gnome-calendar master - en to id translation catalogue (236 entries)

en: %1$s %2$d
id: %2$d %1$s

en: %1$s %2$d, %3$d
id: %2$d %1$s %3$d

en: %1$s %2$d, %3$d, %4$s
id: %2$d %1$s %3$d, %4$s

en: %1$s %2$d, %3$d, %4$s – %5$s
id: %2$d %1$s %3$d, %4$s – %5$s

en: %1$s %2$d, %3$s
id: %2$d %1$s, %3$s

en: %1$s %2$d, %3$s – %4$s
id: %2$d %1$s, %3$s – %4$s

en: %1$u day and %2$u hour before | %1$u day and %2$u hours before
id[0]: %1$u hari %2$u jam sebelumnya

en: %1$u day and %2$u minute before | %1$u day and %2$u minutes before
id[0]: %1$u hari %2$u menit sebelumnya

en: %1$u day before | %1$u days before
id[0]: %1$u hari sebelumnya

en: %1$u day, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hour, and %3$u minutes before
id[0]: %1$u hari, %2$u jam, %3$u menit sebelumnya

en: %1$u day, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hours, and %3$u minutes before
id[0]: %1$u hari, %2$u jam, %3$u menit sebelumnya

en: %1$u days and %2$u hour before | %1$u days and %2$u hours before
id[0]: %1$u hari %2$u jam sebelumnya

en: %1$u days and %2$u minute before | %1$u days and %2$u minutes before
id[0]: %1$u hari %2$u menit sebelumnya

en: %1$u days, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hour, and %3$u minutes before
id[0]: %1$u hari, %2$u jam, %3$u menit sebelumnya

en: %1$u days, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hours, and %3$u minutes before
id[0]: %1$u hari, %2$u jam, %3$u menit sebelumnya

en: %1$u hour and %2$u minute before | %1$u hour and %2$u minutes before
id[0]: %1$u jam %2$u menit sebelumnya

en: %1$u hour before | %1$u hours before
id[0]: %1$u jam sebelumnya

en: %1$u hours and %2$u minute before | %1$u hours and %2$u minutes before
id[0]: %1$u jam %2$u menit sebelumnya

en: %1$u minute before | %1$u minutes before
id[0]: %1$u menit sebelumnya

en: %s (this calendar is read-only)
id: %s (kalender ini hanya-baca)

en: 1 day
id: 1 hari

en: 1 hour
id: 1 jam

en: 1 week
id: 1 minggu

en: 10 minutes
id: 10 menit

en: 15 minutes
id: 15 menit

en: 2 days
id: 2 hari

en: 3 days
id: 3 hari

en: 30 minutes
id: 30 menit

en: 5 minutes
id: 5 menit

en: Access and manage your calendars
id: Akses dan kelola kalender Anda

en: Account
id: Akun

en: Add
id: Tambah

en: Add Calendar…
id: Tambah Kalender…

en: Add a Reminder…
id: Tambahkan suatu Pengingat…

en: Add new events to this calendar by default
id: Secara bawaan tambahkan acara baru ke kalender ini

en: All Day
id: Sepanjang Hari

en: Alternatively, enter the web address of an online calendar you want to import, or open a supported calendar file.
id: Sebagai alternatif, masukkan alamat web kalender daring yang ingin Anda impor, atau buka berkas kalender yang didukung.

en: Another event deleted
id: Acara lain dihapus

en: At %s
id: Pada %s

en: August
id: Agustus

en: Automatic Location
id: Lokasi Otomatis

en: Bad argument to function
id: Argumen buruk untuk fungsi

en: C_alendar
id: K_alender

en: Calendar
id: Kalender

en: Calendar <b>%s</b> removed
id: Kalender <b>%s</b> dihapus

en: Calendar Name
id: Nama Kalender

en: Calendar Settings
id: Pengaturan Kalender

en: Calendar files
id: Berkas kalender

en: Calendar for GNOME
id: Kalender untuk GNOME

en: Calendar name
id: Nama kalender

en: Calendar;Event;Reminder;
id: Kalender;Acara;Pengingat;

en: Calendars
id: Kalender

en: Cancel
id: Batal

en: Click to select the calendar
id: Klik untuk memilih kalender

en: Color
id: Warna

en: Connect
id: Sambung

en: Copyright © 2012–%d The Calendar authors
id: Hak Cipta © 2012–%d para penulis Kalender

en: Daily
id: Harian

en: December
id: Desember

en: Delete Event
id: Hapus Acara

en: Description
id: Deskripsi

en: Display calendar
id: Tampilkan kalender

en: Display version number
id: Tampilkan nomor versi

en: Done
id: Selesai

en: Edit Details…
id: Sunting Rincian…

en: Edit…
id: Sunting…

en: Enable debug messages
id: Aktifkan pesan awakutu

en: End Repeat
id: Akhir Pengulangan

en: End Repeat Date
id: Tanggal Akhir Pengulangan

en: Ends
id: Berakhir

en: Event deleted
id: Acara dihapus

en: Event editor
id: Penyunting acara

en: Event start time
id: Waktu mulai acara

en: Failed to allocate a new object in memory
id: Gagal mengalokasikan objek baru dalam memori

