evolution 3.26 - en to it translation catalogue (5430 entries)

en: 
    
    Search for the Contact
    
    or double-click here to create a new Contact.
it: 
    
    Cercare il contatto
    
    o fare doppio clic qui per creare un nuovo contatto.

en: 
    
    Search for the Contact.
it: 
    
    Cercare il contatto.

en: 
    
    Searching for the Contacts…
it: 
    
    Ricerca dei contatti…

en: 
    
    There are no items to show in this view.
it: 
    
    Non c'è niente da mostrare in questa vista

en: 
    
    There are no items to show in this view.
    
    Double-click here to create a new Contact.
it: 
    
    Non c'è niente da mostrare in questa vista
    
    Fare doppio clic qui per creare un nuovo contatto.

en:  (Completed
it:  (Completato

en:  (Due
it:  (Scadenza

en:  to
it:  a

en: % Complete
it: % completata

en: % Completed
it: % completata

en: %02i minute divisions
it: divisioni da %02i minuti

en: %A %H:%M
it: %A alle %k.%M

en: %A %H:%M:%S
it: %A alle %k.%M.%S

en: %A %l:%M %p
it: %A alle %l.%M %p

en: %A %l:%M:%S %p
it: %A alle %l.%M.%S %p

en: %A, %B %e
it: %A %e %B

en: %A, %B %e %H:%M
it: %A %e %B alle %k.%M

en: %A, %B %e %H:%M:%S
it: %A %e %B alle %k.%M.%S

en: %A, %B %e %l:%M %p
it: %A %e %B alle %l.%M %p

en: %A, %B %e %l:%M:%S %p
it: %A %e %B alle %l.%M.%S %p

en: %A, %B %e, %Y
it: %A %e %B %Y

en: %A, %B %e, %Y %H:%M
it: %A %e %B %Y alle %k.%M

en: %A, %B %e, %Y %H:%M:%S
it: %A %e %B %Y alle %k.%M.%S

en: %A, %B %e, %Y %l:%M %p
it: %A %e %B %Y alle %l.%M %p

en: %A, %B %e, %Y %l:%M:%S %p
it: %A %e %B %Y alle %l.%M.%S %p

en: %a %l:%M %p
it: %a alle %k.%M

en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
it: %a %-d/%m/%Y, %k.%M.%S

en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
it: %a %d/%m/%Y, %I.%M.%S %p

en: %b %d %Y
it: %-d %b %Y

en: %b %d %l:%M %p
it: %-d %b %k.%M

en: %d Address | %d Addresses
it[0]: %d indirizzo
it[1]: %d indirizzi

en: %d appointment | %d appointments
it[0]: %d appuntamento
it[1]: %d appuntamenti

en: %d attached message | %d attached messages
it[0]: %d messaggio allegato
it[1]: %d messaggi allegati

en: %d contact | %d contacts
it[0]: %d contatto
it[1]: %d contatti

en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

en: %d deleted | %d deleted
it[0]: %d eliminato
it[1]: %d eliminati

en: %d draft | %d drafts
it[0]: %d bozza
it[1]: %d bozze

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %d junk | %d junk
it[0]: %d indesiderato
it[1]: %d indesiderati

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: %d occurrence replaced | %d occurrences replaced
it[0]: %d occorrenza sostituita
it[1]: %d occorrenze sostituite

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

en: %d selected
it: %d selezionati

en: %d selected,  | %d selected,
it[0]: %d selezionato,
it[1]: %d selezionati,

en: %d sent | %d sent
it[0]: %d inviato
it[1]: %d inviati

en: %d task | %d tasks
it[0]: %d attività
it[1]: %d attività

en: %d total | %d total
it[0]: %d in totale
it[1]: %d in totale

en: %d unread | %d unread
it[0]: %d non letto
it[1]: %d non letti

en: %d unread,  | %d unread,
it[0]: %d non letto,
it[1]: %d non letti,

en: %d unsent | %d unsent
it[0]: %d non inviato
it[1]: %d non inviati

en: %d-%b-%Y
it: %d/%b/%Y

en: %s (%d item) | %s (%d items)
it[0]: %s (%d oggetto)
it[1]: %s (%d oggetti)

en: %s (%d%% complete)
it: %s (%d%% completato)

en: %s (%s, for account %s)
it: %s (%s per l'account %s)

en: %s (%s, for any account)
it: %s (%s per ogni account)

en: %s (cancelled)
it: %s (annullata)

en: %s (cancelling)
it: %s (annullamento)

en: %s (completed)
it: %s (completata)

en: %s (waiting)
it: %s (in attesa)

en: %s Dictionary
it: dizionario %s

en: %s attachment
it: %s allegato

en: %s authentication failed
it: Autenticazione %s non riuscita

en: %s has assigned you a task:
it: %s Vi ha assegnato un'attività:

en: %s has cancelled the following assigned task:
it: %s ha annullato la seguente attività assegnata:

en: %s has cancelled the following meeting:
it: %s ha annullato la seguente riunione:

en: %s has cancelled the following shared memo:
it: %s ha annullato il seguente memo condiviso:

en: %s has declined the following assigned task:
it: %s ha declinato la seguente attività assegnata:

en: %s has declined the following meeting changes:
it: %s ha declinato le seguenti modifiche di riunione:

en: %s has delegated the following meeting to you:
it: %s Vi ha delegato la seguente riunione:

en: %s has proposed the following meeting changes:
it: %s ha proposto le seguenti modifiche di riunione:

en: %s has proposed the following task assignment changes:
it: %s ha proposto le seguenti modifiche all'assegnazione dell'attività:

en: %s has published the following meeting information:
it: %s ha pubblicato le seguenti informazioni sulla riunione:

en: %s has published the following memo:
it: %s ha pubblicato il seguente memo:

en: %s has published the following task:
it: %s ha pubblicato la seguente attività:

en: %s has sent back the following assigned task response:
it: %s ha inviato indietro la seguente risposta per l'attività assegnata:

en: %s has sent back the following meeting response:
it: %s ha inviato indietro la seguente risposta di riunione:

en: %s mailing list
it: Mailing list %s

en: %s requests the assignment of %s to the following task:
it: %s richiede l'assegnazione di %s alla seguente attività:

en: %s requests your presence at the following meeting:
it: %s richiede la Vostra presenza alla seguente riunione:

en: %s through %s has assigned you a task:
it: %s attraverso %s Vi ha assegnato un'attività:

en: %s through %s has cancelled the following assigned task:
it: %s attraverso %s ha annullato la seguente attività assegnata:

en: %s through %s has cancelled the following meeting:
it: %s attraverso %s ha annullato la seguente riunione:

en: %s through %s has cancelled the following shared memo:
it: %s attraverso %s ha annullato il seguente memo condiviso:

en: %s through %s has declined the following assigned task:
it: %s attraverso %s ha declinato la seguente attività assegnata:

en: %s through %s has declined the following meeting changes:
it: %s attraverso %s ha declinato le seguenti modifiche di riunione:

en: %s through %s has proposed the following meeting changes.
it: %s attraverso %s ha proposto le seguenti modifiche di riunione.

en: %s through %s has proposed the following task assignment changes:
it: %s attraverso %s ha proposto le seguenti modifiche all'assegnazione dell'attività:

en: %s through %s has published the following meeting information:
it: %s attraverso %s ha pubblicato le seguenti informazioni sulla riunione:

en: %s through %s has published the following memo:
it: %s attraverso %s ha pubblicato il seguente memo:

en: %s through %s has published the following task:
it: %s attraverso %s ha pubblicato la seguente attività:

en: %s through %s has sent back the following assigned task response:
it: %s attraverso %s ha inviato indietro la seguente risposta per l'attività assegnata:

en: %s through %s has sent back the following meeting response:
it: %s attraverso %s ha inviato indietro la seguente risposta di riunione:

en: %s through %s requests your presence at the following meeting:
it: %s attraverso %s richiede la Vostra presenza alla seguente riunione:

en: %s through %s wishes to add to an existing meeting:
it: %s attraverso %s desidera aggiungersi a una riunione esistente:

en: %s through %s wishes to add to an existing memo:
it: %s attraverso %s desidera aggiungersi a un memo esistente:

en: %s through %s wishes to add to an existing task:
it: %s attraverso %s desidera aggiungersi a un'attività esistente:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
it: %s attraverso %s desidera ricevere le ultime informazioni per la seguente attività assegnata:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
it: %s attraverso %s desidera ricevere le ultime informazioni sulla seguente riunione:

en: %s wishes to add to an existing meeting:
it: %s desidera aggiungersi a una riunione esistente:

en: %s wishes to add to an existing memo:
it: %s desidera aggiungersi a un memo esistente:

en: %s wishes to add to an existing task:
it: %s desidera aggiungersi a un'attività esistente:

en: %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
it: %s desidera ricevere le ultime informazioni per la seguente attività assegnata:

en: %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
it: %s desidera ricevere le ultime informazioni sulla seguente riunione:

en: %s-backup.p12
it: backup-%s.p12

en: %s: %s (%d item) | %s: %s (%d items)
it[0]: %s: %s (%d oggetto)
it[1]: %s: %s (%d oggetti)

en: %s: --force-online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
it: %s: impossibile usare --force-online e --offline contemporaneamente.
      Eseguire «%s --help» per ulteriori informazioni.

en: %s: --online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
it: %s: impossibile usare --online e --offline contemporaneamente.
      Eseguire «%s --help» per ulteriori informazioni.

en: %s“%s” has an invalid format
it: %s«%s» presenta un formato non valido

en: %s“%s” is empty
it: %s«%s» è vuoto

en: %u and %d will be replaced by user and domain from the email address.
it: %u e %d verranno rimpiazzati da utente e dominio dall'indirizzo email.

en: %u event | %u events
it[0]: %u evento
it[1]: %u eventi

en: (Ascending)
it: (Crescente)

en: (Deprecated) Asks whether to close the message window when the user forwards or replies to the message shown in the window
it: (Deprecata) Chiede conferma per chiudere la finestra del messaggio quando l'utente inoltra o risponde al messaggio mostrato nella finestra

en: (Deprecated) Default forward style
it: (Deprecata) Stile di inoltro predefinito

en: (Deprecated) Default reply style
it: (Deprecata) Stile predefinito della risposta

en: (Deprecated) First day of the week, from Sunday (0) to Saturday (6)
it: (Deprecata) Primo giorno della settimana, da domenica (0) a sabato (6)

en: (Deprecated) List of custom headers and whether they are enabled.
it: (Deprecata) Elenco delle intestazioni personalizzate e se sono abilitate.

en: (Deprecated) Load images for HTML messages over HTTP
it: (Deprecata) Carica le immagini in messaggi HTML attraverso HTTP

en: (Deprecated) Work days
it: (Deprecata) Giorni lavorativi

en: (Descending)
it: (Decrescente)

en: (No Subject)
it: (nessun oggetto)

en: (Shown in a Day View)
it: (mostrato in una vista giornaliera)

en: (Unknown Filename)
it: (nome file sconosciuto)

en: (and %d more) | (and %d more)
it[0]: (e %d altra)
it[1]: (e %d altre)

en: (in pixels)
it: (in pixel)

en: (no subject)
it: (nessun oggetto)

en: (no suggestions)
it: (nessun suggerimento)

en: -------- Forwarded Message --------
it: ------- Messaggio inoltrato -------

en: -----Original Message-----
it: ------- Messaggio originale -------

en: 05 minutes
it:   5 minuti

en: 1 day ago | %d days ago
it[0]: 1 giorno fa
it[1]: %d giorni fa

en: 1 day in the future | %d days in the future
it[0]: 1 giorno nel futuro
it[1]: %d giorni nel futuro

en: 1 hour ago | %d hours ago
it[0]: 1 ora fa
it[1]: %d ore fa

en: 1 hour in the future | %d hours in the future
it[0]: 1 ora nel futuro
it[1]: %d ore nel futuro

en: 1 minute ago | %d minutes ago
it[0]: 1 minuto fa
it[1]: %d minuti fa

en: 1 minute in the future | %d minutes in the future
it[0]: 1 minuto nel futuro
it[1]: %d minuti nel futuro

en: 1 month ago | %d months ago
it[0]: 1 mese fa
it[1]: %d mesi fa

en: 1 month in the future | %d months in the future
it[0]: 1 mese nel futuro
it[1]: %d mesi nel futuro

en: 1 second ago | %d seconds ago
it[0]: 1 secondo fa
it[1]: %d secondi fa

en: 1 second in the future | %d seconds in the future
it[0]: 1 secondo nel futuro
it[1]: %d secondi nel futuro

en: 1 week ago | %d weeks ago
it[0]: 1 settimana fa
it[1]: %d settimane fa

en: 1 week in the future | %d weeks in the future
it[0]: 1 settimana nel futuro
it[1]: %d settimane nel futuro

en: 1 year ago | %d years ago
it[0]: 1 anno fa
it[1]: %d anni fa

en: 1 year in the future | %d years in the future
it[0]: 1 anno nel futuro
it[1]: %d anni nel futuro

en: 10 minutes
it: 10 minuti

en: 15 minutes
it: 15 minuti

en: 30 minutes
it: 30 minuti

en: 60 minutes
it: 60 minuti

en: <b>Advanced Proxy Preferences</b> lets you define alternate network proxies and apply them to specific accounts
it: Le <b>preferenze avanzate del proxy</b> consentono di definire proxy di rete alternativi ed applicarli a degli specifici account.

en: <b>Alignment &amp; Behavior</b>
it: <b>Allineamento e comportamento</b>

en: <b>Alignment</b>
it: <b>Allineamento</b>

en: <b>Background</b>
it: <b>Sfondo</b>

en: <b>Dictionary</b>
it: <b>Dizionario</b>

en: <b>General</b>
it: <b>Generale</b>

en: <b>Layout</b>
it: <b>Disposizione</b>

en: <b>Link</b>
it: <b>Collegamento</b>

en: <b>Scope</b>
it: <b>Tipologia</b>

en: <b>Size</b>
it: <b>Dimensione</b>

en: <b>Style</b>
it: <b>Stile</b>

en: <b>Suggestions for “%s”</b>
it: <b>Suggerimenti per «%s»</b>

en: <b>Suggestions</b>
it: <b>Suggerimenti</b>

en: <click here to select a date>
it: <fare clic qui per selezionare una data>

en: <click here to select a folder>
it: <fare clic qui per selezionare una cartella>

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the contact. You can try again by moving to another contact and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
it: Un WebKitWebProcess è andato in crash durante la visualizzazione del contatto. Si può riprovare muovendosi in un altro contatto e tornare indietro. Se il problema persiste, segnalare il bug su GNOME Gitlab.

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the content. You can try again by reopening the window. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
it: Un WebKitWebProcess è andato in crash durante la visualizzazione del contenuto. Si può provare a riaprire la finestra. Se il problema persiste, segnalare il bug su GNOME Gitlab.

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the event. You can try again by moving to another event and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
it: Un WebKitWebProcess è andato in crash durante la visualizzazione dell'evento. Si può riprovare muovendosi in un altro evento e tornare indietro. Se il problema persiste, segnalare il bug su GNOME Gitlab.

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the memo. You can try again by moving to another memo and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
it: Un WebKitWebProcess è andato in crash durante la visualizzazione del memo. Si può riprovare muovendosi in un altro memo e tornare indietro. Se il problema persiste, segnalare il bug su GNOME Gitlab.

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the message. You can try again by moving to another message and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
it: Un WebKitWebProcess è andato in crash durante la visualizzazione del messaggio. Si può riprovare muovendosi in un altro messaggio e tornare indietro. Se il problema persiste, segnalare il bug su GNOME Gitlab.

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the signature. You can try again by moving to another signature and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
it: Un WebKitWebProcess è andato crash durante la visualizzazione delal firma. Si può riprovare muovendosi in un altra firma e tornare indietro. Se il problema persiste, segnalare il bug su GNOME Gitlab.

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the task. You can try again by moving to another task and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
it: Un WebKitWebProcess è andato in crash durante la visualizzazione dell'attività. Si può riprovare muovendosi in un'altra attività e tornare indietro. Se il problema persiste, segnalare il bug su GNOME Gitlab.

en: A WebKitWebProcess crashed when editing the message. You can try again by closing the composer window and opening a new one. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
it: Un WebKitWebProcess è andato in crash durante la modifica del messaggio. Si può riprovare chiudendo la finestra del compositore e aprendone una nuova. Se il problema persiste, segnalare il bug su GNOME Gitlab.

en: A contact already exists with this address. Would you like to add a new card with the same address anyway?
it: Esiste già un contatto con questo indirizzo. Aggiungere comunque una nuova tessera con lo stesso indirizzo?

en: A contact list named “{0}” is already in this contact list. Would you like to add it anyway?
it: In questo elenco di contatti è già presente un contatto con nome «{0}». Aggiungerlo comunque?

en: A delay, in minutes, to wait for the Outbox folder flush. Less than 0 means never flush, 0 means immediately, the rest is the delay interval in minutes.
it: Un ritardo, in minuti, per attendere che si svuoti la cartella In uscita. Meno di 0 significa non svuotarla, 0 significa immediatamente, il resto è un intervallo di ritardo in minuti.

en: A file named “{0}” already exists. Do you want to replace it?
it: Un file di nome «{0}» esiste già. Sostituirlo?

en: A folder named “{0}” already exists. Please use a different name.
it: Una cartella di nome «{0}» esiste già. Usare un nome differente.

en: A folder named “{1}” already exists. Please use a different name.
it: Una cartella di nome «{1}» esiste già. Usare un nome differente.

en: A keyboard accelerator to send the message has been pressed. Either cancel sending the message, if it was done by an accident, or send the message.
it: È stato premuto un acceleratore da tastiera per inviare il messaggio. Annullare l'invio del messaggio, se questo è stato fatto accidentalmente, o inviarlo.

en: A list of localized “Re” separators, used to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “:” and the Unicode “︰” separators.
it: Un elenco di separatori localizzati "Re", usati per saltare in un soggetto del testo quando si risponde a un messaggio, come in aggiunta ai separatori standard ":" e Unicode "︰".

en: A load operation is already in progress
it: È già in corso un'operazione di caricamento

en: A memo “%s” in the memo list “%s” conflicts with this memo
it: Un memo «%s» nell'elenco dei memo «%s» è in conflitto con questo memo

en: A non-empty folder at “{1}” already exists.
    
    You can choose to ignore this folder, overwrite or append its contents, or quit.
it: Esiste già una cartella non vuota presso «{1}».
    
    È possibile scegliere di ignorare questa cartella, di sovrascriverla o di accodare il suo contenuto, oppure di uscire.

en: A pair option for "shorten-time" setting, to change the end time or the start time
it: Una coppia di opzioni per l'opzione "shorten-time", per modificare la durata di inizio o termine

en: A save operation is already in progress
it: È già in corso un'operazione di salvataggio

en: A task “%s” in the task list “%s” conflicts with this task
it: Un'attività «%s» nell'elenco delle attività «%s» è in conflitto con questa attività

en: A_ccept this instance
it: A_ccetta questa istanza

en: A_dd
it: A_ggiungi

en: A_dd Attachment…
it: A_ggiungi allegato…

en: A_dd Condition
it: Aggiungi con_dizione

en: A_dd Sender to Address Book
it: A_ggiungi mittente alla rubrica

en: A_ddress
it: In_dirizzo

en: A_dvanced options for the CSV format
it: Opzioni avanzate per il _formato CSV

en: A_liases:
it: A_lias:

en: A_lignment
it: A_llineamento

en: A_ngry
it: Arrab_biato

en: A_pply Filters
it: Applica _filtri

en: A_ppointments
it: A_ppuntamenti

en: A_ttach
it: A_llega

en: A_ttendees
it: Par_tecipanti

en: A_uto-delete sent item
it: Eli_mina automaticamente voci inviate

en: Acce_pt
it: Acce_tta

en: Acce_pt all
it: Acce_tta tutti

en: Accept meeting request
it: Accetta la richiesta di riunione

en: Accept meeting request for selected instance only
it: Accetta la richiesta di riunione solo per l'istanza selezionata

en: Accepted
it: Accettato

en: Account Editor
it: Editor account

en: Account Information
it: Informazioni sull'account

en: Account Name
it: Nome dell'account

en: Account Name cannot be empty
it: Il nome dell'account non può essere vuoto

en: Account Search
it: Ricerca account

en: Account Summary
it: Riepilogo account

en: Account to Use
it: Account da usare

en: Accounts
it: Account

en: Action not available
it: Azione non disponibile

en: Active Appointments
it: Appuntamenti attivi

en: Active Tasks
it: Attività in corso

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Ac_tion
it: Aggiungi a_zione

en: Add Attachment
it: Aggiungi allegato

en: Add Ca_lendar and Tasks to this account
it: Aggiungere il ca_lendario e le attività a questo account

en: Add Ca_lendar to this account
it: Aggiungere il ca_lendario a questo account

en: Add Con_tacts to this account
it: Aggiungere i con_tatti a questo account

en: Add Filter Rule
it: Aggiungi regola di filtro

en: Add Folder
it: Aggiungi cartella

en: Add Label
it: Aggiungi etichetta

en: Add Ne_w Signature…
it: Aggiungi n_uova firma…

en: Add Rule
it: Aggiungi regola

en: Add Signature Script
it: Aggiungi script di firma

en: Add Word To
it: Aggiungi parola a

en: Add Word to Dictionary
it: Aggiungi parola al dizionario

en: Add _PGP
it: Aggiungi _PGP

en: Add _Script
it: Aggiungi _script

en: Add _X.509
it: Aggiungi _X.509

en: Add a C_olumn…
it: Aggiungi una c_olonna…

en: Add a Column
it: Aggiungi una colonna

en: Add a bullet list
it: Aggiunge un elenco puntato

en: Add a header
it: Aggiunge un'intestazione

en: Add a link
it: Aggiunge un collegamento

en: Add a note for the selected message
it: Aggiunge una nota per il messaggio selezionato

en: Add a numbered list
it: Aggiunge un elenco numerato

en: Add an email to the List
it: Aggiunge una email all'elenco

en: Add bold text
it: Aggiunge testo in grassetto

en: Add custom headers to outgoing mail messages.
it: Aggiunge un'intestazione personalizzata ai messaggi di posta in uscita.

en: Add exception
it: Aggiungi eccezione

en: Add italic text
it: Aggiunge testo in corsivo

en: Add predefined time…
it: Aggiungi orario predefinito…

en: Add sender to address book
it: Aggiunge il mittente alla rubrica

en: Add with duplicates
it: Aggiungi con duplicati

en: Add word
it: Aggiungi parola

en: Add “%s” to Dictionary
it: Aggiungi «%s» al dizionario

en: Adding a meaningful Subject line to your messages will give your recipients an idea of what your mail is about.
it: L'aggiunta di una riga «Oggetto» significativa al messaggio permette ai destinatari di farsi un'idea del contenuto della posta.

en: Adding a meaningful summary to your appointment will give you an idea of what your appointment is about.
it: Aggiungendo all'appuntamento un riepilogo esplicativo si fornisce ai destinatari un'idea dell'argomento dell'appuntamento.

en: Adding a meaningful summary to your task will give you an idea of what your task is about.
it: Aggiungendo all'attività un riepilogo esplicativo si fornisce ai destinatari un'idea dell'argomento dell'attività.

en: Address
it: Indirizzo

en: Address B_ook:
it: _Rubrica:

en: Address Book
it: Rubrica

en: Address Book Map
it: Mappa rubrica

en: Address Book Properties
it: Proprietà della rubrica

en: Address Book _Map
it: _Mappa rubrica

en: Address Book:
it: Rubrica:

en: Address Books
it: Rubriche

en: Address _Book
it: _Rubrica

en: Address _Book Properties
it: Proprietà _rubrica

en: Address book
it: Rubrica

en: Address book source
it: Sorgente rubrica

en: Address book to use for storing automatically synced contacts from Pidgin.
it: Rubrica da usare per memorizzare automaticamente i contatti sincronizzati da Pigdin.

en: Address book to use for storing automatically synced contacts.
it: Rubrica da usare per memorizzare automaticamente i contatti sincronizzati.

en: Address “{0}” already exists.
it: L'indirizzo «{0}» esiste già.

en: Addressbook Contact
it: Contatto rubrica

en: Adjust Score
it: Regola punteggio

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Advanced Search
it: Ricerca avanzata

en: Africa/Tunis
it: Africa/Tunisi

en: Al_ternative Reply…
it: Risposta al_ternativa…

en: Al_ways sign outgoing messages when using this account
it: Firmare _sempre i messaggi in uscita quando si usa questo account

en: Alerts
it: Allarmi

en: Align Justified
it: Allinea il paragrafo

en: All Account Search
it: Ricerca in ogni account

en: All Accounts
it: Tutti gli account

en: All CA certificate files
it: Tutti i file certificato AC

en: All Files (*)
it: Tutti i file (*)

en: All Instances
it: Tutte le istanze

en: All Message _Headers
it: Tutte le intestazioni del _messaggio

en: All Messages
it: Tutti i messaggi

en: All PKCS12 files
it: Tutti i file PKCS12

en: All _Day Event
it: E_vento intera giornata

en: All _Day Task
it: Attività intera _giornata

en: All _people and one resource
it: Tutto il _personale e una risorsa

en: All accounts have been removed.
it: Tutti gli account sono stati rimossi

en: All active remote folders
it: Tutte le cartelle remote attive

en: All day:
it: Intera giornata:

en: All email certificate files
it: Tutti i file certificato email

en: All files
it: Tutti i file

en: All information in these memos will be deleted and can not be restored.
it: Tutte le informazioni in questi memo saranno eliminate e non potranno essere recuperate.

en: All information in this memo will be deleted and can not be restored.
it: Tutte le informazioni in questo memo saranno eliminate e non potranno essere ripristinate.

en: All information on these appointments will be deleted and can not be restored.
it: Tutte le informazioni riguardo questi appuntamenti saranno eliminate e non potranno essere recuperate.

en: All information on these tasks will be deleted and can not be restored.
it: Tutte le informazioni riguardo queste attività saranno eliminate e non potranno essere recuperate.

en: All information on this appointment will be deleted and can not be restored.
it: Tutte le informazioni riguardo questo appuntamento saranno eliminate e non potranno essere ripristinate.

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored.
it: Tutte le informazioni riguardo questa riunione saranno eliminate e non potranno essere recuperate.

en: All information on this memo will be deleted and can not be restored.
it: Tutte le informazioni riguardo questo memo saranno eliminate e non potranno essere recuperate.

en: All information on this task will be deleted and can not be restored.
it: Tutte le informazioni riguardo questa attività saranno eliminate e non potranno essere recuperate.

en: All local and active remote folders
it: Tutte le cartelle locali e remote attive

en: All local folders
it: Tutte le cartelle locali

en: All new emails with header that matches given content will be automatically filtered as junk
it: Tutte le nuove email con un'intestazione che corrisponde al contenuto indicato verranno automaticamente filtrate come indesiderate

en: All related
it: Tutti i relativi

en: Allo_w direct edit of event Summary
it: Co_nsentire la modifica diretta dell'evento Riepilogo

en: Allow Evolution to update the file
it: Consentire all'applicazione di aggiornare il file

en: Allow direct edit of event Summary when clicking on it in the Day, Work Week, Week or Month view.
it: Consente la modifica diretta di un evento Riepilogo quando si fa clic sulla vista giornaliera, della settimana lavorativa, della settimana o mensile

en: Allow expunge in virtual folders
it: Consente di ripulire nelle cartelle virtuali

en: Allow for senders:
it: Consenti per i mittenti:

en: Allow for sites:
it: Consenti per i siti:

en: Allow remote content for %s
it: Consenti contenuto remoto di %s

en: Allow remote content for anyone from %s
it: Consenti contenuti remoti per chiunque da %s

en: Allow remote content from %s
it: Consenti contenuto remoto da %s

en: Allow searching also at libravatar.org for photo of the sender.
it: Consente di cercate anche su libravatar.org per la foto del mittente.

en: Allowing a _mailing list to redirect a private reply to the list
it: Consentire una _mailing list di reindirizzare una risposta privata alla lista

en: Also mark messages in subfolders?
it: Contrassegnare anche i messaggi nelle sottocartelle?

en: Alternative Reply
it: Riposta alternativa

en: Alternative reply style
it: Stile alternativo della risposta

en: Alway_s carbon-copy (cc) to:
it: Sempre _copia conforme (CC) a:

en: Always
it: Sempre

en: Always _blind carbon-copy (bcc) to:
it: Sempre copia conforme _nascosta (CCN) a:

en: Always _show address of the autocompleted contact
it: Mostrare _sempre l'indirizzo del contatto completato automaticamente

en: Always _trust keys in my keyring when encrypting
it: Dare sempre _fiducia alle chiavi nel portachiavi personale nel cifrare

en: Always enc_rypt outgoing messages when using this account
it: Cif_rare sempre i messaggi in uscita quando si usa questo account

en: Always encrypt outgoing messages when using this account
it: Firmare sempre i messaggi in uscita quando si usa questo account

en: Always encrypt to _myself when sending encrypted messages
it: Ci_frare sempre per se stessi quando si inviano messaggi cifrati

en: Always encrypt to myself when sending encrypted messages
it: Cifrare sempre per se stessi quando si inviano messaggi cifrati

en: Always request rea_d receipt
it: Richie_dere sempre ricevute di lettura

en: Always request read receipt
it: Richiedere sempre ricevuta di lettura

en: Always save messages to Outbox folder when sending, to let a user choose when the messages should be sent.
it: Salva sempre i messaggi nella cartella In uscita quando inviati, per lasciar decidere all'utente quando i messaggi devono essere inviati.

en: Always show plain text part and make attachments from other parts, if requested.
it: Mostra sempre la parte in testo semplice e rende le altre parti come allegati, se richiesto.

en: Always sign outgoing messages when using this account
it: Firmare sempre i messaggi in uscita quando si usa questo account

en: America/Bogota
it: America/Bogotà

en: America/Guadeloupe
it: America/Guadalupe

en: America/Martinique
it: America/Martinica

en: America/Puerto_Rico
it: America/Porto_Rico

en: Amount of time in seconds the error should be shown on the status bar.
it: Tempo (in secondi) durante il quale mostrare l'errore nella barra di stato.

en: An Archive folder for On This Computer folders.
it: Una cartella di archivio per le cartelle Su questo computer.

en: An Archive folder to use for Messages|Archive... feature when in an On This Computer folder.
it: Una cartella di archivio da usare per la funzionalità  Messaggi|Archiovio... quando si è in una cartella Su questo computer.

en: An appointment “%s” in the calendar “%s” conflicts with this meeting
it: Un appuntamento «%s» nel calendario «%s» è in conflitto con questa riunione

en: An e-mail message will be sent to the URL “{0}”. You can either send the message automatically, or see and change it first.
    
    You should receive an answer from the mailing list shortly after the message has been sent.
it: Verrà inviato un messaggio email all'URL «{0}». È possibile inviare il messaggio in modo automatico, oppure visionarlo e modificarlo prima dell'invio.
    
    Poco dopo l'invio del messaggio si dovrebbe ricevere una risposta dalla mailing list.

en: An error occurred during processing: %s
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione: %s

en: An error occurred while creating message composer.
it: Si è verificato un errore durante la creazione del compositore del messaggio

en: An error occurred while printing
it: Si è verificato un errore durante la stampa

en: An error occurred while saving to your Drafts folder.
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio della propria cartella «Bozze».

en: An error occurred while saving to your Outbox folder.
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio della propria cartella «In uscita».

en: An error occurred while saving to your Templates folder.
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio della cartella «Modelli».

en: An error occurred while sending. How do you want to proceed?
it: Si è verificato un errore durante l'invio. Come procedere?

en: An expected image size is up to 96 x 96 pixels.
it: Le dimensioni previste dell'immagine previste sono fino a 96 x 96 pixel.

en: An organizer is required.
it: È richiesto un organizzatore.

en: An organizer must be set.
it: È necessario impostare un organizzatore.

en: An unknown person
it: Una persona sconosciuta

en: Ange_l
it: An_gelo

en: Anniversary
it: Anniversario

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Answered
it: Risposto

en: Antarctica/Casey
it: Antartide/Casey

en: Antarctica/Davis
it: Antartide/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
it: Antartide/DumontDurville

en: Antarctica/Mawson
it: Antartide/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
it: Antartide/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
it: Antartide/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
it: Antartide/Polo_Sud

en: Antarctica/Syowa
it: Antartide/Syowa

en: Antarctica/Vostok
it: Antartide/Vostok

en: Any Category
it: Categoria qualsiasi

en: Any Field
it: Campo qualsiasi

en: Any change of this option requires restart of Evolution.
it: Qualsiasi modifica a questa opzione richiede il riavvio dell'applicazione.

en: Any field contains
it: Un campo qualsiasi contiene

en: Any header
it: Qualsiasi intestazione

en: Appearance
it: Aspetto

en: Apply chosen template when using Alternative Reply
it: Applica il modello scelto quando si usa la risposta alternativa

en: Apply custom proxy settings to these accounts:
it: Applicare le impostazioni personalizzate del proxy a questi account:

en: Apply filter rules to the selected messages
it: Applica le regole del filtro ai messaggi selezionati

en: Apply message _filters to this folder
it: Applicare _filtri del messaggio a questa cartella

en: Apply t_emplate
it: Applica mod_ello

en: Apply the given geometry to the main window
it: Applica la geometria indicata alla finestra principale

en: Apply the same _view settings to all folders
it: Applicare le stesse impostazioni di _visualizzazione a tutte le cartelle

en: Appointment
it: Appuntamento

en: Appointment — %s
it: Appuntamento -— %s

en: Appointments and Meetings
it: Appuntamenti e riunioni

en: April
it: Aprile

en: Arabic
it: Arabo

en: Archi_ve Folder:
it: Cartella archi_vio:

en: Archive
it: Archivio

en: Archive Mail
it: Posta archiviata

en: Archive folder
it: Cartella archivio

en: Archive folder to use for On This Computer messages
it: Cartella di archivio da usare per i messaggi Su questo computer

en: Archive selected directories using this format:
it: Archivia le directory selezionate usando questo formato:

en: Archive this folder using these settings:
it: Archiviare questa cartella usando queste impostazioni:

en: Arctic/Longyearbyen
it: Artide/Longyearbyen

en: Are you sure you want to change the composer format?
it: Cambiare il formato del compositore?

en: Are you sure you want to close Evolution?
it: Chiudere veramente Evolution?

en: Are you sure you want to convert the event into a message?
it: Convertire questo evento in un messaggio?

en: Are you sure you want to convert the memo into a message?
it: Convertire il memo in un messaggio?

en: Are you sure you want to convert the message into a meeting?
it: Convertire questo messaggio in una riunione?

en: Are you sure you want to convert the task into a message?
it: Convertire questa attività in un messaggio?

en: Are you sure you want to copy folder “{0}” to folder “{1}”?
it: Copiare la cartella «{0}» nella cartella «{1}»?

en: Are you sure you want to delete account “{0}”?
it: Eliminare veramente l'account «{0}»?

en: Are you sure you want to delete address book “{0}”?
it: Eliminare veramente la rubrica «{0}»?

en: Are you sure you want to delete all the messages in the Junk folder?
it: Eliminare tutti i messaggi nella cartella della posta indesiderata?

en: Are you sure you want to delete calendar “{0}”?
it: Eliminare veramente il calendario «{0}»?

en: Are you sure you want to delete memo list “{0}”?
it: Eliminare veramente l'elenco di memo «{0}»?

en: Are you sure you want to delete remote calendar “{0}”?
it: Eliminare veramente il calendario remoto «{0}»?

en: Are you sure you want to delete remote collection “{0}”?
it: Eliminare veramente la raccolta remota «{0}»?

en: Are you sure you want to delete remote memo list “{0}”?
it: Eliminare veramente l'elenco dei memo remoto «{0}»?

en: Are you sure you want to delete remote task list “{0}”?
it: Eliminare veramente l'elenco delle attività remoto «{0}»?

en: Are you sure you want to delete task list “{0}”?
it: Eliminare veramente l'elenco delle attività «{0}»?

en: Are you sure you want to delete the appointment titled “{0}”?
it: Eliminare veramente l'appuntamento intitolato «{0}?

en: Are you sure you want to delete the meeting titled “{0}”?
it: Eliminare veramente la riunione intitolata «{0}»?

en: Are you sure you want to delete the memo “{0}”?
it: Eliminare veramente il memo «{0}»?

en: Are you sure you want to delete the “{0}” task?
it: Eliminare veramente l'attività «{0}»?

en: Are you sure you want to delete these contact lists?
it: Eliminare veramente questi elenchi di contatti?

en: Are you sure you want to delete these contacts?
it: Eliminare veramente questi contatti?

en: Are you sure you want to delete these {0} appointments?
it: Eliminare veramente questi {0} appuntamenti?

en: Are you sure you want to delete these {0} memos?
it: Eliminare veramente questi {0} memo?

en: Are you sure you want to delete these {0} tasks?
it: Eliminare veramente queste {0} attività?

en: Are you sure you want to delete this account and all its proxies?
it: Eliminare veramente questo account e tutti i suoi proxy?

en: Are you sure you want to delete this appointment?
it: Eliminare veramente questo appuntamento?

en: Are you sure you want to delete this contact (%s)?
it: Eliminare veramente questo contatto (%s)?

en: Are you sure you want to delete this contact list (%s)?
it: Eliminare veramente questo elenco di contatti (%s)?

en: Are you sure you want to delete this contact list?
it: Eliminare veramente questo elenco di contatti?

en: Are you sure you want to delete this contact?
it: Eliminare veramente questo contatto?

en: Are you sure you want to delete this meeting?
it: Eliminare veramente questa riunione?

en: Are you sure you want to delete this memo?
it: Eliminare veramente questo memo?

en: Are you sure you want to delete this task?
it: Eliminare veramente questa attività?

en: Are you sure you want to disable this account and delete all its proxies?
it: Disabilitare veramente questo account ed eliminare tutti i suoi proxy?

en: Are you sure you want to discard the message you are composing?
it: Scartare veramente il messaggio che si stava componendo?

en: Are you sure you want to discard the message, titled “{0}”, you are composing?
it: Scartare veramente il messaggio, dal titolo «{0}», che si stava componendo?

en: Are you sure you want to open %d message at once? | Are you sure you want to open %d messages at once?
it[0]: Aprire veramente %d messaggio tutti insieme?
it[1]: Aprire veramente %d messaggi tutti insieme?

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in all folders?
it: Rimuovere in modo permanente tutti i messaggi eliminati in tutte le cartelle

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in folder “{0}”?
it: Rimuovere in modo permanente tutti i messaggi eliminati nella cartella «{0}»?

en: Are you sure you want to remove rule “{0}”?
it: Eliminare la regola «{0}»?

en: Are you sure you want to remove this location?
it: Rimuovere veramente questa posizione?

en: Are you sure you want to restore Evolution from the selected backup file?
it: Ripristinare veramente Evolution dal file di backup selezionato?

en: Are you sure you want to save the appointment without a summary?
it: Salvare veramente l'appuntamento senza un riepilogo?

en: Are you sure you want to save the memo without a summary?
it: Salvare veramente il memo senza un riepilogo?

en: Are you sure you want to save the task without a summary?
it: Salvare veramente l'attività senza un riepilogo?

en: Are you sure you want to send a message in HTML format?
it: Inviare veramente un messaggio in formato HTML?

en: Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients? | Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients?
it[0]: Inviare veramente un messaggio con %d destinatari A e CC?
it[1]: Inviare veramente un messaggio con %d destinatari A e CC?

en: Are you sure you want to send a message with invalid address?
it: Inviare veramente un messaggio con un indirizzo non valido?

en: Are you sure you want to send a message with invalid addresses?
it: Inviare veramente un messaggio con degli indirizzi non validi?

en: Are you sure you want to send a message with only BCC recipients?
it: Inviare veramente un messaggio con solo destinatari CCN?

en: Are you sure you want to send a message without a subject?
it: Inviare veramente un messaggio senza un oggetto?

en: Are you sure you want to send the message?
it: Inviare veramente il messaggio?

en: Are you sure you want to to move folder “{0}” to folder “{1}”?
it: Spostare la cartella «{0}» nella cartella «{1}»?

en: As Sent Folder for Wi_de View
it: Come cartella inviati per vista _estesa

en: As _Sent Folder
it: Come cartella in_viati

en: Ascending
it: Crescente

en: Asia/Jerusalem
it: Asia/Gerusalemme

en: Asia/Samarkand
it: Asia/Samarcanda

en: Ask for confirmation when deleting items
it: Chiede conferma quando elimina voci

en: Ask for each message
it: Chiede conferma per ciascun messaggio

en: Asks whether to copy a folder by drag &amp; drop in the folder tree
it: Chiede se copiare una cartella con il trascina e rilascia nell'albero delle cartelle

en: Asks whether to move a folder by drag &amp; drop in the folder tree
it: Chiede se spostare una cartella con il trascina e rilascia nell'albero delle cartelle

en: Assign C_olor…
it: Assegna c_olore…

en: Assign Color
it: Assegna colore

en: Assign Score
it: Assegna punteggio

en: Assign color for the selected messages
it: Assegna il colore per i messaggi selezionati

en: Assign which account should be used as a send account for respective folders or recipients, an override for usual send account detection. List of recipients can contain partial addresses or names. The name and the address parts are compared separately.
it: Indica quale account deve essere usato come account d'invio per le rispettive cartelle o destinatari, in sostituzione del rilevamento per l'usuale account d'invio. L'elenco dei destinatari può contenere indirizzi e nomi parziali. Il nome e le parti di indirizzo sono comparate separatamente.

en: Assigned
it: Assegnato

en: Assigned Memo — %s
it: Meno assegnato — %s

en: Assigned Task — %s
it: Attività assegnata — %s

en: Assistant
it: Assistente

en: Assistant Phone
it: Telefono assistente

en: At least one attendee is necessary
it: È richiesto almeno un partecipante

en: At least one attendee is required.
it: È richiesto almeno un partecipante.

en: At least one component type should be set
it: Deve essere impostato almeno un tipo di componente

en: Atlantic/Azores
it: Atlantico/Azzorre

en: Atlantic/Bermuda
it: Atlantico/Bermuda

en: Atlantic/Canary
it: Atlantico/Canarie

en: Atlantic/Cape_Verde
it: Atlantico/Capo_Verde

en: Atlantic/Faeroe
it: Atlantico/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
it: Atlantico/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
it: Atlantico/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
it: Atlantico/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
it: Atlantico/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
it: Atlantico/Sant'Elena

en: Atlantic/Stanley
it: Atlantico/Stanley

en: Attach
it: Allega

en: Attach a file
it: Allega un file

en: Attach a small picture of your face to outgoing messages.
it: Allega una piccola immagine del proprio volto ai messaggi in uscita.

en: Attach_ment
it: Alle_gato

en: Attached message
it: Messaggio allegato

en: Attachment | Attachments
it[0]: Allegato
it[1]: Allegati

en: Attachment Properties
it: Proprietà dell'allegato

en: Attachment Reminder
it: Promemoria allegati

en: Attachment contents not loaded
it: Contenuti allegati non caricati

en: Attachment “%s” cannot be found, remove it from the list, please
it: Impossibile trovare l'allegato «%s», rimuoverlo dall'elenco

en: Attachment “%s” doesn’t have valid URI, remove it from the list, please
it: L'allegato «%s» ha un URI non valido, rimuoverlo dall'elenco

en: Attachments
it: Allegati

en: Atte_ndees…
it: Partecipanti…

en: Attendee
it: Partecipante

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
it: Impossibile aggiornare lo stato del partecipante poiché la voce non esiste più

en: Attendee status could not be updated because the status is invalid
it: Impossibile aggiornare lo stato del partecipante perché lo stato non è valido!

en: Attendee status updated
it: Stato del partecipante aggiornato

en: Attendees
it: Partecipanti

en: Attendees List
it: Elenco partecipanti

en: Attendees:
it: Partecipanti:

en: Attendees:
it: Partecipanti:

en: Attribute message
it: Messaggio d'attribuzione

en: Audio Player
it: Riproduttore audio

en: August
it: Agosto

en: Australia/Adelaide
it: Australia/Australia

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Authentication mechanism: %s
it: Meccanismo di autenticazione: %s

en: Author(s)
it: Autore/i

en: Authorities
it: Autorità

en: Auto sync Pidgin contacts
it: Sincronizzazione automatica contatti Pigdin

en: Autocomplete length
it: Lunghezza completamento automatico

en: Autocomplete with this address book
it: Completamento automatico con questa rubrica

en: Autocompletion
it: Completamento automatico

en: Autogenerated
it: Generata automaticamente

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic Contacts
it: Contatti automatici

en: Automatic emoticon recognition
it: Riconoscimento automatico faccine

en: Automatic link recognition
it: Riconoscimento automatico collegamento

en: Automatically enable PGP or S/MIME signatures when replying to a message which is also PGP or S/MIME signed.
it: Abilita automaticamente le firme PGP o S/MIME quando si risponde a un messaggio che è firmato con PGP o S/MIME.

en: Automatically insert _emoticons
it: Inserire automaticamente le _faccine

en: Automatically launch editor when key is pressed in the mail composer.
it: Lancia automaticamente l'editor quando il tasto è premuto nel compositore di posta

en: Automatically launch when a new mail is edited
it: Lancia automaticamente quando una nuova email viene modificata

en: Automatically load images for HTML messages over HTTP
it: Carica automaticamente le immagini nei messaggi HTML attraverso HTTP

en: Automatically update on any _source folder change
it: Aggiorna automaticamente su ogni cambiamento della cartella di _sorgente

en: Available Cate_gories
it: Cate_gorie disponibili

en: Available Groups:
it: Gruppi disponibili:

en: Avoid IfMatch (needed on Apache < 2.2.8)
it: Evitare IfMatch (necessario per Apache < 2.2.8)

en: BCC
it: CCN

en: B_est Fit
it: A_datta

en: Back
it: Indietro

en: Back up Evolution data and settings to an archive file
it: Esegue il backup di dati e impostazioni dell'applicazione in un file archivio

en: Back up Evolution directory
it: Backup della cartella di Evolution

en: Back up complete
it: Backup completato

en: Back up current Evolution data
it: Backup dei dati correnti di Evolution

en: Background Color
it: Colore dello sfondo

en: Background Image
it: Immagine dello sfondo

en: Background color for the 'today' day
it: Colore di sfondo per il giorno "oggi"

en: Background color of tasks that are due today, in “#rrggbb” format. Used together with task-due-today-highlight
it: Colore di sfondo delle attività che scadono nel giorno corrente, nel formato "#rrggbb". Usato assieme a task-due-today-highlight

en: Background color of tasks that are overdue, in “#rrggbb” format. Used together with task-overdue-highlight.
it: Colore di sfondo delle attività che sono scadute, nel formato "#rrggbb". Usato assieme a task-overdue-highlight

en: Backing Evolution accounts and settings
it: Backup degli account e delle impostazioni di Evolution

en: Backing Evolution data (Mails, Contacts, Calendar, Tasks, Memos)
it: Backup dei dati di Evolution (posta, contatti, calendari, attività, memo)

en: Backing up Evolution Data
it: Backup dei dati di Evolution

en: Backing up to the file %s
it: Esecuzione backup nel file %s

en: Backup Certificate
it: Certificato di backup

en: Backup _All
it: _Backup completo

en: Bad regular expression “{0}”.
it: Espressione regolare «{0}» errata.

en: Baltic
it: Baltico

en: Bcc
it: CCN

en: Because you do not trust the certificate authority that issued this certificate, then you do not trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
it: Dato che non ti fidi dell'autorità di certificazione che ha emesso questo certificato, allora non ti fidi dell'autenticità di questo certificato a meno che qui non sia altrimenti specificato

en: Because you trust the certificate authority that issued this certificate, then you trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
it: Dato che ti fidi dell'autorità di certificazione che ha emesso il certificato, allora ti fidi dell'autenticità di questo certificato a meno che qui non sia altrimenti specificato

en: Because “{1}”.
it: Motivazione: «{1}».

en: Beep
it: Avviso acustico

en: Before composer _format changes from HTML to Plain Text
it: Prima che il _formato compositore cambi da HTML a testo semplice

en: Before trusting this CA for any purpose, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
it: Prima di fidarvi di questa AC per qualsiasi scopo sarebbe auspicabile che esaminiate attentamente le sue politiche e procedure di sicurezza (se accessibili).

en: Before trusting this site, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
it: Prima di fidarvi di questo sito, si dovrebbe esaminare attentamente le sue politiche e procedure (se accessibili).

en: Berkeley Mailbox (mbox)
it: Mailbox Berkeley (mbox)

en: Birthday
it: Compleanno

en: Birthday and anniversary reminder
it: Promemoria compleanni e anniversari

en: Birthday and anniversary reminder units
it: Unità promemoria compleanni e anniversari

en: Birthday and anniversary reminder value
it: Valore promemoria compleanni e anniversari

en: Blank Signature
it: Firma vuota

en: Blue Ink
it: Inchiostro blu

en: Body contains
it: Corpo contiene

en: Bogofilter Options
it: Opzioni di Bogofilter

en: Bogofilter either crashed or failed to process a mail message
it: Bogofilter è andato in crash oppure non è riuscito a elaborare un messaggio di posta

en: Bold
it: Grassetto

en: Book '%s' not found
it: Rubrica «%s» non trovata

en: Bottom
it: In fondo

en: Browse a WebDAV (CalDAV or CardDAV) server and create, edit or delete address books, calendars, memo lists or task lists there
it: Esplora un server WebDAV (CalDAV or CardDAV) e crea, modifica o elimina le rubriche, i calendari, gli elenchi dei memo o delle attività

en: Browse until limit is reached
it: Esplorare fino al raggiungimento del limite

en: Bug Buddy could not be run.
it: Impossibile eseguire Bug Buddy.

en: Bug Buddy is not installed.
it: Bug Buddy non è installato.

en: Business Fax
it: Fax ufficio

en: Business Phone
it: Telefono ufficio

en: Business Phone 2
it: Telefono ufficio 2

en: Busy
it: Occupato

en: By S_tatus
it: Per s_tato

en: By Se_nder
it: Per mitt_ente

en: By Su_bject
it: Per _oggetto

en: By _Company
it: Per so_cietà

en: By _Follow Up Flag
it: Per contrassegno di com_pletamento

en: By converting the event into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
it: Convertendo questo evento in un messaggio la finestra di modifica sarà chiusa e le modifiche fatte saranno scartate.

en: By converting the memo into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
it: Convertendo questo memo in un messaggio la finestra di modifica sarà chiusa e le modifiche fatte saranno scartate.

en: By converting the message into the meeting the composed message will be closed and the changes being done discarded.
it: Convertendo questo messaggio in una riunione, il messaggio che si stava componendo sarà chiuso e le modifiche fatte saranno scartate.

en: By converting the task into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
it: Convertendo questa attività in un messaggio la finestra di modifica sarà chiusa e le modifiche fatte saranno scartate.

en: By how many minutes to shorted new event time. Whether event end or start is changed is determined by "shorten-time-end" setting
it: Di quanti minuti accorciare la durata del nuovo evento. Indica se l'inizio o il termine dell'evento modificato è determinato dall'impostazione "shorten-time-end"

en: C_alendar
it: C_alendario

en: C_ell
it: C_ella

en: C_ertificate:
it: C_ertificato:

en: C_ollapse All
it: C_ontrai tutto

en: C_olor:
it: C_olore:

en: C_olumns:
it: C_olonne:

en: C_ontent:
it: S_ommario:

en: C_opy
it: C_opia

en: C_reate
it: C_rea

en: C_reate Search Folder From Search…
it: _Crea cartella di ricerca dalla ricerca…

en: C_urrent View
it: Vista c_orrente

en: C_ut %s
it: Ta_glia %s

en: Ca_tegories...
it: Ca_tegorie...

en: CalDAV and CardDAV server
it: Server CalDAV e CardDAV

en: CalDAV server
it: Server CalDAV

en: Calendar
it: Calendario

en: Calendar Event: It has no summary.
it: Evento di calendario: nessun riepilogo.

en: Calendar Event: Summary is %s.
it: Evento di calendario: il riepilogo è «%s».

en: Calendar Events
it: Eventi del calendario

en: Calendar Properties
it: Proprietà calendario

en: Calendar Publishing
it: Pubblicazione calendario

en: Calendar Selector
it: Selettore calendario

en: Calendar and Tasks
it: Calendario e attività

en: Calendar information
it: Informazioni di calendario

en: Calendar:
it: Calendario:

en: Calendar: from %s to %s
it: Calendario: da %s a %s

en: Calendars
it: Calendari

en: Call
it: Chiamata

en: Callback Phone
it: Telefono a cui richiamare

[ctx: CamelTrust]
en: Ask when used
it: Chiedere quando usato

[ctx: CamelTrust]
en: Fully
it: Completa

[ctx: CamelTrust]
en: Marginally
it: Marginale

[ctx: CamelTrust]
en: Never
it: Mai

[ctx: CamelTrust]
en: Temporarily
it: Temporanea

[ctx: CamelTrust]
en: Ultimately
it: Difinitiva

[ctx: CamelTrust]
en: _Ask when used
it: _Chiedere quando usato

[ctx: CamelTrust]
en: _Fully trusted
it: _Fiducia completa

[ctx: CamelTrust]
en: _Marginally trusted
it: Fiducia _marginale

[ctx: CamelTrust]
en: _Never trust this certificate
it: _Mai dare fiducia a questo certificato

[ctx: CamelTrust]
en: _Temporarily trusted (this session only)
it: Fiducia _temporanea (solo questa sessione)

[ctx: CamelTrust]
en: _Ultimately trusted
it: Fiducia _definitiva

en: Can be either “mbox” or “pdf”.
it: Può essere "mbox" o "pdf".

