clutter master - en to id translation catalogue (667 entries)

en: %s compilation failed: %s
id: kompilasi %s gagal: %s

en: A list of style attributes to apply to the contents of the actor
id: Daftar atribut gaya untuk diterapkan pada isi aktor

en: Accept Focus
id: Terima Fokus

en: Actions
id: Aksi

en: Activatable
id: Dapat diaktifkan

en: Actor
id: Aktor

en: Add an effect to be applied on the actor
id: Tambahkan efek untuk diterapkan ke aktor

en: Adds a constraint to the actor
id: Tambahkan kendala ke aktor

en: Adds an action to the actor
id: Tambahkan aksi ke aktor

en: Align Axis
id: Sumbu Perataan

en: Alignment of the actor’s content
id: Perataan isi aktor

en: Allocate extra space for the child
id: Alokasikan ruang ekstra bagi anak

en: Allocate extra space for the child in horizontal axis
id: Alokasikan ruang ekstra bagi anak di sumbu horisontal

en: Allocate extra space for the child in vertical axis
id: Alokasikan ruang ekstra bagi anak di sumbu vertikal

en: Allocation
id: Alokasi

en: Alpha
id: Alfa

en: Alpha Object to drive the behaviour
id: Objek Alfa untuk mendorong perilaku

en: Alpha value
id: Nilai alfa

en: Alpha value as computed by the alpha
id: Nilai alfa yang dihitung oleh alfa

en: Anchor Gravity
id: Gravitasi Jangkar

en: Anchor X
id: Jangkar X

en: Anchor Y
id: Jangkar Y

en: Angle Begin
id: Awal Sudut

en: Angle End
id: Akhir Sudut

en: Angle x tilt
id: Sudut miring x

en: Angle y tilt
id: Sudut miring y

en: Angle z tilt
id: Sudut miring z

en: Animatable
id: Dapat dianimasikan

en: Attributes
id: Atribut

en: Audio Volume
id: Volume Suara

en: Auto Resize
id: Otomatis Ubah Ukuran

en: Auto Reverse
id: Membalik Otomatis

en: Auto sync size of actor to underlying pixbuf dimensions
id: Ukuran penyelarasn otomatis dari aktor ke dimensi pixbuf yang mendasarinya

en: Automatic Updates
id: Pemutakhiran Otomatis

en: Axis
id: Sumbu

en: Axis of rotation
id: Sumbu rotasi

en: Back Material
id: Material Belakang

en: Background Color Set
id: Warna Latar Belakang Ditata

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Border Color
id: Warna Batas

en: Border Width
id: Lebar Batas

en: Brightness
id: Kecerahan

en: Buffer
id: Penyangga

en: Buffer Fill
id: Pengisian Penyangga

en: Can Seek
id: Bisa Seek

en: Center
id: Pusat

en: Center X
id: Pusat X

en: Center Y
id: Pusat Y

en: Center Z
id: Pusat Z

en: Center of ellipse
id: Pusat elips

en: Center point for rotation around the Z axis
id: Titik pusat rotasi seputar sumbu Z

en: Child Transform
id: Transformasi Anak

en: Child Transform Set
id: Transformasi Anak Ditata

en: Children transformation matrix
id: Matriks transformasi anak

en: Clip
id: Klip

en: Clip Rectangle
id: Klip Persegi Panjang

en: Clip to Allocation
id: Klip ke Alokasi

en: Clutter Options
id: Opsi Clutter

en: Clutter debugging flags to set
id: Flag pengawakutuan Clutter yang akan ditata

en: Clutter debugging flags to unset
id: Flag pengawakutuan yang akan dibebaskan

en: Cogl Material
id: Material Cogl

en: Cogl Texture
id: Tekstur Cogl

en: Color
id: Warna

en: Color Set
id: Warna Ditata

en: Color of the font used by the text
id: Warna fonta yang akan dipakai oleh teks

en: Column Homogeneous
id: Kolom Homogen

en: Column Number
id: Nomor Kolom

en: Column Spacing
id: Sela Kolom

en: Column Span
id: Rentang Kolom

en: Column spacing
id: Sela Kolom

en: Compiled
id: Dikompilasi

en: Constrains the dragging to a rectangle
id: Membatasi penyeretan ke suatu persegi panjang

en: Constraints
id: Kendala

en: Constraints the dragging to an axis
id: Batasi penyeretan ke suatu sumbu

en: Constraints the panning to an axis
id: Membatasi penyeretan pada sumbu

en: Constraints the zoom to an axis
id: Batasi zum ke suatu sumbu

en: Container
id: Kontainer

en: Content
id: Isi

en: Content Box
id: Kotak Isi

en: Content Gravity
id: Gravitasi Isi

en: Content Repeat
id: Pengulangan Isi

en: Contrast
id: Kontras

en: Control how line-wrapping is done
id: Mengendalikan bagaimana pelipatan baris dilakukan

en: Coordinate
id: Koordinat

en: Could not find a suitable CoglWinsys for a GdkDisplay of type %s
id: Tak bisa temukan CoglWinsys yang cocok bagi GdkDisplay bertipa %s

en: Could not initialize Gdk
id: Tak dapat menginisialisasi Gdk

en: Current progress of the playback
id: Kemajuan pemutaran saat ini

en: Currently set state, (transition to this state might not be complete)
id: Keadaan sekarang, (transisi ke keadaan ini mungkin tak lengkap)

en: Cursor Color
id: Warna Kursor

en: Cursor Color Set
id: Warna Kursor Ditata

en: Cursor Position
id: Posisi Kursor

en: Cursor Size
id: Ukuran Kursor

en: Cursor Visible
id: Kursor Nampak

en: Deceleration
id: Deselerasi

en: Decode image data files inside a thread to reduce blocking when loading images from disk
id: Dekodekan berkas data gambar di dalam suatu thread untuk mengurangi pemblokiran ketika memuat gambar dari disk

