evolution - en to is translation catalogue (1618 entries)

en: 
    
    Search for the Contact
    
    or double-click here to create a new Contact.
is: 
    
    Leita að tengiliðnum
    
    eða tvísmella hér til að búa til nýjan tengilið.

en: 
    
    Search for the Contact.
is: 
    
    Leita að tengiliðnum.

en: 
    
    Searching for the Contacts...
is: 
    
    Leita að tengilið...

en: 
    
    There are no items to show in this view.
is: 
    
    Það er ekkert til að sýna í þessari sýn.

en: 
    
    There are no items to show in this view.
    
    Double-click here to create a new Contact.
is: 
    
    Það eru engir hlutir til að sýna í þessari sýn.
    
    Tvísmelltu hér til að búa til nýjan tengilið.

en:  to
is: til

en: % Complete
is: % lokið

en: % Completed
is: % lokið

en: %02i minute divisions
is: %02i mínútna millibili

en: %A, %B %e, %Y
is: %A %e. %B, %Y

en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
is: %a %d/%m/%Y %H:%M:%S

en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
is: %a %d/%m/%Y %I:%M:%S %p

en: %d %b %Y
is: %A %d %b %Y

en: %d contact | %d contacts
is[0]: %d tengiliður
is[1]: %d tengiliðir

en: %d day | %d days
is[0]: %d dag
is[1]: %d daga

en: %d deleted | %d deleted
is[0]: %d eytt
is[1]: %d eytt

en: %d draft | %d drafts
is[0]: %d drög
is[1]: %d drög

en: %d hour | %d hours
is[0]: %d klukkustund
is[1]: %d klukkustundir

en: %d minute | %d minutes
is[0]: %d mínúta
is[1]: %d mínútur

en: %d second | %d seconds
is[0]: %d sekúnda
is[1]: %d sekúndur

en: %d selected
is: %d valið

en: %d task | %d tasks
is[0]: %d verkefni
is[1]: %d verkefni

en: %d total | %d total
is[0]: %d alls
is[1]: %d alls

en: %d week | %d weeks
is[0]: %d viku
is[1]: %d vikur

en: %s (%d item) | %s (%d items)
is[0]: %s (%d hlutur)
is[1]: %s (%d hlutir)

en: %s (%d%% complete)
is: %s (%d%% lokið)

en: %s (cancelled)
is: %s (hætt við)

en: %s (cancelling)
is: %s (hætti við)

en: %s (completed)
is: %s (lokið)

en: %s (waiting)
is: %s (í bið)

en: %s Dictionary
is: %s orðasafn

en: %s attachment
is: %s viðhengi

en: %s'%s' has an invalid format
is: %s'%s' hefur ógilt snið

en: %s'%s' is empty
is: %s'%s' er tómt

en: %u and %d will be replaced by user and domain from the email address.
is: %u og %d verður skipt út með nafni og vefslóð úr netfanginu.

en: '%s' has an invalid format
is: "%s" hefur ógilt snið

en: '{0}' is a read-only address book and cannot be modified. Please select a different address book from the side bar in the Contacts view.
is: '{0}' er bara lesanleg  og er ekki hægt að breyta henni. Veldu aðra nafnaskrá hér til hliðar í tengiliða sýn.

en: '{0}' is a read-only calendar and cannot be modified. Please select a different calendar that can accept appointments.
is: '{0}' er bara lesanlegt dagatal og er ekki hægt að breyta því. Veldu annað dagatal sem að tekur við atburðum.

en: (Shown in a Day View)
is: (Sýnt í das sýn)

en: (Unknown Filename)
is: (óþekkt skráarheiti)

en: (no subject)
is: (ekkert viðfangsefni)

en: * No Summary *
is: * Enginn úrdráttur *

en: 05 minutes
is: 05 mínútur

en: 1 minute in the future | %d minutes in the future
is[0]: Eftir 1 mínútu
is[1]: Eftir %d mínútur

en: 1 second ago | %d seconds ago
is[0]: Fyrir 1 sekúndu
is[1]: Fyrir %d sekúndum

en: 1 second in the future | %d seconds in the future
is[0]: Eftir 1 sekúndu
is[1]: Eftir %d sekúndur

en: 10 minutes
is: 10 mínútur

en: 10th
is: 10.

en: 11th
is: 11.

en: 12th
is: 12.

en: 13th
is: 13.

en: 14th
is: 14.

en: 15 minutes
is: 15 mínútur

en: 15th
is: 15.

en: 16th
is: 16.

en: 17th
is: 17.

en: 18th
is: 18.

en: 19th
is: 19.

en: 1st
is: 1.

en: 20th
is: 20.

en: 21st
is: 21.

en: 22nd
is: 22.

en: 23rd
is: 23.

en: 24th
is: 24.

en: 25th
is: 25.

en: 26th
is: 26.

en: 27th
is: 27.

en: 28th
is: 28.

en: 29th
is: 29.

en: 2nd
is: 2.

en: 30 minutes
is: 30 mínútur

en: 30th
is: 30.

en: 31st
is: 31.

en: 3rd
is: 3.

en: 4th
is: 4.

en: 5th
is: 5.

en: 60 minutes
is: 60 mínútur

en: 6th
is: 6.

en: 7th
is: 7.

en: 8th
is: 8.

en: 9th
is: 9.

en: <b>Colors</b>
is: <b>Litir</b>

en: <b>Scope</b>
is: <b>Umfang</b>

en: A contact already exists with this address. Would you like to add a new card with the same address anyway?
is: Tengiliður er nú þegar til með þetta netfang. Viltu samt bæta við öðrum tengilið með sama netfang?

en: A_dd
is: _Bæta við

en: A_dd Attachment...
is: _Bæta við viðhengi...

en: A_lignment
is: Uppsti_lling

en: A_ngry
is: _Reiður

en: A_ppointments
is: At_burðir

en: A_ttach
is: Hengja við

en: Acce_pt
is: Samþy_kkja

en: Accepted
is: Samþykkt

en: Account
is: Aðgangur

en: Account Name
is: Heiti aðgangs

en: Add
is: Bæta við

en: Add Folder
is: Bæta við möppu

en: Add Rule
is: Bæta við reglu

en: Add Word To
is: Bæta orði í

en: Add a C_olumn...
is: Bæta við _dálki...

en: Add an email to the List
is: Bæta netfangi á listann

en: Add exception
is: Bæta við undantekningu

en: Adding a meaningful summary to your appointment will give you an idea of what your appointment is about.
is: Með því að bæta við greinargóðri skýringu við atburðina þá er það góð skýring á því sem að þetta snýst um.

en: Adding a meaningful summary to your task will give you an idea of what your task is about.
is: Með því að bæta við greinargóðri skýringu við atburðina þá er það góð skýring á því sem að þetta verk snýst um.

en: Address
is: Heimilisfang

en: Address '{0}' already exists.
is: Netfang '{0}' er þegar til.

en: Address Book
is: Nafnaskrá

en: Address Book Properties
is: Stillingar fyrir nafnaskrá

en: Advanced Search
is: Ítarleg leit

en: Alerts
is: Áminningar

en: All Accounts
is: Allir aðgangar

en: All Files (*)
is: Allar skrár (*)

en: All Instances
is: Öllum tilvikum

en: All Messages
is: Öll skilaboð

en: All PKCS12 files
is: Allar PKCS12 skrár

en: All _Day Event
is: Heils_dags viðburður

en: All _people and one resource
is: Allir _þáttakendur og ein auðlind

en: All day:
is: Allan daginn:

en: All files
is: Allar skrár

en: All information in these memos will be deleted and can not be restored.
is: Öllum upplýsingum á þessum minnismiðum verður eytt og er ekki hægt að hætta við.

en: All information in this memo will be deleted and can not be restored.
is: Öllum upplýsingum á þessum minnismiða verður eytt og er ekki hægt að hætta við.

en: All information on these appointments will be deleted and can not be restored.
is: Öllum upplýsingum á þessum atriðum verður eytt og er ekki hægt að hætta við.

en: All information on these tasks will be deleted and can not be restored.
is: Öllum upplýsingum á þessum verkum verður eytt og er ekki hægt að hætta við.

en: All information on this appointment will be deleted and can not be restored.
is: Öllum upplýsingum á þessum atburði verður eytt og er ekki hægt að hætta við.

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored.
is: Öllum upplýsingum um þennan fung verður eytt og er ekki hægt að hætta við.

en: All information on this memo will be deleted and can not be restored.
is: Öllum upplýsingum á þessum minnismiða verður eytt og er ekki hægt að hætta við.

en: All information on this task will be deleted and can not be restored.
is: Öllum upplýsingum á þessu verki verður eytt og er ekki hægt að hætta við.

en: Always
is: Ávallt

en: Amount of time in seconds the error should be shown on the status bar.
is: Fjöldi sekúnda sem að villan er sýnd í stöðulínu.

en: An Evolution Calendar reminder is about to trigger. This reminder is configured to run the following program:
    
            %s
    
    Are you sure you want to run this program?
is: Evolution dagatals áminning er um það bil að byrja. Þessi áminning er stillt til að keyra eftirfarandi forrit:
    
            %s
    
    Ertu viss um að þú vilt keyra þetta forrit?

en: An organizer is required.
is: Það þarf skipuleggjanda.

en: An organizer must be set.
is: Það þarf að velja skipuleggjanda.

en: An unknown person
is: Óþekkt manneskja

en: Ange_l
is: _Engill

en: Anniversary
is: Afmæli

en: Anonymous
is: Nafnlaust

en: Any Category
is: Allir flokkar

en: Any Field
is: Eitthvað svæði

en: Any field contains
is: Eitthvað svæði inniheldur

en: Appointment
is: Atburður

en: Appointment - %s
is: Atriði - %s

en: Appointments
is: Atburðir

en: April
is: Apríl

en: Are you sure you want to delete the '{0}' task?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða '{0}' verki?

en: Are you sure you want to delete the appointment titled '{0}'?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða atriði nefnt: '{0}'?

en: Are you sure you want to delete the meeting titled '{0}'?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða fundi '{0}'?

en: Are you sure you want to delete the memo '{0}'?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða minnismiða '{0}'?

en: Are you sure you want to delete these contact lists?
is: Ertu viss um að þú viljið eyða þessum nafnaskrám?

en: Are you sure you want to delete these contacts?
is: Ertu viss um að þú viljið eyða þessum tengiliðum?

en: Are you sure you want to delete these {0} appointments?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða þessum {0} atriðum?

en: Are you sure you want to delete these {0} memos?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða þessum {0} minnismiðum?

en: Are you sure you want to delete these {0} tasks?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða þessum {0} verkum?

en: Are you sure you want to delete this appointment?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða þessu atriði?

en: Are you sure you want to delete this contact (%s)?
is: Ertu viss um að þú viljið eyða þessum tengilið (%s)?

en: Are you sure you want to delete this contact list (%s)?
is: Ertu viss um að þú viljið eyða þessari nafnaskrá (%s)?

en: Are you sure you want to delete this contact list?
is: Ertu viss um að þú viljið eyða þessari nafnaskrá?

en: Are you sure you want to delete this contact?
is: Ertu viss um að þú viljið eyða þessum tengilið?

en: Are you sure you want to delete this meeting?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða þessum fundi?

en: Are you sure you want to delete this memo?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða þessum minnismiða?

en: Are you sure you want to delete this task?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða þessu verki?

en: Are you sure you want to save the appointment without a summary?
is: Ertu viss um að þú viljir vista þetta atriði án úrdráttar?

en: Are you sure you want to save the memo without a summary?
is: Ertu viss um að þú viljir vista þetta minnisblað án úrdráttar?

en: Are you sure you want to save the task without a summary?
is: Ertu viss um að þú viljir vista þetta verk án úrdráttar?

en: Ascending
is: Hækkandi

en: Ask for confirmation when deleting items
is: Biðja um staðfestingu þegar atriði er eytt

en: Assigned
is: Úthluta

en: Assigned Task - %s
is: Úthlutað verk - %s

en: Assistant
is: Aðstoðarmaður

en: Assistant Phone
is: Sími aðstoðarmanns

en: At least one attendee is necessary
is: Allavega einn þáttakandi er nauðsynlegur

en: At least one attendee is required.
is: Það þarf allavega einn þáttakanda.

