aisleriot - en to it translation catalogue (608 entries)

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
it: %s è distribuito nella speranza che sia utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA; senza neppure la garanzia implicita di NEGOZIABILITÀ o di APPLICABILITÀ PER UN PARTICOLARE SCOPO. Si veda la licenza GNU General Public License per maggiori dettagli.

en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
it: %s è software libero; è lecito redistribuirlo o modificarlo secondo i termini della GNU General Public License come pubblicata dalla Free Software Foundation; o la versione %d o (a propria scelta) una versione successiva.

en: A scheme exception occurred
it: Si è verificata un'eccezione dello schema

en: About AisleRiot
it: Informazioni su AisleRiot

en: About Solitaire
it: Informazioni su Solitario

en: About this game
it: Informazioni su questo gioco

en: Add to the sequence in row ~a.
it: Aggiungi alla sequenza nella riga ~a.

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
it: Tenta di mettere i semi nell'ordine che si adatta allo schema attuale nel modo più naturale.

en: AisleRiot Solitaire
it: Solitario AisleRiot

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
it: AisleRiot fornisce un motore basato su regole per solitari di carte che permette di giocare molte diverse tipologie di giochi.

en: AisleRiot web site
it: Sito web di AisleRiot

en: Aisleriot Solitaire
it: Solitario Aisleriot

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
it: Aisleriot non trova l'ultimo gioco a cui hai giocato.

en: Aisleriot — also known as sol or solitaire — is a card game application that features over 80 different solitaire-type card games which are designed to play using a mouse, keyboard, or trackpad.
it: Aisleriot, noto anche come solitario, è un gioco di carte con oltre 80 diversi giochi di solitari pensati per essere giocati con mouse, tastiera o trackpad.

en: Allow temporary spots use
it: Permetti l'uso di posti temporanei

en: Alternating colors
it: Colori alternati

en: Athena
it: Atena

en: Attack a face-down pile.
it: Attacca una pila coperta.

en: Auld Lang Syne
it: Auld Lang Syne (Nel bel tempo andato)

en: Aunt Mary
it: Zia Maria

en: Autoplay
it: Gioco automatico

en: Backbone
it: Backbone (Spina dorsale)

en: Bakers Dozen
it: Tredici

en: Bakers Game
it: Gioco dei fornai

en: Base Card:
it: Carta base:

en: Base Card:
it: Carta base:

en: Base Card: Ace
it: Carta base: Asso

en: Base Card: Jack
it: Carta base: Fante

en: Base Card: King
it: Carta base: Re

en: Base Card: Queen
it: Carta base: Regina

en: Base Card: ~a
it: Carta base: ~a

en: Beleaguered Castle
it: Castello assediato

en: Best:
it: Migliore:

en: Blondes and Brunettes
it: Bionde e brune

en: Cannot start the game “%s”
it: Impossibile avviare la partita «%s»

en: Card games:
it: Giochi di carte:

en: Card themes:
it: Temi delle carte:

en: Cards remaining: ~a
it: Carte rimanenti: ~a

en: Chessboard
it: Scacchiera

en: Choices left:
it: Scelte rimaste:

en: Clock
it: Orologio

en: Close this window
it: Chiude questa finestra

en: Congratulations, you have won!
it: Congratulazioni, hai vinto!

en: Consider moving something into an empty slot
it: Prova a spostare qualcosa su un posto vuoto

en: Consistency is key
it: La coerenza è basilare

en: Could not show help for “%s”
it: Impossibile mostrare la guida di «%s»

en: Cruel
it: Crudele

en: Deal a card
it: Pesca una carta

en: Deal a card from stock
it: Distribuisci una carta dal mazzo

en: Deal a card from the deck
it: Prendi una carta dal mazzo

en: Deal a new card
it: Distribuisci una nuova carta

en: Deal a new card from the deck
it: Prendi una nuova carta dal mazzo

en: Deal a new round.
it: Distribuisci un altro giro.

en: Deal a row
it: Distribuisci una riga

en: Deal another card
it: Distribuisci un'altra carta

en: Deal another hand
it: Distribuisci un'altra mano

en: Deal another round
it: Distribuisci un altro giro

en: Deal cards.
it: Pesca le carte.

en: Deal more cards
it: Distribuisci altre carte

en: Deal new cards from the deck
it: Distribuisci nuove carte dal mazzo

en: Deal next card or cards
it: Distribuisci la prossima carta o le prossime carte

en: Deal the cards
it: Distribuisci le carte

en: Deals left:
it: Distribuzioni rimaste:

en: Deals left: ~a
it: Distribuzioni rimaste: ~a

en: Diamond Mine
it: Miniera di diamanti

en: Display cards with “%s” card theme
it: Mostra carte con «%s» come tema

en: Double click any card to redeal.
it: Doppio clic su qualsiasi carta per ridistribuire.

