gnome-disk-utility master - en to id translation catalogue (711 entries)

en: %2.1f%% (%s) of the data on the device “%s” was unreadable and replaced with zeroes in the created disk image file. This typically happens if the medium is scratched or if there is physical damage to the drive
id: %2.1f%% (%s) dari data pada perangkat “%s” tak bisa dibaca dan digantikan dengan nol dalam berkas citra diska yang dibuat. Ini biasanya terjadi bila medium tergores atau ada kerusakan fisik ke kandar

en: %d day | %d days
id[0]: %d hari

en: %d hour | %d hours
id[0]: %d jam

en: %d milli-second | %d milli-seconds
id[0]: %d milidetik

en: %d minute | %d minutes
id[0]: %d menit

en: %d month | %d months
id[0]: %d bulan

en: %d second | %d seconds
id[0]: %d detik

en: %d sector | %d sectors
id[0]: %d sektor

en: %d year | %d years
id[0]: %d tahun

en: %s (Read-Only)
id: %s (Hanya Baca)

en: %s ago
id: %s yang lalu

en: %s of %s — %s
id: %s dari %s — %s

en: %s unreadable (replaced with zeroes)
id: %s tak dapat dibaca (diganti dengan nol)

en: %s when decompressed
id: %s ketika didekompresi

en: %s — %s free (%.1f%% full)
id: %s — %s bebas (%.1f%% penuh)

en: %u sample | %u samples
id[0]: %u sampel

en: (None)
id: (Nihil)

en: --format-device must be used together with --block-device
id: --format-device mesti dipakai bersama dengan --block-device

en: --format-device must not be used together with --restore-disk-image
id: --format-device mesti dipakai bersama dengan --restore-disk-image

en: /etc/crypttab configuration data is malformed
id: Data konfigurasi /etc/crypttab salah

en: 10 minutes
id: 10 menit

en: 15 minutes
id: 15 menit

en: 3 hours
id: 3 jam

en: 5 minutes
id: 5 menit

en: <b>Tip</b>: If you are planning to recycle, sell or give away your old computer or disk, you should use a more thorough erase type to keep your private information from falling into the wrong hands
id: <b>Tip</b>: Bila Anda merencanakan untuk mendaur ulang, menjual, atau memberikan komputer tua atau disk Anda, Anda mesti memakai tipe penghapusan yang lebih teliti untuk mencegah jatuhnya informasi pribadi Anda ke pihak yang salah

en: <b>WARNING</b>: The Secure Erase command may take a very long time to complete, can’t be canceled and may not work properly with some hardware. In the worst case, your drive may be rendered unusable or your system may crash or lock up. Before proceeding, please read the article about <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ATA Secure Erase</a> and make sure you understand the risks
id: <b>PERINGATAN</b>: Perintah Hapus Aman mungkin makan waktu sangat lama, tak dapat dibatalkan, dan mungkin tak bekerja dengan benar pada beberapa perangkat keras. Dalam kasus terburuk, kandar Anda mungkin menjadi tak bisa dipakai atau sistem Anda mungkin crash atau terkunci. Sebelum melanjutkan, harap baca artikel tentang <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>Hapus Aman ATA</a> dan pastikan bahwa Anda memahami risikonya

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
id: Berkas dengan nama "%s" sudah ada. Apakah Anda ingin menimpanya?

en: A filesystem repair is not always possible and can cause data loss. Consider backing it up first in order to use forensic recovery tools that retrieve lost files. The operation may take a long time, especially if the partition contains a lot of data.
id: Suatu perbaikan sistem berkas tidak selalu mungkin dan dapat menyebabkan kehilangan data. Pertimbangkan untuk terlebih dahulu membuat salinan cadangan untuk memakai perkakas pemulihan forensik yang bisa memperoleh berkas yang hilang. Operasi mungkin memakan waktu lama, terutama jika partisi berisi banyak data.

en: A flag used by the Platform bootloader to determine where the OS should be loaded from. Sometimes the partition with this flag set is referred to as the <i>active</i> partition
id: Flag yang dipakai oleh bootloader platform untuk menentukan OS mesti dimuat dari mana. Kadang partisi dengan flag ini dikenal sebagai partisi <i>aktif</i>

en: AAM Level
id: Tingkat AAM

en: APM Level
id: Tingkat APM

en: ATA Enhanced Secure Erase
id: Hapus Aman Ditingkatkan ATA

en: ATA Secure Erase
id: Hapus Aman ATA

en: Access Time
id: Waktu Akses

en: Activate selected swap partition
id: Aktifkan partisi swap yang dipilih

en: Additional partition options
id: Opsi partisi tambahan

en: Aggressive spin-down may wear out the drive faster than anticipated. Please check the “Start/Stop Count” SMART attribute from time to time
id: Spin-down yang agresif dapat membuat kandar memburuk lebih cepat daripada yang diantisipasi. Harap periksa atribut SMART "Start/Stop Count" dari waktu ke waktu

en: Airflow Temperature
id: Temperatur Aliran Udara

en: Airflow temperature of the drive
id: Temperatur aliran udara pada kandar

en: All Files
id: Semua Berkas

en: All data on the disk will be lost but may still be recoverable by data recovery services
id: Semua data pada disk akan hilang tapi mungkin masih dapat dipulihkan oleh layanan pemulihan data

en: All data on the disk will be overwritten and will likely not be recoverable by data recovery services
id: Semua data pada disk akan ditimpa dan mungkin tak akan dapat dipulihkan oleh layanan pemulihan data

en: All data on the partition will be lost
id: Semua data pada partisi akan hilang

en: All existing data will be lost
id: Semua data akan hilang

en: Allocating Disk Image
id: Mengalokasikan Citra Diska

en: Allow writing to the image
id: Ijinkan menulis ke citra

en: Amount of high current used to spin up the drive
id: Besarnya arus tinggi yang dipakai untuk mulai memutar kandar

en: Amplitude of heads trembling (GMR-head) in running mode
id: Amplitudo getaran pen kepala (GMR) pada modus berjalan

en: An easy way to manage your disks
id: Suatu cara mudah untuk mengelola disk Anda

en: An error occurred
id: Telah terjadi galat

en: An error occurred when trying to put the drive into standby mode
id: Terjadi galat ketika mencoba menata kandar ke mode siaga

en: An error occurred when trying to toggle whether SMART is enabled
id: Terjadi galat ketika mencoba menjungkitkan apakah SMART difungsikan

en: An error occurred when trying to wake up the drive from standby mode
id: Terjadi galat ketika mencoba membangunkan kandar dari mode siaga

en: Application Menu
id: Menu Aplikasi

en: Apply Advanced Power Management Settings
id: Terapkan Pengaturan Manajemen Daya Tingkat Lanjut

en: Apply Automatic Acoustic Management Settings
id: Terapkan Pengaturan Manajemen Akustik Otomatis

en: Apply Standby Timeout Settings
id: Terapkan Pengaturan Tenggat Waktu Siaga

en: Apply Write Cache Settings
id: Terapkan Pengaturan Singgahan Tulis

en: Approximately %s
id: Kira-kira %s

en: Are you sure you want to delete the partition?
id: Hapus partisi?

en: Are you sure you want to format the disk?
id: Format diska?

en: Are you sure you want to power off the drives?
id: Apakah Anda yakin ingin mematikan daya kandar?

en: Are you sure you want to write the disk image to the device?
id: Tulis berkas diska pada perangkat?

en: Assessment
id: Asesmen

en: At least %s
id: Tersisa %s

en: Attach and mount one or more disk image files.
id: Cantol dan kait satu atau lebih berkas citra diska.

en: Attach new _Image…
id: Cantolkan _Citra baru…

en: Attribute
id: Atribut

en: Auto-clear
id: Bersihkan otomatis

en: Average Access Time
id: Kecepatan Akses Rata-rata

en: Average Read Rate
id: Kecepatan Baca Rata-rata

en: Average Write Rate
id: Kecepatan Tulis Rata-rata

en: Average efficiency of operations while positioning
id: Efisiensi rata-rata operasi ketika penetapan posisi

en: Average efficiency of the disk
id: Rata-rata efisiensi diska

en: Backing File
id: Mencadangkan Berkas

en: Benchmark Settings
id: Pengaturan Uji Banding

en: Benchmarking involves measuring the transfer rate on various area of the device as well as measuring how long it takes to seek from one random area to another. Please back up important data before using the write benchmark.
id: Uji banding melibatkan pengukuran laju transfer pada berbagai area perangkat dan pengukuran berapa lama waktu yang diperlukan untuk seek dari suatu area acak ke lainnya. Harap back up data penting sebelum memakai uji banding tulis.

en: Benchmarking the write-rate of a disk requires exclusive access to the disk (e.g. the disk or its partitions cannot be mounted or in use) and involves reading data and then writing it back. As a result, the contents of the disk is not changed.
    