en: Default frame rate
id: Laju frame baku

en: Default horizontal alignment for the actors inside the layout manager
id: Perataan horisontal baku bagi aktor di dalam manajer tata letak

en: Default transition duration
id: Durasi transisi baku

en: Default vertical alignment for the actors inside the layout manager
id: Perataan vertikal baku bagi aktor di dalam manajer tata letak

en: Delay
id: Tunda

en: Delay before start
id: Tundaan sebelum mulai

en: Delegate object for painting the actor’s content
id: Delegasikan objek untuk menggambar isi aktor

en: Depth
id: Kedalaman

en: Destroyed
id: Dihancurkan

en: Detach the transition when completed
id: Lepaskan transisi setelah komplit

en: Device Manager
id: Manajer Perangkat

en: Device Mode
id: Moda Perangkat

en: Device Type
id: Jenis Perangkat

en: Direction
id: Arah

en: Direction for the text
id: Arah teks

en: Direction of rotation
id: Arah rotasi

en: Direction of the text
id: Arah teks

en: Direction of the timeline
id: Arah lini masa

en: Disable Slicing
id: Nonaktifkan Mengiris

en: Disable XInput support
id: Matikan dukungan XInput

en: Disable mipmapping on text
id: Matikan mipmap pada teks

en: Double Click Distance
id: Jarak Klik Ganda

en: Double Click Time
id: Waktu Klik Ganda

en: Drag Area
id: Area Seret

en: Drag Area Set
id: Area Seret Ditata

en: Drag Axis
id: Sumbu Seret

en: Drag Handle
id: Handel Penyeretan

en: Drag Threshold
id: Ambang Penyeretan

en: Duration
id: Durasi

en: Duration of the animation, in milliseconds
id: Durasi animasi, dalam milidetik

en: Duration of the timeline in milliseconds
id: Durasi lini masa dalam mili detik

en: Easing Duration
id: Durasi perpindahan

en: Easing Mode
id: Moda Perpindahan

en: Editable
id: Dapat disunting

en: Effect
id: Efek

en: Ellipsize
id: Singkatkan

en: Enable accessibility
id: Aktifkan aksesibilitas

en: Enabled
id: Diaktifkan

en: End Angle
id: Sudut Akhir

en: End Depth
id: Kedalaman Akhir

en: Expand
id: Kembangkan

en: Extra space at the bottom
id: Ruang ekstra di dasar

en: Extra space at the left
id: Ruang ekstra di kiri

en: Extra space at the right
id: Ruang ekstra di kanan

en: Extra space at the top
id: Ruang ekstra di puncak

en: Factor
id: Faktor

en: Factor applied to the momentum when starting the interpolated phase
id: Faktor yang diterapkan pada momentum saat memulai fase interpolasi

en: Failed to load the image data
id: Gagal memuat data gambar

en: Filename
id: Nama Berkas

en: Filename Set
id: Nama Berkas Ditata

en: Filter Quality
id: Kualitas Penyaring

en: Final Value
id: Nilai Akhir

en: Final angle
id: Sudut akhir

en: Final depth to apply
id: Kedalaman akhir untuk diterapkan

en: Final opacity level
id: Aras kelegapan akhir

en: Final scale on the X axis
id: Skala akhir pada sumbu X

en: Final scale on the Y axis
id: Skala akhir pada sumbu Y

en: Final value of the interval
id: Nilai akhir dari interval

en: First Child
id: Anak Pertama

en: Fixed X
id: X Tetap

en: Fixed Y
id: Y Tetap

en: Fixed position set
id: Posisi yang ditetapkan ditata

en: Flags controlling when to flatten the actor into a single image
id: Flag yang mengendalikan kapan untuk meratakan aktor ke gambar tunggal

en: Fog
id: Kabut

en: Font Antialias
id: Antialias Fonta

en: Font Color
id: Warna Fonta

en: Font DPI
id: DPI Fonta

en: Font Description
id: Keterangan Fonta

en: Font Hint Style
id: Gaya Hint Fonta

en: Font Hinting
id: Hint Fonta

en: Font Name
id: Nama Fonta

en: Font Subpixel Order
id: Urutan Subpiksel Fonta

en: Fontconfig configuration timestamp
id: Penanda waktu konfigurasi fontconfig

en: Forced X position of the actor
id: Posisi X aktor yang dipaksakan

en: Forced Y position of the actor
id: Posisi Y aktor yang dipaksakan

en: Forced minimum height request for the actor
id: Permintaan tinggi minimal yang dipaksakan bagi aktor

en: Forced minimum width request for the actor
id: Permintaan lebar minimal yang dipaksakan bagi aktor

en: Forced natural height request for the actor
id: Permintaan tinggi alami yang dipaksakan bagi aktor

en: Forced natural width request for the actor
id: Permintaan lebar alami yang dipaksakan bagi aktor

en: Forces the underlying texture to be singular and not made of smaller space saving individual textures
id: Memaksa tekstur yang mendasari agar singuler dan tak dibuat dari tekstur-tekstur individu yang lebih kecil untuk menghemat ruang

en: Fragment Source
id: Sumber Pecahan

en: Fragment shader
id: Shader fragmen

en: From Edge
id: Dari Tepi

en: Fullscreen Set
id: Ditata Layar Penuh

en: Has Border
id: Punya Tepi

en: Has Clip
id: Punya Klip

en: Has Cursor
id: Punya Kursor

en: Has Pointer
id: Punya Penunjuk

en: Height
id: Tinggi

en: Height of ellipse
id: Tinggi elips

en: Height of the actor
id: Tinggi aktor

en: Held
id: Ditahan

en: Homogeneous
id: Homogen

en: Horizontal Alignment
id: Perataan Horisontal

en: Horizontal Drag Threshold
id: Ambang Penyeretan Horisontal

en: Horizontal Expand
id: Mengembang Horisontal

en: Horizontal Fill
id: Penuhi Horisontal

en: Horizontal Tiles
id: Ubin Horisontal

en: Horizontal alignment for the actor inside the layout manager
id: Perataan horisontal bagi aktor di dalam manajer tata letak

