totem master - en to hu translation catalogue (362 entries)

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
hu[0]: %0.2f képkocka másodpercenként
hu[1]: %0.2f képkocka másodpercenként

en: %0.3f frame per second | %0.3f frames per second
hu[0]: %0.3f képkocka másodpercenként
hu[1]: %0.3f képkocka másodpercenként

en: %d hour | %d hours
hu[0]: %d óra
hu[1]: %d óra

en: %d kbps
hu: %d kb/s

en: %d minute | %d minutes
hu[0]: %d perc
hu[1]: %d perc

en: %d second | %d seconds
hu[0]: %d másodperc
hu[1]: %d másodperc

en: %d selected | %d selected
hu[0]: %d kiválasztva
hu[1]: %d kiválasztva

en: %s (Season %d Episode %d)
hu: %s (%d. évad %d. epizód)

en: %s is required to play the file, but is not installed. | %s are required to play the file, but are not installed.
hu[0]: %s szükséges a fájl lejátszásához, de nincs telepítve.
hu[1]: %s szükségesek a fájl lejátszásához, de nincsenek telepítve.

en: 0 Channels
hu: 0 csatorna

en: 0 seconds
hu: 0 másodperc

en: 4-channel
hu: 4 csatorna

en: 4.1-channel
hu: 4.1 csatorna

en: 5.0-channel
hu: 5.0 csatorna

en: 5.1-channel
hu: 5.1 csatorna

en: A list of the names of the plugins which are currently active (loaded and running).
hu: A jelenleg aktív (betöltött és futó) bővítmények neveinek listája.

en: A password to protect the rpdb2 server for debugging Totem from unauthorized remote access. If this is empty, a default of “totem” will be used.
hu: A Totem hibakereséséhez használt jelszó az rpdb2 kiszolgáló védelméhez jogosultság nélküli távoli hozzáférés ellen. Ha üres, akkor a „totem” kerül felhasználásra.

en: A_udio Menu
hu: _Hang menü

en: Active plugins list
hu: Aktív bővítmények listája

en: Add Videos
hu: Videók hozzáadása

en: Add Web Video
hu: Webes videó hozzáadása

en: Add _Local Video…
hu: _Helyi videó hozzáadása…

en: Add _Web Video…
hu: _Webes videó hozzáadása…

en: Add to Favourites
hu: Hozzáadás a kedvencekhez

en: Adds files that have been played to recent files
hu: A lejátszott fájlok hozzáadása a legutóbbi fájlokhoz

en: Adds movie properties menu item
hu: Videotulajdonságok menüpont hozzáadása

en: After you press OK, Videos will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in DConf, it will use the default password (“totem”).
hu: Az OK gomb megnyomása után a Videók megvárja, amíg winpdb vagy rpdb2 segítségével csatlakozik hozzá. Ha nem állított be hibakeresési jelszót a DConf-ban, akkor az alapértelmezett („totem”) kerül használatra.

[ctx: Album]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: All files
hu: Minden fájl

en: Allows screenshots and galleries to be taken of videos
hu: Képernyőképek és galériák készítése videókról

en: Allows videos to be rotated if they are in the wrong orientation
hu: Lehetővé teszi a videók forgatását, ha tájolásuk nem megfelelő

en: Amount of data to buffer for network streams before starting to display the stream (in seconds).
hu: A pufferelendő adat mennyisége hálózati közvetítések esetén a közvetítés megjelenítésének megkezdése előtt (másodpercekben).

en: An audio or video stream is not handled due to missing codecs. You might need to install additional plugins to be able to play some types of movies
hu: A hang- vagy videofolyam a hiányzó kodekek miatt nincs kezelve. További bővítmények telepítésére lehet szükség egyes filmtípusok lejátszásához.

en: An error occurred
hu: Hiba történt

en: Apple Trailers
hu: Apple előzetesek

en: Arabic
hu: Arab

en: Armenian
hu: Örmény

[ctx: Artist]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Artist:
hu: Előadó:

[ctx: Aspect ratio]
en: 16∶9 (Widescreen)
hu: 16∶9 (szélesvásznú)

[ctx: Aspect ratio]
en: Auto
hu: Automatikus

[ctx: Aspect ratio]
en: Square
hu: Négyzet

en: Audio
hu: Hang

en: Audio Output
hu: Hangkimenet

en: Audio Track
hu: Hangsáv

[ctx: Audio bit rate]
en: N/A
hu: ---

[ctx: Audio codec]
en: N/A
hu: ---

en: Authentication is required to access this file or stream.
hu: Hitelesítés szükséges a fájl vagy közvetítés eléréséhez.

