orca master - en to id translation catalogue (1631 entries)

en:  %d column |  %d columns
id[0]:  %d kolom

en:  dot dot dot
id:  titik titik titik

en:  subscript %s
id:  subskrip %s

en:  superscript %s
id:  superskrip %s

en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
id[0]: %(count)d %(repeatChar)s karakter

en: %(count)d Screen reader shortcut for %(application)s found. | %(count)d Screen reader shortcuts for %(application)s found.
id[0]: %(count)d pintasan pembaca layar bagi %(application)s ditemukan.

en: %(index)d of %(total)d
id: %(index)d dari %(total)d

en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
id[0]: %(index)d dari %(total)d butir dipilih

en: %(role)s level %(level)d
id: %(role)s tingkat %(level)d

en: %(uri)s link to %(file)s
id: %(uri)s menaut ke %(file)s

en: %.2f kilobytes
id: %.2f kilobyte

en: %.2f megabytes
id: %.2f megabyte

en: %H hours and %M minutes
id: %H jam dan %M menit

en: %H hours, %M minutes and %S seconds
id: %H jam, %M menit dan %S detik

en: %d Screen reader default shortcut found. | %d Screen reader default shortcuts found.
id[0]: %d pintasan baku pembaca layar ditemukan.

en: %d byte | %d bytes
id[0]: %u byte

en: %d character too long | %d characters too long
id[0]: %d karakter terlalu panjang

en: %d column | %d columns
id[0]: %d kolom

en: %d file found | %d files found
id[0]: %d berkas ditemukan

en: %d form | %d forms
id[0]: %d formulir

en: %d heading | %d headings
id[0]: %d tajuk

en: %d item | %d items
id[0]: %d butir

en: %d item found | %d items found
id[0]: %d butir ditemukan

en: %d message.
     | %d messages.
id[0]: %d pesan.

en: %d percent of document read | %d percent of document read
id[0]: %d persen dari dokumen telah dibaca

en: %d percent. | %d percent.
id[0]: %d persen.

en: %d pixel | %d pixels
id[0]: %d piksel

en: %d space | %d spaces
id[0]: %d spasi

en: %d table | %d tables
id[0]: %d tabel

en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
id[0]: %d dialog belum fokus

en: %d unvisited link | %d unvisited links
id[0]: %d taut belum dikunjungi

en: %d visited link | %d visited links
id[0]: %d taut telah dikunjungi

en: %s default voice
id: suara baku %s

en: %s link
id: taut %s

en: 0 items
id: 0 butir

en: A channel only if its _window is active
id: Suatu kanal hanya bila _jendelanya aktif

en: Active _Profile:
id: _Profil Aktif:

en: Actual String
id: String Sebenarnya

en: Add bookmark
id: Tambah penanda taut

en: Adjust selected attribute
id: Setel atribut yang dipilih

en: Advance live region politeness setting
id: Tingkatkan pengaturan kesopanan wilayah aktif

en: All cha_nnels
id: Semua ka_nal

en: All channels when an_y %s window is active
id: Semua kanal ketika sebaran_g jendela %s aktif

en: All live regions set to off
id: Semua wilayah aktif dimatikan

en: Alt_L
id: Alt_Kr

en: Alt_R
id: Alt_Kn

en: Always speak selected spreadsheet range
id: Selalu ucapkan rentang lembar kerja yang dipilih

en: Announce _forms during navigation
id: Umumkan _formulir selama navigasi

en: Announce _forms in Say All
id: Umumkan _formulir dalam Ucapkan Semua

en: Announce _lists during navigation
id: Umumkan _daftar selama navigasi

en: Announce _panels during navigation
id: Umumkan _panel selama navigasi

en: Announce _panels in Say All
id: Umumkan _panel dalam Ucapkan Semua

en: Announce _tables during navigation
id: Umumlan _tabel selama navigasi

en: Announce _tables in Say All
id: Umumkan _tabel dalam Ucapkan Semua

en: Announce block_quotes during navigation
id: Umumkan _kutip blok selama navigasi

en: Announce block_quotes in Say All
id: Umumkan _kutip blok dalam Ucapkan Semua

en: Announce cell _header
id: Umumkan _tajuk sel

en: Announce land_marks during navigation
id: Umumkan land_mark selama navigasi

en: Announce land_marks in Say All
id: Umumkan land_mark dalam Ucapkan Semua

en: Announce li_sts in Say All
id: Umumkan _daftar dalam Ucapkan Semua

en: Announce when your _buddies are typing
id: Umumkan ketika _lawan Anda sedang mengetik

en: Another screen reader process is already running for this session.
    Run “orca --replace” to replace that process with a new one.
id: Proses pembaca layar lain tengah berjalan untuk sesi ini.
    Jalankan "orca --replace" untuk menggantikan proses tersebut dengan yang baru.

en: Append the contents under flat review to the clipboard
id: Tambahkan isi di bawah tinjau rata ke papan klip

en: Appended contents to clipboard.
id: Tambahkan isi ke papan klip.

en: Application
id: Aplikasi

en: Applies to:
id: Berlaku untuk:

en: Arabic Grade 1
id: Arab Tingkat 1

en: Attribute Name
id: Nama Atribut

en: Automatic focus mode during caret navigation
id: Mode fokus otomatis selama navigasi karet

en: Automatic focus mode during native navigation
id: Mode fokus otomatis selama navigasi asli

en: Automatic focus mode during structural navigation
id: Mode fokus otomatis selama navigasi struktural

en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
id: Otomatis mulai bacakan suatu ha_laman ketika pertama dimuat

en: Bee_p updates
id: Bunyi tit _pembaruan

en: Beginning of row.
id: Awal baris.

en: Belgium Dutch Grade 1
id: Belanda Belgia Tingkat 1

en: Bookmark where am I with respect to current position
id: Tandai taut dimana saya saat ini relatif terhadap posisi kini

en: Bottom Left
id: Kiri Bawah

en: Bottom of column.
id: Dasar kolom.

en: Braille Bindings
id: Pengikatan Braille

en: Braille Indicator
id: Indikator Braille

en: Break speech into ch_unks between pauses
id: Pecah _ucapan-ucapan ke dalam potongan antara jeda

en: Brie_f
id: Singka_t

en: Browse mode
id: Mode ramban

en: Browse mode is sticky.
id: Mode ramban lengket.

en: Bypass mode enabled.
id: Mode bypass difungsikan.

en: C_urrent location
id: Lokasi k_ini

en: Canada French Grade 1
id: Perancis Kanada Tingkat 1

en: Canada French Grade 2
id: Perancis Kanada Tingkat 2

en: Cannot start the screen reader because it cannot connect to the Desktop.
id: Tak bisa memulai pembaca layar karena tak bisa menyambung ke Desktop.

en: Capitalization style set to icon.
id: Gaya kapitalisasi diatur ke ikon.

en: Capitalization style set to none.
id: Gaya kapitalisasi diatur ke tiada.

en: Capitalization style set to spell.
id: Gaya kapitalisasi diatur ke pengejaan.

en: Cause the current combo box to be expanded
id: Menyebabkan kotak kombo saat ini dikembangkan

en: Cell %s
id: Sel %s

en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
id[0]: Sel melingkupi %d kolom

en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
id[0]: Sel mencakup %d kolom

en: Change spoken number style
id: Mengubah gaya nomor yang diucapkan

en: Clear the dynamic column headers
id: Bersihkan tajuk kolom dinamis

en: Clear the dynamic row headers
id: Bersihkan tajuk baris dinamis

en: Column %s selected
id: Kolom %s dipilih

en: Column %s unselected
id: Kolom %s tak dipilih

en: Columns %s through %s selected
id: Kolom %s sampai %s dipilih

en: Columns %s through %s unselected
id: Kolom %s sampai %s tak dipilih

en: Columns reordered
id: Kolom diatur ulang

en: Command
id: Perintah

en: Context is %s
id: Konteksnya %s

en: Contraction _Table:
id: _Tabel Kontraksi:

en: Control caret navigation
id: Kendalikan navigasi karet

en: Copied contents to clipboard.
id: Salin isi ke papan klip.

en: Copied selection to clipboard.
id: Salin pilihan ke papan klip.

en: Copy the contents under flat review to the clipboard
id: Salin isi di bawah tinjau rata ke papan klip

en: Could not activate the settings manager. Exiting.
id: Tak bisa mengaktifkan manajer pengaturan. Keluar.

en: Could not find current location.
id: Tidak dapat menemukan lokasi kini.

en: Cursor Position
id: Posisi Kursor

en: Cursor Routing
id: Routing Kursor

en: Cut Begin
id: Mulai Potong

en: Cut Line
id: Potong Baris

en: Cut selection to clipboard.
id: Potong pilihan ke papan klip.

en: Cycle the debug level at run time
id: Memutar tingkat awakutu saat runtime

en: Cycle to the next capitalization style
id: Memutar ke gaya kapitalisasi selanjutnya

en: Cycle to the next key echo level
id: Memutar ke tingkat gaung tombol selanjutnya

en: Cycle to the next settings profile
id: Memutar ke profil pengaturan selanjutnya

en: Cycle to the next speaking of punctuation level
id: Memutar ke tingkat pengucapan tanda baca selanjutnya

en: Czech Grade 1
id: Ceko Tingkat 1

en: D_uration (secs):
id: D_urasi (detik):

en: Dat_e format:
id: Format ta_nggal:

en: Decrease the speech pitch
id: Turunkan pitch ucapan

en: Decrease the speech rate
id: Turunkan laju ucapan

en: Decrease the speech volume
id: Memelankan suara

en: Default
id: Baku

en: Default Synthesizer
id: Synthesizer Baku

en: Default button is %s
id: Tombol baku adalah %s

en: Disable _end of line symbol
id: Nonaktifkan simbol _akhir baris

en: Display Settings
id: Pengaturan Tampilan

en: Display a list of blockquotes
id: Tampilkan daftar kutipan blok

en: Display a list of buttons
id: Tampilkan daftar tombol

en: Display a list of check boxes
id: Tampilkan daftar kotak contreng

en: Display a list of clickables
id: Tampilkan daftar yang dapat diklik

en: Display a list of combo boxes
id: Tampilkan daftar kotak kombo

en: Display a list of entries
id: Tampilkan daftar entri

en: Display a list of form fields
id: Tampilkan daftar ruas formulir

en: Display a list of headings
id: Tampilkan daftar heading

en: Display a list of headings at level %d
id: Tampilkand daftar heading pada tingkat %d

en: Display a list of images
id: Tampilkan daftar citra

en: Display a list of landmarks
id: Tampilkan daftar landmark

en: Display a list of large objects
id: Tampilkan daftar objek besar

en: Display a list of links
id: Tampilkan daftar taut

en: Display a list of list items
id: Tampilkan daftar dari butir daftar

en: Display a list of lists
id: Tampilkan daftar dari daftar

en: Display a list of paragraphs
id: Tampilkan daftar paragraf

en: Display a list of radio buttons
id: Tampilkan daftar tombol radio

en: Display a list of tables
id: Tampilkan daftar tabel

en: Display a list of unvisited links
id: Tampilkan daftar taut yang belum dikunjungi

en: Display a list of visited links
id: Tampilkan daftar taut yang telah dikunjungi

en: Display the application preferences configuration dialog
id: Tampilkan dialog konfigurasi preferensi aplikasi

en: Display the preferences configuration dialog
id: Tampilkan dialog konfigurasi preferensi

en: Do not announce when your buddies are typing.
id: Jangan umumkan ketika lawan Anda sedang mengetik.

en: Do not provide chat room specific message histories.
id: Jangan sediakan riwayat pesan spesifik ruang obrolan.

en: Do not speak chat room name.
id: Jangan ucapkan nama ruang obrolan.

en: Dots 7 an_d 8
id: Dot 7 _dan 8

en: Dynamic column header cleared.
id: Tajuk kolom dinamis dibersihkan.

en: Dynamic column header set for row %d
id: Tajuk kolom dinamis ditata bagi baris %d

en: Dynamic row header cleared.
id: Tajuk baris dinamis dibersihkan.

en: Dynamic row header set for column %s
id: Tajuk baris dinamis ditata bagi kolom %s

en: Echo
id: Gema

en: Echo set to None.
id: Gaung tombol ditata ke Nihil.

en: Echo set to key and word.
id: Gaung tombol ditata ke tombol dan kata.

en: Echo set to key.
id: Gaung tombol ditata ke tombol.

en: Echo set to sentence.
id: Gaung tombol ditata ke kalimat.

en: Echo set to word and sentence.
id: Gaung tombol ditata ke kata dan kalimat.

en: Echo set to word.
id: Gaung tombol ditata ke kata.

en: Enable Braille _support
id: _Aktifkan dukungan Braille

en: Enable _alphabetic keys
id: Fungsikan tombol _alfabet

en: Enable _function keys
id: Fungsikan tombol _fungsi

en: Enable _key echo
id: Fungsi_kan gaung tombol

en: Enable _modifier keys
id: Fungsikan to_mbol pengubah

en: Enable _navigation keys
id: Fungsikan tombol _navigasi

en: Enable _punctuation keys
id: Fungsikan tombol _tanda baca

en: Enable _rewind and fast forward in Say All
id: Fungsikan mu_ndur dan maju cepat dalam Ucapkan Semua

en: Enable _space
id: Fungsikan _spasi

en: Enable _structural navigation
id: Fungsikan navigasi _struktural

en: Enable _structural navigation in Say All
id: Fungsikan navigasi _struktural dalam Ucapkan Semua

en: Enable _word wrap
id: Fungsikan lipat _kata

en: Enable ac_tion keys
id: Fungsikan _tombol aksi

en: Enable echo by _sentence
id: Fungsikan gema per kali_mat

en: Enable echo by _word
id: Fungsikan gema per _kata

en: Enable echo by cha_racter
id: Aktifkan gema per hu_ruf

en: Enable flash _messages
id: Fungsikan _pesan flash

en: Enable layout mode for content
id: Fungsikan mode tata letak bagi isi

en: Enable n_umeric keys
id: Fungsikan tombol n_umerik

en: Enable non-spacing _diacritical keys
id: Fungsikan tombol _diakritis bukan spasi

en: Enable sticky browse mode
id: Fungsikan mode ramban lengket

en: Enable sticky focus mode
id: Fungsikan mode fokus lengket

en: End of container.
id: Akhir wadah.

