gnome-control-center 2.20 - en to ie translation catalogue (651 entries)

en: %b %e
ie: %-e %b

en: %b %e, %Y
ie: %-e %b  %Y

en: %d hour | %d hours
ie[0]: %d hor
ie[1]: %d hores

en: %d modified | %d modified
ie[0]: %d modificat
ie[1]: %d modificat

en: %d pixel | %d pixels
ie[0]: %d pixel
ie[1]: %d pixeles

en: %d second | %d seconds
ie[0]: %d seconde
ie[1]: %d secondes

en: %i day ago | %i days ago
ie[0]: ante %i die
ie[1]: ante %i dies

en: %i hour | %i hours
ie[0]: %i hor
ie[1]: %i hores

en: %s Account
ie: Conto %s

en: %s Camera
ie: Cámera %s

en: %s Monitor
ie: Monitor %s

en: %s Printer
ie: Printator %s

en: %s Scanner
ie: Scannator %s

en: %s Webcam
ie: Web-cámera %s

en: %s remaining
ie: %s remane

en: %u Job | %u Jobs
ie[0]: %u tache
ie[1]: %u taches

en: 0 seconds
ie: 0 secondes

en: 1 (Default)
ie: 1 (predefinit)

en: 2.4 GHz
ie: 2,4 GHz

en: 2.4 GHz / 5 GHz
ie: 2,4 GHz / 5 GHz

en: 24-hour
ie: 24-hor

en: 802.1x _Security
ie: _Securitá 802.1x

en: 802.1x supplicant disconnected
ie: Suplicante 802.1x ha deconexet

en: 802.1x supplicant failed
ie: Suplicante 802.1x ne successat

en: A_uthenticate
ie: A_utenticar

en: About
ie: Pri

en: Accessibility
ie: Accessibilitá

en: Active
ie: Activ

en: Add
ie: Adjunter

en: Add Custom Shortcut
ie: Adjunter un personal rapid-taste

en: Add Location
ie: Adjunter un localisation

en: Add Picture…
ie: Adjunter un image…

en: Add Printer
ie: Adjunter un printator

en: Add Printer…
ie: Adjunter un printator…

en: Add Profile
ie: Adjunter un profil

en: Add Shortcut
ie: Adjuncter un rapid-taste

en: Add User
ie: Adjunter un usator

en: Add VPN
ie: Adjunter un VPN

en: Add an account
ie: Adjunter un conto

en: Add connection
ie: Adjuncter un connexion

en: Add new connection
ie: Adjuncter un nov connexion

en: Address
ie: Adresse

en: Address: %s
ie: Adresse: %s

en: Addresses
ie: Adresses

en: Adjust for TV
ie: Adjustar por un TV

en: Airplane Mode is On
ie: Mode de avion es activ

en: All Formats
ie: Omni formates

en: All Settings
ie: Omni parametres

en: All files
ie: Omni files

en: Anonymous
ie: Anonim

en: Appearance
ie: Aspecte

en: Applications
ie: Applicationes

en: Apply Changes?
ie: Applicar li alterationes?

en: Au_thentication
ie: Au_tentication

en: Authenticated
ie: Autenticat

en: Authentication
ie: Autentication

en: Authentication Required
ie: Autentication es besonat

en: Authentication required
ie: Autentication es besonat

en: Auto Select
ie: Autoselecter

en: Autogenerate Password
ie: Autogenerar un contrasigne

en: Automatic Routes
ie: Automatic rutes

en: Automatic _Date &amp; Time
ie: Automatic date e hora

en: Automatic suspend
ie: Suspender automaticmen

en: Automatic, DHCP only
ie: Automatic, solmen DHCP

en: Available panels:
ie: Disponibil paneles:

en: Back
ie: Retro

en: Background
ie: Funde

en: Balance
ie: Balancie

en: Battery
ie: Batterie

[ctx: Battery name]
en: Main
ie: Primari

en: Bluetooth Turned Off
ie: Bluetooth desactivat

en: Bluetooth connection failed
ie: Conexion Bluetooth ne successat

en: Bookmarks
ie: Marca-págines

en: Both
ie: Ambi

en: Bottom Half
ie: Bass midí

en: Built-in Webcam
ie: Integrat webcam

en: CD _audio
ie: _Audio CD

en: C_A certificate
ie: Certificate de C_A

en: Calculating…
ie: Calculante...