en: Autoload Subtitles
hu: Feliratok automatikus betöltése

en: Autoloads text subtitles
hu: Szöveges feliratok automatikus betöltése

en: Back
hu: Vissza

en: Baltic
hu: Balti

en: Bitrate:
hu: Bitsebesség:

en: Brazilian Portuguese
hu: Brazíliai portugál

en: Browse Error
hu: Böngészési hiba

en: Calculate the number of screenshots
hu: Képernyőképek számának kiszámolása

en: Cancel
hu: Mégse

en: Can’t enqueue and replace at the same time
hu: Nem lehet egyszerre sorba állítani és helyettesíteni

en: Celtic
hu: Kelta

en: Central European
hu: Közép-európai

en: Channels
hu: Csatornák

en: Channels:
hu: Csatornák:

en: Chinese Simplified
hu: Egyszerűsített kínai

en: Chinese Traditional
hu: Hagyományos kínai

en: Click on items to select them
hu: Kattintson az elemekre a kiválasztásukhoz

en: Co_ntrast:
hu: Ko_ntraszt:

en: Codec:
hu: Kodek:

en: Color Balance
hu: Színegyensúly

en: Comment:
hu: Megjegyzés:

en: Configure Plugins
hu: Bővítmények beállítása

en: Container:
hu: Tároló:

en: Could not contact the OpenSubtitles website
hu: Nem érhető el az OpenSubtitles weboldal

en: Could not contact the OpenSubtitles website.
hu: Nem érhető el az OpenSubtitles weboldal.

en: Could not initialise OpenGL support
hu: Nem sikerült előkészíteni az OpenGL-támogatást

en: Create Screenshot _Gallery…
hu: Képernyőkép-g_aléria készítése…

en: Creating Gallery…
hu: Galéria készítése…

en: Croatian
hu: Horvát

en: Current Locale
hu: Jelenlegi területi beállítás

en: Cyrillic
hu: Cirill

en: Cyrillic/Russian
hu: Cirill/orosz

en: Cyrillic/Ukrainian
hu: Cirill/ukrán

en: Deactivates the screen saver when a movie is playing
hu: Képernyővédő letiltása videó lejátszásakor

en: Default location for the “Open…” dialogs
hu: Az alapértelmezett hely a „Megnyitás…” ablakokban

en: Default location for the “Open…” dialogs. Default is the current directory.
hu: A „Megnyitás…” ablakokban az alapértelmezett hely, az alapértelmezés az aktuális könyvtár.

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs
hu: Az alapértelmezett hely a „Képernyőkép készítése” ablakokban

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs. Default is the Screenshots directory.
hu: A „Képernyőkép készítése” párbeszédablakok alapértelmezett helye. Alapértelmezetten a Képernyőképek könyvtár.

en: Delete
hu: Törlés

[ctx: Dimensions]
en: N/A
hu: ---

en: Dimensions:
hu: Dimenziók:

en: Directories to show
hu: Megjelenítendő könyvtárak

en: Directories to show in the browse interface, none by default
hu: A böngésző felületen megjelenítendő könyvtárak, alapesetben üres

en: Disable _deinterlacing of interlaced videos
hu: _Váltottsoros videók váltottsorosság-mentesítésének letiltása

en: Disable hardware decoders
hu: Hardveres dekódolók letiltása

en: Disable hardware decoders and use only software decoders. For debugging purposes only.
hu: Hardveres dekódolók letiltása és csak szoftveres dekódolók használata. Csak hibakeresési célokhoz.

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Download Movie Subtitles
hu: Filmfeliratok letöltése

en: Downloading the subtitles…
hu: A feliratok letöltése…

en: Duration
hu: Időtartam

en: Duration:
hu: Időtartam:

en: Encoding character set for subtitle.
hu: Felirat kódolása.