en: Attach
is: Viðhengi

en: Attached message
is: Viðhengd skilaboð

en: Attachment | Attachments
is[0]: Viðhengi
is[1]: Viðhengi

en: Attachments
is: Viðhengi

en: Atte_ndees...
is: _Þáttakendur...

en: Attendee
is: Þáttakandi

en: Attendee
is: Þáttakandi

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
is: Staða þáttakanda var ekki uppfærð vegna þess að hlutur er ekki lengur til

en: Attendees
is: Þáttakendur

en: Attendees List
is: Þáttakendalisti

en: August
is: Ágúst

en: Authentication
is: Auðkenni

en: Authorities
is: Vottunaraðilar

en: Autocomplete length
is: Lengd sjálfklárunar

en: Autocompletion
is: Sjálfvirk útfylling

en: Automatic
is: Sjálfvirkt

en: Available Cate_gories
is: Tiltækir flokk_ar

en: B_est Fit
is: Passar b_est

en: Backup Certificate
is: Taka öryggisafrit af skilríki

en: Backup _All
is: Ger_a öryggisafrit af öllu

en: Birthday
is: Fæðingardagur

en: Blog
is: Blogg

en: Blog:
is: Blogg:

en: Bold
is: Feitletrað

en: Business Fax
is: Vinnufax

en: Business Phone
is: Vinnusími

en: Business Phone 2
is: Vinnusími 2

en: Busy
is: Upptekinn

en: C_ell
is: R_eitur

en: C_ertificate:
is: S_kilríki:

en: C_olor:
is: L_itur:

en: C_reate
is: _Búa til

en: C_urrent View
is: _Núverandi sýn

en: Ca_tegories...
is: _Flokkar...

en: Calendar
is: Dagatal

en: Calendar Event: It has no summary.
is: Viðburða dagatal: Hefur engan úrdrátt.

en: Calendar Event: Summary is %s.
is: Viðburða dagtal: Úrdráttur er %s.

en: Calendar Events
is: Viðburða dagatal

en: Calendar Properties
is: Eiginleikar dagatals

en: Calendar and Tasks
is: Dagatal og verkefni

en: Calendar event notifications
is: Tilkynningar viðburða dagatals

en: Calendar information
is: Dagatals upplýsingar

en: Calendar:
is: Dagatal:

en: Calendar: from %s to %s
is: Dagatal: frá %s til %s

en: Callback Phone
is: Svarsími

[ctx: CamelTrust]
en: Ask when used
is: Spyrja við notkun

[ctx: CamelTrust]
en: Fully
is: Fullt

[ctx: CamelTrust]
en: Never
is: Aldrei

[ctx: CamelTrust]
en: _Ask when used
is: Spyrja við _notkun

en: Can not open file
is: Gat ekki opnað skrá

en: Cancel
is: Hætta við

en: Canceled
is: Hætt við

en: Canceling...
is: Hætti við...

en: Cancelled
is: Hætt við

en: Cannot add new contact
is: Gat ekki bætt við nýjum tengilið

en: Cannot move contact.
is: Get ekki fært tengilið

en: Cannot save event
is: Gat ekki vistað viðburð

en: Car Phone
is: Bílsími

en: Categories
is: Flokkar

en: Categories Editor
is: Flokkaritill

en: Categories:
is: Flokkar:

en: Categories: %s
is: Flokkar: %s

en: Category
is: Flokkur

en: Category Icon
is: Táknmynd flokks

en: Category Properties
is: _Eiginleikar flokks

en: Category _Icon
is: _Táknmynd flokks

en: Category _Name
is: _Heiti flokks

en: Category editor not available.
is: Flokka breytir ekki aðgengilegur.

en: Certificate Authority Trust
is: Traust vottunaraðila (CA)

en: Certificate Name
is: Heiti skilríkis

en: Certificate already exists
is: Skilríkið er þegar til

en: Certificates
is: Auðkenni

en: Certificates Table
is: Tafla yfir skilríki

en: Chair
is: Stólar

en: Chair Persons
is: Stóla manneskjur

en: Change certificate trust
is: Breyta trausti skilríkis

en: Change trust for the host '%s':
is: Breyta trausti hýsilvélar '%s':

en: Changed Contact:
is: Breyttir tengiliðir:

en: Character Encoding
is: Stafatafla

en: Character _Encoding
is: Sta_fatafla

en: Check to make sure your password is spelled correctly and that you are using a supported login method. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
is: Athugaðu hvort þú sért að slá lykilorðið rétt inn og að þú sért að nota studda innskráningar aðferð. Mundu að mörg lykilorð eru viðkvæm fyrir há- og lágstöfum; hástafalásinn (caps lock) gæti verið á.

en: Choose a File
is: Veldu skrá

en: Choose custom color
is: Veldu sérsniðinn lit

en: Classification
is: Flokkun

en: Classify as confidential
is: Flokka sem trúnaðarmál

en: Classify as private
is: Flokka sem einka

en: Classify as public
is: Flokka sem opinbert

en: Clear All
is: Hreinsa allt

en: Clear _All
is: Hreinsa _allt

en: Click here to add an attendee
is: Smelltu hér til að bæta við þáttakanda

en: Click here, you can find more events.
is: Smelltur hér, þú getur fundið fleiri viðburði

en: Click to add a memo
is: Smella til að bæta við minnismiða

en: Click to add a task
is: Smella til að bæta við verki

en: Click to mail %s
is: Smellið til að senda póst til %s

en: Click to open %s
is: Ýttu til að opna %s

en: Close
is: Loka

en: Close the current file
is: Loka opinni skrá

en: Close the current window
is: Loka núverandi glugga

en: Close this message (Escape)
is: Loka þessum skilaboðum (Esc)

en: Close this window
is: Loka þessum glugga

en: Col_umn
is: Dálk_ur

en: Color
is: Litur

en: Color:
is: Litur:

en: Comma separated values (.csv)
is: Kommuskipt tafla (.cvs)

en: Command line arguments error, please use --help option to see the usage.
is: Villa skipanalínu rofa, notaðu --help til að sjá hvernig á að nota þá.

en: Comment:
is: Athugasemd:

en: Common Name
is: Samheiti

en: Company
is: Fyrirtæki

en: Company Phone
is: Fyrirtækissími

en: Complete
is: Lokið

en: Completed
is: Lokið

en: Completion date
is: Dagur verkloka

en: Compress weekends in month view
is: Minnka helgar í mánaðar sýn

en: Confidential
is: Trúnaðarmál

en: Configure Evolution
is: Stilla Evolution

en: Confirm expunge
is: Staðfesta eyðingu

en: Conflicting Contact:
is: Tengiliðaárekstur

en: Contact
is: Tengiliður

en: Contact Editor
is: Tengiliðaritill

en: Contact Editor - %s
is: Tengiliðaritill - %s

en: Contact List Editor
is: Tenglahópsritill

en: Contact List Members
is: Meðlimir hóps

en: Contact List:
is: Tengiliðalisti:

en: Contact Quick-Add
is: Bæta fljótt við tengiliði

en: Contact preview pane position (horizontal)
is: Staðsetning forskoðunarglugga tengiliða (lárétt)

en: Contact preview pane position (vertical)
is: Staðsetning forskoðunarglugga tengiliða (lóðrétt)

en: Contact:
is: Tengiliður:

en: Contacts
is: Tengiliðir

en: Contacts:
is: Tengiliðir:

en: Continue Anyway
is: Halda samt áfram

en: Copy _Email Address
is: Afrita _Netfang

en: Copy contact to
is: Afrita tengilið í

en: Copy contacts to
is: Afrita tengiliði í

en: Copy selected contacts to the clipboard
is: Afrita valda tengiliði yfir á klippispjald

en: Copy selected events to the clipboard
is: Afrita valinn viðburð á klippiborð

en: Copy selected memos to the clipboard
is: Afrita valda minnismiða yfir á klippiborðið

en: Copy selected tasks to the clipboard
is: Afrita valin verk yfir á klippiborð

en: Copy the email address to the clipboard
is: Afrita netfang yfir á klippispjald

en: Copy the image to the clipboard
is: Afrita myndina á klippispjaldið

en: Copy the selection
is: Afrita val

en: Could not get schema information for LDAP server.
is: Gat ekki náð í skemu upplýsingar frá LDAP þjóninum.

en: Could not load '%s'
is: Gat ekki hlaðið inn '%s'

en: Could not open %s:
is: Ekki tókst að opna %s:

en: Could not open '%s'
is: Tókst ekki að opna "%s"

en: Could not remove address book.
is: Gat ekki fjarlægt nafnaskrá.

en: Cr_ying
is: G_rátandi

en: Create Folder
is: Búa til möppu

en: Create a _Task
is: Búa til ver_kefni

en: Create a new address book
is: Búa til nýja nafnaskrá

en: Create a new all day event
is: Búa til heilsdags viðburð

en: Create a new contact
is: Búa til nýjan tengilið

en: Create a new contact list
is: Búa til nýjan tengiliðalista

en: Create a new event from the selected message
is: Búa til nýjan viðburð úr völdum pósti

en: Create a new folder
is: Búa til nýja möppu

en: Create category "%s"
is: Búa til flokkinn "%s"

en: Created
is: Búið til

en: Current Account
is: Núverandi aðgangur

en: Current Folder
is: Núverandi mappa

en: Custo_mize Current View...
is: Sérsníða nú_verandi sýn...

en: Custom Header
is: Sérsniðinn haus

en: Custom Location
is: Sérsniðin staðsetning

en: Custom View
is: Sérsniðin sýn

en: Customize Current View
is: Sérsníða núverandi sýn

en: Cut selected contacts to the clipboard
is: Færa valda tengiliði yfir á klippispjald

en: Cut selected events to the clipboard
is: Klippa valinn viðburð á klippiborð

en: Cut selected memos to the clipboard
is: Klippa valda minnismiða yfir á klippiborðið

en: Cut selected tasks to the clipboard
is: Klippa valin verk yfir á klippiborð

en: Cut the selection
is: Klippa val

en: D_elete Memo List
is: _Eyða minnismiðalista

en: D_elete Task List
is: _Eyða verkefnalista

en: Daily
is: Daglega

en: Date
is: Dagsetning

en: Date/Time Format
is: Dags/tíma form

[ctx: DateFmt]
en: Next Fri
is: Næsta föstud.

[ctx: DateFmt]
en: Next Mon
is: Næsta mánud.

[ctx: DateFmt]
en: Next Sun
is: Næsta sunnud.

[ctx: DateFmt]
en: Next Thu
is: Næsta fimmtud.

[ctx: DateFmt]
en: Next Tue
is: Næsta þriðjud.

[ctx: DateFmt]
en: Next Wed
is: Næsta miðvikud.

en: Day View: %s. %s
is: Dags sýn: %s.%s

en: Day _ends:
is: Dagur _endar

en: Days
is: Dagar

en: De_fault
is: Sjál_fgefið

en: De_vilish
is: _Púkalegur

en: December
is: Desember

en: Declined
is: Hafnað

en: Decrease Indent
is: Minnka inndrátt

en: Default Free/Busy Server
is: Sjálfgefinn laus/upptekinn vefþjónn

en: Default appointment reminder
is: Sjálfgefin atriða áminning

en: Default reminder units
is: Sjálfgefin eining áminninga

en: Default reminder value
is: Sjálfgefin tala áminninga

en: Defaults
is: Sjálfgefin gildi

en: Delegated
is: Fulltrúi

en: Delegated From
is: Falið frá

en: Delegated To
is: Falið til

en: Delete
is: Eyða

en: Delete Current View
is: E_yða núverandi sýn

en: Delete Task
is: Eyða verkefni

en: Delete Tasks
is: Eyða verkefnum

en: Delete address book '{0}'?
is: Eyða nafnaskrá '{0}'?

en: Delete calendar '{0}'?
is: Eyða dagatali '{0}'?

en: Delete memo list '{0}'?
is: Eyða minnismiða lista '{0}'?

en: Delete selected contacts
is: Eyða völdum tengiliðum

en: Delete selected events
is: Eyða völdum viðburðum

en: Delete selected memos
is: Eyða völdum minnismiðum

en: Delete selected tasks
is: Eyða völdum verkum

en: Delete task list '{0}'?
is: Eyða verka lista '{0}'?

en: Delete the selection
is: Eyða vali

en: Deleted
is: Eytt

en: Deleting a task | Deleting %d tasks
is[0]: Eyði verkefni
is[1]: Eyði %d verkefnum

en: Department
is: Deild

en: Descending
is: Lækkandi

en: Description
is: Lýsing

en: Description Contains
is: Lýsing inniheldur

en: Description contains
is: Lýsing inniheldur

en: Description:
is: Lýsing:

en: Destination is read only
is: Ákvörðunar staður er ritvarinn

en: Detailed error message:
is: Nánari villu skilaboð:

en: Dismiss _All
is: Hætta  _öllum áminningum

en: Display
is: Skjár

en: Display _All Contacts
is: Birta _alla tengiliði

en: Do Not Exist
is: Er ekki til

en: Do _Not Delete
is: Ekki eyða

en: Do _not Send
is: _Ekki senda

en: Do not ask me about this program again.
is: Ekki spyrja um þetta forrit aftur.

en: Download in progress. Do you want to save the appointment?
is: Niðurhal í gangi. Viltu vista atriðunum?

en: Download in progress. Do you want to save the task?
is: Niðurhal í gangi. Viltu vista verkunum?

en: Downloading
is: Sæki gögn

en: Draft
is: Drög

en: Due
is: Á dagskrá

en: Due Date:
is: Dagur atriðis:

en: Due date
is: Dagur atriðis

en: Due:
is: Frestur til:

en: Duplicate Contact Detected
is: Tvítekinn tengiliður fannst

[ctx: ECompEditor]
en: Atte_ndees...
is: _Þáttakendur...