en: Calibrate the device
ie: Calibrar li aparate

en: Calibration Quality
ie: Qualitá del calibration

en: Calibration failed!
ie: Calibration ne successat!

[ctx: Calibration quality]
en: High
ie: Alt

[ctx: Calibration quality]
en: Low
ie: Bass

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
ie: Medie

en: Camera
ie: Cámera

en: Cancel
ie: Anullar

en: Caution: %s remaining
ie: Avise: %s remane

en: Cellphone
ie: Telefon cellulari

en: Ch_ange
ie: C_ambiar

en: Change Password
ie: Cambiar li contrasigne

en: Change Wallpaper
ie: Cambiar li tapete

en: Change the desktop wallpaper.
ie: Cambiar li tapete del pupitre

en: Charging
ie: Chargeante

en: Choose a Folder
ie: Selecte un fólder

en: Choose a PAC file
ie: Selecter un file PAC

en: Clear All
ie: Vacuar omni

en: Clear Cache…
ie: Vacuar li cache…

en: Click
ie: Clic

en: Close
ie: Cluder

en: Color Effects
ie: Efectes de color

en: Color Effects:
ie: Efectes de color:

en: Color Temperature
ie: Temperatura de color

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
ie: Predefinit CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
ie: Predefinit gris

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
ie: Predefinit RGB

en: Colorspace:
ie: Spacie de color:

en: Command
ie: Comande

en: Common Formats
ie: Comun formates

en: Complete!
ie: Compleet!

en: Computer
ie: Computator

en: Configuration failed
ie: Configuration ne successat

en: Confirm
ie: Confirmar

en: Confirm Password
ie: Confirmar li contrasigne

en: Connected
ie: Conexet

en: Connecting
ie: Conexente

en: Connection failed
ie: Conexion ne successat

en: Copy
ie: Copiar

en: Copy profile
ie: Copiar li profil

en: Crosshairs
ie: Reticul

en: Current Password
ie: Actual contrasigne

en: Current background
ie: Li actual image de funde

en: Cursor Size
ie: Dimension de apuntator

en: Custom
ie: Personalisat

en: Custom Shortcuts
ie: Rapid-tastes personal

en: D50 (Printing and publishing)
ie: D50 (Printation e edition)

en: D65 (Photography and graphics)
ie: D65 (Grafica e fotografie)

en: DER or PEM certificates
ie: Certificates DER o PEM

en: DHCP client error
ie: Errore de client DHCP

en: DHCP client failed
ie: Client DHCP ne successat

en: D_elay:
ie: R_etarde:

en: Dark
ie: Obscur

en: Date & Time
ie: Date e hora

en: Date &amp; _Time
ie: Da_te e hora

en: Dates & Times
ie: Dates e horas

en: Day
ie: Die

en: December
ie: Decembre

en: Decrease text size
ie: Decrementar li grandore de textu

en: Default
ie: Predefinit

en: Default Applications
ie: Applicationes predefinit

en: Default Route
ie: Rute predefinit

en: Default:
ie: Predefinit:

en: Delay
ie: Retarde

en: Delete Address
ie: Remover li adresse

en: Delete Route
ie: Remover li rute

en: Details
ie: Detallies

en: Device Name
ie: Nómine de aparate

en: Device Security
ie: Securitá del aparate

en: Device name
ie: Nómine de aparate

en: Devices
ie: Aparates

en: Diagnostics
ie: Diagnostica

en: Dim Screen
ie: Obscurar li ecran

en: Disable
ie: Depermisser

en: Disabled
ie: Despermisset

en: Discharging
ie: Dechargeante

en: Disconnecting
ie: Deconexente

en: Disk Capacity
ie: Capacitá del disco

en: Display Type
ie: Tip de monitor

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
ie: Paisage

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
ie: Portrete

en: Displays
ie: Monitores

[ctx: Distance]
en: Short
ie: Curt

en: Do you want to keep %s’s files?
ie: Esque vu vole retener li files de %s?

