gcr - en to it translation catalogue (256 entries)

en: - View certificate and key files
it: - Visualizza certificati e file di chiavi

en: A file already exists with this name.
it: Un file con lo stesso nome esiste già.

en: Access Prompt
it: Prompt di accesso

en: Algorithm
it: Algoritmo

en: Allowed Purposes
it: Obiettivi consentiti

en: An application wants access to the private key “%s”, but it is locked
it: Un'applicazione vuole accedere alla chiave privata «%s», ma questa è bloccata

en: Another prompt is already in progress
it: C'è già un altro prompt in elaborazione

en: Attribute
it: Attributo

en: Authenticate
it: Autentica

en: Automatically chosen
it: Scelto automaticamente

en: Automatically unlock this key whenever I’m logged in
it: Sbloccare automaticamente questa chiave all'accesso

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
it: Sbloccare automaticamente questo portachiavi all'accesso

en: Basic Constraints
it: Vincoli di base

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot display a file of this type.
it: Impossibile visualizzare un file di questo tipo.

en: Cannot import because there are no compatible importers
it: Impossibile eseguire l'operazione per la mancanza di importatori compatibili

en: Capabilities
it: Funzionalità

en: Casual certification of key
it: Certificazione casuale della chiave

en: Certificate
it: Certificato

en: Certificate Authority
it: Autorità di certificazione

en: Certificate Fingerprints
it: Impronte digitali certificato

en: Certificate Request
it: Richiesta certificato

en: Certificate Viewer
it: Visualizzatore di certificati

en: Certificate files
it: File certificati

en: Certificate request
it: Richiesta di certificato

en: Certificate signature
it: Firma certificato

en: Certification revocation signature
it: Firma revoca di certificato

en: Certify
it: Certifica

en: Class
it: Classe

en: Client Authentication
it: Autenticazione client

en: Code Signing
it: Firma codice

en: Comment
it: Commento

en: Common Name
it: Nome comune

en: Confirm:
it: Conferma:

en: Continue
it: Continua

en: Could not display file
it: Impossibile visualizzare il file

en: Could not display “%s”
it: Impossibile visualizzare «%s»

en: Could not parse invalid or corrupted data.
it: Impossibile analizzare i dati non validi o danneggiati.

en: Couldn’t build public key
it: Impossibile generare la chiave pubblica

en: Couldn’t export the certificate.
it: Impossibile esportare il certificato.

en: Couldn’t find a place to store the pinned certificate
it: Impossibile trovare una posizione per archiviare il certificato vincolato (pinned)

en: Couldn’t initialize PKCS#11 module: %s
it: Impossibile inizializzare il modulo PKCS#11: %s

en: Couldn’t initialize registered PKCS#11 modules: %s
it: Impossibile inizializzare i moduli PKCS#11 registrati: %s

en: Country
it: Paese

en: Country of Citizenship
it: Paese di cittadinanza

en: Country of Residence
it: Paese di residenza

en: Created
it: Creata

en: Critical
it: Critico

en: DN Qualifier
it: Qualificatore DN

en: DNS SRV
it: SRV DNS

en: Data encipherment
it: Cifratura dati

en: Date of Birth
it: Data di nascita

en: Decipher only
it: Solo decifrazione

en: Digital signature
it: Firma digitale

en: Directory Name
it: Nome directory

en: Distrusted
it: Nessuna fiducia

en: Do you want to replace it with a new file?
it: Sostituirlo col nuovo file?

en: Domain Component
it: Componente dominio

en: EDI Party Name
it: Nome gruppo EDI

en: Elliptic Curve
it: Curva ellittica

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Email Protection
it: Protezione email

en: Encipher only
it: Solo cifrazione

en: Encrypt
it: Cifra

en: Enter password to unlock the private key
it: Inserire la password per sbloccare la chiave privata

en: Enter your OpenSSH passphrase
it: Inserire la passphrase per OpenSSH

en: Error loading PKCS#11 module: %s
it: Errore nel caricare il modulo PKCS#11: %s

en: Expired
it: Scaduta

en: Expires
it: Scadenza

en: Expiry
it: Scadenza

en: Export Certificate…
it: Esporta certificato...