[ctx: ECompEditor]
en: C_lassification:
is: _Flokkun:

[ctx: ECompEditor]
en: Canceled
is: Hætt við

[ctx: ECompEditor]
en: Completed
is: Lokið

[ctx: ECompEditor]
en: Confidential
is: Trúnaðarmál

[ctx: ECompEditor]
en: D_ue date:
is: Fram_kvæmda dagur:

[ctx: ECompEditor]
en: In Progress
is: Í vinnslu

[ctx: ECompEditor]
en: Not Started
is: Ekki byrjað

[ctx: ECompEditor]
en: Priorit_y:
is: F_organgur:

[ctx: ECompEditor]
en: Time _zone:
is: _Tímabelti

[ctx: ECompEditor]
en: _Description:
is: _Lýsing:

[ctx: ECompEditor]
en: _End time:
is: _Loka tími:

[ctx: ECompEditor]
en: _Start time:
is: _Byrjunar tími:

[ctx: ECompEditor]
en: _Status:
is: _Staða:

[ctx: ECompEditor]
en: _Summary:
is: _Samantekt:

[ctx: ECompEditorPage]
en: Attachments
is: Viðhengi

[ctx: ECompEditorPage]
en: General
is: Almennt

[ctx: ECompEditorPage]
en: Recurrence
is: Endurtekning

[ctx: ECompEditorPage]
en: Reminders
is: Áminningar

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: 11th to 20th
is: 11 til 20

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: 1st to 10th
is: 1 til 10

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: 21st to 31st
is: 21 til 31

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Every
is: Hvern

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Other Date
is: Önnur dagsetning

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: This appointment rec_urs
is: Þetta atriði er _endurtekið

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: day
is: dagur

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: fifth
is: fimmta

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: first
is: fyrsta

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: for
is: í

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: forever
is: endalaust

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: fourth
is: fjórða

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: last
is: síðasta

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: month(s)
is: mánuð(i)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: occurrences
is: tilvik

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: on the
is: á

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: third
is: þriðja

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: week(s)
is: viku(r)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: year(s)
is: ár

en: E_mail
is: _Netfang

en: Edit Label
is: Breyta merki

en: Edit Location
is: Breyta staðsetningu

en: Edit Rule
is: Breyta reglu

en: Editing Mode
is: Breytingahamur

en: Editor could not be loaded.
is: Gat ekki keyrt ritil.

en: Email 2
is: Tölvupóstur 2

en: Email 3
is: Tölvupósturl 3

en: Email Address
is: Tölvupóstfang

en: Email begins with
is: Póstfang byrjar á

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this task.
is: Póst boð verða send til allra þáttakanda og þeim gert mögulegt að samþykkja þáttöku í þessu verki.

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to reply.
is: Póst boð verða send þáttakendum og þeim leyft að svara.

en: Encrypt
is: Dulrita

en: Encrypt this message with PGP
is: Dulritun með PGP

en: Encryption _method:
is: Dulkóðunaraðferð:

en: Encryption certificate:
is: Dulritunarskírteini:

en: End Date
is: Loka dagur

en: End Date:
is: Lokadagur

en: End day:
is: Lokadagur:

en: End time:
is: Lokatími:

en: Enter new password
is: Sláðu inn nýtt lykilorð

en: Enter password
is: Sláðu inn aðgangsorð

en: Enter password to access free/busy information on server %s as user %s
is: Sláðu inn aðgangsorð til að ná sambandi við laus/upptekinn á vefþjóni %s sem notandi %s

en: Enter the character set to use
is: Settu inn stafatöflu sem á að nota

en: Enter the password for '%s'
is: Sláðu inn lykilorðið fyrir '%s'

en: Enter the password for '%s', token '%s'
is: Sláðu inn lykilorðið fyrir '%s', teikn '%s'

en: Error adding contact
is: Villa varð við að bæta við tengilið

en: Error adding list
is: Villa við að bæta við

en: Error getting book view
is: Villa við að ná í bókar sýn

en: Error modifying card
is: Villa við að breyta spjaldi

en: Error modifying contact
is: Villa varð við að breyta tengiliði

en: Error modifying list
is: Villa við breytingu á lista

en: Error removing contact
is: Það varð villa við að eyða tengilið

en: Error removing list
is: Villa við að fjarlægja lista

en: Error saving {0} to {1}: {2}
is: Villa við vistun {0} til {1}: {2}

en: Event cannot be edited, because the selected calendar is read only
is: Ekki er hægt að breyta viðburði þar sem að valið dagatal er ritvarið

en: Event cannot be fully edited, because you are not the organizer
is: Ekki er hægt að breyta öllu í þessum viðburði þar sem þú ert ekki skipuleggjandi þess

en: Event information
is: Upplýsingar um viðburð

en: Evolution LDIF importer
is: Evolution LDIF innflutningur

en: Evolution Mail and Calendar
is: Evolution tölvupóstur og dagatal

en: Evolution Website
is: Vefsíða Evolution

en: Evolution vCard Importer
is: Evolution vCard innflutningur

en: Exactly
is: nákvæmlega

en: Exceptions
is: Undantekningar

en: Exist
is: Er til

en: Exit the program
is: Hætta í forritinu

en: Expires
is: Rennur út

en: FTP (with login)
is: FTP (með innskráningu)

en: F_ilename:
is: Skráar_heiti:

en: F_older
is: _Mappa

en: Failed to authenticate with LDAP server.
is: Mistókst auðkenningu við LDAP þjón.

en: Failed to delete contact
is: Tókst ekki að eyða tengilið

en: Failed to delete resource &quot;{0}&quot;.
is: Gat ekki eytt tilfangi &quot;{0}&quot;.

en: Failed to get values from '{0}'
is: Mistókst að fá gildi frá '{0}'

en: Failed to import certificate
is: Mistókst að flytja inn skilríki

en: Failed to save certificate: %s
is: Mistókst að vista skilríki: %s

en: Failure reason: %s
is: Ástæða bilunar: %s

en: Family Name
is: Ættarnafn/föðurnafn

en: February
is: Febrúar

en: File As
is: Skrá sem

en: Find Possible Search Bases
is: Finna hugsanlega leitargrunna

en: Fingerprint
is: Fingrafar

en: Flags
is: Flögg

en: Folder
is: Mappa

en: Folder names cannot contain '/'
is: Möppunöfn mega ekki innihalda "/"

en: Font Color
is: Litur á letri

en: Font Size
is: Leturstærð

en: Format Column_s...
is: _Sníða dálka...

en: Forward
is: Áfram

en: Fr_om:
is: _Frá:

en: Free
is: Laus

en: Free/Busy
is: Laus/upptekinn

en: Free/Busy information
is: Laus/upptekinn upplýsingar

en: Free/Busy information (%s to %s)
is: Laus/upptekinn upplýsingar (%s til %s)

en: Free/Busy:
is: Laus/Upptekinn:

en: Free/busy template URL
is: Laus/uppt. sniðmáts vefslóð

en: Friday
is: Föstudagur

en: From
is: Frá

en: From %s:
is: Frá %s:

en: From: %s
is: Frá: %s

en: Full Nam_e:
is: _Fullt Nafn:

en: Full Name
is: Fullt nafn

en: Full _Name...
is: Fullt _Nafn:

[ctx: FullName]
en: _Title:
is: _Titill:

en: GPG encrypted
is: GPG dulritað

en: GPG signed
is: GPG undirritað

en: General
is: Almennt

en: Given Name
is: Nafn

en: Go Back
is: Til baka

en: Go To
is: Fara í

en: Go _Back
is: _Til baka

en: Go to Date
is: Fara á dagsetningu

en: Go to Today
is: Fara í daginn í dag

en: Grab Focus
is: Grípa athygli

en: Group
is: Hópur

en: Group By This _Field
is: Hópa eftir þessu_m reit

en: Group By _Box
is: Hó_pa eftir reitum

en: Hid_e All
is: F_ela allt

en: Hide completed tasks
is: Fela liðin verk

en: Hide task units
is: Fela verk einingar

en: Hide task value
is: Fela verk fjölda

en: High
is: Hár

en: Highlight overdue tasks
is: Áherslulita verkefni sem á að vera búið að ljúka

en: Highlight tasks due today
is: Áherslulita verkefni sem á að ljúka í dag

en: Home
is: Heima

en: Home Fax
is: Heimafax

en: Home Page
is: Heimasíða

en: Home Page:
is: Heimasíða:

en: Home Phone
is: Heimasími

en: Home Phone 2
is: Heimasími 2

en: Home page
is: Heimasíða

en: Horizontal pane position
is: Lárétt staðsetning rúðu

en: Host name
is: _Vélarheiti

en: Hour the workday starts on, in twenty four hour format, 0 to 23.
is: Klukkutími vinnudags sem að vinnutími byrjar, 0 til 23.

en: Hours
is: Klukkustundir

en: ISDN Phone
is: ISDN sími

en: I_mport to Task List
is: Flytja _inn í verkefnalista

en: I_mport...
is: Flytja _inn...

en: Icon View
is: Táknmyndasýn

en: Icons _and Text
is: Táknmyndir _og texti

en: Identity
is: Auðkenni

en: If you do not send a cancelation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
is: Ef þú sendir ekki tilkynningu um að hætt hafi verið við þá er ekki víst að hinir þáttakendurnir viti að hætt var við fundinn.

en: If you do not send a cancelation notice, the other participants may not know the memo has been deleted.
is: Ef þú sendir ekki tilkynningu um að miðanum hafi verið eytt þá er ekki víst að hinir þáttakendurnir viti að minnismiðanum var eytt.

en: If you do not send a cancelation notice, the other participants may not know the task has been deleted.
is: Ef þú sendir ekki tilkynningu um að hætt hafi verið við þá er ekki víst að hinir þáttakendurnir viti að hætt var við verkið.

en: Ignore
is: Hunsa

en: Image
is: Mynd

en: Images
is: Myndir

en: Import Outlook Express messages from DBX file
is: Flytja inn Outlook Express skeyti úr DBX-skrá

en: Import data from other programs
is: Flytja inn frá öðrum forritum

en: Important
is: Mikilvægt

en: Imported Certificate
is: Innflutt skilríki

en: Importing Outlook Express data
is: Flyt inn gögn úr Outlook Express

en: Importing...
is: Flyt inn...

en: In Process
is: Í vinnslu

en: In Progress
is: Í vinnslu

en: Increase Indent
is: Auka inndrátt

en: Individual
is: Stakur

en: Input Methods
is: Innsetningaraðferðir

en: Insert Emoticon
is: Setja inn tjáningartákn

en: Instant Messaging
is: Snarskilaboð

en: Invalid contact.
is: Ógildur tengiliður.

