gnome-disk-utility - en to it translation catalogue (714 entries)

en: %.0f° C / %.0f° F
it: %.0f °C / %.0f °F

en: %2.1f%% (%s) of the data on the device “%s” was unreadable and replaced with zeroes in the created disk image file. This typically happens if the medium is scratched or if there is physical damage to the drive
it: Il %2.1f%% (%s) dei dati sul dispositivo «%s» non era leggibile e sono stati sostituiti con degli zeri nel file dell'immagine disco. Questo solitamente si verifica se il supporto è rovinato o in presenza di danni fisici sull'unità.

en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %d milli-second | %d milli-seconds
it[0]: %d millisecondo
it[1]: %d millisecondi

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: %d month | %d months
it[0]: %d mese
it[1]: %d mesi

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

en: %d sector | %d sectors
it[0]: %d settore
it[1]: %d settori

en: %d year | %d years
it[0]: %d anno
it[1]: %d anni

en: %s (Read-Only)
it: %s (sola-lettura)

en: %s ago
it: %s fa

en: %s of %s — %s
it: %s di %s — %s

en: %s unreadable (replaced with zeroes)
it: %s non leggibili (sostituiti con zeri)

en: %s when decompressed
it: %s quando compresso

en: %s — %s free (%.1f%% full)
it: %s — %s liberi (%.1f%% utilizzato)

en: %u sample | %u samples
it[0]: %u campione
it[1]: %u campioni

en: (None)
it: (Nessuno)

en: --format-device must be used together with --block-device
it: --format-device deve essere utilizzato assieme a --block-device

en: --format-device must not be used together with --restore-disk-image
it: --format-device deve essere utilizzato assieme a --restore-disk-image

en: /etc/crypttab configuration data is malformed
it: I dati di configurazione in /etc/crypttab non sono corretti

en: 10 minutes
it: 10 minuti

en: 15 minutes
it: 15 minuti

en: 3 hours
it: 3 ore

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: <b>Tip</b>: If you are planning to recycle, sell or give away your old computer or disk, you should use a more thorough erase type to keep your private information from falling into the wrong hands
it: <b>Suggerimento</b>: nel caso in cui si voglia riciclare, vendere o regalare il proprio computer o disco vecchio, è consigliato utilizzare un metodo di cancellazione dati più rigoroso, per evitare che i propri dati vengano recuperati da malintenzionati

en: <b>WARNING</b>: The Secure Erase command may take a very long time to complete, can’t be canceled and may not work properly with some hardware. In the worst case, your drive may be rendered unusable or your system may crash or lock up. Before proceeding, please read the article about <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ATA Secure Erase</a> and make sure you understand the risks
it: <b>Attenzione</b>: il comando «Secure Erase» potrebbe impiegare molto tempo per essere completato, non può essere annullato e potrebbe non funzionare correttamente con alcuni hardware. Nel caso peggiore, l'unità potrebbe risultare inutilizzabile oppure il sistema potrebbe bloccarsi o andare in crash. Prima di procedere, leggere attentamente la guida riguardo a <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ATA Secure Erase</a> e assicurarsi di aver compreso i rischi.

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
it: Un file di nome «%s» esiste già. Sostituirlo?

en: A filesystem repair is not always possible and can cause data loss. Consider backing it up first in order to use forensic recovery tools that retrieve lost files. The operation may take a long time, especially if the partition contains a lot of data.
it: La riparazione di un file system non è sempre possibile e può causare la perdita di dati: è consigliato eseguire un backup prima di utilizzare strumenti forensi per il recupero dei file persi. L'operazione potrebbe richiedere molto tempo, specialmente se la partizione contiene molti dati.

en: A flag used by the Platform bootloader to determine where the OS should be loaded from. Sometimes the partition with this flag set is referred to as the <i>active</i> partition
it: Un flag utilizzato dal bootloader della piattaforma per determinare da dove caricare il sistema operativo: a volte, la partizione con questo flag, viene considerata la partizione <i>attiva</i>

en: AAM Level
it: Livello AAM

en: APM Level
it: Livello APM

en: Access Time
it: Tempo di accesso

en: Activate selected swap partition
it: Attiva la partizione swap selezionata

en: Additional partition options
it: Ulteriori opzioni di partizionamento

en: Aggressive spin-down may wear out the drive faster than anticipated. Please check the “Start/Stop Count” SMART attribute from time to time
it: Uno spin-down aggressivo potrebbe deteriorare più velocemente l'unità. Controllare l'attributo SMART «Conteggio start/stop» di tanto in tanto.

en: Airflow Temperature
it: Temperatura dell'aria

en: Airflow temperature of the drive
it: Temperatura dell'aria nell'unità

en: All Files
it: Tutti i file

en: All data on the disk will be lost but may still be recoverable by data recovery services
it: Tutti i dati sul disco andranno persi, ma potrebbero essere recuperati attraverso servizi appositi

en: All data on the disk will be overwritten and will likely not be recoverable by data recovery services
it: Tutti i dati sul disco verranno sovrascritti e molto probabilmente non saranno più recuperabili attraverso i servizi appositi

en: All data on the partition will be lost
it: Tutti i dati presenti nella partizione saranno persi per sempre

en: All existing data will be lost
it: Tutti i dati esistenti saranno persi per sempre

en: Allocating Disk Image
it: Allocazione immagine disco

en: Allow writing to the image
it: Consente la scrittura sull'immagine

en: Amount of high current used to spin up the drive
it: Quantità massima di corrente usata per attivare la rotazione dell'unità

en: Amplitude of heads trembling (GMR-head) in running mode
it: Ampiezza dell'oscillazione delle testine tra le operazioni (GMR-head)

en: An error occurred
it: Si è verificato un errore

en: An error occurred when trying to put the drive into standby mode
it: Si è verificato un errore nel tentativo di impostare l'unità in stand-by

en: An error occurred when trying to toggle whether SMART is enabled
it: Si è verificato un errore nel determinare se lo stato SMART è abilitato

en: An error occurred when trying to wake up the drive from standby mode
it: Si è verificato un errore nel tentativo di attivare l'unità dalla modalità stand-by

en: Application Menu
it: Menù applicazione

en: Apply Advanced Power Management Settings
it: Applicare impostazioni per «Advanced Power Management»

en: Apply Automatic Acoustic Management Settings
it: Applicare impostazioni per «Automatic Acoustic Management»

en: Apply Standby Timeout Settings
it: Applicare impostazioni per timeout di stand-by

en: Apply Write Cache Settings
it: Applicare impostazioni per cache in scrittura

en: Approximately %s
it: Circa %s

en: Are you sure you want to delete the partition?
it: Eliminare veramente la partizione?

en: Are you sure you want to format the disk?
it: Formattare veramente il disco?

en: Are you sure you want to power off the drives?
it: Spegnere veramente le unità?

en: Are you sure you want to write the disk image to the device?
it: Scrivere veramente l'immagine disco sul dispositivo?

en: Assessment
it: Valutazione

en: At least %s
it: Almeno %s

en: Attach and mount one or more disk image files.
it: Collega e monta uno o più file di immagini disco

en: Attach new _Image…
it: Collega nuova _immagine…

en: Attribute
it: Attributo

en: Auto-clear
it: Pulizia automatica

en: Average Access Time
it: Tempo medio di accesso

en: Average Read Rate
it: Tasso medio di lettura

en: Average Write Rate
it: Tasso medio di scrittura

en: Average efficiency of operations while positioning
it: Efficienza media di operazione nei posizionamenti

en: Average efficiency of the disk
it: Efficienza media del disco

en: Backing File
it: File di supporto

en: Benchmark Settings
it: Impostazioni benchmark

en: Benchmarking involves measuring the transfer rate on various area of the device as well as measuring how long it takes to seek from one random area to another. Please back up important data before using the write benchmark.
it: L'esecuzione di benchmark consiste nel misurare il tasso di trasferimento su varie parti del dispositivo, così come misurare quanto tempo impiega lo spostamento da un'area casuale a un'altra. Eseguire un backup dei dati importanti prima di utilizzare il benchmark di scrittura.

en: Benchmarking the write-rate of a disk requires exclusive access to the disk (e.g. the disk or its partitions cannot be mounted or in use) and involves reading data and then writing it back. As a result, the contents of the disk is not changed.
    