en: End of row.
id: Akhir baris.

en: End of table
id: Akhir tabel

en: Enter and exit flat review mode
id: Masuk dan keluar mode tinjau rata

en: Enter learn mode.  Press escape to exit learn mode
id: Masuk ke mode belajar. Tekan escape untuk keluar dari mode belajar

en: Entering flat review.
id: Memasuki tinjau rata.

en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To view the screen reader’s documentation, press F1. To get a list of the screen reader’s default shortcuts, press F2. To get a list of the screen reader’s shortcuts for the current application, press F3. To exit learn mode, press the escape key.
id: Masuk mode belajar.  Tekan sebarang tombol untuk mendengar fungsinya.  Untuk menilik dokumentasi pembaca layar, tekan F1. Untuk memperoleh daftar dari pintasan baku pembaca layar, tekan F2. Untuk memperoleh daftar pintasan pembaca layar bagi aplikasi kini, tekan F3. Untuk keluar mode belajar, tekan tombol escape.

en: Error: Could not create list of objects.
id: Galat: Tak bisa membuat daftar objek.

en: Exiting learn mode.
id: Keluar dari mode belajar.

en: Exiting list notification messages mode.
id: Keluar dari mode daftar pesan pemberitahuan.

en: FILE
id: BERKAS

en: Find
id: Cari

en: Find Options
id: Opsi Pencarian

en: Finished loading %s.
id: Selesai memuat %s.

en: Finished loading.
id: Selesai memuat.

en: Flash Message Settings
id: Pengaturan Pesan Kilat

en: Focus mode
id: Mode fokus

en: Focus mode is sticky.
id: Mode fokus lengket.

en: Force use of option
id: Paksakan penggunaan opsi

en: France French Grade 1
id: Perancis Perancis Tingkat 1

en: France French Grade 2
id: Perancis Perancis Tingkat 2

en: Freeze
id: Bekukan

en: General
id: Umum

en: German Grade 0
id: Jerman Tingkat 0

en: German Grade 1
id: Jerman Tingkat 1

en: German Grade 2
id: Jerman Tingkat 2

en: Global Voice Settings
id: Pengaturan Suara Global

en: Go down one cell
id: Ke bawah satu sel

en: Go left one cell
id: Ke kiri satu sel

en: Go right one cell
id: Ke kanan satu sel

en: Go to bookmark
id: Ke penanda taut

en: Go to end of container
id: Pergi ke akhir wadah

en: Go to next blockquote
id: Ke kutipan blok selanjutnya

en: Go to next bookmark location
id: Ke lokasi penanda taut selanjutnya

en: Go to next button
id: Ke tombol selanjutnya

en: Go to next character
id: Ke karakter selanjutnya

en: Go to next check box
id: Ke kotak contreng selanjutnya

en: Go to next clickable
id: Ke elemen yang dapat diklik selanjutnya

en: Go to next combo box
id: Ke kotak kombo selanjutnya

en: Go to next entry
id: Ke entri selanjutnya

en: Go to next form field
id: Ke ruas formulir selanjutnya

en: Go to next heading
id: Ke heading selanjutnya

en: Go to next heading at level %d
id: Ke heading selanjutnya pada tingkat %d

en: Go to next image
id: Ke citra berikutnya

en: Go to next landmark
id: Ke landmark selanjutnya

en: Go to next large object
id: Ke objek besar selanjutnya

en: Go to next line
id: Ke baris berikutnya

en: Go to next link
id: Ke taut berikutnya

en: Go to next list
id: Ke daftar selanjutnya

en: Go to next list item
id: Ke butir daftar selanjutnya

en: Go to next live region
id: Ke wilayah aktif selanjutnya

en: Go to next paragraph
id: Ke paragraf selanjutnya

en: Go to next radio button
id: Ke tombol radio selanjutnya

en: Go to next separator
id: Ke pemisah selanjutnya

en: Go to next table
id: Ke tabel selanjutnya

en: Go to next unvisited link
id: Ke taut senlajutnya yang belum dikunjungi

en: Go to next visited link
id: Ke taut selanjutnya yang telah dikunjungi

en: Go to next word
id: Ke kata selanjutnya

en: Go to previous blockquote
id: Ke kutipan blok sebelumnya

en: Go to previous bookmark location
id: Ke lokasi penanda taut sebelumnya

en: Go to previous button
id: Ke tombol sebelumnya

en: Go to previous character
id: Ke karakter sebelumnya

en: Go to previous check box
id: Ke kotak contreng sebelumnya

en: Go to previous clickable
id: Ke elemen yang dapat diklik sebelumnya

en: Go to previous combo box
id: Ke kotak kombo sebelumnya

en: Go to previous entry
id: Ke entri sebelumnya

en: Go to previous form field
id: Ke ruas formulir sebelumnya

en: Go to previous heading
id: Ke heading sebelumnya

en: Go to previous heading at level %d
id: Ke heading sebelumnya pada tingkat %d

en: Go to previous image
id: Ke citra sebelumnya

en: Go to previous landmark
id: Ke landmark sebelumnya

en: Go to previous large object
id: Ke objek besar sebelumnya

en: Go to previous line
id: Ke baris sebelumnya

en: Go to previous link
id: Ke taut sebelumnya

en: Go to previous list
id: Ke daftar sebelumnya

en: Go to previous list item
id: Ke butir daftar sebelumnya

en: Go to previous live region
id: Ke wilayah aktif sebelumnya

en: Go to previous paragraph
id: Ke paragraf sebelumnya

en: Go to previous radio button
id: Ke tombol radio sebelumnya

en: Go to previous separator
id: Ke pemisah sebelumnya

en: Go to previous table
id: Ke tabel sebelumnya

en: Go to previous unvisited link
id: Ke taut sebelumnya yang belum dikunjungi

en: Go to previous visited link
id: Ke taut sebelumnya yang telah dikunjungi

en: Go to previous word
id: Ke kata sebelumnya

en: Go to start of container
id: Pergi ke awal wadah

en: Go to the beginning of the line
id: Ke awal baris

en: Go to the bottom of the file
id: Ke dasar berkas

en: Go to the end of the line
id: Ke akhir baris

en: Go to the first cell in a table
id: Ke sel pertama dalam tabel

en: Go to the last cell in a table
id: Ke sel terakhir dalam tabel

en: Go to the last live region which made an announcement
id: Ke wilayah aktif terakhir yang membuat pengumuman

en: Go to the next object
id: Ke objek selanjutnya

en: Go to the previous object
id: Ke objek sebelumnya

en: Go to the top of the file
id: Ke puncak berkas

en: Go up one cell
id: Ke atas satu sel

en: Greek Grade 1
id: Yunani Tingkat 1

en: Hindi Grade 1
id: Hindi Tingkat 1

en: Hungarian 8 dot computer
id: Komputer dot 8 Hungaria

en: Hungarian Grade 1
id: Hungaria Tingkat 1

en: Hungarian Grade 2
id: Hungaria Tingkat 2

en: Hyperlink Indicator
id: Indikator Hyperlink

en: Icon panel
id: Panel ikon

en: Increase the speech pitch
id: Naikkan pitch ucapan

en: Increase the speech rate
id: Naikkan laju ucapan

en: Increase the speech volume
id: Memperkeras suara

en: Italian Grade 1
id: Italia Tingkat 1

en: Key Binding
id: Pengikatan Tombol

en: Key Bindings
id: Pengikatan Tombol

en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
id: Pengikatan tombol dihapus. Tekan enter untuk konfirmasi.

en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
id: Tombol yang ditangkap: %s. Tekan enter untuk konfirmasi.

en: Keyboard Layout
id: Tata Letak Papan Tik

en: LEVEL %d
id: TINGKAT %d

en: Last row deleted.
id: Baris terakhir dihapus.

en: Latvian Grade 1
id: Latvia Tingkat 1

en: Layout mode.
id: Mode tata letak.

en: Learn mode.  Press escape to exit.
id: Mode belajar. Tekan escape untuk keluar.

en: Leaving %d blockquote. | Leaving %d blockquotes.
id[0]: Meninggalkan %d kutip blok.

en: Leaving %d list. | Leaving %d lists.
id[0]: Meninggalkan %d daftar.

en: Leaving flat review.
id: Meninggalkan tinjau rata.

en: Line
id: Garis

en: Line Down
id: Baris Turun

en: Line Left
id: Baris Kiri

en: Line Right
id: Baris Kanan

en: Line Up
id: Baris Naik

en: List with %d item | List with %d items
id[0]: Senarai dengan %d butir

en: Live region support is off
id: Dukungan wilayah aktif mati

en: Live regions monitoring off
id: Pemantauan wilayah aktif mati

en: Live regions monitoring on
id: Pemantauan wilayah aktif menyala

en: Load profile
id: Muat profil

en: Load user profile
id: Muat profil pengguna

en: Loading.  Please wait.
id: Memuat. Harap tunggu.

en: M_ost
id: Kebanyak_an

en: Mark in braille
id: Tandai dalam Braille

en: Mark the beginning of a text selection
id: Tandai awal pilihan teks

en: Mark the end of a text selection
id: Tandai akhir pilihan teks

en: Match _entire word only
id: Cocokkan s_eluruhan kata

en: Message from chat room %s
id: Pesan dari ruang obrolan %s

en: Messages are _detailed
id: Pesan bersifat _detail

en: Messages are _persistent
id: Pesan bersifat teta_p

en: Minimum length of matched text:
id: Panjang minimum dari teks yang cocok:

en: Misspelled word: %s
id: Kata salah eja: %s

en: Monitor live regions
id: Pantau wilayah aktif

en: Mouse
id: Tetikus

en: Mouse over object not found.
id: Objek tetikus lewat tak ditemukan.

en: Mouse review disabled.
id: Tinjauan tetikus tidak difungsikan.

en: Mouse review enabled.
id: Tinjauan tetikus difungsikan.

en: Move _down one
id: Pindahkan ke _bawah

en: Move _up one
id: Pindahkan ke _atas

en: Move flat review to the beginning of the next line
id: Pindahkan tinjau rata ke awal baris berikutnya

en: Move flat review to the beginning of the previous line
id: Pindahkan tinjau rata ke awal baris sebelumnya

en: Move flat review to the bottom left
id: Pindahkan tinjau rata ke kiri bawah

en: Move flat review to the end of the line
id: Pindahkan tinjau rata ke ujung baris

en: Move flat review to the end position
id: Pindahkan tinjau rata ke posisi akhir

en: Move flat review to the home position
id: Pindahkan tinjau rata ke posisi rumah

en: Move flat review to the next character
id: Pindahkan tinjau rata ke karakter berikutnya

en: Move flat review to the next item or word
id: Pindahkan tinjau rate ke butir atau kata selanjutnya

en: Move flat review to the previous character
id: Pindahkan tinjau rata ke karakter sebelumnya

en: Move flat review to the previous item or word
id: Pindahkan tinjau rata ke butir atau kata sebelumnya

en: Move flat review to the word above the current word
id: Pindahkan tinjau rata ke kata di atas kata ini

en: Move flat review to the word below the current word
id: Pindahkan tinjau rata ke kata di bawah kata ini

en: Move focus into and away from the current mouse over
id: Pindahkan fokus ke dalam dan menjauh dari tetikus lewat kini

en: Move to _bottom
id: Pindahkan ke _dasar

en: Move to _top
id: Pindahkan ke _puncak

en: NAME
id: NAMA

en: Nesting level %d
id: Bersarang tingkat %d

en: Netherlands Dutch Grade 1
id: Belanda Nederlan Tingkat 1

en: New chat tab %s
id: Tab obrolan baru %s

en: New item has been added
id: Butir baru telah ditambahkan

en: No application has focus.
id: Tak ada aplikasi yang memiliki fokus.

en: No files found.
id: Tak ada berkas yang ditemukan.

en: No focus
id: Tak ada fokus

en: No landmark found.
id: Tak ditemukan landmark.

en: No more blockquotes.
id: Tak ada blok kutipan lagi.

en: No more buttons.
id: Tak ada tombol lagi.

en: No more check boxes.
id: Tak ada kotak contreng lagi.

en: No more clickables.
id: Tak ada yang dapat diklik lagi.

en: No more combo boxes.
id: Tak ada kotak kombo lagi.

en: No more entries.
id: Tak ada entri lagi.

en: No more form fields.
id: Tak ada ruas formulir lagi.

en: No more headings at level %d.
id: Tak ada heading lagi pada tingkat %d.

en: No more headings.
id: Tak ada heading lagi.

en: No more images.
id: Tak ada citra lagi.

en: No more large objects.
id: Tak ada objek besar lagi.

en: No more links.
id: Tak ada taut lagi.

en: No more list items.
id: Tak ada butir daftar lagi.

en: No more lists.
id: Tak ada daftar lagi.

en: No more live regions.
id: Tak ada wilayah aktif lagi.

en: No more paragraphs.
id: Tak ada paragraf lagi.

en: No more radio buttons.
id: Tak ada tombol radio lagi.

