rhythmbox - en to is translation catalogue (296 entries)

en: "%s" is not a valid iPod database.
is: "%s" er ekki löglegur iPod gagnagrunnur.

en: %Y-%m-%d %H:%M
is: %d-%m-%Y %H:%M

en: %d:%02d of %d:%02d
is: %d:%02d af %d:%02d

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
is: %d:%02d af %d:%02d eftir

en: %s
    Paused, %s
is: %s
    Stöðvað, %s

en: %s (Paused)
is: %s (Stöðvað)

en: %s Properties
is: %s Eiginleikar

en: %s and %s
is: %s og %s

en: %s exists, please move it out of the way.
is: %s er þegar til, vinsamlegast færðu annað.

en: %s, %s and %s
is: %s, %s og %s

en: <invalid filename>
is: <ólöglegt skráarnafn>

en: A_lbum
is: Plata

en: Add Lo_cation...
is: Bæta við staðsetningu...

en: Add Location
is: Bæta við Slóð

en: Add if any criteria are matched
is: Bæta við ef einhver regla er uppfyllt

en: Add to Music Library
is: Bæta við tónlistarsafn

en: Album
is: Plata

en: All
is: Allt

en: An exception occured '%s'
is: Villa kom upp '%s'

en: Art_ist
is: Flytjandi

en: Artist
is: Flytjandi

en: Artists and albums
is: Flytjendur og plötur

en: Audio CD track
is: Lag af geisladisk

en: Audio of %s not handled; check your installation.
is: Get ekki höndlað hljóð %s; athugaðu uppsetningu þína

en: Automatically rate:
is: Sjálfvirk einkunnagjöf:

en: Basic
is: Grunn

en: Browse this album
is: Skoða þessa plötu

en: Browse this artist
is: Skoða þennan flytjanda

en: Browse this genre
is: Skoða þennan tónlistarstíl

en: Browser Views
is: Vafra sýn

en: Buffering...
is: Sæki gögn...

en: Change the music volume
is: Breyta hljóðstyrk

en: Change the visibility of the browser
is: Breyta sýnileika vafra

en: Change the visibility of the main window
is: Breyta sýnileika aðal gluggans

en: Change the visibility of the source list
is: Breyta sýnileika inntaks lista

en: Change the visibility of the statusbar
is: Breyta sýnileika stöðu

en: Change this automatic playlist
is: Breyta þessum sjálfvirka lagalista

en: Choose Files or Directory
is: Veldu Skrár eða Skráarsafn

en: Choose a directory
is: Veldu skráarsafn

en: Choose a location (URI) to be added to the library
is: Velja staðsetningu (URI) til að bæta við safnið

en: Choose a playlist to be loaded
is: Veldu lagalista til að opna

en: Choose files or a directory to be added to the library
is: Veldu skrár eða skráarsafn til að bæta við tónlistarsafnið

en: Contributors:
is: Skrifað af:

en: Copy selection
is: Afrita valið

en: Could not close output sink
is: Gat ekki lokað úttaks síu

en: Could not create audio output element; check your settings
is: Gat ekki búið til úttak; athugaðu stillingar

en: Could not open "%s" file for reading.
is: Gat ekki lesið skrána "%s".

en: Could not open "%s" file for writing.
is: Gat ekki skrifað í skrána "%s".

en: Could not pause playback
is: Gat ekki stöðvað spilun

en: Could not start pipeline playing
is: Gat ekki hafið spilun með pípun

en: Couldn't initialize scheduler.  Did you run gst-register?
is: Gat ekki upphafsstillt verkraðara. Hefurðu keyrt gst-register?

en: Couldn't open playlist: %s
is: Gat ekki opnað lagalista: %s

en: Couldn't parse playlist
is: Gat ekki lesið lagalista

en: Couldn't run sound-juicer: %s
is: Gat ekki keyrt sound-juicer: %s

en: Couldn't write playlist: %s
is: Gat ekki skrifað lagalista: %s

en: Create Automatic Playlist
is: Búa til sjálfvirkan lagalista

en: Create a new Internet Radio station
is: Búa til nýja vef-útvarpsstöð

en: Create a new automatically updating playlist
is: Búa til nýjan sjálfvirkt uppfærðan lagalista

en: Create a new playlist
is: Búa til nýjan lagalista

en: Create automatically updating playlist where:
is: Búa til sjálfvirkt uppfærðan lagalista þar sem:

en: Cu_t
is: Klippa

en: Cut selection
is: Klippa valið

en: D_eselect All
is: Afvelja allt

en: Delete selection
is: Eyða völdu

en: Deselect all songs
is: Afvelja öll lög

en: Details
is: Nánar

en: Display music player help
is: Birta hjálp spilarans

en: Do not register the shell
is: Ekki skrá skelina

en: Do not update the library
is: Ekki uppfæra tónlistarsafn

en: Don't save any data permanently (implies --no-registration)
is: Ekki vista gögn til frambúðar (sama og --no-registration)

