gnome-settings-daemon master - en to id translation catalogue (536 entries)

en: %2$s. You have %1$u try left | %2$s. You have %1$u tries left
id[0]: %2$s. Anda memiliki %1$u sisa percobaan

en: %i hour | %i hours
id[0]: %i jam

en: %i minute | %i minutes
id[0]: %i menit

en: %s Requires Authentication
id: %s Memerlukan Autentikasi

en: %s Stopped
id: %s Dihentikan

en: %s of UPS backup power remaining
id: %s daya backup UPS tersisa

en: A connected device is low on power
id: Baterai perangkat yang tersambung lemah

en: A connected device is low on power (%.0f%%)
id: Baterai perangkat yang tersambung lemah (%.0f%%)

en: A connected device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
id: Perangkat yang tersambung nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: A connected device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
id: Perangkat yang tersambung nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: A dictionary of XSETTINGS to override
id: Kamus XSETTINGS untuk diganti

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will be loaded, usually in addition to conditional and forcibly disabled ones.
id: Daftar string yang mewakili modul-modul GTK+ yang akan dimuat, biasanya sebagai tambahan ke yang dimatikan paksa dan bersyarat.

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will not be loaded, even if enabled by default in their configuration.
id: Daftar string yang mewakili modul-modul GTK+ yang tak akan dimuat, bahkan bila diaktifkan secara baku di konfigurasinya.

en: A list of strings representing the plugins that are allowed to be loaded (default: “all”). This is only evaluated on startup.
id: Suatu daftar kalimat yang mewakili pengaya yang diijinkan dimuat (baku: "all" (semua)). Ini hanya dievaluasi pada awal mula.

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
id: Percepatan multiplier untuk gerak tetikus. Nilai -1 adalah bawaan sistem.

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Action Cancelled
id: Tindakan Dibatalkan

en: Airplane mode disabled
id: Mode pesawat terbang dimatikan

en: Airplane mode enabled
id: Mode pesawat terbang diaktifkan

en: Application Stopped
id: Aplikasi Dihentikan

en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
id: Sekitar %s sisa daya cadangan UPS (%.0f%%)

en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
id: Sekitar %s sisa daya UPS (%.0f%%). Kembalikan daya listrik AC ke komputer Anda untuk menghindari kehilangan data.

en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
id: Kira-kira %s tersisa (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
id: Baterai komputer yang tersambung lemah

en: Attached computer is low on power
id: Baterai komputer yang tersambung lemah

en: Attached computer is low on power (%.0f%%)
id: Baterai komputer yang tersambung lemah (%.0f%%)

en: Attached computer is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
id: Komputer yang tersambung nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Attached computer is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
id: Komputer yang tersambung nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Audio device battery low
id: Baterai perangkat audio lemah

en: Audio device is low on power
id: Baterai perangkat audio lemah

en: Audio device is low on power (%.0f%%)
id: Baterai perangkat audio lemah (%.0f%%)

en: Audio device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
id: Perangkat audio nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Audio device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
id: Perangkat audio nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Authentication is required to modify the OLED image for a Wacom tablet
id: Perlu autentikasi untuk mengubah gambar OLED bagi suatu tablet Wacom

en: Authentication is required to modify the laptop brightness
id: Perlu autentikasi untuk mengubah kecerahan laptop

en: Authentication is required to modify the lit LED for a Wacom tablet
id: Perlu autentikasi untuk mengubah LED penerangan bagi suatu tablet Wacom

en: Automatic hibernation
id: Otomatis hibernasi

en: Automatic logout
id: Otomatis log keluar

en: Automatic suspend
id: Otomatis suspensi

en: Automatically enable the "power-saver" profile using power-profiles-daemon if the battery is low.
id: Secara otomatis mengaktifkan profil "power-saver" menggunakan power-profiles-daemon jika baterai rendah.

en: Battery critically low
id: Baterai nyaris habis

en: Battery is critically low
id: Baterai nyaris habis

en: Battery is low
id: Baterai lemah

en: Battery low
id: Baterai lemah

en: Binding
id: Pengaitan

en: Binding for power button.
id: Ikatan untuk tombol daya.

en: Binding for the custom binding
id: Pengaitan (binding) untuk pengaitan gubahan

en: Binding for the magnifier to zoom in
id: Ikatan untuk pembesar memperbesar

en: Binding for the magnifier to zoom out
id: Ikatan untuk pembesar memperkecil

en: Binding to cycle the screen brightness.
id: Ikatan untuk memutar kecerahan layar.

en: Binding to decrease the keyboard brightness.
id: Ikatan untuk mengurangi kecerahan papan tik.

en: Binding to decrease the screen brightness.
id: Ikatan untuk mengurangi kecerahan layar.

en: Binding to decrease the text size
id: Ikatan ke memperkecil ukuran teks

en: Binding to eject an optical disc.
id: Ikatan ke mengeluarkan cakram optik.

en: Binding to hibernate the machine.
id: Ikatan untuk hibernasi mesin.

en: Binding to increase the keyboard brightness.
id: Ikatan untuk meningkatkan kecerahan papan tik.

en: Binding to increase the screen brightness.
id: Ikatan untuk meningkatkan kecerahan layar.

en: Binding to increase the text size
id: Ikatan ke memperbesar ukuran teks

en: Binding to launch GNOME Settings.
id: Ikatan untuk meluncurkan Pengaturan GNOME.

en: Binding to launch the calculator.
id: Ikatan ke meluncurkan kalkulator.

en: Binding to launch the email client.
id: Ikatan ke meluncurkan klien surel.

en: Binding to launch the help browser.
id: Ikatan ke meluncurkan peramban bantuan.

en: Binding to launch the media player.
id: Ikatan ke meluncurkan pemutar media.

en: Binding to launch the search tool.
id: Ikatan ke meluncurkan perkakas pencarian.

en: Binding to launch the web browser.
id: Ikatan ke meluncurkan peramban web.

en: Binding to lock the screen.
id: Ikatan ke mengunci layar.

en: Binding to log out.
id: Ikatan ke log keluar.

en: Binding to lower the volume with higher precision.
id: Ikatan untuk memperkecil keras suara dengan presisi.

en: Binding to lower the volume without emitting a sound effect.
id: Ikatan untuk menurunkan volume tanpa memancarkan efek suara.