en: Enqueue
hu: Betevés a lejátszólistába

en: Enter the _address of the file you would like to open:
hu: Írja be a megnyitandó fájl _címét:

en: External Subtitles
hu: Külső feliratok

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Format
hu: Formátum

[ctx: Frame rate]
en: N/A
hu: ---

en: Framerate:
hu: Képkockasebesség:

en: Gallery-%s-%d.jpg
hu: Galéria-%s-%d.jpg

en: General
hu: Általános

en: Georgian
hu: Grúz

en: Greek
hu: Görög

en: Gujarati
hu: Gudzsarati

en: Hebrew
hu: Héber

en: Hebrew Visual
hu: Héber (vizuális)

en: Icelandic
hu: Izlandi

en: Instant Messenger Status
hu: Azonnali üzenő állapota

en: Interactive Python console
hu: Interaktív Python konzol

en: Japanese
hu: Japán

en: Korean
hu: Koreai

[ctx: Language]
en: Auto
hu: Automatikus

en: Languages
hu: Nyelvek

en: Local
hu: Helyi

en: Look for subtitles for the currently playing movie
hu: Feliratok keresése a jelenleg lejátszott filmhez

en: MPRIS D-Bus Interface
hu: MPRIS D-Bus felület

en: Make Available Offline
hu: Elérhetővé tétel kapcsolat nélkül

[ctx: Media container]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Media contains no supported video streams.
hu: A média nem tartalmaz támogatott videófolyamokat.

en: Movie
hu: Film

en: Movie Properties
hu: Videotulajdonságok

en: Movies to play
hu: Lejátszandó filmek

en: Mute sound
hu: Hang némítása

en: Network buffering threshold
hu: Hálózati pufferelés küszöbszintje

en: Next
hu: Következő

en: Next Chapter/Movie
hu: Következő fejezet/film

en: No reason.
hu: Nincs ok.

en: No results found.
hu: Nincs találat.

en: None
hu: Nincs

en: Nordic
hu: Északi

en: Number of screenshots:
hu: Képernyőképek száma:

en: Open Containing Folder
hu: Tartalmazó mappa megnyitása

en: Open directory
hu: Könyvtár megnyitása

en: Open the directory of the currently playing movie
hu: A jelenleg lejátszott film könyvtárának megnyitása

en: Pango font description for subtitle rendering.
hu: A feliratok megjelenítéséhez használt Pango betűkészlet neve.

en: Password requested for RTSP server
hu: Az RTSP-kiszolgáló jelszót kér

en: Pause
hu: Szünet

en: Persian
hu: Perzsa

en: Play
hu: Lejátszás

en: Play / Pause
hu: Lejátszás / Szünet

en: Play movies
hu: Filmek lejátszása

en: Play/Pause
hu: Lejátszás/szünet

en: Playing a movie
hu: Film lejátszása

en: Plugins
hu: Bővítmények

en: Plugins…
hu: Bővítmények…

en: Prefere_nces
hu: _Beállítások

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Previous
hu: Előző

en: Previous Chapter/Movie
hu: Előző fejezet/film

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Provides the variable rate menu item
hu: A változó sebesség menüpontot biztosítja

en: Provides the “Skip to” dialog
hu: Az „Ugrás ide” párbeszédablakot biztosítja

en: Python Console
hu: Python konzol

en: Python Debugger
hu: Python hibakereső

en: Quit
hu: Kilépés

en: Rating
hu: Értékelés

en: Recent files
hu: Legutóbbi fájlok

en: Repeat mode
hu: Ismétlés mód

en: Replace
hu: Csere

en: Reset to _Defaults
hu: Alapértelmezések _visszaállítása

en: Resolution
hu: Felbontás

en: Results for “%s”
hu: Találatok erre: „%s”

en: Romanian
hu: Román

en: Rotate ↶
hu: Forgatás ↶

en: Rotation Plugin
hu: Forgatás bővítmény

en: SSL/TLS support is missing. Check your installation.
hu: Az SSL/TLS-támogatás hiányzik. Ellenőrizze a telepítését.

[ctx: Sample rate]
en: N/A
hu: ---

en: Sample rate:
hu: Mintavételezés:

en: Sat_uration:
hu: _Telítettség:

en: Save Copy
hu: Másolat mentése

en: Save Gallery
hu: Galéria mentése

en: Save a copy of the currently playing movie
hu: A jelenleg lejátszott videó másolása

en: Saving gallery as “%s”
hu: Galéria mentése mint „%s”

en: Screen Saver
hu: Képernyővédő

en: Screenshot
hu: Képernyőkép

en: Screenshot from %s - %d.png
hu: Képernyőkép erről: %s - %d.png

en: Screenshot from %s.png
hu: Képernyőkép erről: %s.png

en: Screenshot width (in pixels):
hu: Képernyőkép szélessége (képpont):