en: Issued
is: Gefið út

en: Issued By
is: Gefið út af

en: Issuer
is: Útgefandi

en: It has %d event. | It has %d events.
is[0]: Hefur %d viðburð.
is[1]: Hefur %d viðburði.

en: It has no events.
is: Hefur enga viðburði.

en: It has recurrences.
is: Gerist aftur.

en: It is a meeting.
is: Þetta er fundur

en: Italic
is: Skáletrað

en: January
is: Janúar

en: Job
is: Starf

[ctx: Job]
en: _Title:
is: _Titill:

en: Job Title
is: Starfstitill

en: Journal
is: Dagbók

en: Jr.
is: Yngri

en: July
is: Júlí

en: Jump button
is: Stökkva hnappur

en: June
is: Júní

en: Junk
is: Ruslpóstur

en: Keep _Waiting
is: _Halda áfram að bíða

en: Keep in Outbox
is: Halda í úthólfi

en: Key
is: Lykill

en: Keywords
is: Stikkorð

en: LDAP Data Interchange Format (.ldif)
is: LDAP gagna samskipta form (.ldif)

en: LDAP server did not respond with valid schema information.
is: LDAP þjónn svaraði ekki með löglegri skemu upplýsingum.

en: Labels
is: Nöfn

en: Language
is: Tungumál

en: Language(s)
is: Tungumál

en: Last modified
is: Síðast breytt

en: Laug_h
is: Hlæ_gjandi

en: Lay_out
is: _Framsetning

en: Left
is: Vinstri

en: Less Than
is: minna en

en: Level beyond which the message should be logged.
is: Stig umfram það sem að skilaboðin skulu skráð.

en: License Agreement
is: Notkunarleyfi

en: List
is: Listi

en: List Members
is: Meðlimir lista

en: List Members:
is: Meðlimir lista:

en: List View
is: Listasýn

en: List local address book folders
is: Lista netfangaskrár á þessari tölvu

en: Loading
is: Hleð inn

en: Location
is: Staðsetning

en: Location:
is: Staður:

en: Location: %s
is: Staður: %s

en: Locations
is: Staðsetningar

en: Low
is: Lár

en: MD5 Fingerprint
is: MD5 fingrafar

en: MIME Type:
is: MIME-tegund:

en: Mailer
is: Póstþjónn

en: Mailing Address
is: Heimilisfang

en: Mailing _List
is: Póst_listi

en: Malformed header
is: Rangt formaður haus

en: Manage your email, contacts and schedule
is: Sjá um tölvupóst, tengiliði og dagbók

en: Manager
is: Stjórnandi

en: Manual (via Actions menu)
is: Handvirkt (með aðgerðavalmynd)

en: March
is: Mars

en: Marcus Bains Line
is: Núverandi tímalína

en: Marcus Bains Line Color - Day View
is: Litur núverandi tímalínu - Dag sýn

en: Marcus Bains Line Color - Time bar
is: Litur núverandi tímalínu  - Tíma svæði

en: Mark as default calendar
is: Merkja sem sjálfgefið dagatal

en: Mark as default memo list
is: Merkja sem sjálfgefinn minnispunktalista

en: Mark as default task list
is: Merkja sem sjálfgefinn verkefnalista

en: Mat_ch case
is: _Passa við stafstöðu

en: May
is: Maí

[ctx: Meeting]
en: Accepted
is: Samþykkt

[ctx: Meeting]
en: Cancel
is: Hætt við

[ctx: Meeting]
en: Counter-proposal
is: Mótboð

[ctx: Meeting]
en: Declined
is: Hafnað

[ctx: Meeting]
en: Delegated
is: Úthlutað

[ctx: Meeting]
en: Refresh
is: Hresst

[ctx: Meeting]
en: Tentatively Accepted
is: Samþykkt með semingi

[ctx: Meeting]
en: Updated
is: Uppfært:

en: Meeting - %s
is: Fundur - %s

en: Member
is: Aðili

en: Members
is: Meðlimir

en: Memo
is: Til minnis

en: Memo - %s
is: Minnismiði - %s

en: Memo List Properties
is: Minnismiða eiginleikar

en: Memo _Preview
is: _Forskoðun minnismiða

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list is read only
is: Minnismiða er ekki hægt að breyta þar sem að valinn minniðmiða listi er ritvarinn

en: Memo cannot be fully edited, because you are not the organizer
is: Minnimmiða er ekki hægt að breya að fullu þar sem að þú ert ekki skipuleggjandi

en: Memo information
is: Minnismiða upplýsingar

en: Memo layout style
is: Minnismiða útlits stíll

en: Memo preview pane position (horizontal)
is: Staðsetnging rúðu minnismiða forsýnar (lárétt)

en: Memo preview pane position (vertical)
is: Staðsetnging rúðu minnismiða forsýnar (lóðrétt)

en: Memos
is: Minnismiðar

en: Merge Contact
is: Sameina tengiliði

en: Message | Messages
is[0]: Skilaboð
is[1]: Skilaboð

en: Messages
is: Skilaboð

en: Method:
is: Aðferð:

en: Midnight
is: Miðnætti

en: Minute the workday ends on, 0 to 59.
is: Mínúta sem að vinnudagur endar á, 0 til 59.

en: Minute the workday starts on, 0 to 59.
is: Mínúta sem að vinnudagur byrjar á, 0 til 59.

en: Minutes
is: Mínútur

en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

en: Miss
is: Ungfrú

en: Mo
is: Mán

en: Mobile Phone
is: Farsími

en: Modify exception
is: Breyta undantekningu

en: Monday
is: Mánudagur

en: Month
is: Mánuður

en: Month Calendar
is: Mánaðardagatal

en: Month View: %s. %s
is: Mánaðar sýn:%s.%s

en: Month view horizontal pane position
is: Lárétt staðsetning rúðu fyrir mánaðar sýn

en: Month view vertical pane position
is: Lóðrétt staðsetning rúðu fyrir mánaðar sýn

en: More Than
is: meira en

en: More cards matched this query than either the server is 
    configured to return or Evolution is configured to display.
    Please make your search more specific or raise the result limit in
    the directory server preferences for this address book.
is: Fleiri tengiliðir pössuðu við leitina en vefþjónninn er stilltur
    fyrir eða þá að Evolution er stillt til að sýna. Prófaðu að 
    vera nákvæmari með leitarskylyrðin eða auka fjölda 
    leyfðra útkoma í valkostum vefþjóns fyrir þessa tengiliðabók.

en: More...
is: Meira...

en: Mount of %s failed:
is: Mistókst að tengja %s:

en: Move contact to
is: Færa tengilið í

en: Move contacts to
is: Færa tengiliði í

en: Mr.
is: Hr.

en: Mrs.
is: Frú

en: Ms.
is: Frk.

en: Multiple vCards
is: Mörg vCard spjöld

en: Name
is: Nafn

en: Name contains
is: Nafn inniheldur

en: Needs Action
is: Þarfnast aðgerðar

en: Needs action
is: Þarfnast aðgerða

en: Never
is: Aldrei

[ctx: New]
en: Address _Book
is: N_afnaskrá

[ctx: New]
en: Cale_ndar
is: _Dagatal

[ctx: New]
en: Mem_o
is: M_innismiði

[ctx: New]
en: Tas_k List
is: Verke_fnalisti

[ctx: New]
en: _Contact
is: Ten_giliður

[ctx: New]
en: _Task
is: Ver_kefni

en: New Address Book
is: _Ný nafnaskrá

en: New All Day Event
is: Nýr heils dags viðburður

en: New All Day _Event...
is: Nýr heilsdags _viðburður...

en: New Appointment
is: Nýtt stefnumót

en: New Calendar
is: Nýtt dagatal

en: New Contact
is: Nýr tengiliður

en: New Contact List
is: Nýr tengiliðalisti

en: New Contact _List...
is: Nýr tengiliða_listi

en: New Contact:
is: Nýr Tengiliður:

en: New Location
is: Ný staðsetning

en: New Meeting
is: Nýr fundur

en: New Memo List
is: Nýr minnismiða listi

en: New Task List
is: Nýr verka listi

en: New Window
is: Nýr gluggi

en: New _Message
is: Nýr _póstur

en: New _Task
is: _Nýtt verkefni

en: New _Window
is: Nýr _gluggi

en: New email in Evolution
is: Nýr tölvupóstur í Evolution

en: Newsgroups
is: Fréttahópar

en: Next month
is: Næsti mánuður

en: Next year
is: Næsta ár

en: Nic_kname:
is: _Gælunafn

en: Nickname
is: Gælunafn

en: No
is: Nei

en: No Information
is: Engar upplýsingar

en: No Summary
is: Ekki samantekt

en: No Title
is: Enginn titill

en: No contacts
is: Engir tengiliðir

en: No description available.
is: Engin lýsing til.

en: No encryption
is: Án dulritunar

en: No location information available.
is: Ekki upplýsingar um stað til.

en: No match found
is: Fann engar samsvaranir

en: No summary available.
is: Engin samantekt til.

en: Non-Participant
is: Ekki þáttakandi

en: Normal
is: Venjulegur

en: Not Started
is: Ekki byrjað

en: Note
is: Minnismiði

en: Notes
is: Minnispunktar

en: Notify new attendees _only
is: Láta bara _nýja þáttakendur vita

en: November
is: Nóvember

en: Now
is: Núna

en: OUTPUTFILE
is: ÚTTAKSSKRÁ

en: O_ptions
is: _Valkostir

en: Occurs
is: Gerist

en: October
is: Október

en: Office
is: Skrifstofa

en: Only support csv or vcard format.
is: Styður bara csv eða vcard staðal.

en: Ope_n Calendar
is: Op_na dagatal

en: Open
is: Opna

en: Open New Message window
is: Opna glugga fyrir nýjan póst

en: Open PGP key
is: Opna PGP-lykil

en: Open With "%s"
is: Opna með "%s"

en: Open With Other Application...
is: Opna með öðru forriti...

en: Open X.509 certificate
is: Opna X.509 skilríki

en: Opening calendar
is: Opnar dagatal

en: Operation was cancelled
is: Hætt var við aðgerð

en: Optional Participant
is: Auka þáttakandi

en: Optional Participants
is: Auka þáttakendur

en: Options
is: Valkostir

en: Or_ganizer:
is: Skipu_leggjandi:

en: Organizer
is: Skipuleggjari

en: Organizer: %s
is: Umsjónarmaður: %s

en: Organizer: %s <%s>
is: Umsjónarmaður: %s <%s>

en: Other
is: Annað

en: Other Fax
is: Annað fax

en: Other Phone
is: Annar sími

en: Other...
is: Annað...

en: Out of Office
is: Ekki við

en: Outlook DBX import
is: Outlook DBX innflutningur

en: Outlook Express 5/6 personal folders (.dbx)
is: Outlook Express 5/6 einkamöppur (.dbx)

en: Overdue tasks color
is: Litur yfir liðin verk

en: Overview
is: Yfirlit

en: PGP _Encrypt
is: _PGP Dulritun

en: PGP _Sign
is: PGP _undirritun

en: PGP keys
is: PGP-lyklar

en: P_ort:
is: _Gátt:

en: Page %d
is: Síða %d

en: Page %d of %d
is: Blaðsíða %d af %d

en: Pager
is: Friðþjófur

en: Paper
is: Pappír

en: Paragraph Style
is: Málsgreinarstíll

en: Passwords do not match
is: Lykilorðin stemma ekki

en: Paste contacts from the clipboard
is: Líma tengiliði af klippispjaldi

en: Paste events from the clipboard
is: Líma viðburð af klippiborði

en: Paste memos from the clipboard
is: Líma minnismiða af klippiborði

en: Paste tasks from the clipboard
is: Líma verk frá klippiborði

en: Paste the clipboard
is: Líma klippiborð

en: Percent Complete: %i
is: Prósent Klárað: %i

en: Personal
is: Persónulegt

en: Personal Details
is: Persónuupplýsingar

en: Personal Information
is: Persónulegar upplýsingar

en: Phone
is: Sími

en: Pick a color
is: Veldu lit

en: Plain Text
is: Hreinn texti

en: Play _file:
is: S_pila skrá:

en: Please select a file...
is: Veldu skrá...

en: Please select an image for this contact
is: Veldu mynd fyrir þennan tengilið

en: Position
is: Staðsetning

en: Pre_view...
is: _Forskoðun...

