gnome-chess - en to it translation catalogue (253 entries)

en: A classic game of positional strategy
it: Un gioco di strategia del posizionamento

en: A flag to enable board numbering
it: Un'opzione per abilitare la numerazione della scacchiera

en: A flag to enable maximized mode
it: Un'opzione per abilitare la modalità di massimizzazione

en: A flag to enable move hints
it: Un'opzione per abilitare gli indizi delle mosse

en: All files
it: Tutti i file

en: Are you sure you want to resign?
it: Vuoi veramente arrenderti?

en: Black Wins
it: Il Nero vince

en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
it: L'alfiere nero in %1$s prende l'alfiere bianco in %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
it: L'alfiere nero in %1$s prende il cavallo bianco in %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
it: L'alfiere nero in %1$s prende il pedone bianco in %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
it: L'alfiere nero in %1$s prende la regina bianca in %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
it: L'alfiere nero in %1$s prende la torre bianca in %2$s

en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
it: L'alfiere nero muove da %1$s a %2$s

en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
it: Il pedone nero cattura il pedone bianco <span font_style='italic'>en passant</span>.

en: Black castles kingside
it: Nero arrocca sull'ala del re

en: Black castles queenside
it: Nero arrocca sull'ala della regina

en: Black has resigned.
it: Il Nero ha abbandonato.

en: Black has run out of time.
it: Il Nero ha terminato il tempo.

en: Black is Thinking…
it: Il Nero sta pensando…

en: Black is in Check
it: Il Nero è in scacco

en: Black is in check and cannot move.
it: Il Nero è in scacco e non può muoversi.

en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
it: Il re nero in %1$s prende l'alfiere bianco in %2$s

en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
it: Il re nero in %1$s prende il cavallo bianco in %2$s

en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
it: Il re nero in %1$s prende il pedone bianco in %2$s

en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
it: Il re nero in %1$s prende la regina bianca in %2$s

en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
it: Il re nero in %1$s prende la torre bianca in %2$s

en: Black king moves from %1$s to %2$s
it: Il re nero muove da %1$s a %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
it: Il cavallo nero in %1$s prende l'alfiere bianco in %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
it: Il cavallo nero in %1$s prende il cavallo bianco in %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
it: Il cavallo nero in %1$s prende il pedone bianco in %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
it: Il cavallo nero in %1$s prende la regina bianca in %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
it: Il cavallo nero in %1$s prende la torre bianca in %2$s

en: Black knight moves from %1$s to %2$s
it: Il cavallo nero muove da %1$s a %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
it: Il pedone nero in %1$s prende l'alfiere bianco in %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
it: Il pedone nero in %1$s prende il cavallo bianco in %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
it: Il pedone nero in %1$s prende il pedone bianco in %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
it: Il pedone nero in %1$s prende la regina bianca in %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
it: Il pedone nero in %1$s prende la torre bianca in %2$s

en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
it: Il pedone nero in %1$s prende il pedone bianco in %2$s en passant

en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
it: Il pedone nero muove da %1$s a %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
it: La regina nera in %1$s prende l'alfiere bianco in %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
it: La regina nera in %1$s prende il cavallo bianco in %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
it: La regina nera in %1$s prende il pedone bianco in %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
it: La regina nera in %1$s prende la regina bianca in %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
it: La regina nera in %1$s prende la torre bianca in %2$s

en: Black queen moves from %1$s to %2$s
it: La regina nera muove da %1$s a %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
it: La torre nera in %1$s prende l'alfiere bianco in %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
it: La torre nera in %1$s prende il cavallo bianco in %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
it: La torre nera in %1$s prende il pedone bianco in %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
it: La torre nera in %1$s prende la regina bianca in %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
it: La torre nera in %1$s prende la torre bianca in %2$s

en: Black rook moves from %1$s to %2$s
it: La torre nera muove da %1$s a %2$s

en: Black to Move
it: Turno del Nero

en: Board _orientation:
it: Orientamento _scacchiera:

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
it: Può essere "human" (gioca contro un avversario umano), "" (utilizza il primo motore di scacchi disponibile) o il nome di un motore specifico contro cui giocare

en: Changes will take effect for the next game.
it: Le modifiche saranno applicate alla partita successiva.