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel _All
it: Annulla _tutto

en: Cancel the current mail operation
it: Annulla l'operazione di posta in corso

en: Canceling…
it: Annullamento…

en: Cancelled
it: Annullata

en: Cancelled Tasks
it: Attività annullata

en: Cancelled.
it: Annullato.

en: Cannot add Search Folder “{0}”.
it: Impossibile aggiungere la cartella di ricerca «{0}».

en: Cannot add message into News and Blogs folder
it: Impossibile aggiungere il messaggio nella cartella Blog e notizie

en: Cannot add new contact
it: Impossibile aggiungere il nuovo contatto

en: Cannot archive messages
it: Impossibile archiviare i messaggi

en: Cannot copy folder “{0}” to “{1}”.
it: Impossibile copiare la cartella «{0}» su «{1}».

en: Cannot create Temporary File
it: Impossibile creare il file temporaneo

en: Cannot create a client object from extension name “%s”
it: Impossibile creare un oggetto client dal nome dell'estensione «%s»

en: Cannot create a folder in a News and Blogs store.
it: Impossibile creare una cartella in un archivio Notizie e blog.

en: Cannot create component: %s
it: Impossibile creare il componente: %s

en: Cannot create folder “{0}”.
it: Impossibile creare la cartella «{0}».

en: Cannot create temporary save directory.
it: Impossibile creare la directory temporanea per il salvataggio.

en: Cannot create the save directory, because “{1}”
it: Impossibile creare la directory di salvataggio. Motivazione: {1}

en: Cannot delete folder “{0}”.
it: Impossibile eliminare la cartella «{0}».

en: Cannot delete system folder “{0}”.
it: Impossibile eliminare la cartella di sistema «{0}».

en: Cannot drop message(s) into toplevel store
it: Impossibile scaricare i messaggi nell'archivio di primo livello

en: Cannot edit Search Folder “{0}” as it does not exist.
it: Impossibile modificare la cartella di ricerca «{0}» perché questa non esiste.

en: Cannot encrypt outgoing message: No encryption certificate set for this account
it: Impossibile cifrare il messaggio in uscita: nessun certificato di cifratura è impostato per questo account

en: Cannot find attendee “%s” in the list of attendees
it: Impossibile trovare il partecipante «%s» nell'elenco dei partecipanti

en: Cannot find matching event in the next %d year | Cannot find matching event in the next %d years
it[0]: Impossibile trovare l'evento corrispondente nel successivo %d anno
it[1]: Impossibile trovare l'evento corrispondente nei successivi %d anni

en: Cannot find matching event in the previous %d year | Cannot find matching event in the previous %d years
it[0]: Impossibile trovare l'evento corrispondente nel precedente %d anno
it[1]: Impossibile trovare l'evento corrispondente nei precedenti %d anni

en: Cannot find message in its folder summary
it: Impossibile trovare il messaggio nella sua cartella indice

en: Cannot get URI “%s”, do not know how to download it.
it: Impossibile ottenere l'URI «%s», non si conosce come scaricarlo.

en: Cannot have both receiving and sending parts set to None
it: Impossibile avere entrambe le parti di ricezione e invio impostato su Nessuno

en: Cannot move contact.
it: Impossibile spostare il contatto.

en: Cannot move folder “{0}” to “{1}”.
it: Impossibile spostare la cartella «{0}» su «{1}».

en: Cannot open calendar. %s
it: Impossibile aprire il calendario. %s

en: Cannot open file “{0}”.
it: Impossibile aprire il file «{0}».

en: Cannot open folder. Error: {1}
it: Impossibile aprire la cartella. Errore: {1}

en: Cannot open source folder. Error: {2}
it: Impossibile aprire la cartella sorgente. Errore: {2}

en: Cannot open target folder. Error: {2}
it: Impossibile aprire la cartella di destinazione. Errore: {2}

en: Cannot read the license file “{0}”, due to an installation problem. You will not be able to use this provider until you can accept its license.
it: Impossibile leggere il file della licenza «{0}» a causa di un problema di installazione. Non è possibile usare questo fornitore finché non si accetta la sua licenza.

en: Cannot rename or move system folder “{0}”.
it: Impossibile rinominare o spostare la cartella di sistema «{0}».

en: Cannot rename “{0}” to “{1}”.
it: Impossibile rinominare «{0}» in «{1}».

en: Cannot save a contact to the address book “{0}”, because it is still opening. Either wait till it’s opened, or select a different address book.
it: Impossibile salvare un contatto nella rubrica «{0}» perché si sta ancora aprendo. Attendere che l'apertura si completi o selezionare una differente rubrica.

en: Cannot save a contact, address book is still opening
it: Impossibile salvare un contatto, la rubrica si sta ancora aprendo

en: Cannot save changes to account.
it: Impossibile salvare le modifiche all'account.

en: Cannot save event
it: Impossibile salvare l'evento

en: Cannot save file “{0}”.
it: Impossibile salvare il file «{0}».

en: Cannot save task
it: Impossibile salvare l'attività

en: Cannot save to directory “{0}”.
it: Impossibile salvare nella directory «{0}».

en: Cannot save to file “{0}”.
it: Impossibile salvare sul file «{0}».

en: Cannot search with no active calendar
it: Impossibile cercare con nessun calendario attivo

en: Cannot sign outgoing message: No signing certificate set for this account
it: Impossibile firmare i messaggi in uscita: nessun certificato di firma è impostato per questo account

en: Cannot start Evolution.  Another Evolution instance may be unresponsive. System error: %s
it: Impossibile avviare Evolution. Un altra istanza dell'applicazione non risponde. Errore di sistema: %s

en: Cannot upgrade directly from version {0}
it: Impossibile aggiornare direttamente dalla versione {0}

en: Can’t open .csv file
it: Impossibile aprire il file .csv

en: Can’t open .ldif file
it: Impossibile aprire il file .ldif

en: Car Phone
it: Telefono auto

en: CardDAV server
it: Server CardDAV

en: Case _Sensitive
it: _Maiuscole/minuscole

en: Cat_egory:
it: Cat_egoria:

en: Categories
it: Categorie

en: Categories Editor
it: Editor categorie

en: Categories List
it: Elenco categorie

en: Categories:
it: Categorie:

en: Categories: %s
it: Categorie: %s

en: Category
it: Categoria

en: Category Icon
it: Icona categoria

en: Category Properties
it: Proprietà categoria

en: Category _Icon
it: _Icona categoria

en: Category _Name
it: _Nome categoria

en: Category editor not available.
it: Editor delle categorie non disponibile.

en: Cc
it: CC

en: Cell Contents
it: Contenuto cella

en: Cell Properties
it: Proprietà cella

en: Cell…
it: Cella…

en: Center
it: Centro

en: Center Alignment
it: Allinea al centro

en: Centigrade (°C)
it: Centigrado (°C)

en: Central European
it: Europeo centrale

en: Certificate Authority Trust
it: Fiducia dell'autorità di certificazione

en: Certificate Name
it: Nome del certificato

en: Certificate already exists
it: Il certificato esiste già

en: Certificate “%s” is a CA certificate.
    
    Edit trust settings:
it: Il certificato «%s» è un certificato CA.
    
    Modificare le impostazioni di fiducia:

en: Certificates
it: Certificati

en: Certificates Table
it: Tabella dei certificati

en: Ch_aracter Encoding
it: Codifica dei c_aratteri

en: Ch_aracter encoding:
it: Codifica dei c_aratteri:

en: Chair
it: Moderatore

en: Chair Persons
it: Moderatori

en: Chan_ge…
it: Mo_difica…

en: Change Face Image
it: Cambia immagine della faccia

en: Change certificate trust
it: Modifica certifificato di fiducia

en: Change sort order of the folders in the folder tree
it: Modifica l'ordinamento delle cartelle nell'albero delle cartelle

en: Change the name of this folder
it: Cambia il nome di questa cartella

en: Change the page settings for your current printer
it: Cambia le impostazioni di pagina per la stampante corrente

en: Change the properties of this folder
it: Cambia le proprietà di questa cartella

en: Change trust for the host “%s”:
it: Cambiare la fiducia per l'host «%s»:

en: Changed Contact:
it: Contatto modificato:

en: Changes made to the event will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
it: Le modifiche apportate all'evento non saranno inviate ai partecipanti, perché non si è l'organizzatore

en: Changes made to the memo will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
it: Le modifiche apportate al memo non verranno inviate ai partecipanti, perché non si è l'organizzatore

en: Changes made to the task will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
it: Le modifiche apportate all'attavità non verranno inviate ai partecipanti, perché non si è l'organizzatore

en: Character Encoding
it: Codifica dei caratteri

en: Character _Encoding
it: Codifica caratt_eri

en: Check Evolution Back up
it: Controlla il backup di Evolution

en: Check _Spelling…
it: Controllo _ortografico…

en: Check cu_stom headers for junk
it: Controllare intestazioni _personalizzate per indesiderati

en: Check for Supported Types
it: Verifica tipi supportati

en: Check for _Junk
it: Controlla _posta indesiderata

en: Check for _new messages every
it: Controllare _nuovi messaggi ogni

en: Check for new _messages on start
it: Controllare i nuovi _messaggi all'avvio

en: Check for new messa_ges in all active accounts
it: Controllare i nuovi messa_ggi in tutti gli account attivi

en: Check for new messages in all active accounts
it: Controlla nuovi messaggi in tutti gli account attivi

en: Check for new messages on start
it: Controlla nuovi messaggi all'avvio

en: Check incoming _messages for junk
it: Controllare nei _messaggi in ingresso quelli indesiderati

en: Check incoming mail being junk
it: Controllo posta indesiderata in ingresso

en: Check interval for Pidgin syncing of contacts.
it: Intervallo per controllare la sincronizzazione dei contatti di Pidgin.

en: Check spelling while I _type
it: Controllare l'_ortografia durante la digitazione

en: Check to make sure your password is spelled correctly. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
it: Controllare se la password è stata digitata in modo corretto. Attenzione: le password fanno distinzione tra maiuscole e minuscole; controllare il tasto BlocMaiusc.

en: Check whether Evolution is the default mailer
it: Verifica se Evolution è il gestore di posta predefinito

en: Checking content of backup file “%s”, please wait…
it: Verifica del contenuto del file di backup «%s», attendere...

en: Checking for New Mail
it: Controllo di nuova posta

en: Checking for new mail at “%s”
it: Controllo per nuova posta in «%s»

en: Checking server settings…
it: Verifica impostazioni del server…

en: Checks selected messages for duplicates
it: Verifica la presenza di duplicati nei messaggi selezionati

en: Chinese
it: Cinese

en: Choose Background Image
it: Scegli immagine dello sfondo

en: Choose Feed Image
it: Scegli immagine notiziario

en: Choose Notes
it: Scegli note

en: Choose a Calendar
it: Scegli un calendario

en: Choose a File
it: Scegli un file

en: Choose a MH mail directory
it: Scegliere una directory di posta MH

en: Choose a Maildir mail directory
it: Scegliere una directory di posta Maildir

en: Choose a Memo List
it: Scegli un elenco memo

en: Choose a Task List
it: Scegli un elenco attività

en: Choose a backup file to restore
it: Scegliere un file di backup da ripristinare

en: Choose a folder for deleted messages.
it: Scegliere una cartella per i messaggi eliminati.

en: Choose a folder for junk messages.
it: Scegliere una cartella per i messaggi indesiderati.

en: Choose a folder for saving draft messages.
it: Scegliere una cartella per salvare le bozze dei messaggi.

en: Choose a folder for saving sent messages.
it: Scegliere una cartella per salvare i messaggi inviati.

en: Choose a folder to archive messages to.
it: Scegliere una cartella per archiviare i messaggi.

en: Choose a folder to use for template messages.
it: Scegliere una cartella da usare per i modelli dei messaggi.

en: Choose a local delivery file
it: Scegliere un file locale di consegna

en: Choose a mbox spool directory
it: Scegliere una directory spool mbox

en: Choose a mbox spool file
it: Scegliere un file spool mbox

en: Choose an Address Book
it: Scegli una rubrica

en: Choose an iCalendar file
it: Scegliere un file iCalendar

en: Choose custom color
it: Scegli colore personalizzato

en: Choose folders to post the message to.
it: Scegliere le cartelle su cui pubblicare il messaggio.

en: Choose reply options for the selected message
it: Scegli le opzioni di risposta per il messaggio selezionato

en: Choose the destination for this import
it: Scegliere la destinazione dell'importazione

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
it: Scegliere il file da importare in Evolution e selezionarne il tipo dall'elenco.

en: Choose the order of information to appear in the message list.
it: Scegliere l'ordine delle informazioni che compariranno nell'elenco dei messaggi.

en: Choose the type of importer to run:
it: Scegliere il tipo di utilità di importazione da eseguire:

en: Choose which address books to use.
it: Scegliere quali rubriche usare.

en: Chosen file is not a local file.
it: Il file scelto non è un file locale.

en: Citation highlight color
it: Colore della citazione

en: Citation highlight color.
it: Colore della citazione.

en: Cl_ear
it: Pul_isci

en: Classification
it: Classificazione

en: Classification:
it: Classificazione:

en: Classify as confidential
it: Classifica come confidenziale

en: Classify as private
it: Classifica come privato

en: Classify as public
it: Classifica come pubblico

en: Clear All
it: Pulisci tutto

en: Clear Search
it: Pulisci ricerca

en: Clear _All
it: Pulisci _tutto

en: Clear the current search parameters
it: Pulisce i parametri correnti di ricerca

en: Clear the search
it: Pulisce la ricerca

en: Click here for the address book
it: Fare clic qui per la rubrica

en: Click here to add an attendee
it: Fare clic qui per aggiungere un partecipante

en: Click here to change the search type
it: Fare clic qui per cambiare il tipo di ricerca

en: Click here to select folders to post to
it: Fare clic per selezionare le cartelle su cui pubblicare

en: Click here, you can find more events.
it: Fare clic qui per trovare altri eventi.

en: Click this button to show a calendar
it: Fare clic su questo pulsante per mostrare un calendario

en: Click to add a memo
it: Fare clic per aggiungere un memo

en: Click to add a task
it: Fare clic per aggiungere un'attività

en: Click to call %s
it: Fare clic per chiamare %s

en: Click to hide/unhide addresses
it: Fare clic per nascondere/mostrare gli indirizzi

en: Click to mail %s
it: Fare clic per inviare email a %s

en: Click to open %s
it: Fare clic qui per aprire %s

en: Click to open map for %s
it: Fare clic per aprire la mappa di %s

en: Click “Apply” to begin importing the file into Evolution.
it: Fare clic su «Applica» per avviare l'importazione dei file nell'applicazione.

en: Click “Work Online” to return to online mode.
it: Fare clic su «Lavora in rete» per tornare alla modalità in rete.

en: Close
it: Chiudi

en: Close Evolution with pending background operations?
it: Chiudere l'applicazione con operazioni in attesa di completamento?

en: Close and _Back up Evolution
it: Chiudi ed esegui il _backup di Evolution

en: Close and _Restore Evolution
it: Chiudi e _ripristina Evolution

en: Close the current file
it: Chiude il file corrente

en: Close the current window
it: Chiude la finestra corrente

en: Close the find bar
it: Chiude la barra di ricerca

en: Close the message browser window when the selected message is deleted or marked as Junk.
it: Chiude la finestra del navigatore dei messaggi quando il messaggio selezionato è eliminato o contrassegnato come indesiderato.

en: Close this message (Escape)
it: Chiude questo messaggio (Escape)

en: Close this window
it: Chiude questa finestra

en: Closing this composer window will discard the message permanently, unless you choose to save the message in your Drafts folder. This will allow you to continue the message at a later date.
it: La chiusura di questa finestra di composizione causerà la perdita permanente del messaggio, a meno che questo non sia stato salvato nella cartella «Bozze». Così facendo sarà possibile continuare il messaggio più tardi.

en: Co_lumn Span:
it: Ampiezza colonna:

en: Co_mpleted
it: Co_mpletato

en: Co_ntacts
it: Co_ntatti

en: Co_py All Contacts To…
it: Cop_ia ogni contatto su…

en: Col_umn
it: Col_onna

en: Collapse All _Threads
it: Comprimi ogni _raggruppamento

en: Collapse all folders
it: Contrae tutte le cartelle

en: Collapse all message threads
it: Comprime tutti i messaggi del raggruppamento

en: Collapse archive folders in Move/Copy message to Folder and Go to Folder selectors.
it: Comprime le cartelle di archivio nei selettori «Sposta/Copia messaggio nella cartella» e «Vai alla cartella».

en: Collect_ion Account
it: Account di _raccolta

en: Collection
it: Raccolta

en: Collection _Account
it: _Account di raccolta

en: Color
it: Colore

en: Color to draw the Marcus Bains Line in the Time bar (empty for default)
it: Colore con cui disegnare la "linea Marcus Bains" nella barra tempo (vuota in modo predefinito)

en: Color to draw the Marcus Bains line in the Day View
it: Colore con cui disegnare la "riga Marcus Bains" nella vista giornaliera

en: Color:
it: Colore:

en: Colors
it: Colori

en: Column
it: Colonna

en: Column After
it: Colonna dopo

en: Column Before
it: Colonna prima

en: Comma separated values (.csv)
it: Valori separati da virgole (.csv)

en: Comma-separated list of localized “Re” abbreviations to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “Re” prefix. An example is “SV,AV”.
it: Elenco separato da virgole delle abbreviazioni localizzate del «Re» da saltare in un soggetto del testo quando si risponde a un messaggio, in aggiunta al prefisso comune "Re". Un esempio è "SV,AV".

en: Comma-separated names of the editor to prefer in the message composer
it: Nomi separati da virgole degli editor da preferire nel compositore del messaggio

en: Command to be executed to launch the editor:
it: Comando da eseguire per lanciare l'editor:

en: Comment List
it: Elenco commenti

en: Comment:
it: Commento:

en: Comments: %s
it: Commenti: %s

en: Common Name
it: Nome comune

en: Company
it: Società

en: Company Phone
it: Telefono ditta

en: Compare against
it: Confronta con

en: Complete
it: Completata

en: Complete.
it: Completato.

en: Completed
it: Completato

en: Completed
it: Completato

en: Completed Tasks
it: Attività completate

en: Completed date cannot be in the future
it: La data di completamenti non può essere nel futuro

en: Completed date is not a valid date
it: La data di completamento non è valida

en: Completed: %s
it: Completato: %s

en: Completion date
it: Data completamento

en: Compose Message
it: Composizione messaggio

en: Compose _New Message
it: Componi _nuovo messaggio

en: Compose a Message
it: Componi un messaggio

en: Compose a new mail message
it: Componi un nuovo messaggio di posta

en: Compose a reply to all the recipients of the selected message
it: Compone una risposta a tutti i destinatari del messaggio selezionato

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
it: Componi una risposta alla mailing list del messaggio selezionato

en: Compose a reply to the sender of the selected message
it: Componi una risposta al mittente del messaggio selezionato

en: Compose in External Editor
it: Componi in editor esterno

en: Composer Preferences
it: Preferenze di composizione

en: Composer load/attach directory
it: Directory carica/allega del compositore

en: Composer mode to use.
it: Modalità compositore da usare.

en: Composing Messages
it: Composizione dei messaggi

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC
it: Comprime la visualizzazione degli indirizzi in A/CC/CCN

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC to the number specified in address_count.
it: Comprime la visualizzazione degli indirizzi in A/CC/CCN al numero specificato nella chiave address_count.

en: Compress weekends in month view
it: Comprime fine settimana in vista mensile

en: Compression filter used by autoar
it: Filtro di compressione usato da archivio automatico

en: Compression filter used when compressing attached directories with autoar.
it: Filtro di compressione usato quando si comprimono le directory allegate con archivio automatico

en: Compression format used by autoar
it: Formato di compressione usato da archivio automatico

en: Compression format used when compressing attached directories with autoar.
it: Formato di compressione usato quando si comprimono le directory allegate con archivio automatico

en: Confidential
it: Confidenziale

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configuration _URL:
it: Configurazione _URL:

en: Configure Evolution
it: Configura Evolution

en: Configure Evolution Accounts
it: Configura account di Evolution

en: Confirm _when expunging a folder
it: Confermare _prima di ripulire una cartella

en: Confirm expunge
it: Conferma pulizia

en: Confirm sender address
it: Conferma indirizzo mittente

en: Confirm when emptying a _Junk folder
it: Confermare quando si svuota una cartella di posta in_desiderata

en: Confirmations
it: Conferme

en: Conflict Search
it: Ricerca conflitti

en: Conflicting Contact:
it: Contatto in conflitto:

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email using Evolution.
    
    Click “Apply” to save your settings.
it: Congratulazioni, la configurazione della posta è completa.
    
    Ora si è pronti per inviare e ricevere email usando Evolution.
    
    Fare clic su «Applica» per salvare le impostazioni.

en: Connecting to LDAP
it: Connessione a LDAP

en: Construct a more advanced search
it: Produce una ricerca più avanzata

en: Contact
it: Contatto

en: Contact Certificates
it: Certificati dei contatti

en: Contact Editor
it: Editor dei contatti

en: Contact Editor — %s
it: Editor dei contatti — %s

en: Contact List
it: Elenco contatti

en: Contact List Editor
it: Editor di elenco contatti

en: Contact List Members
it: Membri elenco contatti

en: Contact List _Owner
it: Contatta _proprietario lista

en: Contact List:
it: Elenco contatti:

en: Contact Quick-Add
it: Aggiunta veloce di un contatto

en: Contact _Preview
it: Ante_prima contatto

en: Contact already exists in the address book.
it: Contatto già esistente nella rubrica.

en: Contact information
it: Informazioni sul contatto

en: Contact information for %s
it: Informazioni sul contatto per %s

en: Contact layout style
it: Stile aspetto contatti

en: Contact preview pane position (horizontal)
it: Posizione riquadro anteprima contatti (orizzontale)

en: Contact preview pane position (vertical)
it: Posizione riquadro anteprima contatti (verticale)

en: Contact the owner of the mailing list this message belongs to
it: Contatta il proprietario della mailing list a cui questo messaggio appartiene

en: Contact “{0}” already exists in the address book “{1}”. Do you want to add a copy of it instead?
it: Il contatto «{0}» esiste già nella rubrica «{1}». Aggiungere una copia?

en: Contact:
it: Contatto:

en: Contacts
it: Contatti

en: Contacts Map
it: Mappa contatti

en: Contacts:
it: Contatti:

en: Contains UIDs of accounts for which the notifications should be avoided.
it: Contiene gli UID degli account per i quali le notifiche devono essere evitate.

en: Contains Value
it: Contiene il valore

en: Content
it: Sommario

en: Continue Anyway
it: Continua comunque

en: Controls how frequently local changes are synchronized with the remote mail server. The interval must be at least 30 seconds.
it: Controlla quanto frequentemente i cambiamenti locali sono sincronizzati con il server di posta remoto. L'intervallo deve essere almeno 30 secondi.

en: Controls the toolbar icon size. The 'default' value lets the system/code decide what is the best icon size for the toolbar. Changing the option requires application restart.
it: Controlla la dimensione dell'icona della barra degli strumenti. Il valore "predefinito" lascia al sistema/codice di decidere qual è la migliore dimensione dell'icona per la barra degli strumenti. La modifica dell'opzione richiede il riavvio dell'applicazione.

en: Conv_ert to Appointment…
it: Conv_erti in appuntamento…

en: Convert UTC time in reply credits to local time
it: Converte l'ora UTC a ora locale nei crediti delle risposte

en: Convert a mail message to a task.
it: Converte un messaggio di posta in un'attività.

en: Convert mail messages to Unicode
it: Converte i messaggi di posta in Unicode

en: Convert message text to Unicode UTF-8 to unify spam/ham tokens coming from different character sets.
it: Converte il testo del messaggio in Unicode UTF-8 per unificare i token di spam/ham che provengono da diversi set di caratteri.

en: Convert message text to _Unicode
it: Convertire il testo dei messaggi in _Unicode

en: Convert the message to a meeting request
it: Converte il messaggio in una richiesta di riunione

en: Convert to M_eeting
it: Converti a riunion_e

en: Convert to M_essage
it: Converti a m_essaggio

en: Convert to _Meeting
it: Converti a _riunione

en: Convert to _Message
it: Converti a _messaggio

en: Convert to the mail message
it: Converte in un messaggio di posta

en: Converts a meeting to an appointment
it: Converte una riunione in un appuntamento

en: Converts an appointment to a meeting
it: Converte un appuntamento in una riunione

en: Cop_y %s
it: Cop_ia %s

en: Cop_y to Calendar…
it: _Copia nel calendario…

en: Copy Folder To
it: Copia cartella su

en: Copy _Email Address
it: Copia indirizzo _email

en: Copy _Link Location
it: Copia posizione co_llegamento

en: Copy _Message Archive URL
it: Copia URL archivio _messaggio

en: Copy _Raw Email Address
it: Copia indirizzo email _effettivo

en: Copy book content locally for offline operation
it: Copia localmente il contenuto della rubrica per operazioni fuori rete

en: Copy calendar contents locally for offline operation
it: Copia localmente il contenuto del calendario per operazioni fuori rete

en: Copy contact to
it: Copia contatto su

en: Copy contacts to
it: Copia contatti su

en: Copy direct URL for the selected message in its archive
it: Copia l'URL diretto del messaggio selezionato nel suo archivio

en: Copy folder in folder tree.
it: Copiare la cartella nell'albero delle cartelle.

en: Copy memo list contents locally for offline operation
it: Copia localmente il contenuto dell'elenco di memo per operazioni fuori rete

en: Copy selected contacts to another address book
it: Copia i contatti selezionati su un'altra rubrica

en: Copy selected contacts to the clipboard
it: Copia i contatti selezionati negli appunti

en: Copy selected events to the clipboard
it: Copia gli eventi selezionati negli appunti

en: Copy selected memos to the clipboard
it: Copia i memo selezionati negli appunti

en: Copy selected messages to another folder
it: Copia i messaggi selezionati in una nuova cartella

en: Copy selected tasks to the clipboard
it: Copia le attività selezionate negli appunti

en: Copy selected text to the clipboard
it: Copia il testo selezionato negli appunti

en: Copy task list contents locally for offline operation
it: Copia localmente il contenuto dell'elenco delle attività per operazioni fuori rete

en: Copy the contacts of the selected address book to another
it: Copia i contatti dalla rubrica selezionata a un'altra

en: Copy the email address to the clipboard
it: Copia l'indirizzo email negli appunti

en: Copy the image to the clipboard
it: Copia l'immagine negli appunti

en: Copy the link to the clipboard
it: Copia il collegamento negli appunti

en: Copy the raw email address to the clipboard
it: Copia l'indirizzo email effettivo negli appunti

en: Copy the selected folder into another folder
it: Copia la cartella selezionata in un'altra cartella

en: Copy the selection
it: Copia la selezione

en: Copy to Folder
it: Copia nella cartella

en: Copying a memo | Copying %d memos
it[0]: Copia un memo
it[1]: Copia %d memo

en: Copying a memo into the memo list “%s”
it: Copia di un meno nell'elenco dei memo «%s»

en: Copying a memo into the memo list “{0}”
it: Copia di un meno nell'elenco dei memo «{0}»

en: Copying a task | Copying %d tasks
it[0]: Copia un'attività
it[1]: Copia %d attività

en: Copying a task into the task list “%s”
it: Copia di un'attività nell'elenco delle attività «%s»

en: Copying a task into the task list “{0}”
it: Copia di un'attività nell'elenco delle attività «{0}»

en: Copying an event | Copying %d events
it[0]: Copia un evento
it[1]: Copia %d eventi

en: Copying an event into the calendar “%s”
it: Copia di un evento nel calendario «%s»

en: Copying an event into the calendar “{0}”
it: Copia di un evento nel calendario «{0}»

en: Copying events to the calendar “%s”
it: Copia degli eventi nel calendario «%s»

en: Copying folder %s
it: Copia cartella %s

en: Copying folder “%s”
it: Copia della cartella «%s»

en: Copying folder “%s” (%d/%d)
it: Copia della cartella «%s» (%d/%d)

en: Copying image to clipboard
it: Copia dell'immagine negli appunti

en: Copying memos to the memo list “%s”
it: Copia dei meno nell'elenco dei memo «%s»

en: Copying messages into folder %s
it: Copia messaggi nella cartella %s

en: Copying messages to “%s”
it: Copia dei messaggi in «%s»

en: Copying tasks to the task list “%s”
it: Copia delle attività nell'elenco delle attività «%s»

en: Corresponding source for service with UID “%s” not found
it: Fonte corrispondente per il servizio con l'UID «%s» non trovata

en: Could not compile regular expression “{1}”.
it: Impossibile compilare l'espressione regolare «{1}».

en: Could not create message.
it: Impossibile creare il messaggio.

en: Could not create publish thread.
it: Impossibile creare il raggruppamento per la pubblicazione.

en: Could not create spool directory “%s”: %s
it: Impossibile creare la directory di spool «%s»: %s

en: Could not display help for Evolution.
it: Impossibile mostrare il manuale di Evolution.

en: Could not get schema information for LDAP server.
it: Impossibile ottenere le informazioni schema dal server LDAP.

en: Could not get selected text.
it: Impossibile ottenere il testo selezionato.

en: Could not load signature.
it: Impossibile scaricare la firma.

en: Could not load the attachment
it: Impossibile caricare l'allegato

en: Could not load “%s”
it: Impossibile caricare «%s»

en: Could not open %s:
it: Impossibile aprire %s:

en: Could not open the attachment
it: Impossibile aprire l'allegato

en: Could not open the link.
it: Impossibile aprire il collegamento.

en: Could not open “%s”
it: Impossibile aprire «%s»:

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
it: Impossibile interpretare il messaggio MIME.  Viene visualizzato il sorgente.

en: Could not parse PGP message: %s
it: Impossibile interpretare il messaggio PGP: %s

en: Could not parse PGP/MIME message: %s
it: Impossibile interpretare il messaggio PGP/MIME: %s

en: Could not parse S/MIME message: %s
it: Impossibile interpretare il messaggio S/MIME: %s

en: Could not perform this operation on {0}.
it: Impossibile eseguire questa operazione su {0}.

en: Could not read signature file “{0}”.
it: Impossibile leggere il file della firma «{0}».

en: Could not remove address book.
it: Impossibile rimuovere la rubrica.

en: Could not retrieve messages to attach from {0}.
it: Impossibile recuperare i messaggi da allegare da {0}.

en: Could not save signature.
it: Impossibile salvare la firma.

en: Could not save the attachment
it: Impossibile salvare l'allegato

en: Could not save to autosave file “{0}”.
it: Impossibile salvare il file di salvataggio automatico «{0}».

en: Could not save “%s”
it: Impossibile salvare «%s»

en: Could not send the cancellation notice to the delegate
it: Impossibile inviare una notifica di annullamento al delegato

en: Could not set as background
it: Impossibile impostare come sfondo

en: Cr_ying
it: Pian_to

en: Cre_ate
it: Cre_a

en: Cre_ate new calendar
it: Cre_a un nuovo calendario

en: Cre_ate new task list
it: Cre_a un nuovo elenco di attività

en: Creat_e a sent item to track information
it: Crea una _voce di invio per tenere traccia delle informazioni

en: Create Collectio_n
it: Crea racco_lta

en: Create Folder
it: Crea cartella

en: Create Search _Folder
it: Crea car_tella di ricerca

en: Create _Book
it: Crea _rubrica

en: Create _Calendar
it: Crea _calendario

en: Create _address book entries when sending mails
it: Creare _voci di rubrica quando si invia posta

en: Create a Filter Rule for Mailing _List…
it: Crea una regola di filtro per mailing _list…

en: Create a Filter Rule for Se_nder…
it: Crea una regola di filtro per _mittente…

en: Create a Filter Rule for _Recipients…
it: Crea una regola di filtro per _destinatari…

en: Create a Filter Rule for _Subject…
it: Crea una regola di filtro per _oggetto…

en: Create a Mem_o
it: Crea un mem_o

en: Create a Search Folder from Mailing _List…
it: Crea una cartella di ricerca per mailing _list…

en: Create a Search Folder from Recipien_ts…
it: Crea una cartella di ricerca per destina_tari…

en: Create a Search Folder from S_ubject…
it: Crea una cartella di ricerca per o_ggetto…

en: Create a Search Folder from Sen_der…
it: Crea una cartella di ricerca per m_ittente…

en: Create a _Meeting
it: Crea una _riunione

en: Create a _Task
it: Crea una a_ttività

en: Create a new address book
it: Crea una nuova rubrica

en: Create a new all day event
it: Crea un nuovo evento per l'intera giornata

en: Create a new all-day appointment
it: Crea un nuovo appuntamento per l'intera giornata

en: Create a new appointment
it: Crea un nuovo appuntamento

en: Create a new assigned task
it: Crea una nuova attività assegnata

en: Create a new calendar
it: Crea un nuovo calendario

en: Create a new collection account
it: Crea un nuovo account di raccolta

en: Create a new contact
it: Crea un nuovo contatto

en: Create a new contact list
it: Crea un nuovo elenco contatti

en: Create a new event from the selected message
it: Crea un nuovo evento dal messaggio selezionato

en: Create a new folder
it: Crea una nuova cartella

en: Create a new folder for storing mail
it: Crea una cartella per memorizzare la posta

en: Create a new mail account
it: Crea una nuova account di posta

en: Create a new mail folder
it: Crea una nuova cartella di posta

en: Create a new meeting
it: Crea una nuova riunione

en: Create a new meeting from the selected message
it: Crea una nuova riunione dal messaggio selezionato

en: Create a new meeting request
it: Crea una nuova richiesta di riunione

en: Create a new memo
it: Crea un nuovo memo

en: Create a new memo from the selected message
it: Crea un nuovo memo dal messaggio selezionato

en: Create a new memo list
it: Crea un nuovo elenco di memo

en: Create a new proxy profile
it: Crea un nuovo profilo proxy

en: Create a new shared memo
it: Crea un nuovo memo condiviso

en: Create a new task
it: Crea una nuova attività

en: Create a new task from the selected message
it: Crea una nuova attività dal messaggio selezionato

en: Create a new task list
it: Crea un nuovo elenco di attività

en: Create a new window displaying this view
it: Crea una nuova finestra che mostra questa vista

en: Create a rule to filter messages from this sender
it: Crea una regola per filtrare i messaggi da questo mittente

en: Create a rule to filter messages to these recipients
it: Crea una regola per filtrare i messaggi verso questi destinatari

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
it: Crea una regola per filtrare i messaggi verso questa mailing list

en: Create a rule to filter messages with this subject
it: Crea una regola per filtrare i messaggi con questo oggetto

en: Create a search folder for these recipients
it: Crea una cartella di ricerca per questi destinatari

en: Create a search folder for this mailing list
it: Crea una cartella di ricerca per questa mailing list

en: Create a search folder for this sender
it: Crea una cartella di ricerca per questo mittente

en: Create a search folder for this subject
it: Crea una cartella di ricerca per questo oggetto

en: Create an _Appointment
it: Crea un _appuntamento

en: Create category “%s”
it: Crea categoria «%s»

en: Create events, memos and tasks as Private by default
it: Crea eventi, memo e attività come privati in modo predefinito

en: Create events, memos and tasks as _Private by default
it: Creare eventi, memo e attività come _privati in modo predefinito

en: Create or edit rules for filtering new mail
it: Crea o modifica le regole per filtrare la nuova posta

en: Create or edit search folder definitions
it: Crea o modifica le definizioni delle cartella di ricerca

en: Created
it: Creato

en: Created from a mail by %s
it: Creata da una email di %s

en: Creating a memo
it: Creazione di un memo

en: Creating a task
it: Creazione di un'attività

en: Creating an event
it: Creazione di un evento

en: Creating new book…
it: Creazione nuova rubrica…

en: Creating new calendar…
it: Creazione nuovo calendario…

en: Creating new collection…
it: Creazione nuova raccolta…

en: Creating view for calendar “%s”
it: Creazione della visualizzazione per il calendario «%s»

en: Creating view for memo list “%s”
it: Creazione della visualizzazione per l'elenco dei memo «%s»

en: Creating view for task list “%s”
it: Creazione della visualizzazione per l'elenco attività «%s»

en: Credentials are required to connect to the destination host.
it: Le credenziali sono necessarie per connettersi all'host di destinazione.

en: Ctrl-click to open a link “%s”
it: Fare clic e premere Ctrl per aprire un collegamento «%s»

en: Cu_t
it: _Taglia

en: Current Account
it: Account corrente

en: Current Folder
it: Cartella corrente

en: Current Folder and Subfolders
it: Cartella attuale e sottocartelle

en: Current Folder and Subfolders Search
it: Ricerca cartella attuale e sottocartelle

en: Current State
it: Stato attuale

en: Current _Languages
it: _Lingue attuali

en: Current view is a customized view
it: La vista corrente è una vista personalizzata

en: Currently _used categories:
it: Attuali categorie _usate:

en: Currently supported values are “openstreetmap” and “google”; if unknown set, uses “openstreetmap”
it: I valori attualmente supportati sono «openstreetmap» e «google»; se l'impostazione è sconosciuta, usare «openstreetmap»

en: Cus_tom arguments:
it: Argomenti personalizza_ti:

en: Custo_mize Current View…
it: Personali_zza vista corrente…

en: Custom Header
it: Intestazione personalizzata

en: Custom Location
it: Posizione personalizzata

en: Custom Proxy
it: Proxy personalizzato

en: Custom View
it: Vista personalizzata

en: Custom binary cannot be empty
it: Il binario personalizzato non può essere vuoto

en: Custom headers to use while checking for junk.
it: Intestazioni personalizzate da usare durante il controllo degli indesiderati.

en: Custom headers to use while checking for junk. The list elements are string in the format “headername=value”.
it: Intestazioni personalizzate da usare durante il controllo degli indesiderati. Gli elementi della lista sono stringhe nel formato "nomeintestazione=valore".

en: Customize Current View
it: Personalizza vista corrente

en: Cut selected contacts to the clipboard
it: Taglia i contatti selezionati negli appunti

en: Cut selected events to the clipboard
it: Taglia gli eventi selezionati negli appunti

en: Cut selected memos to the clipboard
it: Taglia i memo selezionati negli appunti

en: Cut selected tasks to the clipboard
it: Taglia le attività selezionate negli appunti

en: Cut selected text to the clipboard
it: Taglia il testo selezionato negli appunti

en: Cut the selection
it: Taglia la selezione

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: D_ecline this instance
it: _Rifiuta questa istanza

en: D_elete Address Book
it: Eli_mina rubrica

en: D_elete All Instances…
it: E_limina tutte le istanze…

en: D_elete Calendar
it: Eli_mina calendario

en: D_elete Memo List
it: Eli_mina elenco memo

en: D_elete Task List
it: Eli_mina elenco attività

en: Daily
it: Giornaliero

en: Date
it: Data

en: Date and Time
it: Data ed ora

en: Date received
it: Data ricezione

en: Date sent
it: Data invio

en: Date/Time Format
it: Formato data/ora

[ctx: DateFmt]
en: Next Fri
it: Pros %a

[ctx: DateFmt]
en: Next Mon
it: Pros %a

[ctx: DateFmt]
en: Next Sat
it: Pros %a

[ctx: DateFmt]
en: Next Sun
it: Pros %a

[ctx: DateFmt]
en: Next Thu
it: Pros %a

[ctx: DateFmt]
en: Next Tue
it: Pros %a

[ctx: DateFmt]
en: Next Wed
it: Pros %a

en: Day
it: Giorno

en: Day View: %s. %s
it: Vista giornaliera: %s. %s

en: Day _ends:
it: Fi_ne della giornata:

en: Days
it: Giorni

en: Days on which the start and end of work hours should be indicated. (This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use the “work-day-monday”, “work-day-tuesday”, etc. keys instead.)
it: Giorni in cui devono essere indicati l'inizio e la fine delle ore lavorative. (Questa chiave è stata resa deprecata nella versione 3.10 e non deve più essere usata. Usare invece le chiavi "work-day-monday", "work-day-tuesday", ecc.)

en: De_fault
it: Prede_finito

en: De_scribe Filters…
it: De_scrivi filtri…

en: De_vilish
it: _Diabolico

en: December
it: Dicembre

en: Decline meeting request
it: Rifiuta la richiesta di riunione

en: Decline meeting request for selected instance only
it: Rifiuta la richiesta di riunione solo per l'istanza selezionata

en: Declined
it: Declinato

en: Decrease Indent
it: Diminuisci rientro

en: Decrease the text size
it: Ridurre la dimensione del testo

en: Default
it: Predefinito

en: Default Account
it: Account predefinito

en: Default Behavior
it: Comportamento predefinito

en: Default External Editor
it: Editor esterno predefinito

en: Default Free/Busy Server
it: Server libero/occupato predefinito

en: Default User Address Book
it: Rubrica predefinita dell'utente

en: Default User Calendar
it: Calendario utente predefinito

en: Default appointment reminder
it: Promemoria appuntamento predefinito

en: Default arguments are “-i -f %F -- %R”, where
       %F — stands for the From address
       %R — stands for the recipient addresses
it: Gli argomenti predefiniti sono «-i -f %F -- %R», dove
       %F - sta per gli indirizzi dei mittenti
       %R - sta per gli indirizzi dei destinatari

en: Default calendar not found
it: Calendario predefinito non trovato

en: Default character e_ncoding:
it: Codi_fica dei caratteri predefinita:

en: Default charset in which to compose messages
it: Set di caratteri predefinito per comporre i messaggi

en: Default charset in which to compose messages. Uses UTF-8, if not set.
it: Set di caratteri predefinito per comporre i messaggi. Se non impostata, usa UTF-8.

en: Default charset in which to display messages
it: Set di caratteri predefinito per mostrare i messaggi

en: Default charset in which to display messages.
it: Set di caratteri predefinito per mostrare i messaggi.

en: Default forward style
it: Stile di inoltro predefinito

en: Default memo list not found
it: Elenco memo predefinito non trovato

en: Default reminder units
it: Unità predefinita promemoria

en: Default reminder value
it: Valore predefinito promemoria

en: Default reply style
it: Stile predefinito della risposta

en: Default sidebar width
it: Larghezza predefinita riquadro laterale

en: Default task list not found
it: Elenco attività predefinito non trovato

en: Default value for thread expand state
it: Valore predefinito per lo stato espanso del raggruppamento

en: Defaults
it: Predefiniti

en: Defer to Desktop Settings
it: Rimanda a impostazioni del desktop

en: Defines the size in KB, the limit to show text attachments in the message preview. Anything above this limit will not be possible to show inline.
it: Definisce la dimensione in KB, il limite per mostrare allegati di testo nell'anteprima del messaggio. Gli allegati sopra questo limite non sarà possibile mostrarli in linea.

en: Delegated
it: Delegato

en: Delegated From
it: Delegato da

en: Delegated To
it: Delegato a

en: Delete
it: Elimina

en: Delete All Occ_urrences
it: Elimina _tutte ricorrenze

en: Delete Current View
it: Elimina vista attuale

en: Delete Image
it: Elimina immagine

en: Delete Mail
it: Eliminazione posta

en: Delete Memo
it: Elimina memo

en: Delete Memos
it: Elimina i memo

en: Delete Rule
it: Elimina regola

en: Delete Task
it: Elimina attività

en: Delete Tasks
it: Elimina attività

en: Delete This _Occurrence
it: Elimina _questa ricorrenza

en: Delete This and F_uture Occurrences
it: Elimina questa e le f_uture ricorrenze

en: Delete This and F_uture Occurrences…
it: Elimina questa e le f_uture ricorrenze…

en: Delete all Junk messages from all folders
it: Elimina tutti i messaggi di posta indesiderata da tutte le cartelle

en: Delete all occurrences
it: Elimina tutte le ricorrenze

en: Delete completed tasks
it: Elimina le attività completate

en: Delete no_te
it: Elimina no_ta

en: Delete processed
it: Elimina elaborazioni

en: Delete remote address book “{0}”?
it: Eliminare la rubrica remota «{0}»?

en: Delete selected appointments
it: Elimina gli appuntamenti selezionati

en: Delete selected contacts
it: Elimina contatti selezionati

en: Delete selected events
it: Elimina gli eventi selezionati

en: Delete selected memos
it: Elimina i memo selezionati

en: Delete selected tasks
it: Elimina le attività selezionate

en: Delete the note for the selected message
it: Elimina la nota del messaggio selezionato

en: Delete the selected address book
it: Elimina la rubrica selezionata

en: Delete the selected calendar
it: Elimina il calendario selezionato

en: Delete the selected memo list
it: Elimina l'elenco memo selezionato

en: Delete the selected proxy profile
it: Elimina il profilo proxy selezionato

en: Delete the selected task list
it: Elimina l'elenco di attività selezionato

en: Delete the selection
it: Elimina la selezione

en: Delete this and any future occurrences
it: Elimina questa e qualsiasi futura ricorrenza

en: Delete this occurrence
it: Elimina questa ricorrenza

en: Delete view: %s
it: Elimina la vista: %s

en: Deleted
it: Eliminato

en: Deleting a memo | Deleting %d memos
it[0]: Eliminazione di un memo
it[1]: Eliminazione di %d memo

en: Deleting a task | Deleting %d tasks
it[0]: Eliminazione di un'attività
it[1]: Eliminazione di %d attività

en: Deleting an event | Deleting %d events
it[0]: Eliminazione di un evento
it[1]: Eliminazione di %d eventi

en: Deleting book…
it: Eliminazione rubrica…

en: Deleting calendar…
it: Eliminazione calendario…

en: Deleting collection…
it: Eliminazione raccolta…

en: Deleting junk and expunging trash at “%s”
it: Eliminazione indesiderata e pulizia cestino in «%s»

en: Deleting junk at “%s”
it: Eliminazione indesiderata in «%s»

en: Deleting message note…
it: Eliminazione nota messaggio…

en: Deleting messages in Junk folder “%s”…
it: Eliminazione dei messaggi nella cartella della posta indesiderata «%s»…

en: Deleting old messages
it: Eliminazione vecchi messaggi

en: Deli_vered and opened
it: Consegnato e ape_rto

en: Delivery Options
it: Opzioni di consegna

en: Department
it: Dipartimento

en: Descending
it: Decrescente

en: Description
it: Descrizione

en: Description Contains
it: Descrizione contiene

en: Description List
it: Elenco descrizione

en: Description contains
it: Descrizione contiene

en: Description of Filters
it: Descrizione dei filtri

en: Description:
it: Descrizione:

en: Destination folder:
it: Cartella di destinazione:

en: Destination is read only
it: La destinazione è in sola lettura

en: Detailed error message:
it: Messaggio di errore dettagliato:

en: Details
it: Dettagli

en: Determines whether to look up addresses for junk filtering in local address book only
it: Determina se consultare solo le rubriche locali per gli indirizzi da usare nel filtraggio degli indesiderati

en: Determines whether to lookup in address book for sender email
it: Determina se consultare la rubrica per l'email del mittente

en: Determines whether to lookup the sender email in address book. If found, it shouldn’t be a spam. It looks up in the books marked for autocompletion. It can be slow, if remote address books (like LDAP) are marked for autocompletion.
it: Determina se consultare l'email del mittente nella rubrica. Se trovato, non si dovrebbe trattare di spam. La ricerca è nelle rubriche contrassegnate per il completamento automatico. Potrebbe essere lento, se sono contrassegnate per il completamento automatico delle rubriche remote (come LDAP).

en: Determines whether to use custom headers to check for junk
it: Determina se usare intestazioni personalizzate nel controllare gli indesiderati

en: Determines whether to use custom headers to check for junk. If this option is enabled and the headers are mentioned, it will be improve the junk checking speed.
it: Determina se usare intestazioni personalizzate nel controllare i messaggi indesiderati. Se questa opzione è abilitata e le intestazioni sono menzionate, migliora la velocità di controllo degli indesiderati.

en: Digital Signature
it: Firma digitale

en: Digitally _sign messages when original message signed (PGP or S/MIME)
it: _Firmare digitalmente i messaggi quando il messaggio originale era firmato (PGP o S/MIME)

en: Digitally sign replies when the original message is signed
it: Firma digitalmente le risposte quando il messaggio originale è firmato

en: Directory for loading/attaching files to composer.
it: Directory per caricare/allegare file al compositore.

en: Directory for saving mail component files.
it: Directory per il salvataggio dei file di componenti della posta.

en: Directory for saving reminder audio files
it: Directory per salvare file audio di promemoria

en: Disable loading of any plugins.
it: Disabilita il caricamento di qualsiasi plugin.

en: Disable preview pane of Mail, Contacts and Tasks.
it: Disabilita il riquadro anteprima di Posta, Contatti e Attività.

en: Disable this account
it: Disabilita questo account

en: Disconnecting from “%s”
it: Disconnessione da «%s»

en: Display
it: Visualizzazione

en: Display HTML version
it: Mostra versione HTML

en: Display HTML version of multipart/alternative message
it: Mostra versione HTML del messaggio multiparte/alternativo

en: Display Name
it: Nome mostrato

en: Display Reminders window with _notifications
it: Mostrare le finestre dei promemoria con _notifiche

en: Display _All Contacts
it: Mostra _tutti contatti

en: Display as attachment
it: Mostra come allegato

en: Display part as an image
it: Mostra parte come un'immagine

en: Display part as an invitation
it: Mostra parte come un invito

en: Display part as enriched text
it: Mostra parte come richtext

en: Display plain text version
it: Mostra versione testo semplice

en: Display plain text version of multipart/alternative message
it: Mostra versione testo semplice del messaggio multiparte/alternativo

en: Display reminders for _past events
it: Mostrare i promemoria per gli eventi _passati

en: Display reminders for completed _tasks
it: Mostrare i promemoria per le a_ttività completate

en: Display source of a MIME part
it: Mostra sorgente di una parte MIME

en: Display the next important message
it: Mostra il prossimo messaggio importante

en: Display the next message
it: Mostra il prossimo messaggio

en: Display the next thread
it: Mostra il prossimo raggruppamento

en: Display the next unread message
it: Mostra il prossimo messaggio non letto

en: Display the part as an addressbook contact
it: Mostra la parte come un contatto della rubrica

en: Display the previous important message
it: Mostra il precedente messaggio importante

en: Display the previous message
it: Mostra il precedente messaggio

en: Display the previous thread
it: Mostra il raggruppamento precedente

en: Display the previous unread message
it: Mostra il precedente messaggio non letto

en: Display window buttons using the desktop toolbar setting
it: Mostra i pulsanti finestra usando le impostazioni del desktop per la barra strumenti

en: Display window buttons with icons and text
it: Mostra i pulsanti finestra come icone e testo

en: Display window buttons with icons only
it: Mostra i pulsanti finestra come solo icone

en: Display window buttons with text only
it: Mostra i pulsanti finestra come solo testo

en: Displayed Message Headers
it: Intestazioni di messaggio mostrate

en: Do Not Exist
it: Non esiste

en: Do Not Forward
it: Non inoltrare

en: Do _Not Delete
it: _Non eliminare

en: Do _Not Disable
it: _Non disabilitare

en: Do _Not Quote
it: _Non citare

en: Do _Not Synchronize
it: _Non sincronizzare

en: Do _Not Unset
it: _Non azzerare

en: Do _Not Unsubscribe
it: _Non annullare sottoscrizione

en: Do _not Send
it: _Non inviare

en: Do _not change settings
it: _Non modificare le impostazioni

en: Do _not copy
it: _Non copiare

en: Do _not extract files from the attachment
it: _Non estrarre i file dall'allegato

en: Do _not move
it: _Non spostare

en: Do not _Ignore Subthread
it: Non _ignorare sotto-raggruppamento

en: Do not _Ignore Thread
it: Non _ignorare raggruppamento

en: Do not _show this wizard again
it: Non mo_strare di nuovo questo procedimento guidato

en: Do not add signature delimiter
it: Non aggiungere delimitatore della firma

en: Do not ask me again
it: Non chiedere più in futuro

en: Do not download enclosures larger than
it: Non scaricare allegati più grandi di

en: Do not mar_k messages as junk if sender is in my address book
it: _Non contrassegnare i messaggi come indesiderati se il mittente è nella rubrica

en: Do not mark new mails in a subthread as read automatically
it: Non contrassegna la nuova posta in un sotto-raggruppamento come letta automaticamente

en: Do not mark new mails in this thread as read automatically
it: Non contrassegna la nuova posta in raggruppamento come letta automaticamente

en: Do not notify for these accounts
it: Non usare notifiche per questi account

en: Do not show this message again
it: Non mostrare questo messaggio in futuro

en: Do not synchronize locally mails older than
it: Non sincronizzare localmente i messaggi di posta più vecchi di

en: Do not tell me again
it: Non ripetere il messaggio in futuro

en: Do not trust the authenticity of this certificate
it: Non fidarti dell'autenticità di questo certificato

en: Do not warn me again
it: Non avvisare più in futuro

en: Do you want to detach event from the series?
it: Staccare l'evento dalla serie?

en: Do you want to locally synchronize the folders that are marked for offline usage?
it: Sincronizzare localmente le cartelle che sono contrassegnate per l'uso fuori rete?

en: Do you want to make Evolution your default email client?
it: Rendere Evolution il client di posta predefinito?

en: Do you want to mark all messages as read?
it: Contrassegnare tutti i messaggi come letti?

en: Do you want to mark messages as read in the current folder only, or in the current folder as well as all subfolders?
it: Contrassegnare come letti i messaggi solo nella cartella corrente oppure nella cartella corrente e in tutte le sottocartelle?

en: Do you want to recover last saved version of the message?
it: Ripristinare l'ultima versione salvata del messaggio?

en: Do you want to recover unfinished messages?
it: Recuperare i messaggi non finiti?

en: Do you want to unset contact image?
it: Azzerare l'immagine del contatto?

en: Do you wish to continue converting remaining mails?
it: Continuare convertendo le email rimaste?

en: Do you wish to save your changes?
it: Salvare le modifiche apportate?

en: Done
it: Completato

en: Download feed _enclosures
it: Scaricare _allegati del notiziario

en: Download in progress. Do you want to save the appointment?
it: Scaricamento in corso. Salvare questo appuntamento?

en: Download in progress. Do you want to save the task?
it: Scaricamento in corso. Salvare questa attività?

en: Download messages of accounts and folders marked for offline usage
it: Scarica i messaggi degli account e delle cartelle contrassegnati per il fuori rete

en: Downloading
it: Scaricamento

en: Dr.
it: Dott.

en: Draft
it: Bozza

en: Draft Messages _Folder:
it: Cartella bozze _messaggi:

en: Drafts
it: Bozze

en: Drafts based template plugin. You can use variables like $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] or $ORIG[reply-credits], which will be replaced by values from an email you are replying to.
it: Plugin dei modelli basati su bozze. È possibile usare variabili come $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] oppure $ORIG[reply-credits], che saranno sostituiti dai valori del messaggio di posta a cui si sta rispondendo.

en: Draw events as flat, not shaded.
it: Raffigura gli eventi come lisci non ombreggiati.

en: Draw spelling error indicators on words as you type.
it: Mostra gli errori di ortografia sulle parole durante la digitazione.

en: Drop-down combination box to select time
it: Casella combinata a discesa per selezionare l'orario

en: Due
it: Scadenza

en: Due
it: Scadenza

en: Due By
it: Scadenza

en: Due Date:
it: Data di scadenza:

en: Due In
it: Scadenza il

en: Due date
it: Data scadenza

en: Due date cannot be the same as the Start date
it: La data di scadenza non può essere la stessa della data d'inizio

en: Due date is not a valid date
it: La data di scadenza non è valida

en: Due date:
it: Data di scadenza:

en: Due: %s
it: Scadenza: %s

en: Duplicate Contact Detected
it: Rilevato contatto duplicato

[ctx: ECompEditor]
en: All da_y event
it: Evento intera _giornata

[ctx: ECompEditor]
en: Atte_ndees…
it: Partecipa_nti…

[ctx: ECompEditor]
en: C_lassification:
it: C_lassificazione:

[ctx: ECompEditor]
en: Confidential
it: Confidenziale

[ctx: ECompEditor]
en: D_ue date:
it: Data di scaden_za:

[ctx: ECompEditor]
en: Date _completed:
it: Completato in _data:

[ctx: ECompEditor]
en: High
it: Alta

[ctx: ECompEditor]
en: Low
it: Bassa

[ctx: ECompEditor]
en: None
it: Nessuno

[ctx: ECompEditor]
en: Normal
it: Normale

[ctx: ECompEditor]
en: Percent complete:
it: P_ercentuale completata:

[ctx: ECompEditor]
en: Priorit_y:
it: Priori_tà:

[ctx: ECompEditor]
en: Private
it: Privato

[ctx: ECompEditor]
en: Public
it: Pubblico

[ctx: ECompEditor]
en: Show time as _busy
it: Mostra ora come occ_upato

[ctx: ECompEditor]
en: Sta_rt date:
it: Data di ini_zio:

[ctx: ECompEditor]
en: Time _zone:
it: _Fuso orario:

[ctx: ECompEditor]
en: Undefined
it: Non definita

[ctx: ECompEditor]
en: _Categories…
it: _Categorie…

[ctx: ECompEditor]
en: _Description:
it: _Descrizione:

[ctx: ECompEditor]
en: _End time:
it: Ora di _termine:

[ctx: ECompEditor]
en: _Location:
it: _Ubicazione:

[ctx: ECompEditor]
en: _Start time:
it: Ora di _inizio:

[ctx: ECompEditor]
en: _Status:
it: _Stato:

[ctx: ECompEditor]
en: _Summary:
it: _Riepilogo:

[ctx: ECompEditor]
en: _Web page:
it: Pagina _web:

[ctx: ECompEditorPage]
en: Attachments
it: Allegati

[ctx: ECompEditorPage]
en: General
it: Generale

[ctx: ECompEditorPage]
en: Recurrence
it: Ricorrenza

[ctx: ECompEditorPage]
en: Reminders
it: Promemoria

[ctx: ECompEditorPage]
en: Schedule
it: Pianificazione

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: 11th to 20th
it: 11 - 20

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: 1st to 10th
it: 1 - 10

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: 21st to 31st
it: 21 - 31

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Every
it: Ogni

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Friday
it: Venerdì

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Monday
it: Lunedì

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Other Date
it: Altra data

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Saturday
it: Sabato

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Sunday
it: Domenica

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: This appointment rec_urs
it: Questo appuntamento ric_orre

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: This component rec_urs
it: Questo componente ric_orre

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: This memo rec_urs
it: Questo memo ric_orre

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: This task rec_urs
it: Questa attività ric_orre

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Thursday
it: Giovedì

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Tuesday
it: Martedì

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Wednesday
it: Mercoledì

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: day
it: giorno

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: day(s)
it: giorno/i

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: fifth
it: quinto

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: first
it: primo

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: for
it: per

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: forever
it: sempre

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: fourth
it: quarto

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: last
it: ultimo

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: month(s)
it: mese/i

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: occurrences
it: ricorrenze

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: on the
it: il

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: second
it: secondo

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: third
it: terzo

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: until
it: fino a

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: week(s)
it: settimana/e

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: year(s)
it: anno/i

[ctx: ESendOptions]
en: _Until
it: _Fino a

[ctx: ESendOptionsAfter]
en: _After
it: _Dopo

[ctx: ESendOptionsAfter]
en: days
it: giorni

[ctx: ESendOptionsWithin]
en: Wi_thin
it: _Entro

[ctx: ESendOptionsWithin]
en: days
it: giorni

en: E_xpand %s Inline
it: E_spandi %s incorporato

en: E_xpand All
it: E_spandi tutte

en: E_xpand All Threads
it: E_spandi ogni raggruppamento

en: E_xpunge
it: Ri_pulisci

en: Each header is represented as a pair: the header name, and a boolean indicating whether the header is enabled. Disabled headers are not shown when viewing a message, but are still listed in Preferences.
it: Ogni intestazione è rappresentata come una coppia: il nome dell'intestazione, e un valore booleano che indica se l'intestazione è abilitata. Le intestazioni disabilitate non vengono mostrare quando si visualizza un messaggio, ma sono ancora elencate nelle preferenze.

en: Edi_t
it: Modi_fica

en: Edit Collection
it: Modifica raccolta

en: Edit Label
it: Modifica etichetta

en: Edit Location
it: Modifica posizione

en: Edit Message
it: Modifica messaggio

en: Edit Message Note
it: Modifica nota messaggio

en: Edit Rule
it: Modifica regola

en: Edit Search Folder
it: Modifica cartella di ricerca

en: Edit Signature
it: Modifica firma

en: Edit Signature Script
it: Modifica script di firma

en: Edit Sort _Order…
it: Modifica _ordinamento…

en: Edit _toolbar
it: Barra degli strumenti di _modifica

en: Edit a note for the selected message
it: Modifica la nota del messaggio selezionato

en: Edit as Ne_w…
it: Modifica come n_uovo…

en: Edit as text
it: Modifica come testo

en: Edit properties of this account
it: Modifica le proprietà di questo account

en: Edit the current appointment as new
it: Modifica l'attuale appuntamento come nuovo

en: Edit toolbar
it: Barra degli strumenti di modifica

en: Editing Mode
it: Modalità di modifica

en: Editor could not be loaded.
it: Impossibile caricare l'editor.

en: Editor not launchable
it: Editor non lanciabile

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Email Address cannot be empty
it: L'indirizzo email non può essere vuoto

en: Email Address is not a valid email
it: L'indirizzo email è una email non valida

en: Email Address:
it: Indirizzo email:

en: Email Certificate Trust Settings
it: Impostazioni della fiducia nell'autorità di certificazione email

en: Email Custom Header
it: Intestazione personalizzata email

en: Email _Address:
it: Indirizzo _email:

en: Email begins with
it: Email comincia per

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this memo.
it: Verranno inviati via email degli inviti a tutti i partecipanti, consentendo loro di accettare questo memo.