    If not checked, the write-part of the benchmark will not be done but on the other hand exclusive access to the device is not needed (e.g. the disk or device can be in use).
it: L'esecuzione di benchmark per il tasso di scrittura richiede l'accesso esclusivo al disco (il disco o le sue partizioni non possono essere montati o in uso) e comporta la lettura e seguente riscrittura di dati. I contenuti del disco non vengono comunque modificati.
    
    Se non selezionata, la parte di scrittura del benchmark non viene eseguita e l'accesso esclusivo al disco non è più necessario (il disco o il dispositivo può essere in uso).

en: Block device is empty
it: Il dispositivo a blocchi è vuoto

en: Btrfs — Copy-on-write Linux Filesystem, for snapshots
it: Btrfs — File system Linux copy-on-write, per snapshot

en: C_hange
it: _Modifica

en: C_heck Filesystem…
it: Contro_lla file system…

en: C_onfirm Passphrase
it: C_onferma passphrase

en: Calibration Retry Count
it: Conteggio tentativi di calibrazione

en: Cannot create a new partition. There are already four primary partitions.
it: Impossibile creare una nuova partizione: sono già presenti quattro partizioni primarie.

en: Cannot open “%s” — maybe the volume isn’t mounted?
it: Impossibile aprire «%s» — Il volume non è stato montato?

en: Cannot restore image of size 0
it: Impossibile ripristinare un'immagine di dimensione 0

en: Change Filesystem Label
it: Modifica etichetta file system

en: Change Pa_ssphrase…
it: Modifica pa_ssphrase…

en: Change Passphrase
it: Modifica passphrase

en: Changes ownership of the filesystem to your user and group. The recursive mode does also change the ownership of all subdirectories and files, this can lead to destructive results when the filesystem contains a directory structure where ownership should belong to different users (e.g., a system backup or a filesystem that is accessed by multiple users).
it: Modificare la proprietà del file system al proprio utente e gruppo. La modalità ricorsiva cambia anche la proprietà di tutte le sotto-directory e file: ciò può portare a risultati distruttivi quando il file system contiene una struttura di directory la cui proprietà dovrebbe appartenere a utenti diversi (per esempio un backup di sistema o un file system a cui accedono più utenti).

en: Changing the passphrase for this device, will also update the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file
it: La modifica della passphrase per questo dispositivo, aggiornerà anche il riferimento nel file <i>/etc/crypttab</i>

en: Check this box to see the passphrases entered above
it: Selezionare questa casella per visualizzare le passphrase digitate sopra

en: Click to force re-reading SMART data from the hard disk
it: Fare clic per forzare la rilettura dei dati SMART dal disco

en: Click to start a SMART self-test
it: Fare clic per avviare un test automatico SMART

en: Click to stop the SMART self-test currently in progress
it: Fare clic per fermare il test automatico SMART in corso

en: Click to toggle whether SMART is enabled for the hard disk
it: Fare clic per abilitare/disabilitare lo stato SMART per il disco

en: Close
it: Chiudi

en: Closing now stops the running jobs and leads to a corrupt result.
it: Chiudendo l'applicazione ora si fermeranno tutti i lavori: ciò potrebbe causare risultati errati.

en: Compatible with all systems and devices
it: Compatibile con tutti i sistemi e dispositivi

en: Compatible with modern systems and hard disks > 2TB
it: Compatibile con i moderni sistemi e dischi (> 2TB)

en: Confirm Check
it: Conferma controllo

en: Confirm Details
it: Conferma dettagli

en: Confirm Repair
it: Conferma riparazione

en: Confirm Taking Ownership
it: Conferma assunzione della proprietà

en: Confirm passphrase entered above
it: Confermare la passphrase digitata sopra

en: Confirm the details of the current volume before proceeding.
it: Confermare i dettagli del volume attuale prima di procedere.

en: Connected to another seat
it: Collegato a un'altra postazione

en: Contents
it: Contenuto

en: Copyright © 2008-2013 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2008-2013 David Zeuthen
    Copyright © 2009-2017 The GNOME Project
it: Copyright © 2008-2013 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2008-2013 David Zeuthen
    Copyright © 2009-2017 Il progetto GNOME

en: Count of remapped sectors. When the hard drive finds a read/write/verification error, it marks the sector as “reallocated” and transfers data to a special reserved area (spare area)
it: Conteggio dei settori rimappati. Quando viene trovato un errore di lettura/scrittura/verifica, il settore viene contrassegnato come "ricollocato" e i dati vengono trasferiti in un'area speciale riservata (spare)

en: Cre_ate
it: Cre_a

en: Create Disk Image
it: Crea immagine disco

en: Create Partition
it: Crea partizione

en: Create partition in unallocated space
it: Crea partizione su spazio non allocato

en: Creating Disk Image
it: Creazione immagine disco

en: Curr_ent Passphrase
it: Passphrase att_uale

en: Current Pending Sector Count
it: Conteggio settori correnti pendenti

en: Current Size
it: Dimensione attuale

en: Current internal temperature of the drive
it: Temperatura interna attuale

en: Custom Format
it: Formato personalizzato

en: DISK IS LIKELY TO FAIL SOON
it: IL DISCO POTREBBE GUASTARSI PRESTO

en: Data Address Mark Errors
it: Errori DAM (Data Address Mark)

en: Data stored in the volume will only be accessible with the correct password. Be careful not to forget it.
it: I dati archiviati sul volume saranno accessibili solamente tramite la password. Cercare di non perderla.

en: Deactivate selected swap partition
it: Disattiva la partizione swap selezionata

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs
it: Posizione predefinita per le finestre di creazione/ripristino di immagini disco

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs. If blank the ~/Documents folder is used.
it: Posizione predefinita per le finestre di creazione/ripristino di immagini disco. Se vuoto, viene usata la cartella ~/Documenti.

en: Delete selected partition
it: Elimina la partizione selezionata

en: Destination
it: Destinazione

en: Detach loop device after unmount action
it: Scollega il dispositivo di loop dopo averlo smontato

en: Detach this loop device
it: Scollega questo dispositivo di loop

en: Device
it: Dispositivo

en: Device is size 0
it: La dimensione del dispositivo è 0

en: Disable Write Cache
it: Disabilita cache in scrittura

en: Disk Drives
it: Dispositivi disco

en: Disk Image Mounter
it: Monta immagini disco

en: Disk Image Writer
it: Creazione immagini disco

en: Disk Image of %s (%s).img
it: Immagine disco di %s (%s).img

en: Disk Images (*.img, *.img.xz, *.iso)
it: Immagini disco (*.img, *.img.xz, *.iso)

en: Disk Images (*.img, *.iso)
it: Immagini disco (*.img, *.iso)

en: Disk Shift
it: Spostamento disco

en: Disk image copying complete
it: Copia immagine disco completata

en: Disk image read error
it: Errore lettura immagine disco

en: Disk is OK
it: Il disco è OK

en: Disk is OK, one attribute failed in the past | Disk is OK, %d attributes failed in the past
it[0]: Il disco è OK, un attributo si è guastato
it[1]: Il disco è OK, %d attributi si sono guastati

en: Disk is OK, one bad sector | Disk is OK, %d bad sectors
it[0]: Il disco è OK, un settore danneggiato
it[1]: Il disco è OK, %d settori danneggiati

en: Disk is OK, one failing attribute is failing | Disk is OK, %d attributes are failing
it[0]: Il disco è OK, un attributo sta per guastarsi
it[1]: Il disco è OK, %d attributi stanno per guastarsi

en: Disk management utility for GNOME
it: Strumento di gestione dischi per GNOME

en: Disk or Device
it: Disco o dispositivo

en: Disks
it: Dischi

en: Disks provides an easy way to inspect, format, partition, and configure disks and block devices.
it: Dischi fornisce uno strumento semplice per ispezionare, formattare, partizionare e configurare dischi e dispositivi a blocchi.