en: Duration:
is: Tími:

en: Edit music player preferences
is: Breyta eiginleikum spilara

en: Eject Audio-CD
is: Opna geislaspilarann

en: Enable debugging code
is: Virkja aflúsunarham

en: Enter the _location (URI) of the file you would like to add:
is: Skrifaðu staðsetningu (URI) skráarinnar sem þú vilt bæta við:

en: Error decoding FLAC file
is: Villa við afkóðun FLAC skráar

en: Error loading files into library
is: Gat ekki hlaðið skrár inn í safn

en: Error reading "%s".
is: Villa við lestur "%s".

en: Error reading file "%s".
is: Gat ekki lesið skrána "%s".

en: Error reading filename: %s
is: Gat ekki lesið skráarnafn: %s

en: Error renaming '%s' to '%s' (%s).
is: Villa við endurskíringu '%s' í '%s' (%s).

en: Error writing PC file "%s".
is: Gat ekki skrifað PC skrána "%s".

en: Expander Size
is: Stærð Stækkara

en: Extract and import songs from a CD
is: Afrita lög af geisladisk

en: Failed to activate the shell:
    %s
is: Gat ekki opnað skel:
    %s

en: Failed to close audio output sink
is: Gat ekki lokað hljóð úttaks síu

en: Failed to create %s element; check your installation
is: Gat ekki búið til %s; athugaðu uppsetningu tölvunnar

en: Failed to create directory %s.
is: Gat ekki búið til skráarsafnið %s.

en: Failed to create the player: %s
is: Gat ekki búið til spilara: %s

en: Failed to find %s
is: Fann ekki %s

en: Failed to find an audio track
is: Fann ekki hljóðskrá

en: Failed to gather information about the file
is: Gat ekki sótt upplýsingar um skrána

en: Failed to open file as Ogg Vorbis
is: Gat ekki opnað skrá sem Ogg Vorbis

en: Failed to open file for reading
is: Gat ekki opnað skrá fyrir lestur

en: Failed to recognise filetype
is: Gat ekki fundið skráartegund

en: Failed to seek file
is: Gat ekki hoppað í skrá

en: Failed to set up an audio driver; check your installation
is: Gat ekki sett up hljóð rekil; athugaðu uppsetningu

en: File name:
is: Skráarnafn:

en: Filter music display by genre, artist, album, or title
is: Sía tónlist eftir tónlistastíl, flytjanda, plötu eða titli

en: Finish
is: Ljúka

en: Focus the running player
is: Virkja keyrandi spilara

en: Former Maintainers:
is: Fyrrum Umsjónarmenn:

en: GConf error:
      %s
is: GConf villa:
    %s

en: Ge_nre
is: Stíll

en: General
is: Almennt

en: Genre
is: Stíll

en: Genres and artists
is: Tónlistastílar og flytjendur

en: Genres, artists and albums
is: Tónlistastílar, flytjendur og plötur

en: Get information on this album from the web
is: Sækja upplýsingar um þessa plötu af vefnum

en: Get information on this artist from the web
is: Sækja upplýsingar um þennan flytjanda af vefnum

en: Get information on this station from the web
is: Sækja upplýsingar um þessa stöð af vefnum

en: Hide _Browser
is: Fela Vafra

en: High
is: Góð

en: Import Lo_cation...
is: Bæta við staðsetningu...

en: Import _Audio CD...
is: Bæta við af geisladisk...

en: Internal error; check your installation.
is: Forrits villa; athugaðu uppsetningu

en: Invalid track number
is: Ógilt númer lags

en: Jump to next song
is: Hoppa í næsta lag

en: Jump to previous song
is: Hoppa í fyrra lag

en: L_ast Played
is: Síðast Spilað

en: L_ocation:
is: Staðsetning:

en: Last played:
is: Síðast spilað:

en: Library
is: Tónlistarsafn

en: Linear
is: Línuleg

en: Linear looping
is: Línuleg röðun

en: Listening to
is: Hlusta á

en: Load playlist
is: Opna lagalista

en: Loading songs...
is: Hleð inn lög...

en: Location:
is: Staðsetning:

en: Low
is: Léleg

en: MPEG-4 audio (MPEG-4 AAC)
is: MPEG-4 hljóð (MPEG-4 AAC)

en: Maintainers:
is: Umsjónarmenn:

en: Make the main window smaller
is: Gera forrits gluggann minni

en: Master-PL
is: Aðal-Lagalisti

en: Multiple Song Properties
is: Eiginleikar laga

en: Music Player
is: Tónlistarspilari

en: Music Player Preferences
is: Eiginleikar Tónlistaspilara

en: Music library setup
is: Uppsetning tónlistarsafns

en: Music management and playback software for GNOME.
is: Tónlistar umsjónar og spilunar hugbúnaður fyrir GNOME

en: Never
is: Aldrei

en: New Internet Radio Station
is: Ný vef-útvarpsstöð

en: New _Automatic Playlist...
is: Nýr sjálfvirkur lagalisti...