en: Domain
ie: Dominia

en: Dynamic WEP (802.1x)
ie: WEP dinamic (802.1x)

en: Edit
ie: Redacter

en: Eject
ie: Ejecter

en: Empty
ie: Vacui

en: Enable
ie: Activar

en: Encrypted
ie: Ciffrat

en: Encrypted RAM
ie: Ciffrat RAM

en: FTP proxy port
ie: Portu de proxy FTP

en: Fade
ie: Evanescer

en: Failed
ie: Ne successat

en: February
ie: Februar

en: File History
ie: Diarium de files

en: File History & Trash
ie: Diarium de files e li Paper-corb

en: File System
ie: Sistema de files

en: File Types
ie: Tipes de file

en: Fingerprint
ie: Fingre-print

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
ie: Compleet

en: Firmware Updates
ie: Actualisation del firmware

en: Firmware missing
ie: Firmware manca

en: Folders
ie: Fólderes

en: Forget Connection
ie: Obliviar li conexion

en: Forget Device
ie: Obliviar li aparate

en: Formats
ie: Formates

en: Found
ie: trovat

en: From
ie: De

en: Front
ie: Frontal

en: Full Screen
ie: Plen-ecran

en: Full name
ie: Nómine complet

en: Fully charged
ie: Chargeat completmen

en: GNOME Version
ie: Version de GNOME

en: Gaming input device
ie: Aparate de intrada por ludes

en: Graphics
ie: Grafica

en: HD DVD video disc
ie: Disco de video HD DVD

en: HTTP proxy port
ie: Portu de proxy HTTP

en: HTTPS proxy port
ie: Portu de proxy HTTPS

en: H_TTPS Proxy
ie: Proxy H_TTPS

en: Hardware Address
ie: Adresse de hardware

en: Hardware Model
ie: Modelle de aparatura

en: Help
ie: Auxilie

en: Hibernate
ie: Hivernar

en: Home
ie: Hem

en: Home folder
ie: Hem fólder

en: Hour
ie: Hor

en: IOMMU Protection
ie: Protection de IOMMU

en: IP Address
ie: Adresse IP

en: IPv4 Address
ie: Adresse IPv4

en: IPv6 Address
ie: Adresse IPv6

en: IPv_4 Method
ie: Metode IPv_4

en: IPv_6 Method
ie: Metode de IPv_6

en: I_dentity
ie: I_dentitá

en: Identity
ie: Identitá

[ctx: Idle time]
en: Never
ie: Nequande

en: Increase text size
ie: Incrementar li grandore de textu

en: Ink Level
ie: Nivelle de incre

en: Input
ie: Intrada

en: Input Device
ie: Aparate de intrada

[ctx: Input Source]
en: Other
ie:  Altri

en: Install PPD File…
ie: Installar un file PPD…

en: January
ie: Januar

en: JetDirect Printer
ie: Printator JetDirect

en: Join
ie: Unir

en: July
ie: Julí

en: June
ie: Junio

en: Keyboard
ie: Tastatura

en: Keyboard Shortcuts
ie: Rapid-tastes

en: Known Wi-Fi Networks
ie: Conosset retes Wi-Fi

en: LPD Printer
ie: Printator LPD

en: Landscape
ie: Paisage

en: Laptop Screen
ie: Ecran de portatibile

en: Last Used
ie: Ultimmen usat

en: Last Week
ie: Ultim semane

en: Last used
ie: Ultimmen usat

en: Launch calculator
ie: Lansar un calculator

en: Launch email client
ie: Lansar un client de e-post

en: Launch help browser
ie: Lansar un navigator de auxilie

en: Launch web browser
ie: Lansar un navigator web

en: Launchers
ie: Lansatores

en: Learn more
ie: Plu information

en: Left
ie: Levul

en: Left Half
ie: Levul midí

en: Left little finger
ie: Levul fingre auriculari

en: Left middle finger