en: No more separators.
id: Tak ada pemisah lagi.

en: No more tables.
id: Tak ada tabel lagi.

en: No more unvisited links.
id: Tak ada taut yang belum dikunjungi lagi.

en: No more visited links.
id: Tak ada taut yang telah dikunjungi lagi.

en: No notification messages
id: Tak ada pesan pemberitahuan

en: No profiles found.
id: Tak ada profil yang ditemukan.

en: No selected text.
id: Tak ada teks yang dipilih.

en: Non-uniform
id: Tak seragam

en: Norwegian Grade 0
id: Norwegia Tingkat 0

en: Norwegian Grade 1
id: Norwegia Tingkat 1

en: Norwegian Grade 2
id: Norwegia Tingkat 2

en: Norwegian Grade 3
id: Norwegia Tingkat 3

en: Not in a container.
id: Bukan dalam wadah.

en: Not in a table.
id: Bukan dalam tabel.

en: Not on a link.
id: Tak ada di tautan.

en: Not using flat review.
id: Tak memakai tinjau rata.

en: Notification
id: Pemberitahuan

en: OPTION
id: OPSI

en: Object mode.
id: Mode objek.

en: Onl_y speak changed lines during find
id: Han_ya ucapkan baris yang diubah selama pencarian

en: Only speak displayed text
id: Ucapkan teks yang ditampilkan saja

en: Open the Find dialog
id: Buka dialog Cari

[ctx: OptionGroup]
en: Spell Check
id: Periksa Ejaan

en: Optional arguments
id: Argumen opsional

en: Options:
id: Opsi:

en: Orca Screen Reader
id: Pembaca Layar Orca

en: Page Navigation
id: Navigasi Halaman

en: Page has %s.
id: Halaman memiliki %s.

en: Pan the braille display to the left
id: Geser tampilan braille ini ke kiri

en: Pan the braille display to the right
id: Geser tampilan braille ini ke kanan

en: Pass the next command on to the current application
id: Mengangsurkan perintah selanjutnya ke aplikasi kini

en: Pasted contents from clipboard.
id: Tertempel konten dari papan klip.

en: Perform left click on current flat review item
id: Lakukan klik kiri pada butir tinjau rata kini

en: Perform right click on current flat review item
id: Lakukan klik kanan pada butir tinjau rata kini

en: Perform the basic Where Am I operation
id: Laksanakan operasi dasar saya ada dimana

en: Perform the detailed Where Am I operation
id: Laksanakan operasi terrinci saya ada dimana

en: Phonetically speak the current flat review character
id: Ucapkan secara fonetik karakter tinjau rata kini

en: Phonetically spell the current flat review item or word
id: Eja secara fonetik tinjau rata butir atau kata kini

en: Phonetically spell the current flat review line
id: Eja secara fonetik baris tinjau rata kini

en: Polish Grade 1
id: Polandia Tingkat 1

en: Portuguese Grade 1
id: Portugis Tingkat 1

en: Present Unless
id: Ada Kecuali

en: Present _context of error
id: Sajikan _konteks kesalahan

en: Present current date
id: Sajikan tanggal saat ini

en: Present current time
id: Sajikan waktu saat ini

en: Present last notification message
id: Sajikan pesan pemberitahuan terakhir

en: Present notification messages list
id: Sajikan daftar pesan pemberitahuan

en: Present previous notification message
id: Sajikan pesan pemberitahuan sebelumnya

en: Present size and location of current object
id: Ukuran sekarang dan lokasi objek saat ini

en: Present the contents of the input line
id: Menyajikan isi baris masukan

en: Press alt+f6 to give focus to child windows.
id: Tekan alt+f6 untuk memberikan fokus ke jendela anak.

en: Press h for help.
id: Tekan h untuk bantuan.

en: Press space to expand, and use up and down to select an item.
id: Tekan spasi untuk mengembangkan, dan gunakan naik dan turun untuk memilih suatu butir.

en: Press space to toggle.
id: Tekan spasi untuk menjungkit.

en: Prevent use of option
id: Cegah penggunaan opsi

en: Print the known running applications
id: Cetak daftar aplikasi berjalan yang dikenal

en: Process a cursor routing key
id: Memroses tombol pengaturan route kursor

en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
id: Profil %s sebelumnya telah ada.
    Terus memutakhirkan profile yang ada dengan perubahan-perubahan baru ini?

en: Profile could not be loaded: %s
id: Profil tak bisa dimuat: %s

en: Profile set to %s.
id: Profil ditata ke %s.

en: Profiles
id: Profil

en: Progress Bar Updates
id: Pemutakhiran Batang Kemajuan

en: Progress bar %d.
id: Bilah kemajuan %d.

[ctx: ProgressBar]
en: All
id: Semua

[ctx: ProgressBar]
en: Application
id: Aplikasi

[ctx: ProgressBar]
en: Frequency (secs):
id: Frekuensi (detik):

[ctx: ProgressBar]
en: Window
id: Jendela

en: Pronunciation
id: Pengucapan

en: Pronunciation Dictionary
id: Kamus Ejaan

en: Provide chat room specific _message histories
id: Sediakan riwayat pesan _spesifik ruang obrolan

en: Provide chat room specific message histories.
id: Sediakan riwayat pesan spesifik ruang obrolan.

en: Punctuation Level
id: Tingkat Tanda Baca

en: Punctuation level set to all.
id: Tingkat tanda baca ditata ke semua.

en: Punctuation level set to most.
id: Tingkat tanda baca ditata ke kebanyakan.

en: Punctuation level set to none.
id: Tingkat tanda baca ditata ke nihil.

en: Punctuation level set to some.
id: Tingkat tanda baca ditata ke sebagian.

en: Quit the screen reader
id: Keluar dari pembaca layar

en: Read the attributes associated with the current text character
id: Membaca atribut yang terkait dengan karakter teks kini

en: Remove user profile
id: Hapus profil pengguna

en: Replace a currently running instance of this screen reader
id: Gantikan instansi pembaca layar yang sedang berjalan ini

en: Replacement String
id: String Pengganti

en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
id: Laporkan kutu ke orca-list@gnome.org.

en: Return to object with keyboard focus
id: Kembali ke objek yang memiliki fokus papan tik

en: Review live region announcement
id: Tinjau pengumuman wilayah aktif

en: Route the pointer to the current item
id: Arahkan penunjuk ke butir kini

en: Row %(row)d, column %(column)d.
id: Baris %(row)d, kolom %(column)d.

en: Row %s selected
id: Baris %s dipilih

en: Row %s unselected
id: Baris %s tak dipilih

en: Row deleted.
id: Baris dihapus.

en: Row inserted at the end of the table.
id: Baris disisipkan di akhir tabel.

en: Row inserted.
id: Baris disisipkan.

en: Rows %s through %s selected
id: Baris %s sampai %s dipilih

en: Rows %s through %s unselected
id: Baris %s sampai %s tak dipilih

en: Rows reordered
id: Baris diatur ulang

en: S_peak colors as names
id: Uca_pkan nama warna

en: Save Profile As
id: Simpan Profil Sebagai

en: Save Profile As Conflict
id: Simpan Profil Sebagai Konflik

en: Save _As
id: Simpan Seb_agai

en: Save bookmarks
id: Simpan penanda taut

en: Say All
id: Ucapkan Semua

en: Say All B_y:
id: Ucapkan Semua _Menurut:

en: Screen Reader Find Dialog
id: Dialog Cari Pembaca Layar

en: Screen Reader Preferences
id: Preferensi Pembaca Layar

en: Screen Reader Preferences for %s
id: Preferensi Pembaca Layar bagi %s

en: Screen Reader _Modifier Key(s):
id: To_mbol Pengubah Pembaca Layar:

en: Screen reader off.
id: Pembaca layar mati.

en: Screen reader on.
id: Pembaca layar nyala.

en: Screen reader settings reloaded.
id: Pengaturan pembaca layar dimuat ulang.

en: Screen reader version %s.
id: Pembaca layar versi %s.

en: Search _backwards
id: Cari _mundur

en: Search complete.
id: Pencarian telah komplit.

en: Search direction:
id: Arah pencarian:

en: Search for the next instance of a string
id: Temukan kemunculan string pencarian selanjutnya

en: Search for the previous instance of a string
id: Temukan kemunculan string pencarian sebelumnya

en: Search for:
id: Mencari:

en: Searching.
id: Mencari.

en: Selected text is: %s
id: Teks yang dipilih: %s

en: Selection Indicator
id: Indikator Pilihan

en: Selection deleted.
id: Pilihan dihapus.

en: Selection restored.
id: Pilihan dipulihkan.

en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
id: Kirim keluaran debug ke debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out

en: Send debug output to the specified file
id: Kirim keluaran debug ke berkas yang dinyatakan

en: Sentence
id: Kalimat

en: Set default live region politeness level to off
id: Tata kesopanan wilayah aktif baku ke mati

en: Set the column to use as dynamic row headers
id: Menata kolom yang dipakai sebagai tajuk baris dinamis

en: Set the row to use as dynamic column headers
id: Menata baris yang dipakai sebagai tajuk kolom dinamis

en: Set up user preferences (GUI version)
id: Atur preferensi pengguna (versi GUI)

en: Set up user preferences (text version)
id: Atur preferensi pengguna (versi teks)

en: Show this help message and exit
id: Tampilkan pesan bantuan ini dan keluar

en: Six Dots
id: Enam Titik

en: Size: %d, %d. Location: %d, %d.
id: Ukuran: %d, %d. Lokasi: %d, %d.

en: Skip _blank cells
id: A_baikan sel kosong

en: So_me
id: Sebagia_n

en: Spanish Grade 1
id: Spanyol Tingkat 1

en: Spea_k object mnemonics
id: Ucapkan mnemonik obje_k

en: Speak
id: Bicara

en: Speak _cell
id: U_capkan sel

en: Speak _cell coordinates
id: U_capkan koordinat sel

en: Speak _description
id: Ucapkan _deskripsi

en: Speak _indentation and justification
id: Ucapkan _indentasi dan perataan

en: Speak _misspelled-word indicator
id: Ucapkan i_ndikator salah-eja kata

en: Speak _multiple cell spans
id: _Ucapkan bentangan sel berganda

en: Speak _none
id: Tak ucapkan apapu_n

en: Speak _numbers as digits
id: Ucapkan _nomor sebagai digit

en: Speak and braille a previous chat room message
id: Ucapkan dan braille pesan ruang obrolan sebelumnya

en: Speak blank lines
id: Ucapkan baris kosong

en: Speak cell
id: Ucapkan sel

en: Speak child p_osition
id: Ucapkan p_osisi anak

en: Speak entire document
id: Ucapkan seluruh isi dokumen

en: Speak entire window using flat review
id: Ucapkan seluruh jendela menggunakan tinjau rata kini

en: Speak full row in _GUI tables
id: Ucapkan baris penuh pada tabel _GUI

en: Speak full row in _document tables
id: Ucapkan baris penuh pada tabel _dokumen

en: Speak full row in sp_readsheets
id: Ucapkan baris penuh pada sp_readsheets

en: Speak link details
id: Ucapkan detail tautan

en: Speak messages from
id: Ucapkan pesan dari

en: Speak multicase strings as wor_ds
id: Ucapkan string multi huruf besar kecil sebagai _kata-kata

en: Speak numbers as digits.
id: Ucapkan nomor sebagai digit.

en: Speak numbers as words.
id: Ucapkan nomor sebagai kata-kata.

en: Speak object under mo_use
id: Ucapkan objek di bawah tetik_us

en: Speak results during _find
id: Ucapkan hasil selaman pen_carian

en: Speak row
id: Ucapkan baris

en: Speak spreadsheet cell coordinates
id: Ucapkan koordinat sel lembar kerja

en: Speak the current flat review character
id: Ucapkan karakter tinjau rata kini

en: Speak the current flat review item or word
id: Ucapkan tinjau rata butir atau kata kini

en: Speak the current flat review line
id: Ucapkan baris tinjau rata kini

en: Speak the current flat review object
id: Ucapkan objek tinjau rata kini

en: Speak the current selection
id: Ucapkan pilihan saat ini

en: Speak the status bar
id: Ucapkan bilah status

en: Speak the title bar
id: Ucapkan bilah judul

en: Speak tutorial messages
id: Ucapkan pesan tutorial

en: Speak unicode value of the current flat review character
id: Ucapkan nilai unicode karakter tinjau rata kini

en: Speaking of indentation and justification disabled.
id: Pengucapan indentasi dan perataan dimatikan.

en: Speaking of indentation and justification enabled.
id: Pengucapan indentasi dan perataan difungsikan.

en: Speech
id: Bicara

[ctx: Speech]
en: Verbosity level: brief
id: Tingkat kecerewetan: ringkas

[ctx: Speech]
en: Verbosity level: verbose
id: Tingkat kecerewetan: rinci

en: Speech _system:
id: _Sistem ucapan:

en: Speech disabled.
id: Ucapan dimatikan.

en: Speech enabled.
id: Ucapan difungsikan.

en: Speech is unavailable.
id: Pengucapan tak tersedia.

en: Speech synthesi_zer:
id: Synthesi_zer ucapan:

en: Spell _error
id: Salah _eja

en: Spell _suggestion
id: _Saran ejaan

en: Spell the current flat review item or word
id: Eja tinjau rata butir atau kata kini

en: Spell the current flat review line
id: Eja baris tinjau rata kini

en: Spoken Context
id: Konteks Yang Diucapkan

en: Start from:
id: Mulai dari:

en: Start-up Profile:
id: Profil Awal Mula:

en: Status bar not found
id: Bilah status tidak ditemukan

en: Structural navigation keys off.
id: Tombol navigasi struktural mati.