    If not checked, the write-part of the benchmark will not be done but on the other hand exclusive access to the device is not needed (e.g. the disk or device can be in use).
id: Uji banding atas laju tulis dari diska memerlukan akses eksklusif ke diska (yaitu diska atau partisinya tak dapat dikait atau sedang dipakai) dan melibatkan membaca data lalu menuliskannya kembali. Hasilnya, isi diska tak berubah.
    
    Bila tak dicontreng, bagian tulis dari uji banding tak akan dilakukan tapi di lain pihak akses eksklusif ke perangkat tak diperlukan (yaitu diska atau perangkat bisa sambil dipakai).

en: Block device is empty
id: Perangkat blok kosong

en: Btrfs — Copy-on-write Linux Filesystem, for snapshots
id: Btrfs — Sistem Berkas Linux salin-saat-tulis, untuk snapshot

en: C_hange
id: _Ubah

en: C_heck Filesystem…
id: P_eriksa Sistem Berkas…

en: C_onfirm Passphrase
id: K_onfirmasi Pasfrasa

en: Calibration Retry Count
id: Cacah Coba Ulang Kalibrasi

en: Cannot create a new partition. There are already four primary partitions.
id: Tidak dapat membuat partisi baru. Sudah ada empat partisi utama.

en: Cannot open “%s” — maybe the volume isn’t mounted?
id: Tak bisa membuka "%s" - mungkin volume tak dikait?

en: Cannot restore image of size 0
id: Tak bisa memulihkan citra berukuran 0

en: Change Filesystem Label
id: Ubah Label Sistem Berkas

en: Change Pa_ssphrase…
id: Ubah Fra_sa Kata Sandi…

en: Change Passphrase
id: Ubah Frasa Sandi

en: Changes ownership of the filesystem to your user and group. The recursive mode does also change the ownership of all subdirectories and files, this can lead to destructive results when the filesystem contains a directory structure where ownership should belong to different users (e.g., a system backup or a filesystem that is accessed by multiple users).
id: Ubah kepemilikan sistem berkas ke pengguna dan grup Anda. Mode rekursif juga mengubah kepemilikan semua subdirektori dan berkas, ini dapat menyebabkan hasil yang merusak ketika sistem berkas berisi struktur direktori di mana kepemilikan harus dimiliki oleh pengguna yang berbeda (misalnya, cadangan sistem atau sistem berkas yang diakses oleh beberapa pengguna).

en: Changing the passphrase for this device, will also update the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file
id: Mengubah frasa sandi untuk perangkat ini, juga mengubah frasa sandi yang direferensikan oleh berkas <i>/etc/crypttab</i>

en: Check this box to see the passphrases entered above
id: Ceklis kotak ini untuk melihat pasfrasa yang diketikkan di atas

en: Click to force re-reading SMART data from the hard disk
id: Klik untuk memaksa baca ulang data SMART dari cakram keras

en: Click to start a SMART self-test
id: Klik untuk memulai uji-mandiri SMART

en: Click to stop the SMART self-test currently in progress
id: Klik untuk menghentikan uji mandiri SMART yang sedang berjalan

en: Click to toggle whether SMART is enabled for the hard disk
id: Klik untuk menjungkitkan apakah SMART difungsikan bagi cakram keras

en: Close
id: Tutup

en: Closing now stops the running jobs and leads to a corrupt result.
id: Menutup sekarang menghentikan tugas yang sedang berjalan dan menyebabkan hasil yang korup.

en: Compatible with all systems and devices
id: Cocok dengan semua sistem dan perangkat

en: Compatible with modern systems and hard disks > 2TB
id: Cocok dengan sistem dan hard disk modern > 2TB

en: Confirm Check
id: Konfirmasi Periksa

en: Confirm Details
id: Konfirmasi Detail

en: Confirm Repair
id: Konfirmasi Perbaikan

en: Confirm Taking Ownership
id: Konfirmasi Mengambil Kepemilikan

en: Confirm passphrase entered above
id: Konfirmasi pasfrasa yang diketikkan di atas

en: Confirm the details of the current volume before proceeding.
id: Konfirmasikan detail volume saat ini sebelum melanjutkan.

en: Connected to another seat
id: Tersambung ke seat lain

en: Contents
id: Isi

en: Copyright © 2008-2013 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2008-2013 David Zeuthen
    Copyright © 2009-2017 The GNOME Project
id: Hak Cipta © 2008-2013 Red Hat, Inc.
    Hak Cipta © 2008-2013 David Zeuthen
    Hak Cipta © 2009-2017 Proyek GNOME

en: Count of remapped sectors. When the hard drive finds a read/write/verification error, it marks the sector as “reallocated” and transfers data to a special reserved area (spare area)
id: Cacah sektor yang dipetakan ulang. Ketika hard drive menemui kesalahan baca/tulis/verifikasi, ia menandai sektor sebagai "direalokasikan" dan memindah data ke area cadangan khusus (area cadangan)

en: Cre_ate
id: Bu_at

en: Create Disk Image
id: Buat Citra Diska

en: Create Partition
id: Buat Partisi

en: Create partition in unallocated space
id: Buat partisi dalam ruang yang tak dialokasikan

en: Creating Disk Image
id: Membuat Citra Diska

en: Curr_ent Passphrase
id: Pasfrasa S_ekarang

en: Current Pending Sector Count
id: Cacah Sektor Tertunda Kini

en: Current Size
id: Ukuran Kini

en: Current internal temperature of the drive
id: Temperatur kandar yang sekarang

en: Custom Format
id: Format Ubahan

en: DISK IS LIKELY TO FAIL SOON
id: DISK MUNGKIN SEGERA GAGAL

en: Data Address Mark Errors
id: Galat Penanda Alamat Data

en: Data stored in the volume will only be accessible with the correct password. Be careful not to forget it.
id: Data yang tersimpan dalam volume hanya akan dapat diakses dengan kata sandi yang benar. Berhati-hatilah untuk tidak melupakannya.

en: Deactivate selected swap partition
id: Nonaktifkan partisi swap yang dipilih

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs
id: Lokasi bawaan bagi dialog Buat/Pulihkan citra diska

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs. If blank the ~/Documents folder is used.
id: Lokasi bawaan bagi dialog Buat/Pulihkan citra diska. Bila kosong maka folder ~/Documents yang dipakai.

en: Delete selected partition
id: Hapus partisi yang dipilih

en: Destination
id: Tujuan

en: Detach loop device after unmount action
id: Lepaskan perangkat loop setelah aksi lepas kait

en: Detach this loop device
id: Lepaskan perangkat loop ini

en: Device
id: Perangkat

en: Device is size 0
id: Ukurang perangkat 0

en: Disable Write Cache
id: Matikan Singgahan Tulis

en: Disk Drives
id: Kandar Diska

en: Disk Image Mounter
id: Pengait Berkas Diska

en: Disk Image Writer
id: Penulis Citra Diska

en: Disk Image of %s (%s).img
id: Berkas diska %s (%s).img

en: Disk Images (*.img, *.img.xz, *.iso)
id: Citra Diska (*.img, *.img.xz, *.iso)

en: Disk Images (*.img, *.iso)
id: Berkas Diska (*.img, *.iso)

en: Disk Shift
id: Pergeseran Diska

en: Disk image copying complete
id: Penyalinan citra diska komplit

en: Disk image read error
id: Galat baca citra diska

en: Disk is OK
id: Diska dalam keadaan baik

en: Disk is OK, one attribute failed in the past | Disk is OK, %d attributes failed in the past
id[0]: Diska dalam keadaan baik, %d atribut telah gagal dalam pengecekan

en: Disk is OK, one bad sector | Disk is OK, %d bad sectors
id[0]: Diska dalam keadaan baik, %d sektor rusak

en: Disk is OK, one failing attribute is failing | Disk is OK, %d attributes are failing
id[0]: Diska dalam keadaan baik, %d atribut telah gagal

en: Disk management utility for GNOME
id: Utilitas manajemen diska untuk GNOME

en: Disk or Device
id: Diska atau Perangkat

en: Disks
id: Diska

en: Disks provides an easy way to inspect, format, partition, and configure disks and block devices.
id: Diska memberikan cara yang mudah untuk memeriksa, format, partisi dan mengatur diska dan blok perangkat.