en: Doublets
it: Coppiette

en: Eagle Wing
it: Ala d'aquila

en: Easthaven
it: Approdo a Est

en: Eight Off
it: Eight off

en: Elevator
it: Ascensore

en: Eliminator
it: Eliminatore

en: Escalator
it: Scala a chiocciola

en: Falling Stars
it: Stelle cadenti

en: Fill an empty slot.
it: Riempi un posto vuoto.

en: First Law
it: First law (Prima direttiva)

en: Fishing wire makes bad dental floss
it: La lenza è un pessimo filo interdentale

en: Five Foundations
it: Cinque case

en: Fortress
it: Fortezza

en: Forty Thieves
it: Quaranta ladroni

en: Four Foundations
it: Sei case

en: Four Suits
it: Quattro semi

en: Fourteen
it: Quattordici

en: FreeCell Solitaire
it: Gioco FreeCell

en: GNOME Solitaire
it: GNOME Solitario

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
it: GPL-3.0+ o solo GFDL-1.3

en: Gaps
it: Aperture

en: General's Patience
it: Pazienza del generale

en: Get a hint for your next move
it: Mostra un indizio per la tua prossima mossa

en: Giant
it: Gigante

en: Gold Mine
it: Miniera d'oro

en: Gypsy
it: Zingaro

en: Have you read the help file?
it: Hai letto il file della guida?

en: Help file “%s.%s” not found
it: File della guida «%s.%s» non trovato

en: Hopscotch
it: Hopscotch (Gioco del mondo)

en: I could sure use a backrub right about now...
it: Mi gratteresti la schiena?

en: I'm not sure
it: Non sono sicuro

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
it: Se ti perdi da solo nella foresta, abbraccia un albero

en: Install card themes…
it: Installa temi…

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
it: Installa nuovi temi per le carte dagli archivi della distribuzione

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
it: Anche se le strisce pedonali somigliano al gioco della campana, non sono la stessa cosa

en: King Albert
it: Re Alberto

en: Kings Audience
it: Udienza dei re

en: Labyrinth
it: Labirinto

en: Look both ways before you cross the street
it: Guarda da ambo le parti prima di attraversare la strada

en: Main game:
it: Gioco principale:

en: Match the top two cards of the waste.
it: Abbina le due carte in cima allo scarto.

en: Maze
it: Maze (Labirinto)

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
it: I monitor non ti danno la vitamina D, il sole invece sì…

en: Move %s onto %s.
it: Sposta %s su %s.

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
it: Sposta una pila di carte sul posto vuoto della Tavola

en: Move a card from the reserve onto the empty tableau slot
it: Sposta una carta dalla riserva sulla posizione vuota della tavola

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
it: Sposta una carta o una pila di carte sul posto vuoto

en: Move a card to an empty temporary slot
it: Sposta una carta su un posto vuoto temporaneo

en: Move a card to the Foundation
it: Sposta una carta nella casa

en: Move a king onto an empty tableau slot.
it: Sposta un re su un posto vuoto della tavola.

en: Move card from waste
it: Sposta una carta dallo scarto

en: Move something into the empty Tableau slot
it: Sposta qualcosa sul posto vuoto della Tavola

en: Move something on to an empty reserve
it: Sposta qualcosa su un posto vuoto

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
it: Sposta qualcosa in un posto vuoto sulla destra della tavola

en: Move something onto an empty tableau slot.
it: Sposta qualcosa su un posto vuoto della tavola.

en: Move waste back to stock
it: Sposta dallo scarto di nuovo nel mazzo

en: Move waste on to a reserve slot
it: Sposta lo scarto su un posto riservato

en: Move waste to stock
it: Sposta dallo scarto nel mazzo

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
it: Sposta ~a su un posto vuoto in fondo.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
it: Sposta ~a su un posto vuoto in angolo.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
it: Sposta ~a su un posto vuoto di lato.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
it: Sposta ~a su una casa vuota.

en: Move ~a onto an empty left slot.
it: Sposta ~a su un posto vuoto a sinistra.

en: Move ~a onto an empty reserve slot.
it: Sposta ~a su un posto vuoto nella riserva.

en: Move ~a onto an empty right slot.
it: Sposta ~a su un posto vuoto a destra.

en: Move ~a onto an empty slot.
it: Sposta ~a su un posto vuoto.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
it: Sposta ~a su un posto vuoto della tavola.

en: Move ~a onto an empty top slot.
it: Sposta ~a su un posto vuoto superiore.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
it: Sposta ~a sull'asso di fiori.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
it: Sposta ~a sull'asso di quadri.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
it: Sposta ~a sull'asso di cuori.

en: Move ~a onto the ace of spades.
it: Sposta ~a sull'asso di picche.

en: Move ~a onto the black joker.
it: Sposta ~a sil jolly nero.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
it: Sposta ~a sull'otto di fiori.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
it: Sposta ~a sull'otto di quadri.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
it: Sposta ~a sull'otto di cuori.

