rhythmbox - en to it translation catalogue (909 entries)

en:     * 10% of your Magnatune membership fees goes to Rhythmbox/GNOME - it's worth joining
it:     * il 10% della quota di iscrizione a Mangatune è devoluta a Rhythmbox/GNOME

en:     * All albums and artists hand-picked
it:     * Tutti gli album e gli artisti sono scelti con cura

en:     * Free listening of all songs
it:     * Ascolto gratuito di tutte le canzoni

en:     * Open-Source friendly file formats: MP3s and WAVs, but also OGG and FLAC files.
it:     * formati di file compatibili con sistemi opensource: MP3 e WAV, ma anche OGG e FLAC

en:     * Paid members get totally unlimited downloading of the entire catalog (no other service allows that)
it:     * I mebri paganti ottengono accesso in download totale e illimitato all'intero catalo (nessun altro servizio lo consente)

en: $10 US (better than average)
it: 10 $ USA (più della media)

en: $11 US
it: 11 $ USA

en: $12 US (generous)
it: 12 $ USA (generoso)

en: $13 US
it: 13 $ USA

en: $14 US
it: 14 $ USA

en: $15 US (VERY generous!)
it: 15 $ USA (MOLTO generoso)

en: $16 US
it: 16 $ USA

en: $17 US
it: 17 $ USA

en: $18 US (We love you!)
it: 18 $ USA (già ti amiamo)

en: $5 US
it: 5 $ USA

en: $6 US
it: 6 $ USA

en: $7 US
it: 7 $ USA

en: $8 US (typical)
it: 8 $ USA

en: $9 US
it: 9 $ USA

en: %a %I:%M %p
it: %a %H:%M

en: %b %d %I:%M %p
it: %d %b %H:%M

en: %b %d %Y
it: %d %b %Y

en: %d Star | %d Stars
it[0]: %d stella
it[1]: %d stelle

en: %d artist (%d) | All %d artists (%d)
it[0]: %d artista (%d)
it[1]: %d artisti (%d)

en: %d episode | %d episodes
it[0]: %d episodio
it[1]: %d episodi

en: %d file cannot be transferred as it must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available | %d files cannot be transferred as they must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available
it[0]: Non è possibile trasferire %d file poiché deve essere convertito in un formato supportato dal dispositivo di destinazione, ma non è presente alcun profilo di codifica adatto.
it[1]: Non è possibile trasferire %d file poiché devono essere convertiti in un formato supportato dal dispositivo di destinazione, ma non è presente alcun profilo di codifica adatto.

en: %d genre (%d) | All %d genres (%d)
it[0]: %d genere (%d)
it[1]: %d generi (%d)

en: %d import error | %d import errors
it[0]: %d errore nell'importare
it[1]: %d errori nell'importare

en: %d missing file | %d missing files
it[0]: %d file mancante
it[1]: %d file mancanti

en: %d of %d
it: %d di %d

en: %d song | %d songs
it[0]: %d brano
it[1]: %d brani

en: %d station | %d stations
it[0]: %d stazione
it[1]: %d stazioni

en: %d:%02d of %d:%02d
it: %d:%02d di %d:%02d

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
it: %d:%02d di %d:%02d rimanenti

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d
it: %d:%02d:%02d di %d:%02d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d remaining
it: %d:%02d:%02d di %d:%02d:%02d rimanenti

en: %ld day | %ld days
it[0]: %ld giorno
it[1]: %ld giorni

en: %ld hour | %ld hours
it[0]: %ld ora
it[1]: %ld ore

en: %ld minute | %ld minutes
it[0]: %ld minuto
it[1]: %ld minuti

en: %lu kbps
it: %lu kb/s

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
it: %s
    Eseguire "%s --help" per avere un elenco completo delle opzioni per la riga di comando.

en: %s (%d track) | %s (%d tracks)
it[0]: %s (%d brano)
it[1]: %s (%d brani)

en: %s (Paused)
it: %s (in pausa)

en: %s Fan Radio
it: Radio dei fan di %s

en: %s Group Radio
it: Radio del gruppo %s

en: %s Properties
it: Proprietà di «%s»

en: %s Radio
it: Radio %s

en: %s Sync Settings
it: Impostazioni di sincronizzazione per %s

en: %s Tag Radio
it: Radio per tag %s

en: %s and %s
it: %s e %s

en: %s no longer supports this type of station
it: %s non supporta più questo tipo di stazione

en: %s plays
it: %s riproduzioni

en: %s's Library
it: Libreria di %s

en: %s's Loved Tracks
it: Brani preferiti di %s

en: %s's Mix Radio
it: Radio mixata di %s

en: %s's Music
it: Musica di %s

en: %s's Neighbourhood
it: Vicini di %s

en: %s's Recommended Radio
it: Radio dei consigli per %s

en: %s, %s and %s
it: %s, %s e %s

en: %s. Would you like to add the podcast feed anyway?
it: %s. Aggiungere lo stesso il feed del podcast?

en: %tt by %ta
it: %tt di %ta

en: %tt by %ta from %at
it: %tt di %ta da %at

en: %tt from %ta
it: %tt da %ta

en: -15.0 dB
it: -15,0 dB

en: 0.0 dB
it: 0,0 dB

en: 000 kbps
it: 000 kb/s

en: 128K MP3
it: MP3 128k

en: 15.0 dB
it: 15,0 dB

en: <Invalid unicode>
it: <Unicode non valido>

en: A sample plugin in C with no features
it: Un plugin di esempio in C senza funzionalità

en: A sample plugin in Python with no features
it: Un plugin di esempio in Python senza funzionalità

en: A sample plugin in Vala with no features
it: Un plugin di esempio in Vala senza funzionalità

en: A_dd if any criteria are matched
it: Aggiungi se un criterio _qualsiasi è soddisfatto

en: Access key:
it: Chiave d'accesso:

en: Activate the source matching the specified URI
it: Attiva la sorgente che corrisponde all'URI indicato

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Remote
it: Aggiungi Remote

en: Add specified tracks to the play queue
it: Aggiunge i brani specificati alla coda di riproduzione

en: Add to New Playlist
it: Aggiungi a nuova playlist

en: Add to Play Queue
it: Aggiungi a coda di riproduzione

en: Add to Playlist
it: Aggiungi a playlist

en: Add to Queue
it: Aggiungi a coda di riproduzione

en: Added files:
it: File aggiunti:

en: Adding tracks to the library
it: Aggiunta dei brani nella libreria

en: Additional GStreamer plugins are required to play this file: %s
it: Sono richiesti dei plugin aggiuntivi per GStreamer per riprodurre questo file: %s

en: Additional software is required to convert %d file into a format supported by the target device:
    %s | Additional software is required to convert %d files into a format supported by the target device:
    %s
it[0]: È richiesto del software aggiuntivo per convertire %d file in un formato supportato dal dispositivo di destinazione:
    %s
it[1]: È richiesto del software aggiuntivo per convertire %d file in un formato supportato dal dispositivo di destinazione:
    %s

en: Additional software is required to encode media in your preferred format:
    %s
it: È richiesto del software aggiuntivo per codificare nel formato preferito:
    %s

en: Additional software is required to play some of these files.
it: È richiesto software aggiuntivo per riprodurre alcuni di questi file.

en: Adds support to Rhythmbox for playing and purchasing from the Magnatune online music store
it: Aggiunge a Rhythmbox il supporto per la riproduzione e l'acquisto dal negozio di musica online Magnatune

en: Advanced
it: Avanzate

en: After you press OK, Rhythmbox will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in the file %s, it will use the default password ('rhythmbox').
it: Dopo aver premuto OK, Rhythmbox attenderà fino a che non lo si connette con winpdb o rdb2. Se non è stata impostata una password di debug nel file %s, verrà usata quella predefinita ("rhythmbox").