en: Failed to parse the calendar contents
id: Gagal mengurai konten kalender

en: Failed to read file
id: Gagal membaca berkas

en: February
id: Februari

en: File is malformed, invalid, or corrupted
id: Berkas cacat, tidak valid, atau rusak

en: File is not an iCalendar (.ics) file
id: Berkas bukan berkas iCalendar (.ics)

en: Forever
id: Selamanya

en: GNOME Calendar is a simple and beautiful calendar application designed to perfectly fit the GNOME desktop. By reusing the components which the GNOME desktop is built on, Calendar nicely integrates with the GNOME ecosystem.
id: GNOME Kalender adalah aplikasi kalender yang sederhana dan indah, dirancang untuk secara sempurna pas dengan destop GNOME. Dengan memakai ulang komponen pembangun destop GNOME, Kalender terintegrasi secara baik dengan ekosistem GNOME.

en: If the calendar belongs to one of your online accounts, you can add it through the <a href="GOA">online account settings</a>.
id: Bila kalender adalah milik satu dari akun daring Anda, Anda dapat menambahkannya melalui <a href="GOA">Pengaturan akun daring</a>.

en: Import %d event | Import %d events
id[0]: Impor %d acara

en: Import Files…
id: Impor Berkas…

en: Import a Calendar
id: Impor Kalender

en: Internal error
id: Galat internal

en: January
id: Januari

en: Join
id: Bergabung

en: July
id: Juli

en: June
id: Juni

en: Last %A
id: %A yang lalu

en: Location
id: Lokasi

en: Manage Calendars
id: Kelola Kalender

en: Manage Calendars…
id: Kelola Kalender…

en: Manage your calendars
id: Kelola kalender Anda

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: Monday – Friday
id: Senin – Jumat

en: Month
id: Bulan

en: Month view
id: Tilikan bulan

en: Monthly
id: Bulanan

en: New Calendar
id: Kalender Baru

en: New Event %1$s %2$s
id: Acara Baru %1$s %2$s

en: New Event Today
id: Acara Baru Hari Ini

en: New Event Tomorrow
id: Acara Baru Besok

en: New Event Yesterday
id: Acara Baru Kemarin

en: New Event next Friday
id: Acara Baru Jumat depan

en: New Event next Monday
id: Acara Baru Senin depan

en: New Event next Saturday
id: Acara Baru Sabtu depan

en: New Event next Sunday
id: Acara Baru Minggu depan

en: New Event next Thursday
id: Acara Baru Kamis depan

en: New Event next Tuesday
id: Acara Baru Selasa depan

en: New Event next Wednesday
id: Acara Baru Rabu depan

en: New Event on April %d
id: Acara Baru pada %d April

en: New Event on August %d
id: Acara Baru pada %d Agustus

en: New Event on December %d
id: Acara Baru pada %d Desember

en: New Event on February %d
id: Acara Baru pada %d Februari

en: New Event on January %d
id: Acara Baru pada %d Januari

en: New Event on July %d
id: Acara Baru pada %d Juli

en: New Event on June %d
id: Acara Baru pada %d Juni

en: New Event on March %d
id: Acara Baru pada %d Maret

en: New Event on May %d
id: Acara Baru pada %d Mei

en: New Event on November %d
id: Acara Baru pada %d November

en: New Event on October %d
id: Acara Baru pada %d Oktober

en: New Event on September %d
id: Acara Baru pada %d September

en: New Event…
id: Acara Baru…

en: No Repeat
id: Tidak Ada Pengulangan

en: No error
id: Tidak ada kesalahan

en: No event information
id: Tidak ada informasi acara

en: No. of occurrences
id: Jumlah pengulangan

en: Notes
id: Catatan

en: Number of Occurrences
id: Banyaknya Pengulangan

en: October
id: Oktober

en: Open
id: Buka

en: Open a File
id: Buka suatu berkas

en: Open calendar on the passed date
id: Buka kalender pada tanggal yang diberikan

en: Open calendar showing the passed event
id: Buka kalender yang menampilkan acara yang telah lewat

en: Other event | Other %d events
id[0]: %d acara lain

en: Password
id: Kata Sandi

en: Quit GNOME Calendar
id: Keluar Kalender GNOME

en: Reminders
id: Pengingat

en: Remove Calendar
id: Hapus Kalender

en: Remove the alarm
id: Hapus alarm

en: Repeat
id: Ulangi

en: Save
id: Simpan

en: Schedule
id: Skedul

en: Select a file
id: Pilih berkas

en: Settings
id: Pengaturan

en: Show Weather
id: Tampilkan Cuaca

en: Starts
id: Mulai

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: The event you are trying to modify is recurring. The changes you have selected should be applied to:
id: Acara yang ingin Anda ubah berulang. Perubahan yang telah Anda pilih harus diterapkan pada:

en: This %A
id: %A ini

en: Title
id: Judul

en: Today
id: Hari ini

en: Today %s
id: Hari ini %s

en: Today, %1$s — %2$s
id: Hari ini, %1$s — %2$s

en: Toggles the sound of the alarm
id: Jungkitkan suara alarm

en: Tomorrow
id: Besok

en: Tomorrow %s
id: Besok %s

en: Tomorrow, %1$s – %2$s
id: Besok, %1$s — %2$s

en: Type of the active view
id: Tipe dari tilikan yang aktif

en: Type of the active window view, default value is: monthly view
id: Tipe dari tilikan jendela yang aktif, nilai bawaan adalah: tilikan bulanan

en: Undo
id: Tak jadi

en: Unknown Service
id: Layanan Tidak Dikenal

en: Unnamed event
id: Acara tanpa nama

en: Until Date
id: Hingga Tanggal

en: User
id: Pengguna

en: We aim to find the perfect balance between nicely crafted features and user-centred usability. No excess, nothing missing. You’ll feel comfortable using Calendar, like you’ve been using it for ages!
id: Kami berupaya mencari keseimbangan sempurna antara fitur yang dibuat dengan baik dan usabilitas yang terpusat pengguna. Tak ada yang berlebihan, tak ada yang hilang. Anda akan merasa nyaman memakai Calendar, serasa Anda sudah memakainya bertahun-tahun!

en: Weather
id: Cuaca

en: Weather Service Configuration
id: Konfigurasi Layanan Cuaca

en: Week
id: Minggu

en: Week view
id: Tilikan minggu

en: Weekly
id: Mingguan

en: Whether weather reports are shown, automatic locations are used and a location-name
id: Apakah laporan cuaca ditampilkan, lokasi otomatis digunakan dan nama-lokasi

en: Window maximized
id: Jendela dimaksimalkan

en: Window maximized state
id: Keadaan termaksimalkan jendela

en: Window position
id: Posisi jendela

en: Window position (x and y).
id: Posisi jendela (x dan y).

en: Window size
id: Ukuran jendela

en: Window size (width and height).
id: Ukuran jendela (lebar dan tinggi).

en: Yearly
id: Tahunan

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Yesterday %s
id: Kemarin %s

en: Yesterday, %1$s – %2$s
id: Kemarin, %1$s – %2$s

en: _About Calendar
id: Ten_ang Kalender

en: _All events
id: Semu_a acara

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Import
id: _Impor

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _Online Accounts…
id: Ak_un Daring…

en: _Only This Event
id: Hanya Acara _Ini

en: _Subsequent events
id: A_cara berikutnya

en: _Synchronize Calendars
id: _Selaraskan Kalender

en: _Undo
id: _Tak Jadi

en: from %1$s %2$s
id: mulai %1$s %2$s

en: from Today
id: mulai Hari ini

en: from Tomorrow
id: mulai Besok

en: from Yesterday
id: mulai Kemarin

en: from next Friday
id: mulai Jumat depan

en: from next Monday
id: mulai Senin depan

en: from next Saturday
id: mulai Sabtu depan

en: from next Sunday
id: mulai Minggu depan

en: from next Thursday
id: mulai Kamis depan

en: from next Tuesday
id: mulai Selasa depan

en: from next Wednesday
id: mulai Rabu depan

[ctx: shortcut window]
en: Close window
id: Tutup jendela

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Go back
id: Mundur

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
id: Maju

[ctx: shortcut window]
en: Month view
id: Tilikan bulan

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
id: Navigasi

[ctx: shortcut window]
en: New event
id: Acara baru

[ctx: shortcut window]
en: Next view
id: Tilikan selanjutnya

[ctx: shortcut window]
en: Previous view
id: Tilikan sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Search
id: Cari

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
id: Pintasan

[ctx: shortcut window]
en: Show help
id: Tampilkan bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Show today
id: Tampilkan hari ini

[ctx: shortcut window]
en: View
id: Tilik

[ctx: shortcut window]
en: Week view
id: Tilikan minggu

en: to %1$s %2$s
id: sampai %1$s %2$s

en: to Today
id: sampai Hari ini

en: to Tomorrow
id: sampai Besok

en: to Yesterday
id: sampai Kemarin

en: to next Friday
id: sampai Jumat depan

en: to next Monday
id: sampai Senin depan

en: to next Saturday
id: sampai Sabtu depan

en: to next Sunday
id: sampai Minggu depan

en: to next Thursday
id: sampai Kamis depan

en: to next Tuesday
id: sampai Selasa depan

en: to next Wednesday
id: sampai Rabu depan

[ctx: tooltip]
en: Add a new event
id: Tambah acara baru

[ctx: tooltip]
en: Search for events
id: Cari acara

[ctx: tooltip]
en: Synchronizing remote calendars…
id: Selaraskan kalender jauh…

en: week %d
id: minggu %d