en: Display _Name
it: Nome _visualizzato

en: Don’t overwrite existing data
it: Non sovrascrivere dati esistenti

en: Drive Options
it: Opzioni unità

en: Drive S_ettings…
it: I_mpostazioni unità…

en: Drive Settings
it: Impostazioni unità

en: Drive’s seek performance during offline operations
it: Prestazioni del posizionamento nell'unità durante le operazioni offline

en: Edit Encr_yption Options…
it: Modifica opzioni di cifrat_ura…

en: Edit Partition
it: Modifica partizione

en: Edit _Filesystem…
it: Modifica _file system…

en: Edit _Mount Options…
it: _Modifica opzioni di montaggio…

en: Eject this disk
it: Espelle questo disco

en: Empty
it: Vuota

en: Enable Write Cache
it: Abilita cache in scrittura

en: Enable _recursive mode
it: Abilita modalità _ricorsiva

en: Encryption Options
it: Opzioni di cifratura

en: Endurance Remaining
it: Resistenza disponibile

en: Enter Standby After
it: Entrare in stand-by dopo

en: Enter current passphrase used to protect the data
it: Inserire la passphrase attuale utilizzata per proteggere i dati

en: Enter new passphrase used to protect the data
it: Inserire la nuova passphrase utilizzata per proteggere i dati

en: Enter passphrase to unlock
it: Digitare la passphrase per sbloccare

en: Enter passphrase used to protect the data
it: Inserire la passphrase per proteggere i dati

en: Erase Multiple Disks
it: Cancella molteplici dischi

en: Erase _Type
it: _Tipo di cancellazione

en: Error aborting SMART self-test
it: Errore nell'annullare il test automatico SMART

en: Error adding /etc/crypttab entry
it: Errore nell'aggiungere la voce in /etc/crypttab

en: Error adding new /etc/fstab entry
it: Errore nell'aggiungere la nuova voce in /etc/fstab

en: Error allocating space for disk image file:
it: Errore nell'allocare spazio per l'immagine disco:

en: Error attaching disk image
it: Errore nel collegare l'immagine disco

en: Error attaching disk image: %s (%s, %d)
it: Errore nel collegare l'immagine disco %s (%s, %d)

en: Error canceling job
it: Errore nell'annullare l'attività

en: Error changing passphrase
it: Errore nel modificare la passphrase

en: Error connecting to udisks daemon: %s (%s, %d)
it: Errore nel collegarsi al demone udisks: %s (%s, %d)

en: Error creating disk image
it: Errore nel creare l'immagine disco

en: Error creating partition
it: Errore nel creare la partizione

en: Error deleting loop device
it: Errore nell'eliminare il dispositivo di loop

en: Error deleting partition
it: Errore nell'eliminare la partizione

en: Error determining size of device:
it: Errore nel determinare la dimensione del dispositivo:

en: Error determining size of file
it: Errore nel determinare la dimensione del file

en: Error disabling autoclear for loop device
it: Errore nel disabilitare la funzione di pulizia automatica per il dispositivo di loop

en: Error ejecting media
it: Errore nell'espellere il supporto

en: Error formatting disk
it: Errore nel formattare il disco

en: Error formatting volume
it: Errore nel formattare il volume

en: Error locking device
it: Errore nel bloccare il dispositivo

en: Error looking up block device for %s
it: Errore nel cercare il dispositivo a blocchi per %s

en: Error mounting filesystem
it: Errore nel montare il file system

en: Error mounting filesystem to calculate minimum size
it: Errore nel montare il file system per calcolare la dimensione minima

en: Error mounting the filesystem
it: Errore nel montare il file system

en: Error opening %s: %s
it: Errore nell'aprire %s: %s

en: Error opening file for reading
it: Errore nell'aprire il file in lettura

en: Error opening file for writing
it: Errore nell'aprire il file in scrittura

en: Error opening “%s”: %m
it: Errore nell'aprire «%s»: %m

en: Error powering off drive
it: Errore nello spegnere l'unità

en: Error refreshing SMART data
it: Errore nell'aggiornare i dati SMART

en: Error removing /etc/crypttab entry
it: Errore nel rimuovere la voce da /etc/crypttab

en: Error removing old /etc/fstab entry
it: Errore nel rimuovere la vecchia voce da /etc/fstab

en: Error repairing filesystem
it: Errore nel riparare il file system

en: Error repairing filesystem after resize
it: Errore nel riparare il file system dopo averlo ridimensionato

en: Error resizing filesystem
it: Errore nel ridimensionare il file system

en: Error resizing partition
it: Errore nel ridimensionare la partizione

en: Error restoring disk image
it: Errore nel ripristinare l'immagine disco

en: Error retrieving configuration data
it: Errore nel recuperare i dati di configurazione

en: Error setting autoclear flag
it: Errore nell'impostare il flag di pulizia automatica

en: Error setting configuration
it: Errore nell'impostare la configurazione

en: Error setting label
it: Errore nell'impostare l'etichetta

en: Error setting partition flags
it: Errore nell'impostare i flag della partizione

en: Error setting partition name
it: Errore nell'impostare il nome della partizione

en: Error setting partition type
it: Errore nell'impostare il tipo della partizione

en: Error starting SMART self-test
it: Errore nell'avviare il test automatico SMART

en: Error starting swap
it: Errore nell'attivare lo spazio di swap

en: Error stopping swap
it: Errore nel disattivare lo spazio di swap

en: Error unlocking device
it: Errore nello sbloccare il dispositivo

en: Error unmounting filesystem
it: Errore nello smontare il file system

en: Error updating /etc/crypttab
it: Errore nell'aggiornare /etc/crypttab

en: Error updating /etc/crypttab entry
it: Errore nell'aggiornare la voce in /etc/crypttab

en: Error updating /etc/fstab entry
it: Errore nell'aggiornare la voce in /etc/fstab

en: Error while checking filesystem
it: Errore nel controllare il file system

en: Error while repairing filesystem
it: Errore nel riparare il file system

en: Error while taking filesystem ownership
it: Errore nell'assumere le proprietà del file system

en: Error writing file
it: Errore nello scrivere il file

en: Extended Partition
it: Partizione estesa

en: Extended Partitions can contain Logical Partitions
it: Partizioni estese possono contenere partizioni logiche

en: F2FS — Flash Storage Linux Filesystem
it: F2FS — File system Linux Flash Storage

en: FAILING
it: GUASTO

en: Failed in the past
it: Guastato in passato

en: File does not appear to be XZ compressed
it: Il file non sembra essere compresso con XZ

en: Filesystem %s on %s could not be repaired.
it: Il file system %s su %s non poteva essere riparato.

en: Filesystem %s on %s has been repaired.
it: Il file system %s su %s è stato riparato.

en: Filesystem %s on %s is undamaged.
it: Il file system %s su %s non è danneggiato.

en: Filesystem %s on %s needs repairing.
it: Il file system %s su %s necessita di essere riparato.

en: Filesystem _Type
it: _Tipo di file system

en: Filesystem damaged
it: File system danneggiato

en: Filesystem intact
it: File system intatto

en: Fit to size
it: Adatta alla dimensione

en: Flags
it: Etichette

en: Flying Height
it: Altezza testina

en: For example: “Angela’s Files” or “Backup”.
it: Per esempio «I miei file» o «Backup dati».