en: Albu_m sort order:
it: Ordinamento albu_m:

en: Albu_m:
it: Al_bum:

en: Album (ideal loudness for all tracks)
it: Album (intensità ideale per tutti i brani)

en: Album Art
it: Copertina album

en: Album a_rtist sort order:
it: Ordinamento _artista dell'album:

en: Album a_rtist:
it: Artista dell'al_bum:

en: Albums
it: Album

en: Alert Buttons
it: Pulsanti di allerta

en: Alert Type
it: Tipo di allerta

en: All
it: Tutti

en: All Files
it: Tutti i file

en: All Music
it: Tutta la musica

en: All Tracks
it: Tutti i brani

en: An error occurred while trying to authorize the download.
    The Magnatune server returned:
    %s
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di autorizzare lo scaricamento.
    Il server Magnatune ha restituito:
    %s

en: An error occurred while trying to download the album.
    The error text is:
    %s
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di scaricare l'album.
    Il testo dell'errore è:
    %s

en: Android devices
it: Dispositivi Android

en: April (04)
it: Aprile (04)

en: Artist
it: Artista

en: Artist (Album) - Number - Title
it: Artista (Album) - Numero - Titolo

en: Artist - Album
it: Artista - Album

en: Artist - Number - Title
it: Artista - Numero - Titolo

en: Artist - Title
it: Artista - Titolo

en: Artist Info
it: Informazioni artista

en: Artist s_ort order:
it: _Ordinamento artista:

en: Artist/Album
it: Artista/Album

en: Artist/Artist - Album
it: Artista/Artista - album

en: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Title.ogg
it: Artista/Artista - Album/Artista (Album) - 01 - Titolo.ogg

en: Artists
it: Artisti

en: Audio CD Player
it: Riproduzione CD audio

en: Audio CD Recorder
it: Registrazione CD audio

en: Audio formats:
it: Formati audio:

en: Audio;Song;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Playlist;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;
it: Audio;Suono;Musica;Canzone;Canzoni;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Playlist;last.fm;UPnP;DLNA;Radio;

en: August (08)
it: Agosto (08)

en: Authentication error
it: Errore di autenticazione

en: Authentication error. Please try logging in again.
it: Errore di autenticazione. Provare ad accedere in seguito.

en: Author
it: Autore

en: Author:
it: Autore:

en: Available
it: Disponibile

en: Ban
it: Bandisci

en: Basic
it: Base

en: Browse
it: Esplora

en: Browse and play sounds from SoundCloud®
it: Esplora e riproduce da SoundCloud®

en: Browse this Album
it: Esplora questo album

en: Browse this Artist
it: Esplora questo artista

en: Browse this Genre
it: Esplora questo genere

en: Browse various local and Internet media sources
it: Esplora diverse posizioni e sorgenti multimediali su Internet

en: Browse...
it: Esplora...

en: Browser Views
it: Viste del catalogo

en: Buffering
it: Riempimento buffer

en: By extension
it: Per estensione

en: C_omment
it: Comm_ento

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Download
it: Annulla scaricamento

en: Cannot get free space at %s: %s
it: Impossibile ottenere dello spazio libero su %s: %s

en: Check for _new episodes:
it: Controllare per _nuovi episodi:

en: Check if Rhythmbox is already running
it: Controlla se Rhythmbox è già in esecuzione

en: Choose Library Location
it: Scelta posizione libreria

en: Choose lyrics folder...
it: Scelta cartella testi...

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear Play Queue
it: Pulisci coda

en: Clear the search text
it: Pulisce il testo cercato

en: Clock is not set correctly
it: L'orologio non è impostato correttamente

en: Close
it: Chiudi

en: Comm_ent:
it: Comm_ento:

en: Comment
it: Commento

en: Composer
it: Compositore

en: Connect to DAAP share...
it: Connetti a condivisione DAAP...

en: Connecting
it: Connessione

en: Connecting to music share
it: Connessione alla condivisione musicale

en: Connecting...
it: Connessione...

en: Connection error. Please try logging in again.
it: Errore di connessione. Provare ad accedere in seguito.

en: Constant bit rate
it: Bitrate costante

en: Constrained Variable bit rate
it: Bitrate variabile limitato

en: Contents after sync
it: Contenuto dopo la sincronizzazione

en: Context Pane
it: Riquadro contesto

en: Contributors:
it: Hanno contribuito:

en: Control Rhythmbox from a web browser
it: Controlla Rhythmbox usando un browser web

en: Control Rhythmbox using an infrared remote control
it: Controlla Rhythmbox usando un telecomando a infrarossi

en: Control Rhythmbox using key shortcuts
it: Controlla Rhythmbox usando i tasti scorciatoia

en: Copy
it: Copia

en: Copy files that are outside the music library
it: Copiare i file al di fuori della libreria musicale

en: Copying tracks to the library
it: Copia dei brani nella libreria

en: Could not connect to shared music
it: Impossibile connettersi alla musica condivisa

en: Could not create a GStreamer sink element to write to %s
it: Impossibile creare un elemento sink GStreamer per scrivere su %s

en: Could not create a temporary file to write to: %s
it: Impossibile creare un file temporaneo su cui scrivere: %s

en: Could not find a GStreamer CD source plugin
it: Impossibile trovare un plugin Gstreamer per sorgenti CD

en: Could not find this album on MusicBrainz.
it: Impossibile trovare questo album su MusicBrainz.

en: Could not load the music database:
it: Impossibile caricare il database musicale:

en: Could not pair with this Remote
it: Impossibile associarsi con questo Remote

en: Could not pair with this Remote.
it: Impossibile associarsi con questo Remote.

en: Could not read the CD device.
it: Impossibile leggere il dispositivo del CD.

en: Could not search MusicBrainz for album details.
it: Impossibile eseguire una ricerca su MusicBrainz per i dettagli dell'album.

en: Couldn't access %s: %s
it: Impossibile accedere a %s: %s

en: Couldn't display help
it: Impossibile mostrare la guida

en: Couldn't download album
it: Impossibile scaricare l'album

en: Couldn't read playlist
it: Impossibile leggere la playlist

en: Couldn't save playlist
it: Impossibile salvare la playlist

en: Couldn't start playback
it: Impossibile avviare la riproduzione

en: Couldn't stop playback
it: Impossibile fermare la riproduzione

en: Cover art search
it: Ricerca copertina

en: Create Audio CD...
it: Crea CD audio...

en: Create Automatic Playlist
it: Crea playlist automatica

en: Create Station
it: Crea stazione

en: Create a Radio Station
it: Crea una stazione radio

en: Create automatically updating playlist where:
it: Crea nuova playlist che si aggiorna automaticamente in cui:

en: Crossfade Duration (Seconds)
it: Durata della dissolvenza (secondi)

en: Cu_t
it: _Taglia

en: Current contents
it: Contenuto attuale

en: Current song is not seekable
it: Il brano in riproduzione non consente lo spostamento

en: Cut
it: Taglia

en: DAAP Music Sharing
it: Condivisione musicale DAAP

en: D_eselect All
it: _Deseleziona tutto

en: Da_te added
it: Da_ta aggiunta

en: Database version:
it: Versione del database:

en: Date
it: Data

en: Date Added
it: Data di aggiunta

en: Date added:
it: Data di aggiunta:

en: Date:
it: Data:

en: December (12)
it: Dicembre (12)

en: Decrease the playback volume
it: Diminuisce il volume di riproduzione

en: Default settings
it: Impostazioni predefinite

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Podcast Feed
it: Elimina feed Podcast

en: Delete _Episode Only
it: Elimina solo _episodio

en: Delete _Feed Only
it: Elimina solo _feed

en: Delete the podcast episode and downloaded file?
it: Eliminare l'episodio del podcast e il file scaricato?

