nautilus master - en to id translation catalogue (1043 entries)

en:  (another copy)
id:  (salinan lain)

en:  (copy)
id:  (salinan)

en: %'d / %'d — %s left | %'d / %'d — %s left
id[0]: %'d / %'d — tersisa %s

en: %'d / %'d — %s left (%s/sec) | %'d / %'d — %s left (%s/sec)
id[0]: %'d / %'d — tersisa %s (%s/det)

en: %'d file operation active | %'d file operations active
id[0]: %'d operasi berkas aktif

en: %'d folder selected | %'d folders selected
id[0]: %'d folder dipilih

en: %'d hour | %'d hours
id[0]: %'d jam

en: %'d item selected | %'d items selected
id[0]: %'d butir dipilih

en: %'d item, with size %s | %'d items, totalling %s
id[0]: %'d butir, dengan ukuran %s

en: %'d minute | %'d minutes
id[0]: %'d menit

en: %'d other item selected | %'d other items selected
id[0]: %'d butir lain dipilih

en: %'d second | %'d seconds
id[0]: %'d detik

en: %'dnd link to %s
id: Tautan %'d ke %s

en: %'drd link to %s
id: Tautan %'d ke %s

en: %'dst link to %s
id: Tautan %'d ke %s

en: %'dth link to %s
id: Tautan %'d ke %s

en: %'u file | %'u files
id[0]: %'u berkas

en: %'u item | %'u items
id[0]: %'u butir

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
id[0]: %0.2f gambar per detik

en: %d day ago | %d days ago
id[0]: %d hari yang lalu

en: %d file deleted | %d files deleted
id[0]: %d berkas dihapus

en: %d file unstarred | %d files unstarred
id[0]: %d berkas tak dibintangi

en: %d hour | %d hours
id[0]: %d jam

en: %d minute | %d minutes
id[0]: %d menit

en: %d pixel | %d pixels
id[0]: %d piksel

en: %d second | %d seconds
id[0]: %d detik

en: %s (%'dnd copy)%s
id: %s (salinan ke-%'d)%s

en: %s (%'drd copy)%s
id: %s (salinan ke-%'d)%s

en: %s (%'dst copy)%s
id: %s (salinan ke-%'d)%s

en: %s (%'dth copy)%s
id: %s (salinan ke-%'d)%s

en: %s (You)
id: %s (Anda)

en: %s (another copy)%s
id: %s (salinan lain) %s

en: %s (copy)%s
id: %s (salinan) %s

en: %s / %s available | %s / %s available
id[0]: %s / %s tersedia

en: %s / %s — %s left (%s/sec) | %s / %s — %s left (%s/sec)
id[0]: %s / %s — tersisa %s (%s/det)

en: %s Filesystem
id: Sistem berkas %s

en: %s Free
id: %s Bebas

en: %s already exists in the bookmarks list
id: %s telah ada dalam daftar markah

en: %s byte | %s bytes
id[0]: %s bita

en: %s does not exist in the bookmarks list
id: %s tak ada dalam daftar markah

en: %s more space is required to copy to the destination.
id: Perlu %s ruang kosong lagi untuk dapat menyalin ke lokasi yang dituju.

en: (%d file/sec) | (%d files/sec)
id[0]: (%d berkas/detik)

en: (containing %'d item) | (containing %'d items)
id[0]: (memuat %'d butir)

en: (containing a total of %'d item) | (containing a total of %'d items)
id[0]: (memuat total %'d butir)

en: (some contents unreadable)
id: (beberapa isinya tidak terbaca)

en: --check cannot be used with other options.
id: --check tidak dapat digunakan bersama opsi lain.

en: --quit cannot be used with URIs.
id: --quit tidak dapat digunakan dengan URI.

en: --select must be used with at least an URI.
id: --select harus digunakan minimal dengan satu URI.

en: 0 seconds
id: 0 detik

en: <a href="help:gnome-help/files-templates" title="GNOME help for templates">Learn more…</a>
id: <a href="help:gnome-help/files-templates" title="bantuan GNOME untuk templat">Pelajari lebih lanjut…</a>

en: ? bytes
id: ? bita

en: ? items
id: ? objek

en: A file cannot be called “..”.
id: Sebuah berkas tak bisa dinamai "..".

en: A file cannot be called “.”.
id: Sebuah berkas tak bisa dinamai ".".

en: A file with that name already exists.
id: Suatu berkas dengan nama itu telah ada.

en: A folder cannot be called “..”.
id: Sebuah folder tak bisa dinamai "..".

en: A folder cannot be called “.”.
id: Sebuah folder tak bisa dinamai ".".

en: A folder with that name already exists.
id: Suatu folder dengan nama itu sudah ada.

en: A folder with the same name already exists in “%s”.
id: Folder dengan nama yang sama sudah ada di dalam "%s".

en: A list of captions below an icon in the icon view. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Some possible values are: “size”, “type”, “date_modified”, “owner”, “group”, “permissions”, and “mime_type”.
id: Daftar teks keterangan yang tampil pada bagian bawah ikon. Banyaknya teks keterangan yang ditampilkan bergantung pada faktor zum atau tingkat perbesaran yang aktif. Nilai yang mungkin adalah: “size”, “type”, “date_modified”, “owner”, “group”, “permissions”, dan “mime_type”.

en: A newer file with the same name already exists in “%s”.
id: Sudah ada berkas lebih baru, dengan nama yang sama dalam "%s".

en: A newer folder with the same name already exists in “%s”.
id: Folder lebih baru dengan nama yang sama sudah ada di dalam "%s".

en: A tuple containing the initial width and height of the application window.
id: Sebuah tupel yang berisi lebar dan tinggi awal jendela aplikasi.

en: Access
id: Akses

en: Access and organize files
id: Mengakses dan mengelola berkas

en: Access files
id: Mengakses berkas

en: Access-only
id: Hanya-akses

en: Accessed
id: Diakses

en: Action to Open Items
id: Aksi untuk Membuka Butir

en: Add
id: Tambah

en: Add a new bookmark
id: Tambah markah baru

en: Add information to be displayed beneath file and folder names. More information will appear when zooming closer.
id: Tambahkan informasi yang akan ditampilkan di bawah nama folder dan berkas. Informasi yang lebih rinci akan muncul saat lebih diperbesar.

en: Add to _Bookmarks
id: Tam_bahkan ke Markah

en: Administrator Root
id: Root Administrator

en: Album Name
id: Nama Album

en: Album name
id: Nama Album

en: All file operations have been completed
id: Semua operasi berkas telah selesai

en: All files
id: Semua berkas

en: All folders
id: Semua folder

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
id: Semua isi Tempat Sampah akan dihapus permanen.

en: All locations
id: Semua lokasi

en: Always open a new window for browsing specified URIs
id: Selalu bukan jendela baru untuk menelusuri URI yang ditentukan

en: Always use for this file type
id: Selalu gunakan untuk jenis berkas ini

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
id: Selalu menggunakan entri lokasi, bukan berupa tombol

en: An archive cannot be called “..”.
id: Sebuah arsip tak bisa dinamai "..".

en: An archive cannot be called “.”.
id: Sebuah arsip tak bisa dinamai ".".

en: An invalid drag type was used.
id: Jenis seret yang tidak sah telah digunakan.

en: An older file with the same name already exists in “%s”.
id: Sudah ada berkas lebih tua, dengan nama yang sama dalam "%s".

en: An older folder with the same name already exists in “%s”.
id: Folder lebih tua dengan nama yang sama sudah ada di dalam "%s".

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
id: Sudah ada berkas dengan nama yang sama dalam "%s".

en: Another folder with the same name already exists in “%s”.
id: Folder dengan nama yang sama sudah ada di dalam "%s".

en: Another link to %s
id: Tautan lain ke %s

en: Any time
id: Kapanpun

en: Anything
id: Apapun

en: Aperture Value
id: Nilai Bukaan Lensa

en: Apply this action to all files and folders
id: Terapkan aksi ini untuk semua berkas dan folder

en: Archive
id: Arsip

en: Archive name
id: Nama arsip

en: Archive name is too long.
id: Nama arsip terlalu panjang.

en: Archive names cannot contain “/”.
id: Nama arsip tak boleh memuat "/".

en: Archives with “.” at the beginning of their name are hidden.
id: Arsip dengan "." di awal nama mereka disembunyikan.

en: Are you sure you want to open all files?
id: Anda yakin untuk membuka semua berkas?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
id[0]: Yakin akan menghapus permanen %'d butir yang dipilih dari tempat sampah?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
id[0]: Yakin akan menghapus permanen %'d butir yang dipilih?

en: Are you sure you want to permanently delete “%s” from the trash?
id: Yakin akan menghapus permanen "%s" dari tempat sampah?