en: For use with _Windows (NTFS)
it: Per un uso con _Windows (NTFS)

en: For use with all _systems and devices (FAT)
it: Per un uso con _tutti i sistemi e dispositivi (FAT)

en: Form_at
it: _Formatta

en: Format Disk
it: Formatta disco

en: Format Volume
it: Formatta volume

en: Format _Disk…
it: Formatta _disco…

en: Format _Partition…
it: Formatta _partizione…

en: Format selected device
it: Formatta dispositivo selezionato

en: Free Space _Following
it: Spazio _libero dopo

en: Frequency of errors while positioning
it: Frequenza degli errori nei posizionamenti

en: Frequency of errors while reading from the disk
it: Frequenza degli errori durante la lettura dal disco

en: Frequency of errors while reading raw data from the disk. A non-zero value indicates a problem with either the disk surface or read/write heads
it: Numero di errori nelle letture dei dati grezzi dal disco. Un valore diverso da zero indica la presenza di un problema sulla superficie del disco o con le testine di lettura/scrittura

en: Frequency of mistakes as a result of impact loads
it: Numero di errori causati da vibrazioni o impatti

en: G-sense Error Rate
it: Tasso errori sensore di gravità

en: GMR Head Amplitude
it: Ampiezza di oscillazione della testina

en: General time for loading in a drive
it: Tempo generale di caricamento in un'unità

en: Go back to main view
it: Tornare alla vista principale

en: Good Block Rate
it: Tasso blocchi validi

en: Hardware ECC Recovered
it: Ripristini ECC hardware

en: Head Flying Hours
it: Ore di movimento della testina

en: Height of heads above the disk surface
it: Altezza delle testine dalla superficie del disco

en: Hide from _Firmware
it: Nascondi dal firm_ware

en: High Fly Writes
it: Scritture fuori limite

en: I_dentify As
it: I_dentificare come

en: Icon Na_me
it: No_me icona

en: If checked, additional authorization is required to mount the device [x-udisks-auth]
it: Se selezionata, è richiesta un'ulteriore autorizzazione per montare il dispositivo [x-udisks-auth]

en: If checked, additional authorization is required to unlock the device [x-udisks-auth]
it: Se selezionata, è richiesta un'ulteriore autorizzazione per sbloccare il dispositivo [x-udisks-auth]

en: If checked, the device is always shown in the user interface no matter what its directory is [x-gvfs-show]
it: Se selezionata, il dispositivo verrà sempre mostrato nell'interfaccia grafica, indipendentemente dalla sua directory [x-gvfs-show]

en: If checked, the device will be mounted at system startup [!noauto]
it: Se selezionata, il dispositivo verrà montato all'avvio [!noauto]

en: If checked, the device will be unlocked at system startup [!noauto]
it: Se selezionata, il dispositivo verrà sbloccato all'avvio [!noauto]

en: If checked, the loop device will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying file to be modified
it: Se selezionata, il dispositivo di loop risulterà in sola-lettura (utile per non veder modificato il sottostante file)

en: If checked, the mount will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying disk image to be modified
it: Se selezionata, varrà eseguito il mount in sola-lettura (utile per non veder modificata la sottostante immagine disco)

en: If set, the VeraCrypt PIM (Personal Iterations Multiplier) numeric value to use for this volume.
it: Se impostato, il valore numerico PIM (Personal Iterations Multiplier) VeraCrypt da usare per questo volume

en: If set, the name of the icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-icon=]
it: Se selezionata, il nome dell'icona da usare per il dispositivo nell'interfaccia grafica [x-gfvs-icon=]

en: If set, the name of the symbolic icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-symbolic-icon=]
it: Se selezionata, il nome dell'icona simbolica da usare per il dispositivo nell'interfaccia grafica [x-gfvs-symbolic-icon=]

en: If set, the name to use for the device in the user interface [x-gvfs-name=]
it: Se selezionata, il nome da usare per il dispositivo nell'interfaccia grafica [x-gvfs-name=]

en: If specified
it: Se specificata

en: Ignored, kept for compatibility
it: Ignorato, mantenuto per compatibilità

en: Image Size
it: Dimensione immagine

en: Image _Size
it: Dimen_sione immagine

en: Image to Restore
it: Immagine da ripristinare

en: In case that the default options do not fit your needs select one of the following filesystems. Be aware of the technical differences and do research about your use case.
it: Se le opzioni predefinite non fossero sufficienti, selezionare uno dei seguenti file system. Prestare attenzione alle differenze tecniche e accertarsi che tale file system possa essere utilizzato.

en: Indicates that EFI firmware should ignore the content of the partition and not try to read from it
it: Indica che il firmware EFI dovrebbe ignorare il contenuto della partizione e non leggerla

en: Instead of unlocking this volume, attempt to unlock a secondary volume hidden inside.
it: Invece di sbloccare questo volume, tenta di sbloccare un volume secondario nascosto all'interno

en: Internal error
it: Errore interno

en: Invalid PIM
it: PIM non valido

en: Invalid compressed data
it: Dati compressi non validi

en: Job
it: Lavoro

en: Last Benchmarked
it: Ultimo benchmark

en: Legacy BIOS _Bootable
it: Avvia_bile con BIOS datati

en: Linux Swap Partition
it: Partizione swap Linux

en: Load Friction
it: Attivazione per attrito

en: Load on drive caused by friction in mechanical parts of the store
it: Attivazioni dell'unità causate da attrito tra le parti meccaniche

en: Load-in Time
it: Tempo di caricamento

en: Load/Unload Cycle Count
it: Conteggio cicli attivazione/disattivazione

en: Load/Unload Retry Count
it: Conteggio tentativi attivazione/disattivazione

en: Loaded Hours
it: Ore di attività

en: Loading on drive caused by numerous recurrences of operations, like reading, recording, positioning of heads, etc
it: Attivazioni dell'unità causate da diverse operazioni ricorrenti come: lettura, registrazione, posizionamento delle testine, ecc.

en: Location
it: Posizione

en: Lock selected encrypted partition
it: Blocca la partizione cifrata selezionata

en: Loop device is empty
it: Il dispositivo di loop è vuoto

en: Loud (Fast)
it: Forte (veloce)

en: Manage Drives and Media
it: Gestisce unità e supporti

en: Margin of a channel while reading data.
it: Margine di un canale durante la lettura dei dati

en: Matches any device with the given label
it: Corrisponde a qualsiasi dispositivo con l'etichetta fornita

en: Matches partition %u of any device connected at the given port or address
it: Corrisponde alla partizione %u di qualsiasi dispositivo collegato alla porta o indirizzo fornito

en: Matches partition %u of the device with the given vital product data
it: Corrisponde alla partizione %u del dispositivo con i dati vitali (VPD) forniti

en: Matches the device with the given UUID
it: Corrisponde al dispositivo con lo UUID fornito

en: Matches the given device
it: Corrisponde al dispositivo fornito

en: Matches the whole disk of any device connected at the given port or address
it: Corrisponde al disco intero di qualsiasi dispositivo collegato alla porta o indirizzo fornito

en: Matches the whole disk of the device with the given vital product data
it: Corrisponde all'intero disco del dispositivo con i dati vitali (VPD) forniti

en: Media
it: Supporto

en: Minimal Size
it: Dimensione minima

en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
it: Usare lettere maiuscole e minuscole, cercare inoltre di usare qualche numero.