en: Structural navigation keys on.
id: Tombol navigasi struktural menyala.

en: Swedish Grade 1
id: Swedia Tingkat 1

en: Switch between browse mode and focus mode
id: Bertukar antara mode ramban dan mode fokus

en: Switch between native and screen-reader caret navigation
id: Bertukar antara navigasi karet native dan pembaca layar

en: System
id: Sistem

en: TREE LEVEL %d
id: POHON TINGKAT %d

en: Table Navigation
id: Navigasi Tabel

en: Text Attributes
id: Atribut Teks

en: Text attributes
id: Atribut teks

en: Text unselected.
id: Teks tak dipilih.

en: The application is controlling the caret.
id: Aplikasi sedang mengendalikan karet.

en: The following are not valid:
id: Yang berikut tak valid:

en: The key entered is already bound to %s
id: Tombol yang dimasukkan sebelumnya sudah terikat ke %s

en: The keybinding has been removed.
id: Pengikatan tombol telah dihapus.

en: The new key is: %s
id: Tombol baru adalah: %s

en: The screen reader is controlling the caret.
id: Pembaca layar sedang mengendalikan karet.

en: Time and Date
id: Tanggal dan Waktu

en: To activate press return.
id: Tekan return untuk mengaktifkan.

en: To activate press space.
id: Tekan spasi untuk mengaktifkan.

en: To collapse, press shift plus left.
id: Untuk meringkaskan, tekan shift dan kiri.

en: To decrease press left arrow, to increase press right arrow. To go to minimum press home, and for maximum press end.
id: Untuk menurunkan tekan panah kiri, untuk menaikkan tekan panah kanan. Untuk ke minimum tekan home, dan untuk maksimum tekan end.

en: To enable focus mode press %s.
id: Untuk memfungsikan mode fokus tekan %s.

en: To enter sub menu, press right arrow.
id: Untuk memasuki sub menu, tekan panah kanan.

en: To expand, press shift plus right.
id: Untuk mengembangkan, tekan shift dan kanan.

en: To get to the system menus press the alt+f1 key.
id: Untuk menuju menu sistem tekan tombol alt+f1.

en: To move to items, use either the arrow keys or type ahead searching.
id: Untuk memindah butir, pakai tombol panah atau pencarian type ahead.

en: To navigate, press left or right arrow. To move through items press up or down arrow.
id: Untuk menavigasi, tekan panah kiri atau kanan. Untuk bergerak melalui butir-butir tekan panah atas atau bawah.

en: Toggle layout mode
id: Jungkitkan mode tata letak

en: Toggle mouse review mode
id: Jungkitkan mode tinjau tetikus

en: Toggle speech verbosity level
id: Jungkitkan aras kerincian ucapan

en: Toggle structural navigation keys
id: Jungkitkan tombol navigasi struktural

en: Toggle the silencing of speech
id: Jungkitkan pembisuan ucapan

en: Toggle the speaking of indentation and justification
id: Jungkitkan pengucapan indentasi dan perataan

en: Toggle whether to read just the current table cell or the whole row
id: Menjungkit apakah membaca hanya sel tabel kini atau seluruh baris

en: Toggle whether we announce when our buddies are typing
id: Menjungkitkan apakah mengumumkan ketika lawan kita sedang mengetik

en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room
id: Menjungkitkan apakah pesan ruang obrolan diberi awalan nama ruang obrolan

en: Toggle whether we provide chat room specific message histories
id: Menjungkitkan apakah menyediakan riwayat pesan spesifik ruang obrolan

en: Top Left
id: Kiri Atas

en: Top of column.
id: Puncak kolom.

en: Top of window
id: Puncak jendela

en: Turn contracted braille on and off
id: Nyalakan dan matikan braille terkontraksi

en: Type in text.
id: Ketikkan teks.

en: U.K. English Grade 1
id: Inggris Britania Tingkat 1

en: U.K. English Grade 2
id: Inggris Britania Tingkat 2

en: U.S. English Grade 1
id: Inggris Amerika Tingkat 1

en: U.S. English Grade 2
id: Inggris Amerika Tingkat 2

en: Unable to get calculator display
id: Tak bisa mendapat tampilan kalkulator

en: Unbound
id: Bebas

en: Uppercase
id: Huruf besar

en: Usage:
id: Cara Pakai:

en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
id: Pakai Panah Naik dan Turun untuk menavigasi daftar. Tekan Escape untuk keluar.

en: Use Up, Down, Home or End to navigate in the list.
    Press Escape to exit.
    Press Space to repeat the last message read.
    Press one digit to read a specific message.
id: Pakai Naik, Turun, Home, atau End untuk menavigasi daftar.
    Tekan Escape untuk keluar.
    Tekan Spasi untuk mengulang pesan terakhir yang dibaca.
    Tekan satu dijit untuk membaca pesan tertentu.

en: Use alternate directory for user preferences
id: Gunakan direktori alternatif untuk preferensi pengguna

en: Use arrow keys to change.
id: Pakai tombol panah untuk mengubah.

en: Use left and right to view other tabs.
id: Pakai kiri dan kanan untuk melihat tab lain.

en: Use up and down to select an item.
id: Pakai naik dan turun untuk memilih suatu butir.

en: Use up or down arrow to select value. Or type in the desired numerical value.
id: Pakai panah atas atau bawah untuk memilih nilai. Atau ketikkan nilai numerik yang dikehendaki.

en: User Profile Conflict!
id: Konflik Profil Pengguna!

en: Ver_bose
id: Te_rrinci

en: Verbosity
id: Tingkat rincian

en: Version of this application
id: Versi aplikasi ini

en: Voice
id: Suara

en: Voice Type Settings
id: Pengaturan Tipe Suara

[ctx: VoiceType]
en: Default
id: Baku

[ctx: VoiceType]
en: System
id: Sistem

[ctx: VoiceType]
en: Uppercase
id: Huruf besar

en: Welsh Grade 1
id: Welsh Tingkat 1

en: Welsh Grade 2
id: Welsh Tingkat 2

en: Width: %d. Height: %d. %d from left. %d from top.
id: Lebar: %d. Tinggi: %d. %d dari kiri. %d dari atas.

en: Window
id: Jendela

en: Wrapping to bottom.
id: Melipat ke dasar.

en: Wrapping to top.
id: Melipat ke puncak.

en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
id: Anda telah memiliki satu instansi dialog preferensi Orca yang terbuka.
    Harap tutup itu sebelum membuka yang baru.

en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
id: Anda akan mengubah profil aktif. Bila Anda
    baru membuat perubahan dalam preferensi Anda,
    mereka akan dibuang saat profil dimuat.
    
    Lanjutkan memuat profil membuang perubahan sebelumnya?

en: You are about to remove profile %s. All unsaved settings and settings saved in this profile will be lost. Do you want to continue and remove this profile and all related settings?
id: Anda akan menghapus profil %s. Semua pengaturan yang belum disimpan dan pengaturan yang disimpan di profil ini akan hilang. Apakah Anda ingin melanjutkan dan menghapus profil ini dan semua pengaturan terkait?

en: _Abbreviated role names
id: N_ama-nama peran yang disingkat

en: _Activate
id: _Aktifkan

en: _All
id: Semu_a

en: _Apply
id: Ter_apkan

en: _Braille updates
id: Pembaruan _Braille

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Capitalization style:
id: Gaya _kapitalisasi:

en: _Close
id: _Tutup

en: _Delete
id: _Hapus

en: _Enable Contracted Braille
id: Aktifkan Braille Terkontraksi

en: _Enable speech
id: Fungsik_an ucapan

en: _Find
id: _Cari

en: _Help
id: _Bantuan

en: _Jump to
id: _Lompat ke

en: _Language:
id: _Bahasa:

en: _Load
id: _Muat

en: _Match case
id: Cocok _huruf besar kecil

en: _New entry
id: E_ntri baru

en: _Person:
id: _Orang:

en: _Present summary of a page when it is first loaded
id: Tam_pilkan ringkasan suatu halaman ketika awal termuat

en: _Present tooltips
id: Sajikan toolti_p

en: _Profile Name:
id: Nama _Profil:

en: _Rate:
id: _Laju:

en: _Remove
id: _Hapus

en: _Search for:
id: _Mencari:

en: _Speak Chat Room name
id: _Ucapkan nama Ruang Obrolan

en: _Speak all
id: Ucapkan _semua

en: _Speak updates
id: Ucapkan _semua pembaruan

en: _System messages are detailed
id: Pesan _sistem didetailkan

en: _Time format:
id: Format wak_tu:

en: _Top of window
id: _Puncak jendela

en: _Voice type:
id: Tipe _suara:

en: _Wrap around
id: _Putar balik

en: all items selected
id: semua butir dipilih

en: and
id: dan

en: announce when your buddies are typing.
id: umumkan ketika lawan Anda sedang mengetik.