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this task.
it: Verranno inviati via email degli inviti a tutti i partecipanti, consentendo loro di accettare questa attività.

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to reply.
it: Verranno inviati via email degli inviti a tutti i partecipanti, consentendo loro di rispondere.

[ctx: EmojiChooser]
en: Activities
it: Attività

[ctx: EmojiChooser]
en: Animals & Nature
it: Animali e natura

[ctx: EmojiChooser]
en: Body & Clothing
it: Corpo e vestiario

[ctx: EmojiChooser]
en: Flags
it: Bandiere

[ctx: EmojiChooser]
en: Food & Drink
it: Cibo e bevanda

[ctx: EmojiChooser]
en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

[ctx: EmojiChooser]
en: Objects
it: Oggetti

[ctx: EmojiChooser]
en: Recent
it: Recente

[ctx: EmojiChooser]
en: Smileys & People
it: Faccine e persone

[ctx: EmojiChooser]
en: Symbols
it: Simboli

[ctx: EmojiChooser]
en: Travel & Places
it: Viaggi e luoghi

[ctx: EmojiChooser]
en: Try a different search
it: Provare con una differente ricerca

en: Empty Junk folders on exit
it: Svuota cartelle di posta indesiderata all'uscita

en: Empty Trash folders on exit
it: Svuota cartelle cestino all'uscita

en: Empty _Junk
it: Svuota in_desiderata

en: Empty _Trash
it: S_vuota cestino

en: Empty _trash folders
it: Svuotare le cartelle dei c_estini

en: Empty all Junk folders when exiting Evolution.
it: Svuota tutte le cartelle di posta indesiderata all'uscita da Evolution.

en: Empty all Trash folders when exiting Evolution.
it: Svuota tutte le cartelle cestino all'uscita da Evolution.

en: Emptying trash in “%s”
it: Svuotamento cestino in «%s»

en: Enable Calendars to synchronize
it: Abilitare calendari da sincronizzare

en: Enable D-Bus messages.
it: Abilitare messaggi D-Bus.

en: Enable Unmatched search folder
it: Abilita la cartella di ricerca Non corrispondenti

en: Enable Unmatched search folder within Search Folders. It does nothing if Search Folders are disabled.
it: Abilita la cartella di ricerca Non corrispondenti all'interno delle Cartelle di ricerca. Non accade nulla le Cartelle di ricerca sono disabilitate.

en: Enable _audio notifications
it: Abilitare le notifiche _audio

en: Enable address formatting
it: Abilita formattazione indirizzo

en: Enable animated images in HTML mail. Many users find animated images annoying and prefer to see a static image instead.
it: Abilita le immagini animate nella posta in HTML. Molti utenti considerano fastidiose le immagini animate e preferiscono vedere un'immagine statica.

en: Enable audible notifications when new messages arrive.
it: Abilita le notifiche acustiche quando arrivano nuovi messaggi.

en: Enable autocontacts
it: Abilita contatti automatici

en: Enable caret mode, so that you can see a cursor when reading mail.
it: Abilita la modalità cursore visibile, in maniera da visualizzare il cursore mentre si legge la posta.

en: Enable de_sktop notifications
it: Abilitare le notifiche de_sktop

en: Enable express mode
it: Abilita la modalità espressa

en: Enable icon in notification area.
it: Abilitare icona nell'area di notifica.

en: Enable or disable magic space bar
it: Abilita o disabilita la barra spazio magica

en: Enable or disable the prompt when sending to many To and CC recipients. The “composer-many-to-cc-recips-num” defines the threshold.
it: Abilita/Disabilita la funzione per cui prompt avverte che ci sono molti destinatari A e CC. La funzione "composer-many-to-cc-recips-num" definisce la soglia.

en: Enable or disable the prompt whilst marking multiple messages.
it: Abilita/Disabilita il prompt mentre si contrassegnano messaggi multipli.

en: Enable or disable type ahead search feature
it: Abilita o disabilita la funzionalità di ricerca durante la digitazione

en: Enable special WebKit developer features
it: Abilita le funzionalità speciali WebKit per sviluppatori

en: Enable the side bar search feature to allow interactive searching of folder names.
it: Abilita la funzione di ricerca nel riquadro laterale, consentendo di cercare interattivamente nei nomi delle cartelle.

en: Enable this to use Space bar key to scroll in message preview, message list and folders.
it: Abilitare questa chiave per usare il tasto barra spaziatrice per scorrere nell'anteprima del messaggio, nell'elenco dei messaggi e nelle cartelle.

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders
it: Abilitare per usare una impostazione di vista elenco messaggi simile per tutte le cartelle

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders.
it: Abilitare per usare una impostazione di vista elenco messaggi simile per tutte le cartelle.

en: Enable to use the same search settings for all folders
it: Abilitare per usare le stesse impostazioni di ricerca per tutte le cartelle

en: Enable/disable caret mode
it: Abilita/Disabilita la modalità cursore visibile

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enables Expunge in virtual folders, which means that the Folder→Expunge will be callable in virtual folders, while the expunge itself will be done in all folders for all deleted messages within the virtual folder, not only for deleted messages belonging to the virtual folder.
it: Consente di ripulire nelle cartelle virtuali, il che significa che la Cartella-> Ripulire sarà richiamabile nelle cartelle virtuali, mentre il ripulire stesso sarà fatto in tutte le cartelle per tutti i messaggi eliminati all'interno della cartella virtuale, non solo per i messaggi eliminati appartenenti alla cartella virtuale.

en: Enclosures:
it: Allegati:

en: Encode filenames in an Outlook/GMail way
it: Codifica i nomi dei file come Outlook/GMail

en: Encode filenames in an _Outlook/GMail way
it: Codificare i nomi dei file come _Outlook/GMail

en: Encode filenames in the mail headers same as Outlook or GMail do, to let them display correctly filenames with UTF-8 letters sent by Evolution, because they do not follow the RFC 2231, but use the incorrect RFC 2047 standard.
it: Codifica i nomi dei file nelle intestazioni della posta allo stesso modo di Outlook o GMail, per consentire a questi programmi di mostrare in modo corretto i nomi dei file con lettere UTF-8 inviati da Evolution. Ciò perché questi programmi non sono conformi allo RFC 2231, ma usano invece il non corretto standard RFC 2047

en: Encrypt
it: Crittografa

en: Encrypt this message with PGP
it: Cifra questo messaggio con PGP

en: Encrypt this message with your S/MIME Encryption Certificate
it: Cifra questo messaggio con il proprio certificato di cifratura S/MIME

en: Encrypted
it: Cifrato

en: Encrypted by:
it: Cifrato da:

en: Encrypted, strong
it: Cifrato, crittografia forte

en: Encrypted, weak
it: Cifrato, crittografia debole

en: Encryption
it: Cifratura

en: Encryption _method:
it: _Metodo cifratura:

en: Encryption certificate:
it: Certificato di crittazione:

en: Encryption:
it: Cifratura:

en: End
it: Termine

en: End Date
it: Data di termine

en: End Date:
it: Data di termine:

en: End date is not a valid date
it: La data di termine non è valida

en: End day:
it: Fine della giornata:

en: End events earlier
it: Termina eventi prima

en: End time is not a valid time
it: L'ora di termine non è valida

en: End time of the recurrence is before the start
it: Il termine della ricorrenza è prima dell'inizio

en: End time:
it: Orario di termine:

en: Enter a URL here
it: Inserire qui un URL

en: Enter new password
it: Inserire una nuova password

en: Enter new password for certificate database
it: Inserire una nuova password per il database dei certificati

en: Enter password
it: Inserire la password

en: Enter password for PKCS12 file:
it: Inserire la password per il file PKCS12:

en: Enter password to access free/busy information on server %s as user %s
it: Inserire la password per accedere alle informazioni libero/occupato per l'utente %2$s sul server %1$s

en: Enter password.
it: Inserire la password.

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
it: Indicare gli indirizzi che riceveranno una copia conforme del messaggio

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message
it: Indicare gli indirizzi che riceveranno una copia conforme del messaggio senza apparire nell'elenco dei destinatari del messaggio

en: Enter the character set to use
it: Inserire il set di caratteri da usare

en: Enter the password for “%s”
it: Inserire la password per «%s»

en: Enter the password for “%s”, token “%s”
it: Inserire la password per «%s», token «%s»

en: Enter the recipients of the message
it: Inserire i destinatari del messaggio

en: Error adding contact
it: Errore nell'aggiungere il contatto

en: Error adding list
it: Errore nell'aggiungere l'elenco

en: Error creating view for the calendar “{0}”
it: Errore nella creazione della visualizzazione per il calendario «{0}»

en: Error creating view for the memo list “{0}”
it: Errore nella creazione della visualizzazione per l'elenco di memo «{0}»

en: Error creating view for the task list “{0}”
it: Errore nella creazione della visualizzazione per l'elenco delle attività «{0}»

en: Error getting book view
it: Errore nell'ottenere la vista rubrica

en: Error loading calendar “{0}”
it: Errore nel caricare il calendario «{0}»

en: Error loading filter definitions.
it: Impossibile caricare le definizioni di filtro.

en: Error loading memo list “{0}”
it: Errore nel caricare l'elenco di memo «{0}»

en: Error loading task list “{0}”
it: Errore nel caricare l'elenco delle attività «{0}»

en: Error modifying card
it: Errore nel modificare la tessera

en: Error modifying contact
it: Errore nel modificare il contatto

en: Error modifying list
it: Errore nel modificare l'elenco

en: Error parsing MBOX part: %s
it: Errore nell'elaborazione parte MBOX: %s

en: Error removing contact
it: Errore nel rimuovere il contatto

en: Error removing list
it: Errore nel rimuovere l'elenco

en: Error saving to autosave because “{1}”.
it: Errore durante il salvataggio automatico. Motivazione: {1}.

en: Error saving {0} to {1}: {2}
it: Errore nel salvare {0} su {1}: {2}

en: Error verifying signature: %s
it: Errore nel verificare la firma: %s

en: Error while performing operation.
it: Errore durante l'esecuzione dell'operazione.

en: Error while {0}.
it: Errore durante «{0}».

en: Esq.
it: Egr.

en: Esti_mated duration:
it: Durata sti_mata:

en: Estimated duration
it: Durata stimata

en: Estimated duration:
it: Durata stimata:

en: Estimated duration: %s
it: Durata stimata: %s

en: Europe/Amsterdam
it: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
it: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
it: Europa/Atene

en: Europe/Belfast
it: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
it: Europa/Belgrado

en: Europe/Berlin
it: Europe/Berlino

en: Europe/Bratislava
it: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
it: Europa/Brussels

en: Europe/Bucharest
it: Europa/Bucarest

en: Europe/Budapest
it: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
it: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
it: Europa/Copenhagen

en: Europe/Dublin
it: Europa/Dublino

en: Europe/Gibraltar
it: Europa/Gibilterra

en: Europe/Helsinki
it: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
it: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
it: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
it: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
it: Europa/Lisbona

en: Europe/Ljubljana
it: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
it: Europa/Londra

en: Europe/Luxembourg
it: Europa/Lussemburgo

en: Europe/Madrid
it: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
it: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
it: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
it: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
it: Europa/Mosca

en: Europe/Nicosia
it: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
it: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
it: Europa/Parigi

en: Europe/Prague
it: Europa/Praga

en: Europe/Riga
it: Europa/Riga

en: Europe/Rome
it: Europa/Roma

en: Europe/Samara
it: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
it: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
it: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
it: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
it: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
it: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
it: Europa/Stoccolma

en: Europe/Tallinn
it: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
it: Europa/Tirana

en: Europe/Uzhgorod
it: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
it: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
it: Europa/Vaticano

en: Europe/Vienna
it: Europa/Vienna

en: Europe/Vilnius
it: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
it: Europa/Varsavia

en: Europe/Zagreb
it: Europa/Zagabria

en: Europe/Zaporozhye
it: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
it: Europa/Zurigo

en: Event cannot be edited, because the selected calendar could not be opened
it: Non è possibile modificare l'evento perché non è possibile aprire il calendario selezionato

en: Event cannot be edited, because the selected calendar is read only
it: Non è possibile modificare l'evento perché il calendario selezionato è in sola lettura

en: Event information
it: Informazioni sull'evento

en: Events
it: Eventi

en: Event’s time is in the past
it: L'orario dell'evento è nel passato

en: Every time Evolution starts, check whether or not it is the default mailer.
it: A ogni avvio di Evolution, verifica se questo è oppure no il gestore di posta predefinito.

en: Evolution Account Assistant
it: Assistente agli account di Evolution

en: Evolution Accounts
it: Account di Evolution

en: Evolution Back Up
it: Backup di Evolution

en: Evolution Calendar intelligent importer
it: Importatore intelligente del calendario di Evolution

en: Evolution Contacts CSV and Tab Importer
it: Importatore contatti Evolution CSV e Tab

en: Evolution Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
it: Contatti Evolution CSV o Tab (.cvs, .tab)

en: Evolution Elm importer
it: Importatore Elm di Evolution.

en: Evolution Import Assistant
it: Assistente di importazione di Evolution

en: Evolution KMail importer
it: Importatore KMail di Evolution

en: Evolution LDIF importer
it: Importatore LDIF di Evolution

en: Evolution Mail and Calendar
it: Posta e calendario Evolution

en: Evolution Pine importer
it: Importatore Pine di Evolution.

en: Evolution Preferences
it: Preferenze di Evolution

en: Evolution Restore
it: Ripristino di Evolution

en: Evolution Source Viewer
it: Visualizzatore sorgente Evolution

en: Evolution checked for settings to import from the following applications: Pine, Netscape, Elm, iCalendar, KMail. No importable settings found. If you would like to try again, please click the “Back” button.
it: È stata eseguita la ricerca delle impostazioni da importare dalle seguenti applicazioni: Pine, Netscape, Elm, iCalendar, KMail. Non è stata trovata alcuna impostazione da importare. Per provare ancora, fare clic sul pulsante «Indietro».

en: Evolution had not been compiled with LDAP support
it: Evolution non è stato compilato con il supporto a LDAP

en: Evolution has found some keywords that suggest that this message should contain an attachment, but cannot find one.
it: Evolution ha identificato alcune parole chiave che suggeriscono che questo messaggio dovrebbe contenere degli allegati, eppure non ve n'è alcuno.

en: Evolution iCalendar importer
it: Importatore iCalendar di Evolution

en: Evolution is a personal information management application that provides integrated mail, calendaring and address book functionality.
it: Evolution è un'applicazione per la gestione delle informazioni personali che fornisce funzionalità integrate di posta, calendario e rubrica.

en: Evolution is currently offline because the network is unavailable.
it: Evolution è attualmente fuori rete poiché non è disponibile la rete.

en: Evolution is currently offline due to a network outage.
it: Evolution è attualmente fuori rete a causa dell'indisponibilità della rete.

en: Evolution is currently offline.
it: Al momento Evolution è fuori rete

en: Evolution is currently offline.  Click this button to work online.
it: Evolution è attualmente fuori rete. Fare clic su questo pulsante per lavorare in rete.

en: Evolution is currently online.  Click this button to work offline.
it: Evolution è attualmente in rete. Fare clic su questo pulsante per lavorare fuori rete.

en: Evolution is taking a long time to shut down, possibly due to network connectivity issues. Would you like to cancel all pending operations and close immediately, or keep waiting?
it: L'applicazione sta prendendo molto tempo per chiudersi, probabilmente a causa di problemi di connettività di rete. Annullare tutte le operazioni in sospeso e chiudere immediatamente, o continuare ad aspettare?

en: Evolution is unable to create a temporary file to save your mail. Retry later.
it: Evolution non è in grado di creare un file temporaneo su cui salvare la propria posta. Provare in seguito.

en: Evolution no longer supports upgrading directly from version {0}. However as a workaround you might try first upgrading to Evolution 2, and then upgrading to Evolution 3.
it: Evolution non supporta più l'aggiornamento diretto dalla versione {0}. È però possibile aggiornare prima a Evolution 2, quindi alla versione 3.

en: Evolution quit unexpectedly while you were composing a new message. Recovering the message will allow you to continue where you left off.
it: Evolution è terminato in modo inatteso durante la composizione di un nuovo messaggio. Recuperando il messaggio sarà possibile continuare da dove si era interrotto

en: Evolution supports a wide range of industry standard data formats and network protocols for information exchange, with an emphasis on standards compliance and security. Evolution can also integrate smoothly with Microsoft Exchange by way of the “Exchange Web Services” (EWS) extension.
it: Evolution supporta una vasta gamma di formati di dati standard di settore e protocolli di rete per lo scambio di informazioni, con particolare attenzione alla conformità degli standard e alla sicurezza. Evolution può anche integrarsi senza problemi con Microsoft Exchange tramite l'estensione «Servizi web di Exchange» (EWS).

en: Evolution vCalendar importer
it: Importatore vCalendar di Evolution

en: Evolution vCard Importer
it: Importatore vCard di Evolution

en: Evolution will return to online mode once a network connection is established.
it: Evolution tornerà in modalità in rete una volta stabilita una connessione di rete.

en: Evolution’s local mail format has changed from mbox to Maildir. Your local mail must be migrated to the new format before Evolution can proceed. Do you want to migrate now?
    
    An mbox account will be created to preserve the old mbox folders. You can delete the account after ensuring the data is safely migrated. Please make sure there is enough disk space if you choose to migrate now.
it: Il formato della posta locale di Evolution è cambiato da mbox a Maildir. Prima di poter procedere, è necessario effettuare la migrazione della posta locale al nuovo formato. Eseguire la migrazione adesso?
    
    Verrà creato un account mbox per preservare le vecchie cartelle mbox. Sarà possibile eliminare tale account una volta assicuratisi che i dati sono stati migrati correttamente. Verificare di avere spazio disco sufficiente prima di scegliere di eseguire la migrazione.

en: Evolution’s local mail format has changed.
it: Il formato della posta locale di Evolution è cambiato.

en: Exactly
it: Esattamente

en: Exceptions
it: Eccezioni

en: Execute the current search parameters
it: Esegue i parametri di ricerca correnti

en: Execute these search parameters
it: Esegue questi parametri di ricerca

en: Exist
it: Esiste

en: Exit the program
it: Esce dal programma

en: Expand all folders
it: Espande tutte le cartelle

en: Expand all message threads
it: Espande tutti i messaggi del raggruppamento

en: Expires
it: Scadenza

en: Expression
it: Espressione

en: Expunging and storing account “%s”
it: Pulizia e archiviazione account «%s»

en: Expunging completed tasks
it: Pulizia attività completate

en: Expunging trash at “%s”
it: Pulizia cestino in «%s»

en: External Editor
it: Editor esterno

en: External editor still running
it: Editor esterno ancora in esecuzione

en: Extracting files from back up
it: Estrazione dei file dal backup

en: FTP (with login)
it: FTP (con login)

en: F_all back to threading messages by subject
it: F_are ricorso al raggruppamento dei messaggi per oggetto

en: F_ilename:
it: Nome _file:

en: F_older
it: C_artella

en: F_orward As
it: I_noltra come

en: Face
it: Faccia

en: Failed Read
it: Lettura non riuscita

en: Failed to add timezone to “{0}”
it: Aggiunta del fuso orario a «{0}» non riuscita

en: Failed to append to %s: %s
    Appending to local “Sent” folder instead.
it: Accodamento a %s non riuscito: %s
    Accodato invece alla cartella locale «Inviata».

en: Failed to append to local “Sent” folder: %s
it: Accodamento alla cartella locale «Inviata» non riuscito: %s

en: Failed to apply outgoing filters. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
it: Impossibile applicare i filtri in uscita. Una ragione può essere che la posizione della cartella impostata in uno o più filtri non è valida. Verificare i filtri in Modifica→Filtri dei messaggi.
    L'errore originale era: %s

en: Failed to apply outgoing filters: %s
it: Applicazione dei filtri in uscita non riuscita: %s

en: Failed to authenticate with LDAP server (%d): %s
it: Autenticazione col server LDAP (%d) non riuscita: %s

en: Failed to backup key and certificate
it: Backup della chiave e del certificato non riuscito

en: Failed to communicate with LDAP server.
it: Comunicazione col server LDAP non riuscita.

en: Failed to connect account “{0}”.
it: Connessione all'account di posta «{0}» non riuscito

en: Failed to connect address book “{0}”
it: Connessione alla rubrica «{0}» non riuscita

en: Failed to connect calendar “{0}”
it: Connessione al calendario «{0}» non riuscita

en: Failed to connect mail account “{0}”
it: Connessione all'account di posta «{0}» non riuscito

en: Failed to connect memo list “{0}”
it: Connessione all'elenco dei memo «{0}» non riuscita

en: Failed to connect task list “{0}”
it: Connessione all'elenco delle attività «{0}» non riuscita

en: Failed to connect “{0}”
it: Connessione non riuscita a «{0}»

en: Failed to convert text to message
it: Conversione del testo a messaggio con riuscita

en: Failed to copy a memo into the memo list “{0}”
it: Copia di un meno nell'elenco dei memo «{0}» non riuscita

en: Failed to copy a task into the task list “{0}”
it: Copia di un'attività nell'elenco delle attività «{0}» non riuscita

en: Failed to copy an event into the calendar “{0}”
it: Copia di un evento nel calendario «{0}» non riuscita

en: Failed to create a memo in the memo list “{0}”
it: Creazione di un meno nell'elenco dei memo «{0}» non riuscita

en: Failed to create a task in the task list “{0}”
it: Creazione di un'attività nell'elenco delle attività «{0}» non riuscita

en: Failed to create a thread:
it: Creazione di una discussione non riuscita:

en: Failed to create an event in the calendar “{0}”
it: Creazione di un evento nel calendario «{0}» non riuscita

en: Failed to create new book
it: Creazione della nuova rubrica non riuscita

en: Failed to create new calendar
it: Creazione del nuovo calendario non riuscita

en: Failed to create new collection
it: Creazione della nuova raccolta non riuscita

en: Failed to create sources:
it: Creazione delle sorgenti non riuscita:

en: Failed to delete a memo in the memo list “{0}”
it: Eliminazione di un meno nell'elenco dei memo «{0}» non riuscita

en: Failed to delete a task in the task list “{0}”
it: Eliminazione di un'attività nell'elenco delle attività «{0}» non riuscita

en: Failed to delete an event in the calendar “{0}”
it: Eliminazione di un evento nel calendario «{0}» non riuscita

en: Failed to delete book
it: Eliminazione della rubrica non riuscita

en: Failed to delete calendar
it: Eliminazione del calendario non riuscita

en: Failed to delete collection
it: Eliminazione della raccolta non riuscita

en: Failed to delete contact
it: Eliminazione del contatto non riuscita

en: Failed to delete message note in folder “{0}”
it: Eliminazione nota del messaggio nella cartella «{0}» non riuscita

en: Failed to delete resource “{0}”.
it: Eliminazione risorsa «{0}» non riuscita.

en: Failed to delete selected attendee | Failed to delete selected attendees
it[0]: Eliminazione del partecipante non riuscita
it[1]: Eliminazione dei partecipanti non riuscita

en: Failed to disconnect account “{0}”.
it: Disconnessione dall'account «{0}» non riuscita.

en: Failed to download messages for offline viewing for account “{0}”.
it: Scaricamento dei messaggi dell'account «{0}» per la visualizzazione fuori rete non riuscito.

en: Failed to empty Junk folder “{0}”
it: Svuotamento della cartella posta indesiderata «{0}» non riuscito

en: Failed to expunge folder “{0}”.
it: Pulitura della cartella «{0}» non riuscita.

en: Failed to fetch feed icon: %s
it: Recupero icona del notiziario non riuscito: %s

en: Failed to fetch feed information: %s
it: Recupero informazioni del notiziario non riuscito: %s

en: Failed to filter selected messages. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
it: Impossibile filtrare i messaggi selezionati. Una ragione può essere che la posizione della cartella impostata in uno o più filtri non è valida. Verificare i filtri in Modifica→Filtri dei messaggi.
    L'errore originale era: %s

en: Failed to find duplicate messages.
it: Ricerca dei messaggi duplicati non riuscita.

en: Failed to finish trust prompt for “{0}”
it: Prompt di termine di fiducia per «{0}» non riuscito

en: Failed to generate message list
it: Generazione dell'elenco dei messaggi non riuscita

en: Failed to get a memo from the memo list “{0}”
it: Recupero di un meno nell'elenco dei memo «{0}» non riuscito

en: Failed to get a task from the task list “{0}”
it: Recupero di un'attività nell'elenco delle attività «{0}» non riuscito

en: Failed to get an event from the calendar “{0}”
it: Recupero di un evento nel calendario «{0}» non riuscito

en: Failed to get selected collection HREF
it: Recupero della raccolta selezionata HREF non riuscito

en: Failed to get server setup.
it: Recupero delle impostazioni del server non riuscito.

en: Failed to get values from “{0}”
it: Ottenere valori da «{0}» non riuscito

en: Failed to import certificate
it: Importazione del certificato non riuscita

en: Failed to import certificate: %s
it: Importazione del certificato non riuscita: %s

en: Failed to insert HTML file.
it: Inserimento del file HTML non riuscito.

en: Failed to insert text file.
it: Inserimento del file di testo non riuscito.

en: Failed to invoke authenticate for “{0}”
it: Richiamare l'autenticazione per «{0}» non riuscita

en: Failed to launch command “%s”:
it: Esecuzione del comando «%s» non riuscita:

en: Failed to load certificate: %s
it: Caricamento del certificato non riuscito: %s

en: Failed to make an occurrence movable
it: Creazione di ricorrenza spostabile non riuscita

en: Failed to mark messages as read.
it: Contrassegno dei messaggi come letti non riuscito.

en: Failed to mark subthread to be ignored in folder “{0}”
it: Contrassegno del sotto-raggruppamento da ignorare nella cartella «{0}» non riuscito

en: Failed to mark thread to be ignored in folder “{0}”
it: Contrassegno del raggruppamento da ignorare nella cartella «{0}» non riuscito

en: Failed to modify a memo in the memo list “{0}”
it: Modifica di un meno nell'elenco dei memo «{0}» non riuscita

en: Failed to modify a task in the task list “{0}”
it: Modifica di un'attività nell'elenco delle attività «{0}» non riuscita

en: Failed to modify an event in the calendar “{0}”
it: Modifica di un evento nel calendario «{0}» non riuscita

en: Failed to move a memo into the memo list “{0}”
it: Spostamento di un meno nell'elenco dei memo «{0}» non riuscito

en: Failed to move a task into the task list “{0}”
it: Spostamento di un'attività nell'elenco delle attività «{0}» non riuscito

en: Failed to move an event into the calendar “{0}”
it: Spostamento di un evento nel calendario «{0}» non riuscito

en: Failed to obtain content of editor
it: Recupero del contenuto dell'editor non riuscito

en: Failed to open calendar “{0}”
it: Apertura del calendario «{0}» non riuscita

en: Failed to open folder.
it: Apertura della cartella non riuscita.

en: Failed to open memo list “{0}”
it: Apertura dell'elenco dei memo «{0}» non riuscita

en: Failed to open task list “{0}”
it: Apertura dell'elenco delle attività «{0}» non riuscita

en: Failed to prompt for credentials for “{0}”
it: Prompt delle credenziali per «{0}» non riuscito

en: Failed to query server for a list of supported authentication mechanisms.
it: Interrogazione del server per una lista di meccanismi di autenticazione supportati non riuscita.

en: Failed to read feed information.
it: Lettura informazioni del notiziario non riuscita.

en: Failed to read output from SpamAssassin:
it: Lettura dell'output da SpamAssassin non riuscita:

en: Failed to refresh address book “{0}”
it: Aggiornamento della rubrica «{0}» non riuscito

en: Failed to refresh calendar “{0}”
it: Aggiornamento del calendario «{0}» non riuscito

en: Failed to refresh folder “{0}”.
it: Aggiornamento della cartella «{0}» non riuscito.

en: Failed to refresh list of account address books
it: Aggiornamento dell'elenco delle rubriche degli account non riuscito

en: Failed to refresh list of account sources
it: Aggiornamento dell'elenco delle sorgenti degli account non riuscito

en: Failed to refresh memo list “{0}”
it: Aggiornamento dell'elenco dei memo «{0}» non riuscito

en: Failed to refresh task list “{0}”
it: Aggiornamento dell'elenco delle attività «{0}» non riuscito

en: Failed to remove attachments from messages.
it: Rimozione degli allegati dai messaggi non riuscito.

en: Failed to remove data source “{0}”.
it: Rimozione sorgente dati «{0}» non riuscita.

en: Failed to retrieve message:
it: Recupero del messaggio non riuscito:

en: Failed to retrieve messages.
it: Recupero dei messaggi non riuscito.

en: Failed to save attachments
it: Salvataggio allegati non riuscito

en: Failed to save certificate: %s
it: Salvataggio del certificato non riuscito: %s

en: Failed to save changes
it: Salvataggio modifiche non riuscito

en: Failed to save messages to disk.
it: Salvataggio dei messaggi su disco non riuscito.

en: Failed to search for collection children
it: Ricerca delle raccolte figlie non riuscita

en: Failed to search for user home
it: Ricerca della home dell'utente non riuscita

en: Failed to send a memo to the memo list “{0}”
it: Invio di un meno nell'elenco dei memo «{0}» non riuscito

en: Failed to send a message | Failed to send %d of %d messages
it[0]: Invio di un messaggio non riuscito
it[1]: Invio di %d messaggi su %d non riuscito

en: Failed to send a task to the task list “{0}”
it: Invio di un'attività nell'elenco delle attività «{0}» non riuscito

en: Failed to send an event to the calendar “{0}”
it: Invio di un evento nel calendario «{0}» non riuscito

en: Failed to set protocol version to LDAPv3 (%d): %s
it: Impostazione della versione del protocollo a LDAPv3 (%d) non riuscita: %s

en: Failed to spawn Bogofilter (%s):
it: Avvio di Bogofilter non riuscito (%s):

en: Failed to spawn SpamAssassin (%s):
it: Avvio di SpamAssassin non riuscito (%s):

en: Failed to store message note in folder “{0}”
it: Salvataggio nota del messaggio nella cartella «{0}» non riuscito

en: Failed to store password:
it: Archiviazione password non riuscita:

en: Failed to stream mail message content to Bogofilter:
it: Invio del messaggio di posta a Bogofilter non riuscito:

en: Failed to stream mail message content to SpamAssassin:
it: Invio del messaggio di posta a SpamAssassin non riuscito:

en: Failed to unmark subthread from being ignored in folder “{0}”
it: Rimozione contrassegno del sotto-raggruppamento da ignorare nella cartella «{0}» non riuscito

en: Failed to unmark thread from being ignored in folder “{0}”
it: Rimozione contrassegno del raggruppamento da ignorare nella cartella «{0}» non riuscito

en: Failed to unsubscribe from folder “{0}”.
it: Annullamento della sottoscrizione dalla cartella «{0}» non riuscito.

en: Failed to update a memo in the memo list “{0}”
it: Aggiornamento di un meno nell'elenco dei memo «{0}» non riuscito

en: Failed to update a task in the task list “{0}”
it: Aggiornamento di un'attività nell'elenco delle attività «{0}» non riuscito

en: Failed to update an event in the calendar “{0}”
it: Aggiornamento di un evento nel calendario «{0}» non riuscito

en: Failed to update data source “{0}”.
it: Aggiornamento sorgente dati «{0}» non riuscita.

en: Failed to use STARTTLS (%d): %s
it: Uso di STARTTLS non riuscito (%d): %s

en: Failed to write “%s” to SpamAssassin:
it: Scrittura di «%s» su SpamAssassin non riuscita:

en: Failure reason: %s
it: Ragione del fallimento: %s

en: Family Name
it: Cognome

en: February
it: Febbraio

en: Feed _URL:
it: _URL notiziario:

en: Feeds
it: Notiziari

en: Fetching feed icon…
it: Recupero icona notiziario…

en: Fetching feed information…
it: Recupero informazioni notiziario…

en: Fetching mail from “%s”
it: Recupero posta da «%s»

en: File As
it: Memorizza come

en: File _type:
it: _Tipo file:

en: File exists but cannot overwrite it.
it: Il file esiste, ma non può essere sovrascritto.

en: File exists but is not a regular file.
it: Il file esiste, ma non è un file normale.

en: File extension for new notes:
it: Estensione del file per la nuova nota:

en: File has been removed.
it: Il file è stato rimosso.

en: File “%s” has been removed.
it: Il file «%s» è stato rimosso.

en: File “{0}” does not exist or is not a regular file.
it: Il file «{0}» non esiste oppure non è un file normale.

en: File “{0}” is not a valid Evolution backup file.
it: Il file «{0} non è un backup valido di Evolution.

en: Filter should have at least one condition.
it: Il filtro dovrebbe avere almeno una condizione.

en: Filter the selected messages for junk status
it: Filtra i messaggi selezionati per lo stato indesiderato

en: Filtering Selected Messages
it: Filtraggio messaggi selezionati

en: Filters for tasks that either do not have a start date or the start date is earlier than the time the filter is selected at
it: Filtri per attività che non hanno una data di inizio o che sono precedenti all'ora in cui il filtro è stato selezionato

en: Fin_d:
it: Tr_ova:

en: Find
it: Trova

en: Find A_gain
it: Trova a_ncora

en: Find Address Books
it: Trova rubriche

en: Find Calendars
it: Trova calendari

en: Find Memo Lists
it: Trova elenchi memo

en: Find Notes
it: Trova note

en: Find Possible Search Bases
it: Trova possibili basi di ricerca

en: Find Task Lists
it: Trova elenchi attività

en: Find _Next
it: Trova s_uccessivo

en: Find _Previous
it: Trova pr_ecedente

en: Find items that meet the following conditions
it: Trova gli elementi che soddisfano le seguenti condizioni

en: Find next occurrence of the current search string
it: Trova l'occorrenza successiva dell'attuale stringa di ricerca

en: Find previous occurrence of the current search string
it: Trova l'occorrenza precedente dell'attuale stringa di ricerca

en: Find the next occurrence of the phrase
it: Trova la ricorrenza successiva della frase

en: Find the previous occurrence of the phrase
it: Trova la ricorrenza precedente della frase

en: Fingerprint
it: Impronta

en: First day of the week
it: Primo giorno della settimana

en: Fix_ed Width Font:
it: Carattere a larg_hezza fissa:

en: Fl_ush Outbox
it: S_vuota posta in uscita

en: Flag Status
it: Stato contrassegno

en: Flag that enables a much simplified user interface.
it: Opzione che abilita una interfaccia utente più semplice

en: Flag the selected messages for follow-up
it: Contrassegna i messaggi selezionati come «da completare»

en: Flag to Follow Up
it: Contrassegna per completamento

en: Flagged
it: Contrassegnato

en: Flags
it: Contrassegni

en: Flush Outbox after filtering
it: Svuotare la cartella In uscita dopo il filtraggio

en: Folder
it: Cartella

en: Folder '%s' not found
it: Cartella «%s» non trovata

en: Folder Properties
it: Proprietà cartella

en: Folder Sort Order
it: Ordinamento cartella

en: Folder Subscriptions
it: Sottoscrizioni cartella

en: Folder _name:
it: _Nome della cartella:

en: Folder names cannot contain “/”
it: I nomi delle cartelle non possono contenere il carattere «/»

en: Folder “%s” contains %u duplicate message. Are you sure you want to delete it? | Folder “%s” contains %u duplicate messages. Are you sure you want to delete them?
it[0]: La cartella «%s» contiene %u messaggio duplicato. Eliminarlo veramente?
it[1]: La cartella «%s» contiene %u messaggi duplicati. Eliminarli veramente?

en: Folder “{0}” doesn’t contain any duplicate message.
it: La cartella «{0}» non contiene alcun messaggio duplicato.

en: Folder: %s
it: Cartella: %s

en: Follow Up
it: Da completare

en: Follow Up Flag
it: Contrassegno da completare

en: Follow _Up…
it: Da completare…

en: Follow-Up
it: Da completare

en: Follow-up
it: Da completare

en: Font Color
it: Colore carattere

en: Font Name
it: Nome carattere

en: Font Size
it: Dimensione carattere

en: Font _Size
it: _Dimensione carattere

en: For Components:
it: Per i componenti:

en: For XEmacs use “xemacs”
    For Vim use “gvim -f”
it: Per XEmacs usare «xemacs»
    Per Vim usare «gvim -f»

en: For Your Eyes Only
it: Solo per i tuoi occhi

en: For Your Information
it: Per informazione

en: For _Wide View
it: Per vista e_stesa

en: For_mat
it: For_mato

en: For_mat messages in
it: For_mato messaggi in

en: Force images in HTML mail to be loaded
it: Forza il caricamento delle immagini della posta in HTML

en: Forcibly shut down Evolution
it: Forza l'arresto di Evolution

en: Format Column_s…
it: Formatta colon_ne…

en: Format part as HTML
it: Formatta parte come HTML

en: Format part as an RFC822 message
it: Formatta parte come un messaggio RFC822

en: Format part as markdown text
it: Formatta la parte come testo annotato

en: Format part as plain text
it: Formatta parte come testo semplice

en: Format:
it: Formato:

en: Forward
it: Inoltra

en: Forward As _Attached
it: Inoltra come _allegato

en: Forward As _Inline
it: Inoltra come _incorporato

en: Forward As _Quoted
it: Inoltra come _citato

en: Forward and reply attribution language tag, like en_US. Empty string means to use the same language as the user interface.
it: Inoltra e risponde al codice della lingua di assegnazione, tipo en_US. La stringa vuota vuol dire usare la stessa lingua dell'interfaccia utente.

en: Forward message
it: Messaggio di inoltro

en: Forward the selected message in the body of a new message
it: Inoltra il messaggio selezionato nel corpo di un nuovo messaggio

en: Forward the selected message quoted like a reply
it: Inoltra il messaggio selezionato citato come in una risposta

en: Forward the selected message to someone
it: Inoltra il messaggio selezionato a qualcuno

en: Forward the selected message to someone as an attachment
it: Inoltra come allegato il messaggio selezionato a qualcuno

en: Forward to
it: Inoltra a

en: Forwarded
it: Inoltrato

en: Forwarded message
it: Messaggio inoltrato

en: Forwarded message — %s
it: Messaggio inoltrato — %s

en: Forwarded messages
it: Messaggi inoltrati

en: Found no candidates. It can also mean that the server doesn’t provide any information about its configuration using the selected lookup methods. Enter the account manually instead or change above settings.
it: Nessun candidato trovato. Può anche significare che il server non fornisce alcuna informazione sulla sua configurazione usando i metodi di ricerca selezionati. Inserire manualmente l'account oppure modificare le impostazioni sopra.

en: Found one candidate | Found %d candidates
it[0]: Trovato un candidato
it[1]: Trovati %d candidati

en: Found the appointment in the calendar “%s”
it: Trovato l'appuntamento nel calendario «%s»

en: Found the memo in the memo list “%s”
it: trovato il meno nell'elenco dei memo «%s»

en: Found the task in the task list “%s”
it: Trovata l'attività nell'elenco delle attività «%s»

en: Fr
it: Ve

en: Fr_om:
it: _Da:

en: Free
it: Libero

en: Free Form Expression
it: Forma libera espressione

en: Free form expression
it: Forma libera di espressione

en: Free/Busy
it: Libero/Occupato

en: Free/Busy information
it: Informazioni libero/occupato

en: Free/Busy information (%s to %s)
it: Informazioni libero/occupato (da %s a %s)

en: Free/Busy with Details
it: Informazioni su libero/occupato

en: Free/Busy:
it: Libero/Occupato:

en: Free/busy template URL
it: URL modello libero/occupato

en: Friday
it: Venerdì

en: Friday is a work day
it: Venerdì è un giorno lavorativo

en: From
it: Da

en: From %s:
it: Da %s:

en: From: %s
it: Da: %s

en: Full Nam_e:
it: N_ome completo:

en: Full Name
it: Nome completo

en: Full Name should not be empty
it: Il nome completo non deve essere vuoto

en: Full Name:
it: Nome completo:

en: Full _Name...
it: Nom_e completo...

en: Full path command to run Bogofilter
it: Percorso completo del comando per eseguire Bogofilter

en: Full path command to run sa-learn
it: Percorso completo del comando per eseguire sa-learn

en: Full path command to run spamassassin
it: Percorso completo del comando per eseguire spamassassin

en: Full path to a Bogofilter command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/bogofilter. The command should not contain any other arguments.
it: Percorso completo di un comando di Bogofilter. Se non impostato, sarà usato un percorso in fase di compilazione, comunemente /usr/bin/bogofilter. Il comando non deve contenere altri argomenti.

en: Full path to a sa-learn command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/sa-learn. The command should not contain any other arguments.
it: Percorso completo di un comando di sa-learn. Se non impostata, sarà usato un percorso in fase di compilazione, comunemente /usr/bin/sa-learn. Il comando non deve contenere altri argomenti.

en: Full path to a spamassassin command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/spamassassin. The command should not contain any other arguments.
it: Percorso completo di un comando di spamassassin. Se non impostata, sarà usato un percorso in fase di compilazione, comunemente /usr/bin/spamassassin. Il comando non deve contenere altri argomenti.

[ctx: FullName]
en: _Title:
it: _Titolo:

en: GNOME Calendar
it: Calendario GNOME

en: GNOME Calendar’s calendar import done
it: Importazione calendario di Gnome Calendar eseguita

en: GNOME Calendar’s tasks import done
it: Importazione attività di Gnome Calendar eseguita

en: GPG encrypted
it: Cifrato GPG

en: GPG signed
it: Firmato GPG

en: Gathering folder properties
it: Raccolta proprietà della cartella

en: Gene_ral Options
it: Op_zioni generali

en: General
it: Generale

en: Generates a D-Bus message when new mail messages arrive.
it: Genera un messaggio D-Bus all'arrivo di nuovi messaggi di posta.

en: Generating message list
it: Generazione elenco messaggi

en: Generating message list…
it: Generazione elenco messaggi…

en: Get List _Archive
it: Ottieni _archivio lista

en: Get List _Usage Information
it: Ottieni informazioni _uso lista

en: Get an archive of the list this message belongs to
it: Ottiene un archivio della lista a cui questo messaggio appartiene

en: Get delivery notification when your message is read
it: Ottiene una notifica di consegna quando il proprio messaggio viene letto

en: Get information about the usage of the list this message belongs to
it: Ottiene informazioni sull'uso della lista a cui questo messaggio appartiene

en: Getting events to purge in the calendar “%s”
it: Recupero degli eventi da pulire nel calendario «%s»

en: Getting memos to purge in the memo list “%s”
it: Recupero dei memo da pulire nell'elenco dei memo «%s»

en: Getting tasks to purge in the task list “%s”
it: Recupero delle attività da pulire nell'elenco delle attività «%s»

en: Given Name
it: Nome di battesimo

en: Go Back
it: Va indietro

en: Go Forward
it: Va avanti

en: Go To
it: Vai a

en: Go to Date
it: Vai alla data

en: Go to Folder
it: Vai alla cartella

en: Go to Today
it: Vai a oggi

en: Go to _Folder
it: Vai alla _cartella

en: Go to the beginning of the message
it: Vai all'inizio del messaggio

en: Go to the previ_ous message after message deletion
it: Andare al messaggio pre_cedente dopo l'eliminazione del messaggio

en: Go to the section %s of the message
it: Vai alla sezione %s del messaggio

[ctx: GoggleSummary]
en: Calendars to synchronize
it: Calendari da sincronizzare

[ctx: GoggleSummary]
en: IMAP access
it: Accesso IMAP

[ctx: GoggleSummary]
en: You may need to enable %s and %s
it: Potrebbe essere necessario abilitare %s e %s

en: Google Features
it: Funzionalità Google

en: Grab Focus
it: Cattura il focus

en: Graph Paper
it: Carta quadrettata

en: Greek
it: Greco

en: Gro_up Reply goes only to mailing list, if possible
it: Risposta di gr_uppo solo alla mailing list, se possibile

en: Group
it: Gruppo

en: Group By This _Field
it: _Raggruppa per questo campo

en: Group By _Box
it: Raggruppa per cas_ella

en: Group Items By
it: Raggruppa oggetti per

en: Group Reply
it: Risposta di gruppo

en: Group Reply replies to list
it: Risposta di gruppo risponde alla lista

en: Group name
it: Nome del gruppo

en: Groupware Suite
it: Suite groupware

en: HTML Messages
it: Messaggi HTML

en: HTML _Mode
it: M_odalità HTML

en: HTML editing mode
it: Modilità di modifica HTML

en: HTML file
it: File HTML

en: H_TTPS Proxy:
it: Proxy H_TTPS:

en: Header
it: Intestazione

en: Header Name
it: Nome intestazione

en: Header Value
it: Valore intestazione

en: Header content
it: Contenuto intestazione

en: Header name
it: Nome intestazione

en: Headers
it: Intestazioni

en: Heading _1
it: Intestazione _1

en: Heading _2
it: Intestazione _2

en: Heading _3
it: Intestazione _3

en: Heading _4
it: Intestazione _4

en: Heading _5
it: Intestazione _5

en: Heading _6
it: Intestazione _6

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Height of the message-list pane
it: Altezza del riquadro elenco messaggi

en: Height of the message-list pane.
it: Altezza del riquadro elenco messaggi.

en: Help
it: Aiuto

en: Hi.  Thanks for taking the time to download this preview release
    of the Evolution groupware suite.
    
    This version of Evolution is not yet complete. It is getting close,
    but some features are either unfinished or do not work properly.
    
    If you want a stable version of Evolution, we urge you to uninstall
    this version, and install version %s instead.
    
    If you find bugs, please report them at
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    This product comes with no warranty and is not intended for
    individuals prone to violent fits of anger.
    
    We hope that you enjoy the results of our hard work, and we
    eagerly await your contributions!
it: Benvenuti. Grazie per aver scaricato questo rilascio di anteprima
    della suite per il groupware Evolution.
    
    Questa versione di Evolution non è completa. Alcune
    funzioni non sono definitive e non funzionano correttamente.
    
    Se si desidera una versione stabile di Evolution, si raccomanda di
    disinstallare questa versione e installare la versione %s.
    
    Se si riscontrano dei bug, segnalarli all'indirizzo
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    Questo prodotto viene fornito senza alcuna garanzia e non è destinato a
    individui inclini alla violenza.
    