en: Model
it: Modello

en: Mount Disk Images
it: Monta immagini disco

en: Mount Opt_ions
it: Op_zioni di mount

en: Mount Options
it: Opzioni di montaggio

en: Mount _Point
it: _Punto di mount

en: Mount at system _startup
it: Mo_ntare all'avvio

en: Mount selected partition
it: Monta la partizione selezionata

en: N/A
it: N/D

en: N_ext
it: S_uccessivo

en: Name
it: Nome

en: Need more input
it: Necessari più dati in ingresso

en: Never
it: Mai

en: New Disk Image
it: Nuova immagine disco

en: New _Passphrase
it: _Nuova passphrase

en: No Device Selected
it: Nessun dispositivo selezionato

en: No Filesystem
it: Nessun file system

en: No Media
it: Nessun supporto

en: No description for attribute %d
it: Nessuna descrizione per l'attributo %d

en: No partitioning
it: Nessun partizionamento

en: None
it: Nessuna

en: Normalized
it: Normalizzato

en: Not enough memory
it: Memoria insufficiente

en: Number of CRC errors during UDMA mode
it: Numero di errori CRC nella modalità UDMA

en: Number of Data Address Mark (DAM) errors (or) vendor-specific
it: Numero di errori DAM (Data Access Mark) o specifico del produttore

en: Number of ECC errors
it: Numero di errori ECC

en: Number of ECC on-the-fly errors
it: Numero di errori ECC "al volo"

en: Number of S_amples
it: N_umero di campioni

en: Number of Sampl_es
it: Nu_mero di campioni

en: Number of Thermal Asperity Rate errors
it: Numero di errori causati dall'alta temperatura

en: Number of attempts to calibrate the device
it: Numero di tentativi per calibrare il dispositivo

en: Number of available reserved blocks as a percentage of the total number of reserved blocks
it: Numero di blocchi riservati disponibili come percentuale del numero totale di quelli riservati disponibili

en: Number of buzz routines to spin up the drive
it: Numero di routine per attivare la rotazione dell'unità

en: Number of cycles into landing zone position
it: Numero di cicli nella zona di parcheggio della testina

en: Number of errors as a result of impact loads as detected by a shock sensor
it: Numero di errori dovuti a impatti rilevati dal sensore di movimento

en: Number of errors corrected by software ECC
it: Numero di errori corretti dal software ECC

en: Number of errors that could not be recovered using hardware ECC
it: Numero di errori non corretti dall'ECC hardware

en: Number of errors while reading from a disk
it: Numero di errori durante la lettura da un disco

en: Number of errors while writing to disk (or) multi-zone error rate (or) flying-height
it: Numero di errori nello scrivere sul disco oppure il tasso di errori multi zona o l'altezza della testina

en: Number of hours elapsed in the power-on state
it: Numero di ore trascorse in accensione

en: Number of hours in general operational state
it: Numero di ore trascorse nello stato di funzionamento generale

en: Number of off-track errors
it: Numero di errori fuori traccia

en: Number of physical erase cycles completed on the drive as a percentage of the maximum physical erase cycles the drive supports
it: Numero di cicli di cancellazione fisica completati sull'unità come percentuale del massimo numero di cicli di cancellazione fisica supportati dall'unità

en: Number of power-off or emergency retract cycles
it: Numero di cicli di rientro della testina per spegnimento o di emergenza

en: Number of power-off retract events
it: Numero di eventi di rientro della testina per spegnimento

en: Number of power-on events
it: Numero di eventi di accensione

en: Number of remapping operations. The raw value of this attribute shows the total number of (successful and unsuccessful) attempts to transfer data from reallocated sectors to a spare area
it: Numero di operazioni di rimappatura. Il valore grezzo di questo attributo mostra il numero totale di tentativi (con successo o no) di trasferire dati dai settori ricollocati in una zona di riserva (spare)

en: Number of retry attempts to spin up
it: Numero di tentativi per attivare la rotazione del disco

en: Number of samples. Bigger number produces a more accurate picture of access time patterns but takes more time.
it: Numero di campioni. Un numero grande produce un'analisi più precisa dei tempi di accesso, ma richiede più tempo.

en: Number of samples. Bigger number produces more smooth graphs but the benchmark will take more time.
it: Numero di campioni. Un numero grande produce grafici più accurati, ma richiede più tempo.

en: Number of sectors waiting to be remapped. If the sector waiting to be remapped is subsequently written or read successfully, this value is decreased and the sector is not remapped. Read errors on the sector will not remap the sector, it will only be remapped on a failed write attempt
it: Numero di settori in attesa di essere rimappati. Se il settore da rimappare viene successivamente letto o scritto con successo, questo valore viene diminuito e il settore non viene rimappato. Errori di lettura sul settore non lo rimappano, solamente le scritture non riuscite lo fanno

en: Number of spindle start/stop cycles
it: Numero di cicli start/stop del motorino

en: Number of times a recording head is flying outside its normal operating range
it: Numero di volte che la testina di scrittura ha eseguito scritture oltre il proprio limite di operazione

en: Number of uncorrectable ECC errors
it: Numero di errori ECC non correggibili

en: Offline Seek Performance
it: Prestazioni posizionamento offline

en: Old-Age
it: Old-age

en: Only the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file will be changed. To change the on-disk passphrase, use <i>Change Passphrase…</i>
it: Solo la passphrase con un riferimento nel file <i>/etc/crypttab</i> verrà modificata. Per modificare la passphrase sul disco, usare <i>Modifica passphrase…</i>

en: Opt_ions
it: Op_zioni

en: Options to use when unlocking the device
it: Opzioni da utilizzare quando viene sbloccato il dispositivo

en: Other Devices
it: Altri dispositivi

en: Overall Assessment
it: Valutazione generale

en: Overwrite existing data with zeroes
it: Sovrascrivere i dati esistenti con zeri

en: Overwrites existing data, but takes longer.
it: Sovrascrive i dati esistenti, ma impiega più tempo.

en: Partition Type
it: Tipo di partizione

en: Partition _Size
it: Dimensione parti_zione

en: Partitioning
it: Partizionamento

en: Passphrase File
it: File passphrase

en: Passphrase of the device or empty to request from user when setting up the device
it: Passphrase per il dispositivo o vuoto per richiederla all'utente in fase di configurazione

[ctx: Password strength]
en: Fair
it: Discreta

[ctx: Password strength]
en: Good
it: Buona

[ctx: Password strength]
en: Strong
it: Robusta

[ctx: Password strength]
en: Weak
it: Fragile

en: Perform Better
it: Prestazioni migliori

en: Perform _write-benchmark
it: Eseguire benchmar_k in scrittura

en: Performance is increased by enabling write caching, but leaves the system susceptible to data loss in the event of a power failure
it: Abilitando la cache in scrittura le prestazioni aumentano, ma questo potrebbe portare alla perdita di dati dal sistema nel caso di interruzione della corrente elettrica

en: Power Cycle Count
it: Conteggio cicli alimentazione

en: Power off this disk
it: Spegne questo disco

en: Power-On Hours
it: Ore di accensione

en: Power-off Retract Count
it: Conteggio rientri per spegnimento

en: Powered On
it: Acceso

en: Pre-Fail
it: Pre-fail

en: Quantity efforts of the rotating moment of a drive
it: Sforzo del momento rotatorio di un'unità

en: Quick
it: rapido

en: Quiet (Slow)
it: Basso (lento)

en: Read Channel Margin
it: Margine canale lettura

en: Read Error Rate
it: Tasso letture errate

en: Read Error Retry Rate
it: Tasso tentativi letture errate

en: Reallocated Sector Count
it: Conteggio settori ricollocati

en: Reallocation Count
it: Conteggio ricollocamenti

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Rep_air Filesystem…
it: Ri_para file system…

en: Repair failed
it: Riparazione non riuscita

en: Repair successful
it: Riparazione avvenuta con successo

en: Reported Uncorrectable Errors
it: Errori non correggibili segnalati

en: Require additional authori_zation to mount
it: _Richiedere ulteriore autorizzazione per montare

en: Require additional authori_zation to unlock
it: Richiedere ulteriore autori_zzazione per sbloccare

en: Resi_ze…
it: Ri_dimensiona…

en: Resize Volume
it: Ridimensiona volume

en: Resizing a filesystem can lead to data loss. You are advised to backup your data before. The resize operation will take longer if a lot of data has to be moved. The minimal size is calculated according to the current content. Keep additional free space for the filesystem to work fast and reliably.
it: Il ridimensionamento di un file system può causare la perdita di dati: è consigliato eseguire un backup prima di continuare. L'operazione impiegherà molto più tempo se è necessario spostare una grande quantità di dati. La dimensione minima è calcolata in base ai contenuti attuali; mantenere inoltre dello spazio libero per consentire al file system di funzionare al meglio.