en: Chess
it: Scacchi

en: Chess Game
it: Gioco di scacchi

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
it: Gli appassionati di scacchi apprezzeranno la compatibilità di GNOME Scacchi con quasi tutti i più moderni motori di scacchi e la sua abilità nel rilevare automaticamente diversi motori tra i più popolari (se installati).

en: Custom
it: Personalizzato

en: Difficulty of the opponent chess engine
it: Difficoltà del motore di scacchi dell'avversario

en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
it: Impossibile caricare PGN: mossa %s non valida.

en: Failed to save game: %s
it: Salvataggio della partita non riuscito: %s

en: Fancy
it: Fantasia

en: Five minutes
it: Cinque minuti

en: GNOME Chess
it: GNOME Scacchi

en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
it: Scacchi GNOME può aprire un PGN alla volta.

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
it: GNOME Scacchi è un semplice gioco di scacchi: puoi giocare contro il computer con tre diversi livelli di difficoltà o contro un tuo amico.

en: Game Start
it: Avvio partita

en: Game is Drawn
it: Partita patta

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
it: %s non valido: %s in PGN, impostato tempo a infinito.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
it: Tipo di orologio in PGN non valido: %s, viene utilizzato un orologio semplice.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
it: Incremento orario non valido in PGN: %s, viene utilizzato un orologio semplice.

en: Load Chess Game
it: Carica partita di scacchi

en: Move _format:
it: Nota_zione mosse:

en: Neither player can checkmate.
it: Nessuno dei giocatori può andare in scacco matto.

en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
it: Nessun motore di scacchi installato. Non è possibile giocare contro il computer.

en: No limit
it: Nessun limite

en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
it: Nessun pezzo è stato preso o nessun pedone è stato mosso nelle ultime 75 mosse.

en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
it: Nessun pezzo è stato preso o nessun pedone è stato mosso nelle ultime 50 mosse.

en: One hour
it: Un'ora

en: Oops!
it: Poffarbacco!

en: PGN files
it: File PGN

en: Pause the game
it: Metti in pausa la partita

en: Paused
it: In pausa

en: Play the classic two-player board game of chess
it: Gioca al classico gioco degli scacchi

en: Player cannot move.
it: Il giocatore non può muoversi.

en: Preferences
it: Preferenze

en: Rewind to the game start
it: Torna all'inizio della partita

en: Save Chess Game
it: Salva partita di scacchi

en: Save this game before loading another one?
it: Salvare la partita prima di caricarne un'altra?

en: Save this game before starting a new one?
it: Salvare la partita prima di iniziarne una nuova?

en: Select Promotion Type
it: Seleziona tipo di promozione

en: Show release version
it: Mostra il numero di versione

en: Show the current move
it: Mostra la mossa corrente

en: Show the next move
it: Mostra la mossa successiva

en: Show the previous move
it: Mostra la mossa precedente

en: Simple
it: Semplice

en: Ten minutes
it: Dieci minuti

en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: The board side to play as
it: Il lato della scacchiera da giocare

en: The computer player is confused. The game cannot continue.
it: Il giocatore impersonato dal computer è molto confuso: la partita non può continuare.

en: The directory to open the load game dialog in
it: La directory da aprire con il dialogo per caricare un gioco

en: The directory to open the save game dialog in
it: La directory da aprire con il dialogo per salvare un gioco

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
it: La durata di una partita in secondi (0 per nessun limite)

en: The format to display moves in
it: Il formato di visualizzazione delle mosse

en: The game has been abandoned.
it: La partita è stata abbandonata.

en: The game log says a player died!
it: Il registro della partita indica che un giocatore è morto!

en: The height of the main window in pixels.
it: L'altezza della finestra principale in pixel.

en: The height of the window
it: L'altezza della finestra

en: The last side the player played as
it: L'ultimo lato in cui il giocatore ha giocato

en: The opponent player
it: L'avversario

en: The piece theme to use
it: Lo stile dei pezzi da usare

en: The same board state has occurred five times.
it: Lo stesso stato della scacchiera si è ripetuto 5 volte.

en: The same board state has occurred three times.
it: Lo stesso stato della scacchiera si è ripetuto 3 volte.

en: The side of the board that is in the foreground
it: Il lato della scacchiera da mostrare in primo piano

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
it: L'incremento del timer corrispondente al tipo di orologio (minimo 1 secondo)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
it: Il tipo di orologio (simple/fischer/bronstein)

en: The width of the main window in pixels.
it: La larghezza della finestra principale in pixel.

en: The width of the window
it: La larghezza della finestra

en: Thirty minutes
it: Trenta minuti

en: This does not look like a valid PGN game.
it: Non sembra essere un gioco PGN valido.

