brasero master - en to id translation catalogue (927 entries)

en: "%s" GStreamer plugin could not be found
id: Pengaya GStreamer "%s" tidak ditemukan

en: "%s" cannot be added to the selection.
id: "%s" tidak dapat ditambahkan ke pemilihan.

en: "%s" cannot be found.
id: "%s" tidak ditemukan.

en: "%s" cannot be read
id: "%s" tidak dapat dibaca

en: "%s" cannot be unlocked
id: "%s" tidak dapat dibuka kuncinya

en: "%s" cannot write.
id: "%s" tidak dapat menulis.

en: "%s" could not be found
id: "%s" tidak ditemukan

en: "%s" could not be found in the path
id: "%s" tidak ditemukan pada lokasi

en: "%s" could not be handled by GStreamer.
id: "%s" tidak dapat ditangani oleh GStreamer.

en: "%s" could not be opened (%s)
id: "%s" tidak dapat dibuka (%s)

en: "%s" could not be opened.
id: "%s" tidak dapat dibuka.

en: "%s" did not behave properly
id: "%s" tidak berperilaku baik

en: "%s" does not have a suitable type for video projects.
id: "%s" tidak memiliki jenis yang cocok untuk proyek-proyek video.

en: "%s" is a recursive symbolic link.
id: "%s" adalah link simbolik rekursif.

en: "%s" is a symbolic link pointing to another program
id: "%s" adalah link simbolik menunjuk ke program lain

en: "%s" is busy.
id: "%s" sedang sibuk.

en: "%s" is not a valid URI
id: "%s" bukan merupakan URI valid

en: "%s" is not suitable for audio or video media
id: "%s" tidak cocok untuk media audio atau video

en: "%s" was removed from the file system.
id: "%s" telah dihaspu dari sistem berkas.

en: "%s": loading
id: "%s": memuat

en: "%s": unknown disc image type
id: "%s": jenis berkas salinan diska tidak dikenal

en: %d file can be added (%s) | %d selected files can be added (%s)
id[0]: %d berkas dapat ditambahkan (%s)
id[1]: %d berkas yang dipilih dapat ditambahkan (%s)

en: %d file is supported (%s) | %d files are supported (%s)
id[0]: %d berkas didukung (%s)
id[1]: %d berkas didukung (%s)

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
id[0]: %d berkas dipilih (%s)
id[1]: %d berkas dipilih (%s)

en: %d item | %d items
id[0]: %d butir
id[1]: %d butir

en: %d song | %d songs
id[0]: %d lagu
id[1]: %d lagu

en: %i MiB of %i MiB
id: %i MiB dari %i MiB

en: %i × %i pixels
id: %i × %i piksel

en: %s (%i%% Done)
id: %s (%i%% Selesai)

en: %s (GStreamer plugin)
id: %s (pengaya GStreamer)

en: %s (application)
id: %s (aplikasi)

en: %s (library)
id: %s (pustaka)

en: %s element could not be created
id: Elemen %s tidak dapat dibuat

en: %s h
id: %s j

en: %s h %s
id: %s j %s

en: %s h %s min %s
id: %s j %s mnt %s

en: %s in %s
id: %s dalam %s

en: %s min
id: %s mnt

en: %s: %s free
id: %s: %s bebas

en: %s: %s of free space
id: %s: %s dari ruang bebas

en: %s: empty
id: %s: kosong

en: %s: not enough free space
id: %s: tidak cukup ruang bebas

en: %s:%s min
id: %s:%s mnt

en: (S)VCD successfully burned
id: (S)VCD berhasil dibakar

en: (loading…)
id: (sedang memuat ...)

en: <Keep current values>
id: <Pertahankan nilai kini>

en: A data integrity test will begin as soon as the disc is inserted.
id: Tes integritas data akan mulai segera setelah diska dimasukkan.

en: A file could not be created at the location specified for temporary files
id: Sebuah berkas tidak dapat dibuat di lokasi yang dinyatakan untuk berkas temporer

en: A file with this name already exists in the folder.  Replacing it will overwrite its contents on the disc to be burnt.
id: Berkas dengan nama yang sama sudah ada. Menggantinya akan menimpa isi berkas tersebut yang akan dibakar.

en: A new writable disc will be required once the currently loaded one has been copied.
id: Diperlukan diska baru yang bisa ditulis setelah diska ini selesai disalin.

en: A simple to use CD/DVD burning application for GNOME
id: Sebuah aplikasi sederhana untuk membakar CD/DVD untuk GNOME

en: A_ctivate
id: _Aktifkan

en: About
id: Tentang

en: Ac_tivate All
id: Ak_tifkan Semua

en: Activate fast blanking, as opposed to a longer, thorough blanking
id: Aktifkan pengosongan cepat, sebagai lawan dari pengosongan seksama yang lebih lama

en: Add a 2 second pause after the track
id: Tambahkan jeda 2 detik setelah trek

en: Add a splitting point
id: Tambah titik pemisahan

en: Add files to the project
id: Menambahkan berkas ke dalam proyek

en: Add the files stored in the clipboard
id: Tambahkan file yang tersimpan dalam clipboard

en: Additional song information
id: Tambahan informasi lagu

en: Al_ways Add Such File
id: _Selalu Tambah Berkas Tersebut

en: Al_ways Replace
id: Selalu _Ganti

en: Align left
id: Rata kiri

en: Align right
id: Rata kanan

en: All files
id: Semua berkas

en: All files need to be analysed to complete this operation.
id: Semua berkas perlu dianalisis untuk menyelesaikan operasi ini.

en: All required applications and libraries are not installed.
id: Semua aplikasi yang diperlukan dan perpustakaan tidak diinstal.

en: Allow DAO use
id: Izinkan pemakaian DAO

en: Allow to add more data to the disc later
id: Memungkinkan untuk menambahkan lebih banyak data ke diska nanti

en: Allows files added to the "CD/DVD Creator Folder" in Nautilus to be burned
id: Memungkinkan berkas ditambahkan ke "CD/DVD Creator Folder" di Nautilus untuk dibakar

en: Allows files not stored locally to be burned
id: Memungkinkan berkas tidak disimpan secara lokal untuk dibakar

en: Always K_eep
id: Selalu _Pertahankan

en: An error occurred while detecting silences.
id: Kesalahan terjadi ketika mendeteksi.

en: An error occurred while writing to disc
id: Sebuah kesalahan terjadi saat menulis ke diska

en: An image could not be created
id: Sebuah image tidak dapat dibuat

en: An image of the disc has been created on your hard drive.
    Burning will begin as soon as a writable disc is inserted.
id: Image diska telah dibuat pada hard drive Anda.
    Pembakaran akan mulai segera setelah diska writable dimasukkan.

en: An internal error occurred
id: Terjadi kesalahan internal

en: An internal error occurred (%s)
id: Terjadi kesalahan internal (%s)

en: An unknown error occurred
id: Terjadi galat yang tak dikenal

en: An unknown error occurred.
id: Terjadi galat yang tak dikenal.

en: Analysing "%s"
id: Menganalisa "%s"

en: Analysing audio files
id: Menganalisa berkas audio

en: Analysing files
id: Menganalisa berkas

en: Analysing track %02i
id: Menganalisa trek %02i

en: Analysing video files
id: Menganalisa berkas video

en: Another copy will start as soon as you insert a new writable disc. If you do not want to burn another copy, press "Cancel".
id: Penyalinan lain akan mulai segera setelah Anda memasukkan diska writable baru. Jika Anda tidak ingin membakar salinan lain, tekan "Batal".

en: Appending audio tracks to a CD is not advised.
id: Menambahkan trek audio ke CD tidak disarankan.

en: Artist
id: Artis

en: Artist:
id: Artis:

en: Aspect ratio:
id: Rasio aspek:

en: Audi_o project
id: Proyek audi_o

en: Audio %s in %s
id: %s audio di %s

en: Audio CD successfully burned
id: CD audio berhasil dibakar

en: Audio and data %s in %s
id: %s audio dan data di %s

en: Audio and data disc (%s)
id: Diska audio dan data (%s)

en: Audio disc (%s)
id: Diska audio (%s)

en: Audio files
id: Berkas audio

en: Average drive speed:
id: Kecepatan rata-rata kandar:

en: BACK COVER
id: SAMPUL BELAKANG

en: Bac_kground Properties
id: Properti Latar Bela_kang

en: Background Properties
id: Properti Latar Belakang

en: Background properties
id: Properti latar belakang

en: Bad argument
id: Argumen buruk

en: Blank %s in %s
id: %s kosong di %s

en: Blank _Again
id: Kosongkan L_agi

en: Blank a disc
id: Mengosongkan diska

en: Blank disc (%s)
id: Diska kosong (%s)

en: Blank this CD or DVD
id: Mengosongkan CD atau DVD

en: Blanking
id: Mengosongkan

en: Blanks and formats rewritable DVDs and BDs
id: Kosongkan dan format DVD dan BDS rewritable

en: Blu-ray disc
id: Diska Blu-ray

en: Bold
id: Tebal

en: Brasero Disc Burner
id: Brasero Pembakar Diska

en: Brasero Homepage
id: Laman Web Brasero

en: Brasero Plugins
id: Pengaya Brasero

en: Brasero can create, copy and burn Data and Audio CD/DVDs. It fully supports CD-TEXT, multisession and joliet extensions. You can simply drag and drop files from other local applications or from remote shared drives to easily burn them to a disc.
id: Brasero dapat membuat, menyalin, dan membakar CD/DVD Data dan Audio. Ini mendukung ekstensi joliet, multi sesi, dan CD-TEXT sepenuhnya. Anda bisa sekedar menyeret dan menjatuhkan berkas dari aplikasi lokal lain atau dari kandar bersama jarak jauh untuk membakar mereka ke cakram dengan mudah.