ie: Levul fingre medial

en: Left ring finger
ie: Levul fingre annelari

en: Left thumb
ie: Levul pollice

en: Level 1
ie: Nivelle 1

en: Level 2
ie: Nivelle 2

en: Level 3
ie: Nivelle 3

en: Line busy
ie: Linea es ocupat

en: Linux Swap
ie: Swap de Linux

en: Loading…
ie: Cargante...

en: Location
ie: Localisation

en: Location Services
ie: Servicies de localisation

en: Location: %s
ie: Localisation: %s

en: Lock screen
ie: Serrar li ecran

en: Locked
ie: Serrat

en: Log out
ie: Cluder li session

en: Logout…
ie: Cluder li session…

en: Long Edge (Standard)
ie: Long bord (standard)

en: MSCHAPv2 (no EAP)
ie: MSCHAPv2 (sin EAP)

en: M_usic
ie: M_usica

en: Magnifier
ie: Lupe

en: Manufacturer
ie: Fabricator

en: March
ie: Marte

en: Measurement
ie: Mesuras

en: Media player
ie: Reproductor de medie

en: Memory
ie: Memorie

en: Metric
ie: Metrica

en: Microphone
ie: Microfon

en: Mirror
ie: Duplicar

en: Mobile Network
ie: Mobil rete

en: Model
ie: Modelle

en: Modem not found
ie: Null modem trovat

en: Month
ie: Mensu

en: More…
ie: Plu...

en: Motion _threshold:
ie: Lími_te de motion:

en: Mouse
ie: Mus

en: Mouse & Touchpad
ie: Mus e panel tactil

en: Mouse Speed
ie: Velocitá del mus

en: Move Down
ie: Mover a-bass

en: Move Up
ie: Mover ad-up

en: Multiple Displays
ie: Multiplic monitores

en: Multitasking
ie: Multitache

en: Mute
ie: Assurdar

en: Name
ie: Nómine

en: Name:
ie: Nómine:

en: Netmask
ie: Masca de rete

en: Network
ie: Rete

en: Network Name
ie: Nómine de rete

en: Network Proxy
ie: Proxy de rete

en: Networks
ie: Retes

en: Never
ie: Nequande

en: New Password
ie: Nov contrasigne

en: New Profile
ie: Crear un profil

en: Next
ie: Sequent

en: Next track
ie: Sequent track

en: No Bluetooth Found
ie: Null aparates Bluetooth es trovat

en: No Desktop Background
ie: Null funde del Pupitre

en: No Events
ie: Null evenimentes

en: No Printers Found
ie: Null printatores trovat

en: No applications
ie: Null applicationes

en: No languages found
ie: Null lingues trovat

en: No printers
ie: Null printatores

en: None
ie: Null

en: Not Available
ie: Índisponibil

en: Not Enabled
ie: Ínactiv

en: Not Encrypted
ie: Ne ciffrat

en: Not Found
ie: Ne trovat

en: Not Supported
ie: Ínsuportat

en: Not Valid
ie: Ínvalid

en: Not calibrated
ie: Ne calibrat

en: Not charging
ie: Ne chargeante

en: Nothing
ie: Necós

en: Notifications
ie: Notificationes

en: November
ie: Novembre

en: Numbers
ie: Numerós

en: OS Name
ie: Nómine de OS

en: OS Type
ie: Tip de OS

en: October
ie: Octobre

[ctx: Online Account]
en: Other
ie:  Altri

en: Online Accounts
ie: Contos online

en: Open
ie: Aperter

en: Open cover
ie: Covrette es apert

en: Open door
ie: Luca apert

en: Options
ie: Optiones

en: Other Devices
ie: Altri aparates

en: Others
ie: Altri

en: Other…
ie: Altri…

en: Out of paper
ie: Manca papere

en: Output
ie: Exeada

en: Output Device
ie: Aparate de exeada

en: PAC _file
ie: _File PAC

en: PAC files (*.pac)
ie: Files PAC (*.pac)