en: apostrophe
id: tanda petik tunggal

en: at
id: pada

en: black diamond
id: berlian hitam

en: black square
id: bujur sangkar hitam

en: blank
id: kosong

en: bold
id: tebal

en: bookmark entered
id: penanda taut dimasukkan

en: bookmarks could not be saved
id: penanda taut tak dapat disimpan

en: bookmarks saved
id: penanda taut disimpan

[ctx: braille dots]
en: _None
id: _Nihil

en: broken bar
id: pipa

en: bullet
id: bulet

[ctx: capitalization style]
en: Icon
id: Ikon

[ctx: capitalization style]
en: None
id: Nihil

[ctx: capitalization style]
en: Spell
id: Pengejaan

[ctx: capitalization style]
en: icon
id: ikon

[ctx: capitalization style]
en: none
id: nihil

[ctx: capitalization style]
en: spell
id: pengejaan

en: caret
id: karet

[ctx: cell]
en: %s selected
id: %s dipilih

[ctx: cell]
en: %s through %s selected
id: %s sampai %s dipilih

[ctx: cell]
en: %s through %s unselected
id: %s sampai %s tak dipilih

[ctx: cell]
en: %s unselected
id: %s tak dipilih

en: cents
id: sen

en: check mark
id: tanda contreng

[ctx: checkbox]
en: checked
id: dicontreng

[ctx: checkbox]
en: not checked
id: tak dicontreng

[ctx: checkbox]
en: partially checked
id: dicontreng sebagian

en: clickable
id: dapat diklik

[ctx: clipboard]
en: copied
id: tersalin

[ctx: clipboard]
en: cut
id: potong

[ctx: clipboard]
en: pasted
id: tertempel

en: collapsed
id: diringkaskan

en: colon
id: titik dua

[ctx: color name]
en: alice blue
id: biru alice

[ctx: color name]
en: antique white
id: putih antik

[ctx: color name]
en: black
id: hitam

[ctx: color name]
en: blanched almond
id: putih almond

[ctx: color name]
en: blue
id: biru

[ctx: color name]
en: blue violet
id: biru

[ctx: color name]
en: brown
id: coklat

[ctx: color name]
en: cadet blue
id: biru kadet

[ctx: color name]
en: chocolate
id: coklat

[ctx: color name]
en: coral
id: koral

[ctx: color name]
en: cornflower blue
id: biru bunga jagung

[ctx: color name]
en: crimson
id: ungu

[ctx: color name]
en: dark blue
id: biru gelap

[ctx: color name]
en: dark cyan
id: cyan gelap

[ctx: color name]
en: dark goldenrod
id: goldenrod gelap

[ctx: color name]
en: dark gray
id: kelabu gelap

[ctx: color name]
en: dark green
id: hijau gelap

[ctx: color name]
en: dark khaki
id: khaki gelap

[ctx: color name]
en: dark magenta
id: magenta gelap

[ctx: color name]
en: dark olive green
id: hijau zaitun gelap

[ctx: color name]
en: dark orange
id: oranye gelap

[ctx: color name]
en: dark orchid
id: anggrek gelap

[ctx: color name]
en: dark red
id: merah gelap

[ctx: color name]
en: dark salmon
id: salmon gelap

[ctx: color name]
en: dark sea green
id: hijau laut gelap

[ctx: color name]
en: dark slate blue
id: biru batu gelap

[ctx: color name]
en: dark slate gray
id: abu-abu batu gelap

[ctx: color name]
en: dark turquoise
id: turquoise gelap

[ctx: color name]
en: dark violet
id: ungu gelap

[ctx: color name]
en: deep pink
id: merah jambu dalam

[ctx: color name]
en: deep sky blue
id: biru langit dalam

[ctx: color name]
en: dim gray
id: kelabu redup

[ctx: color name]
en: dodger blue
id: biru dodger

[ctx: color name]
en: fire brick
id: bata api

[ctx: color name]
en: floral white
id: putih bunga

[ctx: color name]
en: forest green
id: hijau hutan

[ctx: color name]
en: ghost white
id: putih hantu

[ctx: color name]
en: gold
id: emas

[ctx: color name]
en: gray
id: kelabu

[ctx: color name]
en: green
id: hijau

[ctx: color name]
en: green yellow
id: kuning hijau

[ctx: color name]
en: hot pink
id: merah jambu panas

[ctx: color name]
en: indian red
id: merah indian

[ctx: color name]
en: lavender blush
id: lavender kemerahan

[ctx: color name]
en: lawn green
id: hijau rumput halaman

[ctx: color name]
en: light blue
id: biru terang

[ctx: color name]
en: light coral
id: koral terang

[ctx: color name]
en: light cyan
id: cyan terang

[ctx: color name]
en: light goldenrod yellow
id: kuning terang goldenrod

[ctx: color name]
en: light gray
id: kelabu terang

[ctx: color name]
en: light green
id: hijau terang

[ctx: color name]
en: light pink
id: pink terang

[ctx: color name]
en: light salmon
id: salmon terang

[ctx: color name]
en: light sea green
id: hijau laut terang

[ctx: color name]
en: light sky blue
id: biru langit terang

[ctx: color name]
en: light slate gray
id: kelabu batu terang

[ctx: color name]
en: light steel blue
id: biru baja terang

[ctx: color name]
en: light yellow
id: kuning terang

[ctx: color name]
en: lime
id: limau

[ctx: color name]
en: lime green
id: hijau limau

[ctx: color name]
en: maroon
id: marun

[ctx: color name]
en: medium aquamarine
id: aquamarine sedang

[ctx: color name]
en: medium blue
id: biru sedang

[ctx: color name]
en: medium orchid
id: anggrek sedang

[ctx: color name]
en: medium purple
id: ungu sedang

[ctx: color name]
en: medium sea green
id: hijau laut sedang

[ctx: color name]
en: medium slate blue
id: biru batu sedang

[ctx: color name]
en: medium spring green
id: hijau semi sedang

[ctx: color name]
en: medium turquoise
id: turquoise sedang

[ctx: color name]
en: medium violet red
id: merah ungu sedang

[ctx: color name]
en: midnight blue
id: biru tengah malam

[ctx: color name]
en: mint cream
id: krim mint

[ctx: color name]
en: misty rose
id: mawar berkabut

[ctx: color name]
en: moccasin
id: mokasin

[ctx: color name]
en: navajo white
id: putih navajo

[ctx: color name]
en: old lace
id: renda lama

[ctx: color name]
en: olive
id: zaitun

[ctx: color name]
en: olive drab
id: zaitun lumpur

[ctx: color name]
en: orange
id: oranye

[ctx: color name]
en: orange red
id: oranye merah

[ctx: color name]
en: orchid
id: anggrek

[ctx: color name]
en: pale goldenrod
id: goldenrod pucat

[ctx: color name]
en: pale green
id: hijau pucat

[ctx: color name]
en: pale turquoise
id: turquoise pucat

[ctx: color name]
en: pale violet red
id: merah ungu pucat

[ctx: color name]
en: papaya whip
id: cambuk pepaya

[ctx: color name]
en: peach puff
id: isapan persik

[ctx: color name]
en: plum
id: prem

[ctx: color name]
en: powder blue
id: biru bubuk

[ctx: color name]
en: purple
id: ungu

[ctx: color name]
en: red
id: merah

[ctx: color name]
en: rosy brown
id: coklat cerah

[ctx: color name]
en: royal blue
id: biru royal

[ctx: color name]
en: saddle brown
id: coklat pelana

[ctx: color name]
en: sandy brown
id: coklat pasir

[ctx: color name]
en: sea green
id: hijau laut

[ctx: color name]
en: seashell
id: kerang

[ctx: color name]
en: silver
id: perak

[ctx: color name]
en: sky blue
id: biru langit

[ctx: color name]
en: slate blue
id: biru batu

[ctx: color name]
en: slate gray
id: abu-abu batu

[ctx: color name]
en: snow
id: salju

[ctx: color name]
en: spring green
id: hijau semi

[ctx: color name]
en: steel blue
id: biru baja

[ctx: color name]
en: tan
id: sawo matang

[ctx: color name]
en: thistle
id: ungu thistle

[ctx: color name]
en: tomato
id: tomat

[ctx: color name]
en: violet
id: ungu

[ctx: color name]
en: wheat
id: gandum

[ctx: color name]
en: white
id: putih

[ctx: color name]
en: white smoke
id: asap putih

[ctx: color name]
en: yellow
id: kuning

[ctx: color name]
en: yellow green
id: hijau kuning

en: column %(index)d of %(total)d
id: kolom %(index)d dari %(total)d

en: column %d
id: kolom %d

en: comma
id: koma

[ctx: command]
en: redo
id: jadi lagi

[ctx: command]
en: undo
id: batalkan

[ctx: content]
en: deletion end
id: akhir penghapusan

[ctx: content]
en: deletion start
id: awal penghapusan

[ctx: content]
en: highlight end
id: akhir penyorotan

[ctx: content]
en: highlight start
id: awal penyorotan

[ctx: content]
en: insertion end
id: akhir penyisipan

[ctx: content]
en: insertion start
id: awal penyisipan

[ctx: content]
en: suggestion end
id: akhir saran

en: copyright
id: hak cipta

en: cube root of
id: akar pangkat tiga dari

en: currency sign
id: tanda mata uang

en: dagger
id: simbol belati

en: dash
id: tanda hubung

en: degrees
id: derajat

en: details for %s
id: detail untuk %s

en: different site
id: situs lain

en: divided by
id: dibagi

en: document selected from cursor position
id: dokumen dipilih dari posisi kursor

en: document selected to cursor position
id: dokumen dipilih sampai posisi kursor

en: document unselected from cursor position
id: dokumen tak dipilih dari posisi kursor

en: document unselected to cursor position
id: dokumen tak dipilih sampai posisi kursor

en: dollar
id: dolar

en: dot
id: titik

en: double click
id: klik ganda

en: double dagger
id: simbol belati ganda

en: double low quote
id: tanda petik ganda bawah

en: double prime
id: prime ganda

en: down
id: turun

en: editable combo box
id: kotak kombo yang dapat diubah

en: editable content
id: konten yang dapat disunting

en: empty
id: kosong

en: en dash
id: strip

en: enter new key
id: ketikkan tombol baru

en: entire document selected
id: seluruh dokumen dipilih

en: entire document unselected
id: seluruh dokumen tak dipilih

en: equals
id: sama dengan

[ctx: error]
en: grammar
id: tata bahasa

[ctx: error]
en: invalid
id: tidak valid

[ctx: error]
en: invalid entry
id: entri tidak valid

[ctx: error]
en: invalid grammar
id: tata bahasa tidak valid

[ctx: error]
en: invalid spelling
id: ejaan tidak valid

[ctx: error]
en: spelling
id: pengejaan

en: exclaim
id: tanda seru

en: expanded
id: dikembangkan

en: faster.
id: lebih cepat.

en: fraction end
id: akhir fraksi

en: fraction start
id: awal fraksi

en: fraction without bar, start
id: fraksi tanpa garis, mulai

[ctx: generic name]
en: application
id: aplikasi

en: grave
id: back tick

en: grayed
id: dijadikan kelabu

en: greater
id: lebih dari

en: has details in %s
id: memiliki detail di %s

en: has formula
id: punya rumus

en: has long description
id: punya deskripsi panjang

en: heavy check mark
id: contreng tebal

en: help
id: bantuan

en: higher.
id: lebih tinggi.

en: horizontal
id: horisontal

en: horizontal scroll bar
id: bilah gulung horisontal

en: horizontal slider
id: penggeser horisontal

en: horizontal splitter
id: pemisah horisontal

en: hyphen bullet
id: bulet penyambung

en: image map link
id: taut peta gambar

en: inaccessible
id: tak bisa diakses

[ctx: indentation and justification]
en: Disabled
id: Dinonaktifkan

[ctx: indentation and justification]
en: Enabled
id: Difungsikan

en: inverted exclamation point
id: tanda seru terbalik

en: inverted question mark
id: tanda tanya terjungkir

[ctx: key echo]
en: None
id: Tak ada

[ctx: key echo]
en: key
id: tombol

[ctx: key echo]
en: key and word
id: tombol dan kata

[ctx: key echo]
en: sentence
id: kalimat

[ctx: key echo]
en: word
id: kata

[ctx: key echo]
en: word and sentence
id: kata dan kalimat

[ctx: keybindings]
en: Default
id: Baku

[ctx: keybindings]
en: Modified
id: Diubah

[ctx: keyboard]
en: Control
id: Kontrol

en: leaving blockquote.
id: meninggalkan kutip blok.

en: leaving details.
id: meninggalkan detail.

en: leaving form.
id: meninggalkan formulir.

en: leaving list.
id: meninggalkan daftar.

en: leaving panel.
id: meninggalkan panel.

en: leaving table.
id: meninggalkan tabel.

en: leaving tooltip.
id: meninggalkan tooltip.

en: left
id: kiri

en: left alt
id: alt kiri

en: left brace
id: kurawal kiri

en: left bracket
id: kurung siku kiri

en: left control
id: control kiri

en: left double angle bracket
id: tanda kurang dari berganda

en: left double quote
id: tanda petik ganda buka

en: left meta
id: meta kiri

en: left paren
id: kurung buka

en: left shift
id: shift kiri

en: left single quote
id: tanda petik tunggal buka

en: left super
id: super kiri

en: left tab
id: tab kiri

en: less
id: kurang dari

en: line selected down from cursor position
id: baris dipilih ke bawah dari posisi kursor

en: line selected from start to previous cursor position
id: baris dipilih dari awal dari posisi kursor sebelumnya

en: line selected to end from previous cursor position
id: baris dipilih sampai akhir dari posisi kursor sebelumnya

en: line selected up from cursor position
id: baris dipilih ke atas dari posisi kursor

en: line unselected down from cursor position
id: baris tak dipilih ke bawah dari posisi kursor

en: line unselected up from cursor position
id: baris tak dipilih ke atas dari posisi kursor

en: link
id: taut

[ctx: link state]
en: unvisited
id: belum dikunjungi

[ctx: link state]
en: visited
id: telah dikunjungi

[ctx: listitem]
en: not selected
id: tak dipilih

en: live regions politeness levels restored
id: tingkat kesopanan wilayah aktif dikembalikan

[ctx: location]
en: Not found
id: Tak ditemukan

[ctx: locking key state]
en: off
id: mati

[ctx: locking key state]
en: on
id: nyala

en: logical not
id: tanda not lojik

en: louder.
id: lebih keras.

en: lower.
id: lebih rendah.

[ctx: math enclosure]
en: Enclosed by: %s
id: Diapit oleh: %s

[ctx: math enclosure]
en: a box
id: suatu kotak

[ctx: math enclosure]
en: a circle
id: suatu lingkaran

[ctx: math enclosure]
en: a down diagonal strike
id: sebuah coret diagonal turun

[ctx: math enclosure]
en: a horizontal strike
id: sebuah coret horisontal

[ctx: math enclosure]
en: a line at the bottom
id: suatu garis di dasar

[ctx: math enclosure]
en: a line at the top
id: suatu garis di puncak

[ctx: math enclosure]
en: a line on the left
id: suatu garis di kiri

[ctx: math enclosure]
en: a line on the right
id: suatu garis di kanan

[ctx: math enclosure]
en: a long division sign
id: suatu tanda pembagian panjang

[ctx: math enclosure]
en: a northeast arrow
id: suatu panah timur Laut

[ctx: math enclosure]
en: a phasor angle
id: suatu sudut fasor

[ctx: math enclosure]
en: a radical
id: suatu radikal

[ctx: math enclosure]
en: a rounded box
id: kotak berpojok lengkung

[ctx: math enclosure]
en: a vertical strike
id: sebuah coret vertikal

[ctx: math enclosure]
en: an actuarial symbol
id: suatu simbol aktuaria

[ctx: math enclosure]
en: an arabic factorial symbol
id: suatu simbol faktorial arab

[ctx: math enclosure]
en: an up diagonal strike
id: sebuah coret diagonal naik

[ctx: math enclosure]
en: and
id: dan

[ctx: math fraction]
en: over
id: dibagi

[ctx: math script]
en: pre-subscript
id: pra-subskrip

[ctx: math script]
en: pre-superscript
id: pra-superskrip

[ctx: math script generic]
en: subscript
id: subskrip

[ctx: math script generic]
en: superscript
id: superskrip

[ctx: math symbol]
en: %s with slash
id: %s dengan garis miring

[ctx: math symbol]
en: %s with underline
id: %s dengan garis bawah

[ctx: math symbol]
en: %s with vertical line
id: %s dengan garis vertikal

[ctx: math symbol]
en: all equal to
id: semua sama dengan

[ctx: math symbol]
en: almost equal or equal to
id: hampir sama dengan atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: almost equal to
id: hampir sama dengan

[ctx: math symbol]
en: angle
id: sudut

[ctx: math symbol]
en: anticlockwise contour integral
id: integral kontur berlawanan arah jarum jam

[ctx: math symbol]
en: approaches the limit
id: mendekati batas

[ctx: math symbol]
en: approximately but not actually equal to
id: kira-kira tetapi tidak sebenarnya sama dengan

[ctx: math symbol]
en: approximately equal to
id: kira-kira sama dengan

[ctx: math symbol]
en: approximately equal to or the image of
id: kira-kira sama dengan atau gambar dari

[ctx: math symbol]
en: assertion
id: asersi

[ctx: math symbol]
en: asterisk operator
id: operator asterisk

[ctx: math symbol]
en: asymptotically equal to
id: secara asimtot sama dengan

[ctx: math symbol]
en: because
id: karena

[ctx: math symbol]
en: between
id: antara

[ctx: math symbol]
en: black circle
id: lingkaran hitam

[ctx: math symbol]
en: black diamond
id: berlian hitam

[ctx: math symbol]
en: black medium small square
id: bujur sangkar hitam berukuran sedang

