume:
hi: LUKS वॉल्यूम खोलने में त्रुटि:

en: Error opening `%s': %s
hi: `%s' खोलने में त्रुटि: %s

en: Error reading `%s':
hi: `%s' पढ़ने में त्रुटि:

en: Error reading `%s': %s
hi: `%s' पढ़ने में त्रुटि: %s

en: Error restoring access to `%s': %s
hi: `%s' में पहुँच बनाने में त्रुटि: %s

en: Error setting up `%s': %s
hi: `%s' के सेटअप में त्रुटि: %s

en: Error, try again.
hi: त्रुटि, फिर कोशिश करें.

en: Escrow packet does not contain the LUKS data encryption key
hi: एस्क्रो पैकेट में LUKS आँकड़ा गोपन कुंजी समाहित नहीं है

en: Escrow packet passphrase
hi: एस्क्रो पैकेट कूटशब्द

en: FORMAT
hi: प्रारूप

en: Host name
hi: होस्ट नाम

en: Host name mismatch (packet `%s', volume `%s')
hi: मेजबाननाम बेमेल (packet `%s', volume `%s')

en: Include secrets in --dump output
hi: --dump आउटपुच में गुप्त शामिल करें

en: Input is not a volume_key escrow packet
hi: इनपुट कोई वॉल्यूम की एस्क्रो पैकेट नहीं है

en: Input packet is too small
hi: इनपुट पैकेट काफी छोटा है

en: Invalid packet: %s
hi: अवैध पैकेट: %s

en: Invalid slot number `%s'
hi: अवैध स्लॉट संख्या `%s'

en: Key length mismatch
hi: कुंजी लंबाई बेमेल

en: Key size (bits)
hi: कुंजी आकार (बिट्स)

en: Key size mismatch (packet %zu, volume %zu)
hi: कुंजी आकार बेमेल (packet %zu, volume %zu)

en: LUKS cipher mode
hi: LUKS साइफर मोड

en: LUKS cipher name
hi: LUKS साइफर नाम

en: LUKS data encryption key in packet is invalid:
hi: LUKS आँकड़ा गोपन कुंजी अवैध है पैकेट में:

en: LUKS passphrase in packet is invalid:
hi: पैकेट में LUKS कूटशब्द अवैध है:

en: Manages encrypted volume keys and passphrases.
hi: गोपित आयतन कुंजी और कूटशब्द प्रबंधित करें.

en: NUL byte in passphrase
hi: NUL बाइट कूटशब्द में

en: New packet passphrase
hi: नया पैकेट कूटशब्द

en: New passphrase for `%s'
hi: `%s' के लिए नया कूटशब्द

en: No output specified
hi: कोई आउटपुट निर्दिष्ट नहीं

en: Not enough space provided to store a KMIP packet
hi: KMIP पैकेट जमा करने के लिए कोई पर्याप्त स्थान नहीं दिया गया

en: Number of key bits is not positive
hi: कुंजी बाइट की संख्या सकारात्मक नहीं है

en: Only include unencrypted information, if any, in --dump
hi: केवल विगोपित सूचना शामिल करें यदि कोई है तो --dump में

en: Only secrets public key-encrypted
hi: केवल गुप्त सार्वजनिक कुंजी गोपित

en: Only secrets symmetric key-encrypted
hi: केवल गुप्त सममितीय कुंजी गोपित

en: Operation mode not specified
hi: संक्रिया मोड निर्दिष्ट नहीं

en: Output can be specified only with `--save' or `--reencrypt'
hi: आउटपुट को `--save' या `--reencrypt' के साथ निर्दिष्ट किया जा सकता है

en: Output format does not match other options
hi: आउटपुट प्रारूप दूसरे विकल्प से मेल नहीं खाता है