en: Move ~a onto the eight of spades.
it: Sposta ~a sull'otto di picche.

en: Move ~a onto the five of clubs.
it: Sposta ~a sul cinque di fiori.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
it: Sposta ~a sul cinque di quadri.

en: Move ~a onto the five of hearts.
it: Sposta ~a sul cinque di cuori.

en: Move ~a onto the five of spades.
it: Sposta ~a sul cinque di picche.

en: Move ~a onto the foundation.
it: Sposta ~a sulla casa.

en: Move ~a onto the four of clubs.
it: Sposta ~a sul quattro di fiori.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
it: Sposta ~a sul quattro di quadri.

en: Move ~a onto the four of hearts.
it: Sposta ~a sul quattro di cuori.

en: Move ~a onto the four of spades.
it: Sposta ~a sul quattro di picche.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
it: Sposta ~a sul fante di fiori.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
it: Sposta ~a sul fante di quadri.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
it: Sposta ~a sul fante di cuori.

en: Move ~a onto the jack of spades.
it: Sposta ~a sul fante di picche.

en: Move ~a onto the king of clubs.
it: Sposta ~a sul re di fiori.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
it: Sposta ~a sul re di quadri.

en: Move ~a onto the king of hearts.
it: Sposta ~a sul re di cuori.

en: Move ~a onto the king of spades.
it: Sposta ~a sul re di picche.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
it: Sposta ~a sul nove di fiori.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
it: Sposta ~a sul nove di quadri.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
it: Sposta ~a sul nove di cuori.

en: Move ~a onto the nine of spades.
it: Sposta ~a sul nove di picche.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
it: Sposta ~a sulla regina di fiori.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
it: Sposta ~a sulla regina di quadri.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
it: Sposta ~a sulla regina di cuori.

en: Move ~a onto the queen of spades.
it: Sposta ~a sulla regina di picche.

en: Move ~a onto the red joker.
it: Sposta ~a sul jolly rosso.

en: Move ~a onto the reserve.
it: Sposta ~a sulla riserva.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
it: Sposta ~a sul sette di fiori.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
it: Sposta ~a sul sette di quadri.

en: Move ~a onto the seven of hearts.
it: Sposta ~a sul sette di cuori.

en: Move ~a onto the seven of spades.
it: Sposta ~a sul sette di picche.

en: Move ~a onto the six of clubs.
it: Sposta ~a sul sei di fiori.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
it: Sposta ~a sul sei di quadri.

en: Move ~a onto the six of hearts.
it: Sposta ~a sul sei di cuori.

en: Move ~a onto the six of spades.
it: Sposta ~a sul sei di picche.

en: Move ~a onto the tableau.
it: Sposta ~a sulla tavola.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
it: Sposta ~a sul dieci di fiori.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
it: Sposta ~a sul dieci di quadri.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
it: Sposta ~a sul dieci di cuori.

en: Move ~a onto the ten of spades.
it: Sposta ~a sul dieci di picche.

en: Move ~a onto the three of clubs.
it: Sposta ~a sul tre di fiori.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
it: Sposta ~a sul tre di quadri.

en: Move ~a onto the three of hearts.
it: Sposta ~a sul tre di cuori.

en: Move ~a onto the three of spades.
it: Sposta ~a sul tre di picche.

en: Move ~a onto the two of clubs.
it: Sposta ~a sul due di fiori.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
it: Sposta ~a sul due di quadri.

en: Move ~a onto the two of hearts.
it: Sposta ~a sul due di cuori.

en: Move ~a onto the two of spades.
it: Sposta ~a sul due di picche.

en: Move ~a onto the unknown card.
it: Sposta ~a sulla carta sconosciuta.

en: Multiplier Scoring
it: Moltiplicatore del punteggio

en: N/A
it: N/D

en: NAME
it: NOME

en: Napoleons Tomb
it: Tomba di Napoleone

en: Neighbor
it: Vicino

en: Never blow in a dog's ear
it: Mai soffiare nell'orecchio di un cane

en: No hint available
it: Nessun indizio disponibile

en: No hint available right now
it: Nessun indizio disponibile ora

en: No hint available.
it: Nessun indizio disponibile.

en: No moves are possible. Undo or start again.
it: Non è possibile alcuna mossa. Annullane qualcuna o inizia da capo.

en: No moves.
it: Nessuna mossa.

en: No redeals
it: Senza redistribuzione

en: Odessa is a better game.  Really.
it: Odessa è un gioco più bello. Davvero.

en: One Suit
it: Un seme

en: Percentage:
it: Percentuale:

en: Pick up and drop cards by clicking
it: Prendi e lascia cadere le carte facendo clic

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
it: Metti un due nel posto più a sinistra della riga ~a.