en: Delete the podcast feed and downloaded files?
it: Eliminare il feed del podcast e i file scaricati?

en: Description:
it: Descrizione:

en: Details
it: Dettagli

en: Device _name:
it: _Nome del dispositivo:

en: Device node:
it: Nodo del dispositivo:

en: Devices
it: Dispositivi

en: Digital Audio Player
it: Lettore audio digitale

en: Disable loading of plugins
it: Disabilita il caricamento dei plugin

en: Disable repeat playback order
it: Disabilita riproduzione ripetuta

en: Disable shuffle playback order
it: Disabilita riproduzione casuale

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Do not register the shell
it: Non registra la shell

en: Do not update the library with file changes
it: Non aggiorna la libreria con i cambiamenti dei file

en: Do you want to initialize your iPod?
it: Inizializzare il proprio iPod?

en: Don't present an existing Rhythmbox window
it: Non presentare una finestra esistente di Rhythmbox

en: Don't save any data permanently (implies --no-registration)
it: Non salva alcun dato in modo permanente (implica --no-registration)

en: Don't start a new instance of Rhythmbox
it: Non avviare una nuova istanza di Rhythmbox

en: Don't sync
it: Non sincronizzare

en: Download
it: Scarica

en: Download Album
it: Scarica album

en: Download Episode
it: Scarica episodio

en: Download Error
it: Errore di scaricamento

en: Download location:
it: Posizione scaricamento:

en: Downloaded
it: Scaricato

en: Downloading from Magnatune
it: Scaricamento da Magnatune

en: Downloading podcast
it: Scaricamento podcast

en: Drop artwork here
it: Trascinare qui la copertina

en: Duplicate Audio CD...
it: Duplica CD audio...

en: Duration:
it: Durata:

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Automatic Playlist
it: Modifica playlist automatica

en: Eject
it: Espelli

en: Empty file
it: File vuoto

en: Empty the play queue before adding new tracks
it: Svuota la coda di riproduzione prima di aggiungere nuovi brani

en: Enable debug output
it: Abilita output di debug

en: Enable debug output matching a specified string
it: Abilita l'output di debug con corrispondenza per una stringa specificata

en: Enable repeat playback order
it: Abilita riproduzione ripetuta

en: Enable shuffle playback order
it: Abilita riproduzione casuale

en: Episodes
it: Episodi

en: Error
it: Errore

en: Error in podcast
it: Errore nel podcast

en: Error message
it: Messaggio d'errore

en: Error mounting Android device
it: Errore nel montare il dispositivo Android

en: Error transferring track
it: Errore nel trasferire il brano

en: Error tuning station: %i - %s
it: Errore nel sintonizzare la stazione: %i - %s

en: Error tuning station: invalid response
it: Errore nel sintonizzare la stazione: risposta non valida

en: Error tuning station: no response
it: Errore nel sintonizzarsi con la stazione: nessuna risposta

en: Error tuning station: unexpected response
it: Errore nel sintonizzare la stazione: risposta inattesa

en: Error while saving song information
it: Errore durante il salvataggio delle informazioni del brano

en: Every day
it: Ogni giorno

en: Every hour
it: Ogni ora

en: Every week
it: Ogni settimana

en: Examining files
it: Analisi file

en: Example Path:
it: Percorso d'esempio:

en: Extract
it: Estrai

en: FM Radio
it: Radio FM

en: F_older hierarchy:
it: Gerarc_hia delle cartelle:

en: Failed
it: Non riuscito

en: Failed to create %s element; check your GStreamer installation
it: Creazione dell'elemento %s non riuscita; controllare l'installazione di GStreamer

en: Failed to create GStreamer element; check your installation
it: Creazione dell'elemento GStreamer non riuscita; controllare la propria installazione

en: Failed to create GStreamer pipeline to play %s
it: Creazione della pipeline GStreamer per riprodurre %s non riuscita

en: Failed to create a source element; check your installation
it: Creazione di un elemento sorgente non riuscito; controllare la propria installazione

en: Failed to create audio output element; check your installation
it: Creazione dell'elemento uscita audio non riuscita; controllare la propria installazione

en: Failed to create playbin element; check your GStreamer installation
it: Creazione dell'elemento playbin non riuscita; controllare l'installazione di GStreamer

en: Failed to create the 'decodebin' element; check your GStreamer installation
it: Creazione dell'elemento "decodebin" non riuscita; controllare la propria installazione di GStreamer

en: Failed to create the 'giostreamsink' element; check your GStreamer installation
it: Creazione dell'elemento "giostreamsink" non riuscita; controllare la propria installazione di GStreamer

en: Failed to create the player: %s
it: Creazione del riproduttore non riuscita: %s

en: Failed to link GStreamer pipeline; check your installation
it: Collegamento alla pipeline GStreamer non riuscita; controllare la propria installazione

en: Failed to link new stream into GStreamer pipeline
it: Collegamento del nuovo stream nella pipeline di GStreamer non riuscito

en: Failed to open output device
it: Apertura del device di output non riuscita

en: Failed to open output device: %s
it: Apertura del device di output non riuscita: %s

en: Failed to start new stream
it: Avvio del nuovo stream non riuscito

en: February (02)
it: Febbraio (02)

en: Fetch album covers from the Internet
it: Recupera le copertine degli album da Internet

en: Fetch more tracks
it: Recupera altri brani

en: Fetch song lyrics from the Internet
it: Recupera i testi delle canzoni da Internet

en: File corrupted during write
it: File danneggiato durante la scrittura

en: File name:
it: Nome del file:

en: File size:
it: Dimensione del file:

en: Find out about Magnatune at
it: Informazioni su Magnatune presso

en: Finished downloading podcast
it: Scaricamento podcast completato

en: Firmware version:
it: Versione del firmware:

en: Follow Playing Track
it: Segui traccia in riproduzione

en: Forget known Remotes
it: Dimentica Remote noti

en: Former Maintainers:
it: Mantenuto in passato da:

en: Frequency of radio station
it: Frequenza della stazione radio

en: G_enres, artists and albums
it: G_eneri, artisti e album

en: General
it: Generale

en: Genre
it: Genere

en: Genres
it: Generi

en: Get an account at
it: Attivare un account presso

en: Grilo media browser
it: Browser multimediale Grilo

en: H_ide
it: N_ascondi

en: Help!
it: Seventh Son of a Seventh Son

en: Hide all tracks
it: Nascondi tutti brani

en: Host:port of DAAP share:
it: Host:porta della condivisione DAAP:

en: I don't have a Magnatune account
it: Non ho un account Magnatune

en: I have a download account
it: Ho un account per scaricare

en: I have a streaming account
it: Ho un account per ascoltare in streaming

en: IM Status
it: Stato messaggistica istantanea

en: If you choose to delete the episode and file, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the episode but keep the downloaded file by choosing to delete the episode only.
it: Scegliendo di eliminare sia l'episodio che il file, questi saranno persi in modo permanente. Notare che è possibile eliminare l'episodio mantenendo il file scaricato, scegliendo di eliminare solo l'episodio.

en: If you choose to delete the feed and files, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the feed but keep the downloaded files by choosing to delete the feed only.
it: Se si sceglie di eliminare il feed e i file, questi saranno persi per sempre. Notare che scegliendo di eliminare il solo feed, è possibile eliminare il feed mantenendo comunque i file scaricati.