    Questo prodotto è il risultato di un intenso lavoro che potrà essere migliorato
    grazie al contributo degli utenti.

en: Hi_de cancelled events
it: Nascon_dere gli eventi annullati

en: Hid_e All
it: Nascondi _tuttiu

en: Hid_e cancelled tasks
it: Nascond_ere le attività annullate

en: Hidden file is attached.
it: Allegato file nascosto.

en: Hide Attachment _Bar
it: Nascondi _barra allegati

en: Hide cancelled events
it: Nasconde eventi annullati

en: Hide cancelled tasks
it: Nasconde attività annullate

en: Hide completed tasks
it: Nasconde attività completate

en: Hide description provided by the sender
it: Nasconde la descrizione fornita dal mittente

en: Hide task units
it: Unità per nascondere attività

en: Hide task value
it: Valore per nascondere attività

en: Hides the per-folder preview and removes the selection
it: Nasconde l'anteprima per-cartella e rimuove la selezione

en: High
it: Alta

en: Higher
it: Più alto

en: Highest
it: Il più alto

en: Highlight _overdue tasks
it: Evidenziare le attività sca_dute

en: Highlight _quotations with
it: Evidenziare ci_tazioni con

en: Highlight overdue tasks
it: Evidenzia attività scadute

en: Highlight t_asks due today
it: Evidenziare le _attività che scadono oggi

en: Highlight tasks due today
it: Evidenzia attività in scadenza oggi

en: Holds the width of the To Do bar for a sub-window.
it: Mantiene la larghezza della barra dei Da fare per una sotto-finestra.

en: Holds the width of the To Do bar for the main window.
it: Mantiene la larghezza della barra dei Da fare per la finestra principale.

en: Home
it: Casa

en: Home Fax
it: Fax casa

en: Home Page
it: Pagina web

en: Home Page:
it: Pagina web:

en: Home Phone
it: Telefono di casa

en: Home Phone 2
it: Telefono casa 2

en: Home page
it: Pagina web

en: Horizontal pane position
it: Posizione riquadro orizzontale

en: Host name
it: Nome host

en: Hour the workday ends on, in twenty four hour format, 0 to 23
it: Ora di termine della giornata lavorativa, nel formato a 24 ore, tra 0 e 23

en: Hour the workday starts on, in twenty four hour format, 0 to 23.
it: Ora di inizio della giornata lavorativa, nel formato a 24 ore, tra 0 e 23.

en: Hours
it: Ore

en: How long to delay Outbox flush when sending messages through Outbox folder
it: Quanto tempo ritardare lo svuotamento della cartella In uscita quando si inviano messaggi tramite essa

en: How many days to show in the To Do bar
it: Quanti giorni mostrare nella barra dei Da fare

en: How many recently used spell checking languages to remember
it: Indica quante lingue ricordare tra quelle usate di recente per il controllo ortografico

en: How many years can the time-based search go forward or backward from currently selected day when searching for another occurrence; default is ten years
it: Quanti anni può la ricerca basata sul tempo andare avanti o indietro dall'attuale giorno selezionato quando si cerca un'altra ricorrenza; predefinitamente è dieci anni

en: ID or alias of the component to be shown by default at start-up.
it: ID o alias del componente da visualizzare all'avvio in modo predefinito.

en: IMAP server
it: Server IMAP

en: ISDN Phone
it: Telefono ISDN

en: I_mport
it: I_mporta

en: I_mport to Calendar
it: I_mporta nel calendario

en: I_mport to Memo List
it: I_mporta nell'elenco meno

en: I_mport to Task List
it: I_mporta nell'elenco attività

en: I_mportant
it: I_mportante

en: I_mport…
it: I_mporta…

en: I_nclude remote tests
it: I_ncludere controlli remoti

en: I_nclude threads:
it: I_ncludere i raggruppamenti:

en: Icon
it: Icona

en: Icon View
it: Vista a icone

en: Icons _and Text
it: Icone _e testo

en: Identity
it: Identità

en: If a user tries to open 10 or more messages at one time, ask the user if they really want to do it.
it: Se un utente cerca di aprire 10 o più messaggi allo stesso tempo chiedere se si è sicuri di ciò che si sta facendo.

en: If all the following conditions are met
it: Se tutte le seguenti condizioni sono soddisfatte

en: If any of the following conditions are met
it: Se una delle seguenti condizioni è soddisfatta

en: If enabled, and possible, attachment content is printed with the message.
it: Se abilitata, ed è possibile, il contenuto dell'allegato è stampato con il messaggio.

en: If enabled, the Copy/Move to Folder dialog will preserve the expand state of the folders in the dialog, otherwise all the folders will be expanded.
it: Se abilitata, la finestra di dialogo Copia/Sposta nella cartella preserverà lo stato di espansione delle cartelle in essa, altrimenti tutte le cartelle saranno espanse.

en: If enabled, the message/delivery-status and message/disposition-notification parts are shown automatically inline.
it: Se abilitata, le parti di message/delivery-status e message/disposition-notification vengono automaticamente mostrate in linea.

en: If enabled, unset colors in HTML messages, forcing use of desktop theme colors instead.
it: Se abilitata, disattiva i colori nei messaggi HTML, forzando invece l'uso dei colori del tema del desktop.

en: If enabled, whenever Send/Receive is run it also runs synchronization of messages for offline use. The option is disabled by default.
it: Se abilitata, ogni volta che si esegue Invia/Ricevi si avvia anche la sincronizzazione dei messaggi per l'uso fuori rete. L'opzione è disabilitata in modo predefinito.

en: If not set, or being “stdout”, then the logging is done to stdout, instead to a file.
it: Se non impostata, o è «stdout», allora la registrazione viene fatta su stdout, invece che in un file

en: If set to true, goes to the previous message when the selected is deleted; or to the next message, when it’s set to false.
it: Se impostata a VERO, va al messaggio precedente quando quello selezionato è stato eliminato; oppure, quando è impostata a FALSO, va al successivo.

en: If set to true, the selected message will be set as unread after the timeout also after the folder change.
it: Se impostata a vero, il messaggio selezionato sarà impostato come non letto dopo il tempo specificato e anche dopo la modifica della cartella.

en: If set to “true” quoted text in replies will be wrapped.
it: Se impostata a "true" il testo citato nelle risposte sarà mandato a capo.

en: If set to “true”, the Sign and Encrypt buttons for either PGP or S/MIME are always shown in the composer’s toolbar. Otherwise they are shown only when being used.
it: Se impostata a "VERO", i pulsanti Firma e Cifra sia per PGP o S/MIME saranno sempre mostrati nella barra degli strumenti del compositore. Altrimenti, saranno mostrati solo quando usati.

en: If set to “true”, the edit toolbar will be visible.
it: Se impostata a "VERO", la barra degli strumenti di modifica sarà visibile.

en: If set to “true”, the main toolbar will be visible.
it: Se impostata a "VERO", la barra degli strumenti principale sarà visibile.

en: If the name doesn’t correspond to any known editor, then the built-in WebKit editor is used. The mode is optional, in which case the editor is used for all the modes it supports. Modes are “plain”, “html”, "markdown-plain", "markdown-html" and "markdown". Example values: “webkit” (to use WebKit for plain and html), “plain:first-editor,html:second-editor” (to use “first-editor” for the “plain” and “second-editor” for “html”)
it: Se il nome non corrisponde a nessun editor conosciuto, allora viene usaro l'editor Webkit integrato. La modalità è facoltativa, nel qual caso l'editor viene usato per tutte le modalità che supporta. Le modalità sono "plain", "html", "markdown-plain", "markdown-html" e "markdown". Valori di esempio: "webkit" (per usare WebKit per plain e HTML), "plain:first-editor,html:second-editor" (per usare "first-editor" per "plain" e "second-editor" per "html")

en: If you continue, you will not be able to recover these messages.
it: Scegliendo di continuare, non sarà più possibile recuperare questi messaggi.

en: If you delete the folder, all of its contents and its subfolders’ contents will be deleted permanently.
it: Scegliendo di eliminare la cartella, tutto ciò che è contenuto in essa e nelle sue sotto-cartelle sarà eliminato in modo permanente.

en: If you delete the folder, all of its contents will be deleted permanently.
it: Scegliendo di eliminare la cartella, il suo intero contenuto sarà eliminato in modo permanente.

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
it: Se non si invia una notifica di annullamento, gli altri partecipanti potrebbero non venire a conoscenza che la riunione è stata annullata.

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the memo has been deleted.
it: Se non si invia una notifica di annullamento, gli altri partecipanti potrebbero non venire a conoscenza che il memo è stato eliminato.

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the task has been deleted.
it: Se non si invia una notifica di annullamento, gli altri partecipanti potrebbero non venire a conoscenza che l'attività è stata eliminata.

en: If you proceed, all proxy accounts will be deleted permanently.
it: Scegliendo di procedere, tutti gli account proxy saranno eliminati in modo permanente.

en: If you proceed, the account information and
    all proxy information will be deleted permanently.
it: Scegliendo di procedere, le informazioni sull'account
    e quelle su tutti i proxy saranno eliminate in modo permanente.

en: If you proceed, the account information will be deleted permanently.
it: Scegliendo di procedere, le informazioni sull'account saranno eliminate in modo permanente.

en: If you quit, these messages will not be sent until Evolution is started again.
it: Scegliendo di uscire, tali messaggi non saranno inviati fino al prossimo avvio di Evolution.

en: If you unsubscribe the folder, it might not be visible in the Evolution, while still being available on the server. You can re-subscribe in Folder→Subscriptions... menu.
it: Se si annulla la sottoscrizione alla cartella, essa potrebbe non essere visibile nell'applicazione, anche se è ancora disponibile sul server. È possibile reiscriversi nel menù «Cartella->Sottoscrizioni...».

en: If “true”, show the memo preview pane in the main window
it: Se impostata a "VERO", mostra il riquadro di anteprima dei memo nella finestra principale

en: If “true”, show the preview pane in the Year View
it: Se impostata a "VERO", mostra il riquadro di anteprima nella vista annuale

en: If “true”, show the task preview pane in the main window
it: Se impostata a "VERO", mostra il riquadro di anteprima delle attività nella finestra principale

en: Ig_nore Reply-To: for mailing lists
it: Ig_norare i Rispondi a: per le mailing list

en: Ignore
it: Ignora

en: Ignore All
it: Ignora tutto

en: Ignore Misspelled Word
it: Ignora parole scritte male

en: Ignore list Reply-To:
it: Ignorare il Rispondi a: alla lista

en: Ignore network availability
it: Ignora disponibilità rete

en: Image
it: Immagine

en: Image Properties
it: Proprietà immagine

en: Image files
it: File di immagine

en: Image:
it: Immagine:

en: Images
it: Immagini

en: Image…
it: Immagine…

en: Immediately, on folder leave
it: Immediatamente, appena si lascia la cartella

en: Import Certificate
it: Importa certificato

en: Import Data
it: Importa dati

en: Import Location
it: Posizione di importazione

en: Import Outlook Express messages from DBX file
it: Importa messaggi di Outlook Express da un file DBX

en: Import Outlook messages from PST file
it: Importa messaggi di Outlook da un file PST

en: Import URIs or filenames given as rest of arguments.
it: Importa URI o nomi di file indicati nel resto degli argomenti.

en: Import a _single file
it: Importa un _singolo file

en: Import cancelled.
it: %s (annullata)

en: Import complete.
it: Importazione completa.

en: Import data and settings from _older programs
it: Importa dati e impostazioni da programmi _precedenti

en: Import data from other programs
it: Importa dati da altri programmi

en: Import mail and contacts from KMail.
it: Importa posta e contatti da KMail.

en: Import mail from Elm.
it: Importa posta da Elm.

en: Import mail from Pine.
it: Importa posta da Pine.

en: Important
it: Importante

en: Important Messages
it: Messaggi importanti

en: Important:
    If you forget your certificate backup password, you will not be able to restore this backup later.
    Please record it in a safe location.
it: Importante:
    Se si dimentica la password del certificato di backup, non sarà possibile ripristinare il backup più tardi.
    Si prega di salvarla in un luogo sicuro.

en: Imported Certificate
it: Certificato importato

en: Importer Berkeley Mailbox format folders
it: Importatore per cartelle nel formato Mailbox di Berkeley

en: Importer Type
it: Tipo di importatore

en: Importing Elm data
it: Importazione dati Elm

en: Importing Files
it: Importazione dei file

en: Importing Outlook Express data
it: Importazione dati Outlook Express

en: Importing Outlook data
it: Importazione dati Outlook

en: Importing Pine data
it: Importazione dati Pine

en: Importing a memo
it: Importazione di un memo

en: Importing a task
it: Importazione di un'attività

en: Importing an event
it: Importazione di un evento

en: Importing mail and contacts from KMail
it: Importazione posta e contatti da KMail

en: Importing mailbox
it: Importazione casella di posta

en: Importing “%s”
it: Importazione di «%s»

en: Importing...
it: Importazione in corso...

en: Importing…
it: Importazione…

en: In Current Folder and _Subfolders
it: Nella cartella corrente e _sottocartelle

en: In Current _Folder Only
it: Solo nella _cartella corrente

en: In Process
it: In corso

en: In Progress
it: In corso

en: In progress
it: In corso

en: Inbox
it: In arrivo

en: Include _Face
it: Includi _faccia

en: Include selected signature only for new messages, but have no signature added for Replies or Forwards.
it: Include la firma selezionata solo per i nuovi messaggi, ma non ha nessuna firma aggiunta per le risposte e gli inoltri.

en: Include si_gnature in new messages only
it: Includere la _firma solo nei nuovi messaggi

en: Include signature in new messages only
it: Includi firma solo nei nuovi messaggi

en: Incoming
it: In entrata

en: Incorrect Face Image Byte Size
it: Dimensione in byte dell'immagine faccia non corretta

en: Increase Indent
it: Aumenta rientro

en: Increase the text size
it: Incrementa la dimensione del testo

en: Indian/Antananarivo
it: Indiano/Antananarivo

en: Indian/Chagos
it: Indiano/Chagos

en: Indian/Christmas
it: Indiano/Natale

en: Indian/Cocos
it: Indiano/Cocos

en: Indian/Comoro
it: Indiano/Comorre

en: Indian/Kerguelen
it: Indiano/Kerguelen

en: Indian/Mahe
it: Indiano/Mahe

en: Indian/Maldives
it: Indiano/Maldive

en: Indian/Mauritius
it: Indiano/Mauritius

en: Indian/Mayotte
it: Indiano/Mayotte

en: Indian/Reunion
it: Indiano/Reunion

en: Individual
it: Individuale

en: Inherit theme colors in HTML format
it: Ereditare colori del tema in formato HTML

en: Initial attachment view
it: Vista iniziale allegati

en: Initial file chooser folder
it: Cartella iniziale selettore file

en: Initial folder for GtkFileChooser dialogs.
it: Cartella iniziale per i dialoghi GtkFileChooser.

en: Initial view for attachment bar widgets. “0” is Icon View, “1” is List View.
it: Vista iniziale per i widget barra allegati. "0" per vista a icone, "1" per vista a elenco.

en: Initiates refresh of account sources
it: Inizia l'aggiornamento delle sorgenti degli account

en: Inline (_Outlook style)
it: Incorporato (stile _Outlook)

en: Input Methods
it: Metodi di input

en: Insert E_moji
it: Inserisci E_moji

en: Insert Emoji
it: Inserisce le Emoji

en: Insert Emoticon
it: Inserisci faccine

en: Insert Face picture by default
it: Inserire immagine "faccia" in modo predefinito

en: Insert HTML File
it: Inserimento file HTML

en: Insert Image
it: Inserisci immagine

en: Insert Link
it: Inserisci collegamento

en: Insert Rule
it: Inserisci regola

en: Insert Table
it: Inserisci tabella

en: Insert _Link
it: Inserisci co_llegamento

en: Insert a quote
it: Inserisce una citazione

en: Insert code
it: Inserisce codice

en: Insert email addresses from Address Book
it: Inserisce un indirizzo email dalla rubrica

en: Insert text file
it: Inserisci file di testo

en: Instant Messaging
it: Messaggistica istantanea

en: Instant Messaging Contacts
it: Contatti messaggistica istantanea

en: Instead of the normal “Reply to All” behaviour, this option will make the “Group Reply” toolbar button try to reply only to the mailing list through which you happened to receive the copy of the message to which you’re replying.
it: Questa opzione fa in modo che, al posto del normale comportamento "Rispondi a tutti", il pulsante nella barra strumenti "Risposta di gruppo" tenta di rispondere solo alla mailing list attraverso la quale si è ricevuta copia del messaggio a cui si sta rispondendo.

en: Insufficient Permissions
it: Permessi non sufficienti

en: Intervals shown in Day and Work Week views, in minutes
it: Intervalli mostrati nelle viste giornaliera e settimana lavorativa, in minuti

en: Invalid Date Value
it: Valore data non valido

en: Invalid Evolution backup file
it: File backup di Evolution non valido

en: Invalid Feed URL
it: URL del notiziario non valido

en: Invalid Feed URL “%s”.
it: URL del notiziario «%s» non valido.

en: Invalid Feed URL.
it: URL notiziario non valido.

en: Invalid Image Size
it: Dimensione immagine non valida

en: Invalid Time Value
it: Valore ora non valido

en: Invalid URI: “%s”
it: URI non valido: «%s»

en: Invalid authentication
it: Autenticazione non valida

en: Invalid contact.
it: Contatto non valido.

en: Invalid folder URI “%s”
it: URI cartella «%s» non valido

en: Invalid object returned from a server
it: Oggetto non valido restituito da un server

en: Invalid signature
it: Firma non valida

en: Invalid source UID “%s”
it: Sorgente UID «%s» non valida

en: Issued
it: Emesso

en: Issued By
it: Rilasciato da

en: Issued By Organization
it: Emesso dall'organizzazione

en: Issued By Organizational Unit
it: Emesso dall'unità organizzativa

en: Issued To Organization
it: Rilasciato all'organizzazione

en: Issued To Organizational Unit
it: Rilasciato all'unità organizzativa

en: Issuer
it: Emittente

en: It can be either “.gz” or “.xz” and it influences what extension will be preselected in the file chooser.
it: Può essere ".gz" oppure ".xz" e influenza quale estensione è stata preselezionata nel selettore di file.

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that deleting messages from a search folder permanently deletes the message, not simply removing it from the search results.
it: Abilita/Disabilita la funzione per cui prompt ripetuti avvisano che l'eliminazione di messaggi da una cartella di ricerca elimina il messaggio in modo permanente, invece di rimuoverlo semplicemente dai risultati della ricerca.

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a private reply to a message which arrived via a mailing list.
it: Abilita/Disabilita la funzione per cui prompt ripetuti avvisano che si sta per inviare una risposta privata a un messaggio arrivato attraverso una mailing list.

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a reply to many people.
it: Abilita/Disabilita la funzione per cui prompt ripetuti avvisano che si sta per rispondere a molte persone.

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are switching composer format and the content needs to lose its formatting.
it: Abilita/Disabilita la funzione per cui prompt ripetuti avvisano che si sta cambiando la modalità del compositore e il contenuto necessità di perdere la sua formattazione.

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying sending a private reply to a message which arrived via a mailing list, but the list sets a Reply-To: header which redirects your reply back to the list
it: Abilita/Disabilita la funzione per cui prompt ripetuti avvisano che si sta tentando di inviare una risposta privata a un messaggio arrivato attraverso una mailing list, sebbene la lista abbia impostato l'intestazione Rispondi a: che rimanda le risposte alla lista stessa.

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying to send a message to recipients not entered as mail addresses
it: Abilita/Disabilita la funzione per cui prompt ripetuti avvisano che si sta tentando di inviare un messaggio a destinatari non inseriti come indirizzi di posta

en: It has %d event. | It has %d events.
it[0]: Presenta %d evento.
it[1]: Presenta %d eventi.

en: It has no events.
it: Non presenta eventi.

en: It has recurrences.
it: Presenta delle ricorrenze.

en: It has reminders.
it: Presenta dei promemoria.

en: It is a meeting.
it: È una riunione.

en: It is not allowed to create book under another book or calendar
it: Non è consentita la creazione di una rubrica sotto un'altra rubrica o calendario

en: It is not allowed to create calendar under another book or calendar
it: Non è consentita la creazione di un calendario sotto un'altra rubrica o calendario

en: Italic
it: Corsivo

en: January
it: Gennaio

en: Japanese
it: Giapponese

en: Job
it: Lavoro

[ctx: Job]
en: _Title:
it: _Titolo:

en: Job Title
it: Qualifica

en: Journal
it: Diario

en: July
it: Luglio

en: Jump button
it: Pulsante "vai a"

en: June
it: Giugno

en: Junk
it: Indesiderata

en: Junk Test
it: Test indesiderata

en: Junk Test Options
it: Opzioni prova indesiderata

en: Junk filter using Bogofilter
it: Filtra indesiderata usando Bogofilter

en: Junk filter using SpamAssassin
it: Filtra indesiderata usando SpamAssassin

en: Junk filtering software:
it: Software filtraggio indesiderati:

en: Keep _Waiting
it: Continua ad _aspettare

en: Keep in Outbox
it: Mantenere «In uscita»

en: Keep original message signature in replies
it: Mantiene la firma del messaggio originale nelle risposte

en: Keep reminder notification _window always on top
it: Mantenere la _finestra di notifica del promemoria sempre in cima

en: Key
it: Chiave

en: Keyring key is unusable: no user or host name
it: La chiave del portachiavi non è usabile: nessun utente o nome host

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Korean
it: Coreano

en: LDAP Data Interchange Format (.ldif)
it: Formato dati di scambio LDAP (.ldif)

en: LDAP over SSL/TLS (deprecated)
it: LDAP tramite SSL/TLS (deprecato)

en: LDAP server
it: Server LDAP

en: LDAP server did not respond with valid schema information.
it: Il server LDAP non ha risposto con informazioni schema valide.

en: Label
it: Etichetta

en: Labels
it: Etichette

en: Lang_uage:
it: Ling_ua:

en: Language
it: Lingua

en: Language for Reply and Forward attribution text
it: Lingua di assegnazione al testo di risposta e inoltro

en: Language(s)
it: Lingue

en: Languages Table
it: Tabella delle lingue

en: Last 5 Days’ Messages
it: Messaggi degli ultimi 5 giorni

en: Last chosen template’s folder URI for Alternative Reply
it: Uri dell'ultimo modello di cartella scelto per la risposta alternativa

en: Last chosen template’s message UID for Alternative Reply
it: Uri dell'ultimo modello di messaggio scelto per la risposta alternativa

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Last reminder time
it: Ultima esecuzione promemoria

en: Last time Empty Junk was run
it: L'ultima volta che è stata eliminata la posta indesiderata

en: Last time Empty Trash was run
it: L'ultima volta che è stato svuotato il cestino

en: Laug_h
it: _Risata

en: Lay_out
it: _Disposizione

en: Layout style
it: Stile disposizione

en: Layout style for the Year View
it: Stile della disposizione della vista annuale

en: Leave empty to use a yellow color derived from the current theme, otherwise use the color of form `#RRGGBB`
it: Lasciare vuoto per usare il colore giallo derivato dal tema attuale, altrimenti usare un colore nella forma "#RRGGBB"

en: Left
it: Sinistra

en: Left Alignment
it: Allinea a sinistra

en: Less Than
it: Minore di

en: Let Evolution choose the best part to show.
it: Lascia che sia Evolution a scegliere la parte migliore da mostrare.

en: Let the Month View start with the current week
it: Lascia che la vista mensile inizi con l'attuale settimana

en: Level beyond which the message should be logged.
it: Livello oltre il quale il messaggio dovrebbe essere registrato.

en: License Agreement
it: Accordo di licenza

en: Limit:
it: Limite:

en: Link Properties
it: Proprietà collegamento

en: Link…
it: Collegamento…

en: List
it: Elenco

en: List Members
it: Membri elenco

en: List Members:
it: Membri elenco:

en: List View
it: Vista a elenco

en: List of Custom Headers
it: Elenco delle intestazioni personalizzate

en: List of Destinations for publishing
it: Elenco delle destinazioni per la pubblicazione

en: List of Labels and their associated colors
it: Elenco delle etichette e dei colori associati

en: List of assignments for recipient and the address to be used with it
it: Elenco delle assegnazioni per il destinatario e l'indirizzo da usare con esso

en: List of button names to hide in the window switcher
it: Elenco dei nomi dei pulsanti da nascondere nella finestra selettrice

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body
it: Elenco delle prove per il plugin promemoria allegati da cercare nel corpo di un messaggio

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body.
it: Elenco delle prove per il plugin promemoria allegati da cercare nel corpo di un messaggio

en: List of dictionary language codes used for spell checking, which had been used recently.
it: Elenco dei codici di lingua dei dizionari usati di recente per il controllo ortografico.

en: List of dictionary language codes used for spell checking.
it: Elenco dei codici di lingua dei dizionari usati per il controllo ortografico.

en: List of disabled plugins
it: Lista dei plugin disabilitati

en: List of headers to show when viewing a message.
it: Elenco delle intestazioni da mostrare quando si visualizza un messaggio.

en: List of keyword/value pairs for the Templates plugin to substitute in a message body.
it: Elenco delle coppie parola chiave/valore da sostituire nel corpo di un messaggio per il plugin Modelli.

en: List of labels known to the mail component of Evolution. The list contains strings containing name:color where color uses the HTML hex encoding.
it: Elenco delle etichette note al componente di posta di Evolution. L'elenco contiene delle stringhe del tipo NOME:COLORE, dove COLORE usa la notazione esadecimale dell'HTML.

en: List of localized “Re”
it: Elenco del «Re» localizzato

en: List of localized “Re” separators
it: Elenco del "Re" localizzato

en: List of paths for the folders to be synchronized to disk for offline usage.
it: Elenco dei percorsi delle cartelle da sincronizzare su disco per l'uso fuori rete.

en: List of recently used second time zones in a Day View
it: Lista dei secondi fusi orari usati recentemente nella vista giornaliera

en: List of recently used spell checking languages
it: Elenco delle lingue per il controllo ortografico usate di recente

en: List “{0}” is already in this contact list.
it: L'elenco «{0}» è già in questo elenco di contatti.

en: Load P_GP
it: Carica P_GP

en: Load new _Face picture
it: Carica nuova immagine _faccia

en: Load remote content
it: Carica contenuto remoto

en: Loading
it: Caricamento

en: Loading Evolution settings
it: Caricamento delle impostazioni di Evolution

en: Loading Remote Content
it: Caricamento contenuto remoto

en: Loading accounts…
it: Caricamento degli account…

en: Loading…
it: Caricamento…

en: Local Delivery _File:
it: _File locale di consegna:

en: Local delivery file cannot be empty
it: Il file locale di consegna non può essere vuoto

en: Location
it: Ubicazione

[ctx: Location]
en: Unspecified
it: Non specificata

en: Location cannot be empty
it: L'ubicazione non può essere vuota

en: Location:
it: Ubicazione:

en: Location: %s
it: Ubicazione: %s

en: Locations
it: Posizioni

en: Log filter actions
it: Azioni di filtraggio dei registri

en: Log filter actions to the specified log file.
it: Azioni di filtraggio sul file di registro specificato.

en: Logfile to log filter actions
it: File di registro per controllare le azioni dei filtri

en: Look up configuration with e-mail domain
it: Cerca la configurazione con il dominio di posta elettronica

en: Look up for a CalDAV/CardDAV server
it: Cerca per un server CalDAV/CardDAV

en: Look up in SRV records
it: Cerca nei registri SRV

en: Looking up CalDAV server…
it: Ricerca server CalDAV…

en: Looking up CardDAV server…
it: Ricerca server CardDAV…

en: Looking up IMAP server…
it: Ricerca server IMAP…

en: Looking up LDAP server’s search base…
it: Ricerca nella base di ricerca del server LDAP…

en: Looking up LDAP server…
it: Ricerca server LDAP…

en: Looking up POP3 server…
it: Ricerca server POP3…

en: Looking up SMTP server…
it: Ricerca server SMTP…

en: Looking up account details…
it: Caricamento dettagli dell'account…

en: Looking up details, please wait…
it: Ricerca dei dettagli, attendere…

en: Looking up recipient PGP keys in address books…
it: Ricerca nelle rubriche delle chiavi PGP dei destinatari…

en: Looking up recipient S/MIME certificates in address books…
it: Ricerca nelle rubriche dei certificati S/MIME dei destinatari…

en: Looking up server search bases, please wait…
it: Ricerca nella base di ricerca del server, attendere…

en: Lose _formatting
it: Perdi _formattazione

en: Low
it: Bassa

en: Lower
it: Più basso

en: Lowest
it: Il più basso

en: MD5 Fingerprint
it: Impronta digitale MD5

en: MH mail directory cannot be empty
it: La directory di posta MH non può essere vuota

en: MIME Type:
it: Tipo MIME:

en: M_emo List
it: Elenco m_emo

en: Ma_rkdown as Plain Text
it: Annota_re come testo semplice

en: Mail
it: Posta

en: Mail Accounts
it: Account di posta

en: Mail Deletion Failed
it: Eliminazione posta non riuscita

en: Mail Folder Tree
it: Albero cartelle di posta

en: Mail Headers Table
it: Tabella delle intestazioni di posta

en: Mail Notification
it: Notifica posta

en: Mail Preferences
it: Preferenze di posta

en: Mail Receipt
it: Ricevuta di lettura

en: Mail Receive
it: Ricevere posta

en: Mail Send
it: Inviare posta

en: Mail _Directory:
it: _Directory di posta:

en: Mail filters automatically updated.
it: Filtri di posta aggiornati automaticamente.

en: Mail from %s
it: Posta da %s

en: Mail to %s
it: Posta a %s

en: Mail-to-Task
it: Da posta ad attività

en: Maildir mail directory cannot be empty
it: La directory di posta Maildir non può essere vuota

en: Mailer
it: Gestore di posta

en: Mailing Address
it: Indirizzo di posta

en: Mailing List Actions
it: Azioni mailing list

en: Mailing _List
it: Mailing _list

en: Main toolbar
it: Barra degli strumenti principale

en: Make this Occurrence _Movable
it: Rendi questa ricorrenza _spostabile

en: Making an occurrence movable
it: Rende una ricorrenza spostabile

en: Malformed external-body part
it: Parte esterna al corpo malformata

en: Malformed header
it: Intestazione malformata

en: Manage Calendar groups order and visibility
it: Gestisce l'ordine e la visibilità dei gruppi dei calendari

en: Manage Groups
it: Gestisci gruppi

en: Manage Memo List groups order and visibility
it: Gestisce l'ordine e la visibilità dei gruppi degli elenchi dei memo

en: Manage available categories
it: Gestisce le categorie disponibili

en: Manage task list groups order and visibility
it: Gestisce l'ordine e la visibilità dei gruppi degli elenchi delle attività

en: Manage your email, contacts and schedule
it: Gestisce le proprie email, i contatti e progetti

en: Manage your saved searches
it: Gestisce le proprie ricerche salvate

en: Manual
it: Manuale

en: Manual (via Actions menu)
it: Manuale (dal menù Azioni)

en: Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients to your message anyway. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
it: Molti sistemi di email aggiungono una intestazione «Apparently-To» ai messaggi che hanno solo destinatari CCN. Questa intestazione, se aggiunta, elencherà comunque tutti i destinatari del messaggio. Per evitare ciò si dovrebbe aggiungere almeno un destinatario «A:» o «CC:».

en: Mar_k All Messages as Read
it: Contrassegna _ogni messaggio come letto

en: Mar_k As
it: Contrassegna _come

en: Mar_k as Incomplete
it: Contrassegna come inco_mpleto

en: Mar_k as Read
it: Contrassegna come _letto

en: Mar_kdown as HTML
it: Anno_tare come HTML

en: March
it: Marzo

en: Marcus Bains Line
it: Linea Marcus Bains

en: Marcus Bains Line Color — Day View
it: Colore linea Marcus Bains — vista giornaliera

en: Marcus Bains Line Color — Time bar
it: Colore linea Marcus Bains — barra tempo

en: Mark all messages in the folder as read
it: Contrassegnare tutti i messaggi in questa cartella come letti

en: Mark as Seen after specified timeout
it: Contrassegna come letto dopo un tempo specificato

en: Mark as Seen after specified timeout.
it: Contrassegna come letto dopo un tempo specificato.

en: Mark as Seen always after specified timeout
it: Contrassegna come letto sempre dopo un tempo specificato

en: Mark as Uni_mportant
it: Contrassegna come non _importante

en: Mark as _Important
it: Contrassegna come _importante

en: Mark as _Junk
it: Contrassegna come in_desiderata

en: Mark as _Not Junk
it: Contrassegna come atten_dibile

en: Mark as _Unread
it: Contrassegna come non _letto

en: Mark as default address book
it: Contrassegna come rubrica predefinita

en: Mark as default calendar
it: Contrassegnare come calendario predefinito

en: Mark as default memo list
it: Contrassegnare come elenco memo predefinito

en: Mark as default task list
it: Contrassegnare come elenco attività predefinito

en: Mark citations in the message “Preview”
it: Contrassegna le citazioni nel messaggio "Anteprima"

en: Mark citations in the message “Preview”.
it: Contrassegna le citazioni nel messaggio "Anteprima".

en: Mark for Follo_w Up…
it: Contrassegna per com_pletamento…

en: Mark messages as read after %s seconds
it: Contrassegnare messaggi come letti dopo %s secondi

en: Mark new mails in a subthread as read automatically
it: Contrassegna la nuova posta in un sotto-raggruppamento come letta automaticamente

en: Mark new mails in this thread as read automatically
it: Contrassegna le nuova posta in raggruppamento come letta automaticamente

en: Mark replied to messages as read
it: Contrassegna le risposte ai messaggi come lette

en: Mark selected tasks as complete
it: Contrassegna le attività selezionate come completate

en: Mark selected tasks as incomplete
it: Contrassegna le attività selezionate come incomplete

en: Mark the selected messages as having been read
it: Contrassegna i messaggi selezionati come se fossero stati letti

en: Mark the selected messages as important
it: Contrassegna i messaggi selezionati come importanti

en: Mark the selected messages as junk
it: Contrassegna i messaggi selezionati come indesiderati

en: Mark the selected messages as not being junk
it: Contrassegna i messaggi selezionati come attendibili

en: Mark the selected messages as not having been read
it: Contrassegna i messaggi selezionati come se non fossero stati letti

en: Mark the selected messages as unimportant
it: Contrassegna i messaggi selezionati come non importanti

en: Mark the selected messages for deletion
it: Contrassegna i messaggi selezionati per l'eliminazione

en: Markdown
it: Annotato

en: Markdown Text
it: Testo annotato

en: Markdown editing mode
it: Modalità modifica di annotazione

en: Markdown editing mode, exported as HTML
it: Modalità modifica di annotazione, esportato come HTML

en: Markdown editing mode, exported as Plain Text
it: Modalità modifica di annotazione, esportato come testo semplice

en: Marking messages as read…
it: Contrassegna messaggi come letti…

en: Marking subthread to be ignored
it: Contrassegnare il sotto-raggruppamento per essere ignorato

en: Marking thread to be ignored
it: Contrassegnare il raggruppamento per essere ignorato

en: Mat_ch case
it: Distingui M_aiuscole/minuscole

en: Match All
it: Corrispondenza totale

en: Matches: %u
it: Corrispondenti: %u

en: Maximum number of recently used timezones to remember
it: Numero massimo di fusi orari usati di recente da ricordare

en: Maximum number of recently used timezones to remember in a “day-second-zones” list
it: Numero massimo di fusi orari usati di recente da ricordare in un elenco "day-second-zones"

en: May
it: Maggio

en: Mbox spool directory cannot be empty
it: La directory spool mbox non può essere vuota

en: Mbox spool file cannot be empty
it: Il file spool mbox non può essere vuoto

[ctx: Meeting]
en: Accepted
it: Accettata

[ctx: Meeting]
en: Cancel
it: Annullata

[ctx: Meeting]
en: Counter-proposal
it: Contro-proposta

[ctx: Meeting]
en: Declined
it: Declinata

[ctx: Meeting]
en: Delegated
it: Delegata

[ctx: Meeting]
en: Refresh
it: Aggiorna

[ctx: Meeting]
en: Tentatively Accepted
it: Accettato provvisoriamente

[ctx: Meeting]
en: Updated
it: Aggiornata

en: Meeting Invitations
it: Inviti per riunione

en: Meeting information sent
it: Informazioni sulla riunione inviate

en: Meeting — %s
it: Riunione — %s

en: Member
it: Membro

en: Members
it: Membri

en: Memo List
it: Elenchi dei memo

en: Memo List Properties
it: Proprietà elenco memo

en: Memo List Selector
it: Selettore elenco memo

en: Memo Lists
it: Elenchi memo

en: Memo _Preview
it: Ante_prima memo

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list could not be opened
it: Non è possibile modificare il memo perché l'elenco di memo selezionato non può essere aperto

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list is read only
it: Non è possibile modificare il memo perché l'elenco di memo selezionato è in sola lettura

en: Memo information
it: Informazioni sul memo

en: Memo information sent
it: Informazioni sul memo inviate

en: Memo layout style
it: Stile visualizzazione memo

en: Memo preview pane position (horizontal)
it: Posizione riquadro anteprima memo (orizzontale)

en: Memo preview pane position (vertical)
it: Posizione riquadro anteprima memo (verticale)

en: Memos
it: Memo

en: Menu Bar is hidden
it: La barra dei menù è nascosta

en: Menubar is visible
it: La barra dei menù è visibile

en: Merge Contact
it: Unione contatto

en: Message | Messages
it[0]: Messaggio
it[1]: Messaggi

en: Message Body
it: Corpo messaggio

en: Message Display
it: Visualizzazione dei messaggi

en: Message Filters
it: Filtri dei messaggi

en: Message Header
it: Intestazione messaggio

en: Message List User Headers
it: Intestazioni elenco dei messaggi utente

en: Message List User Headers Table
it: Tabella intestazioni elenco dei messaggi utente

en: Message Location
it: Posizione messaggio

en: Message Note
it: Nota messaggio

en: Message Receipts
it: Ricevute dei messaggi

en: Message Thread
it: Raggruppamento del messaggio

en: Message contains
it: Messaggio contiene

en: Message from “{0}” account:
it: Messaggio dall'account «{0}»:

en: Message has no attachments
it: Il messaggio non ha allegati

en: Message is Junk
it: Il messaggio è indesiderato

en: Message is not Junk
it: Il messaggio è attendibile

en: Message is not available
it: Messaggio non disponibile

en: Message is not available in offline mode.
it: Il messaggio non è disponibile in modalità fuori rete.

en: Messages
it: Messaggi

en: Messages Not Junk
it: Messaggi non indesiderati

en: Messages To
it: Messaggi a

en: Messages from %s
it: Messaggi da %s

en: Messages shown in Search Folders are not copies. Deleting them from a Search Folder will delete the actual messages from the folder or folders in which they physically reside. Do you really want to delete these messages?
it: I messaggi mostrati nelle cartelle di ricerca non sono copie. Eliminandoli da una cartella di ricerca, verranno eliminati i reali messaggi originali dalla cartella o dalle cartelle in cui effettivamente si trovano. Eliminare veramente tali messaggi?

en: Messages with Attachments
it: Messaggi con allegati

en: Messages with Notes
it: Messaggi con note

en: Method:
it: Metodo:

en: Microsoft Global Catalog
it: Catalogo globale Microsoft

en: Microsoft Global Catalog over SSL/TLS
it: Catalogo globale Microsoft tramite SSL/TLS

en: Middle
it: In mezzo

en: Midnight
it: Mezzanotte

en: Minimum Font _Size:
it: _Dimensione minima carattere:

en: Minimum days between emptying the junk on exit
it: Giorni minimi per l'eliminazione della posta indesiderata all'uscita

en: Minimum days between emptying the trash on exit
it: Giorni minimi per lo svuotamento del cestino all'uscita

en: Minimum font size to be used by WebKitGTK
it: La dimensione minima del carattere usato da WebKitGTK

en: Minimum time between emptying the junk on exit, in days.
it: Tempo minimo tra le eliminazioni della posta indesiderata all'uscita, in giorni.

en: Minimum time between emptying the trash on exit, in days.
it: Tempo minimo tra gli svuotamenti del cestino all'uscita, in giorni.

en: Minute the workday ends on, 0 to 59.
it: Minuto di termine della giornata lavorativa, tra 0 e 59.

en: Minute the workday starts on, 0 to 59.
it: Minuto di inizio della giornata lavorativa, tra 0 e 59.

en: Minutes
it: Minuti

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Miss
it: Sig.na

en: Missing condition.
it: Condizione mancante.

en: Missing date.
it: Manca la data.

en: Missing domain in email address
it: Dominio mancante nell'indirizzo email

en: Missing filename.
it: Nome file mancante.

en: Missing folder.
it: Cartella mancante.

en: Missing name.
it: Manca il nome.

en: Missing value.
it: Valore mancante.

en: Mo
it: Lu

en: Mo_ve All Contacts To…
it: S_posta ogni contatto su…

en: Mo_ve to Calendar…
it: _Sposta nel calendario…

en: Mobile Phone
it: Cellulare

en: Mode to use when displaying mails
it: Modalità da usare per mostrare la posta

en: Modified
it: Modificato

en: Modify exception
it: Modifica eccezione

en: Modifying a memo
it: Modifica di un memo

en: Modifying a task
it: Modifica di un'attività

en: Modifying an event
it: Modifica di un evento

en: Monday
it: Lunedì

en: Monday is a work day
it: Lunedì è un giorno lavorativo

en: Month
it: Mese

en: Month Calendar
it: Calendario mensile

en: Month View: %s. %s
it: Vista mensile: %s. %s

en: Month view horizontal pane position
it: Posizione riquadro orizzontale vista mensile

en: Month view vertical pane position
it: Posizione riquadro verticale vista mensile

en: More Suggestions
it: Altri suggerimenti

en: More Than
it: Maggiore di

en: More cards matched this query than either the server is 
    configured to return or Evolution is configured to display.
    Please make your search more specific or raise the result limit in
    the directory server preferences for this address book.
it: A questa interrogazione corrispondono più tessere di quante il
    server sia configurato per restituire o Evolution a visualizzare.
    Rendere la ricerca più specifica, oppure innalzare il limite di
    risultati nelle preferenze del server di directory per questa rubrica.

en: More…
it: Ancora…

en: Mount of %s failed:
it: Mount di %s non riuscito:

en: Mouse-based interactive map widget for selecting timezone. Keyboard users should instead select the timezone from the drop-down combination box below.
it: Widget mappa interattiva basata sul mouse per la selezione del fuso orario. Per la selezione del fuso orario con la tastiera, usare la casella combinata a discesa più in basso.

en: Move Folder To
it: Sposta cartella su

en: Move contact to
it: Sposta contatto su

en: Move contacts to
it: Sposta contatti su

en: Move folder in folder tree.
it: Spostare la cartella nell'albero delle cartelle.

en: Move messages to the default archive _folder
it: Spostare i messaggi nella _cartella archivio predefinita

en: Move selected column names down one row
it: Sposta in basso di una riga i nomi delle colonne selezionate

en: Move selected column names to bottom
it: Sposta in fondo i nomi delle colonne selezionate

en: Move selected column names to top
it: Sposta in cima i nomi delle colonne selezionate

en: Move selected column names up one row
it: Sposta in alto di una riga i nomi delle colonne selezionate

en: Move selected contacts to another address book
it: Sposta i contatti selezionati su un'altra rubrica

en: Move selected headers down one row
it: Sposta in basso di una riga le intestazioni selezionate

en: Move selected headers to bottom
it: Sposta in fondo le intestazioni selezionate

en: Move selected headers to top
it: Sposta in cima le intestazioni selezionate

en: Move selected headers up one row
it: Sposta in alto di una riga le intestazioni selezionate

en: Move selected messages to another folder
it: Sposta i messaggi selezionati in un'altra cartella

en: Move selected messages to the Archive folder for the account
it: Sposta i messaggi selezionati nella cartella Archivio per l'account

en: Move the contacts of the selected address book to another
it: Sposta i contatti dalla rubrica selezionata a un'altra

en: Move the selected folder into another folder
it: Sposta la cartella selezionata in un'altra cartella

en: Move to Folder
it: Sposta nella cartella

en: Moving a memo | Moving %d memos
it[0]: Sposta un memmo
it[1]: Sposta %d memo

en: Moving a memo into the memo list “%s”
it: Spostamento di un meno nell'elenco dei memo «%s»

en: Moving a memo into the memo list “{0}”
it: Spostamento di un meno nell'elenco dei memo «{0}»

en: Moving a task | Moving %d tasks
it[0]: Sposta un'attività
it[1]: Sposta %d attività

en: Moving a task into the task list “%s”
it: Spostamento di un'attività nell'elenco delle attività «%s»

en: Moving a task into the task list “{0}”
it: Spostamento di un'attività nell'elenco delle attività «{0}»

en: Moving an event | Moving %d events
it[0]: Sposta un evento
it[1]: Sposta %d eventi

en: Moving an event into the calendar “%s”
it: Spostamento di un evento nel calendario «%s»

en: Moving an event into the calendar “{0}”
it: Spostamento di un evento nel calendario «{0}»

en: Moving folder %s
it: Spostamento cartella %s

en: Moving folder “%s”
it: Spostamento della cartella «%s»

en: Moving folder “%s” (%d/%d)
it: Spostamento della cartella «%s» (%d/%d)

en: Moving messages into folder %s
it: Spostamento messaggi nella cartella %s

en: Moving messages to “%s”
it: Spostamento dei messaggi in «%s»

en: Mozilla Contacts CSV and Tab Importer
it: Importatore contatti Mozilla CSV e Tab

en: Mozilla Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
it: Contatti Mozilla CSV o Tab (.csv, .tab)

en: Mr.
it: Sig.

en: Mrs.
it: Sig.ra

en: Ms.
it: Sig.ra

en: Multiple vCards
it: vCard multiple

en: N_ever copy
it: M_ai copiare

en: N_ever move
it: _Mai spostare

en: N_one
it: Nessun_o

en: Name
it: Nome

en: Name cannot be empty
it: Il nome non può essere vuoto

en: Name contains
it: Nome contiene

en: Name of the preferred New toolbar button item
it: Nome della nuova voce pulsante preferita della barra degli strumenti

en: Name “{0}” already used.
it: Il nome «{0}» è già in uso.

en: Name:
it: Nome:

en: Needs Action
it: Richiede azione

en: Needs action
it: Richiede azione

en: Network Preferences
it: Preferenze di rete

[ctx: NetworkMonitor]
en: Always Online
it: _Sempre in rete

[ctx: NetworkMonitor]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: NetworkMonitor]
en: Default (%s)
it: Predefinito (%s)

[ctx: NetworkMonitor]
en: Method to detect _online state:
it: Metodo per rilevare lo stato _in rete:

en: Never
it: Mai

[ctx: New]
en: Address _Book
it: _Rubrica

[ctx: New]
en: All Day A_ppointment
it: A_ppuntamento intera giornata

[ctx: New]
en: Assigne_d Task
it: Attività assegna_ta

[ctx: New]
en: Cale_ndar
it: Cale_ndario

[ctx: New]
en: Contact _List
it: E_lenco contatti

[ctx: New]
en: M_eeting
it: Riunion_e

[ctx: New]
en: Mail Acco_unt
it: Acco_unt di posta

[ctx: New]
en: Mail _Folder
it: Cartella di _posta

[ctx: New]
en: Memo Li_st
it: E_lenco memo

[ctx: New]
en: Tas_k List
it: _Elenco attività

[ctx: New]
en: _Appointment
it: _Appuntamento

[ctx: New]
en: _Contact
it: _Contatto

[ctx: New]
en: _Mail Message
it: _Messaggio di posta

[ctx: New]
en: _Shared Memo
it: Memo condi_viso

[ctx: New]
en: _Task
it: A_ttività

en: New Address Book
it: Nuova rubrica

en: New All Day Event
it: Nuovo evento intera giornata

en: New All Day _Event…
it: Nuovo _evento intera giornata…

en: New Appointment
it: Nuovo appuntamento

en: New Calendar
it: Nuovo calendario

en: New Collection Account
it: Nuovo account di raccolta

en: New Contact
it: Nuovo contatto

en: New Contact List
it: Nuovo elenco contatti

en: New Contact _List…
it: Nuovo _elenco contatti…

en: New Contact:
it: Nuovo contatto:

en: New Location
it: Nuova posizione

en: New Meeting
it: Nuova riunione

en: New Memo List
it: Nuovo elenco memo

en: New Search Folder
it: Nuova cartella di ricerca

en: New Task List
it: Nuovo elenco delle attività

en: New Window
it: Nuova finestra

en: New _Appointment…
it: Nuovo a_ppuntamento…

en: New _Meeting…
it: Nuova _riunione…

en: New _Memo
it: Nuovo _memo

en: New _Message
it: _Nuovo messaggio

en: New _Task
it: Nuova a_ttività

en: New _Task…
it: Nuova a_ttività…

en: New _Window
it: Nuova _finestra

en: New email in Evolution
it: Nuova email in Evolution

en: New note
it: Nuova nota

en: News and Blogs
it: Notizie e blog

en: Newsgroups
it: Newsgroup

en: Next
it: Successivo

en: Next 7 Days’ Appointments
it: Appuntamenti per i prossimi 7 giorni

en: Next 7 Days’ Tasks
it: Attività per i prossimi 7 giorni

en: Next Days
it: Giorni successivi

en: Next _Important Message
it: Messaggio _importante successivo

en: Next _Thread
it: _Raggruppamento successivo

en: Next _Unread Message
it: Messaggio _non letto successivo

en: Next month
it: Mese successivo

en: Next year
it: Anno successivo

en: Nic_kname:
it: _Soprannome:

en: No Archive folder is configured. Please configure one for the account in order to be able to archive messages.
it: Non è configurata alcuna cartella di archivio. Configurarne una per l'account per poter archiviare i messaggi.

en: No Information
it: Nessuna informazione

en: No Label
it: Nessuna etichetta

en: No Response Necessary
it: Risposta non necessaria

en: No Subject
it: Nessun oggetto

en: No Summary
it: Nessun riepilogo

en: No Title
it: Nessun titolo

en: No contacts
it: Nessun contatto

en: No data source found for UID “%s”
it: Nessuna sorgente dati trovata per l'UID «%s»

en: No destination address provided, forwarding of the message has been cancelled.
it: Nessun indirizzo di destinazione fornito, l'inoltro del messaggio è stato annullato.

en: No duplicate messages found.
it: Nessun messaggio duplicato trovato.

en: No e-mail action
it: Nessuna azione email

en: No email address provided
it: Nessun indirizzo email fornito

en: No encryption
it: Nessuna cifratura

en: No file name provided
it: Nessun nome del file fornito

en: No folder selected.
it: Nessuna cartella selezionata.

en: No grouping
it: Non raggruppato

en: No identity found to use, forwarding of the message has been cancelled.
it: Nessuna identità trovata da usare, l'inoltro del messaggio è stato annullato.

en: No mail transport service available
it: Nessuno servizio di trasferimento posta disponibile

en: No match found
it: Nessun risultato trovato

en: No message satisfies your search criteria. Change search criteria by selecting a new Show message filter from the drop down list above or by running a new search either by clearing it with Search→Clear menu item or by changing the query above.
it: Nessun messaggio soddisfa i criteri di ricerca. Modificare i criteri di ricerca selezionando un nuovo filtro «Mostra messaggio» dal menù a tendina sopra, oppure eseguendo una nuova ricerca pulendo con la voce nel menù Cerca→Pulisci o modificando l'interrogazione precedente.

en: No proxy
it: Nessun proxy

en: No reply or parent
it: Nessuna risposta o genitore

en: No suitable component found
it: Nessun componente idoneo trovato

en: No_w
it: A_desso

en: Non-Participant
it: Non partecipante

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Not Started
it: Non cominciato

en: Not an image
it: Non è una immagine

en: Not enough rights to delete attendee “%s”
it: Non si hanno permessi sufficienti per eliminare il partecipante «%s»

en: Not sorted
it: Non ordinato

en: Note: Some changes will not take effect until restart
it: Nota: alcuni cambiamenti non avranno effetto fino al riavvio

en: Note: Underscore in the label name is used
    as mnemonic identifier in menu.
it: Nota: la sottolineatura nel nome dell'etichetta
    è usata come identificatore di scorciatoia nel menù.

en: Notes
it: Note

en: Notifies you when new mail messages arrive.
it: Notifica l'arrivo di nuovi messaggi di posta.

en: Notify about _missing remote content in the message preview
it: Notificare il contenuto remoto _mancante nel messaggio di anteprima

en: Notify new attendees _only
it: Notificare _solo i nuovi partecipanti

en: Notify new messages for Inbox only.
it: Notificare nuovi messaggi solo per "In arrivo".

en: Notify new messages for _Inbox only
it: Notificare _solo i nuovi messaggi in «In arrivo»

en: November
it: Novembre

en: Now
it: Adesso

en: Number of To and CC recipients to ask “prompt-on-many-to-cc-recips” from
it: Numero di destinatari di A e CC da chiedere per "prompt-on-many-to-cc-recips"

en: Number of addresses to display in TO/CC/BCC
it: Numero di indirizzi da mostrare in A/CC/CCN

en: Number of characters for word w_rapping:
it: Numero di caratteri prima di andare a ca_po:

en: Number of characters for wrapping
it: Numero di caratteri per andare a capo

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
it: Numero di unità per determinare un promemoria di compleanno o anniversario

en: Number of units for determining a default reminder
it: Numero di unità per determinare un promemoria predefinito

en: Number of units for determining when to hide tasks
it: Numero di unità per determinare quando nascondere le attività

en: Numbered _List
it: _Elenco numerato

en: O_ptions
it: O_pzioni

en: Occurs
it: Avvenuto

en: Occurs Less Than 5 Times
it: Avvenuto meno di 5 volte

en: October
it: Ottobre

en: Office
it: Ufficio

en: Offline folder paths
it: Percorso cartelle offline

en: Old Contact:
it: Vecchio contatto:

en: On ${AbbrevWeekdayName}, ${Year}-${Month}-${Day} at ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} wrote:
it: Il giorno ${AbbrevWeekdayName}, ${Day}/${Month}/${Year} alle ${24Hour}.${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} ha scritto:

en: On This Computer A_rchive folder:
it: Cartella a_rchivio Su questo computer:

en: On exit, every time
it: All'uscita, ogni volta

en: Once per day
it: Una volta al giorno

en: Once per month
it: Una volta al mese

en: Once per week
it: Una volta a settimana

en: One Level
it: Un livello

en: One or more values cannot be empty.
it: Uno o più valori non possono essere vuoti.

en: Only ever show plain text
it: Mostra sempre e solo testo semplice

en: Ope_n Calendar
it: _Apri calendario

en: Open
it: Apri

en: Open Message Filters
it: Apri filtri dei messaggi

en: Open New Message window
it: Apre una finestra per nuovo messaggio

en: Open Outbox Folder
it: Apri cartella In uscita

en: Open PGP key
it: Apri chiave PGP

en: Open With Default Application
it: Apri con applicazione predefinita

en: Open With Other Application…
it: Apri con altra applicazione…

en: Open With “%s”
it: Apri con «%s»

en: Open X.509 certificate
it: Apri certificato X.509

en: Open _Online Accounts
it: Apri account _online

en: Open _Settings
it: Apri imposta_zioni

en: Open _Web Page
it: Apri pagina _web

en: Open a window for composing a mail message
it: Apre una finestra per comporre un messaggio di posta

en: Open in default application
it: Apre nell'applicazione predefinita

en: Open map
it: Apri mappa

en: Open online common mark documentation
it: Apre la documentazione online della annotazioni comuni

en: Open the Evolution User Guide
it: Apre la guida utente di Evolution

en: Open the link in a web browser
it: Apre il collegamento nel web browser

en: Open the selected messages in a new window
it: Apre i messaggi selezionati in una nuova finestra

en: Open the selected messages in the composer for editing
it: Apre i messaggi selezionati nel compositore per la modifica

en: Open this attachment in %s
it: Apre questo allegato in %s

en: Open this attachment in default application
it: Apre questo allegato con l'applicazione predefinita

[ctx: OpenMap]
en: Open _maps with
it: Aprire le _mappe con

en: OpenPGP _Key ID:
it: ID della _chiave OpenPGP:

en: Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts? | Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts?
it[0]: Aprendo %d contatti verranno aperte %d nuove finestre.
    Mostrare veramente tutti questi contatti?
it[1]: Aprendo %d contatti verranno aperte %d nuove finestre.
    Mostrare veramente tutti questi contatti?

en: Opening address book “%s”
it: Apertura rubrica «%s»

en: Opening calendar
it: Apertura calendario

en: Opening calendar “%s”
it: Apertura calendario «%s»

en: Opening memo list “%s”
it: Apertura elenco memo «%s»

en: Opening task list “%s”
it: Apertura elenco attività «%s»

en: Opening the calendar. Please wait…
it: Apertura del calendario. Attendere…

en: Opening too many messages at once may take a long time.
it: L'apertura di troppo messaggi in contemporanea potrebbe richiede un tempo eccessivo.

en: Opens a dialog to select a folder to go to
it: Apre un dialogo per selezionare una cartella dove andare

en: Operation was cancelled
it: L'operazione è stata annullata

en: Optional Information
it: Informazioni opzionali

en: Optional Participant
it: Partecipante opzionale

en: Optional Participants
it: Partecipanti opzionali

en: Options
it: Opzioni

en: Or_ganization:
it: Or_ganizzazione:

en: Or_ganizer:
it: Or_ganizzatore:

en: Order days in Week View from _left to right
it: Ordinare i giorni nella vista settimanale da _sinistra verso destra

en: Organizer
it: Organizzatore

en: Organizer address is not a valid user mail address
it: L'indirizzo di posta dell'organizzatore non è valido

en: Organizer has removed the delegate %s
it: L'organizzatore ha rimosso il delegato %s

en: Organizer:
it: Organizzatore:

en: Organizer: %s
it: Organizzatore: %s

en: Organizer: %s <%s>
it: Organizzatore: %s <%s>

en: Original message
it: Messaggio originale

en: Other
it: Altro

en: Other Fax
it: Altro fax

en: Other Phone
it: Altro telefono

en: Other…
it: Altro…

en: Out of Office
it: Fuori sede

en: Outbox
it: In uscita

en: Outgoing
it: In uscita

en: Outlook Contacts CSV and Tab Importer
it: Importatore contatti Outlook CSV e Tab

en: Outlook Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
it: Contatti Outlook CSV o Tab (.csv, .tab)

en: Outlook DBX import
it: Importazione Outlook DBX

en: Outlook Express 5/6 personal folders (.dbx)
it: Cartelle personali di Outlook Express 5/6 (.dbx)

en: Outlook PST import
it: Importazione Outlook PST

en: Outlook personal folders (.pst)
it: Cartelle personali di Outlook (.pst)

en: Overdue Tasks
it: Attività scadute

en: Overdue tasks color
it: Colore attività scadute

en: Overdue: {0} by {1}
it: In scadenza: {0} da {1}

en: Override color of the event. If not set, then color of the calendar is used.
it: Sovrascrivere il colore dell'evento. Se non impostato, sarà usato il colore del calendario.

en: Override color of the memo. If not set, then color of the memo list is used.
it: Sovrascrivere il colore del memo. Se non impostato, sarà usato il colore dell'elenco dei memo.

en: Override color of the task. If not set, then color of the task list is used.
it: Sovrascrivere il colore dell'attività. Se non impostato, sarà usato il colore dell'elenco delle attività.

en: Override toolbar icon size
it: Sostituire la dimensione dell'icona della barra degli strumenti

en: Overview
it: Panoramica

en: PGP _Encrypt
it: _Cifra con PGP

en: PGP _Sign
it: _Firma con PGP

en: PGP keys
it: Chiavi PGP

en: PKCS12 File Password
it: Password del file PKCS12

en: POP3 server
it: Server POP3

en: P_ort:
it: P_orta:

en: P_revious Unread Message
it: Messaggio non letto p_recedente

en: Pa_ge…
it: Pa_gina…

en: Pacific/Apia
it: Pacifico/Apia

en: Pacific/Auckland
it: Pacifico/Auckland

en: Pacific/Chatham
it: Pacifico/Chatham

en: Pacific/Easter
it: Pacifico/Pasqua

en: Pacific/Efate
it: Pacifico/Efate

en: Pacific/Enderbury
it: Pacifico/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
it: Pacifico/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
it: Pacifico/Fiji

en: Pacific/Funafuti
it: Pacifico/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
it: Pacifico/Galapagos

en: Pacific/Gambier
it: Pacifico/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
it: Pacifico/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
it: Pacifico/Guam

en: Pacific/Honolulu
it: Pacifico/Honolulu

en: Pacific/Johnston
it: Pacifico/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
it: Pacifico/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
it: Pacifico/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
it: Pacifico/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
it: Pacifico/Majuro

en: Pacific/Marquesas
it: Pacifico/Marquesas

en: Pacific/Midway
it: Pacifico/Midway

en: Pacific/Nauru
it: Pacifico/Nauru

en: Pacific/Niue
it: Pacifico/Niue

en: Pacific/Norfolk
it: Pacifico/Norfolk

en: Pacific/Noumea
it: Pacifico/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
it: Pacifico/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
it: Pacifico/Palau

en: Pacific/Pitcairn
it: Pacifico/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
it: Pacifico/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
it: Pacifico/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
it: Pacifico/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
it: Pacifico/Saipan

en: Pacific/Tahiti
it: Pacifico/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
it: Pacifico/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
it: Pacifico/Tongatap

en: Pacific/Truk
it: Pacifico/Truk

en: Pacific/Wake
it: Pacifico/Wake

en: Pacific/Wallis
it: Pacifico/Wallis

en: Pacific/Yap
it: Pacifico/Yap

en: Page %d
it: Pagina %d

en: Page %d of %d
it: Pagina %d di %d

en: Page Properties
it: Proprietà pagina

en: Page Set_up…
it: Imposta_zione pagina…

en: Pager
it: Cercapersone

en: Page…
it: Pagina…

en: Paper
it: Carta

en: Paragraph Properties
it: Proprietà paragrafo

en: Paragraph Style
it: Stile paragrafo

en: Paragraph…
it: Paragrafo…

en: Parsing message
it: Analisi messaggio

en: Passwords do not match
it: Le password non corrispondono

en: Paste As _Text
it: Incolla come _testo

en: Paste _Quotation
it: Incolla _citazione

en: Paste contacts from the clipboard
it: Incolla i contatti dagli appunti

en: Paste events from the clipboard
it: Incolla gli eventi dagli appunti

en: Paste memos from the clipboard
it: Incolla un memo dagli appunti

en: Paste plain text as preformatted
it: Incolla testo semplice come preformattato

en: Paste tasks from the clipboard
it: Incolla le attività dagli appunti

en: Paste text from the clipboard
it: Incolla il testo selezionato dagli appunti

en: Paste the clipboard
it: Incolla gli appunti

en: Pasted text doesn’t contain valid iCalendar data
it: Il testo incollato non contiene dati iCalendar validi

en: Pasting a memo | Pasting %d memos
it[0]: Importazione di un memo
it[1]: Importazione di %d memo

en: Pasting a task | Pasting %d tasks
it[0]: Importazione di un'attività
it[1]: Importazione di %d attività

en: Pasting an event | Pasting %d events
it[0]: Importazione di un evento
it[1]: Importazione di %d eventi

en: Pasting iCalendar data
it: Importazione dati iCalendar

en: Path where picture gallery should search for its content
it: Percorso in cui cercare il contenuto della raccolta immagini

en: Path:
it: Percorso:

en: Percent Complete: %i
it: Percentuale completata: %i

en: Perforated Paper
it: Carta perforata

en: Perform common mailing list actions (subscribe, unsubscribe, etc.).
it: Compie azioni tipiche per mailing list (sottoscrizione, annullamento, ecc.).