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
it: Metti le carte sulla Tavola per formare le mani di poker

en: Place something on empty slot
it: Metti qualcosa su un posto vuoto

en: Place the eight of clubs next to the seven of clubs.
it: Sposta l'otto di fiori vicino al sette di fiori.

en: Place the eight of diamonds next to the seven of diamonds.
it: Sposta l'otto di quadri vicino al sette di quadri.

en: Place the eight of hearts next to the seven of hearts.
it: Sposta l'otto di cuori vicino al sette di cuori.

en: Place the eight of spades next to the seven of spades.
it: Sposta l'otto di picche vicino al sette di picche.

en: Place the five of clubs next to the four of clubs.
it: Sposta il cinque di fiori vicino al quattro di fiori.

en: Place the five of diamonds next to the four of diamonds.
it: Sposta il cinque di quadri vicino al quattro di quadri.

en: Place the five of hearts next to the four of hearts.
it: Sposta il cinque di cuori vicino al quattro di cuori.

en: Place the five of spades next to the four of spades.
it: Sposta il cinque di picche vicino al quattro di picche.

en: Place the four of clubs next to the three of clubs.
it: Sposta il quattro di fiori vicino al tre di fiori.

en: Place the four of diamonds next to the three of diamonds.
it: Sposta il quattro di quadri vicino al tre di quadri.

en: Place the four of hearts next to the three of hearts.
it: Sposta il quattro di cuori vicino al tre di cuori.

en: Place the four of spades next to the three of spades.
it: Sposta il quattro di picche vicino al tre di picche.

en: Place the jack of clubs next to the ten of clubs.
it: Sposta il fante di fiori vicino al dieci di fiori.

en: Place the jack of diamonds next to the ten of diamonds.
it: Sposta il fante di quadri vicino al dieci di quadri.

en: Place the jack of hearts next to the ten of hearts.
it: Sposta il fante di cuori vicino al dieci di cuori.

en: Place the jack of spades next to the ten of spades.
it: Sposta il fante di picche vicino al dieci di picche.

en: Place the king of clubs next to the queen of clubs.
it: Sposta il re di fiori vicino alla regina di fiori.

en: Place the king of diamonds next to the queen of diamonds.
it: Sposta il re di quadri vicino alla regina di quadri.

en: Place the king of hearts next to the queen of hearts.
it: Sposta il re di cuori vicino alla regina di cuori.

en: Place the king of spades next to the queen of spades.
it: Sposta il re di picche vicino alla regina di picche.

en: Place the nine of clubs next to the eight of clubs.
it: Sposta il nove di fiori vicino all'otto di fiori.

en: Place the nine of diamonds next to the eight of diamonds.
it: Sposta il nove di quadri vicino all'otto di quadri.

en: Place the nine of hearts next to the eight of hearts.
it: Sposta il nove di cuori vicino all'otto di cuori.

en: Place the nine of spades next to the eight of spades.
it: Sposta il nove di picche vicino all'otto di picche.

en: Place the queen of clubs next to the jack of clubs.
it: Sposta la regina di fiori vicino al fante di fiori.

en: Place the queen of diamonds next to the jack of diamonds.
it: Sposta la regina di quadri vicino al fante di quadri.

en: Place the queen of hearts next to the jack of hearts.
it: Sposta la regina di cuori vicino al fante di cuori.

en: Place the queen of spades next to the jack of spades.
it: Sposta la regina di picche vicino al fante di picche.

en: Place the seven of clubs next to the six of clubs.
it: Sposta il sette di fiori vicino al sei di fiori.

en: Place the seven of diamonds next to the six of diamonds.
it: Sposta il sette di quadri vicino al sei di quadri.

en: Place the seven of hearts next to the six of hearts.
it: Sposta il sette di cuori vicino al sei di cuori.

en: Place the seven of spades next to the six of spades.
it: Sposta il sette di picche vicino al sei di picche.

en: Place the six of clubs next to the five of clubs.
it: Sposta il sei di fiori vicino al cinque di fiori.

en: Place the six of diamonds next to the five of diamonds.
it: Sposta il sei di quadri vicino al cinque di quadri.

en: Place the six of hearts next to the five of hearts.
it: Sposta il sei di cuori vicino al cinque di cuori.

en: Place the six of spades next to the five of spades.
it: Sposta il sei di picche vicino al cinque di picche.

en: Place the ten of clubs next to the nine of clubs.
it: Sposta il dieci di fiori vicino al nove di fiori.

en: Place the ten of diamonds next to the nine of diamonds.
it: Sposta il dieci di quadri vicino al nove di quadri.

en: Place the ten of hearts next to the nine of hearts.
it: Sposta il dieci di cuori vicino al nove di cuori.

en: Place the ten of spades next to the nine of spades.
it: Sposta il dieci di picche vicino al nove di picche.

en: Place the three of clubs next to the two of clubs.
it: Sposta il tre di fiori vicino al due di fiori.

en: Place the three of diamonds next to the two of diamonds.
it: Sposta il tre di quadri vicino al due di quadri.

