nautilus HEAD - en to io translation catalogue (418 entries)

en:  (another copy)
io:  (altra kopiuro)

en:  (copy)
io:  (kopiuro)

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
io[0]: %'d dokumento restanta efacar
io[1]: %'d dokumenti restanta efacar

en: %'d file left to delete — %T left | %'d files left to delete — %T left
io[0]: %'d dokumento restanta efacar — %T restanta
io[1]: %'d dokumenti restanta efacar

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
io[0]: %d dokumento restanta eskombrigar
io[1]: %'d dokumenti restanta eskombrigar

en: %'d hour | %'d hours
io[0]: %'d horo
io[1]: %'d hori

en: %'d minute | %'d minutes
io[0]: %'d minuto
io[1]: %'d minuti

en: %'d second | %'d seconds
io[0]: %'d sekundo
io[1]: %'d sekundi

en: %'dnd link to %s
io: %'dma ligilo ad %s

en: %'drd link to %s
io: %'dma ligilo ad %s

en: %'dst link to %s
io: %'dma ligilo ad %s

en: %'dth link to %s
io: %'dma ligilo ad %s

en: %'u file | %'u files
io[0]: %'u dokumento
io[1]: %'u dokumenti

en: %'u folder | %'u folders
io[0]: %'u dokumentuyo
io[1]: %'u dokumentuyi

en: %'u item | %'u items
io[0]: %'u elemento
io[1]: %'u elementi

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
io: %A, %B %-d %Y ye %-k:%M:%S

en: %S of %S
io: %S de %S

en: %S of %S — %T left (%S/sec)
io: %S de %S — %T restanta (%S/sek)

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
io: %a, %b %-d %Y ye %-k:%M

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
io: %a, %b %-d %Y ye %-k:%M:%S

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
io: %b %-d %Y ye %-k:%M

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
io: %b %-d %Y, %-k:%M

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
io: %y/%m/%-d, %-k:%M

en: %m/%d/%y
io: %y/%m/%d

en: %s %ld of %ld %s
io: %s %ld de %ld %s

en: %s (%'dnd copy)%s
io: %s (%'dma kopiuro)%s

en: %s (%'drd copy)%s
io: %s (%'dma kopiuro)%s

en: %s (%'dst copy)%s
io: %s (%'dma kopiuro)%s

en: %s (%'dth copy)%s
io: %s (%'dma kopiuro)%s

en: %s (another copy)%s
io: %s (altra kopiuro)%s

en: %s (copy)%s
io: %s (kopiuro)%s

en: %s Properties
io: %s Propraji

en: %s document
io: %s dokumento

en: %s's Home
io: Hemo di %s

en: (%d:%02d Remaining)
io: (%d:%02d Restanta)

en: (%d:%02d:%02d Remaining)
io: (%d:%02d:%02d Restanta)

en: (Empty)
io: (Vakua)

en: 00/00/00, 00:00 PM
io: 00/00/00, 00:00

en: <b>Folders</b>
io: <b>Dokumentuyi</b>

en: <b>Text Files</b>
io: <b>Texta Dokumenti</b>

en: <b>_Bookmarks</b>
io: <b>_Markorubandi</b>

en: <b>_Location</b>
io: <b>_Loko</b>

en: <b>_Name</b>
io: <b>_Nomo</b>

en: ? items
io: ? elementi

en: Access files
io: Acesez dokumenti

en: Access was denied.
io: Aceso refuzesis.

en: Access:
io: Aceso:

en: Add Application
io: Adjuntez Programo

en: Add Emblems...
io: Adjuntez Emblemi...