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
id: Yakin akan menghapus permanen "%s"?

en: Artist
id: Artis

en: Artist Name
id: Nama Artis

en: Artist name
id: Nama Artis

en: Audio Bit Rate
id: Laju Bit Audio

en: Audio CD
id: CD Audio

en: Audio Codec
id: Kodek Audio

en: Audio DVD
id: DVD Audio

en: Audio Properties
id: Properti Audio

en: Audio and Video Properties
id: Properti Audio dan Video

en: Audio/Video Properties
id: Properti Audio/Video

en: Automatic Numbering Order
id: Urutan Penomoran Otomatis

en: Automatic Numbers
id: Nomor Otomatis

en: Available Protocols
id: Protokol Yang Tersedia

en: Back
id: Kembali

en: Batch rename %d file | Batch rename %d files
id[0]: Mengubah nama batch %d berkas

en: Binary
id: Biner

en: C_hange
id: Uba_h

en: C_ompress…
id: K_ompres…

en: Calendar
id: Kalender

en: Camera Brand
id: Merek Kamera

en: Camera Model
id: Model Kamera

en: Camera model
id: Model Kamera

en: Cance_l
id: Bata_l

en: Cancel
id: Batal

en: Cancel Group Change?
id: Batalkan Perubahan Kelompok?

en: Cancel Owner Change?
id: Batalkan Perubahan Pemilik?

en: Canceled
id: Dibatalkan

en: Change Permissions for Enclosed Files
id: Ubah Hak Akses pada Berkas yang Disertakan

en: Change Permissions for Enclosed Files…
id: Ubah Hak Akses pada Berkas yang Disertakan…

en: Channels
id: Kanal

en: Choose an application to open <b>%s</b>.
id: Pilih aplikasi untuk membuka <b>%s</b>.

en: Choose an application to open the selected files.
id: Pilih aplikasi untuk membuka berkas yang dipilih.

en: Choose the order of information to appear in this folder:
id: Pilih urutan informasi untuk ditampilkan pada folder ini:

en: Clear entry
id: Bersihkan entri

en: Clear the currently selected date
id: Bersihkan tanggal yang kini dipilih

en: Close current view
id: Tutup tampilan saat ini

en: Column order in list view
id: Urutan kolom pada tampilan daftar

en: Columns visible in list view
id: Kolom yang tampak pada tampilan daftar

en: Comment
id: Komentar

en: Compatible with all operating systems.
id: Kompatibel dengan semua sistem operasi.

en: Compress %d file | Compress %d files
id[0]: Kompres %d berkas

en: Compress “%s”
id: Kompres “%s”

en: Compressed %'d file into “%s” | Compressed %'d files into “%s”
id[0]: Kompres %'d berkas ke dalam “%s” dikompres

en: Compressed “%s” into “%s”
id: Kompres “%s” ke dalam “%s”

en: Compressing %'d file into “%s” | Compressing %'d files into “%s”
id[0]: Mengompres %'d berkas ke dalam “%s”

en: Compressing Files
id: Mengompres Berkas

en: Compressing “%s” into “%s”
id: Mengompres “%s” ke dalam “%s”

en: Computer
id: Komputer

en: Con_nect
id: Sambu_ng

en: Connect to _Server
id: Menyambung ke _Peladen

en: Contacts
id: Kontak

en: Container
id: Kontainer

en: Contains digital photos
id: Berisi foto-foto digital

en: Contains music
id: Berisi musik

en: Contains music and photos
id: Berisi musik dan foto

en: Contains photos and music
id: Berisi foto dan musik

en: Contains software to install
id: Berisi perangkat lunak untuk dipasang

en: Contains software to run
id: Berisi perangkat lunak untuk dijalankan

en: Content View
id: Tampilan Isi

en: Contents unreadable
id: Konten tidak dapat dibaca

en: Contents:
id: Isi:

en: Coordinates
id: Koordinat

en: Copied %'d file to “%s” | Copied %'d files to “%s”
id[0]: Disalin %'d berkas ke “%s”

en: Copied “%s” to “%s”
id: Disalin “%s” ke “%s”

en: Copy %d item to “%s” | Copy %d items to “%s”
id[0]: Menyalin %d butir ke “%s”

en: Copy _Anyway
id: Tet_ap Salin

en: Copy to…
id: Salin ke…

en: Copy “%s” to “%s”
id: Menyalin “%s” ke “%s”

en: Copying %'d file to “%s” | Copying %'d files to “%s”
id[0]: Menyalin %'d berkas ke “%s”

en: Copying Files
id: Menyalin Berkas

en: Copying “%s” to “%s”
id: Menyalin “%s” ke “%s”

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Could Not Display “%s”
id: Tak Dapat Menampilkan "%s"

en: Could not determine original location of “%s”
id: Tak dapat menentukan lokasi "%s" berasal

en: Could not paste files
id: Tak dapat menempel berkas

en: Could not remove the already existing file with the same name in %s.
id: Tak dapat menghapus berkas yang sudah ada dengan nama yang sama dalam %s.

en: Could not remove the source folder.
id: Folder sumber tidak dapat dihapus.

en: Could not set as default
id: Tak dapat dijadikan bawaan

en: Count Number of Files in Folders
id: Hitung Banyaknya Berkas dalam Folder

en: Create
id: Buat

en: Create Compressed Archive
id: Buat Arsip Terkompresi

en: Create _Link
id: B_uat Taut

en: Create a new folder “%s”
id: Membuat folder baru “%s”

en: Create an empty file “%s”
id: Membuat berkas kosong “%s”

en: Create and delete files
id: Membuat dan hapus berkas

en: Create link to “%s”
id: Membuat tautan menuju “%s”

en: Create links to %d item | Create links to %d items
id[0]: Membuat tautan pada %d butir

en: Create new file “%s” from template
id: Membuat berkas baru “%s” dari templat

en: Created
id: Dibuat

en: Created On
id: Dibuat Pada

en: Creating Properties window.
id: Membuat jendela Properti.

en: Creating links in “%s”
id: Membuat taut di "%s.

en: Creation Date
id: Tanggal Pembuatan

en: Creation date
id: Tanggal Pembuatan

en: Creator
id: Pembuat

en: Cu_t
id: Po_tong

en: Current Folder Menu
id: Menu Folder Saat Ini

en: Currently installed plugins:
id: Pengaya yang saat ini dipasang:

en: Date when file was moved to the Trash
id: Tanggal ketika berkas dipindahkan ke Tempat Sampah

en: Default folder viewer
id: Penampil folder utama

en: Default format for compressing files
id: Format bawaan untuk mengompresi berkas

en: Default icon view zoom level
id: Tingkat perbesaran bawaan untuk tampilan ikon

en: Default list view zoom level
id: Tingkat perbesaran bawaan untuk tampilan daftar

en: Default sort order
id: Urutan bawaan

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
id[0]: Menghapus %d butir yang telah disalin

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
id[0]: Menghapus %d butir yang telah digandakan

en: Delete %d extracted file | Delete %d extracted files
id[0]: Menghapus %d berkas yang diekstrak

en: Delete _All
id: H_apus Semua

en: Delete link to “%s”
id: Menghapus tautan menuju “%s”

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
id[0]: Menghapus tautan pada %d butir

en: Delete “%s”
id: Menghapus “%s”

en: Deleted %'d file | Deleted %'d files
id[0]: Dihapus %'d berkas

en: Deleted “%s”
id: Dihapus "%s"

en: Deleting %'d file | Deleting %'d files
id[0]: Menghapus %'d berkas

en: Deleting Files
id: Menghapus Berkas

en: Deleting “%s”
id: Menghapus "%s"

en: Description
id: Deskripsi

en: Detailed Type
id: Jenis Rincian

en: Details:
id: Rincian:

en: Details: %s
id: Rincian: %s

en: Details: The proxy has not been created.
id: Detail: Proksi belum dibuat.

en: Detected as “%s”
id: Terdeteksi sebagai "%s"

en: Dimensions
id: Dimensi

en: Disconnect
id: Putuskan

en: Do _not Empty Trash
id: Janga_n Kosongkan Tempat Sampah

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
id: Kosongkan tempat sampah sebelum melepas kait?

en: Document
id: Dokumen

en: Documents
id: Dokumen

en: Don’t have permission to access the requested location.
id: Tak memiliki hak untuk mengakses folder yang dituju.

en: Double click
id: Klik ganda

en: Drag and drop is not supported.
id: Fitur seret dan lepaskan tidak didukung.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
id: Fitur seret dan lepaskan hanya didukung pada berkas sistem lokal.

en: Dropped Text.txt
id: Teks yang Dijatuhkan.txt

en: Duplicate %d item in “%s” | Duplicate %d items in “%s”
id[0]: Menggandakan %d butir dalam “%s”

en: Duplicate “%s” in “%s”
id: Menggandakan “%s” dalam “%s”

en: Duplicated %'d file in “%s” | Duplicated %'d files in “%s”
id[0]: Digandakan %'d berkas di “%s”

en: Duplicated “%s”
id: Digandakan “%s”

en: Duplicating %'d file in “%s” | Duplicating %'d files in “%s”
id[0]: Menggandakan %'d berkas di “%s”

en: Duplicating “%s”
id: Menggandakan “%s”

en: Duration
id: Durasi

en: E
id: T

en: E_xtract to…
id: E_kstrak ke…

en: Eject
id: Keluarkan

en: Email…
id: Surel…

en: Empty Trash
id: Kosongkan Tempat Sampah

en: Empty _Trash
id: Kosongkan _Tempat Sampah

en: Empty all items from Trash?
id: Kosongkan Tempat Sampah?

en: Empty folder
id: Folder kosong

en: Emptying Trash
id: Mengosongkan Tempat Sampah

en: Enter Location
id: Masukkan Lokasi

en: Enter a password here.
id: Masukkan kata sandi di sini.

en: Enter password…
id: Masukkan kata sandi…

en: Enter server address…
id: Masukkan alamat peladen…

en: Episode Number
id: Nomor Episode

en: Episode number
id: Nomor episode

en: Error compressing %'d file into “%s” | Error compressing %'d files into “%s”
id[0]: Galat mengompres %'d berkas ke dalam  “%s”

en: Error compressing “%s” into “%s”
id: Galat mengompres “%s” ke dalam “%s”

en: Error extracting “%s”
id: Galat mengekstrak “%s”

en: Error sending email.
id: Galat mengirim surel.

en: Error unlocking “%s”
id: Galat membuka kunci "%s"

en: Error while compressing files.
id: Galat sewaktu mengompres berkas.

en: Error while copying to “%s”.
id: Galat sewaktu menyalin ke “%s”.

en: Error while copying “%s”.
id: Galat sewaktu menyalin “%s”.

en: Error while copying.
id: Galat sewaktu menyalin.

en: Error while creating directory %s.
id: Galat sewaktu membuat direktori %s.

en: Error while creating file %s.
id: Galat sewaktu membuat berkas %s.

en: Error while creating link to %s.
id: Galat sewaktu membuat taut menuju %s.

en: Error while deleting.
id: Galat sewaktu menghapus.

en: Error while moving files to trash.
id: Galat sewaktu memindahkan berkas ke tempat sampah.

en: Error while moving “%s”.
id: Galat sewaktu memindahkan “%s”.

en: Error while moving.
id: Galat ketika memindahkan.