en: Binding to lower the volume.
id: Ikatan ke memperkecil keras suara.

en: Binding to mute/unmute the microphone.
id: Ikatan ke bisu/suarakan mikrofon.

en: Binding to mute/unmute the volume without emitting a sound effect.
id: Ikatan untuk bisu/suarakan volume tanpa memancarkan efek suara.

en: Binding to mute/unmute the volume.
id: Ikatan ke membisukan suara.

en: Binding to open the Home folder.
id: Ikatan ke membuka folder Rumah.

en: Binding to pause playback.
id: Ikatan ke jeda main ulang.

en: Binding to raise the volume with higher precision.
id: Ikatan untuk memperbesar keras suara dengan presisi.

en: Binding to raise the volume without emitting a sound effect.
id: Ikatan untuk menaikkan volume tanpa memancarkan efek suara.

en: Binding to raise the volume.
id: Ikatan ke memperbesar keras suara.

en: Binding to show current battery status.
id: Ikatan untuk menunjukkan status baterai saat ini.

en: Binding to show the on-screen keyboard
id: Ikatan ke menampilkan papan tik pada layar

en: Binding to show the screen magnifier
id: Ikatan ke menampilkan pembesar layar

en: Binding to skip backward in current track.
id: Ikatan untuk melompat mundur di trek saat ini.

en: Binding to skip forward in current track.
id: Ikatan untuk melompat maju di trek saat ini.

en: Binding to skip to next track.
id: Ikatan ke melompat ke trek berikutnya.

en: Binding to skip to previous track.
id: Ikatan ke melompat ke trek sebelumnya.

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
id: Ikatan ke memulai main ulang (atau menjungkitkan main/jeda).

en: Binding to start the screen reader
id: Ikatan ke memulai pembaca layar

en: Binding to stop playback.
id: Ikatan ke menghentikan main ulang.

en: Binding to suspend the machine.
id: Ikatan untuk suspensi mesin.

en: Binding to switch the touchpad off.
id: Ikatan untuk menonaktifkan panel sentuh.

en: Binding to switch the touchpad on.
id: Ikatan untuk mengaktifkan panel sentuh.

en: Binding to toggle airplane mode.
id: Ikatan untuk menjungkitkan mode pesawat.

en: Binding to toggle automatic screen orientation.
id: Ikatan untuk menjungkitkan orientasi layar otomatis.

en: Binding to toggle bluetooth airplane mode.
id: Ikatan untuk menjungkitkan mode pesawat terbang bluetooth.

en: Binding to toggle random playback mode in media player.
id: Ikatan untuk mengaktifkan mode pemutaran acak di pemutar media.

en: Binding to toggle repeat mode in media player.
id: Ikatan untuk mengaktifkan mode ulang di pemutar media.

en: Binding to toggle the interface contrast
id: Ikatan ke menjungkitkan kontras antar muka

en: Binding to toggle the keyboard brightness.
id: Ikatan untuk menjungkitkan kecerahan papan tik.

en: Binding to toggle the touchpad on/off.
id: Ikatan untuk mengaktifkan/menonaktifkan panel sentuh.

en: Bluetooth RF kill
id: Bunuh RF bluetooth

en: Bluetooth device battery low
id: Baterai perangkat Bluetooth lemah

en: Bluetooth device is low on power
id: Baterai perangkat Bluetooth lemah

en: Bluetooth device is low on power (%.0f%%)
id: Baterai perangkat Bluetooth lemah (%.0f%%)

en: Bluetooth device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
id: Perangkat Bluetooth nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Bluetooth device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
id: Perangkat Bluetooth nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Bluetooth disabled
id: Bluetooth dimatikan

en: Bluetooth enabled
id: Bluetooth diaktifkan

en: Button label for OLED display.
id: Label tombol bagi tampilan OLED.

en: Calculate the sunrise and sunset times automatically, from the current location.
id: Menghitung waktu matahari terbit dan terbenam secara otomatis, dari lokasi saat ini.

en: Camera battery low
id: Baterai kamera lemah

en: Camera is low on power
id: Baterai kamera lemah

en: Camera is low on power (%.0f%%)
id: Baterai kamera lemah (%.0f%%)

en: Camera is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
id: Kamera nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Camera is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
id: Kamera nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Cancel
id: Batal

en: Cell phone battery low
id: Baterai telepon genggam nyaris habis

en: Cell phone is low on power
id: Baterai telepon genggam lemah

en: Cell phone is low on power (%.0f%%)
id: Baterai telepon genggam lemah (%.0f%%)

en: Cell phone is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
id: Telepon seluler nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Cell phone is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
id: Telepon seluler nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Color
id: Warna

en: Color calibration device added
id: Perangkat kalibrasi warna ditambahkan

en: Color calibration device removed
id: Perangkat kalibrasi warna disingkirkan

en: Command
id: Perintah

en: Command to run when the binding is invoked
id: Perintah yang akan dijalankan ketika pengaitan dijalankan

en: Configuring new printer
id: Mengonfigurasi pencetak baru

en: Connected device battery is low
id: Baterai perangkat yang terhubung lemah

en: Cover open
id: Kover terbuka

en: Credentials required in order to print
id: Kredensial diperlukan untuk mencetak

en: Custom keybindings
id: Pengaitan tombol gubahan

en: Date & Time Settings
id: Pengaturan Tanggal & Waktu

en: Decrease text size
id: Perkecil ukuran teks

en: Delay between repeats in milliseconds.
id: Tundaan antar pengulangan dalam milidetik.

en: Device memory is nearly full. %s was using a lot of memory and was forced to stop.
id: Memori perangkat hampir penuh. %s menggunakan banyak memori dan terpaksa berhenti.

en: Device memory is nearly full. An Application that was using a lot of memory and was forced to stop.
id: Memori perangkat hampir penuh. Aplikasi menggunakan banyak memori dan terpaksa berhenti.

en: Device memory is nearly full. Virtual Terminal processes were using a lot of memory and were forced to stop.
id: Memori perangkat hampir penuh. Proses Terminal Virtual menggunakan banyak memori dan terpaksa berhenti.

en: Dim the screen after a period of inactivity
id: Dim layar setelah periode tidak aktif

en: Disable touchpad while typing
id: Nonaktifkan panel sentuh ketika mengetik

en: Disk Space
id: Ruang Diska

en: Distance before a drag is started.
id: Jarak sebelum penyeretan (drag) dimulai.