en: PEAP _version
ie: _Version de PEAP

en: PPP failed
ie: PPP ne successat

en: Pages per side
ie: Págines per látere

en: Paper
ie: Papere

en: Paper Type
ie: Tip de papere

en: Parallel Port
ie: Paralel portu

en: Password
ie: Contrasigne

[ctx: Password mode]
en: None
ie: Null

en: Pause playback
ie: Pausar li reproduction

en: Picture CD
ie: Image CD

en: Places
ie: Locs

en: Play (or play/pause)
ie: Reproducter (e pausar)

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
ie: Conexer un adaptator por usa Bluetooth

en: Portrait
ie: Portrete

en: Power
ie: Energie

en: Power Off
ie: Extinter

en: Power Saving Options
ie: Conservation de energie

[ctx: Power profile]
en: Performance
ie: Productivitá

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
ie: Garda-energie

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Preserve
ie: Preservar

en: Preview
ie: Previder

en: Previous
ie: Precedent

en: Previous track
ie: Precedent track

en: Primary Button
ie: Primari buton

en: Primary Display
ie: Primari monitor

en: Printer Default
ie: Printator predefinit

[ctx: Printer Option Group]
en: Advanced
ie: Avansates

[ctx: Printer Option Group]
en: Finishing
ie: Finalisation

[ctx: Printer Option Group]
en: Job
ie: Tache

[ctx: Printer Option Group]
en: Page Setup
ie: Formate de págine

en: Printers
ie: Printatores

en: Privacy
ie: Privatie

en: Private _key
ie: _Clave privat

en: Profile %d
ie: Profil %d

en: Profile Name
ie: Nómine de profil

en: Profile Name:
ie: Nómine de profil:

[ctx: Profile quality]
en: High Quality
ie: Alt qualitá

[ctx: Profile quality]
en: Low Quality
ie: Bass qualitá

[ctx: Profile quality]
en: Medium Quality
ie: Medie qualitá

en: Provider
ie: Provisor

en: Quality
ie: Qualitá

en: Random
ie: Hasardal

en: Read-only
ie: Solmen letion

en: Rear
ie: Posteriori

en: Region & Language
ie: Region e lingue

en: Removable Media
ie: Medies removibil

en: Remove
ie: Remover

en: Remove Account
ie: Remover li conto

en: Remove Printer
ie: Remover li printator

en: Remove VPN
ie: Remover li VPN

en: Rename Device
ie: Renominar li aparate

en: Repeat Keys
ie: Repetir tastes

en: Report your problems
ie: Raportar vor problemas

en: Reproduce sounds.
ie: Reproducter sones

en: Restart Now
ie: Restartar nu

en: Resume
ie: Reprender

en: Reverse landscape
ie: Reversat paisage

en: Reverse portrait
ie: Reversat portrait

en: Right
ie: Dextri

en: Right Half
ie: Dextri midí

en: Right little finger
ie: Dextri fingre auriculari

en: Right middle finger
ie: Dextri fingre medial

en: Right ring finger
ie: Dextri fingre annelari

en: Right thumb
ie: Dextri pollice

en: Routes
ie: Rutes

en: Run in Background
ie: Lansar in funde

en: SIM Card not inserted
ie: SIM: null carte insertet

en: SIM Pin required
ie: SIM: PIN es besonat

en: SIM Puk required
ie: SIM: PUK es besonat

en: SIM wrong
ie: SIM es íncorrect

en: S_ecurity
ie: S_ecuritá

en: Save Profile
ie: Gardar li profil

en: Schedule
ie: Plan

en: Screen
ie: Ecran

en: Screen Calibration
ie: Calibration del ecran

en: Screen Settings
ie: Parametres del ecran

en: Screenshots
ie: Capturas de ecran

en: Search
ie: Serchar

en: Search for a city
ie: Trovar un cité

en: Secure Boot is Off
ie: Secure Boot es ínactiv

en: Secure network
ie: Secur rete

en: Security
ie: Securitá

en: Security Level
ie: Nivelle de securitá

en: Select
ie: Selecter

en: Select Language
ie: Selecter un lingue

en: Select PPD File
ie: Selecter un file PPD

en: Select a File…
ie: Selecter un file…

en: Select a file
ie: Selecter un file

en: Select a picture
ie: Selecter un image

en: September
ie: Septembre

en: Serial Port
ie: Serial portu

en: Settings
ie: Parametres

en: Settings categories
ie: Categories de parametres

en: Sharing
ie: Partir

en: Sho_w password
ie: Revelar li c_ontrasigne

en: Shortcut
ie: Rapid-taste

en: Shortcuts
ie: Rapid-tastes

en: Signal Strength
ie: Intensitá de signale

[ctx: Signal strength]
en: Good
ie: Bon

[ctx: Signal strength]
en: None
ie: Necú

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ie: OK

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ie: Debil

en: Socks proxy port
ie: Portu de proxy Socks

en: Software Updates
ie: Actualisamentes de programmas

en: Sound
ie: Son

en: Sound and Media
ie: Son e medies

en: Sounds
ie: Sones

en: Speed
ie: Velocitá

en: Stable
ie: Stabil

en: Standard Space
ie: Standard spacie

en: Status unknown
ie: Ínconosset statu

en: Status unknown (missing)
ie: Ínconosset statu (mancant)

en: Status:
ie: Statu:

en: Stop playback
ie: Stoppar reproduction

en: Storage
ie: Magasinage

en: Style
ie: Stil

en: Summary
ie: Compendie

en: Sunset to Sunrise
ie: Descension til ascension

en: Supported
ie: Suportat

en: Supported Frequencies
ie: Disponibil frequenties

en: Suspend
ie: Suspender

en: System
ie: Sistema

en: System Sounds
ie: Sones de sistema

en: System Volume
ie: Volúmine del sistema

en: Tablet
ie: Tabulette

en: Test
ie: Provar

en: Test Page
ie: Prov-págine

en: Test Profile
ie: Profil de prova

en: Test Your _Settings
ie: Pro_var li configuration

en: Test profile:
ie: Profil de prova:

en: The GNOME Project
ie: Li projecte GNOME

en: This Week
ie: Ho-semane

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
ie: Conexet

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
ie: Conexente

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
ie: Deconexet

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
ie: Errore

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Time
ie: Hora

en: Time Z_one
ie: Z_one horari

en: Time Zone
ie: Zone horari

en: Time _Format
ie: _Formate de hora

en: To
ie: Til

en: Today
ie: Hodie

en: Top Half
ie: Alt midí

en: Touchpad
ie: Panel tactil

en: Turn Wi-Fi off
ie: Desactivar Wi-Fi

en: Turn device off
ie: Extinter li aparate

en: Two Sided
ie: Duplic

en: Two-sided
ie: Duplic

en: Typing
ie: Tippada

en: Unavailable
ie: Índisponibil

en: Undo
ie: Defar

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Unknown Finger
ie: Ínconosset fingre

en: Unknown time
ie: Ínconosset témpor

en: Unmanaged
ie: Íngeret

en: User Name
ie: Nómine de usator

en: Username
ie: Nómine de usator

en: Users
ie: Usatores

en: View Keyboard Layout
ie: Monstrar li arangeament de tastatura

en: Virtualization
ie: Virtualisation

en: Visible Networks
ie: Visibil retes

en: Volume
ie: Volúmine

en: Volume down
ie: Diminuer li volúmine

en: Volume mute/unmute
ie: Assurdar

en: Volume up
ie: Augmentar li volúmine

en: WEP inde_x
ie: Índe_x WEP

en: WPA3 Personal
ie: WPA3 personal

en: Wacom Tablet
ie: Tabulette Wacom

en: When _idle
ie: Pos ínact_ivitá

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
ie: Nómine de rete

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
ie: Contrasigne

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security type
ie: Tip de securitá