en: Error while setting “%s” as default application: %s
id: Galat saat menata "%s" sebagai aplikasi bawaan: %s

en: Examples:
id: Contoh:

en: Executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
id: Semua berkas yang dapat dieksekusi dalam folder ini akan tampil pada menu Skrip.

en: Existing Text
id: Text yang Ada

en: Exposure Program
id: Program Pencahayaan

en: Exposure Time
id: Waktu Pencahayaan

en: Extract
id: Ekstrak

en: Extract %d file | Extract %d files
id[0]: Ekstrak %d berkas

en: Extract to…
id: Ekstrak ke…

en: Extract “%s”
id: Ekstrak “%s”

en: Extracted %'d file to “%s” | Extracted %'d files to “%s”
id[0]: Ekstrak %'d berkas ke “%s”

en: Extracted “%s” to “%s”
id: Ekstrak “%s” ke “%s”

en: Extracting Files
id: Mengekstrak Berkas

en: Extracting “%s”
id: Mengekstrak “%s”

en: Failed to load image information
id: Gagal memuat informasi gambar

en: File Access
id: Akses Berkas

en: File Name
id: Nama Berkas

en: File Operations
id: Operasi Berkas

en: File and Folder conflict
id: Konflik Berkas dan Folder

en: File conflict
id: Konflik pada berkas

en: File name is too long.
id: Nama berkas terlalu panjang.

en: File names cannot contain “/”.
id: Nama berkas tak boleh memuat "/".

en: File not found
id: Berkas tidak ditemukan

en: Files
id: Berkas

en: Files in the folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to see them.
id: Berkas di dalam folder "%s" tidak dapat disalin, karena Anda tidak berhak melihatnya.

en: Files in the folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to see them.
id: Berkas di dalam folder "%s" tidak dapat ditangani, karena Anda tidak berhak melihatnya.

en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden.
id: Berkas dengan "." di awal nama mereka disembunyikan.

en: Files, also known as Nautilus, is the default file manager of the GNOME desktop. It provides a simple and integrated way of managing your files and browsing your file system.
id: Berkas, yang juga dikenal sebagai Nautilus, adalah manajer berkas bawaan dari destop GNOME. Ini menyediakan cara terintegrasi dan sederhana untuk pengelolaan berkas-berkas Anda dan meramban sistem berkas Anda.

en: Filter the search dates using either last used or last modified
id: Saring tanggal pencarian dengan terakhir dipakai atau terakhir diubah

en: Filter the search dates using either last used or last modified.
id: Saring tanggal pencarian dengan terakhir dipakai atau terakhir diubah.

en: Find and replace _text
id: Cari dan ganti _teks

en: First Created
id: Pertama Dibuat

en: First Modified
id: Pertama Diubah

en: Flash Fired
id: Lampu Kilat

en: Focal Length
id: Panjang Fokus

en: Folder Access
id: Akses Folder

en: Folder is Empty
id: Folder Kosong

en: Folder name
id: Nama folder

en: Folder name is too long.
id: Nama folder terlalu panjang.

en: Folder names cannot contain “/”.
id: Nama folder tak boleh memuat "/".

en: Folders
id: Folder

en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
id: Folder dengan "." di awal nama mereka disembunyikan.

en: Font
id: Fonta

en: For bug testing only, the following command can be used:
id: Untuk pengujian kutu saja, perintah berikut dapat digunakan:

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
id: Bagi pengguna dengan tetikus yang memiliki tombol "Maju" serta "Mundur", kunci ini akan menentukan tombol mana yang membuat perintah "Mundur" menjadi aktif dalam jendela peramban. Nilai yang mungkin antara 6 dan 14.

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
id: Bagi pengguna dengan tetikus yang memiliki tombol "Maju" serta "Mundur", kunci ini akan menentukan tombol mana yang membuat perintah "Maju" menjadi aktif dalam jendela peramban. Nilai yang mungkin antara 6 dan 14.

en: For users with mice that have “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of Nautilus when either is pressed.
id: Bagi pengguna dengan tetikus yang memiliki tombol "Maju" serta "Mundur", kunci ini akan menentukan apakah aksi yang sesuai akan dilaksanakan oleh Nautilis apabila salah satu tombol tersebut ditekan.

en: Forward
id: Maju

en: Frame Rate
id: Laju Bingkai

en: Full Text
id: Teks Lengkap

en: Full text match
id: Pencocokan teks lengkap

en: General
id: Umum

en: Grid View
id: Tilikan Kisi

en: Grid View Captions
id: Kapsi Tilikan Kisi

en: Group
id: Kelompok

en: Height
id: Tinggi

en: Home
id: Rumah

en: ISO Speed Rating
id: Rating Kecepatan ISO

en: Icon Size
id: Ukuran Ikon

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
id: Apabila bernilai benar (true), maka jendela yang baru dibuka akan memiliki bilah lokasi.

en: If set to true, then Nautilus browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
id: Jika diaktifkan, maka Nautilus akan menggunakan masukan teks pada kotak alat lokasi, dan bukan dari bilah lokasi.

en: If set to true, then Nautilus will also match the file contents besides the name. This toggles the default active state, which can still be overridden in the search popover
id: Jika diatur ke true, maka Nautilus juga akan mencocokkan dengan isi berkas disamping namanya. Ini akan menjungkitkan status aktif bawaan, yang masih dapat diganti dalam pencarian popover

en: If set to true, then Nautilus will show a delete permanently context menu item to bypass the Trash.
id: Apabila bernilai true, maka Nautilus akan menampilkan butir menu konteks untuk menghapus secara permanen tanpa melalui Tempat Sampah.

en: If set to true, then Nautilus will show context menu items to create links from the copied or selected files.
id: Apabila bernilai true, maka Nautilus akan menampilkan butir menu konteks untuk membuat taut dari berkas yang dipilih atau disalin.

en: If this is set to true, when performing a drag and drop operation the hovered folder will open automatically after a timeout.
id: Apabila bernilai true, ketika melakukan operasi seret dan jatuhkan, folder yang diapungi akan otomatis dibuka setelah suatu tenggang waktu.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. I.e., if sorted by name, then instead of sorting the files from “a” to “z”, they will be sorted from “z” to “a”; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
id: Apabila bernilai true, berkas pada jendela baru akan diurut terbalik. Yaitu, apabila diurutkan berdasar nama, ketimbang diurutkan dari "a" sampai "z", berkas-berkas itu diurutkan dari "z" ke "a"; apabila diurutkan berdasar ukuran berkas, bukan diurut dari naik tapi turun.

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
id: Jika dihapus, maka akan dihapus permanen.

en: If you don’t trust this location or aren’t sure, press Cancel.
id: Jika Anda tidak percaya atau tidak yakin pada lokasi ini, tekan Batal.

en: Illustration
id: Ilustrasi

en: Image
id: Gambar

en: Image Properties
id: Properti Gambar

en: Image Type
id: Jenis Gambar

en: Images over this size (in megabytes) won’t be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
id: Gambar yang ukurannya lebih besar dari ini (dalam megabyte) tidak akan dibuat miniaturnya. Tujuannya adalah untuk menghindari membuat miniatur gambar yang terlalu besar yang mungkin memakan waktu lama untuk dimuat atau menggunakan banyak memori.

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
id: Untuk memperoleh kembali ruang bebas pada volume ini, maka tempat sampah harus dikosongkan. Semua objek yang tersimpan di sana akan hilang permanen.

en: In which locations Nautilus should search on subfolders. Available values are “local-only”, “always”, “never”.
id: Di lokasi mana Nautilus mesti mencari pada subfolder. Nilai yang tersedia adalah "local-only" (hanya lokal), "always" (selalu), "never" (tidak pernah).

en: Initial size of the window
id: Ukuran awal dari jendela

en: Items in Trash older than %d day are automatically deleted | Items in Trash older than %d days are automatically deleted
id[0]: Item di Tempat Sampah yang lebih lama dari %d hari akan dihapus secara otomatis

en: Items in Trash older than 1 hour are automatically deleted
id: Item di Tempat Sampah yang lebih lama dari 1 jam akan dihapus secara otomatis

en: Keywords
id: Kata Kunci

en: Last Created
id: Pertama Dibuat

en: Last Modified
id: Terakhir Diubah

en: Last _Modified
id: Terakhir _Diubah

en: Last _Trashed
id: Terakhir Dibuang ke _Tempat Sampah

en: Last _modified
id: Terakhir diu_bah

en: Last _used
id: Terakhir di_pakai

en: Last modified:
id: Terakhir diubah:

en: Last month | %d months ago
id[0]: %d bulan yang lalu

en: Last week | %d weeks ago
id[0]: %d minggu yang lalu

en: Last year | %d years ago
id[0]: %d tahun yang lalu

en: Link
id: Taut

en: Link (broken)
id: Taut (terputus)

en: Link Target
id: Target Taut

en: Link to %s
id: Tautan ke %s

en: List View
id: Tampilan Tabel

en: List files only
id: Hanya melihat daftar berkas

en: List of common local and remote mountpoints.
id: Daftar titik kait lokal dan jarak jauh yang umum.

en: List of common shortcuts, mountpoints, and bookmarks.
id: Daftar pintasan umum, titik kait, dan markah.

en: List of possible captions on icons
id: Daftar kapsi (label keterangan) yang munkin untuk ikon

en: Loading…
id: Memuat…

en: Location
id: Lokasi

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
id[0]: Membuat taut menuju %'d berkas

en: Manually enter a location
id: Masukkan suatu lokasi secara manual

en: Maximum image size for thumbnailing
id: Ukuran gambar maksimal untuk dibuatkan ikon miniaturnya

en: Merge
id: Gabung

en: Merge Folder
id: Gabung Folder

en: Merge _All
id: G_abung Semua

en: Merge folder “%s”?
id: Gabungkan folder "%s"?

en: Merge with
id: Gabung dengan

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
id: Jika Anda memilih untuk menggabungkan folder tersebut, isi folder yang nantinya konflik akan ditanya terlebih dahulu sebelum ditimpa.