en: Another link to %s
io: Altra ligilo ad %s

en: Any
io: Irga

en: Apparition
io: Aparo

en: Ask what to do
io: Demandez quo agar

en: Background
io: Fundo

en: Black
io: Nigro

en: Blank Blu-Ray Disc
io: Vakua Blu-Ray Disko

en: Blank CD Disc
io: Vakua CD Disko

en: Blank DVD Disc
io: Vakua DVD Disko

en: Blank HD DVD Disc
io: Vakua HD DVD Disko

en: Blue Ridge
io: Blua Strio

en: Blue Type
io: Blua Tipo

en: By Emblems
io: Per Emblemi

en: By Modification Date
io: Per Modifika Dato

en: By Name
io: Per Nomo

en: By Size
io: Per Grandeso

en: By Type
io: Per Tipo

en: By _Name
io: Per _Nomo

en: By _Size
io: Per _Grandeso

en: C_olors
io: K_olori

en: Cancel
io: Abrogez

en: Chalk
io: Kreto

en: Clea_r History
io: _Netigez Historio

en: Clos_e All Folders
io: Kloz_ez Omna Dokumentuyi

en: Close _All Windows
io: Klozez _Omna Fenestri

en: Close the side pane
io: Klozez la latera karelo

en: Close this folder
io: Klozez ica dokumentuyo

en: Colors:
io: Kolori:

en: Command
io: Impero

en: Comment
io: Komento

en: Compact Disc Audio
io: Kompakta Disko de Sono

en: Computer
io: Ordinatro

en: Concrete
io: Betono

en: Copying "%B" to "%B"
io: Kopias "%B" ad "%B"

en: Copying %'d file (in "%B") to "%B" | Copying %'d files (in "%B") to "%B"
io[0]: Kopias %'d dokumento (en "%B") to "%B"
io[1]: Kopias %'d dokumenti (en "%B") to "%B"

en: Copying %'d file to "%B" | Copying %'d files to "%B"
io[0]: Kopias %'d dokumento ad "%B"
io[1]: Kopias %'d dokumenti ad "%B"

en: Copyright © 1999-2007 The Nautilus authors
io: Autoryuro © 1999-2007 La autori di Nautilo

en: Cork
io: Korko

en: Couldn't find "%s".
io: Ne povis trovar "%s".

en: Create Folder
io: Kreez Dokumentuyo

en: Create _Document
io: Kreez _Dokumento

en: Create _Folder
io: Kreez Dokumentu_yo

en: Create and delete files
io: Kreez ed efacez dokumenti

en: DVD Audio
io: DVD Sono

en: Dark Cork
io: Obskura Korko

en: Delete _All
io: Efacez _Omna

en: Delete this folder, without moving to the Trash
io: Efacez ica dokumentuyo, sen movas ad la Eskombreyo

en: Deleting files
io: Efacas dokumenti

en: Description
io: Deskripto

en: Desktop
io: Pupitrosupro

en: Digital Photos
io: Digitala Fotografuri

en: Display Nautilus help
io: Montrez helpo pri Nautilo

en: Do Nothing
io: Agez Nulo

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
io: Ka vu deziras vakuigar la eskombreyo ante vu desmuntas?

en: Documents
io: Dokumenti

en: Don't Empty Trash
io: Ne Vakuigez Eskombreyo

en: Dots
io: Punti

en: Duplicating "%B"
io: Duplikatigas "%B"

en: Duplicating %'d file | Duplicating %'d files
io[0]: Duplikatigas %'d dokumento
io[1]: Duplikatigas %'d dokumenti

en: E_ject
io: E_jektez

en: E_mpty Trash
io: _Vakuigez Eskombreyo

en: E_xecute
io: E_xekutez

en: Eclipse
io: Eklipso

en: Edit
io: Redaktez

en: Edit Bookmarks
io: Redaktez Markorubandi

en: Eject the selected volume
io: Ejektez la selektata volumino

en: Eject the volume associated with the open folder
io: Ejektez la volumino asociata kun la apertata dokumentuyo

en: Emblems
io: Emblemi

en: Emblems:
io: Emblemi:

en: Empty Trash
io: Vakuigez Eskombreyo

en: Envy
io: Envidio

en: Erase
io: Efacez

en: Error while copying "%B".
io: Eroro dum kopias "%B".

en: Error while copying to "%B".
io: Eroro dum kopias ad "%B".