en: Preview
is: Forsýn

en: Previous month
is: Fyrri mánuður

en: Previous year
is: Fyrra ár

en: Primary Phone
is: Aðalsími

en: Primary calendar
is: Aðal dagatal

en: Primary memo list
is: Aðal minnismiða listi

en: Primary task list
is: Aðal verka listi

en: Print
is: Prenta

en: Print Pre_view
is: Prent _forsýn

en: Print this calendar
is: Prenta þetta dagatal

en: Print...
is: Prenta...

en: Printing
is: Prentun

en: Priority
is: Forgangur

en: Priority:
is: Forgangur:

en: Priority: %s
is: Forgangur: %s

en: Private
is: Einka

en: Profession
is: Starfsgrein

en: Proprietary
is: Séreignarhugbúnaður

en: Pu_blic
is: _Opinbert

en: Public
is: Opinbert

en: Public FTP
is: Opið FTP

en: Publishing Location
is: Útgefin staðsetning

en: Publishing _Frequency:
is: Út_gáfutíðni:

en: Purge events older than
is: Henda viðburðum eldri en

en: Purposes
is: Tilgangur

en: Query free / busy information for the attendees
is: Spyrja um Laus/Upptekinn upplýsingar fyrir þáttakendur

en: Quit
is: Hætta

en: Quit Now
is: Hætta núna

en: RSVP
is: Beiðni um svar

en: R_eceive All
is: Sækja _allt

en: R_ole Field
is: H_lutverka svæði

en: R_ule name:
is: _Heiti reglu:

en: Radio
is: Talstöð

en: Re_place
is: Ski_pta út

en: Read
is: Lesa

en: Read Messages
is: Lesin skilaboð

en: Reason: {1}
is: Ástæða: {1}

en: Received
is: Móttekið

en: Recently used second time zones in a Day View
is: Nýlega notað annað tímabelti í dag sýn

en: Recipient
is: Viðtakandi

en: Recurrence
is: Endurtekning

en: Recurring
is: Endurtekning

en: Redo
is: Endurtaka

en: Redo the last undone action
is: Endurtaka síðustu afturkölluðu aðgerð

en: Refreshing folder '%s'
is: Endurles möppu '%s'

en: Regular Image
is: Venjuleg mynd

en: Reminders
is: Áminningar

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Remove This _Column
is: Fjarlægja _þennan dálk

en: Remove an email address from the List
is: Fjarlægja netfang af listanum

[ctx: ReplyForward]
en: Attachment
is: Viðhengi

[ctx: ReplyForward]
en: Inline (Outlook style)
is: Innfellt (Outlook stíllinn)

en: Required Participant
is: Nauðsynlegur þáttakandi

en: Required Participants
is: Nauðsynlegir þáttakendur

en: Required people and _one resource
is: Nauðsynlegt fólk og _ein auðlind

en: Resource
is: Auðlind

en: Resources
is: Auðlindir

en: Review
is: Yfirfara

en: Ribbon
is: Borði

en: Right
is: Hægri

en: Role
is: Hlutverk

en: Room
is: Herbergi

en: S/MIME encrypted
is: S/MIME dulritað

en: S/MIME signed
is: S/MIME undirritað

en: SHA1 Fingerprint
is: SHA1 fingrafar

en: SIP Address
is: SIP vistfang:

en: SSL certificate for '{0}' is not trusted.
is: SSL skilríki fyrir '{0}' er ekki treyst.

en: SSL encryption
is: SSL dulritun

en: STARTTLS after connecting
is: STARTTLS eftir tengingu

en: S_ave All
is: Vista _allt

en: S_end
is: _Senda

en: S_ick
is: _Lasinn

en: S_ubject:
is: _Viðfangsefni:

en: S_un
is: _Sun

en: S_urprise
is: H_issa

en: Sa_ve As
is: _Vista sem

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Save Attachment | Save Attachments
is[0]: Vista viðhengiVista viðhengi

en: Save Custom View...
is: Vista sérsniðna sýn...

en: Save Image
is: Vista mynd

en: Save PGP key
is: Vista PGP-lykil

en: Save Search
is: Vista Leit

en: Save Selected
is: Vista valið

en: Save X.509 certificate
is: Vista X.509 skilríki

en: Save _As
is: Vist_a sem

en: Save _As...
is: Vista _sem...

en: Save and Close
is: Vista og loka

en: Save as Template
is: Vista sem sniðmá_t

en: Save as _Draft
is: Vista sem _drög

en: Save as _Template
is: Vista sem sniðmá_t

en: Save as draft
is: Vista sem drög

en: Save as...
is: Vista sem...

en: Save current changes
is: Vista núverandi breytingar

en: Save current changes and close editor
is: Vista núverandi breytingar og loka glugga

en: Save directory
is: Vistunarmappa

en: Save the current file
is: Vista opna skrá

en: Save the current file with a different name
is: Vista opna skrá með öðru nafni

en: Saving user interface state
is: Vista ástand notandaviðmótsins

en: Sc_roll Month View by a week
is: _Fletta mánaðar sýn um viku í senn

en: Score
is: Stig

en: Se_cond zone:
is: _Annað tímabelti:

en: Sear_ch:
is: _Leita:

en: Search
is: Leita

en: Search Interrupted
is: Leit stoppuð

en: Search for and replace text
is: Leita að og skipta út texta

en: Search for text
is: Leita að texta

en: Searches
is: Leitir

en: Searching
is: Leita

en: Secret
is: Leyndarmál

en: Secure FTP (SFTP)
is: Öruggt FTP (SFTP)

en: Secure WebDAV (HTTPS)
is: Öruggt WebDAV (HTTPS)

en: Security
is: Öryggi

en: Security:
is: Öryggi:

en: Select
is: Velja

en: Select Address Book
is: Veldu nafnaskrá

en: Select Date
is: Veldu dag

en: Select Folder to Add
is: Veldu möppu til að bæta við

en: Select Timezone
is: Veldu tímabelti

en: Select _All
is: Velja _allt

en: Select _Today
is: Velja í _dag

en: Select a Calendar
is: Veldu dagatal

en: Select a File
is: Veldu skrá

en: Select a Memo List
is: Veldu minnismiðalista

en: Select a certificate to import...
is: Veldu skilríki til að flytja inn...

en: Select a file
is: Veldu skrá

en: Select all text
is: Velja allan texta

en: Select all visible contacts
is: Velja alla sjáanlega tengiliði

en: Select all visible memos
is: Velja alla sýnilega minnismiða

en: Select all visible tasks
is: Velja öll sýnileg verk

en: Select certificate
is: Veldu skilríki

en: Select destination file
is: Veldu úttaksskrá

en: Select sound file
is: Veldu hljóðskrá

en: Select...
is: Velja...

en: Selected Calendars for Alarms
is: Valn dagatöl fyrir áminningar

en: Selected calendar contains event '%s' already. Would you like to edit the old event?
is: Valið dagatal inniheldur viðburðinn '%s' nú þegar. Viltu breyta eldri viðburðinum?

en: Send / Receive
is: Senda / Sækja

en: Send Options
is: Senda valkosti

en: Send To
is: Senda til

en: Send a mail message to this address
is: Senda póst á þetta netfang

en: Send after 5 minutes
is: Senda eftir 5 mínútur

en: Send immediately
is: Senda strax

en: Send this message
is: Senda þennan póst

en: Sending a memo
is: Sendi minnismiða

en: Sending an event
is: Sendi atburð

en: Sending message
is: Sendi bréfið

en: Sending message %d of %d
is: Sendi bréf %d af %d

en: Sending updated information allows other participants to keep their calendars up to date.
is: Með því að senda uppfærðar upplýsingar þá hafa aðrir þáttakendur nýjustu upplýsingar í sínu dagatali.

en: Sending updated information allows other participants to keep their task lists up to date.
is: Með því að senda uppfærðar upplýsingar þá hafa aðrir þáttakendur nýjustu upplýsingar í sínu dagatali.

en: Ser_ver requires authentication
is: Miðlari krefst auð_kenningar

en: Serial Number
is: Raðnúmer

en: Server Information
is: Þjóns upplýsingar

en: Service _type:
is: _Tegund þjónustu:

en: Set as _Background
is: Setja sem _bakgrunn

en: Sh_ow a reminder
is: _Sýna áminningu

en: Show %s
is: Birta %s

en: Show Home Mailing Address
is: Birta póstfang heimilis:

en: Show Instant Messaging
is: Birta upplýsingar um spjallforritaaðganga

en: Show Job section
is: Birta vinnuupplýsingar

en: Show Miscellaneous
is: Birta hluta með ýmislegu

en: Show Notes
is: Birta minnispunkta

en: Show Other Mailing Address
is: Birta önnur póstföng:

en: Show RSVP field in the event/task/meeting editor
is: Sýna beiði um svar svæði í viðburð/verk/funda ritli

en: Show Role field in the event/task/meeting editor
is: Sýna hlutverka svæði í viðburða/verk/funda ritli

en: Show SIP Address
is: Birta SIP vistfang

en: Show Telephone
is: Birta símanúmer

en: Show Time as _Busy
is: Sýna tíma sem _upptekinn

en: Show Web Addresses
is: Birta vefföng

en: Show Work Mailing Address
is: Birta póstfang vinnu:

en: Show _Tool Bar
is: _Birta verkfærastiku

en: Show _only working hours
is: _Bara sýna vinnutíma

en: Show _zoomed out
is: Sýna _stækkað

en: Show a _reminder
is: Sýna _áminningar

en: Show appointment end times in week and month views
is: Sýna loka tíma atriðis í viku og mánaðar sýn

en: Show as list
is: Birta sem lista

en: Show cards as vcard or csv file
is: Sýna kort sem vcard eða csv skrá

en: Show categories field in the event/meeting/task editor
is: Sýna flokka svæði í viðburða/verk/funda ritli

en: Show information about Evolution
is: Birta upplýsingar um Evolution

en: Show preview pane
is: Birta forskoðunarglugga

en: Show status field in the event/task/meeting editor
is: Sýna stöðu svæði í viðburða/verk/funda ritli

en: Show the memo preview pane
is: Sýna forsýn minnismiða rúðu

en: Show the second time zone
is: Sýna annað tímabelti

en: Show the task preview pane
is: Sýna forsýn verk rúðu

en: Show the tool bar
is: Birta áhaldastikuna

en: Show timezone field in the event/meeting editor
is: Sýna tímabeltis svæði í viðburða/funda ritli

en: Show type field in the event/task/meeting editor
is: Sýna gerð svæði í viðburða/verk/funda ritli

en: Show week _numbers
is: Sýna _vikunúmer

en: Show week numbers in Day View, Work Week View, and Date Navigator
is: Sýna vikunúmer í dag sýn, vinnuviku sýn og dag sýn

en: Si_gnature:
is: Un_dirritun:

en: Si_ze:
is: S_tærð:

en: Sig_ning certificate:
is: U_ndirritunarskilríki:

en: Sign
is: Undirrita

en: Simplified
is: Einfaldað

en: Size
is: Stærð

en: Skip
is: Sleppa

en: Skip duplicates
is: Sleppa tvítekningum

en: Snooze _time:
is: Blundunar _tími:

en: Some attachments are being downloaded. Saving the appointment would result in the loss of these attachments.
is: Verið er að hlaða niður viðhengjum. Með því að vista atburðinn þá týnast þessi viðhengi.

en: Some attachments are being downloaded. Saving the task would result in the loss of these attachments.
is: Verið er að hlaða niður viðhengjum. Með því að vista verkið þá týnast þessi viðhengi.

en: Sort _Ascending
is: Raða _hækkandi

en: Sort _Descending
is: Raða _lækkandi

en: Source
is: Upptök

en: Specify the output file instead of standard output
is: Skráðu úttaksskrá í staðinn fyrir sjálfgefið nafn

en: Spell Checking
is: Stafsetningaryfirferð

en: Spell checking languages
is: Sstafsetningarvilluleit fyrir tungumál

en: Spouse
is: Maki

en: Sr.
is: Eldri

en: Start Date
is: Byrjunar dagur

en: Start Date:
is: Byrja dags:

en: Start date
is: Byrjunar dagsetning

en: Start day:
is: Upphafsdagur:

en: Start time
is: Byrjar

en: Start time:
is: Upphafstími:

en: Start:
is: Byrja:

en: Status
is: Staða

en: Status:
is: Staða:

en: Status: %s
is: Staða: %s

en: Subject
is: Efni

en: Subject or Addresses contain
is: Efni eða netföng innihalda

en: Subject: %s
is: Efni: %s

en: Submit _Bug Report...
is: Sen_da villuskýrslu...