en: Horizontal alignment of the actor within the cell
id: Perataan horisontal dari aktor dalam sel

en: Horizontal repeat
id: Pengulangan horisontal

en: Horizontal scale center
id: Pusat skala horisontal

en: How long to show the last input character in hidden entries
id: Berapa lama menampilkan karakter masukan terakhir dalam entri tersembunyi

en: How many times the timeline should repeat
id: Berapa kali lini masa mesti diulangi

en: How the timeline should compute the progress
id: Bagaimana lini masa mesti menghitung kemajuan

en: If TRUE, the columns are all the same width
id: Bila TRUE, semua kolom sama lebar

en: If TRUE, the rows are all the same height
id: Bila TRUE, semua baris sama tinggi

en: If composite window redirects are set to Automatic (or Manual if false)
id: Bila pengalihan jendela komposit ditata ke Otomatis (atau Manual bila false)

en: If non-zero, use this character to display the actor’s contents
id: Bila bukan nol, gunakan karakter ini untuk menampilkan isi aktor

en: If set, wrap the lines if the text becomes too wide
id: Jika diset, teks akan dipotong dan diteruskan pada baris berikutnya bila terlalu lebar

en: If the texture should be kept in sync with any pixmap changes.
id: Bila tekstur mesti dipertahankan selaras dengan sebarang perubahan pixmap.

en: If this is an override-redirect window
id: Bila ini adalah jendela pengalihan-penimpaan

en: If window has been destroyed
id: Bila jendela telah dihancurkan

en: If window is mapped
id: Bila jendela dipetakan

en: Initial Value
id: Nilai Awal

en: Initial acceleration factor
id: Faktor akselerasi awal

en: Initial angle
id: Sudut awal

en: Initial depth to apply
id: Kedalaman awal untuk diterapkan

en: Initial opacity level
id: Aras kelegapan awal

en: Initial scale on the X axis
id: Skala awal pada sumbu X

en: Initial scale on the Y axis
id: Skala awal pada sumbu Y

en: Initial value of the interval
id: Nilai awal dari interval

en: Interpolate
id: Interpolasi

en: Justify
id: Diratakan

en: Keep Aspect Ratio
id: Jaga Rasio Aspek

en: Keep the aspect ratio of the texture when requesting the preferred width or height
id: Pertahankan rasio aspek dari tekstur ketika meminta lebar atau tinggi yang disukai

en: Key Focus
id: Fokus Tombol

en: Last Child
id: Anak Terakhir

en: Layout Manager
id: Manajer Tata Letak

en: Left attachment
id: Cantolan kiri

en: Length of the text currently in the buffer
id: Path dari teks yang kini sedang di penyangga

en: Line Alignment
id: Perataan Baris

en: Line wrap
id: Lipat baris

en: Line wrap mode
id: Mode pelipatan baris

en: Load asynchronously
id: Muat secara asinkron

en: Load data asynchronously
id: Muat data secara asinkron

en: Load files inside a thread to avoid blocking when loading images from disk
id: Muat berkas di dalam suatu thread untuk menghindari pemblokiran ketika memuat gambar dari disk

en: Long Press Duration
id: Durasi Tekan Lama

en: Long Press Threshold
id: Ambang Tekan Lama

en: Loop
id: Pengulangan

en: Magnification Filter
id: Penyarin Pembesaran

en: Make X calls synchronous
id: Jadikan panggilan X sinkron

en: Make all warnings fatal
id: Jadikan semua peringatan dianggap fatal

en: Manager
id: Manajer

en: Mapped
id: Dipetakan

en: Margin Bottom
id: Marjin Dasar

en: Margin Left
id: Marjin Kiri

en: Margin Right
id: Marjin Kanan

en: Margin Top
id: Marjin Puncak

en: Max Length
id: Panjang Maks

en: Maximum Column Width
id: Lebar Kolom Maksimum

en: Maximum Row Height
id: Tinggi Baris Maksimum

en: Maximum height for each row
id: Tinggi maksimum bagi setiap baris

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Maximum length of the text inside the actor
id: Panjang maksimum teks di dalam aktor

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
id: Cacah maksimum karakter bagi entri ini. Nol bila tanpa maksimum

en: Maximum waste area of a sliced texture
id: Area terbuang maksimum dari tekstur yang diiris