en: Metering Mode
id: Mode Pengukuran

en: Mo_ve to Trash
id: Pindahkan ke Tempat _Sampah

en: Modified
id: Diubah

en: Modified — Time
id: Diubah — Waktu

en: Mount and open “%s”
id: Kait dan buka "%s"

en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
id: Tombol tetikus untuk mengaktifkan fungsi "Balik" pada jendela peramban

en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
id: Tombol tetikus untuk mengaktifkan fungsi "Maju" pada jendela peramban

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
id[0]: Mengembalikan %d butir ke tempat sampah

en: Move %d item back to “%s” | Move %d items back to “%s”
id[0]: Memindahkan %d butir kembali ke “%s”

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
id[0]: Memindahkan %d butir ke tempat sampah

en: Move %d item to “%s” | Move %d items to “%s”
id[0]: Memindahkan %d butir ke “%s”

en: Move Tab _Left
id: _Pindahkan ke Kiri

en: Move Tab _Right
id: Pindahkan _ke Kanan

en: Move to…
id: Pindah ke…

en: Move “%s” back to trash
id: Memindahkan “%s” kembali ke tempat sampah

en: Move “%s” back to “%s”
id: Memindahkan “%s” kembali ke “%s”

en: Move “%s” to trash
id: Memindahkan “%s” ke tempat sampah

en: Move “%s” to “%s”
id: Memindahkan “%s” ke “%s”

en: Moved %'d file to “%s” | Moved %'d files to “%s”
id[0]: Dipindah %'d berkas ke “%s”

en: Moved “%s” to “%s”
id: Dipindah “%s” ke “%s”

en: Moving %'d file to “%s” | Moving %'d files to “%s”
id[0]: Memindah %'d berkas ke “%s”

en: Moving Files
id: Memindahkan Berkas

en: Moving “%s” to “%s”
id: Memindahkan “%s” ke “%s”

en: Multiple
id: Berganda

en: Music
id: Musik

en: N
id: U

en: Name
id: Nama

en: Name cannot be empty.
id: Nama tak boleh kosong.

en: Name cannot contain “/”.
id: Nama tak boleh memuat "/".

en: Nautilus 3.6 deprecated this directory and tried migrating this configuration to ~/.local/share/nautilus
id: Nautilus 3.6 tidak menggunakan direktori ini lagi dan coba memindahkan konfigurasinya menuju ~/.local/share/nautilus

en: Nautilus supports all the basic functions of a file manager and more. It can search and manage your files and folders, both locally and on a network, read and write data to and from removable media, run scripts, and launch applications. It has three views: Icon Grid, Icon List, and Tree List. Its functions can be extended with plugins and scripts.
id: Nautilus mendukung semua fungsi dasar dari suatu manajer berkas dan lebih. Ini dapat mencari dan mengelola berkas dan folder Anda, lokal dan pada jaringan, membaca dan menulis data ke dan dari media lepas pasang, menjalankan skrip, dan meluncurkan aplikasi. Ini memiilki tiga tilikan, Kisi Ikon, Daftar Ikon, dan Daftar Pohon. Fungsinya bisa diperluas dengan pengaya dan skrip.

en: Networks
id: Jaringan

en: Never
id: Tak Pernah

en: New Filename
id: Nama Berkas Baru

en: New Folder
id: Folder Baru

en: New Folder with Selection (%'d Item) | New Folder with Selection (%'d Items)
id[0]: Folder Baru dengan Seleksi (%'d Butir)

en: New Tab
id: Tab Baru

en: New Window
id: Jendela Baru

en: New _Document
id: _Dokumen Baru

en: New _Folder…
id: _Folder Baru…

en: New bookmark
id: Markah baru

en: New tab
id: Tab baru

en: No Recent Files
id: Tidak Ada Berkas Terkini

en: No Recent Servers
id: Tidak Ada Peladen Terkini

en: No Results Found
id: Tidak Ada Hasil

en: No Starred Files
id: Tidak Ada Berkas yang Dibintangi

en: No network locations found
id: Tak ada lokasi jaringan yang ditemukan

en: No plugins currently installed.
id: Tidak ada pengaya yang terpasang saat ini.

en: None
id: Nihil

en: Not allowed to set group
id: Tak diizinkan menata kelompok

en: Not allowed to set owner
id: Tak diizinkan menata pengguna

en: Not allowed to set permissions
id: Tak diizinkan menata hak akses

en: Not enough free space to extract %s
id: Tidak cukup ruang kosong untuk mengekstrak %s

en: On This Computer
id: Pada Komputer Ini

en: On this computer only
id: Hanya pada komputer ini

en: Only searching the current folder
id: Hanya mencari folder ini

en: Oops! Something went wrong.
id: Oh, tidak! Sesuatu telah terjadi.

en: Oops! There was a problem running this software.
id: Oh, tidak! Ada masalah saat menjalankan program ini.

en: Open
id: Buka

en: Open %s
id: Buka %s

en: Open File
id: Buka Berkas

en: Open Folder
id: Buka Folder

en: Open In New _Tab
id: Buka Di _Tab Baru

en: Open In New _Window
id: Buka Di Jendela _Baru

en: Open Items
id: Buka Butir

en: Open With %s
id: Buka Dengan %s

en: Open _With…
id: Buka _Dengan…

en: Open in Consol_e
id: Buka di K_onsol

en: Open in Disks
id: Buka di Diska

en: Open in New _Tab
id: Buka di _Tab baru

en: Open in New _Window
id: Buka di _Jendela Baru

en: Open the contents of the file system
id: Buka isi dari sistem berkas

en: Open the contents of your desktop in a folder
id: Buka isi dari destop Anda dalam suatu folder

en: Open the trash
id: Buka tempat sampah

en: Open with:
id: Buka dengan:

en: Open your personal folder
id: Buka folder personal Anda

en: Opening %d item. | Opening %d items.
id[0]: Membuka %d butir.

en: Opening “%s”.
id: Membuka "%s".

en: Operating System
id: Sistem Operasi

en: Optional Context Menu Actions
id: Aksi Menu Konteks Opsional

en: Original File Name
id: Nama Berkas Asli

en: Original Folder
id: Folder Asli

en: Original Location
id: Lokasi Awal

en: Original Name (Ascending)
id: Nama Asli (Berurut Naik)

en: Original Name (Descending)
id: Nama Asli (Berurut Turun)

en: Original file
id: Berkas asli

en: Original file name
id: Nama Berkas Asli

en: Original folder
id: Folder asli

en: Original location of file before moved to the Trash
id: Lokasi awal berkas sebelum dipindahkan ke Tempat Sampah

en: Other
id: Lainnya

en: Other Locations
id: Lokasi Lain

en: Other Type…
id: Jenis Lain…

en: Others
id: Lainnya

en: Owner
id: Pemilik

en: P_roperties
id: P_roperti

en: Parent Folder
id: Folder Induk

en: Parent folder
id: Folder induk

en: Password
id: Kata Sandi

en: Password Required
id: Memerlukan Kata Sandi

en: Password protected .zip, must be installed on Windows and Mac.
id: Berkas .zip yang dilindungi kata sandi, harus dipasang pada Windows dan Mac.

en: Password-protected archives are not yet supported. This list contains applications that can open the archive.
id: Arsip yang dilindungi kata sandi belum didukung. Daftar ini berisi aplikasi yang bisa membuka arsip.

en: Paste as _Link
id: Tempe_l sebagai Tautan

en: Pattern
id: Pola

en: Perform a quick set of self-check tests.
id: Melakukan serangkaian singkat uji pemeriksaan sendiri.

en: Performance
id: Performa

en: Permissions
id: Hak Akses

en: Permissions do not allow pasting files in this directory
id: Hak akses tidak boleh menempelkan berkas pada direktori ini

en: Photo CD
id: CD Foto

en: Picture
id: Gambar

en: Picture CD
id: CD Gambar

en: Please drop just one image to set a custom icon.
id: Silakan jatuhkan satu gambar saja untuk menata ikon ubahan.

en: Please rename the symbolic link or press the skip button.
id: Silahkan ubah nama taut simbolik atau tekan tombol skip.

en: Possible values are “single” to launch files on a single click, or “double” to launch them on a double click.
id: Nilai yang dapat digunakan adalah "single" untuk membuka berkas dengan sekali klik, atau "double" untuk dua kali klik.

en: Prefix
id: Prefiks

en: Preparing
id: Mempersiapkan

en: Preparing to compress %'d file | Preparing to compress %'d files
id[0]: Bersiap mengompres %'d berkas

en: Preparing to copy %'d file (%s) | Preparing to copy %'d files (%s)
id[0]: Bersiap menyalin %'d berkas (%s)

en: Preparing to delete %'d file (%s) | Preparing to delete %'d files (%s)
id[0]: Bersiap menghapus %'d berkas (%s)

en: Preparing to extract
id: Bersiap mengekstrak

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
id[0]: Bersiap memindahkan %'d berkas

en: Preparing to move %'d file (%s) | Preparing to move %'d files (%s)
id[0]: Bersiap memindahkan %'d berkas (%s)

en: Preparing to move to “%s”
id: Bersiap memindahkan ke "%s"

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
id[0]: Bersiap memindahkan %'d berkas ke tempat sampah

en: Presentation
id: Presentasi

en: Properties
id: Properti

en: Put files in this folder to use them as templates for new documents.
id: Letakkan berkas dalam folder ini untuk dipakai sebagai templat bagi dokumen baru.

en: Quit Nautilus.
id: Keluar dari Nautilus.