en: Packet format
hi: पैकेट प्रारूप

en: Passphrase
hi: कूटशब्द वाक्यांश

en: Passphrase for `%s'
hi: `%s' के लिए कूटशब्द

en: Passphrase not provided
hi: कूटशब्द नहीं दिया गया

en: Passphrase slot
hi: कूटशब्द स्लॉट

en: Passphrase unknown
hi: कूटशब्द वाक्यांश अज्ञात

en: Passphrase-encrypted
hi: कूटशब्द गोपित

en: Passphrases do not match.  New packet passphrase
hi: कूटशब्द मेल नहीं खाता है.  नया पैकेट कूटशब्द

en: Passphrases do not match.  New passphrase for `%s'
hi: कूटशब्द मेल नहीं खाता है.  `%s' के लिए नया कूटशब्द

en: Public key-encrypted
hi: सार्वजनिक कुंजी गोपित

en: Re-encrypt an escrow packet.  Expects operand PACKET.
hi: कोई एस्क्रो पैकेट पुनर्गोपित करें.  operand PACKET की आशा है.

en: Repeat new packet passphrase
hi: नया पैकेट कूटशब्द दोहराएँ

en: Repeat new passphrase for `%s'
hi: `%s' के लिए नया कूटशब्द दोहराएँ

en: Report bugs to %s
hi: %s में बग रिपोर्ट करें

en: Required attribute `%s' not found
hi: जरूरी विशेषता `%s' नहीं मिला

en: Restore volume secrets from a packet.  Expects operands VOLUME PACKET.
hi: किसी पैकेट से आयतन गोपित पुनर्बहाल करें.  operands VOLUME PACKET की आशा करता है.

en: Run in batch mode
hi: बैच मोड में चलाएँ

en: Save volume secrets to a packet.  Expects operands VOLUME [PACKET].
hi: पैकेट में आयतन गुप्त बातें सहेजें.  operands VOLUME [PACKET] की आशा है.

en: Set up an encrypted volume using secrets from a packet.  Expects operands VOLUME PACKET NAME.
hi: किसी पैकेट से गुप्त चीजों के प्रयोग से गोपित आयतन सेटअप करता है.  operands VOLUME PACKET NAME की आशा करता है.

en: Show information contained in a packet.  Expects operand PACKET.
hi: किसी पैकेट में समाहित सूचना दिखाता है.  operand PACKET की आशा है.

en: Show secrets contained in a packet.  Expects operand PACKET.
hi: किसी पैकेट में समाहित गुप्त चीजें दिखाता है.  operand PACKET की आशा है.

en: Show version
hi: संस्करण दिखाएं

en: String item expected, got %02X
hi: स्ट्रिंग मद प्रत्याशित, पाया %02X

en: Structure does not fit in its container
hi: संरचना इसके कंटेनर में नहीं फिट होता है

en: Symmetric key callback not provided
hi: सममितीय कुंजी कॉलबैक नहीं दिया गया

en: Symmetric key not provided
hi: सममितीय कुंजी नहीं दिया गया

en: The key is too long
hi: कुंजी काफी लंबा है

en: The packet metadata is encrypted
hi: पैकेट मेटाडेटा गोपित है

en: The passphrase must be a string
hi: कूटशब्द को जरूर कोई स्ट्रिंग होना चाहिए

en: Too many attempts to get a passphrase
hi: किसी कूटशब्द को पाने के लिए कई प्रयास

en: Too many attempts to get a valid passphrase
hi: वैध कूटशब्द पाने के लिए कई प्रयास

en: Too many attempts to get a valid symmetric key
hi: वैध सममितीय कुंजी पाने के लिए कई प्रयास

en: UUID mismatch (packet `%s', volume `%s')
hi: UUID बेमेल (packet `%s', volume `%s')

en: UUID mismatch between libblkid and libcryptsetup: `%s' vs. `%s'
hi: UUID बेमेल libblkid और libcryptsetup के बीच: `%s' vs. `%s'