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
id: Jarak dalam piksel yang digunakan pointer untuk bergerak sebelum percepatan gerakan tetikus diaktifkan. Nilai -1 adalah bawaan sistem.

en: Door open
id: Pintu terbuka

en: Double click time
id: Waktu klik ganda

en: Drag threshold
id: Ambang seret

en: Either one of your existing devices has been reconnected or a new one has been plugged in. If you did not do it, check your system for any suspicious device.
id: Entah peranti Anda telah terhubung kembali atau yang baru telah dicolokkan. Jika Anda tidak melakukannya, periksa sistem Anda apakah ada perangkat yang mencurigakan.

en: Eject
id: Keluarkan Media

en: Empty Trash
id: Kosongkan Tempat Sampah

en: Enable horizontal scrolling
id: Aktifkan gulir horizontal

en: Enable mouse clicks with touchpad
id: Aktifkan klik tetikus dengan panel sentuh

en: Enable power-saver profile when battery is low
id: Aktifkan profil penghemat daya ketika baterai rendah

en: Enable the ALS sensor
id: Aktifkan sensor ALS

en: Enable this to move the cursor when the user touches the tablet.
id: Aktifkan ini untuk memindah kursor ketika pengguna menyentuh tablet.

en: Enable this to restrict the Wacom tablet area to match the aspect ratio of the output.
id: Fungsikan ini untuk membatasi area tablet Wacom agar cocok dengan rasio aspek keluaran.

en: Enable this to set the tablet to absolute mode.
id: Aktifkan ini untuk mengatur tablet ke mode absolut.

en: Enable touchpad
id: Aktifkan panel sentuh

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
id: Aktifkan emulasi tombol tengah tetikus melalui tombol klik kiri dan kanan secara simultan.

en: Enter PIN to unlock your SIM card
id: Masukkan PIN untuk membuka kunci kartu SIM Anda

en: Enter PUK to unlock your SIM card
id: Masukkan PUK untuk membuka kunci kartu SIM Anda

en: Enter a New PIN to unlock your SIM card
id: Masukkan PIN Baru untuk membuka kunci kartu SIM Anda

en: Examine
id: Periksa

en: File name of the bell sound to be played.
id: Nama berkas suara bel yang akan diputar.

en: Free percentage notify threshold
id: Ambang pemberitahuan persentase bebas

en: Free space notify threshold
id: Ambang pemberitahuan ruang bebas

en: GNOME Settings Daemon Color Plugin
id: Pengaya Warna Daemon Pengaturan GNOME

en: Game controller battery low
id: Baterai pengontrol permainan lemah

en: Game controller is low on power
id: Baterai pengontrol permainan lemah

en: Game controller is low on power (%.0f%%)
id: Baterai pengontrol permainan lemah (%.0f%%)

en: Game controller is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
id: Pengontrol permainan nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Game controller is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
id: Pengontrol permainan nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Hardware Airplane Mode
id: Mode Pesawat Terbang Perangkat Keras

en: Headphones are low on power
id: Baterai headphone lemah

en: Headphones are low on power (%.0f%%)
id: Baterai headphone lemah (%.0f%%)

en: Headphones are very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
id: Headphone nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Headphones are very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
id: Headphone nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Headphones battery low
id: Baterai headphone lemah

en: Headset battery low
id: Baterai headset lemah

en: Headset is low on power
id: Baterai headset lemah

en: Headset is low on power (%.0f%%)
id: Baterai headset lemah (%.0f%%)

en: Headset is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
id: Headset nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Headset is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
id: Headset nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Hibernate button
id: Tombol hibernasi

en: Hibernating soon unless plugged in.
id: Akan segera hibernasi kecuali ditancapkan ke listrik.

en: Home folder
id: Folder rumah

en: If the ambient light sensor functionality is enabled.
id: Jika fungsi sensor cahaya sekitar diaktifkan.

en: If the night light mode is enabled
id: Bila mode cahaya malam difungsikan

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle.
id: Jika layar harus redup untuk menghemat daya saat komputer dalam kondisi menganggur.

en: Ignore
id: Abaikan

en: Incorrect password
id: Kata sandi salah

en: Increase text size
id: Perbesar ukuran teks

en: Initial Key Repeat Delay
id: Jeda Awal Pengulangan Tombol

en: Initial key repeat delay in milliseconds.
id: Jeda awal pengulangan tombol dalam milidetik.

en: Key Repeat Interval
id: Selang Waktu Pengulangan Tombol

en: Key combination for the custom action
id: Kombinasi tombol bagi aksi gubahan

en: Key combinations for a touchring or touchstrip custom action
id: Kombinasi tombol bagi suatu aksi gubahan cincin sentuh atau strip sentuh

en: Keyboard Bell Custom Filename
id: Nama Berkas Bel Papan Tik Tersuai

en: Keyboard battery low
id: Baterai papan tik lemah

en: Keyboard brightness down
id: Kecerahan papan tik turun

en: Keyboard brightness toggle
id: Jungkitkan kecerahan papan tik

en: Keyboard brightness up
id: Kecerahan papan tik naik

en: Label will be rendered to OLED display belonging to the button
id: Label akan dirender ke tampilan OLED milik tombol

en: Launch calculator
id: Luncurkan kalkulator

en: Launch email client
id: Luncurkan klien surel

en: Launch help browser
id: Tampilkan layar bantuan

en: Launch media player
id: Luncurkan pemutar media

en: Launch settings
id: Luncurkan pengaturan

en: Launch web browser
id: Tampilkan perambah web

en: Length of a double click in milliseconds.
id: Panjang waktu klik ganda dalam milidetik.