en: Place the three of hearts next to the two of hearts.
it: Sposta il tre di cuori vicino al due di cuori.

en: Place the three of spades next to the two of spades.
it: Sposta il tre di picche vicino al due di picche.

en: Place the two of clubs next to the ace of clubs.
it: Sposta il due di fiori vicino all'asso di fiori.

en: Place the two of diamonds next to the ace of diamonds.
it: Sposta il due di quadri vicino all'asso di quadri.

en: Place the two of hearts next to the ace of hearts.
it: Sposta il due di cuori vicino all'asso di cuori.

en: Place the two of spades next to the ace of spades.
it: Sposta il due di picche vicino all'asso di picche.

en: Plait
it: Plait (Treccia)

en: Play a card to foundation.
it: Gioca una carta sulla casa.

en: Play a different game
it: Gioca una partita differente

en: Play many different solitaire games
it: Gioca differenti tipi di solitari

en: Play “%s”
it: Gioca «%s»

en: Please fill in empty pile first.
it: Prima riempi la pila vuota.

en: Please report this bug to the developers.
it: Segnala questo bug agli sviluppatori

en: Progressive Rounds
it: Round progressivi

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
it: Buchi posizionati a caso nella ridistribuzione

en: Redeal.
it: Ridistribuisci.

en: Redeals left:
it: Redistribuzioni rimaste:

en: Redeals left: ~a
it: Ridistribuzioni rimaste: ~a

en: Redheads
it: Redhead

en: Redo the undone move
it: Ripete l'ultima mossa

en: Remove the ace of clubs.
it: Rimuove l'asso di fiori.

en: Remove the ace of diamonds.
it: Rimuove l'asso di quadri.

en: Remove the ace of hearts.
it: Rimuove l'asso di cuori.

en: Remove the ace of spades.
it: Rimuove l'asso di picche.

en: Remove the aces
it: Togli gli assi

en: Remove the black joker.
it: Rimuove il jolly nero

en: Remove the eight of clubs.
it: Rimuove l'otto di fiori.

en: Remove the eight of diamonds.
it: Rimuove l'otto di quadri.

en: Remove the eight of hearts.
it: Rimuove l'otto di cuori.

en: Remove the eight of spades.
it: Rimuove l'otto di picche.

en: Remove the eights
it: Togli gli otto

en: Remove the five of clubs.
it: Rimuove il cinque di fiori.

en: Remove the five of diamonds.
it: Rimuove il cinque di quadri.

en: Remove the five of hearts.
it: Rimuove il cinque di cuori.

en: Remove the five of spades.
it: Rimuove il cinque di picche.

en: Remove the fives
it: Togli i cinque

en: Remove the four of clubs.
it: Rimuove il quattro di fiori.

en: Remove the four of diamonds.
it: Rimuove il quattro di quadri.

en: Remove the four of hearts.
it: Rimuove il quattro di cuori.

en: Remove the four of spades.
it: Rimuove il quattro di picche.

en: Remove the fours
it: Togli i quattro

en: Remove the jack of clubs.
it: Rimuove il fante di fiori.

en: Remove the jack of diamonds.
it: Rimuove il fante di quadri.

en: Remove the jack of hearts.
it: Rimuove il fante di cuori.

en: Remove the jack of spades.
it: Rimuove il fante di picche.

en: Remove the jacks
it: Togli i fanti

en: Remove the king of clubs.
it: Rimuove il re di fiori.

en: Remove the king of diamonds.
it: Rimuove il re di quadri.

en: Remove the king of hearts.
it: Rimuove il re di cuori.

en: Remove the king of spades.
it: Rimuove il re di picche.

en: Remove the kings
it: Togli i re

en: Remove the nine of clubs.
it: Rimuove il nove di fiori.

en: Remove the nine of diamonds.
it: Rimuove il nove di quadri.

en: Remove the nine of hearts.
it: Rimuove il nove di cuori.

en: Remove the nine of spades.
it: Rimuove il nove di picche.

en: Remove the nines
it: Togli i nove

en: Remove the queen of clubs.
it: Rimuove la regina di fiori.

en: Remove the queen of diamonds.
it: Rimuove la regina di quadri.

en: Remove the queen of hearts.
it: Rimuove la regina di cuori.

en: Remove the queen of spades.
it: Rimuove la regina di picche.

en: Remove the queens
it: Togli le regine

en: Remove the red joker.
it: Rimuove il jolly rosso

en: Remove the seven of clubs.
it: Rimuove il sette di fiori.

en: Remove the seven of diamonds.
it: Rimuove il sette di quadri.

en: Remove the seven of hearts.
it: Rimuove il sette di cuori.

en: Remove the seven of spades.
it: Rimuove il sette di picche.

en: Remove the sevens
it: Togli i sette

en: Remove the six of clubs.
it: Rimuove il sei di fiori.

en: Remove the six of diamonds.
it: Rimuove il sei di quadri.