en: Error while copying.
io: Eroro dum kopias.

en: Error while creating directory %B.
io: Eroro dum kreas dokumentuyo %B.

en: Error while creating file %B.
io: Eroro dum kreas dokumento %B.

en: Error while moving "%B".
io: Eroro dum movas "%B".

en: Error while moving files to trash.
io: Eroro dum movas dokumenti ad la eskombreyo.

en: Error while moving.
io: Eroro dum movas.

en: Execute:
io: Exekutez:

en: Fibers
io: Fibri

en: File Type
io: Tipo de Dokumento

en: Fire Engine
io: Incendiopumpilo

en: Fleur De Lis
io: Lilifloro

en: Floral
io: Florala

en: Format the selected volume
io: Formatigez la selektata volumino

en: Format the volume associated with the open folder
io: Formatigez la volumino asociata kun la apertata dokumentuyo

en: Fossil
io: Fosilo

en: Go
io: Irez

en: Granite
io: Granito

en: Grapefruit
io: Pompelmuseo

en: Green Weave
io: Verda Texuro

en: Group
io: Grupo

en: Group:
io: Grupo:

en: Hi_de
io: _Celez

en: Home Folder
io: Hema Dokumentuyo

en: Ice
io: Glacio

en: Icon
io: Ikono

en: Icons
io: Ikoni

en: If set to true, Nautilus will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
io: Se vera, Nautilo montros nur dokumentuyi en la arbora latera karelo.  Altre olu montros du dokumentuyi e dokumenti.

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
io: Se vera, nove apertita fenestri havos la loka stango videbla.

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
io: Se vera, nova apertita fenestri havos la latera karelo videbla.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
io: Se vera, nove apertita fenestri havos la standa stango videbla.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
io: Se vera, nove apertita fenestri havos utensila stangi videbla.

en: Image
io: Imajo

en: Leaf
io: Folio

en: Lemon
io: Limono

en: Link
io: Ligilo

en: Link to %s
io: Ligilo ad %s

en: List
io: Listo

en: List files only
io: Listez dokumenti nur

en: Loading...
io: Charjas...

en: Location
io: Loko

en: Location _Bar
io: Loka _Stango

en: Location:
io: Loko:

en: Making links to %'d file | Making links to %'d files
io[0]: Preparas movar %'d dokumento
io[1]: Preparas movar %'d dokumenti

en: Mango
io: Mangeo

en: Merge _All
io: Absorbez _Omna

en: Mo_ve to Trash
io: Mo_vez ad Eskombreyo

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
io: lun, okt 00 0000 ye 00:00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
io: lun, okt 00 0000 ye 00:00:00

en: Moss Ridge
io: Muskea Strio

en: Mount the selected volume
io: Muntez la selektata volumino

en: Mount the volume associated with the open folder
io: Muntez la volumino asociata kun la apertata dokumentuyo

en: Move Dow_n
io: Movez Adi_nfre

en: Move _Up
io: Movez Ad_supre

en: Move this folder to the Trash
io: Movez ica dokumentuyo ad la Eskombreyo

en: Moving "%B" to "%B"
io: Movas "%B" ad "%B"

en: Moving %'d file (in "%B") to "%B" | Moving %'d files (in "%B") to "%B"
io[0]: Movas %'d dokumento (en "%B") to "%B"
io[1]: Movas %'d dokumenti (en "%B") to "%B"

en: Moving %'d file to "%B" | Moving %'d files to "%B"
io[0]: Movas %'d dokumento ad "%B"
io[1]: Movas %'d dokumenti ad "%B"

en: Moving files to trash
io: Movas dokumenti ad la eskombreyo

en: Mud
io: Fango

en: Music
io: Muziko

en: Name
io: Nomo

en: Nautilus
io: Nautilo

en: Nautilus cannot handle %s: locations.
io: Nautilo ne povas manuagar %s: loki.

en: Nautilus cannot handle this kind of locations.
io: Nautilo ne povas manuagar ica sorto de loki.