[ctx: Wi-Fi Network]
en: _Forget
ie: _Obliviar

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ie: Null

[ctx: Wifi security]
en: None
ie: Null

en: Windowing System
ie: Sistema de fenestres

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Windows software
ie: Programma de Windows

en: Wireless keyboard
ie: Tastatura sin fil

en: Wireless mouse
ie: Mus sin fil

en: Workspaces
ie: Labor-spacies

en: Year
ie: Annu

en: Yesterday
ie: Yer

en: Your Account
ie: Vor conto

en: Zoom in
ie: Agrandar

en: Zoom out
ie: Diminuer

en: _Add
ie: _Adjunter

en: _Add profile
ie: _Adjunter un profil

en: _Apply
ie: _Applicar

en: _Authenticate
ie: _Autenticar

en: _Bounce Keys
ie: Rest_ant tastes

en: _Brightness:
ie: _Luciditá:

en: _Calendar
ie: _Calendare

en: _Calibrate…
ie: _Calibrar...

en: _Cancel
ie: _Annular

en: _Cloned Address
ie: Adresse _clonat

en: _Computer Name
ie: Nómine de _computator

en: _Configuration URL
ie: URL de _configuration

en: _Contrast:
ie: _Contraste:

en: _Crosshairs:
ie: _Reticul:

en: _DVD video
ie: Video _DVD

en: _Delete
ie: _Remover

en: _Delete Files
ie: Remo_ver files

en: _Do Not Disturb
ie: Ne _disturbar

en: _Domain
ie: _Dominia

en: _Done
ie: _Finir

en: _Dynamic workspaces
ie: _Dinamic labor-spacies

en: _Empty Trash…
ie: Vacuar li _Paper-corb…

en: _FTP Proxy
ie: Proxy _FTP

en: _Forget
ie: _Obliviar

en: _Formats
ie: _Formates

en: _HTTP Proxy
ie: Proxy _HTTP

en: _High Contrast
ie: _Alt contraste

en: _Ignore Hosts
ie: _Ignorar hostes

en: _Import
ie: _Importar

en: _Import File…
ie: _Importar un file…

en: _Keep Files
ie: R_etener files

en: _Key
ie: _Clave

en: _Language
ie: _Lingue

en: _Large Text
ie: G_rand textu

en: _Left index finger
ie: Levul index

en: _Length:
ie: _Longore:

en: _Locate Pointer
ie: Trovar _li apuntator

en: _MAC Address
ie: Adresse _MAC

en: _Mail
ie: _E-post

en: _Mouse Keys
ie: Tastes del _mus

en: _Music player
ie: Reproductor de _musica

en: _Name
ie: _Nómine

en: _Next
ie: _Sequent

en: _Open
ie: _Aperter

en: _Other Media…
ie: _Altri medies...