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
it: Necessario quando il giocatore è impostata come "alternato". Dovrebbe essere impostata solo a "black" o "white".

en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
it: Ciò può aver senso se intendi salvare la partita per tenere traccia della tua sconfitta.

en: Three hours
it: Tre ore

en: Timer _increment:
it: Incremento _timer:

en: Two hours
it: Due ore

en: Undo your most recent move
it: Annulla l'ultima mossa effettuata

en: Unpause the game
it: Riprendi la partita

en: Untitled Chess Game
it: Partita a scacchi senza nome

en: White Wins
it: Il Bianco vince

en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
it: L'alfiere bianco in %1$s prende l'alfiere nero in %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
it: L'alfiere bianco in %1$s prende il cavallo nero in %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
it: L'alfiere bianco in %1$s prende il pedone nero in %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
it: L'alfiere bianco in %1$s prende la regina nera in %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
it: L'alfiere bianco in %1$s prende la torre nera in %2$s

en: White bishop moves from %1$s to %2$s
it: L'alfiere bianco muove da %1$s a %2$s

en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
it: Il pedone bianco cattura il pedone nero <span font_style='italic'>en passant</span>.

en: White castles kingside
it: Bianco arrocca sull'ala del re

en: White castles queenside
it: Bianco arrocca sull'ala della regina

en: White has resigned.
it: Il Bianco ha abbandonato.

en: White has run out of time.
it: Il Bianco ha terminato il tempo.

en: White is Thinking…
it: Il Bianco sta pensando…

en: White is in Check
it: Il Bianco è in scacco

en: White is in check and cannot move.
it: Il Bianco è in scacco e non può muoversi.

en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
it: Il re bianco in %1$s prende l'alfiere nero in %2$s

en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
it: Il re bianco in %1$s prende il cavallo nero in %2$s

en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
it: Il re bianco in %1$s prende il pedone nero in %2$s

en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
it: Il re bianco in %1$s prende la regina nera in %2$s

en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
it: Il re bianco in %1$s prende la torre nera in %2$s

en: White king moves from %1$s to %2$s
it: Il re bianco muove da %1$s a %2$s

en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
it: Il cavallo bianco in %1$s prende l'alfiere nero in %2$s

en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
it: Il cavallo bianco in %1$s prende il cavallo nero in %2$s

en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
it: Il cavallo bianco in %1$s prende il pedone nero in %2$s

en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
it: Il cavallo bianco in %1$s prende la regina nera in %2$s

en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
it: Il cavallo bianco in %1$s prende la torre nera in %2$s

en: White knight moves from %1$s to %2$s
it: Il cavallo bianco muove da %1$s a %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
it: Il pedone bianco in %1$s prende l'alfiere nero in %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
it: Il pedone bianco in %1$s prende il cavallo nero in %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
it: Il pedone bianco in %1$s prende il pedone nero in %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
it: Il pedone bianco in %1$s prende il pedone nero in %2$s en passant

en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
it: Il pedone bianco in %1$s prende la regina nera in %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
it: Il pedone bianco in %1$s prende la torre nera in %2$s

en: White pawn moves from %1$s to %2$s
it: Il pedone bianco muove da %1$s a %2$s

en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
it: La regina bianca in %1$s prende l'alfiere nero in %2$s

en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
it: La regina bianca in %1$s prende il cavallo nero in %2$s

en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
it: La regina bianca in %1$s prende il pedone nero in %2$s

en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
it: La regina bianca in %1$s prende la regina nera in %2$s

en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
it: La regina bianca in %1$s prende la torre nera in %2$s

en: White queen moves from %1$s to %2$s
it: La regina bianca muove da %1$s a %2$s

en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
it: La torre bianca in %1$s prende l'alfiere nero in %2$s

en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
it: La torre bianca in %1$s prende il cavallo nero in %2$s

en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
it: La torre bianca in %1$s prende il pedone nero in %2$s

en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
it: La torre bianca in %1$s prende la regina nera in %2$s

en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
it: La torre bianca in %1$s prende la torre nera in %2$s

en: White rook moves from %1$s to %2$s
it: La torre bianca muove da %1$s a %2$s

en: White to Move
it: Turno del Bianco

en: Would you like to claim a draw?
it: Vuoi richiedere una patta?