en: New _Internet Radio Station
is: Ný vef-útvarpsstöð

en: No AudioCD support; check your settings
is: Enginn stuðningur við geisladiska, athugaðu stillingar þínar

en: No TRM ID for this song
is: Ekkert TRM ID fyrir þetta lag

en: No information for this song found
is: Engar upplýsingar um þetta lag fundust

en: No properties available.
is: Engir eiginleikar tiltækir.

en: Not playing
is: Ekkert í spilun

en: Now Playing
is: Nú spilandi

en: Open from URI
is: Opna URI

en: Opening %s...
is: Opna %s...

en: Operation not supported
is: Aðgerð ekki stutt

en: Orientation
is: Snið

en: P_laylist
is: Lagalisti

en: P_revious
is: Fyrra

en: Paste selection
is: Líma valið

en: Path for database file to use
is: Slóð í gagnagrunnsskrá í notkun

en: Pause playback
is: Stöðva spilun

en: Pause playing
is: Stöðva spilun

en: Perfect
is: Fullkomin

en: Play Count:
is: Fjöldi Spilana:

en: Play and organize your music collection
is: Spila og sjá um tónlistarsafnið þitt

en: Play count:
is: Fjöldi spilanna:

en: Play first song again after all songs are played
is: Spila fyrsta lag aftur eftir að öll lög hafa verið spiluð

en: Play next song
is: Spila næsta lag

en: Play previous song
is: Spila fyrra lag

en: Play songs in a random order
is: Spila lög í stokkaðri röð

en: Playlist
is: Lagalisti

en: Prefere_nces
is: Eiginleikar

en: Print the current elapsed time of playing song and exit
is: Prenta út tímasetningu núverandi lags og hætta

en: Print the playing song URI and exit
is: Prenta út URI núverandi lags og hætta

en: Print the playing song and exit
is: Prenta út núverandi lag og hætta

en: Print the playing song length in seconds and exit
is: Prenta út lengd núverandi lags og hætta

en: Properties for %s
is: Eiginleikar fyrir %s

en: Properties for the current song
is: Eiginleikar núverandi lags

en: Quit Rhythmbox
is: Slökkva á Rhythmbox

en: Quit the music player
is: Hætta í tónlistarspilaranum

en: Radio
is: Útvarp

en: Random by rating
is: Stokka eftir stjörnugjöf

en: Random by time since last play
is: Stokka eftir tíma frá síðustu spilun

en: Random by time since last play and rating
is: Stokka eftir tíma frá síðustu spilun og stjörnugjöf

en: Random with equal weights
is: Stokka með jafnan forgang

en: Rating
is: Stjörnugjöf

en: Refreshing songs...
is: Uppfæri lög...

en: Regular
is: Venjuleg

en: Repea_t
is: Endurtaka

en: Rhythmbox is the GNOME music player that lets you do everything: play your music files, listen to Internet Radio, import music from CDs, and much more.
    
    This assistant will help you get started by asking you some simple questions.
is: Rhythmbox er GNOME tónlistarspilari sem leyfir þér allt: spila tónlistina þína, hlusta á vef-útvarp, afrita tónlist frá geisladiskum og mikið meira.
    
    Þessi leiðbeinandi mun spyrja þig nokkura einfaldra spurninga til að koma þér í gang.

en: Rhythmbox manages all of your music in a central music "library", so you can easily view, search, and organize it.
    In order to use this feature, you need to tell Rhythmbox where to find your music.  You may choose to skip this step; instead, you can add music to your library at any point later.
    Please choose one of the options below:
is: Rhythmbox sér um alla tónlistina þína í einu "tónlistarsafni", svo þú getir auðveldlega skoðað, leitað og skipulagt það.
    Vinsamlegast veldu einn af eftirfarandi möguleikum:

en: Rhythmbox shell
is: Rhythmbox skel

en: Rhythmbox shell factory
is: Rhythmbox skeljar verksmiðja

en: Save a playlist to a file
is: Vista lagalista í skrá

en: Save playlist
is: Vista lagalista

en: Scroll the view to the currently playing song
is: Hoppa í núverandi lag

en: Seek to the specified time in playing song if possible and exit
is: Hoppa í ákveðinn tíma í núverandi lagi (ef mögulegt) og hætta

en: Select _All
is: Velja Allt

en: Select all songs
is: Velja öll lög

en: Set the browser to view only this album
is: Láta vafra aðeins sýna þessa plötu