en: Display _Name
id: _Nama Tampilan

en: Don’t overwrite existing data
id: Jangan timpa data yang ada

en: Drive Options
id: Opsi Kandar

en: Drive S_ettings…
id: _Pengaturan Kandar…

en: Drive Settings
id: Pengaturan Kandar

en: Drive’s seek performance during offline operations
id: Kinerja seek kandar selama operasi luring

en: Edit Encr_yption Options…
id: Sunting Opsi Enkr_ipsi…

en: Edit Partition
id: Sunting Partisi

en: Edit _Filesystem…
id: Suntin_g Sistem Berkas…

en: Edit _Mount Options…
id: Su_nting Opsi Pengaitan…

en: Eject this disk
id: Keluarkan disk ini

en: Empty
id: Kosong

en: Enable Write Cache
id: Fungsikan Singgahan Tulis

en: Enable _recursive mode
id: Aktifkan mode _rekursif

en: Encryption Options
id: Opsi Enkripsi

en: Endurance Remaining
id: Sisa Ketahanan

en: Enter Standby After
id: Masuk Siaga Setelah

en: Enter current passphrase used to protect the data
id: Ketik pasfrasa saat ini untuk melindungi data

en: Enter new passphrase used to protect the data
id: Ketik pasfrasa yang baru untuk melindungi data

en: Enter passphrase to unlock
id: Ketik frasa sandi untuk membuka kunci

en: Enter passphrase used to protect the data
id: Ketik pasfrasa untuk melindungi data

en: Erase Multiple Disks
id: Hapus Beberapa Diska

en: Erase _Type
id: _Tipe Penghapusan

en: Error aborting SMART self-test
id: Galat ketika membatalkan uji-sendiri SMART

en: Error adding /etc/crypttab entry
id: Galat menambahkan entri /etc/crypttab

en: Error adding new /etc/fstab entry
id: Galat menambahkan entri baru /etc/fstab

en: Error allocating space for disk image file:
id: Galat ketika mengalokasikan ruang bagi berkas citra diska:

en: Error attaching disk image
id: Galat mengaitkan berkas diska

en: Error attaching disk image: %s (%s, %d)
id: Galat mengaitkan citra diska: %s (%s, %d)

en: Error canceling job
id: Galat ketika membatalkan tugas

en: Error changing passphrase
id: Galat ketika mengubah pasfrasa

en: Error connecting to udisks daemon: %s (%s, %d)
id: Galat saat menyambung ke daemon udisks: %s (%s, %d)

en: Error creating disk image
id: Galat saat membuat citra diska

en: Error creating partition
id: Galat ketika membuat partisi

en: Error deleting loop device
id: Galat menghapus perangkat loop

en: Error deleting partition
id: Galat ketika menghapus partisi

en: Error determining size of device:
id: Galat ketika menentukan ukuran perangkat:

en: Error determining size of file
id: Galat saat menentukan ukuran berkas

en: Error disabling autoclear for loop device
id: Galat menonaktifkan otobersih untuk perangkat loop

en: Error ejecting media
id: Galat ketika mengeluarkan media

en: Error formatting disk
id: Galat ketika memformat diska

en: Error formatting volume
id: Galat ketika memformat volume

en: Error locking device
id: Galat ketika mengunci perangkat

en: Error looking up block device for %s
id: Galat saat mencari perangkat blok bagi %s

en: Error mounting filesystem
id: Galat ketika mengaitkan sistem berkas

en: Error mounting filesystem to calculate minimum size
id: Galat ketika mengaitkan sistem berkas untuk menghitung ukuran minimum

en: Error mounting the filesystem
id: Galat ketika mengaitkan sistem berkas

en: Error opening %s: %s
id: Galat ketika membuka %s: %s

en: Error opening file for reading
id: Galat membuka berkas untuk dibaca

en: Error opening file for writing
id: Galat membuka berkas untuk ditulis

en: Error opening “%s”: %m
id: Galat ketika membuka "%s": %m

en: Error powering off drive
id: Galat ketika mematikan daya perangkat

en: Error refreshing SMART data
id: Galat ketika menyegarkan data SMART

en: Error removing /etc/crypttab entry
id: Galat menghapus entri /etc/crypttab

en: Error removing old /etc/fstab entry
id: Galat menghapus entri lama /etc/fstab

en: Error repairing filesystem
id: Galat ketika memperbaiki sistem berkas

en: Error repairing filesystem after resize
id: Galat saat memperbaiki sistem berkas setelah pengubahan ukuran

en: Error resizing filesystem
id: Galat ketika mengubah ukuran sistem berkas

en: Error resizing partition
id: Galat ketika mengubah ukuran partisi

en: Error restoring disk image
id: Galat saat memulihkan citra diska

en: Error retrieving configuration data
id: Gagal mendapatkan data konfigurasi

en: Error setting autoclear flag
id: Galat saat menata flag otobersih

en: Error setting configuration
id: Galat menyetel konfigurasi

en: Error setting label
id: Galat ketika mengeset label

en: Error setting partition flags
id: Galat ketika mengeset bendera partisi

en: Error setting partition name
id: Galat ketika mengeset nama partisi

en: Error setting partition type
id: Galat ketika mengeset jenis partisi

en: Error starting SMART self-test
id: Galat ketika memulai uji-sendiri SMART

en: Error starting swap
id: Galat ketika menjalankan swap

en: Error stopping swap
id: Galat ketika menghentikan swap

en: Error unlocking device
id: Galat ketika membuka kunci perangkat

en: Error unmounting filesystem
id: Galat ketika melepas kaitan sistem berkas

en: Error updating /etc/crypttab
id: Galat memutakhirkan /etc/crypttab

en: Error updating /etc/crypttab entry
id: Galat memutakhirkan entri /etc/crypttab

en: Error updating /etc/fstab entry
id: Galat memutakhirkan entri /etc/fstab

en: Error while checking filesystem
id: Galat ketika memeriksa sistem berkas

en: Error while repairing filesystem
id: Galat ketika memperbaiki sistem berkas

en: Error while taking filesystem ownership
id: Galat saat mengambil kepemilikan sistem berkas

en: Error writing file
id: Galat menulis berkas

en: Extended Partition
id: Partisi Diekstensi

en: Extended Partitions can contain Logical Partitions
id: Partisi Diekstensi dapat mengandung Partisi Logis

en: F2FS — Flash Storage Linux Filesystem
id: F2FS — Sistem Berkas Linux Penyimpanan Flash

en: FAILING
id: GAGAL

en: Failed in the past
id: Gagal di masa lalu

en: File does not appear to be XZ compressed
id: Berkas tak nampak dimampatkan memakai XZ

en: Filesystem %s on %s could not be repaired.
id: Sistem berkas %s pada %s tidak dapat diperbaiki.

en: Filesystem %s on %s has been repaired.
id: Sistem berkas %s pada %s telah sukses diperbaiki.

en: Filesystem %s on %s is undamaged.
id: Sistem berkas %s pada %s tidak rusak.

en: Filesystem %s on %s needs repairing.
id: Sistem berkas %s pada %s perlu perbaikan.

en: Filesystem _Type
id: Jenis Sis_tem Berkas

en: Filesystem damaged
id: Sistem berkas rusak

en: Filesystem intact
id: Sistem berkas utuh

en: Fit to size
id: Paskan ukuran

en: Flags
id: Flag

en: Flying Height
id: Tinggi Terbang

en: For example: “Angela’s Files” or “Backup”.
id: Sebagai contoh: "Berkas Angela" atau "Data Cadangan".