en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
it: Puoi richiedere una patta perché dopo 50 mosse non è stato catturato alcun pezzo o i pedoni non sono avanzati. Se decidi di continuare la partita, il computer potrebbe comunque richiedere la patta.

en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
it: Puoi richiedere una patta perché la configurazione attuale della scacchiera si è verificata 3 volte. Se decidi di continuare la partita, il computer potrebbe comunque richiedere la patta.

en: _Abandon game
it: A_bbandona partita

en: _About Chess
it: I_nformazioni su Scacchi

en: _Appearance
it: _Aspetto

en: _Bishop
it: Al_fiere

en: _Board numbering
it: Numerazione _scacchiera

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Claim Draw
it: Richiedi _patta

en: _Clock type:
it: Tipo di _orologio

en: _Difficulty:
it: _Difficoltà:

en: _Discard game
it: A_bbandona partita

en: _Game
it: _Partita

en: _Help
it: A_iuto

en: _Keep Playing
it: _Continua partita

en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: _Knight
it: Ca_valiere

en: _Move hints
it: In_dizi per le mosse

en: _New Game
it: Nuova _partita

en: _OK
it: _Ok

en: _Open
it: _Apri

en: _Open Game…
it: Apri _partita…

en: _Opposing player:
it: A_vversario:

en: _Piece style:
it: Sti_le dei pezzi:

en: _Play as:
it: _Gioca come:

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: _Queen
it: _Regina

en: _Resign
it: _Arrenditi

en: _Resign Game
it: _Arrenditi

en: _Rook
it: _Torre

en: _Save
it: _Salva

en: _Save Game
it: _Salva partita

en: _Save Game As…
it: _Salva partita come…

en: _Save game for later
it: _Salva partita per completarla

en: _Save game log
it: Salva _registro partita

en: _Time limit:
it: _Tempo limite:

[ctx: chess-move-format]
en: Human
it: Umano

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
it: Algebrico lungo

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
it: Algebrico standard

[ctx: chess-opponent]
en: Human
it: Umano

[ctx: chess-player]
en: Alternate
it: Alternato

[ctx: chess-player]
en: Black
it: Nero

[ctx: chess-player]
en: White
it: Bianco

[ctx: chess-side]
en: Black Side
it: Lato del Nero

[ctx: chess-side]
en: Current Player
it: Giocatore attuale

[ctx: chess-side]
en: Human Side
it: Lato dell'umano

[ctx: chess-side]
en: White Side
it: Lato del Bianco

[ctx: custom_duration_units]
en: Simple
it: Semplice

[ctx: custom_duration_units]
en: hours
it: ore

[ctx: custom_duration_units]
en: minutes
it: minuti

[ctx: custom_duration_units]
en: seconds
it: secondi

[ctx: difficulty]
en: Easy
it: Facile

[ctx: difficulty]
en: Hard
it: Difficile

[ctx: difficulty]
en: Normal
it: Normale

en: game;strategy;
it: gioco;giochi;strategia;

en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

en: second | seconds
it[0]: secondo
it[1]: secondi

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: shortcut window]
en: History
it: Cronologia

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved game
it: Apre una partita salvata

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
it: Apre il menù

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
it: Mette in pausa la partita

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esce

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to the game start
it: Torna all'inizio della partita

[ctx: shortcut window]
en: Save the game
it: Salva la partita

[ctx: shortcut window]
en: Save the game with a different name
it: Salva la partita con un altro nome

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
it: Mostra la guida

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
it: Mostra scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcut window]
en: Show the current move
it: Mostra la mossa corrente

[ctx: shortcut window]
en: Show the next move
it: Mostra la mossa successiva

[ctx: shortcut window]
en: Show the previous move
it: Mostra la mossa precedente

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
it: Avvia una nuova partita

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
it: Annulla mossa