en: Brasero is a application to burn CD/DVD for the GNOME Desktop. It is designed to be as simple as possible and has some unique features to enable users to create their discs easily and quickly.
id: Brasero adalah aplikasi untuk membakar CD/DVD bagi Desktop GNOME. Ini dirancang agar sesederhana mungkin dan memiliki beberapa fitur unik yang memungkinkan pengguna membuat cakram mereka dengan mudah dan cepat.

en: Brasero is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
id: Brasero didistribusikan dengan harapan dapat berguna, tetapi TANPA ADANYA JAMINAN; termasuk tanpa jaminan DAYA JUAL atau KELAIKAN UNTUK TUJUAN TERTENTU. Lihat GNU General Public License untuk rincian lebih lanjut.

en: Brasero is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
id: Brasero adalah perangkat lunak bebas; Anda dapat mendistribusikan ulang dan/atau mengubahnya di bawah ketentuan GNU General Public License sebagaimana dipublikasikan oleh Free Software Foundation; Lisensi versi 2, atau (sesuai pilihan Anda) menggunakan versi selanjutnya.

en: Brasero notification
id: Notifikasi Brasero

en: Brasero optical media library
id: Pustaka media optik Brasero

en: Brasero project file
id: Berkas proyek Brasero

en: Brasero utilities library
id: Pustaka utilitas Brasero

en: Brasero will simulate the burning and, if it is successful, go on with actual burning after 10 seconds
id: Brasero akan mensimulasikan pemkaran dan jika sudah berhasil, lanjutkan dengan pembakaran yang sebenarnya setelah 10 detik

en: Brasero — %s (Audio Disc)
id: Brasero — %s (Diska Audio)

en: Brasero — %s (Data Disc)
id: Brasero — %s (Diska Data)

en: Brasero — %s (Video Disc)
id: Brasero — %s (Diska Video)

en: Brasero — Disc Copy
id: Brasero — Salinan Diska

en: Brasero — New Audio Disc Project
id: Brasero — Proyek Baru Diska Audio

en: Brasero — New Data Disc Project
id: Brasero — Proyek Baru Diska Data

en: Brasero — New Image File
id: Brasero — Berkas Salinan Baru

en: Brasero — New Video Disc Project
id: Brasero — Proyek Baru Diska Video

en: Broken symbolic link
id: Link simbolik rusak

en: Browse the file system
id: Menelusuri sistem berkas

en: Burn _Contents…
id: Bakar _Isi...

en: Burn _Now
id: Bakar Sekara_ng

en: Burn _Several Copies
id: Bakar Beberapa _Salinan

en: Burn _image
id: Bakar sal_inan

en: Burn an Image File
id: Bakar Berkas Image

en: Burn an existing CD/DVD image to disc
id: Membakar salinan CD/DVD

en: Burn as _Data
id: Bakar sebagai _Data

en: Burn as _File
id: Bakar sebagai _Berkas

en: Burn as _Image
id: Bakar sebagai _Image

en: Burn beyond the disc's reported capacity
id: Membakar melebihi kapasitas diska

en: Burn the contents of the burn:// URI
id: Membakar isi URI burn://

en: Burn the disc
id: Membakar diska

en: Burn the image directly _without saving it to disc
id: Bakar image langsung tanpa menyimpannya ke diska

en: Burn the selection of files across several media
id: Bakar berkas yang telah dipilih ke beberapa media

en: Burn the specified project and remove it.
    This option is mainly useful for integration with other applications.
id: Bakar proyek tertentu dan menghapusnya.
    Pilihan ini terutama bermanfaat untuk integrasi dengan aplikasi lain.

en: Burning (S)VCD
id: Membakar (S)VCD

en: Burning CD
id: Membakar CD

en: Burning CD/DVD
id: Membakar CD/DVD

en: Burning DVD
id: Membakar DVD

en: Burning Disc
id: Membakar Diska

en: Burning audio CD
id: Membakar CD audio

en: Burning data CD
id: Membakar CD data

en: Burning data DVD
id: Membakar DVD data

en: Burning data disc
id: Membakar diska data

en: Burning flags to be used
id: Flag pembakaran yang akan dipakai

en: Burning image to CD
id: Membakar berkas salinan pada CD

en: Burning image to DVD
id: Membakar berkas salinan pada DVD

en: Burning image to disc
id: Membakar berkas salinan pada diska

en: Burning speed
id: Kecepatan membakar

en: Burning video DVD
id: Membakar DVD video

en: Burning video disc
id: Membakar diska video

en: Burns and blanks DVDs and BDs
id: Bakar dan kosongkan DVD dan BDS

en: Burns, blanks and formats CDs and DVDs
id: Bakar, kosongkan dan format CD dan DVD

en: Burns, blanks and formats CDs, DVDs and BDs
id: Bakar, kosongkan dan format CD, DVD dan BDS

en: CD successfully copied
id: CD berhasil disalin

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players and CD-Text won't be written.
id: CD-RW disc audio tidak dapat dimainkan dengan benar di CD player yang lebih tua dan CD-Teks tidak akan ditulis.

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players.
id: CD-RW disc audio tidak dapat bermain dengan benar di CD player yang lebih tua.

en: CD/DVD Creator
id: Pembuat CD/DVD

en: CD/DVD Creator Folder
id: Folder Pembuat CD/DVD

en: C_onfigure
id: K_onfigurasi

en: C_ontinue
id: _Lanjut

en: C_ontinue Burning
id: _Lanjut Membakar

en: Cancel loading current project
id: Membatalkan proyek yang dimuat saat ini

en: Cdrdao image
id: Salinan cdrdao

en: Center
id: Rata tegah

en: Centered
id: Tengah

en: Change _Extension
id: Ubah _Ekstensi

en: Check _Again
id: Periksa L_agi

en: Check data integrity of disc
id: Memeriksa integritas data pada diska

en: Check the data integrity on this CD or DVD
id: Memeriksa integritas data pada CD atau DVD

en: Checking file integrity
id: Memeriksa integritas berkas

en: Checks disc integrity after it is burnt
id: Cek integritas disk setelah dibakar

en: Checks file integrities on a disc
id: Memeriksa integritas file pada disk

en: Choose an image
id: Pilih sebuah gambar

en: Choose plugins for Brasero
id: Pilih pengaya untuk Brasero

en: Cl_ose Without Saving
id: _Tutup Tanpa Menyimpan

en: Clear the slices preview
id: Bersihkan potongan preview

en: Click here to burn all songs as regular tracks
id: Klik di sini untuk membakar semua lagu sebagai trek biasa

en: Click here to burn all suitable songs as DTS tracks
id: Klik di sini untuk membakar semua lagu yang cocok sebagai trek DTS

en: Click here to import its contents
id: Klik di sini untuk mengimpor isinya

en: Click here to select a disc _image
id: Klik di sini untuk memilih _image diska

en: Click to close the side pane
id: Klik untuk menutup panel samping

en: Composer:
id: Komposer:

en: Configure recording options
id: Konfigurasikan opsi perekaman

en: Contains the absolute path of the directory that was last browsed for images to burn
id: Berisi lokasi absolut menuju direktori yang terakhir diramban untuk gambar yang akan dibakar

en: Contains the list of additional plugins Brasero will use to burn discs. If set to NULL, Brasero will load them all.
id: Berisi daftar pengaya tambahan Brasero akan digunakan untuk membakar cakram. Jika diatur ke NULL, Brasero akan memuat mereka semua.

en: Contains the name of the favourite burn engine suite installed. It will be used if possible.
id: Berisi nama mesin pembakar diinstal. Ini akan digunakan jika mungkin.

en: Contains the path to the directory where brasero should store temporary files. If that value is empty, the default directory set for glib will be used.
id: Berisi lokasi menuju direktori yang digunakan brasero untuk menyimpan berkas temporer. Apabila kosong, direktori baku pada glib akan dipakai.

en: Continue with the current modified project
id: Lanjutkan dengan proyek yang diubah saat ini

en: Converting toc file
id: Mengkonversi file toc

en: Converting video file to MPEG2
id: Mengonversi berkas video menjadi MPEG2

en: Converts any song file into a format suitable for audio CDs
id: Mengkonversi berkas lagu ke format yang sesuai untuk CD audio

en: Converts any video file into a format suitable for video DVDs
id: Mengkonversi berkas video ke format yang sesuai untuk DVD video

en: Copies CSS encrypted video DVDs to a disc image
id: Salin video DVD terenkripsi CSS ke suatu image disk

en: Copies any disc to a disc image
id: Salinan setiap diska ke image diska

en: Copies, burns and blanks CDs
id: Salinan, bakar dan kosongkan CD

en: Copy #%i has been burned successfully.
id: Salinan #%i telah berhasil dibakar.

en: Copy CD/DVD
id: Salin CD/DVD

en: Copy Disc
id: Salin Diska

en: Copy _Disc…
id: Salin _Diska...