en: Maximum width for each column
id: Lebar maksimum bagi setiap kolom

en: Min Height
id: Tinggi Min

en: Min Width
id: Lebar Min

en: Minification Filter
id: Penyaring Peminian

en: Minimum Column Width
id: Lebar Kolom Minimum

en: Minimum Row Height
id: Tinggi Baris Minimum

en: Minimum height for each row
id: Tinggi minimum bagi setiap baris

en: Minimum height set
id: Tinggi minimal ditata

en: Minimum width for each column
id: Lebar minimum bagi setiap kolom

en: Minimum width set
id: Lebar minimal ditata

en: Name
id: Nama

en: Name of the actor
id: Nama aktor

en: Natural Height
id: Tinggi Alami

en: Natural Width
id: Lebar Alami

en: Natural height set
id: Tinggi alami ditata

en: Natural width set
id: Lebar alami ditata

en: No Clear Hint
id: Tanpa Hint Pembersihan

en: Number of Axes
id: Cacah Sumbu

en: Number of touch points
id: Banyaknya titik sentuh

en: Number touch points
id: Cacah titik sentuh

en: Object
id: Objek

en: Object to which the animation applies
id: Objek yang menerapkan animasi

en: Offscreen
id: Diluar Layar

en: Offscreen redirect
id: Pengalihan luar layar

en: Offset
id: Ofset

en: Opacity
id: Kelegapan

en: Opacity End
id: Kelegapan Akhir

en: Opacity Start
id: Kelegapan Awal

en: Opacity of an actor
id: Tingkat kelegapan aktor

en: Orientation
id: Orientasi

en: Pack Start
id: Pak Awal

en: Pan Axis
id: Sumbu Seret

en: Password Character
id: Karakter Sandi

en: Password Hint Time
id: Waktu Petunjuk Sandi

en: Perspective
id: Perspektif

en: Perspective projection parameters
id: Parameter proyeksi perspektif

en: Pick With Alpha
id: Ambil Dengan Alfa

en: Pivot Point
id: Titik Pivot

en: Pivot Point Z
id: Titik Pivot Z

en: Pixel Format
id: Format Piksel

en: Pixmap Depth
id: Kedalaman Pixmap

en: Pixmap height
id: Tinggi pixmap

en: Pixmap width
id: Lebar pixmap

en: Playing
id: Memutar

en: Position
id: Posisi

en: Position on the Z axis
id: Posisi pada sumbu Z

en: Pressed
id: Ditekan

en: Product ID
id: ID Produk

en: Progress
id: Kemajuan

en: Progress Mode
id: Moda Kemajuan

en: Progress mode
id: Moda kemajuan

en: Property Name
id: Nama Properti

en: Rate at which the interpolated panning will decelerate in
id: Pada tingkatan apa penyeretan yang diinterpolasi mengalami deselerasi

en: Reactive
id: Reaktif

en: Realized
id: Direalisasikan

en: Remove on Complete
id: Hapus saat Komplit

en: Rendering quality used when drawing the texture
id: Kualitas perenderan yang dipakai ketika menggambar tekstur

en: Repeat Count
id: Cacah Pengulangan

en: Repeat the contents rather than scaling them horizontally
id: Ulangi isi, bukan diskalakan secara horisontal

en: Repeat the contents rather than scaling them vertically
id: Ulangi isi, bukan diskalakan secara vertikal

en: Request Mode
id: Moda Permintaan

en: Rotation Angle X
id: Sudut Rotasi X

en: Rotation Angle Y
id: Sudut Rotasi Y

en: Rotation Angle Z
id: Sudut Rotasi Z

en: Rotation Center X
id: Pusat Rotasi X

en: Rotation Center Y
id: Pusat Rotasi Y

en: Rotation Center Z
id: Pusat Rotasi Z

en: Rotation Center Z Gravity
id: Gravitasi Z Pusat Rotasi

en: Row Homogeneous
id: Baris Homogen

en: Row Number
id: Nomor Baris

en: Row Spacing
id: Sela Baris

en: Row Span
id: Rentang Baris

en: Row spacing
id: Sela baris

en: Scale Center X
id: Pusat Skala X

en: Scale Center Y
id: Pusat Skala Y

en: Scale Factor
id: Faktor Skala

en: Scale Factor Set
id: Faktor Skala Ditata

en: Scale Gravity
id: Gravitasi Skala

en: Scale X
id: Skala X

en: Scale Y
id: Skala Y

en: Scale Z
id: Skala Z

en: Scale factor on the X axis
id: Faktor skala pada sumbu X

en: Scale factor on the Y axis
id: Faktor skala pada sumbu Y

en: Scale factor on the Z axis
id: Faktor skala pada sumbu Z

en: Scroll Mode
id: Mode Penggulungan

en: Selectable
id: Dapat dipilih

en: Selected Text Color
id: Warna Teks Yang Dipilih

en: Selected Text Color Set
id: Warna Teks Terpilih Ditata

en: Selection Color
id: Warna Pilihan

en: Selection Color Set
id: Warna Pilihan Ditata

en: Selection-bound
id: Batas-pemilihan

en: Sets the clip region to track the actor’s allocation
id: Tata wilayah pemotongan untuk melacak alokasi aktor

en: Settings for the depth cueing
id: Pengaturan bagi depth cueing

en: Shader Type
id: Jenis Shader

en: Shape actor with alpha channel when picking
id: Bentuk aktor dengan kanal alfa ketika mengambil

en: Should the timeline automatically restart
id: Apakah lini masa otomatis dimulai ulang

en: Show Clutter Options
id: Tampilkan Opsi Clutter

en: Show frames per second
id: Tampilkan frame per detik

en: Show on set parent
id: Tampilkan saat jadi induk

en: Single Line Mode
id: Moda Satu Baris

en: Size
id: Ukuran

en: Snap to grid
id: Melekat ke kisi

en: Source
id: Sumber

en: Source of fragment shader
id: Sumber dari shader fragmen

en: Source of vertex shader
id: Sumber dari shader verteks

en: Spacing
id: Sela

en: Spacing between children
id: Sela antar anak

en: Spacing between columns
id: Ruang sela antar kolom

en: Spacing between rows
id: Ruang sela antar baris

en: Specifies the actor to be cloned
id: Nyatakan aktor yang akan digandakan

en: Stage Title
id: Judul Pentas

en: Start Angle
id: Sudut Awal

en: Start Depth
id: Kedalaman Awal

en: State
id: Keadaan

en: Subtitle Font Name
id: Nama Fonta Subtitel

en: Subtitle URI
id: URI subtitel

en: Surface
id: Permukaan

en: Surface Height
id: Tinggi permukaan

en: Surface Width
id: Lebar Permukaan

en: Surface height
id: Tinggi permukaan

en: Surface width
id: Lebar permukaan

en: Sync size of actor
id: Ukuran penyelarasan aktor

en: Text
id: Teks

en: Text Direction
id: Arah Teks

en: Text length
id: Panjang teks

en: The Clutter backend
id: Backend Clutter

en: The ClutterBackend of the device manager
id: ClutterBackend dari manajer perangkat