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
it: Rimuove permanentemente i messaggi eliminati da questa cartella

en: Permanently remove all the deleted messages from all accounts
it: Rimuove permanentemente tutti i messaggi eliminati da tutti gli account

en: Permanently remove all the deleted messages from all folders
it: Rimuove permanentemente tutti i messaggi eliminati da tutte le cartelle

en: Permanently remove this folder
it: Rimuove permanentemente questa cartella

en: Personal
it: Personale

en: Personal Details
it: Dettagli personali

en: Personal Information
it: Informazioni personali

en: Phone
it: Telefono

en: Pick a color
it: Scegliere un colore

en: Pidgin address book source
it: Sorgente rubrica di Pigdin

en: Pidgin check interval
it: Intervallo controllo di Pigdin

en: Pidgin last sync MD5
it: Ultima sincronizzazione MD5 Pigdin

en: Pidgin last sync MD5.
it: Ultima sincronizzazione in MD5 di Pigdin.

en: Pidgin last sync time
it: Orario ultima sincronizzazione di Pigdin

en: Pidgin last sync time.
it: Orario dell'ultima sincronizzazione di Pigdin.

en: Pipe to Program
it: In pipe al programma

en: Plain Text
it: Testo semplice

en: Plain Text Mode
it: Modalità testo semplice

en: Plain _Text
it: _Testo semplice

en: Plain text editing mode
it: Modalità di modifica testo semplice

en: Play Sound
it: Riproduci suono

en: Play _file:
it: Riprodurre il _file:

en: Play the attachment in embedded audio player
it: Riproduce l'allegato nel riproduttore audio incorporato

en: Play themed sound when new messages arrive, if not in beep mode.
it: Riproduce audio da tema all'arrivo di nuovi messaggi, qualora non in modalità avviso acustico.

en: Please choose another name.
it: Scegliere un altro nome.

en: Please enable the account or send using another account.
it: Abilitare l'account o inviare usando un altro account.

en: Please enter a valid email address in the To: field. You can search for email addresses by clicking on the To: button next to the entry box.
it: Inserire un indirizzo email valido nel campo «A:». È possibile cercare gli indirizzi email facendo clic sul pulsante «A:» accanto alla casella d'inserimento.

en: Please enter your name and email address below. The “optional” fields below do not need to be filled in, unless you wish to include this information in email you send.
it: Inserire il proprio nome e indirizzo email qui sotto. Non è necessario riempire i campi «opzionali», a meno che non si desideri includere queste informazioni nelle email inviate.

en: Please make sure the following recipients are willing and able to receive HTML email:
    {0}
it: Assicurarsi che i seguenti destinatari vogliano e possano ricevere email in HTML:
    {0}

en: Please provide a unique name to identify this signature.
it: Inserire un nome univoco per identificare questa firma.

en: Please respond on behalf of %s
it: Rispondere per conto di %s

en: Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
it: Selezionare un'immagine PNG di grandezza 48 × 48 pixel, la cui dimensione non deve eccedere i 723 byte.

en: Please select a file…
it: Selezionare un file…

en: Please select an image for this contact
it: Selezionare un'immagine per questo contatto

en: Please select the information that you would like to import:
it: Selezionare le informazioni che si desidera importare:

en: Please wait while Evolution is backing up your data.
it: Attendere mentre Evolution esegue il backup dei propri dati.

en: Please wait while Evolution is restoring your data.
it: Attendere mentre Evolution esegue il ripristino dei propri dati.

en: Please wait.
it: Attendere.

en: Plugins
it: Plugin

en: Pointer to FTP site (%s)
it: Puntatore al sito FTP (%s)

en: Pointer to local file (%s)
it: Puntatore a file locale (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site “%s”
it: Puntatore a file locale (%s) valido al sito «%s»

en: Pointer to remote data (%s)
it: Puntatore a dati remoti (%s)

en: Pointer to unknown external data (“%s” type)
it: Puntatore a dati esterni sconosciuti (tipo «%s»)

en: Policy for automatically closing the message browser window when forwarding or replying to the displayed message.
it: Politica per chiudere automaticamente la finestra dell'esploratore dei messaggi quando si inoltra o si risponde al messaggio mostrato.

en: Popup message together with the icon.
it: Fa apparire un messaggio assieme all'icona.

en: Port number is not valid
it: Il numero della porta non è valido

en: Port:
it: Porta:

en: Position
it: Posizione

en: Position of the contact preview pane when oriented horizontally.
it: Posizione del riquadro anteprima contatto quando orientato orizzontalmente.

en: Position of the contact preview pane when oriented vertically.
it: Posizione del riquadro anteprima contatto quando orientato verticalmente.

en: Position of the horizontal event preview for the year view, in pixels
it: Posizione in pixel dell'anteprima orizzontale dell'evento della vista annuale

en: Position of the horizontal pane, between the date navigator calendar and the task list when not in the month view, in pixels
it: Posizione del riquadro orizzontale, in pixel, tra l'esploratore data di calendario e l'elenco delle attività, quando non si è nella vista mensile

en: Position of the horizontal pane, between the view and the date navigator calendar and task list in the month view, in pixels
it: Posizione del riquadro orizzontale, in pixel, tra la vista e l'esploratore data di calendario e l'elenco delle attività nella vista mensile

en: Position of the horizontal pane, between the year calendar and the list of events for the selected day in the year view, in pixels
it: Posizione in pixel del riquadro orizzontale fra il calendario annuale e l'elenco degli eventi per i giorni selezionati nella vista annuale

en: Position of the memo preview pane when oriented vertically
it: Posizione del riquadro di anteprima dei memo quando orientato verticalmente

en: Position of the task preview pane when oriented horizontally
it: Posizione del riquadro di anteprima dei compiti quando orientato orizzontalmente

en: Position of the task preview pane when oriented vertically
it: Posizione del riquadro di anteprima dei compiti quando orientato verticalmente

en: Position of the vertical event preview for the year view, in pixels
it: Posizione in pixel dell'anteprima verticale dell'evento della vista annuale

en: Position of the vertical pane, between the calendar lists and the date navigator calendar
it: Posizione del riquadro verticale, tra gli elenchi di calendari e l'esploratore data di calendario

en: Possible values are: “never” — do not allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree, “always” — allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
it: Valori ammessi sono: "never" - non consente di copiare con il trascina e rilascia, "always" - consente di copiare con il trascina e rilascia delle cartelle nell'albero delle cartelle senza chiedere, oppure "ask" - (o qualsiasi altro valore) per chiedere all'utente.

en: Possible values are: “never” — do not allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree, “always” — allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
it: Valori ammessi sono: "never" - non consente di spostare con il trascina e rilascia delle cartelle nell'albero delle cartelle, "always" - consente di spostare con il trascina e rilascia delle cartelle nell'albero delle cartelle senza chiedere, oppure "ask" - (o qualsiasi altro valore) per chiedere all'utente.

en: Post a message to the mailing list this message belongs to
it: Pubblica un messaggio sulla mailing list a cui questo messaggio appartiene

en: Posting destination
it: Destinazione di pubblicazione

en: Posting message to “%s”
it: Invia messaggio a «%s»

en: Posting not allowed
it: Pubblicazione non consentita

en: Posting to this mailing list is not allowed. Possibly, this is a read-only mailing list. Contact the list owner for details.
it: La pubblicazione su questa mailing list non è consentita. Probabilmente è una mailing list a sola lettura. Contattare il proprietario della lista per delucidazioni.

en: Pr_evious Important Message
it: Messaggio importante pr_ecedente

en: Pre_view:
it: Ante_prima:

en: Pre_view…
it: Ante_prima…

en: Prefer Plain Text
it: Preferisci testo semplice

en: Prefer _inline sign/encrypt for plain text messages
it: Preferire la firma/cifratura _incorporata per i messaggi di testo semplici

en: Preferred New button item
it: Nuova voce pulsante preferita

en: Prefix of the URI to use to search the web with selected text.
it: Prefisso dell'URI da usare per cercare nel web con il testo selezionato.

en: Preparing account “%s” for offline
it: Preparazione dell'account «%s» per fuori rete

en: Preparing to go offline…
it: Preparazione per andare fuori rete…

en: Preparing to go online…
it: Preparazione per andare in rete…

en: Preparing to quit
it: Preparazione all'uscita

en: Preparing to quit…
it: Preparazione all'uscita…

en: Prepend a _header
it: Ante_poni un'intestazione

en: Preserve aspect ratio
it: Preserva le proporzioni

en: Preserve existing reminder by default
it: Conservare il promemoria esistente in modo predefinito

en: Preserve original message S_ubject
it: Conserva l'og_getto del messaggio originale

en: Press the “Alt” key to access the Menu Bar again.
it: Premere il pulsante «Alt» per accedere di nuovo alla barra dei menù

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview Personal before Work information
it: Anteprima delle informazioni personali prima di quelle del lavoro

en: Preview data to be imported
it: Anteprima dei dati da importare

en: Preview the calendar to be printed
it: Anteprima del calendario da stampare

en: Preview the contacts to be printed
it: Anteprima dei contatti da stampare

en: Preview the list of memos to be printed
it: Anteprima dell'elenco di memo da stampare

en: Preview the list of tasks to be printed
it: Anteprima dell'elenco di attività da stampare

en: Preview the message to be printed
it: Anteprima di stampa del messaggio

en: Previous
it: Precedente

en: Previous Days
it: Giorni precedenti

en: Previous Evolution version
it: Versione precedente di Evolution

en: Previous T_hread
it: D_iscussione precedente

en: Previous month
it: Mese precedente

en: Previous year
it: Anno precedente

en: Primary Phone
it: Telefono principale

en: Primary address book
it: Rubrica primaria

en: Primary calendar
it: Calendario primario

en: Primary memo list
it: Elenco di memo primario

en: Primary task list
it: Elenco di attività primario

en: Print
it: Stampa

en: Print Memos
it: Stampa memo

en: Print Pre_view
it: Antepri_ma di stampa

en: Print Tasks
it: Stampa attività

en: Print all shown contacts
it: Stampa tutti i contatti mostrati

en: Print selected contacts
it: Stampa contatti selezionati

en: Print the list of memos
it: Stampa l'elenco dei memo

en: Print the list of tasks
it: Stampa l'elenco delle attività

en: Print the selected memo
it: Stampa il memo selezionato

en: Print the selected task
it: Stampa l'attività selezionata

en: Print this calendar
it: Stampa questo calendario

en: Print this message
it: Stampa questo messaggio

en: Printing
it: Stampa

en: Printing failed.
it: Stampa non riuscita.

en: Print…
it: Stampa…

en: Priority
it: Priorità

en: Priority:
it: Priorità:

en: Priority: %s
it: Priorità: %s

en: Private
it: Privato

en: Problem migrating old mail folder “{0}”.
it: Problema nel migrare la vecchia cartella di posta «{0}».

en: Processing folder changes in “%s”
it: Elaborazione modifiche cartella in «%s»

en: Profession
it: Professione

en: Prompt before sending to recipients not entered as mail addresses
it: Avverte prima di inviare a destinatari non inseriti come indirizzi di posta

en: Prompt on empty subject
it: Avverte quando l'oggetto è vuoto

en: Prompt on send when using key accelerator (Ctrl+Enter)
it: Avverte quando si invia usando l'acceleratore da tastiera (Ctrl+Enter)

en: Prompt the user when he or she tries to Empty a Junk folder.
it: Avverte l'utente quando cerca di eliminare una cartella di posta indesiderata.

en: Prompt the user when he or she tries to empty the trash.
it: Avverte l'utente quando si cerca di svuotare il cestino.

en: Prompt the user when he or she tries to expunge a folder.
it: Avverte l'utente quando si cerca di ripulire una cartella.

en: Prompt the user when he or she tries to send a message with a key accelerator.
it: Avverte l'utente quando si cerca di inviare un messaggio con un acceleratore da tastiera.

en: Prompt the user when he or she tries to send a message without a Subject.
it: Avverte l'utente quando si cerca di inviare un messaggio sprovvisto di oggetto.

en: Prompt when deleting messages in search folder
it: Avverte quando si eliminano messaggi in cartelle di ricerca

en: Prompt when emptying the trash
it: Avverte quando si svuota il cestino

en: Prompt when mailing list hijacks private replies
it: Avverte quando la mailing list dirotta le risposte private

en: Prompt when replying privately to list messages
it: Avverte quando si risponde privatamente ai messaggi di lista

en: Prompt when replying to many recipients
it: Avverte quando si risponde a molti destinatari

en: Prompt when sending to many To and CC recipients
it: Avverte quando si invia a molti destinatari A e CC

en: Prompt when switching composer format and the content needs to lose its formatting
it: Avverte quando si cambia la modalità del compositore e il contenuto necessita di perdere la sua formattazione

en: Prompt when user calls Empty Junk
it: Avverte l'utente quando elimina la posta indesiderata

en: Prompt when user expunges
it: Avverte l'utente quando elimina qualcosa

en: Prompt when user only fills Bcc
it: Avverte l'utente quando si compila solo il campo CCN

en: Prompt when user tries to open 10 or more messages at once
it: Avverte l'utente quando cerca di aprire 10 o più messaggi insieme

en: Prompt when user tries to send HTML mail to recipients that may not want to receive HTML mail.
it: Avverte quando l'utente tenta di inviare posta in HTML a destinatari che potrebbero non desiderare riceverla.

en: Prompt when user tries to send a message with no To or Cc recipients.
it: Avverte quando l'utente tenta di inviare un messaggio senza destinatari A: o CC:

en: Prompt when user tries to send unwanted HTML
it: Avverte quando l'utente tenta di inviare HTML non desiderato

en: Prompt while marking multiple messages
it: Avverte quando si contrassegnano messaggi multipli

en: Properties
it: Proprietà

en: Proprietary
it: Proprietario

en: Pu_blic
it: Pu_bblico

en: Public
it: Pubblico

en: Public FTP
it: FTP pubblico

en: Publish calendars to the web.
it: Pubblica calendari sul web.

en: Publishing Information
it: Informazioni di pubblicazione

en: Publishing Location
it: Posizione di pubblicazione

en: Publishing _Frequency:
it: _Frequenza di pubblicazione

en: Publishing to %s finished successfully
it: Pubblicazione su %s completata con successo

en: Purg_e
it: Ri_pulisci

en: Purge events older than
it: Ripulisci eventi più vecchi di

en: Purge old appointments and meetings
it: Fa pulizia di vecchi appuntamenti e riunioni

en: Purging events
it: Pulizia eventi

en: Purging events in the calendar “%s”
it: Pulizia eventi nel calendario «%s»

en: Purging memos
it: Pulizia memo

en: Purging memos in the memo list “%s”
it: Pulizia memo nell'elenco dei memo «%s»

en: Purging tasks
it: Pulizia attività

en: Purging tasks in the task list “%s”
it: Pulizia attività nell'elenco delle attività «%s»

en: Purposes
it: Scopi

en: Put Evolution into offline mode
it: Mette Evolution in modalità fuori rete

en: Put Evolution into online mode
it: Mette Evolution in modalità in rete

en: Put personalized signatures at the top of replies
it: Mette le firme personalizzate all'inizio delle risposte

en: Put the cursor at the bottom of alternative replies
it: Mette il cursore in fondo alle risposte alternative

en: Put the cursor at the bottom of replies
it: Mette il cursore in fondo alle risposte

en: Put the signature at the top of the message
it: Metta la firma in cima al messaggio

en: Query free / busy information for the attendees
it: Interroga le informazioni libero/occupato per i partecipanti

en: Querying authentication types…
it: Interrogazione tipi di autenticazione…

en: Querying server for a list of supported authentication mechanisms.
it: Interrogazione del server per una lista di meccanismi di autenticazione supportati

en: Quit
it: Esci

en: Quit Now
it: Esci adesso

en: Quota usage
it: Utilizzo della quota

en: Quota usage (%s):
it: Utilizzo della quota (%s):

en: RFC822 message
it: Messaggio RFC822

en: R_eceive All
it: Ric_evi tutto

en: R_ecurrence
it: R_icorrenza

en: R_eplace:
it: _Sostituisci:

en: R_eply requested
it: Richi_esta risposta

en: R_estore Evolution Data…
it: R_ipristina dati dell'applicazione…

en: R_ole Field
it: Campo Ru_olo

en: R_ule name:
it: Nome della _regola:

en: Re_direct
it: Re_invia

en: Re_fresh
it: A_ggiorna

en: Re_fresh list of account address books
it: A_ggiornare l'elenco delle rubriche degli account

en: Re_fresh list of account calendars
it: A_ggiornare l'elenco dei calendari dell'account

en: Re_fresh list of account memo lists
it: A_ggiornare l'elenco degli elenchi dei memo dell'account

en: Re_fresh list of account task lists
it: A_ggiornare l'elenco degli elenchi delle attività dell'account

en: Re_load feed articles
it: Ri_caricare gli articoli del notiziario

en: Re_move
it: Ri_muovi

en: Re_peat the reminder
it: Ri_petere il promemoria

en: Re_place
it: _Sostituisci

en: Re_place…
it: _Sostituisci…

en: Re_ply style:
it: Stile ris_posta:

en: Re_ply-To:
it: Ris_pondi a:

en: Re_quest Read Receipt
it: Richi_edi ricevuta di lettura

en: Re_set
it: A_zzerare

en: Re_start Evolution after restore
it: _Riavviare Evolution dopo il ripristino

en: Reached bottom of page, continued from top
it: Raggiunta la fine della pagina, continua dall'inizio

en: Reached top of page, continued from bottom
it: Raggiunto l'inizio della pagina, continua dalla fine

en: Read
it: Letto

en: Read Messages
it: Messaggi letti

en: Read: %s
it: Letto: %s

en: Reading text content…
it: Lettura contenuto del testo…

en: Really delete folder “{0}” and all of its subfolders?
it: Eliminare veramente la cartella «{0}» e tutte le sue sotto-cartelle?

en: Really delete folder “{0}”?
it: Eliminare veramente la cartella «{0}»?

en: Really unsubscribe folder “{0}”?
it: Eliminare la sottoscrizione alla cartella «{0}»?

en: Reason: {1}
it: Motivo: {1}

en: Receive new items from all accounts
it: Riceve nuovi elementi da tutti gli account

en: Received
it: Ricevuta

en: Received on behalf of %s
it: Ricevuta per conto di %s

en: Receiving
it: Ricezione

en: Receiving Email
it: Ricezione email

en: Receiving Options
it: Opzioni ricezione

en: Recently used second time zones in a Day View
it: Secondi fusi orari usati di recente in una vista giornaliera

en: Recipient
it: Destinatario

en: Recipient Contains
it: Destinatario contiene

en: Recipients
it: Destinatari

en: Recipients Mail
it: Destinatari posta

en: Recipients contain
it: Destinatari contiene

en: Recipients:
it: Destinatari:

en: Recognize emoticons in text and replace them with images or Unicode characters.
it: Riconosce le faccine nel testo e le sostituisce con delle immagini o dei caratteri Unicode.

en: Recognize links in text and replace them.
it: Riconosce i collegamenti nel testo e li sostituisce.

en: Reconnecting to “%s”
it: Riconnessione a «%s»

en: Recovering the message will allow you to continue where it had been saved the last time.
it: Ripristinare il messaggio consentirà di continuare dove è stato salvato l'ultima volta.

en: Recurrence
it: Ricorrenza

en: Recurrence exception date is invalid
it: La data di eccezione della ricorrenza non è valida

en: Recurrent Events in Italic
it: Eventi ricorrenti in corsivo

en: Recurring
it: Ricorrente

en: Recurs:
it: Ricorrente:

en: Redirect (bounce) the selected message to someone
it: Reinvia (rimbalza) il messaggio selezionato a qualcuno

en: Redo
it: Ripeti

en: Redo the last undone action
it: Ripete l'ultima azione annullata

en: Redo “Delete text”
it: Ripeti «Elimina testo»

en: Redo “Insert text”
it: Ripeti «Inserisci testo»

en: Refresh every
it: Ricaricare ogni

en: Refresh list of folders of this account
it: Aggiorna l'elenco delle cartelle di questo account

en: Refresh the folder
it: Aggiorna la cartella

en: Refresh the folder list
it: Aggiorna l'elenco delle cartelle

en: Refresh the selected address book
it: Aggiorna la rubrica selezionata

en: Refresh the selected calendar
it: Aggiorna il calendario selezionato

en: Refresh the selected memo list
it: Aggiorna l'elenco memo selezionato

en: Refresh the selected task list
it: Aggiorna l'elenco di attività selezionato

en: Refreshing folder “%s”
it: Caricamento cartella «%s»

en: Regex Match
it: Corrispondenza regexp

en: Regular Image
it: Immagine regolare

en: Reload all feed articles from the server, updating existing and adding any missing
it: Ricarica tutti gli articoli del notiziario dal server, aggiornando quelli esistenti e aggiungendo i mancanti

en: Reloading registry service
it: Aggiornamento servizio di registro

en: Reminder!
it: Promemoria!

en: Reminders
it: Promemoria

en: Reminds you when you forgot to add an attachment to a mail message.
it: Avverte quando si è dimenticato di aggiungere un allegato ai messaggi di posta.

en: Remo_ve Attachments
it: Rimuo_vi allegati

en: Remote content download had been blocked for this message.
it: Lo scaricamento del contenuto remoto per questo messaggio è stato bloccato.

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Du_plicate Messages
it: Rimuovi messaggi du_plicati

en: Remove Link
it: Rimuovi collegamento

en: Remove This _Column
it: Rimuovi _questa colonna

en: Remove an email address from the List
it: Rimuove un indirizzo email dall'elenco

en: Remove attachments
it: Rimove gli allegati

en: Remove duplicate messages?
it: Rimuovere i messaggi duplicati?

en: Remove predefined times
it: Rimuovere gli orari predefiniti

en: Remove the follow-up flag from the selected messages
it: Rimuove il contrassegno «da completare» dai messaggi selezionati

en: Removing a memo
it: Rimozione di un memo

en: Removing a task
it: Rimozione di un'attività

en: Removing an event
it: Rimozione di un evento

en: Removing attachments
it: Rimozione allegati

en: Removing folder “%s”
it: Rimozione della cartella «%s»

en: Removing temporary back up files
it: Rimozione dei file di backup temporanei

en: Rename the selected address book
it: Rinomina la rubrica selezionata

en: Rename the selected calendar
it: Rinomina il calendario selezionato

en: Rename the selected memo list
it: Rinomina l'elenco memo selezionato

en: Rename the selected task list
it: Rinomina l'elenco di attività selezionato

en: Repl_y with Template
it: Rispond_i con un modello

en: Replace
it: Sostituisce

en: Replace All
it: Sostituisce tutto

en: Replace _All
it: Sostituisci _tutto

en: Replied to
it: In risposta a

en: Replies
it: Risposte

en: Replies and Forwards
it: Risposte e inoltri

en: Replies and parents
it: Risposte e genitori

en: Reply
it: Rispondi

en: Reply To is not a valid email
it: «Rispondi a» è una email non valida

en: Reply _Privately
it: Rispondi in _privato

en: Reply style:
it: Stile risposta:

en: Reply to All
it: Rispondi a tutti

en: Reply to _All
it: Rispondi a _tutti

en: Reply to _List
it: Rispondi alla _lista

en: Reply to _Sender
it: Rispondi al _mittente

en: Reply to the mailing list, or to all recipients
it: Risponde alla mailing list o a tutti i destinatari

en: Reply-To
it: Rispondi a

[ctx: ReplyForward]
en: Attachment
it: Allegato

[ctx: ReplyForward]
en: Do Not Quote
it: Non citare

[ctx: ReplyForward]
en: Inline
it: Incorporato

[ctx: ReplyForward]
en: Inline (Outlook style)
it: Incorporato (stile Outlook)

[ctx: ReplyForward]
en: Quoted
it: Citato

[ctx: ReplyForward]
en: Use global setting
it: Usa impostazione globale

en: Request a running Evolution process to quit
it: Richiedere a un processo di Evolution in esecuzione di terminare

en: Required Information
it: Informazioni richieste

en: Required Participant
it: Partecipante richiesto

en: Required Participants
it: Partecipanti richiesti

en: Required people and _one resource
it: Personale richiesto e _una risorsa

en: Requires password to continue.
it: È richiesta la password per continuare.

en: Requires password to continue. %s.
it: È richiesta una password per continuare. %s.

en: Reset all levels
it: Azzera tutti i livelli

en: Reset current level
it: Azzera l'attuale livello

en: Reset sort order in all levels to their defaults
it: Azzera gli ordinamenti di tutti i livelli a quelli predefiniti

en: Reset sort order in the current level to the defaults
it: Azzera l'ordinamento dell'attuale livello a quello predefinito

en: Reset the text to its original size
it: Reimpostare il testo alla dimensione originale

en: Resource
it: Risorse

en: Resources
it: Risorse

en: Restart Evolution
it: Riavvia Evolution

en: Restarting Evolution
it: Riavvio di Evolution

en: Restore Evolution data and settings from an archive file
it: Ripristina i dati e impostazioni di Evolution da un file archivio

en: Restore Evolution directory
it: Ripristina la cartella di Evolution

en: Restore from Backup
it: Ripristina da backup

en: Restoring Evolution Data
it: Ripristino dei dati di Evolution

en: Restoring from the file %s
it: Ripristino dal file %s

en: Retrieving %d message | Retrieving %d messages
it[0]: Ricezione di %d messaggio
it[1]: Ricezione di %d messaggi

en: Retrieving message
it: Ricezione messaggio

en: Retrieving message “%s”
it: Ricezione messaggio «%s»

en: Retrieving message…
it: Ricezione messaggio…

en: Return Notification
it: Restituisci notifica

en: Review
it: Rivedi

en: Review attachment before sending. | Review attachments before sending.
it[0]: Rivedi l'allegato prima di inviarlo.
it[1]: Rivedi gli allegati prima di inviarli.

en: Ribbon
it: Nastro

en: Richtext
it: Richtext (RTF)

en: Right
it: Destra

en: Right Alignment
it: Allinea a destra

en: Role
it: Ruolo

en: Room
it: Stanza

en: Row
it: Rigo

en: Row Above
it: Rigo sopra

en: Row Below
it: Rigo sotto

en: Row S_pan:
it: Ampiezza rigo:

en: Rul_e type:
it: Tipo di r_egola:

en: Rule Name
it: Nome della regola

en: Rule properties
it: Proprietà regola

en: Rule…
it: Regola…

en: Run Program
it: Esegui programma

en: Run junk test on incoming mail.
it: Esegue dei controlli sulla posta indesiderata in ingresso.

en: Running…
it: In esecuzione…

en: S/MIME En_crypt
it: Cifratura _S/MIME

en: S/MIME Sig_n
it: Firma S/_MIME

en: S/MIME encrypted
it: Cifrato S/MIME

en: S/MIME signed
it: Firmato S/MIME

en: SHA1 Fingerprint
it: Impronta digitale SHA1

en: SHA256 Fingerprint
it: Impronta digitale SHA256

en: SIP Address
it: Indirizzo SIP

en: SMTP server
it: Server SMTP

en: SSL certificate for address book “{0}” is not trusted.
it: Il certificato SSL per la rubrica «{0}» non è attendibile.

en: SSL certificate for calendar “{0}” is not trusted.
it: Il certificato SSL per il calendario «{0}» non è attendibile.

en: SSL certificate for mail account “{0}” is not trusted.
it: Il certificato SSL per l'account di posta «{0}» non è attendibile.

en: SSL certificate for memo list “{0}” is not trusted.
it: Il certificato SSL per l'elenco dei memo «{0}» non è attendibile.

en: SSL certificate for task list “{0}” is not trusted.
it: Il certificato SSL per l'elenco delle attività «{0}» non è attendibile.

en: SSL certificate for “{0}” is not trusted.
it: Il certificato SSL per «{0}» non è attendibile.

en: SSL encryption
it: Cifratura SSL

en: STARTTLS after connecting
it: STARTTLS dopo la connessione

en: S_ad
it: _Triste

en: S_ave Address Book as vCard
it: S_alva rubrica come vCard

en: S_ave All
it: S_alva tutti

en: S_ave replies in the folder of the message being replied to
it: S_alvare le risposte nella cartella del messaggio a cui si risponde

en: S_end
it: In_via

en: S_end message receipts:
it: Inviare le _ricevute di messaggio:

en: S_haded
it: Om_breggiatura

en: S_ick
it: _Malato

en: S_tandard Font:
it: Caratt_ere standard:

en: S_ubject:
it: O_ggetto:

en: S_un
it: _Dom

en: S_urprise
it: Sorp_reso

en: Sa_ve
it: Sa_lva

en: Sa_ve As
it: Sal_va come

en: Same as user interface
it: Uguale all'interfaccia utente

en: Saturday
it: Sabato

en: Saturday is a work day
it: Sabato è un giorno lavorativo

en: Save
it: Salva

en: Save Attachment | Save Attachments
it[0]: Salva allegato
it[1]: Salva allegati

en: Save Calendar
it: Salva calendario

en: Save Current View
it: Salva vista attuale

en: Save Custom View…
it: Salva vista personalizzata…

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Save Image
it: Salva immagine

en: Save Message | Save Messages
it[0]: Salva messaggio
it[1]: Salva messaggi

en: Save PGP key
it: Salva chiave PGP

en: Save Search
it: Salva ricerca

en: Save Selected
it: Salva selezionati

en: Save X.509 certificate
it: Salva certificato X.509

en: Save _As
it: Salva _come

en: Save _As…
it: Salva _come…

en: Save _Image…
it: Salva _immagine…

en: Save _To Addressbook
it: Salva _nella rubrica

en: Save a calendar or task list to disk.
it: Salva un calendario o un elenco di attività su disco.

en: Save and Close
it: Salva e chiudi

en: Save as Template
it: Salva come modello

en: Save as _Draft
it: Salva come _bozza

en: Save as _Template
it: Salva come m_odello

en: Save as draft
it: Salva come bozza

en: Save as iCalendar
it: Salva come iCalendar

en: Save as vCard
it: Salva come vCard

en: Save as…
it: Salva come…

en: Save current changes
it: Salva i cambiamenti attuali

en: Save current changes and close editor
it: Salva i cambiamenti attuali e chiude l'editor

en: Save current custom view
it: Salva attuale vista personalizzata

en: Save directory
it: Directory di salvataggio

en: Save directory for reminder audio
it: Directory di salvataggio per promemoria audio

en: Save extracted files _only
it: Salvare _solo i file estratti

en: Save extracted files and the original _archive
it: Salvare i file estratti e l'_archivio originale

en: Save file format for drag-and-drop operation
it: Formato del file di salvataggio per le operazioni drag-and-drop

en: Save selected contacts as a vCard
it: Salva i contatti selezionati come una vCard

en: Save selected messages as an mbox file
it: Salva i messaggi selezionati come un file mbox

en: Save the contacts of the selected address book as a vCard
it: Salva i contatti della rubrica selezionata come una vCard

en: Save the current file
it: Salva il file corrente

en: Save the current file with a different name
it: Salva il file corrente con un nome diverso

en: Save the current search parameters
it: Salva i parametri di ricerca correnti

en: Save the image to a file
it: Salva l'immagine in un file

en: Save the selected calendar to disk
it: Salva il calendario selezionato sul disco

en: Save the selected memo list to disk
it: Salva l'elenco di memo selezionato sul disco

en: Save the selected task list to disk
it: Salva l'elenco di attività selezionato sul disco

en: Saving
it: Salvataggio

en: Saving %d message | Saving %d messages
it[0]: Salvataggio di %d messaggio
it[1]: Salvataggio di %d messaggi

en: Saving account settings, please wait…
it: Salvataggio delle impostazioni dell'account, attendere…

en: Saving changes to the calendar. Please wait…
it: Salvataggio modifiche al calendario. Attendere…

en: Saving changes to the memo list. Please wait…
it: Salvataggio modifiche all'elenco dei memo. Attendere…

en: Saving changes to the task list. Please wait…
it: Salvataggio modifiche all'elenco delle attività. Attendere…

en: Saving changes…
it: Salvataggio modifiche…

en: Saving image to “%s”
it: Salvataggio immagine in «%s»

en: Saving message template
it: Salvataggio modello del messaggio

en: Saving message to Outbox.
it: Salvataggio del messaggio su «In uscita».

en: Saving message to folder “%s”
it: Salvataggio del messaggio nella cartella «%s»

en: Saving user interface state
it: Salvataggio dello stato dell'interfaccia utente

en: Sc_roll Month View by a week
it: Far sco_rrere la vista mensile di una settimana

en: Scanning %s
it: Scansione di «%s»

en: Scanning messages for duplicates
it: Scansione per duplicati nei messaggi

en: Scheduled Tasks
it: Attività programmate

en: Score
it: Punteggio

en: Script file must be executable.
it: Il file script deve essere eseguibile.

en: Scroll Month View by a week, not by a month
it: Indica se far scorrere una vista mensile di una settimana, non di un mese

en: Se_cond zone:
it: Fuso orario alt_ernativo:

en: Sear_ch:
it: C_erca:

en: Search
it: Cerca

en: Search Base:
it: Base di ricerca:

en: Search F_olders
it: C_artelle di ricerca

en: Search Filter:
it: Filtro di ricerca:

en: Search Folder Sources
it: Sorgenti cartelle di ricerca

en: Search Folders
it: Cartelle di ricerca

en: Search Folders automatically updated.
it: Cartelle di ricerca aggiornate automaticamente.

en: Search Interrupted
it: Ricerca interrotta

en: Search Scope:
it: Ampiezza ricerca:

en: Search _Folders
it: C_artelle di ricerca

en: Search _Web…
it: Cerca nel _web…

en: Search _backwards
it: Cercare all'_indietro

en: Search for and replace text
it: Cerca e sostituisce il testo

en: Search for text
it: Cerca per il testo

en: Search for text in the body of the displayed message
it: Cerca del testo nel corpo del messaggio visualizzato

en: Search for text in the displayed contact
it: Cerca del testo nel contatto visualizzato

en: Search for text in the displayed memo
it: Cerca del testo nel memo visualizzato

en: Search for text in the displayed task
it: Cerca del testo nell'attività visualizzata

en: Search libra_vatar.org for the photograph of sender
it: Cercare su libra_vatar.org per la fotografia del mittente

en: Search libravatar.org for photo of the sender
it: Cercare su libravatar.org per la foto del mittente

en: Search range for time-based searching in years
it: Intervallo di ricerca per la ricerca basata sul tempo in anni

en: Search the Web with the selected text
it: Cerca nel web con il testo selezionato

en: Searches
it: Ricerche

en: Searching
it: Ricerca

en: Searching collection children…
it: Ricerca raccolte figlie…

en: Searching for an existing version of this appointment
it: Ricerca di una versione esistente di questo appuntamento

en: Searching for an existing version of this memo
it: Ricerca di una versione esistente di questo memo

en: Searching for an existing version of this task
it: Ricerca di una versione esistente di questo attività

en: Searching for the Contacts…
it: Ricerca dei contatti…

en: Searching for user home, please wait…
it: Ricerca della home dell'utente, attendere…

en: Searching next matching event
it: Ricerca successivo evento corrispondente

en: Searching previous matching event
it: Ricerca precedente evento corrispondente

en: Secret
it: Segreto

en: Secure FTP (SFTP)
it: FTP sicuro (SFTP)

en: Secure WebDAV (HTTPS)
it: WebDAV sicuro (HTTPS)

en: Security
it: Sicurezza

en: Security method: %s
it: Metodo di sicurezza: %s

en: Security:
it: Sicurezza:

en: Seen
it: Visto

en: Select
it: Seleziona

en: Select Address Book
it: Selezione rubrica

en: Select Address book for Automatic Contacts
it: Rubrica selezionata per contatti automatici

en: Select Address book for Pidgin buddy list
it: Seleziona rubrica per elenco conoscenti di Pidgin

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select Contacts from Address Book
it: Seleziona contatti dalla rubrica

en: Select Custom Icon
it: Seleziona icona personalizzata

en: Select Date
it: Seleziona data

en: Select Folder
it: Scelta cartella

en: Select Folder to Add
it: Seleziona cartella da aggiungere

en: Select HTML fixed width font
it: Seleziona font a larghezza fissa HTML

en: Select HTML variable width font
it: Seleziona carattere HTML a larghezza variabile

en: Select Information to Import
it: Seleziona informazioni da importare

en: Select Message S_ubthread
it: Selezionare il s_otto-raggruppamento del messaggio

en: Select Message _Thread
it: Selezionare il _raggruppamento del messaggio

en: Select Timezone
it: Selezione fuso orario

en: Select _All
it: Seleziona _tutto

en: Select _Date
it: Seleziona _data

en: Select _Today
it: Seleziona _oggi

en: Select _accounts for which enable notifications:
it: Selezionare gli _account per cui abilitare le notifiche:

en: Select a Calendar
it: Seleziona un calendario

en: Select a Face Picture
it: Seleziona una immagine "faccia"

en: Select a File
it: Seleziona un file

en: Select a Memo List
it: Seleziona un elenco dei memo

en: Select a Task List
it: Seleziona un elenco attività

en: Select a Time Zone
it: Selezionare un fuso orario

en: Select a certificate to import…
it: Selezionare un certificato da importare…

en: Select a file
it: Seleziona un file

en: Select a file to backup your key and certificate…
it: Selezionare un file per fare il backup delle chiave e del certificato…

en: Select a sound file
it: Seleziona un file audio

en: Select a specific date
it: Seleziona una data specifica

en: Select a time to compare against
it: Scegliere una data da confrontare

en: Select all column names
it: Seleziona tutti i nomi delle colonne

en: Select all headers
it: Seleziona tutte le intestazioni

en: Select all messages in the same thread as the selected message
it: Seleziona tutti i messaggi del raggruppamento a cui appartiene il messaggio selezionato

en: Select all replies to the currently selected message
it: Seleziona tutte le repliche al messaggio attualmente selezionato

en: Select all text
it: Seleziona tutto il testo

en: Select all text and images
it: Seleziona tutto il testo e le immagini

en: Select all visible contacts
it: Seleziona tutti i contatti visibili

en: Select all visible memos
it: Seleziona tutti i memo visibili

en: Select all visible messages
it: Seleziona tutti i messaggi visibili

en: Select all visible tasks
it: Seleziona tutte le attività visibili

en: Select certificate
it: Seleziona certificato

en: Select destination
it: Seleziona destinazione

en: Select destination file
it: Seleziona file di destinazione

en: Select folder
it: Scelta cartella

en: Select folder to import into
it: Seleziona una cartella dentro cui importare

en: Select folder to use for Archive
it: Selezionare una cartella da usare per l'archivio

en: Select name of the Evolution backup file
it: Selezionare il nome del file di backup di Evolution

en: Select name of the Evolution backup file to restore
it: Selezionare il nome del file di backup di Evolution da ripristinare

en: Select sound file
it: Selezione file audio

en: Select the calendars to search for meeting conflicts
it: Seleziona i calendari per cercare gli appuntamenti in conflitto

en: Select the sources for reminder notification:
it: Selezionare le sorgenti per le notifiche di promemoria:

en: Select today
it: Seleziona oggi

en: Select view: %s
it: Selezionare la vista: %s

en: Select what type of file you want to import from the list.
it: Seleziona quale tipo di file importare dall'elenco.

en: Select which parts should be configured:
it: Selezionare quale parte deve essere configurata:

en: Selected Calendars for Notifications of Reminders
it: Selezionare i calendari per le notifiche di promemoria

en: Selected Task Lists for Notifications of Reminders
it: Selezionare gli elenchi delle attività per le notifiche di promemoria

en: Selected calendar contains event “%s” already. Would you like to edit the old event?
it: Il calendario selezionato contiene già l'evento «%s». Modificare il vecchio evento?

en: Selected calendar is read only, thus cannot create event there. Select other calendar, please.
it: Il calendario selezionato è in sola lettura, non è possibile creare eventi. Selezionare un altro calendario.

en: Selected memo list contains memo “%s” already. Would you like to edit the old memo?
it: L'elenco di memo selezionato contiene già il memo «%s». Modificare il vecchio memo?

en: Selected memo list is read only, thus cannot create memo there. Select other memo list, please.
it: L'elenco dei memo selezionato è in sola lettura, non è possibile creare memo. Selezionare un altro elenco dei memo.

en: Selected task list contains task “%s” already. Would you like to edit the old task?
it: L'elenco di attività selezionato contiene già l'attività «%s». Modificare la vecchia attività?

en: Selected task list is read only, thus cannot create task there. Select other task list, please.
it: L'elenco delle attività selezionato è in sola lettura, non è possibile creare attività. Selezionare un altro elenco delle attività.

en: Select…
it: Seleziona…

en: Semicolon (“;”) separated list of servers to look up information for, in addition to the domain of the e-mail address.
it: Il punto e virgola (";") separa l'elenco dei server per cercare le informazioni, in aggiunta al dominio dell'indirizzo e-mail.

en: Send
it: Invia

en: Send & Receive Mail
it: Invio e ricezione posta

en: Send / Receive
it: Invia / Ricevi

en: Send / _Receive
it: Invia / _Ricevi

en: Send Account
it: Account d'invio

en: Send Options
it: Opzioni di invio

en: Send To
it: Invia a

en: Send _Information
it: Invia _informazioni

en: Send _RSVP
it: Invia un _RSVP

en: Send _Reply To…
it: Invia _risposta a…

en: Send _updates to attendees
it: Invia a_ggiornamenti ai partecipanti

en: Send a mail message to this address
it: Invia un messaggio di posta a questo indirizzo

en: Send a meeting response
it: Invia una risposta alla riunione

en: Send a message to the selected contacts
it: Invia un messaggio ai contatti selezionati

en: Send a read receipt to “%s”
it: Invia una ricevuta di lettura a «%s»

en: Send a reply message to this address
it: Invia un messaggio di risposta a questo indirizzo

en: Send account overrides
it: Account d'invio sostitutivi

en: Send after 5 minutes
it: Inviare dopo 5 minuti

en: Send e-mail message to mailing list?
it: Inviare un messaggio email alla mailing list?

en: Send immediately
it: Inviare immediatamente

en: Send mail also when in offline _mode
it: Inviare posta anche quando si è in _modalità fuori rete

en: Send messages through Outbo_x folder
it: Inviare messaggi tramite la cartella In usci_ta

en: Send messages through Outbox folder
it: Invia messaggi tramite la cartella In uscita

en: Send my reminders with this event
it: Inviare i miei promemoria con questo evento

en: Send private reply?
it: Inviare la risposta in privato?

en: Send queued items and retrieve new items
it: Invia gli elementi in coda e riceve quelli nuovi

en: Send queued items in all accounts
it: Invia elementi accodati in tutti gli account

en: Send reply to all recipients?
it: Inviare la risposta a tutti i destinatari?

en: Send reply to sender
it: Invia risposta al mittente

en: Send selected contacts to another person
it: Invia i contatti selezionati a un'altra persona

en: Send this message
it: Invia questo messaggio

en: Sender
it: Mittente

en: Sender Mail
it: Mittente posta

en: Sender Photograph
it: Fotografia del mittente

en: Sender Validation
it: Convalida mittente

en: Sender contains
it: Mittente contiene

en: Sender email-address column in the message list
it: Colonna indirizzo email del mittente nell'elenco dei messaggi

en: Sender has been notified that you have read this message.
it: Il mittente è stato avvistato che si è letto questo messaggio.

en: Sender or Recipients
it: Mittente o destinatari

en: Sender wants to be notified when you have read this message.
it: Il mittente vuole una notifica di letture di questo messaggio.

en: Sending
it: Invio

en: Sending Email
it: Invio email

en: Sending a _private reply to a mailing list message
it: Inviare una riposta _privata a un messaggio di mailing list

en: Sending a memo
it: Invio di un memo

en: Sending a message to many _To and CC recipients
it: Inviare un messaggio con molti destinatari _A e CC

en: Sending a message using _key accelerator (Ctrl+Enter)
it: Inviare un messaggio usando l'acceleratore da _tastiera (Ctrl+Enter)

en: Sending a message with _recipients not entered as mail addresses
it: Inviare un messaggio con destinata_ri non inseriti come indirizzi di posta

en: Sending a message with an _empty subject line
it: Inviare un messaggio con un ogg_etto vuoto

en: Sending a message with only _Bcc recipients defined
it: Inviare un messaggio con definiti solo _destinatari CCN

en: Sending a reply to a large _number of recipients
it: Inviare una risposta a un grande _numero di destinatari

en: Sending a task
it: Invio di un'attività

en: Sending an event
it: Invio di un evento

en: Sending message
it: Invio messaggio

en: Sending message %d of %d
it: Invio del messaggio %d di %d

en: Sending notifications to attendees…
it: Invio notifiche ai partecipanti…

en: Sending updated information allows other participants to keep their calendars up to date.
it: Inviando le informazioni di aggiornamento si consente agli altri partecipanti di mantenere i propri calendari aggiornati.

en: Sending updated information allows other participants to keep their memo lists up to date.
it: Inviando le informazioni di aggiornamento si consente agli altri partecipanti di mantenere i propri elenchi memo aggiornati.

en: Sending updated information allows other participants to keep their task lists up to date.
it: Inviando le informazioni di aggiornamento si consente agli altri partecipanti di mantenere i propri elenchi attività aggiornati.

en: Sent
it: Inviata

en: Sent _Messages Folder:
it: Cartella _messaggi inviati:

en: Sent a cancellation notice to the delegate
it: Invia una notifica di annullamento al delegato

en: Sent to calendar “%s” as accepted
it: Inviato al calendario «%s» come accettato

en: Sent to calendar “%s” as cancelled
it: Inviato al calendario «%s» come annullata

en: Sent to calendar “%s” as declined
it: Inviato al calendario «%s» come declinata

en: Sent to calendar “%s” as tentative
it: Inviato al calendario «%s» come provvisorio

en: Sent to memo list “%s” as accepted
it: Inviato all'elenco dei memo «%s» come accettato

en: Sent to memo list “%s” as cancelled
it: Inviato all'elenco dei memo «%s» come annullata

en: Sent to memo list “%s” as declined
it: Inviato all'elenco dei memo «%s» come declinata

en: Sent to memo list “%s” as tentative
it: Inviato all'elenco dei memo «%s» come provvisorio

en: Sent to task list “%s” as accepted
it: Inviato all'elenco delle attività «%s» come accettato

en: Sent to task list “%s” as cancelled
it: Inviato all'elenco delle attività «%s» come annullata

en: Sent to task list “%s” as declined
it: Inviato all'elenco delle attività «%s» come declinata

en: Sent to task list “%s” as tentative
it: Inviato all'elenco delle attività «%s» come provvisorio

en: September
it: Settembre

en: Ser_ver requires authentication
it: Il ser_ver richiede autenticazione

en: Serial Number
it: Numero di serie

en: Server Information
it: Informazioni sul server

en: Server Tag
it: Etichetta server

en: Server Type:
it: Tipo di server:

en: Server _Type:
it: _Tipo di server:

en: Server address cannot be empty
it: L'indirizzo del server non può essere vuoto

en: Server handles meeting invitations
it: Il server gestisce gli inviti di riunione

en: Server synchronization interval
it: Intervallo sincronizzazione server

en: Service _type:
it: _Tipo di servizio:

en: Set File _under as “First Last”, instead of “Last, First”
it: _Memorizzare il file come «Nome Cognome» invece di «Cognome, Nome»

en: Set File under as “First Last”, instead of “Last, First”.
it: Memorizza il file come "Nome Cognome" invece che "Cognome, Nome".

en: Set Label
it: Imposta etichetta

en: Set Status
it: Imposta stato

en: Set _default reminder
it: Impostare il promemoria _predefinito

en: Set a custom predefined time to
it: Impostare un orario personalizzato predefinito a

en: Set an estimated duration for
it: Imposta una durata stimata di

en: Set as _Background
it: Imposta come _sfondo

en: Set custom junk header
it: Imposta intestazione indesiderata personalizzata

en: Set of additional illegal characters in the filename
it: Set di caratteri illegali aggiuntivi nel nome del file

en: Set or unset recurrence
it: Imposta o rimuove la ricorrenza

en: Set or unset reminders
it: Imposta o rimuove il promemoria

en: Set the follow-up flag to completed on the selected messages
it: Imposta a completato il contrassegno «da completare» per i messaggi selezionati

en: Set the message priority to high
it: Imposta ad alta la priorità del messaggio

en: Set to TRUE in case you do not want to add signature delimiter before your signature when composing a mail.
it: Impostare a VERO nel caso in cui non si voglia una delimitatore prima della firma quando si compone una email.

en: Set to true to compress thread levels for flat conversations, to make the level not so deep.
it: Se impostato a VERO comprime i livelli dei raggruppamenti delle conversazioni semplici, per rendere i livelli non troppo profondi.

en: Set to true to show invitation description as provided by the sender, if such is available
it: Impostata a VERO mostra la descrizione dell'invito fornita dal mittente, se è disponibile

en: Set to “false” to block automatic display of attachments with Content-Disposition: inline.
it: Impostare a "FALSO" per bloccare la visualizzazione automatica di allegati con «Content-Disposition: inline».