[ctx: math symbol]
en: black square
id: bujur sangkar hitam

[ctx: math symbol]
en: bold %s
id: %s tebal

[ctx: math symbol]
en: bold fraktur %s
id: %s fraktur tebal

[ctx: math symbol]
en: bold italic %s
id: %s tebal miring

[ctx: math symbol]
en: bold script %s
id: %s tebal skrip

[ctx: math symbol]
en: bottom brace
id: kurawal bawah

[ctx: math symbol]
en: bowtie
id: dasi kupu-kupu

[ctx: math symbol]
en: bullet operator
id: operator bulet

[ctx: math symbol]
en: circled asterisk operator
id: operator bintang dilingkari

[ctx: math symbol]
en: circled dash
id: tanda hubung dilingkari

[ctx: math symbol]
en: circled division slash
id: garis miring dilingkari

[ctx: math symbol]
en: circled dot
id: titik dilingkari

[ctx: math symbol]
en: circled dot operator
id: operator titik dilingkari

[ctx: math symbol]
en: circled equals
id: sama dengan dilingkari

[ctx: math symbol]
en: circled minus
id: minus dilingkari

[ctx: math symbol]
en: circled plus
id: tambah dilingkari

[ctx: math symbol]
en: circled ring operator
id: operator cincin dilingkari

[ctx: math symbol]
en: circled times
id: kali dilingkari

[ctx: math symbol]
en: clockwise contour integral
id: integral kontur searah jarum jam

[ctx: math symbol]
en: clockwise integral
id: integral searah jarum jam

[ctx: math symbol]
en: colon equals
id: titik dua sama dengan

[ctx: math symbol]
en: complement
id: komplemen

[ctx: math symbol]
en: contains as a member
id: berisi sebagai anggota

[ctx: math symbol]
en: contains as normal subgroup
id: berisi sebagai normal subgrup

[ctx: math symbol]
en: contains as normal subgroup of or equal to
id: berisi sebagai subgrup normal dari atausama dengan

[ctx: math symbol]
en: contains with long horizontal stroke
id: berisi dengan coret horizontal panjang

[ctx: math symbol]
en: contains with overbar
id: berisi dengan garis atas

[ctx: math symbol]
en: contains with vertical bar at end of horizontal stroke
id: berisi dengan garis vertikal pada akhir coret horizontal

[ctx: math symbol]
en: contour integral
id: integral kontur

[ctx: math symbol]
en: coproduct
id: koproduk

[ctx: math symbol]
en: corresponds to
id: sesuai dengan

[ctx: math symbol]
en: cube root
id: akar pangkat tiga

[ctx: math symbol]
en: curly logical and
id: ikal logis dan

[ctx: math symbol]
en: curly logical or
id: ikal logis atau

[ctx: math symbol]
en: delta equal to
id: delta sama dengan

[ctx: math symbol]
en: diamond operator
id: operator permata

[ctx: math symbol]
en: difference between
id: perbedaan antara

[ctx: math symbol]
en: divides
id: memisah

[ctx: math symbol]
en: division slash
id: garis miring pembagian

[ctx: math symbol]
en: division times
id: kali pembagian

[ctx: math symbol]
en: does not contain as a member
id: tidak berisi anggota

[ctx: math symbol]
en: does not contain as normal subgroup
id: tidak memuat sebagai subgrup normal

[ctx: math symbol]
en: does not contain as normal subgroup or equal
id: tidak berisi sebagai subgrup normal atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: does not divide
id: tidak memisah

[ctx: math symbol]
en: does not force
id: tidak memaksa

[ctx: math symbol]
en: does not precede
id: tidak mendahului

[ctx: math symbol]
en: does not precede or equal
id: tidak mendahului atau sama

[ctx: math symbol]
en: does not prove
id: tidak membuktikan

[ctx: math symbol]
en: does not succeed
id: tidak mengikuti

[ctx: math symbol]
en: does not succeed or equal
id: tidak mengikuti atau sama

[ctx: math symbol]
en: dot
id: titik

[ctx: math symbol]
en: dot minus
id: titik minus

[ctx: math symbol]
en: dot operator
id: operator titik

[ctx: math symbol]
en: dot plus
id: titik plus

[ctx: math symbol]
en: dotless %s
id: %s tidak bertitik

[ctx: math symbol]
en: double integral
id: integral ganda

[ctx: math symbol]
en: double intersection
id: perpotongan ganda

[ctx: math symbol]
en: double subset
id: subset ganda

[ctx: math symbol]
en: double superset
id: superset ganda

[ctx: math symbol]
en: double union
id: union ganda

[ctx: math symbol]
en: double vertical bar double right turnstile
id: garis vertikal ganda dengan dua lengan kanan

[ctx: math symbol]
en: double vertical line
id: garis tegak ganda

[ctx: math symbol]
en: double-struck %s
id: %s struck-ganda

[ctx: math symbol]
en: down arrow
id: panah turun

[ctx: math symbol]
en: down arrow from bar
id: panah turun dari batang

[ctx: math symbol]
en: down double arrow
id: panah ganda turun

[ctx: math symbol]
en: down right diagonal ellipsis
id: elipsis diagonal kanan turun

[ctx: math symbol]
en: down tack
id: paku bawah

[ctx: math symbol]
en: element of
id: elemen dari

[ctx: math symbol]
en: element of with dot above
id: elemen dari dengan titik di atas

[ctx: math symbol]
en: element of with long horizontal stroke
id: elemen dari dengan coret horizontal

[ctx: math symbol]
en: element of with overbar
id: elemen dari dengan garis atas

[ctx: math symbol]
en: element of with two horizontal strokes
id: elemen dari dengan dua coretan

[ctx: math symbol]
en: element of with underbar
id: elemen dari dengan garis bawah

[ctx: math symbol]
en: element of with vertical bar at end of horizontal stroke
id: elemen dari dengan garis vertikal pada akhir coret horizontal

[ctx: math symbol]
en: empty set
id: set kosong

[ctx: math symbol]
en: end of proof
id: akhir bukti

[ctx: math symbol]
en: equal and parallel to
id: sama dan sejajar dengan

[ctx: math symbol]
en: equal to by definition
id: sama dengan menurut definisi

[ctx: math symbol]
en: equal to or greater than
id: sama atau lebih dari

[ctx: math symbol]
en: equal to or less than
id: kurang dari atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: equal to or precedes
id: sama dengan atau mendahului

[ctx: math symbol]
en: equal to or succeeds
id: sama dengan atau mengikuti

[ctx: math symbol]
en: equals colon
id: sama dengan titik dua

[ctx: math symbol]
en: equiangular to
id: sudut sama dengan

[ctx: math symbol]
en: equivalent to
id: ekuivalen dengan

[ctx: math symbol]
en: estimates
id: estimasi

[ctx: math symbol]
en: excess
id: kelebihan

[ctx: math symbol]
en: for all
id: untuk semua

[ctx: math symbol]
en: forces
id: memaksa

[ctx: math symbol]
en: fourth root
id: akar pangkat empat

[ctx: math symbol]
en: fraktur %s
id: %s fraktur

[ctx: math symbol]
en: geometric proportion
id: proporsi geometris

[ctx: math symbol]
en: geometrically equal to
id: secara geometris sama dengan

[ctx: math symbol]
en: geometrically equivalent to
id: secara geometris ekuivalen dengan

[ctx: math symbol]
en: greater than
id: lebih dari

[ctx: math symbol]
en: greater than but not equal to
id: lebih dari tapi tidak sama dengan

[ctx: math symbol]
en: greater than but not equivalent to
id: lebih dari tapi tidak ekuivalen dengan

[ctx: math symbol]
en: greater than equal to or less than
id: lebih dari sama dengan atau kurang dari

[ctx: math symbol]
en: greater than or equal to
id: lebih dari atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: greater than or equivalent to
id: lebih dari atau ekuivalen dengan

[ctx: math symbol]
en: greater than or less than
id: lebih dari atau kurang dari

[ctx: math symbol]
en: greater than over equal to
id: lebih dari atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: greater than with dot
id: lebih dari dengan titik

[ctx: math symbol]
en: hermitian conjugate matrix
id: matriks konjugasi hermit

[ctx: math symbol]
en: homothetic
id: homotetik

[ctx: math symbol]
en: horizontal ellipsis
id: elipsis horisontal

[ctx: math symbol]
en: identical to
id: identik dengan

[ctx: math symbol]
en: image of
id: gambar dari

[ctx: math symbol]
en: image of or approximately equal to
id: gambar dari atau kira-kira sama dengan

[ctx: math symbol]
en: increment
id: kenaikan

[ctx: math symbol]
en: infinity
id: tak hingga

[ctx: math symbol]
en: intersection
id: perpotongan

[ctx: math symbol]
en: inverted lazy S
id: S malas terbalik

[ctx: math symbol]
en: italic %s
id: %s miring

[ctx: math symbol]
en: left angle bracket
id: kurung sudut kiri

[ctx: math symbol]
en: left arrow
id: panah ke kiri

[ctx: math symbol]
en: left arrow from bar
id: panah ke kiri dari batang

[ctx: math symbol]
en: left ceiling
id: langit-langit kiri

[ctx: math symbol]
en: left double arrow
id: panah ganda ke kiri

[ctx: math symbol]
en: left floor
id: lantai kiri

[ctx: math symbol]
en: left normal factor semidirect product
id: faktor normal kiri semilangsung produk

[ctx: math symbol]
en: left right arrow
id: panah kiri kanan

[ctx: math symbol]
en: left right double arrow
id: panah ganda kiri kanan

[ctx: math symbol]
en: left semidirect product
id: produk semilangsung kiri

[ctx: math symbol]
en: left tack
id: paku kiri

[ctx: math symbol]
en: less than
id: kurang dari

[ctx: math symbol]
en: less than but not equal to
id: kurang dari tapi tidak sama dengan

[ctx: math symbol]
en: less than but not equivalent to
id: kurang dari tapi tidak ekuivalen dengan

[ctx: math symbol]
en: less than equal to or greater than
id: kurang dari sama dengan atau lebih dari

[ctx: math symbol]
en: less than or equal to
id: kurang dari atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: less than or equivalent to
id: kurang dari atau ekuivalen dengan

[ctx: math symbol]
en: less than or greater than
id: kurang dari atau lebih dari

[ctx: math symbol]
en: less than over equal to
id: kurang dari atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: less than with dot
id: kurang dari dengan titik

[ctx: math symbol]
en: logical and
id: tanda and lojik

[ctx: math symbol]
en: logical or
id: tanda or lojik

[ctx: math symbol]
en: measured angle
id: sudut terukur

[ctx: math symbol]
en: measured by
id: diukur dengan

[ctx: math symbol]
en: midline horizontal ellipsis
id: elipsis horisontal tengah garis

[ctx: math symbol]
en: minus or plus
id: minus atau plus

[ctx: math symbol]
en: models
id: model

[ctx: math symbol]
en: much greater than
id: jauh lebih dari

[ctx: math symbol]
en: much less than
id: jauh kurang dari

[ctx: math symbol]
en: multiset multiplication
id: perbanyakan multiset

[ctx: math symbol]
en: multiset union
id: union multiset

[ctx: math symbol]
en: negated double vertical bar double right turnstile
id: negasi garis vertikal ganda dengan lengan kanan ganda

[ctx: math symbol]
en: neither a subset of nor equal to
id: bukan subset maupun sama dengan

[ctx: math symbol]
en: neither a superset of nor equal to
id: bukan superset maupun sama dengan

[ctx: math symbol]
en: neither approximately nor actually equal to
id: tidak kira-kira atau sebenarnya dengan

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor equal to
id: tidak lebih dari maupun sama dengan

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor equivalent to
id: tidak lebih dari maupun ekuivalen dengan

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor less than
id: tidak lebih dari maupun kurang dari

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor equal to
id: tidak kurang dari maupun sama dengan

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor equivalent to
id: tidak kurang dari maupun ekuivalen dengan

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor greater than
id: tidak kurang maupun lebih dari

[ctx: math symbol]
en: normal subgroup of
id: subgrup normal dari

[ctx: math symbol]
en: normal subgroup of or equal to
id: subgrup normal dari atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: north east arrow
id: panah timur laut

[ctx: math symbol]
en: north east double arrow
id: panah ganda timur laut

[ctx: math symbol]
en: north west arrow
id: panah barat laut

[ctx: math symbol]
en: north west double arrow
id: panah ganda barat laut

[ctx: math symbol]
en: not a subset of
id: bukan subset dari

[ctx: math symbol]
en: not a superset of
id: bukan superset dari

[ctx: math symbol]
en: not almost equal to
id: tidak hampir sama dengan

[ctx: math symbol]
en: not an element of
id: bukan elemen dari

[ctx: math symbol]
en: not asymptotically equal to
id: tidak secara asimtot sama dengan

[ctx: math symbol]
en: not equal to
id: tak sama dengan

[ctx: math symbol]
en: not equivalent to
id: tidak ekuivalen dengan

[ctx: math symbol]
en: not greater than
id: tidak lebih dari

[ctx: math symbol]
en: not identical to
id: tidak identik dengan

[ctx: math symbol]
en: not less than
id: tidak kurang dari

[ctx: math symbol]
en: not normal subgroup of
id: bukan subgrup normal dari

[ctx: math symbol]
en: not normal subgroup of or equal to
id: bukan subgrup normal dari atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: not parallel to
id: tidak sejajar dengan

[ctx: math symbol]
en: not square image of or equal to
id: tidak gambar kotak dari atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: not square original of or equal to
id: tidak asli kotak dari atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: not tilde
id: bukan tilde

[ctx: math symbol]
en: not true
id: tidak benar

[ctx: math symbol]
en: original of
id: asli dari

[ctx: math symbol]
en: parallel to
id: sejajar dengan

[ctx: math symbol]
en: partial differential
id: diferensial parsial

[ctx: math symbol]
en: pitchfork
id: trisula

[ctx: math symbol]
en: precedes
id: mendahului

[ctx: math symbol]
en: precedes but not equivalent to
id: mendahului tapi tidak ekuivalen dengan

[ctx: math symbol]
en: precedes or equal to
id: mendahului atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: precedes or equivalent to
id: mendahului atau ekuivalen dengan