en: Image/label border
it: Bordo dell'immagine/etichetta

en: Import
it: Importa

en: Import %d listed track | Import %d listed tracks
it[0]: Importa %d brano elencato
it[1]: Importa %d brani elencati

en: Import %d selected track | Import %d selected tracks
it[0]: Importa %d brano selezionato
it[1]: Importa %d brani selezionati

en: Import Errors
it: Errori nell'importare

en: Increase the playback volume
it: Aumenta il volume di riproduzione

en: Inform Zeitgeist about your activity
it: Informa Zeitgeist della propria attività

en: Information
it: Informazioni

en: Inhibit Power Manager from suspending the machine while playing
it: Impedisce che Power Manager sospenda la macchina durante la riproduzione

en: Install Additional Software
it: Installa software aggiuntivo

en: Interactive python console
it: Console python interattiva

en: Internet Radio
it: Radio Internet

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: Invalid property type %s for property %s
it: Tipo di proprietà %s non valida per la proprietà %s

en: Invalid station URL
it: URL di stazione non valido

en: January (01)
it: Gennaio (01)

en: July (07)
it: Luglio (07)

en: Jump to next song
it: Passa al brano successivo

en: Jump to previous song
it: Passa al brano precedente

en: June (06)
it: Giugno (06)

en: L_ocation:
it: _Posizione:

en: Language:
it: Lingua:

en: Last Played
it: Ultimo ascolto

en: Last Seen
it: Ultima visualizzazione

en: Last episode:
it: Ultimo episodio:

en: Last played:
it: Ultimo ascolto:

en: Last submission time:
it: Ultima data di invio:

en: Last updated:
it: Ultimo aggiornamento:

en: Launch web remote control
it: Lancia controllo remoto

en: Learn more about ReplayGain
it: Maggiori informazioni su ReplayGain

en: Library
it: Libreria

en: Library Location
it: Posizione libreria

en: Library Structure
it: Struttura libreria

en: Library _name:
it: _Nome della libreria:

en: Library of User:
it: Libreria dell'utente:

en: Linear
it: Lineare

en: Linear looping
it: Looping lineare

en: Linear, removing entries once played
it: Lineare, rimuovendo le voci una volta riprodotte

en: Links
it: Collegamenti

en: Listen to _Similar Artists Radio
it: Ascolta radio con artisti _simili

en: Listen to _Top Fans Radio
it: Ascolta radio dei _migliori fan

en: Listened by Group:
it: Ascoltata dal gruppo:

en: Listening port:
it: Porta di ascolto:

en: Lo_cation
it: P_osizione

en: Load Playlist
it: Carica playlist

en: Loading Magnatune catalog
it: Caricamento del catalogo di Magnatune

en: Loading biography for %s
it: Caricamento biografia per %s

en: Loading lyrics for %s by %s
it: Caricamento testi per %s di %s

en: Loading top albums for %s
it: Caricamento migliori album per %s

en: Location
it: Posizione

en: Location:
it: Posizione:

en: Log in
it: Accedi

en: Logging in
it: Accesso in corso

en: Logout
it: Esci

en: Lossless
it: Senza perdita

en: Love
it: Preferito

en: Loved Tracks
it: Brani preferiti

en: Lyrics
it: Testi

en: Lyrics Folder
it: Cartella dei testi

en: Lyrics not found
it: Testo non trovato

en: MPEG Version 3.0 URL
it: M3U - URL MPEG versione 3.0

en: MPRIS D-Bus interface
it: Interfaccia D-Bus MPRIS

en: Magnatune Information
it: Informazioni su Magnatune

en: Magnatune Store
it: Negozio Magnatune

en: Magnatune is an online record label that is not evil.
it: Magnatune è una etichetta discografica online che non vuole essere "evil".

en: Magnatune online music store
it: Negozio di musica online Magnatune

en: Maintainers:
it: Mantenuto da:

en: Manually
it: Manualmente

en: Manufacturer:
it: Produttore:

en: March (03)
it: Marzo (03)

en: May (05)
it: Maggio (05)

en: Media Player
it: Riproduttore multimediale

en: Media Player Keys
it: Tasti riproduzione multimediale

en: Media Player Properties
it: Proprietà lettore multimediale

en: Media player device error
it: Errore del dispositivo lettore multimediale

en: MediaServer2 D-Bus interface
it: Interfaccia D-Bus MediaServer2

en: Minutes
it: Minuti

en: Missing Files
it: File mancanti

en: Mix Radio for User:
it: Radio mixata per l'utente:

en: Model:
it: Modello:

en: Mount point:
it: Punto di mount:

en: Multiple Song Properties
it: Proprietà brani multipli

en: Multiple locations set
it: Impostate posizioni multiple

en: Music
it: Musica

en: Music Player
it: Riproduttore musicale

en: Music management and playback software for GNOME.
it: Software di gestione e riproduzione musicale per GNOME.

en: Musicbrainz server error
it: Errore server di MusicBrainz

en: My Library
it: Libreria

en: My Neighbourhood
it: Vicini

en: My Recommendations
it: Consigli

en: My Top Rated
it: Miglior giudizio

en: Neighbourhood of User:
it: Vicini dell'utente:

en: Never
it: Mai

en: New
it: Nuova

en: New DAAP share
it: Nuova condivisione DAAP

en: New Downloads
it: Nuovo scaricamento

en: New Episodes
it: Nuovo episodio

en: New FM Radio Station
it: Nuova stazione radio FM

en: New Internet Radio Station
it: Nuova stazione radio Internet

en: New Playlist
it: Nuova playlist

en: New Playlist on %s
it: Nuova playlist su %s

en: New Podcast Feed...
it: Nuovo feed podcast...

en: New _Automatic Playlist
it: N_uova playlist automatica

en: New playlist
it: Nuova playlist

en: New updates available from
it: Nuovi aggiornamenti disponibili da

en: Next
it: Successivo

en: No Stars
it: Nessuna stella

en: No artist specified.
it: Nessun artista specificato.

en: No information available
it: Nessuna informazione disponibile

en: No lyrics found
it: Non è stato trovato alcun testo

en: No next song
it: Nessun brano successivo

en: No previous song
it: Nessun brano precedente

en: No registered source can handle URI %s
it: Nessuna sorgente registrata può gestire l'URI %s

en: No registered source matches URI %s
it: Nessuna sorgente registrata corrisponde all'URI %s

en: No space left on MTP device
it: Spazio esaurito sul dispositivo MTP

en: No storage areas found on this device. You may need to unlock it and enable MTP.
it: Nessuna area dati trovata su questo dispositivo. Potrebbe essere necessario sbloccarlo e abilitare MTP.

en: Not Downloaded
it: Non scaricato

en: Not Playing
it: Non in riproduzione

en: Not currently playing
it: Non in riproduzione

en: Not enough content to play station
it: Contenuto non sufficiente per ascoltare questa stazione.

en: Not enough space in %s
it: Spazio non sufficiente su %s

en: Not found
it: Non trovato

en: Not playing
it: Interrotto

en: Notification
it: Notifica

en: Notification popups
it: Popup notifiche

en: November (11)
it: Novembre (11)

en: Now Playing
it: In riproduzione

en: Now playing: %s %s
it: Ora in riproduzione: %s %s

en: Number - Title
it: Numero - Titolo

en: Number. Artist - Title
it: Numero. Artista - Titolo

en: October (10)
it: Ottobre (10)

en: On the desktop
it: Sulla scrivania

en: Only showing %d result | Only showing %d results
it[0]: Mostra solo %d risultato
it[1]: Mostra solo %d risultati

en: Other
it: Altro

en: P_arty Mode
it: Modalità _party

en: Path for database file to use
it: Percorso per il file di database da usare

en: Path for playlists file to use
it: Percorso per il file di playlist da usare

en: Pause
it: Pausa

en: Pause playback
it: Mette in pausa la riproduzione

en: Pause playback if currently playing
it: Mette in pausa se in riproduzione

en: Paused
it: In pausa

en: Play
it: Riproduci

en: Play Count
it: Contatore ascolti

en: Play Queue
it: Coda di riproduzione

en: Play Queue in Side Pane
it: Coda di riproduzione come riquadro laterale

en: Play a specified URI, importing it if necessary
it: Riproduce un URI specificato, importandolo se necessario

en: Play and organize your music collection
it: Riproduce e organizza la collezione musicale

en: Play count:
it: Contatore ascolti:

en: Play from the source matching the specified URI
it: Riproduce dalla sorgente che corrisponde all'URI indicato

en: Playback
it: Riproduzione

en: Playback Error
it: Errore nella riproduzione

en: Playback position not available
it: Posizione di riproduzione non disponibile

en: Playback volume is %f.
it: Il volume di riproduzione è %f.