en: R_eload
id: _Muat Ulang

en: Re_name
id: Ubah _Nama

en: Re_place
id: _Ganti

en: Read and write
id: Baca dan tulis

en: Read-only
id: Hanya-baca

en: Read/write, no access
id: Baca/tulis, tidak ada akses

en: Recency
id: Kebaruan

en: Recent
id: Terkini

en: Recent Servers
id: Peladen Baru-baru Ini

en: Recent files
id: Berkas terkini

en: Redo
id: Jadi Lagi

en: Redo last undone action
id: Jad aksi yang telah dibatalkan

en: Relevance
id: Relevansi

en: Relevance rank for search
id: Tingkat relevansi pencarian

en: Remote location — only searching the current folder
id: Lokasi jauh — hanya mencari folder saat ini

en: Rena_me…
id: Ubah Na_ma…

en: Rename %d File | Rename %d Files
id[0]: Ubah Nama %d Berkas

en: Rename %d File and Folder | Rename %d Files and Folders
id[0]: Ubah Nama %d Berkas dan Folder

en: Rename %d Folder | Rename %d Folders
id[0]: Ubah Nama %d Folder

en: Rename File
id: Ubah Nama Berkas

en: Rename Folder
id: Ubah Nama Folder

en: Rename _using a template
id: Ubah nama mengg_unakan templat

en: Rename “%s” as “%s”
id: Mengubah nama "%s" menjadi "%s".

en: Renaming “%s” to “%s”.
id: Mengganti nama "%s" menjadi "%s".

en: Replace With
id: Timpa Dengan

en: Replace _All
id: Timp_a Semua

en: Replace file “%s”?
id: Timpa berkas "%s"?

en: Replace folder “%s”?
id: Timpa folder "%s"?

en: Replace the current List Columns settings with the default settings
id: Gantikan pengaturan Kolom Daftar saat ini dengan pengaturan bawaan

en: Replace with
id: Timpa

en: Replacing it will overwrite its content.
id: Menimpanya akan mengganti seluruh isi berkas tersebut.

en: Replacing it will remove all files in the folder.
id: Menimpanya akan membuang semua berkas di dalam folder tersebut.

en: Reset to De_fault
id: Kembali ke _Baku

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
id[0]: Mengembalikan %d butir dari tempat sampah

en: Restore group of “%s” to “%s”
id: Mengembalikan kelompok dari “%s” menjadi “%s”

en: Restore original permissions of items enclosed in “%s”
id: Mengembalikan hak akses asli semua butir pada “%s”

en: Restore original permissions of “%s”
id: Mengembalikan hak akses asli pada “%s”

en: Restore owner of “%s” to “%s”
id: Mengembalikan pemilik dari “%s” menjadi “%s”

en: Restore “%s” from trash
id: Mengembalikan “%s” dari tempat sampah

en: Restore “%s” to “%s”
id: Mengembalikan  "%s" menjadi "%s".

en: Reverse sort order in new windows
id: Membalik urutan pada jendela baru

en: Run
id: Jalankan

en: Run Software
id: Jalankan Perangkat Lunak

en: S_kip All
id: L_ewati Semua

en: Sample Rate
id: Laju Sampel

en: Search
id: Cari

en: Search for “%s”
id: Mencari "%s"

en: Search in Subfolders
id: Cari dalam Subfolder

en: Search on the file content and name
id: Cari pada isi dan nama berkas

en: Search only on the file name
id: Cari hanya pada nama berkas

en: Searching for network locations
id: Mencari lokasi jaringan

en: Searching locations only
id: Mencari lokasi saja

en: Searching network locations only
id: Mencari lokasi jaringan saja

en: Searching…
id: Mencari…

en: Season Number
id: Nomor Musim

en: Season number
id: Nomor musim

en: Security Context
id: Konteks Keamanan

en: Select
id: Pilih

en: Select Copy Destination
id: Pilih Tujuan Salin

en: Select Custom Icon
id: Pilih Ikon Sendiri

en: Select Dates…
id: Pilih Tanggal…

en: Select Extract Destination
id: Pilih Tujuan Ekstrak

en: Select Items Matching
id: Memilih Butir yang Cocok

en: Select Move Destination
id: Pilih Tujuan Pindah

en: Select _All
id: Pilih Semu_a

en: Select a date
id: Pilih tanggal

en: Select specified URI in parent folder.
id: Pilih URI yang ditentukan pada folder induk.

en: Select type
id: Pilih tipe

en: Server Addresses
id: Alamat Peladen

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
id: Alamat peladen tersusun dari prefiks protokol dan suatu alamat. Contoh:

en: Set Custom Permissions
id: Atur Hak Akses Ubahan

en: Set as Background…
id: Atur jadi Latar _Belakang…

en: Set group of “%s” to “%s”
id: Mengatur kelompok dari “%s” menjadi “%s”

en: Set owner of “%s” to “%s”
id: Mengatur pemilik dari “%s” menjadi “%s”

en: Set permissions of items enclosed in “%s”
id: Mengatur hak akses semua butir pada "%s"

en: Set permissions of “%s”
id: Mengatur hak akses “%s”

en: Setting permissions
id: Menyetel hak akses

en: Sharing Settings
id: Pengaturan Berbagi

en: Show Details
id: Lihat Rincian

en: Show Thumbnails
id: Tampilkan Gambar Mini

en: Show _Hidden Files
id: Tampilkan Berkas _Tersembunyi

en: Show a calendar to select the date
id: Tampilkan kalender untuk memilih tanggal

en: Show a list to select the date
id: Tampilkan daftar untuk memilih tanggal

en: Show location bar in new windows
id: Menampilkan bilah lokasi pada jendela baru

en: Show more actions in the menus. Keyboard shortcuts can be used even if the actions are not shown.
id: Tampilkan aksi lainnya di menu. Pintasan papan tik dapat digunakan meskipun aksi tidak ditampilkan.

en: Show operations
id: Tampilkan operasi

en: Show other locations
id: Tampilkan lokasi lain

en: Show sidebar
id: Tampilkan bilah sisi

en: Show the package installer for unknown MIME types
id: Menampilkan pemasang paket untuk tipe MIME yang tidak dikenal

en: Show the version of the program.
id: Menampilkan versi program.

en: Shows if file is starred.
id: Tampilkan jika berkas dibintangi.

en: Sidebar
id: Bilah sisi

en: Since %d day ago | Since %d days ago
id[0]: Sejak %d hari yang lalu

en: Since last month | Since %d months ago
id[0]: Sejak %d bulan yang lalu

en: Since last week | Since %d weeks ago
id[0]: Sejak %d minggu yang lalu

en: Since last year | Since %d years ago
id[0]: Sejak %d tahun yang lalu

en: Since…
id: Sejak…

en: Single click
id: Klik tunggal

en: Size
id: Ukuran

en: Size:
id: Ukuran:

en: Slashes are not allowed in filenames
id: Tak boleh ada garis miring dalam nama berkas

en: Smaller archives but Linux and Mac only.
id: Arsip lebih kecil tetapi Linux dan Mac saja.

en: Smaller archives but must be installed on Windows and Mac.
id: Arsip lebih kecil tetapi harus dipasang pada Windows dan Mac.

en: Software
id: Perangkat Lunak

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
id: Maaf, Anda tidak dapat mengeksekusi perintah dari situs jauh.

en: Sorry, could not change the group of “%s”: %s
id: Maaf, tidak dapat mengubah kelompok "%s": %s

en: Sorry, could not change the owner of “%s”: %s
id: Maaf, tidak dapat mengubah pemilik "%s": %s

en: Sorry, could not change the permissions of “%s”: %s
id: Maaf, tidak dapat mengubah hak akses "%s": %s

en: Sorry, could not display all the contents of “%s”: %s
id: Maaf, tidak dapat menampilkan semua isi "%s": %s

en: Sorry, could not rename “%s” to “%s”: %s
id: Maaf, tidak dapat mengubah nama "%s" menjadi "%s": %s

en: Sort _Folders Before Files
id: Urut _Folder Sebelum Berkas

en: Specified group “%s” doesn’t exist
id: Kelompok “%s” tidak ada

en: Specified owner “%s” doesn’t exist
id: Pemilik “%s” tidak ada

en: Speed trade-off for when to show a file as a thumbnail. If set to “always” then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show thumbnails for local file systems. If set to “never” then never bother to thumbnail files, just use a generic icon. Despite what the name may suggest, this applies to any previewable file type.
id: Kompromi kecepatan ketika membuat miniatur berkas. Jika diset "always" maka miniatur selalu dibuat meskipun lokasinya di peladen jarak jauh atau komputer lain. Jika diset ke "local-only" maka hanya menampilkan miniatur untuk sistem berkas lokal atau di komputer ini. Jika diset ke "never" maka miniatur tidak akan dibuat, dan hanya ikon biasa yang ditampilkan. Opsi ini berlaku bagi semua tipe berkas yang dapat dipratinjau.

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to “always” then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show counts for local file systems. If set to “never” then never bother to compute item counts.
id: Kompromi kecepatan saat menghitung jumlah objek dalam sebuah direktori. Jika diset "always" maka selalu tampilkan jumlah butir, bahkan jika foldernya ada di peladen jarak jauh. Jika diset ke "local-only" maka hanya menghitung objek untuk sistem berkas lokal atau di komputer ini. Jika diset ke "never" maka jumlah objek tidak akan dihitung.

en: Spreadsheet
id: Lembar Kerja

en: Star
id: Bintangi

en: Star %d file | Star %d files
id[0]: Bintangi %d berkas

en: Starred
id: Dibintangi

en: Starred files
id: Berkas yang dibintangi

en: Stop Drive
id: Hentikan Kandar

en: Super Video CD
id: CD Video Super

en: Symbolic links only supported for local files
id: Taut simbolik hanya didukung untuk berkas lokal

en: Text
id: Teks

en: Text File
id: Berkas Teks

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: The date the file was accessed by the user.
id: Tanggal berkas terakhir diakses oleh pengguna.

en: The date the file was accessed.
id: Tanggal berkas terakhir diakses.

en: The date the file was created.
id: Tanggal berkas dibuat.

en: The date the file was modified.
id: Tanggal berkas terakhir diubah.