en: For use with _Windows (NTFS)
id: Untuk digunakan dengan _Windows (NTFS)

en: For use with all _systems and devices (FAT)
id: Cocok dengan semua _sistem dan perangkat (FAT)

en: Format Disk
id: Format Diska

en: Format _Disk…
id: Format _Diska…

en: Format _Partition…
id: Format _Partisi…

en: Format selected device
id: Format perangkat yang dipilih

en: Free Space _Following
id: Ruang Kosong _Mengikuti

en: Frequency of errors while positioning
id: Frekuensi galat ketika penetapan posisi

en: Frequency of errors while reading from the disk
id: Frekuensi galat ketika membaca dari diska

en: Frequency of errors while reading raw data from the disk. A non-zero value indicates a problem with either the disk surface or read/write heads
id: Frekuensi kesalahan ketika membaca data mentah dari diska. Suatu nilai bukan nol menandakan adanya masalah dengan perangkat diska atau kepala baca/tulis

en: Frequency of mistakes as a result of impact loads
id: Frekuensi kesalahan sebagai akibat dari impak beban

en: G-sense Error Rate
id: Laju Galat Sensor-G

en: GMR Head Amplitude
id: Amplituda Kepala GMR

en: General time for loading in a drive
id: Waktu umum untuk memuat kandar

en: Go back to main view
id: Kembali ke tampilan utama

en: Good Block Rate
id: Laju Blok Bagus

en: Hardware ECC Recovered
id: ECC Terpulihkan Perangkat Keras

en: Head Flying Hours
id: Lama Jam Terbang Kepala

en: Height of heads above the disk surface
id: Ketinggian kepala baca di atas permukaan diska

en: Hide from _Firmware
id: Sembunyikan dari _Firmware

en: High Fly Writes
id: Penulisan Terbang Tinggi

en: I_dentify As
id: I_dentifikasi Sebagai

en: Icon Na_me
id: N_ama Ikon

en: If checked, additional authorization is required to mount the device [x-udisks-auth]
id: Bila dicontreng, otorisasi tambahan diperlukan untuk mengait perangkat [x-udisks-auth]

en: If checked, additional authorization is required to unlock the device [x-udisks-auth]
id: Bila dicontreng, otorisasi tambahan diperlukan untuk membuka kunci perangkat [x-udisks-auth]

en: If checked, the device is always shown in the user interface no matter what its directory is [x-gvfs-show]
id: BIla dicontreng, perangkat selalu ditunjukkan dalam antar muka pengguna, tak peduli apa direktorinya [x-gvfs-show]

en: If checked, the device will be mounted at system startup [!noauto]
id: Bila dicontreng, perangkat akan dikaitkan saat awal mula sistem [!noauto]

en: If checked, the device will be unlocked at system startup [!noauto]
id: Bila dicontreng, perangkat akan tak terkunci saat awal mula sistem [!noauto]

en: If checked, the loop device will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying file to be modified
id: Bila dicontreng, perangkat loop akan hanya-baca. Ini berguna bila Anda tak ingin berkas yang mendasari diubah

en: If checked, the mount will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying disk image to be modified
id: Bila dicentang, kait akan hanya-baca. Ini berguna bila Anda tak ingin citra diska yang mendasari diubah

en: If set, the VeraCrypt PIM (Personal Iterations Multiplier) numeric value to use for this volume.
id: Jika diatur, nilai numerik VeraCrypt PIM (Personal Iterations Multiplier) akan digunakan untuk volume ini.

en: If set, the name of the icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-icon=]
id: Bila ditata, nama ikon yang dipakai oleh perangkat dalam antar muka pengguna [x-gvfs-icon=]

en: If set, the name of the symbolic icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-symbolic-icon=]
id: Bila ditata, nama ikon simbolik yang dipakai oleh perangkat dalam antar muka pengguna [x-gvfs-symbolic-icon=]

en: If set, the name to use for the device in the user interface [x-gvfs-name=]
id: Bila ditata, nama yang dipakai bagi perangkat dalam antar muka pengguna [x-gvfs-name=]

en: If specified
id: Jika ditentukan

en: Ignored, kept for compatibility
id: Diabaikan, disimpan untuk kompatibilitas

en: Image Size
id: Ukuran Citra

en: Image _Size
id: Ukuran _Citra

en: Image to Restore
id: Citra untuk Dipulihkan

en: In case that the default options do not fit your needs select one of the following filesystems. Be aware of the technical differences and do research about your use case.
id: Jika pilihan bawaan tidak sesuai dengan kebutuhan Anda, pilih salah satu dari sistem berkas berikut. Hati-hati terhadap perbedaan teknis dan lakukan riset tentang kasus penggunaan Anda.

en: Indicates that EFI firmware should ignore the content of the partition and not try to read from it
id: Menunjukkan bahwa perangkat tegar (firmware) EFI harus mengabaikan isi partisi dan tidak mencoba untuk membacanya

en: Instead of unlocking this volume, attempt to unlock a secondary volume hidden inside.
id: Alih-alih membuka kunci volume ini, coba buka volume sekunder yang tersembunyi di dalam.

en: Internal error
id: Galat internal

en: Invalid PIM
id: PIM tidak valid

en: Invalid compressed data
id: Data terkompresi tak valid

en: Job
id: Tugas

en: Last Benchmarked
id: Pengujian Terakhir

en: Legacy BIOS _Bootable
id: Dapat di-boot _BIOS Legacy

en: Linux Swap Partition
id: Partisi Swap Linux

en: Load Friction
id: Friksi Beban

en: Load on drive caused by friction in mechanical parts of the store
id: Beban pada kandar yang disebabkan oleh gesekan bagian-bagian mekanis dari penyimpanan

en: Load-in Time
id: Waktu Load-in

en: Load/Unload Cycle Count
id: Cacah Siklus Muat/Bongkar

en: Load/Unload Retry Count
id: Cacah Coba Ulang Muat/Bongkar

en: Loaded Hours
id: Jam Dimuati

en: Loading on drive caused by numerous recurrences of operations, like reading, recording, positioning of heads, etc
id: Memuat pada kandar yang disebabkan oleh berulangnya berbagai operasi, seperti membaca, merekam, memposisikan kepala, dll

en: Location
id: Lokasi

en: Lock selected encrypted partition
id: Kunci partisi terenkripsi yang dipilih

en: Loop device is empty
id: Perangkat loop kosong

en: Loud (Fast)
id: Berisik (Cepat)

en: Manage Drives and Media
id: Mengelola Kandar dan Media

en: Margin of a channel while reading data.
id: Margin kanal saat membaca data.

en: Matches any device with the given label
id: Cocok dengan perangkat yang diberikan labelnya

en: Matches partition %u of any device connected at the given port or address
id: Cocok dengan partisi %u dari sebarang perangkat yang tersambung pada port atau alamat yang diberikan

en: Matches partition %u of the device with the given vital product data
id: Cocok dengan partisi %u dari perangkat yang data produk vitalnya diberikan

en: Matches the device with the given UUID
id: Cocok dengan perangkat yang diberikan UUIDnya

en: Matches the given device
id: Cocok dengan perangkat yang diberikan

en: Matches the whole disk of any device connected at the given port or address
id: Cocok dengan seluruh diska dari sebarang perangkat yang tersambung pada port atau alamat yang diberikan

en: Matches the whole disk of the device with the given vital product data
id: Cocok dengan seluruh diska dari perangkat yang data produk vitalnya diberikan

en: Minimal Size
id: Ukuran Minimum

en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
id: Campurlah huruf besar dan kecil dan cobalah memakai satu atau dua angka.

en: Mount Disk Images
id: Kaitkan Citra Diska

en: Mount Opt_ions
id: Ops_i Pengaitan

en: Mount Options
id: Opsi Pengaitan

en: Mount _Point
id: _Titik Kait

en: Mount at system _startup
id: Kaitkan saat awal mula _sistem

en: Mount selected partition
id: Kaitkan partisi yang dipilih

en: N/A
id: T/A

en: N_ext
id: S_elanjutnya

en: Name
id: Nama

en: Need more input
id: Perlu lebih banyak masukan

en: Never
id: Tidak Pernah

en: New Disk Image
id: Citra Diska Baru

en: New _Passphrase
id: _Pasfrasa Baru

en: No Device Selected
id: Tidak ada perangkat yang dipilih

en: No Filesystem
id: Tidak Ada Sistem Berkas

en: No Media
id: Tidak Ada Media

en: No description for attribute %d
id: Tidak ada deskripsi untuk atribut %d

en: No partitioning
id: Tak ada pemartisian

en: None
id: Nihil

en: Normalized
id: Dinormalkan

en: Not enough memory
id: Tak cukup memori

en: Number of CRC errors during UDMA mode
id: Banyaknya galat CRC selama dalam modus UDMA

en: Number of Data Address Mark (DAM) errors (or) vendor-specific
id: Banyaknya kesalahan Data Address Mark (DAM) (atau) spesifik vendor