en: Network
io: Reto

en: New _Window
io: Nova _Fenestro

en: No applications found
io: Nula programi trovita

en: None
io: Nula

en: Notes
io: Noti

en: Numbers
io: Nombri

en: Ocean Strips
io: Oceanea Strii

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
io: okt 00 0000 ye 00:00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
io: okt 00 0000, 00:00

en: Onyx
io: Onixo

en: Open %s
io: Apertez %s

en: Open %s and other files of type "%s" with:
io: Apertez %s ed altra dokumenti de tipo "%s" per:

en: Open File and Close window
io: Apertez Dokumento e Klozez Fenestro

en: Open Folder
io: Apertez Dokumentuyo

en: Open Wit_h
io: Apertez _Per

en: Open With
io: Apertez Per

en: Open _Location...
io: Apertez _Loko...

en: Open in %'d New Window | Open in %'d New Windows
io[0]: Apertez en %'d Nova Fenestro
io[1]: Apertez en %'d Nova Fenestri

en: Open in New Window
io: Apertez en Nova Fenestro

en: Open this folder in a folder window
io: Apertez ica dokumentuyo en dokumentuya fenestro

en: Open this folder in a navigation window
io: Apertez ica dokumentuyo en navigala fenestro

en: Open with "%s"
io: Apertez per "%s"

en: Open with Other _Application...
io: Apertez per Altra _Programo...

en: Opening "%s".
io: Apertas "%s".

en: Opening %d item. | Opening %d items.
io[0]: Apertas %d elemento.
io[1]: Apertas %d elementi.

en: Orange
io: Oranjeo

en: Other Type...
io: Altra Tipo...

en: Others
io: Altri

en: Others:
io: Altri:

en: Owner
io: Proprietanto

en: Owner:
io: Proprietanto:

en: Pale Blue
io: Pala Bluo

en: Patterns:
io: Shablomi:

en: Picture
io: Pikturo

en: Places
io: Placi

en: Prefere_nces
io: _Preferi

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
io: Preparas ica dokumentuyo kopiesar per impero "Glutinez"

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
io: Preparas ica dokumentuyo movesar per impero "Glutinez"

en: Preparing
io: Preparas

en: Preparing to Move to "%B"
io: Preparas Movar ad "%B"

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
io[0]: Preparas kopiar %'d dokumenti (%S)
io[1]: Preparas kopiar %'d dokumenti (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
io[0]: Preparas efacar %'d dokumenti (%S)
io[1]: Preparas efacar %'d dokumenti (%S)

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
io[0]: Preparas movar %'d dokumento
io[1]: Preparas movar %'d dokumenti

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
io[0]: Preparas movar %'d dokumenti (%S)
io[1]: Preparas movar %d dokumenti (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
io[0]: Preparas eskombrigar %d dokumenti
io[1]: Preparas eskombrigar %'d dokumenti

en: Properties
io: Propraji

en: Purple Marble
io: Purpura Marmoro

en: Quit Nautilus.
io: Livez Nautilo.

en: Read and write
io: Lektez e skribez

en: Redo Edit
io: Rifacez Redakto

en: Redo the edit
io: Rifacez la redakto

en: Reload
io: Richarjez

en: Rename
io: Rinomizez

en: Rename Emblem
io: Rinomizez Emblemo

en: Rename...
io: Rinomizez...

en: Renaming "%s" to "%s".
io: Rinomizas "%s" ad "%s".

en: Replace _All
io: Remplasez _Omna

en: Restart Nautilus.
io: Ristartez Nautilo.

en: Ridged Paper
io: Strioza Papero

en: Rough Paper
io: Aspera Papero

en: Ruby
io: Rubineo

en: S_kip All
io: O_misez Omna

en: Sa_ve Search
io: Sal_vez Sercho

en: Sa_ve Search As...
io: Sal_vez Sercho Kom...