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are “name”, “size”, “type”, “mtime”, “atime” and “starred”.
id: Baku pengurutan objek pada tampilan ikon. Nilai yang mungkin adalah "name", "size", "type", “mtime”, “atime” dan “starred”.

en: The destination folder is inside the source folder.
id: Folder tujuan berada di dalam folder asal.

en: The destination is not a folder.
id: Yang dituju bukan sebuah folder.

en: The destination is read-only.
id: Yang dituju hanya dapat dibaca.

en: The detailed type of the file.
id: Jenis rincian dari berkas.

en: The file is of an unknown type
id: Jenis berkas tidak dikenal

en: The file that you dropped is not an image.
id: Berkas yang Anda masukkan bukanlah gambar.

en: The file that you dropped is not local.
id: Berkas yang Anda masukkan bukan berkas lokal.

en: The file “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
id: Berkas "%s" tidak dapat ditangani, karena Anda tidak berhak untuk membacanya.

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
id: Folder "%s" tidak dapat disalin, karena Anda tidak berhak untuk membuatnya pada lokasi yang dituju.

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to read it.
id: Folder "%s" tidak dapat disalin, karena Anda tidak berhak untuk membacanya.

en: The folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
id: Folder "%s" tidak dapat ditangani, karena Anda tidak berhak untuk membacanya.

en: The format that will be selected when compressing files.
id: Format yang akan dipilih ketika mengompresi berkas.

en: The group could not be changed.
id: Kelompok tidak dapat diubah.

en: The group of the file.
id: Kelompok pemilik berkas.

en: The item cannot be restored from trash
id: Butir tidak dapat dikeluarkan dari tempat sampah

en: The item could not be renamed.
id: Butir tidak dapat diganti namanya.

en: The link “%s” is broken.
id: Tautan "%s" terputus.

en: The link “%s” is broken. Move it to Trash?
id: Tautan "%s" terputus. Buang ke Tempat Sampah?

en: The location of the file.
id: Lokasi berkas.

en: The name and icon of the file.
id: Nama dan ikon berkas.

en: The name “%s” is already used in this location. Please use a different name.
id: Nama "%s" sudah dipakai pada lokasi ini. Harap gunakan nama lain.

en: The name “%s” is not valid because it contains the character “/”. Please use a different name.
id: Nama "%s" tidak sah karena memuat karakter "/". Harap gunakan nama lain.

en: The name “%s” is not valid. Please use a different name.
id: Nama "%s" tidak sah. Harap gunakan nama yang lain.

en: The name “%s” is too long. Please use a different name.
id: Nama "%s" terlalu panjang. Harap gunakan nama lain.

en: The owner could not be changed.
id: Pemilik tidak dapat diubah.

en: The owner of the file.
id: Pemilik berkas.

en: The permissions could not be changed.
id: Hak akses tidak dapat diubah.

en: The permissions of the file.
id: Hak akses berkas.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
id: Hak akses berkas yang dipilih tidak dapat ditentukan.

en: The permissions of the selected files could not be determined.
id: Hak akses berkas yang dipilih tidak dapat ditentukan.

en: The permissions of “%s” could not be determined.
id: Hak akses "%s" tidak dapat ditentukan.

en: The server has refused the connection. Typically this means that the firewall is blocking access or that the remote service is not running.
id: Peladen menolak koneksi. Biasanya ini berarti bahwa firewall memblokir akses atau bahwa layanan jarak jauh tidak berjalan.

en: The size of the file.
id: Ukuran berkas.

en: The source file would be overwritten by the destination.
id: Berkas sumber akan ditimpa.

en: The target doesn’t support symbolic links.
id: Target tidak mendukung taut simbolik.

en: The type of the file.
id: Jenis berkas.

en: There is no application installed for “%s” files
id: Tak ada aplikasi yang terpasang untuk berkas "%s"

en: There is no application installed for “%s” files. Do you want to search for an application to open this file?
id: Tak ada aplikasi yang terpasang untuk berkas "%s". Cari aplikasi untuk membuka berkas ini?

en: There is no “%s” in this location. Perhaps it was just moved or deleted?
id: Tak ada "%s" pada lokasi ini. Mungkin baru saja dipindah atau dihapus?

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
id: Media yang dituju tidak memiliki ruang yang cukup. Cobalah untuk menghapus sejumlah berkas.

en: There was an error copying the file into %s.
id: Galat sewaktu menyalin berkas ke %s.

en: There was an error creating the directory in %s.
id: Galat sewaktu membuat direktori di %s.

en: There was an error creating the folder “%s”.
id: Galat sewaktu membuat folder "%s".

en: There was an error creating the symlink in %s.
id: Galat sewaktu membuat taut simbolik pada %s.

en: There was an error deleting the file “%s”.
id: Galat sewaktu menghapus berkas "%s".

en: There was an error deleting the folder “%s”.
id: Galat sewaktu menghapus folder "%s".

en: There was an error displaying help: 
    %s
id: Terjadi galat sewaktu membuka bantuan:
    %s

en: There was an error getting information about the destination.
id: Galat sewaktu mengambil informasi tujuan.

en: There was an error getting information about the files in the folder “%s”.
id: Galat sewaktu mengambil informasi berkas pada folder "%s".

en: There was an error getting information about the source.
id: Galat sewaktu mengambil informasi sumber.

en: There was an error getting information about “%s”.
id: Galat sewaktu mengambil informasi tentang "%s".

en: There was an error launching the application.
id: Galat sewaktu menjalankan aplikasi.

en: There was an error moving the file into %s.
id: Galat sewaktu memindahkan berkas ke %s.

en: There was an error reading the folder “%s”.
id: Galat sewaktu membaca folder "%s".

en: There was an error while compressing files.
id: Galat sewaktu mengompres berkas.

en: There was an error while extracting “%s”.
id: Galat sewaktu mengekstrak “%s”.

en: There was an internal error trying to search for applications:
id: Galat sewaktu mencoba mencari aplikasi:

en: These features may cause slowdowns and excess network usage, especially when browsing files outside this computer, such as on a remote server.
id: Fitur ini dapat menyebabkan perlambatan dan kelebihan penggunaan jaringan, terutama ketika menjelajahi berkas di luar komputer ini, seperti pada peladen jauh.

en: This drop target only supports local files.
id: Target peletakan hanya mendukung berkas lokal.

en: This file cannot be ejected
id: Berkas ini tidak dapat dikeluarkan

en: This file cannot be mounted
id: Berkas ini tidak dapat dikaitkan

en: This file cannot be started
id: Berkas ini tidak dapat dimulai atau dijalankan

en: This file cannot be stopped
id: Berkas ini tidak dapat dihentikan

en: This file cannot be unmounted
id: Berkas ini tidak dapat dilepas kaitnya

en: This is disabled due to security considerations.
id: Ini dinonaktifkan demi keamanan.

en: This is not allowed in order to avoid the deletion of the destination folder’s contents.
id: Hal ini tidak diperbolehkan untuk menghindari penghapusan isi folder tujuan.

en: This key is deprecated and ignored. The “show-hidden” key from “org.gtk.Settings.FileChooser” is now used instead.
id: Kunci ini telah usang dan diabaikan. Kunci "show-hidden" dari "org.gtk.Settings.FileChooser" yang kini digunakan.

en: This link cannot be used because it has no target.
id: Taut ini tidak dapat dipakai, karena tidak memiliki target.

en: This link cannot be used because its target “%s” doesn’t exist.
id: Taut ini tidak dapat dipakai, karena "%s" yang dituju tidak lagi ada.

en: This location could not be displayed.
id: Lokasi ini tidak dapat ditampilkan.

en: This location doesn’t appear to be a folder.
id: Lokasi ini sepertinya bukanlah folder.

en: This name is already taken
id: Nama sudah dipakai

en: This remote location does not support sending items to the trash.
id: Lokasi jarak jauh ini tidak mendukung opsi mengirim butir ke tempat sampah.

en: This will open %d separate tab and window. | This will open %d separate tabs and windows.
id[0]: Ini akan membuka %d tab dan jendela terpisah.

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
id[0]: Ini akan membuka %d tab yang terpisah.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
id[0]: Ini akan membuka %d jendela yang terpisah.

en: Tile View
id: Tampilan Ubin

en: Title
id: Judul

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
id: Untuk membuka berkas nonlokal, salin berkas tersebut ke folder lokal, kemudian letakkan lagi ke sana.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
id: Untuk membuka berkas nonlokal, salim berkas tersebut ke folder lokal, kemudian letakkan lagi. Berkas lokal yang Anda letakkan sudah dibuka.

en: Toplevel files cannot be renamed
id: Nama berkas di tingkat atas tidak dapat diubah

en: Track Number
id: Nomor Trek

en: Track number
id: Nomor trek

en: Trash
id: Tempat Sampah

en: Trash is Empty
id: Tempat Sampah Kosong

en: Trashed %'d file | Trashed %'d files
id[0]: %'d berkas dibuang

en: Trashed On
id: Dibuang

en: Trashed on
id: Dibuang

en: Trashed “%s”
id: "%s" Dibuang

en: Trashing %'d file | Trashing %'d files
id[0]: Membuang %'d berkas

en: Trashing Files
id: Membuang Berkas

en: Trashing “%s”
id: Membuang "%s"

en: Try a different search.
id: Cobalah pencarian lain.

en: Turn on File Sharing to share the contents of this folder over the network.
id: Aktifkan Berbagi Berkas untuk berbagi konten folder ini melalui jaringan.

en: Type
id: Jenis

en: Type of click used to launch/open files
id: Jenis klik untuk membuka/mengeksekusi berkas

en: Type:
id: Jenis:

en: U_nlock Drive
id: Buka Ku_nci Kandar

en: Unable to access location
id: Tak dapat membuka lokasi

en: Unable to access the requested location.
id: Tak dapat mengakses lokasi yang dituju.

en: Unable to access “%s”
id: Tak bisa mengakses "%s"

en: Unable to complete the requested search
id: Tak bisa melengkapi pencarian yang diminta

en: Unable to create a required folder. Please create the following folder, or set permissions such that it can be created:
    %s
id: Tak dapat membuat folder yang diperlukan. Buatlah folder berikut, atau setel hak aksesnya, sehingga dapat dibuat:
    %s

en: Unable to create required folders. Please create the following folders, or set permissions such that they can be created:
    %s
id: Tak dapat membuat folder yang diperlukan. Buatlah dulu folder berikut, atau setel hak aksesnya, sehingga dapat dibuat:
    %s

en: Unable to display the contents of this folder.
id: Tak dapat menampilkan isi folder ini.