en: _Password
ie: _Contrasigne

en: _Photos
ie: _Fotos

en: _Remove
ie: _Remover

en: _Remove profile
ie: _Remover li profil

en: _Rename
ie: _Renominar

en: _Resume
ie: _Reprender

en: _Right index finger
ie: Dextri index

en: _Save
ie: _Salvar

en: _Select
ie: _Selecter

en: _Set
ie: A_ssignar

en: _Software
ie: _Programmas

en: _Start
ie: _Startar

en: _Thickness:
ie: S_pessore:

en: _Turn On
ie: _Activar

en: _Type
ie: _Tip

en: _Type:
ie: _Tip:

en: _Unlock
ie: D_esserrar

en: _User certificate
ie: Certificate de _usator

en: _Username
ie: Nómine de _usator

en: _White on black:
ie: Blan_c sur nigri:

en: _Zoom
ie: _Scale

[ctx: automatic_suspend]
en: 1 hour
ie: 1 hor

[ctx: automatic_suspend]
en: 2 hours
ie: 2 hores

[ctx: blank_screen]
en: Never
ie: Nequande

[ctx: bounce keys delay]
en: Short
ie: Curt

en: bytes
ie: octetes

[ctx: cursor size]
en: Large
ie: Grand

[ctx: cursor size]
en: Larger
ie: Plu grand

[ctx: cursor size]
en: Largest
ie: Grandissim

[ctx: cursor size]
en: Medium
ie: Medie

[ctx: dwell click delay]
en: Short
ie: Curt

en: e-book reader
ie: Letor de e-libres

en: hour | hours
ie[0]: hor
ie[1]: hores

[ctx: keybinding]
en: Search
ie: Serchar

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
ie: Levul Alt

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
ie: Taste Menú

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
ie: Dextri Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
ie: Dextri Ctrl

[ctx: lock_screen]
en: 1 hour
ie: 1 hor

[ctx: lock_screen]
en: 30 seconds
ie: 30 secondes

en: multiple sizes
ie: multiplic dimensiones

en: never
ie: nequande

[ctx: notifications]
en: _Notifications
ie: _Notificationes

[ctx: print job]
en: Aborted
ie: Interruptet

[ctx: print job]
en: Authentication required
ie: Autentication es besonat

[ctx: print job]
en: Canceled
ie: Anullat

[ctx: print job]
en: Completed
ie: Compleet

[ctx: print job]
en: Paused
ie: Pausat

[ctx: print job]
en: Pending
ie: Atendente

[ctx: print job]
en: Processing
ie: Processante

[ctx: print job]
en: Stopped
ie: Stoppat

[ctx: printer state]
en: Ready
ie: Pret

[ctx: purge_files]
en: 1 day
ie: 1 die

[ctx: purge_files]
en: 1 hour
ie: 1 hor

[ctx: purge_files]
en: 14 days
ie: 14 dies

[ctx: purge_files]
en: 2 days
ie: 2 dies

[ctx: purge_files]
en: 3 days
ie: 3 dies

[ctx: purge_files]
en: 30 days
ie: 30 dies

[ctx: purge_files]
en: 4 days
ie: 4 dies

[ctx: purge_files]
en: 5 days
ie: 5 dies

[ctx: purge_files]
en: 6 days
ie: 6 dies

[ctx: purge_files]
en: 7 days
ie: 7 dies

[ctx: retain_history]
en: 1 day
ie: 1 die

[ctx: retain_history]
en: 30 days
ie: 30 dies

[ctx: retain_history]
en: 7 days
ie: 7 dies

[ctx: retain_history]
en: Forever
ie: Permanentmen

[ctx: service is active]
en: Active
ie: Activ

[ctx: service is disabled]
en: Off
ie: No

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
ie: Activ

[ctx: service is enabled]
en: On
ie: Activ

[ctx: shortcut window]
en: Panels
ie: Paneles

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ie: Surtir

[ctx: shortcut window]
en: Search
ie: Serchar

[ctx: slow keys delay]
en: Short
ie: Curt

en: today
ie: hodie

[ctx: universal access, brightness]
en: High
ie: Alt

[ctx: universal access, brightness]
en: Low
ie: Bass

[ctx: universal access, contrast]
en: High
ie: Alt

[ctx: universal access, contrast]
en: Low
ie: Bass

[ctx: universal access, thickness]
en: Thick
ie: Spess

[ctx: universal access, thickness]
en: Thin
ie: Tenui

en: yesterday
ie: yer