en: Save the current search as a file
io: Salvez la nuna sercho kom dokumento

en: Save the edited search
io: Salvez la redaktita sercho

en: Sea Foam
io: Marospumo

en: Search
io: Serchez

en: Search for "%s"
io: Serchez por "%s"

en: Search results
io: Serchuri

en: Search:
io: Serchez:

en: Select type
io: Selektez tipo

en: Shale
io: Skistargilo

en: Show Emblems
io: Montrez Emblemi

en: Show Notes
io: Montrez Noti

en: Show Places
io: Montrez Placi

en: Show Tree
io: Montrez Arboro

en: Show _Hidden Files
io: Montrez _Celita Dokumenti

en: Side pane view
io: Latera karela vidajo

en: Silver
io: Arjento

en: Size
io: Grandeso

en: Size:
io: Grandeso:

en: Sky
io: Cielo

en: Sky Ridge
io: Cielea Strio

en: Snow Ridge
io: Nivea Strio

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s": %s
io: Pardonez, ne povis rinomizar "%s" ad "%s": %s

en: St_atusbar
io: St_anda Stango

en: Stucco
io: Stuko

en: Tangerine
io: Mandarino

en: Terracotta
io: Terakoto

en: Text File
io: Texta Dokumento

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
io: La dokumento "%B" ne povas movar ad la eskombreyo.

en: The group of the file.
io: La grupo di la dokumento.

en: The item could not be renamed.
io: La elemento ne povis rinomizesar.

en: The location is not a folder.
io: La loko ne esas dokumentuyo.

en: The name and icon of the file.
io: La nomo ed ikono di dokumento.

en: The owner of the file.
io: La proprietanto di la dokumento.

en: The size of the file.
io: La grandeso di dokumento.

en: The type of the file.
io: La tipo di la dokumento.

en: There was an error creating the directory in %F.
io: Eroro dum kreas la dokumentuyo en %F.

en: Trash
io: Eskombreyo

en: Tree
io: Arboro

en: Type
io: Tipo

en: Type:
io: Tipo:

en: Unable to eject %V
io: Ne povas ejektar %V

en: Unable to eject %s
io: Ne povas ejektar %s

en: Unable to mount %s
io: Ne povas muntar %s

en: Unable to mount the location.
io: Ne povas muntar la loko.

en: Unable to unmount %V
io: Ne povas desmuntar %V

en: Undo Edit
io: Desfacez Redakto

en: Undo the edit
io: Desfacez la redakto

en: Unmount the selected volume
io: Desmuntez la selektata volumino

en: Unmount the volume associated with the open folder
io: Desmuntez la volumino asociata kun la apertata dokumentuyo

en: View as Desktop
io: Videz kom Pupitrosupro

en: View as Icons
io: Videz kom Ikoni

en: View as List
io: Videz kom Listo

en: View as _Desktop
io: Videz kom _Pupitrosupro

en: View as _Icons
io: Videz kom _Ikoni

en: View as _List
io: Videz kom _Listo

en: Views
io: Vidi

en: Violet
io: Violeo

en: Wavy White
io: Ondoza Blanko

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
io: merkurdio, septembro 00 0000 ye 00:00:00

en: Whether to enable immediate deletion
io: Ka permisar nemediata efaco

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
io: Ka previdar soni kande musagas trae ikono

en: Whether to show hidden files
io: Kad montrar celita dokumenti

en: White
io: Blanko

en: White Ribs
io: Blanka Kosto

en: Width of the side pane
io: Largeso di la latera karelo

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
io: Vu ne povas movar la volumino "%s" ad la eskombreyo.