en: The ClutterPath object representing the path to animate along
id: Objek ClutterPath yang mewakili lintasan animasi

en: The Cogl pixel format to use
id: Format piksel Cogl yang akan dipakai

en: The X11 Pixmap to be bound
id: Pixmap X11 yang akan diikat

en: The X11 Window to be bound
id: Window X11 yang akan diikat

en: The actor attached to the meta
id: Aktor yang dicantolkan ke meta

en: The actor that is being dragged
id: Aktor yang sedang diseret

en: The actor wrapped by this data
id: Aktor yang dibungkus oleh data ini

en: The actor’s allocation
id: Alokasi aktor

en: The actor’s background color
id: Warna latar belakang aktor

en: The actor’s first child
id: Anak pertama aktor

en: The actor’s last child
id: Anak terakhir aktor

en: The actor’s position on the Z axis
id: Posisi aktor pada sumbu Z

en: The actor’s request mode
id: Moda permintaan aktor

en: The alignment factor, between 0.0 and 1.0
id: Faktor perataan, antara 0.0 dan 1.0

en: The alignment of the actor on the X axis within its allocation
id: Perataan aktor pada sumbu X dalam alokasinya

en: The alignment of the actor on the Y axis within its allocation
id: Perataan aktor pada sumbu Y dalam alokasinya

en: The alpha used by the animation
id: Alfa yang dipakai oleh animasi

en: The amount of space between two consecutive columns
id: Banyaknya ruang di antara dua kolom berturutan

en: The amount of space between two consecutive rows
id: Banyaknya ruang di antara dua baris berturutan

en: The anchor point as a ClutterGravity
id: Titik jangkar sebagai ClutterGravity

en: The animatable object
id: Objek yang dapat dianimasikan

en: The axis to align the position to
id: Sumbu untuk meratakan posisi

en: The backend instance
id: Instansi backend

en: The backend of type “%s” does not support creating multiple stages
id: Tipe backend "%s" tak mendukung pembuatan tingkat berganda

en: The background color of the box
id: Warna latar belakang kotak

en: The bounding box of the actor’s content
id: Kotak batas dari isi aktor

en: The brightness change to apply
id: Perubahan kecerahan yang akan diterapkan

en: The buffer for the text
id: Penyangga bagi teks

en: The center of scaling
id: Pusat penskalaan

en: The clip region for the actor
id: Wilayah klip bagi aktor

en: The color of the border of the rectangle
id: Warna pinggir persegi panjang

en: The color of the rectangle
id: Warna persegi panjang

en: The color of the stage
id: Warna pentas

en: The column number to attach the left side of the child to
id: Nomor kolom tempat mencantolkan ke sisi kiri anak

en: The column the widget resides in
id: Nomor kolom tempat widget berada

en: The container that created this data
id: Kontainer yang membuat data ini

en: The contents of the buffer
id: Isi penyangga

en: The contrast change to apply
id: Perubahan kontras yang akan diterapkan

en: The coordinate to bind
id: Koordinat ikatan

en: The currently key focused actor
id: Aktur yang kini mendapat fokus tombol

en: The cursor position
id: Posisi kursor

en: The cursor position of the other end of the selection
id: Posisi kursor dari ujung lain seleksi

en: The depth (in number of bits) of the pixmap bound to this texture
id: Kedalaman (dalam cacah bit) dari pixmap yang diikat ke tekstur ini

en: The desaturation factor
id: Faktor desaturasi

en: The description of the default font, as one that could be parsed by Pango
id: Keterangan atas fonta baku, dalam bentuk yang dapat diurai oleh Pango

en: The device manager instance
id: Instansi manajer perangkat

en: The distance between clicks necessary to detect a multiple click
id: Jarak antar klik yang diperlukan untuk mendeteksi klik berganda

en: The distance the cursor should travel before starting to drag
id: Jarak yang mesti ditempuh kursor sebelum memulai penyeretan

en: The duration of the animation
id: Durasi animasi

en: The duration of the animations
id: Durasi animasi

en: The duration of the stream, in seconds
id: Durasi stream, dalam detik

en: The easing mode of the animations
id: Mode perpindahan dari animasi

en: The edge of the actor that should be snapped
id: Tepi aktor yang mesti ditempelkan

en: The edge of the source that should be snapped
id: Tepi sumber yang mesti ditempelkan

en: The fill level of the buffer
id: Tingkat pengisian penyangga

en: The filter used when increasing the size of the content
id: Penyaring yang dipakai ketika memperbesar ukuran isi

en: The filter used when reducing the size of the content
id: Penyaring yang dipakai ketika mengurangi ukuran isi

en: The font description to be used
id: Keterangan fonta untuk dipakai

en: The font to be used by the text
id: Fonta yang akan dipakai oleh teks

en: The font used to display subtitles
id: Fonta yang digunakan untuk menampilkan subtitel

en: The height of the Cairo surface
id: Tinggi permukaan Cairo

en: The height of the canvas
id: Tinggi kanvas

en: The height of the pixmap bound to this texture
id: Tinggi pixmap yang diikat ke tekstur ini

en: The height of the underlying wayland surface
id: Tinggi permukaan wayland yang mendasari

en: The horizontal amount of pixels required to start dragging
id: Banyaknya piksel horisontal yang diperlukan untuk memulai penyeretan

en: The horizontal trigger distance used by the action
id: Jarak picu horisontal yang dipakai oleh aksi

en: The interval of values to transition
id: Interval nilai untuk transisi

en: The manager that created this data
id: Manajer yang membuat data ini

en: The material to be used when painting the back of the actor
id: Material yang dipakai ketika mengecat belakang aktor