en: Screenshots
hu: Képernyőképek

en: Search
hu: Keresés

en: Search Error
hu: Keresési hiba

en: Searching for subtitles…
hu: Feliratok keresése…

en: Searching subtitles…
hu: Feliratok keresése…

en: Season %d Episode %d
hu: %d. évad %d. epizód

en: Seek
hu: Keresés

en: Seek Backwards
hu: Pozicionálás vissza

en: Seek Forwards
hu: Pozicionálás előre

en: Select
hu: Válasszon

en: Select All
hu: Összes kijelölése

en: Select None
hu: Kijelölés törlése

en: Select Subtitle Font
hu: Válassza ki a felirat betűtípusát

en: Select Text Subtitles
hu: Válassza ki a feliratokat

en: Send notifications of currently-playing videos and allow remote control using MPRIS.
hu: Értesítések küldése a jelenleg lejátszott filmekről és távirányítás lehetővé tétele az MPRIS használatával.

en: Set your Instant Messenger status to away when a movie is playing
hu: Az azonnali üzenő állapotának beállítása „távolra” film lejátszásakor

en: Sets the user agent for the Apple Trailers site
hu: Felhasználóügynök beállítása az Apple előzetesek oldalához

en: Sets the user agent for the Vimeo site
hu: Felhasználóügynök beállítása a Vimeo oldalához

en: Show version information and exit
hu: Verzióinformációk megjelenítése és kilépés

en: Shuffle
hu: Keverés

en: Skip To
hu: Ugrás ide

[ctx: Skip To label length]
en: 7
hu: 9

en: Some necessary plug-ins are missing. Make sure that the program is correctly installed.
hu: Egyes szükséges bővítmények hiányoznak. Győződjön meg róla, hogy a program megfelelően van telepítve.

en: South European
hu: Dél-európai

en: Speed
hu: Sebesség

en: Speed: %s
hu: Sebesség: %s

en: Stereo
hu: Sztereó

[ctx: Stream bit rate]
en: N/A
hu: ---

en: Subtitle
hu: Felirat

en: Subtitle Downloader
hu: Feliratletöltő

en: Subtitle _language:
hu: Felirat _nyelve:

en: Subtitle encoding
hu: Felirat betűkészlete

en: Subtitle files
hu: Feliratfájlok

en: Subtitle font
hu: Feliratok betűkészlete

en: Subtitle language
hu: Felirat nyelve

en: Subtitles
hu: Feliratok

en: Surround
hu: Térhatású

en: Switch An_gles
hu: Szögek _váltása

en: Take _Screenshot
hu: _Képernyőkép készítése

en: The DVD device you specified seems to be invalid.
hu: A megadott DVD-eszköz érvénytelennek tűnik.

en: The GNOME developers
hu: A GNOME fejlesztői

en: The VCD device you specified seems to be invalid.
hu: A megadott VCD-eszköz érvénytelennek tűnik.

en: The brightness of the video
hu: A videó fényerőssége

en: The connection to this server was refused.
hu: A kapcsolódás a kiszolgálóhoz visszautasítva.

en: The contrast of the video
hu: A videó kontrasztja

en: The file you tried to play is an empty file.
hu: A lejátszani próbált fájl egy üres fájl.

en: The hue of the video
hu: A videó árnyalata

en: The language to search for subtitles for movies in.
hu: Filmek feliratának keresése ezen a nyelven.

en: The movie could not be read.
hu: A film nem olvasható.

en: The playback of this movie requires a %s plugin which is not installed. | The playback of this movie requires the following plugins which are not installed:
    
    %s
hu[0]: Ezen film lejátszása egy %s bővítményt igényel, amely nincs telepítve.
hu[1]: Ezen film lejátszása a következő bővítményeket igényli, amelyek nincsenek telepítve:
    
    %s

en: The playlist “%s” could not be parsed. It might be damaged.
hu: A(z) „%s” lejátszólista nem dolgozható fel, lehet, hogy sérült.

en: The saturation of the video
hu: A videó telítettsége

en: The server refused access to this file or stream.
hu: A kiszolgáló elutasította a fájl vagy közvetítés elérését.

en: The server you are trying to connect to is not known.
hu: Az elérni kívánt kiszolgáló ismeretlen.

en: The source seems encrypted and can’t be read. Are you trying to play an encrypted DVD without libdvdcss?
hu: A forrás titkosítottnak tűnik és nem olvasható. Titkosított DVD-t próbál lejátszani libdvdcss nélkül?