en: Resizing not ready
it: Ridimensionamento non pronto

en: Restore Disk Image
it: Ripristina immagine disco

en: Restore disk image
it: Ripristina immagine disco

en: Restoring Disk Image
it: Ripristino immagine disco

en: Retrieving DVD keys
it: Recupero chiavi DVD

en: Run Out Cancel
it: Errori correzione dati

en: SELF-TEST FAILED
it: TEST AUTOMATICO NON RIUSCITO

en: SMART Data & Self-Tests
it: Dati e test SMART

en: SMART _Attributes
it: _Attributi SMART

en: SMART is not enabled
it: SMART non è abilitato

en: SMART is not supported
it: SMART non è supportato

en: S_etting
it: I_mpostazione

en: S_tandby Now
it: S_tand-by ora

en: S_ymbolic Icon Name
it: No_me icona simbolica

en: Sample S_ize (MiB)
it: Di_mensione campione (MiB)

en: Sample Size
it: Dimensione campione

en: Save Power
it: Risparmio energia

en: Save in _Folder
it: Sal_va nella cartella

en: Seek Error Rate
it: Tasso posizionamenti errati

en: Seek Timer Performance
it: Prestazione tempo di posizionamento

en: Select Disk Image to Attach
it: Seleziona immagine disco da collegare

en: Select Disk Image to Restore
it: Seleziona immagine disco da ripristinare

en: Select Disk Image(s) to Mount
it: Seleziona immagini disco da montare

en: Select a Folder
it: Seleziona cartella

en: Select a Keyfile
it: Seleziona file chiave

en: Select a device to manage.
it: Seleziona un dispositivo da gestire

en: Select a keyfile to unlock this volume
it: Selezionare il file chiave per sbloccare questo volume

en: Select device
it: Seleziona dispositivo

en: Self-assessment
it: Autovalutazione

en: Self-test Result
it: Risultati test automatici

en: Self-test in progress
it: Test automatico in corso

en: Serial Number
it: Numero di serie

en: Set Password
it: Imposta password

en: Set options to unlock
it: Imposta opzioni per sbloccare

en: Set up _read-only loop device
it: Impostare _dispositivo di loop in sola-lettura

en: Set up _read-only mount
it: Impo_stare mount in sola-lettura

en: Sh_ow Password
it: Mostra _password

en: Shift of disk is possible as a result of strong shock loading in the store, as a result of falling (or) temperature
it: Lo spostamento del disco può essere causato da forti vibrazioni o movimenti causati da caduta o dall'alta temperatura

en: Sho_w Passphrases
it: Mostrare passp_hrase

en: Sho_w in user interface
it: Most_rare nell'interfaccia grafica

en: Sho_w passphrase
it: _Mostrare passphrase

en: Size
it: Dimensione

en: Slow
it: lento

en: Soft ECC correction
it: Correzioni ECC software

en: Soft Read Error Rate
it: Tasso errori lettura software

en: Soft read error rate
it: Tasso errori lettura software

en: Source
it: Sorgente

en: Spin Buzz
it: Cicli per la rotazione

en: Spin High Current
it: Picco della corrente di rotazione

en: Spinup Retry Count
it: Conteggio tentativi di rotazione

en: Spinup Time
it: Tempo di rotazione

en: Start/Stop Count
it: Conteggio start/stop

en: Stop running jobs?
it: Fermare l'esecuzione?

en: Switch off <i>User Session Defaults</i> to manage encryption options and passphrase for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/crypttab</b> file
it: Disabilitare <i>Predefiniti da sessione utente</i> per gestire le opzioni di cifratura e la passphrase per il dispositivo (le opzioni corrispondono a una voce nel file <b>/etc/crypttab</b>).

en: Switch off <i>User Session Defaults</i> to manage mount point and mount options for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/fstab</b> file
it: Disabilitare <i>Predefiniti da sessione utente</i> per gestire il punto e le opzioni di montaggio per il dispositivo (le opzioni corrispondono a una voce nel file <b>/etc/fstab</b>).

en: Temperature
it: Temperatura

en: Temperature of the drive
it: Temperatura dell'unità

en: The <b>special device file</b> — use symlinks in the <b>/dev/disk</b> hierarchy to control the scope of the entry
it: Il <b>file dispositivo speciale</b> (utilizzare collegamenti simbolici in <b>/dev/disk</b> per controllare l'ambito della voce)

en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: The amount of data read during the lifetime of the disk
it: La quantità di dati letti durante la vita di questo disco

en: The amount of data written during the lifetime of the disk
it: La quantità di dati scritti durante la vita di questo disco

en: The check may take a long time, especially if the partition contains a lot of data.
it: Il controllo potrebbe richiedere molto tempo, specialmente se la partizione contiene molti dati.

en: The difference to the previous partition size
it: La differenza con la dimensione precedente

en: The directory to mount the device in
it: La directory in cui montare il dispositivo

en: The disk image is %s bigger than the target device
it: L'immagine disco è %s più grande del dispositivo

en: The disk image is %s smaller than the target device
it: L'immagine disco è %s più piccola del dispositivo

en: The encryption passphrase was retrieved from the keyring
it: La passphrase di cifratura è stata recuperata dal portachiavi

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
it: Il file esiste già in «%s». Se viene sostituito, verrà sovrascritto il suo contenuto.

en: The filesystem type to use
it: Il tipo di file system da utilizzare

en: The free space following the partition
it: Lo spazio libero dopo la partizione

en: The label matches the existing label
it: L'etichetta corrisponde all'etichetta esistente

en: The mount options stored in the <b>/etc/fstab</b> file
it: Le opzioni di mount salvate nel file <b>/etc/fstab</b>

en: The name to use for the filesystem. This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the /dev/disk/by-label directory.
it: Il nome da utilizzare per il file system: utile per fare riferimento al dispositivo attraverso un collegamento simbolico nella directory /dev/disk/by-label.

en: The name to use for the unlocked device — the device is set up as the name prefixed with <b>/dev/mapper</b>/
it: Il nome da utilizzare per il dispositivo sbloccato (questo è configurato come il nome con il prefisso <b>/dev/mapper</b>)

en: The number of MiB (1048576 bytes) to read/write for each sample.
it: Il numero di MiB (1048576 byte) da leggere/scrivere per ogni campione.

en: The number of MiB (1048576 bytes) to read/write for each sample. Big sample sizes tend to produce more accurate benchmarks at the cost of the benchmark taking more time.
it: Il numero di MiB (1048576 byte) da leggere/scrivere per ogni campione. Dimensioni grandi del campione tendono a produrre benchmark più precisi al costo di una più lunga esecuzione.

en: The number of samples the benchmark will do for the access time test.
it: Il numero di campioni che il benchmark eseguirà per il test del tempo di accesso.

en: The number of samples the benchmark will include for the read/write test.
it: Il numero di campioni che il benchmark includerà per il test di lettura/scrittura.

en: The partition name (up to 36 unicode characters). This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the <b>/dev/disk/by-partlabel</b> directory
it: Il nome della partizione, fino a 36 caratteri Unicode (utile per fare riferimento al dispositivo attraverso un collegamento simbolico nella directory <b>/dev/disk/by-partlabel</b>)

en: The partition type as a 8-bit unsigned integer
it: Il tipo della partizione come intero senza segno di 8 bit

en: The partition type represented as a 32-bit <i>GUID</i>
it: Il tipo di partizione rappresentato come <i>GUID</i> a 32 bit

en: The passphrase matches the existing passphrase
it: La passphrase corrisponde a quella esistente

en: The passphrases do not match
it: Le passphrase non corrispondono

en: The passwords do not match
it: Le password non corrispondono

en: The size of the image to create
it: La dimensione dell'immagine da creare

en: The size of the partition to create
it: La dimensione della partizione da creare

en: The special device file — use symlinks in the /dev/disk hierarchy to control the scope of the entry
it: Il file dispositivo speciale (utilizzare collegamenti simbolici in /dev/disk per controllare l'ambito della voce)

en: The strength of the passphrase
it: La robustezza della passphrase

en: The system may not work correctly if this entry is modified or removed.
it: Il sistema potrebbe non funzionare correttamente se questa voce viene modificata o rimossa.