en: Export certificate
it: Esporta certificato

en: Exportable
it: Esportabile

en: Extended Key Usage
it: Utilizzo esteso della chiave

en: Extension
it: Estensione

en: Fingerprint
it: Impronta digitale

en: Fingerprints
it: Impronte digitali

en: Fully trusted
it: Fiducia totale

en: GCR Certificate and Key Viewer
it: Visualizzatore di certificati GCR e di chiavi

en: GOST R 34.10-2012 256-bit curve
it: GOST R 34.10-2012 curva di 256-bit

en: GOST R 34.10-2012 512-bit curve
it: GOST R 34.10-2012 curva di 512-bit

en: GOST R 34.11-2012/256 with GOST R 34.10-2012 256-bit curve
it: GOST R 34.11-2012/256 con GOST R 34.10-2012 curva di 256-bit

en: GOST R 34.11-2012/512 with GOST R 34.10-2012 512-bit curve
it: GOST R 34.11-2012/512 con GOST R 34.10-2012 curva di 512-bit

en: GOST R 34.11-94 with GOST R 34.10-2001
it: GOST R 34.11-94 con GOST R 34.10-2001

en: Gender
it: Genere

en: Generation Qualifier
it: Qualificatore generazione

en: Generic certification of key
it: Certificazione generica della chiave

en: Given Name
it: Nome

en: GnuPG Keyring
it: Portachiavi GnuPG

en: GnuPG Keyring: %s
it: Portachiavi GnuPG: %s

en: Gnupg process exited with code: %d
it: Processo Gnupg uscito col codice %d

en: Gnupg process was terminated with signal: %d
it: Processo Gnupg terminato col segnale %d

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Identifier
it: Identificatore

en: Identity
it: Identità

en: Import
it: Importa

en: Import failed
it: Importazione non riuscita

en: Import is in progress…
it: Importazione in corso

en: Import settings
it: Impostazioni importazione

en: Import to: %s
it: Importa in: %s

en: Imported
it: Importata

en: Imported to: %s
it: Importa in: %s

en: In order to import, please enter the password.
it: Per poter eseguire l'importazione, inserire la password.

en: Initializing…
it: Inizializzazione...

en: Initials
it: Iniziali

en: Invalid
it: Non valida

en: Issued Certificate
it: Certificato emesso

en: Issuer Name
it: Nome emanatore

en: Key
it: Chiave

en: Key Algorithm
it: Algoritmo della chiave

en: Key ID
it: ID chiave

en: Key Identifier
it: Identificatore chiave

en: Key Parameters
it: Parametri della chiave

en: Key SHA1 Fingerprint
it: Impronta digitale della chiave SHA1

en: Key Size
it: Dimensione della chiave

en: Key Usage
it: Utilizzo chiave

en: Key agreement
it: Parametri chiave

en: Key encipherment
it: Cifratura chiave

en: Key revocation signature
it: Firma revoca di chiave

en: Label:
it: Etichetta:

en: Local only
it: Solo locale

en: Locality
it: Località

en: Lock this keyring after
it: Bloccare questo portachiavi dopo

en: Lock this keyring if idle for
it: Bloccare questo portachiavi se inattivo per

en: Lock this keyring when I log out
it: Bloccare questo portachiavi al termine della sessione

en: MD2 with RSA
it: MD2 con RSA

en: MD5 with RSA
it: MD5 con RSA

en: Marginally trusted
it: Fiducia parziale

en: Max Path Length
it: Lunghezza massima percorso

en: Name
it: Nome

en: No data to import
it: Nessun dato da importare

en: Non repudiation
it: Non ripudio

en: Not Valid After
it: Non valido dopo il

en: Not Valid Before
it: Non valido prima del

en: Organization
it: Organizzazione

en: Organizational Unit
it: Unità organizzativa

en: Other Name
it: Altro nome

en: Owner trust
it: Fiducia nel proprietario

en: PEM files
it: File PEM

en: PGP Key
it: Chiave PGP

en: Password cannot be blank
it: La password non può essere vuota

en: Passwords do not match.
it: Le password non corrispondono.

en: Persona certification of key
it: Certificazione personale della chiave

en: Place of Birth
it: Luogo di nascita

en: Positive certification of key
it: Certificazione positiva della chiave

en: Primary key binding signature
it: Firma vincolo chiave primaria

en: Private DSA Key
it: Chiave privata DSA

en: Private Elliptic Curve Key
it: Chiave privata Curva ellittica

en: Private Key
it: Chiave privata

en: Private RSA Key
it: Chiave privata RSA

en: Pseudonym
it: Pseudonimo

en: Public DSA Key
it: Chiave pubblica DSA

en: Public Elliptic Curve Key
it: Chiave pubblica Curva ellittica

en: Public Key
it: Chiave pubblica

en: Public Key Info
it: Informazioni chiave pubblica

en: Public Subkey
it: Sotto-chiave pubblica

en: Reason
it: Motivo

en: Registered ID
it: ID registrato

en: Revocation Key
it: Chiave di revoca

en: Revocation list signature
it: Firma elenco revoca

en: Revoked
it: Revocata

en: SHA1 with DSA
it: SHA1 con DSA

en: SHA1 with ECDSA
it: SHA1 con ECDSA

en: SHA1 with RSA
it: SHA1 con RSA

en: SHA224 with ECDSA
it: SHA224 con ECDSA

en: SHA256 with ECDSA
it: SHA256 con ECDSA

en: SHA384 with ECDSA
it: SHA384 con ECDSA

en: SHA512 with ECDSA
it: SHA512 con ECDSA

en: Secret Key
it: Chiave segreta

en: Secret Subkey
it: Sotto-chiave segreta

en: Serial Number
it: Numero seriale

en: Server Authentication
it: Autenticazione server

en: Show the application's version
it: Mostra la versione dell'applicazione

en: Sign
it: Firma

en: Signature
it: Firma

en: Signature Algorithm
it: Algoritmo di firma

en: Signature Parameters
it: Parametri della firma

en: Signature directly on key
it: Firma diretta sulla chiave

en: Signature of a binary document
it: Firma di un documento binario

en: Signature of a canonical text document
it: Firma di un documento in testo normale