en: Player Backend
it: Backend di riproduzione

en: Playing
it: Riproduzione

en: Playlist %s already exists
it: La playlist «%s» esiste già

en: Playlist %s is an automatic playlist
it: La playlist «%s» è una playlist automatica

en: Playlist format
it: Formato playlist

en: Playlist was empty
it: La playlist era vuota

en: Playlists
it: Playlist

en: Playlists:
it: Playlist:

en: Please enter the passcode displayed on your device.
it: Inserire il codice mostrato sul dispositivo.

en: Plugins
it: Plugin

en: Podcast Downloads
it: Scaricamenti podcast

en: Podcast Error
it: Errore nel podcast

en: Podcasts
it: Podcast

en: Podcasts:
it: Podcast:

en: Portable Players
it: Lettori portatili

en: Portable Players - MTP
it: Lettori portatili - MTP

en: Portable Players - iPod
it: Lettori portatili - iPod

en: Power Manager
it: Gestione alimentazione

en: Pr_operties
it: Pr_oprietà

en: Preferred audio _format:
it: _Formato audio preferito:

en: Preferred format
it: Formato preferito

en: Press 'h' for help.
it: Premere «h» per l'aiuto.

en: Previous
it: Precedente

en: Print formatted details of the song
it: Stampa dettagli formatta sul brano

en: Print the current playback volume
it: Stampa il volume di riproduzione corrente

en: Print the title and artist of the playing song
it: Stampa il titolo e l'artista del brano in riproduzione

en: Properties
it: Proprietà

en: Provides an implementation of the MPRIS D-Bus interface specification
it: Fornisce una implementazione della specifica per l'interfaccia D-Bus MPRIS

en: Provides an implementation of the MediaServer2 D-Bus interface specification
it: Fornisce una implementazione della specifica per l'interfaccia D-Bus MediaServer2

en: Python Console
it: Console python

en: Python Debugger
it: Debugger python

en: Python Sample Plugin
it: Plugin di esempio in Python

en: Python Source
it: Sorgente python

en: Quality
it: Qualità

en: Queued tracks:
it: Brani accodati:

en: Quit Rhythmbox
it: Esce da Rhythmbox

en: Radio (equal loudness for all tracks)
it: Radio (intensità uguale per tutti i brani)

en: Random by rating
it: Casuale in base al giudizio

en: Random by time since last play
it: Casuale in base al tempo dall'ultimo ascolto

en: Random by time since last play and rating
it: Casuale in base al tempo dall'ultimo ascolto e al giudizio

en: Random with equal weights
it: Casuale con uguali pesi

en: Rating
it: Giudizio

en: Recently Added
it: Aggiunti di recente

en: Recently Listened Tracks
it: Brani ascoltati di recente

en: Recently Played
it: Ascoltati di recente

en: Recommendations
it: Consigliati

en: Recommendations for User:
it: Consigli per l'utente:

en: Record audio CDs from playlists and duplicate audio CDs
it: Registra CD audio a partire dalle playlist e duplica i CD audio

en: Reload
it: Ricarica

en: Remotes
it: Remote

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove from Play Queue
it: Rimuovi dalla coda

en: Remove from Playlist
it: Rimuovi dalla playlist

en: Removed files:
it: File rimossi:

en: Replace _All
it: Sostituisci _tutto

en: ReplayGain GStreamer plugins not available
it: Plugin ReplayGain di GStreamer non disponibile

en: ReplayGain _mode:
it: _Modalità di ReplayGain:

en: ReplayGain preferences
it: Preferenze di ReplayGain

en: Request failed
it: Richiesta non riuscita

en: Require _password:
it: Richiedere una _password:

en: Resume playback if currently paused
it: Riprende la riproduzione se in pausa

en: Retrieving songs from music share
it: Recupero brani dalla condivisione musicale

en: Rhythmbox Music Player
it: Riproduttore musicale Rhythmbox

en: Rhythmbox Preferences
it: Preferenze di Rhythmbox

en: Rhythmbox Website
it: Sito web di Rhythmbox

en: Rhythmbox could not duplicate the disc
it: Rhythmbox non può duplicare il disco

en: Rhythmbox could not record the audio disc
it: Impossibile per Rhythmbox registare il disco audio

en: Rhythmbox could not understand the Magnatune catalog, please file a bug.
it: È possibile che Rhythmbox non comprenda il catalogo di Magnatune, segnalare come bug.

en: Rhythmbox has detected a device that is probably an uninitialized or corrupted iPod. It must be initialized before Rhythmbox can use it, but this will destroy any song metadata already present. If you wish Rhythmbox to initialize the iPod, please fill in the information below. If the device is not an iPod, or you do not wish to initialize it, please click cancel.
it: È stato rilevato un dispositivo che potrebbe essere un iPod non inizializzato o rovinato. Prima di poterlo usare è necessario inizializzarlo: tutti i dati salvati sul dispositivo andranno però persi. Per inizializzare l'iPod, inserire di seguito le informazioni necessarie; se il dispositivo non è un iPod oppure per non inizializzarlo, fare clic su «Annulla».

en: Rhythmbox is Free software, based on GTK+ and GStreamer, and is extensible via plugins written in Python or C.
it: Rhythmbox è software libero basato su GTK+ e GStreamer ed è possibile estenderne le funzionalità attraverso plugin scritti in Python o C.

en: Rhythmbox is a music management application, designed to work well under the GNOME desktop. In addition to music stored on your computer, it supports network shares, podcasts, radio streams, portable music devices (including phones), and internet music services such as Last.fm and Magnatune.
it: Rhythmbox è un'applicazione per la gestione della musica, progettata per integrarsi nell'ambiente grafico GNOME. Oltre alla musica archiviata nel proprio computer, supporta condivisioni di rete, podcast, radio, dispositivi portatili (compresi telefonini) e servizi musicali su Internet come Last.fm e Magnatune.

en: Rhythmbox is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
it: Rhythmbox è distribuito nella speranza che possa risultare utile,
    ma SENZA ALCUNA GARANZIA, nemmeno la garanzia implicita di
    COMMERCIABILITÀ o APPLICABILITÀ PER UNO SCOPO PARTICOLARE.
    Per maggiori dettagli consultare la GNU General Public License.

en: Rhythmbox is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
it: Rhythmbox è software libero; è possibile ridistribuirlo o modificarlo
    secondo i termini della licenza GNU General Public License, come
    pubblicata dalla Free Software Foundation; versione 2 della licenza, o
    (a scelta) una versione più recente.

en: S_kip All
it: _Ignora tutto

en: S_ubmit Album
it: In_via album

en: Sample Plugin
it: Plugin di esempio

en: Save Playlist
it: Salva playlist

en: Scanning
it: Analisi

en: Scanning %s
it: Analisi di %s

en: Search
it: Cerca

en: Search albums
it: Cerca negli album

en: Search all fields
it: Cerca in tutti i campi

en: Search artists
it: Cerca negli artisti

en: Search composers
it: Cerca nei compositori

en: Search engines
it: Motori di ricerca

en: Search for podcasts in the iTunes Store, or enter a podcast feed URL.
    Subscribe to podcasts to download new episodes as they are published.
it: Cerca i podcast su iTunes Store oppure inserire l'URL del feed del podcast.
    Abbonarsi al podcast per scaricare i nuovi episodi quando vengono pubblicati.