en: Lid has been closed
id: Lid telah ditutup

en: Lid has been opened
id: Lid telah dibuka

en: List of custom keybindings
id: Daftar pengaitan tombol gubahan

en: List of explicitly disabled GTK+ modules
id: Daftar modul GTK+ yang dimatikan secara eksplisit

en: List of explicitly enabled GTK+ modules
id: Daftar modul GTK+ yang diaktifkan secara eksplisit

en: List of plugins that are allowed to be loaded
id: Daftar pengaya yang diijinkan dimuat

en: Lock screen
id: Kunci layar

en: Log out
id: Keluar

en: Low Disk Space
id: Ruang Kosong Tinggal Sedikit

en: Low Disk Space on “%s”
id: Sisa Ruang Disk pada "%s" Sedikit

en: Magnifier zoom in
id: Pembesar memperbesar

en: Magnifier zoom out
id: Pembesar memperkecil

en: Marker supply low
id: Tinta sedikit

en: Media player battery low
id: Baterai pemutar media nyaris habis

en: Media player is low on power
id: Baterai pemutar media lemah

en: Media player is low on power (%.0f%%)
id: Baterai pemutar media lemah (%.0f%%)

en: Media player is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
id: Pemutar media nyaris kehabisan daya (%.1f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Media player is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
id: Pemutar media nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Microphone mute/unmute
id: Mikrofon bisu/suarakan

en: Middle button emulation
id: Emulasi tombol tengah

en: Minimum notify period for repeated warnings
id: Perioda pemberitahuan minimal bagi peringatan berulang

en: Missing printer driver
id: Kehilangan pengandar pencetak

en: Modify the OLED image for a Wacom tablet
id: Ubah gambar OLED bagi suatu tablet Wacom

en: Modify the laptop brightness
id: Ubah kecerahan laptop

en: Modify the lit LED for a Wacom tablet
id: Ubah LED penerangan bagi suatu tablet Wacom

en: Motion Threshold
id: Ambang Gerak

en: Mount paths to ignore
id: Lokasi kaitan untuk diabaikan

en: Mouse battery low
id: Baterai tetikus lemah

en: Mouse button orientation
id: Orientasi tombol tetikus

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
id: Tombol emulasi roda tetikus. 0 untuk menonaktifkan fitur ini.

en: Name
id: Nama

en: Name of the custom binding
id: Nama dari pengaitan gubahan

en: Natural scrolling
id: Pengguliran alami

en: New PIN for SIM
id: PIN baru untuk SIM

en: New USB device
id: Perangkat USB baru

en: New device detected
id: Peranti baru terdeteksi

en: New device has been detected while the session was not locked. If you did not plug anything, check your system for any suspicious device.
id: Perangkat baru telah terdeteksi saat sesi tidak terkunci. Jika Anda tidak mencolokkan apa pun, periksa sistem Anda apakah ada perangkat yang mencurigakan.

en: New device has been detected while you were away. It has been blocked because the USB protection is active.
id: Perangkat baru telah terdeteksi saat Anda pergi. Telah diblokir karena perlindungan USB aktif.

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
id: Perangkat baru telah terdeteksi saat Anda pergi. Silakan putuskan dan sambungkan kembali perangkat untuk mulai menggunakannya.

en: Next track
id: Trek selanjutnya

en: Night light mode changes the color temperature of your display when the sun has gone down or at preset times.
id: Mode cahaya malam mengubah temperatur warna tampilan Anda ketika matahari telah terbenam atau pada waktu yang ditentukan sebelumnya.

en: No connection to phone
id: Tidak ada koneksi ke telepon

en: No driver for this printer.
id: Tidak ada pengandar untuk pencetak ini.

en: No printer driver for %s.
id: Tidak ada pengandar untuk pencetak %s.

en: Not connected?
id: Tidak terhubung?

en: On AC power
id: Memakai daya listrik

en: On battery power
id: Memakai baterai

en: On which connections the service is enabled
id: Pada koneksi mana layanan ini difungsikan

en: Operation not allowed
id: Operasi tidak diizinkan

en: Operation not supported
id: Operasi tak didukung

en: Out of a marker supply
id: Kehabisan tinta

en: Out of paper
id: Kehabisan kertas

en: PDA battery low
id: Baterai PDA lemah

en: PDA is low on power
id: Baterai PDA lemah

en: PDA is low on power (%.0f%%)
id: Baterai PDA lemah (%.0f%%)

en: PDA is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
id: PDA nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: PDA is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
id: PDA nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Paper low
id: Kertas tinggal sedikit

en: Pause playback
id: Jeda main ulang

en: Pen battery low
id: Baterai pena lemah

en: Pen is low on power
id: Baterai pena lemah

en: Pen is low on power (%.0f%%)
id: Baterai pena lemah (%.0f%%)

en: Pen is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
id: Pena nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Pen is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
id: Pena nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
id: Persentase ambang ruang bebas bagi peringatan awal atas menipisnya ruang disk. Bila persentase ruang bebas turun di bawah nilai ini, peringatan akan ditampilkan.

en: Phone failure
id: Kegagalan telepon

en: Play (or play/pause)
id: Putar (atau putar/istirahat)

en: Please provide a new PIN for SIM card %s
id: Harap sediakan PIN baru untuk kartu SIM %s

en: Please provide the PIN for SIM card %s
id: Harap berikan PIN untuk kartu SIM %s

en: Please provide the PUK for SIM card %s
id: Harap sediakan PUK untuk kartu SIM %s

en: Please wait…
id: Mohon tunggu…

en: Possible values are “on”, “off”, and “custom”.
id: Nilai yang mungkin adalah "on", "off", dan "custom".

en: Power
id: Daya

en: Power button
id: Tombol daya

en: Power button action
id: Aksi tombol daya

en: Precise volume down
id: Volume turun dengan presisi

en: Precise volume up
id: Volume naik dengan presisi

en: Previous track
id: Trek sebelumnya

en: Printer added
id: Pencetak ditambahkan

en: Printer battery low
id: Baterai pencetak lemah

en: Printer configuration error
id: Galat konfigurasi pencetak

en: Printer error
id: Galat pencetak

en: Printer is low on power
id: Baterai pencetak lemah

en: Printer is low on power (%.0f%%)
id: Baterai pencetak lemah (%.0f%%)

en: Printer is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
id: Pencetak nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Printer is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
id: Pencetak nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Printer off-line
id: Pencetak luring

en: Printer report
id: Laporan pencetak

en: Printer warning
id: Peringatan pencetak

en: Printer “%s” has no toner left.
id: Toner pencetak "%s" telah habis.

en: Printer “%s” is currently off-line.
id: Pencetak "%s" sedang luring.