en: The maximum threshold before a long press is cancelled
id: Ambang maksimum sebelum penekanan panjang dibatalkan

en: The minimum duration for a long press gesture to be recognized
id: Durasi minimum bagi gestur penekanan panjang untuk dikenali

en: The minimum duration of a long press to recognize the gesture
id: Durasi minimum dari penakanan panjang untuk mengenali gestur

en: The mode of the animation
id: Mode animasi

en: The mode of the device
id: Mode dari perangkat

en: The name of the device
id: Nama perangkat

en: The name of the meta
id: Nama meta

en: The name of the property to animate
id: Nama properti yang akan dianimasi

en: The number of axes on the device
id: Cacah sumbu pada perangkat

en: The number of columns that a child spans
id: Cacah kolom yang mesti dicakup anak

en: The number of columns the widget should span
id: Cacah kolom yang mesti dicakup widget

en: The number of horizontal tiles
id: Cacah ubin horisontal

en: The number of rows that a child spans
id: Cacah baris yang mesti dicakup anak

en: The number of rows the widget should span
id: Cacah baris yang mesti dicakup widget

en: The number of vertical tiles
id: Cacah ubin vertikal

en: The object controlling the layout of an actor’s children
id: Objek yang mengendalikan tata letak anak aktor

en: The offset along the path, between -1.0 and 2.0
id: Ofset sepanjang path, antara -1.0 dan 2.0

en: The offset in pixels to apply to the binding
id: Ofset dalam piksel untuk menerapkan pengikatan

en: The offset in pixels to apply to the constraint
id: Ofset dalam piksel untuk diterapkan pada kendala

en: The orientation of the layout
id: Orientasi tata letak

en: The path of the currently parsed file
id: Path dari berkas yang sedang diurai

en: The path of the file containing the image data
id: Path berkas yang memuat data gambar

en: The path used to constrain an actor
id: Path yang dipakai untuk membatasi aktor

en: The point around which the scaling and rotation occur
id: Titik asal penskalaan dan rotasi terjadi

en: The position of the origin of the actor
id: Posisi titik asal aktor

en: The preferred alignment for the string, for multi-line text
id: Perataan yang disukai bagi kalimat, bagi teks multi baris

en: The preferred place to ellipsize the string
id: Tempat yang disukai untuk menyingkat kalimat

en: The repeat policy for the actor’s content
id: Kebijakan pengulangan bagi isi aktor

en: The resolution of the font, in 1024 * dots/inch, or -1 to use the default
id: Resolusi fonta, dalam 1024 * dot/inci, atau -1 untuk memakai nilai baku

en: The rotation angle on the X axis
id: Sudut rotasi dari sumbu X

en: The rotation angle on the Y axis
id: Sudut rotasi dari sumbu Y

en: The rotation angle on the Z axis
id: Sudut rotasi dari sumbu Z

en: The rotation center on the X axis
id: Pusat rotasi pada sumbu X

en: The rotation center on the Y axis
id: Pusat rotasi pada sumbu Y

en: The rotation center on the Z axis
id: Pusat rotasi pada sumbu Z

en: The row number to attach the top side of a child widget to
id: Nomor baris tempat mencantolkan ke sisi puncak widget anak

en: The row the widget resides in
id: Nomor baris tempat widget berada

en: The scaling factor for the surface
id: Fakto penskalaan bagi permukaan

en: The scaling factor to be applied to windows
id: Faktor penskalaan yang akan diterapkan ke jendela

en: The scrolling direction
id: Arah penggulungan

en: The size of the actor
id: Ukuran aktor

en: The source of the alignment
id: Sumber perataan

en: The source of the binding
id: Sumber pengikatan

en: The source of the constraint
id: Sumber kendala

en: The spacing between columns
id: Jarak sela antar kolom

en: The spacing between rows
id: Jarak sela antar baris

en: The style of hinting (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)
id: Gaya hint (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)

en: The text to render
id: Teks untuk dirender

en: The time between clicks necessary to detect a multiple click
id: Waktu antar klik yang diperlukan untuk mendeteksi klik berganda

en: The timeline of the animation
id: Lini masa animasi

en: The timeline used by the animation
id: Lini masa yang dipakai oleh animasi

en: The tint to apply
id: Pewarnaan yang akan diterapkan

en: The translation domain used to localize string
id: Ranah penerjemahan yang dipakai untuk melokalkan kalimat

en: The trigger edge used by the action
id: Picu tepi yang dipakai oleh aksi

en: The type of shader used
id: Jenis shader yang digunakan

en: The type of subpixel antialiasing (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)
id: Jenis antialias subpiksel (none, rgb, bgt, vrgb, vbgr)

en: The type of the device
id: Jenis perangkat

en: The type of the values in the interval
id: Jenis nilai dalam interval

en: The underlying Cogl material handle used to draw this actor
id: Handle material Cogl yang mendasari, yang dipakai untuk menggambar aktor ini

en: The underlying Cogl texture handle used to draw this actor
id: Handle tekstur Cogl yang mendasari, yang dipakai untuk menggambar aktor ini

en: The underlying wayland surface
id: Permukaan wayland yang mendasari

en: The unique name of the binding pool
id: Nama unik dari pul pengikatan

en: The vertical amount of pixels required to start dragging
id: Banyaknya piksel vertikal yang diperlukan untuk memulai penyeretan

en: The vertical trigger distance used by the action
id: Jarak picu vertikal yang dipakai oleh aksi

en: The visible region of the actor
id: Wilayah tampak pada aktor

en: The volume of the audio
id: Kerasnya suara

en: The width of the Cairo surface
id: Lebar permukaan Cairo

en: The width of the border of the rectangle
id: Lebar tepi persegi panjang

en: The width of the canvas
id: Lebar kanvas

en: The width of the cursor, in pixels
id: Lebar kursor, dalam piksel

en: The width of the pixmap bound to this texture
id: Lebar pixmap yang diikat ke tekstur ini