[ctx: math symbol]
en: precedes under relation
id: mendahului di bawah relasi

[ctx: math symbol]
en: product
id: produk

[ctx: math symbol]
en: proportion
id: proporsi

[ctx: math symbol]
en: proportional to
id: sebanding dengan

[ctx: math symbol]
en: questioned equal to
id: tanda tanya sama dengan

[ctx: math symbol]
en: ratio
id: rasio

[ctx: math symbol]
en: reversed tilde
id: tilde terbalik

[ctx: math symbol]
en: reversed tilde equals
id: tilde terbalik sama dengan

[ctx: math symbol]
en: right angle
id: sudut kanan

[ctx: math symbol]
en: right angle bracket
id: kurung sudut kanan

[ctx: math symbol]
en: right angle with arc
id: sudut kanan dengan busur

[ctx: math symbol]
en: right arrow
id: panah ke kanan

[ctx: math symbol]
en: right arrow from bar
id: panah ke kanan dari batang

[ctx: math symbol]
en: right ceiling
id: langit-langit kanan

[ctx: math symbol]
en: right double arrow
id: panah ganda ke kanan

[ctx: math symbol]
en: right floor
id: lantai kanan

[ctx: math symbol]
en: right normal factor semidirect product
id: faktor normal kanan semilangsung produk

[ctx: math symbol]
en: right semidirect product
id: produk semilangsung kanan

[ctx: math symbol]
en: right tack
id: paku kanan

[ctx: math symbol]
en: right triangle
id: segitiga kanan

[ctx: math symbol]
en: right-pointing arrow
id: panah ke kanan

[ctx: math symbol]
en: right-pointing arrowhead
id: kepala panah arah kanan

[ctx: math symbol]
en: ring equal to
id: cincin sama dengan

[ctx: math symbol]
en: ring in equal to
id: cincin dalam sama dengan

[ctx: math symbol]
en: ring operator
id: operator cincin

[ctx: math symbol]
en: sans-serif %s
id: %s sans serif

[ctx: math symbol]
en: sans-serif bold %s
id: %s sans serif tebal

[ctx: math symbol]
en: sans-serif bold italic %s
id: %s sans serif tebal miring

[ctx: math symbol]
en: sans-serif italic %s
id: %s sans serif miring

[ctx: math symbol]
en: script %s
id: %s skrip

[ctx: math symbol]
en: set minus
id: setel minus

[ctx: math symbol]
en: sine wave
id: gelombang sinus

[ctx: math symbol]
en: small contains as a member
id: kecil berisi sebagai anggota

[ctx: math symbol]
en: small contains with overbar
id: kecil berisi dengan garis atas

[ctx: math symbol]
en: small contains with vertical bar at end of horizontal stroke
id: kecil berisi dengan garis vertikal pada akhir coret horizontal

[ctx: math symbol]
en: small element of
id: elemen kecil dari

[ctx: math symbol]
en: small element of with overbar
id: kecil elemen dari dengan garis atas

[ctx: math symbol]
en: small element of with vertical bar at end of horizontal stroke
id: elemen kecil dari dengan garis vertikal pada akhir coret horizontal

[ctx: math symbol]
en: south east arrow
id: panah tenggara

[ctx: math symbol]
en: south east double arrow
id: panah ganda tenggara

[ctx: math symbol]
en: south west double arrow
id: panah ganda barat daya

[ctx: math symbol]
en: spherical angle
id: sudut bulat

[ctx: math symbol]
en: square cap
id: tutup bujur sangkar

[ctx: math symbol]
en: square cup
id: cangkir bujur sangkar

[ctx: math symbol]
en: square image of
id: gambar bujur sangkar dari

[ctx: math symbol]
en: square image of or equal to
id: gambar bujur sangkar dari atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: square image of or not equal to
id: citra bujur sangkar dari atau tidak sama dengan

[ctx: math symbol]
en: square intersection
id: perpotongan bujur sangkar

[ctx: math symbol]
en: square original of
id: asli bujur sangkar dari

[ctx: math symbol]
en: square original of or equal to
id: asli bujur sangkar dari atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: square original of or not equal to
id: bujur sangkar asli dari atau tidak sama dengan

[ctx: math symbol]
en: square root
id: akar kuadrat

[ctx: math symbol]
en: square union
id: union bujur sangkar

[ctx: math symbol]
en: squared dot operator
id: operator titik dalam bujur sangkar

[ctx: math symbol]
en: squared minus
id: minus dalam bujur sangkar

[ctx: math symbol]
en: squared plus
id: tambah dalam bujur sangkar

[ctx: math symbol]
en: squared times
id: kali dalam bujur sangkar

[ctx: math symbol]
en: star equals
id: bintang sama dengan

[ctx: math symbol]
en: star operator
id: operator bintang

[ctx: math symbol]
en: strictly equivalent to
id: ekuivalen ketat dengan

[ctx: math symbol]
en: subset of
id: subset dari

[ctx: math symbol]
en: subset of or equal to
id: subset dari atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: subset of with not equal to
id: subset dari dengan tidak sama dengan

[ctx: math symbol]
en: succeeds
id: mengikuti

[ctx: math symbol]
en: succeeds but not equivalent to
id: mengikuti tapi tidak ekuivalen dengan

[ctx: math symbol]
en: succeeds or equal to
id: mengikuti atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: succeeds or equivalent to
id: mengikuti atau ekuivalen dengan

[ctx: math symbol]
en: succeeds under relation
id: melanjutkan di bawah relasi

[ctx: math symbol]
en: sum
id: jumlah

[ctx: math symbol]
en: superset of
id: superset dari

[ctx: math symbol]
en: superset of or equal to
id: superset dari atau sama dengan

[ctx: math symbol]
en: superset of with not equal to
id: superset dari dengan tidak sama dengan

[ctx: math symbol]
en: surface integral
id: integral permukaan

[ctx: math symbol]
en: there does not exist
id: tidak ada

[ctx: math symbol]
en: there exists
id: ada

[ctx: math symbol]
en: therefore
id: maka

[ctx: math symbol]
en: top brace
id: kurawal atas

[ctx: math symbol]
en: triple integral
id: integral rangkap tiga

[ctx: math symbol]
en: triple tilde
id: tilde rangkap tiga

[ctx: math symbol]
en: triple vertical bar right turnstile
id: garis vertikal triple dengan lengan kanan

[ctx: math symbol]
en: true
id: benar

[ctx: math symbol]
en: union with dot
id: union dengan titik

[ctx: math symbol]
en: union with plus
id: union dengan plus

[ctx: math symbol]
en: up arrow
id: panah naik

[ctx: math symbol]
en: up arrow from bar
id: panah naik dari batang

[ctx: math symbol]
en: up double arrow
id: panah ganda naik

[ctx: math symbol]
en: up down arrow
id: panah naik turun

[ctx: math symbol]
en: up down double arrow
id: panah ganda naik turun

[ctx: math symbol]
en: up right diagonal ellipsis
id: elipsis diagonal kanan naik

[ctx: math symbol]
en: up tack
id: paku atas

[ctx: math symbol]
en: vertical ellipsis
id: elipsis vertikal

[ctx: math symbol]
en: very much greater than
id: sangat lebih dari

[ctx: math symbol]
en: very much less than
id: sangat kurang dari

[ctx: math symbol]
en: volume integral
id: integral volume

[ctx: math symbol]
en: white bullet
id: bulet putih

[ctx: math symbol]
en: white circle
id: lingkaran putih

[ctx: math symbol]
en: white square
id: bujur sangkar putih

[ctx: math symbol]
en: wreath product
id: produk rangkaian

[ctx: math symbol]
en: z notation bag membership
id: keanggotaan tas notasi z

[ctx: math table]
en: nested table end
id: akhir tabel bersarang

[ctx: math table]
en: table end
id: akhir tabel

en: math table with %d row | math table with %d rows
id[0]: tabel mat dengan %d baris

en: menu button
id: tombol menu

en: middle dot
id: titik di tengah

en: misspelled
id: salah eja

en: mode switch
id: penukar mode

en: multi-select
id: pilih multi

en: nested math table with %d row | nested math table with %d rows
id[0]: tabel mat bersarang dengan %d baris

en: newline
id: ganti baris

en: no break space
id: spasi tak putus

en: no live message saved
id: tidak ada pesan aktif yang disimpan

[ctx: notification]
en: Bottom
id: Dasar

[ctx: notification]
en: Top
id: Puncak

en: number
id: nomor

[ctx: number style]
en: digits
id: digit

[ctx: number style]
en: words
id: kata-kata

en: object replacement character
id: karakter penggantian objek

en: off
id: mati

en: on
id: nyala

en: on %(index)d of %(total)d
id: pada %(index)d dari %(total)d

en: one fourth
id: seperempat

en: one half
id: setengah

en: opens dialog
id: membuka dialog

en: opens grid
id: membuka kisi

en: opens listbox
id: membuka daftar kotak

en: opens menu
id: membuka menu

en: opens tree
id: membuka pohon

en: page selected from cursor position
id: halaman dipilih dari posisi kursor

en: page selected to cursor position
id: halaman dipilih sampai posisi kursor

en: page unselected from cursor position
id: halaman tak dipilih dari posisi kursor

en: page unselected to cursor position
id: halaman tak dipilih sampai posisi kursor

en: paragraph marker
id: penanda paragraf

en: paragraph selected down from cursor position
id: paragraf dipilih ke bawah dari posisi kursor

en: paragraph selected up from cursor position
id: paragraf dipilih ke atas dari posisi kursor

en: paragraph unselected down from cursor position
id: paragraf tak dipilih ke bawah dari posisi kursor

en: paragraph unselected up from cursor position
id: paragraf tak dipilih ke atas dari posisi kursor

en: per mille
id: per mil

en: percent
id: persen

en: plus
id: tambah

en: plus or minus
id: plus atau minus

en: politeness level %s
id: aras kesopanan %s

en: pounds
id: poundsterling

[ctx: punctuation level]
en: _None
id: _Nihil

en: question
id: tanda tanya

en: quote
id: tanda kutip

[ctx: radiobutton]
en: not selected
id: tak dipilih

[ctx: radiobutton]
en: selected
id: dipilih

en: registered
id: merk terdaftar

en: required
id: diperlukan

en: right
id: kanan

en: right alt
id: alt kanan

en: right brace
id: kurawal kanan

en: right bracket
id: kurung siku kanan

en: right control
id: control kanan

en: right double angle bracket
id: tanda lebih dari berganda

en: right double quote
id: tanda petik ganda bawah

en: right meta
id: meta kanan

en: right paren
id: kurung tutup

en: right shift
id: shift kanan

en: right single quote
id: tanda petik tunggal tutup

en: right super
id: super kanan

[ctx: role]
en: QNA
id: tanya jawab

[ctx: role]
en: abstract
id: abstrak

[ctx: role]
en: acknowledgments
id: penghargaan

[ctx: role]
en: afterword
id: kata penutup

[ctx: role]
en: appendix
id: lampiran

[ctx: role]
en: banner
id: spanduk

[ctx: role]
en: bibliography
id: bibliografi

[ctx: role]
en: bibliography entry
id: entri bibliografi

[ctx: role]
en: chapter
id: bab

[ctx: role]
en: colophon
id: tanda penerbit

[ctx: role]
en: complementary content
id: konten pelengkap

[ctx: role]
en: conclusion
id: kesimpulan

[ctx: role]
en: cover
id: sampul

[ctx: role]
en: credit
id: penghargaan

[ctx: role]
en: credits
id: penghargaan

[ctx: role]
en: dedication
id: persembahan

[ctx: role]
en: endnote
id: catatan akhir

[ctx: role]
en: endnotes
id: catatan akhir

[ctx: role]
en: epigraph
id: prasasti

[ctx: role]
en: epilogue
id: epilog

[ctx: role]
en: errata
id: ralat

[ctx: role]
en: example
id: contoh

[ctx: role]
en: feed
id: asupan

[ctx: role]
en: figure
id: gambar

[ctx: role]
en: foreword
id: kata pengantar

[ctx: role]
en: glossary
id: glosari

[ctx: role]
en: index
id: indeks

[ctx: role]
en: information
id: informasi

[ctx: role]
en: introduction
id: perkenalan

[ctx: role]
en: leaving QNA.
id: meninggalkan tanya-jawab.

[ctx: role]
en: leaving abstract.
id: meninggalkan abstrak.

[ctx: role]
en: leaving acknowledgments.
id: meninggalkan pengakuan.

[ctx: role]
en: leaving afterword.
id: meninggalkan kata penutup.

[ctx: role]
en: leaving appendix.
id: meninggalkan lampiran.

[ctx: role]
en: leaving banner.
id: meninggalkan banner.

[ctx: role]
en: leaving bibliography.
id: meninggalkan bibliografi.

[ctx: role]
en: leaving chapter.
id: meninggalkan bab.

[ctx: role]
en: leaving colophon.
id: meninggalkan tanda penerbit.

[ctx: role]
en: leaving complementary content.
id: meninggalkan konten pelengkap.

[ctx: role]
en: leaving conclusion.
id: meninggalkan kesimpulan.

[ctx: role]
en: leaving credit.
id: meninggalkan penghargaan.

[ctx: role]
en: leaving credits.
id: meninggalkan penghargaan.

[ctx: role]
en: leaving dedication.
id: meninggalkan dedikasi.

[ctx: role]
en: leaving endnotes.
id: meninggalkan catatan akhir.

[ctx: role]
en: leaving epigraph.
id: meninggalkan prasasti.

[ctx: role]
en: leaving epilogue.
id: meninggalkan epilog.

[ctx: role]
en: leaving errata.
id: meninggalkan ralat.

[ctx: role]
en: leaving example.
id: meninggalkan contoh.

[ctx: role]
en: leaving feed.
id: meninggalkan asupan.