en: Number of ECC errors
id: Banyaknya galat ECC

en: Number of ECC on-the-fly errors
id: Banyaknya galat sambil jalan ECC

en: Number of S_amples
id: Jumlah S_ampel

en: Number of Sampl_es
id: Jumlah Samp_el

en: Number of Thermal Asperity Rate errors
id: Banyaknya kesalahan Thermal Asperity Rate (Laju Asperitas/Kekasaran Termal)

en: Number of attempts to calibrate the device
id: Banyaknya usaha untuk kalibrasi pada perangkat

en: Number of available reserved blocks as a percentage of the total number of reserved blocks
id: Banyaknya blok cadangan yang tersedia sebagai persentase dari cacah total dari blok cadangan

en: Number of buzz routines to spin up the drive
id: Banyaknya rutin buzz untuk mulai memutar kandar

en: Number of cycles into landing zone position
id: Banyaknya siklus ke posisi zona pendaratan

en: Number of errors as a result of impact loads as detected by a shock sensor
id: Banyaknya kesalahan sebagai akibat dari beban impak sebagaimana dideteksi oleh sensor guncangan

en: Number of errors corrected by software ECC
id: Banyaknya galat yang diperbaiki oleh ECC perangkat lunak

en: Number of errors that could not be recovered using hardware ECC
id: Banyaknya galat yang tidak bisa diperbaiki oleh ECC perangkat keras

en: Number of errors while reading from a disk
id: Banyaknya Galat ketika membaca diska

en: Number of errors while writing to disk (or) multi-zone error rate (or) flying-height
id: Banyaknya kesalahan ketika menulis ke diska (atau) laju kesalahan multi zona (atau) tinggi terbang

en: Number of hours elapsed in the power-on state
id: Banyaknya jam berlangsung dalam keadaan dinyalakan

en: Number of hours in general operational state
id: Banyaknya jam dalam keadaan operasional umum

en: Number of off-track errors
id: Banyaknya galat luar-trek

en: Number of physical erase cycles completed on the drive as a percentage of the maximum physical erase cycles the drive supports
id: Banyaknya siklus hapus fisik yang lengkap pada kandar sebagai persentase dari siklus hapus fisik maksimum yang didukung oleh kandar

en: Number of power-off or emergency retract cycles
id: Banyanyak siklus retraksi emergensi atau dimatikan

en: Number of power-off retract events
id: Banyaknya kejadian retraksi karena dimatikan

en: Number of power-on events
id: Cacah peristiwa dinyalakan

en: Number of remapping operations. The raw value of this attribute shows the total number of (successful and unsuccessful) attempts to transfer data from reallocated sectors to a spare area
id: Banyaknya operasi pemetaan ulang. Nilai mentah atribut ini menunjukkan jumlah total percobaan (sukses dan tak sukses) untuk menransfer data dari sektor yang direalokasikan ke area cadangan

en: Number of retry attempts to spin up
id: Banyaknya usaha untuk memutar

en: Number of samples. Bigger number produces a more accurate picture of access time patterns but takes more time.
id: Banyaknya cuplikan. Lebih banyak menghasilkan gambaran yang lebih akurat atas pola waktu akses tapi memerlukan lebih banyak waktu.

en: Number of samples. Bigger number produces more smooth graphs but the benchmark will take more time.
id: Banyaknya cuplikan. Lebih banyak menghasilkan grafik lebih halus tapi benchmark makan waktu lebih lama.

en: Number of sectors waiting to be remapped. If the sector waiting to be remapped is subsequently written or read successfully, this value is decreased and the sector is not remapped. Read errors on the sector will not remap the sector, it will only be remapped on a failed write attempt
id: Banyaknya sektor yang menunggu untuk dipetakan ulang. Bila sektor yang menunggu untuk dipetakan ulang setelahnya sukses ditulisi atau dibaca, nilai ini dikurangi dan sektor tidak akan dipetakan ulang. Kesalahan baca pada sektor tak akan memetakan ulang sektor, hanya pada kegagalan tulis saja itu dilakukan

en: Number of spindle start/stop cycles
id: Cacah siklus start/stop spindle

en: Number of times a recording head is flying outside its normal operating range
id: Berapa kali kepala perekaman terbang di luar jangkauan operasi normalny

en: Number of uncorrectable ECC errors
id: Banyaknya galat ECC yang tidak dapat diperbaiki

en: OK
id: Oke

en: Offline
id: Luring

en: Offline Seek Performance
id: Kinerja Seek Luring

en: Old-Age
id: Tua

en: Online
id: Daring

en: Only the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file will be changed. To change the on-disk passphrase, use <i>Change Passphrase…</i>
id: Hanya frasa sandi yang diacu oleh berkas <i>/etc/crypttab</i> yang akan diubah. Untuk mengubah frasa sandi pada disk, gunakan <i>Ubah Frasa Sandi…</i>

en: Opt_ions
id: Ops_i

en: Options to use when unlocking the device
id: Opsi yang dipakai saat membuka kunci perangkat

en: Other Devices
id: Perangkat Lainnya

en: Overall Assessment
id: Asesmen Menyeluruh

en: Overwrite existing data with zeroes
id: Timpa data yang ada dengan nol

en: Overwrites existing data, but takes longer.
id: Timpa data yang ada, namun memakan waktu lebih lama.

en: Partition Type
id: Jenis Partisi

en: Partition _Size
id: Ukuran Parti_si

en: Partitioning
id: Pemartisian

en: Passphrase File
id: Berkas Frasa Sandi

en: Passphrase of the device or empty to request from user when setting up the device
id: Frasa sandi perangkat atau kosong untuk meminta dari pengguna ketika menyiapkan perangkat

[ctx: Password strength]
en: Fair
id: Sedang

[ctx: Password strength]
en: Good
id: Bagus

[ctx: Password strength]
en: Strong
id: Kuat

[ctx: Password strength]
en: Weak
id: Lemah

en: Perform Better
id: Kinerja Lebih Baik

en: Perform _write-benchmark
id: Lakukan uji banding _tulis

en: Performance is increased by enabling write caching, but leaves the system susceptible to data loss in the event of a power failure
id: Kinerja dinaikkan dengan memfungsikan penyinggahan tulis, tapi menyebabkan sistem dapat mengalami kehilangan data sat terjadi kegagalan daya

en: Power Cycle Count
id: Cacah Siklus Daya

en: Power off this disk
id: Matikan disk ini

en: Power-On Hours
id: Lama Jam Menyala

en: Power-off Retract Count
id: Cacah Retraksi Dimatikan

en: Powered On
id: Dinyalakan

en: Pre-Fail
id: Pra-Gagal

en: Quantity efforts of the rotating moment of a drive
id: Kuantitas upaya dari momen pemutaran kandar

en: Quick
id: Cepat

en: Quiet (Slow)
id: Hening (Lambat)

en: Read Channel Margin
id: Marjin Kanal Baca

en: Read Error Rate
id: Laju Galat Pembacaan

en: Read Error Retry Rate
id: Laju Coba Ulang Galat Baca

en: Reallocated Sector Count
id: Cacah Sektor Yang Direalokasikan

en: Reallocation Count
id: Cacah Realokasi

en: Refresh
id: Segarkan

en: Rep_air Filesystem…
id: Perb_aiki Sistem Berkas…

en: Repair failed
id: Perbaikan gagal

en: Repair successful
id: Perbaikan sukses

en: Reported Uncorrectable Errors
id: Galat Tak Dapat Dikoreksi Yang Dilaporkan

en: Require additional authori_zation to mount
id: Perlu _otorisasi tambahan untuk dikaitkan

en: Require additional authori_zation to unlock
id: Perlu _otorisasi tambahan untuk buka kunci

en: Resi_ze…
id: Ubah U_kuran…

en: Resize Volume
id: Ubah Ukuran Volume

en: Resizing a filesystem can lead to data loss. You are advised to backup your data before. The resize operation will take longer if a lot of data has to be moved. The minimal size is calculated according to the current content. Keep additional free space for the filesystem to work fast and reliably.
id: Mengubah ukuran suatu sistem berkas dapat menyebabkan kehilangan data. Anda disarankan untuk membuat salinan cadangan data Anda sebelumnya. Operasi pengubahan ukuran akan makan waktu lebih lama bila banyak data mesti dipindah. Ukuran minimal dihitung menurut isi saat ini. Jaga ruang bebas tambahan agar sistem berkas bekerja cepat dan reliabel.