en: Copy a Disc
id: Menyalin Diska

en: Copy a disc
id: Menyalin diska

en: Copy tracks from an audio CD with all associated information
id: Salin trek dari CD audio dengan semua informasi yang terkait

en: Copying CD
id: Menyalin CD

en: Copying DVD
id: Menyalin DVD

en: Copying Disc
id: Menyalin Diska

en: Copying audio track
id: Menyalin trek audio

en: Copying audio track %02d
id: Menyalin trek audio %02d

en: Copying checksum file
id: Menyalin berkas checksum

en: Copying data DVD
id: Menyalin DVD data

en: Copying data track
id: Menyalin trek data

en: Copying disc
id: Menyalin diska

en: Copying file
id: Menyalin berksa

en: Copying files locally
id: Menyalin file lokal

en: Copying video DVD
id: Menyalin DVD video

en: Copyright %s
id: Hak Cipta %s

en: Corrupted Files
id: Berkas Rusak

en: Cover Editor
id: Penyunting Kover

en: Cover to use
id: Kover yang akan dipakai

en: Create 1:1 copy of a CD/DVD
id: Membuat salinan CD/DVD sesuai aslinya

en: Create CDs and DVDs
id: Membuat CD dan DVD

en: Create Co_ver
id: _Buat Sampul

en: Create _DTS Tracks
id: Buat _DTS Tracks

en: Create _Image
id: Buat Sal_inan

en: Create _Regular Tracks
id: Buat Trek _Reguler

en: Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your hard disk or on another CD/DVD
id: Membuat salinan CD audio atau data CD/DVD dengan rasio 1:1 pada hard disk atau pada CD/DVD yang lain

en: Create a CD/DVD containing any type of data that can only be read on a computer
id: Membuat CD/DVD yang berisi berbagai jenis data yang hanya dapat dibaca oleh komputer

en: Create a VCD
id: Membuat DVD

en: Create a Video Project
id: Buat Proyek Video

en: Create a copy of this CD or DVD
id: Membuat salinan CD atau DVD

en: Create a data CD/DVD
id: Membuat data CD/DVD

en: Create a new empty folder
id: Membuat folder baru

en: Create a new project
id: Membuat proyek baru

en: Create a new project:
id: Buat proyek baru:

en: Create a traditional audio CD
id: Membuat CD audio tradisional

en: Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos
id: Membuat CD audio tradisional yang akan dimainkan pada komputer atau perangkat lain

en: Create a video DVD or an SVCD
id: Membuat DVD video atau SVCD

en: Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers
id: Membuat DVD video atau SVCD yang dapat dibaca oleh pembaca TV

en: Create an Audio Project
id: Buat Proyek Audio

en: Create an SVCD
id: Membuat SVCD

en: Create an image file instead of burning
id: Membuat berkas salinan asli (image), ketimbang membakar

en: Create and copy CDs and DVDs
id: Membuat dan menyalin CD/DVD

en: Creates disc images from a file selection
id: Membuat image diska dari seleksi berkas

en: Creates disc images suitable for SVCDs
id: Membuat gambar disc cocok untuk SVCDs

en: Creates disc images suitable for video DVDs
id: Membuat image disc yang cocok untuk DVD video

en: Creating Image
id: Membuat Salinan

en: Creating checksum
id: Membuat checksum

en: Creating checksum for image files
id: Membuat checksum untuk berkas salinan asli (image)

en: Creating file layout
id: Membuat tata letak berkas

en: Creating image
id: Membuat salinan

en: Creating image checksum
id: Membuat checksum image

en: Cue image
id: Salinan cue

en: DEVICE PATH
id: LOKASI PERANGKAT

en: DVD successfully copied
id: DVD berhasil disalin

en: DVD+R dual layer
id: DVD+R lapis ganda

en: DVD+RW dual layer
id: DVD+RW lapis ganda

en: DVD-R dual layer
id: DVD-R lapis ganda

en: D_ata project
id: Proyek d_ata

en: Data %s in %s
id: %s data di %s

en: Data CD successfully burned
id: CD data berhasil dibakar

en: Data DVD successfully burned
id: DVD data berhasil dibakar

en: Data could not be read (%s)
id: Data tidak dapat dibaca (%s)

en: Data could not be written (%s)
id: Data tidak dapat ditulis (%s)

en: Data disc (%s)
id: Diska data (%s)

en: Delete every occurrence of
id: Hapus setiap kejadian

en: Delete text
id: Hapus teks

en: Description
id: Deskripsi

en: Design and print covers for CDs
id: Mendesain dan mencetak kover CD

en: Directories cannot be added to video or audio discs
id: Direktori tidak dapat ditambahkan ke diska video atau audio

en: Directory could not be created (%s)
id: Direktori tidak dapat dibuat (%s)

en: Directory to use for temporary files
id: Direktori untuk berkas temporer

en: Disc Blanking
id: Pengosongan Diska

en: Disc Burner
id: Pembakar Diska

en: Disc Burner and Copier
id: Pembakar dan Penyalin Diska

en: Disc Burning Setup
id: Penyiapan Pembakaran Disk

en: Disc Checking
id: Memeriksa Diska

en: Disc Name:
id: Nama Diska:

en: Disc _copy
id: _Salin diska

en: Disc file
id: Berkas diska

en: Disc image type:
id: Jenis salinan diska:

en: Discard the current modified project
id: Buang proyek yang diubah saat ini

en: Discard the current modified project ?
id: Buang proyek yang diubah saat ini?

en: Display debug statements on stdout for Brasero burn library
id: Tampilkan laporan debug pada stdout untuk Brasero burn library

en: Display debug statements on stdout for Brasero media library
id: Tampilan laporan debug pada stdout untuk pustaka media Brasero

en: Display debug statements on stdout for Brasero utilities library
id: Tampilkan laporan debug pada stdout untuk pustaka utilitas Brasero

en: Display help
id: Menampilkan bantuan

en: Display options for Brasero media library
id: Tampilkan pilihan untuk pustaka media Brasero

en: Display options for Brasero-burn library
id: Tampilan pilihan untuk Brasero-burn library

en: Display options for Brasero-utils library
id: Tampilan pilihan untuk pustaka Brasero-utils

en: Display playlists and their contents
id: Tampilan playlist dan isinya

en: Display the projects recently opened
id: Menampilkan proyek yang baru-baru ini dibuka

en: Display video, audio and image preview
id: Tampilan video, audio dan gambar preview

en: Do you really want to add "%s" to the selection and use the third version of the ISO9660 standard to support it?
id: Apakah Anda benar-benar ingin menambahkan "%s" untuk seleksi dan menggunakan versi ketiga dari standar ISO9660 untuk mendukung itu?

en: Do you really want to add "%s" to the selection?
id: Apakah Anda benar-benar ingin menambahkan "%s" untuk pemilihan?

en: Do you really want to blank the current disc?
id: Apakah Anda benar-benar ingin mengosongkan diska saat ini?

en: Do you really want to carry on with automatic splitting?
id: Apakah Anda benar-benar ingin melanjutkan dengan pemisahan otomatis?

en: Do you really want to choose this location?
id: Apakah Anda benar-benar ingin memilih lokasi ini?

en: Do you really want to create a new project and discard the current one?
id: Apakah Anda benar-benar ingin membuat proyek baru dan membuang yang sekarang?

en: Do you really want to empty the current project?
id: Apakah Anda benar-benar ingin mengosongkan proyek ini?

en: Do you really want to empty the slices preview?
id: Apakah Anda benar-benar ingin mengosongkan pratinjau iris?

en: Do you really want to keep the current extension for the disc image name?
id: Apakah Anda benar-benar ingin menyimpan ekstensi saat ini untuk nama image diska?

en: Do you really want to quit?
id: Apakah Anda benar-benar ingin berhenti?

en: Do you really want to split the track?
id: Apakah Anda benar-benar ingin membagi jalur?

en: Do you want to add "%s", which is a video file?
id: Apakah Anda ingin menambahkan "%s", yang merupakan berkas video?

en: Do you want to continue anyway?
id: Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Do you want to continue with full Windows compatibility disabled?
id: Apakah Anda ingin melanjutkan tanpa kompatibilitas untuk Windows?

en: Do you want to create a disc from the contents of the image or with the image file inside?
id: Apakah Anda ingin membuat diska dari isi image atau berkas salinan asli (image)?

en: Do you want to create an audio CD with DTS tracks?
id: Apakah Anda ingin membuat CD audio dengan DTS lagu?

en: Do you want to discard the file selection or add it to the new project?
id: Apakah Anda ingin membatalkan pilihan berkas atau menambahkannya ke proyek baru?

en: Do you want to import the session from "%s"?
id: Apa Anda ingin mengimpor acara dari "%s"?

en: Do you want to replace "%s"?
id: Apakah Anda ingin mengganti "%s"?

en: Do you want to replace the disc and continue?
id: Apakah Anda ingin mengganti diska dan melanjutkan?

en: Do you want to search for audio files inside the directory?
id: Apakah Anda ingin mencari berkas audio di dalam direktori?

en: Do you want to search for video files inside the directory?
id: Apakah Anda ingin mencari berkas video di dalam direktori?

en: Do you want to specify another location for this session or retry with the current location?
id: Apakah Anda ingin menentukan lokasi lain untuk sesi ini atau coba lagi dengan lokasi saat ini?

en: Don't connect to an already-running instance
id: Jangan terhubung pada sesi yang sudah berjalan

en: Downloading MD5 file
id: Mengunduh berkas MD5

en: Drag or copy files below to write them to disc
id: Seret atau salin berkas di bawah ini untuk menuliskannya pada diska

en: E_ject
id: _Keluarkan

en: E_mpty Project
id: _Kosongkan Proyek

en: Edit the track information (start, end, author, etc.)
id: Edit informasi trek (awal, akhir, penulis, dll)

en: Edit the video information (start, end, author, etc.)
id: Edit informasi video (awal, akhir, penulis, dll)

en: Eject Disc
id: Mengeluaran Diska

en: Eject a disc
id: Mengeluarkan diska

en: Ejecting medium
id: Mengeluarkan media

en: Empty
id: Kosong

en: Emptying a project will remove all files already added. All the work will be lost. Note that files will not be deleted from their own location, just no longer listed here.
id: Mengosongkan sebuah proyek akan menghapus semua berkas yang telah ditambahkan. Semua pekerjaan akan hilang. Perhatikan bahwa berkas tidak akan dihapus dari lokasi mereka sendiri, hanya tidak lagi tercantum di sini.

en: Enable file preview
id: Aktifkan pratinjau berkas

en: Enable the "--driver generic-mmc-raw" flag (see cdrdao manual)
id: Aktifkan flag "--driver generic-mmc-raw" (lihat manual cdrdao)

en: Enable the "-immed" flag (see cdrecord manual)
id: Aktifkan flag "-immed" (lihat manual cdrecord)

en: Enable the "-immed" flag (see wodim manual)
id: Aktifkan flag "-immed" (lihat manual wodim)

en: Enable the "-immed" flag with cdrecord
id: Aktifkan tanda "-immed" dengan cdrecord

en: Enabled
id: Diaktifkan

en: End
id: Akhir

en: Error parsing playlist "%s".
id: Kesalahan parsing playlist "%s".