en: Setting up Search Folder: %s
it: Impostazione cartella di ricerca: %s

en: Sh_orten event time by
it: Acc_orciare la durata dell'evento di

en: Sho_w All Calendars
it: Mos_tra tutti i calendari

en: Sho_w All Memo Lists
it: Mos_tra tutti gli elenchi dei memo

en: Sho_w All Task Lists
it: Mos_tra tutti gli elenchi delle attività

en: Sho_w items that contain:
it: M_ostrare gli oggetti contenenti:

en: Sho_w:
it: Most_ra:

en: Shorten event time by minutes
it: Accorcia durata dell'evento di minuti

en: Should Evolution close this window when replying or forwarding?
it: L'applicazione deve chiudere questa finestra quando si risponde o si inoltra?

en: Show
it: Mostra

en: Show %s
it: Mostra %s

en: Show Animations
it: Mostra animazioni

en: Show Attachment Bar
it: Mostra barra allegati

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments
it: Mostra la barra allegati sotto il riquadro di anteprima del messaggio quando il messaggio ha allegati

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments.
it: Mostra la barra degli allegati sotto il riquadro di anteprima del messaggio quando il messaggio contiene allegati.

en: Show Attachment _Bar
it: Mostra _barra allegati

en: Show Certificates
it: Mostra certificati

en: Show Certificates tab
it: Mostra scheda dei certificati

en: Show Com_pact vCard
it: Mostra vCard com_patta

en: Show Contacts
it: Mostra contatti

en: Show Event _Preview
it: Mostra ante_prima evento

en: Show F_ull vCard
it: Mostra vCard c_ompleta

en: Show Fields
it: Mostra campi

en: Show HTML if present
it: Mostra HTML se presente

en: Show Home Mailing Address
it: Mostra indirizzo di posta di casa

en: Show IM addresses
it: Mostra indirizzi di messaggistica istantanea

en: Show Instant Messaging
it: Mostra messaggistica istantanea

en: Show Job section
it: Mostra sezione lavoro

en: Show Message _Preview
it: Mostra ante_prima messaggio

en: Show Miscellaneous
it: Mostra varie

en: Show Miscellaneous information
it: Mostra informazioni varie

en: Show Notes
it: Mostra note

en: Show Other Mailing Address
it: Mostra indirizzo di posta di altro

en: Show RSVP field in the event/task/meeting editor
it: Mostra il campo RSVP nell'editor di evento/attività/riunione

en: Show Role field in the event/task/meeting editor
it: Mostra il campo Ruolo nell'editor di evento/attività/riunione

en: Show SIP Address
it: Mostra indirizzo SIP

en: Show SIP addresses
it: Mostra indirizzi SIP

en: Show Side _Bar
it: Mostra riquadro _laterale

en: Show Subject above Sender in Messages column
it: Mostra l'oggetto sopra il mittente nella colonna dei messaggi

en: Show T_asks and Memos pane
it: Mostra il riquadro delle attivit_à e dei memo

en: Show Tasks and Memos pane
it: Mostra il riquadro delle attività e dei memo

en: Show Tasks and Memos pane in the Calendar view
it: Mostra il riquadro delle Attività e dei Memo nella vista calendario

en: Show Tasks without _Due date
it: Mostrare le attività senza data di sca_denza

en: Show Telephone
it: Mostra telefono

en: Show Time as _Busy
it: Mostra ora come occ_upato

en: Show To Do bar with appointments and tasks
it: Mostra la barra dei da fare con appuntamenti e attività

en: Show To _Do Bar
it: Mostra barra dei da _fare

en: Show Web Addresses
it: Mostra indirizzi web

en: Show WebKit GPU information page in the preview panel
it: Mostra la pagina delle informazioni sulla GPU di WebKit nel pannello di anteprima

en: Show Work Mailing Address
it: Mostra indirizzo di posta di lavoro

en: Show _Attachment Bar
it: Mostrare barra _allegati

en: Show _Buttons
it: Mo_stra pulsanti

en: Show _Deleted Messages
it: Mostra messaggi _eliminati

en: Show _Junk Messages
it: Mostra messaggi _indesiderati

en: Show _Maps
it: Mostra _mappe

en: Show _Menu Bar
it: Mostra barra del _menù

en: Show _Only This Calendar
it: Mostra s_olo questo calendario

en: Show _Only This Memo List
it: Mostra s_olo questo elenco di memo

en: Show _Only This Task List
it: Mostra s_olo questo elenco di attività

en: Show _Status Bar
it: Mostra barra di s_tato

en: Show _Tool Bar
it: Mostra barra degli _strumenti

en: Show _WebKit GPU information
it: Mostrare le informazioni della GPU di _WebKit

en: Show _field in View
it: M_ostra campo nella vista

en: Show _full mail addresses in message preview
it: Mostrare gli indirizzi di posta _completi nell'anteprima del messaggio

en: Show _notification when a new message arrives
it: Mostrare una _notifica all'arrivo di un nuovo messaggio

en: Show _only working hours
it: Mostra solo le _ore lavorative

en: Show _original header value
it: Mostrare i valori di intestazione _originali

en: Show _toolbar
it: Mostrare barra degli _strumenti

en: Show _zoomed out
it: Mostra _panoramica

en: Show a _reminder
it: Mostrare un p_romemoria

en: Show a blinking cursor in the body of displayed messages
it: Mostra un cursore lampeggiante nel corpo del messaggio

en: Show a collection of pictures that you can drag to your message
it: Mostra una raccolta di immagini che è possibile trascinare nei messaggi

en: Show all message headers
it: Mostra tutte le intestazioni del messaggio

en: Show all the headers when viewing a messages.
it: Mostra tutte le intestazioni quando viene visualizzato un messaggio.

en: Show animated images as animations.
it: Mostra le immagini animate come animazioni.

en: Show appointment _icons in the month view
it: Mostrare le _icone degli appuntamenti nella vista mensile

en: Show appointment end times in week and month views
it: Mostra gli orari di termine degli appuntamenti nella vista settimanale e mensile

en: Show appointment icons in the month view
it: Mostra le icone degli appuntamenti nella vista mensile

en: Show as list
it: Mostra come elenco

en: Show as year
it: Mostra come anno

en: Show attachments
it: Mostra gli allegati

en: Show autocompleted name with an address
it: Mostra i nomi completati automaticamente con un indirizzo

en: Show categories field in the event/meeting/task editor
it: Mostra i campi di categoria nell'editor di eventi/riunioni/attività

en: Show contact preview alongside the contact list
it: Mostra l'anteprima del contatto accanto l'elenco dei contatti

en: Show contact preview below the contact list
it: Mostra l'anteprima del contatto sotto l'elenco dei contatti

en: Show contact preview window
it: Mostra la finestra di anteprima del contatto

en: Show days with recurrent events in italic font in bottom left calendar
it: Mostra in corsivo i giorni con eventi ricorrenti nel calendario in basso a sinistra

en: Show deleted messages (with a strike-through) in the message-list.
it: Mostra messaggi eliminati (con una riga sopra) nell'elenco dei messaggi.

en: Show deleted messages in the message-list
it: Mostra i messaggi eliminati nell'elenco messaggi

en: Show deleted messages with a line through them
it: Mostra messaggi eliminati con una linea che li attraversa

en: Show description provided by the sender
it: Mostra la descrizione fornita dal mittente

en: Show event preview alongside the calendar
it: Mostra l'anteprima dell'evento accanto al calendario

en: Show event preview below the calendar
it: Mostra l'anteprima dell'evento sotto il calendario

en: Show event preview pane
it: Mostra il riquadro d'anteprima dell'evento

en: Show field i_n View
it: Mo_stra campo nella vista

en: Show field in _View
it: Most_ra campo nella vista

en: Show filters for mail:
it: Mostra i filtri per la posta:

en: Show image animations
it: Mostra le animazioni delle immagini

en: Show information about Evolution
it: Mostra informazioni su Evolution

en: Show invitation description provided by the sender
it: Mostra la descrizione dell'invito fornita dal mittente

en: Show job information
it: Mostra informazioni di lavoro

en: Show junk messages (with a red strike-through) in the message-list.
it: Mostra messaggi indesiderati (con una riga rossa sopra) nell'elenco dei messaggi.

en: Show junk messages in the message-list
it: Mostra i messaggi indesiderati nell'elenco messaggi

en: Show junk messages with a red line through them
it: Mostra messaggi indesiderati con una linea rossa che li attraversa

en: Show keyboard shortcuts
it: Mostra le scorciatoie da tastiera

en: Show mailing Home addresses
it: Mostra indirizzi di posta di casa

en: Show mailing Other addresses
it: Mostra indirizzi di posta di altro

en: Show mailing Work addresses
it: Mostra indirizzi di posta di lavoro

en: Show mails in headers part of the message preview when name is available
it: Mostra la posta nella parte delle intestazioni dell'anteprima del messaggio quando il nome è disponibile

en: Show map with all contacts from selected address book
it: Mostra una mappa con tutti i contatti dalla rubrica selezionata

en: Show maps
it: Mostra mappe

en: Show maps in contact preview window
it: Mostra le mappe nella finestra di anteprima dei contatti

en: Show memo preview alongside the memo list
it: Mostra l'anteprima dei memo accanto l'elenco dei memo

en: Show memo preview below the memo list
it: Mostra l'anteprima dei memo sotto l'elenco dei memo

en: Show memo preview pane
it: Mostra riquadro d'anteprima dei memo

en: Show message preview alongside the message list
it: Mostra l'anteprima dei messaggi di fianco all'elenco dei messaggi

en: Show message preview below the message list
it: Mostra l'anteprima dei messaggi sotto l'elenco dei messaggi

en: Show message preview pane
it: Mostra il riquadro di anteprima dei messaggi

en: Show messages with all email headers
it: Mostra i messaggi con tutte le intestazioni email

en: Show new mail icon in notification area when new messages arrive.
it: Mostra l'icona nuova posta nell'area di notifica quando arrivano nuovi messaggi.

en: Show notes-tab
it: Mostra scheda delle note

en: Show notification about missing remote content
it: Mostra una notifica sul contenuto remoto mancante

en: Show one day
it: Mostra un giorno

en: Show one month
it: Mostra un mese

en: Show one week
it: Mostra una settimana

en: Show one work week
it: Mostra una settimana lavorativa

en: Show original “Date” header value.
it: Mostra il valore originale dell'intestazione "Date".

en: Show phone numbers
it: Mostra numeri di telefono

en: Show photo of the sender
it: Mostra la foto del mittente

en: Show plain text if present
it: Mostra testo semplice se presente

en: Show plain text if present, or HTML source
it: Mostra testo semplice se presente, o la sorgente HTML

en: Show plain text part, if present, otherwise let Evolution choose the best part to show.
it: Mostra la parte in testo semplice, se presente, altrimenti lascia che sia Evolution a scegliere la parte migliore da mostrare.

en: Show plain text part, if present, otherwise the HTML part source.
it: Mostra la parte in testo semplice, se presente, altrimenti la sorgente della parte HTML.

en: Show preview pane
it: Mostra riquadro d'anteprima

en: Show properties of the selected address book
it: Mostra le proprietà della rubrica selezionata

en: Show r_ecurring events in italic in bottom left calendar
it: Mostrare in corsivo gli _eventi ricorrenti nel calendario in basso a sinistra

en: Show s_uppressed HTML parts as attachments
it: Mostrare le parti _HTML soppresse come allegati

en: Show scheduled tasks, aka those with a Due date
it: Mostra le attività programmate, ovvero quelle con una data di scadenza

en: Show start up wizard
it: Mostra la procedura guidata di avvio

en: Show status field in the event/task/meeting editor
it: Mostra il campo di stato nell'editor di evento/attività/riunione

en: Show task preview alongside the task list
it: Mostra l'anteprima delle attività accanto l'elenco di attività

en: Show task preview below the task list
it: Mostra l'anteprima delle attività sotto l'elenco di attività

en: Show task preview pane
it: Mostra il riquadro anteprima delle attività

en: Show the Personal information before the Work information in the contact preview
it: Mostra le informazioni personali prima delle informazioni di lavoro nell'anteprima del contatto

en: Show the email-address of the sender in a separate column in the message list.
it: Mostra l'indirizzo email del mittente in una colonna separata nell'elenco dei messaggi.

en: Show the memo preview pane
it: Mostra il riquadro anteprima dei memo

en: Show the menu bar
it: Mostra la barra del menù

en: Show the original “Date” header (with a local time only if the time zone differs). Otherwise always show “Date” header value in a user preferred format and local time zone.
it: Mostra il valore originale dell'intestazione "Date" (con un'ora locale solo se differiscono i fusi orari). In caso contrario mostra sempre il valore dell'intestazione "Date" in un formato scelto dall'utente e nel fuso orario locale.

en: Show the photo of the sender in the message reading pane.
it: Mostra la foto del mittente nel riquadro di lettura del messaggio.

en: Show the preview pane in the Year View
it: Mostra il riquadro di anteprima nella vista annuale

en: Show the raw email source of the message
it: Mostra il sorgente email grezzo del messaggio

en: Show the second time zone
it: Mostra il fuso orario alternativo

en: Show the side bar
it: Mostra il riquadro laterale

en: Show the status bar
it: Mostra la barra di stato

en: Show the switcher buttons
it: Mostra i pulsanti del selettore

en: Show the task preview pane
it: Mostra il riquadro anteprima delle attività

en: Show the tool bar
it: Mostra la barra degli strumenti

en: Show the “Bcc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
it: Mostra il campo "CCN" quando si invia un messaggio di posta. Ciò è controllato dal menù Visualizza quando viene scelto un account di posta.

en: Show the “Cc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
it: Mostra il campo "CC" quando si invia un messaggio di posta. Ciò è controllato dal menù Visualizza quando viene scelto un account di posta.

en: Show the “From” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
it: Mostra il campo "Da" quando si pubblica su un newsgroup. Ciò è controllato dal menù Visualizza quando viene scelto un account di news.

en: Show the “From” override field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
it: Mostra il campo "Da" quando si invia un messaggio di posta. Ciò è controllato dal menù Visualizza quando viene scelto un account di posta.

en: Show the “Reply To” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
it: Mostra il campo "Rispondi a" quando si pubblica su un newsgroup. Ciò è controllato dal menù Visualizza quando viene scelto un account di news.

en: Show the “Reply To” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
it: Mostra il campo "Rispondi a" quando si invia un messaggio di posta. Ciò è controllato dal menù Visualizza quando viene scelto un account di posta.

en: Show time as _free
it: _Mostra tempo come libero

en: Show timezone field in the event/meeting editor
it: Mostra il campo fuso orario nell'editor di evento/riunione

en: Show toolbar in the event/task/memo editor
it: Mostra barra degli strumenti nell'editor di evento/attività/riunione

en: Show type field in the event/task/meeting editor
it: Mostra il campo tipo nell'editor di evento/attività/riunione

en: Show web addresses
it: Mostra indirizzi web

en: Show week _numbers
it: Mostrare i _numeri di settimana

en: Show week day names in the Year View
it: Mostra i nomi dei giorni della settimana nella vista annuale

en: Show week numbers in Day View, Work Week View, Year view and Date Navigator
it: Mostra i numeri di settimana nella vista giornaliera, in quella settimanale lavorativa, nella vista annuale e nel navigatore delle date

en: Show “Bcc” field when sending a mail message
it: Mostra il campo "CCN" quando si invia un messaggio di posta

en: Show “Cc” field when sending a mail message
it: Mostra il campo "CC" quando si invia un messaggio di posta

en: Show “From” field when posting to a newsgroup
it: Mostra il campo "Da" quando si pubblica su un newsgroup

en: Show “From” override field when sending a mail message
it: Mostra il campo "Da" quando si invia un messaggio di posta

en: Show “Reply To” field when posting to a newsgroup
it: Mostra il campo "Rispondi a" quando si pubblica su un newsgroup

en: Show “Reply To” field when sending a mail message
it: Mostra il campo "Rispondi a" quando si invia un messaggio di posta

en: Shows the second time zone in a Day View, if set. Value is similar to one used in a “timezone” key
it: Se impostata, mostra il secondo fuso orario utilizzato in una vista giornaliera. Il valore è simile a quello usato in una chiave "timezone"

en: Shutting down Evolution
it: Arresto di Evolution

en: Si_gnature:
it: _Firma:

en: Si_gning algorithm:
it: Al_goritmo di firma:

en: Si_ze:
it: Dimensio_ne:

en: Sidebar is visible
it: Il riquadro laterale è visibile

en: Sig_natures
it: _Firme

en: Sig_ning certificate:
it: Certificato di fir_ma:

en: Sign
it: Firma

en: Sign this message with your PGP key
it: Firma questo messaggio con la propria chiave PGP

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
it: Firma questo messaggio con il proprio certificato di firma S/MIME

en: Signatures
it: Firme

en: Signer: | Signers:
it[0]: Firmatario:
it[1]: Firmatari:

en: Signing _algorithm:
it: _Algoritmo di firma:

en: Simplified
it: Semplificato

en: Size
it: Dimensione

en: Size (kB)
it: Dimensione (kB)

en: Size limit for text attachments to show
it: Limite della dimensione del testo degli allegati da mostrare

en: Skip
it: Salta

en: Skip development warning dialog
it: Omette dialogo avvertimento sviluppo

en: Skip duplicates
it: Salta duplicati

en: Smi_rk
it: Sor_risetto

en: Some addresses already exist in this contact list.
it: Alcuni indirizzi sono già presenti in questo elenco contatti.

en: Some attachments are being downloaded. Saving the appointment would result in the loss of these attachments.
it: È in corso lo scaricamento di alcuni allegati. Salvando ora l'appuntamento, si perderebbero tali allegati.

en: Some attachments are being downloaded. Saving the task would result in the loss of these attachments.
it: È in corso lo scaricamento di alcuni allegati. Salvando ora l'attività, si perderebbero tali allegati.

en: Some attachments are still being downloaded. Please wait until the download is finished.
it: È in corso lo scaricamento di alcuni allegati. Attendere il termine dello scaricamento.

en: Some mailing lists set a Reply-To: header to trick users into sending replies to the list, even when they ask Evolution to make a private reply. Setting this option to TRUE will attempt to ignore such Reply-To: headers, so that Evolution will do as you ask it. If you use the private reply action, it will reply privately, while if you use the “Reply to List” action it will do that. It works by comparing the Reply-To: header with a List-Post: header, if there is one.
it: Alcune mailing impostano un'intestazione Rispondi a: per far in modo che gli utenti rispondano alla lista, anche quando viene chiesto ad Evolution di inviare una risposta privata. Impostando questa opzione a VERO si tenterà di ignorare tali intestazioni Rispondi a:, in modo che Evolution chieda cosa fare. Scegliendo l'azione "Risposta privata", verrà risposto in modo privato, mentre usando l'azione "Rispondi alla lista", verrà risposto alla lista. Questa funziona opera confrontando l'intestazione Rispondi a: con quello List-Post:, se presente.

en: Some of your appointments may not be available until Evolution is restarted.
it: Alcuni appuntamenti potrebbero non essere disponibili fino al riavvio di Evolution.

en: Some of your contacts may not be available until Evolution is restarted.
it: Alcuni contatti potrebbero non essere disponibili fino al riavvio dell'applicazione.

en: Some of your memos may not be available until Evolution is restarted.
it: Alcuni memo potrebbero non essere disponibili fino al riavvio di Evolution.

en: Some of your tasks may not be available until Evolution is restarted.
it: Alcune attività potrebbero non essere disponibili fino al riavvio di Evolution.

en: Something has gone wrong
it: Qualcosa è andato storto

en: Something has gone wrong when displaying the contact
it: Qualcosa è andato storto durante la visualizzazione del contatto

en: Something has gone wrong when displaying the event
it: Qualcosa è andato storto durante la visualizzazione dell'evento

en: Something has gone wrong when displaying the memo
it: Qualcosa è andato storto durante la visualizzazione del memo

en: Something has gone wrong when displaying the message
it: Qualcosa è andato storto durante la visualizzazione del messsaggio

en: Something has gone wrong when displaying the signature
it: Qualcosa è andato storto durante la visualizzazione della firma

en: Something has gone wrong when displaying the task
it: Qualcosa è andato storto durante la visualizzazione dell'attività

en: Something has gone wrong when editing the message
it: Qualcosa è andato storto durante la modifica del messaggio

en: Sort
it: Ordina

en: Sort Items By
it: Ordina oggetti per

en: Sort _Ascending
it: Ordine _ascendente

en: Sort _Descending
it: Ordine _discendente

en: Sort accounts alphabetically in a folder tree
it: Elenca gli account alfabeticamente in un albero di cartelle

en: Sound file to be played when new messages arrive, if “notify-sound-play-file” is “true”.
it: File audio da riprodurre quando arrivano nuovi messaggi, se "notify-sound-play-file" è "true".

en: Sound filename to be played.
it: Nome del file audio da riprodurre.

en: Source
it: Sorgente

en: Source Account
it: Account origine

en: Source with UID “%s” not found
it: Fonte con UID «%s» non trovata

en: Sources
it: Sorgenti

en: SpamAssassin Options
it: Opzioni di SpamAssassin

en: SpamAssassin either crashed or failed to process a mail message
it: SpamAssassin è andato in crash oppure non è riuscito a elaborare un messaggio di posta

en: Special Folders
it: Cartelle speciali

en: Specific folders
it: Cartelle specificate

en: Specific header
it: Intestazione specifica

en: Specify login user name as part of the URL in case the server requires authentication, like: https://USER@example.com/
it: Specificare il nome utente di accesso come parte dell'URL nel caso in cui il server richieda l'autenticazione, ad esempio: https://UTENTE@esempio.it/

en: Specify where to create the folder:
it: Specificare dove creare la cartella:

en: Spell Checking
it: Controllo ortografico

en: Spell check inline
it: Controllo ortografico incorporato

en: Spell checking languages
it: Lingue controllo ortografico

en: Spelling Suggestions
it: Suggerimenti ortografici

en: Spool _Directory:
it: _Directory spool:

en: Spool _File:
it: _File spool:

en: Spouse
it: Coniuge

en: Sta_tus Tracking
it: Tracciamento s_tato

en: Standard LDAP Port
it: Porta standard LDAP:

en: Start
it: Inizio

en: Start Date
it: Data di inizio

en: Start Date:
it: Data di inizio:

en: Start Evolution showing the specified component. Available options are “mail”, “calendar”, “contacts”, “tasks”, and “memos”
it: Avvia Evolution mostrando il componente specificato. Le opzioni disponibili sono «mail», «calendar», «contacts», «tasks» e «memos»

en: Start Month View with the c_urrent week
it: Iniziare la vista mensile con l'att_uale settimana

en: Start _typing at the bottom
it: Avviare la _digitazione in fondo

en: Start date
it: Data inizio

en: Start date is not a valid date
it: La data di inizio non è valida

en: Start date is required for recurring tasks
it: È richiesta la data di inizio per le attività ricorrenti

en: Start day:
it: Inizio della giornata:

en: Start events later
it: Avvia eventi dopo

en: Start in offline mode
it: Avvia in modalità fuori rete

en: Start in online mode
it: Avvia in modalità in rete

en: Start time is not a valid time
it: L'ora di inizio non è valida

en: Start time:
it: Orario di inizio:

en: Start up
it: Inizio

en: Start: %s
it: Inizio: %s

en: Start: %s (%s)
it: Inizio: %s (%s)

en: StartTLS (recommended)
it: StartTLS (reccomandato)

en: Started Tasks
it: Attività avviate

en: Status
it: Stato

[ctx: Status]
en: Failed to connect
it: Connessione non riuscita

[ctx: Status]
en: Offline
it: Fuori rete

[ctx: Status]
en: Online
it: In rete

[ctx: Status]
en: Unreachable
it: Irraggiungibile

en: Status Tracking
it: Tracciamento stato

en: Status:
it: Stato:

en: Status: %s
it: Stato: %s

en: Statusbar is visible
it: La barra di stato è visibile

en: Stop Processing
it: Ferma l'elaborazione

en: Stop _Running Search
it: Interrompi ricerca in _esecuzione

en: Stop currently running search
it: Interrompe l'attuale ricerca in esecuzione

en: Stop loading
it: Ferma il caricamento

en: Stop the current operation
it: Ferma l'operazione corrente

en: Stores whether the To Do bar is visible in a sub-window.
it: Indica se memorizzare se la barra dei Da fare è visibile in una sotto-finestra.

en: Stores whether the To Do bar is visible in the main window.
it: Indica se memorizzare se la barra dei Da fare è visibile nella finestra principale.

en: Stores whether the To Do bar should show also completed tasks.
it: Indica se memorizzare se la barra dei Da fare deve mostrare anche le attività completate.

en: Stores whether the To Do bar should show also tasks without Due date.
it: Indica se memorizzare se la barra dei Da fare deve mostrare anche le attività senza data di scadenza.

en: Storing account “%s”
it: Archiviazione account «%s»

en: Storing changes…
it: Salvataggio modifiche…

en: Storing folder “%s”
it: Archiviazione cartella «%s»

en: Storing sent message to “%s”
it: Salvataggio messaggio inviato in «%s»

en: Strikethrough
it: Barrato

en: Su
it: Do

en: Su_bscribe
it: So_ttoscrivi

en: Su_bscribe To Shown
it: So_ttoscrivi per mostrare

en: Su_perscript
it: A_pice

en: Subject
it: Oggetto

en: Subject contains
it: Oggetto contiene

en: Subject is %s
it: L'oggetto è %s

en: Subject or Addresses contain
it: Oggetto o Indirizzi contengono

en: Subject or Addresses contains
it: Oggetto o Indirizzi contengono

en: Subject — Trimmed
it: Oggetto — Ridotto

en: Subject: %s
it: Oggetto: %s

en: Submit _Bug Report…
it: Invia segnalazione _bug…

en: Submit a bug report using Bug Buddy
it: Inoltra una segnalazione di bug usando Bug Buddy

en: Subs_cript
it: Pedi_ce

en: Subscribe To _All
it: Sottoscrivi _a tutti

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
it: Effettua o annulla la sottoscrizione a cartelle su server remoti

en: Subscribe to the mailing list this message belongs to
it: Sottoscrive alla mailing list a cui questo messaggio appartiene

en: Subscribe to the selected folder
it: Sottoscrive alla cartella selezionata

en: Subscript
it: Pedice

en: Subtree
it: Sottoalbero

en: Summary
it: Riepilogo

en: Summary Contains
it: Riepilogo contiene

en: Summary contains
it: Riepilogo contiene

en: Summary: %s
it: Riepilogo: %s

en: Summary: %s
    Location: %s
it: Riepilogo: %s
    Ubicazione: %s

en: Sunday
it: Domenica

en: Sunday is a work day
it: Domenica è un giorno lavorativo

en: Superscript
it: Apice

en: Switch to %s
it: Passa a %s

en: Switch to Advanced Proxy Preferences
it: Passa a preferenze avanzate del proxy

en: Switch to Basic Proxy Preferences
it: Passa a preferenze di base del proxy

en: Switching to Plain Text format will cause the text to lose all the HTML formatting. Do you want to continue?
it: Passando al formato «testo semplice» si causerà la perdita della formattazione HTML del testo. Continuare?

en: Synchronize folders locally for offline usage?
it: Sincronizzare localmente le cartelle per l'uso fuori rete?

en: Synchronize with _buddy list now
it: _Sincronizza ora con elenco conoscenti

en: Syntax highlighting of mail parts
it: Evidenza la sintassi di parti della posta

en: System folders are required for Evolution to function correctly and cannot be renamed, moved, or deleted.
it: Le cartelle di sistema sono necessarie a Evolution per operare in modo corretto e non possono essere rinominate, spostate o eliminate.

en: TLS encryption
it: Cifratura TLS

en: TLS on a dedicated port
it: TLS su una porta dedicata

en: T_hu
it: Gi_o

en: T_ype:
it: _Tipo:

en: Table
it: Tabella

en: Table Cell
it: Cella di tabella

en: Table Delete
it: Elimina tabella

en: Table Insert
it: Inserisci tabella

en: Table Properties
it: Proprietà tabella

en: Table…
it: Tabella…

en: Takes the gruntwork out of managing your address book.
    
    Automatically fills your address book with names and email addresses as you reply to messages.  Also fills in IM contact information from your buddy lists.
it: Si occupa della gestione della rubrica.
    
    Riempie automaticamente la propria rubrica con i nomi e gli indirizzi email a cui si risponde. Riempie anche le informazioni dei contatti di messaggistica istantanea dal proprio elenco conoscenti.

en: Task
it: Attività

en: Task List
it: Elenco delle attività

en: Task List Properties
it: Proprietà elenco attività

en: Task List Selector
it: Selettore elenco attività

en: Task Lists
it: Elenchi attività

en: Task _Preview
it: Ante_prima attività

en: Task cannot be edited, because the selected task list could not be opened
it: Non è possibile modificare l'attività perché l'elenco di attività selezionato non può essere aperto

en: Task cannot be edited, because the selected task list is read only
it: Non è possibile modificare l'attività perché l'elenco di attività selezionato è in sola lettura

en: Task information
it: Informazioni sull'attività

en: Task information sent
it: Informazioni sull'attività inviate

en: Task layout style
it: Stile visualizzazione attività

en: Task preview pane position (horizontal)
it: Posizione riquadro anteprima attività (orizzontale)

en: Task preview pane position (vertical)
it: Posizione riquadro anteprima attività (verticale)

en: Task — %s
it: Attività — %s

en: Tasks
it: Attività

en: Tasks due today color
it: Colore attività in scadenza oggi

en: Tasks with Attachments
it: Compiti con allegati

en: Tasks without Due date
it: Attività senza data di scadenza

en: Task’s due date is in the past
it: La data di scadenza dell'attività è nel passato

en: Task’s start date is in the past
it: La data di inizio dell'attività è nel passato

en: Te_ntatively accept this instance
it: Accetta pro_vvisoriamente questa istanza

en: Te_xt File…
it: File di _testo…

en: Telephone
it: Telefono

en: Tells how to sort accounts in a folder tree used in a Mail view. When set to true accounts are sorted alphabetically, with an exception of On This Computer and Search folders, otherwise accounts are sorted based on an order given by a user
it: Indica come ordinare gli account in un albero di cartelle usato in una vista Posta. Se impostata a VERO gli account sono ordinati in modo alfabetico con l'eccezione delle cartella Ricerca e Su questo computer. In caso contrario gli account sono ordinati secondo un criterio indicato dall'utente

en: Templates
it: Modelli

en: Tentative
it: Provvisorio

en: Tentatively Accepted
it: Accettato provvisoriamente

en: Tentatively accept meeting request
it: Accetta provvisoriamente la richiesta di riunione

en: Tentatively accept meeting request for selected instance only
it: Accetta provvisoriamente la richiesta di riunione solo per l'istanza selezionata

en: Terminal font
it: Carattere del terminale

en: Text
it: Testo

en: Text Highlight
it: Testo evidenziato

en: Text Properties
it: Proprietà testo

en: Text entry to input date
it: Inserimento di testo per fornire una data

en: Text file
it: File di testo

en: Text…
it: Testo…

en: Th
it: Gi

en: Thanks
    The Evolution Team
it: Grazie
    il team di Evolution

en: The Evolution Team
it: Il team di Evolution

en: The Face image size is {0} bytes, while it should not be more than 723 bytes. Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
it: La dimensione dell'immagine faccia è {0} byte, ma non dovrebbe essere più di 723 byte. Selezionare un'immagine PNG di grandezza 48 × 48 pixel, la cui dimensione del file non superi 723 byte.

en: The Search Folder “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following Search Folders
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
it[0]: La cartella di ricerca «%s» è stata cambiata per tenere conto della seguente cartella eliminata
    «%s».
it[1]: Le seguente cartella di ricerca
    «%s» sono state cambiate per tenere conto della seguente cartella eliminata
    «%s».

en: The UID of the selected (or “primary”) address book in the sidebar of the “Contacts” view
it: L'UID della rubrica selezionata (o "primaria") nel riquadro laterale della vista "Contatti"

en: The UID of the selected (or “primary”) calendar in the sidebar of the “Calendar” view
it: L'UID del calendario selezionato (o "primario") nel riquadro laterale della vista "Calendario"

en: The UID of the selected (or “primary”) memo list in the sidebar of the “Memos” view
it: L'UID dell'elenco memo selezionato (o "primario") nel riquadro laterale della vista "Memo"

en: The UID of the selected (or “primary”) task list in the sidebar of the “Tasks” view
it: L'UID dell'elenco attività selezionato (o "primario") nel riquadro laterale della vista "Attività"

en: The URL template to use as a free/busy data fallback, %u is replaced by the user part of the mail address and %d is replaced by the domain
it: Il modello di URL da usare come un ripiego per i dati libero/occupato; %u viene sostituito dalla parte relativa all'utente dell'indirizzo di posta, %d è sostituito dal dominio

en: The above name will be used to identify this account.
    Use for example, “Work” or “Personal”.
it: Il nome sopra sarà usato per identificare questo account.
    Usare per esempio, «Lavoro» o «Personale».

en: The action could not be performed. The header for this action did not contain any action that could be processed.
    
    Header: {0}
it: Non è possibile eseguire l'azione. L'intestazione per questa azione non conteneva alcuna azione gestibile.
    
    Intestazione: {0}

en: The address book backend servicing “{0}” encountered an error.
it: Si è verificato un errore del servizio del backend della rubrica «{0}».

en: The address book backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
it: Il servizio del backend della rubrica «{0}» è terminato in modo inatteso.

en: The attachment named {0} is a hidden file and may contain sensitive data. Please review it before sending.
it: L'allegato con nome «{0}" è un file nascosto e potrebbe contenere dati sensibili. Controllare prima di inviare.

en: The backend for this address book refused to perform this query. %s
it: Il backend per questa rubrica ha rifiutato l'esecuzione di questa interrogazione. %s

en: The backend for this address book was unable to parse this query. %s
it: Il backend per questa rubrica non è riuscito a elaborare questa interrogazione. %s

en: The calendar attached contains multiple items
it: Il calendario allegato contiene voci multiple

en: The calendar attached is not valid
it: Il calendario allegato non è valido

en: The calendar backend servicing “{0}” encountered an error.
it: Si è verificato un errore del servizio del backend del calendario «{0}».

en: The calendar backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
it: Il servizio del backend del calendario «{0}» è terminato in modo inatteso.

en: The calendar is not marked for offline usage.
it: Il calendario non è contrassegnato per l'uso fuori rete.

en: The calendar “%s” contains an appointment which conflicts with this meeting | The calendar “%s” contains %d appointments which conflict with this meeting
it[0]: Il calendario «%s» contiene un appuntamento che è in conflitto con questa riunione
it[1]: Il calendario «%s» contiene %d appuntamenti che sono in conflitto con questa riunione

en: The certificate backup password you set here protects the backup file that you are about to create.
    You must set this password to proceed with the backup.
it: La password del certificato di backup consente di proteggere il file di backup che si sta per creare.
    È necessario impostare la password per procedere con il backup.

en: The composer contains a non-text message body, which cannot be edited.
it: Il compositore contiene un corpo messaggio non di testo, che non è possibile modificare.

en: The contact data is invalid:
it: I dati del contatto non sono validi:

en: The contact list you are sending to is configured to hide list recipients.
    
    Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients in your message. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
it: L'elenco contatti a cui si sta inviando è configurato per nascondere i destinatari dell'elenco.
    
    Molti sistemi di email aggiungono una intestazione «Apparently-To» ai messaggi che hanno solo destinatari CCN. Questa intestazione, se aggiunta, elencherà comunque tutti i destinatari del messaggio. Per evitare ciò si dovrebbe aggiungere almeno un destinatario «A:» o «CC:».

en: The date must be entered in the format: 
    %s
it: La data deve essere inserita nel formato: 
    %s

en: The default command that must be used as the editor.
it: Il comando predefinito che deve essere usato come editor.

en: The default plugin for Junk hook
it: Il plugin predefinito per l'hook della posta indesiderata

en: The default timezone to use for dates and times in the calendar, as an untranslated Olson timezone database location like “America/New York”
it: Il fuso orario predefinito da usare per date e orari nel calendario, espresso come località non tradotta del database Olsen di fusi orari, per esempio "Italy/Rome".

en: The default width for the sidebar, in pixels.
it: La larghezza predefinita del riquadro laterale, in pixel.

en: The event “{0}” will be detached from its series and saved as a new standalone event.
it: L'evento «{0}» sarà staccato dalla sua serie e salvato come nuovo evento autonomo.

en: The external editor is still running. The mail composer window cannot be closed as long as the editor is active.
it: L'editor esterno è ancora in esecuzione. Non è possibile chiudere la finestra di composizione della posta fintanto che l'editor è attivo.

en: The external editor set in your plugin preferences cannot be launched. Try setting a different editor.
it: Non è possibile lanciare l'editor esterno impostato nelle proprie preferenze del plugin. Provare a impostare un differente editor.

en: The file already exists in “{0}”. Replacing it will overwrite its contents.
it: Il file esiste già in «{0}». Sostituendolo verrà sovrascritto il suo contenuto.

en: The file cannot be read
it: Impossibile leggere il file

en: The file you selected does not look like a valid PNG image. Error: {0}
it: Il file selezionato non sembra essere un'immagine PNG valida. Errore: {0}

en: The file “{0}” is not a regular file and cannot be sent in a message.
it: Il file «{0}» non è un file normale e non può essere inviato in un messaggio.

en: The filter rule “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following filter rules
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
it[0]: È stata aggiornata la regola di filtro «%s» poiché usava la cartella appena rimossa
    «%s»
it[1]: Sono state aggiornate le regole di filtro
    %s poiché usavano la cartella appena rimossa
    «%s»

en: The following recipient was not recognized as a valid mail address:
    {0}
it: Il seguente destinatario non è stato riconosciuto come un indirizzo di posta valido:
    {0}

en: The following recipients were not recognized as valid mail addresses:
    {0}
it: I seguenti destinatari non sono stati riconosciuti come indirizzi di posta validi:
    {0}

en: The format for specifying a Custom Header key value is:
    Name of the Custom Header key values separated by “;”.
it: Il formato per specificare un valore chiave di intestazione personalizzata è:
    Nomi dei valori chiave intestazione personalizzata separati da «;».

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
it: La posizione geografica deve essere inserita nel formato:
    
    45.436845,125.862501

en: The image you have selected is large. Do you want to resize and store it?
it: L'immagine selezionata è troppo grande. Ridimensionare tale immagine e memorizzarla?

en: The item in the calendar is not valid
it: La voce nel calendario non è valida

en: The key specifies the list of custom headers that you can add to an outgoing message. The format for specifying a Header and Header value is: Name of the custom header followed by “=” and the values separated by “;”
it: La chiave specifica la lista di intestazioni personalizzate che è possibile aggiungere a un messaggio in uscita. Il formato per specificare una intestazione e il valore dell'intestazione è: nome dell'intestazione personalizzata seguita da un "=" e i valori separati da ";"

en: The key specifies the list of destinations to where publish calendars. Each values specifies an XML with setup for publishing to one destination.
it: La chiave specifica l'elenco delle destinazioni dove pubblicare i calendari. Ogni valore specifica un XML con la configurazione per pubblicare su una destinazione.

en: The last extension being used when backing up Evolution data.
it: L'ultima estensione che è stata usata nel salvataggio dei dati di Evolution.

en: The last time Empty Junk was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
it: L'ultima volta che è stata eliminata la posta indesiderata, in giorni dal 1 gennaio 1970 (Epoch).

en: The last time Empty Trash was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
it: L'ultima volta che è stato svuotato il cestino, in giorni dal 1 gennaio 1970 (Epoch).

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the contact list. “0” (Classic View) places the preview pane below the contact list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the contact list.
it: Lo stile di disposizione determina dove posizionare il riquadro di anteprima in relazione all'elenco dei contatti. Con "0" (vista classica) si posiziona il riquadro d'anteprima sotto l'elenco dei contatti, con "1" (vista verticale) si posiziona il riquadro accanto all'elenco.

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the memo list. “0” (Classic View) places the preview pane below the memo list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the memo list
it: Lo stile di disposizione determina dove posizionare il riquadro di anteprima in relazione all'elenco dei memo. Con "0" (vista classica) si posiziona il riquadro d'anteprima sotto l'elenco dei memo, con "1" (vista verticale) si posiziona il riquadro accanto all'elenco

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the message list. “0” (Classic View) places the preview pane below the message list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the message list.
it: Lo stile di disposizione determina dove posizionare il riquadro di anteprima in relazione all'elenco dei messaggi. Con "0" (vista classica) si posiziona il riquadro d'anteprima sotto l'elenco dei messaggi, con "1" (vista verticale) si posiziona il riquadro accanto all'elenco.

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the task list. “0” (Classic View) places the preview pane below the task list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the task list
it: Lo stile di disposizione determina dove posizionare il riquadro di anteprima in relazione all'elenco delle attività. Con "0" (vista classica) si posiziona il riquadro d'anteprima sotto l'elenco delle attività, con "1" (vista verticale) si posiziona il riquadro accanto all'elenco.

en: The layout style determines where to place the preview pane. “0” (Horizontal View) places the preview pane below the calendar. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the calendar.
it: Lo stile di disposizione determina dove posizionare il riquadro di anteprima. Con "0" (vista orizzintale) si posiziona il riquadro di anteprima sotto il calendario. Con "1" (vista verticale) si posiziona il riquadro accanto al calendario.

en: The list is of format 'recipient&lt;tab&gt;sender', where the recipient can be part of the address only and the sender is a full email address, which should match the From address precisely.
it: L'elenco è in formato "destinatario&lt;tab&gt;mittente", dove il destinatario può essere solo parte dell'indirizzo e il mittente è un indirizzo email completo, che deve corrispondere esattamente all'indirizzo "Da".

en: The list of disabled plugins in Evolution
it: La lista dei plugin disabilitati in Evolution

en: The list of languages here reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
it: Questo elenco delle lingue rispecchia solamente le lingue per le quali risulta installato il dizionario.

en: The meeting is invalid and cannot be updated
it: La riunione non è valida e non può essere aggiornata

en: The memo list backend servicing “{0}” encountered an error.
it: Si è verificato un errore del servizio del backend dei memo «{0}».

en: The memo list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
it: Il servizio del backend dei memo «{0}» è terminato in modo inatteso.

en: The memo list is not marked for offline usage.
it: L'elenco di memo non è contrassegnato per l'uso fuori rete.

en: The memo list “%s” contains a memo which conflicts with this memo | The memo list “%s” contains %d memos which conflict with this memo
it[0]: L'elenco dei memo «%s» contiene un memo che è in conflitto con questo memo
it[1]: L'elenco dei memo «%s» contiene %d memo che è in conflitto con questo memo

en: The message claims to contain a calendar, but the calendar is not a valid iCalendar.
it: Il messaggio dichiara di contenere un calendario, ma il calendario non è un iCalendar valido.

en: The message contains recipient “{0}” for which it is set up to use sender account “{1}”, but the account “{2}” is used instead.
it: Il messaggio contiene il destinatario «{0}» per il quale è stato impostato da usare l'account mittente «{1}» ma invece viene usato l'account «{2}».

en: The message does contain a calendar, but the calendar contains no events, tasks or free/busy information
it: Il messaggio contiene un calendario, ma il calendario non contiene eventi, attività o informazioni sulla disponibilità

en: The message has no text content.
it: Il messaggio non contiene alcun testo.

en: The message will be saved to your local Outbox folder, because the destination service is currently unavailable. You can send the message by clicking the Send/Receive button in Evolution’s toolbar.
it: Il messaggio verrà salvato nella propria cartella locale «In uscita», poiché il servizio di destinazione è attualmente non disponibile. È possibile inviare il messaggio facendo clic sul pulsante Invia/Ricevi nella barra degli strumenti dell'applicazione.

en: The messages you have selected for follow up are listed below.
    Please select a follow up action from the “Flag” menu.
it: I messaggi selezionati per il completamento sono elencati sotto.
    Selezionare un'azione di completamento dal menù «Contrassegna».

en: The message’s date will be compared against
    a time relative to when filtering occurs.
it: La data del messaggio verrà confrontata
    con un'ora relativa all'utilizzo del filtro.

en: The message’s date will be compared against
    the beginning of the specified day.
it: La data del messaggio verrà confrontata
    con l'inizio del giorno specificato.

en: The message’s date will be compared against
    the current time when filtering occurs.
it: La data del messaggio verrà confrontata
    con l'ora corrente all'utilizzo del filtro.

en: The minimum font size in pixels used to display text in WebKitGTK. This setting controls the absolute smallest size. Values other than 0 can potentially break page layouts. Negative values are treated as 0.
it: La dimensione minima in pixel del carattere usato da WebKitGTK per mostrare il testo. Questa impostazione controlla la dimensione assoluta più piccola. Valori diversi da 0 possono potenzialmente rompere la struttura della pagina. Valori negativi vengono trattati come 0.

en: The mode to use for displaying mails. “normal” makes Evolution choose the best part to show, “prefer_plain” makes it use the text part, if present, “prefer_source” makes it use the text part, if present, otherwise shows HTML source, and “only_plain” forces Evolution to only show plain text
it: La modalità da usare per mostrare la posta: "normal" affinché Evolution scelga la parte migliore da mostrare, "prefer_plain" per usare la parte testuale, se presente, "prefer_source" per usare la parte testuale, se presente, altrimenti mostra la sorgente HTML, e "only_plain" per forzare Evolution a mostrare solo il testo semplice

en: The most recently used version of Evolution, expressed as “major.minor.micro”. This is used for data and settings migration from older to newer versions.
it: La versione usata più recente di Evolution, espressa come "major.minor.micro". Questa è usata per la migrazione dei dati e delle impostazioni dalle vecchie versioni a quelle nuove.

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to add it anyway?
it: In questa cartella è già presente il nome o l'indirizzo
    email di questo contatto. Aggiungerlo comunque?

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to save the changes anyway?
it: In questa cartella è già presente il nome o l'indirizzo
    email di questo contatto. Salvare comunque le modifiche?

en: The number of characters that must be typed before Evolution will attempt to autocomplete.
it: Il numero di caratteri che devono essere digitati prima che Evolution tenti il completamento automatico.

en: The output of this script will be used as your
    signature. The name you specify will be used
    for display purposes only.
it: Il risultato di questo script verrà usato come firma.
    Il nome specificato verrà usato solo per la visualizzazione.

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
it: Il valore percentuale deve essere compreso tra 0 e 100, inclusi

en: The prefix of a URL to be used for searches on the web. The actual text selection is escaped and appended to this string. The URI should start with https://.
it: Il prefisso di un URL da usare per le ricerche nel web. L'attuale selezione del testo viene sottratta e aggiunta a questa stringa. L'URI deve iniziare con https://.

en: The printer replied “{0}”.
it: La stampante ha risposto «{0}».

en: The printing system did not report any additional details about the error.
it: Il sistema di stampa non ha segnalato alcun dettaglio aggiuntivo relativo all'errore.

en: The printing system reported the following details about the error:
it: Il sistema di stampa ha segnalato i seguenti dettagli relativi all'errore:

en: The reported error was “{0}”.
it: L'errore riportato era «{0}».

en: The reported error was “{0}”. The message has most likely not been saved.
it: L'errore riportato era «{0}». Molto probabilmente il messaggio non è stato salvato.

en: The reported error was “{0}”. The message has not been sent.
it: L'errore riportato era «{0}». Il messaggio non è stato inviato.

en: The reported error was “{1}”.
it: L'errore riportato era «{1}».

en: The search scope defines how deep you would like the search to extend down the directory tree.  A search scope of “Subtree” will include all entries below your search base.  A search scope of “One Level” will only include the entries one level beneath your search base.
it: L'ampiezza di ricerca definisce il livello di profondità a cui si vuole estendere la ricerca lungo l'albero delle cartelle. Un'ampiezza di ricerca «Sottoalbero» includerà tutte le voci sotto la base di ricerca. Un'ampiezza di ricerca di «Un livello» includerà solo le voci di un livello sotto la base di ricerca.

en: The second timezone for a Day View
it: Il secondo fuso orario di una vista giornaliera

en: The selected folder is not writable.
it: La cartella selezionata non è scrivibile.

en: The signature of this message cannot be verified, it may have been altered in transit.
it: La firma di questo messaggio non può essere verificata. Può essere stata alterata durante la trasmissione.

en: The style of the window buttons. Can be “text”, “icons”, “both”, “toolbar”. If “toolbar” is set, the style of the buttons is determined by the GNOME toolbar setting.
it: Lo stile dei pulsanti finestra. Valori ammessi sono "text", "icons", "both", "toolbar". Se impostata a "toolbar", lo stile dei pulsanti è determinato dalle impostazioni di GNOME per le barre strumenti.

en: The task list backend servicing “{0}” encountered an error.
it: Si è verificato un errore del servizio del backend dell'elenco delle attività «{0}».

en: The task list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
it: Il servizio del backend dell'elenco attività «{0}» è terminato in modo inatteso.

en: The task list is not marked for offline usage.
it: L'elenco delle attività non è contrassegnato per l'uso fuori rete.

en: The task list “%s” contains a task which conflicts with this task | The task list “%s” contains %d tasks which conflict with this task
it[0]: L'elenco delle attività «%s» contiene un'attività che è in conflitto con questa attività
it[1]: L'elenco delle attività «%s» contiene  %d attività che è in conflitto con questa attività

en: The terminal font for mail display.
it: Il carattere da terminale per la visualizzazione della posta.

en: The text that is inserted when forwarding a message, saying that the forwarded message follows
it: Il testo da inserire quando si inoltra un messaggio, a indicare che quanto segue è il messaggio inoltrato

en: The text that is inserted when replying to a message (top posting), saying that the original message follows
it: Il testo da inserire quando si risponde a un messaggio (top posting), a indicare che quanto segue è il messaggio originale

en: The text that is inserted when replying to a message, attributing the message to the original author
it: Il testo da inserire quando si risponde a un messaggio, attribuendo il messaggio all'autore originale

en: The time must be in the format: %s
it: La data deve essere nel formato: %s

en: The time to execute this query exceeded the server limit or the limit
    configured for this address book.  Please make your search
    more specific or raise the time limit in the directory server
    preferences for this address book.
it: Il tempo necessario per eseguire questa interrogazione eccede
    il tempo limite del server o il limite configurato per questa rubrica.
    Rendere la ricerca più specifica o innalzare il limite di tempo del
    server di directory nelle preferenze di questa rubrica.

en: The variable width font for mail display.
it: Il carattere a larghezza variabile per la visualizzazione della posta.

en: The window’s X coordinate
it: La coordinata X per la finestra

en: The window’s Y coordinate
it: La coordinata Y per la finestra

en: The window’s height in pixels
it: L'altezza della finestra in pixel

en: The window’s width in pixels
it: La larghezza della finestra in pixel

en: The {0} header of this message is malformed and could not be processed.
    
    Header: {1}
it: L'intestazione {0} di questo messaggio è errata e non può essere processata.
    
    Intestazione: {1}

en: The “off” value completely disables certificate lookup; the “autocompleted” value provides certificates only for auto-completed contacts; the “books” value uses certificates from auto-completed contacts and searches in books marked for auto-completion.
it: Il valore "off" disabilita completamente la ricerca del certificato; il valore "autocompleted" procura i certificati solo per i contatti auto completati: il valore "books" usa i certificati dai contatti auto completati e nelle rubriche contrassegnate per l'auto completamento.

en: Theme name to use, defaults to “bclear”
it: Nome del tema da usare, «bclear» è il predefinito

en: Then
it: Quindi

en: Then By
it: Quindi per

en: There are no messages in this folder.
it: Non c'è alcun messaggio in questa cartella.

en: There had been added %d attachment. Make sure it does not contain any sensitive information before sending the message. | There had been added %d attachments. Make sure they do not contain any sensitive information before sending the message.
it[0]: È stato aggiunto %d allegato. Assicurarsi che non contenga informazioni sensibili prima di inviare il messaggio.
it[1]: Sono stati aggiunti %d allegati. Assicurarsi che non contengano informazioni sensibili prima di inviare i messaggi.

en: There had not been found any active mail account to send the message. Create or enable one first, please.
it: Non è stato trovato alcun account di posta attivo per inviare il messaggio. Creare o abilitarne prima uno.

en: There is %d other contact. | There are %d other contacts.
it[0]: C'è %d altro contatto.
it[1]: Ci sono altri %d contatti.

en: There is already a category “%s” in the configuration. Please use another name
it: Esiste già una categoria «%s» nella configurazione. Usare un altro nome

en: There is one other contact.
it: C'è un altro contatto.

en: There was an error while publishing to %s:
it: Si è verificato un errore durante la pubblicazione su %s:

en: These messages are not copies.
it: Questi messaggi non sono copie.

en: These messages will be shown in the Trash folder, where they can be permanently deleted later.
it: Questi messaggi saranno mostrati nella cartella del cestino, dove possono essere eliminati permanentemente in un secondo momento.

en: This Instance Only
it: Solo questa istanza

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
it: Questo server LDAP potrebbe usare una vecchia versione di LDAP che non supporta questa funzionalità, oppure potrebbe essere mal configurato. Chiedere all'amministratore le basi di ricerca supportate.

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
    
    Detailed error (%d): %s
it: Questo server LDAP potrebbe usare una vecchia versione di LDAP che non supporta questa funzionalità, oppure potrebbe essere mal configurato. Chiedere all'amministratore le basi di ricerca supportate.
    