en: Search genres
it: Cerca per genere

en: Search podcast episodes
it: Cerca negli episodi dei podcast

en: Search podcast feeds
it: Cerca nei feed dei podcast

en: Search sets
it: Cerca set

en: Search sets on SoundCloud
it: Cerca set su SoundCloud

en: Search titles
it: Cerca nei titoli

en: Search tracks
it: Cerca brani

en: Search tracks on SoundCloud
it: Cerca brani su SoundCloud

en: Search users
it: Cerca utenti

en: Search users on SoundCloud
it: Cerca utenti su SoundCloud

en: Search your internet radio stations
it: Cerca stazioni radio su Internet

en: Searching for lyrics...
it: Ricerca del testo...

en: Seek in current track
it: Posiziona nel brano corrente

en: Seeked to %s
it: Passato a %s

en: Select Folder For Podcasts
it: Selezione cartella per Podcast

en: Select _All
it: _Seleziona tutto

en: Select a location containing music to add to your library:
it: Selezionare una posizione contenente musica da aggiungere alla libreria:

en: Select new artwork
it: Selezione nuova copertina

en: Select playlist format:
it: Seleziona formato playlist:

en: Select the search type
it: Seleziona il tipo di ricerca

en: Select the source matching the specified URI
it: Seleziona la sorgente che corrisponde all'URI indicato

en: Select tracks to be extracted
it: Seleziona le tracce da estrarre

en: September (09)
it: Settembre (09)

en: Serial number:
it: Numero di serie:

en: Set the playback volume
it: Imposta il volume di riproduzione

en: Set the rating of the current song
it: Imposta il giudizio del brano attuale

en: Share music and play shared music on your local network
it: Condivide la musica e riproduce le condivisioni musicali sulla rete locale

en: Shared
it: Condivisi

en: Sharing
it: Condivisione

en: Shoutcast playlist
it: PLS - Playlist Shoutcast

en: Show %s
it: Mostra %s

en: Show all tracks
it: Mostra tutti i brani

en: Show information related to the currently playing artist and song.
it: Mostra informazioni relative all'artista e alla canzone attualmente in riproduzione.

en: Show more _details
it: Mostra maggiori _dettagli

en: Show the version of the program
it: Mostra la versione del programma

en: Shuffle
it: Mischia

en: Shuffle Play Queue
it: Mischia coda

en: Side Pane
it: Riquadro laterale

en: Similar to Artist:
it: Artisti simili a:

en: Song Lyrics
it: Testo canzoni

en: Song Position Slider
it: Dispositivo di scorrimento posizione brani

en: Song Properties
it: Proprietà del brano

en: Sorting
it: Ordinamento

en: SoundCloud Sets
it: SoundCloud Set

en: SoundCloud Users
it: Utenti SoundCloud

en: Source to activate
it: Sorgente da attivare

en: Source to play from
it: Sorgente da cui riprodurre

en: Source to select
it: Sorgente da selezionare

en: Source:
it: Sorgente:

en: Start interactive mode
it: Avvia in modalità interattiva

en: Start playback
it: Avvia la riproduzione

en: Status
it: Stato

en: Status:
it: Stato:

en: Stop playback
it: Ferma la riproduzione

en: Stores
it: Negozi

en: Stream error
it: Errore nello stream

en: Submission statistics
it: Statistiche d'invio

en: Submit listening data
it: Invia dati d'ascolto

en: Submit your listens to ListenBrainz
it: Invia i tuoi ascolti a ListenBrainz

en: Submits song information to Last.fm and plays Last.fm radio streams
it: Invia informazioni sui brani a Last.fm e riproduce gli stream radio di Last.fm

en: Subscribe
it: Abbonati

en: Support for Android 4.0+ devices (via MTP)
it: Supporto per dispositivi Android 4.0+ (via MTP)

en: Support for Apple iPod devices (show the content, play from device)
it: Supporto per dispositivi Apple iPod (mostrare il contenuto, riprodurre dal dispositivo)

en: Support for FM radio broadcasting services
it: Supporto per servizi di broadcasting radio in FM

en: Support for MTP devices (show the content, transfer, play from device)
it: Supporto per dispositivi MTP (visualizzazione contenuto, trasferimento, riproduzione dal dispositivo)

en: Support for broadcasting services transmitted via the Internet
it: Supporto per i servizi di broadcasting trasmessi attraverso Internet

en: Support for generic audio player devices (plus PSP and Nokia 770)
it: Supporto dei dispositivi lettori audio generici (più PSP e Nokia 770)

en: Support for playing of audio CDs as music source
it: Supporto per la riproduzione di CD audio come sorgente musicale

en: Sync
it: Sincronizzazione

en: Sync Preferences
it: Preferenze di sincronizzazione

en: Sync Preview
it: Anteprima di sincronizzazione

en: Sync with the device
it: Sincronizza con dispositivo

en: Syncing tracks to %s
it: Sincronizzazione brani su %s

en: System
it: Sistema

en: The Beatles
it: Iron Maiden

en: The GStreamer elements required for ReplayGain processing are not available. The missing elements are: %s
it: Gli elementi di GStreamer richiesti per l'elaborazione di ReplayGain non sono disponibili. Gli elementi mancanti sono: %s

en: The URL "%s" has already been added as a radio station. If this is a podcast feed, please remove the radio station.
it: L'URL «%s» è stata già aggiunto come stazione radio. Se si tratta di un feed podcast, rimuovere la stazione radio.

en: The URL "%s" is not valid, please check it.
it: L'URL «%s» non è valido, controllarlo.

en: The URL '%s' does not appear to be a podcast feed. It may be the wrong URL, or the feed may be broken. Would you like Rhythmbox to attempt to use it anyway?
it: L'URL «%s» non sembra essere un feed podcast. L'URL potrebbe essere errato o il feed potrebbe essere interrotto. Si desidera che Rhythmbox usi comunque tale URL?

en: The buttons shown in the alert dialog
it: I pulsanti mostrati nella finestra di dialogo di allerta

en: The database was created by a later version of Rhythmbox.  This version of Rhythmbox cannot read the database.
it: Il database è stato creato da una vecchia versione di Rhythmbox. Questa versione di Rhythmbox non è in grado di leggere il database.

en: The feed does not contain any downloadable items
it: Il feed non contiene alcun elemento scaricabile

en: The file "%s" already exists. Do you want to replace it?
it: Il file «%s» esiste già. Sostituirlo?

en: The location you have selected is on the device %s.
it: La posizione selezionata si trova sul dispositivo %s.

en: The music share '%s' requires a password to connect
it: La condivisione musicale «%s» richiede una password per la connessione

en: The playlist file may be in an unknown format or corrupted.
it: Il file della playlist potrebbe essere corrotto o in un formato sconosciuto.

en: The type of alert
it: Il tipo di allerta

en: There is not enough space on the device to transfer the selected music, playlists and podcasts.
it: Sul dispositivo non c'è spazio sufficiente per trasferire la musica, le playlist e i podcast selezionati.

en: There was a problem adding this podcast: %s.  Please verify the URL: %s
it: Si è verificato un problema nell'aggiungere questo podcast: %s. Verificare l'URL: %s

en: This disc matches multiple albums. Select the correct album.
it: Il disco corrisponde a molteplici album. Selezionare quello corretto.

en: This information is only available to Last.fm users. Ensure the Last.fm plugin is enabled, select Last.fm in the side pane, and log in.
it: Questa informazione è disponibile solo per gli utenti di Last.fm. Inserire i dettagli del proprio account nella configurazione del plugin per Last.fm.

en: This station is only available to %s subscribers
it: Questa stazione è disponibile solo per gli abbonati a %s.