en: Resizing not ready
id: Pengubahan ukuran belum siap

en: Restore Disk Image
id: Pulihkan Berkas Diska

en: Restore disk image
id: Pulihkan citra diska

en: Restoring Disk Image
id: Memulihkan Citra Diska

en: Retrieving DVD keys
id: Mengambil kunci DVD

en: Run Out Cancel
id: Batal Run Out

en: SELF-TEST FAILED
id: UJI-SENDIRI GAGAL

en: SMART Data & Self-Tests
id: Data & Uji Mandiri SMART

en: SMART _Attributes
id: _Atribut SMART

en: SMART is not enabled
id: SMART tidak diaktifkan

en: SMART is not supported
id: SMART tidak didukung

en: S_etting
id: _Pengaturan

en: S_tandby Now
id: S_iaga Sekarang

en: S_ymbolic Icon Name
id: N_ama Ikon Simbolik

en: Sample S_ize (MiB)
id: U_kuran Sampel (MiB)

en: Sample Size
id: Ukuran Sampel

en: Save Power
id: Hemat Daya

en: Save in _Folder
id: Simpan pada _Folder

en: Seek Error Rate
id: Laju Galat Seek

en: Seek Timer Performance
id: Kinerja Pewaktu Seek

en: Select Disk Image to Attach
id: Pilih Berkas Diska untuk Dikaitkan

en: Select Disk Image to Restore
id: Pilih Berkas Diska untuk Dipulihkan

en: Select Disk Image(s) to Mount
id: Pilih Citra Diska untuk Dikaitkan

en: Select a Folder
id: Pilih Folder

en: Select a Keyfile
id: Pilih Berkas Kunci

en: Select a device to manage.
id: Pilih perangkat yang akan dikelola.

en: Select a keyfile to unlock this volume
id: Pilih berkas kunci untuk membuka kunci volume ini

en: Select device
id: Pilih perangkat

en: Self-assessment
id: Asesmen Mandiri

en: Self-test Result
id: Hasil Uji-sendiri

en: Self-test in progress
id: Uji-sendiri dalam proses

en: Serial Number
id: Nomor Seri

en: Set Password
id: Atur Kata Sandi

en: Set options to unlock
id: Atur opsi untuk membuka kunci

en: Set up _read-only loop device
id: Siapkan pe_rangkat loop hanya baca

en: Set up _read-only mount
id: Tata kait hanya-_baca

en: Sh_ow Password
id: _Tampilkan Kata Sandi

en: Shift of disk is possible as a result of strong shock loading in the store, as a result of falling (or) temperature
id: Pergeseran cakram mungkin sebagai akinga guncangan kuat saat memuat di penyimpanan, akibat dari jatuh (atau) suhu

en: Sho_w Passphrases
id: _Tampilkan Pasfrasa

en: Sho_w in user interface
id: _Tampilkan di antar muka pengguna

en: Sho_w passphrase
id: _Tampilkan frasa sandi

en: Size
id: Ukuran

en: Slow
id: Lambat

en: Soft ECC correction
id: Koreksi ECC Lunak

en: Soft Read Error Rate
id: Laju Galat Baca Lunak

en: Soft read error rate
id: Laju galat baca lunak

en: Source
id: Sumber

en: Spin High Current
id: Spin Arus Tinggi

en: Spinup Retry Count
id: Cacah Coba Ulang Spinup

en: Spinup Time
id: Waktu Putar

en: Start/Stop Count
id: Cacah Start/Stop

en: Stop running jobs?
id: Hentikan tugas sedang jalan?

en: Switch off <i>User Session Defaults</i> to manage encryption options and passphrase for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/crypttab</b> file
id: Matikan <i>Sesi Pengguna Bawaan</i> untuk mengelola opsi enkripsi dan frasa sandi bagi perangkat. Opsi berkaitan dengan entri dalam berkas <b>/etc/crypttab</b>

en: Switch off <i>User Session Defaults</i> to manage mount point and mount options for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/fstab</b> file
id: Matikan <i>Sesi Pengguna Bawaan</i> untuk mengelola titik kait dan opsi kait bagi perangkat. Opsi berhubungan dengan entri dalam berkas <b>/etc/fstab</b>

en: Temperature
id: Temperatur

en: Temperature of the drive
id: Temperatur kandar

en: The <b>special device file</b> — use symlinks in the <b>/dev/disk</b> hierarchy to control the scope of the entry
id: <b>Berkas perangkat khusus</b> — gunakan symlink dalam hirarki <b>/dev/disk</b> untuk mengendalikan skup dari entri

en: The GNOME Project
id: Projek GNOME

en: The amount of data read during the lifetime of the disk
id: Jumlah data yang dibaca selama masa pakai diska

en: The amount of data written during the lifetime of the disk
id: Jumlah data yang ditulis selama masa pakai diska

en: The check may take a long time, especially if the partition contains a lot of data.
id: Pemeriksaan mungkin memakan waktu lama, terutama jika partisi tersebut berisi banyak data.

en: The difference to the previous partition size
id: Perbedaan ke ukuran partisi sebelumnya

en: The directory to mount the device in
id: Direktori untuk mengaitkan perangkat

en: The disk image is %s bigger than the target device
id: Citra diska %s lebih besar daripada perangkat target

en: The disk image is %s smaller than the target device
id: Citra diska %s lebih kecil daripada perangkat target

en: The encryption passphrase was retrieved from the keyring
id: Frasa sandi enkripsi diambil dari ring kunci

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
id: Berkas sudah ada di dalam "%s". Menimpanya akan mengganti semua isinya.

en: The filesystem type to use
id: Jenis sistem berkas yang akan dipakai

en: The free space following the partition
id: Ruang kosong setelah partisi

en: The label matches the existing label
id: Label sesuai dengan label yang ada

en: The mount options stored in the <b>/etc/fstab</b> file
id: Opsi pengaitan disimpan pada berkas <b>/etc/fstab</b>

en: The name to use for the filesystem. This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the /dev/disk/by-label directory.
id: Nama yang dipakai bagi sistem berkas. Ini berguna bila Anda ingin mengacu ke perangkat melalui symlink dalam direktori /dev/disk/by-label.

en: The name to use for the unlocked device — the device is set up as the name prefixed with <b>/dev/mapper</b>/
id: Nama untuk dipakai bagi perangkat yang tak terkunci — perangkat disiapkan sebagai nama yang diawali dengan <b>/dev/mapper</b>/

en: The number of MiB (1048576 bytes) to read/write for each sample.
id: Cacah MiB (1048576 bita) untuk baca/tulis untuk setiap sampel.

en: The number of MiB (1048576 bytes) to read/write for each sample. Big sample sizes tend to produce more accurate benchmarks at the cost of the benchmark taking more time.
id: Banyaknya MiB (1048576 bita) untuk dibaca/tulis bagi setiap cuplikan. Ukuran cuplikan besar cenderung menghasilkan benchmark yang lebih akurat dengan harga bahwa benchmark makan waktu lebih lama.

en: The number of samples the benchmark will do for the access time test.
id: Cacah sampel tolok ukur yang akan dilakukan untuk uji waktu akses.

en: The number of samples the benchmark will include for the read/write test.
id: Cacah sampel tolok ukur yang akan disertakan untuk tes baca/tulis.

en: The partition name (up to 36 unicode characters). This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the <b>/dev/disk/by-partlabel</b> directory
id: Nama partisi (sampai dengan 36 karakter unicode). Ini berguna bila Anda ingin mengacu ke perangkat melalui symlink dalam direktori <b>/dev/disk/by-partlabel</b>

en: The partition type as a 8-bit unsigned integer
id: Tipe partisi sebagai bilangan bulat tak bertanda 8-bit

en: The partition type represented as a 32-bit <i>GUID</i>
id: Tipe partisi yang direpresentasikan sebagai <i>GUID</i> 32-bit

en: The passphrase matches the existing passphrase
id: Frasa sandi cocok dengan frasa sandi yang ada

en: The passphrases do not match
id: Ketik frasa sandi tidak cocok

en: The passwords do not match
id: Kata sandi tidak cocok

en: The size of the image to create
id: Ukuran citra yang akan dibuat

en: The size of the partition to create
id: Ukuran partisi yang akan dibuat

en: The special device file — use symlinks in the /dev/disk hierarchy to control the scope of the entry
id: Berkas perangkat khusus — gunakan symlink dalam hirarki /dev/disk untuk mengendalikan skup dari entri

en: The strength of the passphrase
id: Kekuatan pasfrasa

en: The system may not work correctly if this entry is modified or removed.
id: Sistem mungkin berjalan tidak sempurna apabila entri ini diubah atau dihapus.