en: Unable to eject %s
id: Tak dapat mengeluarkan %s

en: Unable to eject “%s”
id: Tak dapat mengeluarkan "%s"

en: Unable to find the requested file. Please check the spelling and try again.
id: Tak menemukan berkas yang dipinta. Periksalah ejaannya dan coba lagi.

en: Unable to find the requested location. Please check the spelling or the network settings.
id: Tak menemukan lokasi yang dipinta Periksalah ejaan atau koneksi jaringannya dan coba lagi.

en: Unable to find “%s”. Please check the spelling and try again.
id: Tak dapat menemukan "%s". Periksa ejaannya, lalu coba kembali.

en: Unable to get remote server location
id: Tak bisa mendapat lokasi peladen jauh

en: Unable to handle this kind of location.
id: Tak dapat menangani jenis lokasi ini.

en: Unable to load location
id: Tak dapat memuat lokasi

en: Unable to locate the program
id: Tak menemukan program

en: Unable to poll “%s” for media changes
id: Tak bisa mem-poll "%s" untuk pergantian media

en: Unable to remove “%s”
id: Tak dapat menghapus "%s"

en: Unable to search for application
id: Tak dapat mencari aplikasi

en: Unable to start location
id: Tak dapat memulai lokasi

en: Unable to start the program:
    %s
id: Tak dapat menjalankan program:
    %s

en: Unable to start “%s”
id: Tak dapat menjalankan "%s"

en: Unable to stop drive
id: Tak dapat menghentikan kandar

en: Unable to stop “%s”
id: Tak bisa menghentikan "%s"

en: Unable to unmount %s
id: Tak dapat melepaskan %s

en: Unable to unmount volume
id: Tak bisa melepas kait volume

en: Undo
id: Tak Jadi

en: Undo last action
id: Membatalkan aksi terakhir

en: Unhandled error message: %s
id: Pesan galat tak tertangani: %s

en: Unknown
id: Tak diketahui

en: Unknown Filesystem
id: Sistem Berkas Tidak Diketahui

en: Unknown Permissions
id: Hak Akses Tidak Diketahui

en: Unknown type
id: Jenis tidak diketahui

en: Unmount
id: Lepas Kait

en: Unstar
id: Hapus bintang

en: Unstar %d file | Unstar %d files
id[0]: Hapus bintang %d berkas

en: Untitled Document
id: Dokumen Tanpa Judul

en: Untitled Folder
id: Folder Tanpa Judul

en: Use extra mouse button events in Nautilus’ browser window
id: Memakai kejadian atau event ekstra tombol tetikus dalam jendela peramban Nautilus

en: Use tree view
id: Gunakan tampilan pohon

en: Verifying destination
id: Memverifikasi tujuan

en: Video Bit Rate
id: Laju Bit Video

en: Video CD
id: CD Video

en: Video Codec
id: Kodek Video

en: Video DVD
id: DVD Video

en: Video Properties
id: Properti Video

en: View Options
id: Opsi Tilikan

en: View of the current folder
id: Membuka folder saat ini

en: Visible Columns
id: Kolom Terlihat

en: W
id: B

en: What
id: Apa

en: What viewer should be used when searching
id: Penilik apa yang mesti dipakai ketika mencari

en: When
id: Kapan

en: When a folder is visited this viewer is used. Possible values are “list-view”, and “icon-view”.
id: Ketika folder dikunjungi, penampil ini digunakan. Nilai yang mungkin adalah "list-view", dan "icon-view".

en: When searching Nautilus will switch to the type of view in this setting.
id: Ketika mencari Nautilus akan berpindah ke tipe tilikan dalam pengaturan ini.

en: When to show number of items in a folder
id: Saat untuk menampilkan jumlah objek dalam folder

en: When to show thumbnails of files
id: Saat untuk menampilkan miniatur berkas

en: Where to perform recursive search
id: Di mana melaksanakan pencarian rekursif

en: Whether a tree should be used for list view navigation instead of a flat list.
id: Apakah menggunakan pohon dibandingkan daftar datar untuk navigasi tampilan daftar.

en: Whether the navigation window should be maximized
id: Apakah jendela navigasi mesti dimaksimalkan

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
id: Apakah jendela navigasi ditampilkan dalam ukuran maksimal secara bawaan.

en: Whether to have full text search enabled by default when opening a new window/tab
id: Apakah pencarian teks lengkap akan diaktifkan secara bawaan saat membuka jendela/tab baru

en: Whether to open the hovered folder after a timeout when drag and drop operation
id: Apakah membuka folder yang diapungi setelah tenggang waktu ketika operasi seret dan jatuhkan

en: Whether to show a context menu item to delete permanently
id: Apakah menampilkan butir menu konteks untuk menghapus secara permanen

en: Whether to show context menu items to create links from copied or selected files
id: Apakah menampilkan butir menu konteks untuk membuat taut dari berkas yang dipilih atau disalin

en: Whether to show hidden files
id: Menentukan untuk menampilkan berkas tersembunyi

en: Whether to show the user a package installer dialog in case an unknown MIME type is opened, in order to search for an application to handle it.
id: Apakah akan menayangkan ke pengguna suatu dialog pemasangan paket dalam hal suatu tipe MIME yang tak dikenal dibuka, untuk mencari aplikasi yang menanganinya.

en: Which file types will be searched
id: Tipe berkas mana yang akan dicari

en: Width
id: Lebar

en: Write-only
id: Hanya-tulis

en: Write-only, no access
id: Hanya tulis, tidak ada akses

en: Year
id: Tahun

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Yesterday %H:%M
id: Kemarin %H:%M

en: Yesterday %l:%M %p
id: Kemarin Yesterday %l:%M %p

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
id: Anda bukan pemiliknya, hak akses tidak dapat diubah.

en: You are trying to replace the destination folder “%s” with a symbolic link.
id: Anda mencoba mengganti folder tujuan "%s" dengan taut simbolik.

en: You can only use local images as custom icons.
id: Anda hanya dapat menggunakan berkas lokal sebagai ikon.

en: You can stop this operation by clicking cancel.
id: Anda dapat menghentikan operasi ini dengan menekan tombol batal.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
id: Ikon ubahan tidak dapat diberikan lebih dari satu kali pada waktu yang sama!

en: You cannot copy a file over itself.
id: Anda tidak dapat menyalin berkas pada berkas itu sendiri.

en: You cannot copy a folder into itself.
id: Anda tidak dapat menyalin folder ke dalam folder itu sendiri.

en: You cannot move a file over itself.
id: Anda tidak dapat memindahkan berkas pada berkas itu sendiri.

en: You cannot move a folder into itself.
id: Anda tidak dapat memindahkan folder ke dalam folder itu sendiri.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
id: Anda tidak berhak untuk mengakses folder yang dituju.

en: You do not have sufficient permissions to delete the file “%s”.
id: Anda tidak punya cukup hak untuk menghapus berkas "%s".

en: You do not have sufficient permissions to delete the folder “%s”.
id: Anda tidak punya cukup hak untuk menghapus folder "%s".

en: You do not have the permissions necessary to change the group of “%s”.
id: Anda tidak punya cukup hak untuk mengubah kelompok "%s".

en: You do not have the permissions necessary to rename “%s”.
id: Anda tidak berhak untuk mengubah nama "%s".

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of “%s”.
id: Anda tidak punya hak akses yang diperlukan untuk melihat isi "%s".

en: Zoom in
id: Perbesar

en: Zoom out
id: Perkecil

en: _About Files
id: Tent_ang Berkas

en: _Add Bookmark
id: T_ambahkan ke Markah

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Close
id: _Tutup

en: _Close Tab
id: _Tutup Tab

en: _Connect
id: _Sambung

en: _Connect Drive
id: _Sambungkan Kandar

en: _Copy
id: Sali_n

en: _Copy Here
id: _Salin ke Sini

en: _Copy Location
id: _Salin Lokasi

en: _Delete
id: _Hapus

en: _Delete Permanently
id: _Hapus Permanen

en: _Delete Permanently…
id: _Hapus Permanen…

en: _Delete from Trash
id: Hapus _dari Tempat Sampah

en: _Detect Media
id: _Deteksi Media

en: _Disconnect
id: _Putus

en: _Disconnect Drive
id: Putuskan Kan_dar

en: _Eject
id: K_eluarkan Media

en: _Executable as Program
id: _Eksekusi Berkas Sebagai Program

en: _Expandable Folders in List View
id: Fold_er yang Dapat Diperluas dalam Tampilan Daftar

en: _Extract
id: _Ekstrak

en: _Files
id: _Berkas

en: _First Modified
id: _Pertama Diubah

en: _Group
id: _Kelompok

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _Link Here
id: _Tautkan ke Sini

en: _Lock Device
id: _Kunci Perangkat

en: _Lock Drive
id: _Kunci Kandar

en: _Merge
id: _Gabung

en: _Mount
id: _Kait

en: _Move Here
id: _Pindahkan ke Sini

en: _New Tab
id: _Tab Baru

en: _Open
id: _Buka

en: _Open All
id: Buka Sem_ua

en: _Open Item Location
id: Buka L_okasi Butir

en: _Open Scripts Folder
id: Buka F_older Skrip

en: _Owner
id: _Pemilik

en: _Paste
id: Tem_pel

en: _Paste Into Folder
id: Tem_pel ke Dalam Folder

en: _Permissions
id: Hak A_kses

en: _Power On
id: _Nyalakan

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Properties
id: _Properti

en: _Redo
id: Jadi _Lagi

en: _Redo Batch Rename
id: _Jadi Lagi Mengubah Nama

en: _Redo Change Group
id: _Jadi Lagi Mengubah Kelompok

en: _Redo Change Owner
id: _Jadi Lagi Mengubah Pemilik

en: _Redo Change Permissions
id: _Jadi Lagi Mengubah Hak Akses

en: _Redo Compress
id: _Jadi Lagi Mengompres

en: _Redo Copy
id: _Jadi Lagi Menyalin

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
id[0]: _Jadi Lagi Menyalin %d butir