en: This version of Rhythmbox has been banned.
it: Questa versione di Rhythmbox è stata bandita.

en: Ti_me
it: _Durata

en: Ticket To Ride
it: The Clairvoyant

en: Time
it: Durata

en: Title
it: Titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: To submit your listens to ListenBrainz, enter your ListenBrainz user token below. You can see your user token in your <a href="https://listenbrainz.org/profile/">user profile</a>.
it: Per inviare i propri ascolti a ListenBrainz, inserire il token utente di ListenBrainz. È possibile visualizzare il proprio token utente nel <a href="https://listenbrainz.org/profile/">profilo utente</a>.

en: Today %I:%M %p
it: Oggi %H:%M

en: Toggle play/pause mode
it: Commuta la modalità riproduzione/pausa

en: Too many symlinks
it: Troppi collegamenti simbolici

en: Top Artists
it: Artisti più ascoltati

en: Top Fans of Artist:
it: Migliori fan dell'artista:

en: Top Tracks
it: Brani più ascoltati

en: Top albums by %s
it: Migliori album di %s

en: Track
it: Brano

en: Track %u
it: Traccia %u

en: Track _number
it: Numero del _brano

en: Track _number:
it: _Numero del brano:

en: Track list not available
it: Elenco brani non disponibile

en: Track submission failed too many times
it: Invio del brano non riuscito troppe volte

en: Tracks Loved by User:
it: Brani preferiti dall'utente:

en: Tracks Tagged with:
it: Brani con il tag:

en: Tracks submitted:
it: Brani inviati:

en: Tracks:
it: Brani:

en: Transcode lossless files into this format
it: Codifica file senza perdita in questo formato

en: Transferring tracks to %s
it: Trasferimento brani su %s

en: Type:
it: Tipo:

en: URI to play
it: URI da riprodurre

en: URL already added
it: URL già aggiunta

en: URL of internet radio station:
it: URL della stazione radio Internet:

en: Unable to build an audio track list
it: Impossibile creare un elenco di tracce audio

en: Unable to change station URI to %s, as that station already exists
it: Impossibile cambiare l'URI della stazione in %s, poiché tale stazione esiste già

en: Unable to change station property
it: Impossibile cambiare la proprietà della stazione

en: Unable to check file type: %s
it: Impossibile controllare il tipo di file: %s

en: Unable to connect to Musicbrainz server
it: Impossibile collegarsi al server di MusicBrainz

en: Unable to copy file from MTP device: %s
it: Impossibile copiare il file dal dispositivo MTP: %s

en: Unable to create audio CD project
it: Impossibile creare il progetto CD audio

en: Unable to eject
it: Impossibile espellere

en: Unable to initialize new iPod
it: Impossibile inizializzare il nuovo iPod

en: Unable to load catalog
it: Impossibile caricare il catalogo

en: Unable to load the feed. Check your network connection.
it: Impossibile caricare il feed. Controllare la propria connessione di rete.

en: Unable to open temporary file: %s
it: Impossibile aprire il file temporaneo: %s

en: Unable to open the %s %s device
it: Impossibile aprire il dispositivo %s %s

en: Unable to parse the feed contents
it: Impossibile analizzare i contenuti del feed

en: Unable to retrieve album information:
it: Impossibile recuperare le informazioni sull'album:

en: Unable to retrieve artist information:
it: Impossibile recuperare le informazioni sull'artista:

en: Unable to search for podcasts. Check your network connection.
it: Impossibile cercare i podcast. Controllare la propria connessione di rete.

en: Unable to send file to MTP device: %s
it: Impossibile inviare il file al dispositivo MTP: %s

en: Unable to transfer tracks
it: Impossibile trasferire i brani

en: Unable to unmount
it: Impossibile smontare

en: Unable to write audio project
it: Impossibile scrivere il progetto audio

en: Unable to write audio project file %s: %s
it: Impossibile scrivere il file progetto audio %s: %s

en: Unable to write tags to this file as it contains multiple streams
it: Impossibile scrivere i tag su questo file poiché contiene diversi stream

en: Unable to write tags to this file as it is not encoded in a supported format
it: Impossibile scrivere i tag su questo file poiché non è codificato in un formato supportato

en: Unexpected end of stream!
it: Fine dello stream inattesa!

en: Unexpected file type: %s
it: Tipo di file inatteso: %s

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown file name
it: Nome del file sconosciuto

en: Unknown location
it: Posizione sconosciuta

en: Unknown playback state: %s
it: Stato di riproduzione sconosciuto: %s

en: Unknown playlist: %s
it: Playlist sconosciuta: %s

en: Unknown property %s
it: Proprietà %s sconosciuta

en: Unknown song URI: %s
it: URI brano sconosciuto: %s

en: Unnamed playlist
it: Playlist senza nome

en: Unsupported file extension given.
it: Fornita estensione di file non supportato.

en: Untitled Playlist
it: Playlist senza titolo

en: Update
it: Aggiorna

en: Update All Feeds
it: Aggiorna tutti feed

en: Update Podcast Feed
it: Aggiorna feed Podcast

en: Updates IM status according to the current song (works with Empathy and Pidgin)
it: Aggiorna lo stato di messaggistica istantanea in accordo al brano corrente (funziona con Empathy e Pidgin)

en: Use ReplayGain to provide a consistent playback volume
it: Usare ReplayGain per fornire un volume di riproduzione coerente

en: User token:
it: Token utente:

en: Username:
it: Nome utente:

en: V - Increase volume
it: V - Aumenta il volume

en: VBR MP3
it: MP3 VBR

en: Vala Sample Plugin
it: Plugin di esempio in Vala

en: Variable bit rate
it: Bitrate variabile

en: View '%(container)s' on SoundCloud
it: Visualizza «%(container)s» su SoundCloud

en: View '%(title)s' on SoundCloud
it: Visualizza «%(title)s» su SoundCloud

en: View All
it: Mostra tutto

en: View your profile
it: Visualizza il proprio profilo

en: Visible Columns
it: Colonne visibili

en: Volume is now %.02f
it: Il volume è ora %.02f

en: Volume usage
it: Uso del volume

en: W_ith faster tempo tracks first
it: Con _i brani con tempo più veloce all'inizio

en: W_ith longer tracks first
it: Con _i brani più lunghi all'inizio

en: W_ith more highly rated tracks first
it: Con _i brani più quotati all'inizio

en: W_ith more often played songs first
it: Con _i brani più riprodotti all'inizio

en: W_ith more recently added tracks first
it: Con _i brani aggiunti più di recente all'inizio

en: W_ith more recently played tracks first
it: Con _i brani riprodotti più di recente all'inizio

en: W_ith newer tracks first
it: Con _i brani più recenti all'inizio

en: Waiting
it: In attesa

en: Waiting for authentication...
it: In attesa di autenticazione...

en: Web remote control
it: Controllo remoto web

en: Web remote control preferences
it: Preferenze di controllo remoto web

en: Which Audioscrobbler services do you wish to use?
it: Indicare i servizi Audioscrobbler da usare

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
it: Larghezza del bordo intorno all'etichetta e all'immagine nella finestra di allerta

en: XML Shareable Playlist Format
it: XSPF - Formato playlist XML condivisibile

en: Year
it: Anno

en: Yesterday %I:%M %p
it: Ieri %H:%M

en: You are not currently logged in.
it: Accesso non eseguito.

en: You can access the main window through the 'shell' variable :
it: È possibile accedere alla finestra principale per mezzo della variabile \"shell\":

en: You can find more information at
it: È possibile trovare ulteriori informazioni presso

en: You can improve the MusicBrainz database by adding this album.
it: È possibile migliorare il database di MusicBrainz aggiungendo questo album.

en: You can now control Rhythmbox through your Remote
it: È ora possibile controllare Rhythmbox attraverso il proprio Remote

en: You have not selected any music, playlists, or podcasts to transfer to this device.
it: Non è stata selezionata alcuna musica, playlist o podcast da trasferire su questo dispositivo.

en: You must have a library location set to download an album.
it: È necessario avere impostata una posizione per la libreria prima di scaricare un album.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Rhythmbox; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
it: Una copia della GNU General Public License dovrebbe essere stata
    fornita con Rhythmbox. In caso contrario scrivere a:
      Free Software Foundation, Inc.
      51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA
      02110-1301  USA

en: [%te of %td]
it: [%te di %td]

en: _About Rhythmbox
it: I_nformazioni su Rhythmbox

en: _Add
it: A_ggiungi

en: _Apply compression to prevent clipping
it: _Applicare la compressione per prevenire il clipping

en: _Artist
it: A_rtista

en: _Artist sort order:
it: Ordinamento _artista:

en: _Artist:
it: A_rtista:

en: _Artists and albums
it: _Artisti e album

en: _Back
it: _Indietro

en: _Browse
it: _Esplora

en: _Browse...
it: E_splora...