en: Remove the six of hearts.
it: Rimuove il sei di cuori.

en: Remove the six of spades.
it: Rimuove il sei di picche.

en: Remove the sixes
it: Togli i sei

en: Remove the ten of clubs.
it: Rimuove il dieci di fiori.

en: Remove the ten of diamonds.
it: Rimuove il dieci di quadri.

en: Remove the ten of hearts.
it: Rimuove il dieci di cuori.

en: Remove the ten of spades.
it: Rimuove il dieci di picche.

en: Remove the tens
it: Togli i dieci

en: Remove the three of clubs.
it: Rimuove il tre di fiori.

en: Remove the three of diamonds.
it: Rimuove il tre di quadri.

en: Remove the three of hearts.
it: Rimuove il tre di cuori.

en: Remove the three of spades.
it: Rimuove il tre di picche.

en: Remove the threes
it: Togli i tre

en: Remove the two of clubs.
it: Rimuove il due di fiori.

en: Remove the two of diamonds.
it: Rimuove il due di quadri.

en: Remove the two of hearts.
it: Rimuove il due di cuori.

en: Remove the two of spades.
it: Rimuove il due di picche.

en: Remove the twos
it: Togli i due

en: Remove the unknown card.
it: Rimuove la carta sconosciuta.

en: Reserve left:
it: Carte nella riserva:

en: Reshuffle cards
it: Rimescola le carte

en: Restart the game
it: Ricomincia la partita

en: Return cards to stock
it: Rimetti le carte nel mazzo

en: S_tatistics
it: S_tatistiche

en: Same suit
it: Stesso seme

en: Score:
it: Punteggio:

en: Scorpion
it: Scorpione

en: Scuffle
it: Zuffa

en: Select Game
it: Scegli il gioco

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
it: Seleziona una carta dalla riserva per la prima pila della casa

en: Select the game type to play
it: Seleziona il tipo di gioco da giocare

en: Show gameplay statistics
it: Mostra le statistiche di gioco

en: Show or hide statusbar
it: Mostra o nasconde la barra di stato

en: Show or hide the toolbar
it: Mostra o nasconde la barra degli strumenti

en: Shuffle mode
it: Modalità mischia

en: Single card deals
it: Distribuisci una carta alla volta

en: Six Foundations
it: Sei case

en: Solitaire
it: Solitario

en: Spider Three Decks
it: Spider a tre mazzi

en: Start a new game
it: Inizia una nuova partita

en: Start card:
it: Carta iniziale:

en: Statistics
it: Statistiche

en: Stock left:
it: Carte nel mazzo:

en: Stock left: 0
it: Carte nel mazzo: 0

en: Stock left: ~a
it: Carte nel mazzo: ~a

en: Stock remaining: ~a
it: Carte rimanenti: ~a

en: Straight Up
it: Straight up (Dritto all'insù)

en: Streets And Alleys
it: Strade e vicoli

en: Template
it: Modello

en: Ten Across
it: Ten across

en: The game has no solution. Undo or start again.
it: Il gioco non ha soluzione. Annulla qualche mossa o inizia da capo.

en: There are no more moves
it: Non ci sono più mosse

en: Thieves
it: Ladri

en: Thirteen
it: Tredici

en: This game does not have hint support yet.
it: Non ci sono ancora indizi per questo solitario.

en: This game is unable to provide a hint.
it: Questo solitario non può fornire indizi.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
it: Questo normalmente capita quando si esegue una versione più vecchia di Aisleriot che non contiene l'ultimo gioco a cui hai giocato. Il gioco predefinito, Klondike, è avviato al suo posto.

en: Three card deals
it: Distribuisci le carte a gruppi di tre

en: Thumb And Pouch
it: Pollice e sacchetto

en: Time
it: Tempo

en: Time:
it: Tempo:

en: Total:
it: Totale:

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
it: Le pinze emostatiche non sono raccomandate, tranne che nelle peggiori emergenze

en: Try dealing a row of cards
it: Prova a distribuire una riga di carte

en: Try moving a card to the reserve
it: Prova a spostare una carta nella riserva

en: Try moving card piles around
it: Prova a spostare le pile di carte in giro

en: Try moving cards down from the foundation
it: Prova a togliere le carte dalla casa

en: Try moving cards down from the foundations.
it: Prova a togliere le carte dalla casa.

en: Try rearranging the cards
it: Prova a risistemare le carte

en: Turn over the top card of the stock.
it: Gira la carta in cima.