[ctx: role]
en: leaving figure.
id: meninggalkan gambar.

[ctx: role]
en: leaving foreword.
id: meninggalkan kata pengantar.

[ctx: role]
en: leaving glossary.
id: meninggalkan glosari.

[ctx: role]
en: leaving index.
id: meninggalkan indeks.

[ctx: role]
en: leaving information.
id: meninggalkan informasi.

[ctx: role]
en: leaving introduction.
id: meninggalkan perkenalan.

[ctx: role]
en: leaving main content.
id: meninggalkan konten utama.

[ctx: role]
en: leaving navigation.
id: meninggalkan navigasi.

[ctx: role]
en: leaving page list.
id: meninggalkan daftar halaman.

[ctx: role]
en: leaving part.
id: meninggalkan bagian.

[ctx: role]
en: leaving preface.
id: meninggalkan pendahuluan.

[ctx: role]
en: leaving prologue.
id: meninggalkan prolog.

[ctx: role]
en: leaving pullquote.
id: meninggalkan kutipan tarik.

[ctx: role]
en: leaving region.
id: meninggalkan wilayah.

[ctx: role]
en: leaving search.
id: meninggalkan pencarian.

[ctx: role]
en: leaving suggestion.
id: meninggalkan saran.

[ctx: role]
en: leaving table of contents.
id: meninggalkan daftar isi.

[ctx: role]
en: main content
id: konten utama

[ctx: role]
en: navigation
id: navigasi

[ctx: role]
en: page break
id: putus halaman

[ctx: role]
en: page list
id: daftar halaman

[ctx: role]
en: part
id: bagian

[ctx: role]
en: preface
id: pendahuluan

[ctx: role]
en: prologue
id: prolog

[ctx: role]
en: pullquote
id: kutip tarik

[ctx: role]
en: search
id: cari

[ctx: role]
en: subtitle
id: sub judul

[ctx: role]
en: suggestion
id: saran

[ctx: role]
en: switch
id: tukar

[ctx: role]
en: table of contents
id: daftar isi

en: root end
id: akhir akar

en: root of
id: akar dari

en: root start
id: mulai akar

en: row %(index)d of %(total)d
id: baris %(index)d dari %(total)d

en: row %d
id: baris %d

en: same page
id: laman yang sama

en: same site
id: situs yang sama

en: section
id: bagian

en: semicolon
id: titik koma

en: setting live region to assertive
id: menata wilayah aktif menjadi asertif

en: setting live region to off
id: menata wilayah aktif menjadi mati

en: setting live region to polite
id: menata wilayah aktif menjadi sopan

en: setting live region to rude
id: menata wilayah aktif menjadi kasar

en: single low quote
id: tanda petik ganda bawah

en: slash
id: garis miring

en: slide %(position)d of %(count)d
id: salindia %(position)d dari %(count)d

en: slower.
id: lebih lambat.

en: soft hyphen
id: tanda pisah

en: softer.
id: lebih lembut.

en: sorted
id: diurutkan

en: sorted ascending
id: diurutkan naik

en: sorted descending
id: diurutkan turun

en: space
id: spasi

en: speak chat room name.
id: ucapkan nama ruang obrolan.

[ctx: spoken punctuation]
en: All
id: Semua

[ctx: spoken punctuation]
en: Most
id: Kebanyakan

[ctx: spoken punctuation]
en: None
id: Tak ada

[ctx: spoken punctuation]
en: Some
id: Beberapa

en: square root of
id: akar kuadrat dari

en: star
id: bintang

[ctx: status bar]
en: Not found
id: Tak ditemukan

en: string not found
id: string tak ditemukan

[ctx: structural navigation]
en: Blockquote
id: Kutip blok

[ctx: structural navigation]
en: Blockquotes
id: Blok Kutipan

[ctx: structural navigation]
en: Button
id: Tombol

[ctx: structural navigation]
en: Buttons
id: Tombol

[ctx: structural navigation]
en: Caption
id: Kapsi

[ctx: structural navigation]
en: Check Box
id: Kotak Contreng

[ctx: structural navigation]
en: Check Boxes
id: Kotak Contreng

[ctx: structural navigation]
en: Clickable
id: Dapat Diklik

[ctx: structural navigation]
en: Clickables
id: Dapat Diklik

[ctx: structural navigation]
en: Combo Box
id: Kotak Kombo

[ctx: structural navigation]
en: Combo Boxes
id: Kotak Kombo

[ctx: structural navigation]
en: Description
id: Deskripsi

[ctx: structural navigation]
en: Entries
id: Entri

[ctx: structural navigation]
en: Form Fields
id: Ruas Formulir

[ctx: structural navigation]
en: Headings
id: Judul

[ctx: structural navigation]
en: Headings at Level %d
id: Judul pada Tingkat %d

[ctx: structural navigation]
en: Image
id: Gambar

[ctx: structural navigation]
en: Images
id: Citra

[ctx: structural navigation]
en: Landmarks
id: Landmark

[ctx: structural navigation]
en: Large Objects
id: Objek Besar

[ctx: structural navigation]
en: Level
id: Tingkat

[ctx: structural navigation]
en: Link
id: Taut

[ctx: structural navigation]
en: Links
id: Taut

[ctx: structural navigation]
en: List
id: Daftar

[ctx: structural navigation]
en: List Item
id: Butir Daftar

[ctx: structural navigation]
en: List Items
id: Butir Daftar

[ctx: structural navigation]
en: Lists
id: Daftar

[ctx: structural navigation]
en: Not found
id: Tak ditemukan

[ctx: structural navigation]
en: Object
id: Objek

[ctx: structural navigation]
en: Paragraph
id: Paragraf

[ctx: structural navigation]
en: Paragraphs
id: Paragraf

[ctx: structural navigation]
en: Radio Button
id: Tombol Radio

[ctx: structural navigation]
en: Radio Buttons
id: Tombol Radio

[ctx: structural navigation]
en: Role
id: Peran

[ctx: structural navigation]
en: Selected Item
id: Butir Yang Dipilih

[ctx: structural navigation]
en: State
id: Keadaan

[ctx: structural navigation]
en: Tables
id: Tabel

[ctx: structural navigation]
en: Text
id: Teks

[ctx: structural navigation]
en: Unvisited Links
id: Taut Yang Belum Dikunjungi

[ctx: structural navigation]
en: Value
id: Nilai

[ctx: structural navigation]
en: Visited Links
id: Taut Yang Telah Dikunjungi

en: subscript 0
id: 0 subskrip

en: subscript 1
id: 1 subskrip

en: subscript 2
id: 2 subskrip

en: subscript 3
id: 3 subskrip

en: subscript 4
id: 4 subskrip

en: subscript 5
id: 5 subskrip

en: subscript 6
id: 6 subskrip

en: subscript 7
id: 7 subskrip

en: subscript 8
id: 8 subskrip

en: subscript 9
id: 9 subskrip

en: subscript equals
id: sama dengan subskrip

en: subscript left paren
id: kurung kiri subskrip

en: subscript minus
id: minus subskrip

en: subscript plus
id: plus subskrip

en: subscript right paren
id: kurung kanan subskrip

en: superscript 0
id: 0 superskrip

en: superscript 1
id: 1 superskrip

en: superscript 2
id: 2 superskrip

en: superscript 3
id: 3 superskrip

en: superscript 4
id: 4 superskrip

en: superscript 5
id: 5 superskrip

en: superscript 6
id: 6 superskrip

en: superscript 7
id: 7 superskrip

en: superscript 8
id: 8 superskrip

en: superscript 9
id: 9 superskrip

en: superscript a
id: a superskrip

en: superscript equals
id: sama dengan superskrip

en: superscript left paren
id: kurung kiri superskrip

en: superscript minus
id: minus superskrip

en: superscript n
id: n superskrip

en: superscript plus
id: plus superskrip

en: superscript right paren
id: kurung kanan superskrip

[ctx: switch]
en: off
id: mati

[ctx: switch]
en: on
id: nyala

en: table with %d row | table with %d rows
id[0]: tabel dengan %d baris

[ctx: tablecell]
en: not selected
id: tak dipilih

[ctx: text]
en: rdonly
id: bacasaja

[ctx: text]
en: read only
id: hanya baca

[ctx: text]
en: selected
id: dipilih

[ctx: text]
en: unselected
id: tak dipilih

[ctx: textattr]
en: Default
id: Baku

[ctx: textattr]
en: Heading
id: Judul

[ctx: textattr]
en: Text body
id: Tubuh teks

[ctx: textattr]
en: background color
id: warna latar

[ctx: textattr]
en: background full height
id: latar belakang ketinggian penuh

[ctx: textattr]
en: background stipple
id: latar belakang bintik-bintik

[ctx: textattr]
en: baseline
id: garis basis

[ctx: textattr]
en: black
id: hitam

[ctx: textattr]
en: blink
id: berkedip

[ctx: textattr]
en: bottom
id: dasar

[ctx: textattr]
en: center
id: tengah

[ctx: textattr]
en: char
id: karakter

[ctx: textattr]
en: condensed
id: dimampatkan

[ctx: textattr]
en: direction
id: arah

[ctx: textattr]
en: double
id: ganda

[ctx: textattr]
en: editable
id: dapat disunting

[ctx: textattr]
en: emboss
id: ukir timbul

[ctx: textattr]
en: engrave
id: gravir

[ctx: textattr]
en: expanded
id: dikembangkan

[ctx: textattr]
en: extra condensed
id: ekstra dimampatkan

[ctx: textattr]
en: extra expanded
id: terkembang ekstra

[ctx: textattr]
en: family name
id: nama famili

[ctx: textattr]
en: fill
id: isi

[ctx: textattr]
en: font effect
id: efek fonta

[ctx: textattr]
en: foreground color
id: warna depan

[ctx: textattr]
en: foreground stipple
id: latar depan titik-titik

[ctx: textattr]
en: indent
id: indentasi

[ctx: textattr]
en: inherit
id: mewarisi

[ctx: textattr]
en: invisible
id: tak nampak

[ctx: textattr]
en: italic
id: miring

[ctx: textattr]
en: justification
id: perataan

[ctx: textattr]
en: language
id: bahasa

[ctx: textattr]
en: left
id: kiri

[ctx: textattr]
en: left margin
id: marjin kiri

[ctx: textattr]
en: line height
id: tinggi baris

[ctx: textattr]
en: line through
id: _salurkan melalui

[ctx: textattr]
en: low
id: rendah

[ctx: textattr]
en: middle
id: tengah

[ctx: textattr]
en: mistake
id: kesalahan

[ctx: textattr]
en: no justification
id: tanpa rataan

[ctx: textattr]
en: none
id: tak ada

[ctx: textattr]
en: oblique
id: miring

[ctx: textattr]
en: outline
id: garis luar

[ctx: textattr]
en: paragraph style
id: gaya paragraf

[ctx: textattr]
en: pixels above lines
id: piksel di atas baris

[ctx: textattr]
en: pixels below lines
id: piksel di bawah baris

[ctx: textattr]
en: pixels inside wrap
id: piksel dalam lipatan

[ctx: textattr]
en: right
id: kanan

[ctx: textattr]
en: right margin
id: marjin kanan

[ctx: textattr]
en: rise
id: naik

[ctx: textattr]
en: scale
id: skala

[ctx: textattr]
en: semi condensed
id: agak dimampatkan

[ctx: textattr]
en: semi expanded
id: agak terkembang

[ctx: textattr]
en: single
id: tunggal

[ctx: textattr]
en: size
id: ukuran

[ctx: textattr]
en: small caps
id: huruf kecil

[ctx: textattr]
en: solid
id: padat

[ctx: textattr]
en: spelling
id: pengejaan

[ctx: textattr]
en: stretch
id: regangan

[ctx: textattr]
en: strike through
id: dicoret

[ctx: textattr]
en: style
id: gaya

[ctx: textattr]
en: text decoration
id: dekorasi teks

[ctx: textattr]
en: text rotation
id: rotasi teks

[ctx: textattr]
en: text shadow
id: bayangan teks

[ctx: textattr]
en: text-bottom
id: teks-dasar

[ctx: textattr]
en: text-top
id: teks-puncak

[ctx: textattr]
en: top
id: puncak

[ctx: textattr]
en: ultra condensed
id: termampat ultra

[ctx: textattr]
en: ultra expanded
id: terkembang ultra

[ctx: textattr]
en: underline
id: digarisbawahi

[ctx: textattr]
en: variant
id: varian

[ctx: textattr]
en: vertical align
id: perataan vertikal

[ctx: textattr]
en: weight
id: bobot

[ctx: textattr]
en: word
id: kata

[ctx: textattr]
en: word char
id: kata karakter

[ctx: textattr]
en: wrap mode
id: mode lipat

[ctx: textattr]
en: writing mode
id: mode menulis

en: three fourths
id: tiga perempat

en: times
id: kali

en: toggle
id: jungkit

[ctx: togglebutton]
en: not pressed
id: tak ditekan

[ctx: togglebutton]
en: pressed
id: ditekan

en: trademark
id: merk dagang

en: tree level %d
id: pohon tingkat %d

en: triangular bullet
id: bulet segi tiga

en: triple click
id: klik tiga kali

en: triple prime
id: prime triple

en: underline
id: garis bawah

en: up
id: naik

en: vertical
id: vertikal

en: vertical bar
id: garis tegak

en: vertical scroll bar
id: bilah gulung vertikal

en: vertical slider
id: penggeser vertikal

en: vertical splitter
id: pemisah vertikal

en: visited %s link
id: %s tautan telah dikunjungi

en: visited link
id: tautan yang dikunjungi

en: x-shaped bullet
id: bulet bentuk x