en: Printer “%s” is low on a marker supply.
id: Tinta pencetak "%s" hampir habis.

en: Printer “%s” is low on paper.
id: Kertas pencetak "%s" tinggal sedikit.

en: Printer “%s” is low on toner.
id: Toner pencetak "%s" tinggal sedikit.

en: Printer “%s” is out of a marker supply.
id: Pencetak "%s" kehabisan tinta.

en: Printer “%s” is out of paper.
id: Pencetak "%s" kehabisan kertas.

en: Printer “%s” may not be connected.
id: Pencetak "%s" mungkin tidak terhubung.

en: Printer “%s”: “%s”.
id: Pencetak "%s": "%s".

en: Printers
id: Pencetak

en: Quiet volume down
id: Kecilkan suara hening

en: Quiet volume mute/unmute
id: Volume bisu/suarakan hening

en: Quiet volume up
id: Besarkan suara hening

en: RF kill
id: Bunuh RF

en: RGBA order
id: Urutan RGBA

en: Recalibrate now
id: Kalibrasi ulang sekarang

en: Recalibration required
id: Perlu kalibrasi ulang

en: Reconnect USB device
id: Hubungkan kembali perangkat USB

en: Remember NumLock state
id: Ingat keadaan NumLock

en: Remote battery low
id: Baterai remote lemah

en: Remote is low on power
id: Baterai remote lemah

en: Remote is low on power (%.0f%%)
id: Baterai remote lemah (%.0f%%)

en: Remote is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
id: Remote nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Remote is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
id: Remote nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: SIM PIN required
id: Perlu PIN SIM

en: SIM PIN2 required
id: Diperlukan SIM PIN2

en: SIM PUK required
id: Perlu PUK SIM

en: SIM PUK2 required
id: Diperlukan SIM PUK2

en: SIM busy
id: SIM sibuk

en: SIM failure
id: Kegagalan SIM

en: SIM not inserted
id: SIM tidak dimasukkan

en: SIM wrong
id: SIM salah

en: Scanner battery low
id: Baterai pemindai lemah

en: Scanner is low on power
id: Baterai pemindai lemah

en: Scanner is low on power (%.0f%%)
id: Baterai pemindai lemah (%.0f%%)

en: Scanner is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
id: Pemindai nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Scanner is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
id: Pemindai nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Screen brightness cycle
id: Siklus kecerahan layar

en: Screen brightness down
id: Kecerahan layar turun

en: Screen brightness up
id: Kecerahan layar naik

en: Search
id: Cari

en: Select the touchpad scroll method
id: Pilih metode gulir panel sentuh

en: Select the touchpad scroll method. Supported values are: “disabled”, “edge-scrolling”, “two-finger-scrolling”.
id: Pilih metode gulir panel sentuh. Nilai yang didukung adalah: "disabled", "edge-scrolling", "two-finger-scrolling".

en: Set
id: Atur

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
id: Atur ini ke TRUE jika Anda mengalami masalah ketika menyentuh panel sentuh saat mengetik.

en: Set this to TRUE to allow horizontal scrolling by the same method selected with the scroll_method key.
id: Atur ini ke TRUE untuk memungkinkan pengguliran horizontal dengan metode yang sama dipilih dengan tombol scroll_method.

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
id: Atur ini ke TRUE agar bisa mengirim klik tetikus dengan mengetuk panel sentuh.

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
id: Atur ini ke TRUE untuk mengaktifkan semua panel sentuh.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
id: Atur ini ke TRUE untuk mengaktifkan pengguliran alami (terbalik) untuk panel sentuh.

en: Set this to one of “none”, “lock-screen”, or “force-logout”. The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
id: Isi dengan salah satu dari "none", "lock-screen", atau "force-logout". Aksi tersebut akan dilakukan apabila smartcard yang dipakai untuk log masuk dicabut.

en: Set this to the logical button mapping.
id: Tata ini ke pemetaan tombol lojik.

en: Set this to the pressure value at which a stylus click event is generated.
id: Tata ini ke nilai tekanan saat kejadian klik stylus dijangkitkan.

en: Set this to the pressure value at which an eraser click event is generated.
id: Tata ini ke nilai tekanan saat kejadian klik penghapus dijangkitkan.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the area usable by the tools.
id: Tata ini ke x1, y1 dan x2, y2 dari area yang dapat dipakai oleh perkakas.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
id: Tata ini ke x1, y1 dan x2, y2 dari kurva tekanan yang diterapkan ke penghapus.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
id: Tata ini ke x1, y1 dan x2, y2 dari kurva tekanan yang diterapkan ke stylus.

en: Set this to “none”, “cw” for 90 degree clockwise, “half” for 180 degree, and “ccw” for 90 degree counterclockwise.
id: Tata ini ke "none", "cw" untuk 90 derajat searah jarum jam, "half" untuk 180 derajat, dan "ccw" untuk 90 derajat melawan arah jarum jam.

en: Settings
id: Pengaturan

en: Show battery status
id: Tampilkan status baterai

en: Shutting down soon unless plugged in.
id: Akan segera dimatikan kecuali ditancapkan ke listrik.

en: Single Click
id: Klik Tunggal

en: Size of the volume step for each volume change
id: Ukuran langkah volume untuk setiap perubahan volume

en: Size of volume step
id: Ukuran langkah volume

en: Skip backward in current track
id: Lewati mundur pada trek saat ini

en: Skip forward in current track
id: Lewati maju pada trek saat ini

en: Sleep timeout computer when on AC
id: Waktu habis komputer untuk tidur saat dalam daya AC

en: Sleep timeout computer when on battery
id: Waktu habis komputer untuk tidur saat menggunakan baterai

en: Smartcard removal action
id: Aksi ketika smartcard dicabut

en: Speaker battery low
id: Baterai speaker lemah

en: Speaker is low on power
id: Baterai speaker lemah

en: Speaker is low on power (%.0f%%)
id: Baterai speaker lemah (%.0f%%)

en: Speaker is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
id: Speaker nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Speaker is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
id: Speaker nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
id: Nyatakan daftar path pengaitan yang diabaikan ketika ruang bebasnya sedikit.

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
id: Nyatakan waktu dalam menit. Peringatan berikutnya bagi suatu volume tak akan muncul lebih sering daripada perioda ini.