en: Error while blanking.
id: Galat ketika dikosongkan.

en: Error while burning.
id: Galat ketika membakar.

en: Error while getting duration
id: Galat ketika memperoleh durasi

en: Error while loading the project
id: Galat sewaktu memuat proyek

en: Error while loading the project.
id: Galat sewaktu memuat proyek.

en: Error while padding file (%s)
id: Error ketika padding file (%s)

en: Error while reading video DVD (%s)
id: Galat ketika membaca DVD video (%s)

en: Error while retrieving a key used for encryption. You may solve such a problem with one of the following methods: in a terminal either set the proper DVD region code for your CD/DVD player with the "regionset %s" command or run the "DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session" command
id: Galat ketika mengambil kunci untuk penyandian. Anda dapat memecahkan masalah itu dengan salah satu metoda berikut: dalam suatu terminal tata kode wilayag DVD bagi pemutar CD/DVD Anda dengan perintah "regionset %s" atau jalankan perintah  "DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session"

en: Estimated drive speed:
id: Perkiraan kecepatan kandar:

en: Estimated project size: %s
id: Perkiraan ukuran proyek: %s

en: Estimated remaining time: %02i:%02i:%02i
id: Perkiraan sisa waktu: %02i:%02i:%02i

en: Estimated size: %s
id: Estimasi ukuran: %s

en: FRONT COVER
id: SAMPUL DEPAN

en: Favourite burn engine
id: Mesin pembakar favorit

en: File
id: Berkas

en: File "%s" could not be opened
id: Berkas "%s" tidak dapat dibuka

en: File "%s" could not be opened (%s)
id: Berkas "%s" tidak dapat dibuka (%s)

en: File Checksum
id: Checksum Berkas

en: File Downloader
id: Pengunduh Berkas

en: File Renaming
id: Mengganti Nama Berkas

en: Files
id: Berkas

en: Filter Options
id: Opsi Penyaring

en: Filter _broken symbolic links
id: Filter simbolik link yang _rusak

en: Filter _hidden files
id: Filter file yang _tersembunyi

en: Filtering options
id: Opsi penyaringan

en: Finalizing
id: Menyelesaikan

en: Font family and size
id: Keluarga fonta dan ukuran

en: Force Brasero to display the project selection page
id: Memaksa brasero untuk menampilkan halaman seleksi proyek

en: Format used mostly in Europe
id: Format yang digunakan terutama di Eropa

en: Format used mostly on the North American continent
id: Format yang digunakan terutama di Amerika Utara

en: Formatting disc
id: Memformat diska

en: Frames (1 second = 75 frames)
id: Frame (1 detik = 75 frame)

en: Generates .cue files from audio
id: Menghasilkan berkas .cue dari audio

en: Getting size
id: Mendapatkan ukuran

en: Gives the length of the pause that should follow the track
id: Memberikan panjang jeda yang harus mengikuti trek

en: Hashing algorithm to be used:
id: Algoritma hash yang akan digunakan:

en: Hidden file
id: Berkas tersembunyi

en: Hide the _filtered file list (%d file) | Hide the _filtered file list (%d files)
id[0]: Sembunyikan daftar _filter berkas (%d berkas)
id[1]: Sembunyikan daftar _filter berkas (%d berkas)

en: Horizontal gradient
id: Gradien horisontal

en: Hours
id: Jam

en: ISO9660 image
id: Salinan ISO9660

en: I_mport
id: I_mpor

en: I_mport %s
id: I_mpor %s

en: I_mport Session
id: I_mpor Sesi

en: I_nsert a Pause
id: Sisipka_n Jeda

en: If you choose to create a new empty project, all changes will be lost.
id: Jika Anda memilih untuk membuat sebuah proyek kosong baru, semua perubahan akan hilang.

en: If you choose to create a new empty project, the file selection will be discarded.
id: Jika Anda memilih untuk membuat sebuah proyek kosong baru, pemilihan berkas akan dibuang.

en: If you choose to keep it, programs may not be able to recognize the file type properly.
id: Jika Anda memilih untuk menyimpannya, program tidak dapat mengenali jenis berkas yang benar.

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
id: Jika Anda tidak menyimpan, perubahan akan hilang secara permanen.

en: If you don't, they will be invisible (though still readable).
id: Jika tidak, mereka akan terlihat (meskipun masih dibaca).

en: If you import them you will be able to see and use them once the current selection of files is burned.
id: Jika Anda mengimpornya, Anda akan dapat melihat dan menggunakannya sekali  dari pilihan berkas yang dibakar.

en: If you split the track, the size of the new track will be shorter than 6 seconds and will be padded.
id: Jika Anda memisahkan trek, ukuran trek baru akan lebih pendek dari 6 detik dan akan padded.

en: Image Burning Setup
id: Penyiapan Pembakaran Image

en: Image Checksum
id: Checksum Image

en: Image File
id: Berkas Salinan

en: Image of CD successfully created
id: Image dari CD berhasil diciptakan

en: Image of DVD successfully created
id: Image dari DVD berhasil diciptakan

en: Image path:
id: Lokasi gambar:

en: Image style:
id: Gaya gambar:

en: Image successfully burned to CD
id: Image berhasil dibakar ke CD

en: Image successfully burned to DVD
id: Image berhasil dibakar ke DVD

en: Image successfully created
id: Image berhasil dibuat

en: Image type:
id: Jenis salinan:

en: Images
id: Gambar

en: Import %s
id: Impor %s

en: Impossible to link plugin pads
id: Mustahil untuk menghubungkan pengaya pads

en: Impossible to retrieve local file path
id: Tak mungkin untuk mengambil lokasi berkas lokal

en: Impossible to retrieve speeds
id: Tak mungkin untuk mendapatkan kecepatan

en: Impossible to split more than one song at a time
id: Mustahil untuk memecah lebih dari satu lagu pada suatu waktu

en: Incompatible command line options used.
id: Opsi baris perintah yang digunakan tidak kompatibel.

en: Insert
id: Masukkan

en: Insert number sequence at beginning
id: Masukkan nomor urut di awal

en: Insert text
id: Sisipkan teks

en: Interrupting the process may make disc unusable.
id: Menginterupsi proses dapat membuat diska tidak dapat digunakan.

en: Invalid address
id: Alamat tidak sah

en: Invalid command
id: Perintah tidak sah

en: Invalid field in command
id: Field tidak valid dalam perintah

en: Invalid parameter in command
id: Parameter tidak valid dalam perintah

en: Invalid track mode
id: Mode trek tidak valid

en: It does not appear to be a valid ISO image
id: Ini tidak muncul untuk menjadi citra ISO yang sah

en: It does not exist at the specified location
id: Memang tidak ada di lokasi yang ditentukan

en: It does not seem to be a valid Brasero project
id: Ini tampaknya bukan proyek Brasero yang valid

en: It doesn't appear to be a valid disc image or a valid cue file.
id: Ini tidak muncul sebagai image diska atau cue berkas yang valid.

en: It is a recursive symlink
id: Ini adalah sebuah symlink rekursif

en: Italic
id: Miring

en: Key not established
id: Kunci tidak didirikan

en: Last _Unsaved Project
id: Proyek Tak Tersimpan _Terakhir

en: Last session import failed
id: Impor sesi terakhir gagal

en: Leave the disc _open to add other files later
id: Biarkan diska terbuka untuk menambahkan berkas lainnya kemudian

en: Length
id: Panjang

en: Let you choose your new project
id: Memilih proyek baru

en: Load the last project that was not burned and not saved
id: Muat proyek terakhir yang tidak dibakar dan tidak disimpan

en: Location for Image File
id: Lokasi Berkas Salinan

en: Location for Temporary Files
id: Lokasi Berkas Temporer

en: Location for _Temporary Files
id: Lokasi Berkas _Temporer

en: M_ethod:
id: M_etode:

en: Make _More Copies
id: Buat Beberapa _Salinan

en: Make _Several Copies
id: Buat Beberapa _Salinan

en: Make sure another application is not using it
id: Pastikan aplikasi lain sedang tidak menggunakannya

en: Make sure the appropriate codec is installed
id: Pastikan codec yang sesuai dipasang

en: Maximum speed
id: Kecepatan maksimal

en: Medium Icon
id: Ikon sedang

en: Mer_ge
id: _Gabung

en: Merge a selected slice with the next selected one
id: Menggabung slice yang dipilih dengan pilihan berikutnya

en: Merging data is impossible with this disc
id: Menggabungkan data dengan diska ini tidak mungkin

en: Method to be used to split the track
id: Metode yang akan digunakan untuk memecah trek

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %%) (see cdrecord manual):
id: Minimum buffer kandar mengisi rasio (dalam %%) (lihat manual cdrecord):

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %) (see wodim manual):
id: Minimum buffer kandar mengisi rasio (dalam %) (lihat manual wodim):

en: Minutes
id: Menit

en: Movies
id: Film

en: Native _format
id: _Format natif

en: Ne_ver Add Such File
id: _Jangan Tambah File tersebut

en: New _Audio Project
id: Proyek Baru _Audio

en: New _Data Project
id: Proyek Baru _Data

en: New _Folder
id: _Folder Baru

en: New _Video Project
id: Proyek Baru _Video

en: New disc in the burner holding the source disc
id: Diska baru dalam pembakar memuat diska sumber

en: New folder
id: Folder baru

en: New folder %i
id: Folder baru %i

en: No MD5 file was given.
id: Tak ada berkas MD5 diberikan.