en: _About
io: _Pri

en: _Add
io: _Adjuntez

en: _Add Bookmark
io: _Adjuntez Markorubando

en: _Always
io: _Sempre

en: _Bookmarks
io: _Markorubandi

en: _Close
io: _Klozez

en: _Computer
io: _Ordinatro

en: _Connect
io: _Konektez

en: _Contents
io: _Kontentaji

en: _Copy Here
io: _Kopiez Hike

en: _Delete
io: _Efacez

en: _Edit
io: _Redaktez

en: _Edit Bookmarks
io: _Redaktez Markorubandi

en: _Eject
io: _Ejektez

en: _Emblems
io: _Emblemi

en: _Empty File
io: _Vakua dokumento

en: _File
io: _Dokumento

en: _Folder:
io: _Dokumentuyo:

en: _Format
io: _Formatigez

en: _Go
io: _Irez

en: _Group:
io: _Grupo:

en: _Help
io: _Helpo

en: _Home
io: _Hemo

en: _Home Folder
io: _Hema Dokumentuyo

en: _Image:
io: _Imajo:

en: _Link Here
io: _Ligez Hike

en: _Local File Only
io: _Lokala Dokumento Nur

en: _Location...
io: _Loko...

en: _Location:
io: _Loko:

en: _Manually
io: _Manuale

en: _Merge
io: A_bsorbez

en: _Mount
io: _Muntez

en: _Mount Volume
io: _Muntez Volumino

en: _Move Here
io: _Movez Hike

en: _Network
io: _Reto

en: _Never
io: _Nultempe

en: _Open
io: _Apertez

en: _Open with "%s"
io: _Apertez per "%s"

en: _Owner:
io: _Proprietanto:

en: _Pattern:
io: _Shablono:

en: _Patterns
io: _Shabloni

en: _Places
io: _Placi

en: _Properties
io: _Propraji

en: _Read
io: _Lektez

en: _Reload
io: _Richarjez

en: _Rename...
io: _Rinomizez...

en: _Replace
io: _Remplasez

en: _Retry
io: _Riesforcez

en: _Scripts
io: _Skribaji

en: _Search
io: _Serchez

en: _Search for:
io: _Serchez por:

en: _Show
io: _Montrez

en: _Side Pane
io: _Latera Karelo

en: _Skip
io: _Omisez

en: _Skip files
io: _Omisez dokumenti

en: _Sticky
io: _Glutinala

en: _Stop
io: _Haltez

en: _Type:
io: _Tipo:

en: _Undo
io: _Desfacez

en: _Unmount
io: _Desmuntez

en: _Unmount Volume
io: _Desmuntez Volumino

en: _View
io: _Videz

en: _Write
io: _Skribez

en: access
io: aceso

en: by _Name
io: per _Nomo

en: by _Size
io: per _Grandeso

en: create/delete
io: kreo/efaco

en: free
io: neuzata

en: link
io: ligilo

en: list
io: listo

en: nd copy)
io: ma kopiuro)

en: new file
io: nova dokumento

en: no
io: ne

en: nothing
io: nulo

en: on the desktop
io: sur la pupitrosupro

en: program
io: programo

en: rd copy)
io: ma kopiuro)

en: read
io: lekto

en: st copy)
io: ma kopiuro)

en: th copy)
io: ma kopiuro)

en: throbber
io: pulsero

en: today
io: cadie

en: today at %-I:%M %p
io: cadie ye %-k:%M

en: today at %-I:%M:%S %p
io: cadie ye %-k:%M:%S

en: today at 00:00 PM
io: cadie ye 00:00

en: today at 00:00:00 PM
io: cadie ye 00:00:00

en: today, %-I:%M %p
io: cadie, %-k:%M

en: today, 00:00 PM
io: cadie, 00:00

en: unknown
io: nekonocata

en: unknown MIME type
io: nekonocata tipo de MIME

en: unknown type
io: nekonocata tipo

en: untitled folder
io: netitulita dokumentuyo

en: used
io: uzata

en: write
io: skribo

en: yesterday
io: hiere

en: yesterday at %-I:%M %p
io: hiere ye %-k:%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
io: hiere ye %-k:%M:%S

en: yesterday at 00:00 PM
io: hiere ye 00:00

en: yesterday at 00:00:00 PM
io: hiere ye 00:00:00

en: yesterday, %-I:%M %p
io: hiere, %-k:%M

en: yesterday, 00:00 PM
io: hiere, 00:00