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
id: Nyatakan besar dalam GB. Bila banyaknya ruang bebas lebih dari ini, tak ada peringatan yang ditampilkan.

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
id: Nyatakan persentase berkurangnya ruang disk bebas sebelum menerbitkan peringatan berikutnya.

en: Static binding for power button.
id: Ikatan statis untuk tombol daya.

en: Static binding to cycle the screen brightness.
id: Ikatan statis untuk memutar kecerahan layar.

en: Static binding to decrease the keyboard brightness.
id: Ikatan statis untuk mengurangi kecerahan papan tik.

en: Static binding to decrease the screen brightness.
id: Ikatan statis untuk mengurangi kecerahan layar.

en: Static binding to eject an optical disc.
id: Ikatan statis untuk mengeluarkan cakram optik.

en: Static binding to hibernate the machine.
id: Ikatan statis untuk hibernasi mesin.

en: Static binding to increase the keyboard brightness.
id: Ikatan statis untuk meningkatkan kecerahan papan tik.

en: Static binding to increase the screen brightness.
id: Ikatan statis untuk meningkatkan kecerahan layar.

en: Static binding to launch GNOME Settings.
id: Ikatan statis untuk meluncurkan Pengaturan GNOME.

en: Static binding to launch the calculator.
id: Ikatan statis untuk meluncurkan kalkulator.

en: Static binding to launch the email client.
id: Ikatan statis untuk meluncurkan klien surel.

en: Static binding to launch the media player.
id: Ikatan statis untuk meluncurkan pemutar media.

en: Static binding to launch the search tool.
id: Ikatan statis untuk meluncurkan perkakas pencarian.

en: Static binding to launch the web browser.
id: Ikatan statis untuk meluncurkan peramban web.

en: Static binding to lock the screen.
id: Ikatan statis untuk mengunci layar.

en: Static binding to lower the volume with higher precision.
id: Ikatan statis untuk memperkecil keras suara dengan presisi.

en: Static binding to lower the volume without emitting a sound effect.
id: Ikatan statis untuk menurunkan volume tanpa memancarkan efek suara.

en: Static binding to lower the volume.
id: Ikatan statis untuk memperkecil keras suara.

en: Static binding to mute/unmute the microphone.
id: Ikatan statis untuk bisu/suarakan mikrofon.

en: Static binding to mute/unmute the volume.
id: Ikatan statis untuk membisukan suara.

en: Static binding to open the Home folder.
id: Ikatan statis untuk membuka folder Rumah.

en: Static binding to pause playback.
id: Ikatan statis untuk jeda main ulang.

en: Static binding to raise the volume with higher precision.
id: Ikatan statis untuk memperbesar keras suara dengan presisi.

en: Static binding to raise the volume without emitting a sound effect.
id: Ikatan statis untuk menaikkan volume tanpa memancarkan efek suara.

en: Static binding to raise the volume.
id: Ikatan statis untuk memperbesar keras suara.

en: Static binding to show current battery status.
id: Ikatan statis untuk menunjukkan status baterai saat ini.

en: Static binding to skip backward in current track.
id: Ikatan statis untuk melompat mundur di trek saat ini.

en: Static binding to skip forward in current track.
id: Ikatan statis untuk melompat maju di trek saat ini.

en: Static binding to skip to next track.
id: Ikatan statis untuk melompat ke trek berikutnya.

en: Static binding to skip to previous track.
id: Ikatan statis untuk melompat ke trek sebelumnya.

en: Static binding to start playback (or toggle play/pause).
id: Ikatan statis untuk memulai main ulang (atau menjungkitkan main/jeda).

en: Static binding to stop playback.
id: Ikatan statis untuk menghentikan main ulang.

en: Static binding to suspend the machine.
id: Ikatan statis untuk suspensi mesin.

en: Static binding to switch the touchpad off.
id: Ikatan statis untuk menonaktifkan panel sentuh.

en: Static binding to switch the touchpad on.
id: Ikatan statis untuk mengaktifkan panel sentuh.

en: Static binding to toggle airplane mode.
id: Ikatan statis untuk menjungkitkan mode pesawat.

en: Static binding to toggle automatic screen orientation.
id: Ikatan statis untuk menjungkitkan orientasi layar otomatis.

en: Static binding to toggle bluetooth airplane mode.
id: Ikatan statis untuk menjungkitkan mode pesawat terbang bluetooth.

en: Static binding to toggle random playback mode in media player.
id: Ikatan statis untuk mengaktifkan mode pemutaran acak di pemutar media.

en: Static binding to toggle repeat mode in media player.
id: Ikatan statis untuk mengaktifkan mode ulang di pemutar media.

en: Static binding to toggle the keyboard brightness.
id: Ikatan statis untuk menjungkitkan kecerahan papan tik.

en: Static binding to toggle the touchpad on/off.
id: Ikatan statis untuk mengaktifkan/menonaktifkan panel sentuh.

en: Stop playback
id: Berhenti main ulang

en: Subsequent free space percentage notify threshold
id: Ambang persentase ruang bebas untuk pemberitahuan berikutnya

en: Suspend button
id: Tombol suspensi

en: Suspending soon because of inactivity.
id: Akan segera disuspensi karena ketiadaan aktivitas.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice with “left”, “right” for right-handed, “mouse” to follow the mouse setting.
id: Tukar tombol tetikus kiri dan kanan untuk mouse kidal dengan "left", "right" untuk tangan kanan, "mouse" untuk mengikuti pengaturan tetikus.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
id: Tukar tombol kiri dan kanan untuk tetikus kidal.

en: Switch touchpad off
id: Matikan panel sentuh

en: Switch touchpad on
id: Nyalakan panel sentuh

en: Tablet battery low
id: Baterai tablet nyaris habis

en: Tablet is low on power
id: Baterai tablet lemah

en: Tablet is low on power (%.0f%%)
id: Baterai tablet lemah (%.0f%%)

en: Tablet is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
id: Tablet akan kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Tablet is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
id: Tablet akan kehabisan daya. Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Temperature of the display when enabled
id: Temperatur tampilan ketika difungsikan

en: The action to take when the system power button is pressed. This action is hard-coded (and the setting ignored) on virtual machines (power off) and tablets (suspend).
id: Tindakan yang harus diambil saat tombol daya sistem ditekan. Tindakan ini sulit dikodekan (dan pengaturannya diabaikan) pada mesin virtual (matikan) dan tablet (suspend).

en: The amount of time in seconds the computer on AC power needs to be inactive before it goes to sleep. A value of 0 means never.
id: Jumlah waktu dalam hitungan detik, komputer dengan daya listrik AC perlu tidak aktif sebelum tidur. Nilai 0 berarti tidak pernah.