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Cancel the transfer
it: _Annulla il trasferimento

en: _Check for New Devices
it: C_ontrolla nuovi dispositivi

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Composer
it: Composi_tore

en: _Composer sort order:
it: Ordinamento composi_tore:

en: _Composer:
it: Composi_tore:

en: _Copy
it: _Copia

en: _Crossfade between tracks
it: _Dissolvenza incrociata tra i brani

en: _Delete Episode And File
it: Elimina episodio e _file

en: _Delete Feed And Files
it: Eli_mina feed e file

en: _Disc number:
it: Numero _disco:

en: _Disc:
it: _Disco:

en: _Download location:
it: _Posizione scaricamento:

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Edit...
it: _Modifica...

en: _Fetch
it: _Recupera

en: _File name:
it: Nome del _file:

en: _Forward
it: _Avanti

en: _Genre
it: Ge_nere

en: _Genre:
it: _Genere:

en: _Genres and artists
it: _Generi e artisti

en: _Help
it: A_iuto

en: _In decreasing order
it: _In ordine decrescente

en: _In reverse alphabetical order
it: _In ordine alfabetico inverso

en: _Initialize
it: _Inizializza

en: _Install
it: _Installa

en: _Install additional software required to use this format
it: _Installa software aggiuntivo richiesto per usare questo formato

en: _Last played
it: _Ultimo ascolto

en: _Limit to:
it: _Limita a:

en: _Load from File
it: Carica da _file

en: _Look for touch Remotes
it: _Ricerca Apple Remote su dispositivi touch

en: _Model:
it: _Modello:

en: _Move to Trash
it: S_posta nel cestino

en: _Music files are placed in:
it: I file _musicali sono posizionati in:

en: _Name:
it: _Nome:

en: _New
it: _Nuovo

en: _New Playlist
it: _Nuova playlist

en: _OK
it: _Ok

en: _Open
it: _Apri

en: _Paste
it: _Incolla

en: _Play count
it: Contatore _ascolti

en: _Pre-amp:
it: _Pre-amplificazione:

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: _Preferred format:
it: Formato _preferito:

en: _Properties
it: Pr_oprietà

en: _Quality
it: _Qualità

en: _Queue All Tracks
it: Acco_da ogni brano

en: _Rating
it: _Giudizio

en: _Rating:
it: _Giudizio:

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: _Rename
it: _Rinomina

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: _Retry
it: _Riprova

en: _Save
it: _Salva

en: _Save to File...
it: _Salva su file...

en: _Search again
it: C_erca ancora

en: _Search:
it: C_erca:

en: _Select
it: _Seleziona

en: _Share my music
it: C_ondividere la musica personale

en: _Shuffle Playlist
it: _Mischia playlist

en: _Skip
it: Ign_ora

en: _Skip these files
it: _Salta questi file

en: _Title:
it: _Titolo:

en: _Tools
it: _Strumenti

en: _Track count:
it: Con_teggio tracce:

en: _View
it: _Visualizza

en: _View on %s
it: _Visualizza su %s

en: _Watch my library for new files
it: _Monitoraggio di nuovi file nella libreria

en: _When sorted by:
it: Q_uando ordinato per:

en: _Year
it: Ann_o

en: _Year:
it: A_nno:

en: _Yes
it: _Sì

en: after
it: dopo

en: at least
it: almeno

en: at most
it: più di

en: before
it: prima

en: by
it: di

en: by <i>%s</i>
it: di <b>%s</b>

en: contains
it: contiene

en: days
it: giorni

en: does not contain
it: non contiene

en: ends with
it: finisce per

en: equals
it: uguale a

en: from
it: da

en: from <i>%s</i>
it: da <b>%s</b>

en: h/? - Help
it: h/? - Aiuto

en: hours
it: ore

en: iPod _name:
it: _Nome dell'iPod:

en: iPod detected
it: Rilevato iPod

en: in
it: nel

en: in the last
it: negli ultimi

en: invalid unicode in error message
it: Unicode non valido nel messaggio di errore

en: minutes
it: minuti

en: n - Next track
it: n - Traccia successiva

en: not equal to
it: non uguale a

en: not in
it: non in

en: not in the last
it: non negli ultimi

en: of
it: di

en: p - Previous track
it: p - Traccia precedente

en: q - Quit
it: q - Chiudi

[ctx: query-criteria]
en: Album Artist
it: Artista dell'album

[ctx: query-criteria]
en: Artist
it: Artista

[ctx: query-criteria]
en: Beats Per Minute
it: Battiti per minuto

[ctx: query-criteria]
en: Comment
it: Commento

[ctx: query-criteria]
en: Composer
it: Compositore

[ctx: query-criteria]
en: Disc Number
it: Numero disco

[ctx: query-criteria]
en: Duration
it: Durata

[ctx: query-criteria]
en: Genre
it: Genere

[ctx: query-criteria]
en: Path
it: Percorso

[ctx: query-criteria]
en: Play Count
it: Contatore ascolti

[ctx: query-criteria]
en: Rating
it: Giudizio

[ctx: query-criteria]
en: Time Added to Library
it: Data aggiunta alla libreria

[ctx: query-criteria]
en: Time of Last Play
it: Data ultimo ascolto

[ctx: query-criteria]
en: Title
it: Titolo

[ctx: query-criteria]
en: Track Number
it: Numero brano

[ctx: query-criteria]
en: Year
it: Anno

[ctx: query-sort]
en: Album Artist
it: Artista dell'album

[ctx: query-sort]
en: Artist
it: Artista

[ctx: query-sort]
en: Beats Per Minute
it: Battiti per minuto

[ctx: query-sort]
en: Comment
it: Commento

[ctx: query-sort]
en: Composer
it: Compositore

[ctx: query-sort]
en: Date Added
it: Data di aggiunta

[ctx: query-sort]
en: Duration
it: Durata

[ctx: query-sort]
en: Genre
it: Genere

[ctx: query-sort]
en: Last Played
it: Ultimo ascolto

[ctx: query-sort]
en: Play Count
it: Contatore ascolti

[ctx: query-sort]
en: Rating
it: Giudizio

[ctx: query-sort]
en: Title
it: Titolo

[ctx: query-sort]
en: Track Number
it: Numero brano

[ctx: query-sort]
en: Year
it: Anno

en: s - Show playing track details
it: s - Mostra dettagli del brano

en: seconds
it: secondi

en: songs
it: brani

en: space - Play/pause
it: spazio - Riproduci/Pausa

en: starts with
it: inizia per

en: v - Decrease volume
it: v - Diminuisce il volume

en: weeks
it: settimane

en: ♫ Listening to music... ♫
it: ♫ Sto ascoltando buona musica... ♫