en: Set the browser to view only this artist
is: Láta vafra aðeins sýna þennan flytjanda

en: Set the browser to view only this genre
is: Láta vafra aðeins sýna þennan stíl

en: Show _Browser
is: Sýna Vafra

en: Show information about the music player
is: Skoða upplýsingar um tónlistarspilarann

en: Show information on the selected song
is: Skoða upplýsingar um valið lag

en: Shuffle
is: Stokka

en: Size of the expander arrow
is: Stærð örvar stækkarans

en: Song Properties
is: Eiginleikar lags

en: Source _List
is: Inntaks Listi

en: Start playing
is: Hefja spilun

en: Start playing the next song
is: Spila næsta lag

en: Start playing the previous song
is: Spila fyrra lag

en: Stop playback
is: Stöðva spilun

en: Stop playing
is: Stöðva spilun

en: The following files couldn't be loaded:
is: Gat ekki hlaðið inn eftirfarandi skrám:

en: Ti_me
is: Tími

en: Title
is: Titill

en: To extract CDs you must install the Sound Juicer package.
is: Til að bæta við geisladiskum verðurðu að setja upp Sound Juicer forritið.

en: Toggle play/pause mode
is: Skipta á spilun á pásu

en: Toggle shuffling
is: Skipta stokkun

en: Tra_ck
is: Númer

en: Track %.2d
is: Númer %.2d

en: Track _number
is: Númer lags

en: Unable to parse URI "%s"
is: Gat ekki lesið URI "%s"

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Unknown file type
is: Óþekkt skráargerð

en: Unsupported MIME type %s
is: óþekkt MIME gerð %s

en: Very High
is: Mjög Góð

en: Very Low
is: Mjög Léleg

en: Visible Columns
is: Sýnilegir Dálkar

en: Wed, Jan 01, 1970 00:00:00 -0500
is: Mið, 1. Jan, 1970 00:00:00 -0500

en: Welcome to Rhythmbox
is: Velkominn í Rhythmbox

en: Whether shuffle is enabled
is: Hvort stokkun sé virk

en: Whether the main window is visible
is: Hvort aðal glugginn sé sýnilegur

en: _About
is: Um

en: _Add to Library...
is: Bæta við safn

en: _Album:
is: Plata:

en: _Artist
is: Flytjandi

en: _Artist:
is: Flytjandi:

en: _Browse...
is: Vafra...

en: _Browser
is: Vafri

en: _Contents
is: Innihald

en: _Control
is: Stjórna

en: _Copy
is: Afrita

en: _Cut
is: Klippa

en: _Delete
is: Eyða

en: _Duration
is: Tími

en: _Edit
is: Sýsl

en: _Eject Audio-CD...
is: Opna Geislaspilara

en: _Enter location manually:
is: Bæta við staðsetningu handvirkt:

en: _Error
is: Villa

en: _File
is: Skrá

en: _Genre
is: Stíll

en: _Genre:
is: Stíll:

en: _Help
is: Hjálp

en: _Import Folder...
is: Bæta við skráarsafni...

en: _Jump to Playing Song
is: Fara í spilandi lag

en: _Last Played:
is: Síðast Spilað:

en: _Last played
is: Síðast spilað

en: _Limit to:
is: Takmarka við:

en: _Load from file...
is: Opna skrá...

en: _Location:
is: Staðsetning:

en: _Music
is: Tónlist

en: _New Playlist...
is: Nýr lagalisti

en: _Next
is: Næsta

en: _Paste
is: Líma

en: _Path:
is: Slóð:

en: _Pause
is: Stöðva

en: _Play
is: Spila

en: _Play Count
is: Fjöldi Spilana

en: _Play count
is: Fjöldi spilanna

en: _Properties
is: Eiginleikar

en: _Quality
is: Gæði

en: _Quit
is: Hætta

en: _Rating
is: Stjörnugjöf

en: _Rating:
is: Stjörnugjöf:

en: _Remove
is: Fjarlægja

en: _Repeat
is: Endurtaka

en: _Save to file...
is: Vista í skrá...

en: _Search:
is: Leita:

en: _Show Window
is: Sýna glugga

en: _Shuffle
is: Stokka

en: _Skip this step
is: Sleppa þessu skrefi

en: _Small Display
is: Lítil sýn

en: _Source
is: Inntak

en: _Stop
is: Stöðva

en: _Title
is: Titill

en: _Title:
is: Titill:

en: _Track number:
is: Númer lags:

en: _View
is: Sýn

en: by
is: með

en: contains
is: inniheldur

en: does not contain
is: inniheldur ekki

en: equals
is: jafnt og

en: from
is: af

en: greater than
is: stærra en

en: less than
is: minna en

en: on the desktop
is: á skjáborðinu

en: songs
is: lög