en: The total number of uncorrectable errors when reading/writing a sector. A rise in the value of this attribute indicates defects of the disk surface and/or problems in the mechanical subsystem
it: Il numero totale di errori non correggibili nel leggere/scrivere un settore. Un incremento del valore di questo attributo indica difetti della superficie del disco o problemi nel sottosistema meccanico

en: The utility %s is missing.
it: Lo strumento «%s» non è installato.

en: Thermal Asperity Rate
it: Tasso errori termici

en: This filesystem will be automatically unmounted prior to any changes.
it: Il file system verrà smontato automaticamente prima di ogni modifica.

en: This is equivalent to Master Boot Record <i>bootable</i> flag. It is normally only used for GPT partitions on MBR systems
it: Equivale al flag <i>avviabile</i> del Master Boot Record (è solitamente utilizzato per partizioni GPT su sistemi MBR)

en: This is the last primary partition that can be created.
it: Questa è l'ultima partizione primaria che può essere creata.

en: This operation will prepare the system for the following drives to be powered down and removed.
it: L'operazione preparerà il sistema affinché le seguenti unità vengano spente e rimosse.

en: This volume might be a VeraCrypt volume as it contains random data.
it: Questo volume potrebbe essere un volume VeraCrypt poiché contiene dati casuali.

en: Threshold
it: Soglia

en: Threshold exceeded
it: Soglia superata

en: Threshold not exceeded
it: Soglia non superata

en: Throughput Performance
it: Prestazioni di output netto

en: Time needed to spin up the disk
it: Tempo necessario per attivare la rotazione del disco

en: Time while head is positioning
it: Tempo di posizionamento della testina

en: To enable or disable the write test.
it: Per abilitare o disabilitare il test di scrittura.

en: Torque Amplification Count
it: Conteggio amplificazione forza rotatoria

en: Total LBAs Read
it: LBA totali letti

en: Total LBAs Written
it: LBA totali scritti

en: Total number of load cycles
it: Numero totale di cicli di attivazione

en: Transfer Rate
it: Tasso di trasferimento

en: Turn on to configure AAM at startup and when the disk is connected
it: Attivare per configurare AAM all'avvio e quando il disco è collegato

en: Turn on to configure APM at startup and when the disk is connected
it: Attivare per configurare APM all'avvio e quando il disco è collegato

en: Turn on to configure Standby Timeout at startup and when the disk is connected
it: Attivare per configurare il timeout di stand-by all'avvio e quando il disco è collegato

en: Turn on to configure Write Cache setting at startup and when the disk is connected
it: Attivare per configurare la cache in scrittura all'avvio e quando il disco è collegato

en: Type
it: Tipo

en: UDF — Universal Disk Format, for removable devices on many systems
it: UDF — Universal Disk Format, per dispositivi rimovibili su molteplici sistemi

en: UDMA CRC Error Rate
it: Tasso errori CRC UDMA

en: Unallocated Space
it: Spazio non allocato

en: Uncorrectable ECC Count
it: Conteggio ECC non correggibili

en: Uncorrectable Sector Count
it: Conteggio settori non correggibili

en: Unlock an encrypted Windows system partition or drive.
it: Sblocca una partizione di sistema o unità cifrata Windows

en: Unlock selected encrypted partition
it: Sblocca la partizione cifrata selezionata

en: Unmount selected partition
it: Smonta la partizione selezionata

en: Unnamed (%s).img
it: Senza nome (%s).img

en: Unrecoverable read errors while creating disk image
it: Errori non ripristinabili di lettura nella creazione dell'immagine disco

en: Updated
it: Aggiornato

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Us_er Session Defaults
it: Pr_edefiniti da sessione utente

en: Used
it: Usato

en: Used to indicate that the partition and its contents are required for the OS/Platform to function. Special care should be taken to not delete or overwrite the contents
it: Indica che la partizione e il suo contenuto sono richiesti dal sistema operativo/piattaforma per funzionare (prestare attenzione a non eliminare o sovrascrivere il contenuto)

en: Using Disks, you can view SMART data, manage devices, benchmark physical disks, and image USB sticks.
it: Utilizzando Dischi è possibile visualizzare i dati SMART, gestire dispositivi RAID, eseguire benchmark su dischi fisici e scrivere immagini su dispositivi USB.

en: Value
it: Valore

en: Vendor Recommended
it: Consigliato dal produttore

en: View, modify and configure disks and media
it: Visualizza, modifica e configura dischi e supporti

en: Volume _Name
it: Nome del _volume

en: Volume type
it: Tipo di volume

en: Volumes Grid
it: Griglia volumi

en: Waited too long for the filesystem
it: Atteso troppo tempo per il file system

en: Warning: all data on the volume will be lost
it: Attenzione: tutti i dati presenti nella partizione saranno persi per sempre

en: Will be created
it: Verrà creata

en: Will be deleted
it: Verrà eliminata

en: Windows _system
it: Sistema _Windows

en: World Wide Name
it: Nome World Wide (WWN)

en: Worst
it: Peggiore

en: Wr_ite Cache
it: Cac_he scrittura

en: Write Disk Images to Devices
it: Scrive immagine disco su dispositivi

en: Write Error Rate
it: Tasso scritture errate

en: XFS — Linux Filesystem
it: XFS — File system Linux

en: _Abort Benchmark
it: _Interrompi benchmark

en: _About Disks
it: I_nformazioni su Dischi

en: _Attach
it: Co_llega

en: _Attach Disk Image… (.iso, .img)
it: Collega _immagine disco… (.iso, .img)

en: _Benchmark Disk…
it: Benchmar_k disco…

en: _Benchmark Partition…
it: Benchmar_k partizione…

en: _Bootable
it: Avvia_bile

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Confirm
it: Co_nferma

en: _Conveyance
it: _Trasporto

en: _Create Disk Image…
it: Crea _immagine disco…

en: _Create Partition Image…
it: _Crea immagine partizione…

en: _Delete
it: _Elimina

en: _Delete Disk Image File
it: _Elimina file immagine disco

en: _Destination
it: _Destinazione

en: _Difference
it: _Differenza

en: _Edit Partition…
it: _Modifica partizione…

en: _Erase
it: _Cancella

en: _Erase…
it: _Cancella…

en: _Extended
it: _Esteso

en: _Format
it: _Formatta

en: _Format…
it: _Formatta…

en: _Help
it: A_iuto

en: _Hidden
it: Na_scosto

en: _Image to Restore
it: _Immagine da ripristinare

en: _Internal disk for use with Linux systems only (Ext4)
it: _Disco interno per un uso esclusivo con sistemi Linux (Ext4)

en: _Keyboard Shortcuts
it: _Scorciatoie da tastiera

en: _Keyfiles
it: Fi_le chiave

en: _Label
it: Etic_hetta

en: _Mount
it: _Monta

en: _Name
it: _Nome

en: _New Disk Image…
it: _Nuova immagine disco…

en: _Other
it: _Altro

en: _Partitioning
it: _Partizionamento

en: _Password
it: Pass_word

en: _Password protect volume (LUKS)
it: _Volume protetto da password (LUKS)

en: _Power Off
it: _Spegni

en: _Previous
it: _Precedente

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: _Resize
it: _Ridimensiona

en: _Restore
it: _Ripristina

en: _Restore Disk Image…
it: _Ripristina immagine disco…

en: _Restore Partition Image…
it: _Ripristina immagine partizione…

en: _SMART Data & Self-Tests…
it: Dati e test _SMART…

en: _Short
it: _Breve

en: _Standby
it: Stand-b_y

en: _Start Benchmarking…
it: _Avvia benchmark…

en: _Start Benchmark…
it: _Avvia benchmark…

en: _Start Creating…
it: _Avvia creazione…

en: _Start Restoring…
it: _Avvia ripristino…

en: _Start Self-test
it: A_vvia test automatico

en: _Stop Self-test
it: _Ferma test automatico

en: _System Partition
it: Partizione di _sistema

en: _Take Ownership…
it: _Assumi proprietà…

en: _Type
it: _Tipo

en: _Unlock
it: _Sblocca

en: _Unlock at system startup
it: S_bloccare all'avvio

en: _Volumes
it: _Volumi

en: _Wake-Up from Standby
it: Atti_va da stand-by

[ctx: aam-level]
en: 0 (Disabled)
it: 0 (disabilitato)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down not permitted)
it: %d (spin-down non consentito)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down permitted)
it: %d (spin-down consentito)