en: Size
it: Dimensione

en: Standalone signature
it: Firma indipendente

en: State
it: Stato

en: Street
it: Strada

en: Strength
it: Robustezza

en: Subject Alternative Names
it: Nomi alternativi soggetto

en: Subject Key Identifier
it: Identificatore chiave soggetto

en: Subject Name
it: Nome soggetto

en: Subkey binding signature
it: Firma vincolo sotto-chiave

en: Subkey revocation signature
it: Firma revoca di sotto-chiave

en: Surname
it: Cognome

en: Telephone Number
it: Numero di telefono

en: The URI does not have the “pkcs11” scheme.
it: L'URI non presenta lo schema «pkcs11».

en: The URI has a bad version number.
it: L'URI presenta un numero di versione errato.

en: The URI has bad syntax.
it: L'URI presenta una sintassi non valida.

en: The URI has invalid encoding.
it: L'URI presenta una codifica non valida.

en: The contents are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
it: Il contenuto è bloccato. Per poterlo visualizzare, digitare la password corretta.

en: The contents of “%s” are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
it: Il contenuto di «%s» è bloccato. Per poterlo visualizzare, digitare la password corretta.

en: The data is locked
it: I dati sono bloccati

en: The information in this key has not yet been verified
it: Le informazioni contenute in questa chiave non sono ancora state verificate

en: The key cannot be used to sign the request
it: La chiave non può essere utilizzata per firmare la richiesta

en: The operation was cancelled
it: L'operazione è stata annullata

en: The operation was cancelled.
it: L'operazione è stata annullata.

en: The password was incorrect
it: La password non è corretta

en: The stream was closed
it: Il flusso è stato chiuso

en: The unlock password was incorrect
it: La password di sblocco non è corretta

en: The user cancelled the operation
it: L'utente ha annullato l'operazione

en: Third-party confirmation signature
it: Firma conferma di terze parti

en: This key has been disabled
it: Questa chiave è stata disabilitata

en: This key has been revoked
it: Questa chiave è stata revocata

en: This key has expired
it: Questa chiave è scaduta

en: This key is distrusted
it: Questa chiave è inaffidabile

en: This key is fully trusted
it: La fiducia di questa chiave è totale

en: This key is invalid
it: Questa chiave non è valida

en: This key is marginally trusted
it: La fiducia di questa chiave è marginale

en: This key is ultimately trusted
it: La fiducia di questa chiave è completa

en: Time Stamping
it: Marcatura temporale

en: Timestamp signature
it: Firma marcatura oraria

en: Title
it: Titolo

en: Type
it: Tipo

en: Ultimately trusted
it: Fiducia completa

en: Undefined trust
it: Fiducia non definita

en: Unknown
it: Sconosciuta

en: Unlimited
it: Illimitata

en: Unlock
it: Sblocca

en: Unlock access to passwords and other secrets
it: Sblocca l'accesso alle password e altri segreti

en: Unlock password for: %s
it: Sblocca password per: %s

en: Unlock private key
it: Sblocca chiave privata

en: Unlock: %s
it: Sblocca: %s

en: Unnamed
it: Senza nome

en: Unrecognized or unavailable attributes for key
it: Attributi per la chiave non riconosciuti o non disponibili

en: Unrecognized or unsupported data.
it: Dati non riconosciuti o non supportati.

en: Unsupported key type for certificate request
it: Tipo di chiave non supportato per la richiesta di certificato

en: Usages
it: Utilizzi

en: User Attribute
it: Attributo utente

en: User ID
it: ID utente

en: Value
it: Valore

en: Verified by
it: Verificato da

en: Version
it: Versione

en: View file
it: Visualizza file

en: X400 Address
it: Indirizzo X400

en: XMPP Addr
it: Indirizzo XMPP

en: Yes
it: Sì

en: [file...]
it: [FILE...]

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Details
it: _Dettagli

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: _Save
it: _Salva

[ctx: capability]
en: Disabled
it: Disabilitata

[ctx: column]
en: Expires
it: Scadenza

[ctx: column]
en: Issued By
it: Emesso da

[ctx: column]
en: Key ID
it: ID chiave

[ctx: column]
en: Name
it: Nome

en: minutes
it: minuti

[ctx: ownertrust]
en: Disabled
it: Disabilitata