en: The specified movie could not be found.
hu: A megadott film nem található.

en: The video could not be made available offline.
hu: A videót nem sikerült elérhetővé tenni kapcsolat nélkül használathoz.

en: This file cannot be played over the network. Try downloading it locally first.
hu: Ez a fájl nem játszható le a hálózaton keresztül. Próbálja előbb letölteni a gépére.

en: This file is encrypted and cannot be played back.
hu: Ez a fájl titkosított és nem játszható le.

en: This is not supposed to happen; please file a bug report.
hu: Ennek a bekövetkezését nem tételeztük fel, kérjük küldjön be egy hibajelentést.

en: This location is not a valid one.
hu: A hely nem érvényes.

en: This stream cannot be played. It’s possible that a firewall is blocking it.
hu: Ezt a közvetítést nem lehet lejátszani. Lehet, hogy egy tűzfal blokkolja azt.

[ctx: Title]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Title %d
hu: %d. cím

en: Title:
hu: Cím:

en: Toggle Fullscreen
hu: Átváltás teljes képernyőre

en: Turkish
hu: Török

en: Type of audio output to use
hu: A használandó hangkimenet típusa

en: Unable to play the file
hu: Nem lehet lejátszani a fájlt

en: Variable Rate
hu: Változó sebesség

en: Video
hu: Videó

[ctx: Video bit rate]
en: N/A
hu: ---

[ctx: Video codec]
en: N/A
hu: ---

en: Video files
hu: Videofájlok

en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Totem;
hu: Videó;Mozi;Film;Klip;Sorozat;Lejátszó;Lejátszás;DVD;TV;Lemez;Totem;

en: Videos
hu: Videók

en: Videos Preview
hu: Videók előnézete

en: Videos Python Console
hu: Videók Python-konzolja

en: Videos comes with added functionality such as a subtitle downloader, the ability to speed up or down playback, create screenshot galleries, and support for recording DVDs.
hu: A Videók további hozzáadott funkciókat is tartalmaz, mint például feliratletöltő, a lejátszás gyorsításának vagy lassításának képessége, képernyőkép-galériák létrehozása és DVD-felvételek támogatása.

en: Videos could not display the help contents.
hu: A Videók nem tudta megjeleníteni a súgótartalmat.

en: Videos could not get a screenshot of the video.
hu: A Videók nem tudott képernyőképet készíteni a videóról.

en: Videos could not play “%s”.
hu: A Videók nem tudta lejátszani a következőt: „%s”.

en: Videos could not startup.
hu: A Videók nem tudott elindulni.

en: Videos is the official movie player of the GNOME desktop environment. It features a searchable list of local videos, and DVDs, as well as local network video shares (using UPnP/DLNA) and video highlights from a number of web sites.
hu: A Videók a GNOME asztali környezet hivatalos videolejátszója. A helyi videók és DVD-k kereshető listáját tartalmazza, valamint a helyi hálózaton elérhető videomegosztásokat (UPnP/DLNA használatával) és videokiemeléseket számos weboldalról.

en: Vietnamese
hu: Vietnami

en: Volume Down
hu: Hangerő le

en: Volume Up
hu: Hangerő fel

en: Western
hu: Nyugati

en: Whether to autoload text subtitle files when a movie is loaded
hu: A feliratfájlok automatikusan betöltendők-e film betöltésekor

en: Whether to disable deinterlacing for interlaced movies
hu: A váltottsoros videók váltottsorosság-mentesítése letiltandó-e

en: Whether to disable the keyboard shortcuts
hu: A gyorsbillentyűk letiltandók-e

en: Whether to disable the plugins in the user’s home directory
hu: A felhasználó saját könyvtárában található bővítmények letiltandók-e

[ctx: Year]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Year:
hu: Év:

en: You are not allowed to open this file.
hu: A fájl megnyitása nem engedélyezett.

en: You can access the Totem.Object through “totem_object” :\n%s
hu: A Totem.Object a következő „totem_object” segítségével érhető el:\n%s

en: _Add
hu: _Hozzáadás

en: _Angle Menu
hu: _Szög menü

en: _Aspect Ratio
hu: Méret_arány

en: _Audio output type:
hu: _Hangkimenet típusa:

en: _Brightness:
hu: _Fényerősség:

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: _Chapter Menu
hu: _Fejezet menü

en: _Close
hu: _Bezárás

en: _DVD Menu
hu: _DVD menü

en: _Download Movie Subtitles…
hu: _Filmfeliratok letöltése…

en: _Eject
hu: _Kiadás

en: _Encoding:
hu: Kó_dolás:

en: _Find in %s
hu: _Keresés ebben: %s

en: _Font:
hu: _Betűkészlet:

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Hue:
hu: Á_rnyalat:

en: _Keyboard Shortcuts
hu: Gy_orsbillentyűk

en: _Load subtitle files when movie is loaded
hu: Feliratfájlok be_töltése a film betöltésekor

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: _Play with Subtitle
hu: _Lejátszás felirattal

en: _Properties
hu: _Tulajdonságok

en: _Python Console
hu: _Python konzol

en: _Repeat
hu: _Ismétlés mód

en: _Rotate ↷
hu: _Forgatás ↷

en: _Save
hu: _Mentés

en: _Select Text Subtitles…
hu: _Felirat kiválasztása…

en: _Skip To
hu: _Ugrás ide

en: _Skip To…
hu: _Ugrás ide…

en: _Skip to:
hu: _Ugrás ide:

en: _Title Menu
hu: _Cím menü

[ctx: button]
en: Play
hu: Lejátszás

[ctx: playback rate]
en: Normal
hu: Normál

[ctx: playback rate]
en: × 0.75
hu: × 0,75

[ctx: playback rate]
en: × 1.1
hu: × 1,1

[ctx: playback rate]
en: × 1.25
hu: × 1,25

[ctx: playback rate]
en: × 1.5
hu: × 1,5

[ctx: playback rate]
en: × 1.75
hu: × 1,75

en: rpdb2 password
hu: rpdb2 jelszó

en: second | seconds
hu[0]: másodperc
hu[1]: másodperc

[ctx: shortcut window]
en: Add local video
hu: Helyi videó hozzáadása

[ctx: shortcut window]
en: Add web video
hu: Webes videó hozzáadása

[ctx: shortcut window]
en: DVD menu navigation
hu: DVD menü navigáció

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
hu: Hangerő csökkentése

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
hu: Kilépés a teljes képernyős módból

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Go back 15 seconds
hu: Vissza 15 másodperccel

[ctx: shortcut window]
en: Go back 3 minutes
hu: Vissza 3 perccel

[ctx: shortcut window]
en: Go back 5 seconds
hu: Vissza 5 másodperccel

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 10 minutes
hu: Előre 10 perccel

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 15 seconds
hu: Előre 15 másodperccel

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 60 seconds
hu: Előre 60 másodperccel

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
hu: Hangerő növelése

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcut window]
en: Make Available Offline
hu: Elérhetővé tétel kapcsolat nélkül

[ctx: shortcut window]
en: Mute/unmute
hu: Némítás vagy visszahangosítás

[ctx: shortcut window]
en: Navigate down
hu: Navigálás le

[ctx: shortcut window]
en: Navigate left
hu: Navigálás balra

[ctx: shortcut window]
en: Navigate right
hu: Navigálás jobbra

[ctx: shortcut window]
en: Navigate up
hu: Navigálás fel

[ctx: shortcut window]
en: Next video or chapter
hu: Következő videó vagy fejezet

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
hu: Lejátszás/szünet

[ctx: shortcut window]
en: Playback
hu: Lejátszás

[ctx: shortcut window]
en: Previous video or chapter
hu: Előző videó vagy fejezet

[ctx: shortcut window]
en: Properties
hu: Tulajdonságok

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↶
hu: Forgatás ↶

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↷
hu: Forgatás ↷

[ctx: shortcut window]
en: Select next subtitle
hu: Következő felirat kiválasztása

[ctx: shortcut window]
en: Show help
hu: Súgó megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Skip
hu: Ugrás

[ctx: shortcut window]
en: Skip to…
hu: Ugrás ide…

[ctx: shortcut window]
en: Step back one frame
hu: Visszalépés egy képkockával

[ctx: shortcut window]
en: Step forward one frame
hu: Léptetés előre egy képkockával

[ctx: shortcut window]
en: Subtitles
hu: Feliratok

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
hu: Képernyőkép készítése

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
hu: Átváltás teljes képernyőre

[ctx: shortcut window]
en: Toggle subtitles
hu: Feliratok ki- és bekapcsolása

[ctx: shortcut window]
en: View
hu: Nézet

[ctx: shortcut window]
en: Volume
hu: Hangerő

en: “Files” is not available.
hu: A „Fájlok” nem érhető el.