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before it goes to sleep. A value of 0 means never.
id: Jumlah waktu dalam hitungan detik, komputer dengan daya baterai perlu tidak aktif sebelum tidur. Nilai 0 berarti tidak pernah.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
id: Baterai berada pada tingkat kritis dan komputer ini akan berhibernasi.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
id: Baterai di bawah tingkat kritis dan komputer ini akan mati.

en: The brightness of the screen when idle
id: Kecerahan layar saat menganggur

en: The cover is open on printer “%s”.
id: Penutup pada pencetak '%s' terbuka.

en: The display “%s” should be recalibrated soon.
id: Tampilan "%s" mesti segera dikalibrasi ulang.

en: The door is open on printer “%s”.
id: Pintu pada pencetak "%s" terbuka.

en: The duration a display profile is valid
id: Durasi profil suatu monitor valid

en: The duration a printer profile is valid
id: Durasi profil suatu pencetak valid

en: The end time
id: Waktu berakhir

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
id: Pintasan papan tik yang dijangkitkan ketika tombol ditekan bagi aksi gubahan.

en: The keyboard shortcuts generated when a touchring or touchstrip is used for custom actions (up followed by down).
id: Pintasan papan tik yang dijangkitkan ketika suatu touchring atau touchstrip dipakai untuk aksi gubahan (naik diikuti dengan turun).

en: The last detected position
id: Posisi terdeteksi terakhir

en: The list of NetworkManager connections (each one represented with its UUID) on which this service is enabled and started.
id: Daftar dari koneksi NetworkManager (masing-masing direpresentasikan oleh UUIDnya) dimana layanan ini difungsikan dan dimulai.

en: The new inserted device has been blocked because the USB protection is active.
id: Perangkat baru yang dimasukkan telah diblokir karena perlindungan USB aktif.

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
id: Urutan elemen sub piksel pada layar LCD; hanya dipakai ketika antialias ditata ke "rgba". Nilai yang mungkin adalah: "rgb" untuk merah di kiri (paling umum), "bgr" untuk biru di kiri, "vrgb" untuk merah di atas, "vbgr" untuk merah di bawah.

en: The printer “%s” should be recalibrated soon.
id: Pencetak "%s" mesti segera dikalibrasi ulang.

en: The start time
id: Waktu mulai

en: The type of action triggered by the button being pressed.
id: Tipe aksi yang dipicu oleh penekanan tombol.

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
id: Jenis antialias yang dipakai untuk merender fonta. Nilai yang mungkin adalah: "none" untuk tanpa antialias, "grayscale" untuk antialias skala abu standar, dan "rgba" untuk antialias sub piksel (layar LCD saja).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no hinting and “slight” for fitting only to the Y-axis like Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe’s proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of “medium” and “full” depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType’s font engines.
id: Tipe petunjuk yang dipakai ketika merender fonta. Nilai yang mungkin adalah: "none" (nihil) untuk tanpa petunjuk dan "slight" (sedikit) untuk mengepaskan hanya ke sumbu-Y seperti Microsoft ClearType, DirectWrite, dan mesin render fonta proprietari Adobe. Mengabaikan petunjuk native dari dalam fonta, membangkitkan petunjuk secara algoritmis. Dipakai pada Ubuntu secara baku. Disarankan. Arti dari "medium" (sedang) dan "full" (penuh) bergantung kepada format fonta (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) dan versi FreeType yang dipasang. Mereka biasanya mencoba mengepaskan glyph ke sumbu X dan Y (kecuali .otf: hanya-Y). Ini bisa menyebabkan distorsi dan/atau ketidakkonsistenan perenderan bergantung kepada kualitas fonta, format fonta, dan keadaan dari mesin fonta FreeType.

en: The type of sleeping that should be performed when the computer is inactive.
id: Jenis tidur yang harus dilakukan saat komputer tidak aktif.

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.
id: Volume "%s" hanya memiliki %s ruang kosong tersisa.

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
id: Volume "%s" hanya memiliki %s ruang kosong. Anda dapat menambah ruang kosong dengan mengosongkan tempat sampah.

en: There is a missing print filter for printer “%s”.
id: Ada penyaring cetak yang kurang untuk pencetak "%s".

en: There is a problem on printer “%s”.
id: Ada masalah pada pencetak "%s".

en: This computer has only %s disk space remaining.
id: Komputer ini hanya memiliki %s ruang kosong pada diska.

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
id: Komputer ini hanya memiliki %s ruang kosong pada diska. Anda dapat menambah ruang kosong tersebut dengan mengosongkan folder tempat sampah.

en: This dictionary maps XSETTINGS names to overrides values. The values must be either strings, signed int32s or (in the case of colors), 4-tuples of uint16 (red, green, blue, alpha; 65535 is fully opaque).
id: Kamus ini memetakan nama XSETTINGS untuk menimpa nilai. Nilai harus berupa string, int32s yang ditandatangani atau (dalam kasus warna), 4-tupel dari uint16 (merah, hijau, biru, alfa; 65535 benar-benar buram).

en: This is the laptop panel screen brightness used when the session is idle.
id: Ini adalah kecerahan layar panel laptop yang digunakan saat sesi menganggur.

en: This is the number of days after which the display color profile is considered invalid.
id: Cacah hari dimana setelahnya suatu profil warna monitor dianggap tak valid.

en: This is the number of days after which the printer color profile is considered invalid.
id: Cacah hari dimana setelahnya suatu profil warna pencetak dianggap tak valid.

en: This temperature in Kelvin is used to modify the screen tones when night light mode is enabled. Higher values are bluer, lower redder.
id: Temperatur dalam Kelvin dipakai untuk mengubah nada layar ketika mode cahaya malam difungsikan. Nilai yang lebih tinggi lebih biru, lebih rendah lebih merah.