en: The total number of uncorrectable errors when reading/writing a sector. A rise in the value of this attribute indicates defects of the disk surface and/or problems in the mechanical subsystem
id: Total banyaknya kesalahan yang tak dapat diperbaiki ketika membaca/menulisi suatu sektor. Kenaikan nilai atribut ini menandakan cacat permukaan diska dan/atau masalah dalam subsistem mekanis

en: The utility %s is missing.
id: Utilitas %s hilang.

en: Thermal Asperity Rate
id: Laju Asperitas Termal

en: This filesystem will be automatically unmounted prior to any changes.
id: Sistem berkas ini akan secara otomatis dilepas sebelum perubahan apapun.

en: This is equivalent to Master Boot Record <i>bootable</i> flag. It is normally only used for GPT partitions on MBR systems
id: Ini ekuivalen dengan flag <i>bootable</i> Master Boot Record. Biasanya ini hanya dipakai bagi partisi GPT pada sistem MBR

en: This is the last primary partition that can be created.
id: Ini adalah partisi utama terakhir yang bisa dibuat.

en: This operation will prepare the system for the following drives to be powered down and removed.
id: Operasi ini akan menyiapkan sistem bagi kandar-kandar berikut untuk dimatikan dayanya dan dicabut.

en: This volume might be a VeraCrypt volume as it contains random data.
id: Volume ini mungkin berupa volume VeraCrypt karena berisi data acak.

en: Threshold
id: Ambang batas

en: Threshold exceeded
id: Ambang batas telah dilampaui

en: Threshold not exceeded
id: Ambang batas tidak dilampaui

en: Throughput Performance
id: Kinerja Throughput

en: Time needed to spin up the disk
id: Waktu yang diperlukan untuk memutar diska

en: Time while head is positioning
id: Waktu ketika kepala diposisikan

en: To enable or disable the write test.
id: Untuk aktifkan atau nonaktifkan tes tulis.

en: Torque Amplification Count
id: Cacah Penguatan Torsi

en: Total LBAs Read
id: Total LBA yang Dibaca

en: Total LBAs Written
id: Total LBA yang Ditulis

en: Total number of load cycles
id: Banyaknya siklus pemuatan

en: Transfer Rate
id: Laju Transfer

en: Turn on to configure AAM at startup and when the disk is connected
id: Nyalakan untuk menata AAM saat awal mula dan ketika diska tersambung

en: Turn on to configure APM at startup and when the disk is connected
id: Nyalakan untuk menata APM saat awal mula dan ketika diska tersambung

en: Turn on to configure Standby Timeout at startup and when the disk is connected
id: Nyalakan untuk menata Tenggat Waktu Siaga saat awal mula dan ketika diska disambung

en: Turn on to configure Write Cache setting at startup and when the disk is connected
id: Nyalakan untuk menata pengaturan Singgahan Tulis saat awal mula dan ketika diska tersambung

en: Type
id: Jenis

en: UDF — Universal Disk Format, for removable devices on many systems
id: UDF — Universal Disk Format, untuk perangkat lepasan pada banyak sistem

en: UDMA CRC Error Rate
id: Laju Galat CRC UDMA

en: Unallocated Space
id: Ruang yang Belum Dialokasikan

en: Uncorrectable ECC Count
id: Cacah ECC Tak Bisa Dikoreksi

en: Uncorrectable Sector Count
id: Cacah Sektor Yang Tak Bisa Dikoreksi

en: Unlock an encrypted Windows system partition or drive.
id: Buka kunci partisi atau kandar sistem Windows yang dienkripsi.

en: Unlock selected encrypted partition
id: Buka kunci partisi terenkripsi yang dipilih

en: Unmount selected partition
id: Lepaskan kait partisi yang dipilih

en: Unnamed (%s).img
id: (%s).img tanpa nama

en: Unrecoverable read errors while creating disk image
id: Galat pembacaan yang tak dapat dipulihkan ketika membuat citra diska

en: Updated
id: Dimutakhirkan

en: Updates
id: Pemutakhiran

en: Us_er Session Defaults
id: Sesi P_engguna Bawaan

en: Used
id: Dipakai

en: Used to indicate that the partition and its contents are required for the OS/Platform to function. Special care should be taken to not delete or overwrite the contents
id: Dipakai untuk mengindikasikan bahwa partisi dan isinya diperlukan agar OS/Platform berfungsi. Perlu penanganan khusus agar tak menghapus atau menimpa isinya

en: Using Disks, you can view SMART data, manage devices, benchmark physical disks, and image USB sticks.
id: Dengan Diska, Anda bisa melihat data SMART, mengelola perangkat, menguji fisik diska, dan stik USB.

en: Value
id: Nilai

en: Vendor Recommended
id: Yang Direkomendasikan Vendor

en: View, modify and configure disks and media
id: Melihat, mengubah, serta menyetel diska dan media

en: Volume _Name
id: _Nama Volume

en: Volume type
id: Jenis volume

en: Volumes Grid
id: Kisi Volume

en: Waited too long for the filesystem
id: Menunggu terlalu lama untuk sistem berkas

en: Warning: all data on the volume will be lost
id: Peringatan: semua data pada volume akan hilang

en: Will be created
id: Akan dibuat

en: Will be deleted
id: Akan dihapus

en: Windows _system
id: _Sistem Windows

en: World Wide Name
id: Nama Global

en: Worst
id: Terburuk

en: Wr_ite Cache
id: Singgahan _Tulis

en: Write Disk Images to Devices
id: Menulis Citra Diska ke Perangkat

en: Write Error Rate
id: Laju Galat Tulis

en: XFS — Linux Filesystem
id: XFS — Sistem Berkas Linux

en: _Abort Benchmark
id: B_atalkan Uji Banding

en: _About Disks
id: Tent_ang Diska

en: _Attach
id: K_aitkan

en: _Attach Disk Image… (.iso, .img)
id: Cantolkan Citra Disk_a… (.iso, .img)

en: _Benchmark Disk…
id: Uji _Banding Diska…

en: _Benchmark Partition…
id: Uji _Banding Partisi…

en: _Bootable
id: Dapat di-_Boot

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Close
id: _Tutup

en: _Confirm
id: _Konfirmasi

en: _Conveyance
id: Pengang_kutan

en: _Create Disk Image…
id: Buat _Citra Diska…

en: _Create Partition Image…
id: Buat _Citra Partisi…

en: _Delete
id: _Hapus

en: _Delete Disk Image File
id: Hapus Berkas Citra _Diska

en: _Destination
id: _Tujuan

en: _Difference
id: _Perbedaan

en: _Edit Partition…
id: S_unting Partisi…

en: _Erase
id: _Hapus

en: _Erase…
id: _Hapus…

en: _Extended
id: Di_ekstensi

en: _Help
id: _Bantuan

en: _Hidden
id: Tersem_bunyi

en: _Image to Restore
id: Citra untuk d_ipulihkan

en: _Internal disk for use with Linux systems only (Ext4)
id: Diska _internal untuk digunakan dengan sistem Linux saja (Ext4)

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _Keyfiles
id: Berkas _kunci

en: _Mount
id: _Kait

en: _Name
id: _Nama

en: _New Disk Image…
id: Citra Diska _Baru…

en: _Other
id: _Lainnya

en: _Partitioning
id: _Pemartisian

en: _Passphrase
id: _Frasa sandi

en: _Password
id: Kata san_di

en: _Password protect volume (LUKS)
id: Kata san_di melindungi volume (LUKS)

en: _Power Off
id: _Matikan

en: _Previous
id: Se_belumya

en: _Replace
id: _Timpa

en: _Resize
id: Ubah Uku_ran

en: _Restore
id: _Kembalikan

en: _Restore Disk Image…
id: Pulihkan Cit_ra Diska…

en: _Restore Partition Image…
id: Pulihkan Citra Pa_rtisi…

en: _SMART Data & Self-Tests…
id: Data & Uji Mandiri _SMART…

en: _Short
id: _Singkat

en: _Standby
id: _Siaga

en: _Start Benchmarking…
id: _Mulai Uji Banding…

en: _Start Benchmark…
id: _Mulai Uji Banding…

en: _Start Creating…
id: _Mulai Membuat…

en: _Start Restoring…
id: Mulai _Pengembalian…

en: _Start Self-test
id: _Mulai Uji Mandiri

en: _Stop Self-test
id: Berhenti Uji-_sendiri

en: _System Partition
id: Partisi _Sistem

en: _Take Ownership…
id: _Ambil Kepemilikan…

en: _Type
id: _Jenis

en: _Unlock
id: B_uka Kunci

en: _Unlock at system startup
id: B_uka kunci saat awal mula sistem

en: _Volumes
id: _Volume

en: _Wake-Up from Standby
id: Ban_gun dari Siaga

[ctx: aam-level]
en: 0 (Disabled)
id: 0 (Dinonaktifkan)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down not permitted)
id: %d (Spin-down tak diijinkan)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down permitted)
id: %d (Spin-down diijinkan)