en: _Redo Create Empty File
id: Jadi Lagi Membuat Be_rkas Kosong

en: _Redo Create Folder
id: Jadi Lagi Membuat Folde_r

en: _Redo Create Link
id: _Jadi Lagi Membuat Tautan

en: _Redo Create from Template
id: Jadi Lagi Membuat da_ri Palet

en: _Redo Duplicate
id: _Jadi Lagi Menggandakan

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
id[0]: _Jadi Lagi Menggandakan %d butir

en: _Redo Extract
id: _Jadi Lagi Ekstrak

en: _Redo Move
id: _Jadi Lagi Memindahkan

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
id[0]: _Jadi Lagi Memindahkan %d butir

en: _Redo Rename
id: _Jadi Lagi Mengubah Nama

en: _Redo Restore from Trash
id: Jadi Lagi Mengembalikan da_ri Tempat Sampah

en: _Redo Starring
id: Jadi _Lagi Membintangi

en: _Redo Trash
id: _Jadi Lagi Membuat ke Tempat Sampah

en: _Redo Unstarring
id: Jadi _Lagi Hapus Bintang

en: _Remove from Bookmarks
id: Hapus dari Ma_rkah

en: _Remove from Recent
id: Hapus dari Ba_ru-baru Ini

en: _Rename
id: Ubah _Nama

en: _Replace
id: _Timpa

en: _Reset
id: Atu_r Ulang

en: _Restore From Trash
id: Pulihkan Da_ri Tempat Sampah

en: _Retry
id: _Ulangi

en: _Revert
id: _Kembalikan

en: _Run
id: _Jalankan

en: _Run as a Program
id: Jalankan sebagai P_rogram

en: _Safely Remove Drive
id: Lepa_s Media dengan Aman

en: _Scripts
id: _Skrip

en: _Search in Software
id: _Cari Perangkat Lunak

en: _Select
id: _Pilih

en: _Select Application
id: Pilih Aplika_si

en: _Select a new name for the destination
id: _Pilih nama baru

en: _Settings
id: _Pengaturan

en: _Size
id: _Ukuran

en: _Skip
id: _Lewati

en: _Skip files
id: _Lewatkan berkas

en: _Start
id: _Mulai

en: _Start Multi-disk Device
id: Mulai Perangkat Multi-di_ska

en: _Start Multi-disk Drive
id: Jalankan Kandar Multi_diska

en: _Stop
id: _Hentikan

en: _Stop Multi-disk Device
id: Hentikan Perangkat Multi-di_ska

en: _Stop Multi-disk Drive
id: Hentikan Kandar Multidi_ska

en: _Type
id: _Tipe

en: _Undo
id: Tak _Jadi

en: _Undo Batch Rename
id: Tak Jadi Meng_ubah Nama

en: _Undo Change Group
id: Tak Jadi Meng_ubah Kelompok

en: _Undo Change Owner
id: Tak Jadi Meng_ubah Pemilik

en: _Undo Change Permissions
id: Tak Jadi Meng_ubah Hak Akses

en: _Undo Compress
id: _Tak Jadi Mengompres

en: _Undo Copy
id: _Tak Jadi Menyalin

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
id[0]: _Tak Jadi Menyalin %d butir

en: _Undo Create Empty File
id: Tak Jadi Memb_uat Berkas Kosong

en: _Undo Create Folder
id: Tak Jadi Memb_uat Folder

en: _Undo Create Link
id: Tak Jadi Memb_uat Tautan

en: _Undo Create from Template
id: Tak Jadi Memb_uat dari Palet

en: _Undo Duplicate
id: _Tak Jadi Menggandakan

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
id[0]: _Tak Jadi Menggandakan %d butir

en: _Undo Extract
id: _Tak Jadi Ekstrak

en: _Undo Move
id: _Tak Jadi Memindahkan

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
id[0]: _Tak Jadi Memindahkan %d butir

en: _Undo Rename
id: Tak Jadi Meng_ubah Nama

en: _Undo Restore from Trash
id: _Tak Jadi Mengembalikan dari Tempat Sampah

en: _Undo Starring
id: Tak _Jadi Membintangi

en: _Undo Trash
id: Tak Jadi Memb_uang ke Tempat Sampah

en: _Undo Unstarring
id: Tak _Jadi Hapus Bintang

en: _Unlock Device
id: B_uka Kunci Perangkat

en: _Unmount
id: _Lepas Kaitan

en: _Visible Columns…
id: _Kolom Terlihat…

en: dav:// or davs://
id: dav:// atau davs://

en: dropped data
id: data yang dijatuhkan

en: folder;manager;explore;disk;filesystem;nautilus;
id: folder;pengelola;jelajahi;diska;sistem berkas;nautilus;

en: free
id: bebas

en: ftp:// or ftps://
id: ftp:// atau ftps://

[ctx: menu item]
en: Sort
id: Urutkan

en: nd copy)
id: )

en: rd copy)
id: )

en: sftp:// or ssh://
id: sftp:// atau ssh://

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
id: Markahi lokasi Ini

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
id: Tutup jendela atau tab

[ctx: shortcut window]
en: Collapse folder
id: Ciutkan folder

[ctx: shortcut window]
en: Copy
id: Salin

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
id: Buat folder

[ctx: shortcut window]
en: Create link to copied item
id: Buat tautan ke butir yang disalin

[ctx: shortcut window]
en: Create link to selected item
id: Buat tautan ke butir yang dipilih

[ctx: shortcut window]
en: Cut
id: Potong

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
id: Hapus permanen

[ctx: shortcut window]
en: Editing
id: Penyuntingan

[ctx: shortcut window]
en: Enter location
id: Masukkan lokasi

[ctx: shortcut window]
en: Expand folder
id: Perluas folder

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Go back
id: Mundur

[ctx: shortcut window]
en: Go down
id: Turun

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
id: Maju

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
id: Ke beranda

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
id: Ke tab selanjutnya

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
id: Ke tab sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Go up
id: Naik

[ctx: shortcut window]
en: Grid view
id: Tilikan kisi

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
id: Balik pilihan

[ctx: shortcut window]
en: List view
id: Tilikan daftar

[ctx: shortcut window]
en: Location bar with home location
id: Bilah lokasi dengan beranda

[ctx: shortcut window]
en: Location bar with root location
id: Bilah lokasi dengan lokasi akar

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
id: Pindahkan tab ke kiri

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
id: Pindahkan tab ke kanan

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
id: Pindahkan ke tempat sampah

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
id: Navigasi

[ctx: shortcut window]
en: New tab
id: Tab baru

[ctx: shortcut window]
en: New window
id: Jendela baru

[ctx: shortcut window]
en: Open
id: Buka

[ctx: shortcut window]
en: Open file and close window
id: Buka berkas dan tutup jendela

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
id: Buka di tab baru

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
id: Buka di jendela baru

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (search and recent only)
id: Buka lokasi butir (hanya baru-baru ini dan pencarian)

[ctx: shortcut window]
en: Open tab
id: Buka tab

[ctx: shortcut window]
en: Open with default application
id: Buka dengan aplikasi bawaan

[ctx: shortcut window]
en: Opening
id: Membuka

[ctx: shortcut window]
en: Paste
id: Tempel

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Redo
id: Jadi Lagi

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
id: Segarkan tilikan

[ctx: shortcut window]
en: Rename
id: Ubah Nama

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
id: Reset zum

[ctx: shortcut window]
en: Restore tab
id: Kembalikan tab

[ctx: shortcut window]
en: Search
id: Cari

[ctx: shortcut window]
en: Select all
id: Pilih semua

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
id: Piih butir yang cocok

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
id: Pintasan

[ctx: shortcut window]
en: Show help
id: Tampilkan bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
id: Tampilkan properti butir

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
id: Tampilkan/sembunyikn menu aksi

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
id: Tampilkan/sembunyikan berkas tersembunyi

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
id: Tampilkan/sembunyikan bilah sisi

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
id: Tab

[ctx: shortcut window]
en: Undo
id: Batal

[ctx: shortcut window]
en: View
id: Tilik

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
id: Perbesar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
id: Perkecil

en: st copy)
id: )

en: th copy)
id: )

[ctx: the n-th position of an icon caption]
en: First
id: Pertama

[ctx: the n-th position of an icon caption]
en: Second
id: Kedua

[ctx: the n-th position of an icon caption]
en: Third
id: Ketiga

[ctx: title]
en: Replace
id: Timpa

en: unknown
id: tidak diketahui

en: used
id: terpakai

en: “%s” can’t be put in the trash. Do you want to delete it immediately?
id: "%s" tidak dapat dipindahkan ke tempat sampah, hapus permanen?

en: “%s” contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?
id: "%s" memuat perangkat lunak yang sedianya berjalan otomatis. Jalankan?

en: “%s” could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
id: "%s" tidak ditemukan. Mungkin baru-baru ini dihapus.

en: “%s” is an internal protocol. Opening this location directly is not supported.
id: "%s" adalah protokol internal. Membuka lokasi ini secara langsung tidak didukung.

en: “%s” is password-protected.
id: "%s" dilindungi kata sandi.

en: “%s” locations are not supported.
id: Lokasi "%s" tidak didukung.

en: “%s” moved to trash
id: "%s" dipindahkan ke tempat sampah

en: “%s” selected
id: "%s" dipilih

en: “%s” unstarred
id: "%s" tak dibintangi

en: “%s” would conflict with an existing file.
id: “%s” akan bertentangan dengan berkas yang ada.

en: “%s” would not be a unique new name.
id: "%s" tidak akan menjadi nama baru yang unik.

en: “..” is not a valid name.
id: “..” bukan suatu nama yang valid.

en: “.” is not a valid name.
id: “.” bukan suatu nama yang valid.