en: No burner specified
id: Pembakar tidak ditentukan

en: No checksum file could be found on the disc
id: Tak ada berkas checksum dapat ditemukan di CD

en: No disc available
id: Diska tidak tersedia

en: No file
id: Tak ada berkas

en: No file can be added (%i selected file) | No file can be added (%i selected files)
id[0]: Tidak ada berkas yang dapat ditambahkan (%i berkas dipilih)
id[1]: Tidak ada berkas yang dapat ditambahkan (%i berkas dipilih)

en: No file filtered
id: Tak ada file disaring

en: No file is supported (%i selected file) | No file is supported (%i selected files)
id[0]: Tidak ada berkas yang didukung (%i berkas dipilih)
id[1]: Tidak ada berkas yang didukung (%i berkas dipilih)

en: No file selected
id: Tak ada berkas yang dipilih

en: No format for the temporary image could be found
id: Tak ada format untuk image sementara yang dapat ditemukan

en: No parent could be found in the tree for the path "%s"
id: Tak ada induk yang dapat ditemukan dalam tree untuk lokasi "%s"

en: No path was specified for the image output
id: Tak ada lokasi yang dinyatakan untuk keluaran image

en: No preview
id: Tak ada pratinjau

en: No recently used project
id: Tak ada proyek yang baru-baru ini digunakan

en: No silence could be detected
id: Tak ada yang bisa dideteksi

en: No source drive specified
id: Tak ada kandar sumber yang ditentukan

en: No track information (artist, title, ...) will be written to the disc.
id: Tak ada informasi trek (artis, judul, ...) akan ditulis ke diska.

en: Normalization
id: Normalisasi

en: Normalizing tracks
id: Normalisasi trek

en: Not enough space available on the disc
id: Tak cukup ruang tersedia pada diska

en: Not enough space available on the disc (%s available for %s)
id: Tak cukup ruang tersedia pada diska (%s tersedia untuk %s)

en: Not enough space available on the disc in "%s".
id: Tak cukup ruang tersedia pada diska dalam "%s".

en: Number files according to a pattern
id: Nomor berkas sesuai dengan pola

en: Number of Songs
id: Jumlah Lagu

en: Ongoing blanking process
id: Sedang berlangsung proses pengosongan

en: Ongoing burning process
id: Proses pembakaran sedang berlangsung

en: Ongoing checksumming operation
id: Operasi perhitungan checksum sedang berlangsung

en: Ongoing copying process
id: Sedang berlangsung proses penyalinan

en: Only _Append
id: Hanya T_ambahkan

en: Only one option can be given at a time
id: Hanya satu pilihan yang dapat diberikan pada satu waktu

en: Only one track at a time can be checked
id: Hanya satu trek pada suatu waktu dapat diperiksa

en: Open Project
id: Buka Proyek

en: Open a New Window
id: Buka Jendela Baru

en: Open a data project adding the URIs given on the command line
id: Buka data proyek menambahkan URI yang diberikan pada baris perintah

en: Open a project
id: Membuka proyek

en: Open a video project adding the URIs given on the command line
id: Buka proyek video menambahkan URI yang diberikan pada baris perintah

en: Open an MD5 file
id: Buka file MD5

en: Open an audio project adding the URIs given on the command line
id: Buka proyek audio menambahkan URI yang diberikan pada baris perintah

en: Open the blank disc dialog
id: Membuka dialog diska kosong

en: Open the check disc dialog
id: Membuka dialog pemeriksaan diska

en: Open the selected files
id: Membuka berkas yang dipilih

en: Open the selected video
id: Buka video yang dipilih

en: Open the specified playlist as an audio project
id: Buka playlist ditetapkan sebagai proyek audio

en: Open the specified project
id: Membuka proyek yang ditentukan

en: Options
id: Opsi

en: Options for plugin %s
id: Pilihan untuk pengaya %s

en: Outrange address
id: Alamat diluar jangkauan

en: PATH
id: LOKASI

en: PATH TO COVER
id: LOKASI KE SAMPUL

en: PATH TO DEVICE
id: LOKASI KE PERANGKAT

en: PATH TO IMAGE
id: LOKASI KE IMAGE

en: PROJECT
id: PROYEK

en: P_lugins
id: _Pengaya

en: P_review
id: P_ratinjau

en: Paste files
id: Paste file

en: Pause
id: Jeda

en: Pause length:
id: Lama jeda:

en: Pick a Color
id: Pilih Warna

en: Playlists
id: Playlist

en: Playlists cannot be added to video or audio discs
id: Playlist tidak dapat ditambahkan ke diska video atau audio

en: Please add files to the project.
id: Harap menambahkan file ke proyek.

en: Please add files.
id: Harap tambahkan berkas.

en: Please add songs to the project.
id: Harap menambahkan lagu ke proyek.

en: Please add songs.
id: Harap tambahkan lagu.

en: Please add videos.
id: Harap menambahkan video.

en: Please choose another CD or DVD or insert a new one.
id: Harap pilih CD atau DVD lain atau masukkan yang baru.

en: Please eject the disc and reload it.
id: Harap keluarkan dan muat ulang diska.

en: Please eject the disc from "%s" manually.
id: Harap mengeluarkan diska dari "%s" secara manual.

en: Please insert a disc holding data.
id: Harap memasukkan suatu diska yang memuat data.

en: Please insert a disc that is not copy protected.
id: Silakan memasukkan diska yang tidak copy protected.

en: Please insert a rewritable disc holding data.
id: Harap masukkan diska rewritable yang memuat data.

en: Please insert a writable CD or DVD if you don't want to write to an image file.
id: Masukkanlah CD/DVD yang bisa ditulis jika Anda tidak ingin membuat berkas salinan asli (image).

en: Please insert a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
id: Harap masukkan CD atau DVD writable dengan setidaknya% i MiB ruang kosong.

en: Please insert a writable CD or DVD.
id: Harap masukkan CD atau DVD writable.

en: Please insert a writable CD with at least %i MiB of free space.
id: Harap masukkan CD writeable dengan setidaknya %i MiB ruang kosong.

en: Please insert a writable CD.
id: Masukkanlah CD yang bisa ditulisi.

en: Please insert a writable DVD with at least %i MiB of free space.
id: Harap masukkan DVD writable dengan setidaknya %i MiB ruang kosong.

en: Please insert a writable DVD.
id: Harap masukkan DVD writable.

en: Please install the following manually and try again:
id: Silakan instal berikut secara manual dan coba lagi:

en: Please install the following required applications and libraries manually and try again:
id: Silakan instal aplikasi dan library yang diperlukan berikut secara manual dan coba lagi:

en: Please only add files with video content
id: Harap hanya menambah berkas dengan konten video

en: Please re-insert the disc in the CD/DVD burner.
id: Masukkanlah kembali diska pada pembakar CD/DVD.

en: Please replace the disc with a disc holding data.
id: Harap mengganti diska dengan suatu diska yang memuat data.

en: Please replace the disc with a rewritable disc holding data.
id: Harap mengganti diska rewritable yang memuat data.

en: Please replace the disc with a supported CD or DVD.
id: Harap mengganti disc dengan didukung CD atau DVD.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
id: Harap mengganti diska dengan CD atau DVD writable dengan setidaknya %i MiB ruang kosong.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD.
id: Harap mengganti diska dengan CD atau DVD writable.

en: Please replace the disc with a writable CD with at least %i MiB of free space.
id: Harap mengganti diska dengan CD writeable dengan setidaknya %i MiB ruang kosong.

en: Please replace the disc with a writable CD.
id: Harap mengganti diska dengan CD writeable.

en: Please replace the disc with a writable DVD with at least %i MiB of free space.
id: Harap mengganti diska dengan DVD writable dengan setidaknya %i MiB ruang kosong.

en: Please replace the disc with a writable DVD.
id: Harap mengganti diska dengan DVD writable.

en: Please select a disc image.
id: Silakan pilih berkas salinan diska.

en: Please set it manually
id: Silakan set secara manual

en: Please type "%s --help" to see all available options
id: Silakan ketik "%s --help" untuk melihat semua pilihan yang tersedia

en: Please wait until the estimation of the size is completed.
id: Harap menunggu sampai estimasi ukuran selesai.

en: Please wait while the project is loading.
id: Harap tunggu sementara proyek ini dimuat.

en: Plugin
id: Pengaya

en: Preparing to copy audio disc
id: Bersiap untuk menyalin diska audio

en: Preparing to write
id: Bersiap untuk menulis

en: Print
id: Cetak

en: Process "%s" ended with an error code (%i)
id: Proses "%s" berakhir dengan kode kesalahan (%i)

en: Progress
id: Kemajuan

en: Properties of %s
id: Properti %s

en: Quit Brasero
id: Keluar dari Brasero

en: R_ename…
id: _Ubah Nama...

en: Re_move All
id: _Hapus Semua

en: Re_place symbolic links
id: _Ganti link simbolik

en: Read options could not be created
id: Opsi baca tidak dapat dibuat

en: Readcd/Readom image
id: Salinan readcd/readom

en: Real disc burning will take place in 10 seconds.
id: Pembakaran diska sebenarnya akan berlangsung dalam waktu 10 detik.

en: Recent projects:
id: Proyek baru-baru Ini:

en: Recording audio tracks on a rewritable disc is not advised.
id: Merekam trek audio pada diska rewritable tidak disarankan.

en: Recursive symbolic link
id: Link simbolik rekursif

en: Remove all files from the project
id: Menghapus semua berkas dari proyek

en: Remove silences
id: Hapus keheningan

en: Remove the selected files from the project
id: Menghapus berkas yang dipilih dari proyek

en: Remove the selected slices
id: Hapus yang irisan yang dipilih

en: Remove the selected videos from the project
id: Hapus video yang dipilih dari proyek

en: Rename the selected file
id: Mengubah nama berkas yang dipilih

en: Rename to
id: Ubah nama ke

en: Renaming mode
id: Mode pengggantian nama

en: Replace symbolic links by their targets
id: Ganti link simbolis oleh target mereka

en: Restore the selected files
id: Mengembalikan berkas yang dipilih

en: Retrieving DVD keys
id: Mengambil kunci DVD

en: Retrieving image format and size
id: Mengambil format gambar dan ukuran

en: Rewritable Blu-ray disc
id: Disk Blu-ray rewritable

en: SIDES
id: SISI

en: SVCD image
id: Berkas salinan SVCD

en: Save Current Project
id: Simpan Proyek Saat ini

en: Save Current Session
id: Simpan Sesi Kini

en: Save _As…
id: Simp_an Sebagai...