en: Subtree
is: Undirgreinar

en: Summary
is: Samantekt

en: Summary Contains
is: Samantekt inniheldur

en: Summary contains
is: Samantekt inniheldur

en: Summary:
is: Samantekt:

en: Summary: %s
is: Samantekt: %s

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: TLS encryption
is: TLS dulritun

en: T_hu
is: _Fim

en: Table
is: Tafla

en: Table Cell
is: Töflureitur

en: Task
is: Verk

en: Task - %s
is: Verk - %s

en: Task List
is: Verka listi

en: Task List Properties
is: Verka lista eiginleikar

en: Task _Preview
is: _Forskoðun verkefnis

en: Task cannot be edited, because the selected task list is read only
is: Ekki er hægt að breyta verki vegna þess að valið verk er ritvarið

en: Task cannot be fully edited, because you are not the organizer
is: Ekki er hægt að breyta öllu um þetta verk þar sem þú ert ekki skipuleggjandi þess

en: Task information
is: Verk upplýsingar

en: Task layout style
is: Stíll útlits verka

en: Task preview pane position (horizontal)
is: Staðsetning rúðu verka forsýnar (lárétt)

en: Task preview pane position (vertical)
is: Staðsetning rúðu forsýnar verka (lárétt)

en: Task's due date is in the past
is: Dagsetning verks er liðin

en: Task's start date is in the past
is: Byrjunardagsetning verks er liðin

en: Tasks
is: Verk

en: Tasks due today color
is: Litur verka á dagskrá í dag

en: Te_xt File...
is: Te_xtaskrá...

en: Telephone
is: Sími

en: Templates
is: Sniðmát

en: Tentative
is: Bráðabirgða

en: Text Highlight
is: Áherslulitun texta

en: Text file
is: Textaskrá

en: The backend for this address book refused to perform this query. %s
is: Það tókst ekki að framkvæma þessa fyrirspurn á þessum vefþjóni. %s

en: The backend for this address book was unable to parse this query. %s
is: Ekki tókst að leita í þessari nafnaskrá. %s

en: The calendar is not marked for offline usage.
is: Þetta dagatal er ekki merkt til notkunar ótengt.

en: The contact data is invalid:
is: Tengiliðagögnin eru ekki gild:

en: The date must be entered in the format: 
    %s
is: Dagsetningin verður að vera á forminu: 
    %s

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
is: Staðsetning verður að vera á forminu: 
    
    45.436845,125.862501

en: The image you have selected is large. Do you want to resize and store it?
is: Myndin sem þú valdir er of stór. Viltu breyta stærð og vista hana?

en: The memo list is not marked for offline usage.
is: Þetta minnismiða listi er ekki merktur til notkunar ótengt.

en: The message does contain a calendar, but the calendar contains no events, tasks or free/busy information
is: Þessi skilaboð innihalda dagatal en það inniheldur enda viðburði, verk eða laus/upptekinn upplýsingar

en: The number of characters that must be typed before Evolution will attempt to autocomplete.
is: Fjöldi stafa sem verður að slá inn áður en Evolution reynir að sjálfklára

en: The second timezone for a Day View
is: Annað tímabelti fyrir dagsýn

en: The task list is not marked for offline usage.
is: Þetta verkefna listi er ekki merktur til notkunar ótengt.

en: The time must be in the format: %s
is: Tíminn verður að vera á forminu: %s

en: The time to execute this query exceeded the server limit or the limit
    configured for this address book.  Please make your search
    more specific or raise the time limit in the directory server
    preferences for this address book.
is: Tíminn sem tók að keyra þessa fyrirspurn tók lengri tíma en leyfður
    er á vefþjóni eða tíma sem stilltur er fyrir þessa tengiliðabók.
    Vertu nákvæmari í leitinni eða hækkaðu tímamörk vefþjóns
    með þessa tengiliðabók.

en: Then By
is: Síðan eftir

en: This Instance Only
is: Aðeins þessu tilviki

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
is: Þessi LDAP þjónn gæti verið að nota gamla útgáfu af LDAP, sem styður ekki þennan möguleika eða gæti verið vanstilltur. Biddu kerfisstjórnandan um studda leitargrunna.

en: This address book cannot be opened.  Please check that the path %s exists and that permissions are set to access it.
is: Þessa nafnaskrá var ekki gægt að opna. Athugaðu að slóðin %s er til og að heimildir séu þannig að hægt sé að nálgast hana.

en: This address book cannot be opened.  This either means that an incorrect URI was entered, or the server is unreachable.
is: Þessa nafnaskrá var ekki hægt að opna. Það þýðir að annaðhvort var röng slóð slegin inn eða vefþjónnin er ekki til staðar.

en: This address book cannot be opened. This either means this book is not marked for offline usage or not yet downloaded for offline usage. Please load the address book once in online mode to download its contents.
is: Þessi nafnaskrá var ekki hægt að opna. Það annað hvort þýðir að hún er ekki merkt fyrir notkun ef þú ert ótengdur eða ekki er enn búið að hlaða henni niður til notkunar ótengdur. Þú þarft að hlaða henni niður þegar þú ert tengd/ur við netið.

en: This address book could not be opened.
is: Ekki var mögulegt að opna þessa nafnaskrá.

en: This address book server does not have any suggested search bases.
is: Nafnaskráar vefþjónninn hefur engan leitargrunn.

en: This address book server might be unreachable or the server name may be misspelled or your network connection could be down.
is: Nafnaskráar vefþjónninn gæti verið ótiltækur, vefþjónsnafn ekki ritað rétt eða netið gæti verið niðri.

en: This address book will be removed permanently.
is: Þessi nafnaskrá verður varanlega fjarlægð.

en: This and Future Instances
is: Þessu og seinni tilvikum

en: This and Prior Instances
is: Þessu og fyrri tilvikum

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
is: Þetta atriði inniheldur tilvik sem að Evolution getur ekki breytt.

en: This calendar will be removed permanently.
is: Þessu dagatali verður eytt endanlega.

en: This memo list will be removed permanently.
is: Þessi minnismiða listi verður eytt endanlega.

en: This operation will permanently erase all events older than the selected amount of time. If you continue, you will not be able to recover these events.
is: Þessi aðgerð mun endanlega eyða öllum viðburðum sem eru eldri en valin tímamörk. Ef þú heldur áfram getur þú ekki endurheimt þessa viðburði.

en: This query did not complete successfully. %s
is: Þessi fyrirspurn tóskt ekki alveg. %s

en: This server does not support LDAPv3 schema information.
is: Þessi þjonn hefur ekki neina studda LDAPv3 skemu upplýsingar.

en: This task list will be removed permanently.
is: Þessum verkefna lista verður eytt endanlega.

en: This version of Evolution does not have LDAP support compiled in to it.  To use LDAP in Evolution an LDAP-enabled Evolution package must be installed.
is: Þessi útgáfa af Evolution er ekki með LDAP stuðning innifaldan. Til að nota LDAP í Evolution þá þarf að sækja LDAP útgáfu af Evolution.

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Ti_me and date:
is: _Tími og dagsetning:

en: Time
is: Tími

en: Time _Zone
is: Tíma_belti

en: Time _duration:
is: Tímaleng_d:

en: Time _zone:
is: _Tímabelti

en: Time divisions
is: Tíma millibil

en: Time format:
is: Tíma form:

en: Time: %s %s
is: Tími: %s %s

en: Timezone
is: Tímabelti

en: Tire_d
is: Þre_yttur

en: Title
is: Titill

en: To
is: Til

en: Today
is: Í dag

en: Today %H:%M
is: Í dag kl. %H:%M

en: Today %H:%M:%S
is: Í dag kl. %H:%M:%S

en: Today %l:%M %p
is: Í dag %l:%M %p

en: Today %l:%M:%S %p
is: Í dag kl. %l:%M:%S %p

en: Toggles whether the Attendee Type is displayed
is: Skiptir um hvort að svæði fyrir gerð þáttakenda er sýnt

en: Toggles whether the RSVP field is displayed
is: Velur hvort að svæðið um 'beiðni um svar' sé sýnt

en: Toggles whether the Role field is displayed
is: Skipta um hvort hlutverka svæði sé sýnt

en: Toggles whether the Status field is displayed
is: Skiptir um hvort að stöðu svæði sé sýnt

en: Toggles whether the time zone is displayed
is: Skipta hvort eigi að sýna tímabelti

en: Toggles whether to display categories
is: Skipta hvort eigi að sýna flokka

en: Toggles whether to have All Day Event
is: Velja hvort að þetta skuli vera heilsdags viðburður

en: Toggles whether to show time as busy
is: Velja hvort að sýna eigi tíma sem upptekinn

en: Tomorrow
is: Á morgun

en: Tomorrow %H:%M
is: Á morgun kl. %H:%M

en: Tomorrow %H:%M:%S
is: Á morgun kl. %H:%M:%S

en: Tomorrow %l:%M %p
is: Á morgun kl. %l:%M %p

en: Tomorrow %l:%M:%S %p
is: Á morgun kl. %l:%M:%S %p

en: Ton_gue
is: Gapa_ndi

en: Tool_bar Style
is: Stíll verk_færastiku

en: Toolbar is visible
is: Verkfærastika sýnileg

en: Top Secret
is: Algjört leyndarmál

en: Traditional
is: Hefðbundið

en: Transparent
is: Gegnsætt

en: Trust
is: Traust

en: Trust this CA to identify _email users.
is: Treysta þessum vottunaraðila til að auðkenna _tölvupóstnotendur.

en: Trust this CA to identify _software developers.
is: Treysta þessum vottunaraðila til að auðkenna _hugbúnaðarframleiðendur.

en: Trust this CA to identify _websites.
is: Treysta þessum vottunaraðila til að auðkenna _vefsvæði.

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Twenty four hour time format
is: Tuttugu og fjögurra tíma form

en: Type
is: Tegund

en: Type:
is: Gerð:

en: URL: %s
is: Slóð: %s

en: Unable to book a resource, error:
is: Gat ekki bókað tilfang, villa:

en: Unable to book a resource, the new event collides with some other.
is: Gat ekki bókað viðburð en það er árekstur við annan viðburð.

en: Unable to perform search.
is: Gat ekki framkvæmt leit.

en: Unable to save {0}.
is: Gat ekki vistað {0}.

en: Uncer_tain
is: Óvi_ss

en: Undefined
is: Ekki valinn

en: Undo
is: Afturkalla

en: Unhandled error
is: Óvænt villa

en: Unit
is: Eining

en: Unknown error
is: Óþekkt villa

en: Unmatched
is: Engin samsvörun

en: Unread Messages
is: Ólesin skilaboð

en: Unsigned
is: Óundirritað

en: Untitled
is: Ónefnt

en: Updating...
is: Uppfæri...

en: Upgrade from previous version failed:
is: Uppfærsla frá fyrri útgáfu mistókst:

en: Use locale default
is: Nota sjálfgefið fyrir staðfærslu

en: Use s_ystem time zone
is: Nota _kerfis tímabelti

en: Use sound _theme
is: Nota _hljóðþema

en: Use system timezone
is: Nota tímabelti kerfis

en: User
is: Notandi

en: User_name:
is: _Notandanafn:

en: Using email address
is: Nota póstfang

en: Values
is: Gildi

en: Video Chat
is: Vídeó spjall

en: Video Chat:
is: Myndspjall:

en: Vie_w All Inline
is: _Skoða allt innfellt

en: View help
is: Skoða hjálp

en: W_orried
is: Áhyggj_ufullur

en: Waiting...
is: Bíð...