en: Two Suits
it: Due semi

en: Undo the last move
it: Annulla l'ultima mossa

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
it: Annulla fino a quando non ci sono carte a sufficienza per riempire tutte le pile della tavola

en: Union Square
it: Union square

en: Unknown color
it: Colore sconosciuto

en: Unknown value
it: Valore sconosciuto

en: Unlimited redeals
it: Redistribuzioni illimitate

en: View help for Aisleriot
it: Mostra la guida di Aisleriot

en: View help for this game
it: Mostra la guida di questo gioco

en: Wall
it: Muro

en: Westhaven
it: Approdo a ovest

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
it: In mancanza di una cucitrice meccanica, una graffetta e un righello possono bastare

en: Whether or not to play event sounds
it: Indica se riprodurre o meno gli eventi sonori

en: Whether the window is fullscreen
it: Indica se la finestra è a schermo intero

en: Whether the window is maximized
it: Indica se la finestra è massimizzata

en: Will O The Wisp
it: Will o the wisp

en: Window height
it: Altezza della finestra

en: Window width
it: Larghezza della finestra

en: Wins
it: Vittorie

en: Wins:
it: Vittorie:

en: Wood
it: Legno

en: Worst:
it: Peggiore:

en: You are searching for a five.
it: Stai cercando un cinque.

en: You are searching for a four.
it: Stai cercando un quattro.

en: You are searching for a jack.
it: Stai cercando un fante.

en: You are searching for a king.
it: Stai cercando un re.

en: You are searching for a nine.
it: Stai cercando un nove.

en: You are searching for a queen.
it: Stai cercando una regina.

en: You are searching for a seven.
it: Stai cercando un sette.

en: You are searching for a six.
it: Stai cercando un sei.

en: You are searching for a ten.
it: Stai cercando un dieci.

en: You are searching for a three.
it: Stai cercando un tre.

en: You are searching for a two.
it: Stai cercando un due.

en: You are searching for an ace.
it: Stai cercando un asso.

en: You are searching for an eight.
it: Stai cercando un otto.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
it: Una copia della licenza GNU General Public License dovrebbe essere disponibile con questo programma. Se così non fosse, consultare <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: _Card Style
it: _Stile carte

en: _Click to Move
it: _Clic per muovere

en: _Contents
it: _Sommario

en: _Control
it: _Controllo

en: _Deal
it: Di_stribuisci

en: _Don't report
it: _Non segnalare

en: _Fullscreen
it: Schermo _intero

en: _Game
it: _Gioco

en: _Help
it: A_iuto

en: _Hint
it: _Indizio

en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: _Leave Fullscreen
it: _Finestra normale

en: _New
it: _Nuovo

en: _New Game
it: _Nuova partita

en: _Pause
it: _Pausa

en: _Recently Played
it: Partite _recenti

en: _Redo Move
it: _Ripeti mossa

en: _Report
it: _Segnala

en: _Reset
it: A_zzera

en: _Restart
it: _Ricomincia

en: _Select
it: _Seleziona

en: _Select Game…
it: _Scegli gioco…

en: _Sound
it: _Suono

en: _Statusbar
it: _Barra di stato

en: _Toolbar
it: Barra _strumenti

en: _Undo Move
it: _Annulla mossa

en: _View
it: _Visualizza

en: ace
it: asso

en: ace of clubs
it: asso di fiori

en: ace of diamonds
it: asso di quadri

en: ace of hearts
it: asso di cuori

en: ace of spades
it: asso di picche

en: an empty slot
it: un posto vuoto

en: black joker
it: il jolly nero

[ctx: card symbol]
en: JOKER
it: JOLLY

en: eight
it: otto

en: eight of clubs
it: otto di fiori

en: eight of diamonds
it: otto di quadri

en: eight of hearts
it: otto di cuori

en: eight of spades
it: otto di picche

en: face-down card
it: carta coperta

en: five
it: cinque

en: five of clubs
it: cinque di fiori

en: five of diamonds
it: cinque di quadri

en: five of hearts
it: cinque di cuori

en: five of spades
it: cinque di picche

en: four
it: quattro

en: four of clubs
it: quattro di fiori

en: four of diamonds
it: quattro di quadri

en: four of hearts
it: quattro di cuori

en: four of spades
it: quattro di picche

en: jack
it: fante

en: jack of clubs
it: fante di fiori

en: jack of diamonds
it: fante di quadri

en: jack of hearts
it: fante di cuori

en: jack of spades
it: fante di picche

en: king
it: re

en: king of clubs
it: re di fiori

en: king of diamonds
it: re di quadri

en: king of hearts
it: re di cuori

en: king of spades
it: re di picche

en: nine
it: nove

en: nine of clubs
it: nove di fiori

en: nine of diamonds
it: nove di quadri

en: nine of hearts
it: nove di cuori

en: nine of spades
it: nove di picche

en: queen
it: regina

en: queen of clubs
it: regina di fiori

en: queen of diamonds
it: regina di quadri

en: queen of hearts
it: regina di cuori

en: queen of spades
it: regina di picche

en: red joker
it: il jolly rosso

en: seven
it: sette

en: seven of clubs
it: sette di fiori

en: seven of diamonds
it: sette di quadri

en: seven of hearts
it: sette di cuori

en: seven of spades
it: sette di picche

[ctx: shortcut window]
en: Close window
it: Chiude la finestra

[ctx: shortcut window]
en: Deal
it: Distribuisce

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
it: Schermo intero

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: shortcut window]
en: Redo
it: Ripete