en: Save current project
id: Menyimpan proyek ini

en: Save current project to a different location
id: Menyimpan proyek ini pada lokasi yang berbeda

en: Save project as a Brasero audio project
id: Simpan proyek sebagai proyek audio Brasero

en: Save project as a PLS playlist
id: Simpan proyek sebagai playlist PLS

en: Save project as a plain text list
id: Simpan proyek sebagai daftar teks biasa

en: Save project as an M3U playlist
id: Simpan proyek sebagai playlist M3U

en: Save project as an XSPF playlist
id: Simpan proyek sebagai playlist XSPF

en: Save project as an iriver playlist
id: Simpan proyek sebagai iRiver playlist

en: Save the changes of current project before closing?
id: Simpan perubahan proyek ini sebelum ditutup?

en: Scaled
id: Skala

en: Search _Directory
id: Cari _Direktori

en: Searching for available discs
id: Mencari diska

en: Seconds
id: Detik

en: Select Disc Image
id: Pilih Image Disk

en: Select Files
id: Pilih File

en: Select Playlist
id: Pilih Playlist

en: Select a disc
id: Pilih sebuah disk

en: Select a disc image to write
id: Pilih suatu image disk untuk ditulis

en: Select a disc to write to
id: Pilih diska yang akan ditulis

en: Select disc to copy
id: Pilih diska yang akan disalin

en: Select one song only please.
id: Harap pilih salah satu lagu saja.

en: Select the files you want to restore and click on the "Restore" button
id: Pilih berkas yang ingin dikembalikan dan klik pada tombol "Restore"

en: Set Bac_kground Properties
id: Atur properti Latar Bela_kang

en: Set a horizontal layout
id: Mengatur tata letak horizontal

en: Set a vertical layout
id: Mengatur tata letak vertikal

en: Set the directory where to store temporary files
id: Set direktori tempat penyimpanan berkas sementara

en: Set the drive to be used for burning
id: Menyetel perangkat untuk pembakaran

en: Set the options for file filtering
id: Tetapkan pilihan untuk berkas penyaringan

en: Set to 0 for MD5, 1 for SHA1 and 2 for SHA256
id: Gunakan 0 untuk MD5, 1 untuk SHA1, dan 2 untuk SHA256

en: Sets consistent sound levels between tracks
id: Mengatur tingkat suara yang konsisten antara trek

en: Should Nautilus extension output debug statements
id: Haruskah ekstensi Nautilus menampilkan laporan debug

en: Should Nautilus extension output debug statements. The value should be set to true if it should.
id: Haruskah ekstensi Nautilus menampilkan laporan debug. Nilai ini harus ditetapkan ke true jika itu harus.

en: Should brasero filter broken symbolic links
id: Haruskah brasero melakukan filter simbolik link yang rusak

en: Should brasero filter broken symbolic links. Set to true, brasero will filter broken symbolic links.
id: Haruskah brasero melakukan filter symbolic link yang rusak. Diatur ke true, brasero akan menyaring simbolic link yang rusak.

en: Should brasero filter hidden files
id: Haruskah brasero filter berkas tersembunyi

en: Should brasero filter hidden files. Set to true, brasero will filter hidden files.
id: Haruskah brasero filter berkas tersembunyi. Diatur ke true, brasero akan menyaring berkas tersembunyi.

en: Should brasero replace symbolic links by their target files in the project. Set to true, brasero will replace symbolic links.
id: Haruskah brasero mengganti link simbolik oleh berkas target mereka dalam proyek tersebut. Diatur ke true, brasero akan menggantikan link simbolik.

en: Should files be renamed to be fully Windows-compatible?
id: Haruskah berkas diganti nama menjadi sepenuhnya kompatibel Windows?

en: Show a side pane along the project
id: Tampilkan sebuah jendela di panel samping

en: Show the _filtered file list (%d file) | Show the _filtered file list (%d files)
id[0]: Tampilkan daftar _filter berkas (%d berkas)
id[1]: Tampilkan daftar _filter berkas (%d berkas)

en: Simulation of (S)VCD burning
id: Simulasi membakar (S)VCD

en: Simulation of CD copying
id: Simulasi menyalin CD

en: Simulation of audio CD burning
id: Simulasi membakar CD audio

en: Simulation of data CD burning
id: Simulasi membakar CD data

en: Simulation of data DVD burning
id: Simulasi membakar DVD data

en: Simulation of data DVD copying
id: Simulasi menyalin DVD data

en: Simulation of data disc burning
id: Simulasi membakar diska data

en: Simulation of disc copying
id: Simulasi menyalin diska

en: Simulation of image to CD burning
id: Simulasi membakar berkas salinan CD

en: Simulation of image to DVD burning
id: Simulasi membakar berkas salinan DVD

en: Simulation of image to disc burning
id: Simulasi membakar berkas salinan diska

en: Simulation of video DVD burning
id: Simulasi membakar DVD video

en: Simulation of video disc burning
id: Simulasi membakar diska video

en: Size
id: Ukuran

en: Size Estimation
id: Estimasi Ukuran

en: Size mismatch
id: Ukuran tidak cocok

en: Slices Preview
id: Slice Preview

en: Slicing Method
id: Metode Mengiris

en: Solid color
id: Warna Solid

en: Some files don't have a suitable name for a fully Windows-compatible CD.
id: Beberapa berkas tidak punya nama yang cocok untuk kompatiblitas penuh dengan CD Windows.

en: Some files have invalid filenames
id: Beberapa berkas memiliki nama berkas tidak valid

en: Some files may be corrupted on the disc
id: Beberapa berkas mungkin rusak pada diska

en: Some of the selected songs are suitable for creating DTS tracks.
    This type of audio CD track provides a higher quality of sound but can only be played by specific digital players.
    Note: if you agree, normalization will not be applied to these tracks.
id: Beberapa lagu yang dipilih akan cocok untuk membuat track DTS.
    Jenis lagu CD audio memberikan kualitas suara yang lebih tinggi, tetapi hanya dapat dimainkan oleh pemain digital tertentu.
    Catatan: jika Anda setuju, normalisasi tidak akan diterapkan ke trek ini.

en: Song Information
id: Informasi Lagu

en: Song end:
id: Akhir lagu:

en: Song information for track %02i
id: Informasi lagu untuk trek %02i

en: Song start:
id: Awal lagu:

en: Song titles
id: Judul lagu

en: Space
id: Ruang

en: Split
id: Pecah

en: Split Track
id: Pecah Trek

en: Split the selected track
id: Pecah trek yang dipilih

en: Split this track every
id: Pecah ini setiap trek

en: Split this track in
id: Pecah lagu ini

en: Split track for each silence
id: Pecah trek untuk setiap keheningan

en: Split track in a fixed number of parts
id: Pecah trek di beberapa bagian tetap

en: Split track in parts with a fixed length
id: Pecah trek per bagian dengan panjang tetap

en: Split track manually
id: Pecah trek secara manual

en: Start
id: Mulai

en: Start and stop playing
id: Mulai dan berhenti bermain

en: Start burning immediately.
id: Segera mulai membakar.

en: Start to burn the contents of the selection
id: Mulai untuk membakar isi seleksi

en: Starting to record
id: Mulai untuk merekam

en: Substitute text
id: Pengganti teks

en: Success
id: Berhasil

en: Temporary files
id: Berkas temporer

en: Text color
id: Warna teks

en: That way, old files from previous sessions will be usable after burning.
id: Dengan begitu, berkas lama dari sesi sebelumnya akan digunakan setelah pembakaran.

en: The XID of the parent window
id: XID dari jendela induk

en: The children of this directory will have 7 parent directories.
    Brasero can create an image of such a file hierarchy and burn it but the disc may not be readable on all operating systems.
    Note: Such a file hierarchy is known to work on Linux.
id: Anakan direktori ini memiliki 7 indukan direktori.
    Brasero dapat membuat berkas salinan asli (image) hirarki berkas tersebut dan membakarnya pada diska, namun mungkin tidak dapat dibaca oleh sistem operasi lain.
    Catatan: Hirarki berkas diketahui bekerja/didukung pada sistem Linux.

en: The contents of the project changed since it was saved.
id: Isi dari proyek berubah sejak disimpan.

en: The currently inserted disc could not be blanked.
id: Diska yang saat ini dimasukkan tidak dapat dibuat kosong.

en: The data size is too large for the disc and you must remove files from the selection otherwise.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognised and therefore need overburn option.
    NOTE: This option might cause failure.
id: Ukuran data terlalu besar untuk diska dan Anda harus menghapus berkas dari pilihan.
    Anda mungkin ingin menggunakan opsi ini jika Anda menggunakan 90 atau 100 min CD-R(W) yang tidak dapat dikenali dan karenanya memerlukan pilihan overburn pilihan.
    CATATAN: Opsi ini dapat menyebabkan kegagalan.

en: The data size is too large for the disc even with the overburn option.
id: Ukuran data terlalu besar untuk disk bahkan dengan opsi overburn.

en: The device timed out
id: Perangkat timeout

en: The disc could not be ejected though it needs to be removed for the current operation to continue.
id: Diska tidak dapat dikeluarkan meskipun perlu dihapus untuk operasi saat ini untuk melanjutkan.

en: The disc in "%s" cannot be ejected
id: Diska pada "%s" tidak dapat dikeluarkan

en: The disc in "%s" is empty.
id: Diska dalam "%s" kosong.

en: The disc in "%s" is not rewritable.
id: Diska dalam "%s" tidak dapat ditulisi ulang.

en: The disc in "%s" is not supported.
id: Diska dalam "%s" tidak didukung.