en: The width of the underlying wayland surface
id: Lebar permukaan wayland yang mendasari

en: Threshold Trigger Edge
id: Ambang Picu Tepi

en: Threshold Trigger Horizontal Distance
id: Jarak Horisontal Ambang Picu

en: Threshold Trigger Vertical Distance
id: Jarak Vertikal Ambang Picu

en: Tile Waste
id: Limbah Ubih

en: Tilt of the ellipse around x axis
id: Kemiringan elips terhadap sumbu x

en: Tilt of the ellipse around y axis
id: Kemiringan elips terhadap sumbu y

en: Tilt of the ellipse around z axis
id: Kemiringan elips terhadap sumbu z

en: Timeline
id: Alur waktu

en: Timeline used by the alpha
id: Lini masa yang dipakai oleh alfa

en: Timestamp of the current fontconfig configuration
id: Penanda waktu dari konfigurasi fontconfig kini

en: Tint
id: Pewarnaan

en: Title
id: Judul

en: To Edge
id: Ke Tepi

en: Top attachment
id: Cantolan puncah

en: Transform
id: Transformasi

en: Transform Set
id: Transformasi Ditata

en: Transformation matrix
id: Matriks transformasi

en: Translation Domain
id: Ranah Penerjemahan

en: Translation X
id: Pergeseran X

en: Translation Y
id: Pergeseran Y

en: Translation Z
id: Pergeseran Z

en: Translation along the X axis
id: Pergeseran sepanjang sumbu X

en: Translation along the Y axis
id: Pergeseran sepanjang sumbu Y

en: Translation along the Z axis
id: Pergeseran sepanjang sumbu Z

en: URI of a media file
id: URI dari suatu berkas media

en: URI of a subtitle file
id: URI dari berkas subtitel

en: Unable to initialize the Clutter backend: no available drivers found.
id: Tak bisa menginisialisasi backend Clutter: tak tersedia penggerak.

en: Unable to load image data
id: Tak bisa memuat data gambar

en: Unique identifier of the device
id: Identifier unik dari perangkat

en: Use Alpha
id: Gunakan Alfa

en: Use Animations
id: Gunakan Animasi

en: Use Fog
id: Gunakan Kabut

en: Use markup
id: Gunakan markup

en: Use “fuzzy” picking
id: Gunakan pemetikan "fuzzy"

en: User Resizable
id: Pengguna Dapat Mengubah Ukuran

en: Value Type
id: Jenis Nilai

en: Vendor ID
id: ID Vendor

en: Vertex Source
id: Sumber Verteks

en: Vertex shader
id: Shader verteks

en: Vertical
id: Vertikal

en: Vertical Alignment
id: Perataan Vertikal

en: Vertical Drag Threshold
id: Ambang Penyeretan Vertikal

en: Vertical Expand
id: Mengembang Vertikal

en: Vertical Fill
id: Penuhi Vertikal

en: Vertical Tiles
id: Ubin Vertikal

en: Vertical alignment for the actor inside the layout manager
id: Perataan vertikal bagi aktor di dalam manajer tata letak

en: Vertical alignment of the actor within the cell
id: Perataan vertikal dari aktor dalam sel

en: Vertical repeat
id: Pengulangan vertikal

en: Vertical scale center
id: Pusat skala vertikal

en: Visible
id: Tampak

en: Whether each item should receive the same allocation
id: Apakah setiap butir mesti menerima alokasi yang sama

en: Whether extra horizontal space should be assigned to the actor
id: Apakah ruang horisontal ekstra mesti diberikan ke aktor

en: Whether extra vertical space should be assigned to the actor
id: Apakah ruang vertikal ekstra mesti diberikan ke aktor

en: Whether interpolated events emission is enabled.
id: Apakah emisi interpolasi diaktifkan.

en: Whether layout changes should be animated
id: Apakah perubahan tata letak mesti dianimasi

en: Whether or not the text includes Pango markup
id: Apakah teks termasuk markup Pango

en: Whether pressing return causes the activate signal to be emitted
id: Apakah menekan return menyebabkan sinyal aktifkan dipancarkan

en: Whether the :filename property is set
id: Apakah properti :filename ditata

en: Whether the actor contains the pointer of an input device
id: Apakah aktor memuat penunjuk dari suatu perangkat masukan

en: Whether the actor has a clip set
id: Apakah aktor telah ditata punya klip

en: Whether the actor has been realized
id: Apakah aktor telah direalisasikan

en: Whether the actor is playing
id: Apakah aktor sedang diputar

en: Whether the actor is reactive to events
id: Apakah aktor reaktif terhadap kejadian

en: Whether the actor is shown when parented
id: Apakah aktor ditampilkan ketika dijadikan induk

en: Whether the actor is visible or not
id: Apakah aktor nampak atau tidak

en: Whether the actor will be painted
id: Apakah aktor akan digambar

en: Whether the animation should loop
id: Apakah animasi mesti berulang

en: Whether the background color is set
id: Apakah warna latar belakang ditata

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the horizontal axis
id: Apakah anak mesti menerima prioritas ketika wadah sedang mengalokasikan ruang cadangan pada sumbu horisontal