en: Time Zone Updated to %s (%s)
id: Zona Waktu Dimutakhirkan ke %s (%s)

en: Toggle automatic screen orientation
id: Jungkitkan orientasi layar otomatis

en: Toggle contrast
id: Jungkitkan kontras

en: Toggle magnifier
id: Jungkitkan pembesar

en: Toggle on-screen keyboard
id: Jungkitkan papan tik pada layar

en: Toggle random playback mode
id: Jungkitkan ke mode pemutaran acak

en: Toggle repeat playback mode
id: Jungkitkan ke mode pemutaran berulang

en: Toggle screen reader
id: Jungkitkan pembaca layar

en: Toggle touchpad on/off
id: Nyalakan/matikan panel sentuh

en: Toner empty
id: Toner habis

en: Toner low
id: Toner tinggal sedikit

en: Touchpad battery low
id: Baterai touchpad lemah

en: Touchpad button orientation
id: Orientasi tombol panel sentuh

en: Touchpad is low on power
id: Baterai touchpad lemah

en: Touchpad is low on power (%.0f%%)
id: Baterai touchpad lemah (%.0f%%)

en: Touchpad is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
id: Touchpad nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: Touchpad is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
id: Touchpad nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera dimatikan bila tidak diisi ulang.

en: UPS Discharging
id: UPS Dikosongkan

en: UPS critically low
id: Baterai UPS nyaris habis

en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
id: Baterai UPS di bawah tingkat kritis dan komputer ini akan berhibernasi.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
id: Baterai UPS di bawah tingkat kritis dan komputer ini akan dimatikan.

en: UPS low
id: UPS lemah

en: USB Protection
id: Perlindungan USB

en: USB device blocked
id: Perangkat USB diblokir

en: Unknown Error
id: Kesalahan Tidak Dikenal

en: Unknown amount of UPS backup power remaining
id: Daya backup UPS tersisa tak diketahui

en: Unknown error
id: Galat tak dikenal

en: Unknown time
id: Waktu tak diketahui

en: Unlock
id: Buka kunci

en: Unlock SIM card
id: Buka kunci kartu SIM

en: Use the sunrise and sunset
id: Gunakan matahari terbit dan terbenam

en: User was not logged in with smartcard.
id: Pengguna tidak log masuk dengan smartcard.

en: Virtual Terminal Stopped
id: Terminal Virtual Dihentikan

en: Volume down
id: Kecilkan suara

en: Volume mute/unmute
id: Volume bisu/suarakan

en: Volume up
id: Besarkan suara

en: Wacom button action type
id: Tipe aksi tombol Wacom

en: Wacom eraser button mapping
id: Pemetaan tombol penghapus Wacom

en: Wacom eraser pressure curve
id: Kurva tekanan penghapus Wacom

en: Wacom eraser pressure threshold
id: Ambang tekanan penghapus Wacom

en: Wacom stylus absolute mode
id: Mode absolut stylus Wacom

en: Wacom stylus button mapping
id: Pemetaan tombol stylus Wacom

en: Wacom stylus pressure curve
id: Kurva tekanan stylus Wacom

en: Wacom stylus pressure threshold
id: Ambang tekanan stylus Wacom

en: Wacom tablet area
id: Area tablet Wacom

en: Wacom tablet aspect ratio
id: Rasio aspek tablet Wacom

en: Wacom tablet rotation
id: Rotasi tablet Wacom

en: Wacom touch feature
id: Fitur sentuh Wacom

en: When location services are available this represents the last detected location. The default value is an invalid value to ensure it is always updated at startup.
id: Ketika layanan lokasi tersedia ini menyatakan lokasi terdeteksi terakhir. Nilai bakunya adalah nilai yang tidak valid untuk memastikan bahwa ini selalu dimutakhirkan saat awal mula.

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
id: Bila diatur ke true, GNOME akan mengingat keadaan LED Num Lock di antara sesi.

en: When “night-light-schedule-automatic” is disabled, use this end time in hours from midnight.
id: Ketika "night-light-schedule-automatic" dinonaktifkan, gunakan waktu berakhir ini dalam jam sejak tengah malam.

en: When “night-light-schedule-automatic” is disabled, use this start time in hours from midnight.
id: Ketika "night-light-schedule-automatic" dinonaktifkan, gunakan waktu mulai ini dalam jam sejak tengah malam.

en: Whether the tablet’s orientation is locked, or rotated automatically.
id: Apakah orientasi tablet dikunci, atau diputar secara otomatis.

en: Whether to hibernate, suspend or do nothing when inactive
id: Apakah untuk hibernasi, suspensi atau tidak melakukan apa-apa bila tidak aktif

en: Wireless keyboard is low on power
id: Baterai papan tik nirkabel lemah

en: Wireless keyboard is low on power (%.0f%%)
id: Baterai papan tik nirkabel lemah (%.0f%%)

en: Wireless keyboard is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
id: Papan tik nirkabel nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Wireless keyboard is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
id: Papan tik nirkabel nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Wireless mouse is low on power
id: Baterai tetikus nirkabel lemah

en: Wireless mouse is low on power (%.0f%%)
id: Baterai tetikus nirkabel lemah (%.0f%%)

en: Wireless mouse is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
id: Tetikus nirkabel nyaris kehabisan daya (%.0f%%). Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: Wireless mouse is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
id: Tetikus nirkabel nyaris kehabisan daya. Perangkat ini akan segera berhenti berfungsi bila tidak diisi ulang.

en: You have %u try left | You have %u tries left
id[0]: Anda memiliki %u percobaan lagi

en: You will soon log out because of inactivity.
id: Anda akan segera log keluar karena tiada aktivitas.

en: hour | hours
id[0]: jam

en: minute | minutes
id[0]: menit

[ctx: print job]
en: “%s” on %s
id: "%s" pada %s

[ctx: print job state]
en: Printing
id: Mencetak

[ctx: print job state]
en: Printing aborted
id: Mencetak digagalkan

[ctx: print job state]
en: Printing canceled
id: Mencetak dibatalkan

[ctx: print job state]
en: Printing completed
id: Mencetak selesai

[ctx: print job state]
en: Printing stopped
id: Mencetak dihentikan