en: The disc in "%s" is not writable.
id: Diska dalam "%s" tidak dapat ditulisi.

en: The disc in "%s" needs to be reloaded.
id: Diska pada "%s" perlu dimuat ulang.

en: The disc in the drive holds data.
id: Disk dalam drive menyimpan data.

en: The disc is not supported
id: Diska tidak didukung

en: The disc is ready for use.
id: Diska siap digunakan.

en: The disc mount point could not be retrieved
id: Titik mount disk tidak dapat diambil

en: The disc needs to be reloaded before being recorded
id: Diska perlu dimuat ulang sebelum direkam

en: The disc was successfully blanked.
id: Diska berhasil dikosongkan.

en: The drive address could not be retrieved
id: Alamat drive tidak dapat diambil

en: The drive cannot be locked (%s)
id: Kandar tidak dapat dikunci (%s)

en: The drive cannot burn
id: Kandar tidak dapat membakar

en: The drive has no rewriting capabilities
id: Kandar tidak memiliki kemampuan untuk menulis ulang

en: The drive is busy
id: Kandar sedang sibuk

en: The drive is empty
id: Kandar kosong

en: The drive that holds the source disc will also be the one used to record.
id: Kandar yang memuat diska sumber turut menjadi kandar untuk merekam.

en: The file does not appear to be a playlist
id: Berkas tidak muncul untuk menjadi playlist

en: The file integrity check could not be performed.
id: Pemeriksaan integritas file tidak dapat dilakukan.

en: The file integrity check was performed successfully.
id: Telah berhasil memeriksa integritas berkas.

en: The file is empty
id: Berkas ini kosong

en: The file is not stored locally
id: Berkas tersebut tidak disimpan secara lokal

en: The filesystem on this volume does not support large files (size over 2 GiB).
    This can be a problem when writing DVDs or large images.
id: Sistem berkas pada volume ini tidak mendukung berkas besar (ukuran lebih dari 2 GiB).
    Ini dapat menjadi masalah ketika menulis DVD atau image besar.

en: The filesystem you chose to store the temporary image on cannot hold files with a size over 2 GiB
id: Sistem berkas yang Anda pilih untuk menyimpan image sementara tidak dapat menyimpan berkas dengan ukuran lebih dari 2 GiB

en: The following files appear to be corrupted:
id: Berkas-berkas berikut sepertinya rusak:

en: The format of the disc image could not be identified
id: Format berkas salinan (image) diska tidak dapat ditentukan

en: The image could not be created at the specified location
id: Image tidak dapat dibuat di lokasi yang ditentukan

en: The image could not be loaded.
id: Gambar tidak dapat dimuat.

en: The last browsed folder while looking for images to burn
id: Folder terakhir yang diramban saat mencari gambar untuk dibakar

en: The location you chose to store the image on does not have enough free space for the disc image
id: Lokasi yang Anda pilih untuk menyimpan image tidak memiliki cukup ruang bebas untuk image diska

en: The location you chose to store the temporary image on does not have enough free space for the disc image (%ld MiB needed)
id: Lokasi yang Anda memilih untuk menyimpan gambar sementara pada tidak memiliki cukup ruang bebas untuk gambar diska (% ld MiB diperlukan)

en: The operation cannot be performed.
id: Operasi tidak dapat dilakukan.

en: The priority value for the plugin
id: Nilai prioritas untuk pengaya

en: The project "%s" does not exist
id: Proyek "%s" tidak ada

en: The project could not be opened
id: Proyek tidak dapat dibuka

en: The project is empty
id: Proyek kosong

en: The project is too large for the disc and you must remove files from it.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognized and therefore needs the overburn option.
    Note: This option might cause failure.
id: Proyek ini terlalu besar untuk diska dan Anda harus menghapus berkas dari proyek.
    Anda mungkin ingin menggunakan opsi ini jika Anda menggunakan 90 atau 100 min CD-R (W) yang tidak dapat dikenali sehingga keperluan opsi overburn.
    Catatan: Pilihan ini akan menyebabkan kegagalan.

en: The project is too large for the disc even with the overburn option.
id: Proyek ini terlalu besar untuk diska, bahkan dengan opsi overburn.

en: The session could not be imported.
id: Sesi ini tidak dapat diimpor.

en: The simulation was successful.
id: Simulasi berhasil.

en: The size of the file is over 2 GiB. Files larger than 2 GiB are not supported by the ISO9660 standard in its first and second versions (the most widespread ones).
    It is recommended to use the third version of the ISO9660 standard, which is supported by most operating systems, including Linux and all versions of Windows™.
    However, Mac OS X cannot read images created with version 3 of the ISO9660 standard.
id: Ukuran berkas lebih dari 2 GiB. Berkas dengan ukuran tersebut tidak didukung oleh standar ISO9660 pada versi pertama maupun kedua (yang paling sering dipakai).
    Disarankan untuk memakai versi ketiga dari standar ISO9660, yang telah didukung oleh banyak sistem operasi, termasuk Linux dan semua versi Windows™.
    Namun, Mac OS X tidak dapat membaca berkas salinan asli (image) yang dibuat dengan versi 3 standar ISO9660 tersebut.

en: The size of the volume could not be retrieved
id: Ukuran volume tidak dapat diambil

en: The speed to be used
id: Kecepatan yang dipakai

en: The system is too slow to write the disc at this speed. Try a lower speed
id: Sistem ini terlalu lambat untuk menulis diska dengan kecepatan ini. Coba kecepatan lebih rendah

en: The track is shorter than 6 seconds
id: Trek ini lebih pendek dari 6 detik

en: The track wasn't split.
id: Trek itu tidak terpecah.

en: The track will be padded at its end.
id: Trek ini akan diganjal di ujungnya.

en: The type of checksum used for files
id: Jenis checksum yang dipakai untuk berkas

en: The type of checksum used for images
id: Jenis checksum yang dipakai untuk image

en: The version of "%s" is too old
id: Versi "%s" terlalu tua

en: There are files already burned on this disc. Would you like to import them?
id: Ada berkas telah dibakar di CD ini. Apakah Anda ingin mengimpornya?

en: There are no files to write to disc
id: Tak ada berkas yang akan ditulis pada diska

en: There are no songs to write to disc
id: Tak ada lagu yang akan ditulis pada diska

en: There are no videos to write to disc
id: Tak ada video yang akan ditulis pada diska

en: There are some files left to burn
id: Ada beberapa berkas yang tersisa untuk dibakar

en: There are some more songs left to burn
id: Ada beberapa lagu yang tersisa untuk membakar

en: There are some more videos left to burn
id: Ada beberapa video yang tersisa untuk membakar

en: There is no disc in "%s".
id: Tak ada diska di "%s".

en: There is no inserted disc to copy.
id: Tak ada diska yang dimasukkan untuk disalin.

en: There is no selected disc image.
id: Tak ada image diska yang dipilih.

en: There is no space left on the device
id: Tak ada ruang yang tersisa pada perangkat

en: There is no track to burn
id: Tak ada trek untuk dibakar

en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned
id: Hanya ada satu berkas yang dipilih ("%s"). Ini adalah image dari diska dan isinya dapat dibakar

en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned.
id: Hanya ada satu berkas yang dipilih ("%s"). Ini adalah image dari diska dan isinya dapat dibakar.

en: There seem to be no corrupted files on the disc
id: Tampaknya ada ada berkas rusak pada diska

en: This file is a video and therefore only the audio part can be written to the disc.
id: Berkas ini adalah video dan karena itu hanya bagian audio dapat ditulis ke diska.

en: This information will be written to the disc using CD-Text technology. It can be read and displayed by some audio CD players.
id: Informasi ini akan ditulis ke diska dengan menggunakan teknologi CD-Text. Ini dapat dibaca dan ditampilkan oleh beberapa pemutar CD audio.

en: This is not supported by the current active burning backend.
id: Hal ini tidak didukung oleh backend pembakaran yang saat ini aktif.

en: This value represents the burning flags that were used in such a context the last time.
id: Nilai ini menunjukkan tanda pembakaran yang dipakai dalam konteks waktu terakhir kali.

en: This value represents the speed that was used in such a context the last time.
id: Nilai ini menunjukkan kecepatan yang dipakai seperti dalam konteks waktu terakhir kali.

en: This version of genisoimage is not supported
id: Versi genisoimage ini tidak didukung

en: This version of mkisofs is not supported
id: Versi mkisofs ini tidak didukung

en: This will remove all previous results.
id: Ini akan menghapus semua hasil sebelumnya.

en: Those names should be changed and truncated to 64 characters.
id: Nama-nama itu harus diubah dan dipotong menjadi 64 karakter.

en: Tiled
id: Ubin

en: Title
id: Judul

en: Title:
id: Judul:

en: To add files to this project click the "Add" button or drag files to this area
id: Untuk menambahkan berkas ke dalam proyek ini, klik tombol "Tambah" atau seret berkasnya ke dalam jendela ini

en: To remove files select them then click on the "Remove" button or press "Delete" key
id: Untuk menghapus berkas, pilih berkas yang hendak dihapus kemudian klik tombol "Hapus" atau tekan tombol "Delete"

en: Total time: %02i:%02i:%02i
id: Total waktu: %02i:%02i:%02i

en: Track
id: Trek

en: Track length:
id: Panjang trek:

en: Transcoding "%s"
id: Mentranskode "%s"

en: Transcoding song
id: Mentranskode lagu

en: Type
id: Jenis

en: Type mismatch
id: Jenis tidak cocok

en: URI of an image file to burn (autodetected)
id: URI dari berkas salinan asli untuk dibakar (otodeteksi)

en: Underline
id: Garis bawah

en: Unknown character encoding
id: Encoding karakter tidak dikenal

en: Unknown error
id: Kesalahan tidak dikenal

en: Unknown error.
id: Kesalahan tidak dikenal.