[ctx: apm-level]
en: 255 (Disabled)
it: 255 (disabilitato)

[ctx: benchmark-access-time]
en: %.2f msec
it: %.2f millisecondi

[ctx: benchmark-updated]
en: %s (%s ago)
it: %s (%s fa)

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring access time (%2.1f%% complete)…
it: Misurazione tempo di accesso (%2.1f%% completato)…

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring transfer rate (%2.1f%% complete)…
it: Misurazione tasso trasferimento (%2.1f%% completato)…

[ctx: benchmark-updated]
en: No benchmark data available
it: Nessun dato di benchmark disponibile

[ctx: benchmark-updated]
en: Opening Device…
it: Apertura dispositivo…

[ctx: benchmarking]
en: An error occurred
it: Si è verificato un errore

[ctx: benchmarking]
en: Error getting page size: %m
it: Errore nel determinare la dimensione di pagina: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error getting size of device: %m
it: Errore nel determinare la dimensione del dispositivo: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %lld bytes from offset %lld
it: Errore nel pre-leggere %lld byte dall'offset %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %s from offset %s
it: Errore nel pre-leggere %s dall'offset %s

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %lld bytes from offset %lld
it: Errore nel leggere %lld byte dall'offset %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %s from offset %s
it: Errore nel leggere %s dall'offset %s

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld
it: Errore nel posizionarsi all'offset %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld: %m
it: Errore nel posizionarsi all'offset %lld: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %s
it: Errore nel posizionarsi all'offset %s

[ctx: benchmarking]
en: Error syncing (at offset %lld): %m
it: Errore nel sincronizzare (all'offset %lld): %m

[ctx: benchmarking]
en: Error writing %lld bytes at offset %lld: %m
it: Errore nello scrivere %lld byte all'offset %lld: %m

[ctx: benchmarking]
en: Expected to write %lld bytes, only wrote %lld: %m
it: Attesa scrittura di %lld byte, scritti solamente %lld: %m

en: bytes
it: byte

[ctx: confirmation-list-of-devices]
en: Affected Devices
it: Dispositivi coinvolti

[ctx: create-inhibit-message]
en: Benchmarking device
it: Esecuzione benchmark dispositivo

[ctx: create-inhibit-message]
en: Copying device to disk image
it: Copia del dispositivo su un'immagine disco

en: disk;drive;volume;harddisk;hdd;disc;cdrom;dvd;partition;iso;image;backup;restore;benchmark;raid;luks;encryption;S.M.A.R.T.;smart;
it: disco;dischi;unità;drive;disco fisso;harddisk;hdd;volume;cdrom;cd;dvd;partizione;iso;immagine;backup;benchmark;raid;luks;smart;S.M.A.R.T;cifrare;

[ctx: duration]
en: Less than a minute
it: Meno di un minuto

[ctx: duration-day-to-month]
en: %s and %s
it: %s e %s

[ctx: duration-hour-to-day]
en: %s and %s
it: %s e %s

[ctx: duration-minute-to-hour]
en: %s and %s
it: %s e %s

[ctx: duration-months-to-year]
en: %s and %s
it: %s e %s

[ctx: duration-year-to-inf]
en: %s, %s and %s
it: %s, %s e %s

en: exFAT — Flash Storage Windows Filesystem, used on SDXC cards
it: exFAT — File system Windows Flash Storage, utilizzato su schede SDXC

en: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (built against %d.%d.%d)
it: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (compilato su %d.%d.%d)

[ctx: job-remaining]
en: %s remaining
it: %s restanti

[ctx: job-remaining-with-rate]
en: %s remaining (%s/sec)
it: %s restanti (%s/sec)

[ctx: notify-smart]
en: A hard disk is likely to fail soon.
it: Un disco fisso potrebbe guastarsi presto.

[ctx: notify-smart]
en: Examine
it: Esamina

[ctx: notify-smart]
en: Hard Disk Problems Detected
it: Rilevati problemi su disco fisso

[ctx: partition type]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: partitioning]
en: Unknown (%s)
it: Sconosciuto (%s)

[ctx: restore-inhibit-message]
en: Copying disk image to device
it: Copia dell'immagine disco sul dispositivo

[ctx: shortcut window]
en: Attach an existing disk image
it: Collega un'immagine disco esistente

[ctx: shortcut window]
en: Create a new empty disk image
it: Crea un'immagine disco vuota

[ctx: shortcut window]
en: Disks
it: Dischi

[ctx: shortcut window]
en: Drive
it: Unità

[ctx: shortcut window]
en: Drive settings
it: Impostazioni unità

[ctx: shortcut window]
en: Format the drive
it: Formatta l'unità

[ctx: shortcut window]
en: Format the selected volume
it: Formatta il volume selezionato

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcut window]
en: Open the application menu
it: Apre il menù applicazione

[ctx: shortcut window]
en: Open the drive menu
it: Apre il menù dell'unità

[ctx: shortcut window]
en: Open the volume menu
it: Apre il menù del volume

[ctx: shortcut window]
en: Partition
it: Partizione

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esci

[ctx: shortcut window]
en: Restore an image to the disk
it: Ripristina un'immagine sul disco

[ctx: shortcut window]
en: SMART data
it: Dati SMART

[ctx: shortcut window]
en: Unselect current disk
it: Deseleziona il disco corrente

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test completed successfully
it: L'ultimo test automatico è stato completato con successo

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test did not complete
it: L'ultimo test automatico non è stato completato

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed
it: L'ultimo test automatico non è riuscito

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (electrical)
it: L'ultimo test automatico non è riuscito (electrical)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (handling)
it: L'ultimo test automatico non è riuscito (handling)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (read)
it: L'ultimo test automatico non è riuscito (read)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (servo)
it: L'ultimo test automatico non è riuscito (servo)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was aborted
it: L'ultimo test automatico è stato annullato

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was interrupted
it: L'ultimo test automatico è stato interrotto

[ctx: smart-self-test-result]
en: Self-test in progress — %d%% remaining
it: Test automatico in corso — %d%% rimanente

[ctx: smart-self-test-result]
en: Unknown (%s)
it: Sconosciuto (%s)

[ctx: standby-value]
en: Never
it: Mai

[ctx: standby-value]
en: Reserved
it: Riservato

[ctx: standby-value]
en: Vendor-defined
it: Definito dal produttore

[ctx: volume-content-crypto]
en: Locked
it: Bloccato

[ctx: volume-content-crypto]
en: Unlocked
it: Sbloccato

[ctx: volume-content-fs]
en: Filesystem Root
it: File system root

[ctx: volume-content-fs]
en: Mounted at %s
it: Montato su %s

[ctx: volume-content-fs]
en: Not Mounted
it: Non montato

[ctx: volume-content-swap]
en: Active
it: Attivo

[ctx: volume-content-swap]
en: Not Active
it: Non attivo

[ctx: volume-contents-msdos-ext]
en: Extended Partition
it: Partizione estesa

[ctx: volume-grid]
en: Extended Partition
it: Partizione estesa

[ctx: volume-grid]
en: Filesystem
it: File system

[ctx: volume-grid]
en: Free Space
it: Spazio libero

[ctx: volume-grid]
en: Partition %u
it: Partizione n° %u

[ctx: volume-grid]
en: Partition %u: %s
it: Partizione n° %u: %s

en: ← Spindown
it: ← Spin-down