    Dettagli dell'errore (%d): %s

en: This account was created through the Online Accounts service.
it: Questo account è stato creato tramite il servizio Account online

en: This address book cannot be opened.  Please check that the path %s exists and that permissions are set to access it.
it: Impossibile aprire questa rubrica. Controllare che il percorso %s esista e di avere permessi sufficienti per accedervi.

en: This address book cannot be opened.  This either means that an incorrect URI was entered, or the server is unreachable.
it: Impossibile aprire questa rubrica. Questo significa che è stato inserito un URI errato oppure che il server non è raggiungibile.

en: This address book cannot be opened. This either means this book is not marked for offline usage or not yet downloaded for offline usage. Please load the address book once in online mode to download its contents.
it: Impossibile aprire questa rubrica. È possibile che questa non sia impostata oppure non ancora scaricata per l'uso fuori rete. Caricare la rubrica una volta quando in modalità in rete in modo da scaricarne i contenuti.

en: This address book could not be opened.
it: Impossibile aprire questa rubrica.

en: This address book server does not have any suggested search bases.
it: Questo server di rubriche non ha alcuna base di ricerca suggerita.

en: This address book server might be unreachable or the server name may be misspelled or your network connection could be down.
it: Questo server di rubriche potrebbe essere non raggiungibile, oppure il nome del server potrebbe essere errato o ancora la connessione di rete potrebbe non essere attiva.

en: This address book will be removed permanently.
it: Questa rubrica sarà rimossa in modo permanente.

en: This and Future Instances
it: Questa istanza e quelle future

en: This and Prior Instances
it: Questa istanza e le precedenti

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
it: Questo appuntamento contiene ricorrenze che Evolution non può modificare.

en: This calendar will be removed permanently.
it: Questo calendario verrà rimosso in modo definitivo.

en: This can be due to the message not being downloaded yet. The folder, or the account, can be marked for offline synchronization. Then, once the account is online again, use File→Download Messages for Offline Usage, when this folder is selected, to make sure that all the messages in the folder will be available in offline mode.
it: Questo potrebbe essere dovuto al messaggio non ancora scaricato. La cartella, o l'account, possono essere contrassegnati per la sincronizzazione fuori rete. Poi, una volta che l'account è di nuovo in rete, usare File→Scarica messaggi per uso fuori rete quando la cartella è selezionata, per assicurarsi che tutti i messaggi nella cartella siano disponibili in modalità fuori rete.

en: This can have three possible values. “0” for errors. “1” for warnings. “2” for debug messages.
it: Questa chiave può avere tre valori possibili: "0" per errori, "1" per avvertimenti, "2" per messaggi di debug.

en: This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
it: Questo determina se il cursore è piazzato in cima o in fondo al messaggio quando si usa la risposta alternativa.

en: This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
it: Questo determina se la firma è piazzata in cima o in fondo al messaggio quando si usa la risposta alternativa.

en: This folder may have been added implicitly,
    go to the Search Folder editor to add it explicitly, if required.
it: Questa cartella potrebbe essere stata aggiunta implicitamente;
    aprire l'editor delle cartelle di ricerca ed aggiungerla esplicitamente, se richiesto.

en: This is a provider for reading RSS news and blogs.
it: Questo è un fornitore per leggere notiziari RSS e blog.

en: This is a summary of the settings which will be used to access your mail.
it: Questo è un riepilogo delle impostazioni che verranno usate per accedere alla propria posta.

en: This is considered only in combination with the 'global-view-setting'.
it: Questa impostazione viene considerata solo in combinazione con "global-view-setting"

en: This is the default junk plugin, even though there are multiple plugins enabled. If the default listed plugin is disabled, then it won’t fall back to the other available plugins.
it: Questo è il plugin predefinito per la posta indesiderata, anche nel caso ci fossero diversi plugin abilitati. Se il plugin elencato come predefinito è disabilitato, allora si farà ricorso agli altri plugin disponibili.

en: This is the method Evolution will use to authenticate you.
it: Questo è il metodo con cui l'applicazione autentica l'utente.

en: This key is read only once and reset to “false” after read. This unselects the mail in the list and removes the preview for that folder.
it: Questa chiave viene letta una sola volta e azzerata a "FALSO" dopo la lettura. Ciò deseleziona la posta nell'elenco e rimuove l'anteprima da tale cartella.

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “browser-close-on-reply-policy” instead.
it: Questa chiave è stata resa deprecata nella versione 3.10 e non deve essere usata. Usare invece "browser-close-on-reply-policy".

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “forward-style-name” instead.
it: Questa chiave è stata resa deprecata nella versione 3.10 e non deve essere usata. Usare invece "forward-style-name".

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “image-loading-policy” instead.
it: Questa chiave è stata resa deprecata nella versione 3.10 e non deve essere usata. Usare invece "image-loading-policy".

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “reply-style-name” instead.
it: Questa chiave è stata resa deprecata nella versione 3.10 e non deve essere usata. Usare invece "reply-style-name".

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “show-headers” instead.
it: Questa chiave è stata resa deprecata nella versione 3.10 e non deve essere usata. Usare invece "show-headers".

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “week-start-day-name” instead.
it: Questa chiave è stata resa deprecata con la versione 3.10 e non deve essere più usata. Usare invece "week-start-day-name".

en: This may take a while depending on the amount of data in your account.
it: Ciò potrebbe richiedere del tempo in funzione della quantità di dati nel proprio account.

en: This meeting has been delegated
it: Questa riunione è stata delegata

en: This meeting invitation is obsolete. It had been updated.
it: L'invito a questa riunione non è più valido. È stato aggiornato.

en: This memo list will be removed permanently.
it: Questo elenco di memo verrà rimosso in modo definitivo.

en: This message cannot be sent because the account you chose to send with is not enabled
it: Questo messaggio non può essere inviato perché l'account scelto per inviarlo non è abilitato

en: This message cannot be sent because there is no mail account configured
it: Questo messaggio non può essere inviato perché non c'è un account di posta configurato

en: This message cannot be sent because you have not specified any recipients
it: Questo messaggio non può essere inviato perché non è stato specificato alcun destinatario

en: This message does not contain the header information required for this action.
it: Questo messaggio non contiene le informazioni di intestazione richieste per questa azione.

en: This message is encrypted, but with a weak encryption algorithm. It would be difficult, but not impossible for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
it: Questo messaggio è cifrato, ma con un algoritmo di crittografia debole. È difficile, ma non impossibile, per un estraneo visualizzarne il contenuto in un tempo ragionevolmente breve.

en: This message is encrypted, with a strong encryption algorithm. It would be very difficult for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
it: Questo messaggio è cifrato con un algoritmo di crittografia forte. Dovrebbe essere molto difficile per un estraneo visualizzarne il contenuto in un tempo ragionevole.

en: This message is encrypted.  It would be difficult for an outsider to view the content of this message.
it: Questo messaggio è cifrato. È difficile per un estraneo visualizzarne il contenuto.

en: This message is not encrypted. Its content may be viewed in transit across the Internet.
it: Questo messaggio non è cifrato. Il suo contenuto può essere visualizzato durante la trasmissione attraverso Internet.

en: This message is not signed. There is no guarantee that this message is authentic.
it: Questo messaggio non è firmato. Non c'è garanzia che il messaggio sia autentico.

en: This message is signed and is valid meaning that it is very likely that this message is authentic.
it: Questo messaggio è firmato ed è valido. È molto probabile che il messaggio sia autentico.

en: This message is signed with a valid signature, but the sender of the message cannot be verified.
it: Questo messaggio è firmato con una firma valida, ma non è possibile verificare chi ha inviato il messaggio.

en: This message is signed, but the public key is not in your keyring
it: Questo messaggio è firmato, ma la chiave pubblica non è nel proprio portachiavi

en: This message note has been changed, but has not been saved.
it: Questa nota del messaggio è stata modificata, ma non è stata salvata.

en: This message was digitally signed, but the corresponding public key is not present in your keyring. If you want to be able to verify the authenticity of messages from this person, you should obtain the public key through a trusted method and add it to your keyring. Until then, there is no guarantee that this message truly came from that person and that it arrived unaltered.
it: Questo messaggio è stato firmato digitalmente, ma la corrispondente chiave pubblica non è presente nel proprio portachiavi. Se si vuole essere in grado di verificare l'autenticità del messaggio di questa persona, si deve ottenere la chiave pubblica tramite un metodo affidabile e aggiungerla al proprio portachiavi. Fino ad allora, non vi è alcuna garanzia che questo messaggio è giunto veramente da questa persona e che è arrivato inalterato.

en: This message was sent by %s on behalf of %s
it: Questo messaggio è stato inviato da %s per conto di %s

en: This operation will permanently erase all events older than the selected amount of time. If you continue, you will not be able to recover these events.
it: Questa operazione eliminerà in modo permanente tutti gli eventi precedenti all'intervallo di tempo selezionato. Scegliendo di continuare, non sarà più possibile ripristinare tali eventi.

en: This operation will permanently erase all tasks marked as completed. If you continue, you will not be able to recover these tasks.
    
    Really erase these tasks?
it: Questa operazione elimina definitivamente tutte le attività contrassegnate come completate. Se si continua, non sarà più possibile ripristinare queste attività.
    
    Eliminare veramente queste attività?

en: This option is related to the key lookup_addressbook and is used to determine whether to look up addresses in local address book only to exclude mail sent by known contacts from junk filtering.
it: Questa opzione è correlata alla chiave "lookup_addressbook" ed è usata per determinare se consultare gli indirizzi solo nella rubrica locale per escludere dai filtri di spam la posta inviata dai contatti noti.

en: This query did not complete successfully. %s
it: Questa interrogazione non è stata completata con successo. %s

en: This response is not from a current attendee. Add the sender as an attendee?
it: Questa risposta non proviene da un partecipante. Aggiungere il mittente come partecipante?

en: This server does not support LDAPv3 schema information.
it: Questo server non supporta le informazioni schema LDAPv3.

en: This server does not support this type of authentication and may not support authentication at all.
it: Questo server non supporta questo tipo di autenticazione e potrebbe non supportarne alcuna.

en: This sets the number of addresses to show in default message list view, beyond which a “...” is shown.
it: Questa chiave imposta il numero di indirizzi da mostrare nella vista a elenco messaggi predefinita, oltre il quale è mostrato un "...".

en: This setting specifies whether the thread children should be sorted always ascending, rather than using the same sort order as in the thread root level.
it: Questa impostazione specifica se i raggruppamenti figli devono essere ordinati sempre in modo crescente, invece che usare lo stesso ordinamento come nel livello principale del raggruppamento.

en: This setting specifies whether the threads should be in expanded or collapsed state by default. Evolution requires a restart.
it: Questa impostazione specifica se in modo predefinito i raggruppamenti devono essere nello stato espanso o contratto. È necessario riavviare l'applicazione per applicarla.

en: This setting specifies whether the threads should be sorted based on latest message in each thread, rather than by message’s date. Evolution requires a restart.
it: Questa impostazione specifica se i raggruppamenti devono essere ordinati in base all'ultimo messaggio in ciascuna discussione, invece che per la data del messaggio. È necessario riavviare l'applicazione.

en: This signature has been changed, but has not been saved.
it: La firma è stata cambiata, ma non è stata salvata.

en: This task list will be removed permanently.
it: Questo elenco delle attività verrà rimosso in modo definitivo.

en: This value can be an empty string, which means it’ll use the system Picture folder, usually set to ~/Pictures. This folder will be also used when the set path is not pointing to the existent folder
it: Questo valore può essere una stringa vuota, in tal modo viene usata la cartella Immagini di sistema, tipicamente impostata a ~/Immagini. Questa cartella è anche usata quando il percorso impostato non punta a una cartella esistente

en: This version of Evolution does not have LDAP support compiled in to it.  To use LDAP in Evolution an LDAP-enabled Evolution package must be installed.
it: Questa versione di Evolution non è stata compilata con il supporto a LDAP. Per usare LDAP è necessario installare una versione di Evolution abilitata a operare con LDAP.

en: This will make SpamAssassin more reliable, but slower.
it: Ciò renderà SpamAssassin più affidabile, ma più lento.

en: This will mark all messages as read in the selected folder.
it: In questo modo tutti i messaggi nella cartella selezionata verranno contrassegnati come letti.

en: This will permanently remove the address book “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
it: Questo rimuoverà permanentemente dal server la rubrica «{0}». Procedere?

en: This will permanently remove the calendar “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
it: Questo eliminerà permanentemente il calendario «{0}» dal server. Procedere?

en: This will permanently remove the collection “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
it: Questo eliminerà permanentemente la raccolta «{0}» dal server. Procedere?

en: This will permanently remove the memo list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
it: Questo eliminerà permanentemente l'elenco di memo «{0}» dal server. Procedere?

en: This will permanently remove the task list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
it: Questo eliminerà permanentemente l'elenco delle attività «{0}» dal server. Procedere?

en: Thread the message-list based on Subject
it: Raggruppa l'elenco dei messaggi in base all'oggetto

en: Threaded message list
it: Raggruppa l'elenco dei messaggi

en: Thursday
it: Giovedì

en: Thursday is a work day
it: Giovedì è un giorno lavorativo

en: Ti_me and date:
it: _Ora e data:

en: Time
it: Ora

en: Time Zones
it: Fusi orari

en: Time _Zone
it: _Fuso orario

en: Time _duration:
it: Periodo di _durata:

en: Time _zone:
it: _Fuso orario:

en: Time divisions
it: Divisioni di tempo

en: Time format:
it: Formato dell'ora:

en: Time the last reminder ran, in time_t
it: Orario di esecuzione dell'ultimo promemoria, espresso in time_t

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-end-hour and day-end-minute
it: Orario di termine della giornata lavorativa, nel formato a 24 ore, tra 0 e 23 oppure -1 per usare day-end-hour e day-end-minute

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
it: Orario di termine della giornata lavorativa, nel formato a 24 ore, tra 0 e 23 oppure -1 per usare day-start-hour e day-start-minute

en: Time the workday starts on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
it: Orario di inizio della giornata lavorativa, nel formato a 24 ore, tra 0 e 23 oppure -1 per usare day-start-hour e day-start-minute

en: Time: %s %s
it: Data e ora: %s %s

en: Timeout for marking messages as seen
it: Tempo dopo il quale contrassegnare i messaggi come letti

en: Timeout in milliseconds for marking messages as seen.
it: Tempo di attesa in millisecondi dopo il quale contrassegnare i messaggi come letti.

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Timezone drop-down combination box
it: Casella combinata a discesa per fuso orario

en: Tire_d
it: Stanc_o

en: Title
it: Qualifica

en: To
it: A

en: To Do
it: Da fare

en: To Do bar
it: Barra Da fare

en: To add a column to your table, drag it into
    the location in which you want it to appear.
it: Per aggiungere una colonna alla tabella, trascinarla
    nella posizione dove si desidera che appaia.

en: To back up your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding.
it: Per eseguire il backup dei propri dati e impostazioni è necessario innanzitutto chiudere Evolution. Assicurarsi di salvare tutti i propri dati prima di procedere.

en: To help avoid email accidents and embarrassments, ask for confirmation before taking the following checkmarked actions:
it: Per evitare l'invio di email accidentali o imbarazzanti, chiedere conferma prima di intraprendere una delle seguenti azioni contrassegnate:

en: To process all of these items, the file should be saved and the calendar imported
it: Per elaborare tutte queste voci, il file dovrebbe essere salvato nel calendario importato

en: To restore your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding. This will delete all your current Evolution data and settings and restore them from your backup.
it: Per ripristinare i propri dati e impostazioni è necessario innanzitutto chiudere Evolution. Assicurarsi di salvare tutti i propri dati prima di procedere. Attenzione: verranno eliminati tutti i dati e le impostazioni correnti e verranno ripristinati quelli presenti nel backup.

en: Today
it: Oggi

en: Today %H:%M
it: Oggi alle %k.%M

en: Today %H:%M:%S
it: Oggi alle %k.%M.%S

en: Today %l:%M %p
it: oggi alle %k.%M

en: Today %l:%M:%S %p
it: Oggi alle %l.%M.%S %p

en: Toggle View Inline
it: Attiva/Disattiva visualizzazione in linea

en: Toggles whether Unmatched search folder is enabled
it: Commuta se la cartella di ricerca «Non corrispondenti» è abilitata

en: Toggles whether the Attendee Type is displayed
it: Commuta la visualizzazione del campo tipo partecipante

en: Toggles whether the Attendees are displayed
it: Indica se vengono visualizzati i partecipanti

en: Toggles whether the BCC field is displayed
it: Commuta la visualizzazione del campo «CCN:»

en: Toggles whether the CC field is displayed
it: Commuta la visualizzazione del campo «CC:»

en: Toggles whether the From override field to change name or email address is displayed
it: Commuta la visualizzazione del campo da sostituivo a cambiare nome o indirizzo email

en: Toggles whether the RSVP field is displayed
it: Commuta la visualizzazione del campo RSVP

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
it: Commuta la visualizzazione del campo «Rispondi a»

en: Toggles whether the Role field is displayed
it: Commuta la visualizzazione del campo ruolo

en: Toggles whether the Status field is displayed
it: Commuta la visualizzazione del campo stato

en: Toggles whether the time zone is displayed
it: Commuta la visualizzazione del fuso orario

en: Toggles whether to display categories
it: Commuta la visualizzazione delle categorie

en: Toggles whether to have All Day Event
it: Commuta la presenza di evento intera giornata

en: Toggles whether to have All Day Task
it: Commuta la presenza di attività intera giornata

en: Toggles whether to show time as busy
it: Commuta la visualizzazione del tempo come occupato

en: Tomorrow
it: Domani

en: Tomorrow %H:%M
it: Domani alle %k.%M

en: Tomorrow %H:%M:%S
it: Domani alle %k.%M.%S

en: Tomorrow %l:%M %p
it: Domani alle %l.%M %p

en: Tomorrow %l:%M:%S %p
it: Domani alle %l.%M.%S %p

en: Ton_gue
it: _Lingua

en: Tool_bar Style
it: Stile _barra strumenti

en: Toolbar is visible
it: Barra degli strumenti visibile

en: Top
it: In cima

en: Top Secret
it: Top secret

en: Total messages: | Total messages:
it[0]: Messaggi in totale:
it[1]: Messaggi in totale:

en: Traditional
it: Tradizionale

en: Transparent
it: Trasparente

en: Trash
it: Cestino

en: Trust
it: Fiducia

en: Trust the authenticity of this certificate
it: Fidati dell'autenticità di questo certificato

en: Trust this CA to identify _email users.
it: Fidati di questa AC per identificare gli utenti _email.

en: Trust this CA to identify _software developers.
it: Fidati di questa AC per identificare gli sviluppatori _software.

en: Trust this CA to identify _websites.
it: Fidati di questa AC per identificare i siti _web.

en: Trying to movemail a non-mbox source “%s”
it: Tentativo di spostare la posta su una sorgente non mbox «%s»

en: Tu
it: Ma

en: Tuesday
it: Martedì

en: Tuesday is a work day
it: Martedì è un giorno lavorativo

en: Turkish
it: Turco

en: Twenty four hour time format
it: Formato orario 24 ore

en: Type
it: Tipo

en: Type:
it: Tipo:

en: UID string of the default account.
it: Stringa UID dell'account predefinito.

en: UNMATCHED
it: NON CORRISPONDENTI

en: URI for the folder last used in the select names dialog
it: URI per la cartella usata più recentemente nella finestra di selezione nomi

en: URI for the folder last used in the select names dialog.
it: URI per la cartella usata più recentemente nella finestra di selezione nomi.

en: URL is not a valid http:// nor https:// URL
it: L'URL è un URL http:// o https:// non valido

en: U_se custom arguments
it: U_sare argomenti personalizzati

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Unable to add key/cert to the store, err_code: %i
it: Impossibile aggiungere chiave/certificato al salvataggio, codice err_ore: %i

en: Unable to book a resource, error:
it: Impossibile registrare una risorsa, errore:

en: Unable to book a resource, the new event collides with some other.
it: Impossibile registrare una risorsa, il nuovo evento collide con qualche altro.

en: Unable to copy image to clipboard.
it: Impossibile copiare l'immagine negli appunti.

en: Unable to create export context, err_code: %i
it: Impossibile creare contesto di esportazione, codice err_ore: %i

en: Unable to create safe bag, err_code: %i
it: Impossibile creare sacchetto di sicurezza, codice err_ore: %i

en: Unable to find any calendars
it: Impossibile trovare alcun calendario

en: Unable to find this meeting in any calendar
it: Impossibile trovare questa riunione in alcun calendario

en: Unable to find this memo in any memo list
it: Impossibile trovare questo memo in alcun elenco di memo

en: Unable to find this task in any task list
it: Impossibile trovare questa attività in alcun elenco delle attività

en: Unable to open address book “{0}”
it: Impossibile aprire la rubrica «{0}»

en: Unable to open the drafts folder for this account. Use the system drafts folder instead?
    
    The reported error was “{0}”.
it: Impossibile aprire la cartella delle bozze per questo account. Usare la cartella delle bozze di sistema?
    
    L'errore riportato è «{0}».

en: Unable to parse item
it: Impossibile elaborare la voce

en: Unable to perform search.
it: Impossibile effettuare la ricerca.

en: Unable to read license file.
it: Impossibile leggere il file della licenza.

en: Unable to retrieve message.
it: Impossibile recuperare il messaggio.

en: Unable to save image.
it: Impossibile salvare l'immagine.

en: Unable to save {0}.
it: Impossibile salvare {0}.

en: Unable to send item to calendar “%s”. %s
it: Impossibile inviare l'elemento al calendario «%s». %s

en: Unable to send item to memo list “%s”. %s
it: Impossibile inviare l'elemento all'elenco dei memo «%s». %s

en: Unable to send item to task list “%s”. %s
it: Impossibile inviare l'elemento all'elenco delle attività «%s». %s

en: Unable to send meeting information, the meeting does not exist
it: Impossibile inviare informazioni sulla riunione, la riunione non esiste

en: Unable to send memo information, the memo does not exist
it: Impossibile inviare informazioni sul memo, il memo non esiste

en: Unable to send task information, the task does not exist
it: Impossibile inviare informazioni sull'attività, l'attività non esiste

en: Unable to setup password integrity, err_code: %i
it: Impossibile impostare integrità password, codice err_ore: %i

en: Unable to update attendee. %s
it: Impossibile aggiornare il partecipante. %s

en: Unable to write store to disk, err_code: %i
it: Impossibile scrivere il salvataggio sul disco, codice err_ore: %i

en: Uncer_tain
it: I_ncerto

en: Uncompleted Tasks
it: Attività non completate

en: Undefined
it: Non definita

en: Undelete the selected messages
it: Annulla l'eliminazione dei messaggi selezionati

en: Underline
it: Sottolineato

en: Undo
it: Annulla

en: Undo the last action
it: Annulla l'ultima azione

en: Undo “Delete text”
it: Annulla «Elimina testo»

en: Undo “Insert text”
it: Annulla «Inserisci testo»

en: Unencrypted
it: Non cifrato

en: Uni_mportant
it: Non _importante

en: Unicode emoticons
it: Faccine Unicode

en: Unit
it: Unità

en: Units for a birthday or anniversary reminder, “minutes”, “hours” or “days”
it: Unità di tempo per un promemoria di compleanno o anniversario: "minutes", "hours" o "days"

en: Units for a default reminder, “minutes”, “hours” or “days”
it: Unità di tempo per un promemoria predefinito: "minutes", "hours" o "days"

en: Units for determining when to hide tasks, “minutes”, “hours” or “days”
it: Unità di tempo per determinare quando nascondere le attività: "minutes", "hours" o "days"

en: Units:
it: Unità:

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown author
it: Autore sconosciuto

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unmarking subthread from being ignored
it: Non contrassegnare il sotto-raggruppamento per essere ignorato

en: Unmarking thread from being ignored
it: Non contrassegnare il raggruppamento per essere ignorato

en: Unmatched
it: Non corrispondenti

en: Unnamed
it: Senza nome

en: Unread Messages
it: Messaggi non letti

en: Unread messages: | Unread messages:
it[0]: Messaggi non letti:
it[1]: Messaggi non letti:

en: Unse_t Color
it: _Togli colore

en: Unseen
it: Non visto

en: Unset Color
it: Azzera colore

en: Unset Status
it: Azzera stato

en: Unset _trust for SSL/TLS certificate
it: Azzera _fiducia per il certificato SSL/TLS

en: Unset color for the selected messages
it: Toglie il colore per i messaggi selezionati

en: Unset colors provided in HTML mails in message previe_w
it: Disattivare i colori inseriti nelle email HTML nell'_anteprima del messaggio

en: Unsigned
it: Non firmato

en: Unsu_bscribe From Hidden
it: Annulla _sottoscrizione da nascosta

en: Unsubscribe From _All
it: Annulla sottoscrizione da _tutte

en: Unsubscribe from the mailing list this message belongs to
it: Annulla la sottoscrizione alla mailing lista a cui questo messaggio appartiene

en: Unsubscribe from the selected folder
it: Annulla la sottoscrizione alla cartella selezionata

en: Unsupported encryption type for multipart/encrypted
it: Tipo di crittografia non supportata per multipart/encrypted

en: Unsupported signature format
it: Formato firma non supportato

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Updating Search Folders for “%s : %s”
it: Aggiornamento cartelle di ricerca per «%s» - %s

en: Updating a memo
it: Aggiornamento di un memo

en: Updating a task
it: Aggiornamento di un'attività

en: Updating an event
it: Aggiornamento di un evento

en: Updating…
it: Aggiornamento…

en: Upgrade from previous version failed:
it: Aggiornamento da versione precedente non riuscito:

en: Use -1 to not set the sort order
it: Usare -1 per non impostare l'ordinamento

en: Use Un_icode characters for emoticons
it: Usare i caratteri Un_icode per le faccine

en: Use Unicode characters for emoticons.
it: Usa i caratteri Unicode per le faccine.

en: Use _Default
it: Usa _predefinita

en: Use a Real Folder for _Junk:
it: Usare una cartella vera per la _indesiderata:

en: Use a Real Folder for _Trash:
it: Usare una cartella vera per il _cestino:

en: Use a direct connection, no proxying required.
it: Usa una connessione diretta, nessun proxy richiesto.

en: Use a secure connection
it: Usare una connessione sicura

en: Use an existing iCalendar (ics) file
it: Usare un file iCalendar (ics) esistente

en: Use an external editor to compose plain-text mail messages.
it: Usa un editor esterno per comporre messaggi di posta in testo semplice.

en: Use custom fonts
it: Usa caratteri personalizzati

en: Use custom fonts for displaying mail.
it: Usa caratteri personalizzati per mostrare la posta.

en: Use default drafts folder?
it: Usare la cartella delle bozze predefinita?

en: Use for
it: Usa per

en: Use for Folders
it: Usare per cartelle

en: Use for Recipients
it: Usare per destinatari

en: Use global setting
it: Usare impostazione globale

en: Use in Birthdays & Anniversaries calendar
it: Usare nel calendario «Compleanni e anniversari»

en: Use locale default
it: Usare impostazioni predefinite della lingua

en: Use localized “Fwd”/“Re” in message Subject
it: Usa il "Fwd"/"Re" localizzato nell'oggetto del messaggio

en: Use ma_rkdown for Description in the component editor
it: Usare l'annota_zione per la descrizione nell'editor del componente

en: Use only local spam tests.
it: Usa solo test di spam locale.

en: Use only the local spam tests (no DNS).
it: Usa solo test di spam locale (senza DNS).

en: Use s_ystem time zone
it: Usare il _fuso orario di sistema

en: Use sound _theme
it: Usare il _tema audio

en: Use sound theme
it: Usa tema audio

en: Use system timezone
it: Usa fuso orario di sistema

en: Use te_xt color
it: Usare colore del te_sto

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
    Use the right mouse button to zoom out.
it: Usare il tasto sinistro del mouse per ingrandire un'area della mappa e selezionare un fuso orario.
    Usare il tasto destro per rimpicciolire.

en: Use the system timezone instead of the timezone selected in Evolution
it: Usa il fuso orario di sistema invece che quello selezionato in Evolution

en: Use user date format in reply credits
it: Usare il formato della data utenti nei crediti della risposta

en: Use “highlight --list-scripts=themes” to get the list of installed themes and then the value to one of them. The change requires only re-format of the message part to take into effect, like using right-click→Format As→....
it: Usare «highlight --list-scripts=themes» per ottenere l'elenco dei temi installati e in seguito il valore di uno di essi.  La modifica richiede solo la riformattazione della parte del messaggio che deve avere l'effetto, come l'uso del clic destro→Formatta come→....

en: User Header 1
it: Intestazione utente 1

en: User Header 2
it: Intestazione utente 2

en: User Header 3
it: Intestazione utente 3

en: User cancelled operation
it: Operazione annullata dall'utente

en: User details
it: Dettagli utente

en: User name cannot be empty
it: Il nome utente non può essere vuoto

en: User name contains letters, which can prevent log in. Make sure the server accepts such written user name.
it: Il nome utente contiene lettere che possono impedire l'accesso. Assicurarsi che il server accetti il nome utente scritto.

en: User-defined reminder times, in minutes
it: Intervalli dei promemoria definiti dall'utente, in minuti

en: User:
it: Utente:

en: User: %s
it: Utente: %s

en: User_name:
it: Nome _utente:

en: Username can be left empty
it: Il nome utente può essere lasciato vuoto

en: Username:
it: Nome utente:

en: Users get all up in arms over where the cursor should go when replying to a message. This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom.
it: Questa chiave determina se il cursore è posizionato all'inizio o alla fine del messaggio di risposta.

en: Users get all up in arms over where their signature should go when replying to a message. This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom.
it: Gli utenti decidono dove la loro firma deve andare quando si risponde a un messaggio. Questa determina se la firma è posizionata all'inizio o alla fine del messaggio di risposta.

en: Using LDAP
it: Usando LDAP

en: Using distinguished name (DN)
it: In uso il nome distintivo (DN)

en: Using email address
it: Uso indirizzo email

en: Valid signature
it: Firma valida

en: Valid signature, but cannot verify sender
it: Firma valida, ma non è possibile verificare il mittente

en: Valid signature, but sender address and signer address do not match
it: Firma valida, ma l'indirizzo del mittente e del firmatario non corrispondono

en: Valid values are “mail”, “addressbook”, “calendar”, “tasks” and “memos”. Change of this requires restart of the application.
it: I valori validi sono "mail", "addressbook", "calendar", "tasks" e "memos". La modifica richiede il riavvio dell'applicazione.

en: Validates sender before sending an e-mail against a list of recipients and for them assigned expected send account.
it: Convalida il mittente prima di inviare una email rispetto a un elenco di destinatari e per loro assegnato l'account di invio previsto.

en: Values
it: Valori

en: Values out of range are clamped to the boundary.
it: I valori fuori portata sono bloccati al limite.

en: Variable width font
it: Carattere a larghezza variabile

en: Vertical position for the tag pane
it: Posizione verticale per il riquadro etichette

en: Video Chat
it: Chat video

en: Video Chat:
it: Chat video:

en: Vie_w All Inline
it: Visuali_zza tutti incorporati

en: View Certificate
it: Visualizza certificato

en: View Options
it: Opzioni visualizzazione

en: View as HTML
it: Visualizza come HTML

en: View as text
it: Visualizza come testo

en: View certificate
it: Visualizza certificato

en: View help
it: Visualizza l'aiuto

en: View mail messages as plain text, even if they contain HTML content.
it: Visualizza i messaggi di posta come testo semplice, anche se presentano contenuto HTML.

en: View the current appointment
it: Visualizza l'appuntamento corrente

en: View the current contact
it: Visualizza il contatto corrente

en: View the selected memo
it: Visualizza il memo selezionato

en: View the selected task
it: Visualizza l'attività selezionata

en: Visual
it: Visuale

en: Visually _Wrap Long Lines
it: Manda a _capo lunghe righe di testo

en: Visually wrap long lines in composer
it: Visivamente mandare a capo lunghe righe nel compositore

en: W_eek View
it: Vista s_ettimana

en: W_orried
it: Preoc_cupato

en: Waiting for attachments to load…
it: In attesa dell'allegato da caricare…

en: Waiting for “%s”
it: In attesa di «%s»

en: Waiting…
it: In attesa…

en: We
it: Me

en: Web Addresses
it: Indirizzi web

en: Web Log
it: Blog

en: Web Page:
it: Pagina Web:

en: Web Site
it: Sito Web

en: WebDAV server:
it: Server WebDAV:

en: Website
it: Sito web

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Wednesday is a work day
it: Mercoledì è un giorno lavorativo

en: Wee_k starts on:
it: Inizio della se_ttimana:

en: Week
it: Settimana

en: Week %d
it: Settimana %d

en: Week View: %s. %s
it: Vista settimanale: %s. %s

en: Weekly
it: Settimanale

en: Welcome
it: Benvenuti

en: Welcome to Evolution.
    
    The next few screens will allow Evolution to connect to your email accounts, and to import files from other applications.
it: Benvenuti in Evolution.
    
    Le schermate successive consentono di connettere Evolution ai propri account email e di importare file da altre applicazioni.

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of importing external files into Evolution.
it: Assistente di importazione di Evolution.
    Questo assistente consente di eseguire l’importazione di file esterni in Evolution.

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click “Next” to begin.
it: Benvenuti all'assistente di configurazione della posta di Evolution.
    
    Fare clic su «Successivo» per cominciare.

en: Western European
it: Europeo occidentale

en: Western European, New
it: Europeo occidentale, nuovo

en: What mode open the composer with
it: Con quale modalità aprire il compositore

en: When acce_pted:
it: _Quando accettata:

en: When co_mpleted:
it: Quando co_mpletata:

en: When de_leted:
it: Quando e_liminato:

en: When decli_ned:
it: Quando decli_nata:

en: When enabled the theme colors for background, text and links are sent in resulting HTML formatted message.
it: Quando abilitato i colori del tema per lo sfondo, testo e collegamenti vengono inviati di conseguenza in un messaggio formattato in HTML.

en: When enabled, adds buttons to the header bar. This applies to dialogs as well. Changing the option requires application restart.
it: Quando abilitata, aggiunge i pulsanti nella barra superiore. Questo si applica anche alle finestre di dialogo. La modifica dell'opzione richiede un riavvio dell'applicazione.

en: When generating file names from custom strings some non-printable or reserved characters are replaced with an underscore. Here's a set of additional characters to be replaced.
it: Quando si generano nomi di file da stringhe personalizzate, alcuni caratteri non stampabili o riservati vengono sostituiti con un trattino basso. Di seguito una serie di caratteri aggiuntivi da sostituire.

en: When replying to a message and marking it as being replied to, then whether also mark it as read.
it: Quando si risponde a un messaggio e si contrassegna come risposto, sarà contrassegnato anche come letto.

en: When set to TRUE, keep original message signature in replies, otherwise strip the signature and everything below it when replying to the message.
it: Quando impostata a VERO, mantiene la firma del messaggio originale nelle risposte, altrimenti rimuove la firma e tutto ciò che si trova al di sotto quando si risponde al messaggio.

en: When set to false, the mail addresses which contain both the name and the email parts in headers like To/Cc/Bcc will be shown only with the name part, without the actual email, with the name made clickable.
it: Quando impostata a falsa, gli indirizzi di posta che contengono sia il nome che le parti di email nelle intestazioni come A/CC/CCN saranno visualizzati solo con la parte del nome, senza l'email attuale e con il nome che si può fare clic.

en: When set to true, new Plain Text messages will have preselected Preformatted paragraph mode. The Normal paragraph mode will be used when set to false.
it: Se impostata a VERO, i nuovi messaggi di testo semplice avranno preselezionata la modalità di paragrafo preformattato. La modalità normale di paragrafo sarà usata se impostato a FALSO.

en: When set to true, uses localized “Fwd”/“Re” in message Subject on reply and forward as provided by current locale translation, otherwise uses unlocalized version.
it: Se impostata a VERO, usa il "Fwd"/"Re" localizzato fornito dalla traduzione attuale nell'oggetto del messaggio nella risposta e l'inoltro, altrimenti usa la versione non localizzata.

en: When set, paste a plain text into the composer body as Preformatted paragraph. When not set, paste it as Normal paragraph.
it: Quando è impostata, incolla un testo semplice nel corpo del compositore come paragrafo preformattato. Quando non è impostata, incolla come paragrafo normale.

en: When the message preview shows a message which requires to download remote content, while the download is not allowed for the user or the site, then show a notification about it on top of the preview panel.
it: Quando il messaggio di anteprima mostra un messaggio che richiede di scaricare contenuti remoti, ma lo scaricamento non è consentito per l'utente o il sito, verrà mostrata una notifica in merito sopra il riquadro di anteprima.

en: When to ask, when the number of To and CC recipients reaches this value.
it: Quando chiedere: quando il numero di destinatari A e CC raggiunge questo valore.

en: Where to lookup recipient S/MIME certificates or PGP keys when encrypting messages.
it: Dove cercare i certificati S/MIME del destinatario o le chiavi PGP quando si cifrano i messaggi.

en: Where to open contact locations
it: Dove aprire le posizioni dei contatti

en: Whether Evolution will start up in offline mode instead of online mode.
it: Indica se Evolution è avviato in modalità fuori rete invece che in modalità in rete.

en: Whether Pidgin contacts should be automatically synced.
it: Indica se sincronizzare automaticamente i contatti di Pigdin

en: Whether Send/Receive should also download of messages for offline.
it: Indica se Invia/Ricevi deve anche scaricare i messaggi per il fuori rete.

en: Whether a read receipt request gets added to every message by default.
it: Indica se una richiesta di ricezione e lettura viene aggiunta a ogni messaggio in modo predefinito.

en: Whether addresses should be formatted according to standard in their destination country
it: Indica se l'indirizzo va formattato in accordo allo standard del paese di destinazione

en: Whether calendar from GNOME Calendar has been imported or not
it: Indica se l'importazione del calendario da Gnome Calendar è stata eseguita o no

en: Whether contacts should be automatically added to the user’s address book.
it: Indica se i contatti devono essere aggiunti automaticamente alla rubrica dell'utente.

en: Whether display delivery notification parts inline.
it: Indica se visualizzare in linea le parti della notifica di consegna.

en: Whether force showing the mail address with the name of the autocompleted contact in the entry.
it: Indica se mostrare nella casella l'indirizzo di posta con il nome del contatto completato automaticamente.

en: Whether go to the previous message after message deletion
it: Indica se andare al messaggio precedente dopo l'eliminazione del messaggio

en: Whether highlight overdue tasks with a special color (task-overdue-color)
it: Indica se evidenziare le attività scadute con un colore speciale (task-overdue-color)

en: Whether highlight tasks due today with a special color (task-due-today-color)
it: Indica se evidenziare le attività che scadono nel giorno corrente con un colore speciale (task-due-today-color)

en: Whether insert Face picture to outgoing messages by default. The picture should be set before checking this, otherwise nothing happens.
it: Indica se inserire in modo predefinito ai messaggi in uscita una immagine "faccia". L'immagine dovrebbe essere stata impostata prima di attivare questa opzione, altrimenti non funzionerà.

en: Whether message headers are collapsed in the user interface
it: Indica se le intestazioni dei messaggi sono contratte nell'interfaccia utente

en: Whether or not to fall back on threading by subjects when the messages do not contain In-Reply-To or References headers.
it: Indica se fare ricorso oppure no al raggruppamento in base agli oggetti se i messaggi non contengono le intestazioni In-Risposta-A o Riferimenti.

en: Whether preserve original message subject when applying template for Alternative Reply
it: Indica se preservare l'oggetto originale del messaggio quando si applica il modello della risposta alternativa

en: Whether set “body” in mailto: URI as Preformatted paragraph style. If set to “false”, then Normal paragraph style will be used.
it: Indica se è impostato "corpo" in «mailto: URI» come stile preformattato del paragrafo. Se impostata a "FALSO", allora sarà usato lo stile normale del paragrafo.

en: Whether show message over the icon when new messages arrive.
it: Indica se mostrare un messaggio sopra l'icona quando arrivano nuovi messaggi.

en: Whether show start up wizard when there is no mail account configured.
it: Indica se mostrare la procedura guidata di avvio quando non ci sono account di posta configurati.

en: Whether sort thread children always ascending
it: Indica se ordinare sempre in modo crescente i raggruppamenti figli

en: Whether sort threads based on latest message in that thread
it: Indica se ordinare i raggruppamenti in base all'ultimo messaggio della discussione

en: Whether start Plain Text composer with Preformatted paragraph mode
it: Indica se avviare il compositore per il testo semplice con la modalità di paragrafo preformattato

en: Whether tasks from GNOME Calendar have been imported or not
it: Indica se l'importazione delle attività da Gnome Calendar è stata eseguita o no

en: Whether the To Do bar is visible in a sub-window
it: Indica se la barra dei Da fare è visibile in una sotto-finestra

en: Whether the To Do bar is visible in the main window
it: Indica se la barra dei Da fare è visibile nella finestra principale

en: Whether the To Do bar should show also completed tasks
it: Indica se la barra dei Da fare deve mostrare anche le attività completate

en: Whether the To Do bar should show also tasks without Due date
it: Indica se la barra dei Da fare deve mostrare anche le attività senza data di scadenza

en: Whether the date in reply credits should be shown in the user date format. If unset, shows the header value from the original message.
it: Indica se la data nei crediti delle risposte deve essere mostrata nel formato scelto dall'utente. Se non impostata, mostrerà il valore di intestazione del messaggio originale.

en: Whether the menubar should be visible.
it: Indica se la barra dei menù deve essere visibile.

en: Whether the month view should show weeks starting with the current week instead of the first week of the month.
it: Indica se la vista mensile deve mostrare settimane che iniziano con l'attuale settimana invece che con la prima settimana del mese.

en: Whether the sidebar should be visible.
it: Indica se il riquadro laterale deve essere visibile.

en: Whether the status bar should be visible.
it: Indica se la barra di stato deve essere visibile.

en: Whether the text-highlight module is enabled
it: Indica se il modulo testo evidenziato è abilitato.

en: Whether the time in reply credits should be converted to local time when it’s in UTC in the message.
it: Indica se l'ora nei crediti delle risposte deve essere convertita nell'orario locale quando nel messaggio è in UTC.

en: Whether the toolbar should be visible.
it: Indica se la barra degli strumenti deve essere visibile.

en: Whether the warning dialog in development versions of Evolution is skipped.
it: Indica se è omesso il dialogo di avvertimento nelle versioni di sviluppo di Evolution.

en: Whether the window buttons should be visible.
it: Indica se i pulsanti finestra devono essere visibili.

en: Whether the window is maximized
it: Indica se la finestra è massimizzata

en: Whether to always show Sign and Encrypt buttons on the toolbar
it: Indica se mostrare sempre i pulsanti Firma e Cifra sulla barra degli strumenti

en: Whether to always show edit toolbar
it: Indica se mostrare sempre la barra degli strumenti di modifica

en: Whether to always show main toolbar
it: Indica se mostrare sempre la barra degli strumenti

en: Whether to ask for confirmation when deleting an appointment or task
it: Indica se chiedere conferma quando si elimina un appuntamento o un'attività

en: Whether to ask for confirmation when expunging appointments and tasks
it: Indica se chiedere conferma quando si fa pulizia di appuntamenti e attività

en: Whether to check for new messages in all active accounts regardless of the account “Check for new messages every X minutes” option when Evolution is started. This option is used only together with “send_recv_on_start” option.
it: Indica se verificare la presenza di nuovi messaggi all'avvio di Evolution in tutti gli account senza considerare l'opzione «Controllare nuovi messaggi ogni X minuti» dei singoli account. Questa opzione è usata solo in congiunzione con l'opzione "send_recv_on_start".

en: Whether to check for new messages when Evolution is started. This includes also sending messages from Outbox.
it: Indica se controllare la presenza di nuovi messaggi all'avvio di Evolution. Ciò include anche l'invio dei messaggi in «In uscita».

en: Whether to compress thread level
it: Indica se comprimere il livello del raggruppamento

en: Whether to compress weekends in the month view, which puts Saturday and Sunday in the space of one weekday
it: Indica se comprimere i fine settimana nella vista mensile, cioè se porre il sabato e la domenica nello spazio di un giorno

en: Whether to delete processed iTip objects
it: Indica se eliminare le elaborazioni di oggetti iTip

en: Whether to display the end time of events in the week and month views
it: Indica se mostrare l'orario di termine degli eventi nelle viste settimanali e mensili

en: Whether to draw the Marcus Bains Line (line at current time) in the calendar
it: Indica se disegnare la "linea Marcus Bains" (linea all'orario attuale) nel calendario

en: Whether to emit a beep when new messages arrive.
it: Indica se emettere un trillo quando arrivano nuovi messaggi.

en: Whether to emit a beep.
it: Indica se emettere un trillo.

en: Whether to flush Outbox after filtering is done. Outbox flush will happen only when there was used any “Forward to” filter action and approximately one minute after the last action invocation.
it: Indica se svuotare la cartella In uscita dopo aver eseguito il filtraggio. Ciò avverrà solo quando sia stata usata una azione di filtro "Inoltra a" e approssimativamente un minuto dopo l'ultima invocazione dell'azione.

en: Whether to hide cancelled events in the calendar view
it: Indica se nascondere gli eventi annullati nella vista calendario

en: Whether to hide cancelled tasks in the tasks view
it: Indica se nascondere le attività annullate nella vista attività

en: Whether to hide completed tasks in the tasks view
it: Indica se nascondere le attività completate nella vista attività

en: Whether to make a sound of any kind when new messages arrive. If “false”, the “notify-sound-beep”, “notify-sound-file”, “notify-sound-play-file” and “notify-sound-use-theme” keys are disregarded.
it: Indica se riprodurre un suono di qualsiasi tipo quando arrivano nuovi messaggi. Se "false", le chiavi "notify-sound-beep", "notify-sound-file", "notify-sound-play-file" e "notify-sound-use-theme" sono ignorate.

en: Whether to notify new messages in Inbox folder only.
it: Indica se notificare la presenza di nuovi messaggi solo per la cartella "In arrivo".

en: Whether to obey Content-Disposition:inline message header hint
it: Indica se rispettare il suggerimento dell'intestazione "Content-Disposition:inline" del messaggio

en: Whether to order days in the Week View from left to right, rather than from top to bottom.
it: Indica se ordinare i giorni nella vista settimanale da sinistra verso destra, invece che dall'alto verso il basso.

en: Whether to play a sound file when new messages arrive. The name of the sound file is given by the “notify-sound-file” key.
it: Indica se riprodurre un file sonoro quando arrivano nuovi messaggi. Il nome del file sonoro è dato dalla chiave "notify-sound-file".

en: Whether to play a sound file.
it: Indica se riprodurre un file sonoro.

en: Whether to preserve expand state of the folders when calling Copy/Move to Folder.
it: Indica se preserva lo stato di espansione delle cartelle quando si esegue il Copia/Sposta nella cartella.

en: Whether to preset option to preserve existing reminder by default
it: Indica se preimpostare in modo predefinito l'opzione per conservare il promemoria in uscita

en: Whether to print attachments.
it: Indica se stampare gli allegati.

en: Whether to scroll a Month View by a week, not by a month
it: Indica se far scorrere una vista mensile di una settimana, non di un mese

en: Whether to set a default reminder for appointments
it: Indica se impostare un promemoria predefinito per gli appuntamenti

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
it: Indica se impostare un promemoria compleanni e anniversari

en: Whether to set “File under” field as “First Last”
it: Indica se impostare il campo "Memorizza come" come "Nome Cognome"

en: Whether to shorten event end time
it: Indica se accorciare il termine della durata dell'evento

en: Whether to show Certificates tab in the editor
it: Indica se mostrare la scheda dei certificati nell'editor

en: Whether to show IM addresses in the editor
it: Indica se mostrare gli indirizzi di messaggistica istantanea nell'editor

en: Whether to show Miscellaneous information in the editor
it: Indica se mostrare le informazioni varie nell'editor

en: Whether to show RSVP field in the event/task/meeting editor
it: Indica se mostrare il campo RSVP nell'editor di evento/attività/riunione

en: Whether to show SIP addresses in the editor
it: Indica se mostrare gli indirizzi SIP nell'editor

en: Whether to show Subject above Sender (From/To) in the Messages column, usually shown in the Vertical/Wide view of the message list
it: Indica se mostrare l'oggetto sopra il mittente (Da/A) nella colonna dei messaggi, solitamente mostrata nella vista verticale/estesa dell'elenco dei messaggi

en: Whether to show Tasks and Memos pane in the Calendar view
it: Indica se mostrare il riquadro delle Attività e dei Memo nella vista calendario

en: Whether to show Web Addresses in the editor
it: Indica se mostrare gli indirizzi web nell'editor

en: Whether to show categories field in the event/meeting editor
it: Indica se mostrare il campo categorie nell'editor di evento/riunione

en: Whether to show icons of events in the month view
it: Indica se mostrare le icone degli eventi nella vista mensile

en: Whether to show job information in the editor
it: Indica se mostrare le informazioni di lavoro nell'editor

en: Whether to show mailing Home addresses in the editor
it: Indica se mostrare gli indirizzi di posta di casa nell'editor

en: Whether to show mailing addresses Other in the editor
it: Indica se mostrare gli indirizzi di posta di altro nell'editor

en: Whether to show mailing addresses Work in the editor
it: Indica se mostrare gli indirizzi di posta di lavoro nell'editor

en: Whether to show maps in preview pane
it: Indica se mostrare le mappe nel riquadro d'anteprima

en: Whether to show notes in the editor
it: Indica se mostrare le note nell'editor

en: Whether to show phone numbers in the editor
it: Indica se mostrare i numeri di telefono nell'editor

en: Whether to show role field in the event/task/meeting editor
it: Indica se mostrare il campo ruolo nell'editor di evento/attività/riunione

en: Whether to show status field in the event/task/meeting editor
it: Indica se mostrare il campo stato nell'editor di evento/attività/riunione

en: Whether to show suppressed HTML output
it: Indica se mostrare l'output dell'HTML soppresso.

en: Whether to show the preview pane.
it: Indica se mostrare il riquadro d'anteprima.

en: Whether to show times in twenty four hour format instead of using am/pm
it: Indica se mostrare il tempo in formato orario a 24 ore o a.m./p.m.

en: Whether to show timezone field in the event/meeting editor
it: Indica se mostrare il campo fuso orario nell'editor di evento/riunione

en: Whether to show toolbar in the event/task/memo editor
it: Indica se mostrare la barra degli strumenti nell'editor di evento/attività/riunione

en: Whether to show type field in the event/task/meeting editor
it: Indica se mostrare il campo tipo nell'editor di evento/attività/riunione

en: Whether to show week numbers in various places in the Calendar
it: Indica se mostrare i numeri di settimana in diversi elementi del calendario

en: Whether to use header bar in the application
it: Indica se usare la barra superiore nell'applicazione

en: Whether to use markdown editor for the description in the component editor.
it: Indica se usare per la descrizione l'editor delle annotazioni nell'editor del componente.

en: Whether to visually wrap long lines of text to avoid horizontal scrolling
it: Indica se visivamente mandare a capo lunghe righe di testo per evitare lo scorrimento orizzontale

en: Whether unset colors provided in HTML mails.
it: Indica se disattivare i colori inseriti nei messaggi HTML di posta.

en: Width of the To Do bar in a sub-window
it: Larghezza della barra dei Da fare in una sotto-finestra

en: Width of the To Do bar in the main window
it: Larghezza della barra dei Da fare nella finestra principale

en: Width of the message-list pane
it: Larghezza del riquadro elenco-messaggi

en: Width of the message-list pane.
it: Larghezza del riquadro elenco-messaggi.

en: Will autowrap lines after given number of characters.
it: Andrà a capo nelle righe dopo il numero di caratteri specificati.

en: Window button style
it: Stile pulsanti finestra

en: Window buttons are visible
it: Pulsanti finestra sono visibili

en: Windows share
it: Condivisione Windows

en: With Graphical User Interface
it: Con interfaccia utente grafica

en: With _Due Date
it: Con data di sca_denza

en: With _Status
it: Con _stato

en: Work
it: Lavoro

en: Work Week
it: Settimana lavorativa

en: Work Week View: %s. %s
it: Vista settimana lavorativa: %s. %s

en: Work days:
it: Giorni lavorativi:

en: Workday end hour
it: Ora termine giornata lavorativa

en: Workday end minute
it: Minuto termine giornata lavorativa

en: Workday end time for Friday
it: Orario termine giornata lavorativa di venerdì

en: Workday end time for Monday
it: Orario termine giornata lavorativa di lunedì

en: Workday end time for Saturday
it: Orario termine giornata lavorativa di sabato

en: Workday end time for Sunday
it: Orario termine giornata lavorativa di domenica

en: Workday end time for Thursday
it: Orario termine giornata lavorativa di giovedì

en: Workday end time for Tuesday
it: Orario termine giornata lavorativa per martedì

en: Workday end time for Wednesday
it: Orario termine giornata lavorativa di mercoledì

en: Workday start hour
it: Ora inizio giornata lavorativa

en: Workday start minute
it: Minuto inizio giornata lavorativa

en: Workday start time for Friday
it: Orario inizio giornata lavorativa di venerdì

en: Workday start time for Monday
it: Orario inizio giornata lavorativa di lunedì

en: Workday start time for Saturday
it: Orario inizio giornata lavorativa di sabato

en: Workday start time for Sunday
it: Orario inizio giornata lavorativa per domenca

en: Workday start time for Thursday
it: Orario inizio giornata lavorativa di giovedì

en: Workday start time for Tuesday
it: Orario inizio giornata lavorativa di martedì

en: Workday start time for Wednesday
it: Orario inizio giornata lavorativa di mercoledì

en: World Map
it: Mappamondo

en: Would you like to save your changes to this appointment?
it: Salvare le modifiche apportate a questo appuntamento?

en: Would you like to save your changes to this meeting?
it: Salvare le proprie modifiche apportate a questa riunione?

en: Would you like to save your changes to this memo?
it: Salvare le modifiche apportate a questo memo?

en: Would you like to save your changes to this task?
it: Salvare le modifiche apportate a questa attività?

en: Would you like to save your changes?
it: Salvare le modifiche apportate?

en: Would you like to send a cancellation notice for this memo?
it: Inviare una notifica di annullamento per questo memo?

en: Would you like to send all the participants a cancellation notice?
it: Inviare a tutti i partecipanti una notifica di annullamento?

en: Would you like to send meeting invitations to participants?
it: Inviare un invito alla riunione a tutti i partecipanti?

en: Would you like to send this memo to participants?
it: Inviare questo memo a tutti i partecipanti?

en: Would you like to send this task to participants?
it: Inviare questa attività a tutti i partecipanti?

en: Would you like to send updated meeting information to participants?
it: Inviare ai partecipanti informazioni aggiornate sulla riunione?

en: Would you like to send updated memo information to participants?
it: Inviare ai partecipanti informazioni aggiornate sul memo?

en: Would you like to send updated task information to participants?
it: Inviare ai partecipanti informazioni aggiornate sull'attività?

en: Wra_p search
it: _Ricominciare dall'inizio

en: Wrap quoted text in replies
it: Testo citato a capo nelle risposte

en: Writing “%s”
it: Scrittura di «%s»

en: Writing “%s” to %s
it: Scrittura di «%s» su %s

en: X.509 certificates
it: Certificati X.509

en: Yahoo! Features
it: Funzionalità Yahoo!

en: Year
it: Anno

en: Year view horizontal pane position
it: Posizione orizzontale del riquadro della vista annuale

en: Year view horizontal preview position
it: Posizione orizzontale dell'anteprima della vista annuale

en: Year view vertical preview position
it: Posizione verticale del riquadro della vista annuale

en: Yes
it: Sì

en: Yesterday
it: Ieri

en: Yesterday %l:%M %p
it: ieri alle %k.%M

en: You are attempting to move a contact from one address book to another but it cannot be removed from the source. Do you want to save a copy instead?
it: Si sta tentando di spostare un contatto da una rubrica a un'altra, ma il contatto non può essere rimosso dall'origine. Farne solamente la copia?

en: You are delegating a recurring event. What would you like to delegate?
it: Si sta delegando un evento ricorrente. Cosa si vuole delegare?

en: You are modifying a recurring event. What would you like to modify?
it: Si sta modificando un evento ricorrente. Cosa si vuole modificare?

en: You are modifying a recurring memo. What would you like to modify?
it: Si sta modificando un memo ricorrente. Cosa si vuole modificare?

en: You are modifying a recurring task. What would you like to modify?
it: Si sta modificando un compito ricorrente. Cosa si vuole modificare?

en: You are replying privately to a message which arrived via a mailing list, but the list is trying to redirect your reply to go back to the list. Are you sure you want to proceed?
it: Si è scelto di rispondere privatamente a un messaggio arrivato attraverso una mailing list, ma il messaggio sta per essere inviato anche alla mailing list stessa. Procedere veramente?

en: You are replying to a message which arrived via a mailing list, but you are replying privately to the sender; not to the list. Are you sure you want to proceed?
it: Si è scelto di rispondere a un messaggio arrivato attraverso una mailing list, ma la la risposta sarà inviata solo al mittente e non alla lista. Procedere veramente?

en: You are replying to a message which was sent to many recipients. Are you sure you want to reply to ALL of them?
it: Si è scelto di rispondere a un messaggio che è stato inviato a molti destinatari. Rispondere veramente a TUTTI i destinatari?

en: You are trying to add addresses that are part of this list already. Would you like to add them anyway?
it: Si sta provando ad aggiungere degli indirizzi che sono già parte di questo elenco. Aggiungerli comunque?

en: You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead. | You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead.
it[0]: Si sta provando a inviare un messaggio a %d destinatari nei campi A e CC. Questo comporta che tutti i destinatari potranno vedere gli indirizzi email degli altri. In alcuni casi questo comportamento non è ben visto, specialmente se non si conoscono fra loro o la riservatezza è una preoccupazione. Invece, considerare di aggiungere i destinatari nel campo CCN.
it[1]: Si sta provando a inviare un messaggio a %d destinatari nei campi A e CC. Questo comporta che tutti i destinatari potranno vedere gli indirizzi email degli altri. In alcuni casi questo comportamento non è ben visto, specialmente se non si conoscono fra loro o la riservatezza è una preoccupazione. Invece, considerare di aggiungere i destinatari nel campo CCN.

en: You can download remote content manually, or set to remember to download remote content for this sender or used sites.
it: Si può scaricare manualmente il contenuto remoto, o impostare di ricordare di scaricare contenuti remoti per questo mittente o siti usati.

en: You can drag and drop account names to reorder them.
it: È possibile trascinare i nomi degli account per riordinarli,

en: You can restore Evolution from a backup file.
    