[ctx: apm-level]
en: 255 (Disabled)
id: 255 (Dinonaktifkan)

[ctx: benchmark-access-time]
en: %.2f msec
id: %.2f mdet

[ctx: benchmark-updated]
en: %s (%s ago)
id: %s (%s yang lalu)

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring access time (%2.1f%% complete)…
id: Mengukur waktu akses (%2.1f%% komplit)…

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring transfer rate (%2.1f%% complete)…
id: Mengukur laju transfer (%2.1f%% komplit)…

[ctx: benchmark-updated]
en: No benchmark data available
id: Tidak ada data pengujian

[ctx: benchmark-updated]
en: Opening Device…
id: Membuka Perangkat…

[ctx: benchmarking]
en: An error occurred
id: Telah terjadi galat

[ctx: benchmarking]
en: Error getting page size: %m
id: Galat sewaktu memperoleh ukuran halaman: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error getting size of device: %m
id: Galat sewaktu memperoleh ukuran perangkat: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %lld bytes from offset %lld
id: Galat saat memprabaca %lld bita dari ofset %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %s from offset %s
id: Galat ketika memprabaca %s dari ofset %s

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %lld bytes from offset %lld
id: Galat membaca %lld bita dari lokasi %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %s from offset %s
id: Galat ketika membaca %s dari ofset %s

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld
id: Galat saat seek ke ofset %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld: %m
id: Galat saat seek ke ofset %lld: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %s
id: Galat saat seek ke ofset %s

[ctx: benchmarking]
en: Error syncing (at offset %lld): %m
id: Galat saat penyelarasan (pada ofset %lld): %m

[ctx: benchmarking]
en: Error writing %lld bytes at offset %lld: %m
id: Galat saat menulis %lld bita pada ofset %lld: %m

[ctx: benchmarking]
en: Expected to write %lld bytes, only wrote %lld: %m
id: Berharap menulis %lld bita, hanya menulis %lld: %m

en: bytes
id: bita

[ctx: confirmation-list-of-devices]
en: Affected Devices
id: Perangkat Yang Terpengaruh

[ctx: create-inhibit-message]
en: Benchmarking device
id: Perangkat sedang diuji banding

[ctx: create-inhibit-message]
en: Copying device to disk image
id: Menyalin perangkat ke citra diska

en: disk;drive;volume;harddisk;hdd;disc;cdrom;dvd;partition;iso;image;backup;restore;benchmark;raid;luks;encryption;S.M.A.R.T.;smart;
id: diska;kandar;volume;harddisk;hdd;disc;cdrom;dvd;partisi;iso;citra;cadangkan;pulihkan;bandingkan;raid;luks;enkripsi;S.M.A.R.T.;smart;

[ctx: duration]
en: Less than a minute
id: Kurang dari satu menit

[ctx: duration-day-to-month]
en: %s and %s
id: %s %s

[ctx: duration-hour-to-day]
en: %s and %s
id: %s %s

[ctx: duration-minute-to-hour]
en: %s and %s
id: %s %s

[ctx: duration-months-to-year]
en: %s and %s
id: %s %s

[ctx: duration-year-to-inf]
en: %s, %s and %s
id: %s, %s, %s

en: exFAT — Flash Storage Windows Filesystem, used on SDXC cards
id: exFAT — Sistem Berkas Windows Penyimpanan Flash, digunakan pada kartu SDXC

en: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (built against %d.%d.%d)
id: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (dibangun memakai  %d.%d.%d)

[ctx: job-remaining]
en: %s remaining
id: %s tersisa

[ctx: job-remaining-with-rate]
en: %s remaining (%s/sec)
id: %s tersisa (%s/det)

[ctx: notify-smart]
en: A hard disk is likely to fail soon.
id: Suatu hard disk mungkin segera gagal.

[ctx: notify-smart]
en: Examine
id: Periksa

[ctx: notify-smart]
en: Hard Disk Problems Detected
id: Masalah Hard Disk Terdeteksi

[ctx: partition type]
en: Unknown
id: Tak Dikenal

[ctx: partitioning]
en: Unknown (%s)
id: Tak Dikenal (%s)

[ctx: restore-inhibit-message]
en: Copying disk image to device
id: Menyalin citra diska ke perangkat

[ctx: shortcut window]
en: Attach an existing disk image
id: Kaitkan citra diska yang ada

[ctx: shortcut window]
en: Create a new empty disk image
id: Buat citra diska kosong baru

[ctx: shortcut window]
en: Disks
id: Diska

[ctx: shortcut window]
en: Drive
id: Kandar

[ctx: shortcut window]
en: Drive settings
id: Pengaturan kandar

[ctx: shortcut window]
en: Format the drive
id: Format kandar

[ctx: shortcut window]
en: Format the selected volume
id: Format volume yang dipilih

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Help
id: Bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
id: Pintasan papan tik

[ctx: shortcut window]
en: Open the application menu
id: Buka menu aplikasi

[ctx: shortcut window]
en: Open the drive menu
id: Buka menu kandar

[ctx: shortcut window]
en: Open the volume menu
id: Buka menu volume

[ctx: shortcut window]
en: Partition
id: Partisi

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Restore an image to the disk
id: Pulihkan citra diska

[ctx: shortcut window]
en: SMART data
id: Data SMART

[ctx: shortcut window]
en: Unselect current disk
id: Batal pilih diska saat ini

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test completed successfully
id: Uji-mandiri terakhir komplit dengan sukses

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test did not complete
id: Uji-mandiri terakhir tak komplit

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed
id: Uji-mandiri terakhir gagal

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (electrical)
id: Uji-mandiri terakhir gagal (elektrikal)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (handling)
id: Uji-mandiri terakhir gagal (penanganan)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (read)
id: Uji-mandiri terakhir gagal (baca)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (servo)
id: Uji-mandiri terakhir gagal (servo)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was aborted
id: Uji-mandiri terakhir digugurkan

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was interrupted
id: Uji-mandiri terakhir diinterupsi

[ctx: smart-self-test-result]
en: Self-test in progress — %d%% remaining
id: Uji-sendiri dalam proses — %d%% tersisa

[ctx: smart-self-test-result]
en: Unknown (%s)
id: Tak Dikenal (%s)

[ctx: standby-value]
en: Never
id: Tidak Pernah

[ctx: standby-value]
en: Reserved
id: Dicadangkan

[ctx: standby-value]
en: Vendor-defined
id: Ubahan vendor

[ctx: volume-content-crypto]
en: Locked
id: Terkunci

[ctx: volume-content-crypto]
en: Unlocked
id: Tak terkunci

[ctx: volume-content-fs]
en: Filesystem Root
id: Root Sistem Berkas

[ctx: volume-content-fs]
en: Mounted at %s
id: Dikaitkan pada %s

[ctx: volume-content-fs]
en: Not Mounted
id: Tak Dikait

[ctx: volume-content-swap]
en: Active
id: Aktif

[ctx: volume-content-swap]
en: Not Active
id: Tak Aktif

[ctx: volume-contents-msdos-ext]
en: Extended Partition
id: Partisi Diekstensi

[ctx: volume-grid]
en: Extended Partition
id: Partisi Diekstensi

[ctx: volume-grid]
en: Filesystem
id: Sistem Berkas

[ctx: volume-grid]
en: Free Space
id: Ruang Kosong

[ctx: volume-grid]
en: Partition %u
id: Partisi %u

[ctx: volume-grid]
en: Partition %u: %s
id: Partisi %u: %s