en: Unencrypted
hi: विगोपित

en: Unexpected data after packet
hi: अप्रत्याशित आँकड़ा पैकेट के बाद

en: Unexpected data in structure
hi: अप्रत्याशित आँकड़ा संचरना में

en: Unexpected end of data
hi: आँकड़ा का अप्रत्याशित अंत

en: Unexpected item size
hi: अप्रत्याशित मद आकार

en: Unexpected item tag 0x%08lX
hi: अप्रत्याशित मद टैग 0x%08lX

en: Unexpected item type 0x%02X
hi: अप्रत्याशित मद प्रकार 0x%02X

en: Unexpected wrapped key format
hi: अप्रत्याशित लपेटा कुंजी प्रारूप

en: Unknown error %d
hi: अज्ञात त्रुटि %d

en: Unknown packet format `%s'
hi: असमर्थित पैकेट प्रारूप `%s'

en: Unsupported KMIP version %s.%s
hi: असमर्थित KMIP संस्करण %s.%s

en: Unsupported asymmetric encryption format
hi: असमर्थित सममितीय गोपन प्रारूप

en: Unsupported enum value %s
hi: असमर्थित enum मान %s

en: Unsupported key length %s
hi: असमर्थित कुंजी लंबाई %s

en: Unsupported mechanism %lu
hi: असमर्थित यांत्रिकी %lu

en: Unsupported object type %s
hi: असमर्थित वस्तु प्रकार %s

en: Unsupported packet format
hi: असमर्थित पैकेट प्रारूप

en: Unsupported packet type %s
hi: असमर्थित पैकेट प्रकार %s

en: Unsupported symmetric key format %s
hi: असमर्थित सममितीय कुंजी प्रारूप %s

en: Unsupported volume format `%s'
hi: असमर्थित आयतन प्रकार `%s'

en: Unsupported wrapping mechanism
hi: अप्रत्याशित लपेटन यांत्रिकी

en: Usage: %s --%s PACKET
hi: प्रयोग: %s --%s PACKET

en: Usage: %s --%s VOLUME PACKET
hi: प्रयोग: %s --%s VOLUME PACKET

en: Usage: %s --%s VOLUME PACKET NAME
hi: प्रयोग: %s --%s VOLUME PACKET NAME

en: Usage: %s --save VOLUME [PACKET]
hi: प्रयोग: %s --save VOLUME [PACKET]

en: Use FORMAT for all output packets
hi: सभी आउटपुट संकुलों के लिए प्रारूप का प्रयोग करें

en: Use the NSS database in DIR
hi: NSS डेटाबेस को DIR में प्रयोग करें

en: User interface callbacks not provided
hi: उपयोक्ता अंतरफलक कॉलबैक नहीं दिया गया

en: Volume UUID
hi: आवाज़ UUID

en: Volume `%s' has unsupported format
hi: आवाज़ `%s' के पास असमर्थित प्रारूप है

en: Volume format
hi: आवाज़ प्रारूप

en: Volume format mismatch (packet `%s', volume `%s')
hi: आवाज़ प्रारूप बेमेल (packet `%s', volume `%s')

en: Volume label
hi: आवाज़ लेबल

en: Volume label mismatch (packet `%s', volume `%s')
hi: वॉल्यूम नाम बेमेल (packet `%s', volume `%s')

en: Volume path
hi: आवाज़ पथ

en: Volume path mismatch (packet `%s', volume `%s')
hi: वॉल्यूम पथ बेमेल (packet `%s', volume `%s')

en: Wrapped key is not opaque
hi: लपेटा कुंजी अपारदर्शी नहीं है

en: Write data encryption key to PACKET
hi: पैकेट में आँकड़ा गोपन कुंजी लिखें

en: Write passphrase to PACKET
hi: पैकेट में कूटशब्द लिखें

en: Write the default secret to PACKET
hi: पैकेट में तयशुदा गुप्त चीजें लिखें

en: `%s' does not match `%s':
hi: `%s' मेल नहीं खाता है `%s':

en: `%s' perhaps does not match `%s'
hi: `%s' संभवतः मेल नहीं खाता है `%s'

en: `--%s' is only valid with `--%s'
hi: `--%s' इसके साथ वैध है `--%s'