    This will restore all your personal data, settings mail filters, etc.
it: È possibile ripristinare Evolution da una copia di backup.
    
    Questo ripristinerà tutti i dati personali, le impostazioni dei filtri della posta, ecc.

en: You cannot attach the file “{0}” to this message.
it: Impossibile allegare il file «{0}» a questo messaggio.

en: You do not have permission to delete contacts in this address book.
it: Permessi non sufficienti per eliminare i contatti in questa rubrica.

en: You do not have sufficient permissions to delete this mail.
it: Permessi non sufficienti per eliminare questa posta.

en: You have certificates from these organizations that identify you:
it: Sono disponibili i certificati dalle seguenti organizzazioni che Vi identificano:

en: You have certificates on file that identify these certificate authorities:
it: Sono disponibili i certificati archiviati che identificano queste autorità di certificazione:

en: You have certificates on file that identify these mail servers:
it: Sono disponibili i certificati sul file che identificano questi server di posta:

en: You have certificates on file that identify these people:
it: Sono disponibili i certificati archiviati che identificano queste persone:

en: You have changed this appointment, but not yet saved it.
it: Questo appuntamento è stato cambiato, ma non ancora salvato.

en: You have changed this meeting, but not yet saved it.
it: Questa riunione è stata cambiata, ma non ancora salvata.

en: You have changed this task, but not yet saved it.
it: Questa attività è stata cambiata, ma non ancora salvata.

en: You have made changes to this memo, but not yet saved them.
it: Questo memo è stato cambiato, ma non ancora salvato.

en: You have made modifications to this contact. Do you want to save these changes?
it: Sono state apportate delle modifiche a questo contatto. Salvare tali cambiamenti?

en: You have not filled in all of the required information.
it: Non sono state fornite tutte le informazioni richieste.

en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
it[0]: Ricevuto %d nuovo messaggio.
it[1]: Ricevuti %d nuovi messaggi.

en: You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all?
it[0]: Sono state selezionate %d email da convertire in eventi. Aggiungerle veramente tutte?
it[1]: Sono state selezionate %d email da convertire in eventi. Aggiungerle veramente tutte?

en: You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all?
it[0]: Sono state selezionate %d email da convertire in memo. Aggiungerle veramente tutte?
it[1]: Sono state selezionate %d email da convertire in memo. Aggiungerle veramente tutte?

en: You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all?
it[0]: Sono state selezionate %d email da convertire in attività. Aggiungerle veramente tutte?
it[1]: Sono state selezionate %d email da convertire in attività. Aggiungerle veramente tutte?

en: You have the Caps Lock key on.
it: Il tasto BlocMaiusc è attivo.

en: You have unsent messages, do you wish to quit anyway?
it: Sono presenti messaggi non inviati: uscire comunque?

en: You may need to select different mail options.
    
    Detailed error: {0}
it: Potrebbe essere necessario selezionare differenti opzioni di posta.
    
    Dettagli dell'errore: {0}

en: You may not create two accounts with the same name.
it: Non è possibile creare due account con lo stesso nome.

en: You must be an attendee of the event.
it: È necessario essere un partecipante all'evento.

en: You must be working online to complete this operation.
it: Si deve lavorare in rete per completare questa operazione.

en: You must choose a date.
it: È necessario indicare una data.

en: You must name this Search Folder.
it: È necessario assegnare un nome a questa cartella di ricerca.

en: You must name this filter.
it: È necessario assegnare un nome a questo filtro.

en: You must specify a filename.
it: È necessario specificare un nome file.

en: You must specify a folder.
it: È necessario indicare una cartella.

en: You must specify at least one folder as a source.
    Either by selecting the folders individually, and/or by selecting all local folders, all remote folders, or both.
it: È necessario specificare almeno una cartella d'origine.
    È possibile sia selezionare le cartelle una ad una, sia selezionare tutte le cartelle locali e/o remote, oppure entrambe.

en: You need to configure an account before you can compose mail.
it: È necessario configurare un account prima di poter comporre una email.

en: Your Certificates
it: Certificati personali

en: Your login to your server “{0}” as “{0}” failed.
it: L'accesso al server «{0}» come «{0}» non è riuscito.

en: Your message to %s about “%s” on %s has been displayed. This is no guarantee that the message has been read or understood.
it: Il messaggio inviato a %s con oggetto «%s» il %s è stato visualizzato. Questo non garantisce che il messaggio sia stato letto e compreso.

en: Your message was sent, but an error occurred during post-processing.
it: Il messaggio è stato inviato, ma si è verificate un errore nella fase di post-elaborazione.

en: Zoom _In
it: Aumenta _ingrandimento

en: Zoom _Out
it: Riduci i_ngrandimento

en: Zoom large images to not be wider than the window width
it: Adatta le immagini grandi per non essere più larghe della larghezza della finestra

en: Zoom the image to its natural size
it: Ingrandisce l'immagine alla sua dimensione originale

en: ['attachment','attaching','attached','enclosed']
it: ["allegato","allegando","in allegato","accluso","incluso"]

en: [No Summary]
it: [Nessun riepilogo]

en: _12 hour (AM/PM)
it: _12 ore (a.m./p.m.)

en: _24 hour
it: _24 ore

en: _About
it: I_nformazioni

en: _Accept
it: _Accetta

en: _Accept License
it: Accetta _licenza

en: _Accounts
it: _Account

en: _Actions
it: A_zioni

en: _Add
it: A_ggiungi

en: _Add Attachment...
it: _Aggiungi allegato...

en: _Add Copy
it: A_ggiungi copia

en: _Add note…
it: _Aggiungi nota…

en: _Add time
it: _Aggiungi orario

en: _Add to Address Book…
it: A_ggiungi alla rubrica…

en: _Address Book
it: _Rubrica

en: _Address Cards
it: _Tessere indirizzo

en: _Address:
it: _Indirizzo:

en: _Advanced Options
it: Opzioni _avanzate

en: _Advanced Search…
it: Ricerca _avanzata…

en: _Alignment
it: A_llineamento

en: _Alignment:
it: _Allineamento:

en: _All information
it: _Tutte le informazioni

en: _All people and resources
it: Tutto il person_ale e le risorse

en: _Alphabetical List
it: Elenco _alfabetico

en: _Always In Current Folder Only
it: _Solo nella cartella attuale

en: _Always copy
it: Copiare _sempre

en: _Always ignore Reply-To: for mailing lists.
it: Ignor_are sempre i Rispondi a: dalle mailing list.

en: _Always load remote content from the Internet
it: Ca_ricare sempre il contenuto remoto da Internet

en: _Always move
it: Spostare _sempre

en: _Anniversary:
it: _Anniversario:

en: _Append
it: A_ccoda

en: _Apply
it: A_pplica

en: _Apply to all instances
it: _Applica a tutte le istanze

en: _Archive…
it: _Archivia…

en: _Arguments:
it: _Argomenti:

en: _Ask for confirmation when deleting items
it: Chiedere conferma _quando si eliminano le voci

en: _Assign Task
it: _Assegna attività

en: _Assistant:
it: _Assistente:

en: _Attached
it: _Allegato

en: _Attachments
it: _Allegati

en: _Attachment…
it: _Allegato…

en: _Automatically launch when a new mail is edited
it: Lancia _automaticamente quando una nuova email viene modificata

en: _Available Categories:
it: Categorie _disponibili:

en: _Back
it: I_ndietro

en: _Back up Evolution Data…
it: _Backup dati dell'applicazione…

en: _Background:
it: _Sfondo:

en: _Bcc Field
it: Campo CC_N

en: _Bcc:
it: _CCN:

en: _Beep
it: A_vviso acustico

en: _Big Smile
it: Sorri_sone

en: _Birthday:
it: Co_mpleanno:

en: _Bold
it: _Grassetto

en: _Border:
it: _Bordo:

en: _Bottom
it: In _fondo

en: _Browse
it: _Esplora

en: _Bulleted List
it: Elenco _puntato

en: _Calendar
it: _Calendario

en: _Calendar:
it: _Calendario:

en: _Cancel
it: _Annulla

en: _Cancel Import
it: A_nnulla importazione

en: _Caret Mode
it: M_odalità con cursore

en: _Case sensitive
it: _Maiuscole/minuscole

en: _Categories
it: _Categorie

en: _Cc Field
it: Campo _CC

en: _Cc:
it: _CC:

en: _Cell…
it: _Cella…

en: _Center
it: _Centro

en: _City:
it: _Città:

en: _Classic View
it: Vista _classica

en: _Classification
it: C_lassificazione

en: _Classification:
it: C_lassificazione:

en: _Clear
it: Puli_sci

en: _Clear Flag
it: Pu_lisci contrassegno

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Close Immediately
it: _Chiudi immediatamente

en: _Close Window
it: _Chiudi finestra

en: _Color:
it: _Colore:

en: _Company:
it: Soci_età:

en: _Compress weekends in month view
it: C_ontrarre i fine settimana nella vista mensile

en: _Confidential
it: _Confidenziale

en: _Contents
it: _Sommario

en: _Continue Editing
it: _Continua scrittura

en: _Cool
it: _Fico

en: _Copy
it: _Copia

en: _Copy Contact To…
it: _Copia contatto su…

en: _Copy Email Address
it: Copia indirizzo _email

en: _Copy Folder To…
it: _Copia cartella in…

en: _Copy Image
it: _Copia immagine

en: _Copy Link Location
it: _Copia posizione collegamento

en: _Copy to Folder…
it: _Copia nella cartella…

en: _Copy…
it: _Copia…

en: _Country:
it: _Paese:

en: _Create new view
it: _Crea nuova vista

en: _Custom
it: _Personalizzato

en: _Custom Header
it: Intestazione _personalizzata

en: _Custom binary:
it: _Binario personalizzato:

en: _Custom:
it: _Personalizzato:

en: _Date header:
it: Intestazione della _data:

en: _Date only:
it: Solo _data:

en: _Day View
it: Vista _giornaliera

en: _Day begins:
it: Ini_zio della giornata:

en: _Decline
it: _Rifiuta

en: _Decline all
it: _Rifiuta tutti

en: _Decrease Indent
it: _Diminuisci rientro

en: _Default
it: Pre_definito

en: _Delay message delivery
it: _Ritarda la consegna del messaggio

en: _Delegate Meeting…
it: _Delega riunione…

en: _Delete
it: Eli_mina

en: _Delete %s
it: Eli_mina %s

en: _Delete Appointment
it: Eli_mina appuntamento

en: _Delete Contact
it: Eli_mina contatto

en: _Delete From Server
it: _Elimina dal server

en: _Delete Memo
it: Eli_mina memo

en: _Delete Message
it: Eli_mina messaggio

en: _Delete Task
it: Eli_mina attività

en: _Delete This Instance…
it: _Elimina questa istanza…

en: _Delete junk messages
it: _Eliminare i messaggi indesiderati

en: _Delete message after acting
it: Eliminare il messaggio _dopo l'azione

en: _Delete messages
it: Eli_minare i messaggi

en: _Delete this item from all other recipient’s mailboxes?
it: Eli_minare questo elemento dalle caselle di posta di tutti i destinatari?

en: _Delete…
it: Eli_mina…

en: _Delivered
it: Con_segnato

en: _Department:
it: _Dipartimento:

en: _Description:
it: _Descrizione:

en: _Destination folder:
it: Cartella di _destinazione:

en: _Detach and Create Copy
it: _Stacca e crea copia

en: _Disable
it: _Disabilita

en: _Disable Account
it: _Disabilita account

en: _Discard
it: S_carta

en: _Discard Changes
it: Sca_rta modifiche

en: _Discard changes
it: _Scarta modifiche

en: _Dismiss
it: _Ignora

en: _Display certificate
it: _Visualizzare certificato

en: _Do not Recover
it: _Non recuperare

en: _Do not ask me again.
it: _Non chiedere più in futuro

en: _Do not save
it: _Non salvare

en: _Do not show this message again
it: _Non mostrare questo messaggio in futuro

en: _Do not show this message again.
it: _Non mostrare questo messaggio in futuro.

en: _Do not sign meeting requests (for Outlook compatibility)
it: Non firmare le richieste di ri_unione (per compatibilità con Outlook)

en: _Don’t Display
it: _Non mostrare

en: _Don’t lose formatting
it: _Non perdere formattazione

en: _Down
it: _Giù

en: _Download Messages for Offline Usage
it: _Scarica messaggi per uso fuori rete

en: _Download complete articles
it: _Scaricare gli articoli completi

en: _Download feed enclosures
it: _Scaricare gli allegati del notiziario

en: _Due By:
it: Sca_de il:

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Edit %s
it: _Modifica %s

en: _Edit CA Trust
it: _Modifica la fiducia nella AC

en: _Edit Full
it: _Modifica completamente

en: _Edit Message
it: _Modifica messaggio

en: _Edit Saved Searches…
it: _Modifica ricerche salvate…

en: _Edit Trust
it: _Modifica fiducia

en: _Edit as New Message…
it: _Modifica come nuovo messaggio…

en: _Edit message
it: _Modifica messaggio

en: _Edit note…
it: _Modifica nota…

en: _Email Address or User name:
it: Indirizzo _email o nome utente:

en: _Embarrassed
it: _Imbarazzato

en: _Emoticon
it: _Faccine

en: _Empty Junk
it: _Svuota posta indesiderata

en: _Empty Trash
it: S_vuota cestino

en: _Encapsulate values with:
it: Inc_apsula i valori con:

en: _End time:
it: Ora di _termine:

en: _Events
it: _Eventi

en: _Exit Evolution
it: _Esci da Evolution

en: _Expunge
it: Ri_pulisci

en: _Fetch
it: _Recupera

en: _Fields Shown...
it: _Campi visualizzati...

en: _File name:
it: Nome _file:

en: _File under:
it: _Memorizza come:

en: _Filter Rules
it: R_egole dei filtri

en: _Find
it: Tr_ova

en: _Find Now
it: Tr_ova ora

en: _Find in Contact…
it: Tr_ova nel contatto…

en: _Find in Memo…
it: Tr_ova nel memo…

en: _Find in Message…
it: Tr_ova nel messaggio…

en: _Find in Task…
it: Tr_ova nell'attività…

en: _Find items which match:
it: _Trova elementi che corrispondono:

en: _Find…
it: Tr_ova…

en: _Finish
it: _Termina

en: _First:
it: _Nome:

en: _Flag Completed
it: Contrassegna come co_mpletato

en: _Flag:
it: C_ontrassegno:

en: _Folder override has precedence over Recipient override
it: La _cartella sostitutiva ha la precedenza sul destinatario sostitutivo

en: _Font Name:
it: Nome cara_ttere:

en: _Font Style
it: Stile _carattere

en: _For Account:
it: _Per l'account:

en: _Forget password
it: _Dimenticare password

en: _Format address according to standard of its destination country
it: _Formattare gli indirizzi secondo lo standard del paese di destinazione

en: _Format as…
it: _Formatta come…

en: _Format message in
it: _Formato messaggio in

en: _Format:
it: _Formato:

en: _Forward
it: _Inoltra

en: _Forward Contact
it: _Inoltra contatto

en: _Forward Contacts
it: _Inoltra contatti

en: _Forward Contact…
it: _Inoltra contatto…

en: _Forward as iCalendar…
it: _Inoltra come iCalendar…

en: _Forward style:
it: Stile i_noltro:

en: _Free/Busy:
it: _Libero/Occupato:

en: _Fri
it: _Ven

en: _From Override Field
it: Campo _da sostituitivo

en: _From This Address
it: _Da questo indirizzo

en: _Full name
it: _Nome completo

en: _Go To
it: _Vai a

en: _Group By Threads
it: Ra_ggruppa per discussione

en: _Group By...
it: _Raggruppa per...

en: _Group Reply
it: Risposta di _gruppo

en: _HTML File…
it: File _HTML…

en: _HTTP Proxy:
it: Proxy _HTTP:

en: _Header Style
it: Stile _intestazione

en: _Height:
it: Alte_zza:

en: _Help
it: A_iuto

en: _Hide
it: _Nascondi

en: _Hide addresses when sending mail to this list
it: _Nascondere gli indirizzi inviando posta a questo elenco

en: _Hide completed tasks after
it: _Nascondere le attività completate dopo

en: _Home Page:
it: _Pagina web:

en: _Horizontal View
it: Vista _orizzontale

en: _Horizontal:
it: _Orizzontale:

en: _Icons Only
it: Solo _icone

en: _Ignore Hosts:
it: _Ignora host:

en: _Ignore Subthread
it: _Ignora sotto-raggruppamento

en: _Ignore Thread
it: _Ignora raggruppamento

en: _Image
it: _Immagine

en: _Image:
it: _Immagine:

en: _Image…
it: _Immagine…

en: _Important
it: _Importante

en: _Include certificate chain in the backup
it: _Includere catena di certificati nel backup

en: _Increase Indent
it: _Aumenta rientro

en: _Inherit reminder
it: _Ereditare il promemoria

en: _Inline
it: I_ncorporato

en: _Insert
it: Inse_risci

en: _Insert Face picture by default
it: _Inserire l'immagine "faccia" in modo predefinito

en: _Italic
it: Cors_ivo

en: _Journal entries
it: _Voci diario

en: _Junk
it: In_desiderato

en: _Justified
it: _Giustifica

en: _Keep
it: _Mantieni

en: _Keep signature above the original message
it: _Tenere la firma sopra il messaggio originale

en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: _Kiss
it: _Bacio

en: _Label
it: _Etichetta

en: _Label name:
it: _Nome etichetta:

en: _Language:
it: _Lingua:

en: _Languages
it: _Lingue

en: _Last:
it: _Cognome:

en: _Later
it: Più _tardi

en: _Left
it: _Sinistra

en: _Limit operations in Power Saver mode
it: _Limitare le operazione in modalità risparmio energetico

en: _Link
it: Col_legamento

en: _Link:
it: Co_llegamento:

en: _Link…
it: Col_legamento…

en: _List View
it: Vista e_lenco

en: _List name:
it: Nome dell'e_lenco:

en: _List:
it: E_lenco:

en: _Load Images
it: Carica _immagini

en: _Load X.509
it: _Carica X.509

en: _Load remote content only in messages from contacts
it: _Caricare il contenuto remoto solo nei messaggi dei contatti

en: _Look Up
it: Consu_lta

en: _Look up mail server details based on the entered e-mail address
it: _Cercare i dettagli del server di posta in base all'indirizzo e-mail inserito

en: _Lookup Folders
it: Cartelle di _ricerca

en: _Lookup in local address book only
it: Consu_ltare solo le rubriche locali

en: _Lookup keys for encryption in Web Key Directory (WKD)
it: Chiavi di _ricerca per la crittografia nella Web Key Directory (WKD)

en: _Mail
it: _Posta

en: _Mail Account
it: Account di _posta

en: _Main toolbar
it: Barra degli strumenti _principale

en: _Manage Address Book groups…
it: _Gestici gruppi rubrica…

en: _Manage Calendar groups…
it: _Gestisci gruppi calendari…

en: _Manage Memo List groups…
it: _Gestici gruppi elenchi dei memo…

en: _Manage Subscriptions
it: Gestisci _sottoscrizioni

en: _Manage Task List groups…
it: _Gestisci gruppi elenchi attività…

en: _Manage groups…
it: _Gestisci gruppi…

en: _Manager:
it: Manage_r:

en: _Mark as Complete
it: Contrassegna come co_mpletato

en: _Mark as Incomplete
it: Contrassegna come inco_mpleto

en: _Mark messages as read after
it: Contrasse_gnare messaggi come letti dopo

en: _Markdown
it: _Annotare

en: _Members
it: _Membri

en: _Memos
it: _Memo

en: _Memos:
it: _Memo:

en: _Merge
it: _Unisci

en: _Message
it: Me_ssaggio

en: _Message Filters
it: _Filtri dei messaggi

en: _Message Source
it: Sorgente _messaggio

en: _Messages
it: _Messaggi

en: _Method:
it: _Metodo:

en: _Middle:
it: _Secondo nome:

en: _Migrate Now
it: _Migra adesso

en: _Mon
it: _Lun

en: _Monkey
it: Scim_miotta

en: _Month View
it: Vista _mensile

en: _Move
it: _Sposta

en: _Move Contact To…
it: S_posta contatto su…

en: _Move Folder To…
it: _Sposta cartella in…

en: _Move messages to:
it: _Spostare i messaggi in:

en: _Move to Folder…
it: _Sposta nella cartella…

en: _Name:
it: No_me:

en: _Never load remote content from the Internet
it: _Non caricare mai il contenuto remoto da Internet

en: _New
it: _Nuovo

en: _New Address Book
it: _Nuova rubrica

en: _New Assigned Task…
it: _Nuova attività assegnata…

en: _New Calendar
it: _Nuovo calendario

en: _New Contact…
it: _Nuovo contatto…

en: _New Folder…
it: _Nuova cartella…

en: _New Label
it: _Nuova etichetta

en: _New Memo List
it: _Nuovo elenco memo

en: _New Task List
it: _Nuovo elenco attività

en: _New…
it: _Nuovo…

en: _Next
it: S_uccessivo

en: _Next Message
it: Messaggio s_uccessivo

en: _No Image
it: _Nessuna immagine

en: _No image
it: _Nessuna immagine

en: _No, Never
it: _No, mai

en: _None
it: _Nessuno

en: _Normal
it: _Normale

en: _Normal Size
it: Dimensione _normale

en: _Not Junk
it: Atten_dibile

en: _Notify Sender
it: _Notifica mittente

en: _Office:
it: U_fficio:

en: _Open
it: _Apri

en: _Open Appointment
it: _Apri appuntamento

en: _Open Contact
it: _Apri contatto

en: _Open Desktop Settings
it: _Apri impostazioni del desktop

en: _Open Link in Browser
it: Apri c_ollegamento nel browser

en: _Open Memo
it: _Apri memo

en: _Open Messages
it: _Apri messaggi

en: _Open Task
it: _Apri attività

en: _Open in New Window
it: _Apri in nuova finestra

en: _Open…
it: _Apri…

en: _Options
it: Op_zioni

en: _Order:
it: _Ordinamento:

en: _Other languages
it: _Altre lingue

en: _Overwrite
it: S_ovrascrivi

en: _PO Box:
it: Casella _postale:

en: _Padding:
it: _Riempimento:

en: _Paragraph Style
it: Stile del _paragrafo

en: _Password:
it: Pass_word:

en: _Paste
it: _Incolla

en: _Personal
it: _Personale

en: _Picture Gallery
it: _Galleria immagini

en: _Plain
it: _Perplesso

en: _Plain text
it: Testo _semplice

en: _Play sound when a new message arrives
it: _Riprodurre un suono all'arrivo di un nuovo messagio

en: _Port:
it: _Porta:

en: _Post Message to List
it: _Pubblica messaggio sulla lista

en: _Post To:
it: _Pubblica su:

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _Preformatted
it: _Preformattato

en: _Preserve existing reminder by default
it: _Conservare promemoria esistente in modo predefinito

en: _Preserve my reminder
it: Conservare questo _promemoria

en: _Preview
it: Ante_prima

en: _Preview Personal information before Work information
it: Ante_prima delle informazioni personali prima delle informazioni di lavoro

en: _Previous
it: Pr_ecedente

en: _Previous Message
it: Messaggio _precedente

en: _Print…
it: _Stampa…

en: _Prioritize Message
it: _Priorità messaggio

en: _Priority:
it: _Priorità:

en: _Private
it: _Privato

en: _Profession:
it: _Professione:

en: _Program:
it: _Programma:

en: _Prompt on sending HTML mail to contacts that do not want them
it: Con_fermare l'invio di posta in HTML ai contatti che non li desiderano

en: _Properties
it: _Proprietà

en: _Publish Calendar Information
it: _Pubblica informazioni calendario

en: _Publish as:
it: _Pubblica come:

en: _Quit
it: _Esci

en: _Quote
it: _Cita

en: _Quoted
it: _Citato

en: _Read
it: _Letto

en: _Reconnect
it: _Riconnetti

en: _Record delimiter:
it: Delimitatore di _record:

en: _Recover
it: _Recupera

en: _Redo
it: _Ripeti

en: _Refresh
it: _Aggiorna

en: _Remember password
it: _Ricorda la password

en: _Remember this passphrase
it: _Ricorda questa passphrase

en: _Remember this passphrase for the remainder of this session
it: _Ricorda questa passphrase per il resto della sessione

en: _Remember this password
it: _Ricorda questa password

en: _Remember this password for the remainder of this session
it: _Ricorda questa password per il resto della sessione

en: _Reminder
it: P_romemoria

en: _Reminders
it: P_romemoria

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: _Remove Link
it: _Rimuovi collegamento

en: _Remove image
it: _Rimuovi immagine

en: _Rename…
it: _Rinomina…

en: _Repeat Password:
it: _Ripetere password:

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: _Replace existing view
it: _Sostituisci vista esistente

en: _Reply
it: _Rispondi

en: _Reply style:
it: Stile _risposta:

en: _Reply to Sender
it: _Rispondi al mittente

en: _Reply-To Field
it: Campo _Rispondi a

en: _Reply-To:
it: _Rispondi a:

en: _Required people
it: Personale _richiesto

en: _Reset Order
it: _Ripristina ordine

en: _Reset sort
it: _Ripristina ordine

en: _Resize
it: _Ridimensiona

en: _Restart Evolution after backup
it: _Riavviare Evolution dopo il backup

en: _Restore Defaults
it: _Ripristina predefiniti

en: _Restore from a backup file:
it: _Ripristinare da un file di backup:

en: _Retract comment
it: _Revoca commento

en: _Revise Details
it: _Rivedi dettagli

en: _Right
it: _Destra

en: _Roman Numeral List
it: Elenco in numeri _romani

en: _Row
it: _Rigo

en: _Rows:
it: _Righe:

en: _Rule
it: _Regola

en: _Rule…
it: _Regola…

en: _Sat
it: _Sab

en: _Save
it: _Salva

en: _Save As
it: _Salva come

en: _Save Changes
it: Salva _modifiche

en: _Save Draft
it: _Salva bozza

en: _Save Search…
it: _Salva ricerca…

en: _Save and Close
it: _Salva e chiudi

en: _Save as iCalendar…
it: _Salva come iCalendar…

en: _Save as mbox…
it: _Salva come mbox…

en: _Save as vCard…
it: _Salva come vCard…

en: _Save to Outbox
it: _Salva su «In uscita»...

en: _Saved Searches
it: Ricerche _salvate

en: _Schedule
it: _Pianifica

en: _Schedule Meeting…
it: _Pianifica riunione…

en: _Search
it: _Cerca

en: _Search:
it: _Cerca:

en: _Select
it: _Seleziona

en: _Select Address Book
it: _Seleziona rubrica

en: _Select...
it: S_eleziona...

en: _Selection
it: _Selezione

en: _Send
it: In_via

en: _Send Account Override:
it: Account d'_invio sostitutivo:

en: _Send All
it: In_via tutto

en: _Send Anyway
it: _Invia comunque

en: _Send Message to Contact
it: Invia _messaggio al contatto

en: _Send Message to Contacts
it: Invia _messaggio ai contatti

en: _Send Message to Contact…
it: In_via messaggio al contatto…

en: _Send Message to List
it: Invia _messaggio alla lista

en: _Send New Message To…
it: _Invia nuovo messaggio a…

en: _Send Notice
it: _Invia notifica

en: _Send To:
it: _Invia a:

en: _Send message
it: In_via messaggio

en: _Set
it: Impo_sta

en: _Set as default email client
it: Impo_stare come client email predefinito

en: _Set expiration date
it: _Imposta data di scadenza

en: _Show
it: _Mostra

en: _Show Menu Bar
it: _Mostrare barra dei menù

en: _Show Tasks without Due date
it: Mo_strare le attività senza data di scadenza

en: _Show animated images
it: Mo_strare le immagini animate

en: _Show appointment end times in week and month view
it: Mostrare la scaden_za degli appuntamenti nelle viste mensili e settimanali

en: _Show field in View
it: _Mostra campo nella vista

en: _Show invitation description provided by the sender
it: _Mostrare la descrizione dell'invito fornita dal mittente

en: _Show the photograph of sender in the message preview
it: _Mostrare la foto del mittente nell'anteprima del messaggio

en: _Signature Name:
it: Nome della _firma:

en: _Size:
it: _Dimensione:

en: _Skip
it: _Salta

en: _Skip Lookup
it: _Salta consulto

en: _Smile
it: _Sorriso

en: _Socks Proxy:
it: Proxy _Socks:

en: _Sort By
it: _Ordina per

en: _Sort...
it: _Ordina...

en: _Source:
it: _Sorgente:

en: _Spacing:
it: _Spaziatura:

en: _Spouse:
it: Coni_uge:

en: _Start time:
it: _Ora di inizio:

en: _State/Province:
it: _Stato/Provincia:

en: _Status Field
it: Campo _stato

en: _Stop
it: _Interrompi

en: _Strikethrough
it: Bar_rato

en: _Style:
it: _Stile:

en: _Subscribe
it: So_ttoscrivi

en: _Subscribe to List
it: _Sottoscrivi alla lista

en: _Subscriptions…
it: _Sottoscrizioni…

en: _Suffix:
it: S_uffisso:

en: _Suggest automatic display of attachment
it: _Suggerisci la visualizzazione automatica dell'allegato

en: _Switcher Appearance
it: Aspetto _selettore

en: _Synchronize
it: _Sincronizza

en: _Synchronize contact info and images from Pidgin buddy list
it: _Sincronizzare informazioni e immagini dei contatti dall'elenco conoscenti di Pidgin

en: _Table
it: _Tabella

en: _Table column:
it: Colonna della _tabella:

en: _Table…
it: _Tabella…

en: _Task List
it: Elenco a_ttività

en: _Tasks
it: A_ttività

en: _Tasks:
it: A_ttività:

en: _Template:
it: _Modello:

en: _Templates Folder:
it: Cartella _Modelli:

en: _Tentative
it: _Provvisorio

en: _Tentative all
it: _Tutti provvisori

en: _Tentatively accept
it: Accetta _provvisoriamente

en: _Test URL…
it: URL di _prova…

en: _Text Only
it: Solo _testo

en: _Text:
it: _Testo:

en: _Tick this to accept the license agreement
it: Spuntare _questo per accettare la licenza

en: _Time divisions:
it: Suddivisioni di _tempo:

en: _To Do
it: _Da fare

en: _To This Address
it: _A questo indirizzo

en: _To:
it: _A:

en: _Today
it: _Oggi

en: _Top
it: In _cima

en: _Try Again
it: _Prova ancora

en: _Tue
it: M_ar

en: _Type Field
it: Campo _tipo

en: _Type an email address or drag a contact into the list below:
it: _Digitare un indirizzo email o trascinare un contatto nella lista qui sotto:

en: _Undelete Message
it: _Ripristina messaggio

en: _Underline
it: Sot_tolineato

en: _Undo
it: _Annulla

en: _Unmatched Folder Enabled
it: Cartella _Non corrispondenti abilitata

en: _Unread
it: _Non letto

en: _Unset
it: _Azzera

en: _Unset icon
it: _Azzera icona

en: _Unsubscribe
it: _Annulla sottoscrizione

en: _Unsubscribe from List
it: _Annulla sottoscrizione alla lista

en: _Up
it: _Su

en: _Update
it: A_ggiorna

en: _Update Attendee Status
it: A_ggiorna stato partecipante

en: _Update free/busy
it: A_ggiorna libero/occupato

en: _Use as it is
it: _Usa come è

en: _Use custom binary, instead of “sendmail”
it: _Usare un binario personalizzato invece di «sendmail»

en: _Use custom icon
it: _Usare icona personalizzata

en: _Use the same fonts as other applications
it: _Usare gli stessi tipi di carattere delle altre applicazioni

en: _Username:
it: Nome _utente:

en: _Value delimiter:
it: Delimitatore di _valore:

en: _Vertical View
it: Vista _verticale

en: _Vertical:
it: _Verticale:

en: _Video Chat:
it: Chat _video:

en: _View
it: _Visualizza

en: _View Certificate
it: _Visualizza certificato

en: _View Inline
it: _Visualizza incorporato

en: _Visited Link:
it: Collegamento _visitato:

en: _Wants to receive HTML mail
it: _Vuole ricevere posta in HTML

en: _Wed
it: _Mer

en: _When convenient
it: Quando _più comodo

en: _When opened:
it: _Quando aperto:

en: _Where:
it: _Dove:

en: _Width
it: _Larghezza

en: _Width:
it: _Larghezza:

en: _Window
it: _Finestra

en: _Wink
it: _Occhiolino

en: _With:
it: _Con:

en: _Work
it: _Lavoro

en: _Work Offline
it: _Lavora fuori rete

en: _Work Online
it: _Lavora in rete

en: _Work Week View
it: Vista _settimana lavorativa

en: _Wrap Lines
it: Righe a ca_po

en: _Wrap Search
it: _Ricominciare dall'inizio

en: _Wrap Text
it: Testo a ca_po

en: _Wrap quoted text in replies
it: Mandare a ca_po il testo citato nelle risposte

en: _Write
it: S_crivi

en: _X-Padding:
it: Riempimento _X:

en: _Y-Padding:
it: Riempimento _Y:

en: _Year View
it: Vista _annuale

en: _Yes, Always
it: _Si, sempre

en: _Zip/Postal Code:
it: _CAP:

en: _Zoom
it: In_grandimento

en: _Zoom In
it: Aum_enta ingrandimento

en: _Zoom to 100%
it: _Dimensione originale

en: _Zoom to window
it: _Adatta alla finestra

en: a table to view and select the current time range
it: una tabella per visualizzare e selezionare l'intervallo di tempo corrente

en: a time relative to the current time
it: un'ora relativa a quella corrente

[ctx: addrbook]
en: Any
it: Qualsiasi

[ctx: addrbook]
en: Included in Autocompletion
it: Inclusa nell'auto-completamento

[ctx: addressbook-label]
en: Home Email
it: Email casa

[ctx: addressbook-label]
en: Home SIP
it: SIP casa

[ctx: addressbook-label]
en: IM
it: Messaggistica instantanea

[ctx: addressbook-label]
en: Other Email
it: Altra email

[ctx: addressbook-label]
en: Other SIP
it: SIP altro

[ctx: addressbook-label]
en: Phone
it: Telefono

[ctx: addressbook-label]
en: Work Email
it: Email lavoro

[ctx: addressbook-label]
en: Work SIP
it: SIP lavoro

en: ago
it: fa

en: all the following conditions
it: tutte le seguenti condizioni

en: am
it: a.m.

en: an unknown sender
it: un mittente sconosciuto

en: any of the following conditions
it: qualsiasi delle seguenti condizioni

en: attachment
it: allegato

en: attachment.dat
it: allegato.dat

[ctx: autoarchive]
en: Auto-_cleanup messages older than
it: _Pulire automaticamente i messaggi più vecchi di

[ctx: autoarchive]
en: days
it: giorni

[ctx: autoarchive]
en: months
it: mesi

[ctx: autoarchive]
en: weeks
it: settimane

en: before every anniversary/birthday
it: prima di ogni anniversario/compleanno

en: before every new appointment
it: prima di ogni nuovo appuntamento

en: begin editing this cell
it: inizia la modifica di questa cella

en: black
it: nero

en: blue
it: blu

en: bright blue
it: blu molto chiaro

en: bright orange
it: arancione molto chiaro

en: brown gold
it: marrone oro

[ctx: cal-itip]
en: None
it: Nessuno

[ctx: cal-reminders]
en: %s %s after the end
it: %s %s dopo la fine

[ctx: cal-reminders]
en: %s %s after the start
it: %s %s dopo l'inizio

[ctx: cal-reminders]
en: %s %s before the end
it: %s %s prima della fine

[ctx: cal-reminders]
en: %s %s before the start
it: %s %s prima dell'inizio

[ctx: cal-reminders]
en: %s at the end
it: %s alla fine

[ctx: cal-reminders]
en: %s at the start
it: %s all'inizio

[ctx: cal-reminders]
en: %s before
it: prima di %s

[ctx: cal-reminders]
en: %s for an unknown trigger type
it: %s per un'attivazione di tipo sconosciuto

[ctx: cal-reminders]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: cal-reminders]
en: Custom _message
it: _Messaggio personalizzato

[ctx: cal-reminders]
en: Custom reminder _sound
it: _Suono promemoria personalizzato

[ctx: cal-reminders]
en: None
it: Nessuno

[ctx: cal-reminders]
en: Play a sound
it: Riproduci un suono

[ctx: cal-reminders]
en: Pop up an alert
it: Visualizza un'allerta

[ctx: cal-reminders]
en: Run a program
it: Esegui un programma

[ctx: cal-reminders]
en: Send an email
it: Invia una email

[ctx: cal-reminders]
en: Unknown action to be performed
it: Azione sconosciuta da eseguire

[ctx: cal-reminders]
en: _hours
it: _ore

[ctx: cal-reminders]
en: _minutes
it: _minuti

[ctx: cal-reminders]
en: after
it: dopo

[ctx: cal-reminders]
en: at the start
it: all'inizio

[ctx: cal-reminders]
en: before
it: prima

[ctx: cal-reminders]
en: da_ys
it: _giorni

[ctx: cal-reminders]
en: day(s)
it: giorno/i

[ctx: cal-reminders]
en: days
it: giorni

[ctx: cal-reminders]
en: end
it: termine

[ctx: cal-reminders]
en: extra times every
it: più tempo ogni

[ctx: cal-reminders]
en: hour(s)
it: ora/e

[ctx: cal-reminders]
en: hours
it: ore

[ctx: cal-reminders]
en: minute(s)
it: minuto/i

[ctx: cal-reminders]
en: minutes
it: minuti

[ctx: cal-reminders]
en: start
it: inizio

[ctx: cal-second-zone]
en: None
it: Nessuno

en: calendar view event
it: evento vista calendario

en: calendar view for a month
it: vista calendario per un mese

en: calendar view for a work week
it: vista calendario per una settimana lavorativa

en: calendar view for one or more days
it: vista calendario per uno o più giorni

en: calendar view for one or more weeks
it: vista calendario per una o più settimane

en: calendar.ics
it: calendario.ics

en: card.vcf
it: tessera.vcf

[ctx: category]
en: _Delete
it: Eli_mina

[ctx: category]
en: _Edit
it: _Modifica

[ctx: category]
en: _New
it: _Nuova

en: click
it: clic

en: click to add
it: fare clic per aggiungere

en: collapses the row in the ETree containing this cell
it: contrae la riga nel ETree che contiene questa cella

en: color
it: colore

en: contacts
it: contatti

en: contains
it: contiene

en: contains Sender
it: contiene mittente

en: current address book folder %s has %d card | current address book folder %s has %d cards
it[0]: la cartella di rubrica corrente %s contiene %d tessera
it[1]: la cartella di rubrica corrente %s contiene %d tessere

en: cyan
it: azzurro

en: dark blue
it: blu scuro

en: dark green
it: verde scuro

en: dark green #2
it: verde scuro #2

en: dark grey
it: grigio scuro

en: dark red
it: rosso scuro

[ctx: date]
en: None
it: Nessuna

en: days
it: giorni

[ctx: dialog-title]
en: Insert Image
it: Inserisci immagine

[ctx: dialog-title]
en: Replace
it: Sostituisci

en: disabled
it: disabilitato

en: does not contain
it: non contiene

en: does not contain Sender
it: non contiene mittente

en: does not end with
it: non termina per

en: does not exist
it: non esiste

en: does not have words
it: non presenta le parole

en: does not return
it: non ritorna

en: does not sound like
it: non suona come

en: does not start with
it: non comincia con

en: dull blue
it: blu opaco

en: dull blue #2
it: blu opaco #2

en: dull green
it: verde opaco

en: dull purple
it: viola opaco

[ctx: email-custom-header]
en: None
it: Nessuna

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Confidential
it: Confidenziale

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Personal
it: Personale

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Protected
it: Protetta

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Secret
it: Segreto

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Security:
it: Sicurezza:

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Unclassified
it: Non classificato

en: email;calendar;contact;addressbook;task;
it: email;mail;posta;calendario;contatti;rubrica;attività;

en: enabled
it: abilitato

en: ends with
it: termina per

[ctx: estimated-duration]
en: None
it: Nessuna

[ctx: estimated-duration]
en: _days
it: _giorni

[ctx: estimated-duration]
en: _hours
it: _ore

[ctx: estimated-duration]
en: _minutes
it: _minuti

en: event
it: evento

en: evolution address book
it: rubrica di evolution

en: evolution calendar item
it: voce calendario di evolution

en: evolution minicard
it: mini tessera di evolution

en: exists
it: esiste

en: expands the row in the ETree containing this cell
it: espande la riga nel ETree che contiene questa cella

[ctx: ffe]
en: Answered
it: Risposto

[ctx: ffe]
en: Attachment
it: Allegato

[ctx: ffe]
en: Deleted
it: Eliminato

[ctx: ffe]
en: Draft
it: Bozza

[ctx: ffe]
en: Flagged
it: Contrassegnato

[ctx: ffe]
en: Seen
it: Visto

[ctx: ffe]
en: false
it: falso

[ctx: ffe]
en: not
it: no

en: for example: uid=user,dc=example,dc=com
it: per esempio: uid=utente,dc=esempio,dc=it

en: gold
it: oro

en: gray
it: grigio

en: green
it: verde

en: has words
it: presenta le parole

en: hours
it: ore

[ctx: iCalImp]
en: Attendees
it: Partecipanti

[ctx: iCalImp]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: iCalImp]
en: Classification
it: Classificazione

[ctx: iCalImp]
en: Completed
it: Completato

[ctx: iCalImp]
en: Confidential
it: Confidenziale

[ctx: iCalImp]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: iCalImp]
en: Due
it: Scadenza

[ctx: iCalImp]
en: End
it: Termine

[ctx: iCalImp]
en: Event
it: Evento

[ctx: iCalImp]
en: Location
it: Ubicazione

[ctx: iCalImp]
en: Meeting
it: Riunione

[ctx: iCalImp]
en: Organizer
it: Organizzatore

[ctx: iCalImp]
en: Private
it: Privato

[ctx: iCalImp]
en: Public
it: Pubblico

[ctx: iCalImp]
en: Start
it: Inizio

[ctx: iCalImp]
en: Summary
it: Riepilogo

[ctx: iCalImp]
en: Task
it: Attività

[ctx: iCalImp]
en: Type
it: Tipo

[ctx: iCalImp]
en: has attachments
it: presenta degli allegati

[ctx: iCalImp]
en: has recurrences
it: presenta delle ricorrenze

[ctx: iCalImp]
en: has reminders
it: presenta dei promemoria

[ctx: iCalImp]
en: is an instance
it: è una istanza

en: iCalendar File
it: File iCalendar

en: iCalendar files (.ics)
it: File iCalendar (.ics)

en: iCalendar information
it: Informazioni iCalendar

[ctx: iCalendarStatus]
en: Cancelled
it: Annullato

[ctx: iCalendarStatus]
en: Completed
it: Completato

[ctx: iCalendarStatus]
en: Confirmed
it: Confermato

[ctx: iCalendarStatus]
en: Draft
it: Bozza

[ctx: iCalendarStatus]
en: Final
it: Finale

[ctx: iCalendarStatus]
en: In Progress
it: In corso

[ctx: iCalendarStatus]
en: Needs Action
it: Richiede azione

[ctx: iCalendarStatus]
en: None
it: Nessuno

[ctx: iCalendarStatus]
en: Not Started
it: Non cominciato

[ctx: iCalendarStatus]
en: Tentative
it: Provvisorio

en: in the future
it: nel futuro

en: include subfolders
it: includere sottocartelle

en: is
it: è

en: is Completed
it: è completato

en: is Flagged
it: è contrassegnato

en: is Overdue
it: è scaduta

en: is Scheduled
it: è pianificata

en: is after
it: è dopo di

en: is before
it: è prima di

en: is greater than
it: è maggiore di

en: is greater than or equal to
it: è maggiore o uguale a

en: is less than
it: è minore di

en: is less than or equal to
it: è minore o uguale a

en: is not
it: non è

en: is not Completed
it: non è completato

en: is not Flagged
it: non è contrassegnato

en: is not Scheduled
it: non è pianificata

[ctx: label]
en: None
it: Nessuna

[ctx: language]
en: Unknown (%s)
it: Sconosciuto (%s)

en: light blue
it: blu chiaro

en: light brown
it: marrone chiaro

en: light cyan
it: azzurro chiaro

en: light green
it: verde chiaro

en: light grey
it: grigio chiaro

en: light orange
it: arancione chiaro

en: light purple
it: viola chiaro

en: light yellow
it: giallo chiaro

en: lime
it: giallo-verde lime

en: list
it: elenco

[ctx: locale-metric]
en: default:mm
it: predefinita:mm

[ctx: mail-filter-rule]
en: Any
it: Qualsiasi

[ctx: mail-to-task]
en: _Cancel
it: _Annulla

[ctx: mail-to-task]
en: _Edit
it: _Modifica

[ctx: mail-to-task]
en: _New
it: _Nuovo

[ctx: mboxImp]
en: From
it: Da

[ctx: mboxImp]
en: Subject
it: Oggetto

en: minutes
it: minuti

en: months
it: mesi

en: navy
it: blu scuro navy

en: now
it: adesso

en: on
it: il

en: one recipient | %d recipients
it[0]: un destinatario
it[1]: %d destinatari

en: orange
it: arancione

en: partially GPG encrypted
it: Parzialmente cifrato GPG

en: partially GPG signed
it: Parzialmente firmato GPG

en: partially S/MIME encrypted
it: Parzialmente cifrato S/MIME

en: partially S/MIME signed
it: Parzialmente firmato S/MIME

en: percent Done
it: Percentuale completata

en: pink
it: rosa

en: pm
it: p.m.

en: popup a child
it: fa comparire un figlio

en: popup list
it: elenco a comparsa

en: purple
it: viola

en: purple #2
it: viola #2

en: red
it: rosso

en: red purple
it: rosso porpora

en: red-orange
it: rosso-arancio

[ctx: reply-attribution]
en: Re
it: Risposta

[ctx: reply-attribution]
en: Re: %s
it: Risposta: %s

en: requires anonymous access to your LDAP server
it: richiede l'accesso anonimo al proprio server LDAP

en: returns
it: ritorna

en: returns greater than
it: ritorna maggiore di

en: returns less than
it: ritorna minore di

en: seconds
it: secondi

[ctx: send-options]
en: None
it: Nessuno

[ctx: shortcut window]
en: Apply filters to selection
it: Applica i filtri alla selezione

[ctx: shortcut window]
en: Calendar
it: Calendario

[ctx: shortcut window]
en: Clear search bar
it: Pulisce la barra di ricerca

[ctx: shortcut window]
en: Close window
it: Chiude la finestra

[ctx: shortcut window]
en: Contacts
it: Contatti

[ctx: shortcut window]
en: Copy mails or contacts to folder
it: Copia la posta o i contatti nella cartella

[ctx: shortcut window]
en: Create a new appointment
it: Crea un nuovo appuntamento

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
it: Crea un nuovo contatto

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact list
it: Crea un nuovo elenco contatti

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item in current component
it: Crea un nuovo elemento nell'attuale componente

[ctx: shortcut window]
en: Create a new meeting
it: Crea una nuova riunione

[ctx: shortcut window]
en: Create a new memo
it: Crea un nuovo memo

[ctx: shortcut window]
en: Create a new message
it: Crea un nuovo messaggio

[ctx: shortcut window]
en: Create a new task
it: Crea una nuova attività

[ctx: shortcut window]
en: Cycle focus between panes
it: Scorre il focus fra i riquadri

[ctx: shortcut window]
en: Day View
it: Vista giornaliera

[ctx: shortcut window]
en: Forward selected messages
it: Inoltra i messaggi selezionati

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Go to date
it: Va alla data

[ctx: shortcut window]
en: Go to folder
it: Va alla cartella

[ctx: shortcut window]
en: Go to today
it: Va a oggi

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the next unread message
it: Salta al prossimo messaggio non letto

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the previous unread message
it: Salta al precedente messaggio non letto

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcut window]
en: List View
it: Vista a elenco

[ctx: shortcut window]
en: Mail
it: Posta

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as read
it: Contrassegna i messaggi selezionati come letti

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as unread
it: Contrassegna i messaggi selezionati come non letti

[ctx: shortcut window]
en: Month View
it: Vista mensile

[ctx: shortcut window]
en: Move mails or contacts to folder
it: Sposta la posta o i contatti nella cartella

[ctx: shortcut window]
en: Open new window
it: Apre una nuova finestra

[ctx: shortcut window]
en: Open selection in new window
it: Apre la selezione in una nuova finestra

[ctx: shortcut window]
en: Open the Evolution user guide
it: Apre la guida utente dell'applicazione

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
it: Preferenze

[ctx: shortcut window]
en: Quit Evolution
it: Esce dall'applicazione

[ctx: shortcut window]
en: Reply to all recipients
it: Risponde a tutti i destinatari

[ctx: shortcut window]
en: Reply to list
it: Risponde alla lista

[ctx: shortcut window]
en: Reply to sender
it: Risponde al mittente

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down
it: Scorre giù

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up
it: Scorre su

[ctx: shortcut window]
en: Select Calendar component
it: Seleziona il componente Calendario

[ctx: shortcut window]
en: Select Contacts component
it: Seleziona il componente Contatti

[ctx: shortcut window]
en: Select Mail component
it: Seleziona il componente Posta

[ctx: shortcut window]
en: Select Memos component
it: Seleziona il componente Memo

[ctx: shortcut window]
en: Select Tasks component
it: Seleziona il componente Attività

[ctx: shortcut window]
en: Send and receive messages
it: Invia e riceve i messaggi

[ctx: shortcut window]
en: Week View
it: Vista della settimana

[ctx: shortcut window]
en: Work Week View
it: Vista della settimana lavorativa

en: sky blue #2
it: blu cielo #2

en: sort
it: ordina

en: sounds like
it: suona come

en: starts with
it: comincia con

[ctx: table-date]
en: None
it: Nessuna

en: task
it: attività

en: the current time
it: l'ora corrente

en: the time you specify
it: la data specificata

[ctx: time-unit]
en: days
it: giorni

[ctx: time-unit]
en: months
it: mesi

[ctx: time-unit]
en: weeks
it: settimane

[ctx: time-unit]
en: years
it: anni

[ctx: timezone]
en: None
it: Nessuno

[ctx: to-do-bar-n-days]
en: Show
it: Mostra

[ctx: to-do-bar-n-days]
en: da_ys
it: _giorni

en: toggle the cell
it: commuta la cella

[ctx: toolbar-button]
en: New
it: Nuovo

en: vCalendar files (.vcs)
it: File vCalendar (.vcs)

en: vCard for %s
it: vCard per %s

en: very dark gray
it: grigio molto scuro

en: weeks
it: settimane

en: white
it: bianco

en: with
it: con

en: with one guest | with %d guests
it[0]: con un ospite
it[1]: con %d ospiti

[ctx: wizard-ca-note]
en: Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead.
it: Alternativamente, si può invece %s (posta elettronica, contatti e calendario).

[ctx: wizard-ca-note]
en: create a collection account
it: creare un account di raccolta

en: years
it: anni

en: yellow
it: giallo

en: {0}
    
    If you choose to continue, you may not have access to some of your old data.
it: {0}
    
    Scegliendo di continuare, potrebbe non essere più possibile accedere ad alcuni dati precedenti.

en: {0} by {1}
it: {0} da {1}

en: {0}, Completed on {1}
it: {0}, Completato il {1}

en: — The Evolution PIM and Email Client
it: — Il client di posta elettronica e PIM Evolution

en: “%s” cannot be a future date
it: «%s» non può essere una data futura

en: “%s” has an invalid format
it: «%s» presenta un formato non valido

en: “Check Junk” Failed
it: «Controllo indesiderati» non riuscito

en: “Report Junk” Failed
it: «Segnalazione indesiderati» non riuscita

en: “Report Not Junk” Failed
it: «Segnalazione attendibili» non riuscita

en: “{0}” does not support assigned tasks, please select a different task list.
it: «{0}» non supporta le attività assegnate, selezionare un diverso elenco di attività.

en: “{0}” has delegated the meeting. Do you want to add the delegate “{1}”?
it: «{0}» ha delegato qualcuno per la riunione. Aggiungere il delegato «{1}»?

en: “{0}” is a read-only address book and cannot be modified. Please select a different address book from the side bar in the Contacts view.
it: «{0}» è una rubrica in sola lettura e non può essere modificata. Selezionare una differente rubrica dal riquadro laterale nella vista contatti.

en: “{0}” is a read-only calendar and cannot be modified. Please select a different calendar that can accept appointments.
it: «{0}» è un calendario in sola lettura e non può essere modificato. Selezionare un differente calendario che possa accettare appuntamenti.