en: Unknown song
id: Lagu tidak dikenal

en: Unnamed CD/DVD Drive
id: Kandar CD/DVD Tanpa Nama

en: Unreadable file
id: Berkas tidak dapat dibaca

en: Use an _MD5 file to check the disc
id: Gunakan _MD5 berkas untuk memeriksa diska

en: Use an external .md5 file that stores the checksum of a disc
id: Gunakan eksternal .md5 berkas yang menyimpan checksum dari sebuah diska

en: Use burn_proof (decrease the risk of failures)
id: Gunakan burn_proof (mengurangi risiko kegagalan)

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord
id: Digunakan bersama dengan flag "-immed" dengan cdrecord

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord.
id: Digunakan bersama dengan flag "-immed" dengan cdrecord.

en: VCD image
id: Berkas salinan VCD

en: VCD type:
id: Jenis VCD:

en: VIDEO_TS directory is missing or invalid
id: VIDEO_TS direktori yang hilang atau tidak valid

en: Vertical gradient
id: Gradien vertikal

en: Video DVD could not be opened
id: DVD video tidak dapat dibuka

en: Video DVD image
id: Berkas salinan DVD video

en: Video DVD successfully burned
id: DVD video berhasil dibakar

en: Video Options
id: Opsi Video

en: Video disc (%s)
id: Diska video (%s)

en: Video format:
id: Format video:

en: Volume could not be created
id: Volume tidak dapat dibuat

en: When several plugins are available for the same task, this value is used to determine which plugin should be given priority. 0 means the plugin's native priority is used. A positive value overrides the plugin's native priority. A negative value disables the plugin.
id: Apabila sejumlah pengaya tersedia untuk tugas yang sama, maka nilai ini menentukan pengaya mana yang akan mendapat prioritas. Nilai positif akan menimpa pengaya dengan prioritas natif. Sementara nilai negatif akan menonaktifkan pengaya tersebut.

en: Whether to display file preview. Set to true to use it.
id: Apakah untuk menampilkan pratinjau berkas. Set ke true untuk menggunakannya.

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao
id: Apakah akan menggunakan flag "--driver generic-mmc-raw" dengan cdrdao

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao. Set to True, brasero will use it; it may be a workaround for some drives/setups.
id: Apakah akan menggunakan flag "--driver generic-mmc-raw" dengan cdrdao. Atur ke true, brasero akan menggunakannya, ini mungkin merupakan solusi untuk beberapa drive/setup.

en: Whether to use the "-immed" flag with cdrecord. Use with caution (set to true) as it's only a workaround for some drives/setups.
id: Apakah akan menggunakan flag "-immed" dengan cdrecord. Gunakan dengan hati-hati (diatur ke true) karena hanya solusi untuk beberapa kandar/setup.

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs
id: Apakah akan menggunakan flag "-use-the-force-luke=dao" dengan growisofs

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs. Set to false, brasero won't use it; it may be a workaround for some drives/setups.
id: Apakah akan menggunakan flag "-use-the-force-luke=dao" dengan growisofs. Set ke false, brasero tidak akan menggunakannya, ini mungkin merupakan solusi untuk beberapa kandar/setup.

en: White list of additional plugins to use
id: Daftar resmi pengaya tambahan yang dapat dipakai

en: Would you like to burn beyond the disc's reported capacity?
id: Apakah Anda ingin membakar melebihi kapasitas diska yang dilaporkan?

en: Would you like to burn the selection of files across several media?
id: Apakah Anda ingin membakar berkas yang telah dipilih ke beberapa media?

en: Writable Blu-ray disc
id: Disk Blu-ray dapat ditulis

en: Write contents to a CD or DVD
id: Menulis data ke CD atau DVD

en: Write disc image to a CD or DVD
id: Menulis salinan diska pada CD atau DVD

en: Write to Disc
id: Tulis ke Diska

en: Writing
id: Menulis

en: Writing CD-Text information
id: Menulis informasi CD-Teks

en: Writing cue sheet
id: Menulis cue sheet

en: Writing leadin
id: Menulis leadin

en: Writing leadout
id: Menulis leadout

en: Writing track %02i
id: Menulis trek %02i

en: Writing track %s
id: Menulis trek %s

en: Wrong command line option.
id: Opsi baris perintah salah.

en: You do not have the required permission to write at this location
id: Anda tidak memiliki izin yang diperlukan untuk menulis di lokasi ini

en: You do not have the required permissions to use this drive
id: Anda tidak memiliki izin yang diperlukan untuk menggunakan kandar ini

en: You may want to free some space on the disc and retry
id: Anda mungkin ingin untuk membebaskan sejumlah ruang pada diska dan coba lagi

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Brasero; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
id: Anda harus menerima salinan Lisensi Publik Umum GNU bersama dengan Brasero, jika tidak, tulis ke Free Software Foundation, Inc, 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

en: Your project has not been saved.
id: Proyek Anda belum disimpan.

en: [URI] [URI] …
id: [URI] [URI] ...

en: _About
id: Tent_ang

en: _Add
id: T_ambah

en: _Add File
id: T_ambah Berkas

en: _Add Files
id: T_ambah Berkas

en: _Blank
id: _Kosongkan

en: _Blank Disc
id: Kosongkan _Diska

en: _Blank Disc…
id: Kosongkan _Diska...

en: _Blank…
id: _Kosongkan...

en: _Burn
id: _Bakar

en: _Burn Image…
id: _Bakar Salinan...

en: _Burn Several Discs
id: _Bakar Beberapa Diska

en: _Burn…
id: _Bakar...

en: _Cancel Burning
id: _Batalkan Membakar

en: _Cancel Loading
id: _Batal dimuat

en: _Change Location
id: _Ubah Lokasi

en: _Check
id: _Periksa

en: _Check Disc…
id: _Periksa Diska...

en: _Check Integrity…
id: _Periksa Integritas...

en: _Color
id: _Warna

en: _Contents
id: _Isi

en: _Continue
id: _Lanjut

en: _Copy
id: _Salin

en: _Copy Disc…
id: _Salin Diska

en: _Cover Editor
id: Penyunting _Kover

en: _Deactivate All
id: _Nonaktifkan Semua

en: _Disable Full Windows Compatibility
id: _Nonaktifkan kompatibilitas penuh dengan Windows

en: _Discard
id: _Buang

en: _Discard Changes
id: _Abaikan Perubahan

en: _Discard File
id: _Buang File

en: _Discard File Selection
id: _Buang Berkas Pemilihan

en: _Discard Project
id: _Abaikan Proyek

en: _Don't split
id: _Jangan split

en: _Edit
id: _Sunting

en: _Edit Information…
id: _Edit Informasi...

en: _Eject
id: K_eluarkan

en: _Empty Project
id: Proy_ek Kosong

en: _Fast blanking
id: Pengosongan _cepat

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _Hide changes
id: Sembunyikan peruba_han

en: _Horizontal Layout
id: Tata Letak _Horisontal

en: _Image
id: _Gambar

en: _Import
id: _Impor

en: _Keep
id: _Pertahankan

en: _Keep Current Extension
id: Pertahankan Ekstensi _Kini

en: _Keep Current Location
id: Pertahan_kan Lokasi Saat Ini

en: _Keep File Selection
id: Pertahan_kan Seleksi Berkas

en: _List of slices that are to be created:
id: _Daftar irisan yang akan dibuat:

en: _New
id: _Baru

en: _New Project
id: Proyek _Baru

en: _Open
id: _Buka

en: _Open…
id: _Buka...

en: _Options…
id: _Opsi...

en: _Project
id: _Proyek

en: _Recent Projects
id: P_royek Baru-baru Ini

en: _Remove
id: _Hapus

en: _Remove Files
id: _Hapus Berkas

en: _Rename
id: _Ubah Nama

en: _Rename for Full Windows Compatibility
id: _Ubah nama untuk kompatibilitas penuh dengan Windows

en: _Replace
id: _Ganti

en: _Replace Disc
id: _Ganti Diska

en: _Save
id: _Simpan

en: _Save Log
id: _Simpan Log

en: _Search Directory
id: _Cari Direktori

en: _Show Side Panel
id: _Tampilkan Panel Samping

en: _Show changes
id: _Tampilkan perubahan

en: _Simulate before burning
id: _Simulasi sebelum membakar

en: _Slice
id: _Iris

en: _Split
id: _Pecah

en: _Split Track…
id: _Pecah Trek...

en: _Text Color
id: Warna _Teks

en: _Tools
id: _Perkakas

en: _Vertical Layout
id: Tata Letak _Vertikal

en: _Video project
id: Proyek _video

en: _View
id: _Tampilan

en: _Write to Disc…
id: _Tulis ke Diska...

en: at the beginning
id: di awal

en: at the end
id: di akhir

en: by %s
id: oleh %s

[ctx: disc]
en: Image files
id: Berkas salinan

[ctx: disc]
en: Please select another image.
id: Silakan pilih berkas salinan diska yang lain.

en: disc;cdrom;dvd;burn;audio;video;
id: cakram;cdrom;dvd;bakar;audio;video;

en: libburn library could not be initialized
id: libburn library tidak bisa diinisialisasi

en: libburn track could not be created
id: trek libburn tidak dapat dibuat

en: libisofs could not be initialized.
id: libisofs tidak bisa diinisialisasi.

en: libisofs reported an error while adding contents to directory "%s" (%x)
id: libisofs melaporkan kesalahan ketika menambahkan isi ke direktori "%s" (%x)

en: libisofs reported an error while adding file at path "%s"
id: libisofs melaporkan kesalahan ketika menambahkan berkas pada lokasi "%s"

en: libisofs reported an error while creating directory "%s"
id: libisofs melaporkan kesalahan saat membuat direktori "%s"

en: parts
id: bagian

[ctx: picture]
en: Image files
id: Berkas gambar

[ctx: picture]
en: Please select another image.
id: Silakan pilih berkas salinan lain.

en: seconds
id: detik

en: with
id: dengan