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the vertical axis
id: Apakah anak mesti menerima prioritas ketika wadah sedang mengalokasikan ruang cadangan pada sumbu vertikal

en: Whether the child-transform property is set
id: Apakah properti transformasi anak telah ditetapkan

en: Whether the clickable has a grab
id: Apakah yang-dapat-diklik memiliki penyeret

en: Whether the clickable should be in pressed state
id: Apakah yang-dapat-diklik mesti dalam keadaan ditekan

en: Whether the current stream is seekable
id: Apakah stream ini dapat di-seek

en: Whether the cursor color has been set
id: Apakah warna kursor telah ditata

en: Whether the device has a cursor
id: Apakah perangkat memiliki kursor

en: Whether the device is enabled
id: Apakah perangkat diaktifkan

en: Whether the direction should be reversed when reaching the end
id: Apakah arah mesti dibalik ketika mencapai akhir

en: Whether the drag area is set
id: Apakah area penyeretan telah ditetapkan

en: Whether the input cursor is visible
id: Apakah kursor masukan nampak

en: Whether the layout should be homogeneous, i.e. all children get the same size
id: Apakah tata letak mesti homogen, yaitu semua anak mendapat ukuran yang sama

en: Whether the layout should be vertical, rather than horizontal
id: Apakah tata letak mesti vertikal daripada horisontal

en: Whether the main stage is fullscreen
id: Apakah pentas utama diluar layar

en: Whether the main stage should be rendered offscreen
id: Apakah pentas utama mesti dirender diluar layar

en: Whether the meta is enabled
id: Apakah meta diaktifkan

en: Whether the mouse pointer is visible on the main stage
id: Apakah penunjuk tetikus nampak pada pentas utama

en: Whether the rectangle should have a border
id: Apakah persegi panjang mesti memiliki tepi

en: Whether the scale-factor property is set
id: Apakah properti faktor skala telah ditetapkan

en: Whether the selected text color has been set
id: Apakah warna teks yang dipilih telah ditata

en: Whether the selection color has been set
id: Apakah warna pilihan telah ditata

en: Whether the shader is compiled and linked
id: Apakah shader dikompail dan di-link

en: Whether the shader is enabled
id: Apakah shader diaktifkan

en: Whether the stage is able to be resized via user interaction
id: Apakah pentas dapat diubah ukurannya melalui interaksi pengguna

en: Whether the stage should accept focus on show
id: Apakah pentas mesti menerima fokus saat ditampilkan

en: Whether the stage should clear its contents
id: Apakah pentas mesti membersihkan isinya

en: Whether the surface should match the allocation
id: Apakah permukaan mesti cocok dengan alokasi

en: Whether the text is editable
id: Apakah teks dapat disunting

en: Whether the text is selectable
id: Apakah teks dapat dipilih

en: Whether the text should be a single line
id: Apakah teks mesti hanya sebaris

en: Whether the text should be justified
id: Apakah teks mesti diratakan

en: Whether the transform property is set
id: Apakah properti transformasi telah ditetapkan

en: Whether to enable depth cueing
id: Apakah mengaktifkan depth cueing

en: Whether to honour the alpha component of the stage color
id: Apakah menghormati komponen alfa dari warna pentas

en: Whether to pack items at the start of the box
id: Apakah mengepak butir-butir di awal kotak

en: Whether to use antialiasing (1 to enable, 0 to disable, and -1 to use the default)
id: Apakah memakai antialias (1 untuk aktifkan, 0 untuk matikan, dan -1 untuk memakai nilai baku)

en: Whether to use fixed positioning for the actor
id: Apakah memakai penempatan yang ditetapkan bagi aktor

en: Whether to use hinting (1 to enable, 0 to disable and -1 to use the default)
id: Apakah memakai hint (1 untuk mengaktifkan, 0 untuk mematikan, dan -1 untuk memakai nilai baku)

en: Whether to use the min-height property
id: Apakah memakai properti min-height

en: Whether to use the min-width property
id: Apakah memakai properti min-width

en: Whether to use the natural-height property
id: Apakah memakai properti natural-height

en: Whether to use the natural-width property
id: Apakah memakai properti natural-width

en: Width
id: Lebar

en: Width of the actor
id: Lebar aktor

en: Width of the ellipse
id: Lebar elips

en: Window
id: Jendela

en: Window Mapped
id: Jendela Dipetakan

en: Window Override Redirect
id: Pengalihan Penimpaan Jendela

en: Window Redirect Automatic
id: Otomatis Mengalihkan Jendela

en: Window Scaling Factor
id: Fakto Skala Jendela

en: Window X
id: X Jendela

en: Window Y
id: Y Jendela

en: X Alignment
id: Perataan X

en: X End Scale
id: Skala Akhir X

en: X Expand
id: X Mengembang

en: X Start Scale
id: Skala Awal X

en: X coordinate
id: Koordinat X

en: X coordinate of the actor
id: Koordinat X dari aktor

en: X coordinate of the anchor point
id: Koordinat X titik jangkar

en: X coordinate of the center of rotation
id: Koordinat X dari pusat rotasi

en: X display to use
id: Tampilan X yang akan dipakai

en: X position of window on screen according to X11
id: Posisi X dari jendela pada layar menurut X11

en: X screen to use
id: Layar X yang akan dipakai

en: Y Alignment
id: Perataan Y

en: Y End Scale
id: Skala Akhir Y

en: Y Expand
id: Y Mengembang

en: Y Start Scale
id: Skala Awal Y

en: Y coordinate
id: Koordinat Y

en: Y coordinate of the actor
id: Koordinat Y dari aktor

en: Y coordinate of the anchor point
id: Koordinat Y titik jangkar

en: Y coordinate of the center of rotation
id: Koordinat Y dari pusat rotasi

en: Y position of window on screen according to X11
id: Posisi Y dari jendela pada layar menurut X11

en: YUV textures are not supported
id: Tekstur YUV tak didukung

en: YUV2 textures are not supported
id: Tekstur YUV2 tak didukung

en: Z Position
id: Posisi Z

en: Z component of the pivot point
id: Koordinat Z titik jangkar

en: Z coordinate of the center of rotation
id: Koordinat Z dari pusat rotasi

en: Zoom Axis
id: Sumbu Zum