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
it: Mostra la guida

[ctx: shortcut window]
en: Show Help for this game
it: Mostra la guida di questo gioco

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
it: Mostra scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcut window]
en: Show a hint
it: Mostra un suggerimento

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
it: Inizia una nuova partita

[ctx: shortcut window]
en: Undo
it: Annulla

en: six
it: sei

en: six of clubs
it: sei di fiori

en: six of diamonds
it: sei di quadri

en: six of hearts
it: sei di cuori

en: six of spades
it: sei di picche

[ctx: slot hint]
en: %s on chooser
it: %s sul selezionatore

[ctx: slot hint]
en: %s on foundation
it: %s sulla casa

[ctx: slot hint]
en: %s on reserve
it: %s sulla riserva

[ctx: slot hint]
en: %s on stock
it: %s sul mazzo

[ctx: slot hint]
en: %s on tableau
it: %s sul tavolo

[ctx: slot hint]
en: %s on waste
it: %s sullo scarto

[ctx: slot type]
en: chooser
it: selezionatore

[ctx: slot type]
en: foundation
it: casa

[ctx: slot type]
en: reserve
it: riserva

[ctx: slot type]
en: stock
it: mazzo

[ctx: slot type]
en: tableau
it: tavolo

[ctx: slot type]
en: waste
it: scarto

en: solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;
it: solitario;carte;klondike;freecell;pazienza;spider;

en: something
it: qualcosa

en: ten
it: dieci

en: ten of clubs
it: dieci di fiori

en: ten of diamonds
it: dieci di quadri

en: ten of hearts
it: dieci di cuori

en: ten of spades
it: dieci di picche

en: the ace of clubs
it: l'asso di fiori

en: the ace of diamonds
it: l'asso di quadri

en: the ace of hearts
it: l'asso di cuori

en: the ace of spades
it: l'asso di picche

en: the black joker
it: il jolly nero

en: the eight of clubs
it: l'otto di fiori

en: the eight of diamonds
it: l'otto di quadri

en: the eight of hearts
it: l'otto di cuori

en: the eight of spades
it: l'otto di picche

en: the five of clubs
it: il cinque di fiori

en: the five of diamonds
it: il cinque di quadri

en: the five of hearts
it: il cinque di cuori

en: the five of spades
it: il cinque di picche

en: the foundation
it: la casa

en: the four of clubs
it: il quattro di fiori

en: the four of diamonds
it: il quattro di quadri

en: the four of hearts
it: il quattro di cuori

en: the four of spades
it: il quattro di picche

en: the jack of clubs
it: il fante di fiori

en: the jack of diamonds
it: il fante di quadri

en: the jack of hearts
it: il fante di cuori

en: the jack of spades
it: il fante di picche

en: the king of clubs
it: il re di fiori

en: the king of diamonds
it: il re di quadri

en: the king of hearts
it: il re di cuori

en: the king of spades
it: il re di picche

en: the nine of clubs
it: il nove di fiori

en: the nine of diamonds
it: il nove di quadri

en: the nine of hearts
it: il nove di cuori

en: the nine of spades
it: il nove di picche

en: the queen of clubs
it: la regina di fiori

en: the queen of diamonds
it: la regina di quadri

en: the queen of hearts
it: la regina di cuori

en: the queen of spades
it: la regina di picche

en: the red joker
it: il jolly rosso

en: the seven of clubs
it: il sette di fiori

en: the seven of diamonds
it: il sette di quadri

en: the seven of hearts
it: il sette di cuori

en: the seven of spades
it: il sette di picche

en: the six of clubs
it: il sei di fiori

en: the six of diamonds
it: il sei di quadri

en: the six of hearts
it: il sei di cuori

en: the six of spades
it: il sei di picche

en: the ten of clubs
it: il dieci di fiori

en: the ten of diamonds
it: il dieci di quadri

en: the ten of hearts
it: il dieci di cuori

en: the ten of spades
it: il dieci di picche

en: the three of clubs
it: il tre di fiori

en: the three of diamonds
it: il tre di quadri

en: the three of hearts
it: il tre di cuori

en: the three of spades
it: il tre di picche

en: the two of clubs
it: il due di fiori

en: the two of diamonds
it: il due di quadri

en: the two of hearts
it: il due di cuori

en: the two of spades
it: il due di picche

en: the unknown card
it: la carta sconosciuta

en: three
it: tre

en: three of clubs
it: tre di fiori

en: three of diamonds
it: tre di quadri

en: three of hearts
it: tre di cuori

en: three of spades
it: tre di picche

en: two
it: due

en: two of clubs
it: due di fiori

en: two of diamonds
it: due di quadri

en: two of hearts
it: due di cuori

en: two of spades
it: due di picche