en: Warning
is: Aðvörun

en: Web Addresses
is: Vefföng

en: Web Log
is: Vefannáll

en: Web Page:
is: Vefsíða:

en: Web Site
is: Vefsíða

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Wee_k starts on:
is: _Vika byrjar á:

en: Week
is: Vika

en: Week %d
is: Vika %d

en: Week View: %s. %s
is: Viku sýn:%s.%s

en: Western European
is: Vesturevrópskt

en: Western European, New
is: Vesturevrópskt, nýtt

en: Whether the window is maximized
is: Hvort glugginn er hámarkaður

en: Whether to show RSVP field in the event/task/meeting editor
is: Hvort eigi að sýna 'beiðni um svar' svæði í viðburða/verk/funda ritli

en: Whether to show categories field in the event/meeting editor
is: Hvort eigi að sýna flokkunar svæði í viðburða/funda ritli

en: Whether to show maps in preview pane
is: Hvort eigi að birta landakort í forskoðunarglugga

en: Whether to show role field in the event/task/meeting editor
is: Hvort eigi að sýna hlutverka svæði í viðburða/verka/funda ritli

en: Whether to show status field in the event/task/meeting editor
is: Hovrt eigi að sýna stöðu svæði í viðburða/verk/funda ritli

en: Whether to show the preview pane.
is: Hvort eigi að birta forskoðunarglugga.

en: Whether to show timezone field in the event/meeting editor
is: Hvort eigi að sýna tímabeltis svæði í viðburða/funda ritli

en: Whether to show type field in the event/task/meeting editor
is: Hvort eigi að sýna gerða svæði í viðburða/verka/funda ritli

en: Windows share
is: Windows sameign

en: Work
is: Vinna

en: Work Week
is: Vinnuvika

en: Work Week View: %s. %s
is: Vinnuviku sýn: %s.%s

en: Work days:
is: Vinnudagar:

en: Workday end hour
is: Loka klukkustund vinnudags

en: Workday end minute
is: Loka mínúta vinnudags

en: Workday start hour
is: Fyrsta klukkustund vinnudags

en: Workday start minute
is: Fyrsta mínúta vinnudags

en: Would you like to save your changes to this appointment?
is: Viltu vista breytingar þínar í þetta atriði?

en: Would you like to save your changes to this meeting?
is: Viltu vista breytingar þínar í þennan fund?

en: Would you like to save your changes to this memo?
is: Viltu vista breytingar þínar í þennan minnismiða?

en: Would you like to save your changes to this task?
is: Viltu vista breytingar þínar í þetta verk?

en: Would you like to save your changes?
is: Viltu vista breytingarnar þínar?

en: Would you like to send a cancelation notice for this memo?
is: Viltu senda tilkynningu um að hætt hafi verið við þessa áminningu?

en: Would you like to send all the participants a cancelation notice?
is: Viltu senda öllum þáttakendum tilkynningu um að hætt hafi verið við?

en: Would you like to send meeting invitations to participants?
is: Viltu senda fundarboð til þáttakenda?

en: Would you like to send this task to participants?
is: Viltu senda þetta verk til þáttakenda?

en: Would you like to send updated meeting information to participants?
is: Viltu senda uppfærðar upplýsingar um fundinn til þáttakenda?

en: Would you like to send updated task information to participants?
is: Viltu senda uppfærðar upplýsingar um verkin til þáttakenda?

en: Writing "%s"
is: Skrifa "%s"

en: Writing "%s" to %s
is: Skrifa "%s" í %s

en: X.509 certificates
is: X.509 skilríki

en: Yahoo! Features
is: Yahoo! eiginleikar

en: Yes
is: Já

en: You are attempting to move a contact from one address book to another but it cannot be removed from the source. Do you want to save a copy instead?
is: Þú ert að reyna að færa tengilið frá einni heimilisfangabók í aðra en ekki er hægt að eyða tengilið úr fyrri staðsetningu. Viltu vista afrit í staðinn?

en: You are delegating a recurring event. What would you like to delegate?
is: Þú sérð um endurtekinn viðburð. Hvað vilt þú sjá um?

en: You are modifying a recurring event. What would you like to modify?
is: Þú ert að breyta endurteknum viðburði. Hverju viltu breyta?

en: You are modifying a recurring memo. What would you like to modify?
is: Þú ert að breyta endurteknum minnismiðum. Hverju viltu breyta?

en: You are modifying a recurring task. What would you like to modify?
is: Þú ert að breyta endurteknu verki. Hverju vilt þú breyta?

en: You do not have permission to delete contacts in this address book.
is: Þú hefur ekki heimild til að eyða tengilið úr þessari nafnaskrá.

en: You have changed this appointment, but not yet saved it.
is: Þú breyttir þessu atriði en hefur ekki enn vistað það.

en: You have changed this meeting, but not yet saved it.
is: Þú breyttir þessum fundi en hefur ekki enn vistað.

en: You have changed this task, but not yet saved it.
is: Þú breyttir þessu verki en hefur ekki enn vistað það.

en: You have made changes to this memo, but not yet saved them.
is: Þú breyttir þessum minnismiða en hefur ekki enn vistað hann.

en: You have made modifications to this contact. Do you want to save these changes?
is: Þú hefur breytt þessum tengilið. Viltu vista þessar breytingar?

en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
is[0]: Þú hefur fengið %d ný skilaboð.
is[1]: Þú hefur fengið %d ný skilaboð.

en: You have the Caps Lock key on.
is: Þú ert að nota HÁSTAFI.

en: You must be an attendee of the event.
is: Þú verður að vera þáttakandi í viðburðinum.

en: Your Certificates
is: Skilríkin þín

en: Zoom _In
is: Renna _að

en: Zoom _Out
is: Renna _frá

en: [No Summary]
is: [engin samantekt]

en: _12 hour (AM/PM)
is: _12 tíma (AM/PM)

en: _24 hour
is: _24 tíma

en: _Account:
is: _Aðgangur:

en: _Actions
is: _Aðgerðir

en: _Add
is: _Bæta við

en: _Address Book
is: N_afnaskrá

en: _Address:
is: _Heimilisfang:

en: _All people and resources
is: _Allir þáttakendur og auðlindir

en: _Anniversary:
is: _Afmæli:

en: _Arguments:
is: _Breytur:

en: _Ask for confirmation when deleting items
is: _Spyrja um staðfestingu ef einhverju er eytt

en: _Assign Task
is: Úthlut_a verkefni

en: _Assistant:
is: _Aðstoðarmaður:

en: _Attachment...
is: Við_hengi

en: _Autopick
is: Velja _sjálfvirkt

en: _Available Categories:
is: Tiltækir flokk_ar:

en: _Background:
is: _Bakgrunnur:

en: _Backup
is: _Gera öryggisafrit

en: _Big Smile
is: S_kælbrosandi

en: _Birthday:
is: _Fæðingardagur:

en: _Blog:
is: _Blogg:

en: _Bold
is: _Feitletrað

en: _Border:
is: _Jaðar:

en: _Bottom
is: _Neðst

en: _Calendar:
is: _Dagatal:

en: _Cancel
is: _Hætta við

en: _Categories
is: _Flokkar

en: _Center
is: _Miðja

en: _City:
is: _Borg/Sveitarfélag:

en: _Classification
is: _Flokkun

en: _Close
is: _Loka

en: _Close Window
is: _Loka glugga

en: _Company:
is: _Fyrirtæki:

en: _Compress weekends in month view
is: _Þjappa helgum í mánaðar sýn

en: _Confidential
is: _Trúnaðarmál

en: _Cool
is: _Svalur

en: _Copy
is: _Afrita

en: _Copy Link Location
is: _Afrita slóð tengils

en: _Country:
is: _Land:

en: _Custom
is: Sérs_niðið

en: _Custom Header
is: Sérsniðinn _haus

en: _Date only:
is: _Dagsetning bara:

en: _Day begins:
is: _Dagur byrjar:

en: _Decline
is: _Hafna

en: _Delete
is: _Eyða

en: _Delete Task
is: _Eyða verkefni

en: _Delete this item from all other recipient's mailboxes?
is: _Eyða þessu atriði úr pósthólfum allra þáttakende?

en: _Department:
is: _Deild:

en: _Description:
is: _Lýsing:

en: _Destination
is: Á_fangastaður

en: _Disable
is: _Gera óvirkt

en: _Discard
is: _Henda

en: _Discard Changes
is: _Henda breytingum

en: _Dismiss
is: _Hætta

en: _Display certificate
is: _Birta skilríki

en: _Do not Recover
is: _Ekki endurheimta

en: _Do not save
is: _Ekki vista

en: _Do not show this message again
is: _Ekki sýna þessi skilaboð framar

en: _Do not show this message again.
is: _Ekki sýna þessi skilaboð framar

en: _Don't Display
is: _Ekki birta

en: _Down
is: _Niður

en: _Edit
is: _Breyta

en: _Edit CA Trust
is: Br_eyta trausti vottunaraðila (CA)

en: _Edit Full
is: _Opna fulla sýn

en: _Edit Saved Searches...
is: _Breyta Vistaðar Leitir...

en: _Edit Trust
is: Br_eyta trausti

en: _Edit message
is: Br_eyta skilaboðum

en: _Embarrassed
is: R_oðnaður

en: _Emoticon
is: Tjáning_artákn

en: _End time:
is: _Loka tími:

en: _File
is: _Skrá

en: _File name:
is: S_kráarheiti:

en: _File under:
is: _Skrá sem:

en: _Find
is: _Finna

en: _Find Now
is: _Finna núna

en: _First:
is: _Fornafn

en: _Forward Contact
is: _Áframsenda tengilið

en: _Forward Contacts
is: _Áframsenda tengiliði

en: _Free/Busy:
is: _Upptekinn/laus:

en: _Fri
is: F_ös

en: _Full name
is: _Fullt nafn

en: _Go To
is: _Fara á

en: _Height:
is: _Hæð:

en: _Help
is: _Hjálp

en: _Hide
is: _Fela

en: _Hide addresses when sending mail to this list
is: _Fela póstföng þegar sent er á listann

en: _Hide completed tasks after
is: _Fela liðin verk eftir

en: _Home Page:
is: _Heimasíða:

en: _Icons Only
is: Einungis táknm_yndir

en: _Include certificate chain in the backup
is: Hafa vottunarkeðju (certificate chain) með í öryggisafriti

en: _Insert
is: _Innsetja

en: _Italic
is: _Skáletrað

en: _Keep
is: _Halda

en: _Kiss
is: _Kissandi

en: _Languages
is: _Tungumál

en: _Last:
is: _Föðurnafn:

en: _Left
is: _Vinstri

en: _Link
is: Tengi_ll

en: _List View
is: _Listasýn

en: _List name:
is: _Nafn hóps.

en: _List:
is: _Listi:

en: _Manager:
is: _Stjórnandi:

en: _Members
is: Meðlimir

en: _Memos
is: _Minnismiðar

en: _Memos:
is: _Minnismiðar:

en: _Merge
is: _Sameina

en: _Messages
is: _Skilaboð

en: _Method:
is: _Aðferð:

en: _Middle:
is: _Millinafn:

en: _Mon
is: _Mán

en: _Monkey
is: _Apalegur

en: _Name:
is: _Nafn:

en: _New Address Book
is: _Ný tengiliðabók

en: _New Calendar
is: _Nýtt dagatal

en: _New Contact...
is: _Nýr tengiliður...

en: _New Folder...
is: _Ný mappa...

en: _New Memo List
is: _Nýr minnismiðalisti

en: _New Task List
is: _Nýr verkefnalisti

en: _Next
is: _Næsta

en: _No
is: _Nei

en: _No Image
is: Engi_n mynd

en: _No image
is: _Engin mynd

en: _Normal
is: _Venjulegt

en: _OK
is: Í _lagi

en: _Office:
is: _Skrifstofa:

en: _Open
is: _Opna

en: _Open Link in Browser
is: _Opna tengil í vafra

en: _Open Task
is: _Opna verkefni

en: _Options
is: _Valkostir

en: _Other languages
is: Önn_ur mál

en: _PO Box:
is: _Pósthólf:

en: _Padding:
is: Svi_grúm:

en: _Paste
is: _Líma

en: _Picture Gallery
is: _Myndasafn

en: _Plain
is: Ven_julegur

en: _Plain text
is: _Hreinn texti

en: _Plugins
is: _Viðbætur

en: _Port:
is: _Gátt

en: _Post To:
is: _Senda til:

en: _Preferences
is: _Kjörstillingar

en: _Preformatted
is: _Forsniðið

en: _Print
is: _Prenta

en: _Print...
is: _Prenta...

en: _Priority:
is: _Forgangur:

en: _Private
is: _Einka

en: _Profession:
is: _Starfsheiti:

en: _Program:
is: _Forrit:

en: _Properties
is: _Eiginleikar

en: _Publish as:
is: _Birta sem:

en: _RSVP
is: _Svar óskast

en: _Reconnect
is: Endu_rtengja

en: _Record delimiter:
is: Aðg_reinir færslna:

en: _Recover
is: Endu_rheimta

en: _Redo
is: _Endurtaka

en: _Remember password
is: _Muna lykilorð

en: _Remember this password
is: _Muna þetta lykilorð

en: _Remove
is: Fja_rlægja

en: _Remove Link
is: Fja_rlægja tengil

en: _Repeat Password:
is: Endu_rtaka lykilorð

en: _Reply-To:
is: Sva_ra-til:

en: _Required people
is: _Nauðsynlegt fólk

en: _Resize
is: _Breyta stærð

en: _Restore Defaults
is: Endu_rheimta sjálfgefið

en: _Retract comment
is: _Draga tilbaka athugasemd

en: _Right
is: _Hægri

en: _Row
is: _Röð

en: _Rows:
is: _Raðir:

en: _Rule
is: _Regla

en: _Sat
is: _Lau

en: _Save
is: _Vista

en: _Save As
is: Vista sem

en: _Save Changes
is: _Vista breytingar

en: _Save Draft
is: Vista _drög

en: _Save Search...
is: _Vista Leit...

en: _Save as iCalendar...
is: Vi_sta sem iCalendar...

en: _Save as vCard...
is: _Vista sem vCard...

en: _Search
is: _Leita

en: _Select
is: _Velja

en: _Select Address Book
is: _Velja nafnaskrá

en: _Select...
is: _Veldu...

en: _Send
is: _Senda

en: _Send All
is: _Senda allt

en: _Send New Message To...
is: _Senda ný skilaboð til...

en: _Send Notice
is: _Senda tilkynningu

en: _Send message
is: _Senda skilaboð

en: _Show appointment end times in week and month view
is: _Sýna lokatíma atriðis í viku og mánaðar sýn

en: _Size:
is: _Stærð:

en: _Skip
is: _Sleppa

en: _Smile
is: _Brosandi

en: _Snooze
is: _Blunda

en: _Sort By
is: _Raða eftir

en: _Source:
is: _Uppruni:

en: _Spouse:
is: _Maki:

en: _Start time:
is: _Byrjunar tími:

en: _State/Province:
is: _Fylki/Svæði:

en: _Status Field
is: _Stöðu svæði

en: _Suffix:
is: _Viðskeyti:

en: _Synchronize
is: _Samstilla

en: _Table
is: _Tafla

en: _Tasks
is: _Verkefni

en: _Tasks:
is: Ver_kefni:

en: _Template:
is: Sniðmá_t:

en: _Text Only
is: Einungis _texti

en: _Time divisions:
is: _Tíma millibil:

en: _To:
is: _Til:

en: _Today
is: Í _dag

en: _Top
is: _Efst

en: _Try Again
is: Re_yndu aftur

en: _Tue
is: _Þri

en: _Type Field
is: _Gerða svæði

en: _Type an email address or drag a contact into the list below:
is: _Sláðu inn tölvupóstfang eða dragðu tengilið á listann fyrir neðan:

en: _Undo
is: _Afturkalla

en: _Unsort
is: A_fraða

en: _Up
is: _Upp

en: _Update
is: _Uppfæra

en: _Update free/busy
is: _Uppfæra laus/upptekinn

en: _Use as it is
is: _Nota óbreytt

en: _Value delimiter:
is: Að_greinir gilda:

en: _Video Chat:
is: _Myndspjall:

en: _View
is: S_koða

en: _View Certificate
is: S_koða skilríki

en: _View Inline
is: S_koða innfellt

en: _Wants to receive HTML mail
is: _Vill taka við HTML pósti

en: _Wed
is: M_ið

en: _When convenient
is: _Þegar hentar:

en: _When opened:
is: _Við opnun:

en: _Where:
is: _Hvar:

en: _Width
is: _Breidd

en: _Width:
is: _Breidd:

en: _Window
is: _Gluggi

en: _Wink
is: _Vinkandi

en: _Work
is: _Vinna

en: _Work Offline
is: _Vinna ótengt

en: _Work Online
is: _Vinna tengt

en: _Yes
is: _Já

en: _Zip/Postal Code:
is: _Póstnúmer:

en: a table to view and select the current time range
is: tafla til að sýna og velja núverandi tímaramma

[ctx: addressbook-label]
en: Email
is: Tölvupóstur

[ctx: addressbook-label]
en: Home Email
is: Heima tölvupóstfang

[ctx: addressbook-label]
en: Home SIP
is: Heima SIP

[ctx: addressbook-label]
en: Other Email
is: Annað tölvupóstfang

[ctx: addressbook-label]
en: Other SIP
is: Annað SIP

[ctx: addressbook-label]
en: Phone
is: Símanúmer

[ctx: addressbook-label]
en: Work Email
is: Vinna tölvupóstfang

[ctx: addressbook-label]
en: Work SIP
is: Vinna SIP

en: attachment
is: viðhengi

en: attachment.dat
is: viðhengi.dat

[ctx: autoarchive]
en: months
is: mánuðir

[ctx: autoarchive]
en: weeks
is: vikur

en: before every anniversary/birthday
is: á undan merkisviðburðum/afmælum

en: before every appointment
is: á undan öllum atburðum

en: begin editing this cell
is: byrja að breyta þessum reit

en: black
is: svart

en: bright blue
is: skærblátt

en: bright orange
is: skærappelsínugult

en: brown gold
is: gullinbrúnt

[ctx: cal-itip]
en: None
is: Enginn

[ctx: cal-reminders]
en: %s at %s
is: %s klukkan %s

[ctx: cal-reminders]
en: %s for an unknown trigger type
is: %s við óþekkta gerð atviks

[ctx: cal-reminders]
en: Custom _message
is: Sérgerð _skilaboð

[ctx: cal-reminders]
en: None
is: Ekkert

[ctx: cal-reminders]
en: Play a sound
is: Spila hljóð

[ctx: cal-reminders]
en: Pop up an alert
is: Sýna áminningu

[ctx: cal-reminders]
en: Run a program
is: Keyra forrit

[ctx: cal-reminders]
en: Send an email
is: Senda póst

[ctx: cal-reminders]
en: Unknown action to be performed
is: Framkvæma á óþekkta aðgerð

[ctx: cal-reminders]
en: after
is: eftir

[ctx: cal-reminders]
en: extra times every
is: sinnum aukalega hverjar

[ctx: cal-reminders]
en: hour(s)
is: klukkustund(ir)

[ctx: cal-reminders]
en: minute(s)
is: mínútur

[ctx: cal-second-zone]
en: None
is: Engin

[ctx: cal-task-status]
en: None
is: Ekki skilgreint

en: calendar view event
is: skoða dagatals viðburð

en: calendar view for a month
is: dagatals sýn fyrir mánuðinn

en: calendar view for a work week
is: dagatals sýn fyrir vinnuvikunna

en: calendar view for one or more days
is: dagatalssýn fyrir einn eða fleiri daga

en: calendar view for one or more weeks
is: dagatalssýn fyrir eina eða fleiri vikur

[ctx: category]
en: _Delete
is: _Eyða

en: click
is: smella

en: click to add
is: smelltu til að bæta við

en: collapses the row in the ETree containing this cell
is: fella saman röðina í ETré sem inniheldur þennan reit

en: contacts
is: tengiliðir

en: contains
is: inniheldur

en: current address book folder %s has %d card | current address book folder %s has %d cards
is[0]: núverandi mappa tengiliðalista, %s hefur %d spjald
is[1]: núverandi mappa tengiliðalista, %s hefur %d spjöld

en: dark blue
is: dökkblátt

en: dark green
is: dökkgrænt

en: dark green #2
is: dökkgrænt #2

en: dark grey
is: dökkgrátt

en: dark red
is: dökkrautt

en: day | days
is[0]: dagur
is[1]: dagar

en: days
is: dagar

en: does not contain
is: inniheldur ekki

en: dull blue
is: daufblátt

en: dull blue #2
is: daufblátt #2

en: dull green
is: daufgrænt

en: dull purple
is: daufpurpurablátt

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Confidential
is: Trúnaðarmál

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Protected
is: Varið

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Secret
is: Leyndarmál

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Security:
is: Öryggi:

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Top secret
is: Algjört leyndarmál

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Unclassified
is: Óflokkað

en: ends with
is: endar á

en: event
is: vidburdur

en: evolution address book
is: evolution tengilistaskrá

en: evolution calendar item
is: evolution dagatals eining

en: evolution minicard
is: evolution smáspjald

en: expands the row in the ETree containing this cell
is: stækkar röðina í ETré sem inniheldur þennan reit

[ctx: ffe]
en: Attachment
is: Viðhengi

[ctx: ffe]
en: Deleted
is: Eytt

[ctx: ffe]
en: Draft
is: Drög

[ctx: ffe]
en: false
is: ósatt

[ctx: ffe]
en: no
is: nei

en: gold
is: gyllt

en: gray
is: grátt

en: hour | hours
is[0]: klukkustund
is[1]: klukkustundir

en: hours
is: klukkustundir

[ctx: iCalImp]
en: Attendees
is: Þáttakendur

[ctx: iCalImp]
en: Categories
is: Flokkar

[ctx: iCalImp]
en: Classification
is: Flokkun

[ctx: iCalImp]
en: Completed
is: Lokið

[ctx: iCalImp]
en: Confidential
is: Trúnaðarmál

[ctx: iCalImp]
en: Description
is: Lýsing

[ctx: iCalImp]
en: Event
is: Viðburður

[ctx: iCalImp]
en: Location
is: Staðsetning

[ctx: iCalImp]
en: Meeting
is: Fundur

[ctx: iCalImp]
en: Memo
is: Minnismiði

[ctx: iCalImp]
en: Organizer
is: Skipuleggjandi

[ctx: iCalImp]
en: Summary
is: Samantekt

[ctx: iCalImp]
en: Task
is: Verkefni

[ctx: iCalImp]
en: Type
is: Tegund

en: iCalendar files (.ics)
is: iCalendar skrár (.ics)

en: iCalendar information
is: Upplýsingar um iCalendar

en: i_n
is: _í

en: invalid time
is: ógildur tími

en: is
is: er

en: is after
is: er eftir

en: is before
is: er fyrir

en: is greater than
is: er stærra en

en: is greater than or equal to
is: er stærra en eða jafnt og

en: is less than
is: er minna en

en: is not
is: er ekki

[ctx: language]
en: Unknown (%s)
is: Óþekkt (%s)

en: light blue
is: ljósblátt

en: light brown
is: ljósbrúnt

en: light cyan
is: ljósblágrænt

en: light green
is: ljósgrænt

en: light grey
is: ljósgrátt

en: light orange
is: ljósappelsínugult

en: light purple
is: ljósfjólublátt

en: light yellow
is: ljósgulur

en: lime
is: límónugrænt

en: list
is: listi

en: location of appointment
is: staðsetning fundar

en: magenta
is: blárautt (magenta)

[ctx: mboxImp]
en: From
is: Frá

en: memo
is: minnismiði

en: minute | minutes
is[0]: mínúta
is[1]: mínútur

en: minutes
is: mínútur

en: months
is: mánuðir

en: navy
is: flotablátt

en: now
is: núna

en: on
is: á

en: orange
is: appelsínugult

en: percent Done
is: prósent lokið

en: pink
is: bleikt

en: popup a child
is: opna undirferil í smáglugga

en: popup list
is: sprettlisti

en: purple
is: purpurablátt

en: purple #2
is: purpurablátt #2

en: red purple
is: purpurarautt

en: red-orange
is: appelsínurautt

en: sky blue #2
is: himinblátt #2

en: sort
is: raða

en: starts with
is: byrjar á

en: task
is: verkefni

en: toggle the cell
is: víxla reit

en: true
is: satt

en: vCalendar files (.vcs)
is: vCalendar skrár (.vcs)

en: vCard for %s
is: VCard fyrir %s

en: very dark gray
is: mjög dökkgrátt

en: weeks
is: vikur

en: white
is: hvítt

en: years
is: ár

en: {0} by {1}
is: {0} eftir {1}
